mariapol
27.01.11,10:07
Môžete mi prosím potvrdiť ešte raz. Ak skončí prac. pomer dňa 31.12.2010 a vyplatím príjem v januári 2011 tak z neho neplatím žiadne odvody? Je to určíte tak? Na SP vraj tvrdia niečo iné.
Vyplatím po zúčtovaní odmeny v decembrovej mzde alebo zúčtujem v januárových mzdách?
Analytik1
27.01.11,15:37
Vyplatím po zúčtovaní odmeny v decembrovej mzde alebo zúčtujem v januárových mzdách?
Zúčtujem v januárových mzdách.
Jana Motyčková
27.01.11,16:08
Dobrý deň,
Zamestnanec od 01.01.2009 s mesačným príjmom 1200 € - PN od 15.03.2011a súčasne od 01.01.2011 konateľ s pravidelným príjmom 500 €/mesiac PN od 15.03.2011

Náhrada príjmu:
Zamestnanec rok 2010 DVZ 13 401,- €/365 dní DVZ pre náhradu príjmu 36,7150 €
Zároveň mesačne v roku 2011 príjem 1200 €. VZ zamestnanca z Max.VZ 1116,75 €
tj.za 01,02/2011 v 03/2011 príjem 521,74 € max.VZ 504,28 €

Konateľ s pravidelným príjmom / mesačný príjem 500 €/, keďže v mesiacoch 01,02,03/2011 bol max. VZ naplnený z pracovného pomeru, VZ konateľa s pravidelný príjmom je 0 a odvod do SP 0.
Keďže jeho VZ je 0, tak náhrada príjmu bude 0,- ?
Zároveň musím s výpočtu pre DVZ pre náhradu príjmu vylúčiť dni za ktoré sa poistné neplatilo ?

Keďže DVZ pre ND definuje: Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na NP a obdobia prerušenia poistného, tak aj z RO pre ND môžem vylúčiť tieto dni?

Predpokladajme že ako zamestnanec s pracovnou zmluvou ukončí pracovný pomer k 31.05.2011. Ostane len ako konateľ s pravidelným príjmom. K 01.06.2011 PN – náhrada príjmu pôjde z pravdepodobného VZ? Z čoho bude SP počítať ND?
Pri súbehu zamestnaní sme doteraz počítali DVZ z vymeriavacích základov zamestnávateľa z 2 dôvodov :
- kedysi sme na to dávali dopyt a taká bola odpoveď - viď vysvetlenie ďalej
- keď druhé zamestnanie je u iného zamestnávateľa a zamestnanec si žiada o vrátenie poistného, tak neviem zistiť VZ u iného zamestnávateľa.
Výklad v tomto význame vychádza presne z toho, prečo zamestnávateľ platí z dvoch maxím - §138 ods.12 nehovorí o tom, že by sa VZ zamestnanca znižoval (a preto sa ani neznižuje VZ zamestnávateľa), hovorí iba o poradí patenia poistného.
Tak ako doteraz to budeme robiť aj naďalej, takže v uvedenom prípade náhradu príjmu vypočitame z pracovného pomeru z r.2010 a konateľovi z 500 eur za január a február a z pomernej časti z 500 eur do 14.marca.
Pokiaľ ide o to, ako bude postupovať SP - zrejme obdobne.

Ale nenárokujem si v tomto na 100% správnosť výkladu.
Jana Motyčková
27.01.11,16:13
Prosím Vás a ked vznikne neplatené volno v roku 2011 a je vyplatený naturálny príjem? Ste odpovedala ako keby vznklo v roku 2010. Dakujem.
V príklade 3 - neplatené voľno začalo 1.1.2011, t.j. poistenie zaniklo 31.12.2010 - čo bolo v roku 2010.
Ak by začalo neplatené voľno v r.2011 po 1.1. - tak je to ten istý prípad ako príklad 4 - keď rodićovská dovolenka začne v r.2011.
Jana Motyčková
27.01.11,16:18
Môžete mi prosím potvrdiť ešte raz. Ak skončí prac. pomer dňa 31.12.2010 a vyplatím príjem v januári 2011 tak z neho neplatím žiadne odvody? Je to určíte tak? Na SP vraj tvrdia niečo iné.
Takto to bolo niekoľkokrát prezentované na workshopoch. Videla som aj interné metodické usmernenie zo SP, kde to bolo takto napísané. Bohužiaľ, nebola to ešte definitívna verzia metodického usmernenia. Ak sa dostanem k definitívnej verzii, skontrolujem to.
Zita5
27.01.11,20:00
4. Príjem na základe mandátnej zmluvy

Naša spoločnosť uzatvorila mandátnu zmluvu podľa Obchodného zákonníka.
Máme dohodnutú odmenu vyplatiť mandatárovi v plnej výške a on si podá daňové priznanie alebo je potrebné túto odmenu zdaniť 19 % daňou?


Podľa ustanovenia § 567 ods. 2 Obchodného zákonníka činnosť, na ktorú sa mandatár zaviazal, je povinný uskutočňovať podľa pokynov mandanta a v súlade s jeho záujmami, ktoré mandatár pozná alebo musí poznať. Mandatár je povinný oznámiť mandantovi všetky okolnosti, ktoré zistil pri zariaďovaní záležitostí a ktoré môžu mať vplyv na zmenu pokynov mandanta.

Podľa ustanovenia § 5 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) príjmami zo závislej činnosti sú odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, ak nejde o príjmy podľa písm. a) alebo b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písme. a), b) a g).
Príjmy plynúce na základe mandátnej zmluvy, ktoré sú uzatvorené podľa ustanovení Obchodného zákonníka a ktorých predmetom je výkon práce v mene mandanta, sa nepovažujú za príjem samostatne zárobkovej osoby, pretože mandatár nevykonáva túto činnosť vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť s cieľom dosiahnutia zisku, ale podľa pokynov mandanta to zn., že ide o príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov a zdaňuje sa v zmysle ustanovenia § 35 tohto zákona v úhrne zdaniteľných príjmov vyplatených v kalendárnom mesiaci.


Toto je citácia otázky zo stránky http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=47084

Je staršieho dáta , ale predsa ju použijem, lebo je to aj môj súčasný problém, ktorý riešim .Tak som si ju pripla ako pomôcku .


Moja otázka :

ak sa príjem, ktorý vyplýva z mandátnej zmluvy podľa vyššie uvedeného vyjadrenia týka príjmu podľa §5 zákona 595/2003 a považuje sa za príjem zo závislej činnosti , tak je mandant povinný od 1.1.2011 mandatára prihlásiť do sociálnej poisťovne a platiť sociálne poistenie ?
Mandatárovi je vyplácaná pravidelná mesačná odmena .

Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
27.01.11,21:09
Áno, je povinný a rovnako aj do ZP.
Iveta Matlovičová
28.01.11,04:53
Len stále neviem či do 90 dní máme brať prerušenie aj pri výpočte náhrady príjmu za prvých 10 dní?

Pri náhrade príjmu pri dočasnej PN sa postupuje rovnkako ako pri ND, ust. § 8 ods. 4 zákona č. 462/2003 Z. z. sa odvoláva pri určovaní RO na § 54 ods. 9 zákona č. 461/2003 Z.z.:

6. V § 8 odseky 4 a 5 znejú:
„(4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho
základu zamestnanca, ktorého nemocenské
poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej
neschopnosti trvalo najmenej 90 dní, je rozhodujúce
obdobie podľa osobitného predpisu.15

Poznámka pod čiarou k odkazu 15 znie:

„15) § 54 ods. 1, 2, 9 a 10 zákona č. 461/2003 Z. Z. o nemocenskom
poistení v znení zákona č. 543/2010 Z. z.“.
Iveta Matlovičová
28.01.11,04:56
Takto to bolo niekoľkokrát prezentované na workshopoch. Videla som aj interné metodické usmernenie zo SP, kde to bolo takto napísané. Bohužiaľ, nebola to ešte definitívna verzia metodického usmernenia. Ak sa dostanem k definitívnej verzii, skontrolujem to.

ak bude to metodické usmernenie bude fajn, súhlasím s Jankou M., že x-krát bolo povedané, že ak sa bude dodatočne vyplácať plnenie k PP, ktorý skončil v čase, keď neplatila táto novela (teda do konca roka 2010 a skôr), poistné na SP sa platiť nebude.
milanr
28.01.11,07:27
Chcem si len overiť, člena DR s pravidelnou mesačnou odmenou, ktorému je priznaný starobný dôchodok prihlásim od 1.1.2011 do SP ako zamestnanca s pravidelným príjmom, ale na PvN a IP platiť nebude ZC ani ZĽ.
kattka.c
28.01.11,07:42
Ahojte,

prave som volal do SP v KE a pytala som sa ci je potrebne registrovat konatela ak nebude mat cely rok odmenu.
odpoved bola ze je potrebne rozlisovat 2 veci:
- ci je pravny vztah
- ci je pravo na prijem
ak su obidve splnene musi sa registrovat.

Pytala som sa ako vysvetluje pravo na prijem ...
odpoved bola ze to sa musi posudit v kazdej sro samostatne, podla spolocenskej zmluvy. Ze ak tam je ze konatel ma pravo na odmenu tak ho treba prihlasit aj keby tu odmenu mal dostat napr. az o 3 roky.
Ak v spolocenskej zmluve nie je narok na odmenu konatela a ze ked viem ze urcite ziadnu mat nebute, tak nemusim prihlasovat.

co myslite? :confused:
Ester plus
28.01.11,07:57
CHcem sa len uistiť či správne uvažujem v prípade platenia príspevkov na DDS zamestnancami, na ktoré prispieva aj zamestnávateľ. Ak si zamestnanec prispieva napr. 10 Eur a zamestnávateľ prispieva takou istou sumou, tak VZ na ZP sa zvýši o 10 Eur pre zamestnanca a zamestnávateľa. Čo sa týka VZ na SP ten sa nezvyšuje ani pre zamestnanca ani pre zamestnávateľa. O 10 Eur sa ale zvýši daňový základ zamestnanca.
TomosP
28.01.11,08:53
DVZ pro náhradu příjmu při trvání pojištění menší než 90 dnů

RO je v tomto případě od vzniku pojištění do dne předcházejícího vzniku PN. V měsíci vzniku PN je tedy do VZ za dobu trvání RO v tomto měsíci nutno zahrnout i poměrnou část příjmu měsíce za dobu do vzniku PN.

Otázka : vztahuje se na tuto poměrnou část příjmu omezení na odpovídající maximum VZ za dny RO?

Příklad:

ZC nastoupil 10.12.2010, od 10.1.2011 do 15.1.2011 je na PN, v měsíci 2011-01 je jeho celkový příjem 3.000,- €.
Poměrná část příjmu připadající na dobu od 1.1. do 9.1.2011 je 3000/(31-6) * 9 = 1080€.
Max. VZ na NP za období 1.1.-9.1. je 1116,75/31 * 9 = 324,18€

Pro výpočet DVZ pro náhradu příjmu při PN tedy za leden započtu jako VZ na NP připadající na RO
- VZ ve výši 324,18€
- nebo příjem ve výši 1080€ ?
Zita5
28.01.11,10:39
Áno, je povinný a rovnako aj do ZP.

Ďakujem za Odpoveď .

Ak by som mohla poprosiť , v tejto téme rozvádzam ,vlastne čo mi nie je
jasné .

http://www.porada.sk/t157929-mandatne-zmluvy-z-pohladu-zakona-o-dani-z-prijmu-sp-zp-v-roku-2011-a.html

Viem že čas je vzácny, ale keby ste mi mohli dať vyjadrenie , bola by som rada .

Ďakujem.
Candy
28.01.11,11:11
Dobrý deň,

zamestnanec dostane odmenu v 2/2011.
Zaujímalo by ma, aké odvody sa platia a aké výkazy sa vypĺňajú, ak
1. je na rodičovskej dovolenke od 15.12.2010
(PP je ukončený v roku 2010, čiže v takomto prípade sa odvody neplatia a nie je ani na žiadnom výkaze?)
2. je na rodičovskej dovolenke od 7.1.2011
(PP je ukončený v roku 2011, odmena sa rozpočíta na celý mesiac január, max. VZ je 2978 resp. 1116.75, alebo alikvotne na 6 KD, výkaz VP?)
3. má celý mesiac OČR neplatenú (od 11.dňa), neplatené voľno alebo absenciu
(PP trvá, poistenie je prerušené, odmena sa rozpočíta na celý mesiac január, max. VZ je 2978 resp. 1116.75, výkaz VP s odmenou, mesačný výkaz MVP nulový?)
4. je celý mesiac PN
(PP nie je ukončený, odvody sú nulové, mesačný výkaz MVP?)
sally
28.01.11,14:23
Dobrý deň,

potrebovala by som vedieť ohľadom prihlásenia do soc. poisťovne k 31.01.2011 nasledovné:
1. spoločník vo firme - vyplácajú sa mu iba dividendy, resp. podiely na zisku je potrebné ho prihlásiť do SP?
2. spoločník a zároveň konateľ vo firme, nedostáva odmenu za výkon funkcie/prácu konateľa, ale nemáme žiadnu zmluvu v ktorej by bolo definované že nepoberá za výkon konateľa odmenu, a ani nevieme či mu vôbec niekedy bude nejaká odmena vyplatená, je potrebného ho prihlásiť i tak do SP? ak by niekedy v budúcnosti bola odmena vyplatená.
3. konateľ je zároveň i zamestnanec, poberá príjmy iba zo závislej činnosti ako zamestnanec z prac. pomeru, odmeny sa mu nevyplácajú za výkon funkcie konateľa, ale tiež nemáme zmluvu kde by bolo presne definované že nepoberá odmeny za funkciu. Prihlásený je ako zamestnanec, treba ho prihlásiť ešte i ako zamestnanca s nepravidelnými príjmami.

ďakujem za vaše názory a odpovede.
Krtko
28.01.11,16:40
Chcela by som sa spýtať k Zákonu o sociálnom poistení platnému od 1.1.2011 - vychádza mi že by mali do VZ vstupovať aj príjmy zo zahraničia a príjmy pracovného asistenta pre pracujúcu osobu (SZČO) so zdravotným postihnutím (je to iné ako osobný asistent)
alebo sa mýlim?
Manual
28.01.11,16:52
Starobný dôchodca je spoločník sro. V tejto sro je zamestnaný na DOPČ, za čo bere mzdu a má nárok na podiel na zisku.
Ak tento spoločník poberá mzdu, bude platiť aj soc. poistenie z podielu na zisku ?
Ďakujem
Jana Motyčková
28.01.11,17:57
Pri náhrade príjmu pri dočasnej PN sa postupuje rovnkako ako pri ND, ust. § 8 ods. 4 zákona č. 462/2003 Z. z. sa odvoláva pri určovaní RO na § 54 ods. 9 zákona č. 461/2003 Z.z.:

6.

V § 8 odseky 4 a 5 znejú:


„(4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho

základu zamestnanca, ktorého nemocenské
poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej
neschopnosti trvalo najmenej 90 dní, je rozhodujúce



obdobie podľa osobitného predpisu.

15


Poznámka pod čiarou k odkazu 15 znie:






15) § 54 ods. 1, 2, 9 a 10 zákona č. 461/2003 Z. Z. o nemocenskom
poistení v znení zákona č. 543/2010 Z. z.“.


Problém v tom znení je, že ak poistenie trvá aspoň 90 dní až potom sa odvoláva aj na §54 ods.9 - čiže toho trvania 90 dní akoby sa netýkal §54 ods.9. T.j. príklad - ak od prerušenia trvalo poistenie pre PN 90 dní, potom RO je podľa zákona o SP - čiže v princípe minulý rok (tam už prerušenie ignorujem). Tiež v ďalšej vete, kde sa určuje RO ak poistenie netrvalo 90 dní už odvolávka na §54 nie je - čiže prikláňam sa k tomu, že 90 dní sa počíta od preušenia.
Jana Motyčková
28.01.11,17:59
Chcem si len overiť, člena DR s pravidelnou mesačnou odmenou, ktorému je priznaný starobný dôchodok prihlásim od 1.1.2011 do SP ako zamestnanca s pravidelným príjmom, ale na PvN a IP platiť nebude ZC ani ZĽ.
Správne .
Jana Motyčková
28.01.11,18:01
CHcem sa len uistiť či správne uvažujem v prípade platenia príspevkov na DDS zamestnancami, na ktoré prispieva aj zamestnávateľ. Ak si zamestnanec prispieva napr. 10 Eur a zamestnávateľ prispieva takou istou sumou, tak VZ na ZP sa zvýši o 10 Eur pre zamestnanca a zamestnávateľa. Čo sa týka VZ na SP ten sa nezvyšuje ani pre zamestnanca ani pre zamestnávateľa. O 10 Eur sa ale zvýši daňový základ zamestnanca.
O tých 10 eur, ktoré platí zamestnávateľ sa zvýži základ dane a VZ pre ZP.
Jana Motyčková
28.01.11,18:03
DVZ pro náhradu příjmu při trvání pojištění menší než 90 dnů

RO je v tomto případě od vzniku pojištění do dne předcházejícího vzniku PN. V měsíci vzniku PN je tedy do VZ za dobu trvání RO v tomto měsíci nutno zahrnout i poměrnou část příjmu měsíce za dobu do vzniku PN.

Otázka : vztahuje se na tuto poměrnou část příjmu omezení na odpovídající maximum VZ za dny RO?

Příklad:

ZC nastoupil 10.12.2010, od 10.1.2011 do 15.1.2011 je na PN, v měsíci 2011-01 je jeho celkový příjem 3.000,- €.
Poměrná část příjmu připadající na dobu od 1.1. do 9.1.2011 je 3000/(31-6) * 9 = 1080€.
Max. VZ na NP za období 1.1.-9.1. je 1116,75/31 * 9 = 324,18€

Pro výpočet DVZ pro náhradu příjmu při PN tedy za leden započtu jako VZ na NP připadající na RO
- VZ ve výši 324,18€
- nebo příjem ve výši 1080€ ?
Aj pre výpočet DVZ platí obmedzenie VZ na nemocenské poistenie na maximum- a jeho krátenie za dni PN.
Jana Motyčková
28.01.11,18:07
Ďakujem za Odpoveď .

Ak by som mohla poprosiť , v tejto téme rozvádzam ,vlastne čo mi nie je
jasné .

http://www.porada.sk/t157929-mandatne-zmluvy-z-pohladu-zakona-o-dani-z-prijmu-sp-zp-v-roku-2011-a.html

Viem že čas je vzácny, ale keby ste mi mohli dať vyjadrenie , bola by som rada .

Ďakujem.
Otázka sa týka zdaňovania a to nie je moja parketa.
Jana Motyčková
28.01.11,18:16
Dobrý deň,

zamestnanec dostane odmenu v 2/2011.
Zaujímalo by ma, aké odvody sa platia a aké výkazy sa vypĺňajú, ak
1. je na rodičovskej dovolenke od 15.12.2010
(PP je ukončený v roku 2010, čiže v takomto prípade sa odvody neplatia a nie je ani na žiadnom výkaze?)
2. je na rodičovskej dovolenke od 7.1.2011
(PP je ukončený v roku 2011, odmena sa rozpočíta na celý mesiac január, max. VZ je 2978 resp. 1116.75, alebo alikvotne na 6 KD, výkaz VP?)
3. má celý mesiac OČR neplatenú (od 11.dňa), neplatené voľno alebo absenciu
(PP trvá, poistenie je prerušené, odmena sa rozpočíta na celý mesiac január, max. VZ je 2978 resp. 1116.75, výkaz VP s odmenou, mesačný výkaz MVP nulový?)
4. je celý mesiac PN
(PP nie je ukončený, odvody sú nulové, mesačný výkaz MVP?)
Pre SP :
1. bez odvodov, nie je vo výkaze
2. Príjem sa "rozpočíta" na január, pritom maximálny VZ sa posudzuje tak, že poistenie trvalo iba 6 dní, čiže 2978/31 x6 a 1116,75/31 x 6 (maximum na deň sa zaokrúhľuje na 2 des. miesta nadol až potom sa násobí šiestimi). Odmena bude vo výkaze VP. MVP nulový
3. Ak OČR vznikla pred februárom a vo februári už bola iba neplatená, tak ako 2- odmena sa započíta na január a uvedie sa vo VP - maximum sa kráti keďže v januári bola tá OČR . Obdobne pri neplatenom voľne a pod. MVP nulový.
4. odvody nulové okrem ÚP (a samozrejme ZP) - do MVP.
Jana Motyčková
28.01.11,18:18
Dobrý deň,

potrebovala by som vedieť ohľadom prihlásenia do soc. poisťovne k 31.01.2011 nasledovné:
1. spoločník vo firme - vyplácajú sa mu iba dividendy, resp. podiely na zisku je potrebné ho prihlásiť do SP?
2. spoločník a zároveň konateľ vo firme, nedostáva odmenu za výkon funkcie/prácu konateľa, ale nemáme žiadnu zmluvu v ktorej by bolo definované že nepoberá za výkon konateľa odmenu, a ani nevieme či mu vôbec niekedy bude nejaká odmena vyplatená, je potrebného ho prihlásiť i tak do SP? ak by niekedy v budúcnosti bola odmena vyplatená.
3. konateľ je zároveň i zamestnanec, poberá príjmy iba zo závislej činnosti ako zamestnanec z prac. pomeru, odmeny sa mu nevyplácajú za výkon funkcie konateľa, ale tiež nemáme zmluvu kde by bolo presne definované že nepoberá odmeny za funkciu. Prihlásený je ako zamestnanec, treba ho prihlásiť ešte i ako zamestnanca s nepravidelnými príjmami.

ďakujem za vaše názory a odpovede.
1. podľa mňa netreba.
2. bolo o tom tu dosť popísané - rozhodutie je na vás.
3. detto ako 2.
mariapol
28.01.11,18:21
Problém v tom znení je, že ak poistenie trvá aspoň 90 dní až potom sa odvoláva aj na §54 ods.9 - čiže toho trvania 90 dní akoby sa netýkal §54 ods.9. T.j. príklad - ak od prerušenia trvalo poistenie pre PN 90 dní, potom RO je podľa zákona o SP - čiže v princípe minulý rok (tam už prerušenie ignorujem). Tiež v ďalšej vete, kde sa určuje RO ak poistenie netrvalo 90 dní už odvolávka na §54 nie je - čiže prikláňam sa k tomu, že 90 dní sa počíta od preušenia.


