soccref
06.06.24,14:49
Prosím Vás o pomoc.
Naša spoločnosť má predpísané mesačné preddavky na rok 2024 (ostatné záväzky - bez zaúčtovania). Za rok 2023 sme mali preplatok na dani (ostatná pohľadávka - bez zaúčovania). Chceli by sme si uplatniť vzájomný zápočet (dve splátky preddavkov tým pokryjeme celé, tretiu čiastočne).

Platenie preddavkov máme zatiaľ účtované ... 341/221 a nič viac

Je potrebné priradiť v ostatných záväzkoch a ostatných pohľadávkach nejaké predkontácie? Potom čo ďalej v interných dokladoch?

Vopred pekne ďakujem za odpoveď.
tigy
06.06.24,13:42
Preddavky na daň, aj daň z príjmov samotná sa predsa účtuje na 341-ke, nie na ostatných pohľadávkach a záväzkoch...

Preplatok na dani by ste mali mať k 1.1.24 ako pohľadávku voči daňovému úradu na strane MD účtu 341. Požiadali ste o vrátenie preplatku (v časti IX DP)? Ak áno a preplatok vám vrátili, tak sa to zúčtuje 221/341.

Preddavky sa účtujú vtedy, keď sa platia, tak ako píšeš (341/221).

Neviem, čo iné by si ešte chcela účtovať, aké ďalšie akontácie...?
soccref
06.06.24,16:11
Nám to dala do pohľadávok a záväzkov POHODA. Tam ale nedalo žiadnu predkontáciu. A nepožiadali sme o vrátenie :(
Preto mi preddavky v záväzkoch vygenerovalo bez účtovania (predkontácie). Účtuje len likvidáciu - ako 341/221...
Pani na daňovom mi povedala, že nemáme platiť preddavky a bude si to preúčtovávať z preplatku dane.

Mohlo by byť takto?
V interných dokladoch 341/395 a 395/341?
tigy
07.06.24,05:42
Preddavky v záväzkoch?
Daňový úrad síce zasiela rozpis platenia preddavkov, ale to sa predsa neúčtuje, aspoň ja som o tom ešte nepočula...ale možno ma iní poraďáci vyvedú z 25-ročného omylu :)
Ale ak to tam už máte takto, tak zúčtovaním cez 395 nič nepokazíte :)

Štandardne sa účtuje len ich úhrada...

Ja som pre istotu vždy poslala na FS žiadosť cez všeobecné podanie o zápočet preplatku s preddavkami, nech je všetko kóšer :)
soccref
07.06.24,06:09
Nie, preddavky mi POHODA neúčtuje, len mi ich tam "akože" eviduje, aby sme nezabudli na úhradu (predkontácia BEZ). Nebudem radšej fakt nič komplikovať s účtovaním, finančná správa mi posiela mesačne oznámenie o započítaní a tým to pre mňa končí :D
Ešte raz ďakujem :)