Zavrieť

Porady

Teplo v byte

Dobry den
Prosim poradte mi ohladom tepla v byte. Nemame ho. Najskor sme patrali, ci nam menej tepla nezavadzaju z teplarni ale zistili sme, ze nasa suseda pod nami nekuri. Byt si prenajima, cely den ma vypnute radiatori a zacina kurit len na vecer v jednej miestnosti, na noc a cely den opat kurenie vypinaju.
V miestnosti, kde s neplnoletou dcerou spi, nekuria vobec. My sa budime do zimy, kedze mame male dieta, tak cez den je zena doma a sme naobliekani, lebo od spodku ide zima.
Uz sme to snou prebrali a prosili sme ju, aby viac kurila, povedala ze na to nema peniaze. Snazili sme sa jej vysvetlit, ze my vykurujeme ju a ona by v ramci susedskej solidarity mala kurit, ale nepôomohlo.

Viem, ze zakonom ju nemozem nijak donutit, ale napada Vas nieco, co by sme mohli podniknut, pre zlepsenie nasej situacie. My mame radiatori vypeckovane na 5, aj napriek tomu je tu zima /mame kvalitne okna 3 sklove, pred pol rokom menene/ a zhorsuje sa to, cim je chladnejsie pocasie.
Za kazdy napad vopred dakujeme
Usporiadat
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Keby to nebolo ešte jasné...
Hlavica Oventrop-01.jpg  
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Gapo, Oventrop nemáme, ale to nie je podstatné. Podstatné je to, že ostatné hlavice pracujú na rovnakom princípe.

Podľa mňa je to súčasť spoločného zariadenia, vykurovacieho systému domu. Nie len to v byte, samozrejme rozvod kúrenia, stúpačky, odbočka do radiátora v byte, vysoko odporový ventil, už spomenutá termostatická hlavica, vykurovacie teleso, radiátor, pomerový rozdeľovač tepla, ventil na spiatočke, spätná odbočka k stúpačke a spiatočka stúpačka.

Nedá mi:

0 = úplné uzavretie.

Ak vlastník uzavrie všetky radiátory, nepodieľa sa na vykurovaní objektu, domu, jeho úhrada z nákladov domu by mala dosiahnuť minimálne 1,5 násobok priemeru na jeho byt. Môj osobný názor. Myslím, že nie všetci budú so mnou súhlasiť, ale isto všetci, ktorí majú takých spoluvlastníkov za priamych susedov v ich dome.

* = poistka proti mrazu. Ak teplota v miestnosti klesne na 6 -7 °C otvorí sa cirkulácia vody v radiátory.

Ak má vlastník nastavené hlavice na uvedenom symbole nemalo by sa stať, že mráz môže poškodiť spoločný vykurovací systém. Ale ak nie a poškodí sa vykurovací systém mrazom.

V zákone 182/1993 je uvedené, že vlastník zodpovedá za vzniklé škody na spoločnom zariadení. Ak sa oteplí a voda z vykurovacieho systému poškodí aj iné spoločné veci, prípadne byty iných spoluvlastníkov, aj za tie škody zodpovedá.

1 = 12 °C,

ak je hlavica nastavená na 1 a teplota v miestnosti klesne pod 12 °C, automaticky sa otvorí prívod vody, tepla do radiátora. Ak stúpne nad 12 °C hlavica prívod tepla odstaví.

Ale vo vyhláške 152/2005, prílohe sa hovorí o vykurovaní obytných miestnosti v bytových domoch na 21 °C.

2 = 16 °C,

ak je hlavica nastavená na 2 a teplota v miestnosti klesne pod 16 °C, automaticky sa otvorí prívod vody, tepla do radiátora. Ak stúpne nad 16 °C hlavica prívod tepla odstaví.

Takto nastavené hlavice síce znižujú spotrebu domu a teda aj náklady domu, čo môže a aj vyhovuje väčšine spoluvlastníkov, nie však ich priamym susedom, tým by sa mal zvýšiť počet zaznamenaných jednotiek na PRT. Čo znamená vyššiu úhradu v spotrebnej zložke rozpočítania nákladov za teplo. Na ktorej sa vlastne podieľajú aj tie byty s nastavením na stupni 1 až 2. A teda mali by to poznať aj na rozpočítaných nákladoch na ich byt.

3 = 20 °C,

ak majú všetci spoluvlastníci nastavený symbol 3, tak teoreticky by k prestupom odobratého, dodaného tepla do domu medzi jednotlivými bytmi dochádzalo v minimálnej miere. Na vykurovaní domu, bytov, miestnosti na 20 °C by sa mali podieľať všetky byty rovnakým dielom. Teda aj zaznamenaný počet jednotiek na PRT by mal byť skoro rovnaký. Ale nemusí, a ani to tak nebude. Záleží na tom ako dokáže vlastník, vlastníci využiť všetky vedľajšie zdroje energie, tepla na dosiahnutie teploty 20 °C.

Teraz začnem z druhého konca.

