babka - ježibabka
01.06.24,12:27
Pred veľa rokmi som dostala d Aničky Kvaky semená slezu maurského. Každý rok som mala nádherné aj 2 metre vysoké rastlinky pre zásobovanie kvetmi aj pre 5 rodín, okrem vlani, nevyrástla ani mi jedna rastlinka. Tento rok mi vyrástli dve rastlinky. Sú pekné vysoké, ale neviem čo sa s nimi stalo. Majú na listoch žlté bodky a zo spodnej strany nejakého škodcu. Neviem, čo to je. Poškodené listy som otrhala, ale ide to stále ďalej. Na kvetoch to nie je - zatiaľ. Nechcem používať chémiu, včera som to popolievala malou krhličkou roztokom vykvasenej žihľavy. Neviem, či to trochu pomôže. Nemá niekto podobný problém a neviete čo je to za škodca a čo s tým?
pavol54
01.06.24,13:54
na prvý pohľad to vyzerá na bakteriálnu škvrnitosť. V každom prípade by som použil mednatý prípravok
Jarka 1
03.06.24,07:01
Babík, toto mám na sleze každý rok. Nič s tým nerobím, len sa snažím odtŕhať napadnuté listy, kým nenasuším kvety. Myslím, že je to hrdza slezová. V minulosti som skúšala pestovať aj okrasný slez kúpený v záhradníctve a tiež to napadla. Zaujímavé, že tento rok mám slez pod jabloňou a hrzda sa zatiaľ chytila len spodných dvoch listoch. Vždy mi vyrastie z toho, čo sa vysemení.
babka - ježibabka
03.06.24,09:25
Jarka potešila si ma, že sa môže ďalej sušiť. Práve som jednej odberateľke poslala mail, že zo slezu tento rok nič nebude, že rastlinu idem vyhodiť. Tak ho doplním nech príde. Hodím jej skopírovanú Tvoju odpoveď. Ďakujem.