evuša
13.04.05,21:40
Robím súkromnú účtovníčku a chcem všetkým povedať len toľko, že na porade je vypracovaný registratúrny poriadok. Stačí, ak si ho každý stadiaľ stiahne a upraví na podmienky svojej firmy. Ja som tak urobila pre všetky svoje firmy a štátny archív mi ich bez problémov schválil. Nie je nutné platiť ťažké prachy za niečo, čo tu máte pekne vypracované.
miro_mr
13.04.05,20:17
Robím súkromnú účtovníčku a chcem všetkým povedať len toľko, že na porade je vypracovaný registratúrny poriadok. Stačí, ak si ho každý stadiaľ stiahne a upraví na podmienky svojej firmy. Ja som tak urobila pre všetky svoje firmy a štátny archív mi ich bez problémov schválil. Nie je nutné platiť ťažké prachy za niečo, čo tu máte pekne vypracované.Nechcem spochybnovat, len chcem povedat ze takto generalne sa to neda povedat. Az tak jednoduche to neni.Skusim na prikladoch.
To ze archiv schvalil smernice este neznamena ze je vsetko v poriadku. V poriadku je len to ze firma vypracovala a nechala si schvalit smernice.
Tieto ale musi dodrziavat. Preto to co je v jednej firme mozne bezproblemovo dodrzat moze v inej cinit problemy napr. personalne, kapacitne a pod. Smernica by mala byt realna - poriadok. Ale o poriadok az tak nejde.
Najhorsie je registraturny plan. Ten ak si postavi firma nerealne, napr. tym, ze opise od inej firmy kde to tak maju tak si vytvara problem.
Preco?
Napr. (len tak z hlavy) ak v jedne firme ukladaju mzdove listy mimo osobneho spisu tak sa urobi vecna skupina Mzdove listy, da sa jej reg. znacka , znak hodnoty a lehota ulozenia. V plane tiez bude aj skupina Osobne spisy konatelov a Osobne spisy ostatnych, ktore budu mat tiez svoje rznacky, ZH a LU. Ak by to ale opisala firma ktora existuje napr. 10 rokov a u nich sa ukladaju mzdove listy do osobneho spisu, tak pri najblizsom vyradeni by museli zo vsetkych spisov za celych 10 rokov existencie povytahovat mzdove listy, dat ich do samostatnych sanonov ostitkovat a ulozit v reg. stredisku osobitne.
A naopak. Ak by si firma do planu dala ze maju byt sucastou os. spisu a v reale ich ma zvlast, tak by ich museli pracne napchat do os. spisov aj za celu dobu existencie firmy.
Pri vyradeni ktore je firma povinna vykonavat minimalne raz za 5 rokov, totiz uz nikto nebude nic tolerovat. Ako je zapisane v plane musi byt v skutocnosti aj ulozene v ukladacich jednotkach. Pri vyradeni firme statny archivari skontroluju cely system a jeho nadvaznost na predchadzajuce vyradovacie konania, vtedy pridu na kontrolu do firmy osobne. Preto stale opakujem ze je to treba robit podla realnych podmienok kazdej firmy a nie opisovat. Chodim po firmach a este som dve rovnake nenasiel kde by sa aspon v nejakej casti agendy nieco nelisilo najma v agende zakaziek, projektov, obchodnych veci a pod. To spravidla vychadza z personalnych podmienok, skusenosti a zvykov na to neni predpis a preto je to vsade trochu ine iked podobne.
Ak si do planu firma napise zle skupiny tak to bude musiet podla nich preusporiadavat a to je drina. Veci sa vyraduju totiz podla planu platneho v dobe ich vzniku, cize ani nasledne upravenie planu ked sa uz fima pouci na vlastnych chybach neni riesenim. Ak sa nikto neurazi dovolim si tu prehlasit ze firma ktora existuje 4 a viac rokov ma omnoho vacsi problem s pripravou vyradovacieho konania - povinneho zo zakona tak isto ako je teraz predlozenie smernic, nez s odoslanim smernice do archivu na schvalenie.
Ked su smernice vypracovane treba sa spetne pozriet ci nasi ludia tak dokumenty usporiadavaju v reale a ci vobec je to mozne tak usporiadavat ako sme si napisali. Registratura, resp. podla EU noriem Sprava dokumentov nesmie ist proti firme, ale ma napomahat v profesionalnej sprave informacii, ktore ak raz do firmy prisli tak maju byt dostupne kazdemu kto ich pre vykon svojej prace potrebuje.
Rado2
14.04.05,06:18
len, pokiaľ na to máš peniažkyNo nie je to zas tak hrozné, treba si len vybrať takých, ktorí to vedia a "nemajú pritom veľké oči". Poradím, napíš mi.
evuša
15.04.05,13:39
Môj príspevok bol viac-menej pre účtovníčky, ktoré doklady podnikateľom pekne ukladajú a tak s vypracovaným registratúrnym poriadkom nebude mať ani jedna firma problém, nakoľko ako účtovníčka robím evidenciu pre všetkých podnikateľov rovnakú. Takže vlastne dané registratúrne poriadky budú aj dodržiavané. Prečo by som mala robiť každému podnikateľovi iný poriadok a potom u každého postupovať podľa iných predpisov?
miro_mr
15.04.05,16:35
evuša:
ja som svoj prispevok nemyslel ako kritiku tvojho prispevku. Samozrejme ten kto vedie firme agendu - uctovnu pozna firmu do podrobnosti. To je vyhoda pri spracovani najme planu, ktory je najtazsim uskalim v tomto procese. Externista by to musel pomocou auditu, resp. urcitej analyzy na jednotlivych pracoviskach pozistovat. Kazde ma svoje vyhody aj nevyhody. Moj prispevok sa tykal skor tych firiem co ktore sa rozhoduju si to vypracovat sami sebe.
M3G
16.04.05,09:29
Podarilo sa mi nájsť jeden registratúrny poriadok. Je to originál z univerzity Mateja Bela v BB. Podarilo sa mi ho vyňuchať v jednom nemenovamom vyhľadávači.
Užite si ho a nech nemáme všetci rovnaký !!!

Je to zo stránky:
www.rekt.umb.sk/test/doc/Registraturny_poriadok.doc
Rado2
17.04.05,07:50
Podarilo sa mi nájsť jeden registratúrny poriadok. Je to originál z univerzity Mateja Bela v BB. Podarilo sa mi ho vyňuchať v jednom nemenovamom vyhľadávači.
Užite si ho a nech nemáme všetci rovnaký !!!

Je to zo stránky:
www.rekt.umb.sk/test/doc/Registraturny_poriadok.doc (http://www.rekt.umb.sk/test/doc/Registraturny_poriadok.doc)Registratúrny poriadok a Registratúrny plán sú dva dokumenty, dve interné normy. Bývajú spolu, ale každý materiál je samostatný dokument, pretože časom môže prísť k zmenám, a potom sa robia dodatky k jednému alebo druhému. To čo tu M3G priložila sa síce volá Registratúrny poriadok a registratúrny plán, ale je to čisto len registratúrny poriadok. O registratúrnom pláne tam, ani nechyrovať. Takže opäť si niekto mákol. Alebo, pripúšťam, môže celá ďalšia časť prílohy chýbať. Ale doporučovať, aby registratúrny poriadok vysokej školy slúžil ako vzor pre vypracovanie registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu pre živnostníka, či podnikateľa hodnotím ako nie je najšťastnejšiu radu. Jedine ak vtedy pokiaľ niekto z tu prihlásených diskutérov podniká s vlastnou vysokou školou a chcel by to použiť ako ťahák.
veronica
17.04.05,11:43
Ahojte všetci poraďáci,
Firmy, podnikatelia, ale aj štátne a samosprávne inštitúcie majú ešte niekoľko mesiacov na to, aby si urobili poriadok v dokumentoch. A to taký, aký predpisuje zákon o archívoch a registratúrach. Slovo registratúra sa už častejšie vyskytuje v spravodajstve médií, daňoví poradcovia na blížiaci sa termín, 30. júna, upozorňujú svojich klientov. Čoraz častejšie sú aj ponuky firiem ochotných podnikateľom so správou registratúry pomôcť.

Mnohí podnikatelia o zákone o archívoch a registratúrach vôbec nevedia, rovnako ako o povinnosti, ktorá im z neho plynie. Po jej nesplnení však môže nasledovať až stotisícová pokuta.

Nový slovník

Zákon (č. 395/2002 Z.z.), ako aj vykonávacia vyhláška k nemu (č. 628/2002 Z.z.), ukladá do konca júna tohto roka všetkým fyzickým a právnickým osobám – štátnym či súkromným, z ktorých činnosti vzniká registratúra, vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán. A predložiť ich na posúdenie a schválenie Ministerstvu vnútra (MV) SR prostredníctvom miestne príslušného štátneho archívu.
Pod označenie registratúra spadajú všetky dokumenty, ktoré sa viažu k činnosti podnikateľov či úradov. Povinné osoby zákon nazýva pôvodcami registratúry. Registratúra tak zahŕňa napríklad účtovnú, daňovú, zamestnaneckú či obchodnú agendu, dokumenty týkajúce sa správy budovy firmy, či jej riadenia.

S požiadavkami zákona (§ 16) a vyhlášky (§ 43) musí byť registratúrny poriadok v súlade k 1. januáru 2006. Na schválenie ho však treba predložiť ešte do polovice tohto roka. Firmy, ktoré si nevedia s registratúrou rady, môžu požiadať o informáciu alebo usmernenie ministerstvo priamo alebo prostredníctvom niektorého zo štátnych archívov. Ďalšou možnosťou, ktorú ponúka zákon (§ 23), je prostredníctvom outsourcingu zveriť správu registratúry inej osobe.

Registratúrny softvér

Výhodou je možnosť uchovávať dokumenty len v elektronickej podobe. ???V registratúrnom poriadku sa však subjekt musí zaviazať, že dokumenty bude uchovávať v takom formáte a na takom nosiči, aby bola po celý čas uloženia zabezpečená konverzia do vyšších systémov,“ vysvetľuje Mária Mrižová z odboru archívov a registratúr sekcie verejnej správy MV SR. Viac ako dvadsať firiem už okrem toho získalo kladný posudok ministerstva pre vecné riešenie softvéru na správu registratúry.
Zákon už platí dva roky, nie všetci ???pôvodcovia registratúry“ si podľa M. Mrižovej nechali úpravu registratúry na poslednú chvíľu. ???Peňažné ústavy, telekomunikační operátori, štátna správa aj samospráva, ako aj ďalšie subjekty majú túto otázku vyriešenú,“ konštatuje M. Mrižová. Dodáva, že rezervy sú najmä v menších akciovkách a eseročkách.

Registratúrny poriadok, registratúrny plán a správa registratúry


Registratúrny poriadok je vnútrofiremný predpis, ktorý určuje, kto a ako nakladá s firemnými dokumentmi.
Registratúrny plán stanovuje, ako sa firemné spisy triedia (napríklad ako budú roztriedené faktúry či zmluvy).
Správa registratúry je organizovanie manipulácie so spismi: ich prijímanie, triedenie, evidovanie, obeh, tvorba, vybavovanie, odosielanie, ukladanie a ochrana, ako aj vyraďovanie, starostlivosť o personálne obsadenie a materiálno-technické zabezpečenie správy registratúry.
Živnostníci jednoduchšie

Osobitne mysleli tvorcovia zákona na samostatne podnikajúce fyzické osoby. Podľa nich by nebolo efektívne zaťažovať fyzické osoby podnikateľov tvorbou vlastných registratúrnych poriadkov a plánov, ako aj prísnou procedúrou spojenou s hodnotením a vyraďovaním dokumentov vzniknutých z ich činnosti.

???U nich registratúra vzniká len v istej obmedzenej podobe, preto sme to riešili metodickým návodom so vzorovým registratúrnym poriadkom,“ hovorí riaditeľ odboru archívov a registratúr sekcie verejnej správy MV SR Peter Kartous. Priložený registratúrny plán má byť živnostníkom len pomôckou najmä na stanovenie lehôt uloženia dokumentov pred ich zničením, na ich evidovanie, uchovávanie a vyraďovanie.

Len upraviť

???Predpokladáme, že firmy registratúrny poriadok už teraz majú,“ hovorí P. Kartous. ???Podľa nového zákona a v súlade s novou metodikou ho možno bude potrebné len upraviť,“ dodáva.
No dodáva, že mnohé firmy majú v dokumentoch neporiadok, a to dokonca aj v daňových a účtovných. Na druhej strane spoločnosti, ktoré zaviedli systém manažérstva kvality ISO 9001, ktorý – hoci s inou terminológiou – je ešte z roku 2002, vyhovujú požiadavkám zákona týkajúcim sa riadenia dokumentácie.

Od 1. júla tohto roka je potrebné rátať s prípadným sankčným konaním za nesplnenie povinností pri správe registratúry (§ 31 zákona). Podľa M. Mrižovej sa však netreba báť, že v priebehu dvoch mesiacov dostanú všetky subjekty kontrolu a prípadnú pokutu.

???Štátne archívy postupujú pri výkone štátneho odborného dozoru spravidla podľa plánu kontrol. Kontroly vykonávajú podľa potreby priebežne u všetkých subjektov, ktoré majú vo svojej predarchívnej starostlivosti. Ak v rámci kontrol vykonaných po 1. januári budúceho roka zistí štátny archív porušenie zákona, vyhlášky alebo neplnenie povinností, ktoré tieto všeobecne záväzné normy ustanovujú, budú nasledovať sankcie,“ hovorí.

???Nie je však naším cieľom vyhrážať sa,“ zdôrazňuje P. Kartous. Tým je podľa neho to, ???aby si každá organizácia uvedomila, že registratúrny poriadok, ako presný opis jednotlivých úkonov v rámci starostlivosti o dokumentáciu, potrebuje. A nie iba ako formálny dokument.“

a ete na záver niektoré linky, snáď Vám to pomôže :)
www.civil.gov.sk/archivy.htm.
www.civil.gov.sk/arcg/MPzivnostnicileg.doc
veronica
17.04.05,11:48
Ete som niečo našla v národnej obrode :)


Živnostníci musia vypracovať vlastný registratúrny plán

Zámer vyradiť svoje dokumenty musí podnikateľ ohlásiť štátnemu archívu

Každý podnikateľ, či už právnická alebo fyzická osoba, je povinný najneskôr od 1. januára 2006 zabezpečiť správu svojich dokumentov. To znamená, že ich majú evidovať, ukladať
a vyraďovať podľa písomne vypracovaného plánu. Okrem toho majú povinnosť ohlásiť štátnemu archívu listom zámer vyradiť svoje podnikateľské dokumenty. Právnické osoby musia svoj plán archivovania, takzvaný registratúrny poriadok, predložiť na schválenie štátnemu archívu.
Aj samostatne podnikajúce fyzické osoby si musia vypracovať vlastný registratúrny poriadok, ale nepredkladajú ho na schválenie. To ich však nezbavuje povinnosti archivovať svoje podnikateľské doklady podľa stanoveného poriadku.
Ako podklad na vypracovanie vlastného postupu pri evidencii, ukladaní a vyraďovaní dokumentov môžu fyzické osoby využiť metodický návod, ktorý nájdu na internetovej stránke ministerstva vnútra www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk/) pod linkou správa registratúry.
Metodický návod, ktorého súčasťou je vzorový registratúrny plán, si môžu živnostníci vyžiadať aj v štátnom archíve alebo na oddeleniach pre živnostenské podnikanie miestnych úradov.
Evidencia dokumentov, ktoré vznikajú z činnosti živnostníkov, má podľa metodického návodu obsahovať minimálne číslo dokumentu, dátum doručenia alebo vzniku, vec, ktorej sa týka a adresáta. Evidovať možno osobitne jednotlivé skupiny dokumentov, napr. objednávky, zákaznícku agendu, bežnú korešpodenciu, daňové doklady.
Dokumenty treba uschovávať tak, aby boli zabezpečené pred zničením alebo odcudzením. Ak sa poškodia, zničia alebo stratia, musí to podnikateľ ihneď oznámiť príslušnému štátnemu archívu.
Na vyradenie možno navrhnúť podnikateľské dokumenty až keď stratia platnosť a uplynie lehota určená na ich uloženie. Zámer vyradiť dokumenty oznámi podnikateľ štátnemu archívu listom. Ten má obsahovať druh a počet dokumentov, časové rozpätie, kedy vznikli a oznámenie, že uplynula lehota ich uloženia a podnikateľ ich nepotrebuje na ďalšiu činnosť. Po oznámení je nevyhnutné 30 dní počkať, či štátny archív neuplatní nárok prevziať niektoré z dokumentov do svojej starostlivosti. Ak nie, môže podnikateľ vyradené dokumenty zničiť.

Čo obsahuje registratúrny plán pre živnostníkov

Značka Vecný obsah Lehota uloženia
dokumentu (v rokoch)
AA Záznamy z pracovných
stretnutí a ciest 5
AB Bežná korešpondencia 3
BA Dokumenty o oprávnení
na podnikateľskú činnosť 5 (po zániku)
CA Ponuky 3
EF Faktúry 10
EF1 Kniha faktúr 10
EO Kniha objednávok 10
EL Účtovníctvo 10
EN Bankové výpisy 10
veronica
17.04.05,11:51
Ak by si niekto z Vás nevedel radi, tak kľudne môžete zavolať na štátny archív!
Sú Vám povinný odpovedať na všetky vaše otázky a dokonca aj poslať nejaký metodický pokyn či vzor ako to ma vizerať:).
Myslím si, že za pokus to stojí :).
Skúste a potom dajte vedieť ako ste pochodili :)).
zatopek
17.04.05,12:58
nesuhlasim, ty im budeš robiť len účtovnú a agendu a čo ostana, právna, cosialna, personálna, odborná............ . Mne to tiež spravila mojaúčtovníčka a tera neviem ani ja ani ona čo ďalej lebo sebe zodvihla renome, veď ja viem to nieje problém a teraz stale nemá čas a ma toho veľa atď. Takže nieje to až také jednoduché.
M3G
17.04.05,14:40
Registratúrny poriadok a Registratúrny plán sú dva dokumenty, dve interné normy. Bývajú spolu, ale každý materiál je samostatný dokument, pretože časom môže prísť k zmenám, a potom sa robia dodatky k jednému alebo druhému. To čo tu M3G priložila sa síce volá Registratúrny poriadok a registratúrny plán, ale je to čisto len registratúrny poriadok. O registratúrnom pláne tam, ani nechyrovať. Takže opäť si niekto mákol. Alebo, pripúšťam, môže celá ďalšia časť prílohy chýbať. Ale doporučovať, aby registratúrny poriadok vysokej školy slúžil ako vzor pre vypracovanie registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu pre živnostníka, či podnikateľa hodnotím ako nie je najšťastnejšiu radu. Jedine ak vtedy pokiaľ niekto z tu prihlásených diskutérov podniká s vlastnou vysokou školou a chcel by to použiť ako ťahák.Registratúrny plán: to čo by malo byť.
Registratúrny poriadok: to čo už je existujúce.

Takže nevidím nejaký problém urobiť už z existujúceho poriadku plán...

A urobiť nanovo nejaký plán by mi trvalo aj 2 dni. Z tohoto poriadku VŠ mi to trvalo 2 hodiny. Keby to malo zmysel pre mňa, urobil by som aj celý plán sám, ale je to pre mňa nonsens, takže ho okopírujem.
miro_mr
17.04.05,15:26
Registratúrny softvér

Výhodou je možnosť uchovávať dokumenty len v elektronickej podobe. ???V registratúrnom poriadku sa však subjekt musí zaviazať, že dokumenty bude uchovávať v takom formáte a na takom nosiči, aby bola po celý čas uloženia zabezpečená konverzia do vyšších systémov,“ vysvetľuje Mária Mrižová z odboru archívov a registratúr sekcie verejnej správy MV SR. Viac ako dvadsať firiem už okrem toho získalo kladný posudok ministerstva pre vecné riešenie softvéru na správu registratúry.
Veronica,
vdaka za velmi obsiazny a hodnotny prispevok.
Len k tomu softveru by som doplnil, ze ak dokument spada do vecnej skupiny v reg. plane oznacenej znakom hodnoty "A" musi byt vytlaceny a zmanipulovany na papieri. (elektronicka forma sa pouzije len pre operativne pouzitie) Hovori sa ze najneskor v case vyradovacieho konania je treba Acka previest do papierovej podoby, ale najlepsie je to urobit ihned. (to preto ze hodnovernost zaznamu potvrdzuje okrem ineho aj vlastnosrucny podpis. V dobe vyradenia by uz povodny podpisovatel nemusel v organizacii pracovat a bolo by vytlaceny dokument potrebne overit inak.)
Ak sa prevedie na papier az pri vyradovacom konani, potom je nutne pocas celej lehoty zaistit ho nielen proti zniceniu, zaistit format, ktory je prenositelny ale najma jeho zaistit hodnovernost - to ze ho nikto po celu dobu nezmenil - to sa riesi elektronickym podpisom.
mv66
18.04.05,03:12
www.civil.gov.sk/archivy.htm (http://www.civil.gov.sk/archivy.htm).
www.civil.gov.sk/arcg/MPzivnostnicileg.doc (http://www.civil.gov.sk/arcg/MPzivnostnicileg.doc)
Vdaka veronica, mas tam len maly preklep: nie arcg ale arch. To len pre upresnenie.
mv66
18.04.05,03:15
Pre celu Ba plati toto?