[/LEFT]
Dobrý deň p. Motyčková, ďakujem za odpoveď na moju otázku.
K tomuto príspevku, čítali ste materiál ministerstva k výpočtu DVZ pre náhradu príjmu. Tam uvádzajú že odkaz v zákone o NP je použitý nesprávne.
Citujem:
1. Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie u aktuálneho zamestnávateľa trvalo najmenej 90 dní, sa určí v súlade s ustanoveniami § 54 ods. 1, 2, 9 a 10 zákona o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. januára 2011 (odkaz v zákone o náhrade príjmu na „zákon o nemocenskom poistení“ je použitý nesprávne).

2. Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie u aktuálneho zamestnávateľa trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.
Jana Motyčková
28.01.11,18:22
Chcela by som sa spýtať k Zákonu o sociálnom poistení platnému od 1.1.2011 - vychádza mi že by mali do VZ vstupovať aj príjmy zo zahraničia a príjmy pracovného asistenta pre pracujúcu osobu (SZČO) so zdravotným postihnutím (je to iné ako osobný asistent)
alebo sa mýlim?
K príjmom zo zahraničia - o aké príjmy zozahraničia ide?
Ak tí asistenti majú DIČ, tak by mali byť szčo.
Jana Motyčková
28.01.11,18:23
Starobný dôchodca je spoločník sro. V tejto sro je zamestnaný na DOPČ, za čo bere mzdu a má nárok na podiel na zisku.
Ak tento spoločník poberá mzdu, bude platiť aj soc. poistenie z podielu na zisku ?
Ďakujem
Nie .
Jana Motyčková
28.01.11,18:26
Dobrý deň p. Motyčková, ďakujem za odpoveď na moju otázku.
K tomuto príspevku, čítali ste materiál ministerstva k výpočtu DVZ pre náhradu príjmu. Tam uvádzajú že odkaz v zákone o NP je použitý nesprávne.
Citujem:
1. Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie u aktuálneho zamestnávateľa trvalo najmenej 90 dní, sa určí v súlade s ustanoveniami § 54 ods. 1, 2, 9 a 10 zákona o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. januára 2011 (odkaz v zákone o náhrade príjmu na „zákon o nemocenskom poistení“ je použitý nesprávne).

2. Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie u aktuálneho zamestnávateľa trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.
Áno, ale tam sa hovorí iba o tom že v odkaze 15 je nesprávne uvedený zákon o nemocenskom poistení a má byť o sociálnom poistení.
mariapol
28.01.11,18:53
Áno, ale tam sa hovorí iba o tom že v odkaze 15 je nesprávne uvedený zákon o nemocenskom poistení a má byť o sociálnom poistení.
V materiáloch Draka pre náhradu príjmu dočasnej pracovnej neschopnosti máme : pri určení RO sa prerušenie poistenia nepovažuje za zánik a nový vznik poistenia.
V príkladoch od Fronka tak isto prerušenie zaratavajú do časového testu trvania nemocenského poistenia 90 dní a na prerušenie sa neprihliada.
Tak teraz neviem .
Zuzka888
28.01.11,18:59
Dobrý deň, ja mám takýto prípad: Zamestnankyňa je v pracovnom pomere od 14.7.2010 do 31.1.2011. Od 1.2.2011 bude mať nový pracovný pomer, 3.5.2011 nastupuje na MD. Doba poistenia do nástupu na MD je 91 dní. Ktoré bude rozhodujúce obdobie pre výpočet vymeriavacieho základu na výpočet materského?
scame
28.01.11,19:13
Dobrý deň, ja mám takýto prípad: Zamestnankyňa je v pracovnom pomere od 14.7.2010 do 31.1.2011. Od 1.2.2011 bude mať nový pracovný pomer, 3.5.2011 nastupuje na MD. Doba poistenia do nástupu na MD je 91 dní. Ktoré bude rozhodujúce obdobie pre výpočet vymeriavacieho základu na výpočet materského?
Keďže poistenie trvá viac ako 90 dní, tak RO by mala byť doba 1.2.-2.5.2011.
scame
28.01.11,19:15
Oprava od 1.2.-30.4.2011
scame
28.01.11,19:24
A zistila som, že to chápem celé úplne zle. :o Takže Zuzka, nevšímajte si moje príspevky. Neviem ich zmazať.:o
Jana Motyčková
28.01.11,20:36
V materiáloch Draka pre náhradu príjmu dočasnej pracovnej neschopnosti máme : pri určení RO sa prerušenie poistenia nepovažuje za zánik a nový vznik poistenia.
V príkladoch od Fronka tak isto prerušenie zaratavajú do časového testu trvania nemocenského poistenia 90 dní a na prerušenie sa neprihliada.
Tak teraz neviem .
Materiály do draka som písala, keď som si to ešte nevšimla (a už sa tam nedostanem opraviť to).
Ale je to "iba" môj názor - v podstate si myslím, že je to skoro jedno - SP to nekontroluje a neviem o tom že by to niekto niekedy kontroloval - a keby aj, pochybujem, že by to vedel vypočítať.
Jana Motyčková
28.01.11,20:39
Oprava od 1.2.-30.4.2011
Toto je dobre.
Krtko
28.01.11,21:39
K príjmom zo zahraničia - o aké príjmy zozahraničia ide?
Ak tí asistenti majú DIČ, tak by mali byť szčo.

zahraničné príjmy 1)SZČO
2)zamestnancov

Pracovní asistenti podľa §59 Zákona o službách zamestnanosti robia to isté, čo osobní asistenti, ale v pracovnom procese. Pre zamestnancov ZPS musia byť aj oni zamestnancami, ak SZČO nie je zamestnávateľ uzatvára zmluvu s pracovným asistentom podľa §50 Občianskeho zákonníka. Takýto asistent sa musí registrovať na DÚ a robili sme mu aj RZZP, pretože nebol a ani nie je medzi vyňatými príjmami pre ZP. V minulom roku nás na SP informovali že nemusí podávať výpis z DP, pretože príspevok, ktorý dostáva od SZČO vstupuje do príjmu SZČO preplatením od Úradu práce. Ak teda sa bude musieť registrovať na SP, moja otázka znie:
Kedy sa pracovný asistent registruje na SP? Po podaní DP za rok 2010, keď jeho hrubé príjmy za rok 2010 presiahnu 3834,96€ - platí odvody na SP od 1.7.2011?
Alebo až po podaní DP za rok 2011, ak jeho hrubé príjmy za rok 2011 presiahnu 3948,72€ - platí odvody na SP od 1.7.2012?
Zita5
29.01.11,06:09
Otázka sa týka zdaňovania a to nie je moja parketa.

Napíšem, čo vlastne riešim Janka .

Jedná sa mi o nasledovnú vec .Mám právnickú osobu , ktorá uzatvorila mandátnu zmluvu , kde sa mandatár zaväzuje vykonávať funkciu vedúceho zamestnanca .Presne je to v mandátnej zmluve špecifikované „ako vedúci zamestnanec „ podľa zákona 186/2009
Právnická osoba sa venuje finančnej a poisťovacej činnosti , a povinnosť ustanoviť vedúceho zamestnanca jej vyplýva priamo zo zákona č.186/2009 Z.z. v platnom znení .Najskôr chápali zákon tak , že sa vedúci zamestnanca musí zamestnať v s.r.o. Nakoľko nebolo to jasné, ako zamestnať vedúceho zamestnanca
Národná banka Slovenska k tomu vedúcemu zamestnancovi vydala usmernenie v období 10/2010 , ktoré citujem zo stránky NBS :

Kto je vedúci zamestnanec podľa § 25 zákona č. 186/2009 Z. z.
Pojem vedúci zamestnanec podľa zákona č. 186/2009 Z. z. je vyjadrením názvu funkcie a z nej vyplývajúcich povinností definovaných zákonom č. 186/2009 Z. z. Nie je nevyhnutné, aby osoba vykonávajúca funkciu vedúceho zamestnanca bola zároveň zamestnancom finančného agenta (poradcu) podľa zákona č. 311/2001 Z. z. (Zákonník práce). Vzťah vedúceho zamestnanca a finančného agenta (poradcu) môže byť aj obchodno-právny.
Ak finančný agent (poradca) je právnickou osobou, ktorá má povinnosť zriadiť funkciu vedúceho zamestnanca, povinnosti z tejto funkcie na seba môže prevziať aj člen štatutárneho orgánu finančného agenta (poradcu). Nie je potrebné, aby v tejto súvislosti člen štatutárneho orgánu uzatváral s finančným agentom (poradcu) pracovnú zmluvu, resp. iný typ zamestnaneckej zmluvy.
Ak finančný agent (poradca) je fyzickou osobou, ktorá má povinnosť zriadiť funkciu vedúceho zamestnanca, povinnosti vyplývajúce z tejto funkcie automaticky prechádzajú na finančného agenta (poradcu), pokiaľ do organizačnej štruktúry nie je funkcia vedúce zamestnanca zaradená.
Vedúci zamestnanec je oprávnený vykonávať svoju činnosť len pre jedného finančného agenta alebo len pre jedného finančného poradcu.
Aktualizácia: október 2010

Z uvedeného dôvodu chcem sa dopátrať , že či sa na túto mandátnu zmluvu , v ktorej sa mandatár zaväzuje pre mandanta vykonávať vedúceho zamestnanca bude považovať za zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom vo výške 150 euro a tým aj vzniká povinnosť „zamestnávateľa „ prihlásiť tohto mandatára do SP a ZP a nasledovne podľa zákona SP od 1.1.2011 aj za tohto mandatára platiť odvody .
Mandátna zmluva je uzatvorená , kde mandatár vystupuje pod svojim IČO a DIČ a okrem toho všetkého je aj registrovaný v národnej banke Slovenska(ale tieto údaje o registrácii sa v mandátnej zmluve nespomínajú ) ako podriadený finančný agent .

Ďakujem .
mariapol
29.01.11,09:56
Materiály do draka som písala, keď som si to ešte nevšimla (a už sa tam nedostanem opraviť to).
Ale je to "iba" môj názor - v podstate si myslím, že je to skoro jedno - SP to nekontroluje a neviem o tom že by to niekto niekedy kontroloval - a keby aj, pochybujem, že by to vedel vypočítať.

Ďakujem veľmi pekne, myslím si to isté. Jediný kto by mal výhrady voči výške je daňový úrad, ale to by musela prísť nejaká mzdárka na daňovú kontrolu.
mariapol
29.01.11,10:10
Ďakujem veľmi pekne, myslím si to isté. Jediný kto by mal výhrady voči výške je daňový úrad, ale to by musela prísť nejaká mzdárka na daňovú kontrolu.

Takže robím vo firme 10 rokov. Z vážnych dôvodov som mala v roku 3/2011 3 dni neplatené voľno/ od 14-16.3.2011./ V období 4/2011 som PN od 11.4-20.4.2011. Pre náhradu príjmu sa mi bude vypočitavať z rozhodného obdobia od 17.3.2011 do vzniku PN. Nie je to nespravodlivé?
mariapol
29.01.11,12:19
Dobrý deň, veľmi pekne Vás prosím o overenie či sa nezmenil Váš názor na túto odpoveď. V konečnom dôsledku by to znamenalo že aj zamestnanec s nepravidelným príjmom , musí firme predložiť PN,OČR,materskú. Pri zavedení PN do miezd neprekročím max.VZ za zamestnanca ale na druhej strane znížim max.VZ aj za zamestnávateľa. Bude to dobre?
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Analytik1
Ešte napadol jeden šialený prípad. Ak bude konateľ (prihlásený ako zamestnanec s nepravidelným príjmom od 1.1.2011) celý mesiac na PN (napr. február 2011). A následne mu v mesiaci marec vyplatím odmenu. Mám túto odmenu rozpočítavať aj na február, ale neplatiť odvody za február - lebo mal vylučiteľnú dobu?

Moja úvaha :
1. §140 - ostalo znenie: "Zamestnanec nie je poviný platiť na NP, DP a PvN v období kedy je uznaný za dočasne práceneschopného..." . Neupravilo sa znenie na zamestnanec podľa §4 ods.1, takže bude to platiť aj pre nepravidelný príjem a bez ohľadu na to, či poberá nemocenské.
2. §139b ods. 2 - rozpočítava sa na každý mesiac trvania poistenia, okrem obdobia, za ktoré bolo zaplatené poistné z maximálneho VZ.
Vo februári poistenie trvalo bezpochyby. Ale bolo zaplatené poistné na DP z maximálneho VZ? Maximálny VZ za február je 0. Tak asi bolo, aj keď fyzicky žiadna platba neodišla. Takže asi ten príjem na február nerozpočítam, len na január a marec.
Jana Motyčková
29.01.11,12:43
zahraničné príjmy 1)SZČO
2)zamestnancov

Pracovní asistenti podľa §59 Zákona o službách zamestnanosti robia to isté, čo osobní asistenti, ale v pracovnom procese. Pre zamestnancov ZPS musia byť aj oni zamestnancami, ak SZČO nie je zamestnávateľ uzatvára zmluvu s pracovným asistentom podľa §50 Občianskeho zákonníka. Takýto asistent sa musí registrovať na DÚ a robili sme mu aj RZZP, pretože nebol a ani nie je medzi vyňatými príjmami pre ZP. V minulom roku nás na SP informovali že nemusí podávať výpis z DP, pretože príspevok, ktorý dostáva od SZČO vstupuje do príjmu SZČO preplatením od Úradu práce. Ak teda sa bude musieť registrovať na SP, moja otázka znie:
Kedy sa pracovný asistent registruje na SP? Po podaní DP za rok 2010, keď jeho hrubé príjmy za rok 2010 presiahnu 3834,96€ - platí odvody na SP od 1.7.2011?
Alebo až po podaní DP za rok 2011, ak jeho hrubé príjmy za rok 2011 presiahnu 3948,72€ - platí odvody na SP od 1.7.2012?
Zahraničné príjmy szčo - asi sú szčo (majú živnosť v zahraničí) a asi nemajú DIČ na Slovenksku (si myslím, ale dane nie sú moja oblasť) - potom nevstupujú do SP ani do ZP na Slovensku.
Zamestnanec ak pracuje v zahraničí štandardne sa ho týkajú predpisy štátu, kde pracuje. Výnimka môže byť ak nejaká medzinárodná zmluva ustanovuje inak, alebo v rámci EÚ, ak robí súčasne na Slovensku aj v zahraničí - potom to rieši E101.
Viem, kto je pracovný asistent, ale neovládam právne vzťahy okolo toho - prečo a s kým teda uzatvára zmluvu podĺa §50 O.z. (v prospech tretej osoby) . Myslela som, že keď je niekto zdravotne postihnutý szčo, pracovný asistent uzatvára zmluvu priamo so szčo - potom ale nejde o pracovný vzťah ale zrejme o inú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka (neviem prečo ten §50). Pracovný asistent zrejme na základe toho má DIČ a mysím si, že sa na neho nevzťahuje výnimka v §5 zákona o SP a je teda považovaný za szčo od 1.1.2011 pre SP aj pre ZP. Povinné poistenie v SP mu môže ale vzniknúť najskôr 1.7.2012, ak hrubý príjem v r.2011 prekročí 12-násobok minimálneho základu platného v r.2012 (dnes suma neznáma).
Jana Motyčková
29.01.11,12:48
Napíšem, čo vlastne riešim Janka .

Jedná sa mi o nasledovnú vec .Mám právnickú osobu , ktorá uzatvorila mandátnu zmluvu , kde sa mandatár zaväzuje vykonávať funkciu vedúceho zamestnanca .Presne je to v mandátnej zmluve špecifikované „ako vedúci zamestnanec „ podľa zákona 186/2009
Právnická osoba sa venuje finančnej a poisťovacej činnosti , a povinnosť ustanoviť vedúceho zamestnanca jej vyplýva priamo zo zákona č.186/2009 Z.z. v platnom znení .Najskôr chápali zákon tak , že sa vedúci zamestnanca musí zamestnať v s.r.o. Nakoľko nebolo to jasné, ako zamestnať vedúceho zamestnanca
Národná banka Slovenska k tomu vedúcemu zamestnancovi vydala usmernenie v období 10/2010 , ktoré citujem zo stránky NBS :

Kto je vedúci zamestnanec podľa § 25 zákona č. 186/2009 Z. z.
Pojem vedúci zamestnanec podľa zákona č. 186/2009 Z. z. je vyjadrením názvu funkcie a z nej vyplývajúcich povinností definovaných zákonom č. 186/2009 Z. z. Nie je nevyhnutné, aby osoba vykonávajúca funkciu vedúceho zamestnanca bola zároveň zamestnancom finančného agenta (poradcu) podľa zákona č. 311/2001 Z. z. (Zákonník práce). Vzťah vedúceho zamestnanca a finančného agenta (poradcu) môže byť aj obchodno-právny.
Ak finančný agent (poradca) je právnickou osobou, ktorá má povinnosť zriadiť funkciu vedúceho zamestnanca, povinnosti z tejto funkcie na seba môže prevziať aj člen štatutárneho orgánu finančného agenta (poradcu). Nie je potrebné, aby v tejto súvislosti člen štatutárneho orgánu uzatváral s finančným agentom (poradcu) pracovnú zmluvu, resp. iný typ zamestnaneckej zmluvy.
Ak finančný agent (poradca) je fyzickou osobou, ktorá má povinnosť zriadiť funkciu vedúceho zamestnanca, povinnosti vyplývajúce z tejto funkcie automaticky prechádzajú na finančného agenta (poradcu), pokiaľ do organizačnej štruktúry nie je funkcia vedúce zamestnanca zaradená.
Vedúci zamestnanec je oprávnený vykonávať svoju činnosť len pre jedného finančného agenta alebo len pre jedného finančného poradcu.
Aktualizácia: október 2010

Z uvedeného dôvodu chcem sa dopátrať , že či sa na túto mandátnu zmluvu , v ktorej sa mandatár zaväzuje pre mandanta vykonávať vedúceho zamestnanca bude považovať za zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom vo výške 150 euro a tým aj vzniká povinnosť „zamestnávateľa „ prihlásiť tohto mandatára do SP a ZP a nasledovne podľa zákona SP od 1.1.2011 aj za tohto mandatára platiť odvody .
Mandátna zmluva je uzatvorená , kde mandatár vystupuje pod svojim IČO a DIČ a okrem toho všetkého je aj registrovaný v národnej banke Slovenska(ale tieto údaje o registrácii sa v mandátnej zmluve nespomínajú ) ako podriadený finančný agent .

Ďakujem .

Takže takto :
- ak príjem z mandátnej zmluvy zdaňujete ako príjem zo závislej činnosti, tak ho prihlásiete ako zamestnanca s pravodelným príjmom do SP a aj do ZP.
- ak príjem z mandátnej zmluvy si zdaňuje sám v daňovom priznaní v §6, tak si to zahrnie aj v SP aj v ZP do príjmu szčo.
Jana Motyčková
29.01.11,12:49
Ďakujem veľmi pekne, myslím si to isté. Jediný kto by mal výhrady voči výške je daňový úrad, ale to by musela prísť nejaká mzdárka na daňovú kontrolu.
:)"nejaká" by asi nestačila.
Jana Motyčková
29.01.11,12:51
Takže robím vo firme 10 rokov. Z vážnych dôvodov som mala v roku 3/2011 3 dni neplatené voľno/ od 14-16.3.2011./ V období 4/2011 som PN od 11.4-20.4.2011. Pre náhradu príjmu sa mi bude vypočitavať z rozhodného obdobia od 17.3.2011 do vzniku PN. Nie je to nespravodlivé?
Ak v roku 2011 bol príjem vyšší ako v r.2010, tak to nespravodlivé nie je.
To znenie, ako je, sa mi nepáči, ale naozaj v tom už nehľadajme to čo tam nie je - spravodlivosť či nespravodlivosť.
Jana Motyčková
29.01.11,12:58
Dobrý deň, veľmi pekne Vás prosím o overenie či sa nezmenil Váš názor na túto odpoveď. V konečnom dôsledku by to znamenalo že aj zamestnanec s nepravidelným príjmom , musí firme predložiť PN,OČR,materskú. Pri zavedení PN do miezd neprekročím max.VZ za zamestnanca ale na druhej strane znížim max.VZ aj za zamestnávateľa. Bude to dobre?
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Analytik1
Ešte napadol jeden šialený prípad. Ak bude konateľ (prihlásený ako zamestnanec s nepravidelným príjmom od 1.1.2011) celý mesiac na PN (napr. február 2011). A následne mu v mesiaci marec vyplatím odmenu. Mám túto odmenu rozpočítavať aj na február, ale neplatiť odvody za február - lebo mal vylučiteľnú dobu?

Moja úvaha :
1. §140 - ostalo znenie: "Zamestnanec nie je poviný platiť na NP, DP a PvN v období kedy je uznaný za dočasne práceneschopného..." . Neupravilo sa znenie na zamestnanec podľa §4 ods.1, takže bude to platiť aj pre nepravidelný príjem a bez ohľadu na to, či poberá nemocenské.
2. §139b ods. 2 - rozpočítava sa na každý mesiac trvania poistenia, okrem obdobia, za ktoré bolo zaplatené poistné z maximálneho VZ.
Vo februári poistenie trvalo bezpochyby. Ale bolo zaplatené poistné na DP z maximálneho VZ? Maximálny VZ za február je 0. Tak asi bolo, aj keď fyzicky žiadna platba neodišla. Takže asi ten príjem na február nerozpočítam, len na január a marec.
Na nič iné som neprišla.
mariapol
29.01.11,12:58
Dobrý deň, p. Motyčková, tak ako mám ťažkú hlavu s poslancami s neprav. príjmom čo sa týka odvodov a VZ na UP, tak sme teraz narazili na prípad skončenia prac. pomeru k 31.3.2011. V máji 2011 mu boli doplatené podľa prac. zmluvy odmeny za polrok. Prišli sme na to, že v niektorých mesiacoch má prekročené VZ pre jednotlivé druhy poistenia.To je v poriadku. Ale čo s úrazovým poistením?? Znamená to, že v MVP budem mať VZ na NP,SD,atď. do max. VZ a do UP rozpočítam celkovú vyplatenú odmenu rovnakým dielom? Viem, že veľmi otravujem, ale u nás na SP nám nemá kto fundovaný poradiť. Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem. PS: "Čo pijete?"
Jana Motyčková
29.01.11,13:05
Ide do VP, nie do MVP (ale to je asi len preklep.
Obdobný prípad je príklad 7 tu :
http://www.porada.sk/t153582-sp-od-1-1-2011-zamestnanci-platenie-poistneho-vykazovanie.html
ÚP bude v každom mesiaci rovnaké.

PS : Keď toto skončí, tak už mi to bude asi celkom jedno - čokoľvek:)
mariapol
29.01.11,13:19
Ide do VP, nie do MVP (ale to je asi len preklep.
Obdobný prípad je príklad 7 tu :
http://www.porada.sk/t153582-sp-od-1-1-2011-zamestnanci-platenie-poistneho-vykazovanie.html
ÚP bude v každom mesiaci rovnaké.

