mulda
08.06.24,19:21
Problém je v tom, že tie smreky sú už vysoké viac ako 10 m, majú priemer tak 15 - 20 cm a keďže stoja pol metra od plota, korunou zasahujú na náš pozemok. Pridanou hodnotou je, že sú z juhozápadnej strany a tak dokonale tienia.
Čo sa dá s tým zo zákonnou cestou robiť?
Martuk
08.06.24,18:06
a kde si bol doteraz?? Ked tie smreky maju viac ako 10 metrov, tak takto nevyrastli za ra 1 rok. Mal si to riesit skor. Teraz urobis prt. Zakonnou cestou uz duplom nie, na pripadnom sude nepochodis, nemas sancu. Bud sa so susedom skus nejako rozumne dohodnut, alebo sa zmier so situaciou.
mulda
08.06.24,19:10
No dobre a v akom štádiu rastu stromu, by to bolo možné riešiť a ako?
pavol54
09.06.24,06:33
on sa pýtal na zákonnú cestu
Martuk
09.06.24,17:47
prve 3 az 4 roky rastu, otvorit si hubu a riesit to so susedom, ked su stromy male a je este jednoduche ich presadit. Teraz urobis prt, ako som pisal, bud sa skus so susedom volako rozumne dohodnut a ked nie, tak si zvykaj. Neskoro plakat nad rozliatym mliekom.
mulda
09.06.24,18:04
Pokiaľ nemáme na Slovensku právnu úpravu, ktorá upravuje sadenie okrasných a ovocných stromov podľa daných pravidiel, tak urobíš "prt" a môžeš si aj "otvárať hubu", je jedno či má strom 10 cm alebo 10m.
Skrátka je tam živý plot a sused ho má podľa svojich predstáv, nikto ho neprinúti niečo s tým robiť - ak mu stromy poškodím, zákon bude na jeho strane.
buchač
09.06.24,18:12
mulda (Dnes 21:04) Pokiaľ nemáme na Slovensku právnu úpravu, ktorá upravuje sadenie okrasných a ovocných stromov podľa daných pravidiel,..
==============================
Nehnevaj sa, ALE ak ty o nevieš o právnej úprave, to ešte neznamená, že taká neexistuje...

Tu máš základ, od ktorého sa môžeš odpichnúť a vyhľadať si patričné informácie...kľudne by som ti linky aj dal, ale nejak sa mi nechce...;)
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=sadenie+stromov+pri+plote+z%C3%A1kon
https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o-byvani/1659-ako-daleko-od-susedovho-plota-mozeme-sadit/

Jedno je ale fakt, ako spomína Martuk...dosť neskoro na budíček.