Ministerstvo vnútra SR

Štátny archív v Bratislave

811 04 Bratislava 1, Križkova 7

telefón: 02/ 52 49 60 51 - 3 - ústredňa

52 62 67 04, 52 62 67 05 – predarchívna starostlivosť

telefón, FAX: 52 62 67 06 - hospodárka

FAX: 52 49 60 46 - sekretariát

E-mail: archiv.soba@mvsr.vs.sk

Internet: http://www.civil.gov.sk/arch/saba
miro_mr
18.04.05,04:45
Iba pre akciovky pre sro je mestsky archiv BA
veronica
18.04.05,05:12
Vdaka veronica, mas tam len maly preklep: nie arcg ale arch. To len pre upresnenie.
Chybička sa vkradne :), ďakujem ti za opravenie :)
mv66
18.04.05,05:33
Iba pre akciovky pre sro je mestsky archiv BA
a pre ostatnych je co? mozem tam len tak prist a chciet infos? a nebude tam takych ako ja vela?
miro_mr
18.04.05,05:36
a pre ostatnych je co? mozem tam len tak prist a chciet infos? a nebude tam takych ako ja vela?Pre infos mozes ist do ktorehokolvek oni ti bud poradia, alebo ta nasmeruju. Mam taky dojem ze uz v sucasnej dobe tam bude viac takych.
mv66
18.04.05,05:43
Pre infos mozes ist do ktorehokolvek oni ti bud poradia, alebo ta nasmeruju. Mam taky dojem ze uz v sucasnej dobe tam bude viac takych.
Dakujem. A to som sa obavala, ze po DPH sa budeme nudit:-)). O zabavu sa nam stale novymi povinnostami postaraju:-)
Janna
18.04.05,06:15
Prosím vás, ten registratúrny denník musí viesť aj fyzická osoba? Lebo všade sa píše o zápise do registratúrneho denníka ... - môžem to nahradiť napr. knihou došlej a vyšlej pošty? A vôbec aj taká kniha došlej a vyšlej pošty je potrebná?

Ináč my nemáme ani takú knihu, je nás tu 3 a pol človeka, keď príde do firmy nejaká korešpondencia, tak sa hneď pridelí komu patrí a keďže väčšinou chodia faktúry, ostáva to u mňa a ja si to zaevidujem do záväzkov a založím do šanónov.

Čo fčul?
Ďakujem
Rado2
18.04.05,06:21
Registratúrny plán: to čo by malo byť.
Registratúrny poriadok: to čo už je existujúce.

Takže nevidím nejaký problém urobiť už z existujúceho poriadku plán...

A urobiť nanovo nejaký plán by mi trvalo aj 2 dni. Z tohoto poriadku VŠ mi to trvalo 2 hodiny. Keby to malo zmysel pre mňa, urobil by som aj celý plán sám, ale je to pre mňa nonsens, takže ho okopírujem.Registratúrny poriadok to je to, čo si priložil z Univerzity MB v BB. Registratúrny poriadok určuje, kto vo firme zodpovedá, ako, čo, postupy, kde sa ukladá, ako s pečiatkami, ako postupujú zamestnanci s pridelenou registratúrou, ako sa prideľujú čísla, atd. atd. Rozhodne však malá s.r.o. bude inak postupovať ako nejaká vysoká škola, ktorá má organizačnú štruktúru mnohonásobne väčšiu. Ale registratúrny plán zohľadňuje registratúru - rozumej agendu, ktorú tá-ktorá firma má. Zjednodušene povedané je to pomôcka na systematické ukladanie spisov s ktorými firma, spoločnosť, organizácia robí. V pláne si firma stanoví registratúrne značky pre jednotlivé agendy a určí i lehoty uloženia. V registratúrnom pláne sa určujú i registratúrne značky s hodnotou "A" Po likvidácii firmy sa musí táto registratúra uložiť v štátnom archíve. No a samozrejme treba vedieť, čo má hodnotu "A". No a to musí vyčítať z toho plánu i niekto druhý, ktorý to príde napr. likvidovať. Prepáč, píšem viac ako je tu zvyklé. Je to proste na dlhšiu debatu, ale chcem ťa ubezpečiť, že Registratúrny plán nie je Registratúrny poriadok.Ten kto nemá zamestnancov nebude mať v pláne personálnu agendu, kto nemá nehnuteľnosti nebude mať v pláne registratúrne značky pre agendu, ktorá sa týka nehnuteľností. Ale firma, ktorá vlastní napr. budovu v ktorej sídli, musí mať v pláne registratúrne značky pre celú oblasť práce s touto nehnuteľnosťou. Registratúrny plán sa robí presne na organizačnú štruktúru spoločnosti, u sólo živnostníka priamo na agendu ktorú vytvára a na agendu ktorá mu dochádza, a ktorú registruje. Spoločnosť, ktorá má napr. oddelenie propagácie, alebo referenta pre propagáciu bude mať v registratúrnom pláne značky pre oblasť propagácie a lehoty uloženia. Ten kto to nemá, resp. kto vlastnú propagáciu ani nerobí, ten to mať nebude. Takže opisovať registratúrny plán je ako okopírovať kuchársky recept a doporučovať ho pre niekoho, kto potrebuje variť nie pre 8 ľudí ako je rozpis v recepte, ale len pre 2, nebude variť v kotlíku na ohni, ale v mikrovlnke, s inými ingredienciami a navyše potrebuje variť pre diabetikov a nemôže tam dať to čo píšu. Takže opísať by to šlo, ale použitie v praxi - neviem. Dá sa, ale všetko treba riadne "prekopať" a prispôsobiť. No a čo je najdôležitejšie, podľa toho bude treba od 1.1.2006 postupovať, pretože to bude Tvoja interná norma, ktorú Ti schválili a je pre Teba záväzná. Ešte raz prepáč za dlhý príspevok, ale hádam to ozrejmí veci i druhým.
Rado2
18.04.05,06:36
Prosím vás, ten registratúrny denník musí viesť aj fyzická osoba? Lebo všade sa píše o zápise do registratúrneho denníka ... - môžem to nahradiť napr. knihou došlej a vyšlej pošty? A vôbec aj taká kniha došlej a vyšlej pošty je potrebná?

Ináč my nemáme ani takú knihu, je nás tu 3 a pol človeka, keď príde do firmy nejaká korešpondencia, tak sa hneď pridelí komu patrí a keďže väčšinou chodia faktúry, ostáva to u mňa a ja si to zaevidujem do záväzkov a založím do šanónov.

Čo fčul?
ĎakujemDovolím si krátko ku knihám o ktorých píšeš. Je chybou, pokiaľ nejaká firma má, alebo mala knihu došlej a knihu odoslanej pošty. Kniha by mala byť vždy len jedna - po novom Registratúrny denník. Došlý list, pošta, ktorá sa zaregistruje sa stáva registratúrou. Pridelí sa jej číslo a v prípade, že sa na takýto list odpovedá, dáva sa na odpoveď to isté číslo pod akým bol list zaregistrovaný. Preto jedna kniha a nie dve. V registratúrnom denníku sa to vyznačí a z neho sa potom dá vyčítať čo došlo do firmy, či sa odpovedalo, kto to dostal na vybavenie ... A v prípade, že sa niečo s odstupom času hľadá, tak sa to dá (malo by sa dať) dohľadať z registratúrneho denníka. Na každý rok musí byť samostatný registratúrny denník - nepokračuje sa nejakým podčiarknutím predchádzajúceho roka. Malá firma má tenký malý, môžu byť i samostatné listy registratúrneho denníka pokiaľ máš 2 a pol pošty a veľká firma bude mať hrubú buchlu.
Gabr
18.04.05,07:33
A má niekto návrh, ako má presne tento denník vyzerať?
Ak máte, dajte od placu, verte, že určite pomôžete. Za všetkých vďaka. Prajem pekný deň!
Janna
18.04.05,09:01
Dovolím si krátko ku knihám o ktorých píšeš. Je chybou, pokiaľ nejaká firma má, alebo mala knihu došlej a knihu odoslanej pošty. Kniha by mala byť vždy len jedna - po novom Registratúrny denník. Došlý list, pošta, ktorá sa zaregistruje sa stáva registratúrou. Pridelí sa jej číslo a v prípade, že sa na takýto list odpovedá, dáva sa na odpoveď to isté číslo pod akým bol list zaregistrovaný. Preto jedna kniha a nie dve. V registratúrnom denníku sa to vyznačí a z neho sa potom dá vyčítať čo došlo do firmy, či sa odpovedalo, kto to dostal na vybavenie ... A v prípade, že sa niečo s odstupom času hľadá, tak sa to dá (malo by sa dať) dohľadať z registratúrneho denníka. Na každý rok musí byť samostatný registratúrny denník - nepokračuje sa nejakým podčiarknutím predchádzajúceho roka. Malá firma má tenký malý, môžu byť i samostatné listy registratúrneho denníka pokiaľ máš 2 a pol pošty a veľká firma bude mať hrubú buchlu.

Ďakujem za info. Ten denník sa kupuje, alebo si ho môžem z nejakého zošita spraviť. Tiež sa pripájam k prosbe, ak niekto má, ako to vyzerá taký denník, či by to nemohol zverejniť.
miro_mr
18.04.05,11:03
Ďakujem za info. Ten denník sa kupuje, alebo si ho môžem z nejakého zošita spraviť. Tiež sa pripájam k prosbe, ak niekto má, ako to vyzerá taký denník, či by to nemohol zverejniť.S tlacivami dennika je trochu problem. Lebo napr. SEVTove tlaciva nezodpovedaju celkom poziadavkam. Vo vyhlaske je uvedene ze ZH a LU sa uvadza na zazname aj v denniku. Ich tlacivo taku kolonku nema ma len udaje o ulozeni. Tlacivo, ktore odporuca pani Mrizova sa pokusim najst niekde v pocitaci a dam ho sem vecer. Najpodobnejsie tlacivo je Protokol pisomnosti aj ked neobsahuje kolonky o ulozeni tak ako sa v registrature pozaduje. Archiv BA pani Dr. Munkova ho vsak odporuca kedze v predaji nie je ziadne lepsie.
účtovník 007
18.04.05,12:12
Nájdi si Poradcu 4/2005, je tam podrobný popis ako má Registratúrny poriadok vyzerať.
jana991
18.04.05,12:31
prikladám podací denník
miro_mr
18.04.05,13:17
prikladám podací denníkRegistraturny dennik pre manualny sposob by mal mat viac koloniek.
dal som ho vo formate PDF sem
www.admis.sk/RegDennikManualny.pdf (http://www.admis.sk/RegDennikManualny.pdf)
emily
18.04.05,13:26
Čerstvá skúsenosť zo štátneho archívu pre PO a okolie, ktoré spadá pod PO napr. Sabinov. Milá a ochotná pani povedala, že pri SZČO a s.r.o. do 10 zamestnancov stačí prísť, vypísať predtlačenú žiadosť, zaplatiť 24,- Sk a dostanete metodický pokyn. Nie je potrebné robiť registratúrny poriadok.
Rado2
18.04.05,13:36
Ete som niečo našla v národnej obrode :)


Živnostníci musia vypracovať vlastný registratúrny plán

Zámer vyradiť svoje dokumenty musí podnikateľ ohlásiť štátnemu archívu

Každý podnikateľ, či už právnická alebo fyzická osoba, je povinný najneskôr od 1. januára 2006 zabezpečiť správu svojich dokumentov. To znamená, že ich majú evidovať, ukladať
a vyraďovať podľa písomne vypracovaného plánu. Okrem toho majú povinnosť ohlásiť štátnemu archívu listom zámer vyradiť svoje podnikateľské dokumenty. Právnické osoby musia svoj plán archivovania, takzvaný registratúrny poriadok, predložiť na schválenie štátnemu archívu.
Aj samostatne podnikajúce fyzické osoby si musia vypracovať vlastný registratúrny poriadok, ale nepredkladajú ho na schválenie. To ich však nezbavuje povinnosti archivovať svoje podnikateľské doklady podľa stanoveného poriadku.
Ako podklad na vypracovanie vlastného postupu pri evidencii, ukladaní a vyraďovaní dokumentov môžu fyzické osoby využiť metodický návod, ktorý nájdu na internetovej stránke ministerstva vnútra www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk/) pod linkou správa registratúry.
Metodický návod, ktorého súčasťou je vzorový registratúrny plán, si môžu živnostníci vyžiadať aj v štátnom archíve alebo na oddeleniach pre živnostenské podnikanie miestnych úradov.
Evidencia dokumentov, ktoré vznikajú z činnosti živnostníkov, má podľa metodického návodu obsahovať minimálne číslo dokumentu, dátum doručenia alebo vzniku, vec, ktorej sa týka a adresáta. Evidovať možno osobitne jednotlivé skupiny dokumentov, napr. objednávky, zákaznícku agendu, bežnú korešpodenciu, daňové doklady.
Dokumenty treba uschovávať tak, aby boli zabezpečené pred zničením alebo odcudzením. Ak sa poškodia, zničia alebo stratia, musí to podnikateľ ihneď oznámiť príslušnému štátnemu archívu.
Na vyradenie možno navrhnúť podnikateľské dokumenty až keď stratia platnosť a uplynie lehota určená na ich uloženie. Zámer vyradiť dokumenty oznámi podnikateľ štátnemu archívu listom. Ten má obsahovať druh a počet dokumentov, časové rozpätie, kedy vznikli a oznámenie, že uplynula lehota ich uloženia a podnikateľ ich nepotrebuje na ďalšiu činnosť. Po oznámení je nevyhnutné 30 dní počkať, či štátny archív neuplatní nárok prevziať niektoré z dokumentov do svojej starostlivosti. Ak nie, môže podnikateľ vyradené dokumenty zničiť.

Čo obsahuje registratúrny plán pre živnostníkov

Značka Vecný obsah Lehota uloženia
dokumentu (v rokoch)
AA Záznamy z pracovných
stretnutí a ciest 5
AB Bežná korešpondencia 3
BA Dokumenty o oprávnení
na podnikateľskú činnosť 5 (po zániku)
CA Ponuky 3
EF Faktúry 10
EF1 Kniha faktúr 10
EO Kniha objednávok 10
EL Účtovníctvo 10
EN Bankové výpisy 10
Tiež som čítal ten článok, ale, bohužiaľ, nedoporučujem sa orientovať podľa článkov v novinách. Aj v tomto citovanom článku je uvedené, že FO nemusia predkladať plán na schválenie. O takejto benevolencii zákon nič nehovorí. Vieš si predstaviť, že FO si spravia plány aké uznajú za vhodné, budú podľa toho robiť, a za 5-6 rokov si na nich bude chcieť niekto zgustnúť a skonštatuje, že to bolo všetko zle, že plán bol zlý a v nadväznosti na neho i všetky postupy za uplynulé roky?
miro_mr
18.04.05,13:37
Čerstvá skúsenosť zo štátneho archívu pre PO a okolie, ktoré spadá pod PO napr. Sabinov. Milá a ochotná pani povedala, že pri SZČO a s.r.o. do 10 zamestnancov stačí prísť, vypísať predtlačenú žiadosť, zaplatiť 24,- Sk a dostanete metodický pokyn. Nie je potrebné robiť registratúrny poriadok.Jojojoj joj minuly stvrtok som bol v TN na prednaske pani Dr. Mrizovej z MV SR (aj preto ze niektore archivy si prilis svojsky vysvetluju metod. pokyn MV SR). Nic z toho co MV SR vydalo smerom k SZCO ani sro sa od januara nezmenilo. Pani v archive PO nie je v obraze - bohuzial musim to takto konstatovat. To nie je o pocte zamestnancov ale o SZCO a PO. PO musi mat a SZCO nemusi a nemusi ani nic platit lebo metod. pokyn ma MV na internete viz prispevok vyssie.
Odporiucam ti spojit sa priamo s pani Mrizovou alebo jej kolegynou z MV SR a urobit to tak ako to MV SR rozhodlo.
Bohuzial tieto informacie k archivom sa bud nedostali napriek tomu ze mali k tomu spolocne skolenie, alebo ich nerespektuju.
Kontakt na pani Mrizovu je mrizova.maria@mvsr.vs.sk
veronica
18.04.05,15:51
Tiež som čítal ten článok, ale, bohužiaľ, nedoporučujem sa orientovať podľa článkov v novinách. Aj v tomto citovanom článku je uvedené, že FO nemusia predkladať plán na schválenie. O takejto benevolencii zákon nič nehovorí. Vieš si predstaviť, že FO si spravia plány aké uznajú za vhodné, budú podľa toho robiť, a za 5-6 rokov si na nich bude chcieť niekto zgustnúť a skonštatuje, že to bolo všetko zle, že plán bol zlý a v nadväznosti na neho i všetky postupy za uplynulé roky?
Čo navrhuješ myslíš si že by mali aj FO dávať svoj registratúrny poriadok na schávlenie?
miro_mr
19.04.05,04:58
Čo navrhuješ myslíš si že by mali aj FO dávať svoj registratúrny poriadok na schávlenie?Ako Rado hovori - zakon je zakon. Tam ziadne vynimky nie su.
Ale ak budem uvazovat tak ze kompetentnym v tejto oblasti je MV a ono verejne vyhlasilo ze SZCO splni poziadavky zakona ak bude plnit metodicky pokyn tak by to malo stacit.

Archhivy uz nepatria pod okresy ani kraje ale su pracoviskami MV SR a musia dodrziavat to co ich predstaveni rozhodli.

Podobne je to aj s terminom 30.6. Ten neni nikde v zakone ani vo vyhlaske uvedeny tak ze do tohoto terminu sa ma poriadok a plan vypracovat.
To sa ma vypracovat ihned po vzniku firmy.
Kedze MV vyuzilo termin 30.6. z vyhlasky k tomu ze do tohoto terminu bude tolerovat nevypracovanost poriadkov je tiez len ich rozhodnutim ktorym vysli v udstrety tym co to este nemaju.
evelien
19.04.05,08:51
Cislo pod ktorym je to zaevidovane v denniku,
Cislo spisu do ktoreho pisomnost patri


Aký je rozdiel medzi týmito dvoma číslami? Ja mám v smernici, že číslo spisu je číslo, pod ktorým je zaevidovaný spis v denníku. Čo si tým myslel? Alebo som zasa niečo prehliadla. :(
miro_mr
19.04.05,10:03
Aký je rozdiel medzi týmito dvoma číslami? Ja mám v smernici, že číslo spisu je číslo, pod ktorým je zaevidovaný spis v denníku. Čo si tým myslel? Alebo som zasa niečo prehliadla. :(Neviem v akej suvislosti som to spominal.
Ale obecne v manualnom systeme plati toto:
Pisomnosti (reg. zaznamy) sa zapisuju do reg. dennika v poradi v akom prichadzaju/vznikaju. Tj dostavaju postupne cisla. Tymto cislam sa hovori napr. porad. cislo z reg. dennika, evid. cislo, podacie cislo a pod.
Ak vec (problem, pripad ap.) riesi viac registraturnych zaznamov tj. su zaevidovane pod roznymi cislami v registraturnom denniku - ktore nemusia ist po sebe (a spravidla nejdu po sebe - lebo medzi tym prisli aj pisombnosti k inym veciam) tak poradove cislo prvej pisomnosti ktora k danej veci prisla/resp. u nas vznikla je cislom zakladnym - cislom spisu.
Takze prve podanie v danej veci ma rovnake poradove cislo z dennika ako je aj cislo spisu, kdezto u dalsich podani -reg. zazanamov v tejto veci budu uz poradove cisla z dennika ine, ale aj tieto pisomnosti budu sucastou spisu s cislom toho prveho podania vo veci.
To poradove cislo rtoho prveho dokumentu vo veci je cislom spisu a uvadza sa aj na spisovom obale. Cisla dalsich dokumenov vo veci sa uvadzaju na spis. obale od dola smerom hore. V denniku sa potom tato vazba urobi v kolonke predchadzajuce cislo.
Toto je ta tvorba spisu co MV yyzaduje a co zivot najviac komplikuje - v aut. systeme tam to ziaden problem nerobi. Ale nielen MV aj europske normy pre spravu dokumentov to vyzaduju obdobne - skratka co patri k sebe treba prepojit.
evelien
19.04.05,11:43
Čiže ak to zhrniem: príde mi dopyt - tomu pridelím číslo z denníka, ponuke, ktorú odošlem ako odpoveď na dopyt, pridelím ďalšie číslo z denníka a zároveň pripíšem aj číslo pridelené dopytu. :cool: To tu budeme musieť zamestnať jednoho brigádnika na číslovanie dokladov - máme zákazkovú knihu - tam dostane každý dopyt číslo a potom sa toto číslo tiahne celou zákazkou až do zrealizovania. Z toho mi vyplýva, že napr. taká faktúra bude mať svoje číslo, číslo z denníka a číslo zákazky. To je fakt super.
Ešte jedna vec: čítala som tu tvoj príspevok ohľadom registratúrnych plánov - rozdiel medzi veľkými a malými spoločnosťami. Celá šťastná som si vytlačila reg. plán odtiaľto, povyhadzovala som odtiaľ to, čo sa nás netýkalo. ppo tvojom príspevku mi došlo, že to tak nemôžem mať. Lebo na každý druh listiny by som musela mať zvlášť zložku. V účtovníctve mi to nevadí, ale personalistika je horšia. Myslíš, že to bude OK, ak si do šanónu hodím eurobaly, zakladače a tie označím reg. značkou atď? Neviem, čo by bolo pre mňa najjednoduchšie. Doteraz som to mala tak, že čo sa týkalo zamestnancov (okrem výpočtu mzdy) som mala v jednom zakladači. Doklady o výpočte mzdy som zasa mala rozdelené po mesiacoch a rokoch. Ja už mám z toho bordel. Predtým som bola správcom registratúry vo veľkom podniku na jednom oddelení a tam sa mi nestávalo, že by som mala 2-3 papiere jednej reg. značky. Fúúú - ale som sa rozpísala - dúfam, že sa ti to bude chcieť čítať. :D
jana991
19.04.05,12:22
Čerstvá skúsenosť zo štátneho archívu pre PO a okolie, ktoré spadá pod PO napr. Sabinov. Milá a ochotná pani povedala, že pri SZČO a s.r.o. do 10 zamestnancov stačí prísť, vypísať predtlačenú žiadosť, zaplatiť 24,- Sk a dostanete metodický pokyn. Nie je potrebné robiť registratúrny poriadok.