PS : Keď toto skončí, tak už mi to bude asi celkom jedno - čokoľvek:)
Veľmi pekne ďakujem, áno bol to preklep, chceli sme Vás zastihnúť tak sme to písali horúcou ihlou. Za príklad ďakujeme, normálne som si ho nevšimla a materiál už mám riadne ošúchaný. Takže po tomto všetkom Vás pozývam na čokoľvek:)
Zuzka888
29.01.11,19:06
Toto je dobre.
Ďakujem, potvrdili ste mi to, čo som si myslela. Takže som to pochopila správne, lenže na sociálnej poisťovni mi to nevedel nikto potvrdiť.
Krtko
29.01.11,20:23
Zahraničné príjmy szčo - asi sú szčo (majú živnosť v zahraničí) a asi nemajú DIČ na Slovenksku (si myslím, ale dane nie sú moja oblasť) - potom nevstupujú do SP ani do ZP na Slovensku.
Zamestnanec ak pracuje v zahraničí štandardne sa ho týkajú predpisy štátu, kde pracuje. Výnimka môže byť ak nejaká medzinárodná zmluva ustanovuje inak, alebo v rámci EÚ, ak robí súčasne na Slovensku aj v zahraničí - potom to rieši E101.
Viem, kto je pracovný asistent, ale neovládam právne vzťahy okolo toho - prečo a s kým teda uzatvára zmluvu podĺa §50 O.z. (v prospech tretej osoby) . Myslela som, že keď je niekto zdravotne postihnutý szčo, pracovný asistent uzatvára zmluvu priamo so szčo - potom ale nejde o pracovný vzťah ale zrejme o inú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka (neviem prečo ten §50). Pracovný asistent zrejme na základe toho má DIČ a mysím si, že sa na neho nevzťahuje výnimka v §5 zákona o SP a je teda považovaný za szčo od 1.1.2011 pre SP aj pre ZP. Povinné poistenie v SP mu môže ale vzniknúť najskôr 1.7.2012, ak hrubý príjem v r.2011 prekročí 12-násobok minimálneho základu platného v r.2012 (dnes suma neznáma).

ĎAkujem veľmi pekne, ano v§ zmluvy bola chyba; aj sumy hranice na SP som posunula o rok - je toľko zmien, že keď rozmýšľam nad jedným, v hlave sa mi už víri iné - som veľmi vďačná za objasnenie. Držím palce Vám aj nám aby sme zdarne ukončili 2010 a bez chýb začali podľa zmien 2011.
saman
30.01.11,00:04
Dobry den, prosim Vas:
Mám zamestnanca, ktorý je zároveň aj konateľom spoločnosti, kde je zamestnany. Z obidvoch právnych vzťahov poberá pravidelný mesačný príjem, vždy prekračuje maximálny vymeriavací základ. Do 31.12.2010 sa z odmeny konateľa odvádzali len zdravotné odvody ale od 1.1.2011 sú už z takéhoto príjmu povinné aj odvody do sociálnej poisťovne. Budem odvádzať odvody samostatne z príjmu z prac.pomeru a samostatne z odmeny konateľa? Alebo obidva tieto príjmy spočítam (tak ako doteraz) a odvediem odvody len raz? Dakujem.
Candy
30.01.11,09:41
Dobry den, prosim Vas:
Mám zamestnanca, ktorý je zároveň aj konateľom spoločnosti, kde je zamestnany. Z obidvoch právnych vzťahov poberá pravidelný mesačný príjem, vždy prekračuje maximálny vymeriavací základ. Do 31.12.2010 sa z odmeny konateľa odvádzali len zdravotné odvody ale od 1.1.2011 sú už z takéhoto príjmu povinné aj odvody do sociálnej poisťovne. Budem odvádzať odvody samostatne z príjmu z prac.pomeru a samostatne z odmeny konateľa? Alebo obidva tieto príjmy spočítam (tak ako doteraz) a odvediem odvody len raz? Dakujem.

Zamestnávateľ bude odvody počítať z obidvoch právnych vzťahov samostatne a z každého zvlášť bude rešpektovať maximálny VZ. Za zamestnanca sa VZ z obidvoch právnych vzťahov sčítajú a výsledný VZ sa upraví na max.VZ.
Napr. 1.VZ 1500, 2.VZ 3000,
VZ pre DP zamestnávateľa bude 1500+2978, odvody z 1500 + odvody z 2978
VZ pre DP zamestnanca 1500+1478, odvody z 2978
ostatné obdobne
Jana Motyčková
30.01.11,09:56
Súhlas s Candy, len pre poriadok, VZ pre DP zamestnanca by malo byť 0 +2978
(prednostne sa platí zo vzťahu zamestnanca, kde je príjem vyšší)
Gong
01.02.11,18:19
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadne nových tlačív "Výkaz poistného a príspevkov VPP", toto tlačivo je potrebné použiť iba ide o nepravidelné príjmy? Čítala som príklady na MPSVR, a dúfam, že som to správne pochopila. My zamestnávame len zamestnancov s pravidelným mesačným príjmom, a na dohodu o brigádnickej práci študenta. Podávame len mesačné výkazy. ďakujem
jozefIK
01.02.11,19:08
áno.
Jana Motyčková
01.02.11,19:58
VPP sa používa
- pre zamestnancov s nepravidelným príjmom
- ak je zamestnancovi niečo vyplatené po skončení zamestnania
- ak súd rozhodol o neplatnom skončení pracovného pomeru
Slamôčka
02.02.11,06:04
Súhlas s Candy, len pre poriadok, VZ pre DP zamestnanca by malo byť 0 +2978
(prednostne sa platí zo vzťahu zamestnanca, kde je príjem vyšší)
Pani Motyčková, znamená to že VZ zamestnanca nie je VZ zamestnávateľa?
alena
02.02.11,06:19
dobrý deň,
ak mal niekto príjem, väčšinou na dohodu, vyplácaný napríklad pravidelne štvrťročne, tak doteraz ak nemal príjem za mesiac, vykazoval sa, ale s nulovým príjmom a potom v mesiaci za ktorý príjem mal, tak sa mu príjem vykazoval. Považuje sa takýto zamestnanec za zamestnanca s nepravidelným príjmom a bude sa vykazovať len na novom tlačive? A čo ak má niekto dohodu od minulého roku, ale vyplácajú sa mu odmeny nepravidelne, bolo ho treba odhlásiť a znovu prihlásiť ako zamestnanca s nepravidelným príjmom, alebo ho treba zakaždým odhlásiť a znovu prihlásiť?
Ďakujem
Timka1
02.02.11,06:42
dobrý deň,
ak mal niekto príjem, väčšinou na dohodu, vyplácaný napríklad pravidelne štvrťročne, tak doteraz ak nemal príjem za mesiac, vykazoval sa, ale s nulovým príjmom a potom v mesiaci za ktorý príjem mal, tak sa mu príjem vykazoval. Považuje sa takýto zamestnanec za zamestnanca s nepravidelným príjmom a bude sa vykazovať len na novom tlačive? A čo ak má niekto dohodu od minulého roku, ale vyplácajú sa mu odmeny nepravidelne, bolo ho treba odhlásiť a znovu prihlásiť ako zamestnanca s nepravidelným príjmom, alebo ho treba zakaždým odhlásiť a znovu prihlásiť?
Ďakujem

dohodárov sa tieto zmeny netýkajú, vyplácajú sa im odmeny po starom, čiže ak nemal príjem v danom mesiaci, vyúčtuje sa mu nula,

zmeny sú pre konateľov a týkajú sa tiež príkazných zmlúv a mandátnych zmluv a iných zmluv podľa obchodného a občianskeho zákonníka podľa toho aký majú príjem - pravidelný alebo nepravidelný
janber
02.02.11,08:32
Ak v roku 2011 bol príjem vyšší ako v r.2010, tak to nespravodlivé nie je.
To znenie, ako je, sa mi nepáči, ale naozaj v tom už nehľadajme to čo tam nie je - spravodlivosť či nespravodlivosť.

Dobrý deň, nerozumiem tomu...prečo sa nepostupuje podľa poznámky 15) v § 8 ods.4 ?
Jana Motyčková
02.02.11,14:51
§8 ods.4 : "Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo najmenej 90 dní, je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu.15) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť."

Odvolávka 15) sa v tomto prípade podľa mňa vzťahuje až na tú časť vety "je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu.15)", a nevzťahuje sa na dobu trvania 90 dní z prvej časti vety. Utvrdzuje ma v tom aj to, že v druhej vete už takáto odvolávka nie je.
T.j. až ak poistenie trvalo 90 dní, až potom beriem do úvahy osobitný predpis.
alena
03.02.11,06:10
dohodárov sa tieto zmeny netýkajú, vyplácajú sa im odmeny po starom, čiže ak nemal príjem v danom mesiaci, vyúčtuje sa mu nula,

zmeny sú pre konateľov a týkajú sa tiež príkazných zmlúv a mandátnych zmluv a iných zmluv podľa obchodného a občianskeho zákonníka podľa toho aký majú príjem - pravidelný alebo nepravidelný


Ďakujem za odpoveď, nebola som si istá, ako to je.
janber
03.02.11,06:43
§8 ods.4 : "Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo najmenej 90 dní, je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu.15) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť."

Odvolávka 15) sa v tomto prípade podľa mňa vzťahuje až na tú časť vety "je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu.15)", a nevzťahuje sa na dobu trvania 90 dní z prvej časti vety. Utvrdzuje ma v tom aj to, že v druhej vete už takáto odvolávka nie je.
T.j. až ak poistenie trvalo 90 dní, až potom beriem do úvahy osobitný predpis.

V programe sledujete dve RO?
1. pre výpočet náhrady príjmu
2. pre vystavenie potvrdenia na výpočet nem.dávok?
Arava
03.02.11,10:21
Prosím poraďákov o radu,
Zamestnanec - pracujúci na pracovnú zmluvu (v SP prihlásený ako zamestnannec) bude zároveň pracovať aj na dohodu o vykonaní práce - je potrebné ho prihlásiť do Soc. poisťovne aj ako dohodára??
UTA
03.02.11,10:52
Prosím poraďákov o radu,
Zamestnanec - pracujúci na pracovnú zmluvu (v SP prihlásený ako zamestnannec) bude zároveň pracovať aj na dohodu o vykonaní práce - je potrebné ho prihlásiť do Soc. poisťovne aj ako dohodára??
ano prihlasuje sa aj ako dohodar. v mesacnych vykazoch sa vykazuje na dvoch riadkoch.. ak sa mylim, pls opravte ma!
MajaV
03.02.11,13:15
Dnes zverejnené na elektronickej podateľni SP:

Oznam o nasadení funkcionality na zasielanie Mesačného výkazu poistného a príspevkov (MVP) vo verzii 2011 a Výkazu poistného a príspevkov (VP) do produkčnej prevádzky

03.02.2011

Oznamujeme, že
  • bola nasadená funkcionalita na zasielanie MVP verzia 2011 do produkčnej prevádzky. MVP za obdobie od januára 2011 je možné zasielať len vo verzii 2011. MVP za obdobia do decembra 2010 sa zasielajú prostredníctvom doteraz platných schém (verzia 2.4.1, 2.5, 2.7).
  • validátor pre otestovanie XML dokumentu pre VP bude nasadený 7. februára 2011 v časti Komunikačné rozhranie a testovanie.
    služba pre prijímanie VP bude nasadená 17.februára 2011. V súvislosti s uvedeným nebude Sociálna poisťovňa uplatňovať sankcie za oneskorené predloženie VP príjmov zúčtovaných v januári 2011 za obdobie január 2011 voči tým zamestnávateľom, ktorí VPP predkladajú elektronicky. VP príjmov, ktoré boli zúčtované vo februári 2011 za obdobie január 2011 zamestnávateľ predloží najneskôr 8. marca 2011.
  • Ester plus
    03.02.11,13:43
    Naša firma má na praxi žiakov odbornej školy, ktorý od nás nedostávajú žiadnu mzdu ani nič podobné. Existuje len zmluva od decembra 2010 do februára 2011. Boli sme povinní týchto žiakov prihlásiť do SP do 31.1.2011?
    UTA
    03.02.11,16:53
    § 4-zakona o soc.poisteni hovori :
    (1) Zamestnanec na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a
    poistenia v nezamestnanosti je fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2a 3, okrem fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a žiaka strednej školy a študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe"
    takze prihlasovat ho do socialky netreba.
    Ester plus
    03.02.11,17:52
    Ďakujem za rýchlu odpoveď.
    zajkulka
    03.02.11,19:54
    Dobry den,
    mala by som otazku.
    Zamestnanec pocas celeho roku 2010 poberal pravidelnu mesacnu mzdu, ku 31.12.2010 bol PP rozviazany. Od 03.01.2011 bol uzatvoreny novy PP u toho isteho zamestnavatela a trva az doteraz. Zamestnanec nastupuje na PN 3.2.2011.
    Pri vypocte nahrady prijmu pri DPN bude RO - 3.1.2011-2.2.2011.
    Podla vsetkeho precitaneho by to malo byt tak, ze dany zamestnanec nebude mat narok na nemocenske davky - kedze doba u toho isteho zamestnavatela sa nezaratava. :mad:
    Dufam, ze to takto nie je, ci ano?
    Vdaka za odpoved.
    mariapol
    04.02.11,04:59
    Dobrý deň, nerozumiem tomu...prečo sa nepostupuje podľa poznámky 15) v § 8 ods.4 ?
    Dobrý deň, včera pán minister Mihál na školení povedal. Prerušenie sa zarátava do 90 dní trvania poistenia. Padla otázka. Máme zamestnanca zamestnaného od 01.01.2011 v mesiaci február mal týždeň "NV" a v mesiaci apríl 05.04.2011 DPN. Odpoveď: RO pre náhradu príjmu trvalo 90 dní t.j. RO je od 01.01.2011 do 31.03.2011. Bez ohľadu na prerušenie, alebo nové napočítavanie trvania 90 dní po ukončení "NV".
    janber
    04.02.11,05:51
    Dobrý deň, včera pán minister Mihál na školení povedal. Prerušenie sa zarátava do 90 dní trvania poistenia. Padla otázka. Máme zamestnanca zamestnaného od 01.01.2011 v mesiaci február mal týždeň "NV" a v mesiaci apríl 05.04.2011 DPN. Odpoveď: RO pre náhradu príjmu trvalo 90 dní t.j. RO je od 01.01.2011 do 31.03.2011. Bez ohľadu na prerušenie, alebo nové napočítavanie trvania 90 dní po ukončení "NV".

    Ďakujem za potešujúcu správu, len dúfam, že bude aj dáky oficiálne usmernenie...lebo keď som si § ešte raz prečítala, tak som mala taký istý názor ako p.Motyčková.
    samo zv
    04.02.11,06:19
    Dobrý deň, za štatutára n. o. - riaditeľ s pravidelným mesačným príjmom do 900 Eur sa skutočne neplatí príspevok na garančné a úrazové poistenie? Ak mu bude vyplatená ročná odmena, ta sa skutočne nerozpočítava na predchádzajúce mesiace?
    TomosP
    04.02.11,08:32
    Možno je to tým, že ods.12 neurčuje vymeriavací základ, iba prednosť pri platení.
    Je to výklad SP od r.2004, ak chcete ísť do sporu so SP, môžete. Ale môj názor je, že aj pri súdnom spore by bol výsledok neistý, v takých prípadoch sa riadim usmernením SP.

    Dobrý den, nemáte předmětný výklad SP (o stanovení VZ zaměstnavatele, pokud má zaměstnanec více pracovních vztahů najednou) k dispozici? Případně odkaz, kde ho najdu?

    Díky, TomosP.
    Jana Motyčková
    04.02.11,17:43
    V programe sledujete dve RO?
    1. pre výpočet náhrady príjmu
    2. pre vystavenie potvrdenia na výpočet nem.dávok?
    My áno .
    Jana Motyčková
    04.02.11,17:47
    Dobry den,
    mala by som otazku.
    Zamestnanec pocas celeho roku 2010 poberal pravidelnu mesacnu mzdu, ku 31.12.2010 bol PP rozviazany. Od 03.01.2011 bol uzatvoreny novy PP u toho isteho zamestnavatela a trva az doteraz. Zamestnanec nastupuje na PN 3.2.2011.
    Pri vypocte nahrady prijmu pri DPN bude RO - 3.1.2011-2.2.2011.
    Podla vsetkeho precitaneho by to malo byt tak, ze dany zamestnanec nebude mat narok na nemocenske davky - kedze doba u toho isteho zamestnavatela sa nezaratava. :mad:
    Dufam, ze to takto nie je, ci ano?
    Vdaka za odpoved.
    Takto to nebude, ale pravdepodobne mu bude vypočítaná PN z minimálneho základu.
    Jana Motyčková
    04.02.11,17:55
    Dobrý den, nemáte předmětný výklad SP (o stanovení VZ zaměstnavatele, pokud má zaměstnanec více pracovních vztahů najednou) k dispozici? Případně odkaz, kde ho najdu?

    Díky, TomosP.
    Musela by som prehľadať archívy vo firme.
    Ale je to aj v tomto príklade zo SP :
    Fyzická osoba má so zamestnávateľom uzatvorený pracovný pomer od 1. januára 2009, je zamestnancom s pravidelným príjmom a má mesačný príjem [príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov] v sume 1 500,00 EUR. (do konca marca 2011)
    Tento istý zamestnávateľ ďalej v mesiaci jún 2011 (zúčtovanie miezd za mesiac máj 2011) tejto fyzickej osobe ako spoločníkovi spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý je zamestnancom s nepravidelným príjmom od 1. januára 2011, zúčtuje odmenu [príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov] v sume 10 000,00 EUR. Zamestnávateľ rozpočíta príjem 10 000,00 EUR pomernou časťou 2 000,00 EUR na mesiace január 2011 až máj 2011. Odmenu v sume 10 000,00 EUR rozpočítava zamestnávateľ aj na mesiace január až marec 2011, aj keď fyzická osoba mala za tieto mesiace vymeriavací základ ako zamestnanec s pravidelným príjmom. Pri určení vymeriavacieho základu za mesiace január 2011 až máj 2011 zamestnávateľ rešpektuje inštitút maximálneho mesačného vymeriavacieho základu. Keďže v mesiacoch január 2011 až marec 2011 by pri sčítaní vymeriavacieho základu 1 500,00 EUR (príjem zamestnanca v pracovnom pomere) a vymeriavacieho základu 2 000,00 EUR (suma po rozpočítaní druhej odmeny) došlo k prekročeniu maximálneho vymeriavacieho základu na účely platenia poistného na starobné poistenie a invalidné poistenie za zamestnanca (tzv. súbeh podľa § 138 ods. 12 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov), zamestnávateľ rešpektuje inštitút maximálneho vymeriavacieho základu a na mesiace január 2011 až marec 2011 vykáže za zamestnanca poistné na dôchodkové poistenie a invalidné poistenie z vymeriavacieho základu v sume 1 478,00 EUR (maximálny vymeriavací základ 2 978,00 EUR – vykázaný vymeriavací základ pri zúčtovaní prvej odmeny 1 500,00 EUR = 1 478,00 EUR). Za zamestnávateľa vykáže poistné na dôchodkové poistenie, invalidné poistenie a do rezervného fondu solidarity z vymeriavacieho základu 2 000,00 EUR. V okienkach Vymeriavací základ pre SP a SDS, Vymeriavací základ pre IP a Vymeriavací základ pre RFS uvedie 2 000,00 EUR. Na mesiace apríl a máj 2011 zamestnávateľ vykáže vymeriavací základ 2 000,00 EUR a sumy poistného za zamestnávateľa a aj za zamestnanca z tejto sumy, keďže v týchto mesiacoch nedošlo k prekročeniu maximálneho vymeriavacieho základu.
    TomosP
    07.02.11,14:22
    Maximum v januári bolo dosiahnuté z PP ale nie z príjmu konateľa, čiže aj v takom prípade sa odmena 10000 eur započíta ja na január, odvod zamestnanca (konateľa) bude 0, poistné bude platiť len zamestnávateľ.

    Z odpovědi vyplývá (a můžete mi to prosím potvrdit), že
    - pro určení měsíců, do kterých se rozpočítává příjem zaměstnance s nepravidelným příjmem po dobu trvání pracovního vztahu, se posuzuje dosažený vyměřovací základ POUZE z tohoto pracovního vztahu
    - pro stanovení maxima vyměřovacího základu zaměstnance se posuzují dosažené VZ ze VŠECH pracovních vztahů u zaměstnavatele?
    Jana Motyčková
    07.02.11,14:26
    Áno, tak .
    TomosP
    07.02.11,14:37
    Áno, tak .

    Díky za odpověď.

    Pokud byste Vy (nebo kdokoli jiný) našla výklad Sociální pojišťovny o stanovení VZ zaměstnavatele při souběhu pracovních vztahů (§138 ods. 12 zákona o SP), VELMI bych ho uvítal.:)
    NOKIA
    08.02.11,07:06
    Zamestnanec ukončil PP k 31.12.2010. Bol odhlásený zo SP. V januári 2011 dostane jednorázovú odmenu za rok 2010. Ako takýto prípad vykázať správne po novom, do akých výkazov v Sociálnej poisťovni? lebo už tam nie je prihlásený u tohto zamestnávaeľa. odpracované 0 dní. V eletronickom exporte dať výnimku 1? Určite máte aj takéto prípady? Je k tomu nejaké usmernenie? (nenašla som, zle hľadám?) Ďakujem
    Iveta Matlovičová
    08.02.11,11:03
    Zamestnanec ukončil PP k 31.12.2010. Bol odhlásený zo SP. V januári 2011 dostane jednorázovú odmenu za rok 2010. Ako takýto prípad vykázať správne po novom, do akých výkazov v Sociálnej poisťovni? lebo už tam nie je prihlásený u tohto zamestnávaeľa. odpracované 0 dní. V eletronickom exporte dať výnimku 1? Určite máte aj takéto prípady? Je k tomu nejaké usmernenie? (nenašla som, zle hľadám?) Ďakujem


    Pri ukončení PP k 31.12.2010, túto situáciu neriešiš.
    TomosP
    09.02.11,10:37
    Podľa vyjadrenia SP má byť uvedený v MVP(0,00) aj vo VPP(100,00).

    Předpokládám správně, že zaměstnanec s pravidelnými příjmy s doplatkem PO SKONČENÍ zaměstnání na MVP NEBUDE uveden, jeho VZ a pojistné bude uvedeno POUZE na VPP?
    Na MVP (s nulovými VZ a pojistným) i na VPP (s vypočteným "rozpočteným" VZ a pojistným) bude tedy citovaným způsobem uveden pouze zaměstnanec s pravidelnými příjmy v měsíci, kdy měl přerušeno pojištění a byla mu vyplacena odměna?
    Jana Motyčková
    09.02.11,16:25
    TomosP : áno.
    mariapol
    10.02.11,14:54
    Díky za odpověď.

