Jozef1963
28.05.24,18:20
Vedel by mi niekto poradiť? Pracujem už niekoľko rokov ako osobný asistent,s počtom hodín mesačne viac ako 140, tým pádom za mňa štát platí odvody. Tento rok mám možnosť odísť do predčasného dôchodku. Zaujíma ma či môžem ako dôchodca naďalej vykonávať osobnú asistenciu. Zmluvu mám uzatvorenú s klientom osobnej asistencie. V zákone sa neuvádza že to nieje možné a inde som túto informáciu nenašiel. Ďakujem za každú radu
veronikasad
28.05.24,16:52
Dôchodkové poistenie osobného asistenta nie je povinné. Vzniká - po splnení ostatných podmienok podaním prihlášky na registračnom liste fyzickej osoby.
Ak sa z neho odhlásis pred podaním žiadosti o predčasný starobný dôchodok, môžeš prácu vykonávať ďalej .
Možno by vznikol problém vtedy, ak by ti predčasný dôchodok nezačali vyplácať, lebo po kráteni nedosiahne 1.6 násobok životného minima. Vybavenie PSD trvá niekoľko mesiacov a spätne sa asi prihlásiť nebude dať.
Katy a R
28.05.24,17:17
on sa nemôže odhlásiť len tak - ak má 140 hodín, jednoducho je poistencom štátu!
veronikasad
28.05.24,17:20
Našla som na nete, že štát nie je platiteľom dôchodkového poistenia za osobných asistentov, ktorí sú poberateľmi predčasného starobného dôchodku. Ako potom o ten PSD požiadať?
Katy a R
28.05.24,17:25
Ako dôchodca môžeš vykonávať osobnú asistenciu, aj ako predčasný. Ale ako predčasný nesmieš mať dôchodkové poistenie.
Dobre si rozmysli - ak sa rozhodneš pre predčasný dôchodok. Poistenie platené štátom ti skončí v mesiaci ke´d budeš mať 139 hodín a menej. Takže takto sa môžeš zariadiť - od mesiaca, kedy chceš požiadať vykážeš "len" 139 hodín ;). (aby neboli problémy) . No a potom neskôr , môžeš vykázať aj viac
A tiež si uvedom, že ak budeš dôchodca (k 1.1. daného roka) - tak si nemôžeš uplatniť NČZD - z tohto dôvodu by bolo možné počkať do budúceho roka - ale zase treba si prepočítať, či sa oplatí predč. dôchodok teraz, alebo až budúci rok???
veronikasad
28.05.24,17:28
Ahaá, takto sa dá zbaviť dôchodkového poistenia. Ďakujem.
Negoce
28.05.24,20:06
Katka, na školení s J. M. sa urobil prepočet ako príklad bol: PSD priznaný do 14 05 2024 a po mesiaci vzniklo dôchodkové poistenie zo zamestnania (nie z dohody), SP zastaví vyplácanie dôchodku ale každoročné zvýšenia dôchodkov sa týka aj tých, kt. majú priznaný PSD ale z dôvodu vzniku dôchodkového poistneia sa nevypláca......
teda ak si dal prizanť PSD do 14 05 2024 so snížením 0,3 % za každých 30 dní, a dosiahnutím dôchodkového veku SP priznáva % aj za dobu nepoberania PSD - dôvod nepoberania som už uviedla........ten rozdiel v prospech dôchodcu bol fakt zaujímavý........
veronikasad
28.05.24,20:17
Tento osobný asistent ešte o predčasný dôchodok nepožiadal. Asi si chcela reagovať v inej téme. Ferona v nej zadanie opakovane zmazala
Jozef1963
29.05.24,09:12
Nemôžem sa odhlásiť, mesačne mám 170 hodín. Chystám sa navštíviť SP, lebo podľa nového zákona budem môcť ísť do PSD asi až od januára 2025. Bol som sa totiž informovať v januári tohto roka, a odborných 40 rokov mi vychádzalo až na konci júna tohto roku. Avšak podľa najnovších informácií musím mať ako ročník 1963 odrobených 40 rokov aj šesť mesiacov.
Z vašej správy teda mám chápať že bude možné naďalej vykonávať osobnú asistenciu a aj poberať PSD..... áno?