Pokiaľ ide o ten MP, tak ten si môžete stiahnuť z príspevku 175. Je to priamo z MV od p. Mrižovej.
miro_mr
19.04.05,13:59
Evelien
Ak mas manualny system tak by to bolo asi takto:
pride ti dopyt, ty ho zaevidujes do dennika a spracujes odpoved. Tato odpoved je vlastne vybavenim tohoto dopytu. Preto nebude sa evidovat ako dalsie cislo v denniku, ale rovno mu pridelis cislo pod ktorym bol povodny dopyt zaevidovany do dennika (cize ak by si mala na liste kolonku Nase cislo tak tam by si uviedla to cislo povodneho dopytu na ktory odpovedas) Dopyt je ako podanie a odpoved nan je vybavenie - v denniku bude zapisany len jeden riadok.
Ak by ale zakaznik znovu nieco chcel napriklad upresnit napr za tyzden (medzitym uplynulo mnoho cisiel v denniku) tak tuto jeho ziadost zaevidujes do dennika pod cislom najblizsie volnym a v kolonke predchadzajuce cislo uvedies to cislo povodneho-prveho dopytu. Odpoved na ten druhy dostane zase cislo toho druheho.
Takze budu 4 pisomnosti, vzdy dosla a odoslana pod jednym cislom tj. dve cisla z dennika budu sluzit pre tento pripad. To prve cislo bude cislom zakladnym -cislom spisu. Ak by potom znovu zakaznik nieco chcel tak sa postupuje az do vtedy dokial pripad nepovazujes za uzatvoreny.
Toto je prave ten najhlavnejsi rozdiel medzi sposobom vedenia formou Dosla a Odoslana posta, ktory robi v systeme registratury velke problemy.
No a to neni vsetko lebo este treba spisovy obal a vypisat kolonky o ulozeni - takze miesto brigadnika by bolo lepsie niekoho na dobu neurcito neurcitu.
Preto ja propagujem aut. system kde sa kazdy stara o svoje a tieto problemy az tak nevnima.
Co sa tyka tych uvah okolo planu - presne si trafila - to je priblizne to co sa stale snazim vysvetlit. Za kazdou polozkou planu si treba predstavit ukladaciu jednotku. Nemusi to byt nutne sanon, moze to byt zlozka, spisova zlozka. Ale raz ak si tam uvedies ze to takto budes ukladat tak si si dala povinnost to tak ukladat. Takze radsej treba 5x merat ako 1x strihat. A to aj preto ze ak si na prvy krat spravis zly plan a po case ho upravis tak pisomnosti ktore vznikli do doby tejto upravy sa uz budu musiet ulozit podla povodneho planu. A ak spolocnost nemala ziadny plan, existovala napr. 5 rokov a prvy plan je zly tak vsetko to za tych 5 rokov treba rozobrat a ulozit podla toho planu. Hrabat sa v starych sanonoch v spolocnosti ktora potrebuje zarabat a kde na to neni nikto vycleneny su zbytocne velke naklady.
Plan musi preto zohladnit aj to ako ste pracovali doteraz ale aj buducnost a treba za nim vidiet vyradovanie a najme archivnu prehliadku, kedy si kontrolny organ namatkov zoberie s skontroluje zopar sanonov.
jess
19.04.05,14:08
celej procedúre registratúra v malej firme hovorím "maximálna buzerácia" ...prepáčte za výraz, ale inak sa už vyjadriť neviem.Ja som živnostník a do roka mi príde asi 5 papierov a ja odošlem tiež asi 5 ..... a musím podstúpiť takéto procedúry registrácie. Na ďalšieho človeka nemám peniaze, aby mi toto robil....však v dnešnej dobe malý podnikateľ len papieruje, kedy má podnikať,aby si zarobil aspoň na odvody !
miro_mr
19.04.05,14:10
celej procedúre registratúra v malej firme hovorím "maximálna buzerácia" ...prepáčte za výraz, ale inak sa už vyjadriť neviem.Ja som živnostník a do roka mi príde asi 5 papierov a ja odošlem tiež asi 5 ..... a musím podstúpiť takéto procedúry registrácie. Na ďalšieho človeka nemám peniaze, aby mi toto robil....však v dnešnej dobe malý podnikateľ len papieruje, kedy má podnikať,aby si zarobil aspoň na odvody !Ak si zivnostnik precitaj si predosle prispevky. Neni to take hrozne. Pozri si metodicky pokyn.
evelien
20.04.05,05:57
Mirko ďakujem za vysvetlenie. Už sa teším, keď to budem vysvetľovať šéfovi. To zasa bude!!! Snáď sa mi podarí správne rozdeliť doklady, aby to bolo ok. Ale asi budem musieť skôr mysliť do budúcna. Teraz sme síce malá spol., ale keď vidím ten vývoj za 3/4 roka (to je naša existencia), tak si doklady predsa len porozdeľujem do euroobalov, o pár rokov do závesných zakladačov a o ďalších pár rokov do šanónov. Len mi zostáva dúfať, že sa mi plat zvýši úmerne počtu dokladov :D.
miro_mr
20.04.05,06:05
Mirko ďakujem za vysvetlenie. Už sa teším, keď to budem vysvetľovať šéfovi. To zasa bude!!! Snáď sa mi podarí správne rozdeliť doklady, aby to bolo ok. Ale asi budem musieť skôr mysliť do budúcna. Teraz sme síce malá spol., ale keď vidím ten vývoj za 3/4 roka (to je naša existencia), tak si doklady predsa len porozdeľujem do euroobalov, o pár rokov do závesných zakladačov a o ďalších pár rokov do šanónov. Len mi zostáva dúfať, že sa mi plat zvýši úmerne počtu dokladov :D.Drzim ti palce.
Teraz pojde len o to aby si sef uvedomil, ze nie tvojou zasluhou ti pribudlo pomaly dvakrat tolko roboty ako si mala doteraz a ze by sa patrilo to zohladnit na plate. Lebo vypracovanim poriadku sa vsetko este len zacina. Bude treba pripravit vyradovacie konanie a to je nepomerne horsie ako vypracovanie samotnych smernic. Aj ked ste mlada spolocnost bude treba system strazit aby system co najlepsie usporiadaval sam aby si to potom nemusela za ostatnych robit sama. A sef si musi uvedomit, ze bud potom zaplati niekoho z vonku alebo mu to urobi nejaka "obet" z vlastnych radov ale ak je sef objektivny tak by mal aspon cast nakladov, ktore by dal na usporiadnie niekomu z vonku investovat do svojho pracovnika, ktory to cele za firmu odskace.
miriza
20.04.05,06:28
Akurát sa mi dostala do rúk ponuka jednej firmy, ktorá tieto poriadky vypracúvava za živnostníka chcú 500,- Sk a za s.r.o. 3000,-
Julča
20.04.05,07:42
Mohla by si zverejniť tú ponuku?

Aja mám ešte jednu primitívnu otázku k tejto problematike.Prečítala som si všetky články, ale mám z toho čím ďalej väčší hokej. Môžete mi vysvetliť napr. len takú drobnosť ako sú moje vyšlé ponuky. Ja ich teraz evidujem a zakladám podľa zákazníkov. To znamená, že počas roka v zložke firmy XY mám napríklad 10 ponúk. Väčšina ponúk ide e-mailom a nemám ich vytlačené. Vysvetlite mi konkrétne len na ponukách, čo to pre mňa do budúcnosti obnáša. Ako ich budem musieť evidovať. Som z toho magor.
miro_mr
20.04.05,08:16
Aby sa to dalo jednoznacne povedat museli by sme sa o tom trochu pobavit.
Ak napr. su ponuky rovnake posielane viacerym firmam potom staci sa zaoberat tou jednou. Tu zaevidujes a ostatne su vlastne kopiami ktore rozosielas adresatom.
Ak je kazda ina tak je postup trochu zlozitejsi ale ak ich zakladas podla zakaznikov tak zrejme vedies agendu formou tzv. zakazkovou a potom ponuka je jednym zo zaznamov v ramci zakazky.
Zita5
20.04.05,09:06
A nakoniec musia sa také ponuky archivovať ? Veď z 50 ponúk sa môže zrealizovať iba jedna a k tej mám objednávku s uvedenou cenou - potom už ponuku neprikladám . Čo na to hm..?
Julča
20.04.05,10:14
Aby sa to dalo jednoznacne povedat museli by sme sa o tom trochu pobavit.
Ak napr. su ponuky rovnake posielane viacerym firmam potom staci sa zaoberat tou jednou. Tu zaevidujes a ostatne su vlastne kopiami ktore rozosielas adresatom.
Ak je kazda ina tak je postup trochu zlozitejsi ale ak ich zakladas podla zakaznikov tak zrejme vedies agendu formou tzv. zakazkovou a potom ponuka je jednym zo zaznamov v ramci zakazky.
Miro, a nechcelo by sa Ti to trochu rozobrať? Mne nie je jasné kde tú ponuku uložím, či k zákazníkovi a či ju musím ešte raz prfotiť a niekde založiť: Na tej ponuke musí byť aké označenie? Som z toho vedľa. Môžeš tento jeden prípad podrobne rozobrať?
Ďakujem.
miro_mr
20.04.05,11:01
Ok zalezi ako mas postaveny plan. Ak mas ponuky samostatne tak original ponuky ulozis do samostatnej zlozky ponuky.
Ak mas v registraturnom plane vecnu skupinu zakazka, tak ju kludne vloz tam a vtedy je zbytocne aby existovala zlozka ponuky. V takom pripade sa ponuka stava jednym zo zaznamov celej zakazky. A ulozena do sanonu bude zakazka a v ramci nej bude aj ponuka.
Teda pri tvorbe planu treba pozerat na to ako to doteraz robis.
Na ponuke bude ako na kazdom inom dokumente. Cislo bude mat dalsie v poradi a bude sucasytou spisu. Mozno ze cislom spisu bude priamo tato ponuka. Ak je prvym dokumentom v ramci zakazky tak spisovym cislom bude poradove cislo z dennika pridelene prave ponuke. Ostatne pisomnosti v ramci tejto zakazky potom dostanu svoje poradove cisla, ale budu sucastou spisu cislo - to co dostala ponuka - .
Takze ak sa na ponuku nedockas odpovede tak spisom je sama tato ponuka. Ak sa z toho vykluje cela zakazka tak spis okrem ponuky ktorej cislo si spis ponesie bude obsahovat aj dalsie dobumenty trebars az po zmluvu, reklamacie a pod.
gabik
21.04.05,12:17
Hm, nájde sa tu niekto, kto mi poradí ako napísať ten Registratúrny plán? Ja to na porade sledujem už dlhšie, ale napriek prečitaniu si zákona, všetkých príspevkov a odkazov na iné stranky, nie som vôbec, ale absolútne vôbec v obraze. Aj ja som sa tešila, keď viacerí z Vás napísali, že to tu zverejnia ... ale prosim, vy zverejňujete to, čo dajú aj v Št. archíve. Je niekto ochotný z malej s.r.o. prispieť tu vzorom svojho elaborátu? PROSIIIIIIIMMMMMMM ...
papmi
21.04.05,13:04
Hm, nájde sa tu niekto, kto mi poradí ako napísať ten Registratúrny plán? Ja to na porade sledujem už dlhšie, ale napriek prečitaniu si zákona, všetkých príspevkov a odkazov na iné stranky, nie som vôbec, ale absolútne vôbec v obraze. Aj ja som sa tešila, keď viacerí z Vás napísali, že to tu zverejnia ... ale prosim, vy zverejňujete to, čo dajú aj v Št. archíve. Je niekto ochotný z malej s.r.o. prispieť tu vzorom svojho elaborátu? PROSIIIIIIIMMMMMMM ...
pridávam sa k prosbe o niečo aspoň trochu konkrétne, vďaka!!!
jananov
22.04.05,06:08
Ja som bola aj na skoleni, aj tak mi to nie je uplne jasne. Kamarátka robí v s.r.o., registratúrny poriadok dali urobiť pani, ktorá to robí ako živnostníčka. Vypýtala od nich 2000 korún, to sa mi nezdá také hrozné.
gabik
22.04.05,06:26
Tí, čo sú v tom doma sa asi čudujú... Registratúrny plán, OK, to chápem.Vzor registratúrneho poriadku - v tom mám doplniť len svoje údaje kde je vybodkované, resp. v zátvorkách a upraviť na moje podmienky? K tomu celému treba vypracovať osobitnú internú smernicu, pokyn, alebo ako si to nazvem a kde popišem všetko ako prichádza a odchádza a ako sa ukladá? Je ťažké robiť niečo pre s.r.o. kde sú 2 zamestnanci a konateľ. :-(( Ja som tiež našla ponuky na vypracovanie ale mám to dať zo svojich?
Johanka
22.04.05,07:00
Jananov, nemas kontakt na pani co robi registraturny poriadok za 2 tis. Ja by som jej dala aj 3, len aby som sa s tym nemusela zaoberat!
evelien
22.04.05,07:00
Ja sa vrátim ešte k archívu v elektronickej podobe, respektívne na CD. Takto bz som si chcela "archivovať" len zákazky (podľa návodu mira-mr som zrušila akékoľvek objednávky, dopyty, ponuky, kalkulácie a nechala som jednu položku - zákazka :D) ostatné si povytláčam. Bolo by nezmyselné a nefér voči prírode, keby som tlačila všetky maily k zákazkám. :) Máte to niekto odsúhlasené? A ako to máte zakotvené v reistratúrnom poriadku? Určite takýto archív je úspornejší, čo sa týka miesta a aj finančných nákladov. Viem, že v ZA má jedna firma takýto archív odsúhlasený, hmmmm teda registratúru, ale nemám tam nikoho známeho.
jananov
22.04.05,07:10
Jananov, nemas kontakt na pani co robi registraturny poriadok za 2 tis. Ja by som jej dala aj 3, len aby som sa s tym nemusela zaoberat!Myslim ze ju nasli na internete.
alica
22.04.05,08:38
Mili poraďaci,
neviete nahodou v akych cenovych relaciach sa pohybuju firmy ktore robia reg. poriadok pre FO? Ja mám info, že od 3.000.- do 10.000,- + DPH.
gabik
22.04.05,08:42
Na internete nájdete aj za 500,- pre FO. Stačí napisať www.google.sk hľadať registratúrny poriadok a tam nájdete hromadu firiem, ktoré na tom zarábajú.Ale FO nemusia mať schválený RP.
miro_mr
22.04.05,12:59
J(podľa návodu mira-mr som zrušila akékoľvek objednávky, dopyty, ponuky, kalkulácie a nechala som jednu položku - zákazka :D)
Dufam ze si ich neskartovala ale iba presunula do "spisu" zakazka.;)
Ked to das ako zakazku cele na CD daj pozor na lehotu ulozenia celej zakazky. Lebo podla informacii z odbornych kruhov je vydrz CD nosica napalovaneho tak 3 roky a potom uz je to nezarucene. Ak ukladas aj elektronicku postu co je spravne a v sulade so zakonom, lebo zakon nehovori o tom ci je dokument v papierovej alebo elektronickej podobe je to OK. Ale manualne nijak nezaistis jeho riadnu spisovu evidenciu, len tak ze ho vytlacis a opartis cislom a ostatnymi evidencnymi udajmi. U tych mailov, ktore by nahodou spadali do vecnej skupiny "A" by ich bolo treba vytlacit. U ostatnych je to nielen nehospodarne, ale aj proti prirode a enveronmentalnemu sa spravaniu firmy (tlacit vedome buduci odpad).
Na komplexnu evidenciu je jedine riesenie a to je aut. system.
Manual
22.04.05,14:04
Jananov, nemas kontakt na pani co robi registraturny poriadok za 2 tis. Ja by som jej dala aj 3, len aby som sa s tym nemusela zaoberat!Ale su taký určite aj tu na porade, len neviem prečo otvorene nenapíšu že to vedia robiť. Myslím že by mali aj medzi poraďákmi dosť klientov. Predsa ak niekto okolo toho vedie odbornú diskusiu nech mi nehovorí že to nevie robiť.
Pekný podvečer...
miro_mr
22.04.05,16:42
. Predsa ak niekto okolo toho vedie odbornú diskusiu nech mi nehovorí že to nevie robiť.
To by bola reklama:)
Manual
23.04.05,04:46
Takže jeden odborník je predsa tu čo to vie. Aká reklama ? Veď noviny sú plné reklamy !!! Však Ti to zaplatia ako hoci ktorej inej firme a spravíš dobrý skutok...
Pekné ráno želám...
luba3
23.04.05,16:08
Poprosila som panie zo št.archívu Bytča,aby mi zaslala vzory reg.poriadkov pre Fo aj PO.To,čo mi došlo pripájam,dúfam,že tým pomôžem :
jasa
23.04.05,17:58
koalko, je to zakon c.395/2002ZB. najdi si ho na www.zbierka.sk v archive.
Lenuška
25.04.05,11:34
V koľkých vyhotoveniach sa posiela registratúrny poriadok a plán do štátneho archívu?
miro_mr
25.04.05,12:25
Staci v jednom
SilviaV
26.04.05,07:38
A vzťahuje sa to aj na FO, či len na PO?
posielam linku z novin ktorá hovorí o tom, že FO síce majú povinnosť registr. plán a poriadok vypracovať ale nemajú povinnosť ho predkladať na schválenie št. archívu
http://www.narodnaobroda.sk/clanok/26891/
Bubika
26.04.05,09:14
Za koľko mesiacov po odoslaní Reg. plánu a poriadku Vám štátny archív odpovedal? Ja som to posielala začiatkom februára, ale dodnes nemám žiadnu reakciu - ani kladnú ani zápornú a tak neviem, či sa mám plašiť a naháňať št. archív alebo len potichúčky ďalej čakať?

Ďakujem
miro_mr
26.04.05,10:42
Za koľko mesiacov po odoslaní Reg. plánu a poriadku Vám štátny archív odpovedal? Ja som to posielala začiatkom februára, ale dodnes nemám žiadnu reakciu - ani kladnú ani zápornú a tak neviem, či sa mám plašiť a naháňať št. archív alebo len potichúčky ďalej čakať?