    Pokud byste Vy (nebo kdokoli jiný) našla výklad Sociální pojišťovny o stanovení VZ zaměstnavatele při souběhu pracovních vztahů (§138 ods. 12 zákona o SP), VELMI bych ho uvítal.:)
    Dobrý deň, neviem či pomôže ale toto je odpoveď z SP:


    Dobrý deň,

    K nižšie uvedenému podaniu, zo dňa 1. januára 2011, uvádzame.

    Situácia: Zamestnanec - fyzická osoba v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa, má pravidelný mesačný príjem v sume 1 200 EUR (ZC1). Tá istá fyzická osoba má postavenie zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom u toho istého zamestnávateľa z právneho vzťahu konateľa, ktorý má právo na pravidelný mesačný príjem v sume 500 EUR (ZC2).

    V uvedenom prípade fyzická osoba má u toho istého zamestnávateľa postavenie zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom z dvoch právnych vzťahov ZC1 a ZC2. Zamestnávateľ vykazuje vymeriavací základ ZC1 a vymeriavací základ ZC2 za príslušné rozhodujúce obdobie na platenie poistného na sociálne poistenie v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov. Keďže vymeriavací základ ZC1 na platenie poistného na nemocenské poistenie mesačne je vyšší ako suma maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného, zamestnávateľ vykáže v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov vymeriavací základ ZC1 v sume maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na nemocenské poistenie. Vymeriavací základ ZC2 na platenie poistného na nemocenské poistenie mesačne zamestnávateľ vykáže v Mesačnom výkaze poistného v sume, ktorá je vymeriavacím základom zamestnávateľa ZC2 na platenie poistného na nemocenské poistenie, t.j. 500 EUR. Poistné na nemocenské poistenie za zamestnanca vykáže v nadväznosti na § 138 ods. 12 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) v sume 0,00 EUR a poistné na nemocenské poistenie za zamestnávateľa v sume 7,00 EUR.



    Peter Illéš
    Sociálna poisťovňa, ústredie
    odbor výberu poistného
    TomosP
    11.02.11,07:35
    Dobrý deň, neviem či pomôže ale toto je odpoveď z SP:


    Dobrý deň,

    K nižšie uvedenému podaniu, zo dňa 1. januára 2011, uvádzame.ffice:office" />

    Situácia: Zamestnanec - fyzická osoba v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa, má pravidelný mesačný príjem v sume 1 200 EUR (ZC1). Tá istá fyzická osoba má postavenie zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom u toho istého zamestnávateľa z právneho vzťahu konateľa, ktorý má právo na pravidelný mesačný príjem v sume 500 EUR (ZC2).

    V uvedenom prípade fyzická osoba má u toho istého zamestnávateľa postavenie zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom z dvoch právnych vzťahov ZC1 a ZC2. Zamestnávateľ vykazuje vymeriavací základ ZC1 a vymeriavací základ ZC2 za príslušné rozhodujúce obdobie na platenie poistného na sociálne poistenie v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov. Keďže vymeriavací základ ZC1 na platenie poistného na nemocenské poistenie mesačne je vyšší ako suma maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného, zamestnávateľ vykáže v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov vymeriavací základ ZC1 v sume maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na nemocenské poistenie. Vymeriavací základ ZC2 na platenie poistného na nemocenské poistenie mesačne zamestnávateľ vykáže v Mesačnom výkaze poistného v sume, ktorá je vymeriavacím základom zamestnávateľa ZC2 na platenie poistného na nemocenské poistenie, t.j. 500 EUR. Poistné na nemocenské poistenie za zamestnanca vykáže v nadväznosti na § 138 ods. 12 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) v sume 0,00 EUR a poistné na nemocenské poistenie za zamestnávateľa v sume 7,00 EUR.



    Peter Illéš
    Sociálna poisťovňa, ústredie
    odbor výberu poistného



    Díky za zaslané vyjádření,
    nicméně v tomto příspěvku není Sociální pojišťovnou vysvětleno, na základě jakých §§ to lze takto interpretovat.
    Podle §4 ods. 1 je "zaměstnanec ... fyzická osoba v právním vztahu" - předpokládám tedy, že pro každý právní vztah je osoba považována za zaměstnance. Tedy 1 PV = 1 zaměstnanec.
    V celém zákoně není ani zmínka o tom, že by se zaměstnanec, má-li více PV u jednoho zaměstnavatele, považoval pro účely zákona o SP za zaměstnance pouze jednou (jako je to např. v zákoně o zdravotním pojištění).
    § 138 ods. 12 to také neříká - ten pouze stanovuje pořadí placení pojistného "pojištěncem, pokud vykonává více činností zaměstnance". V § 138 ods. 1 je však určen vyměřovací základ (a v § 138 ods. 6 omezen na maximální) pro zaměstnance, nikoli pro pojištěnce.
    Nechci s výkladem SP nějak prudce polemizovat, spíš mne zajímá, z jakých ustanovení zákona ten výklad vyplývá.
    Analytik1
    15.02.11,06:36
    Skúšali ste niekto už validátor na VPP na stránke SP?
    Zvláštne je to, že na VPP mám uviesť zamestnanca s rozpočítaným príjmom na viac mesiacov. Logicky sa mi teda dostane do niekoľkých riadkov na prílohe s rovnakým rodným číslom. Na pravej strane by som samozrejme uviedla len 1 zamestnanca - veď je to stále jeden a ten istý.
    Sociálka to vyhodí ako chybu - že nezodpovedá počet zamestnancov na prvej strane a prílohe. Očakávajú tam hodnotu počtu riadkov a nie počtu zamestnancov.
    Uvádzate to snáď nejako ináč? alebo nemáte nejakú rozumné vysvtelenie z EZU? Otázku sme tam už poslali...
    jozefIK
    15.02.11,08:23
    Skúšali ste niekto už validátor na VPP na stránke SP?
    Zvláštne je to, že na VPP mám uviesť zamestnanca s rozpočítaným príjmom na viac mesiacov. Logicky sa mi teda dostane do niekoľkých riadkov na prílohe s rovnakým rodným číslom. Na pravej strane by som samozrejme uviedla len 1 zamestnanca - veď je to stále jeden a ten istý.
    Sociálka to vyhodí ako chybu - že nezodpovedá počet zamestnancov na prvej strane a prílohe. Očakávajú tam hodnotu počtu riadkov a nie počtu zamestnancov.
    Uvádzate to snáď nejako ináč? alebo nemáte nejakú rozumné vysvtelenie z EZU? Otázku sme tam už poslali...


    Včera sme sa o tom bavili na workshope ministra a dohodlo sa, že upravia validator tak, že bude kontrola na počet rodných čísel...teda tak ako uvádzate Vy.
    Majú tam ďalší problém napr. u poslancov OÚ nepravidelný príjem nedovolí odviesť príspevok na ÚP, toto sa tiež ma vyriešiť, termín však nepoznáme
    hotová
    15.02.11,09:31
    Ak máme vo firme konatela,ktory je odmenovany mesačnou mzdou musi platit odvody do socialnej poistovne ak ma Japonské obcianstvo?Doteraz platil iba odvody do ZP.Ako je to od 1.1.2011.Ja som ho prihlasila do soc. poistovne a odviedla vsetky odvody za januar,ale bolo mi povedane ze konatelia tretej krajiny platit nemusia .Tak ako to teda je? Dakujem
    Analytik1
    15.02.11,10:57
    Včera sme sa o tom bavili na workshope ministra a dohodlo sa, že upravia validator tak, že bude kontrola na počet rodných čísel...teda tak ako uvádzate Vy.
    Majú tam ďalší problém napr. u poslancov OÚ nepravidelný príjem nedovolí odviesť príspevok na ÚP, toto sa tiež ma vyriešiť, termín však nepoznáme

    Ďakujem za odpoveď. Nestihla som ísť včera na workshop, hovorilo sa tam ešte o niečom, čo sa výrazne zmenilo oproti posledným informáciám? Tiež napríklad, či pri výpočte náhrady príjmu pri PN započítať prerušenia do 90 dní alebo nie?
    hcm
    16.02.11,08:48
    Komentar #586 od TomosP
    § 138 ods. 6: Vymeriavací základ v úhrne je mesačne najviac ... platene zamestnancom ...
    Kvoli slovu V UHRNE sa za zamestnanca VZ spocitava za vsetky poistne vztahy a ohranici sa uhrnna suma.
    § 138 ods. 9. Vymeriavací základ zamestnavatela ...
    Chyba slovo V ÚHRNE, preto sa za zamestnavatela VZ ohranicuje jednotlivo po uvazku.
    TomosP
    16.02.11,10:27
    Komentar #586 od TomosP
    § 138 ods. 6: Vymeriavací základ v úhrne je mesačne najviac ... platene zamestnancom ...
    Kvoli slovu V UHRNE sa za zamestnanca VZ spocitava za vsetky poistne vztahy a ohranici sa uhrnna suma.
    § 138 ods. 9. Vymeriavací základ zamestnavatela ...
    Chyba slovo V ÚHRNE, preto sa za zamestnavatela VZ ohranicuje jednotlivo po uvazku.

    Ano, to už dává smysl...:) Díky.
    Iveta Matlovičová
    17.02.11,13:14
    Ďakujem za odpoveď. Nestihla som ísť včera na workshop, hovorilo sa tam ešte o niečom, čo sa výrazne zmenilo oproti posledným informáciám? Tiež napríklad, či pri výpočte náhrady príjmu pri PN započítať prerušenia do 90 dní alebo nie?
    add. prerušenia - áno započítavajú
    Jana Motyčková
    19.02.11,12:37
    Ak máme vo firme konatela,ktory je odmenovany mesačnou mzdou musi platit odvody do socialnej poistovne ak ma Japonské obcianstvo?Doteraz platil iba odvody do ZP.Ako je to od 1.1.2011.Ja som ho prihlasila do soc. poistovne a odviedla vsetky odvody za januar,ale bolo mi povedane ze konatelia tretej krajiny platit nemusia .Tak ako to teda je? Dakujem
    Pri cudzincoch mimo EÚ to závisí od toho, akú medzinárdnú zmluvu s danou krajinou máme v tomto uzatvorenú. Treba dať písomný dopyt na SP presne s uvedením, že ide o Japonsko. AK s Japonskom nemáme nejakú zmluvu o sociálnom poistení, tak sa za neho má platiť rovnako, ako za osobu s trvalým pobytom na Slovensku.
    TomosP
    21.02.11,09:10
    Příklad 6 od Sociální pojišťovny :

    Dotaz : V příkladu 6 (obdobně i 7) od SP je příjem vyplacený po skončení zaměstnání s pravidelným příjmem rozpočten pouze na měsíce, které následují po přerušení (zániku) povinného pojištění - umí někdo vysvětlit PROČ?

    Cituji §39b, ods. 1 :

    (1) Ak zamestnancovi uvedenému v § 4 ods. 1 bol vyplatený príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu 5) po zániku povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia, povinného poistenia v nezamestnanosti a zamestnancovi uvedenému v § 4 ods. 2 bol vyplatený príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu 5) po zániku dôchodkového poistenia, vymeriavací základ je pomerná časť tohto príjmu pripadajúca na každý kalendárny mesiac trvania tohto poistenia v poslednom kalendárnom roku; § 138 ods. 1, 6, 8 až 13 a 18 platia rovnako.

    Pojištění v tomto příkladu přece trvalo i v období 01-03/2011?
    Jana Motyčková
    21.02.11,09:47
    Neviem vysvetliť prečo a s týmto výkladom SP nesúhlasím.
    Predpokadám, že v tej zvýraznenej vete dávajú dôraz na slovo "trvania".
    TomosP
    21.02.11,09:55
    Neviem vysvetliť prečo a s týmto výkladom SP nesúhlasím.
    Predpokadám, že v tej zvýraznenej vete dávajú dôraz na slovo "trvania".

    Díky za odpověď.

    Pokud bych výklad SP dovedl ad absurdum, pak se to dá vykládat i takto :

    Zaměstnání (pravidelný příjem) trvá od roku 2010 do 30.11.2011, dne 29.11.2011 měl zaměstnanec neplacené volno - pokud bych postupoval podle výkladu SP, pak bych případný doplatek vyplacený ve 12/2011 rozpočítával na pouhopouhý 1 den trvání pojištění (30.11.20011) ?

    Předpokládám, že to takto v SP (nebo zákonodárce) nemysleli.

    Mohl bych Vás požádat o prověření tohoto výkladu s MPSVaR?
    UctAm
    21.02.11,11:25
    S 597 súhlasím a taktiež prosím o preverenie.
    Jana Motyčková
    21.02.11,14:30
    Dala som dopyt zatiaľ len na SP, uvidíme.
    Analytik1
    22.02.11,08:22
    Dobrý deň. Ak prispieva zamestnávateľ na DDS zo sociálneho fondu, majú ísť odvody do SP?
    bredikova
    22.02.11,08:52
    Prosím o radu. Mám jedného SZČO , ktorý bol od 5.9.2010 do 31.12.2010. Povinne si platí odvody do SP. Živnosť neprerušil ani neukončil.V sociálke mu poradili , že sa má ohlásiť z platenia odvodov počas PN ( on sa neodhlásil len prestal platiť od novembra 2010) a teraz si má ešte žiadať o vrátenie odvodov do SP počas PN. Je to správné? Na základe ktorých zákonov?:confused:
    Jana Motyčková
    22.02.11,12:36
    Dobrý deň. Ak prispieva zamestnávateľ na DDS zo sociálneho fondu, majú ísť odvody do SP?
    Keďže to prispieva zamestnávateľ, tak nie.
    Jana Motyčková
    22.02.11,12:42
    Prosím o radu. Mám jedného SZČO , ktorý bol od 5.9.2010 do 31.12.2010. Povinne si platí odvody do SP. Živnosť neprerušil ani neukončil.V sociálke mu poradili , že sa má ohlásiť z platenia odvodov počas PN ( on sa neodhlásil len prestal platiť od novembra 2010) a teraz si má ešte žiadať o vrátenie odvodov do SP počas PN. Je to správné? Na základe ktorých zákonov?:confused:
    Asi ste mali na mysli, že bol PN od 5.9.2010 do 31.12.2010. Počas PN povinne poistená SZČO poistné neplatí - vyplýva to z §140 ods.3.. Neodhlasuje sa z platenia poistného, ale stačí, že neplatí positné (PN nahlásil do SP). Ak niečo zaplatil (navyše), treba si vyžiadať vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu.
    mariapol
    22.02.11,14:08
    Díky za odpověď.

    Pokud bych výklad SP dovedl ad absurdum, pak se to dá vykládat i takto :

    Zaměstnání (pravidelný příjem) trvá od roku 2010 do 30.11.2011, dne 29.11.2011 měl zaměstnanec neplacené volno - pokud bych postupoval podle výkladu SP, pak bych případný doplatek vyplacený ve 12/2011 rozpočítával na pouhopouhý 1 den trvání pojištění (30.11.20011) ?

    Předpokládám, že to takto v SP (nebo zákonodárce) nemysleli.

    Mohl bych Vás požádat o prověření tohoto výkladu s MPSVaR?

    Dobrý deň, je to presne tak. Takže ak máte vyplatiť až po ukončení PP časť prémií,odmenu,odstupné,odchodné a zamestnanec bude mať posledný deň v PP neplatené voľno. Nebudete odvádzať z vyplatenej čiastky poistné pretože po prerušní už netrvalo poistenie. To neplatené voľno sa vlastne vyplatí. Už sme sa tu o tom bavili preto som to preverovala a súhlasím s p. Motyčkovou, že vlstne zapreli fungovanie §139b. V prvých príkladoch to mali úplne ináč, opravili to až v tretej verzii príkladov a úplne nezmyselne, ale podľa všetkého to platí. Overovala som to aj na SP ale len ústne tá istá odpoveď. Overované MPSVaR tu je odpoveď, vyťahujem len niečo:
    K Vašej otázke – „Ak teda neplatené voľno v príkl.7 nebude trvať od 01.05.2011-25.05.2011, ale bude od 07.05.2001-31.05.2011 potom budem rozpočítavať odmenu len na 1 mesiac od posledného prerušenia?“ffice:office" />
    Ak zamestnancovi s pravidelným mesačným príjmom trvá pracovný pomer od 15. januára 2011 do 30. júna 2011 a od 7. mája 2011 do 31. mája 2011 mal prerušené povinné poistenie a v mesiaci december 2011 mu zamestnávateľ zúčtuje príjem, tento príjem je príjmom vyplateným po skončení povinného poistenia zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom a je vymeriavacím základom na mesiac jún 2011 (teda príjem sa rozpočítava len na jeden mesiac).
    From: Chvostalova Silvia [mailto:Silvia.Chvostalova@employment.gov.sk]
    Sent: Monday, February 07, 2011 7:53 AM
    Subject: Stanovisko - Nové usmernenie k zavedeniu §139b
    Arava
    23.02.11,05:37
    Prosím o radu,občan Dánskeho kráľovstva - v Dánsku má živnosť, pridelené IČ DPH ( overila som si to na www.ec.europa.eu ) - v jednej firme na Slovensku je predseda predstavenstva a.s. za výkon funkcie poberá mesačne odmenu vo výške minimálnej mzdy, ktorá mu je zdaňovaná , zároveň platí odvod od zdravotnej poisťovene - má vystavený EPZP. - od 1.1.2011 som ho prihlásila do Sociálnej poisťovne ako zamestnanca s pravidelným príjmom - v druhej firme je konateľ s.r.o. za funkciu konateľa bude odmeňovaný štrvťročne prvý krát dostane odmenu v marci 2011 je potrebné ho prihlásiť do sociálnej poisťovne ako zamestnanca s nepravidelným príjmom???Ak by predložil formulár A1,(E101) že je Sociálne poistený v Dánsku je potrebné platiť odvody do Sociálnej poisťovne aj na Slovensku?? Prosím Vás o odpoveď, nikto mi nevie poradiť.
    matka7
    23.02.11,11:34
    Na dohodára, ktorý má vyplatený príjem po skočení dohody sa ten rozpis nevzťahuje.
    pripajam vyjadrenie od socialky - dohoda s prijmom pos konceni dohody:

    Dobrý deň,
    posielame Vám odpoveď na Vašu otázku: dohodar na dohodu o vykonani prace od 15.12.2010 do 16.12.2010. v dohode splatnost odmeny po skonceni a odovzdani protokolu o vykonani prace.

    zamestnanec protokol predlozil az v mesiaci februar 2011, t.j. odmena sa mu najbizsie moze vyplatit pri spracovani miezd za mesiac februar 2011. ako postupvat pri vypocte odmeny za dohodu o vyk prace v mesiaci februar? zahrna sa do vym. zakladu na urazove a garancne poistenie? plati sa z takto oneskorene vyplatenej dohody o vyk.prace poistne?

    Odpoveď: Dobrý deň,
    podľa § 231 ods. 1 písm. b zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ak zamestnávateľ uzatvorí zo zamestnancom dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je povinný prihlásiť zamestnanca na účely úrazového poistenia a garančného poistenia pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu a odhlásiť zamestnanca z registra poistencov najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu. Z uvedeného vyplýva, že ak so zamestnancom uzatvoríte dohodu o vykonaní práce, prihlásite a odhlásite ho v registri poistencov v termínoch ako bola uzatvorená písomná dohoda.

    Zamestnávateľ uvádza na tlačive „Mesačný výkaz poistného a príspevkov – príloha“ všetkých zamestnancov, ktorí majú postavenie zamestnanca, tzn. aj zamestnanca, ktorý vykonáva práce na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, a to po celú dobu, počas ktorej je zamestnanec zaregistrovaný v registri poistencov (teda počas platnosti dohody). Zamestnávateľ uvádza zamestnanca v mesačnom výkaze aj vtedy, ak mu v kalendárnom mesiaci nebola vyplatená odmena. V takomto prípade bude zamestnanec figurovať v prílohe Mesačného výkazu poistného a príspevkov len s rodným číslom bez vymeriavacieho základu.

    Nakoľko je zamestnávateľ povinný za dohodu urobiť odvod na garančné a úrazové poistenie, má povinnosť odviesť toto poistné aj v tom prípade, že odmena alebo časť odmeny bola vyplatená až po ukončení pracovnoprávneho vzťahu. V taktom prípade zamestnávateľ vykáže v mesačnom výkaze počet dní nula a odvody z vyplatenej sumy. V prípade nejasností Vám odporúčame obrátiť sa priamo na pobočku Sociálnej poisťovne, v ktorej je zamestnávateľ zaregistrovaný ako platiteľ poistného, konkrétne výber poistného zamestnávateľov.

    S pozdravom

    Vaša Sociálna poisťovňa
    obecbracovce
    23.02.11,12:08
    Moja známa bola nezamestnaná a platila si dobrovoľ. nemoc.poistenie vo výške 47,70 € mesačne. Teraz vo februári nastúpila do zamestnania, kde jej dali plat 493,90 €. Odvody ako za dobrovoľne nezam.osobu bude teraz platiť v akej výške? Na sociálke jej povedali, že ona si ten vymeriavací základ musí určiť sama. Vie niekto poradiť v akej výške má byť ten VZ, aby zbytočne neplatila, čo nemusí. Veď dnes je každé "€" dobré. Ďakujem .
    Jana Motyčková
    24.02.11,11:19
    Prosím o radu,občan Dánskeho kráľovstva - v Dánsku má živnosť, pridelené IČ DPH ( overila som si to na www.ec.europa.eu (http://www.ec.europa.eu) ) - v jednej firme na Slovensku je predseda predstavenstva a.s. za výkon funkcie poberá mesačne odmenu vo výške minimálnej mzdy, ktorá mu je zdaňovaná , zároveň platí odvod od zdravotnej poisťovene - má vystavený EPZP. - od 1.1.2011 som ho prihlásila do Sociálnej poisťovne ako zamestnanca s pravidelným príjmom - v druhej firme je konateľ s.r.o. za funkciu konateľa bude odmeňovaný štrvťročne prvý krát dostane odmenu v marci 2011 je potrebné ho prihlásiť do sociálnej poisťovne ako zamestnanca s nepravidelným príjmom???Ak by predložil formulár A1,(E101) že je Sociálne poistený v Dánsku je potrebné platiť odvody do Sociálnej poisťovne aj na Slovensku?? Prosím Vás o odpoveď, nikto mi nevie poradiť.
    V druhej firme je treba ho prihlásiť-s nepravidelným príjmom do SP. Ak by predložil formulár E101, že má platiť poistenie v Dánsku, potom aj zo ZP aj zo SP ho bude treba na Slovensku odhlásiť a obe poistné sa budú platiť do Dánska. Ale ak má príjmy iba na Slovensku, tak bude platiť na Slovensku.
    Jana Motyčková
    24.02.11,11:22
    Moja známa bola nezamestnaná a platila si dobrovoľ. nemoc.poistenie vo výške 47,70 € mesačne. Teraz vo februári nastúpila do zamestnania, kde jej dali plat 493,90 €. Odvody ako za dobrovoľne nezam.osobu bude teraz platiť v akej výške? Na sociálke jej povedali, že ona si ten vymeriavací základ musí určiť sama. Vie niekto poradiť v akej výške má byť ten VZ, aby zbytočne neplatila, čo nemusí. Veď dnes je každé "€" dobré. Ďakujem .
    V podstate paltiť do SP nemusí nič, ak chce platiť, tak si VZ určí ako potrebuje - podľa toho, či planuje byť PN dlhodobejšie, na materskej a pod.
    Arava
    24.02.11,11:31
    V druhej firme je treba ho prihlásiť-s nepravidelným príjmom do SP. Ak by predložil formulár E101, že má platiť poistenie v Dánsku, potom aj zo ZP aj zo SP ho bude treba na Slovensku odhlásiť a obe poistné sa budú platiť do Dánska. Ale ak má príjmy iba na Slovensku, tak bude platiť na Slovensku.