5 = 28 °C,

ak si vlastník myslí, že ak má nastavený symbol 5, tak v jeho byte, miestnosti bude 28 °C je na veľkom omyle! Dodávateľ tepla musí dodržovať výrobu tepla na takej úrovni, že domoch, bytoch je možné dosiahnuť maximálne teplotu len 24 °C. Takže na to aby hlavica uzavrela prívod vody, tepla do radiátora je treba aby v miestnosti bola teplota nad 28 °C. Takže to sa nikdy nestane, aby hlavica uzavrela prívod vody, tepla. Vlastník vlastne s teplom plytvá a zaťažuje všetkých spoluvlastníkov zvýšenou spotrebou tepla, a teda aj nákladov, a mal by za to platiť on, nie ostatní. Takže, čim menšia základná zložka, tým väčší tlak peňazí pôsobí na takto uvažujúcich spoluvlastníkov.

4 = 24 °C,

ak si vlastník nastaví symbol 4 pri 24 °C hlavica by mu mala odstaviť prívod vody, tepla. Ale ak ju má nastavenú o vlások za symbolom 4, tak je to už vlastne jedno, či už aj na symbole 5 dopad na dom, všetkých spoluvlastníkov je rovnaký. Zbytočná spotreba tepla na fakturačnom merači a zbytočne vyššie náklady domu, ktoré ale správa domu musí dodávateľovi tepla uhradiť a rozpočítať spoluvlastníkom podľa dohodnutého spôsobu rozpočítania nákladov v ktorom by to tí 4 - 5kári mali riadne poznať, aby sa prispôsobili, neboli neprispôsobiví.

Takže, každý spoluvlastník by sa mal naučiť optimálne si nastaviť hlavice. Oplatí sa!!! To je základ dobrého hospodárenia s dodaným, odobratým teplom v dome.

A samozrejme, čo najviac zamedziť únikom dodaného tepla do domu z domu!

2 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

teoreticky ano,prakticky je to komplikovanejsie,lebo ked boli velmi tuhe mrazy,tak hlavice ani na maxime nestacili,ledva bolo tych 20 stupnov,zase v novembri boli dni ze radiator na nule a v byte 21 stupnov,ked bol na 3 tak radiatori hriali a inak ked som porovnaval teplotu a spotrebu za 24 hodin,tak od stupna 3 po 5 bola takmer totozna,takisto teplota radiatora.Inak radiatori maju 25 rokov,takze neviem ci to tiez nema vplyv na flexibilitu a kvalitu vykurovania.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Teória a prax? Ahá, zvyčajene tam je vždy to ahááá ....

Keď sú vonku mrazy, tak dodávateľ zohrieva viac vodu, viac tepla, energie do nej dodáva. A ja pridám si to z 2 na vyšší symbol, mierne za 3 som mal, nikdy nie viac aj to len na jednom radiátore v obývačke. To aby voda mala rýchlejšiu cirkuláciu, prúdenie.

Ak sú v dome také problémy ako uvádzaš, skôr to vyregulovanie by mohlo byť, až nie na najlepšej úrovni.

Naše majú 31,5 roka. Len keď som kuchyňu prerábal som ho menil za 1,3 m dva listy som dal 0,5 m, tiež dva listy pred výmenou mal koeficient 0,625 po výmene 0,475.

Záleží aj na polohe radiátora a nábytku, tiež.

Na pôvodnom najviac zaznamenaných jednotiek 1 017. Na novom najviac 23 zaznamenaných jednotiek. A teplota, taká istá, by trošička aj vyššia, by som povedal.

Ale inak ich ešte nemám dôvod meniť, veď sú spoločné, teda súčasť spoločného zariadenia domu, vykurovacieho systému domu. A na to aj potrebujem súhlas spoluvlastníkov, aby som nenarušil práve to vyregulovanie, spoločné. A ak sú stále funkčné, tak výmenu len za svoje, nie z FOaÚ. To len pri havárii je povinná správa zabezpečiť opravu z FOaÚ, ak ju úmyselne nespôsobil vlastník bytu.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

nuz najviac jednotiek 400,teraz bude max 250,lenze my mame ine koeficienty od 2,7 do 7,5 aj asi ine PRTV http://www.regenaes.sk/UserFiles/Fil...v_prirucka.pdf /asi aj vykon a parametre tych plechovych radiatorov asi ine/
spravca chcel vymenit radiatory,ale potom si to rozmysleli,neviem ci dokazali dobre vyregulovat sustavu,lebo na sprave tepelneho hospodarstva robia diletanti.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Však práve to, že ak chceš viac pochopiť, potrebuješ viac vedieť! Ak nevieš, tak sa pýtaš, či nie? A v tom je problém, správa-vy domu nie sú ochotné jednotlivým vlastníkom poskytnúť všetky dostupné údaje a to len preto, aby ich mohli mať, vlastníkov za sprostých, keď nevedia. S radosťou ich odbijú, že to sú osobné údaje. Aké osobné údaje?! Veď keď je jedna kopa energie, uhlia, plynu, elektriny, tepla, ktoré ktosi minul, dom, ľudia v ňom. Tak, ak sa majú náklady rozpočítať medzi všetkých, ktorí sa podieľali na minutí, spotrebe tej kopy podľa dohodnutých pravidiel, a či aj tak bolo spravené a chce si to niekto z domu, spoluvlastník, niektorý skontrolovať, môže? No, môže, má na to právo, ale to mu je hovno platné, to právo, keď nemá ku kontrole dodané všetky podstatné údaje od správy domu.

Každý výrobca tých PRT má svoje koeficienty, svoj základný spôsob rozpočítania nákladov.

