Cennet
06.06.24,15:06
Kto ma prednost , ak sa cyklodraha krizuje s prijazdovou cestou do skoly?
tigy
07.06.24,05:50
Tu je k tomu celkom fajn článok
https://malacky.sk/cyklotrasy-ako-na-ne-ako-sa-pohybovat-po-cyklotrasach/

"Ak cyklotrasa pretína cestu a na ceste nie je vyznačená červenou farbou, ale iba ohraničením (podobne ako miesto na prechádzanie cesty pre chodcov), cyklista môže ísť na bicykli. Musí byť však opatrný a na vozovku smie vstúpiť iba vtedy, ak sa presvedčí, že cez priechod môže prejsť bezpečne. Na samotnom priechode už má prednosť pred prichádzajúcimi vozidlami. Cyklisti teda majú vlastné priechody pre cyklistov, spravidla hneď vedľa priechodov pre chodcov. Ak chce cyklista prejsť cez priechod pre chodcov, musí zosadnúť z bicykla, inak porušuje predpisy."
ivka70
07.06.24,06:02
Ten priechod je oddeleny priechod pre cyklistov bez prednosti cyklistov (nie je podfarbeny cervenou, tam je to ine), takze auta maju vzdy prednost.

https://ereport.sk/motoristi-pozor-na-tychto-priechodoch-budu-mat-prednost-cyklisti/
bodliak
07.06.24,06:14
bodliak
07.06.24,06:19
To je len vstup na pozemok, vidíte tú bránu ?
ivka70
07.06.24,07:02
podstatne je, ako je vyznaceny priechod pre cyklistov, je irelevantne, odkial a kam vedie cesta
Chobot
07.06.24,07:05
To je jedno, ale cesta je až k bráne.
Chobot
07.06.24,07:12
Podľa mňa z obrázka to nie je jasné. Lebo je rozdiel, či tá cesta ide rovno a pretína ju cyklotrasa, alebo cesta súbežne s chodníkom a cyklotrasou a to na obrázku je len odbočka.

Ak cesta ide súbežne vedľa toho chodca (škoda, že nie je väčší obrázok, aby sme videli, čo je naľavo), tak v podstate chodník aj cyklotrasa sú súčasťou vozovky ako samostatný pruh v rámci križovatky. V takom prípade by cyklisti mali rovnaké práva jazdy, ako keby išli po ceste.

Takže ak by to bola križovatka, tak auto, ktoré by išlo po ceste za chrbtom chodca a odbáčalo by do tejto cesty, tak by muselo dať prednosť autám, ktoré by išli z nášho pohľadu ako aj chodcom a cyklistom, ktorí by išli po chodníku.