    Neviem si dosť dobre predstaviť ako sa bude realizovať platba poistného do Dánska. Stretol sa už v praxi niekto s takýmto postupom???
    obecbracovce
    24.02.11,13:04
    K príspevku č.609- ešte dotaz. Ona by chcela platiť z toho dôvodu, keby dajme tomu v tomto roku išla na materskú. Doposiaľ platila DNP 1,5 roka nepretržite. Či to už od roku 2011 neplatí, že keď si dopláca nemocenské tak bude mať vyššiu materskú alebo PN? A ak napríklad niekto zaplatí za niektoré mesiace vyššie odvody ako je maximum tak môže ten "nadbytok" pýtať od sociálnej poisťovne späť? Myslím to tak ako v jej prípade, keď ona zaplatí 47,70 a aj zamestnávateľ za ňu odvedie. A ešte na záver, ak by sa jej oplatilo doplácať DNP-tak koľko € by to malo byť?
    Jana Motyčková
    24.02.11,15:35
    Neviem si dosť dobre predstaviť ako sa bude realizovať platba poistného do Dánska. Stretol sa už v praxi niekto s takýmto postupom???
    Ja to "fyzicky" nerobím, ale kolegyne realizujú platby aj do Čiech aj do Talianska (ak si nemýlim ten štát).
    Jana Motyčková
    24.02.11,15:47
    K príspevku č.609- ešte dotaz. Ona by chcela platiť z toho dôvodu, keby dajme tomu v tomto roku išla na materskú. Doposiaľ platila DNP 1,5 roka nepretržite. Či to už od roku 2011 neplatí, že keď si dopláca nemocenské tak bude mať vyššiu materskú alebo PN? A ak napríklad niekto zaplatí za niektoré mesiace vyššie odvody ako je maximum tak môže ten "nadbytok" pýtať od sociálnej poisťovne späť? Myslím to tak ako v jej prípade, keď ona zaplatí 47,70 a aj zamestnávateľ za ňu odvedie. A ešte na záver, ak by sa jej oplatilo doplácať DNP-tak koľko € by to malo byť?
    Maximálny VZ v úhrne zo zamestnania aj z DNP je 1116,75. čiže keď jej zamestnávateľ platí z VZ 493,30€, potom ako DNP môže mať najviac VZ 1116,75 - 493,30 = 623,45€. Z toho poistné na NP je 4,4% = 27,43€. čiže čo platí navyše, je zbytočné a SP jej to vráti - treba si požiadať o vtátenie, odkedy je zamestnaná. Inak, ak má istotu, že pôjde tento rok na materskú, môže si znížiť platbu na minimum (14,47€) (nezrušiť poistenie, len znížiť VZ)- materská by sa jej počítala z minulého roku, kedy platila viac. Ale ak by tento rok na materskú nešla, tak budúci rok bude už mať materskú, podľa toho, čo platí tento rok (ak bude platiť rovnaký zákon).
    Iveta Matlovičová
    25.02.11,16:30
    V materiáloch Draka pre náhradu príjmu dočasnej pracovnej neschopnosti máme : pri určení RO sa prerušenie poistenia nepovažuje za zánik a nový vznik poistenia.
    V príkladoch od Fronka tak isto prerušenie zaratavajú do časového testu trvania nemocenského poistenia 90 dní a na prerušenie sa neprihliada.
    Tak teraz neviem .

    Písala som dožiadanie na MPSVR, zo znenia dožiadanie vyberám....
    Konkrétne ide o použitie § 54 ods. 9 zákona o sociálnom poistení, ktorý pojednáva o tom, že pri určovaní RO sa na prerušenia nemocenského poistenia neprihliada. Ak NP trvalo aspoň 90 dní alebo ak by trvalo aj menej ako 90 dní, postupujeme tak, že pri určovaní RO neprihliadame na prerušenie v oboch prípadoch, aj keď odkaz 15 k len prvému odstavcu (4) ?
    Príklad: Zamestnanec pracuje vo firme od 1.1.2011. Z vážnych dôvodov čerpal v 3/2011 3 dni neplatené voľno v čase od 14-16.3.2011. Pre náhradu príjmu sa určí RO nasledovne:

    1.) Od 20.3.2011 je PN ..........RO = 1.1.2011 – 19.3.2010 (NP poistenie trvalo menej ako 90 dní aj so započítaním obdobia prerušenia)
    2.) Od 1.4.2011 je PN ..........RO = rok 2010 (NP trvalo práve 90 dní ku 31.3.2011 aj so započítaním prerušenia) ?



    Odpoveď: "Podľa § 8 ods. 4 zákona o náhrade príjmu rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo najmenej 90 dní, je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu. Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.

    Keďže otázka minimálneho počtu dní potrebných pre určenie rozhodujúceho obdobia bola v aplikačnej praxi chápaná rozdielne vo vzťahu k problematike zápočtu obdobia prerušenia nemocenského poistenia podľa § 26 zákona o sociálnom poistení, bola táto problematika témou pracovného stretnutia dňa 17. februára 2011 na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na základe rozhodnutia, ktoré vyplynulo z uvedeného stretnutia sa na účely určenia rozhodujúceho obdobia na nárok na nemocenské a nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca sleduje podmienka trvania zamestnania v rozsahu najmenej 90 dní alebo menej ako 90 dní od vzniku právneho vzťahu zakladajúceho právo na príjem zo závislej činnosti podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, do dňa, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, a do tohto obdobia sa započítava aj prípadné prerušenie nemocenského poistenia.


    V praxi to znamená, že zamestnancovi, uvedenému v príklade 1, nemocenské poistenie trvalo menej ako 90 dní (aj so započítaním obdobia prerušenia nemocenského poistenia) pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti. Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, teda od 1. 1. 2011 do 19. 3. 2011.

    Zamestnancovi, uvedenému v príklade 2, nemocenské poistenie trvalo 90 dní (aj so započítaním obdobia prerušenia nemocenského poistenia) pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky t.j. od 1. 1. 2011 do 31. 3. 2011."

    janber
    26.02.11,09:38
    Dobrý deň, v jednej spoločnosti máme dvoch konateľov. Jednen má PP a druhý NP(štvrťročne)...v budúcnosti sa uvažuje, že im spoločnosť poskytne firemné autá na súkromné účely...tzn. že budú mať ďalší zdaniteľný príjem.

    1) u konateľa s PP návýšim VZ do SP o uvedený príjem.
    2) konateľa s NP odhlásim a prihlásim ho ako konateľa s PP...potom jeho VZ bude dva mesiace iba príjem na zdanenie a tretí mesiac príjem na zdanenie + odmena za výkon funkcie.

    Vopred ďakujem za každú reakciu.
    Jana Motyčková
    26.02.11,19:49
    Áno .
    mariapol
    27.02.11,08:25
    Add: Fronco. Ďakujem, že ste nám to tu zavesila.
    Iveta Matlovičová
    27.02.11,15:29
    Add: Fronco. Ďakujem, že ste nám to tu zavesila.
    Za málo, som rada, že môžeme takto online rozoberať problémy, a utvrdiť za v nejasnostiach a vďaka aj ďalším, že tu zavesia stanoviská, krásny zbytok víkendu:)
    TomosP
    08.03.11,07:19
    Souběh (pravidelný + nepravidelný příjem)

    Zaměstnanec má dva pracovní vztahy, z toho jeden pracovní poměr (pravidelný příjem) s příjmem 800€ měsíčně, a jeden vztah jednatele (nepravidelný příjem). Organizace zpracovává mzdy vždy 8.dne následujícího měsíce. Mzdy "za únor/február" tedy zpracovává 8.3.2011.

    V měsíci březnu/marci vyplatí odměnu jednatele ve výši 10.000€ splatnou spolu s výplatou "za únor/február". Rozpočte ji tedy na měsíce leden/január a únor/február ve výši 5.000€ na každý měsíc.

    Příjmy z obou činností tedy budou zpracovávány současně ve výplatě "za únor/február" dne 8. března/marca.

    Otázka : Ze které činnosti zaměstnance bude odvedeno pojistné za zaměstnance jako první? Z pravidelného příjmu, nebo (podle §138 ods. 12 - souběh) z činnosti jednatele, protože tam má vyšší VZ?
    Ester plus
    09.03.11,09:06
    S pracovníčkou sme uzatvorili TPP od 1.3.2011. Od 08.03.2011 je na PN. 1. Ako mám stanoviť obdobie pri náhrade ktorú bude vyplácať zamestnávateľ za prvých 10 dní? 2. Aké obdobie mám predložiť do SP pre stanovenie výšky nemocenskej dávky?
    Jana Motyčková
    09.03.11,10:03
    Pre náhradu príjmu je rozhodujúce obdobie od 1.3. do 7.3..
    Pre SP sa odovzda potvrdenie len s vyplnenou hlavičkou (bez VZ).
    Ester plus
    09.03.11,10:30
    V polovici júla má táto pracovníčka nastúpiť na MD. Bude sa jej materské počítať z obdobia od kedy u nás pracuje alebo to taktiež bude predchádzajúci rok?
    TomosP
    09.03.11,11:02
    Zdravím - mohu požádat o vyjádření k příspěvku 619?
    ajobs
    09.03.11,11:41
    V polovici júla má táto pracovníčka nastúpiť na MD. Bude sa jej materské počítať z obdobia od kedy u nás pracuje alebo to taktiež bude predchádzajúci rok?


    Ak bude nepretržite u vás pracovať aspoň 90 dní (do 15.7.2011 je to 137 dní-čiže s rezervou splnené), tak RO bude 1.3.2011-30.6.2011 (§ 54,ods.2, písmeno b) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení).
    Ester plus
    09.03.11,12:12
    Do 137 dní sa ráta aj PN?
    Jana Motyčková
    09.03.11,13:43
    Áno .
    Jana Motyčková
    09.03.11,13:46
    Souběh (pravidelný + nepravidelný příjem)

    Zaměstnanec má dva pracovní vztahy, z toho jeden pracovní poměr (pravidelný příjem) s příjmem 800€ měsíčně, a jeden vztah jednatele (nepravidelný příjem). Organizace zpracovává mzdy vždy 8.dne následujícího měsíce. Mzdy "za únor/február" tedy zpracovává 8.3.2011.

    V měsíci březnu/marci vyplatí odměnu jednatele ve výši 10.000€ splatnou spolu s výplatou "za únor/február". Rozpočte ji tedy na měsíce leden/január a únor/február ve výši 5.000€ na každý měsíc.

    Příjmy z obou činností tedy budou zpracovávány současně ve výplatě "za únor/február" dne 8. března/marca.

    Otázka : Ze které činnosti zaměstnance bude odvedeno pojistné za zaměstnance jako první? Z pravidelného příjmu, nebo (podle §138 ods. 12 - souběh) z činnosti jednatele, protože tam má vyšší VZ?

    Myslím, že tu niekdo zverejnil stanovisko, že sa má brať do úvahy poradie, v akom sa to vykazuje - ale ja to v materiáloch nemám, skúste prehľadať tému, alebo sa niekto ozve.
    Ja to ale v tomto prípade robím podľa zákona - čiže odvádzam z vyššieho príjmu a z nižšieho dopočítavam do maxima.
    robin1
    10.03.11,07:53
    Mám príkazné zmluvy uzatvorené od 7/2010-7/2011 na základe §724-741 Obč.zákonníka. Ako zistím, či z takejto zmluvy "po novom" vyplýva príjem zo závislej činnosti? .. že sa z nej platili v minulosti preddavky na daň? Ak áno, treba prihlásiť od 1.1.2011 na SP? Moc ďakujem. Z.
    Jana Motyčková
    10.03.11,09:34
    Ak sa z toho platili preddavky na daň, tak sa to platilo na základe toho, že išlo o príjem zo závislej činnosti. Keďže ide stále o tú istú zmluvu tak aj naďalej ide o závislú činnosť a teda táto osoba je od 1.1.2011 zamestnanecom pre SP a ak má v mesiaci príjem, tka aj pre ZP.
    T.j. je povinnosť takúto osobu prihlásiť na SP ako zamestannca - ak je odmeňovaný každý mesiac, tak s pravidelným príjmom, ak nie, tak s nepravidelným príjmom.
    Na ZP sa prihlasuje po 1.1.2011 vždy na mesiac, za ktorý bude príjem vyplatený.
    rebeka7
    14.03.11,06:59
    Zamestnanec skončil pracovný pomer 31.01.2011, za január 2011 mal maximálny VZ.
    V mesiaci marec 2011 (vyplatené bude v apríli 2011) bude mať vyplatenú odmenu za rok 2010. Prosím o potvrdenie alebo o usmernenie - nebudú za neho žiadne odvody do SP, nebude vo výkaze a nemusíme ho ani prihlásiť? Ďakujem a pekný deň!
    TomosP
    14.03.11,07:15
    Myslím, že tu niekdo zverejnil stanovisko, že sa má brať do úvahy poradie, v akom sa to vykazuje - ale ja to v materiáloch nemám, skúste prehľadať tému, alebo sa niekto ozve.
    Ja to ale v tomto prípade robím podľa zákona - čiže odvádzam z vyššieho príjmu a z nižšieho dopočítavam do maxima.


    Přikládám stanovisko Sociální pojišťovny - ano, pojistné se platí (bez ohledu na výšku příjmu) nejprve z pravidelného příjmu, teprve potom z nepravidelného - řídí se to termínem vykázání těchto příjmů. Podle mne to nemá oporu v zákoně, je to však výklad SP k otázce:

    Příklad :
    Zaměstnanec má dva pracovní vztahy, z toho jeden pracovní poměr (pravidelný příjem) s příjmem 800€ měsíčně, a jeden vztah jednatele (nepravidelný příjem). Organizace zpracovává mzdy vždy 8.dne následujícího měsíce. Mzdy "za únor/február" tedy zpracovává 8.3.2011.

    V měsíci březnu/marci vyplatí odměnu jednatele ve výši 10.000€ splatnou spolu s výplatou "za únor/február". Rozpočte ji tedy na měsíce leden/január a únor/február ve výši 5.000€ na každý měsíc.

    Příjmy z obou činností tedy budou zpracovávány současně ve výplatě "za únor/február" dne 8. března/marca.

    Otázka : Ze které činnosti zaměstnance bude odvedeno pojistné za zaměstnance jako první? Z pravidelného příjmu, nebo (podle §138 ods. 12 - souběh) z činnosti jednatele, protože tam má vyšší VZ?

    Odpověď ze SP :

    Dobrý deň,

    k Vášmu nižšie uvedenému podaniu, uvádzame nasledovné.

    Pri súbehu poistných vzťahov zamestnanca s pravidelným príjmom a zamestnanca s nepravidelným príjmom, má na účely úhrnného maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na dôchodkové poistenie prednosť skôr vykázaný vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie. To znamená, že vo Vami uvedenom príklade, rozpočítaná odmena konateľa ako vymeriavací základ zamestnanca na platenie poistného na dôchodkové poistenie, sa pri sčítaní s už vykázaným vymeriavacím základom dopočíta do úhrnného maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na dôchodkové poistenie, aj napriek tomu, že ide o vyšší vymeriavací základ zamestnanca. Odmena konateľa, zamestnanca s nepravidelným príjmom počas trvania jeho povinného dôchodkového poistenia, zúčtovaná v marci 2011 za február 2011 je splatná do 8. apríla 2011. Táto odmena bude vykázaná vo výkaze poistného a príspevkov s číslom 03992011, ktorý zamestnávateľ predkladá v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného, t. j. do 8. apríla 2011. Mesačný výkaz poistného a príspevkov za február 2011 tento zamestnávateľ predkladá v deň určený na výplatu príjmov v marci 2011.

    Zdôrazňujeme, že úhrnný maximálny vymeriavací základ má len zamestnanec, zamestnávateľ platí poistné na sociálne poistenie do maximálneho vymeriavacieho základu z každého poistného vzťahu, teda vo Vašom príklade zamestnávateľ platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za zamestnanca – konateľa za kalendárne mesiace január a február 2011 z vymeriavacieho základu 2 978 EUR.
    Jana Motyčková
    14.03.11,17:11
    Zamestnanec skončil pracovný pomer 31.01.2011, za január 2011 mal maximálny VZ.
    V mesiaci marec 2011 (vyplatené bude v apríli 2011) bude mať vyplatenú odmenu za rok 2010. Prosím o potvrdenie alebo o usmernenie - nebudú za neho žiadne odvody do SP, nebude vo výkaze a nemusíme ho ani prihlásiť? Ďakujem a pekný deň!
    Prihlásiť do SP netreba, ale bude vo výkaze poistného s VZ a poistným len na úrazové poistenie.
    janber
    15.03.11,07:30
    V prílohe pripájam stanovisko Sociálnej poisťovne, možno niekomu pomôže.

    Pekný deň,

    Jana
    mariapol
    15.03.11,13:06
    Dobrý deň, prosím Vás ak má niekto skúsenosť poradte!
    Máme zamestnanca ktorý bol na DPN od r.2010 až do 26.01.2011 dňa 27.01.2011 a 28.01.2011 mal § , potom sobota, nedeľa a dňa 31.01.2011 mal neplatené voľno. Dňa 01.02.2011 znovu neplatené voľno a zároveň výstup. Čiže PP ukončený dňa 01.02.2011. Vo mzde za 02.2011 má zúčtované odstupné a náhradu za nevyčerpanú dovolenku.Vyplatené v 03/2011. A teraz nastáva problém.
    Keďže sa jedná o príjem vyplatený v prerušení mala by som postupovať podľa § 139b ods.1 a tento príjem rozpočítať na mesiace trvania povinného poistenia v poslednom kalendárnom roku trvania poistenia. To by som mile rada, ale zamestnanec mal 31.01.2011 neplatené voľno, keby nemal to NV tak rozpočítam príjem/1 na RO vypočítam VZ a hotovo. Ale on má neplatené voľno 31.01.2011 a podľa usmernenia SP sa príjem rozpočítava od posledného prerušenia. Tak si neviem poradiť.
    Jana Motyčková
    15.03.11,13:44
    Ak je ukončenie PP počas prerušenia, berie sa do úvahy obdobie pred posledným prerušením.
    V tomto prípade v SP bolo nahlásené prerušenie od 31.1.2011, čiže akoby posledný deň trvania poistenia v r. 2011 bol 30.1.2011 a príjem sa rozpočíta teda na obdobie r. 2011 do 30.1.2011.

    Pritom ale treba brať do úvahy, že do 26.1. bol PN a za toto obdobie sa poistné neplatí. Čiže treba rešpektovať maximálny VZ, čo je v tomto prípade pre NP 1116,75/31 zaokr. na eurocenty nadol, krát 4 (26.,27., so, ne). Pre Stp, IP... 2978/31, zaokrúhliť na eurocenty nadol a krát 4.
    mariapol
    15.03.11,17:48
    Ďakujem!!
    ZuzanaP
    16.03.11,08:07
    Dobrý deň, mamina si platí dobrovoľne nemocenské poistenie už viac ako dva roky. Momentálne je PN od 28.12.2010 a uvažuje o ukončení PN z dôvodu, že termín operácie jej posunuli až na jún 2011. V pracovnom pomere bola do 30.11.2010. Ak pôjde na PN od júna 2011 bude mať nárok na nemocenské vyrátané z VZ roku 2010? ďakujem:)
    TomosP
    16.03.11,09:48
    Ak je ukončenie PP počas prerušenia, berie sa do úvahy obdobie pred posledným prerušením.
    V tomto prípade v SP bolo nahlásené prerušenie od 31.1.2011, čiže akoby posledný deň trvania poistenia v r. 2011 bol 30.1.2011 a príjem sa rozpočíta teda na obdobie r. 2011 do 30.1.2011.

    Pritom ale treba brať do úvahy, že do 26.1. bol PN a za toto obdobie sa poistné neplatí. Čiže treba rešpektovať maximálny VZ, čo je v tomto prípade pre NP 1116,75/31 zaokr. na eurocenty nadol, krát 4 (26.,27., so, ne). Pre Stp, IP... 2978/31, zaokrúhliť na eurocenty nadol a krát 4.

    Dobrý den, je tento výklad ("Ak je ukončenie PP počas prerušenia, berie sa do úvahy obdobie pred posledným prerušením") závazný?

    Prosím tedy o upřesnění :

    1./ Pokud si zaměstnanec na poslední den trvání pracovního poměru vezme neplacené volno (má přerušení), případný příjem vyplacený po skončení PP se rozpočte na období od posledního přerušení před skončením PP do dne předcházejícího skončení PP? (dosud byl výklad, že pojištění již po skončení poslednho přerušení /v den skončení PP/ netrvalo a proto není příjem vyplacený po skončení PP kam rozpočítat)

    Př.:
    Zaměstnání trvá od roku 2010, 5.3.2011 si vzal zaměstnanec neplacené volno (nebo jiné přerušení), PP končí dnem 31.5.2011, na tento den (poslední den trvání PP) si zaměstnanec vzal další neplacené volno.
    Příjem po skončení PP se rozpočte na dobu pojištění
    - od 6.3.2011 do 30.5.2011?
    - nebo nerozpočte vůbec (po přerušení dne 31.5.2011 již pojištění netrvalo)?