Takže, ťažko porovnávať rôzne druhy, typy PRT a uhradenú výšku nákladov jednotlivých bytov podľa nich. Rovnaké PRT, ich zaznamenané hodnoty by sa dali. Ale tiež by aj pri rovnakej spotrebe tepla domu, rovnakých nákladoch v rovnakých domoch výsledky líšili v jednotlivých bytoch. Čím, no zaznamenaným počtom jednotiek na PRT, ktoré vlastne snímajú teplotu a čas pôsobenia vody na čidlo PRT a tým vlastne všetko, čo vplýva na teplotu v miestnosti, ak je ta hlavica optimálne nastavená.

Isto si to počul, že lepšie je raz vidieť ako sto krát počuť. Či nie?
1 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

sito s tým spoločným vlastníctvom radiatorov to nie je tak jednoznačné ako tvrdíš

znení novely č. 358/2009 Z. z., konkrétne § 7 ods. 4.

Ak sú v bytovom dome schválené pomerové rozdeľovače, musia sa osadiť na všetky vykurovacie telesá. Zásah do vykurovacej sústavy a odmontovanie radiátorov možno klasifikovať tak, že konečný spotrebiteľ nemá zapojené pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov – základná zložka sa im určí rovnakým spôsobom ako ostatným vlastníkom. Spotrebná zložka sa urči ako súčin 1,5-násobku priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov (myslí sa vykurovaných) podľa vzorca, ktorý určuje vyhláška.Po získaní konkrétnych podkladov o tom, do akej miery dochádza k poškodzovaniu ostatných vlastníkov, treba ako ďalší krok zvolať zhromaždenie. Na zhromaždení objasniť situáciu a schváliť spôsob rozpočítavania pre tieto miestnosti. Možno sa dohodnúť aj na písomnom hlasovaní, ale vlastníkov treba predtým písomne informovať o všetkých zistených faktoch, tak ako to ukladá zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

V našom dome si jeden majiteľ stredného bytu odmontoval radiátor - vybúral nenosnú priečku medzi kuchyňou a obývačkou Má to schválené prislušnými úradni. Ten radiátor som namietal u firmy, ktorá nám odpisuje stav meračov a žiadal som, aby mu bolo za ten odmontovaný radiátor učtované tak akokeby tam bol - zamietli to!!!( Inak v tých jednoizbových bytoch majú takmer všetci radiátory pozatvárane- vyplýva to z odpočtov. takže ako keby jeden nemali)
Inak spoločná TV anténa - aj televízor spoločný?, spoločné plynové rozvody- aj plynový sporák spoločný? Podľa mňa v domoch, kde sú namontované "merače" stráca spoločné vlastníctvo radiátorov zmysel. Ľudia s nimi zaobchádzajú ako so sporámmi na uhlie- priložím? - nepriložím?

A opakujem vyvážená a hydraulický vyregulovaná sústava ÚK je len v takýchto domoch fikcia. Vyregulovanie sa robí z dôvodu, že k niektorým nepríchádza teplo. Tam kde je tretina radiátorov furt zavretá je ho pre všetkých prebytok.
Naposledy upravil mackoivan : 09.12.12 at 10:39
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

mackoivan Pozri príspevok
V našom dome si jeden majiteľ stredného bytu odmontoval radiátor - vybúral nenosnú priečku medzi kuchyňou a obývačkou Má to schválené prislušnými úradni. Ten radiátor som namietal u firmy, ktorá nám odpisuje stav meračov a žiadal som, aby mu bolo za ten odmontovaný radiátor učtované tak akokeby tam bol - zamietli to!!!( Inak v tých jednoizbových bytoch majú takmer všetci radiátory pozatvárane- vyplýva to z odpočtov. takže ako keby jeden nemali)
Inak spoločná TV anténa - aj televízor spoločný?, spoločné plynové rozvody- aj plynový sporák spoločný? Podľa mňa v domoch, kde sú namontované "merače" stráca spoločné vlastníctvo radiátorov zmysel. Ľudia s nimi zaobchádzajú ako so sporámmi na uhlie- priložím? - nepriložím?

A opakujem vyvážená a hydraulický vyregulovaná sústava ÚK je len v takýchto domoch fikcia. Vyregulovanie sa robí z dôvodu, že k niektorým nepríchádza teplo. Tam kde je tretina radiátorov furt zavretá je ho pre všetkých prebytok.
Ja si myslím, že ak má odmontovaný radiátor, tak by nemal zaň platiť. Koľko dielikov by si mu "pridelil" ? Keď iní majú radiátor vypnutý, takže majú vlastne nula dielikov a dá sa povedať, že tiež neplatia za ten "radiátor" a tak je jedno či tam je alebo nie. Základnú zložku za plochu platia všetci či ho majú alebo nie rovnakú.
Viem ale o čo Ti ide a tak čiastočne by sa to dalo eliminovať tým, že pomer základnej a spotrebnej zložky si upravíte tak, aby spotrebná zložka nebola príliš vysoká , aby aj keď nekúria adekvátne prispeli.

Vyregulovaná sústava nie je fikcia, ale nutnosť aby vykurovacia sústava spolľahlivo bežala (aby každý radiátor dostal v každej situácii to čo mu prináleží).
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan Pozri príspevok
sito s tým spoločným vlastníctvom radiatorov to nie je tak jednoznačné ako tvrdíš

znení novely č. 358/2009 Z. z., konkrétne § 7 ods. 4.

