pravda
21.03.09,10:20
Som zufala, poradte prosim. Manzel poziadal o rozvod, suhlasil s prisudenim syna mne do opatery. Pri prvom pojednavani nas nerozviedli kvoli vyzivnemu pretoze navrhol platit 1500,- Sk/mes. Syn ma 12 rokov. Manzel prepisal firmu a cely majetok na svoju rodinu cize pol roka neprispieva ani na syna ani na domacnost. Doteraz sa stretaval so synom podla dohody s nim ale so mnou nekomunikuje. Po pol roku poziadal o zverenie syna do jeho opatery a trva na tom aby sa syn rozhodol sam s kym chce byt. Ja ako matka viem co preziva dieta a je mi luto ze musi nieco take podstupit. Syn vidi ako sa manzel sprava udal ma na policii ze mu ho nechcem dat co nie je pravda. Neveri mu ze maily mu pise on, tvrdi ze ja. Nechce sa s nim teraz stretnut lebo sam vidi co robi. Nemienim mu ani v buducnosti branit stretavat sa s nim ale mam obavy ze dokaze zmanipulovat soc.pracovnicku aby dala vyjadrenie vyhovujuce jemu. Neviete mi poradit ake otazky kladu detom pri takomto probleme? Bojim sa ze syn nechtiac povie nieco co nechce, predsa ma v tom zmatok. Je rozhodnuty, ze chce zostat so mnou v meste kde ma priatelov a skolu a stretavat sa s otcom to len ako bude mozne. Bojim sa ze mi ho vezme, nema zabrany a vsetko riesi podlymi cestami.
samuelovic
23.03.09,06:50
na zverenie dieťaťa vačšinou treba vyjadrenie sudneho znalca, nie vždy stači vyjadrenie soc. pracovníčky. A preto navrhni sudnoznalecke dokazovanie. Nepotrebuješ vedieť otazky pokial ho nechceš manipulovať, na to je znalec aby to posudil.
bobiku
23.03.09,07:37
Zverenie dieťaťa po rozvode je zložitá záležitosť pokiaľ sa rodičia nedohodnú. Vy s manželom sa podľa toho čo píšete nedohodnete. O pridelení dieťaťa do starostlivosti sa súd rozhoduje na základe mnohých podkladov. Dôležite, ale nie najdôležitejšie je stanovisko sociálnej pracovníčky, potom to môže byť stanovisko psychologa, zvyknú osloviť učiteľky. Dokazovanie je teda veľmi zložite a stresujúce tak pre vás ako aj pre vášho syna. Skúste ešte na manžela apelovať nech nezaťažuje syna zbytočným súdnym sporom. Syn je už vo veku ked sa bude sud pýtať aj na jeho stanovisko. nemusíte sa báť nik (ani psycholog či soc.pracovník) nebudú vplývať na syna negatívnym spôsobom. Nebojte sa vyhrážok svojho muža, mnohí chlapi sa takto snažia ženy zastrašiť pred rozvodom. Aj čo sa týka výživného nebude to mať váš manžel také ľahké ako si myslí. Na vašom mieste by som si zobrala advokáta, nakoľko to vyzerá že to nebudete mať úplne jednoduché.
kyblik
23.03.09,08:13
Ahoj mila nasa zufala...

Na Slovensku je legislativa trosku slaba ale medzi ddvoma manzelmi chrani prave matku. Cize dieta moze byt matke odobrate: ak je fetacka, ak je alkoholicka, prip. ak ma doma neporiadok a dieta je ocividne zanedbane. Pretoze vzdy sa prihliada na potrebu a plnohodnotny rozvoj osobnosti dietata. Pozri temu http://www.porada.sk/t54731-zakon-o-rodine.html

Pri urceni opatrovnictva dietata sa berie do uvahy posudok psychologa, stanovisko soc. uradu, prip. vsetko co sa udialo doma a mas na papieri - napr. regres, ak Ta manzel niekedy napadol (svedectvo syna), nicenie spolocneho majetku - rozpredavanie - prepis majetku na firmu (obohacovanie sa na ukor rodiny !!!) a pod.

Vsetko co budes mat v rukach je dobre, takze:
odporucam ist rychlo so synom k psychologovi (aby to Tvoj manzel neurobil skor a nezmanipuloval syna)
dalej navstivit Soc. urad a informovat, ze manzel po odchode zo spol. domacnosti vsetko prepisal na inych - to je lahko dokazatelne, potom ze neprispieva peniazmi ani vychovou a ziadat aby ti Soc. urad vyplacal mesacne urcitu sumu, ktoru budu nasledne oni vymahat od neho. Ma nejaky doklad, ze Ti prispieva na syna? Ak ano musis im o tom povedat. Ak nie ma smolu. Odkladaj si vsetko cim dokazes preukazat naklady na domacnost - blocky z obchodu, seky za skolu, blocky za benzin ak vozis syna niekde, rozne dalsie doklady na oblecenie...

Je toho strasne vela... naklady na domacnost, kto plati vsetko - najom, energie, poistenie...

