Deniska17
29.07.24,20:24
Dobrý deň,

manžel je na materskej dovolenke s 2-ročnou dcérou. Súčasne som ja na rodičovskej dovolenke s tým istým dieťaťom, ale mám odňatý rodičovský príspevok. Odvody do Zp si platím sama.

Čo to znamená pre môjho zamestnávateľa?

Mala som mať na to obdobie neplatené voľno i napriek tomu, že som svoju rodičovskú dovolenku neprerušila a iba som si dala odňať príspevok?

Môj zamestnávateľ ma presviedča, že som mala byť na neplatenom voľne alebo v práci.

Je k tomu prosím niekde nejaké oficiálne stanovisko?

Ďakujem
veronikasad
29.07.24,19:11
Pozri § 166 odst. 2 a 3 Zákonníka práce. Poskytnutie rodičovskej dovolenky nie je viazané na poberanie rodičovského príspevku.
veronikasad
29.07.24,19:54
Manžel je tiež na rodičovskej dovolenke s poberanim dávky materské.
Negoce
29.07.24,20:02
1/ nie si povinná hlásiť takúto "zmenu" zamestnávateľovi, žiaden zákon ti to neprikazuje......
2/ ak to nevie mzdárka/ personalistka, odporäčam jej nech si doštuduje zákonník práce, pretože to určite musí vedieť, že pre zamestnávateľa i zamestnanca platí pravidlo, pokiaľ to zákon nezakazuje je to dovolené..........(pozn. pre štát presne opačne, štátu musí prikazovať)
3/ ty ako zamestnanec nemusíš robiť nič, si v práve, máš nahlásenú RD u zamestnávateľa.....
4/ zamestnávateľ tiež nič nerobí, pokračuješ v RD , nehlási ani SP a ani ZP( zo ZP si dokonca ohhlásená ako zamestnanec)
5/ nežiadaj o neplatené voľno, možno ti to poškodí v ďalšom pokračovaní v práci.....
6/ na počte detí nezáleží, takto bežne čerpú materské obaja rodičia