Bafit
27.06.24,18:56
Je mozne zverejnit na nastenke spotrebu tepla za jednotlive byty ? Brani tomu nejaky zakon ?
buchač
28.06.24,05:42
Na takto položené otázky sa dá odpovedať len nasledovne :
1. Nie
2. Áno
sito
28.06.24,05:56
01.05.23 15:34
Bafit
Bafit
Kde je do psej matere SITO ? Nech tu urve na 5 stran zakon

:D Tu je! :D

Je to možné, ale nedoporučujem. Doporučujem, spraviť nejakú rozumnú informáciu ohľadne toho akú spotrebu tepla mal dom, aké náklady mal dom na vykurovanie domu. Akým podielom sa jeho spoluvlastníci, vlastníci bytov v dome podieľali na vykurovaní domu, a akým podielom sa podieľali na úhrade spoločných nákladov domu na vykurovaní domu. Hlavička by mala byť, že sú to interné informácie domu, ktoré a týkajú správy domu. Mali by obsahovať číslo bytu konečnú úpravu nameraných jednotiek na "meračoch tepla, notesoch", úhradu podľa m2, úhradu podľa upravených jednotiek a percentuálny podiel bytu z nákladov domu na vykurovanie domu. Ten kto si ich prevzal oproti podpisu sa svojím podpisom zaväzuje, že uvedené údaje nebude rozširovať, poskytovať mimo domu. A ak by, tak bez čísla bytu v dome. Uvedené údaje, okrem čísla bytu nie sú osobné údaje vlastníka bytu. Sú to údaje zo spoločného zariadenia domu, ktoré slúži na vykurovanie domu a na slúžia domu na rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty v dome za vykurovanie domu.

Príčinou otázky je 503ka, že?


"Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky. Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účel ochrany majetku vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zverejňovať zoznam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenie aspoň vo výške trojnásobku ich aktuálneho mesačného určenia. V zozname sa uvedie meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome a suma nedoplatku na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo na úhradách za plnenie. Zoznam sa zverejňuje na mieste obvyklom na oznamovanie informácií v dome."

https://www.porada.sk/t334041-rozpocitavanie-tepla-od-1-1-2023-a.html#
buchač
28.06.24,06:18
Marcel...ty tu vravíš o zverejnení nedoplatku a nie o spotrebe tepla.

Vyjadrenie právnika k danej veci :

" Správca bytového domu spracováva osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Pri spracovaní osobných údajov vlastníkov bytov sa súhlas so spracovaním nevyžaduje, avšak konať musí správca v súlade so zákonom a dobrými mravmi. V zmysle zákona o vlastníctve bytov môže vlastník bytu alebo nebytového priestoru nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu, nie však zverejňovanie údajov, ktoré by porušili súkromie vlastníka. Správca alebo spoločenstvo môže na svojej verejnej tabuli zverejňovať len také informácie, ktoré neobsahujú osobné údaje. Naviac, nevidím dôvod zverejňovania takejto Vašej osobnej informácie na verejnom mieste. Uvedené konanie správkyne je v rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov ako aj v rozpore s dobrými mravmi. Na Vašu ochranu môžete podať podnet na Úrad na ochranu osobných údajov SR, ktorý pokiaľ zistí porušenie zákona zo strany spoločenstva môžu mu udeliť pokutu vo výške od 300,00 Eur do 3 000,00 Eur. Zároveň môžete požadovať náhradu škody prípadne nemajetkovej ujmy, ktorá Vám bola porušením zákona spôsobená. "
https://www.otazkanapravnika.eu/sk/pravna-poradna-zadarmo/vyvesenie-osobnych-udajov-na-nastenke

Môj názor je, že každý nech si hľadí na svoje náklady a aj spotrebu...každého je hovno po tom, akú mal iný spotrebu.
To by jeden sa mohol domáhať aj toho, že aká je spotreba vody v jednotlivých bytoch...prípadne aj to, že koľko krát idú členovia rodiny na hajzel.

Čo sa týka nedoplatku, tak to je trochu iné. Tam by som problém nevidel, nakoľko za neplatiča dotujú ostatní. Zverejnenie by ale malo byť v zmysle ochrany osobných údajov....samozrejme, že nie okamžite ale po neplatení platieb za pár mesiacov po sebe.
sito
28.06.24,07:15
:D Juraj, myslieť je *---* vedieť! Nemyslím, že by som vravel o nedoplatku, to tak hovorí zákon. Dajú sa údaje o hospodárení s teplom a úhrade za teplo jednotlivými bytmi v dome zverejniť na nástenke, bez čísla bytu anonymne. Ide o to aká informácia bude informačne ako prvá uvedená a zoradená od najvyššej po najmenšiu. V poradí a nájde každý byt podľa spoločných údajov k rozpočítanju spoločných nákladov domu, a každý spoluvlastník domu sa má právo opýtať, prečo toľko on, taký podiel zo spoločných nákladov má platiť on. Či podľa teba nie?

Tvoj názor. "Môj názor je, že každý nech si hľadí na svoje náklady a aj spotrebu...každého je hovno po tom, akú mal iný spotrebu."