Ak sú v bytovom dome schválené pomerové rozdeľovače, musia sa osadiť na všetky vykurovacie telesá. Zásah do vykurovacej sústavy a odmontovanie radiátorov možno klasifikovať tak, že konečný spotrebiteľ nemá zapojené pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov – základná zložka sa im určí rovnakým spôsobom ako ostatným vlastníkom. Spotrebná zložka sa urči ako súčin 1,5-násobku priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov (myslí sa vykurovaných) podľa vzorca, ktorý určuje vyhláška.Po získaní konkrétnych podkladov o tom, do akej miery dochádza k poškodzovaniu ostatných vlastníkov, treba ako ďalší krok zvolať zhromaždenie. Na zhromaždení objasniť situáciu a schváliť spôsob rozpočítavania pre tieto miestnosti. Možno sa dohodnúť aj na písomnom hlasovaní, ale vlastníkov treba predtým písomne informovať o všetkých zistených faktoch, tak ako to ukladá zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

V našom dome si jeden majiteľ stredného bytu odmontoval radiátor - vybúral nenosnú priečku medzi kuchyňou a obývačkou Má to schválené prislušnými úradni. Ten radiátor som namietal u firmy, ktorá nám odpisuje stav meračov a žiadal som, aby mu bolo za ten odmontovaný radiátor učtované tak akokeby tam bol - zamietli to!!!( Inak v tých jednoizbových bytoch majú takmer všetci radiátory pozatvárane- vyplýva to z odpočtov. takže ako keby jeden nemali)
Inak spoločná TV anténa - aj televízor spoločný?, spoločné plynové rozvody- aj plynový sporák spoločný? Podľa mňa v domoch, kde sú namontované "merače" stráca spoločné vlastníctvo radiátorov zmysel. Ľudia s nimi zaobchádzajú ako so sporámmi na uhlie- priložím? - nepriložím?

A opakujem vyvážená a hydraulický vyregulovaná sústava ÚK je len v takýchto domoch fikcia. Vyregulovanie sa robí z dôvodu, že k niektorým nepríchádza teplo. Tam kde je tretina radiátorov furt zavretá je ho pre všetkých prebytok.
Začnem tým televízorom, prímač to bol. Letmo si ešte spomínam, ako sme sa zháňali po PCL 85, aby fachčili. Na bytovkách, pred bytovkami na tyči sa zjavila taká opacha, vraj anténa a z nej kábel, neskôr koaxiál. Po čase ako huby po daždi začali pribúdať.

Keď náš panelák stavali, už nie tak! Na streche len komplex antén, zosilovače a rozvod do každého bytu s prípojkou. Už na každom záležalo, či si a či aj platil, konces. I. a II. program len bol. Dnes už nie konces, či máš, ale že elektrinu zapojenú máš, konces automaticky dáš! Dokonca, tiež ešte pred pár rokmi aj rozhlas po dráte, takú vymoženosť máte. Poväčšine, ak bol a kuchyňa v rekonštrukcii, už nie prípojka, niekto možno ešte má, ale nemá spojenie. Ba aj na telefón bola prípojka v byte, každom. A bol taký nováčik z dediny, asi tak šesť - sedem rokov späť. Čo sa mu ako nepotrebné javilo, zlikvidoval. A potom keď si chcel dať zapojiť pevnú linku, tak museli k nemu ťahať kábel, prípojku cez šachtu stúpačiek cez šesť podlaží. A čo, však byt bol, je jeho! A čo, ak by vlastníci bytov nesúhlasili, však byt je ich? Je ich aj šachta a to čo v nej je, alebo len to od prípojky bytu. Plyn, prípojka, ba aj sporák a linka bola na začiatku spoločná, teda za spoločné peniaze, vraj základná výbava. Jasne, komu sa nepozdával-a si vymenil, samozrejme za svoje!!! Dnes už holobyty, ale s prípojkami, a čiastočnými rozvodmi, od vodomeru na teplú vodu, prípadne aj studenú. Batérie, každý za svoje. Iní ľudia, iná doba, že?

Teraz k tomu majiteľovi, vlastníkovi bytu v ktorom má nie len svoj majetok, ale aj spoločný. Ale čo je to spoločný majetok v byte? Vieš?

Takže si z dvoch miestnosti spravil jednu, že? Ale načo jednu miestnosť vykurovať dvomi radiátormi, čí? Veď na tom jednom musí viac kúriť, aby mal teplotu 21 °C. Alebo dať ten jeden väčší, výkonnejší. Radiátor teda mohol zrušiť, ale zrušil aj stúpačku, jednu? Asi nie, tá v kuchyni zostala a za tú, však podľa m2, vraj! Noo, ty si mohol namietať, na háku ťa mali. Ale, čo ak by ste na schôdzi tak rozhodli, väčšina, nadpolovičná? Vieš, bola taká doba, vysoká spotreba domu, nízka cena za teplo, tak nikto nezatváral, radšej okno, keď ventilom, zapečeným nebolo možné pohnúť, po rokoch sústavného otvorenia na maximum. Ani keď cena stúpla o 324 %, keď stúpla si nikto nerobil ťažkú hlavu, ba ani po vyregulovani systému, Až tie merače, PRT spôsobili a chamtivosť, špekulácia, že neprikladám, neplatím. Jasne, tie čísla s tých PRT o niečom hovoria, ale je len na spoluvlastníkoch ako ich využijú v prospech domu, nie jednotlivých vlastníkoch, či nie??? Správne si to vystihol, že treba zvolať ľudí a riadne im vysvetliť o čo sa vlastne jedná, a aká situácia nastala po namontovaní PRT. Len či dokážu pochopiť, alebo budú chcieť pochopiť? Ak áno, tak potom, či aj riešiť, to rozumne, chcú, a či len cez m2???