Jozef1963
29.05.24,09:19
Presne tak,ja som o dôchodok ešte stále nepožiadal. A vykázať 139 hodín? Klient potrebuje maximálny počet hodín aký mu bol mesačne priznaný,ani to mu nestačí a sú dni kedy pracujem aj navyše z dobrej vôle. Za tie roky máme medzi sebou pekný vzťah, a je mi ľúto že úrady mu nepriznali aj viac hodín ako by potreboval. Nevieme si predstaviť vykázať menej ani len papierovo....
Katy a R
29.05.24,09:29
Hodiny sa dajú rozdeliť! ;) ŤZP osoba môže mať aj viac asistentov - veď aj teba musí niekto zastúpiť v prípade potreby - či? (napr manželka, resp kamarát...) . Len nezabudni, že keď budeš dôchodca - výjde ti pomerne vysoká daň, treba potom s tým rátať.
Jozef1963
29.05.24,09:49
Áno to ja viem že hodiny sa dajú rozdeliť,ale môj klient ziadneho iného asistenta nemá....a ja som to zatiaľ zvládal nakoľko iné zamestnanie nemám. Asistentov je málo a ťažko sa zháňajú,to nieje taká jednoduchá vec. Takže rozdeliť si hodiny nemám s kým. A teda táto informácia o platení daní ma prekvapila....platil som kedysi keď som bol popri asistencii ešte zamestnaný na dohodu,ale že budem platiť aj z dôchodku daň tak to je teda pre mňa dosť závažná a rozhodujúca informácia. Veď dôchodok nieje mzda zo zamestnania?
Negoce
29.05.24,10:12
Jozef, čítaj s porozumením.....
dôchodok je oslobodený od dane z príjmov, ale pokiaľ si poberateľ dôchodku SD alebo PSD k 01 01 daného roku nemáš nárok na nezdaniteľnú čiastku základu dane, preto platíš daň z príjmov (ale iba zo 40 % príjmu)
Katy a R
29.05.24,10:15
Nuž ako dôchodcovi ti zrejme výjde len nulová NČZD (alebo možno nejaká maličká výjde? ) . nuž a pri takomto rozsahu tá daň môže byť aj okolo tisícky. (záleží od presného ZD, aj či sa bude zvyšovať odmena).
Samozrejme, tiež je dôležité, ako ti vychádza dôchodok (či je lepšie teraz, alebo až neskôr) , lebo z asistencie máš odvody len z minima.
Negoce
29.05.24,10:28
Podľa § 138 ods. 7 ZSP, vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie za poistencov štátu, je 50 % priemernej mzdy zistenej za dva roky dozadu t. č. iba zo sumy 605,50 €/ mesiac
Jozef1963
29.05.24,10:41
Ďakujem Vám všetkým za rady.....
veronikasad
29.05.24,11:21
Pokiaľ neznížis počet hodín pod 140 mesačne, dôchodkové poistenie ti nezanikne (nevedela som, že sa to nedá odhláškou). Kým bude trvať dôchodkové poistenie, o predčasný starobný dôchodok požiadať nemôžeš...
Po priznaní predčasného dôchodku štát už za teba nebude platiť dôchodkové poistenie a osobnú asistenciu môžeš vykonávať v súbehu s poberanim dôchodku.
Ak o PSD požiadas po 1.1.2025, vznikne ti ešte nárok na ročnú nezd.cast základu dane aj za rok 2025.
Jozef1963
29.05.24,14:16
Úprimne nechcem znížiť počet hodín pod 140. A ako to teda čítam,bude asi pre mňa lepšie počkať si na riadny starobný dôchodok. Ten proces vybavovania,resp.schvalovania trvá niekoľko mesiacov a ja si nemôžem znížiť hodiny, môj klient ma jednak potrebuje a na strane druhej je to tiež môj príjem bez ktorého nemôžem zostať. Ale ďakujem za radu....
veronikasad
29.05.24,14:25
Rozhodnutie je na tebe, na starobný dôchodok si budeš musiet počkať do dovŕšenia veku 63 rokov
Jozef1963
29.05.24,14:39
Musím to zvážiť,ale ak to má ublížiť mne aj klientovi tak áno, radšej počkám na riadny dôchodok. Snáď sa ho aj dožijem v zdraví... ďakujem za Váš čas a rady