    2./ Pokud si zaměstnanec na předposlední den trvání pracovního poměru (v daném případu 30.5.2011) vezme neplacené volno (má přerušení), případný příjem vyplacený po skončení PP se rozpočte na období od posledního přerušení do konce PP, tedy v daném příkladu na jeden kalendářní den 31.5.2011?
    TomosP
    16.03.11,09:56
    Dva pracovní poměry téhož zaměstnance - jak stanovit maximální vyměřovací základ pro zaměstnance?

    Jak stanovit maximální VZ zaměstnance, pokud má v organizaci více pracovních poměrů a v každém má jiný počet dnů pojištění?

    Př.:
    Zaměstnanec má dva pracovní poměry (tedy pravidelný příjem), chce si vzít v období 5.4.2011 až 15.4.2011 volno. Na jednom PP má dostatek dovolené, proto si z tohoto PP vezme v období 5.-15.4.2011 dovolenou, na druhém PP už dovolenou nemá, proto si na tomto PP zažádá o neplacené volno v termínu 5.-15.4.2011 a dostane jej.

    Otázka : Jak stanovit maximální VZ tohoto zaměstnance za měsíc 2011-04 - z jakého maximálního VZ se odvádí pojistné za zaměstnance?
    TomosP
    16.03.11,12:23
    Pravidelný a nepravidelný příjem téhož zaměstnance - jak stanovit maximální vyměřovací základ pro zaměstnance?

    Jak stanovit maximální VZ zaměstnance, pokud má v organizaci dva pracovních vztahy : jeden pracovní poměr (pravidelný příjem), druhým je výkon funkce jednatele (nepravidelný příjem), a v každém má jiný počet dnů pojištění?

    Př. 1:
    Zaměstnanec má pracovní poměr (tedy pravidelný příjem) od 15.4.2011 s měsíční odměnou 3.000€, funkci jednatele (nepravidelný příjem) vykonává od 1.1.2011. V květnu/máji je mu zúčtovaná odměna jednatele ve výši 20000€, na měsíce 01 až 04/2011 tak připadá 5.000,-€ .

    Př.2:
    Zaměstnanec má pracovní poměr (tedy pravidelný příjem) od 15.3.2011 s měsíční odměnou 3.000€, funkci jednatele (nepravidelný příjem) vykonává od 1.1.2011. V době od 15.4. do 21.4.2011 má v pracovním poměru nepřítomnost z důvodu pracovní neschopnosti. V květnu/máji je mu zúčtovaná odměna jednatele ve výši 20000€, na měsíce 01 až 04/2011 tak připadá 5.000,-€ .

    Otázka : Jak stanovit maximální VZ tohoto zaměstnance za měsíc 2011-04 - z jakého maximálního VZ se odvádí pojistné za zaměstnance na starobní pojištění?
    Jana Motyčková
    16.03.11,19:42
    Dobrý deň, mamina si platí dobrovoľne nemocenské poistenie už viac ako dva roky. Momentálne je PN od 28.12.2010 a uvažuje o ukončení PN z dôvodu, že termín operácie jej posunuli až na jún 2011. V pracovnom pomere bola do 30.11.2010. Ak pôjde na PN od júna 2011 bude mať nárok na nemocenské vyrátané z VZ roku 2010? ďakujem:)
    Ak nebude mať yamestnanie, bude sa brať do úvahy len VZ z dobrovoľného poistenia z roku 2010, ak jej toto samozrejme bude trvať.
    Jana Motyčková
    16.03.11,19:44
    Dobrý den, je tento výklad ("Ak je ukončenie PP počas prerušenia, berie sa do úvahy obdobie pred posledným prerušením") závazný?

    Prosím tedy o upřesnění :

    1./ Pokud si zaměstnanec na poslední den trvání pracovního poměru vezme neplacené volno (má přerušení), případný příjem vyplacený po skončení PP se rozpočte na období od posledního přerušení před skončením PP do dne předcházejícího skončení PP? (dosud byl výklad, že pojištění již po skončení poslednho přerušení /v den skončení PP/ netrvalo a proto není příjem vyplacený po skončení PP kam rozpočítat)

    Př.:
    Zaměstnání trvá od roku 2010, 5.3.2011 si vzal zaměstnanec neplacené volno (nebo jiné přerušení), PP končí dnem 31.5.2011, na tento den (poslední den trvání PP) si zaměstnanec vzal další neplacené volno.
    Příjem po skončení PP se rozpočte na dobu pojištění
    - od 6.3.2011 do 30.5.2011?
    - nebo nerozpočte vůbec (po přerušení dne 31.5.2011 již pojištění netrvalo)?

    2./ Pokud si zaměstnanec na předposlední den trvání pracovního poměru (v daném případu 30.5.2011) vezme neplacené volno (má přerušení), případný příjem vyplacený po skončení PP se rozpočte na období od posledního přerušení do konce PP, tedy v daném příkladu na jeden kalendářní den 31.5.2011?
    Takto to bolo prezentované na workshope 14.3. A mne to takto vychádza aj zo zákona.
    1. na obdobie od 6.3. do 30.5.
    2. áno
    Jana Motyčková
    16.03.11,19:47
    Dva pracovní poměry téhož zaměstnance - jak stanovit maximální vyměřovací základ pro zaměstnance?

    Jak stanovit maximální VZ zaměstnance, pokud má v organizaci více pracovních poměrů a v každém má jiný počet dnů pojištění?

    Př.:
    Zaměstnanec má dva pracovní poměry (tedy pravidelný příjem), chce si vzít v období 5.4.2011 až 15.4.2011 volno. Na jednom PP má dostatek dovolené, proto si z tohoto PP vezme v období 5.-15.4.2011 dovolenou, na druhém PP už dovolenou nemá, proto si na tomto PP zažádá o neplacené volno v termínu 5.-15.4.2011 a dostane jej.

    Otázka : Jak stanovit maximální VZ tohoto zaměstnance za měsíc 2011-04 - z jakého maximálního VZ se odvádí pojistné za zaměstnance?
    Poistenie spolu trvalo celý mesiac, čiže maximálny mesačný VZ.
    TomosP
    17.03.11,08:20
    Poistenie spolu trvalo celý mesiac, čiže maximálny mesačný VZ.

    Vztahuje se tato odpověď i na otázku v příspěvku 640 - souběh pravidelného a nepravidelného příjmu?
    Jana Motyčková
    17.03.11,08:44
    Akurát som chcela tú odpoveď zmazať, lebo nie je to asi celkom tak (bol večer), ale musím si to premyslieť - a dnes mám s premýšľaním trochu problémy.
    TomosP
    17.03.11,09:27
    Akurát som chcela tú odpoveď zmazať, lebo nie je to asi celkom tak (bol večer), ale musím si to premyslieť - a dnes mám s premýšľaním trochu problémy.

    Tak držím palce, aby se problémy brzy vytratily..:) Na odpověď si rád počkám (samozřejmě čím dříve bude k dispozici, tím lépe :)). TomosP
    olga84
    18.03.11,09:28
    Dobrý deň. Ja nemám ešte jasno v tomto: 1. Ak zamestnanec skončí PPVv januári 2011, dosiahol max. VZ, má odstupné vo februári, marci /tiež dosiahol v každom mesiaci max.VZ/, zamestnanec neplatí poistné z odstupného a čo zamestnávateľ? V SP mi bolo povedané, že zamestnávateľ platí v každom mesiaci, ale v programe mi poistné nezrazilo ani za zamestnanca, ani za zamestnávateľa /okrem úrazového, garančné neplatíme/ a takto som to chápala aj z príkladov SP. 2. A ako by to malo byť u zamestnanca, ktorý skončil 28.2.2011 a taktiež sa mu bude tri mesiace /vo výplate za marec, apríl, máj/ platiť odstupné. Príjem v januári a vo februári bol 650,- € a v tejto výške bude aj odstupné. Ako sa to rozpočíta a koľko poistného bude platiť zamestnanec a koľko zamestnávateľ v každom mesiaci?
    Arava
    18.03.11,10:09
    Prosím o porďákov o radu,mám dlhoročného zamestnaca s pravidelným mesačným príjmom s ktorým je uzatvorená pracovná zmluva k pracovnej zmluve má dodatok k pracovnej zmluve v ktorej je zadefinované vyplatenie kvartálnej odmeny vo výške 200 EUR k mesačnej mzde ale len v prípade dosiahnutia kladného hospod. výsledku firmy za príslušný kvartál. Ak by mal vyplatenú kvartálnu odmenu vo výplate za apríl je potrebné túto odmenu rozpočítať od januára do apríľa (4 mesiace) a platiť odvody do sociálnej poisťovne??
    Jana Motyčková
    18.03.11,11:20
    Dobrý deň. Ja nemám ešte jasno v tomto: 1. Ak zamestnanec skončí PPVv januári 2011, dosiahol max. VZ, má odstupné vo februári, marci /tiež dosiahol v každom mesiaci max.VZ/, zamestnanec neplatí poistné z odstupného a čo zamestnávateľ? V SP mi bolo povedané, že zamestnávateľ platí v každom mesiaci, ale v programe mi poistné nezrazilo ani za zamestnanca, ani za zamestnávateľa /okrem úrazového, garančné neplatíme/ a takto som to chápala aj z príkladov SP. 2. A ako by to malo byť u zamestnanca, ktorý skončil 28.2.2011 a taktiež sa mu bude tri mesiace /vo výplate za marec, apríl, máj/ platiť odstupné. Príjem v januári a vo februári bol 650,- € a v tejto výške bude aj odstupné. Ako sa to rozpočíta a koľko poistného bude platiť zamestnanec a koľko zamestnávateľ v každom mesiaci?
    1. Takže v januári mal maximálny VZ, skončil PP v jnauári. Vo februári alebo marci mal odstupné - toto sa započíta na január, keďže už v januári bolo zaplatené z maxima, tak z tohoto príjmu sa zaplatí iba ÚP (lebo nemá maximum). Poistné zamestnanca aj zamestnávateľa na ostatné poistenia do SP budú nulové. Pracovníčky v SP si to asi pomýlili s príjmom z iného právneho vzťahu.
    2. Rozpočíta sa to vždy na dva mesiace, čiže 325 na január a 325 na február. Zaplatí sa z toho všetko poistné. Ak už presiahne maximum pre niektoré poistenie, zaplatí poistné len z VZ do maxima.
    T.j. vyplatené v marci - zaplatí všetko poistné z 2 x325€.
    Ďalšie vyplatené 650 v apríli - rozpočíta tiež po 325 na január a február, ale VZ na nemocenské bol v januári (aj februári) už 650+325=975. Keď k tomu pripočíta 325 z aprílového odstupného, je to spolu 1300, maximum je 1116,75, čiže zamestnanec aj zamestnávateľ zaplatia nemocenské poistenie z 141,75€ za január a z 141,75 za február. Ostatné poistné z 2x325, lebo tam je maximum 2978.
    Z ďalšej vyplatenej sumy 650 keďže max. na nemocenské dosiahol, tak zaplatí iba ostatné poistné z 2 x 325€.
    Jana Motyčková
    18.03.11,11:21
    Prosím o porďákov o radu,mám dlhoročného zamestnaca s pravidelným mesačným príjmom s ktorým je uzatvorená pracovná zmluva k pracovnej zmluve má dodatok k pracovnej zmluve v ktorej je zadefinované vyplatenie kvartálnej odmeny vo výške 200 EUR k mesačnej mzde ale len v prípade dosiahnutia kladného hospod. výsledku firmy za príslušný kvartál. Ak by mal vyplatenú kvartálnu odmenu vo výplate za apríl je potrebné túto odmenu rozpočítať od januára do apríľa (4 mesiace) a platiť odvody do sociálnej poisťovne??
    Nie, je to príjem z pracovného pomeru, poistné z neho zaplatí spolu s bežným príjmom v mesiaci, kedy to bude zúčtované.
    Ester plus
    18.03.11,11:40
    Pracovníčka nastúpila 1.3.2011 od 08.03. je PN. Rozhodujúce obdobie, je obdobie od 1.3.-7.3. Ako určím výšku DVZ, môj program počíta mesačná mzda/30 = DVZ. Nemá to byť mesačná mzda /31 = DVZ?
    olga84
    18.03.11,12:28
    Ďakujem pekne za rýchlu a výstižnú odpoveď. Podľa príkladov zo SP som to chápala takto, ale po odpovedi zo SP som si nebola istá. Som rada, že mi niekto poradí, kto sa v tom vyzná.
    Jana Motyčková
    18.03.11,13:23
    Pracovníčka nastúpila 1.3.2011 od 08.03. je PN. Rozhodujúce obdobie, je obdobie od 1.3.-7.3. Ako určím výšku DVZ, môj program počíta mesačná mzda/30 = DVZ. Nemá to byť mesačná mzda /31 = DVZ?
    Sú dve moznosti - mesačná mzda / 31
    alebo to, čo naozaj zarobil do 7.3. deleno 7, s prihliadnutím na maximum.
    Ester plus
    18.03.11,13:55
    A aké je maximum?
    Jana Motyčková
    18.03.11,14:05
    Mesačný maximálny VZ 1116,75.
    Monika C.
    18.03.11,18:35
    Prosím Vás dievčatá pomôžete mi mám pracovníčku, ktorá zistila, že je tehotná len mesiac a pár dní. Ide o sumu, ktorú bude poberať keď bude na MD . Nevedeli by ste mi povedať akú to bude keď v roku 2010 mala ročný VZ 5868,15 € a v roku 2011 za 1/2011 - 561,80 a za 2/2011 - 564,30 €. Pravdepodobne bude sa to počítať z roku 2010 len neviem aká to bude suma. Má možnosť sa pripoistiť aby dostala viac či sa zmenili zákony. Poradíte mi prosím - má úvery takže potrebovala by to vedieť. Ďakujem za pomoc.
    Jana Motyčková
    18.03.11,20:58
    Bude to z r.2010, presná suma závisí od toho, či odrobila celý rok, alebo tam mala nejú PN a pod. Ak celý rok, tak bude mať materskú cca 9,45€ na deň.
    Pripoistiť sa už nemá význam, ak nebola predtým už poistená. Dá sa urobiť jedine to, že by sa ukončil PP a uzatvoril nový s vyšším príjmom minimálne tri mesiace pred materskou. Alebo ukončil PP a potom sa dobrovoľne poistiť, ale to poistenie by muselo trvať aspoň 26 týždňov pred materskou, t.j. muselo by vzniknúť do 8. týždňa tehotenstva.
    Monika C.
    18.03.11,21:19
    Ďakujem Janka za pomoc zajtra jej to odovzdám. Prajem pekný večer aj za pomoc.
    TomosP
    20.03.11,18:21
    Akurát som chcela tú odpoveď zmazať, lebo nie je to asi celkom tak (bol večer), ale musím si to premyslieť - a dnes mám s premýšľaním trochu problémy.

    Dobrý den, je nějaký nový výklad k příkladům 639 (stanovení max. VZ zaměstnance při dvou souběžných PP - pravidelné příjmy, s různou dobou pojištění) a 640 (stanovení max. VZ zaměstnance při souběhu pravidelného a nepravidelného příjmu, když u pravidelného příjmu jsou doby vyloučené)..?
    Jana Motyčková
    20.03.11,21:43
    Nakoniec som sa rozhodla dať dopyt na SP, aby som nezavádzala.
    TomosP
    08.04.11,04:36
    Nakoniec som sa rozhodla dať dopyt na SP, aby som nezavádzala.

    Dobrý den,
    je už známo nějaké vyjádření ze SP?
    Jana Motyčková
    08.04.11,08:16
    Stále nič .
    Arava
    11.04.11,10:13
    Prosím o radu,zamestnanec s pravidelným príjmom bol na PN od 1.3.2011 do 31.3.2011, zároveň mal v marci vyplatené nadčasové hodiny, ktoré odpracoval vo februári ( mal možnosť si ich vyčerpať v marci ale bol na PN preto sa mu preplatia) Aké budú odvody do Sociálnej poisťovne za zamestnanca a zamestnávateľa??
    Iveta Matlovičová
    11.04.11,12:11
    Prosím o radu,zamestnanec s pravidelným príjmom bol na PN od 1.3.2011 do 31.3.2011, zároveň mal v marci vyplatené nadčasové hodiny, ktoré odpracoval vo februári ( mal možnosť si ich vyčerpať v marci ale bol na PN preto sa mu preplatia) Aké budú odvody do Sociálnej poisťovne za zamestnanca a zamestnávateľa??

    len úrazové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ, pretože podľa § 140 ods. 2 a 6 ZSP:

    2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.
    (6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
    Jana Motyčková
    11.04.11,12:15
    Odvod do SP bude iba na úrazové poistenie, ostatné poistné majú maximálny VZ nulový. Bude aj odvod do ZP.
    Monika Kováčová
    11.04.11,12:47
    aký je postup ak poistenec platí NP z max. VZ ako zamestnanec a súčasne je prihlásený na DNP z min. VZ a DNP aj platí? Má nárok na vrátenie poistného bez právneho dôvodu? Ako DNP osoba sa neodhlásil...
    Jana Motyčková
    11.04.11,13:00
    Má nárok na vrátenie poistného, treba si požiadať.
    Monika Kováčová
    11.04.11,13:05
    Ďakujem Janka. Stačí uviesť odvolávku na § 138 ods. 12 ? (to sa mi tak najviac podobá na zdôvodnenie) resp. §145?
    Jana Motyčková
    11.04.11,13:17
    Podľa §138 ods.12.
    Monika Kováčová
    11.04.11,13:43
    Podľa §138 ods.12.
    posielam slniečko, ďakujem krásne, Jani.:)
    sobica
    13.04.11,05:48
    Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Náš generálny riaditeľ je poberateľom starobného dôchodku. Na konci novembra končí pracovný pomer. Majiteľ mu však sľúbil, že nadalej bude členom štatutárnych orgánov a bude mu vyplácaná "nejaká" odmena. Aká a na základe čoho to bohužiaľ nevie. Chcel by preto vedieť čo by bolo pre neho najvýhodnejšie aby z odmeny platil čo najmenšie odvody /najlepšie žiadne/. No a naša odpoveď: Akonáhle mu bude vyplácaná odmena ako členovi štatutárneho orgánu - ide o príjem zo závislej činnosti. Tým pádom sa stáva zamestnancom - pravidelným alebo nepravidelným. A podľa toho platí aj odvody. Keďže je starobným dôchodcom PvN a IP neplatí. Ak by mu však boli vyplácané len dividendy - vtedy odvody do SP neplatí, platí len ZP. Špekuloval aj, či by nemal pracovať na dohodu - ale naša odpoved je že na dohodu túto činnosť vykonávať nemôže, musela by tam byť uvedená iná činnosť. A to už je také "na dlhé lakte". A teraz naša otázka. Je tento postup správny? Nezabudli sme na niečo? Veľmi pekne ďakujeme
    Jana Motyčková
    13.04.11,07:37
    Je to správne.
    sobica
    13.04.11,08:00
    Pani Motyčková ďakujeme:)
    tomare
    14.04.11,05:43
    Zamestnanec s pravidelným príjmom prišiel 1.6.2010.
    Skončil pracovný pomer 26.2.2011
    v marcovej výplate doplácam dovolenku. Pôjde do VPP na dva mesiace 01,02.
    1. Ale od 15.2.2011 do 21.2.2011 má absenciu. Pôjde do VPP, ale len 02/2011 a 5 kalendárnych dní. Vypočítam max.VZ na 5 kalendárnych dní a porovnám - s čím? Prepočítam si jeho VZ za 02/2011 na pracovné dni alebo kalendárne dni na tých 5 dní?
    2. Ale on je od 22.2.2011 do 26.2.2011 PN. čiže má 5 kalendárnych dní, ale VZ max=0 a bude v VPP len 02/2011 samé nuly len UP zaplatí zamestnávateľ.
    Myslím si, že správne riešenie je bod 2. Je to tak? Zaujíma ma to rozpočítanie v bode 1, to teda neviem.
    fanky
    14.04.11,07:19
    Dobrý deň pani Motyčková.
    Poprosím o vyjadrenie k situácií (z pohľadu poistného) :
    Pracovníčka je od začiatku roka 2011 na MD, K 31.3 ukončí PPV. V 06/2011 je jej priznaný mimoriadny príjem. V takom prípade sa z uvedeného príjmu platí iba ÚP.
    Súhlasite ?
    Jana Motyčková
    15.04.11,06:06
    Zamestnanec s pravidelným príjmom prišiel 1.6.2010.
    Skončil pracovný pomer 26.2.2011
    v marcovej výplate doplácam dovolenku. Pôjde do VPP na dva mesiace 01,02.
    1. Ale od 15.2.2011 do 21.2.2011 má absenciu. Pôjde do VPP, ale len 02/2011 a 5 kalendárnych dní. Vypočítam max.VZ na 5 kalendárnych dní a porovnám - s čím? Prepočítam si jeho VZ za 02/2011 na pracovné dni alebo kalendárne dni na tých 5 dní?
    2. Ale on je od 22.2.2011 do 26.2.2011 PN. čiže má 5 kalendárnych dní, ale VZ max=0 a bude v VPP len 02/2011 samé nuly len UP zaplatí zamestnávateľ.
    Myslím si, že správne riešenie je bod 2. Je to tak? Zaujíma ma to rozpočítanie v bode 1, to teda neviem.
    1. Podľa stanoviska SP, ak je príjem vyplatený po skončení poistenia, započíatva sa len na obdobie poistenia od posledného prerušenia. V tomto prípade posledné prerušenie skončilo 21.2., poistenie vzniklo 22.2. a trvalo do 26.2.. Čiže príjem sa zapčíta len na obdobie od 22.2. do 26.2.. VZ sa prepočíta na kalendárne dni.
    2. Ak je to ten prípad, že od 15.2 do 21.2. absencia, potom od 22. do 26.2 PN, 26.2. ukončenie PP, príjem z marcovej výplaty sa započíta na obdobie od 22.2., keďže maximálny VZ je nulový, odvod poistného bude len na úrazové positenie (a samozrejme zdravotné).
    Jana Motyčková
    15.04.11,06:08
    Dobrý deň pani Motyčková.
    Poprosím o vyjadrenie k situácií (z pohľadu poistného) :
    Pracovníčka je od začiatku roka 2011 na MD, K 31.3 ukončí PPV. V 06/2011 je jej priznaný mimoriadny príjem. V takom prípade sa z uvedeného príjmu platí iba ÚP.
    Súhlasite ?
    Ak je to naozaj materská, tak súhlasím + zdravotné poistenie.
    tomare
    15.04.11,07:07
    Ďakujem za odpoveď.
    fanky
    15.04.11,07:54
    Vďaka za odpoveď.
    olga84
    15.04.11,11:57
    Dobrý deň. Už som tu písala o zamestnancovi, ktorý končil 7.1.2011. Po dohode bolo vyplácané odstupné mesačne po ukončení PPV. Prvé odstupné bolo hneď vo výplate za január2011, kde dosiahol max. VZ. Vo februári preto neboli žiadne odvody do SP /iba do ZP/. V marci malo byť vyplatené ďalšie odstupné, ale zamestnanec nastúpil naspäť 29.3.2011. Takže mu vyplácam pomernú časť /do 28.3./ odstupného a od 29.3. mzdu. V programe zrazilo poistné aj z odstupného, ktoré vlastne patrí k PPV do 11.1.2011. Je to správne? Nemá sa poistné platiť iba zo mzdy, ktorá prináleží od 29.3.2011?
    2. Odstupné je vypočítané na sumu 1400 € a program počítal alikvotnú časť z max. VZ 2978 €. Ak sa má zraziť poistné aj z odstupného, nemá byť počítaná alikvotná časť VZ zo sumy 1400€? Ďakujem za odpoveď.
    Jana Motyčková
    15.04.11,16:44
    Nové zamestnanie je novým právnym vzťahom a odstupné sa týka starého právneho vzťahu. Čiže odstupné malo byť pre SP započítané na január a keďže v januári už bolo poistné do SP odvedené z maxima, z odstupného malo byť odvedené iba úrazové poistenie. Zdravotné poistenie malo byť odvedené źa marec už v súbehu s príjmom z nového zamestnania.
    Pokiaľ ide o soft, treba sa pýtať u dodávateľa, ako to zadať, prípadne, čo s tým urobiť.
    Arava
    27.04.11,07:26
    Ako to bude s konateľom, ktorý má trvalý pobyt v IČŠ, v SR sa vôbec nezdržiava a je poistený v IČŠ ako zamestnanec. Zo Slovenska poberá len pravidelnú odmenu konateľa na základe mandátnej zmluvy? Treba ho do SP prihlásiť a platiť mu odvody? Aj ak je absolútny cudzinec? Bez rodného čísla a povolenia k pobytu? Považuje sa aj takáto osoba za zamestnanca z hľadiska novely zákona o sociálnom poistení?