Ak by to ale bola iba obyčajná cesta (nie križovatka), ktorá by sa ťahala z ľavej strany až k tej bráne, tak by išlo o obyčajný prechod pre chodcov a cyklistická trasa by tým pádom pretínala cestu a autá by mali prednosť.
bodliak
07.06.24,07:29
"je irelevantne, odkial a kam vedie cesta"
hlúposť
Cennet
07.06.24,07:57
nalavo je hlavna cesta, z ktorej sa odbocuje do skoly. Tu odbocku pretina cyklochodnik
bodliak
07.06.24,08:00
Keď pôjdeš v smere, ako je tá fotka, a zo školy bude vychádzať auto, dáš mu prednosť z prava ?
ivka70
07.06.24,08:22
jasne, ked povies :)
misoft
07.06.24,08:58
bodliak - je to odbočka, prístup k pozemku - je to súčasť vozovky. Preto je tam vyznačený priechod pre chodcov (vodič MUSÍ dať prednosť chodcovi na priechode - cestička pre cyklistov ju tiež pretína a platia obdobné povinnosti. Ak cyklista sa blíži - musí sa presvedčiť - nemá absolútnu prednosť. Toto NIE JE križovatka komunikácií, kde sú iné pravidlá, týkajúce sa cyklistov a chodcov.
bodliak
07.06.24,09:11
Napojenie na miestnu komunikáciu, ktoré pretína chodník aj cyklocestu.
Auto púšťa aj chodcov, aj cyklistov.
ivka70
07.06.24,09:41
nemas pravdu, vsimni si dopravne znacenie v prilozenom clanku .... ten cyklisticky prejazd by musel byt uplne inak znaceny
Cennet
07.06.24,11:07
Doplnila som fotku z opacnej strany
pavol54
07.06.24,11:35
sú tam tri komunikácie, hlavná cesta, prístupová cesta, cesta pre cyklistov, ktorá nie je označená prednosťou, teda platí pravidlo pravej ruky, škoda že označenie prechodov pre chodcov na ceste pre motorové vozidlá, nepokračuje aj na cykloceste, aby cyklisti museli dať prednosť chodcom
bodliak
07.06.24,13:03
To by si musel dávať prednosť každému, kto vychádza z dvora na cestu ...
Dávaš ?
bodliak
07.06.24,13:23
jasne, ked povies
pavol54
07.06.24,13:43
väčšiu hlúpsť si nevypotil? Predsa pri výjazde vychádzaš na hlavnú a správaš sa podľa 8/2009 ale tu je medzi cestami chodník a križuje ich výjazdová komunikácia, z chodníka sa dá ísť peši podľa 8/2009 len cez cestu určenú pre motorové vozidlá.
bodliak
07.06.24,13:46
Ešte si nebol na dedine, kde majú popred dom a bránu aj chodník ?
Alebo to, že je to tu vyasfaltované ťa zmiatlo ?
misoft
08.06.24,19:30
Pali - pozri sa poriadne - cesta z hlavnej komunikácie je až k bráne. Chodník i cyklochodník je prerušený - obrubníky!!! A chodní i cyklochodní môže byť súčasťou komunikácie výškovo, vodorovným značením, alebo inak konštrukčným riešený oddelený od vozovky - v tomto prípade je chodník prerušený a aj cyklochodník je prerušený. - teda žiadna prednosť sprava! Navyše tam nie je označený priechod pre cyklistov = prechod cez vozovku MIMO označený priechod. Chodci majú vyznačený priechod, majú prednosť, ak naň vojdú, cyklisti nemajú vyznačený, nemajú žiadnu prednosť. Hrubá prerušovaná čiara = krajnica vozovky s možnosťou prechodu na miesto MIMO vozovky. https://www.cdb.sk/sk/zakladne-pojmy-a-definicie.alej - Terminus technicus.
Cennet
08.06.24,20:11
Mozes si laskavo pozriet moj obrazok ? Zaujima ma, ci mam na cyklodrahe prednost ja, alebo auto vychadzajuce zo skoly na hlavnu cestu. Ziadni chodci ma nezaujimaju, Ti maju 2 m siroky chodnik pozdlz cyklodrahy
buchač
09.06.24,05:18
Cennet (Včera 23:11)Zaujima ma, ci mam na cyklodrahe prednost ja, alebo auto vychadzajuce zo skoly na hlavnu cestu.
====================
:D :D :D :D :D
pavol54
09.06.24,06:03
pri prevádzke vozidiel(motorových aj nemotorových podľa§ 2)platí zákon 8/2009 §19 a §21 teda cyklista má prednosť, a chodci ktorí sú na chodníku medzi cestami, nemajú vyznačený priechod pre chodcov, môžu čakať na láskavosť cyklistov či im umožnia prejsť auto vychádzajúce z miesta mimo cesty je povinné dať prednosť všetkým užívateľom cesty
Cennet
09.06.24,08:16
Co si tu zaplietol chodcov ? Zaujima ma, kto ma prednost. Ja na bicykli, alebo auto vychadzajuce zo skoly ?
pavol54
09.06.24,08:57
som odkázal na zákon 8/2009 § 21 čo na tom nie jasné.
ivka70
09.06.24,11:40
Kde si dal tú fotku, ktorá ukazuje ako je vyznačený priechod pre cyklistov? To je dopravné značenie, ktoré hovorí o tom kto má prednosť . Treba sa zoznámiť s aktuálnym dopravným značením .
V tvojom prípade majú prednosť auta, len to uz z tejto fotky nikto poriadne neuvidí .
Cyklisti by mali prednosť, keby ten priechod bol podfarbené červenou. Ale nie je
Takže diskusia bude nekonečná a o ničom.
buchač
09.06.24,12:03
ivka70 (Dnes 14:40) Kde si dal tú fotku, ktorá ukazuje ako je vyznačený priechod pre cyklistov?
Takže diskusia bude nekonečná a o ničom.
=================
- Klasika, ako zvyčajne...fotku gadžo odfajčil.

- Klasika...každá téma, ktorú dotyčný založil, skonči rovnako = balada o hovne....a je úplne jedno, že pod akým nickom to urobí.

Ale aby som aj odpovedal.
- Každý cyklista, ktorý nedá prednosť (a je jedno či ju má alebo nie) autu je samovrah.
- Každý cyklista je účastníkom cestnej premávky aspoň občas a preto by mal poznať vyhlášku minimálne toho, čo sa ho týka.
- Lenže cyklisti si myslia, že oni sú v práve vždy...niečo podobné robia chodci, keď vstúpia na prechod bez pozretia a myslia si, že majú prednosť.

Kuwa...ja by to bil jak hadov...


P.S.:
...a teraz nastúpi svorka besných šakalov a budú tu zavýjať....:D :D :D
misoft
09.06.24,12:26
Prečítala si si môj komentár? Asi nie. Cyklochodník je prerušený komunikáciou-vozovkou. Navyše tam nie je vyznačený prechod pre cyklistov. Nie je priechod = cyklista NEMÁ prednosť - stačí ti to? Tu sa pozri https://i0.wp.com/casopismetropola.sk/wp-content/uploads/2024/06/krizovatka_1-e1717422196628.jpg?w=900&ssl=1 - tam MAJÚ cyklisti prednosť - prechod pre cyklistov je farebne odlíšený ČERVENOU farbou.
pavol54
09.06.24,12:54
to je prerušená plná čiara deliaca jazdné pruhy, inak by auto nemohlo odbočiť z hlavnej cesty doľava alebo výjsť na hlavnú