Zavrieť

Porady

účtovanie úrokov a dane z úrokov

vpm vpm

vpm je offline (nepripojený) vpm

Poradi mi niekto, ako mám zaučtovať v alfe do PD úroky a daň z úrokov z bankového účtu.Ďakujem.
Usporiadat
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Takže ak som to správne pochopila:
JÚ:
úroky PNZD
daň z tohto úroku VNZD
PÚ:
úroky 221/662, v DP odpočítateľná položka
daň z tohto úroku 591/221
Pochopené správne?
3 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

a môže sa na )BU účtovať na 591? a potom 662 nepôjde do výnosov? ani úroky z úveru???
Naposledy upravil sybila3 : 01.06.11 at 11:17
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

sybila3 Pozri príspevok
a môže sa na )BU účtovať na 591? a potom 662 nepôjde do nákladov? ani úroky z úveru???
Úroky z úveru to je už iná kapitola.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

a úrok na BU mám účtovať od zač.roka na 221/662 a potom odpoč.pol a daň z úroku na 591/221? A úrok z úveru potom ako?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
úrok z úveru = náklad, tam nie je daň.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

no to ma napadlo, tie sa účtujú na 562 a idú normálne do nákladov, ešte ma zaujíma to účtovanie 591/221??? doteraz to bolo 341/221 a potom sa preúčtovala na konci roka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
doteraz na konci roka to bol preddavok, ktorý sa dával do DPPO.
Odteraz je to 591.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Prosím Vás usmerním Vás:

591/221 - zrážková daň vysporiadaná, dajte si niekde do analytiky-nedańový náklad (OP od ZD)

221/662 brutto- analytika nedaňový výnos (analytika odpoč. položka od ZD)

662- 17/3 do ZD nevstupujú- výnosy, kt. prislúchajú k nákladom, kt. nebol uznaný za danový výdavok (písmeno nepoviem z hlavy hľadajte 17/3 ZDP)

Pri DP: V-N= odpočítať účty 591-595

JU:
1. úroky- brutto PNZD
daň zrážková: VNZD

2. alebo netto pripísané úroky (jednou položkou) PNZD

(prvý spôsob považújem za lepší)
3 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Čítala som len posledný príspevok od Kejky. OSpravedlňujem sa predošlým poraďákom, kt. som nečítala. Idem prečítať a obodovať.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

sybila3 Pozri príspevok
a úrok na BU mám účtovať od zač.roka na 221/662 a potom odpoč.pol a daň z úroku na 591/221? A úrok z úveru potom ako?
Úrok z úveru nemá nič spoločné so zrážkovou daňou z úrokov na bežnom účte par. 43/
Úroky z úveru sú cenou za požičané peniaze. Ide o predmet podnikateľskej činnosti banky, z kt. dosahuje výnosy par. 12 predmet dane PO. Ona sama sebe nezráža za to, že mne poskytla úrok z úveru. Ona si to vysporiada v rámci DP. (pohľad z druhej strany)

Keď sa správne začítame do par. 43, nikde nenájdeme, že banka musí zraziť sama sebe daň z úrokov z úveru.
Zrážková daň sama o sebe predstavuje nejaký spôsob "zabezpečenia dane", (úvodzovky, lebo zabezpečenie je v par. 44), aby nedochádzalo k situácii, že poďme všetci podávať DP, ide o daň, ktorú vyberá sám zdroj, aby nedochádzalo k podvodom, pokiaľ nejde o nerezidentov par. 16, 13/2/f a zmluvy...
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať