DenisHorvath
30.06.24,01:47
Dobrý deň,

prednedávnom som sa nasťahoval do mestského nájomného bytu, ktorý roky obýval nie veľmi hygienický fajčiar - strop i rohy obvodových stien sú posiate mapami nikotínových škvŕn, mušincami a mastnotou. Bytovka ako taká bola kolaudovaná iba pred cca desiatimi rokmi, a ako som už písal, som v podnájme a nielenže sa mi nechce s mestom riešiť povolenie na zhadzovanie "starej" maľovky či dokonca stierky, ale ten najzásadnejší problém, teda prestupovanie nikotínových škvŕn, by to ani nevyriešilo.

Mám určitú predstavu, ako postupovať, no keďže s takto problematickým maľovaním nemám skúsenosť, rád by som si vypočul vaše postrehy a poznámky k nej.

Plán je nasledovný:

1. Suché čistenie stien brúsnou hubkou/špongiou
2. Odmastenie prípravkom HG, umytie
3. Nanesenie roztoku neutralizačnej soli Remal Telsal
4. Najproblematickejšie časti bytu pretrieť jednou vrstvou izolačnej farby proti škvrnám Remal Flek-Stop (plafón a rohy, náter je príšerne drahý (16 E/kg pri výdatnosti 8m2, iba strop má cca 40 m2) a chcem ho užiť skôr čoby poistku, ak predchádzajúce opatrenia na niektorých miestach zlyhajú)
5. Natrenie základnou farbou/penetráciou Dulux biela penetrácia, jedna vrstva.
6. Finálny náter farebnou verziou Dulux Easy Care (počet náterov podľa potreby, teoreticky by mal stačiť jeden).

Vopred ďakujem za komentáre a pripomienky - i keď natieraná plocha nie je extra veľká, materiály mi urobia dosť veľkú dieru do vrecka, a o to viac sa chcem vyvarovať nejakého hlúpeho pochybenia z mojej strany.
marleau
30.06.24,06:11
Väčšinou v podobných prípadoch (ako aj napríklad pleseň v kúpeľni) čítam len rady, ktoré pliagu zakryjú a nie odstránia.
Dieru do vrecka nech to urobí tomu všivákovi prefajčenému, že mu odkazujem, že je odpad.
veronikasad
30.06.24,07:22
Toto je stránka skôr pre účtovníkov, neviem či nájdeš odborníka na posúdenie tvojho problému
DenisHorvath
30.06.24,09:31
Aha, ospravedlňujem sa, nevedel som. Google ma sem v minulosti odkázal pri hľadaní odpovedí ohľadom menších opráv a tak som nadobudol dojem, že sa tu schádza viacero profesií. :-(
DenisHorvath
30.06.24,09:37
Hej, no, tiež nie som zo situácie zrovna nadšený, no pána mesto podľa mojich vedomostí vyhodilo práve ako neplatiča. :-/
Negoce
30.06.24,09:40
a náklady na renováciu bývanie musí znášať vlastník nehnuteľnosti, nie ty.....
buchač
30.06.24,11:42
DenisHorvath
..... som v podnájme a nielenže sa mi nechce s mestom riešiť povolenie na zhadzovanie "starej" maľovky či dokonca stierky
------------------------------------------
Ide o nájom a nie o podnájom...medzi tým je veľký rozdiel.
=====================
DenisHorvath
.....povolenie na zhadzovanie "starej" maľovky či dokonca stierky, ale ten najzásadnejší problém, teda prestupovanie nikotínových škvŕn, by to ani nevyriešilo.

.... materiály mi urobia dosť veľkú dieru do vrecka, a o to viac sa chcem vyvarovať nejakého hlúpeho pochybenia z mojej strany.
----------------------------------------
Povolenie na maľovku nie je potrebné...ešte som o takomto povolení ani len nechyroval.

Oháňaš sa vysokými nákladmi na renováciu ?
Ja si myslím, že pri byte ZADARMO sú len omrvinka proti tomu, čo poniektorí dajú za kúpu bytu a aj následnú renováciu.

Ak si nikdy nerobil takúto prácu, tak pochybíš určite.
veronikasad
30.06.24,12:01
Kedysi sa nájomné byty museli odovzdať so základným hygienickým náterom, už to neplatí?
buchač
30.06.24,12:10
Hehe...kedysi stálo mlieko 2 koruny a benzín 4 koruny. ;)

Áno, viem o tom...odovzdával som takto svoj prvý byt.
DenisHorvath
30.06.24,12:39
Ďakujem za veľmi konštruktívny komentár. Netuším, o akom byte zadarmo hovoríte, keďže túto bytovku mesto postavilo bez pomoci Štátneho fondu na podporu bývania, čisto na vlastné náklady z úveru, a v tom sa odráža aj cena nájmu, ktorá je len kúsok nižšia, ako komerčný nájom - výhodou je de-facto možnosť doživotného bývania bez vrtichov súkromného prenajímateľa a možnosť odkúpenia bytu 30 rokov po kolaudácii. Nie som žiadna smerácka starostka obce, ktorá si na konci výkonu služby schválila predĺženie nájomnej zmluvy trojizbáku za 70 E mesačne, ani som nič zadarmo nedostal.
buchač
30.06.24,13:00
DenisHorvath (Dnes 15:39) ...ani som nič zadarmo nedostal.
======================
1. Koľko vyjde taký 3izbový byt pri jeho kúpe ?
Podľa lokality cca 80 000 - 300 000 €

2. Koľko si zaplatil za získanie bytu ty ???
Predpokladám, že nič...teda aspoň oficiálne.
O tomto ja vravím...o tomto.

3. Politiku sem neťahaj...veľmi rýchlo ti dám plno linkov o funkcionároch z iných strán, ktorí si tiež užívajú výhody.
sito
30.06.24,14:03
buchač
30.06.24,15:30
sito (Dnes 17:03)
Ty ucho! kedysi mlieko ani korunu, benzín 1,2 koruny, pivo 1,7 koruny, poldeci 4,2 koruny ...
===================
1. Nerob sa starší, ako si.
2. Z tých tvojich cien je správna len info o pive...za 1,70 si dostal 10° čapáka...
DenisHorvath
30.06.24,15:37
Keby ste si pred spisovaním vašich malých traktátov o nespravodlivosti sveta moju odpoveď aj skutočne prečítali, dozvedel by ste sa, že byt je možné odkúpiť až 30 rokov po kolaudácii, t.j., keď mesto splatí prostredníctvom prenájmov úver, ktorý si na výstavbu bytového komplexu zapožičalo. Čo sa odkupnej ceny týka, presnú mi na úrade povedať pochopiteľne nevedeli, keďže sa to má riešiť o cca 20 rokov, no pre zatiaľ počítajú s dvomi možnosťami -

a) súčasný nájomca podá žiadosť o odkúpenie bytu a mesto mu ho predá len za cenu výstavby, očistenú o potenciálnu infláciu a s ohľadom na vek stavby. Určite teda pôjde o výhodnú kúpu, no nezabúdajte, že súčasní nájomníci túto svojimi nájmami splácajú mestu úver, ktorú si na ňu vzalo, a aby sa stali majiteľmi, musia byt beztak odkúpiť za sumu, ktorá rozhodne nebude symbolická.

b) nájomca zostane nájomcom a bude mestu i naďalej platiť dohodnutú výšku nájmu (keď napr. nemá/nezíska dostatok fin. prostriedkov na odkúpenie), čím sa však pripraví o práva vlastníka, ktoré mu mimo iného dovoľujú využívať byt na komerčný nájom, či posunúť ho ďalším generáciám čoby hmotné dedičstvo.

V každom prípade ide o transakciu medzi mestom a občanom, ktorá je v konečnom dôsledku zisková pre mesto. Na oplátku mesto zabezpečuje nájomcovi istotu doživotného bývania bez ohľadu na to, či byt po stanovenej dobe odkúpi alebo nie, čo je najväčší problém súkromných nájmov - že túto istotu vám nikto nedá a stále iba čakáte, kedy sa majiteľ rozhodne byt predať/využívať na vlastné bývanie/etc.

Stále však nerozumiem, čo má čokoľvek napísané, vami i mnou, spoločné s otázkou, ktorú som položil na začiatku. Neodpovedal ste ani na jediný bod. Z tohto dôvodu na vás už nebudem ďalej reagovať.

Príjemný večer prajem. :-)
sito
30.06.24,16:14
.
vlado 33
30.06.24,16:42
Záleží na tom, koľko náterov maľovky je na stene, či znesú umytie stien mydlovým roztokom a následnú penetráciu. Keď sa začne všetko lúpať, tak tvoj postup bude správny. Pokiaľ vydrží hĺbkovú penertáciu, stačí vymaľovať, fleky ani zápach nebude.
pavol54
30.06.24,17:35
treba si pozvať vlastníka do bytu na obhliadku a dohodnúť s ním potrebné sanačné práce a refundáciu ich nákladov. ak vydržali niekoľko rokov tam mať nájomníka neplatiča, možno by pristúpili aj na odpustenie časti nájomného lebo mesto iste peniaze nemá na úhradu opráv
OneUp
30.06.24,18:33
Na vymalovanie bytu sa pytal. Ja by som vytapetoval
vlado 33
30.06.24,19:13
X