HLAVNE SA NEDAJ ZASTRASIT...
samuelovic
23.03.09,11:37
krasne si to napisala , že legislativa je slaba , ale medzi dvoma manzelmi chrani prave matku.
MOje ex ma schyzoafektivnu poruchu zmiešany typ, ja sa snažím sudnou cestou dostať mladšiu dceru k sebe.
Sociálka? PO písomnej žiadosti o pomoc, keďže slovne nemali čas atď, mi psychologička povedala, ..."že nezoberie matke dieťa ani keby bola šlapka, schyzofrenička, a mam sa poučiť z historie chlapi bojovali a ženy sa starali o deti. A povedzme si pravdu matka je vždy istá otec nie. A koľko detí žije a nemá v rodnom liste žiadneho otca ale matku vždy...."
MAtka strieda partnerou, ktorý sú alkoholici, behajú tam žandári , nedobrovolný pobyt na psychiatrii, ale všetko je ok.
Dokonca soc. keď mala prešetriť pomery u matky , keďže ju nenašli doma tak si ju pozvali k sebe a tam im povedala ake su u nej pomery doma. Neuveríš všetko je uplne ok.
Mam vyjadrenie psychologa,psychiatra, že dcera by mala byť u mňa aj so staršou setrou ktorú mam právoplatne zverenu.
Takže sa nemate čoho báť, aj keď nemáme rovnoprávnosť a ženy sú tie utláčané, dieťa ti ostane.
Na zmenu pomerov musí byť dôvod a ako vidíš u mňa nie je to také ľahké dokázať dôvod, ani keď mám vyjadrenie 4 súdnych znalcov, že duševná porucha tu je, vyjadrenie niekoľkých psychiatrov , atď všetko je ok. a od polície si súd akosi nechce vyžiadať správu.
kyblik
23.03.09,11:49
Ahoj kamarat.... som on nie ona, nevadi...

Neviem ci si chcel poradit, pomoct, pochvalit sa:eek: ...

Teraz vazne, chces povedat, ze nevies nijakou cestou ziskat dieta do svojich ruk ak je v zlom prostredi??? Bol si s dcerou u psychologa? Mas potvrdene, ze prostredie Tvojej byvalej manzelky nie je vhodne pre dieta? Uz davno by som ponukol JOJke alebo Markize reportaz... Nie o tebe, resp. o Tvojej byvalej... Ale o neschopnosti nasich uradov - na to su oni velmi citlivy...

PS: Nezastavam sa vsetkych matiek, tiez som rozvedeny a s mojou byvalou si nevieme prist na meno... ale vzdy to bude matka mojich deti a dolezite je, ze deti nie su v az tak zlom prostredi...
samuelovic
23.03.09,12:38
Niekolkokrat som mal chuť isť do medii. No ani psycholog ani psychiater detský mi to neodporúčali nakoľko by to bola zaťaž pre deti, a toho ich chcem uchrániť. Dcéry sú teraz obidve u mňa no ta mladšia v rozpore z rozsudkom. Mal som vydané predbežne opatrenie no bývala sa odvolala a oni ho zrušili. A napriek správam od psychológa a psychiatra, kde sa jasne píše že ak sa vrati k matke je tu riziko skrat. konania, pre jej Ďalší vývin je potrebné aby žila so mnou a so svojou staršou sestrou. Jej želania su aby mohla žič so mnou, aby sa nemusela báť mamy a to je v správe od psychiatra no aj tak to nestačilo pre súd ani len na predbežko a to som podal 3x návrh na predbežko. Ex je 9 mesiacov na PN kvôli schyzo a preto sa ospravedlnila že a nemože zúčastniť pojednávania, napriek tomu sud nevie rozhodnuúť ani len o predbežku, lebo mame práva matky.

A k pôvodnej téme pozri si na unicef práva dieťaťa myslím že bod 10 znie : ak dospelý príjmu akékolvek rozhodnutie ktoré sa vás týka máte právo sa vyjadriť a dospelý sú povinny brať vaše vyjadrenie vážne, a keďže má 12 rokov možno to zoberu .
kyblik
23.03.09,14:52
Poznam prava deti, mam statnicu z pedagogiky a psychologie...;)

Drzim Ti palce, toto chce vela sily...
bobiku
25.03.09,06:34
Pracujem v sociálnej sfére a tiež mám prax v oblasti sociálnopravnej ochrany detí a mám pocit, že to čo píšete nie je ani možné. Pokiaľ bola matke diagnostikovaná schizofrenia, tak to je vážna vec a náš úrad kde som robila by v tomto prípade určite vydal stanovisko vo váš prospech. Takže neviem pod aký úrad patríte ale treba bojovať a odvolávať sa. Skúste sa obrátiť na ombudsmana. Viem , že mnohým ľudom už pomohol v boji so súsnou mašineriou. P.S Naozaj ste uviedli všetky okolnosti pravdivo? Nemáte vy nejaký problém , prečo sa súd tak bráni zveriť vám druhú dcéru do starostlivosti? (nemyslím to nijako útočne)