Poola
29.05.24,10:43
Dobry den. Po mame som zdedila istu penaznu ciastku, tuto pen. ciastku by som rada investovala do nejakej nehnutelnosti. Ak by sa zrealizovala predstava, bude potom mozne Zavetou, nehnutelnost napisat na syna?
Syn je z mojho 1. manzelstva. Dakujem.
Chobot
29.05.24,09:00
Len pre spresnenie - to je " ten závet ".

To, že si zdedila peniaze, je nepodstatné. Taktiež je nepodstatné, ako nadobudneš nehnuteľnosť, či kúpou či darovaním a tiež za aké peniaze.

Jednoducho - ak máš majetok, tak ho môžeš po smrti odkázať komukoľvek - aj synovi z prvého manželstva. Ale závetom nehnuteľnosť nenapíšeš na syna. Závet sa uloží u notára a po tvojej smrti syn nehnuteľnosť zdedí podľa závetu.

Ak chceš, aby syn dostal danú nehnuteľnosť ešte za tvojho života, tak mu ju buď predáš, alebo daruješ.
ivka70
29.05.24,10:02
Ak chcete kupit nehnutelnost, ktora nebude sucast BSM, je vhodne to deklarovat uz pri kupe, ze bola kupena za zdedene peniaze.
Môžete si o tom spísať zápisnicu s manželom pri kúpe bytu. Ze berie na vedomie, ze byt je vo vasom vylucnom vlastnictve a prostriedky na jeho kupu boli len vase, ziskane dedicstvom.
So svojou nehnutelnostou mozete potom robit, co chcete, aj ju darovat synovi, bez toho, aby bol potrebny suhlas manzela. Dedenim by dedil manzel a syn (pripadne dalsie deti) kazdy rovnakym dielom. Zavet , ktora by ho urcila synovi, je idealne riesenie, manzel tym padom byt dedit nebude.


https://ficek.sk/kupa-nehnutelnosti-pocas-manzelstva-10732
... Vzhľadom na uvedené je pre určenie, či predmetná vec patrí alebo nepatrí do BSM, rozhodujúce to, kto bol kupujúcim (či jeden z manželov alebo obaja), a aká bola vôľa kupujúceho, resp. kupujúcich.....
Poola
29.05.24,13:22
Ano a dakujem za komplexne info:)
Poola
29.05.24,13:23
Velmi pekne ďakujem
marjankaj
30.05.24,14:14
Tak tu peňažnú sumu preved synovi na účet a máš po starostiach.