mandyla
19.06.24,16:57
Rúrka praskla v byte mojej príbuznej, počas jej neprítomnosti. Voda stekajúca do nižších podlaží značne poškodila byty susedov. Žiadajú od nej odškodnenie. V byte býva pár mesiacov, ešte si ho nestihla poistiť. Práve prebieha obnova bytu. Byt je v os.vlastníctve. Kto nesie zodpovednosť za škody zapríčinené možno prestárnutým rozvodom ústr.kúrenia? Ako má postupovať?
misoft
19.06.24,17:14
Nemá poistenie pre takýto prípad - je to jej škoda, za ktorú zodpovedá. Susedia si to uplatnia (ak sú poistení) u svojich poisťovní, ktoré následne budú od nej žiadať refundáciu - teda jej to poisťovne pekne vyúčtujú.
Martuk
19.06.24,17:30
ak praskla vodovodna trubka ZA hodinami, zodpovedny je vlastnik bytu, ten znasa veskere naklady. Prebieha obnova bytu: ak by sa podarilo preukazat, zre trubku poskodili pocas prerabky, tak by veskere naklady znasal clovek, resp. firma, ktora skodu sposobila (pripadne ich poistovna).

Ak by sa podarilo preukazat, ze skoda vznikla unavou materialu z dovodu veku rozvodov a ku skode by doslo PRED hodinami do bytu, tak naklady plati spravca bytovky, resp. bytovka a teoreticky poistovna.

Doporucujem:
-zdokumentovat veskere skody (fotky, videa, pisomny popis vratane podpisov poskodenych),
-pokusit sa zistit, kedy ku skode vzniklo (pocas prerabky bytu, ked tam boli robosi, alebo to prdlo neskor?).
-kde praskla trubka? Pred hodinami alebo za nimi?
-oboznamit spravcu bytoveho domu o situacii
-nech si dotycna radsej najde pravnika, nakolko nebude mat cas furt nieco riesit, za niekym behat a podobne veci. Pravnik vie, co ma robit, ako postupovat a ak je dobry, tak minimalne vie poradit.
bodliak
19.06.24,17:45
A kde sa umiestňujú hodiny na rozvodoch ústr.kúrenia ?
Martuk
19.06.24,18:10
pise mozno prestarnutym rozvodom ustredneho kurenia. Ani kristus nevie, kde to prasklo, mohlo to byt privodom kurenia, mohlo to byt hocikde, pokial zadavatelka neprida foto, kde je jasne vidiet prasklinu na konkretnom potrubi, tak sa tu vsetci mozeme len dohadovat, co si kto predstavuje pod akym pojmom.

Krom toho som zabudol spomenut to, co napisal misoft. Ak sa preukaze vylucne jej chyba, tak jej to poistovne pekne zrataju a bude platit. A nie malo.
buchač
19.06.24,18:39
Martuk (Dnes 21:10)
Ak sa preukaze vylucne jej chyba, tak jej to poistovne pekne zrataju a bude platit. A nie malo.
=====================
Nejaký link by bodol...
OneUp
19.06.24,18:53
.
buchač
20.06.24,06:16
Vieš svoje tvrdenie aj nejako doložiť ???

Lebo ja vravím, že :
- za rozvody zodpovedá správca
- refundácia sa používa pri automobiloch a nie pri nehnuteľnostiach
- škodová udalosť sa môže riešiť aj na súde
- ...a v neposlednej miere tu ide aj o " vis major "..
Martuk
20.06.24,07:14
.
Martuk
20.06.24,17:33
.