nameless_one
10.03.11,07:35
Zdravim,

dostal som navrh kupnej zmluvy na isty byt, na prvy pohlad pre mna ako laika to vyzera celkom ok, ale niektorymi castami nie som si isty, konkretne:



1. Kúpna cena je stanovená v súlade s ustanoveniami zákona č. 18/1996 Z.z. o cenách v znení neskorších predpisov. Predávajúci predáva a kupujúci kupuje nehnuteľnosť uvedenú v článku I ods. 1. tejto zmluvy za dohodnutú kúpnu cenu vo výške XXXXX,- € (slovom XXXXX Eur).

2. Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť celú kúpnu cenu predávajúcemu nasledovne:
a) prvá časť kúpnej ceny vo výške XXX € (slovom XXX Eur), bola zaplatená dňa 01.XX.2011 ako preddavok na kúpnu cenu pri podpisedojednania o rezervácii nehnuteľnosti.
b) druhú časť kúpnej ceny vo výške …..............,- € (slovom …............................ Euro) zaplatí kupujúci v deň podpisu kúpnej zmluvy na účet vedený vo ….................... (ďalej len …......., a.s.), č.ú. ….....................
c) tretiu časť kúpnej ceny vo výške …......................,- € (slovom …......................Euro) zaplatí kupujúci predávajúcemu formou úveru, ktorý mu poskytne Tatra banka, akciová spoločnosť. (ďalej len Tatrabanka, a.s.) IČO: 00 686 930, IČ DPH: SK2020408522 priamo prevodom na účet predávajúceho, uvedený v záhlaví tejto zmluvy, a to najneskôr do 14 pracovných dní od splnenia podmienok čerpania úveru.
d) štvrtú časť kúpnej ceny vo výške nesplatenej časti úveru predávajúcich v sume…......................,- € (slovom …......................Euro) zaplatí kupujúci predávajúcemu formou úveru, ktorý mu poskytne Tatra banka, akciová spoločnosť. (ďalej len Tatrabanka, a.s.) IČO: 00 686 930, IČ DPH: SK2020408522
- Pre účely bodu c) a d) platia podmienky čerpania úveru nasledovné : predloženie návrhu na vklad záložného právapotvrdeného Katastrálnym úradom v Bratislave, Správa katastra pre hl. mesto SR Bratislavuv prospech Tatrabanky, a.s. Kupujúci je povinný návrh na vklad záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s., potvrdený Katastrálnym úradom v Bratislave, Správa katastra pre hlavné mesto SR Bratislavu predložiť Tatrabanke a.s, do dvoch pracovných dní odo dňa jeho podania na Správu katastra pre hlavné mesto SR Bratislavu.
- Za deň zaplatenia celej kúpnej ceny sa považuje deň pripísania poslednej časti kúpnej ceny vo výške …...............- €, z úveru kupujúceho, poskytnutého bankou Tatrabankou, a.s., na účet predávajúceho, uvedený v záhlaví tejto zmluvy a na účet určený Tatrabankou a.s, pre účely splatenia úveru predávajúcich..

3. Kupujúci týmto vyhlasuje, že finančné prostriedky na úhradu kúpnej ceny zabezpečí z vlastných prostriedkov alebo z prostriedkov poskytnutých ním určeným peňažným ústavom, pričom príslušný peňažný ústav zašle finančné prostriedky za účelom úhrady kúpnej ceny priamo na účet predávajúceho, uvedený v záhlaví tejto zmluvy.
Tu sa mi nezda to ze podla zmluvy sa kupna cena hradi priamo na ucet predavajuceho v den podpisu zmluvy, asi by to bolo lepsie riesit vinkulovanym uctom...



5. Kupujúci, alebo ním poverená osoba je povinný:
- v deň podpisu tejto kúpnej zmluvy podpísať záložnú zmluvu na zabezpečenie úveru na poskytnutie peňažných prostriedkov podľa Článku II ods. 2 písm. c) a návrh na vklad záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s.,
- podať návrh na vklad vlastníckeho práva v prospech kupujúceho, pokiaľ sa predávajúci a kupujúci nedohodnú inak, v ten istý deň , ako návrh na vklad záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s.,

Predávajúci, alebo ním poverená osoba je povinný:
- podať návrh na vklad záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s. spolu s potrebným počtom rovnopisov záložných zmlúv na príslušnú Správu katastra, pokiaľ sa predávajúci a kupujúci nedohodnú inak v deň podpisu tejto kúpnej zmluvy, za účelom zápisu záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s. na zabezpečenie úveru podľa článku II ods. 2 písm. d) tejto zmluvy,
- predložiť návrh na vklad záložného práva potvrdený Správou katastra pre hl. mesto SR Bratislavu kupujúcim v deň jeho podania tak, aby ho kupujúci mohol do dvoch dní predložiť Tatrabanke, a.s v zmysle Čl. II. bod 2, písm. c) tejto kúpnej zmluvy.

V prípade nesplnenia povinností kupujúceho alebo predávajúceho podľa ods. 5 tohto článku má
druhá zmluvná strana nárok na zmluvnú pokutu do výšky 10 % z kúpnej ceny.

Je tato cast OK a je to standardne?? Je ta zmluvna pokuta OK?

Dakujem za rady...
Mária27
10.03.11,08:18
Prikladám ti jednu zmluvu o kúpe bytu s hypotekárnym úverom z TB, ty si to porovnáš najlepšie. Táto kúpa prebehla bez problémov. TB uzatvára ešte inú zmluvu, ktoru sa prevod peňazí istí.
nameless_one
10.03.11,08:43
dakujem za info, az v v tej druhej zmluve ktorou sa "isti" prevod penazi je uvedene ci je kupna cena hradena prostrednictvom notarskej uschovy / vinkulovaneho uctu alebo toto ma byt uz aj v kupnej zmluve?
Mária27
10.03.11,08:58
Bolo to čosi ako vinkulácia, už si to nepamätám. Tú zmluvu som pripomienkovala a tiež som bola na pochybách - práve toto som vtedy zisťovala. Ale cez TB je to v poriadku, robia to denne.
nameless_one
10.03.11,09:02
v banke pri podpise ziadosti o uver mi pracovnik tiez zdoraznoval aby som trval na platbe cez "docasny ucet v banke", zrejme tym myslel ten ucet s vinkulaciou... asi najlepsie bude ak sa tam este zastavim a necham si to vysvetlit aj co sa tyka zmluvy, do akej zmluvy a ako to zahrnut.
Ganéša
24.03.11,06:51
Chcem sa spýtať odborníka, na čo si terba dať najväčší pozor pri predávaní a následnej kúpe nehnuteľnosti. Čo treba od predávajúcej realitky požadovať vydokladovať? Ďakujem!