Ďakujemnemusis mat obavy, ale ustrizok ze si to odoslala, alebo - zaznam v registraturnom denniku maj.
Mne sa uz parkrat stalo ze to trvalo aj 3 a viac mesiacov, takze nic sa nedeje. Ale ak chces mozes pani do archivu zavolat, ako je to daleko a mozno ho zoberie na stol a povieti co este treba dorobit, alebo zmenit a pod.
Kludne si tam zavolaj.
veronica
26.04.05,11:10
Ahojte poraďáci je ten článok v Národnej obrode o tom, že SZČO majú povinnosť vypracovať registratúrny plán, ale nie sú povinný ho predkladať na schávlenie, je PRAVDIVÝ ? ? ? ?
Má niekto so SZČO vypracovaný registratúrny plán? Mohol by ho dať kuk na poradu :D ...??
Susan
27.04.05,06:46
Podla mojich informacii musi kazdy, t.j. aj SZCO predlozit vypracovany registraturny plan Statnemu archivu! Tak neviem ci je to pravda, co sa pisalo v Narodnej obrode.
klocek
27.04.05,07:59
Ked uz si tu ludia robia reklamu, skusim tiez www.registre.sk (http://www.registre.sk)

Urcite sa dohodneme.
Vy viete urobiť (realizovať) celú túto záležitosť? čo by to stálo? Ak áno, ozvite sa na marianma@zoznam.sk.
Mickya
27.04.05,08:03
Aj SZČO musí mať schválený registratúrny poriadok štátnym archívom. Volala som tam.
klocek
27.04.05,08:03
Ahojte.. registraturny plan a registraturny poriadok musi mat vypracovany kazdy podnikatelsky subjekt, to je jedno, ci je to pravncka osoba alebo zivnostnik, lekari.. skratka vsetci. Inak nestaci mat len tu metodiku, ale treba vychadzat aj z predmetu podnikatnia a platnych zakonov... inak, je to dost "piplacka". Moja mamina sa tomu venuje-myslim vypracovavaniu reg. poriadkov, tak viem co je to za robotu.. Drzim vam vsetkym palce, co sa do toho sami pustite.
Tvoja mamina by nám to mohla spracovať? Koľko by to stálo? Odkial ste? Skúste mi odpovedať na marian@zoznam.sk.
klocek
27.04.05,08:18
ahojte,
luna, vezmi si svoj predmet podnikania, co mas v zivnostenskom alebo obchodnom registri a pozri, ake tam mas cinnosti. Teda nie len tie cinnosti, ktore vykonavas teraz, ale vsetky, ktore tam su. Prestudujes zakony, ake doklady mas vystavovat a ako dlho ich mas "archivovat". A potom si to porovnaj s metodikou, alebo so vzorovym registraturnym planom, co si dostala na archive.
Osobne si ale myslim, ze co zaplatis za skolenia, cesty do archivu, pripadne literaturu... a to nepocitam tvoj cas a nervy.... by ti to vypracovala externa firma a mas to bez starosti.
Ak je kontakt na takúto firmu sem s ním! Alebo na marianma@zoznam.sk, díky.
babetka
27.04.05,08:21
ja som bola na školení minulý týždeň a tam nam bolo povedané, že FO iba vypracuju poriadok podľa toho usmernenia, ktoré tu už bolo asi 5x prilepené a riadia sa ním. Až pri vyraďovaní dokumentov po lehote uloženia zašlú na archív zoznam dokladov, ktoré chcú vyradiť a keď sa im archív do 30 dní neozve, tak ich môžu zničiť.
Muška
27.04.05,08:28
Babetka, asi máš pravdu. Teraz mi volala upachtená Karkulka, že ide z archívu a že FO nie. Má k tomu neaké papiere, tak sa ich bude snažiť prilepiť.
Mickya
27.04.05,08:33
Babetka, asi máš pravdu. Teraz mi volala upachtená Karkulka, že ide z archívu a že FO nie. Má k tomu neaké papiere, tak sa ich bude snažiť prilepiť.Ako je to možné, že mne v Trnave povedali, že SZČO ho tiež dáva na schválenie keď tu čítam, že to nie je potrebné? To je sila...
Muška
27.04.05,08:39
Mickya, uvidím, čo to tá Karkulka prinesie. Požičali jej to do zajtra. Tak, ak to je niečo nové tak to prilepí.
Hlinkovx
27.04.05,09:18
pre SZČO treba len ten metodický postup...
prípadne v ňom dopísať nejaké tie svoje špecifiká...
a riadiť sa tým....
nie je klasické schválenie archívom ako pri PO ...skôr to bolo orazenie toho papiera...
že ste ako keby u nich evidovaný
a presne ako napísala babetka..
keď budete chcieť niečo vyradiť...napíšete na archív..a ak sa do 30 dní nevyjadria...môžete to zničiť
brm
27.04.05,09:37
Mickya, uvidím, čo to tá Karkulka prinesie. Požičali jej to do zajtra. Tak, ak to je niečo nové tak to prilepí.hlásenie o stave únie:
týka sa podľa všetkého LEN blavy: bolo mi povedané fyzické osoby nič nemusia, aj keď zamestnávajú stádo ľudí, nič vraj nemusia...len sro...a dali mi hrču papierov ktoré neviem dostať do počítača...zatiaľ hľadám dakoho kto má skener aj net...a neviem to prilepiť do porady...
brm
27.04.05,09:40
a bola som v archíve - je to budova vinohradníckeho múzea pri starej radnici - vleziete do chodby, vrazíte do dverí vľavo za vrátnicou s nádherným názvom BÁDATEĽŇA a tam budete obťažovať miestne pracovníčky...a povedia vám to isté čo mne...
klocek
27.04.05,09:47
Máte nejaké problémy s registratúrnym poriadkom a registratúrnym plánom? Zaoberám sa tým. Absolvoval som rôzne školenia po viacerých štátnych archívoch a skúsim Vám odpovedať na Vaše otázky. Informatívne: je potrebné poznať zákon a niektoré vyhlášky, aby ste mohli sami pre seba spracovať tieto dokumenty. Pokiaľ na to nemáte čas a chceli by ste si dať za výhodných podmienok tieto dokumenty dať spracovať, ozvite sa prostredníctvom súkromných sms. Je tu totiž dosť zavádzajúcich informácií.
Bol by záujem o spracovanie všetkých potrebých veci s reg. poriadkom a plánom pre našu (naše) firmy. čo by to cca stálo pre PO a FO? Na mail marian@zoznam.sk
klocek
27.04.05,09:55
No nie je to zas tak hrozné, treba si len vybrať takých, ktorí to vedia a "nemajú pritom veľké oči". Poradím, napíš mi.
Porad aj mne!
Muška
27.04.05,10:04
Rado a prečo to nedáš na PORADU, veď táto stránka je tu od toho.
Bubika
27.04.05,10:18
nemusis mat obavy, ale ustrizok ze si to odoslala, alebo - zaznam v registraturnom denniku maj.
Mne sa uz parkrat stalo ze to trvalo aj 3 a viac mesiacov, takze nic sa nedeje. Ale ak chces mozes pani do archivu zavolat, ako je to daleko a mozno ho zoberie na stol a povieti co este treba dorobit, alebo zmenit a pod.
Kludne si tam zavolaj.
Ďakujem, ešte pár dní počkám a potom asi zavolám.......ústrižok z pošty samozrejme mám.......
Prajem pekný deň
miro_mr
27.04.05,10:37
hlásenie o stave únie:
týka sa podľa všetkého LEN blavy: bolo mi povedané fyzické osoby nič nemusia, aj keď zamestnávajú stádo ľudí, nič vraj nemusia...len sro...a dali mi hrču papierov ktoré neviem dostať do počítača...zatiaľ hľadám dakoho kto má skener aj net...a neviem to prilepiť do porady...Uf Konečne jeden archív, ktorý je v obraze:)
uko
27.04.05,11:43
pripajam sa k diskusii. precitala som zakon aj vyhlasku. a neviem z neho nic. tak som si precitala tychto 338 prispevkov. zavolala som aj do archivu, kde mi bolo povedane, že
FO sa maju riadit podla metodickeho pokynu co je na www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk).
tak som sa chcela uistit, čo vtedy keď budem chciet dokumenty vyradit. ze predlozim navrh na vyradenie a ked mi do 30 dni neodpovedia možem si s tym urobiť čo chcem. tak som ju akurat podrazdila. ze nemozem az ked budem mat od nich rozhodnutie s "okruhlou peciatkou".
odporucila mi skolenia, dokonca aj 60hodinove.
ludia, dufam, že som vas moc nepoplietla a nepodrazdila aj vas. piste ako ste sa s tym vysporiadali. ja skusim prezriet vsetko co som stiahla z porady. ale fakt si neviem predstavit ako budem znackovat a triedit dokumenty. este tomu nerozumiem
Vevey
27.04.05,11:48
a bola som v archíve - je to budova vinohradníckeho múzea pri starej radnici - vleziete do chodby, vrazíte do dverí vľavo za vrátnicou s nádherným názvom BÁDATEĽŇA a tam budete obťažovať miestne pracovníčky...a povedia vám to isté čo mne...
Mam skener a net aj cas to tam ladovat, kde je presne to muzeum?
miro_mr
27.04.05,12:20
pripajam sa k diskusii. precitala som zakon aj vyhlasku. a neviem z neho nic. tak som si precitala tychto 338 prispevkov. zavolala som aj do archivu, kde mi bolo povedane, že
FO sa maju riadit podla metodickeho pokynu co je na www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk/).
urobiť čo chcem. tak som ju akurat podrazdila. ze nemozem az ked budem mat od nich rozhodnutie s "okruhlou peciatkou".
No a uz sme zase doma. Ludia skuste vzdy napisat aj ktory archiv to bol a co presne povedal. Bude to krasna zbierka vsetky moznych aj nemoznych variantov ako sa da 20 riadkov vylozit. No este stastie ze ten pokyn nema 10 stran.
uko
27.04.05,12:21
Dolny Kubin
jess
27.04.05,12:35
miro, prosím Ťa, tak to skús zhrňúť pár vetami ako to má byť podľa zákona, lebo ako vidím, každý archív tvrdí niečo iné..........spravme to podľa zákona a bude OK.
babetka
27.04.05,12:39
Ja som bola na školení v Košiciach a bola tam pani riaditeľka z Košického archívu a pracovníčka z prešovského archívu a podľa nich - szčo nedáva schváliť poriadok. A dokonca podľa ich nejakého vnútorného dohovoru ani malá PO so zamestnancami do 10 ks. Ale tým sa radšej neriadim, keďže to je iba ich "vnútorný dohovor" a pokúsim sa niečo pre našu firmu urobiť. Szčo urobím iba podľa toho usmernenia a nedám to schváliť. Veď to majú prilepené aj na tej ich stránke, tak to "musí platiť". Síce tam nie je výslovne napísané, že to "netreba dať schváliť" ale prizvukovali nam to panie z archívu na školení, že sa stačí držať usmernenia a tam nie je o schvaľovní nič uvedené.
miro_mr
27.04.05,15:33
miro, prosím Ťa, tak to skús zhrňúť pár vetami ako to má byť podľa zákona, lebo ako vidím, každý archív tvrdí niečo iné..........spravme to podľa zákona a bude OK.Urcite nemusis ako FO nic predkladat archivu na schvalenie.
Az budes chciet po uplynuti lehot ulozenia (ktorych priklady su v metodickom pokyne) nieco skartovat, musis najpr urobit zoznam a zaslat ho archivu. Ak archiv do 30 dni neuplatni narok na prevzatie niektorych z nich do svojej starostlivosti, mozes ich s cistym svedomim zlikvidovat. Likvidovat nesmies skor ako uplynu lehoty ulozenia - tie spravidla vychadzaju z roznych zakonov, vyhlasiek a inych noriem ktore sa na FO vztahuju.
Ja pokial MV SR svoj pokyn nezmeni budem sa ho drzat ako pes jeza a nic robit nebudem.
Ako vidno archivy vo vacsich mestach su o tomto informovane,
Vid. napr. prispevok Anet: http://www.porada.sk/showthread.php?p=73696#post73696
alebo tu babetky,
ale v niektorych pobockach si to vysvetluju po svojom.

Pozrime sa na to takto:
Oblast spravy registratury bola zverena MV SR. Povodca registratury je povinny vypracovat poriadok a plan a predlozit ich ministerstvu na schvalenie prostrednictvom statneho archivu.
Kedze MV SR uznalo ze FO su pre archivnictvo menej zaujimave tak
spracovalo pre vsetky FO a schvalilo metodicky pokyn a povedalo ze tento FO nahradza poriadok a plan.
Cize spracovanie prebehlo a aj schvalenie prebehlo. Kde je chyba. Len to nespracovala FO ale priamo MV za nu a hned to aj schvalilo. Teda spracovanie prebehlo OK - len nerobil som si to ja ani nikto na zakazku, ale urobilo mi to priamo MV a zdarma. A hned to aj schvalilo.
Co tomu chyba?
Problemom je snad len to ze obcas ten co je v tomto procese napisany ako "prostrednictvom" chce nieco silou mocou schvalovat ale nikto to od neho nechce. Ci nie? (samozrejme neplati pre vsetky archivy)
veronica
27.04.05,17:01
Prosím vedel by mi niekto poradiť ako má vyzerať registratúrny plán pre SZČO?
miro_mr
27.04.05,17:33
Prosím vedel by mi niekto poradiť ako má vyzerať registratúrny plán pre SZČO?Pozri si ako vyzera v metodickom pokyne.
Vyskrtaj z neho to co nemas a pridaj tam to co v skutocnosti mas.
Ak nevies nejake lehoty
pouzi ciernu knizku, alebo nas softver
www.vr.admis.sk/vecreg.exe (http://www.vr.admis.sk/vecreg.exe)
(prosim nesirit mimo porady neni to freeware)
tam su vsetky vecne skupiny z tej knizky.
Dufam ze ti to pomoze.
jess
28.04.05,14:45
no dobre, OK, som SZČO, mám metod.pokyn, prečítala som si ho. A ako sa teraz mám podľa neho riadiť ?...mám napr. zmluvy obchodné v jednom šanóne a zmluvy majú podľa met.pokynu kód AZ...... to ich mám teraz očíslovať od AZ 001 po - AZ 999 ? Čiže vpravo hore napíšem to číslo napr.AZ 001 alebo stačí na šanón napísať AZ - zmluvy ? Alebo teda " a co s tím ??????" :mad: Predpokladám teda potom, ak je to takto, že na každý rok budem mať nový šanón ? Však sa zmiším z toľkých papierov a šanónov! To aby som si prenajala jednu miestnosť, kde to všetko budem archivovať !
miro_mr
28.04.05,15:25
no dobre, OK, som SZČO, mám metod.pokyn, prečítala som si ho. A ako sa teraz mám podľa neho riadiť ?...mám napr. zmluvy obchodné v jednom šanóne a zmluvy majú podľa met.pokynu kód AZ...... to ich mám teraz očíslovať od AZ 001 po - AZ 999 ? Čiže vpravo hore napíšem to číslo napr.AZ 001 alebo stačí na šanón napísať AZ - zmluvy ? Alebo teda " a co s tím ??????" :mad: Predpokladám teda potom, ak je to takto, že na každý rok budem mať nový šanón ? Však sa zmiším z toľkých papierov a šanónov! To aby som si prenajala jednu miestnosť, kde to všetko budem archivovať !Snaz sa to trochu prisposobit svojim potrebam a zjednodusit.
Nemusi to byt sanon, mozu to byt napr. aj dosky so snurkami.
Do tych "sanonov" sa ukladaju zmluvy az po ich ukonceni (skonceni platnosti). "Zive veci" maj kde chces. Tie by mali byt len zaevidovane.
Ak mas toho menej tak kludne do jedneho sanonu uloz viac rocnikov uz neplatnych zmluv, nic sa nestane. Na sanon potom napis napr. roky 2003- a az ho zaplnis dopln posledny rok
napr. 2003-2005.
Ano na sanone bude napisana Reg. znacka AZ a vecna skupina Zmluvy.
Cislovanie zmluv nema nic spolocneho s ich registraturnou znackou. Cislovanie by malo vychadzat z ich evidencie, ktora by mala mat kolonky ako je uvedene v pokyne.
jess
28.04.05,15:36
no a očísľujem si to až keď to ukladám do toho archívového šanóna alebo hneď , keď mám novú zmluvu , tak ju očísľujem napr.AZ 007 ? A ako je to s Faktúrami ? Došlé mám očísľované DFRR001, ale v met.pokyne je to iné označovanie ?
Džek
28.04.05,17:23
Ja by som sa s tým označovaním nezaťažovala. Ak máš len pár šanónov jednoducho si ich uložíš niekde na bezpečné miesto, napr. podľa rokov, očísluješ si ich od 1 ... a po skončení doby uchovania oznámiš príslušnému archívu, že už nie sú potrebné pre chod tvojej firmy a pokiaľ Ti do mesiaca neodpovedia súhlasia s tým, že ich môžeš zlikvidovať.
Ja pracujem vo veľkej firme, kde máme už schválený registratúrny poriadok a registratúrny plán. Musí byť v súlade so zákonom o archívnictve.
V registratúrnom pláne sú preto tie registratúrne značky, aby sa podľa nich písomnosti ukladali a aby sa dali ľahšie dohľadať.
jess
28.04.05,18:05
takže stačí len na šanón napísať označenie napr. : AZ 2002 - zmluvy?
miro_mr
28.04.05,18:28
takže stačí len na šanón napísať označenie napr. : AZ 2002 - zmluvy?Ano a este by som doplnil lehotu ulozenia napr 10.

Cize stitok by mohol obsahovat udaje
Reg.znacka "AZ"
Vecna skupina: "Zmluvy"
Roky: "2002 "
ZH-LU: "10"
Manual
28.04.05,18:34
Miro, vidím že si tu ako ryba vo vode. Až nie si ďaleko od TT, táto téma by sa mohla predebatiť aj pri pive? Vidím že je tam more detailov, ktoré nerieši ani predpis a hlavne ako to zjednodušiť a nič neporušiť. Čo Ty na to ???
Pekný večer
jess
28.04.05,18:47
miro, ďakujem ........ ešte prelúskať s.r.o. a mám to v suchu :o
miro_mr
29.04.05,12:22
Miro, vidím že si tu ako ryba vo vode. Až nie si ďaleko od TT, táto téma by sa mohla predebatiť aj pri pive? Vidím že je tam more detailov, ktoré nerieši ani predpis a hlavne ako to zjednodušiť a nič neporušiť. Čo Ty na to ???
Pekný večerVelmi rad, len teraz toho mame strasne vela a tak neviem co skor. Po 30.6. uz by nemal byt problem, ale to tebe uz nebude asi nanic.
M150
02.05.05,06:54
Zdravim. mohol by mi niekto prosim poradit ako urcim lehoty ulozenia pre jednotlive typy zaznamov?
veronica
02.05.05,07:30
Ahojte poraďáci idem sa práve pustiť do toho registratúrneho poriadku a chcela by som Vás poprosiť, či je tu niekto, kto je živnostník a má už urobený registratúrny poriadok aby mi poradil čo tam dať a čo nie :), aby tam neboli zbytočnosti, a veď načo by to bolo priveľmi dlhé....ďakujem
jananov
02.05.05,08:27
Veronica, poslala som Ti e-mail.
Danka Kosibová
02.05.05,08:36
jananov...aj ja by som pekne poprosila.....
jananov
02.05.05,08:50
Danka, pozri súkromné správy.
veronica
02.05.05,08:58
Veronica, poslala som Ti e-mail.
Ďakujem ti veľmi pekne, idem sa kuk :)
Livia2
02.05.05,09:09
Jananov, môžem sa aj aj pridať Tvojho do fun-klubu registratúrnych poriadkov?

Ďakujem vopred.
Mickya
02.05.05,09:22
jananov, môžem poprosiť aj ja?
Vopred ďakujem
Astep
02.05.05,09:28
Ďakujem veľmi pomohlo.

Pekný deň. Astep
jananov
02.05.05,09:37
Chcem len upozornit, ze na skoleni nam hovorili to, co tu uz velakrat pisal miro_mr. Ide o to, ze SZCO nemusia reg. poriadok a plan posielat na schvalenie do archivu, nalezitosti zakona splnia, ak sa budu riadit Metodickym usmernenim, ktore vydalo min. vnutra. Na druhej strane mnoho mojich znamych (zivnostnikov) tvrdi, ze ked je v zakone napisane, ze fyzickych osob sa to tyka tiez a oni nemaju na papieri potvrdene, ze to robit nemusia, tak sa budu radsej riadit zakonom. Nejako to nedomysleli, keby v tom metodickom usmerneni jasne definovali, ze SZCO to posielat na schvalenie do archivu nemusi, mnohym ludom by zjednodusili rozhodovanie, co maju vlastne robit.
veronica
02.05.05,09:58
Chcem len upozornit, ze na skoleni nam hovorili to, co tu uz velakrat pisal miro_mr. Ide o to, ze SZCO nemusia reg. poriadok a plan posielat na schvalenie do archivu, nalezitosti zakona splnia, ak sa budu riadit Metodickym usmernenim, ktore vydalo min. vnutra. Na druhej strane mnoho mojich znamych (zivnostnikov) tvrdi, ze ked je v zakone napisane, ze fyzickych osob sa to tyka tiez a oni nemaju na papieri potvrdene, ze to robit nemusia, tak sa budu radsej riadit zakonom. Nejako to nedomysleli, keby v tom metodickom usmerneni jasne definovali, ze SZCO to posielat na schvalenie do archivu nemusi, mnohym ludom by zjednodusili rozhodovanie, co maju vlastne robit.
Ahoj, presne ako hovoríš, nikto neviem čo má robiť :(((....
Hlinkovx
02.05.05,10:16
JANKA aj ja si to prosím...
miro_mr
02.05.05,10:23
JANKA aj ja si to prosím...Cosi som zacul ze tento tyzden maju archivy v Bojniciach poradu a tam by sa malo o tom nieco hovorit. Tak snad uz to bude jesnejsie.
Navrhujem este pockat ci po tejto porade v tom bude este chaos, alebo sa to uz ujednoti. Casu je este do 30.6. dost.
fejka
02.05.05,11:37
Prosím, prosím pošli e-mail týkajúci sa registratúry aj mne.
Som nešťastná (lebo neviem čo to po mne chcú) SZČO bez zamestnancov.
Dík Fejka
adinka55
02.05.05,12:01
Snazim sa prekusnut tym registraturnym poriadkom a planom - zatial mi nie je jasne co ma znamenat "znak hodnoty". Niekde pisu "A" , niekde "AA", niekde "AAA". Co to vyjadruje, kde by som nasla nejaku definiciu? Comu mam tie acka pridelit a comu nie?

Dakujem.
dana hanakova
02.05.05,12:24
znak hodnoty je, či dokument má charter archívneho dokumentu, alebo nie. "A" znamená, že je to archívny dokument. Lehota uloženia - koľko rokov sa dokument musí vo firme uchovávať. Oidľa zákona sú označenia len A (archívny) a bez označenia len počet rokov. Vecná skupina sa označuje ako si zvolíte. Napr. v Agende riadenia - A.01 Dokumenty o vzniku a zmenách firmy (zn.hodnoty A lehota uloženia 10 po zániku firmy) ....Takto si vypíšete celú agendu čo vo firme máte, podľa toho akú máte a ste zvyknutá si ju ukladať do šanónov (ekonomická, mzdová,personálna, obchodná atď.)
miro_mr
02.05.05,12:25
Snazim sa prekusnut tym registraturnym poriadkom a planom - zatial mi nie je jasne co ma znamenat "znak hodnoty". Niekde pisu "A" , niekde "AA", niekde "AAA". Co to vyjadruje, kde by som nasla nejaku definiciu? Comu mam tie acka pridelit a comu nie?

Dakujem.Zrejme si samienas Znak hodnoty s registraturnou znackou.
Znak hodnoty moze byt len "A" alebo nic.
"A" znamena ze ide o dokument, ktory ma trvalu dokumentarnu hodnotu a po vyradeni bude umiestneny do archivu na vzdy.
Dokumenty, ktore nemaju znak hodnoty "A" sa po vyradeni mozu znicit.
AAA je zrejme Registraturna znacka.
Cize registraturny plan rozclenuje agendu do vecnych skupin. Kazda takato skupina sa potom oznaci registraturnou znackou ta moze byt v tvare AAA, A1-01, AA1 a pod.
adinka55
02.05.05,12:31
A ktore dokumenty mam oznacit tym "A". Su to nejake predpisane dokumenty?
Danka Kosibová
02.05.05,13:20
takze vazeny poradaci, dajme tomu,ze som uz dokopala moj registraturny poriadok,mozno uz aj vacsina z vas, ale prosim Vas, povedzte mi, kto to bude dodrziavat. som tu na vsetku agendu, ucto.....sama, uz sa vidim, ako si pekne oznacujem, evidujem presne podla registr. poriadku. To beriem, ze vo velkych firmach, kde je na to clovek sa to da...ale my sme mala firma so 4 zamestnancami. No a neviem si predstavit, ci vsetky tie papiere, co mi pridu do ruky mam oznacovat, zapisovat do registr. dennika. Ako je to napr. s tym, ze pride mi sem clovek so zdrapom papiera, ze chce urobit ponuku na pc zostavu? to mam o tom urobit zaznam, odfotit si jeho papier, prilozit k tomu moju ponuku a zalozit to...??? to snad nie?
alebo to oznacovanie, ja mam za cely rok 1 šanon, kde mam vsetky papiere o mzdach, poistovniach, danove priznania dph, interne doklady, hlasenia, prehlady...snad nemam kvoli tomu urobit na vsetky zvlas sanon....
takze by som rada dala pokracovanie tejto temy...s podtemou....registraturny poriadok v praxi....prosim o navrhy a poznatky.
miro_mr
02.05.05,13:46
A ktore dokumenty mam oznacit tym "A". Su to nejake predpisane dokumenty?A si FO ci PO?
miro_mr
02.05.05,13:50
povedzte mi, kto to bude dodrziavat. Teraz si trafila kliniec po hlavicke.
To je ta spravna otazka, ktoru si treba polozit pred spracovanim poriadku a planu a mat to stale na pameti.
bepo
02.05.05,17:08
K nám tiež chodia denno-denne poštou kadejaké reklamy,hneď to vyhadzujem.Snáď ich nebudem zapisovať do denníka.
Bubika
02.05.05,18:23
K nám tiež chodia denno-denne poštou kadejaké reklamy,hneď to vyhadzujem.Snáď ich nebudem zapisovať do denníka.
riesim to podobne.... davam si zalezat pri vybere korespondencie, ktoru naozaj zapisem do reg. dennika
miro_mr
02.05.05,18:47
K nám tiež chodia denno-denne poštou kadejaké reklamy,hneď to vyhadzujem.Snáď ich nebudem zapisovať do denníka.OK to je problem asi kazdeho. Ak by sa mala zapisovat aj nevyziadana posta tak by to bola katastrofa.
Ked ale pride cenova ponuka a vam sa zapaci a budete na nu reagovat - tj. vznikne obchodny pripad, tak je vhodne do spisu zaevidovat vsetko k tomuto obchodnemu pripadu, tak aby vsetko od prveho kontaktu s dodavatelom (aj jeho ponuka na zaklade ktorej sa obdchod inicializoval) bolo podchytene.
adinka55
03.05.05,05:07
Ja som PO a neviem co mam oznacit "A". Je to niekde uvedene, alebo je to dobrovolne co oznacim?
A ten dennik co mam viest - ten moze byt na kazdy typ dokladov iny?

Som z toho zmatena.....
Dakujem za pomoc
Danka Kosibová
03.05.05,05:46
tiez by ma to zaujimalo....co mam oznacit tym A....nikde som to nenasla, vcera som preluskala cely zakon aj vyhlasku a nic...teda nieze nic...je mi jasne, ze (aby som bola presna)...dokument, ktorý má domumentárnu hodnotu pre poznanie dejin slovenska a slovákov....:-) Takze co pod tým tvorca zakona rozumel ani srnky netusia...a uz vidim ako sa kazdy vys...kasla na info o nasej firme, alebo vytunelovane firmy...ha ha...to mi uz je len super ukazka..."dejín slovenska a slovakov" :-)

no a este sa vratim k tomu dodrziavaniu reg. poriadku....pocujte ludkovia, to mi chcete povedat, ze kazdu doslu, vyslu fa, vpd, ppd, výpisy z bankymam registrovat v tomto denníku a pridelit im cislo?????????????? pomooooooooooooc
babetka
03.05.05,06:10
Po asi týždňovom premýšľaní a čítaní o tejto téme som spravila toto:

1. Vzorový reg. plán - vyhodila som z neho doklady, čo nemám. V tom vzore je aj označenie dokladov "A" - archívne - to som nechala tak. Pri niektorých dokladoch som znížila lehotu uloženia, napr. ponuky - šéf tvrdí, že stačí 1 rok - myslím že v archíve nebudú súhlasiť.
2. Vzorový reg. poriadok - doplnila som názov firmy a doplnila vybodkované riadky.

Vytlačím, podpíše šéf, nesiem na archív.
Veď oni povedia, čo je tam zlé a vrátia to na opravu. S dodržiavaním sa budem zaoberať keď to schvália. A napokon, stále sa to dá zmeniť.
Kvôli somarine mi stojí robota. A ešte ma čaká zákon o ochrane osobných údajov.
Takže majte sa a držte palce.
Danka Kosibová
03.05.05,06:15
babetka, ani keby si mi z duse hovorila...ved ja uz samotne uctovnictvo robim ako hobby, ked mi vyda z casu pri vsetkych tých somarinkach...

len este k tomu reg. por. oni to sice schvalia, len ako sa tu uz pisalo, musime pri jeho tvorbe mysliet na to, ze je to hlavne pre nas...
aidalen
03.05.05,06:15
co takto seminar na tuto temu?
pozrite www.bl.sopk.sk - mal by byt s perfektnym skolitelom priamo z centra diania
Natinka
03.05.05,06:17
Počujte, včera som bola na šklení ohladne registratúry a archivácie a dozvedela som sa že všetko musíte označovať. Okrem toho pečiatka firmy musí byť modrá a nie čierna a došlú poštu musíte označovač červenou pečiatkou. Všetko ževraj preto aby sa predišlo sfalšovaniu :D a ešte aby sme nepovedali že máme málo práce tak ku každej došlej pošte musíte priložiť obálu a keď ste to poslali doručenou poštou alebo s doručenkou tak to treba k tomu priložiť.........
miro_mr
03.05.05,06:19
Ja som PO a neviem co mam oznacit "A". Je to niekde uvedene, alebo je to dobrovolne co oznacim?
A ten dennik co mam viest - ten moze byt na kazdy typ dokladov iny?

Som z toho zmatena.....
Dakujem za pomocPotom pouzi tu ciernu knizku, alebo na strane 35 tejto diskusie je odkaz na nas softver kde je zoznam vecnych skupin z tej knihy.
babetka
03.05.05,06:23
Danka, určite to bude veľa papierov a roboty naviac. Ale pridržiavať vzoru sa musíš, lebo to asi neschvália. Ešte neviem ako budem robiť jednotlivé spisy, značky, musím dať urobiť prezentačnú pečiatku (nebudem sa zaoberať tým ako ju nahradím), kúpiť denník.... Čím viac rozmýšľam, tým je to horšie. To, čo tam je zle aj tak zistíš, až keď to budeš robiť v praxi. Ale zmeniť sa to dá. Asi najlepšie by bolo vyskúšať si to pred tým - označiť a porozdeľovať. A ešte jedna vec - ja stále dúfam, že to zrušia.
Anonymka
03.05.05,06:27
riesim to podobne.... davam si zalezat pri vybere korespondencie, ktoru naozaj zapisem do reg. dennika
Aký je to denník?
Danka Kosibová
03.05.05,06:29
babetka, tak to dufame dve :-) prajem pekny den....
babetka
03.05.05,06:29
Natinka, s tou pečiatkou - napísala som si do poriadku, že budem používať čiernu. Ak mi to vytknú - zmením, ak nie - tak dobre. A tú prezentačnú červenú si dám spraviť, veď to nestojí majetok. A na školení hovoria aj to, že nielen pečiatka, ale aj podpis má byť modrý. Takže u nás - čierna pečiatka, modrý podpis. Hoci v poslednom čase som vypisovala aj daňové priznania čiernou a šéf to tak aj na čierno podpísal. DÚ ani necekol, tak prečo ma s tým rozčuľujú archivári?
babetka
03.05.05,06:32
Aj tebe Danka pekný deň. Idem na archív, potom napíšem. Možno mi trošku pristrihnú rožky.
miro_mr
03.05.05,06:39
Babetka a Danka
Suhlasim s vami. Ak by sa to malo do bodky plnit tak na podnikanie a zarabanie cas nebude. Najme v mesnich firmach, ktore nemaju na registraturu personalne dispozicie.
Preto je treba venovat tomu teraz vecsiu pozornost. Napr. ak mas faktury niekde evidovane - co mat musis (nepretrzita cielsna rada), potom netreba fakturu zapisovat do reg. dennika. Registraturny dennik nie je knihou doslej posty.
Najhorsie su na tom male firmicky kde je jedna pracovnicka na vsetku agendu. Im pribudla dalsia a na cas a usilie robota a dlhodoba-kazdodenna.
Mamutie firmy sa s tym vyrovnali lahko zaviedli co je trreba a dali do nakladov a tie premietli do cien. Pochybujem ze niekto da na hlas tych najmensich.
Anonymka
03.05.05,06:46
Viete mi priblížiť, aký je ten reg.denník, čo sa tam bude zapisovať, je to v knižnej forme? Odkedy treba zapisovať údaje? Díky.
Danka Kosibová
03.05.05,07:01
to miro_mr

takze ak tomu dobre rozumiem, ak sa nejaky "dokument" uz niekde zapisuje...teda faktury, ppd, vpd, (teda vsetky uctovne doklady), potom uz nemusim ich uvadzat do reg. dennika. ale napriklad danove priznanie, ked odoslem na dan. urad, tak ho zapisem do reg. denníka?v tom pripade by toho az tak vela nebolo...by som si to nejako skorigovala a do reg. poriadku vsunula veticku o tom, ze do reg. denníka nebudem zapisovat uctovnu agendu...napr. vetou "Organizácia z dôvodu efektívnosti a racionalizácie vlastnej činnosti vedie automatizované evidencie udajov (ekon. ulohy, účtovníctvo a mzdovu agendu). Na tieto eviednice a registre sa ustanovenia registraturneho poriadku vztahuju primeranym sposobom, nakolko ekonomicka agenda je uz evidovana v zmysle zakonov, ktorý to upravuje(zákon o účtovníctve, zákon o dani z pridanej hodnoty, zákon o dani z príjmov)"
hm??? co Ty na to???
miro_mr
03.05.05,07:13
to miro_mr

takze ak tomu dobre rozumiem, ak sa nejaky "dokument" uz niekde zapisuje...hm??? co Ty na to???Perfektne. Este by som upresnil . nie zapisuje ale eviduje.
V reg. poriadku to co si napisala je podla mna vynikajuce, ale zvykom to byva uviest podobne ako je to v knizke:
Evidenciu a manipulaciu s registraturnymi zaznamami uctovneho charakteru, agendy ludskych zdrojov ... upravuju osobitne predpisy.
Potom pod ciarou uved zakon 431, 428
a hotovo.
Za uctovne zaznamy zodpoveda v podstate az do vyradenia uctovne oddelenie a registratura do toho nekafre.
Samozrejme koli vyradovaciemu konaniu musia byt dokumenty riadne evidovane a usporiadavane podla planu. Lebo inak by sa to muselo po 10 rokoch preusporiadavat a na to cas nebude bude treba zarabat a nie hrabat sa v papieroch.
rage1
03.05.05,07:30
no mna uz z tohto asi porazi. co je komu do toho, ako ja nakladam s postou, ktora mi pride. ved je hadam na mne ako a kde a k comu to zalozim, alebo komu co posielam, nie? a prosim Vas, to akoze kazdu jednu vec, ktora mi pride, tak musim zaevidovat?a tiez uplne vsetko co odo mna odide?aj napr. vianocne pozdravy na konci roka?
inak vobec tomu nerozumiem a mam z toho uz uplne nervy. a tie peciatky - tie modre to sa ako myslia firemne peciatky?ved ja vidam peciatky od vymyslu sveta vo farbach, cez modre, cierne, cervene a nikde s tym problem nerobia, tak preco by mali robit nejaki archivari?
a este da sa teda ten reg. dennik aj niekde kupit, ci to si mame vyrobit?
mlyn16
03.05.05,07:33
Naša s.r.o. ho už má schválený, môžem ho poslať v prípade záujmu.
Julča
03.05.05,07:35
Veronica, poslala som Ti e-mail.
Jananov, prosím Ťa pošli to aj mne. SZČO bez zamestnancov.
Veľmi pekne ďakujem.
Danka Kosibová
03.05.05,07:35
to miro_mr...to som rada...akurat tu o tom kecam so sefom a stoja mu vlasy...:-))) ake inak som prisla na to, ze by ma to celkom bavilo robit, samo...keby nemusim nic ine :-))) ale vazne....idem si to dopisat do toho reg. poriadku tu moju fajn veticku...ktora tak oslobodzuje.

este nieco...co sa tyka peciatky...tej prezencnej...to si ju musim dat fakt urobit...nestací ked si povytlacam na papier to co musi obsahovat a budem to tam pricvakavat.../aby sa neporusil obsah listu, iba kvoli tomu :-) / ked uz mam zachovat trvalu hodnout pre poznanie dejín Slovenska a Slovakov. co sa clovek nenauci...:-)
mlyn16
03.05.05,07:36
Naša s.r.o. má registratúrny poriadok už aj schválený štátnym archívom.

V prípade záujmu ho zašlem.
Danka Kosibová
03.05.05,07:36
mlyn16 ...no ukaz sa...:-)))) aky ste stvorili reg. poriadok
adinka55
03.05.05,07:38
to miro_mr

takze ak tomu dobre rozumiem, ak sa nejaky "dokument" uz niekde zapisuje...teda faktury, ppd, vpd, (teda vsetky uctovne doklady), potom uz nemusim ich uvadzat do reg. dennika. ale napriklad danove priznanie, ked odoslem na dan. urad, tak ho zapisem do reg. denníka?v tom pripade by toho az tak vela nebolo...by som si to nejako skorigovala a do reg. poriadku vsunula veticku o tom, ze do reg. denníka nebudem zapisovat uctovnu agendu...napr. vetou "Organizácia z dôvodu efektívnosti a racionalizácie vlastnej činnosti vedie automatizované evidencie udajov (ekon. ulohy, účtovníctvo a mzdovu agendu). Na tieto eviednice a registre sa ustanovenia registraturneho poriadku vztahuju primeranym sposobom, nakolko ekonomicka agenda je uz evidovana v zmysle zakonov, ktorý to upravuje(zákon o účtovníctve, zákon o dani z pridanej hodnoty, zákon o dani z príjmov)"
hm??? co Ty na to???
Takze ak tomu spravne rozumiem:
Mam len doslu postu ktoru spajam s evidenciou uct. agendy, odoslanu postu - na to mam podacie harky z posty, mzdovu agendu, nejake tie zmluvy + zakladatelske listiny s.r.o. tak ten dennik robit nemusim?
Nic ine sa mi nevyskytuje.
Danka Kosibová
03.05.05,07:47
adinka55
a ked posielas napr. danove priznanie, výkazy...to by som tam zapisovala...tie si nevedies v uct. evidencii, takze predsa sa nieco najde...ten denník proste musis mat, ked sa ti nieco vyskytne a zapisat to tam..tak to chapem ja...to je uz na tebe, co tam zapises a co nie....to ti poviem rovno, ked niekto zatelefonuje objednavku, tak ma ani nenapadne robit o tom pisomny zaznam....
Katty
03.05.05,07:53
Danka ale napr. aj daňové priznania posielaš doporučene, my doporučenú aj odoslanú zapisujeme do knihy (takže už raz je zapísanáa evidovaná) a podací lístok hodíš do pokladne na VPD, takže ani toto nemusíš mať v reg.denníku či nie?
adinka55
03.05.05,07:55
Moja rec Katty.
Danka Kosibová
03.05.05,08:00
to katty, ved nech maju nejaku radost, ked mi to pridu skontrolovat, ze som tam nieco zapisla...
ale ked ide o princip mas pravdu....
miro_mr
03.05.05,08:02
Takze ak tomu spravne rozumiem:
Mam len doslu postu ktoru spajam s evidenciou uct. agendy, odoslanu postu - na to mam podacie harky z posty, mzdovu agendu, nejake tie zmluvy + zakladatelske listiny s.r.o. tak ten dennik robit nemusim?
Nic ine sa mi nevyskytuje.Nie kazdy dokument je uctovnym zaznamom, co je uctovny zakon hovori 431 a co nim moze byt tiez je vzavere tohoto zakona. Dolezite je rozlisit co kde pripajas a kde to evidujes a ci vobec. Evidencia je najme to ze niekde je evidencny zaznam ktory ma nejake cislo, vec co to je, kolko listov a priloh apod.. A toto cislo z tej evidencie je fyzicky umiestnene aj na tom dokumente. Cize da sa urobit inventura ci nieco nechyba, alebo ci nechybaju prilohy alebo listy.
Ak taku evidenciu na nieco mas napr. na evidenciu zmluv, tak uz nemusis zmluvy evidovat v denniku (ktory ani neni vhodny na evidenciu zmluv s platnostou viac ako jeden rok), podobne objednavky atd.
Podfaci harok neni evidencia sluzi len ako zoznam pri preberani posty medzi spolocnostiu a slovenskou postou.
adinka55
03.05.05,08:09
POdaci harok je aj uctovny doklad, pretoze je na nom vycislena hodnota ceny postovneho a tu uctujem. Takze podacie harky su pre mna VPD. Vsetko robim cez uctovny softver, tam sa daju vytlacit rozne knihy, zostavy. Fakt neviem co by som do toho dennika pisala. Nemoze ten dennik nahradit vystup zo softveru?
Katty
03.05.05,08:10
Danka vieš čo ja som z tohoto celá znechutená a najradšej by som to niekomu vyhučala do tváre, že má vôbec niekto tú drzosť niečo takéto spraviť slovenským firmám a firmičkám a navyše aj živnostníkom. K tejto téme som sa dostala včera a pôvodne som ju chcela odignorovať ale ako vidím vy sa všetci do toho púšťate s plným nasadením... Čítala som aj tie vzory čo ste tu poprikladali ale teda ja by som z toho fakt 80% vyhodila von, napríklad tá pečiatka a dokonca farba toneru ha ha, veď ktorý zákon prikazuje mať firme pečiatku???? o tom sme sa tu už niekoľkokrát bavili...alebo to vyhotovovanie písomných záznamov z telefonických vybavovaní....no pardón ale ak nám na to dá štát pracovné sily, ktoré nás ale nebudú zdržiavať svojimi registrami pri práci, tak prosím... no dúfam že toto celé bol omyl a že to fakt zrušia!!
Katty
03.05.05,08:19
Podaci harok neni evidencia sluzi len ako zoznam pri preberani posty medzi spolocnostiu a slovenskou postou.
v prípade že zapisuješ do knihy došlej a odoslanej pošty doporučenú poštu s popisom obsahu tak evidencia už je, či nie? Podacie hárky ti slúžia ako doklad o odoslaní a zároveň na základe nich zaúčtuješ náklad firmy. Takže do denníka sa už nič zapisovať nemusí.
miro_mr
03.05.05,08:26
POdaci harok je aj uctovny doklad, pretoze je na nom vycislena hodnota ceny postovneho a tu uctujem. Takze podacie harky su pre mna VPD. Vsetko robim cez uctovny softver, tam sa daju vytlacit rozne knihy, zostavy. Fakt neviem co by som do toho dennika pisala. Nemoze ten dennik nahradit vystup zo softveru?Mozu a u specializovanej agendy aj by mali. Ide len o to ci maju tieto vystupy nalezitosti evidencie.
Napr. Nie len ze zmluva taka a taka existuje a ze suma je onaka, ale najme to ze cislo zmluvy je z nepretrzitej rady, ze zmluva ma 10 listov a 3 prilohy aby sa to dalo v buducnosti okontrolovat ci je to uplne ci si niekto nieco nepozical a zabudol vratit a pod.
Podaci harok ako VPD je, ale nikde nie su evidovane konkretne veci ktore nim boli odoslane teda napr. Odpoved na reklamaciu zakaznika.
miro_mr
03.05.05,08:32
v prípade že zapisuješ do knihy došlej a odoslanej pošty doporučenú poštu s popisom obsahu tak evidencia už je, či nie? Podacie hárky ti slúžia ako doklad o odoslaní a zároveň na základe nich zaúčtuješ náklad firmy. Takže do denníka sa už nič zapisovať nemusí.Tu je ale iny problem.
Kniha doslej a odoslanej posty je najhorsie co moze byt a to jak z pohladu registratury tak aj pohladu eu. normy pre spravu dokumentov. Evidovanie v dvoch evidenciach podla toho ktorym smerom informacie prichadzaju a odchadzaju urcitym sposobom nasilne trha vec na dosle kusy a odoslane kusy. V spisovej evidencii podla zasad MV ako aj spravy informacii je treba suvisiace informacie spolu spajat. V Registraturnom denniku do spisov a podla EU noriem do zdruzenych, alebo suborov dokumentov. Jednoducho povedane bez ohladu na to ci dokument prisiel alebo odisiel sa musia evidovat spolocne vsetky dokumenty, ktore sa tykaju jednej veci, jedneho obchodneho pripadu a pod.
Registraturny dennik je teda evidencia a Podaci harok je uz len dokladom o prevzati postou na prepravu.
Danka Kosibová
03.05.05,08:42
miro_mr

