mona091
13.07.24,18:29
Pekny den, prosim, ake mame moznosti, vyhliadli sme si byt, ktorý ponukala RK na zaklade sporstredkovatewlskej zmluvy s predavajucim, po odsuhlaseni podmienok sme chceli vyplatit zalohu, RK nam predlozila buducu zmluvu, ktora vsak bola katastrofalna, bez dolezitiych ustanoveni, jedine, co tam bolo bol ucet RK, kde sme mali vyplatit zalohu, a ze suhlasime s odmenou pre RK vo vyske zalohy. Zmluvu sme pripomienkovali, ziadali sme o prerobenie, vratane ustanvenia o celej kupnej sume, procese a forme jej vyplatenia. RK nam odmietla spravit doplnenia a zmeny, udajne, kym nie je vyplatena zaloha, tak nic menit nebudu, predavajucej sme navrhli pripravu zmluv cez pravnika na nase naklady, avsak predavajuca sa boji ist mimo RK z dovodu zmluvnej pokuty, a nakoniec nam RK napisala, ze nam ten byt nepredaju, je nejaka mznost, co s tym? MOze si RK dovolit oficialne ponukany byt, ze ho nam nepreda, a to z dovodu, ze nesuhlasime so znenim zmluvy. co suvisi aj s vyplatenim zalohy?
buchač
13.07.24,20:50
Predpokladám, že nejakú kópiu budúcej zmluvy máš k dispozícii...či ?

Na základe takejto nedopracovanej zmluvy a odmietnutie urobenie doplnení je to dôvod na odstúpenie od kúpy...samozrejme, že to isté sa týka aj predajcu a tým pádom aj faktu, že zmluvná pokuta padá.

Zálohu realitke by som rozhodne NEPLATIL v žiadnom prípade !

P.S.:
Uvedené dávam na základe vlastných skúseností...podrobnosti nie sú dôležité.
mona091
13.07.24,21:02
dakujem, odstupenie od sprostredkovatelskej zmluvy predavajucej s RK sme navrhli, avsak je to jednoduchsia zena, a RK jej zdoraznuje zmluvnu pokutu, ze nesmie s nami hovorit, a tiez jej uz prislubila isteho noveho kupujuceho, aj ked ja si myslim, ze ju zavadza, zalohu som nechcela dat RK, ale ako zalohu kupnej sumy pre kupujucu, aktualne je RK na nas agresivna, a napisala nam, dokonca s vykricnikmi, ze byt, aj keby to tito dalsi nezobrali, aj tak nam ho nepreda, ja vsak uvazujem, ci si moze oficialne RK dovolit nepredat inzerciami ponukany byt, to je akoby som chcela kupit tovar v obchode, ale mne by ho nechceli dat, iba inym, nehovoriac o tom, ze ona ako RK ma za ulohu sprostredkovat obchod, nie predkladat bez opravneia, vzdelania, splnomocnenia zmluvy, ktore ma riesit pravnik, a ako ceresnicka, RK diktuje zmluvne body, pricom nie je zmluvnou stranou a odmieta pripomienkovanie zmluvnych stran - strasne
syrakuzos
14.07.24,04:55
Môže.
buchač
14.07.24,05:15
mona091 (Dnes 00:02) dakujem, ....
=======================
No ďakujem za takúto realitnú kanceláriu...

Asi by bolo najlepšie sa na to všetko vyserondiať...ALE záleží aj na tom, ako veľmi ti (vám) ide o kúpu bytu.
Sťažovať sa niekde na spolok realitiek alebo na SOI nemá význam. Pokiaľ by rozhodli, tak byt by mohol byť predaný inému záujemcovi.

Ak by si dala zálohu, tak je to už určitá forma nejakej zábezpeky.
Lenže čo v prípade, ak by ku kúpe nedošlo a prišla by si o zálohu ???
Dáš na súd a ten bez pardónu rozhodne v tvoj prospech.
No realitky vznikajú a zanikajú....a ty potom svoje love už nikdy neuvidíš.
OneUp
14.07.24,07:03
Syrakuzos: ako dlho je predajca viazany zmluvou s realitkou ? Co ked sa im nepodari predat byt za 2 roky ? Kupovali sme byt pre syna. Obisli sme realitku a dojednali priamo s predajcom. Neviem ako to s realitkou vybavil
Chobot
14.07.24,19:16
Môžu ti byt nepredať. Kúpna zmluva nie je právne nárokovateľná, je to dohoda dvoch zmluvných strán. Ak ste sa nedohodli na zmluvných podmienkach, tak k žiadnej kúpe nemusí dôjsť. Nemáš sa kde sťažovať.