    Prosím o radu ako postupovať v prípade presťahovania konateľa od 1.4.2011 z Dánka - člen Európskej únie do Turecka - nie je členom Európskej únie??
    Jana Motyčková
    28.04.11,06:33
    Treba kontaktovať SP - ak medzinárodná zmluva s Tureckom nestanovuje inak, tak sa na neho naše SP vzťahuje a SP mu pridelí identifikátor (namiesto r.č.).
    Dana7
    28.04.11,06:34
    Dobrý deň,

    prosím o radu v takejto situácii. SZČO otvoril živnosť v októbri 2010. Za rok 2010 dosiahol príjem, na základe ktorého je povinne poistenou SZČO, to znamená, že od 1. 7. 2011 mu vznikne povinnosť platiť odvody. Niekedy v júli, alebo v auguste živnosť preruší z dôvodov, že bude dlhodobejšie mimo územia SR a po návrate ju znova obnoví buď v decembri 2011, alebo až v roku 2012. Bude po obnovení živnosti znova povinne poistenou SZČO? Nepochopila som celkom dobre § 21 Zákona.

    Ďakujem vopred za radu
    Jana Motyčková
    28.04.11,06:57
    Mal by byť povinne poistenou szčo.
    TomosP
    03.05.11,19:09
    Zaměstnanec s nepravidelným příjmem vs. přerušení pojistného, vyloučení povinnosti platit pojistné

    Dobrý den, mám otázku :

    Vztahuje se na zaměstnance s nepravidelným příjmem (§4 ods. 2) přerušení důchodového pojištění podle §26 a vyloučení povinnosti platit důchodové pojistné podle § 140?

    Ad přerušení : Vzhledem k tomu, že takový zaměstnanec není zaměstnán podle zákoníku práce (pracovní poměr je pravidelný příjem, dohody nejsou považovány za zaměstnance), ale podle jiných právních předpisů, nevztahuje se (nemělo by se vztahovat) na něj přerušení důchodového pojištění z důvodu volna bez náhrady mzdy podle §26 ods. 1 písm. a), b) a c) – tato volna jsou podle zákoníku práce.
    Ostatní důvody – doba RD, vazba, OČR od 11.dne, PN po 52.týdnu – by však podle mne měly být dobou přerušení i pro zaměstnance s nepravidelným příjmem.

    Ad Vyloučení povinnosti platit důchodové pojistné : I pro zaměstnance s nepravidelným příjmem by doby uvedené v § 140 ods. 1 písm b) (OČR do 10-tého dne) a v §140 ods.2 (PN do 52.týdne) měly být považovány za dobu vyloučení povinnosti platit pojistné – tyto doby nejsou vázány na výplatu náhrady příjmu při DPN či nemocenských dávek a mohou být teoreticky vykázány i zaměstnanci bez nemocenského pojištění.
    Otázkou však je, jak posuzovat dobu mateřské dovolené : Zaměstnanec s nepravidelnými příjmy není po dobu trvání pracovního vztahu nemocensky pojištěn, proto mu pravděpodobně nenáleží mateřské – pak by tato doba nebyla dobou vyloučenou?

    Můžete se k tomu prosím vyjádřit?

    Díky.
    Jana Motyčková
    04.05.11,07:27
    K prerušeniu - keďže sa na zamestnancov s nepravidelným príjmom nevzťahuje Zákonník práce, nemôžu mať prerušenie poistenia z dôvodov podľa §26 ods. 1 písm. a, b), c) ani z dôvodu podľa písm. e). Písm. e) je čerpanie rodičovskej dovolenky podľa Zákonníka práce. Čiže tiež sa prerušenie počas RD netýka iných právnych vzťahov. Prerušenie nie je u zamestnanca počas poberania rodičovského príspevku.

    OČR po 11.dni a práceneschopnosť po 52 týždňoch je možno sporná aj v súvislosti s ďalšou otázkou - vylúčenie platenia poistného počas PN a OČR. Ja by som povedala, že by mohlo ísť o prerušenie poistenia, resp. vylúčené doby ak je pre tento právny vzťah vystavená práceneschopnosť alebo OČR (samozrejme neplatená).

    Ohľadom poberania materského, zrejme nepôjde o vylúčenú dobu, keďže z tohoto poistenia materské nepoberá. Obdobne je aj doteraz posudzovaná vylúčená doba v prípade, ak je niekto práceneschopný ako zamestnanec a okrem toho si platí aj dobrovoľné nemocenské poistenie, ale z DNP mu nevznikol nárok na nemocenské. V tomto prípade musí platiť toto dobrovoľné poistenie aj počas poberania nemocenského zo zamestnania.


    Ešte prikladám odpoveď na moju otázku súvisiacu s vylúčením dôb, ktorú som obdržala 31.12.2010 z MPSVaR
    Otázka :

    Kráti sa maximálny vymeriavací základ u zamestnanca s nepravidelným príjmom, ak je práceneschopný a poberá náhradu príjmu alebo nemocenské z iného poistenia?
    - u toho istého zamestnávateľa z iného zamestnania
    - u iného zamestnávateľa, z dobrovoľného poistenia alebo z poistenia szčo?



    Odpoveď:

    Podľa § 138 ods. 13 sa VZ v takýchto prípadoch upravuje (kráti), ale ako to SP vykonáva, to si netrúfam odhadovať, takže tiež by som povedala, že by sa k tomu mala vyjadriť Sociálna poisťovňa.

    Vyjadrenie zo SP nemám a už si ani netrúfam povedať, či som dopyt posielala - na veľa otázok mi opovede neprišli.
    lefa
    05.05.11,08:52
    K prerušeniu - keďže sa na zamestnancov s nepravidelným príjmom nevzťahuje Zákonník práce, nemôžu mať prerušenie poistenia z dôvodov podľa §26 ods. 1 písm. a, b), c) ani z dôvodu podľa písm. e). Písm. e) je čerpanie rodičovskej dovolenky podľa Zákonníka práce. Čiže tiež sa prerušenie počas RD netýka iných právnych vzťahov. Prerušenie nie je u zamestnanca počas poberania rodičovského príspevku.

    OČR po 11.dni a práceneschopnosť po 52 týždňoch je možno sporná aj v súvislosti s ďalšou otázkou - vylúčenie platenia poistného počas PN a OČR. Ja by som povedala, že by mohlo ísť o prerušenie poistenia, resp. vylúčené doby ak je pre tento právny vzťah vystavená práceneschopnosť alebo OČR (samozrejme neplatená).

    Ohľadom poberania materského, zrejme nepôjde o vylúčenú dobu, keďže z tohoto poistenia materské nepoberá. Obdobne je aj doteraz posudzovaná vylúčená doba v prípade, ak je niekto práceneschopný ako zamestnanec a okrem toho si platí aj dobrovoľné nemocenské poistenie, ale z DNP mu nevznikol nárok na nemocenské. V tomto prípade musí platiť toto dobrovoľné poistenie aj počas poberania nemocenského zo zamestnania.


    Ešte prikladám odpoveď na moju otázku súvisiacu s vylúčením dôb, ktorú som obdržala 31.12.2010 z MPSVaR
    Otázka :

    Kráti sa maximálny vymeriavací základ u zamestnanca s nepravidelným príjmom, ak je práceneschopný a poberá náhradu príjmu alebo nemocenské z iného poistenia?
    - u toho istého zamestnávateľa z iného zamestnania
    - u iného zamestnávateľa, z dobrovoľného poistenia alebo z poistenia szčo?



    Odpoveď:

    Podľa § 138 ods. 13 sa VZ v takýchto prípadoch upravuje (kráti), ale ako to SP vykonáva, to si netrúfam odhadovať, takže tiež by som povedala, že by sa k tomu mala vyjadriť Sociálna poisťovňa.

    Vyjadrenie zo SP nemám a už si ani netrúfam povedať, či som dopyt posielala - na veľa otázok mi opovede neprišli.
    Dobry den,
    nemam celkom jasno v nasledujucich pripadoch, ake odvody platit a v ktorych mesiacoch z prispevkov zo socialneho fondu.Datumy su len orientacne.
    1. Materska dovolenka od 11/2010 do 6/2011, od 7/2011 rodicovska dovolenka do 12/2012
    a/ v 3/2011 bude zo socialneho fondu vyplateny prispevok pri narodeni dietata 50 €
    b/ v 10/2011 bude tiez zo socialneho fondu vyplatene 10 € na regeneraciu
    2/ Praceneschopnost 1-2/2011 / z toho 10 dni nahrada prijmu/, nasledne materska dovolenka od 3/2011 do 10/2011
    a/ v 7/2011 zo SF bude 50€
    b/ v 10/2011 zo SF-regeneracia 10€
    3/ PN od 12/2010 do 2/2010 / nahrada prijmu bola v 12/2010 /,
    MD od 3/2011 do 7/2011
    a/ socialny fond 50 € v 7/2011
    b/ socialny fond 10€ v 10/2011
    lefa
    05.05.11,08:54
    Ospravedlnujem sa, omylom som dala citovat prispevok.
    Dakujem.
    Jana Motyčková
    05.05.11,12:05
    Dobry den,
    nemam celkom jasno v nasledujucich pripadoch, ake odvody platit a v ktorych mesiacoch z prispevkov zo socialneho fondu.Datumy su len orientacne.
    1. Materska dovolenka od 11/2010 do 6/2011, od 7/2011 rodicovska dovolenka do 12/2012
    a/ v 3/2011 bude zo socialneho fondu vyplateny prispevok pri narodeni dietata 50 €
    b/ v 10/2011 bude tiez zo socialneho fondu vyplatene 10 € na regeneraciu
    2/ Praceneschopnost 1-2/2011 / z toho 10 dni nahrada prijmu/, nasledne materska dovolenka od 3/2011 do 10/2011
    a/ v 7/2011 zo SF bude 50€
    b/ v 10/2011 zo SF-regeneracia 10€
    3/ PN od 12/2010 do 2/2010 / nahrada prijmu bola v 12/2010 /,
    MD od 3/2011 do 7/2011
    a/ socialny fond 50 € v 7/2011
    b/ socialny fond 10€ v 10/2011
    1a - ÚP a ZP. Ostatné do SP nie, lebo keďže počas poberania materského je vylúčená povinnosť platiť poistné, maximálne vymeriavacie základy na ostatné poistenia sú nulové. Príjem sa pre SP uvedie v mesačnom výkaze poistného.
    1b - ÚP a ZP. Pre SP ide o príjem po skončení poistenia (nie pracovného pomeru) a rozpočíta sa na mesiace trvania poistenia (1-6/2011), keďže ale v tom čase poberala materské, maximum na ostatné poistenia je nulové a teda do SP ostáva platiť iba ÚP. Vymeriavacie základy sa uvedú vo Vykaze poistného.
    Ak by išlo o príjem zo SF po skončení prac.pomeru, neplatilo by sa ani úrazové poistenie.
    2a -ÚP a ZP - detto ako 1a
    2b - ÚP a ZP - detto ako 1a
    3a - ÚP a ZP - detto ako 1a
    3b - od 8/2011 je na rodičovskej dovolenke? Ak áno a medzi PN a materskou nemá odrobený čas ani riadnu dovolenku, tak ÚP a ZP - detto ako 1b.
    obecbracovce
    05.05.11,16:43
    Chcela by som sa spýtať, ako je to s prihlasovaním do poisťovní (soc. a zdrav.) u sčítacích komisárov. Je mi ako tak jasné, že komisári, s ktorými uzatvoríme dohodu o vykonaní práce, budú prihlásení iba do soc.poisťovne a z odmeny sa odvedie iba ÚP, ale neviem ako je to so zamestnancami obecného úradu. Na školení komisárov nás informovali, že to môžme urobiť tak, že k výplate si dáme odmenu za prácu komisára a odvedie sa iba daň, ale mne sa to veľmi nezdá. Ja si myslím, že zamestnancov treba riadne prihlásiť do soc.poisťovne ako dohodárov. Pretože termín sčítania sa blíži, možno tento problém má viac zamestnávateľov a verím, že nám niekto aj v tomto pomôže. Ďakujem.
    Jana Motyčková
    06.05.11,06:54
    Som toho názoru, že na prácu sčítacieho komisára by namala byť uzatváraná dohoda o vykonaní práce. Sčítacieho komisára vymenuje starosta obce (§7 ods.2 zákona 263/2088 Z.z.), čiže právny vzťah vzniká týmto menovaním, nie uzatvorením dohody. Aj keď na oficiálnej stránke je uvedené, že závisí od obce, či bude mať sčítací komisár DoVP alebo iba odmenu - s týmto nesúhlasím. Keďže podľa môjho názoru ide o právny vzťah (nie dohodu) z ktorého je nárok na príjem zo závislej činnosti, bude potrebná prihláška na SP ako zamestnanec s nepravidelným príjmom a ak ten človek nie je zamestnancom obce, tak aj na ZP.
    Môžem pripraviť k tomu samostatnú tému, len teraz dorábam inú tému.
    lefa
    06.05.11,08:34
    Dobry den,
    dakujem pani Motyckova za pomoc v predchadzajucich otazkach. Este mam jeden problem.
    Zamestnanec je dlhodobo praceneschopny. Dna 10.3.2011 mu skoncila podporna doba 52 tyzdnov.
    Teraz za 4/2011 mu bude zo socialneho fondu vyplatena socialna vypomoc. Ku 31.3.2011 je odhlaseny v zdravotnej poistovni ako zamestnanec.
    Podla mna by som mala zamestnanca prihlasit na 4/2011 do ZP a odvody z tohoto prijmu budu do ZP a UP?
    Je to tak spravne? Ma zamestnavatel este nejaku povinnost?
    Dakujem,pekny vikend.
    obecbracovce
    07.05.11,16:12
    Pani Janka! Vopred Vám ďakujem za ďalšie veľmi užitočné informácie ohľadom sčítacích komisárov. Ešte že Vás tu máme. Veď doposiaľ ani na jednom školení poriadne nevysvetlili, ako je to s prihlasovaním do poisťovní - vraj sa to ešte dozvieme. Len neviem kedy, veď termín 13.mája sa blíži a do SP treba prihlásiť vopred. Ešte raz díky.
    Jana Motyčková
    09.05.11,06:06
    Dobry den,
    dakujem pani Motyckova za pomoc v predchadzajucich otazkach. Este mam jeden problem.
    Zamestnanec je dlhodobo praceneschopny. Dna 10.3.2011 mu skoncila podporna doba 52 tyzdnov.
    Teraz za 4/2011 mu bude zo socialneho fondu vyplatena socialna vypomoc. Ku 31.3.2011 je odhlaseny v zdravotnej poistovni ako zamestnanec.
    Podla mna by som mala zamestnanca prihlasit na 4/2011 do ZP a odvody z tohoto prijmu budu do ZP a UP?
    Je to tak spravne? Ma zamestnavatel este nejaku povinnost?
    Dakujem,pekny vikend.
    Treba ho prihlásiť na apríl do ZP.
    Odvody budú na ZP a ÚP, ale do SP to ide ako príjem po skončení poistenia - vo Výkaze poistného rozpočítaný na mesiace 1-3/2011. Vypočítané do SP bude iba ÚP, ostatné poistenia budú nulové, lebo maximálny VZ do SP je nulový (počas PN v 1-3/2011)
    xander
    10.05.11,16:37
    Chcel by som sa spýtať na prerušenie sociálneho poistenia po 52-och týždňoch PN: nastane prerušenie iba pri jednej PN-ke trvajúcej viac ako 52 týždňov, alebo aj pri dvoch na seba naväzujúcich nezávislých PN, napr.: PN (napr. zápal pľúc) č.1 od 15.1.2011-23.2.2011 a PN č.2 (napr. zlomenina bedrového klbu) od 24.2.2011-14.1.2012 ? Kde v zákone to je?
    Jana Motyčková
    11.05.11,06:08
    Poistenie sa prerušuje vždy až po 52 týždňoch PN, nie po skončení podpornej doby. T.j. v uvedenom prípade 52 týždňov od 24.2.2011 je 23.2.2012, takže iba ak by PN trvala ešte k 23.2.2012, poistenie sa preruší od 23.2.2012.
    PN bude platená do 13.1.2012 (podporná doba), potom je neplatená a z hľadiska poistenia do prerušenia ide o dobu kedy poistenie trvá a za ktorú sa poistenie neplatí.
    V zákone :
    prerušenie - ZSP_§26_ods.3
    podporná doba - ZSP_§34
    vylúčenie platenia poistného - ZSP_§140_ods.2
    TROYA
    13.05.11,05:54
    nárok na dôchodok po manželke
    od roku 2004 vypadlo zo zákona o soc.poistení odstránenie tvrdosti zákona pri nároku družky na dôchodok po zomrelom druhovi s ktorým žila viac ako 20 rokov. Viete mi poradiť ako má postupovať daná osoba ak by chcela dôchodok po "manželovi"? ďaklujem krásne.
    Jana Motyčková
    13.05.11,06:05
    Myslím, že si nepomôže. Nárok na vdovský dôchodok má len manžel/manželka. Keďže manželmi neboli, nárok nemá.
    Jana Motyčková
    13.05.11,06:11
    Chcela by som sa spýtať, ako je to s prihlasovaním do poisťovní (soc. a zdrav.) u sčítacích komisárov. Je mi ako tak jasné, že komisári, s ktorými uzatvoríme dohodu o vykonaní práce, budú prihlásení iba do soc.poisťovne a z odmeny sa odvedie iba ÚP, ale neviem ako je to so zamestnancami obecného úradu. Na školení komisárov nás informovali, že to môžme urobiť tak, že k výplate si dáme odmenu za prácu komisára a odvedie sa iba daň, ale mne sa to veľmi nezdá. Ja si myslím, že zamestnancov treba riadne prihlásiť do soc.poisťovne ako dohodárov. Pretože termín sčítania sa blíži, možno tento problém má viac zamestnávateľov a verím, že nám niekto aj v tomto pomôže. Ďakujem.
    Moja odpoveď:
    Som toho názoru, že na prácu sčítacieho komisára by namala byť uzatváraná dohoda o vykonaní práce. Sčítacieho komisára vymenuje starosta obce (§7 ods.2 zákona 263/2088 Z.z.), čiže právny vzťah vzniká týmto menovaním, nie uzatvorením dohody. Aj keď na oficiálnej stránke je uvedené, že závisí od obce, či bude mať sčítací komisár DoVP alebo iba odmenu - s týmto nesúhlasím. Keďže podľa môjho názoru ide o právny vzťah (nie dohodu) z ktorého je nárok na príjem zo závislej činnosti, bude potrebná prihláška na SP ako zamestnanec s nepravidelným príjmom a ak ten človek nie je zamestnancom obce, tak aj na ZP.

    Odpoveď, ktorú som obdržala z MPSVaR :
    "Sekcia socialneho a dochodkoveho poistenia ma odporucila na Statisticky urad SR, ktory je opravneny vykladat zakon o scitani obyvatelov, domov a bytov v roku 2011.
    Podla informacii ministerstva vsak scitaci komisari mozu uzatvorit s obcou aj dohodu, taky bol postup dohodnuty medzi ministerstvom a SU SR uz v minulosti."
    hcm
    13.05.11,08:00
    Ako sa má správne postupovať pri výpočte denného vymeriavacieho základu pre náhradu mzdy v prípade, ak je vymeriavací základ v rozhodujúcom období nulový (Rodičovská dovolenka celý rok 2010) ?
    Ďakujem
    Jana Motyčková
    13.05.11,08:29
    Zákon na toto "zabudol", Pokyny zo SP boli, že treba použiť spôsob ako keď PN vznikne v deň vzniku poistenia:
    "Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia zamestnanca, je vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie, pripadajúci na jeden deň nemocenského poistenia v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol."
    hcm
    13.05.11,09:19
    Ďakujem. Nemate k tomu aj pisomne stanovisko (MPSVaR poskytuje ine stanovisko) ? Poprosim vas, na aku mailovu adresu sa da zaslat dotaz na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ?
    Jana Motyčková
    13.05.11,10:42
    Kontakty na ministerstvo sú tu:
    http://employment.gov.sk/index.php?id=16172
    Skúste kontakt na Sekciu sociálneho poistenia dôchodkovéo sporenia alebo Sekciu legislatívy.
    (Keď treba, tak si to popresúvajú, kde treba).
    Nenašla som v mailoch odpoveď na tú otázku - asi sme to rozoberali len ústne na workshopoch čo boli začiatkom roku na ministerstve pre programátorov.
    hcm
    13.05.11,14:16
    Vďaka
    TomosP
    16.05.11,07:39
    Kontakty na ministerstvo sú tu:
    http://employment.gov.sk/index.php?id=16172
    Skúste kontakt na Sekciu sociálneho poistenia dôchodkovéo sporenia alebo Sekciu legislatívy.
    (Keď treba, tak si to popresúvajú, kde treba).
    Nenašla som v mailoch odpoveď na tú otázku - asi sme to rozoberali len ústne na workshopoch čo boli začiatkom roku na ministerstve pre programátorov.