Pri elektrine a plyne, súhlasím! Spotrebu bytu si meria dodávateľ svojím určeným meradlom, ktoré je jeho vlastníctvom a je zo zákona zodpovedný za jeho správnu funkčnosť.

"To by jeden sa mohol domáhať aj toho, že aká je spotreba vody v jednotlivých bytoch...prípadne aj to, že koľko krát idú členovia rodiny na hajzel."

Ak by sa niekto domáhal, že kto koľko minul vody, tak to je úchyl. Ak sa niekto domáha prečo platí taký podiel zo spoločných nákladov za vodu, tak to je rozumne uvažujúci človek.

A čo sa týka toho chodenia, tam kde aj králi chodia pešo? Pri diaľkovom odpise vodomerov sa to nedá zistiť. Možno vytušiť sa to dá, pravidelné prírastky spotreby vody 10 - 12 l. Správca tu možnosť má, môže sa zamerať na konkrétny byt v dome ako často kráľujú na svojom *---*, WC .

"Čo sa týka nedoplatku, tak to je trochu iné. Tam by som problém nevidel, nakoľko za neplatiča dotujú ostatní."

Máš pravdu, ostatní! A niektorí aj dobrovoľne, by som povedal. Ba väčšina na Slovensku, aj ja, radšej desať € naviac ako káže predpis. Ale tých nikto nevešia, že? :D

Aj tak sa dá! Čelom vzad, zavri si hubu, drž krok a mašíruj!!!
Bafit
28.06.24,07:31
sito : Dnes som bol za pravnikom. Nevidi ziadny problem. Na nastenku vyvesit celkovy pocet dielikov za cely blok. A pod tym rozpisane pocet dielikov na jednotlive cisla bytu.
Este sa idem s inym poradit
P.s.. Ministerka prisahala, ze urobi peklo. A kazdy bude spokojny. Spokojni su hlavne vyrobcovia tepla, 503 vysla z ich hlav
sito
28.06.24,07:36
Bafit (Dnes 10:31) sito : Dnes som bol za pravnikom. Nevidi ziadny problem. Na nastenku vyvesit celkovy pocet dielikov za cely blok. A pod tym rozpisane pocet dielikov na jednotlive cisla bytu.
Este sa idem s inym poradit
P.s.. Ministerka prisahala, ze urobi peklo. A kazdy bude spokojny. Spokojni su hlavne vyrobcovia tepla, 503 vysla z ich hlav

:D Vitaj OnyHore. Aaaaaž, dneeees. Však to je des! :D
Bafit
28.06.24,07:47
Prosim ?
sito
28.06.24,07:57
Bafit (Dnes 10:47) Prosim ?

:D Nepros! Svoj vymažeš, aj môj dokážeš? :D
Bafit
28.06.24,08:17
Nic som nemazal, vsetko tu mas.
Venuj sa prosim teme
buchač
28.06.24,09:17
sito (Dnes 10:15) Juraj, myslieť je *---* vedieť!
==================
Tak potom radšej nemysli...;)

Ale inak ?
Celá téma je o hovne, o vypravdovaní sa...
Kuwa...že vraj zverejňovanie dielikov.
Ešte čo by nechcel ?
Nejaký oný v baráku je nespokojný s vyúčtovaním, tak by najradšej zverejnil ešte aj čísla topánok jednotlivých osôb.
Ibaže takí budú pindať neustále a vždy si nájdu nejaký problém.

...a práve preto som svojho času skončil s tou fasa funkciou, že zástupca vlastníkov bytov..

P.S.:
...a henten Bafit (či ako sa vlastne volá) je podobný dilino...stačí sa pozrieť do profilu, čo za témy tu zakladá a aké názory prezentuje. Takých by som rovno do péčka posielal...
Bafit
28.06.24,09:38
buchac : Aj ja vam /ch/ UJO zelam pekny den. Nech vas slak trafi, aj s vasimi / radami /
sito
28.06.24,10:24
buchač (Dnes 12:17) sito (Dnes 10:15) Juraj, myslieť je *---* vedieť!
==================
Tak potom radšej nemysli...

Ale inak ?
Celá téma je o hovne, o vypravdovaní sa...
Kuwa...že vraj zverejňovanie dielikov.
Ešte čo by nechcel ?
Nejaký oný v baráku je nespokojný s vyúčtovaním, tak by najradšej zverejnil ešte aj čísla topánok jednotlivých osôb.
Ibaže takí budú pindať neustále a vždy si nájdu nejaký problém.

...a práve preto som svojho času skončil s tou fasa funkciou, že zástupca vlastníkov bytov..

P.S.:
...a henten Bafit (či ako sa vlastne volá) je podobný dilino...stačí sa pozrieť do profilu, čo za témy tu zakladá a aké názory prezentuje. Takých by som rovno do péčka posielal...

:D Nemyslím, vidím to tak.

A že si skončil, potešili sa?

Do péčka, koho? Čelom vzad!


01.06.24 07:56
buchač
buchač
Nedávaj otázky, na ktoré ...
Všetcia sa poserte aj s tou vyhláškou.