Na druhej strane je to možno pre teba aj lepšie. Keby si byt kúpila, mohli by nastať problémy a potom by si ľutovala, že si ho vôbec kupovala. Keď už teraz je zmluva s chybami, tak po kúpe by si možno nemohla ani reklamovať, možno by si prišla o zálohu alebo niečo iné. Ber to ako znamenie osudu, že ku kúpe nedošlo, možno si sa vyhla iným komplikáciám.

Ja som pred niekoľkými rokmi išiel kúpiť rodinný dom. Nebolo to síce presne, čo sme hľadali, ale tesne pred podpisom zmluvy si to predajca rozmyslel, lebo sme sa nedohodli na tom, že kedy sa vysťahuje. Kupovať sme ho mali v novembri a navrhli sme jej, že tam môže byť do marca. Pani tam chcela bývať najmenej pol roka, prípadne aj dlhšie, že kým si nájde iné bývanie. Takže na nás nahučala, že ju chceme vyhodiť a pod. a že nám nič nepredá.

Pár mesiacov na to sa pritrafil pekný pozemok a postavili sme dom úplne podľa svojich predstáv. Takže asi nejaká vyššia moc chcela, aby sme ten dom nekúpili....
mona091
14.07.24,19:42
buduca kupna zmluva ma vahu kupnej zmluvy, preto je velmi dolezite mat presne vydefinovane podmienky, my sme ziadali zmluvu zmenit, doplnit,a tiez, aby prilohou bola kupna zmluva, obe zmluvne strany sme si odsuhlasili podmienky, postupy, ALE realitna kacelaria nebola ochotna predlozit kvalitnu buducu zmluvu, na zaklade ktorej sme chceli vyplatit zalohu na kupu. Teraz zalezi od predavajucej, ci nazbiera odvahu zrusit sprostredkovatelsku zmluvu z dovodu neposkytnutia sluzieb, ktore mala RK sprostredkovat, dalej uvazujem, ci nahlasit (len neviem kam) RK, ze bez splnomocnenia predkladala znenie buducej zmluvy, Ze bez opravnenia tuto zmluvu vyhotovovala, neakceptovala pripomienky a zapracovanie dohod, ze neinformovala, napriek pisomnej ziadosti, kto vyhotovil zmluvu, ze pod natlakom nutila podpisat BZ a poslat jej proviziu zo strany kupujuceho, pricom proviziu mala zazmluvnenu s predavajucim, a mozno aj pisomne vyhrazanie, ze nam byt nepreda, no zalezi teraz od predavajucej, ako sa k tomu postavi, predavajuca rozhoduje, komu chce byt predat, nie RK, sme ochotni pravne zastresit cely obchod, zial, predavajuca sa bojji
Chobot
14.07.24,21:41
A čo chceš teraz od poraďákov? Či len si sa chcela posťažovať?

Už sme ti napísali - nesúhlasila si so znením zmluvy, realitka nesúhlasila s tvojimi pripomienkami - tak ste sa nedohodli. Basta - kúpa nebude. Všetko ostatné, čo si napísala je bezpredmetné.

"zalezi od predavajucej, ci nazbiera odvahu zrusit sprostredkovatelsku zmluvu z dovodu neposkytnutia sluzieb, ktore mala RK sprostredkovat" - to je vec medzi predávajúcou a RK, teba do toho absolútne nič nie je.

"ze bez splnomocnenia predkladala znenie buducej zmluvy" - kto povedal? Veď predávajúca a RK majú medzi sebou asi nejakú zmluvu.
"Ze bez opravnenia tuto zmluvu vyhotovovala" - aké oprávnenie? Veď je asi zmluva medzi predávajúcim a RK!

"neakceptovala pripomienky a zapracovanie dohod" - RK nie je povinná akceptovať tvoje pripomienky.
"ze neinformovala, napriek pisomnej ziadosti, kto vyhotovil zmluvu" - koho mali informovať? Nie je ich povinnosťou teba informovať, že zmluvu vypracoval JUDr. XY.
"ze pod natlakom nutila podpisat BZ a poslat jej proviziu zo strany kupujuceho" - koho nútili pod nátlakom niečo podpísať?
", a mozno aj pisomne vyhrazanie, ze nam byt nepreda" - to nie je vyhrážanie, to je konštatovanie.

Ak predávajúci verí RK a nebude jednať s vami priamo, tak máte smolu. Poobzerajte sa po inom byte. Kúpa ponúkaného bytu nie je právne nárokovateľná.

Čo ti máme ešte k tomu napísať?