Takže podľa teba je vyregulovanie sústavy ÚK v takých domoch kde sú odstavené radiátory len fikcia. Podľa mňa nie!!! Neprichádzalo hlavne do tých najspodnejších bytov. Keďže vykurovací systém sú vlastne spojené nádoby, tak sa voda tlačí tak kde má možnosť a najmenší odpor. To vieš, voda.


A Teraz k tomu radiátoru, radiátorom, čí je? Zo zákona nie sú vykurované byty, dom! A koľko dom tepla spotrebuje sa meria na päte domu, teda v suteréne. A každý si môže teoreticky, tak ako píšeš nabrať uhlia a priložiť, či nepriložiť?

Neľúbi sa ti, že niektorí teda nekúria. Ale, ak pripúšťaš, ba tvrdíš, že radiátor nie je spoločný, tak potom je ta vyhláška čo si spomenul zbytočná, či len teplo, ktoré sa do domu, bytov dostane je spoločné? Len o tom môžu vlastníci rozhodovať, nie aj o tom, že nemusí, alebo musí sa podieľať na vykurovaní domu, a či len zneužívať vykurovací systém, spoločný vo svoj prospech?

Vieš, tie čísla na tých PRT spôsobí pôsobenie teploty vody za určitý čas. A ta vyhláška, § 7, názov znie:

§ 7 Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla.

Normálne som zaznamenané jednotky na všetkých PRT rozpočítal na jednotlivé PRT tak, že keď sa vynásobia koeficientom radiátora a koeficientom polohy miestnosti, tak na každý m2 pripadá rovnaký počet jednotiek, korigovaných. Ak sa podľa tak zaznamenaných jednotiek rozpočítajú náklady, tak tiež každý uhrádza rovnaké náklady.

Jedna pani, keď som jej to vysvetľoval, povedala, že ona kúri normálne. Ale ako, normálne! Však na každý radiátor, PRT je vám napočítaný počet jednotiek, jeho maximálny a minimálny limit. V dvoch miestnostiach máte skoro nulu a v ostatných dvoch? Po súčte za byt prekračujete maximálny limit, korigovaných jednotiek. Takže vaša úhrada je v konečnom dôsledku nad priemer vášho bytu. Je to normálne? Odpoveď? Ja kúrim normálne. No je normálna?

Asi ako dnes v súdnej sieni, ta pani čo provokovala v ZOO opičiaka, keď sa na ňu vymočil, tak sa posrala. A od riaditeľa ZOO chcela odškodné 10 000 €.

No veru ja sa kvôli tak rozmýšľajúcim ľudom nad vykurovaním v bytových domoch neposerem. A hodne je takých.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Julian Pozri príspevok
Ja si myslím, že ak má odmontovaný radiátor, tak by nemal zaň platiť. Koľko dielikov by si mu "pridelil" ? Keď iní majú radiátor vypnutý, takže majú vlastne nula dielikov a dá sa povedať, že tiež neplatia za ten "radiátor" a tak je jedno či tam je alebo nie. Základnú zložku za plochu platia všetci či ho majú alebo nie rovnakú.
Viem ale o čo Ti ide a tak čiastočne by sa to dalo eliminovať tým, že pomer základnej a spotrebnej zložky si upravíte tak, aby spotrebná zložka nebola príliš vysoká , aby aj keď nekúria adekvátne prispeli.

Vyregulovaná sústava nie je fikcia, ale nutnosť aby vykurovacia sústava spolľahlivo bežala (aby každý radiátor dostal v každej situácii to čo mu prináleží).
Noo, Julko, to si mu poradil s tým pomerom?! Najlepšie 100 : 0 %. A nemusí mať žiadny. Alebo na všetkých môže na maximum, žhaviť a stále za rovnakú cenu, ako ostatní, že?! Aj všetci môžu tak. A vieš si potom predstaviť tu spotrebu domu?

Ale tá posledná veta, 100 %!!!
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Ako to zvykol sito písať, že "do kolečka, dokola".
Takže, termostatická hlavica s ventilom funguje tak, že nastavená hodnota na hlavici otvára, alebo zatvára ventil podľa toho aká je teplota v miestnosti v pomere k tej požadovanej na hlavici. Ak požadujem na hlavici teplotu zodpovedajúcu "3" t.j. cca 20st.C, tak ventil sa bude chovať tak, že ak je teplota v miestnosti menšia než je žiadaná, ventil otvorí prívod vody bez toho, že by ste do toho museli zasahovať a zohreje radiátor. Keď teplota v miestnosti dosiahne požadovanú teplotu či už od radiátora, alebo iného zdroja tepla napr. človeka (tepelný výkon človeka je asi 90 W) ak ste tam viacerí, tak je to slušný zdroj tepla a o to skôr termostat privrie a radiátor keď nie celý, tak do nejakej časti ochladne. To je normálne, pretože ako otvoríš dvere a pustíš teplo von resp. chlad dnu, radiátor opäť bez tvojho zásahu bude znovu hriať. To je čaro fungujúcej termostatickej hlavice.
No a k tomu kúriť či nekúriť. Tak ako sa mnohí domnievajú, že je nespravodlivé, aby platili za teplo, pretože oni tam napr. nebývajú a pod., tak zase tí čo tam bývajú a musia kúriť o to navyše, považujú za nespravodlivé toto. Nikto si neuvedomuje, že domy ako také, sú projektované ako jeden vykurovaný celok a počítalo sa tam aj s prestupmi tepla. Medzi bytmi nie je tepelná izolácia a tak sa o tom presviedčam denne, keď nehýbem hlavicami. Susedia vypnú kúrenie a odídu do práce, moje radiátory hneď reagujú, sú zrazu horúcejšie než som mal celú noc. Pritom cez deň nie je taká zima. No ale to je stále do kolečka...........
1 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