múdro hovoris o tej knihe posty...tiez v tom nevidim vyznam, mozno len, aby si si vedel sam pre seba odkontrolovat, kedy si to a to poslal...ale presne, ak tam napises, ze odila odpoved na objednavku....ale nevies, coho sa to tykalo, lebo jednej firme ich moze ist vela pocas roka....
Beba
03.05.05,08:47
Mlyn16 nebuď individualista a pomôôôôôôôôôž
adinka55
03.05.05,09:01
to miro_mr:

Vidim, ze sa tomu naozaj rozumies a dakujem za vsetky rady, ktore nam davas. Ja som si pripravila taky prikladik, aby sme mohli presne povedat co ako. Mozes k nemu uviest nejake zachytne body? Myslim ze takto to prebieha vo viacerych obchodnych firmach. Skusala som aj ten softver na ktory si dal odkaz, ale kedze sa tomu len teraz zacinam venovat, zrejme to potrebujem napisat lopatisticky.

1. Postou mozem dostat objednavku. Tato objednavka sa pripaja ku fakture a faktura sa zasiela doporucene- t.j. je zapisana na podacom harku. Cize vsetko je spolu tak ako ma byt podla vecnej suvislosti. Podla datumu viem presne urcit co v tej konkretnej zasielke je.

2. Postou mozem dostat nejaky uctovny doklad - ten spracujem v uctovnictve

3. Postou dostanem nejake reklamy alebo noviny, tie podla mna netreba evidovat

4. Postou dostanem list od klienta na ktory odpovedam, odpoved zasielam doporucene - t.j je zapisana do podacieho harku.

Co by si teda doporucil, co zapisovat do dennika? Podla mna len bod 4 by som pisala do toho dennika.


Este raz vrela vdaka.
Katty
03.05.05,09:03
Miro_mr

my máme jednu knihu kde sa časovo zapisuje pošta aj čo prišla aj čo odišla takže nie dve. Na dokumenty sa hádžu dátumy bez čísla. Čo sa týka súborov dokumentov tak taký prípad z praxe, s odberateľom je dohodnutá ročná rámcová zmluva o odbere tovaru v pravidelných dodávkach, tie sa fakturujú podľa dodania jednotlivo, v zásade je sa tie faktúry týkajú jednej zmluvy jednej veci jedného "obchodného prípadu" to potom znamená že všetky fa budú mať nejaký spoločný znak ktorý bude spájať tieto dokopy???? Nemyslíte že je to trošku zbytočné??? Komu to pomôže? Kto to bude kontrolovať? Aj tak sa to všetko raz skartuje a čo z toho. Zbytočná robota. U nás sa zakladajú zmluvy zvlášť a faktúry zvlášť, pri každej faktúre je priložený potvrdený dodák a prípadná objednávka ak je alebo nejaká dodatočná korešpondencia. Takže v zásade ak to zhrniem do reg.poriadku tak faktúry sú evidované vlastným číselným radom v časovom slede - evidencia je vedená softvérovo. A k tej knihe došlej a odosl. pošty len toľko, že si v nej vieš pozrieť kedy a hlavne ČO si posielal, lebo na podacích hárkoch je len adresát. A čo sa týka dnešnej doby tak takmer všetko sa už rieši mailami príp.telefonicky, a chcem vedieť kto zapisuje tieto dohovory alebo tlačí všetky maily...
miro_mr
03.05.05,10:56
Co by si teda doporucil, co zapisovat do dennika? Podla mna len bod 4 by som pisala do toho dennika.Ta 4 je jasna ale postup ne takyto:
To co pride je podanim a dostane to cislo. Ty vypracujes odpoved a pod tym istym cislom (na liste bude uvedene ako Nase cislo) - rovnake ako dostal list co prisiel, odosles odpoved. Do kolonky Vybavene komu ako napises:
napr. Listom doporucene
a je to. Tj. V registraturnom denniku bude zapisany iba jeden jediny riadok !
Podanie aj vybavenie ma spolocne cislo.
Ak neskor este v tejto veci nieco pride, dostane to dalsie cislo z dennika (vybavenie samozrejme odide pod tymto cislom) a do kolonky Predchadzajuce cislo sa zapise cislo toho prveho podania, ktore prislo davnejsie. Tym sa vsetko prepoji a vznika spis.
Co sa tyka evidencie objednavok ako popisujes neni to celkom OK, ale castokrat sa s tym stretavame ze sa to takto robi.

To ci sa to zapise na podaci postovy harok neni z hladiska registratury zaujimave.
miro_mr
03.05.05,11:03
Miro_mr
. A k tej knihe došlej a odosl. pošty len toľko, že si v nej vieš pozrieť kedy a hlavne ČO si posielal, lebo na podacích hárkoch je len adresát. A čo sa týka dnešnej doby tak takmer všetko sa už rieši mailami príp.telefonicky, a chcem vedieť kto zapisuje tieto dohovory alebo tlačí všetky maily...Neuvazujem nad tym ze by sa faktury evidovali spisovym sposobom. Za bernu mincu povazujem fakt, ze s uctovnymi zaznamami sa nalozi podla zakona 431 a z hladiska registratury ma budu zaujimat az pri vyradovani.
Registraturny dennik sa pouzije na to na coi je vhodny - najma na korespondenciu a tie pisomnosti, ktore si doteraz nikde neevidovala, ale z hladiska prevadzky firmy su dolezite. Podobne je to aj s mailami. Uz davnejsie som na tomto fore povedal ze v modernej spolocnosti je pouzivanie manualneho dennika nevhodne. Ide o to ze pomer elektronickych dokumentov k papierovym sa vyrazne zmenil. Velka cast z prevadzkoveho hladiska dolezitychj veci chodi mailami. Ak by si chcela mail evidovat, musis ho vytlacit. Toto ale je v rozpore s EN 14000 o environmentalnom spravani sa ak yb sa mali tlacit aj maily ktore spadaju podla reg. planu do vecnej skuspiny bez "A". K tej odoslanej a doslej poste pozri moj predch. text popisujem ako sa tvori spis.
Livia2
03.05.05,11:45
Tiež sa bavím s registratúrou a naozaj sa mi páči toto : Čl. 3 - Prijímanie zásielok : "Ústne podania môže prijímať každý zamestnanec organizácie. Vyhotoví o každom z nich úradný záznam, ktorý odovzdá na zaevidovanie v registratúrnom denníku."
Tak som obehla kolegov s tým, že mi budú predkladať úradné záznamy svojich dôležitých telefonických hovorov, nakoľko tieto môžu historickú hodnotu.
Neviem prečo, ale tvárili sa dosť divne, asi si myslia, že nie som čistá, ale Vy, poraďáci, vy mi rozumiete, však.
Katty
03.05.05,13:17
jasne Livia :o))
Rado2
03.05.05,13:44
no mna uz z tohto asi porazi. co je komu do toho, ako ja nakladam s postou, ktora mi pride. ved je hadam na mne ako a kde a k comu to zalozim, alebo komu co posielam, nie? a prosim Vas, to akoze kazdu jednu vec, ktora mi pride, tak musim zaevidovat?a tiez uplne vsetko co odo mna odide?aj napr. vianocne pozdravy na konci roka?
inak vobec tomu nerozumiem a mam z toho uz uplne nervy. a tie peciatky - tie modre to sa ako myslia firemne peciatky?ved ja vidam peciatky od vymyslu sveta vo farbach, cez modre, cierne, cervene a nikde s tym problem nerobia, tak preco by mali robit nejaki archivari?
a este da sa teda ten reg. dennik aj niekde kupit, ci to si mame vyrobit?Nedá mi nereagovat. Môžeš nadávať, diskutovať o nezmyselnosti zákonov atd., ale čo z toho? Pokiaľ niekto robí účtovníctvo, tak sa nebude čudovať, že súčasťou účtovníctva je i napr. pokladničná kniha. Niekto by mohol povedať, že však "načo mi je pokladničná kniha, ja viem na čo som dal peniaze a čo som kupoval, tak na čo to ešte i zapisovať. A prečo to zapisovať do takej kolónky a nie do druhej, však čo koho do toho, kde si to ja zapíšem a ako. Sú to moje peniaze. A prečo ešte i prikladať pokladničný doklad?"
Tak len pripájam perličku k Tvojmu príspevku na tému, čo koho do toho: je presne stanovené ako sa narába s korešpondenciou, napr. i to kedy môže poštu otvoriť správca registratúry (podateľňa, sekretárka, asistentka), kedy len adresát; je určené kedy sa pripája k došlej pošte obálka, po akej dobe sa obálka môže zahodiť a kedy sa stáva trvalou súčasťou registratúry. Napríklad je i určené, že obálka sa pripája spinkou a zásadne sa nepricvakáva. Ale na vysvetlenie čo treba evidovať: určite nie všetko. Veľmi jednoducho povedané: až to čo opečiatkuješ a zapíšeš do registratúrneho denníka, až to sa stáva registratúrou. A ako sa s tým narába hovorí zákon 395/2002.
Problém je však hlavne v tom, že archívy zaujíma len registratúra so znakovou hodnotou "A", zamestancov by malo zaujímať, aby sa v čase odchodu do dôchodku dopátrali svojich "papierov" a mali započítané odpracované roky (preto napríklad je lehota uloženia personálnych vecí zamestancov 70 rokov od narodenia zamestanca), no a majiteľov firiem, podnikateľov zásadne z tejto oblasti nezaujíma nič, pretože papierovačka je na obtiaž a najradšej by nezapisovali a neodkladali nič.
K registratúrnemu denníku - dostaneš ho v ŠEVTe, tenký, hrubší alebo dokonca len samostatné dvojhárky (videl som po 2,40,- Sk). Záleží od toho koľko spravíš za rok čísiel (v registratúrnom denníku). Každý rok musí mať samostatný denník. Nový rok sa nezačína pod čiarou za predchádzajúcim rokom.
Trošku dlhý príspevok, ale aspoň som sa vykecal.
vcielka
03.05.05,16:35
Prosím, vás bude potrebné archivovať všetky dokumenty, ktoré sú súčasťou podnikania napr. od roku 1999, všetkým prideliť číslo ,znak uloženia,a pod., alebo sa to týka len dokumentov od 01.01.2006, odkedy platí zákon? Prosím poradte!
miro_mr
03.05.05,19:17
Prosím, vás bude potrebné archivovať všetky dokumenty, ktoré sú súčasťou podnikania napr. od roku 1999, všetkým prideliť číslo ,znak uloženia,a pod., alebo sa to týka len dokumentov od 01.01.2006, odkedy platí zákon? Prosím poradte!Tyka sa to vsetkych. Ale tie do roku 2005 uz nebudes evidovat po jednej ale ich usporiadas podla reg. planu a pooznacujes a ulozis. Budes uz pracovat len s ukladacimi jednotkami - sanonmi, krabicami tie musis usporiadat a oznacit. A kedze uz mali byt vykonane vyradenia tak pomaly mozes zacat pripravovat vyradenie.
miro_mr
03.05.05,19:20
Neviem prečo, ale tvárili sa dosť divne, asi si myslia, že nie som čistá, ale Vy, poraďáci, vy mi rozumiete, však.A kto ked nie my???
Pamataj si, ze velmi dolezite je sa u toho nalezite tvarit a tym dat svojmu tvrdeniu patricnu vahu. Kolegovia musia nadobudnut dojem ze to myslis smrtelne vazne.
Mohlo by to byt napr. takto nejak :eek:
Anonymka
04.05.05,04:52
Ahojte. Chcela by som sa opýtať, dokedy treba tento poriadok a plán poslať do štátneho archívu na schválenie? Je to dátum 30.6.2005? Vôbec neviem, ako s tým začnem. Už som na týchto stránkach našla veľa vzorov, aj mi archív nejaký zaslal, ale neviem ako sa do toho pustiť. Ten reg.denník sa dá kúpiť? A ako to bude fungovať? Odkedy tam budem zapisovať záznamy? Prosím, kto vie, nech poradí. Díky moc, máte to u mňa.:confused:
miro_mr
04.05.05,05:34
Ahojte. Chcela by som sa opýtať, dokedy treba tento poriadok a plán poslať do štátneho archívu na schválenie? Je to dátum 30.6.2005? Vôbec neviem, ako s tým začnem. Už som na týchto stránkach našla veľa vzorov, aj mi archív nejaký zaslal, ale neviem ako sa do toho pustiť. Ten reg.denník sa dá kúpiť? A ako to bude fungovať? Odkedy tam budem zapisovať záznamy? Prosím, kto vie, nech poradí. Díky moc, máte to u mňa.:confused:Reg. poriadok kupis v papiernictve.
Evidencia a vystko to co je napisane v poriadku musi zacat fumgovat najneskor od 1.1.2006 kedy je ucinnost toho poriadku najneskorsia.
Anonymka
04.05.05,05:41
Dík. A nemáš náhodou jednu stranu z toho denníku oskenovanú? Ja by som si to spracovala v exceli. Aj to je dovolené, alebo to musí byť na tom tlačive?

A ako postupovať pri pridelovaní reg.značky? Napr. fakt. budem označovať E10 - tak na všetky šanóny, ktoré obsahujú prijaté a vydané faktúry z rôznych rokov, prilepím štítok s č. E10, alebo aj tie musím zvlášť číslovať podľa rokov? Mám v tom miš-maš.
Danka Kosibová
04.05.05,05:50
anonymka, naozaj odporucam prestudovat si ten vzorovy reg. poriadok, najdes tam odpoved na vsetky tvoje otazky, chod pekne bod po bode a prisposob si to svojim podmienkam. naozaj to inak nejde urobit...

neboj, ked sa do toho pustis, uz to pojde....
miriza
04.05.05,05:54
Danka prosím ťa a kde sa ten vzorový registratívny poriadok dá nájsť?
Túto tému sledujem len od dnes. Ďakujem
Danka Kosibová
04.05.05,05:58
to: miriza a vsetci ostatní, ktorí ste sa este nedopracovali ku vzoru....minimalne na v tejto teme v prilohe niektorého prispevku, alebo aj v Teme Tlaciva....
Livia2
04.05.05,06:11
A keď prelúskate všetkých 44 strán, nájdete nielen vzorový reg.poriadok, ale aj denník.

Tak veselé čítanie.
miriza
04.05.05,06:13
Už som to našla a strááášne sa z toho vytešujem. Myslíte si, že máme na to aby sme si to vypracovali sami?
Iveta
04.05.05,06:24
Danka Kosibová
04.05.05,06:54
to miriza: o tom nepochybujem....predsa nas nezdolá jeden registr. poriadok...:-)
rage1
04.05.05,07:06
neviete pod ktory archiv spada Trencin?pod Bratislavu?a ak sme teda FO tak staci, aby sme sa tym reg. poriadkom riadili a vypracovali si reg. plan podla toho metod. navodu?a treba to aj zaslat do archivu?
ak podnikame od roku 1998 tak vsetky dokumenty treba spatne pooznacovat podla toho planu, alebo to staci ak budem znacit od jan. 2006?
miro_mr
04.05.05,07:52
neviete pod ktory archiv spada Trencin?pod Bratislavu?a ak sme teda FO tak staci, aby sme sa tym reg. poriadkom riadili a vypracovali si reg. plan podla toho metod. navodu?a treba to aj zaslat do archivu?
ak podnikame od roku 1998 tak vsetky dokumenty treba spatne pooznacovat podla toho planu, alebo to staci ak budem znacit od jan. 2006?AS pod BA, sro a FO pod TN
FO netreba zasielat nikam
Pooznacovat aj spatne
urs
04.05.05,08:35
Nemáte náhodou niekto vypracované niečo pre s.r.o.? Že by som trochu okukala?
Máte niekto skúsenosti s podávaním v BA?
Katarina1
04.05.05,09:49
Zatial som si precitala vsetky prispevky a trosku som zhrozena. Vacsina z vas su male firmicky, ale ja pracujem v redakcii a neviem si predstavit, ze by sme mali vsetky prispevky dopisovatelov evidovat a este aj odkladat, chodia nielen postou, ale vacsina mailom... a ktore uverejnime sa rozhodujeme iba my, "hovadiny" vyhadzujeme, vsak to je trosku pritiahnute za vlasy... A este archiv zacne hovorit, ze prave my tvorime nejake kulturne dedicstvo ???
Janna
04.05.05,11:10
Ano a este by som doplnil lehotu ulozenia napr 10.

