PK2811
02.07.24,21:39
Zdravím, mám otázku ohľadom hlučného stýkača, ktorý po prepnutí nočného prúdu bzučí celú noc. Veľmi sa v tom nevyznám, kedysi dávnejšie sme mali bojler ohrievaný elektrinou, už sme ho zrušili a myslím si, že ten stýkač súvisel s ním. Otázka znie, keďže je už bojler odpojený, je možné demontovať aj ten stýkač, alebo akú funkciu (okrem neznesiteľného bzučania) vlastne plní? Je potrebné ho vymeniť, odpojiť? Je možné ho len jednoducho odskrutkovať alebo je potrebné na to zavolať elektrikára? Alebo dá sa aj nejak manuálne vypínať, vždy keď sa o 21:45 zapne? Pripájam aj fotku
Chobot
03.07.24,06:27
Ten stykač niečo zapínal. Čo je teraz na neho zapojené? Kam vedú tie káble z neho? Len k tomu bývalému bojleru?

Ak na neho nie je nič pripojené, tak ho môžeš odstrániť, alebo odpojiť. Len pozor na tie káble, ktoré ho ovládajú. Tie asi pôjdu z nejakého časového spínača, aj tam treba tie káble odpojiť.
PK2811
03.07.24,06:58
Ako sa dá zistiť, či je ešte niečo na neho napojené? Ja si myslím, že nie.
bodliak
03.07.24,07:08
Na skúšku odpoj len ovládanie cievky (A1, A2),
stačí napríklad vybrať A1, alebo svetlomodrý z A2. Zaizoluj (napríklad strč do prázdnej WAGO) a počkaj pár dní.
Nemalo by vrčať cez noc a časom zistíš, či niečo dôležité neprestalo fungovať.

Všetka opatrnosť - ako pri práci s 230V !
misoft
03.07.24,09:08
Odpojiť A1 A2. Potom zistiť, ktorý z nich ide do dvojtarifného elektromeru - ten ovláda spínanie práve toho stýkača. Ale tam si radšej na to zavolaj odborne spôsobilú osobu, pretože z neho bude i vetva na silové napájanie cez ten stýkač.
OneUp
03.07.24,09:11
Presne tak, staci odpojit ovladanie cievky
Chobot
03.07.24,10:56
Tak, že ho odpojíš. Ak niečo prestane fungovať, tak bolo zapojené cez stykač.
bodliak
03.07.24,11:52
Ak máš kliešťový merák, nameráš na tom zadnom čiernom (silovom),
po zopnútí niečo potečie a zo spotreby aj odhadneš, čo asi.
PK2811
03.07.24,12:05
Bez elektrikára si asi aj na základe ostatných odpovedí netrúfnem s tým niečo robiť. Zostáva mi akurát otázka, či sa dá ten stýkač vypínať, že by som každý večer to aspoň takto robil, ale tlačidlo na ňom nevidím, takže asi nie.
bodliak
03.07.24,14:17
Odpojiť A1 / A2 (aspoň jeden z nich) zvládneš ?
Izolovaný skrutkovač, povoliť skrutku, drôt vysunúť a zabezpečiť proti náhodnému dotyku napr. nasadením wago svorky.

Ak sa na toto necítiš, tak sa obráť fakt radšej na niekoho z fachu... Čo sa nám zdá jednoduché, neznalého môže zabiť.
Zbytočne neriskuj, elektrika nie je sranda.