anka_p
11.07.24,07:48
Dobrý deň,

predala som byt v apríli 2024. Bytové družstvo odmietlo vydať potvrdenie o neexistencii nedoplatkov bez toho, aby nový vlastník nepodpísal zmluvu s o správe s bytovým družstvom. V kúpnej zmluve je však uvedené, že nový vlastník súhlasí so všetkými podmienkami a pristupuje k zmluve o správe bytu. Napriek tomu, že nový vlastník ešte nemal podpísanú kúpnu zmluvu so mnou, musel z donútenia podpísať zmluvu o správe bytu s bytovým družstvom, pričom sme mali k dispozícii len návrh kúpnej zmluvy. Bytové družstvo ma donútilo zaplatiť zálohu vo výške dvojmesačného nájomného, inak by mi nevydali potvrdenie o neexistencii nedoplatkov a kataster by neprijal návrh na vklad kúpnej zmluvy.

Teraz k veci: byt sme prepísali, nový vlastník ho má od 12. mája 2024. Nájom na máj som zaplatila v plnej výške, odpočty meračov bytové družstvo vykonalo k 31. máju 2024 (museli sme podpísať prázdny formulár s týmto dátumom, odpočty urobili elektronicky). Za rok 2023 bol na byte nedoplatok, ktorý som uhradila. Následne mi bytové družstvo poslalo platbu vo výške dvojmesačného nájomného bez vysvetlenia či dokladu, pravdepodobne išlo o vrátenie mojej zálohy. Emailom som sa dožadovala vysvetlenia. Asi po dvoch týždňoch mi prišiel email s ospravedlnením a žiadosťou o vrátenie peňazí, keďže došlo k omylu.

Musím im tieto peniaze vrátiť? Mali právo odo mňa žiadať dvojmesačnú zálohu, keď som mala zálohové platby za január až máj 2024 v poriadku? Mohli nútiť nemajiteľa podpísať zmluvu o správe bytu, keď ešte nebol vlastníkom?

Nejde mi o peniaze, ale o princíp.

Ďakujem.


AKTUALIZÁCIA: Byt som neodovzdala pred predajom a ani pred žiadnym iným podpisom. Všetky platby som mala uhradené vopred a platby boli realiované stále načas!!!!! Dokonca aj zálohu na 2 mesiace, ktorú odo mňa žiadali, pretože by mi nedali potvrdenie o neexistencii nedoplatkov. Je to postup "nášho bytového družstva", pri všetkch vlastníkoch a pri všetkých prevodoch!!!!!!!! Pýtam sa mohli ma to žiadať????? Vyprosujem si, aby tu niekto komentoval, že to žiadali kvôli NEDOPLATKOM!!!!!!!!
veronikasad
11.07.24,05:55
Zálohové platby sa uhrádzajú mesiac vopred. Kedy si naposledy poslala platbu?
anka_p
11.07.24,06:45
tie mám v poriadku, opravila som to v texte
ivka70
11.07.24,07:04
potvrdenie sa vydava ku vkladu do katastra ... co tam vtedy robil buduci kupujuci? vy ste si dohodli odozdani bytu skor ako bol vklad do katastra?
anka_p
11.07.24,07:14
píšem, že nás bytové družstvo donútilo - čo na tom mám viac vysvetliť? Píšem že by mi nedali potvrdenie o nedoplatkoch keby nový majiteľ nepodpísal zmluvu o správe.....
OneUp
11.07.24,07:15
Anka: Od 12.maja nemas ziaden vztah k bytovemu druzstvu. Mozes sa na nich zvysoka vykaslat. Ak su vyrovnane vsetky dlhy , ani sa s nimi nebav a neodpisuj na maily
anka_p
11.07.24,07:16
samozrejme že som mu byt neodovzdala pred právoplatným rozhodnutím o povolení vkladu vlastníckeho práva
ivka70
11.07.24,07:19
to nie je celkom pravda, pretoze jej pride este vyuctovanie za 5 mesiacov roku 2024 (pride v maji 2025).... a tam musi vyrovnat nedoplatky alebo jej vratia preplatky ...
OneUp
11.07.24,07:34
Preplatky, nedoplatky nic nemenia na tom, ze od maja nema ziaden vztah k BD
anka_p
11.07.24,07:54
mohli by ma žiadať vrátiť mylnú platbu. Čo aj urobili.....
sito
11.07.24,07:56
:D Oj ty OnyHore. OneUp (Dnes 10:15) Anka: Od 12.maja nemas ziaden vztah k bytovemu druzstvu.

"Prevodom alebo prechodom bytuv dome na nového vlastníka odstupuje doterajší vlastník bytu v dome od zmluvy o výkone správy; záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy zanikajú až ich usporiadaním."

Dobre si napísal "Ak sú ...! Ak nie sú ... ?

Ale, lepšie to napísala ivka " to nie je celkom pravda,"

"Mohli nútiť nemajiteľa podpísať zmluvu o správe bytu, keď ešte nebol vlastníkom?"

Nový vlastník nie je povinný podpísať zmluvu o výkone správy za svoj nový byt. Správca spravuje dom a všetky veci týkajúce sa správy domu vykonáva pre dom, nie pre jednotlivé byty. Ten ich správca si to vysvetľuje ako on chce. Presne tak ako pri "MERAČOCH TEPLA" ja rozhodnem.

"Pomerové merače tepla používané v bytoch sú zariadenia, ktoré nemerajú žiadnu fyzikálnu veličinu, ani neudávajú množstvo tepla vyjadrené v zákonných meracích jednotkách a slúžia iba na poskytnutie podkladov na výpočet podielu z celkovej spotreby tepla v zúčtovacej jednotke. Nie sú to teda určené meradlá v zmysle zákona o metrológii1) a nie sú uvedené ani v zozname určených meradiel v prílohe č. 1 k vyhláške Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR č. 161/2019 Z. z. o meradlách a metrologickej kontrole. Nepodliehajú teda schváleniu typu, ani overeniu" :D
anka_p
11.07.24,08:08
IVKA70....... ako to bolo prosím ťa myslené? Myslíš tým že som mala ja nedoplatok? Nepíšem o tom, že som nemala žiaden nedoplatok??????????????????
sito
11.07.24,08:22
"Bytové družstvo ma donútilo zaplatiť zálohu vo výške dvojmesačného nájomného, inak by mi nevydali potvrdenie o neexistencii nedoplatkov a kataster by neprijal návrh na vklad kúpnej zmluvy."

"Následne mi bytové družstvo poslalo platbu vo výške dvojmesačného nájomného bez vysvetlenia či dokladu, pravdepodobne išlo o vrátenie mojej zálohy. Emailom som sa dožadovala vysvetlenia. Asi po dvoch týždňoch mi prišiel email s ospravedlnením a žiadosťou o vrátenie peňazí, keďže došlo k omylu."

Bola to záloha? Vrátili ti zálohu.

V máji mal 2x uhradiť poplatok za užívanie bytu nový vlastník. Jedna platba akože v apríli na máj a v máji druhá platba vopred na jún. Nie ty.
anka_p
11.07.24,08:24
veď to je všetko v poriadku, ale na email mi odpovedali, aby som im platbu vrátila naspäť, pretože mi to poslali omylom. Pýtam sa ešte raz - všetko mám uhradené, byt som predala už 12. mája - bolo rozhodnutie. Môžu držať "v zálohe" moju zálohu???????? to by mala byť záloha na vyúčtovanie za rok 2024, keďže od 01.01.2024 do 11.05.2024 som bola vlastníkom.
Mária27
11.07.24,09:14
Bytové družstvo ani ako správca nemôže klásť vlastníkovi bytu podmienky na prevod bytu. Kataster nemôže podmieniť vklad oznámením správcu o nedoplatkoch.
Ak si družstvo vyžiadalo zálohu (na čo nemalo ani právo) a vrátilo ju, tým všetko skončilo. Ak by družstvo naďalej provokovalo, obráť sa na SOI.
pozri
- na Okresnom súde v Galante pod sp. zn. 23C/119/2015
Vyhlásenie o nedoplatkoch je len prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode nebytového priestoru a nie prílohou návrhu na vklad. Absencia prílohy tejto zmluvy nespôsobuje neplatnosť právneho úkonu o prevode bytu“.
- na najvyššom súde 1Sžr/10/2011
Najvyšší súd musí konštatovať, že účelom príloh zmluvy, ktoré sú uvedené v § 5 ods. 2 zák. č. 182/1993 Z. z., je zabezpečenie informácií (majú teda informačný charakter) pre záujemcu o kúpu bytu ...