Cize stitok by mohol obsahovat udaje
Reg.znacka "AZ"
Vecna skupina: "Zmluvy"
Roky: "2002 "
ZH-LU: "10"


Mám už schválený registratúrny poriadok a plán :) Sme FO, vypracovla som to podľa metodického pokynu.
Teraz čo mám urobiť. Mám si vytláčať štítky, alebo stačí si na šanóny napísať rukou napr. v registratúrnom pláne mám napísané:

Obsah dokumentu: Ponuky
Registratúra značka: CG
Lehota uloženia: 3

Asi sa mi moc nechce robiť toľko štítkov, preto špekulujem, či stačí len rukou dopísať tie značky.
rage1
04.05.05,11:43
AS pod BA, sro a FO pod TN
FO netreba zasielat nikam
Pooznacovat aj spatne
a to treba aj spätneopečiatkovať každý list, alebo stačí len na šanon napisať dobu uloženia a ci je to archivne alebo nie?
miro_mr
04.05.05,13:26
Asi sa mi moc nechce robiť toľko štítkov, preto špekulujem, či stačí len rukou dopísať tie značky.To neni nikde povedane, ked to oznacis rukou tak je to tiez v pohode. Ak je toho moc da sa vyuzit specializovany softver.
Rado2
04.05.05,13:41
Zatial som si precitala vsetky prispevky a trosku som zhrozena. Vacsina z vas su male firmicky, ale ja pracujem v redakcii a neviem si predstavit, ze by sme mali vsetky prispevky dopisovatelov evidovat a este aj odkladat, chodia nielen postou, ale vacsina mailom... a ktore uverejnime sa rozhodujeme iba my, "hovadiny" vyhadzujeme, vsak to je trosku pritiahnute za vlasy... A este archiv zacne hovorit, ze prave my tvorime nejake kulturne dedicstvo ???Tu by to bolo na vysvetľovanie asi ťažké. Tebe však jednoznačne doporučujem zatelefonovať do archívu a vyžadovať školenie. Podľa zákona sú povinní takéto školenia robiť. Navrhni, aby spravili školenie vo veci registratúry pre redakcie. Pokiaľ to chceš urýchliť, obvolaj kolegyne a kolegov z "konkurenčných" médií a keď zoženieš tak 5-8, tak oznám archívu, že máš partiu z redakcií na školenie.
miro_mr
04.05.05,13:44
a to treba aj spätneopečiatkovať každý list, alebo stačí len na šanon napisať dobu uloženia a ci je to archivne alebo nie?Potriedit to do sanonov podla planu a tieto oznacit.
miro_mr
04.05.05,14:00
A este archiv zacne hovorit, ze prave my tvorime nejake kulturne dedicstvo ???Trochu ano -
Publikacie - vase su archivne dokumenty.
Katarina1
04.05.05,14:56
Tu by to bolo na vysvetľovanie asi ťažké. Tebe však jednoznačne doporučujem zatelefonovať do archívu a vyžadovať školenie. Podľa zákona sú povinní takéto školenia robiť. Navrhni, aby spravili školenie vo veci registratúry pre redakcie. Pokiaľ to chceš urýchliť, obvolaj kolegyne a kolegov z "konkurenčných" médií a keď zoženieš tak 5-8, tak oznám archívu, že máš partiu z redakcií na školenie.
To bude asi najjednoduchsie, lebo u nas je to trosku specificke, ale aj tak vsetky dobre prispevky vyjdu v novinach a archiv novin mame od roku 1962 :-) My uz velmi dlho tvorime kulturne dedicstvo Slovakov. Najviac ma strasi, ze nam vacsina posielaju inzeraty na uverejnenie cez mail, my im potom posleme sumu, oni ju zaplatia na poste, inzerat vyjde a vsetky zbytocne papiere idu do kosa...
miro_mr
04.05.05,15:24
Najviac ma strasi, ze nam vacsina posielaju inzeraty na uverejnenie cez mail, my im potom posleme sumu, oni ju zaplatia na poste, inzerat vyjde a vsetky zbytocne papiere idu do kosa...Pozram tu do knizky - Inzercia
Inzertne doklady by sa mali uchovavat 3 roky.
Urcita evidencia by sa zisla uz koli pripadnej reklamacii a pod.
Katarina1
04.05.05,15:52
Keby sme to mali 3 roky odkladat, o chvilu sme zahlteni len inzeratmi a prispevkami. Narok na reklamaciu maju 1 mesiac... Vacsina tych inzeratov su malicke, ze predam taku kozu, kupim takeho kona, prip. predam byt...
Katarina1
04.05.05,15:53
Ale pokusim sa spojit s kolegami z inych redakcii, ze ako su na tom oni a daco sa uz bude musiet vymysliet :-)
jananov
04.05.05,18:53
Jojojoj joj minuly stvrtok som bol v TN na prednaske pani Dr. Mrizovej z MV SR (aj preto ze niektore archivy si prilis svojsky vysvetluju metod. pokyn MV SR). Nic z toho co MV SR vydalo smerom k SZCO ani sro sa od januara nezmenilo. Pani v archive PO nie je v obraze - bohuzial musim to takto konstatovat. To nie je o pocte zamestnancov ale o SZCO a PO. PO musi mat a SZCO nemusi a nemusi ani nic platit lebo metod. pokyn ma MV na internete viz prispevok vyssie.
Odporiucam ti spojit sa priamo s pani Mrizovou alebo jej kolegynou z MV SR a urobit to tak ako to MV SR rozhodlo.
Bohuzial tieto informacie k archivom sa bud nedostali napriek tomu ze mali k tomu spolocne skolenie, alebo ich nerespektuju.
Kontakt na pani Mrizovu je mrizova.maria@mvsr.vs.skMetodický návod je totiž najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu.
"Ak však živnostník výrazne upraví metodický návod alebo zavedie inú formu manipulácie s dokumentmi, musí vypracovať vlastný registratúrny poriadok a plán. Ten potom musí predložiť na schválenie štátnemu archívu," dodala Mrižová. Toto je citácia pani Mrizovej zo Statneho archívu v Bratislave, ktorú som sa dočítala na stránke http://tvojepeniaze.pravda.sk/sk_pludia.asp?r=sk_pludia&c=A050504_062205_sk_pludia_p01. To je tá istá pani Mrižová, ktorá v iných článkoch a na školeniach hovori, ze živnostníci nemusia predkladať registratúrny poriadok a reg. plán na schválenie do archívu. Čo teda robiť, keď osoba, ktorá by mala byť kompetentná, si sama sebe odporuje.
miro_mr
04.05.05,20:01
Metodický návod je totiž najjednoduchšou formou "Ak však živnostník výrazne upraví metodický návod alebo zavedie inú formu Myslim si ze ona si neprotireci. MV SR pre nas zivnostnikov vypracovalo postup ako evidovat a ukladat. Ak by som vsak tento postup nemohol z nejakeho dovodu vo svojej firme aplikovat, lebo by mi napr nevyhovoval, tak si urobim vlastny, ale potom ho musim dat na schvalenie aby som nerobil nieco co nesmiem, alebo aby som robil vsetko co je potrebne urobit. Metodicky pokyn podla mna vsak je natolko zjednoduseny poriadok, ze viac zjednodusit si myslim uz to nejde. Z praxe mozem povedat ze si ho kludne viem predstavit u FO, ktora je jedna osoba rovnako aj vo firme (FO), ktora ma desiatky zamestnancov.
To co ona mysli tou inou formou je napr ak zivnostnik zavedie system kvality podla STN ISO 9000:2001 kde je pozadovany system riadenia dokumentov. Tento moze byt u niekoho dostatocny u ineho nepokryje vsetko a tak by mohla vzniknut "diera". Aby sa nemusel u casti dokumentov riadit jednym a u casti inym postupom, predlozil by MV na schvalenie ten ISAcky doplneny o problenmy registratury a nechal by si ho schvalit.
Podla mna je to dobre vymyslene.
vcielka
04.05.05,20:01
Úplne súhlasím, dnes to bolo vysvetlené v novinách Pravda ( z dňa 04.05.2005 )
jananov
04.05.05,20:46
Myslim si ze ona si neprotireci. MV SR pre nas zivnostnikov vypracovalo postup ako evidovat a ukladat. Ak by som vsak tento postup nemohol z nejakeho dovodu vo svojej firme aplikovat, lebo by mi napr nevyhovoval, tak si urobim vlastny, ale potom ho musim dat na schvalenie aby som nerobil nieco co nesmiem, alebo aby som robil vsetko co je potrebne urobit. Metodicky pokyn podla mna vsak je natolko zjednoduseny poriadok, ze viac zjednodusit si myslim uz to nejde. Z praxe mozem povedat ze si ho kludne viem predstavit u FO, ktora je jedna osoba rovnako aj vo firme (FO), ktora ma desiatky zamestnancov.
To co ona mysli tou inou formou je napr ak zivnostnik zavedie system kvality podla STN ISO 9000:2001 kde je pozadovany system riadenia dokumentov. Tento moze byt u niekoho dostatocny u ineho nepokryje vsetko a tak by mohla vzniknut "diera". Aby sa nemusel u casti dokumentov riadit jednym a u casti inym postupom, predlozil by MV na schvalenie ten ISAcky doplneny o problenmy registratury a nechal by si ho schvalit.
Podla mna je to dobre vymyslene.To je vsetko ok, ale pani Mrížová by mala podávať tieto komplexné informácie vždy, keď o tom informuje, či už v novinách, alebo na školeniach. Ako účastník jej školenia som dostala informáciu, že SZČO niečo robiť nemusia, na inom mieste povie, že to úplne tak nie je, že sú aj výnimky. Keby som nenatrafila na tie noviny, kde o tom písali, tak mám len neúplnú informáciu zo školenia, že žiadna SZČO poriadok nemusí predkladať na schválenie, čo ale v praxi nie tak úplne pravda. O to mi ide. Na to som si zaplatila školenie, aby som sa od kompetentnej osoby dozvedela všetko, čo mám robiť a nie aby som to musela zisťovať z novín.
dusic
05.05.05,07:41
Ako to bude v prípade, ze FO skoncila svoju činnosť k 30.4.2005? Je potrebné ešte vytvárať reg. poriadok?
Bionke
05.05.05,08:03
Myslim si ze ona si neprotireci. MV SR pre nas zivnostnikov vypracovalo postup ako evidovat a ukladat. Ak by som vsak tento postup nemohol z nejakeho dovodu vo svojej firme aplikovat, lebo by mi napr nevyhovoval, tak si urobim vlastny, ale potom ho musim dat na schvalenie aby som nerobil nieco co nesmiem, alebo aby som robil vsetko co je potrebne urobit. Metodicky pokyn podla mna vsak je natolko zjednoduseny poriadok, ze viac zjednodusit si myslim uz to nejde. Z praxe mozem povedat ze si ho kludne viem predstavit u FO, ktora je jedna osoba rovnako aj vo firme (FO), ktora ma desiatky zamestnancov.
To co ona mysli tou inou formou je napr ak zivnostnik zavedie system kvality podla STN ISO 9000:2001 kde je pozadovany system riadenia dokumentov. Tento moze byt u niekoho dostatocny u ineho nepokryje vsetko a tak by mohla vzniknut "diera". Aby sa nemusel u casti dokumentov riadit jednym a u casti inym postupom, predlozil by MV na schvalenie ten ISAcky doplneny o problenmy registratury a nechal by si ho schvalit.
Podla mna je to dobre vymyslene.Máte niekto vzor tochot metodického pokynu pre živnostníkov? Ak áno mohli by ste ho sem prilepiť? Ďakujem.
Peknučký deň.
Katka
miro_mr
05.05.05,08:14
Ako to bude v prípade, ze FO skoncila svoju činnosť k 30.4.2005? Je potrebné ešte vytvárať reg. poriadok?Ja si myslim ze nie. Ale ta zasada o skartacii az po uplynuti lehot plati, lebo lehoty spravidla vychadzaju z nejakych zakonov a pod.
Takisto skartacia pisomnosti bez vedomia archivu by bola nespravnym riesenim lebo zak. 395/2002 plati od 1.1.2003.
Takze aj po zaniku FO by sa mala riadit metodickym pokynom.
miro_mr
05.05.05,08:15
Máte niekto vzor tochot metodického pokynu pre živnostníkov? Ak áno mohli by ste ho sem prilepiť? Ďakujem.
Peknučký deň.
KatkaPolistuj trochu naspat.
Hlinkovx
05.05.05,08:47
pripájam ti ho ;)
Bionke
05.05.05,09:00
Ďakujem ti :)
Natinka
05.05.05,10:11
Vie mi niekto povead kde najdem vzor Registraturneho planu a Registraturneho poriadku? Existuje aj nieco ako Metodicky postup pre Pravicke osoby (s.r.o.)?
Danka Kosibová
05.05.05,10:22
natinka, aj v tejto téme.....
mma1
06.05.05,12:46
viem pomoct s registraturnym poriadkom a planom. mmatusovic@yahoo.com
JUDYP
06.05.05,13:05
Mám z archívu vzor registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Registratúrny poriadok na správu registratúry si žiada názov interného predpisu a neviem si predstaviť, ako by sa mal volať. Za radu vopred ďakujem JUDYP
miladenka
06.05.05,13:48
ja som dala "uznesenie valnej hromady spolocnikov"
miro_mr
06.05.05,14:09
Mám z archívu vzor registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Registratúrny poriadok na správu registratúry si žiada názov interného predpisu a neviem si predstaviť, ako by sa mal volať. Za radu vopred ďakujem JUDYPnapr. prikaz riaditela
Theo
06.05.05,15:36
Dobrý deň,
kto sa môže zaoberať vypracovaním registratúrneho poriadku pre podnikateľov resp.pre SZČO?/Stačí ak má živnosť v tomto smere-špecialne uvedená činnosť?
Ktorý predpis upravuje kto môže za akých podmienok vykonávať horeuvedené?
Dík za odp.
/aj na mail:agency2@post.sk
Theo
06.05.05,15:50
To je vsetko ok, ale pani Mrížová by mala podávať tieto komplexné informácie vždy, keď o tom informuje, či už v novinách, alebo na školeniach. Ako účastník jej školenia som dostala informáciu, že SZČO niečo robiť nemusia, na inom mieste povie, že to úplne tak nie je, že sú aj výnimky. Keby som nenatrafila na tie noviny, kde o tom písali, tak mám len neúplnú informáciu zo školenia, že žiadna SZČO poriadok nemusí predkladať na schválenie, čo ale v praxi nie tak úplne pravda. O to mi ide. Na to som si zaplatila školenie, aby som sa od kompetentnej osoby dozvedela všetko, čo mám robiť a nie aby som to musela zisťovať z novín.

To si vážne myslíš,že za svoje peniaze dostaneš všetko,čo máš?Ešte ani na jednom školení od 1993 som nedostal "všetko" skôr to,čo som už vedel...Platiť ale vždy všetko...
sway
06.05.05,19:36
Ľudkovia prosím Vás Tak musia si FO dávať do archívu potvrdiť registratúrny poriadok, alebo len si vypracujú ten zjednodušený a nikam ho nepredkladajú - akosi som to nepostrehla.

Ak musia PROSÍM nevenujete sa tomu niekto v Dubnici nad Váhom? - alebo okolí? - potrebujem jeden vypracovať pre malú FO a jeden pre Spoločenstvo vlastníkov bytov - aj oni to asi musia predkladať? - takže 2 kusy samozrejme to nechcem zadarmo!!!

Vďaka. Ak náhodou niekto ste ochotní pošlite mi prosím SS.;)
Denisa
07.05.05,07:24
Mám z archívu vzor registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Registratúrny poriadok na správu registratúry si žiada názov interného predpisu a neviem si predstaviť, ako by sa mal volať. Za radu vopred ďakujem JUDYP
Ja som dala názov: Interný predpis č.2005-01 ;)
Rado2
07.05.05,12:51
To je vsetko ok, ale pani Mrížová by mala podávať tieto komplexné informácie vždy, keď o tom informuje, či už v novinách, alebo na školeniach. Ako účastník jej školenia som dostala informáciu, že SZČO niečo robiť nemusia, na inom mieste povie, že to úplne tak nie je, že sú aj výnimky. Keby som nenatrafila na tie noviny, kde o tom písali, tak mám len neúplnú informáciu zo školenia, že žiadna SZČO poriadok nemusí predkladať na schválenie, čo ale v praxi nie tak úplne pravda. O to mi ide. Na to som si zaplatila školenie, aby som sa od kompetentnej osoby dozvedela všetko, čo mám robiť a nie aby som to musela zisťovať z novín.Možno budú viacerí prekvapení mojim príspevkom, ale dovolím si tvrdiť:
Metodický pokyn z 22.11.2004, ktorý akosi nejapne upravuje postup fyzických osôb, hodnotím, že bol vydaný na základe zhrozenia pracovníkov štátnych archívov, ktorí pochopili, čo ich čaká. Že to nie je až tak jasný metodický pokyn, svedčí celá táto diskusia k registratúrnym poriadkom. Keby bol jasný, tak sa tu nevypytuje takmer každý na základné veci. Ani tie totiž nie sú jasné z toho pokynu. Preto i Jana tu hovorí, že nie je celkom pravda, čo jej povedali pracovníci archívu. Viackrát som tu čítal, že z metodického pokynu jasne vyplýva, že FO nemusí dať nič nikam schvaľovať. Je tam snáď uvedené, že FO nie je povinná predkladať registratúrny plán a poriadok na schválenie? Citujte mi prosím niekto túto vetu, pokiaľ som ju ja prehliadol. Je to len voľná dedukcia z textu, a preto sa i tu stretávame s rôznymi vyjadreniami, ktoré viacerí z vás získali od niekoho zo štátneho archívu. Ani oni jednoznačne nevedia, čo majú FO hovoriť. Preto i ten zmätok na týchto stránkach.
Navyše tvrdím, že metodický pokyn, v prípade takéhoto ponímania, je v rozpore so zákonom, pretože žiadny metodický pokyn nie je nadradený zákonu - to je vyššia forma. I v prípade, že by tam bola veta "Fyzická osoba nemusí predkladať registratúrny plán a registratúrny poriadok na schválenie" tak je to v rozpore so zákonom 395/2002, práve z dôvodu, že metodický pokyn nemôže byť v rozpore so zákonom, ktorý o tejto veci pojednáva. Už i len z praktického hľadiska uvediem príklad: samostatne podnikajúca FO si vypracuje stručný a jednoduchý postup na spracovanie registratúry a registratúrny plán s pár registratúrnymi značkami. Každý však, bez rozdielu, vytvára nejakú registratúru, hoci len pár vecí za rok. Ale každý určite podáva daňové priznanie, má nejaké "papiere" na nemocenské poistenie, sem tam faktúru atd. Všetko má svoju lehotu uloženia. No a teraz si náhodou niekto zmyslí, trebárs i pri skončení živnosti, že to skontrolujú. A samostatne podnikajúca FO predloží plán, ktorý nikto nevidel, neschválil a on podľa toho postupoval, už povedzme 5 rokov. A zle. Obháji sa tým, že predsa nemusel to nikam dávať na schválenie? Bude to mať každý dobre? Pripomína mi to pokyn učiteľky: "deti spravte si doma úlohu, budete potom podľa toho ďalej robiť, ale nemusíte mi ju ukazovať, nebudem ju ani kontrolovať" (dajte mi všetci svätý pokoj). No všetci to určite spravia, a určite všetci to budú mať dobre. Tak ja teraz hodnotím prístup archívov vo vzťahu zákon 395/2002 : FO. A to tu nejdem rozvádzať problém FO, ktorý má viac ako 100 zamestancov (poznám konkrétne takého podnikateľa) a ten by tiež nemusel nič dávať na schválenie, pretože nie je právnická osoba.
Ste názoru, že ide len o to, aby bol registratúrny plán na papieri? Ak robíte ako FO účtovníctvo, ste názoru, že podstatné to je pre niekoho robiť, len aby sa to robilo? Je jedno na aký účet zapíšete náklady na služobnú cestu z Bratislavy do Trnavy a výdaje za nákup tonera do tlačiarne? Obidve predsa nič moc, tak je to jedno nie? Robíte daňové priznanie, len aby nejaké bolo, alebo sledujete zákony, nariadenia, zmeny a spravíte to tak aby to bolo dobre? Nezabúdajte, že podľa registratúrneho plánu, ktorý si vypracujete, budete musieť robiť a bude to vaša vlastná interná norma na spracovávanie vašej vlastnej registratúry.
No a záverom pripomínam skutočnosť, že MV SR si dalo do plánu na rok 2005 získať príjem 500 mil. Sk na pokutách od vodičov. No a štátne archívy patria pod Ministerstvo vnútra SR. Presný názov toho najvyššieho je: Ministerstvo vnútra SR - sekcia verejnej správy, odbor archívov a registratúr. A každý archív sa volá: Ministerstvo vnútra SR, Štátny archív .... v Hornom Dolnom. Pokiaľ chcú od vodiča vybrať pokutu, tak ho musia nachytať. Ale evidencia o schválení plánov bude jasne hovoriť o tom, kto plán má a kto nemá. Takže pôjdu na isto. V zákone 395/2002 si pozrite § 31 Správne delikty. Celkom dobrý potenciálny zdroj príjmov.
Nechcel som strašiť, je tu diskusia a ja som sa do nej zapojil týmto príspevkom. Nemusíte s ním súhlasiť. Len sa čudujem tým FO, ktoré na živnosť robia účtovníctvo a tu v diskusii o zákone 395/2002 meditujú nad tým, čo treba, ako treba, kde opísať, čo stačí a čo nestačí, kde poslať, čo sú to registratúrne značky, ten povedal, že stačí,... etc. Prečo títo diskutéri z radov ekonómov neporadia svojim vlastným klientom, že nech si účtovníctvo robia sami. Je to predsa všetko jednoduché, stačí predsa len opísať číslo z bločkov a faktúr, zapísať všetko tam, kam to patrí a daňové priznanie má predtlačené tlačivo a stačí ho len vyplniť. Stretávate sa s tým, že Vašu prácu niektorí klienti podceňujú a zdá sa im, že za to, čo Vám platia robíte len jednoduché veci? Určite áno. Len Vy viete čo to obnáša, a čo robíte. Ako sa napr. aj babrete s bločkami vhodenými do škatule a klienti si myslia, že nič nie je jednoduchšie ako to zaúčtovať. Vám je však ľúto zaplatiť 1000,- Sk (toľko je priemerná cena za registratúrny poriadok a plán pre FO bez zamestnancov), niekomu kto to robiť vie a ponesie zodpovednosť za Vás, tak ako i Vy zodpovedáte, že účtovne je všetko správne a tak ako má byť. Howgh
janina028
07.05.05,16:34
Asi moja otazka tu uz niekde zodpovedana bola, ale je tu toho o tom poriadku/neporiadku popisane tolko, ze odpoved na moju otazku nemozem najst.Takze asi este raz: Aka je podla Vas "razna uprava" metodickeho navrhu? Ked z toho metodickeho navrhu vyhodim polovicu, to uz je "razna uprava" alebo je to v poriadku a nemusim davat nic schvalovat, len sa tym riadit?Dakujem.