"Ale tá posledná veta, 100 %!!!"

ale samozrejme vyregulovaná sústava ÚK je potrebná. A s vyregulovaním počítal aj pôvodný projekt- niekde sa dávali radiátory menšie a niekde väčšie. Nefungovalo to 100%- ne. Preto sa zaviedli termoregulačné ihlové ventily. Bolo to na prd, lebo to majitelia rýchlo rozladili. fixné nadstavenie ventilov zrušili a otvorili si to naplno. Po zavedení meračov začali ľudia radiatory zatvárať a vznikal opačný problém. Pri zatvorení časti radiátorov sa zvýšil tlak v systéme a radiátory začali byť hlučné - zrýchlil sa prietok vody. V našom paneláku s toho dôvodu boli do ležatých rozvodov namontované "pretlakové ventily" (nespomeniem si rýchlo ako sa im odborne nadáva)
Takže ak sa tlak v systéme zvýši nad určitú hodnotu, časť vody nejde do bytov, ale prepojom medzi prívodným potrubím a spiatočkou sa v suteréne otočí, cez ten ventil, naspäť do výmeníkovej stanice. Nepresvečíte ma, že "vyregulovanie" v našom dome robia fixné nadstavenia termoregulačných ventilov.
Naposledy upravil mackoivan : 11.12.12 at 17:59
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan Pozri príspevok
"Ale tá posledná veta, 100 %!!!"

ale samozrejme vyregulovaná sústava ÚK je potrebná.

No áno, je!

A s vyregulovaním počítal aj pôvodný projekt

Nepočítal! Keby, tak by ho nebolo treba robiť dodatočne a pod tlakom zákona.

- niekde sa dávali radiátory menšie a niekde väčšie.

To bola nutnosť na dosiahnutie, vraj rovnakej teploty 20 °C v celom dome, všetkých bytoch, ich miestnostiach, no nepodarilo sa. Väčšie sa dávali do miestnosti na hrane domu, hrán má klasický kváder, osem. Počet radiátorov závisel od počtu bytov po horizonte a vertikále. Najväčšie sa dávali v miestnostiach na rohoch domu, len osem ich môže byť. Náklady na teplo sa rozpočítali podľa podlahovej plochy bytov, teda rovnakou cenou na jeden m2. Rovnako veľké byty uhrádzali rovnaké náklady za teplo, to sa podarilo na rozdiel od tej teploty 20 °C.

Nefungovalo to 100%- ne.

Fungovalo to 100%- ne. Takto, nekúrili bývajúci v bytoch, ale výrobca tepla a ten pretlačil do domov, ktoré vykuroval toľko tepla nemeraného tepla koľko mohol. Bývajúcich to netrápilo, veď teplo bolo za bapku a rovnakú pre všetkých.

Preto sa zaviedli termoregulačné ihlové ventily. Bolo to na prd, lebo to majitelia rýchlo rozladili. fixné nadstavenie ventilov zrušili a otvorili si to naplno.

Termostatické hlavice bez vyregulovania sú v dome nezmysel. U nás si začali dávať väčšie radiátory, však je to vsio rovno!

Po zavedení meračov začali ľudia radiatory zatvárať a vznikal opačný problém. Pri zatvorení časti radiátorov sa zvýšil tlak v systéme a radiátory začali byť hlučné - zrýchlil sa prietok vody.

A čo iné to mohlo robiť, len hučať.

V našom paneláku s toho dôvodu boli do ležatých rozvodov namontované "pretlakové ventily" (nespomeniem si rýchlo ako sa im odborne nadáva)

U nás tiež, ale pri vyregulovaní sústavy UK. A montáži vysoko odporových ventiloch, tiež termo hlavíc.

Takže ak sa tlak v systéme zvýši nad určitú hodnotu, časť vody nejde do bytov, ale prepojom medzi prívodným potrubím a spiatočkou sa v suteréne otočí, cez ten ventil, naspäť do výmenikovej stanice.

U nás to bolo takto a tak by to malo byť aj u vás podľa toho čo píšeš.