    Oficiální vyjádření MPSVaR k tématu je na stránkách http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=19638
    Jana Motyčková
    16.05.11,09:53
    Vďaka za pomoc.
    Ester plus
    18.05.11,06:57
    Chcem sa spýtať, ak od roku 2011 nie je dôležité aký typ zmluvy sa uzavrie ale to či sa týmto typom zmluvy bude dosahovať príjem zo závislej činnosti § 5, čo ak sa uzavrie napríklad zmuva o dielo alebo iná nepomenovaná zmluva podľa občianského zákonníka, ktorá nebude mať znaky závislej činnosti t.j. bude to príjem podľa § 8 ZoDP, tak potom nemusíme takéhoto občana prihlasovať do SP a keď mu vyplatíme príjem ani do ZP?
    Jana Motyčková
    18.05.11,13:49
    Ak je to príjem, ktorý môže zdaniť v §8, potom z toho príjmu sa neprihlasuje do SP ani do ZP. ZP si ale zaplatí sám v ročnom zúčtovaní ZP.
    Milusa
    19.05.11,04:43
    Prosba - ja by som veľmi privítala, keby táto téma - dôležitá bola nejako zhrnutá, ucelená, príklady a dotazy niekedy podobné až totožné zhrnuté do jasných príkladov - otázok a odpovedí. Keď chcem niečo vedieť, mám veľký problém to nájsť, musím prelistovať x strán, potom sa zamocem ešte viac a už nemám ani odvahu sa niečo opýtať. Neviem, či je to len môj názor a súčasne prosba.
    TROYA
    19.05.11,06:22
    ďakujem za odpoveď - odstránenie tvrdosti žiadať v novom zákone to je asi "dlhá pesnička"....
    mariapol
    19.05.11,09:30
    Dobrý deň, toto je stanovisko od Frantisek.Durdovic@statistics.sk

    Odmeňovanie sčítacích komisárov
    Výber formy odmeňovania je v plnej kompetencií samospráv, a to formou odmeny zo zákona resp. na základe dohody o vykonaní práce
    1. Odmena zo zákona – pri tejto forme zamestnávateľ neplatí žiadne odvody do fondov poisťovní . Samospráva zaplatí za zamestnanca 19% daň .
    2. Odmena na základe dohody o vykonaní prác – zamestnávateľ je povinný odviesť 19% daň z dosiahnutej odmeny sčítacieho komisára a 0,8 % na účely úrazového a garančného poistenia do sociálnej poisťovne. Zároveň je povinný nahlásiť sčítacieho komisára do sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ (samospráva) a zamestnanec (sčítací komisár) z tohto príjmu neodvádzajú odvody do sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní.

    Dokonca pri telefonickom dohovore sa vyjadril že len 3 pobočky SP na celom Slovensku majú k tomuto iný výklad.
    Ide tam totižto o to že odmenu za prácu sčítacieho komisára platí štát. A štát na to vydelil minimálne finančné prostriedky, čiže v prípade že by som mala túto osobu prihlásiť ako
    "zamestnanca s neprav.príjmom" a zároveň do ZP, tak každý občan SR by sa im na tú robotu za takú odmenu vykašlal. A preto sú tu DOHODY, ktoré by mali fundovaní zamestnanci SP poznať a rešpektovať. Ale ako vždy 0 bodov. A už ani neviem v koho kompetencii to je, ale malo byť vydané oficiálne a záväzné vyjadrenie pre všetky zainteresované zložky či je to SP, ZP, DÚ atdˇ......
    Jana Motyčková
    19.05.11,11:33
    mariapol - súhlas s Vašim názorom.
    Ad 1 -1. Odmena zo zákona – pri tejto forme zamestnávateľ neplatí žiadne odvody do fondov poisťovní . Samospráva zaplatí za zamestnanca 19% daň . S týmto určite nesúhlasím. V zákone o SP ani o ZP ani v žiadnom inom zákone nemajú výnimku zplatenia odvodov. Keď štát nechel, aby sa z toho odvody platili, mal si to doať do zákona. Čiže pri použití tohoto postupu by som tých ľudí určite prihásila do SP (neprav.príjem) aj ZP a odviedla odvody.
    janber
    23.05.11,07:30
    Konteľovi s.r.o. je vyplatený podiel na zisku. Uvedený konateľ poberá mesačnú odmenu za výkon funkcie a teda je od 01.01.2011 prihlásený do SP ako zamestnanec s PP. Keďže ide o podiel zo zisku z roku 2009 do ZP neplatí nič. S odvodom do SP som si nie istá lebo uvedený konateľ je člen štat.orgánu aj akcionárom spoločnosti, ktorá je spoločníkom v s.r.o. odkiaľ mu je vyplatný podiel zo zisku. Považuje sa v s.r.o. za konateľa s majetkovou účasťou?

    Za odpoveď vopred ďakujem,

    Jana
    Jana Motyčková
    23.05.11,08:19
    Existuje pojem priama a nepriama účasť na základnom imaní spoločnosti. V tomto prípade by išlo o nepriamu účasť na základnom imaní. Podľa môjho názoru aj toto je účasť na základnom imaní, takže príjem zo zisku do VZ nevstupuje.
    Ale dajte aj dopyt na SP.
    janber
    23.05.11,10:00
    Ďakujem za odpoveď, dotaz som už poslala a teším sa na odpoveď :) Ešte by som mala jeden dotaz: Predčasný starobný dôchodca, ktorý pracuje, tzn. má pozastavenú výplatu dôchodku...nemusí platiť IP a PvN...viem, že to bolo rozoberané aj tu aj na workshope len to neviem v rýchlosti nájsť...tie výklady sa tak rýchlo menia, že už strácam prehľad.
    Jana Motyčková
    23.05.11,11:03
    Je to tak, neplatí IP a PvN - v princípe obe poistenia neplatí ten, komu je priznaný PSD. Jemo PSD je priznaný, len nemá nárok na výplatu.
    janber
    23.05.11,12:10
    Ok...tiež to tak mám v hlave, len nás jedna zákazníčka zmiatla...nevedeli je zo SP v NM n/V a v TN odpovedať a nakoniec to uzavereli, že musí platiť a má si to pohľadať na stránke SP
    fanky
    26.05.11,06:22
    Dobrý deň pani Motyčková

    1, Preplácanie dovolenky v mesiaci ukončenia PPV...podlieha odovodom na zak.poistné
    2, Preplácanie dovolenky po skončení PPV...podlieha odvodom na zak.poistné
    3, Prečerpanie dovolenky, z dôvodu ukončenia prac.pomeru...riešenie: v nasledujúcej výplate urobiť storno alikvotnej prečerpanej sumy, pričom táto suma poníži VZ na zak.poistné

    Poprosím Váš názor, resp. odsúhlasenie, vopred vďaka
    zhv
    26.05.11,09:22
    Dobrý deň, SZČO začala podnikať v roku 2010 kde nedosiahla príjem aby bola od 01.07.2011 povinne nemocensky poistená. Chce sa dobrovoľne nemocensky poistiť od 01.06.2011. Keď napr. ochorie v 11/2011 ,aký sa mu bude brať VZ,bude mať nárok na meconeské?
    Jana Motyčková
    26.05.11,10:05
    Podmienkou nároku na nemocenské je, že musí byť nemocenský poistený 270 dní v posledných dvoch rokoch pred PN. Ak v tomto období iné poistenie nemal, tak pri PN v 11/2011 nebude mať nárok na nemocenské.
    Jana Motyčková
    26.05.11,10:10
    Dobrý deň pani Motyčková

    1, Preplácanie dovolenky v mesiaci ukončenia PPV...podlieha odovodom na zak.poistné
    2, Preplácanie dovolenky po skončení PPV...podlieha odvodom na zak.poistné
    3, Prečerpanie dovolenky, z dôvodu ukončenia prac.pomeru...riešenie: v nasledujúcej výplate urobiť storno alikvotnej prečerpanej sumy, pričom táto suma poníži VZ na zak.poistné

    Poprosím Váš názor, resp. odsúhlasenie, vopred vďaka
    1. a 2. - zjednodušene - áno.
    3. Neviem, čo je to storno alikvotnej prečerpanej sumy. Ale v princípe podľa Zákonníka práce by sa prečerpaná dovolenka mala zraziť z výplaty formou zrážky z čistého príjmu (§131 ods.2 písm. f) Zákonníka práce), čiže nemala by táto zrážka ponižovať VZ ani daň. Aj keď viem, že väčšina to tak nerobí a odpočitava to od hrubej mzdy. (Ale bola už kontrola u klienta, ktorá to vyhodila).
    Ester plus
    26.05.11,11:39
    Aké bude mať rozhodujúce obdobie zamestnanec, ktorý nastúpil do práce 1.1.2011 a už mal jednu PN 18.1.11-23.11 a teraz mal druhú PN 17.5.11-25.5.11.
    Jana Motyčková
    26.05.11,11:46
    Pri tejto druhej PN bude RO od 1.1. do 30.4..
    olga84
    27.05.11,09:48
    Dobrý deň. V apríli som vyplácala odmenu poslancov /nepravidelný príjem/, v programe zrazilo z odmeny zdravotné, starobné, invalidné a úrazové poistenie a rezervný fond. Podľa výkladu p. Mihála je to správne. Po odoslaní výkazu som sa dozvedela od inej účtovníčky, že čítala stanovisko zo SP z Bratislavy a tam je uvedené, že z tejto odmeny sa nemá platiť úrazové poistenie. Volala som na pobočku SP, kde mi bolo povedané, že úrazové poistenie sa platí. Teraz neviem, čo je správne. Prosím Vás o odpoveď, či sa má za poslanca s nepravidelným príjmom platiť úrazové poistenie, alebo nie. Ďakujem.
    Jana Motyčková
    27.05.11,10:16
    Stanovisko SP k úrazovému poisteniu poslancov (týka sa aj poslancov OÚ) :
    "K nižšie uvedenému podaniu uvádzame nasledovné.
    Zamestnanec na účely úrazového poistenia je fyzická osoba v právnom vzťahu zakladajúcom zamestnávateľovi úrazové poistenie.
    Povinne úrazovo poistený je zamestnávateľ, ktorý zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu vykonávajúcu zárobkovú činnosť, ktorou je výkon verejnej funkcie podľa osobitných predpisov.
    Poslanec mestského zastupiteľstva je verejný funkcionár podľa čl. 2 ods. 1 písm. p) zákona č. 357/2004 Z. z. Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
    Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ poslanca mestského zastupiteľstva (t. j. mesto) je povinne úrazovo poistený, a to bez ohľadu na skutočnosť, či sa poslanec mestského zastupiteľstva na účely sociálneho poistenia považuje za zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom alebo za zamestnanca s nepravidelným príjmom. Rozhodujúci je právny vzťah, ktorým je v tomto prípade výkon verejnej funkcie.
    UctAm
    27.05.11,10:33
    1. a 2. - zjednodušene - áno.
    3. Neviem, čo je to storno alikvotnej prečerpanej sumy. Ale v princípe podľa Zákonníka práce by sa prečerpaná dovolenka mala zraziť z výplaty formou zrážky z čistého príjmu (§131 ods.2 písm. f) Zákonníka práce), čiže nemala by táto zrážka ponižovať VZ ani daň. Aj keď viem, že väčšina to tak nerobí a odpočitava to od hrubej mzdy. (Ale bola už kontrola u klienta, ktorá to vyhodila).


    Mám stanovisko SP k prečerpanej dovolenke, kde sa okram iného uvádza:
    Vymeriavací základ zamestnanca na platenie poistného na sociálne poistenie je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, podliehajúci dani z príjmov. Ak zamestnávateľ zúčtuje zdaniteľný príjem zamestnanca za vykonanú prácu za príslušný kalendárny mesiac znížený o náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne mu nárok nevznikol, je vymeriavací základ zamestnanca takto určený zdaniteľný príjem za vykonanú prácu."
    Stanovisko je z 19.12.2008, a je tam uvedená aj možnosť postupu podľa ZP a aj hore uvedená možnosť. Oba postupy sú podľa tohto stanoviska správne.
    mariapol
    30.05.11,07:27
    Mám stanovisko SP k prečerpanej dovolenke, kde sa okram iného uvádza:
    Vymeriavací základ zamestnanca na platenie poistného na sociálne poistenie je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, podliehajúci dani z príjmov. Ak zamestnávateľ zúčtuje zdaniteľný príjem zamestnanca za vykonanú prácu za príslušný kalendárny mesiac znížený o náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne mu nárok nevznikol, je vymeriavací základ zamestnanca takto určený zdaniteľný príjem za vykonanú prácu."
    Stanovisko je z 19.12.2008, a je tam uvedená aj možnosť postupu podľa ZP a aj hore uvedená možnosť. Oba postupy sú podľa tohto stanoviska správne.
    Dobrý deň, ja mám pred sebou stanovisko - interné smernice SP, podľa ktorých citujem:
    Ak napríklad z dôvodu skončenia PP zamestnanec stratil nárok na náhradu mzdy za dovolenku, prípadne mu nárok na dovolenku nevznikol, zamestnávateľ môže vykonať v súlade s § 131 ods. 2 písm. g/ zákona č.311/2001 Z.Z. v znení zákona č. 348/2007 Z.z. zamestnancovi zrážku zo mzdy. VZ zamestnanca na platenie poistného na SP je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, t.j. zdaniteľný príjem zamestnanca neznížený o zrážku zo mzdy podľa § 131 ods.2 písm. g/ zákona 311/2001 Z.z..........
    afi
    16.06.11,18:51
    Neviem, kedy má termín pôrodu. Ak stihne ísť na materskú do 6 mesiacov od skončenia PP - a predokladám, že v r. 2009 už bola na maetrskej, potom rodičovskej dovolenke, materské sa jej bude vypočítavať z pravdepodobného DVZ - ten by sa v jej prípade mal určiť z príjmu, ktorý by mala v novembri 2010, keby robila.
    Ak to do 6 mesiacov nestihne, nárok na materskú z bývalého zamestnania jej nevznikne, potom má 2 možnosti :
    - doborvoľne sa poistiť - ak má do nástupu na materskú aspoň 26 týždňov, tak sa jej materské bude počítať zo sumy, akú si určí ako vymeriavací základ. Ak má do materskej menej menej ako 26 týždňov, materská bude minimálna.
    - zamestnať sa - ak bude zamestnaná do materskej aspoň 90 dní, materská sa určí z nového zamestnania. Ak bude zamestnaná menej ako 90 dní, materská sa určí z bývalého zamestnania.
    Dobrý podvečer, pani Motyčková,

    tak dnes nás čakalo nemilé prekvapenie - došiel výmer SP, v ktorom SP vymerala manželke materskú z MVZ aj napriek tomu, že stihla nastúpiť na materskú do 6 mesiacov odo dňa skončenia PP. Myslíte, že je to kvôli §32 ods. (znenie zákona do 31.12.201): Ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia podľa § 26.??? SMe z toho dosť zúfalí....
    afi
    17.06.11,04:11
    samozrejme som mal na mysli minimálny VZ
    veronikasad
    17.06.11,05:43
    Toto som našla na stránke SP :

    Maximálny vymeriavací základ pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu za obdobie od 1. júla 2010 do 31. decembra 2011 na platenie poistného na nemocenské poistenie je v sume 1 116,75 EUR a maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové poistenie a poistného do rezervného fondu solidarity je v sume 2 978,00 EUR.

    Nie je tam preklep v dátume ? Naozaj zmena max.VZ bude až od 1.1.2012 ?
    Candy
    20.06.11,05:26
    Nie, nie je tam preklep. Zmena bude naozaj až od 1.1.2012.
    Jana Motyčková
    20.06.11,08:12
    Súhlas s Candy.
    Jana Motyčková
    20.06.11,08:15
    Dobrý podvečer, pani Motyčková,

    tak dnes nás čakalo nemilé prekvapenie - došiel výmer SP, v ktorom SP vymerala manželke materskú z MVZ aj napriek tomu, že stihla nastúpiť na materskú do 6 mesiacov odo dňa skončenia PP. Myslíte, že je to kvôli §32 ods. (znenie zákona do 31.12.201): Ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia podľa § 26.??? SMe z toho dosť zúfalí....
    Neviem aká bola pôvodná a aj súčasná (pred materskou) situácia.
    janasl
    01.07.11,10:23
    Dobrý deň, poprosila by som Vás o utvrdenie jednej veci. Zamestnankyna bola na RD do 20.6.2011, do práce ale nenastupila a dala výpoveď k rovnakému dátumu 20.6. Zostalo jej z minulých rokov 35 dní nevyčerpanej dovolenky. Zo ZP musí zaplatiť odvody 4% (zamest.10%) a zároveň byť prihlásená do ZP od 1.1. - 20.6.2011 a do SP iba ukončím na SP prerušenie a zároveň ukončenie poistného vzťahu k 20.6.2011 a odvody sa v tomto prípade z vyplatenej nevyčerpanej dovolenky neplatia? ďakujem za odpoveď
    Jana Motyčková
    04.07.11,05:56
    Správne - za predpokladu, že RD trvala už pred rokom 2011.
    felixh
    08.07.11,13:49
    SZCO mala odklad na podanie DP do 30.06.2011 a platila doteraz odvody do SP vo vyske 250,-EUR. Na zaklade podaneho odlozeneho DP za rok 2010 /bolo podane 30.06.2011/ jej vychadza platit minimalne odvody do SP. Otazka znie ci minimalne odvody zacne platit od 01.07.2011 alebo az od 01.10.2011 a ci ich bude platit do 30.06.2012 alebo az do 30.09.2012 /za predpokladu ze za rok 2011 poda DP v riadnom termine do 31.03.2012/ ???
    Jana Motyčková
    11.07.11,08:38
    Podľa §138 ods. 3 - VZ szčo, ktorej bola predĺžená lehota na podanie DP je v období od 1. júla do 30. septembra kalendárneho roka VZ, z ktorého platila poistné... do 30. júna kalendárneho roka.
    Čiže nové (minimálne) odvody začne platiť až od 1.10. Dovtedy platí 250,-.
    felixh
    11.07.11,09:46
    a druha cast otazky/prisp.737/ nove odvody bude platit dokedy /ak poda DP za rok 2011 do 31.03.2012/ ???
    Jana Motyčková
    11.07.11,11:12
    Nové odvody bude platiť do 30.6.2012.
    Ale keďže sa chystá odvodová reforma, tak budúci rok je ešte neistý.
    olga84
    12.07.11,16:23
    Dobrý deň. Člen volebnej komisie má príjem iba zdanený, neodvádza sa poistné. Ani zamestnávateľ neplatí úrazové poistenie z odmeny tohto člena, teda sa neuvádza v mesačnom výkaze poistného, ani vo výkaze poistného? Je to nepravidelný príjem? Ďakujem za odpoveď.
    Jana Motyčková
    13.07.11,11:13
    Člen volebnej komisie - žiadne poistné do SP, ani sa tam neprihlasuje. Ale platí sa odvod do ZP a daň.
    olga84
    14.07.11,09:12
    Člen volebnej komisie - žiadne poistné do SP, ani sa tam neprihlasuje. Ale platí sa odvod do ZP a daň.

    Dobrý deň. Táto otázka nepatrí do tohto okruhu, ale chcem nadviazať na môj predošlý príspevok. Aký termín na prihlásenie do ZP je pre týchto členov? Odmena bola vyplatená v júni ako mimoriadna záloha. V júnovej výplate je vyúčtovanie. Prihlásim ich iba na jeden deň /deň volieb/ a môžem to urobiť do 31.7.2011? A majú tieto osoby nejaké povinnosti voči ZP? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
    Jana Motyčková
    14.07.11,10:22
    Prihlasujú sa na dni, kedy sú členmi volebnej komisie - zrejme stačí na deň volieb. Termín v tomto prípade je do 8 pracovných dní. Oni nemajú žiadne povinnosti voči ZP.
    Janiela
    18.07.11,09:48
    Prosím Vás, je možné zamestnancovi v riadnom pracovnom pomere dobrovoľne odvádzať poistenie v nezamestnanosti? Vylepší si takto podporu v nezamestnanosti v budúcnosti, ak by bol prepustený zo zamestnania? Ďakujem za radu.
    Jana Motyčková
    18.07.11,12:05
    On sám sa môže prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Podporu v nezamestnanosti mu to navýši. Treba dať pozor, toto poistenie treba platiť včas, inak sa mu to do podpory nezapočíta, aj keď je to zaplatené.
    A ešte pre istotu - treba dať pozor pri osobách na rodičovskej dovolenke, tam sú špeciálne podmienky, tam sa to vyplatí, iba ak dobrovoľné poistenie trvá aspoň 26 týždňov, inak sa to nevyplatí. Ale aj tu sú výnimky.
    Janiela
    19.07.11,05:18
    Veľmi pekne ďakujem za radu. Prajem pekný deň.
    ludmila12
    25.07.11,06:35
    Dobrý deň prosila by som o pomoc:
    Pracovníčka skončila pracovný pomer 31.5.2011.
    Teraz jej mám doplatiť 2116,62 € ako doplatok platu. /chyba v zaradení pracovníčky/
    príjmy za jednotlivé mesiace mala nasledovné:
    január = 2316,27 €
    február = 2316,27 €
    marec = 2407,67 €
    apríl = 2706,47 €
    máj = 4603,71 €

    Vôbec si neviem rady s odvodmi.
    1/ do zdravotnej poisťovne sa odvedie z vym.základu 2116,62 €
    musí sa prihlásiť na tento mesiac
    2/ So Sociálnou poisťovňou si neviem vôbec rady. V máji mala všetky odvody už odvedené z maxim.vym.odvodov.
    nemocenské - odvedené maximum za všetky mesiace
    dôchodkové doplatiť = ak vydelím 2116,62:5 /odrobené mesiace/=423,32
    ale v máji bolo odvedené z maxima, v apríli mi do max.vym.z. chýba len 374,93 €,
    úrazové a pois. v nezamestnanosti neplatí /nie z dôvodu výšky vym.zák. ale táto skupina zamestnancov/
    ja som myslela, že to má byť takto pre dôch.poistenie:
    január 423,32 €
    február 423,32 €
    marec 423,32 €
    apríl 374,93 €
    máj 0

    tie isté ako pre dôch.pois. aj pre rezervný fond solidarity za zamestnávateľa
    Jana Motyčková
    25.07.11,07:42
    Neprepočítavala som čísla, ale v princípe je to správne aj pre ZP aj pre SP.