Janka;)
miro_mr
07.05.05,16:55
Asi moja otazka tu uz niekde zodpovedana bola, ale je tu toho o tom poriadku/neporiadku popisane tolko, ze odpoved na moju otazku nemozem najst.Takze asi este raz: Aka je podla Vas "razna uprava" metodickeho navrhu? Ked z toho metodickeho navrhu vyhodim polovicu, to uz je "razna uprava" alebo je to v poriadku a nemusim davat nic schvalovat, len sa tym riadit?Dakujem.

Janka;)Ak by ti nevyhovoval postup evidencie a manipulacie ako je tam napisane. Tak si urobis svoj vlastny. Napr. ak by si zaviedla system kvality podla noriem ISO9000 tak tam je postup riadenie dokumentov a zaznamov. Bolo by komplikovane ak by si cast dokumentov riadila pokynom a cast tymito smernicami. Preto sa urobia len smernice podla ISO doplni sa do nich registratura a daju sa schvalit.
Neviem si predstavit dovod preco by FO mala vymyslat iny system ako je v pokyne - ten je maximalne jednoduchy uz sa zjednodusit neda.
Razna uprava je ze by si chcela evidovat ine udaje ako je v pokyne, alebo ze by si chcela inak ukladat - neviem ako. Cim by sa zmenil cely system.
jess
07.05.05,17:08
ale keďže len povyhadzujem niektoré veci alebo 4 spolu súvisiace veci zhrniem do jednej to sa nepovažuje za ráznu úpravu, pravda ?
janina028
07.05.05,17:30
Ak by ti nevyhovoval postup evidencie a manipulacie ako je tam napisane. Tak si urobis svoj vlastny. Napr. ak by si zaviedla system kvality podla noriem ISO9000 tak tam je postup riadenie dokumentov a zaznamov. Bolo by komplikovane ak by si cast dokumentov riadila pokynom a cast tymito smernicami. Preto sa urobia len smernice podla ISO doplni sa do nich registratura a daju sa schvalit.
Neviem si predstavit dovod preco by FO mala vymyslat iny system ako je v pokyne - ten je maximalne jednoduchy uz sa zjednodusit neda.
Razna uprava je ze by si chcela evidovat ine udaje ako je v pokyne, alebo ze by si chcela inak ukladat - neviem ako. Cim by sa zmenil cely system.
Takze super, aspon nieco kladne, dakujem za radu. Ja len par veci povyhadzujem, pretoze napr. nemam mzdy a pod.

janka
Theo
07.05.05,17:38
I keď si dohovoril-aspoň poznámku: veď aj pred rokom 89 sa vyraďovanie dokladov a postup pri ich vyraďovaní riadil zákonom.ASi je tu /aj/podľa teba málo takých zodp.prac.,ktorí to robili aj v minulosti?
V zásade bol tento zákon potrebný -ale veď nejaký platil aj doteraz?!Alebo sa archivácia dokladov robila-koľko mám ešte miesta-ostatné vyhodím?/poznám aj taký prípad/
No a zákon nevyšiel včera,ale do 20.6. asi 80 % zainteresovaných nebude mať scválený registratúrny poriadok.Ale potom by to nebolo o nás -slovákoch...
miro_mr
07.05.05,20:19
ale keďže len povyhadzujem niektoré veci alebo 4 spolu súvisiace veci zhrniem do jednej to sa nepovažuje za ráznu úpravu, pravda ?Myslim ze nie. Ved ziadne A-cka nemame tak ci si doplnim do planu par svojich veci, alebo niektore ked ich mam malo a davam spolu do krabic tak ich zlucim tak sa nic nedeje. Ved su to veci bez znaku hodnoty A. A ak maju aj rovnaku lehotu a ty ich ukladas spolu tak neni dovod aby si koli vzorovemu planu preusporiadavala svoje krabice.
jess
08.05.05,07:17
miro ďakujem :)
kikimi
08.05.05,10:59
Vie mi niekto povedat, kam zaradit "ZMLUVU O ZAJAZDE" medzi CK a klilentom? Do ktorej skupiny a ako dlho by ju bolo potrebne archivovat? Vopred dakujem!
miro_mr
08.05.05,11:09
Vie mi niekto povedat, kam zaradit "ZMLUVU O ZAJAZDE" medzi CK a klilentom? Do ktorej skupiny a ako dlho by ju bolo potrebne archivovat? Vopred dakujem!V CK by mozno bolo dobre urobit tzv. klientsku agendu. Tj. vsetko co sa tyka daneho klienta ukladat spolocne v napr. klientskom spise.
Potom by bola vecna skupina Klienstke spisy a v zatvorke by bolo vymenovane co by mal takyto spis obsahovat.
Zuziana
08.05.05,11:22
školenie k reg.poriadku a plánu Trnava - www.actoris.sk
jess
08.05.05,15:16
pri reg.pláne PO si rozdeľujete faktúry na tuzemské a zahraničné alebo nie, pretože ja mám na každé iný šanón
Rado2
08.05.05,16:23
pri reg.pláne PO si rozdeľujete faktúry na tuzemské a zahraničné alebo nie, pretože ja mám na každé iný šanónMôže to tak byť, pričom to je ešte k tomu i prehľadnejšie a šikovnejšie z hľadiska ďalšej manipulácie, či spätného vyhľadávania. Práve o tom je registratúrny plán, že musí byť "šitý" na mieru a tak, aby vyhovoval i pôvodcovi registratúry.
jess
08.05.05,16:44
ďakujem ... a interné účtovné doklady ohľadom napr. halierového zaúčtovania, zaúčtovania skladu mesačne .atď....sa kde zakladajú, resp. akú majú lehotu uloženia ? 10 rokov ?
sway
08.05.05,16:52
Možno budú viacerí prekvapení mojim príspevkom, ale dovolím si tvrdiť:
Metodický pokyn z 22.11.2004, ktorý akosi ............ Howgh
Tak som si prečítala tvoj príspevok, vychádza mi z toho, že si za to aby si radšej FO registratúru riadne dali schváliť... - je tak?
Ja som ekonóm a robím viacerým firmám papiere. Trochu ma zarazilo že berieš túto registratúrnu záležitosť ako povinnosť účtovníka - to nesúhlasím! - je to veľmi ťažké, ale napr. ja mám zmluvy uzavreté, ceny dohodnuté a prichádza zasa robota naviac - neviem ako ostatní, ale ja sa stretávam aj s tým, že klient si jednoducho neuvedomuje koľko je s čím práce a každú vec naviac berie akože zasa si niečo ten ekonóm vymyslel, aby sme museli platiť..., chcem tým povedať, že ťažko sa ceny za práce naviac dohadujú počas živého roka...
Poriešila som to tak, že som povedala klientom, že im túto záležitosť robiť nebudem ale som im dala kontakt na firmu, čo ma oslovila že registratúru robí až po schválenie archívom. Prídu ku mne (ja mám papiere) pozrú, spravia plán, dajú ho schváliť a zaplatí to môj klient priamo im. Ja som len medzičlánok, nemyslím si že je toto účtovnícka záležitosť, už tak som s tým stratila čas, lebo klienti o registratúre nič netušia, každému som volala, vysvetľovala...., no neviem - to je len môj názor.:confused:
Manual
08.05.05,16:56
Mám rovnaký názor, to nie je vec účtovníka ale majitela firmy. Tiež som to tak spravil a je na nich či si to dajú alebo nedajú spraviť. Vytlačil som im leták, kde sa o tom hovorí a čo je za nesplnenie zákona.
Pekný večer želám...
miro_mr
08.05.05,17:07
Mám rovnaký názor, to nie je vec účtovníka ale majitela firmy. Tiež som to tak spravil a je na nich či si to dajú alebo nedajú spraviť. Vytlačil som im leták, kde sa o tom hovorí a čo je za nesplnenie zákona.
Pekný večer želám...Presne tak. Treba si aj uvedomit ze ked si ako uctovnik "naberies na rohy" aj smernice tykajuce sa registratury, tak vsetko co sa bude v buducnosti okolo registratury diat ti pripadne. Aj ked si napr. registratura nevyziada cloveka na 8 hodin denne, je to tolko veci ze nechcel by som to robit popri svojej praci.
Preto plne suhlasim s tym ako si to spravil.
aladin
09.05.05,04:13
mam tiež viac firiem a vyriesim to jednoducho 1 zamestnanca poskem na skolenie, sebe si registrat.plan vztvoríme , oboznamime o povinnosti všetky firmz ktorým spracuvavame uctovnictvo s tým že každej udame za aku ciastku , cas , a podmienok sme schopný to spraviť a približne v akom rozsahu s tým že ak si to vedia zabezpecit od inokadial rýchlejsie , lacnejsie , resp ak to nechcu tak nech si to vzbavia , resp nech to nechaju tak. Mam dost roboty , nepotrebujem si privyrobiť dalsiu. tiež som toho nazoru že tato praca nesuvisi priamo s vedením uctovnictva. Ale zas kto pozna lepsie kolobeh dokladov a ine veci ohladom archívu a k nie účtovník :-)))) no nie ?
jananov
09.05.05,05:20
mam tiež viac firiem a vyriesim to jednoducho 1 zamestnanca poskem na skolenie, sebe si registrat.plan vztvoríme , oboznamime o povinnosti všetky firmz ktorým spracuvavame uctovnictvo s tým že každej udame za aku ciastku , cas , a podmienok sme schopný to spraviť a približne v akom rozsahu s tým že ak si to vedia zabezpecit od inokadial rýchlejsie , lacnejsie , resp ak to nechcu tak nech si to vzbavia , resp nech to nechaju tak. Mam dost roboty , nepotrebujem si privyrobiť dalsiu. tiež som toho nazoru že tato praca nesuvisi priamo s vedením uctovnictva. Ale zas kto pozna lepsie kolobeh dokladov a ine veci ohladom archívu a k nie účtovník :-)))) no nie ?Ja mám skúsenosť, že poslať teraz rýchlo zamestnanca na školenie nestačí, myslím to jedno, alebo dvojdňové školenie, ktoré sa týka preškolenia o zákone. Z takéhoto síce lacnejšieho, ale veľmi stručného školenia nepochopíte podstatu toho, čo máte vlastne robiť a musíte zháňať informácie ďalej. Na to sme tam prišli všetci účastníci kurzu, ktorí už predtým neabsolvovali nejaký ich rekvalifikačný kurz, ktorí sa toho týka. Pozerala som na internete jeho ceny, pohybuje sa v rozmedzí 7000-20000 korún. To sa mi naozaj zdá lepšie dať si to vypracovať niekomu, kto sa tým zaoberá, niektorí to ponúkajú za veľmi slušné ceny (osobná skúsenosť). Ušetrí sa tým kopec času a problémov a hlavne si treba uvedomiť, že podľa toho, ako to napíšeme, budeme musieť fungovať v praxi.
mlyn16
09.05.05,06:22
Jess,
podľa § 35 odst. (3) písm. b) zákona o účtovníctve sa účtovné doklady, teda aj interné doklady, faktúry a pod. uchovávajú 5 rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.
Avšak § 76 zákona o DPH už hovorí o uchovávaní faktúr po dobu 10 rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.
Rado2
09.05.05,06:29
ďakujem ... a interné účtovné doklady ohľadom napr. halierového zaúčtovania, zaúčtovania skladu mesačne .atď....sa kde zakladajú, resp. akú majú lehotu uloženia ? 10 rokov ?Pokiaľ robíš účtovníctvo maj vždy pri ruke zákon 431/2002, tam to nájdeš v § 35. I tam je evidentné prepojenie na registratúrny plán, kde treba všetko zosúladiť.
Rado2
09.05.05,06:41
Tak som si prečítala tvoj príspevok, vychádza mi z toho, že si za to aby si radšej FO registratúru riadne dali schváliť... - je tak?
Ja som ekonóm a robím viacerým firmám papiere. Trochu ma zarazilo že berieš túto registratúrnu záležitosť ako povinnosť účtovníka - to nesúhlasím! - je to veľmi ťažké, ale napr. ja mám zmluvy uzavreté, ceny dohodnuté a prichádza zasa robota naviac - neviem ako ostatní, ale ja sa stretávam aj s tým, že klient si jednoducho neuvedomuje koľko je s čím práce a každú vec naviac berie akože zasa si niečo ten ekonóm vymyslel, aby sme museli platiť..., chcem tým povedať, že ťažko sa ceny za práce naviac dohadujú počas živého roka...
Poriešila som to tak, že som povedala klientom, že im túto záležitosť robiť nebudem ale som im dala kontakt na firmu, čo ma oslovila že registratúru robí až po schválenie archívom. Prídu ku mne (ja mám papiere) pozrú, spravia plán, dajú ho schváliť a zaplatí to môj klient priamo im. Ja som len medzičlánok, nemyslím si že je toto účtovnícka záležitosť, už tak som s tým stratila čas, lebo klienti o registratúre nič netušia, každému som volala, vysvetľovala...., no neviem - to je len môj názor.:confused:Nikdy som netvrdil, že registratúrny poriadok a plán je záležitosť ekonóma- účtovníka. Práve naopak som názoru, že účtovník má robiť ekonomické veci a nie registratúru. Pokiaľ som to vo svojom príspevku zle formuloval, prepáč. Som názoru, že účtovník sa nemá zaťažovať ani vlastným plánom a má si to dať spraviť tomu, kto to vie robiť. Ty nesieš zodpovednosť za správnosť účtovníctva, tak na druhého prenes zodpovednosť za spracovanie registratúrneho poriadku a plánu. Práve, že zo strany klientov je tlak na svojich ekonómov, že by mali automaticky spraviť pre nich i registratúrny plán. Je to omyl. Treba im vysvetliť, že to akosi s prácou účtovníka nemá moc spoločné. Akurát, že účtovník musí podľa toho plánu robiť s registratúrou týkajúcou sa účtovníctva resp. ekonomických vecí v rozsahu, ktoré pre klienta vykonáva.
jananov
09.05.05,07:01
Nikdy som netvrdil, že registratúrny poriadok a plán je záležitosť ekonóma- účtovníka. Práve naopak som názoru, že účtovník má robiť ekonomické veci a nie registratúru. Pokiaľ som to vo svojom príspevku zle formuloval, prepáč. Som názoru, že účtovník sa nemá zaťažovať ani vlastným plánom a má si to dať spraviť tomu, kto to vie robiť. Ty nesieš zodpovednosť za správnosť účtovníctva, tak na druhého prenes zodpovednosť za spracovanie registratúrneho poriadku a plánu. Práve, že zo strany klientov je tlak na svojich ekonómov, že by mali automaticky spraviť pre nich i registratúrny plán. Je to omyl. Treba im vysvetliť, že to akosi s prácou účtovníka nemá moc spoločné. Akurát, že účtovník musí podľa toho plánu robiť s registratúrou týkajúcou sa účtovníctva resp. ekonomických vecí v rozsahu, ktoré pre klienta vykonáva.Úplný súhlas.
miro_mr
09.05.05,07:06
Nikdy som netvrdil, že registratúrny poriadok a plán je záležitosť ekonóma- účtovníka. Práve naopak som názoru, že účtovník má robiť ekonomické veci a nie registratúru. Pokiaľ som to vo svojom príspevku zle formuloval, prepáč. Som názoru, že účtovník sa nemá zaťažovať ani vlastným plánom a má si to dať spraviť tomu, kto to vie robiť. Ty nesieš zodpovednosť za správnosť účtovníctva, tak na druhého prenes zodpovednosť za spracovanie registratúrneho poriadku a plánu. Práve, že zo strany klientov je tlak na svojich ekonómov, že by mali automaticky spraviť pre nich i registratúrny plán. Je to omyl. Treba im vysvetliť, že to akosi s prácou účtovníka nemá moc spoločné. Akurát, že účtovník musí podľa toho plánu robiť s registratúrou týkajúcou sa účtovníctva resp. ekonomických vecí v rozsahu, ktoré pre klienta vykonáva.Suhlas. Vypracovanie poriadku a planu je zaciatkom nie koncom starosti s registraturou. Registratura potrebuje svoje. Uctovnictvo je len mensou alebo vacsou castou registratury.
janina028
09.05.05,07:44
Dakujem, prave ste mi vnukli tu fantasticku myslienku dat registraturny plan spravit osobe na to kompetentnej a nemusim sa s tym dalej zaoberat. Aj ked my ako spolocenstvo vlastnikov bytov to musime najprv odsuhlasit,ale ked dam konkretny navrh, tak by to malo byt v poriadku. Preto prosim, neviete niekto nejaky kontakt na firmu, ktora robi registraturny plan v Martine?Dopredu moc dakujem. A este jedna otazka: Prosim Vas, urcite ste to tu uz niekde vysvetlovali, ale nemozem to najst, mozem v metodickom pokyne nechat aj veci, ktore momentalne nemam, ale v buducnosti mozem mat? Tym myslim napr. mzdy, manzel nema zamestnancov, ale v buducnosti moze mat a pod. DAKUJEM.:confused:

Janka:)
jananov
09.05.05,08:01
Dakujem, prave ste mi vnukli tu fantasticku myslienku dat registraturny plan spravit osobe na to kompetentnej a nemusim sa s tym dalej zaoberat. Aj ked my ako spolocenstvo vlastnikov bytov to musime najprv odsuhlasit,ale ked dam konkretny navrh, tak by to malo byt v poriadku. Preto prosim, neviete niekto nejaky kontakt na firmu, ktora robi registraturny plan v Martine?Dopredu moc dakujem. A este jedna otazka: Prosim Vas, urcite ste to tu uz niekde vysvetlovali, ale nemozem to najst, mozem v metodickom pokyne nechat aj veci, ktore momentalne nemam, ale v buducnosti mozem mat? Tym myslim napr. mzdy, manzel nema zamestnancov, ale v buducnosti moze mat a pod. DAKUJEM.:confused:

Janka:)Áno, Jani, určite zapracuj do registratúrneho plánu dokumentáciu, o ktorej vieš, že ju v budúcnosti budeš mať. Každý zásah v už schválenom reg. poriadku alebo pláne totiž musí byť znovu schválený archívom, takže si ušetríš problémy.
urs
09.05.05,08:03
Prosím Vás, už ste ten poriadok niekto podali? Tabulky na našu firmu som spracovala, ale neviem či nám spraviť aj nejaký pokec alebo stačí sprievodný list.
A kde zistím, do ktorého archívu to mám odniesť?
mlyn16
09.05.05,08:15
http://www.civil.gov.sk/ARCH/sa_email.htm
Jeden exemplár so sprievodným listom zašli na archív, pod ktorý patríš.
janina028
09.05.05,08:25
tu je ten sprievodny list, ak ho tam uz medzitym niekto nevlozil:
janina028
09.05.05,08:28
Áno, Jani, určite zapracuj do registratúrneho plánu dokumentáciu, o ktorej vieš, že ju v budúcnosti budeš mať. Každý zásah v už schválenom reg. poriadku alebo pláne totiž musí byť znovu schválený archívom, takže si ušetríš problémy.
dakujem. hadam to uz nejako dobojujem.

janka
Julča
09.05.05,09:16
Prešla som všetky tieto príspevky, chvíľu mi to trvalo ale nenašla som odpoveď na jeden môj problém. Chcela by som sa opýtať, či s.r.o. založená k 1.1.2005, ale má od 1.3.2005 pozastavenú činnosť na 1 rok tiež musí vypracovávať registratúrny poriadok a všetko čo s tým súvisí?
Ďakujem
miro_mr
09.05.05,11:17
Prešla som všetky tieto príspevky, chvíľu mi to trvalo ale nenašla som odpoveď na jeden môj problém. Chcela by som sa opýtať, či s.r.o. založená k 1.1.2005, ale má od 1.3.2005 pozastavenú činnosť na 1 rok tiež musí vypracovávať registratúrny poriadok a všetko čo s tým súvisí?
ĎakujemAno zakon plati od 1.1.2003