Najprv bol diferenčný ventil pre dom, nastavený tak, aby mal dom vždy dostatok tepla na dosiahnutie teploty 21 °C, maximálne 24 °C v bytoch, ich miestnostiach. Potom rozvod pokračoval na ňom bol vodomer, kúsok za ním čidlo na snímanie teploty pretečenej vody. Ďalej ležaté rozvody na nich pred stúpačkami uzatváracie ventily stúpačiek. Stúpačky s nich odbočky do miestnosti. Na nich vysoko odporové ventily a termostatické hlavice. Za nimi radiátory, ventil na spiatočke od radiátora k stúpačke spiatočky k ležatým rozvodom. Na nich nastaviteľné ventily, nastavenie podľa veľkosti a počtu radiátorov na stúpačkách. Na spiatočke oproti čidlu na prívode čidlo na snímanie vratnej vody do kotolne. Údaje z vodomeru a čídiel boli prenášané na počítadlo. Po prepočítaní, vyhodnotení údajov na displeji naskočila spotreba tepla v dome v technických jednotkách GJ. dnes v kWh. Za tým čidlom bol tlakový ventil z neho prepojenie na prívod medzi diferenčným ventilom a vodomerom.

Ako to fungovalo? Ten, čo kedysi bol kuričom, zostal len výrobcom tepla a z bývajúcich v dome sa stali odberatelia tepla.

Teda nastavený bol diferenčný ventil pre dom, tiež ventily na spiatočkách zo stúpačiek. Jedine čo nebolo pevno nastavené boli termostatické hlavice a tým uzatváranie vysoko odporových ventilov. Ak boli otvorené, tak sa vlastne nič nedialo, kúrilo sa ma maximum. Ale ak niektoré vlastníci uzavreli úmyselne, alebo ich uzavreli termostatické hlavice preto, že v miestnostiach bola dostatočná teplota z iných zdrojov všetká voda nemohla pretiecť vykurovacím systémom. Preto v prívode stúpal tlak až kým neotvoril ten tlakový ventil. A tým sa neodobratá voda vracala späť do kotolne a s ňou aj teplo, ktoré bývajúci nechceli odobrať, nepotrebovali ho.

Už to u nás tak nefunguje! Máme svoj okruh, ale tie hlavice fungujú rovnako ako pri tom bajpase.

Nepresvečíte ma, že "vyregulovanie" v našom dome robia fixné nadstavenia termoregulačných ventilov.

V žiadnom prípade ťa netreba presviedčať a meniť to čo máš zafixované v hlave. Ale, hlavica má svoje optimálne miesto nastavenia, ktoré pôsobí na hydraulické vyregulovanie sústavy UK, vykurovacieho systému domu, spoločného, ktorého súčasťou sú aj radiátory. Nie sú spoločné?
Tak nejak by malo správne fungovať vyregulovanie, hlavne tie hlavice, ale len ak sú napojené na rozumne uvažujúcu hlavu.

Iná vec je, čo sa deje v dome, bytoch, miestnostiach s tým odobratým teplom, a ako sa podieľa na teplote v dome, teplotách v bytoch, ich miestnostiach. A či je dosiahnutá teplota aj zdrojom tepelnej pohody všetkých bývajúcich v dome, bytoch, ich miestnostiach.

Jedno mi predsa nedá, miestnosti na hranách a rohoch domu majú väčšie radiátory, teda aj väčšie koeficienty. Pri rovnakom počte zaznamenaných jednotiek ako vo vnútorných miestnostiach majú vyšší počet korigovaných jednotiek, teda aj vyššiu úhradu nákladov za teplo v spotrebnej zložke. Treba im to zohľadniť koeficientom nevýhodnej polohy miestnosti a nie zvyšovaním základnej zložky! Či nie?

Ak je už dom vyregulovaný, a je zamedzené únikom tepla z domu. V dome je pomerové meranie tepla v bytoch, tak potom čerešničkou, zlatým klincom by mal byť spôsob rozpočítania nákladov za teplo podľa nameraných hodnôt, tak aby zamedzil hlavne plytvaniu s dodaným teplom do domu a odstavovania vykurovacieho systému, radiátorov, a následne využívanie tepla zo susedných bytov. Tiež tomu hovoria kradnutie, tepla, teda aj peňazí. Ale viac okradnú tí čo plytvajú s teplom a všetkých, nie len priamych susedov. Či nie?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

pozrel som na zahranicne fora a vsade tie iste problemy a nazory na prtv-slaba moznost kontroly nameranych parametrov,zbytocne vyhodene peniaze,psychologicky efekt,biznis na ukor spotrebitela atd-jediny kladny efekt je ze ludia su nuteny efektivne narabat z teplom.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

V žiadnom prípade ťa netreba presviedčať a meniť to čo máš zafixované v hlave. Ale, hlavica má svoje optimálne miesto nastavenia, ktoré pôsobí na hydraulické vyregulovanie sústavy UK, vykurovacieho systému domu, spoločného, ktorého súčasťou sú aj radiátory. Nie sú spoločné?
nuž sito nerozumiem ti - čo má termostatická hlavica spločné s hydraulickým vyregulovaním sústavy? A kde je to optimálne miesto na nej???
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan Pozri príspevok
V žiadnom prípade ťa netreba presviedčať a meniť to čo máš zafixované v hlave. Ale, hlavica má svoje optimálne miesto nastavenia, ktoré pôsobí na hydraulické vyregulovanie sústavy UK, vykurovacieho systému domu, spoločného, ktorého súčasťou sú aj radiátory. Nie sú spoločné?
nuž sito nerozumiem ti - čo má termostatická hlavica spločné s hydraulickým vyregulovaním sústavy? A kde je to optimálne miesto na nej???
Asi, mimo, je?!

