lotina
09.07.24,09:48
Zdravím, som SZČO, platca DPH, JÚ, kúpil som stavebný pozemok, postupne som uhradil tri faktúry v mesiaci jún, s dátumom júnovým. Chcel som ich zaradiť do júna. Dnes mi prišla sumarizovaná faktúra, s dátumom júlovým. Teraz som v pomykove, či si môžem zaradiť tie tri uhradené faktúry do júna, alebo až tú sumárnu do júla. Všetky tie faktúry sú daňovým dokladom. Neviem načo mi poslali aj tú vyúčtovaciu. Vie mi niekto poradiť?
Negoce
09.07.24,08:57
na základe akého dokladu bola realizovaná platba ? fa? predfa? KPZ?
stavebný pozemok je s DPH?
lotina
09.07.24,09:08
Najskôr bola kúpna zmluva ešte v apríly, následne po podpise postupne tri zálohové faktúry a po ich úhrade už ostré faktúry ako daňový doklad. tie som chcel zaradiť kvôli dph do júna, nečakal som vyúčtovaciu faktúru teraz v júli. ano stavebný pozemok je s dph.
Negoce
09.07.24,09:10
na KPZ nebola vyčíslená DPH? (daňový doklad je aj KPZ)
lotina
09.07.24,09:13
V kúpnej zmluve nie je vyčíslená DPH, Je v nej len napísané: Kúpna cena je dohodnutá bez DPH. Ale už na všetkých faktúrach je aj vyčíslená DPH.
lotina
09.07.24,09:20
Ide o to, že v júny som musel popustiť časť pozemku na predaj, nejako mi to nevychádzalo finančne a platbu za časť pozemku som dostal už v júny na základe kúpnej zmluvy, ktorú mi urobil právnik a tým pádom, z kúpy pozemku si môžem nárokovať DPH, ale z predaja musím odviesť DPH, a chcel som to mať v jednom mesiaci.
Negoce
09.07.24,09:36
KPZ nemôže byť bez DPH, nakoľko spoločnosť je platiteľom DPH......kedy nastal dátum dodania?
napíš na FS SR.......stanovisko pošli predávajúcemu (ak budeš mať vysoký nadmerný odpočet ozve sa kontrolór FS SR (bude žiadať doklady , kt. ťa oprávňujú žiadať nadmerný odpočet DPH)- osobná skúsenosť (kúpil pozemok s DPH, na základe KPZ, kde bola vyčíslená DPH, na základe tejto KPZ si žiadal vyplatiť nadmerný odpočet DPH, v KPZ bol určený dátum dodania)
kn-alka
09.07.24,10:03
lotina, však ak máš doklad o prijatej platbe, z neho si nárokovať DPH môžeš, tú vyúčtovaciu faktúru v júli máš nulovú, tam si DPH nárokovať nemôžeš.

Tá vyúčtovacia júlová faktúry tvoje DPH za júl neovplyvní.
lotina
09.07.24,10:18
Asi som sa nejako zle vyjadril. Zmluva je ok, prešla cez kontrolu, mne ide o to, či si môžem žiadať dph už v júni, na základe faktúr, kde je vyčíslená dph, alebo tie faktúry ignorovať a zaradiť do účtovníctva len tú poslednú vyúčtovaciu júlovú. Veď si nemôžem hádzať do účtovníctva aj tie tri faktúry, na základe ktorých som vyplácal pozemok na účet predávajúceho a ešte aj tú vyúčtovaciu júlovú. V tomto potrebujem radu.Poprosím v tomto pomôcť.Moc ďakujem
lotina
09.07.24,10:20
Práve čítam radu od kn-alky, to som potreboval vedieť, super, moc ti ďakujem za cennú radu.