Je úplne jedno, či tam bude taká alebo onakvejšia vyhláška.
VŽDY to dopadne rovnako = niekto má nedoplatok a niekto má preplatok. ZISKOVÝ je len jeden a to v každom prípade = dodávateľ.

Že vraj šetriči a nešetriči...kuwa, ako sa dá šetriť, ak dodávateľ nastaví na svojich zariadeniach teplo dodávanej pary podľa vonkajšej teploty ?
Čiže ventil s meračom je otvorený na full, no radiátor je chladný jak psí čumák...a tak je to celý deň. No na parádu, sedieť naobliekaný pri sladkých 20° ...sveta žiť.
Niekomu takáto teplota v byte samozrejme postačuje (hlavne tým, čo nie sú doma), no niekomu teda veru nie.

Celé totok je v podstate výmysel mudrlantov z EU. Veď kto vymyslel zateplovanie budov (a do roku 2050 majú byť zateplené VŠETKY), energetické certifikáty, bez emisií a podobné ujoviny...predsa od nich ešte nič normálne nevzišlo. :D
sito
28.06.24,10:29
Bafit (Dnes 12:38) Aj ja vam /ch/ UJO zelam pekny den. Nech vas slak trafi, aj s vasimi / radami /

:D No do vás, toľkých by sa ten šľak isto netrafil. Mrcha zelina nevyhyne, nevymre. :D
Bafit
28.06.24,10:47
Dakujem za bod , aj za radu
sito
28.06.24,10:50
Veronika, profil máš zabarikádovaný, takže len takto Ti odpoviem na tvoju otázku.

V dome na nástenke visí anonymný oznam bytov o hospodárení s teplom v dome a úhrade nákladov bytov za dom. NIE SÚ TO OSOBNÉ ÚDAJE vlastníkov bytov. Uvedené sú od najnižšej spotreby, počtu jednotiek na meračoch v bytov. A Ty sa na schôdzi začneš rozčuľovať "ako je to možné, že ja som na poslednom miest"? Bol na nástenke alebo na schôdzi zverejnený niektorý tvoj osobný údaj? Meno, číslo bytu?
Nonick
28.06.24,13:35
Kludne mozes dat udaje o pocte dielikov na nastenku . Tak, ze napr. byty na prizemi oznacis a1, a2, a3, a4, a5, a6. Podobne dalsie . Na 1. posch. b1, b2, b3, b4, b5, b6..
Nie tam ziadny osobny udaj.
Kludne si mozu trhnut nohou
Blachsus
28.06.24,13:42
presne tak. alebo cislo pivnice. je sice rovnake ako cislo bytu ale nepatri medzi osobny udaj
117roxanita
28.06.24,13:47
Taký údaj je na nič.
sito
28.06.24,15:56
"Tak, ze napr. byty na prizemi oznacis a1, a2, a3, a4, a5, a6."

Účelom takého zoznamu ne je to, aby susedia o sebe robili klebety, kto koľko a za koľko? Ale, aby sa zamysleli nad tým, ako im niekto do*---* rozpočítanie nákladov za teplo tou úžasnou 503kou.

Tiež sa mi pochválil jeden mladík, ktorý v dome vyrastal už ako dieťa, zostal bývať po rodičoch. Pod nim dva byty, nad ním štyri byty, z ľavej strany tri byty, z pravej strany dva byty. Že za rok 2022 zaplatil 1 000 € len za kúrenie a nikto mu neuzná to, že má malé deti a musí mať hlavice nastavené na pätke! To bolo pri pomere 30 : 70 %. Nič proti tomu, keď musí, tak musí. Musí aj zaplatiť za tú pätku, lebo to spôsobí tie zaznamenané čísla na "MERAČOCH TEPLA" za maximálnu teplotu 24 °C. A myslím si, že jeho tá 503ka potešila. Pomer zmenila z 30 : 70 % na pomer 68 : 32 %.

Osobne by som to nespravil anonymne, ale v excel tabuľke, čo bunka to byt a pri dohodnutom pomere v bytovom dome jednu a druhú v pomere podľa 503ky. To by snáď začali spoluvlastníci rozmýšľať nad rozpočítaním nákladov za dodané teplo do domu o svojom spôsobe rozpočítania nákladov domu na byty. p. Saková sľúbila, že tú 503ku upraví, alebo ju nahradí iným číslom. No som zvedaví ako ten zákonný spôsob rozpočítania bude zasa *---*?

"pričom podiel základnej zložky je 60 %. Vlastníci bytov a nebytových priestorov môžu rozhodnúť o zmene podielu základnej zložky, nemôže byť však nižší ako 30 %."

To je citácia z 503ky. Ozve sa aspoň jeden dom v ktorom bol vyhláškou doporučený pomer 30 : 70 %?

Mne vyšiel pomer na byt 80,16 : 19,39 %. A to mám ešte na všetky radiátory koeficient 0,80. No *---* aj také "MERAČE TEPLA"! :D
OneUp
30.06.24,14:07
Uplne staci vyuzivat koeficienty radiatorov a koeficienty polohy izieb. Bodka. A vykaslat sa na zakladnu zlozku.