A kde je to optimálne miesto?

Najlepšie je to poznať na ročnom vyúčtovaní.


?urva! Keď tie témy zatvárajú.


mackoivan

Senior Member Členom od13.09.09Príspevky170Súhlasov:
42 pochváliť

Najlepšia odpoveď
Re: zvolanie schodze vlastnikov - postup ?
Pôvodca textu príspevku: roman29
mne ale z uvedeneho vyplyva stale to iste, ze len tak zvolavat sami nemozeme, hoci by sa podpisalo 25% ludi, ze by som len tak dnes rozhadzal do schranok pozvanky s tym ze o 5dni sa stretame, NAJPRV, vzdy, podla zakona, musi byt ZIADOST na spravcu a cakat ci vyhovie/nevyhovie, 15dni.

alebo teda nie, nemusime v nasom konkretnom pripade dopredu formalne ziadat a cakat ?

ps: myslel som samozrejme 31.1.2013


keďže starý správca vam dal výpovď
- je to už len na vás- ktože by už mohol niečo napadnúť aj keby ste niečo urobili "nadivoko"- alebo niekto z domu by do toho zavŕtal?- zidte sa tí iniciativnejši vypracujte zmluvu. vyveste oznam o konaní schôdze vlastníkov- daj tam bod programu "odsuhlasenie zmluvy s novym správcom"- zídte sa toľkí, koľkí môžete - napíšte zápisnicu aj uznesenie zo schôdze a finito. Urobiť to môžeš aj sám koho sa už len musiš pýtať na dovolenie? Nejak musíte fungovať potom, čo starý správca skončí. Dom sa nezrúti.

1. Nedal správca, ale vlastníci. Ak s výpoveďou súhlasí, zákon mu presne definuje jeho povinnosti v § 8a, odsek 2, 3, 4.

2. Výpoveď musí v súlade s § 14, osdek 2 odsúhlasiť vždy nadpolovičná väčšina!

3. Urobiť to môžeš aj sám koho sa už len musiš pýtať na dovolenie? Hádam spoluvlastníkov, ak ten bytový dom nevlasní len on!



mackoivan


Senior Member Členom od13.09.09Príspevky170Súhlasov:
42 pochváliť

Re: zvolanie schodze vlastnikov - postup ?
Pôvodca textu príspevku: kandrot
Súhlasím až na :

- výpoveď dali oni, starýsprávca potvrdil, že súhlasí (aj tak mu iné neostalo )

- načo by oni písali zmluvu o správe ?


- súhlasiť MUSÍ nadpolovičná väčšina, takže minimum toľkí sa musia zísť


podpísaná zmluva s novým správcom je podmienkou na to aby mohli fungovať. Vzory sú aj na internete.
my sme vymenili predsedu SVB odsúhlasením nadpolovičnou väčšinou zhromaždených, po hodine zhromaždenia, a tiež sme takto zmenili aj správcu eknomických činnosti. Nechce sa mi vŕtať v zakone, ale nič sa podľa mňa nestane keď to odsúhlasia nadpolovičnou väčšinou zhromaždených - nejedná sa o zmenu formy správy. A starého správcu už zákonne odvolali takže teraz už nejako fungovať musia. Porušia postup volieb - kto to napadne?


K červenému: Typická ukážka, že ak nie je žalobcu, nie je ani sudcu

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.


(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

Takže váš postup bol v rozpore so zákonom! Ale, ak sa Predseda nebránil tomu, tak vás mal už plné zuby, tých najiniciatívnejších vo vašom dome.

Ťažko ti chápať začiatok, vyregulovanie a súvisiace zákony, keď nerešpektuješ ten, tento napísaný.

Ale hlavne, že si najlepšie poradil, a vlastne, tým tému zatvoríl. Zatvoril ju vlastne zadávateľ. Vedel čo robí?




0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

rockar Pozri príspevok
25 ľudí = 1 radiátor by ťa vyžrali
Laco, netreba 25, stačia aj dvaja, ale niekedy a niekomu ani tých 25 nepomôže. Čím to môže byť, je?!

A zdravím ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

trisestri Pozri príspevok
pozrel som na zahranicne fora a vsade tie iste problemy a nazory na prtv-slaba moznost kontroly nameranych parametrov,zbytocne vyhodene peniaze,psychologicky efekt,biznis na ukor spotrebitela atd-jediny kladny efekt je ze ludia su nuteny efektivne narabat z teplom.
Čo tam po cudzích!

Ale veď u nás na Slovensku v každom konkrétnom dome môžu spoluvlastníci povedať, NIE!!!

PREČO nie, nepovedia?

Veď ide o peniaze, hlavne ich!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Čo tam po cudzích!Ale veď u nás na Slovensku v každom konkrétnom dome môžu spoluvlastníci povedať, NIE!!! PREČO nie, nepovedia? Veď ide o peniaze, hlavne ich!
...nepovedia, nestarajú sa, nemajú zaujem, zatvoria dvere bytu....nechápu, že je to ICH ! ešte stále...
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

sito Pozri príspevok
Čo tam po cudzích!

Ale veď u nás na Slovensku v každom konkrétnom dome môžu spoluvlastníci povedať, NIE!!!

PREČO nie, nepovedia?

Veď ide o peniaze, hlavne ich!
Nejako mi ušla pointa...

ČOMU maju povedať NIE ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať