Jozef Mihál
06.07.05,11:22
Je leto, prázdniny...(aj na súdoch). Vyberte si tú medzeru medzi Áno a aj.
martinaj
06.07.05,11:00
Písomné stanovisko nemám, nechala son to na rozhodnutí budúcej mamičky a tá sa súdiť nebude, pretože i to stojí nejaké peniaze, a s bruchom po nos.....hm....ale odvolanie sme mohli napísať, nech by to dali na papieri a vyjadrili paragrafmi......ale dnes je už asi neskoro, 23.6. porodila....
Pokiaľ ide o súdne poplatky, tento prípad by mal spadať pod taxatívne vymedzené prípady súdnych sporov, ktoré sú oslobodené od poplatkov. Dúfam, že sa nemýlim. Pozri: http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventId=692
miro h.
06.07.05,11:12
o dva tyzdne ide manzelka na MD, tak najprv to skusime s pripadnym odvolanim sa voci rozhodnutiu SP...a ak bude treba riesit spor s SP sudnou cestou, tak mi bude potesenim moct sa na Vas obratit.
miro h.
07.07.05,09:51
Zdravim Miro, Poradaci,
Nasa situacia je podobna, manzelka ma zmluvu do 30.6.2005, prijem cca.11000, term. porodu je 15.9.2005. Podmienku 270 dni splna. Na matersku moze ist v 34. tyzdni, alebo najskor v 32. (zavisi to od niecoho, alebo len od lekara???), tj. 4.8.2005 (alebo 21.7.2005). Noveho zamestnavatela uz mame, ale nevieme kedy nastupit a na aku dobu. Najlepsie len na par dni (max. 15).
Mam podobne otazky ako Miro:
1. Evidencia na UP zmeni nieco vo vypoctoch?
2. Na aku dobu sa ma zamestnat?
3. Pocas materskej sa da nejakym sposobom prerusit prac. pomer? Napr. zmluva sa spravi do konca roka, potom kedy zanikne? Nejak nechceme zatazit zamestnavatela.
4. Ak nastup do noveho zamestnania je v tom kal. mesiaci v ktorom je aj termin nastupu na matersku, tak to zmeni nieco na vypoctoch? - kedze odvody su hradene az v nasl. mesiaci.
Nase plany: od 1.7 prihlasit sa na urad, potom od 17.7 zamestnat sa na 2 mesiace a zo zamestnania odist na Matersku. Je to ok?

Miro, vy ste sa ako rozhodli?

Dikujeme za odpovede!
S pozdravom
Atomant
caf atomat,

teda nasa situacia je nasledovna a budeme ju riesit takto:
manzelke teda skoncil TPP 30/06/05. Uz pocas tej doby bola na PN. PN jej konci 10/07/05 a 11/07/05 sa zamestna v novom TPP s platom cca 18.000,-.(treba mat prijem cca 700,-/kal. den). 18/07/05 nastupuje na MD. Teda predpokladame, ze vyska jej materskej bude maximalna...ak nie, podame na SP odvolanie.
dufam, ze ti moja odpoved pomoze
atomant
07.07.05,19:00
caf atomat,

teda nasa situacia je nasledovna a budeme ju riesit takto:
manzelke teda skoncil TPP 30/06/05. Uz pocas tej doby bola na PN. PN jej konci 10/07/05 a 11/07/05 sa zamestna v novom TPP s platom cca 18.000,-.(treba mat prijem cca 700,-/kal. den). 18/07/05 nastupuje na MD. Teda predpokladame, ze vyska jej materskej bude maximalna...ak nie, podame na SP odvolanie.
dufam, ze ti moja odpoved pomoze
Cau Miro,

Vam by to malo byt OK na 100%, je to v zakone ze DVZ sa pocita z aktualneho TPP, ak to je TPP z aktualneho roku.

My sme zatial takto:
TPP skoncil 30/6/2005, od 1.7.2005 je zamestnana TPP s platom cca. 22tis/mes. Asi 11.7. zrusime TPP dohodou, od 12.7 nastupuje na PN. Pocas PN by mala platit Soc. poistovna z posledneho TPP davku v NP, potom z PNky by sla na matersku (21.7).
Len v tom sme neisty, ci DVZ bude vypocitane z posl. prac pomeru a nie z minulorocneho priemeru. Viete mi to potvrdit, prosim? (do 11.7 by som to potreboval vediet, diky moc!)

Radi by sme sa dobrovolne poistili z max. sumy 2 dni pred nastupom na matersku, potom by to asi platil stat za nasl. 3 roky - bola by to vyhoda pri nasledujucom porode.
rolandik
07.07.05,19:21
Cau Miro,

Vam by to malo byt OK na 100%, je to v zakone ze DVZ sa pocita z aktualneho TPP, ak to je TPP z aktualneho roku.

My sme zatial takto:
TPP skoncil 30/6/2005, od 1.7.2005 je zamestnana TPP s platom cca. 22tis/mes. Asi 11.7. zrusime TPP dohodou, od 12.7 nastupuje na PN. Pocas PN by mala platit Soc. poistovna z posledneho TPP davku v NP, potom z PNky by sla na matersku (21.7).
Len v tom sme neisty, ci DVZ bude vypocitane z posl. prac pomeru a nie z minulorocneho priemeru. Viete mi to potvrdit, prosim? (do 11.7 by som to potreboval vediet, diky moc!)

Radi by sme sa dobrovolne poistili z max. sumy 2 dni pred nastupom na matersku, potom by to asi platil stat za nasl. 3 roky - bola by to vyhoda pri nasledujucom porode.
Tak to s tím dobrovoľným je omyl. Ak nebude na dobrovoľnomo poistení uznané materské budete ho musieť naďalej platiť MAMIČKA.
miro h.
08.07.05,04:32
Cau Miro,

Vam by to malo byt OK na 100%, je to v zakone ze DVZ sa pocita z aktualneho TPP, ak to je TPP z aktualneho roku.

My sme zatial takto:
TPP skoncil 30/6/2005, od 1.7.2005 je zamestnana TPP s platom cca. 22tis/mes. Asi 11.7. zrusime TPP dohodou, od 12.7 nastupuje na PN. Pocas PN by mala platit Soc. poistovna z posledneho TPP davku v NP, potom z PNky by sla na matersku (21.7).
Len v tom sme neisty, ci DVZ bude vypocitane z posl. prac pomeru a nie z minulorocneho priemeru. Viete mi to potvrdit, prosim? (do 11.7 by som to potreboval vediet, diky moc!)

Radi by sme sa dobrovolne poistili z max. sumy 2 dni pred nastupom na matersku, potom by to asi platil stat za nasl. 3 roky - bola by to vyhoda pri nasledujucom porode.
caf atomant,
ja nie som odbornik, ale nie som si isty, ci bude moct ist tvoja manzelka 21.7. na MD, kedze nebude zamestnana a tym padom nemoze ist na MD 8 tyzdnov pred planovanym porodom, ale 6 tyzdnov...prever si to. A ked bol zamestnavatel ochotny zamestnat tvoju manzelku na 11 dni, tak by to snad zvladol aj do konca mesiaca. Je podstatne, aby v case nastupu na MD bola zamestnana. Ved odvody sa az o toklo nenavysia...moj hruby prepocet cca 2700 rozdiel.
Isto je tu plno zdatnych a ochotnych poradcov. Isto ti poradia.
atomant
08.07.05,09:11
caf atomant,
ja nie som odbornik, ale nie som si isty, ci bude moct ist tvoja manzelka 21.7. na MD, kedze nebude zamestnana a tym padom nemoze ist na MD 8 tyzdnov pred planovanym porodom, ale 6 tyzdnov...prever si to. A ked bol zamestnavatel ochotny zamestnat tvoju manzelku na 11 dni, tak by to snad zvladol aj do konca mesiaca. Je podstatne, aby v case nastupu na MD bola zamestnana. Ved odvody sa az o toklo nenavysia...moj hruby prepocet cca 2700 rozdiel.
Isto je tu plno zdatnych a ochotnych poradcov. Isto ti poradia.Zdravim Vas,

Miro,
Potom by bola o 2 tyzd. dlhsie na PNke a nastupovala by na MD 4.8.
Ak by neodisla zo zamestnania, tak by mal zamestnavatel vybavovacky navyse + treba zaplatit asi o 3500viac (10dni). Keby to bola jedina ista cesta, dalo by sa to aj spravit aj takto, ale je to jedina alebo je to ok ako som pisal vyssie?

Najviac ma trapi vypocet DVZ v pripade ked odide na PN a na MD po zruseni TPP.


Tak to s tím dobrovoľným je omyl. Ak nebude na dobrovoľnomo poistení uznané materské budete ho musieť naďalej platiť MAMIČKARolandik,
Dakujem za upozornenie, ale presne som to nepochopil :-(. V com moze byt problem? Dakujeme,

s pozdravom
Atomant
rolandik
09.07.05,18:16
Mála som DNP, z ktorého mi materské neuznali a pani v SP mi povedala, že mám nedoplatok na poistnom. Zuso ale vyššie písala, že ona je na RP a dopátrala sa, že poistné nemusí platiť. Skúsim to u nej overiť.

ahoj, Rolandik
nika.sum
10.07.05,11:32
Ak bola zamestnakyna pocas posledných dvoch rokov 270 dni poistena (nepocitaju sa dni neplateného volna, kedy je prerušene poistenie) tak sa vymeriavaci zaklad pocita odo dna ukoncenia prerušenia napr. 1.7.-11.7 neplatene volno, 12.7. - 22.7.(piatok) odpr. dni, 25.7.(pondelok) nastup na MD, sa vypocita vymeriavaci základ za 13 dní (12. - 24.vrátane) tzn. dosiahnuta mzda za tieto dni delene 13 dní. (do vymeriavacieho základu sa pocita aj odmena ak vam bola vyplatena v tychto dnoch. Tak by to malo byt podla mudrych knih. Ak nemam pravdu napiste.
adam
10.07.05,11:49
Mojej zamestnankyni to nepriznali ( viď. príspevky v téme ), ale podľa zákona by mali.......SP je štát v štáte......
atomant
11.07.05,09:50
Zdravim,

mam zle spravy asi pre vsetkych.

Dneska som bol na SP a nemenovana uradnicka /veduca oddelenia/ mi dala nasledujuce odpovede na moju situaciu.

Z noveho prac. pomeru /od 1.7 do 12.7/ NEBUDEME mat narok na MD, kedze nie je splnenych 270 dni z TOCHTO zamestnania. Ale, sme este v ochr. dobe z predch. prac. pomeru /1.9.2004 - 30.6.2005/, tj. MD sa schvali z tochto prac. pomeru. a tiez z toho sa bude ratat aj DVZ (priemer z roku 2004) . Do DVZ by sa dalo zapocitat nov. prac. pomer v pripade keby sme boli po ochrannej dobe z prveho zamestnania.
To iste plati aj v pripade keby manzelka isla na MD z noveho prac. pomeru.
Tj. keby to nebolo zrusene dna 12.7.
Oddovodnenie: z noveho prac. pomeru NEMA narok na MD lebo nema z neho 270 dni poistenia. Z predchadzajuceho prac. pomeru by sa dali zaratat dni len vtedy, ak by bolo po ochrannej dobe.
Dal som dalsi priklad:
Buduca mamicka ma odpracovane 250 dni. Zmeni si zamestnavatela, kde si odpracuje 21 dni, potom sup na MD.
Odpoved SP: Kedze z prveho zamestnania neplynie ochr. doba, lebo nesplnala 270 dni, Materske bude mat z noveho zamestnania /dni sa scitaju v tomto pripade/ a DVZ sa orci z noveho zamestnania.

Dobrovolne poistenie pocas MD

Dostal som nasl. vyjadrenie: Na zaklade paragrafu 140, 1a je oslobodena od platenia poistenia 'v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,', ALE jej sa z dobrovolneho poistenia MD poskytnuta NEBUDE, tj. nebude oslobodena! Tu je tiez rozdelena z MD zo zamestnania a z dobrovolneho poistenia!

Je to velmi zlozite a SP dava taky vyklad s akou si moze usporit co najviac peniazi.
Chce sa este niekto sudit? Mozno, ze by sme sa na to dali v pripade neschvalenia vyssej sumy.

Pan Mihál, Ricij, Miro,
co si o tom myslite Vy?

S pozdravom,

Atomant

PS. Sme pred rozhodnutim zrusenia nove zamestnania a nastupit na PN. Mame to zrusit, alebo ma to nejaky vyznam odist z prac. pomeru na MD?
ricij
11.07.05,10:00
Že SP šachuje. § 54 hovorí o tom, ktoré je rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ. Nehovorí o tom, že pokiaľ je žena v ochrannej lehote a vznikne poistenie, posudzuje sa DVZ z ochrannej lehoty. Navyše je už X prípadov, keď SP priznala materské z posledného VZ. Dajte SP na súd, máte to na 99,9% vyhraté.
Jozef Mihál
11.07.05,10:10
Hovorím, že mi je zle z toho, ako si účelovo SP vykladá zákon. Len z úcty k Porade v tomto príspevku nevymenujem na ich adresu všetky nadávky, ktoré poznám.

P.S. Očakávam k tomuto príspevku veľké množstvo Vašich "Súhlasím".
atomant
11.07.05,12:02
Mozno ze budeme mat smolu. Ak budeme mat rozhodnutie prilozim to sem, ale to je este daleko...

Takze zajtra zrusime prac. pomer. a sup na urad prace prihlasit sa alebo na PN. Co je lepsie?
Potvrdte prosim ci s tym nahodou nieco nepokazime.

S pozdravom,
Atomant

To be continue...
nika.sum
11.07.05,17:56
Tych 270 dni poistenia sa nemysli odpracovane dni vsak? Su to vsetky dni pocas ktorých je clovek poisteny, aj vikendy a sviatky nie?
Ja mam teraz zamestnankynu, ktorej sa snazim zvysit vymeriavaci zaklad prerusenim poistneho neplatenym volnom a dostane aj odmenu. Som zvedava ci jej priznaju tu vyssiu matersku alebo nie. Potom Vam napisem.
Ja som SZCO a povinne si platim uz dva alebo tri roky odvody, je to sice len z minim. vym. zakladu ale platim. Teraz som sa dala aj nemocensky poistit dobrovolne lebo planujeme babatko a chcela by som matersku dostavat aj z tohto poistenia kedze z podnikania to bude dost malicko. Mala by som dostat aj z tohto poistenia matersku ak budem poistena minimálne 270 dni pred porodom.
Duša
11.07.05,19:44
Bola som dnes na SP a bolo mi povedané (priateľská pracovníčka SP), že 270 dní sa počíta zvlášť len pri dobrovoľnom poistení. Pri pracovnom pomere sa berie vym.základ z posledného TPP.
nika.sum
12.07.05,04:16
Viem ze pri prerušení poistneho neplatenym volnom(aspon 1 den), sa berie vym. zakl. z obdobia po prerušeni. To mi bolo povedane aj v soc. poistovni.


Dusa, mate pravdu ze z dobrovolneho sa berie zvlast 270 dni. Niekto tu spominal, ze ked zmenili zamestnanie nemali poistenie z noveho zamest. 270 dni, tak nemaju narok na MD. Ale ved v zakone je ze poistenkyna ma narok na materske , ak bola v poslednych dvoch rokoch pred porodom nemocensky poistena. Ja to chapem tak, ze keby som aj teraz prerusila zivnost kde som bola nemocensky poistena a hned od druheho dna by som bola zamestnavatelom prihlasena, som stale nemocensky poistena a malo by sa to pocitat do tych 270 dni. Hoci aj keby som nebola mesiac alebo nejaku dobu poistena, ak by som spocitala dni za posledne dva roky a moje celkove poistenie zo zivnosti a zamestnani by sa malo pocitat do tych 270 dni. Samozrejme to dobrovolne je zvlast. Opravte ma ak som to zle pochopila.
rolandik
12.07.05,12:34
Mám veľkú chuť dať SP v kauze materké na súd.

Dvojnásobne potom čo som sa dozvedeľa, čo za finty si kaníkovci s poistným vymysleli. SZČO dostane vyplatenú maródku až po 15 dňoch. Len si plať poistenie, ale aj tak od nás nič nedostaneš. Takú zlú poistku by som dobrovoľne nikdy neuzatvorila. Lenže, keď musíš, tak musíš!


Rolandík
Duša
12.07.05,19:30
To je už schválené? Hádam nie!
endrju
13.07.05,06:08
Našťastie to schválené ešte nie je. To zatiaľ MPSVaR púšťa pokusné balóniky. Predpokladám, že takýto nezmyselný návrh nepôojde ani do Národnej rady.
MáriaPaM
14.07.05,09:22
Mám otázku v súvislosti s MD.

Keď je žena rozvedená, je to že je osamelá a má nárok na 37 týždňov MD?

A teraz mi už nastúpila na MD a počas MD sa ide vydať. Je rozhodujúci stav v akom je ked sa blíži uplynutie 28 týždňov? Dúfam že nie je rozhodujúce že bola rozvedená ked nastupovala. A čo keby sa vydala medzi 28 a 37 týždňom?
ajobs
14.07.05,09:27
Mám 1 otázku, nie síce na MD, ale súvisí to s vyplácaním nemocenského. Mám klienta, ktorý bol v roku 2003 zamestnaný celý rok, v roku 2004 bol celý rok PN, v tomto roku si platil nemocenské ako dobrovoľne poistená osoba od 1.1.-30.6. z minimálnej mzdy, prerušil dobu platenia a od 15.8.2005 si bude platiť nemocenské poistenie z max.VZ 23738 (na moje odporúčanie, v zmysle tu už uvedených príspevkov). Od 1.9.2005 pôjde opäť na PN. Vypočíta sa mu nemocenské z max.VZ? Celkovo bude poistený v posledných 2 rokoch 320 dní, ale započíta sa mu aj dobrovoľné poistenie do počtu min. 270 dní v posledných 2 rokoch ?
Ďakujem za skorú odpoveď.
momo
14.07.05,10:38
myslíte, ze je tych 270 dni do porodu? teraz som sa bola evidovat na matersku dovolenku na sociálnu poistovnu. Tá pani pri okienku sa ma opytala, ci platím uz min. 270 dni nemocenské poistenie. Ale nechcem tu nikoho zavádzat klamnými informáciami. najlepšie je asi zavolat do sociálnej poistovne alebo ist osobne, oni kuknu do počítača a povedia vam, ci máte nárok na materskú alebo nie
aduska
14.07.05,14:40
dobry den,

chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi nevedeli poradit v nasledovnej veci.

do konca tohto mesiaca budem zamestnana, potom mi vsak skonc. prac. pomer.
idem na nezamestnanecke. ak by sa ukazalo neskor, ze som tehotna, tak mi bude matersku dovolenku platit stat? a kolko je to min.?

dakujem za radu

Andrea
xena77
14.07.05,16:23
bolo tu uz toho vela, ale myslim, ze mam este dost otazok k teme materska, takze zacnem: Na MD by som mala nastupit zaciatkom decembra 2005. A teraz moje otazky:
1. Nie som vydatá. Vyplývajú z toho nejaké možné výhody pre mňa? Prípadne nevýhody?
2.Trvalé bydlisko mám v okrese TR, no momentálne žijem v Bratislave, kde aj pracujem /prechodné bydlisko tu nemám/. Čo je pre mňa výhodnejšie urobiť? Zmeniť si trvalé bydlisko na BA, alebo zostať v TR? Čo všetko by som musela po pôrode absolvovať, keby mi trvalé bydlisko zostalo v TR? /tehotenstvo a aj pôrod budú prebiehať v BA/
3.A dalsia vec. Ked budem na materskej, je pre mne vyhodne pracovat na DoVP? Co vsetko musim odvadzat a co vsetko je k tomu potrebne urobit, pripadne, ci praca na DoVP ma nejake obmedzenia.
Tak to zatial vsetko. Mam tych otazok viac, ale zatial takto.Dakujem vsetkym za vase cenne rady.
Pekny dnicek...
Zita4
14.07.05,19:18
dobry den,

chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi nevedeli poradit v nasledovnej veci.

do konca tohto mesiaca budem zamestnana, potom mi vsak skonc. prac. pomer.
idem na nezamestnanecke. ak by sa ukazalo neskor, ze som tehotna, tak mi bude matersku dovolenku platit stat? a kolko je to min.?

dakujem za radu

Andrea Keď nie si poistená minimálne 270 dní pred nástupom na materskú, nebudeš mať nárok na materské, ale len na rodičovský príspevok od dátumu narodenia dieťaťa. :)
Doplním: Keby si bola tehotná už pri skončení pracovného pomeru, ochranná doba trvá nie 42 dní, ale 6 mesiacov. To znamená, že by si mohla poberať nemocenské v prípade PN alebo aj materské, ak by padlo do tých 6 mesiacov.
Duša
14.07.05,19:27
1. Musíš mať v posledných dvoch rokoch najmenej 270 dní nemocenského poistenia.
2. Po skončení pracovného pomeru máš pri nároku na materské ochrannú dobu 6 mesiacov.
3. Minimálne je to vo výške rodičovského príspevku, ak je menej, dopláca SP do výšky RP.
ajobs
15.07.05,06:25
Prosim o odpoved na moj prispevok niekoho z fora. Dakujem
Mám 1 otázku, nie síce na MD, ale súvisí to s vyplácaním nemocenského. Mám klienta, ktorý bol v roku 2003 zamestnaný celý rok, v roku 2004 bol celý rok PN, v tomto roku si platil nemocenské ako dobrovoľne poistená osoba od 1.1.-30.6. z minimálnej mzdy, prerušil dobu platenia a od 15.8.2005 si bude platiť nemocenské poistenie z max.VZ 23738 (na moje odporúčanie, v zmysle tu už uvedených príspevkov). Od 1.9.2005 pôjde opäť na PN. Vypočíta sa mu nemocenské z max.VZ? Celkovo bude poistený v posledných 2 rokoch 320 dní, ale započíta sa mu aj dobrovoľné poistenie do počtu min. 270 dní v posledných 2 rokoch ?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Duša
15.07.05,19:26
Podľa mojich informácií zo SP musí byť 270 dní zvlášť počítaných z dobrovoľného poistenia, a keď dobre počítam, tak ich mať nebude, a dobu dobrovoľného poistenia mu nezapočítajú?!... Možno som to ale nepochopila správne...
rolandik
15.07.05,19:30
SP vypočíta materské aj z jedného dňa. Pri zmene zamestnávateľa. Max. VZ v poslednom dni v mesiaci. Nástup na MD v nasledujúcom mesiaci. Korunky mám už na účte.
Duša
15.07.05,19:36
Tešíme sa s Vami!
nika.sum
16.07.05,05:14
Prosim o odpoved na moj prispevok niekoho z fora. Dakujem
Vcera so bola na SP sa informovat kvoli zamestnankyni kt. ide na matersku. V tomto pripade je vsak s nemocenskou vasho zamestnanca spolocne to, že ako to uz DUSA napisala, dobrovolne poistenie sa pocita zvlast. Poistenia zo zamestnani sa spocitavaju, je to vsak tam pocitane aj s ochrannou lehotou (v tom sa nevyznam, nie som mzdarka). Ale dni dobrovolneho poistenia su zvlast. Keby bol poisteny 270 dni v dobrovolnom poist. a po prerušením poistenia by si zvysil vymeriavaci zaklad na maximum, pocitalo by sa mu nemocenske z maxima. Kedze jeho dobrovolne poistenie netrvalo 270 dni, nebude mat narok.
yenefer
17.07.05,16:40
Ja mám odpoveď zo SP mailom, kde potvrdzujú, že doba 270 dní nemusí byť v kuse, ale sa spočítavajú všetky. Odkiaľ sa berie to, že odbrovoľné poistenie sa berie zvlášť? Uvediem príklad: Som napr. na rodičovskej dovolenke (teda som zamestnaná), a som už opäť tehotná. Nemocenské poistenie neplatím, ale poistená som. Pracovný pomer mi skončí, teda zanikne aj nemoceské poistenie. Ak chcem poberať materské, poistím sa dobrovoľne, poistné opäť platiť nemusím, ale poistená som. Podľa toho či tu čítam, neuznali by mi tých 270 dní???
MIS
18.07.05,05:41
Okolo sociálky je veľa vecí dosť čudných. Vyzerá to tak, že v rôznych mestách dostávame rôzne informácie.
Mne vo Zvolene povedali, že 270 dní dobrovoľného poistenia sa ráta samostatne. Z posledných dvoch rokov ich musia narátať, ale poistenie zo zamestnania tam nerátajú.
Čo ma prekvapilo, keď som tam dnes bola je, že maximálny vymeriavaci základ je cca 23000 Sk. Tak som sa chcela dobrovoľne poistiť z VZ 20 000 Sk. Vraj je to zbytočné, lebo VZ sa zratúva zo všetkych poistení. (Hrubú mzdu mám teraz 8000 Sk). Takže aj keby som sa poistila na 20000 Sk, spolu je vymeriavací základ 28000, ale materská alebo PN by mi rátala len z 23000 Sk.
Myslela som, že VZ sa posudzujú osobitne z každého poistenia.
Viete niekto niečo o tom?
siuiamaxx
18.07.05,07:26
mam znamu, ktora ma ceske obcianstvo, je zaregistrovana na UP -ktory za nu odvadza potrebne, nakolko nieje zamestnana.Zije na slovensku s priatelom a chysaju sa zalozit rodinku.....co ma urobit aby dostavala slusnu matersku? ma si sem dat prechodny pobyt, al. poziadat o prac.povolenie a zamestnat sa, al. staci dobrovolne poistenie? za radu vopred dakujem.
rolandik
18.07.05,08:16
Ja mám odpoveď zo SP mailom, kde potvrdzujú, že doba 270 dní nemusí byť v kuse, ale sa spočítavajú všetky. Odkiaľ sa berie to, že odbrovoľné poistenie sa berie zvlášť? Uvediem príklad: Som napr. na rodičovskej dovolenke (teda som zamestnaná), a som už opäť tehotná. Nemocenské poistenie neplatím, ale poistená som. Pracovný pomer mi skončí, teda zanikne aj nemoceské poistenie. Ak chcem poberať materské, poistím sa dobrovoľne, poistné opäť platiť nemusím, ale poistená som. Podľa toho či tu čítam, neuznali by mi tých 270 dní???
Podľa písomnej odpovede zo SP z BA, ktorú mám by ti materské patrilo nakoľko v čase dva roky pred pôrodom ti zaniklo iné poistenie ako Dobrovoľné. No SP by v tvojom prípade určite použila ich neuveriteľný výklad o ochrannej dobe. Neviem, ktorý, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ten, podľa ktorého by ti vyšlo najnižšie materské.
xena77
18.07.05,11:07
bolo tu uz toho vela, ale myslim, ze mam este dost otazok k teme materska, takze zacnem: Na MD by som mala nastupit zaciatkom decembra 2005. A teraz moje otazky:
1. Nie som vydatá. Vyplývajú z toho nejaké možné výhody pre mňa? Prípadne nevýhody?
2.Trvalé bydlisko mám v okrese TR, no momentálne žijem v Bratislave, kde aj pracujem /prechodné bydlisko tu nemám/. Čo je pre mňa výhodnejšie urobiť? Zmeniť si trvalé bydlisko na BA, alebo zostať v TR? Čo všetko by som musela po pôrode absolvovať, keby mi trvalé bydlisko zostalo v TR? /tehotenstvo a aj pôrod budú prebiehať v BA/
3.A dalsia vec. Ked budem na materskej, je pre mne vyhodne pracovat na DoVP? Co vsetko musim odvadzat a co vsetko je k tomu potrebne urobit, pripadne, ci praca na DoVP ma nejake obmedzenia.
Tak to zatial vsetko. Mam tych otazok viac, ale zatial takto.Dakujem vsetkym za vase cenne rady.
Pekny dnicek...
prosiiim o radu:-) Skuste aspon niekto. Dakujem
bodliak
18.07.05,12:52
SP vypočíta materské aj z jedného dňa. Pri zmene zamestnávateľa. Max. VZ v poslednom dni v mesiaci. Nástup na MD v nasledujúcom mesiaci. Korunky mám už na účte.

Rolandik, mozes uviest presnejsie ? Po zmene zamestnavatela v mojom pripade vychadzali zo stareho VZ. Aky bol odstup od ukoncenia PP v predchadzajucom zamestnani ?
linko
18.07.05,13:47
Ahojte všetci, tak ja som začala túto tému. Som čerstvá mamička, máme krásne dievčatko. Samozrejme som si chcela prilepšiť aj na tej "dovolenke". Ale akosi sa mi to nepodarilo. Tie doby sa posudzujú zvlášť - zamestnanie, SZČo a dobrovoľne poistenie. Takže ak chcete mať vysokú materskú tak je to priemerný vymeriavací základ z každého zvlášť ale musí byť doba poistenia minimálne 270 dní. Ideálne je ak ste zamestnaný a potom prerušíte prac. pomer, zdova sa zamestnáte s najvyšším Vz. Mne to bobužial nevyšlo ale to nič. Mala som si to lepšie rozplánovať. Držím palce tým, ktorý myslia krok dopredu. Caute.
rolandik
18.07.05,19:41
Rolandik, mozes uviest presnejsie ? Po zmene zamestnavatela v mojom pripade vychadzali zo stareho VZ. Aky bol odstup od ukoncenia PP v predchadzajucom zamestnani ?
- 30.5. ukončenie TPP, trval niekoľko rokov
- 31.5. nástup do nového TPP, max. VZ, z ktorého SP vypočítala materské
- 20.6. nástup na MD
rolandik
18.07.05,19:55
bolo tu uz toho vela, ale myslim, ze mam este dost otazok k teme materska, takze zacnem: Na MD by som mala nastupit zaciatkom decembra 2005. A teraz moje otazky:
1. Nie som vydatá. Vyplývajú z toho nejaké možné výhody pre mňa? Prípadne nevýhody?
2.Trvalé bydlisko mám v okrese TR, no momentálne žijem v Bratislave, kde aj pracujem /prechodné bydlisko tu nemám/. Čo je pre mňa výhodnejšie urobiť? Zmeniť si trvalé bydlisko na BA, alebo zostať v TR? Čo všetko by som musela po pôrode absolvovať, keby mi trvalé bydlisko zostalo v TR? /tehotenstvo a aj pôrod budú prebiehať v BA/
3.A dalsia vec. Ked budem na materskej, je pre mne vyhodne pracovat na DoVP? Co vsetko musim odvadzat a co vsetko je k tomu potrebne urobit, pripadne, ci praca na DoVP ma nejake obmedzenia.
Tak to zatial vsetko. Mam tych otazok viac, ale zatial takto.Dakujem vsetkym za vase cenne rady.
Pekny dnicek...
1. nie
2. požiadať o materské v TR, dieťa by sa malo prihlásiť k trvalému pobytu a to bude v BA asi problém. Ak si vlastník bytu tak je to OK.
3. na materskej nemôžeš mať žiadny iný príjem
MIS
19.07.05,02:50
Mne vraveli, že aj keby som to spravila, tak som stále v ochrannej dobe a materská by sa počítala zo starého VZ. Uz mam v tom zmatok. Ja este len planujem otehotniet, ale chcem si to vsetko dat do poriadku, tak sa asi dobrovolne poistim.
MIS
19.07.05,02:55
Mne vraveli, že aj keby som to spravila, tak som stále v ochrannej dobe a materská by sa počítala zo starého VZ. Uz mam v tom zmatok. Ja este len planujem otehotniet, ale chcem si to vsetko dat do poriadku, tak sa asi dobrovolne poistim.
Este by sa zislo dodat, ze toto je reakcia na Rolandikov prispevok. Inac, ak mas pre mna radu daj vediet. Teraz mam hruby prijem 8000 Sk. A za posledny rok som bola dobrovolne poistena 210 dni, lebo som bola v zahranici, takze nie je problem to dotiahnut do 270 s VZ 15000.
yenefer
19.07.05,05:17
Podľa písomnej odpovede zo SP z BA, ktorú mám by ti materské patrilo nakoľko v čase dva roky pred pôrodom ti zaniklo iné poistenie ako Dobrovoľné. No SP by v tvojom prípade určite použila ich neuveriteľný výklad o ochrannej dobe. Neviem, ktorý, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ten, podľa ktorého by ti vyšlo najnižšie materské.
Rolandik, šlo by poslať mi to vyjadrenie mailikom? Ja take vyjadrenia zbieram images/icons/icon10.gif mail je yenefer@centrum.sk.
bodliak
19.07.05,05:40
Zaujimave, mne v obdobnej situacii pocitali zo stareho VZ, a to novy trval omnoho viac ako jediny jeden den...
katika
19.07.05,07:50
Som zamestnaná už 3 roky v jednej firme, takže 270 dní splňam, môj nástup na MD je 12.08.2005. Takže ak som dobre rozumela, tak podľa teba Ronaldik, ak dám k 31.07.2005 výpoveď a 01.08.2005 za zamestnám s najvyšším VZ, tak mi budú rátať materskú z nového PP? A čo keď sa zamestnám v tej istej firme? Ďakujem za postrehy.
Bianka
19.07.05,08:30
Prajem príjemný deň.

Veľa som si prečítala o materskej dovolenke, no nič tu som nenašla konkrétne. Vie mi prosím niekto poradiť ako mám teda postupovať keď som v 5 tt tehotenstva. Takže na materskú dovolenku pôjdem na konci januára 2006. Som zamestnaná vo firme už 2 roky, takže podmienku spĺňam. No ale čo ďalej, aj ja by som chcela mať vyššiu materskú akoby by som mala z môjho VZ. Teraz mám plat 10000 v hrubom, bolo by možné sa ešte aj v januári pripoistiť a tým získať 6500 navyše, aby sa mi materská teda rátala z 16500?

Ďakujem
MIS
19.07.05,10:26
Prajem príjemný deň.

Veľa som si prečítala o materskej dovolenke, no nič tu som nenašla konkrétne. Vie mi prosím niekto poradiť ako mám teda postupovať keď som v 5 tt tehotenstva. Takže na materskú dovolenku pôjdem na konci januára 2006. Som zamestnaná vo firme už 2 roky, takže podmienku spĺňam. No ale čo ďalej, aj ja by som chcela mať vyššiu materskú akoby by som mala z môjho VZ. Teraz mám plat 10000 v hrubom, bolo by možné sa ešte aj v januári pripoistiť a tým získať 6500 navyše, aby sa mi materská teda rátala z 16500?

ĎakujemPodľa toho, čo viem ja, keby si sa dobrovoľne pripoistila, nestihla by si do pôrodu nazbierať 270 dni, a teda by to bolo zbytočne.

Druha možnosť je "dať si vypoveď" a uzavrieť nový PP s vyššim vymeriavacím základom. A tu je ten bod, v ktorom nemam jasno. Podľa mňa by to u teba bolo OK, lebo novy vymeriavaci zaklad by si mala dlhšie ako 6 mesiacov, čo je ochranna doba. Ale to, čo píše Rolandík mi podľa mojich informácií nesedí. To by sa dalo pri PN, ale nie pri materskej. Ale bola by som rada, keby Rolandík mal pravdu a ja som sa mýlila, lebo by mi to pomohlo.

A ešte jedna vec, od septembra sa mení zákon a ešte nevim ako, takže aby sme nešpekulovali zbytočne.
xena77
19.07.05,12:34
1. nie
2. požiadať o materské v TR, dieťa by sa malo prihlásiť k trvalému pobytu a to bude v BA asi problém. Ak si vlastník bytu tak je to OK.
3. na materskej nemôžeš mať žiadny iný príjem

1. vyhody slobodne matky nemaju ziadne? hmmm, vzdy ich mavali, preco zrazu nie? Ale to je jedno, toto si pozistujem este inde...
2. k tomu trvalemu bydlisku. Ja vlastnikom bytu v Ba nie som. je problem si ho nahlasit u priatela? Je podmienkou trvaleho bydliska len vlastnictvo nejakej nehnutelnosti? toto sa mi zda cudne...
no a este k tej materskej. Ma mi ju vyplacat soc.poist. Som prihlasena tu v BA, kedze tu pracujem a tu odvadzam aj poistne. Preco by som mala ist do TR? NO dieta by malo dostat priezvisko po otcovi a tym padom by bol problem s jeho trvalym bydliskom? nebolo by automaticky to, kde zije priatel? Dufam, ze sa vyjadrujem jasne..:-)
3. no a niekde tu sa pisalo, ze ako slobodna matka mozem popri materskej pracovat, takze teraz neviem, co je z toho pravda.
Dakujem za dalsie nazory
rolandik
19.07.05,20:21
1. vyhody slobodne matky nemaju ziadne? hmmm, vzdy ich mavali, preco zrazu nie? Ale to je jedno, toto si pozistujem este inde...
2. k tomu trvalemu bydlisku. Ja vlastnikom bytu v Ba nie som. je problem si ho nahlasit u priatela? Je podmienkou trvaleho bydliska len vlastnictvo nejakej nehnutelnosti? toto sa mi zda cudne...
Na trvalý pobyt sa musí hlásiť každý občan, a to v tom istom čase iba na jednom mieste (§ 4) Občania sú povinní hlásiť ohlasovni miesto a začiatok trvalého pobytu najneskôr do troch pracovných dní po ubytovaní; pritom sú povinní predložiť:


občiansky preukaz,
doklad o oprávnení užívať byt alebo inú obytnú miestnosť alebo písomné potvrdenie ubytovateľa.
Podrobnosti tu (http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventID=917)
nika.sum
20.07.05,06:58
Som zamestnaná už 3 roky v jednej firme, takže 270 dní splňam, môj nástup na MD je 12.08.2005. Takže ak som dobre rozumela, tak podľa teba Ronaldik, ak dám k 31.07.2005 výpoveď a 01.08.2005 za zamestnám s najvyšším VZ, tak mi budú rátať materskú z nového PP? A čo keď sa zamestnám v tej istej firme? Ďakujem za postrehy.
Ahoj Katika,
je pre Teba zbytocne dat vypoved a zamestnat sa u toho isteho zamestnavatela, staci ked si 1.8.2005 zoberies aspon jeden den neplateneho volna (toto by Ti lepsie vedel vysvetlit p. Mihal), materske sa ti bude pocitat z vymeriavaceho zakladu po neplatenom volne. Ak budes mat za tie zvysne dni co budes pracovat pred odchodom na MD vyssi vymeriavaci zaklad tak potom budes mat materske vyssie. (Do vymeriavacieho sa pocita aj odmena, kt. ti zamestnavatel v tom mesiaci po neplatenom volne vyplati). Drzim palce.
xena77
20.07.05,08:10
Na trvalý pobyt sa musí hlásiť každý občan, a to v tom istom čase iba na jednom mieste (§ 4) Občania sú povinní hlásiť ohlasovni miesto a začiatok trvalého pobytu najneskôr do troch pracovných dní po ubytovaní; pritom sú povinní predložiť:


občiansky preukaz,
doklad o oprávnení užívať byt alebo inú obytnú miestnosť alebo písomné potvrdenie ubytovateľa.
Podrobnosti tu (http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventID=917)
cize, ked je priatel vlastnikom bytu a dostnem od neho povolenie si nahlasit trvale bydlisko u neho, je toto mozne? Musim sa najprv odhlasit v mojom trvalom bydlisku a potom ist tuto v Ba na prislusne oddelenie PZ a nahlasit si trvale bydlisko tu? alebo si cely ten zakon nejako zle vysvetlujem? Dakujem za dalsie rady...:-)
katika
20.07.05,10:48
Nika sum, bolo tu už viac názorov, že to u sociálky neprejde tak neviem, či ma zmysel to skúšať a zbytočne behať po úradoch. Mala som v pláne zobrať si neplatené voľno, ale teraz neviem, myslela som,že tou zmenou zamestnania by sa to vyriešilo, moc sa v tom nevyznám. Ale asi to vyskúšam a dám vám vedieť ako to dopadlo.
nika.sum
20.07.05,11:29
Katika, ja mam teraz zamestnankynu, kt. bola od 1.7. - 14.7. na neplatenom volne, nastup na MD ma 22.7. Ked som bola odhlasit prerusenie, bola som sa informovat pri okienku kde sa odovzdavaju ziadosti o materske. Pani mi dala formular kde sa vypisuje vymer. zaklad a povedala ze tam mam napisat len ten po neplatenom volne, cize za jul. V pondelok to tam idem odniest. Neviem za aku dobu zamestnankyni pride vymer na materske alebo ako odpovedaju ale ked sa dozviem ze jej to preslo dam ti vediet. Viem ze ked menis zamestnanie pocita sa to inak, nieco mi spominali aj s ochranou lehotou. Najlepsie je si tam zajst osobne. Neviem odkial si, ale ja mam v BA stastie na pracovnicky pri okienku, su celkom mile a ochotne.
xena77
21.07.05,10:46
Katika, ja mam teraz zamestnankynu, kt. bola od 1.7. - 14.7. na neplatenom volne, nastup na MD ma 22.7. Ked som bola odhlasit prerusenie, bola som sa informovat pri okienku kde sa odovzdavaju ziadosti o materske. Pani mi dala formular kde sa vypisuje vymer. zaklad a povedala ze tam mam napisat len ten po neplatenom volne, cize za jul. V pondelok to tam idem odniest. Neviem za aku dobu zamestnankyni pride vymer na materske alebo ako odpovedaju ale ked sa dozviem ze jej to preslo dam ti vediet. Viem ze ked menis zamestnanie pocita sa to inak, nieco mi spominali aj s ochranou lehotou. Najlepsie je si tam zajst osobne. Neviem odkial si, ale ja mam v BA stastie na pracovnicky pri okienku, su celkom mile a ochotne.
no tak to mas teda ozaj stastie, lebo ja som v BA zatial natrafila len na neprijemne, nervozne a neochotne babizne...:-(
katika
21.07.05,12:03
Nika sum ďakuje ti veľmi pekne za informácie, este by ma zaujímalo za to neplatené voľno si platím sama, lenže nieviem koľko, oni mi to vypočítajú alebo ako to funguje. Mohla by si mi okolo toho napisať viac. Ďakujem
nika.sum
22.07.05,10:56
Nika sum ďakuje ti veľmi pekne za informácie, este by ma zaujímalo za to neplatené voľno si platím sama, lenže nieviem koľko, oni mi to vypočítajú alebo ako to funguje. Mohla by si mi okolo toho napisať viac. Ďakujem
Ahoj Katika, prave som sa vratila zo SP. Neplatelne volno znamena ze si nebudes platit poistenie a u zamestnavatela nemas narok na nahradu mzdy. Staci ked zamestnavatel pojde na SP s vyplnenym formularom Registracia FO a vyznaci tam zaciatok prerusenia, dovod (nepl. volno) - treba do zaniest do troch dni od zaciatku prerusenia , ked Ti skonci neplatene volno znova tam musi zaniest taky isty formular s ukoncenim prerusenia. Mimochodom aj ked pojdes na MD tam bude musiet zaniest to iste len so zaciatkom MD. Ty nic neplatis a zamestnavatel to neplatene volno bude mat v neodpr. dnoch. Nie som mzdarka, tak dufam, ze som to dobre vysvetlila. Ja som dnes odniesla papiere za tu moju buducu mamicku, od dnes je na MD. Bola tam znama, tak mi to pozrela, malo by to byt spravne. A vraj do 20. augusta by mala mat prvu matersku za tychto par dni. Len nezabudaj ze vyznam to ma vtedy ak budes mat za to obdobie po neplatenom volne vyssi vymeriavaci zaklad. Ako to vypocitat, mi pomohol p. Mihal v PMPP 8-9/2005. Tak drzim palce tebe aj babatku
nika.sum
22.07.05,10:58
Este Katika, ja som si nechala od zamestnankyni podpisat pisomnu ziadost o neplatene volno ale to ti tvoj zamestnavatel urcite vysvetli.
atomant
25.07.05,11:48
- 30.5. ukončenie TPP, trval niekoľko rokov
- 31.5. nástup do nového TPP, max. VZ, z ktorého SP vypočítala materské
- 20.6. nástup na MDZdravim,
mne povedali (SP v Leviciach), ze v takomto pripade este trva ochranna doba z prveho zamestnania, tj. DVZ sa vypocitava zo zmdy z predch. TPP,
hoci podla Poradakov toto je len vymysel SP...

Rolandik, ku ktorej pobocke patrite? Kde ste si uplatnovali narok na MD (u posledneho zamestnavatela?) Dakujeme!

Kedy MUSI mamicka nastupit na MD? 6 tyzdnov pred predpokl. dnom porodu alebo den porodu (Totiz chceme zostat na PN cim dlsie)? Dakujem!

S pozdravom,
Atomant
yenefer
25.07.05,15:12
3. na materskej nemôžeš mať žiadny iný príjem Ad3. Na materskej dovolenke , resp. počas poberania materského ( na materskej dovolenke môže byť len osoba zamestnaná resp. v obdobnom pomere) ( od 1.7. už aj na rodičovskej dovolenke) mať príjem môžeš aj bez straty nároku na materské ( rovnako rodičovský príspevok). Musí ísť však o práce vykonávané mimo pracovného pomeru, prípadne hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa.;o)
yenefer
26.07.05,04:57
Atomat:Kedy MUSI mamicka nastupit na MD? 6 tyzdnov pred predpokl. dnom porodu alebo den porodu (Totiz chceme zostat na PN cim dlsie)? Dakujem!

Atomat, pokiaľ je manželka na PN, zaniká nárok na nemocenské vznikom nároku na materské. Takže nástup na MD bude 8 týždňov pred lekárom určeným dňom pôrodu. Nastúpiť na MD nemusí, len nevznikne nárok na materské. Výška materského sa vypočíta podľa stavu ku dňu vzniku nároku na materské, nie podľa stavu ku dňu nástupu. AK nastúpi na MD neskôr, o túto dobu sa jej MD skráti. Ešte upozornenie, že o MD sa môžeme baviť len ak pracovný pomer trvá ( MD= voľno zo zamestnania).
Dada
26.07.05,07:30
Ad3. Na materskej dovolenke , resp. počas poberania materského ( na materskej dovolenke môže byť len osoba zamestnaná resp. v obdobnom pomere) ( od 1.7. už aj na rodičovskej dovolenke) mať príjem môžeš aj bez straty nároku na materské ( rovnako rodičovský príspevok). Musí ísť však o práce vykonávané mimo pracovného pomeru, prípadne hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa.;o)
A čo v takom prípade, keď ide SZČO na matersku dovolenku a má nejaké neuhradené faktúry a tie faktúry jej budú odberatelia uhrádzať počas materskej dovolenky????
atomant
26.07.05,08:02
Atomat:Kedy MUSI mamicka nastupit na MD? 6 tyzdnov pred predpokl. dnom porodu alebo den porodu (Totiz chceme zostat na PN cim dlsie)? Dakujem!

Atomat, pokiaľ je manželka na PN, zaniká nárok na nemocenské vznikom nároku na materské. Takže nástup na MD bude 8 týždňov pred lekárom určeným dňom pôrodu. Nastúpiť na MD nemusí, len nevznikne nárok na materské. Výška materského sa vypočíta podľa stavu ku dňu vzniku nároku na materské, nie podľa stavu ku dňu nástupu. AK nastúpi na MD neskôr, o túto dobu sa jej MD skráti. Ešte upozornenie, že o MD sa môžeme baviť len ak pracovný pomer trvá ( MD= voľno zo zamestnania).Diky Yenefer,

chaos mam kvoli tomu, lebo nam lekar tak vysvetloval, ze PN moze nechat az do 39. tyzdna a az potom vystavi doklady pre matersku dovolenku. Na zaklade vystavenych dokladov ziada zamestnavatel SP o uhradu nahrady mzdy pocas PN (nad 10 dni) resp. o uhradu materskej davky.
Vyhodne by nam bolo cim dlsie cerpat nahradu mzdy z PN (z SP), kedze na mat. davku mame narok v priebehu 6 mesiacov.

Ak, je mamicka PN od 31. az do 38. tyzdna a od 39. tyzdna vypisana na MD (lekar takto vystavi doklady!), tak to zostane takto, alebo zamestnvatel (ci SP) to preeviduje ako PN do 32. tyzdna a od 32. t. ako MD? Ako to je? Kona lekar v sulade so zakonom ked takto vystavi doklady? Dakujem!

S pozdravom
Atomant
Katty
26.07.05,14:02
ahojte materkáči,
vidím že sa tu veci menia zo dňa na deň, dlhšie som tu nebola a zaregistrovala som tu nejaké informácie že ministerstvo chystá novelu ktorou už to prerušenie poistenia neplateným voľnom neprejde... novela by tuším mala platiť od 15.9.2005 nemá niekto presnejšie infošky??? Ide o tom že na matersku by som mala nastupiť cca 13.10.2005 a teraz v juli som si chcela zobrať ten deň neplateného. Ak to ale určite v septembri zrušia tak mi je zbytočné brať si ten deň NV a stratiť tak nejaké tie prachy teraz a nezískať tým vôbec nič.Prosííím o radu
Katty
26.07.05,14:15
tak asi si odpoviem aj sama ak teda platí to že celá novela sa s platnosťou presúva na 1.1.2006 viď http://www.porada.sk/showthread.php?t=9161&page=9&pp=10
takže pre mamičky nastupujúce na matersku tento rok by sa to ešte dalo zachrániť tým neplateným voľnom však?? Opravte ma ak sa mýlim... Dakujem
yenefer
26.07.05,16:33
A čo v takom prípade, keď ide SZČO na matersku dovolenku a má nejaké neuhradené faktúry a tie faktúry jej budú odberatelia uhrádzať počas materskej dovolenky????
Dada, SZČO nemôže byť na materskej dovolenke, to môže byť len zamestnaná osoba v pracovnom alebo obdobnom pomere ( štátna správa a pod.)Materská dovolenka je totiž je len pre osoby na ktoré sa vzťahuje ZP a to SZČO nie je a je to voľno z práce. SZČO ak si platí nem. poistneie a vznikne jej nárok na materské ( nie je na MD je to len otázka nárooku na peäažnú dávku) môže normálne ďalej fungovať ako SZČO. Ak má príjem, a vzniká povinnosť platiť odvody, tie si platiť musí. Inak nie.
yenefer
26.07.05,16:50
tak asi si odpoviem aj sama ak teda platí to že celá novela sa s platnosťou presúva na 1.1.2006 viď http://www.porada.sk/showthread.php?t=9161&page=9&pp=10
takže pre mamičky nastupujúce na matersku tento rok by sa to ešte dalo zachrániť tým neplateným voľnom však?? Opravte ma ak sa mýlim... Dakujem
Katy, prečítaj si pár stránok naspäť a zistíš, že dľa zákona síce áno, ALE SP má na vec mimoriadne svojský pohľad.images/smilies/mad.gif Navyše sa prístup pobočiek v rôznych mestách zjavne líši. Takže je to na sile Tvojho odhodlania, vymôcť si svoje právo
yenefer
26.07.05,17:13
Diky Yenefer,


Ak, je mamicka PN od 31. az do 38. tyzdna a od 39. tyzdna vypisana na MD (lekar takto vystavi doklady!), tak to zostane takto, alebo zamestnvatel (ci SP) to preeviduje ako PN do 32. tyzdna a od 32. t. ako MD? Ako to je? Kona lekar v sulade so zakonom ked takto vystavi doklady? Dakujem!

S pozdravom
Atomant
Atomant, od 1.1.2005 je vykonávateľom nemocenského poistenia SP, zamestnávatelia už nie. Teda zamestnávateľ s vyplácaním materského nič nemá. Doklady odovzdáte priamo na SP.

§ 34 ods.6 z.č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení hovorí, že poistenkyni, ktorá je PN v dobe 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu zaniká nárok na nemocenské od začiatku 6 týždňa pred očakávaným dňom pôrodu ak jej vznikol nárok na materské.

Bežne lekári ak je na PN v tejhotenstve vypisujú na MD v tom 8 týždni pre pôrodom, ak to chcete potiahnuť kvôli nemocenskému tak maximálne do 6 pred pôrodom.

Navyše neviem, či si uvedomuješ to, čo som už písala, že o čo neskôr nastúpi manželka na MD, o to ju bude mať de facto kratšiu, pretože MD netrvá 28 týždňov od nástupu, ak nastúpi neskôr.
Pekný večer :)
Dank
26.07.05,18:08
Prepáčte som v časovom strese, potrebovala by som vedieť či mám nárok na 20 dní dovolenky, keď som odpracovala 13 rokov a niekoľko rokov som bola na materskej. Zarátavá sa aj materská ? V ZP je uvedených 15odpracovaných rokov. Ďakujem za odpoveď.
endrju
26.07.05,18:19
Na 20 dní je nárok vždy.
Na 25 dní je nárok po 15 rokoch. Materská sa do týchto rokov započítava.


Dodatok z 27.7.2005, 12:40 hod:

Yenefer v príspevku 324 upozorňuje, že v štátnej službe je úprava odlišná.
Dada
27.07.05,04:12
Dada, SZČO nemôže byť na materskej dovolenke, to môže byť len zamestnaná osoba v pracovnom alebo obdobnom pomere ( štátna správa a pod.)Materská dovolenka je totiž je len pre osoby na ktoré sa vzťahuje ZP a to SZČO nie je a je to voľno z práce. SZČO ak si platí nem. poistneie a vznikne jej nárok na materské ( nie je na MD je to len otázka nárooku na peäažnú dávku) môže normálne ďalej fungovať ako SZČO. Ak má príjem, a vzniká povinnosť platiť odvody, tie si platiť musí. Inak nie.
Ja som SZČO popri zamestnaní. Mám riadne zamestnanie a popri tom mám živnosť. Čiže do práce nebudem chodiť, ale ako SZČO môžem ďalej pracovať a poberať materskú ? Takto mám tomu rozumieť?
Katty
27.07.05,06:13
Katy, prečítaj si pár stránok naspäť a zistíš, že dľa zákona síce áno, ALE SP má na vec mimoriadne svojský pohľad.images/smilies/mad.gif Navyše sa prístup pobočiek v rôznych mestách zjavne líši. Takže je to na sile Tvojho odhodlania, vymôcť si svoje právo
yenefer, čítala som stránky spätne a toho ich pohľadu sa nebojím, obúcham im zákon o hlavu a napíšem toľko listov koľko len budú chcieť. Len som nezachytila to že sa zmobilizovali proti tomu novou novelou ale ak Jožko Mihál potvrdil že platnosť bude až od 1.1.2006 tak je všetko v poriadku a ďakujem aj za tvoj príspevok.
yenefer
27.07.05,09:26
Na 20 dní je nárok vždy.
Na 25 dní je nárok po 15 rokoch. Materská sa do týchto rokov započítava.
Endrju, nie vždy a nie všetkým. Napr. v štátnej službe sa nezapočítava...
yenefer
27.07.05,09:27
[Katy: ... a toho ich pohľadu sa nebojím, obúcham im zákon o hlavu a napíšem toľko listov koľko len budú chcieť. Len som nezachytila to že sa zmobilizovali proti tomu novou novelou ale ak Jožko Mihál potvrdil že platnosť bude až od 1.1.2006 tak je všetko v poriadku a ďakujem aj za tvoj príspevok.[/QUOTE] Ty si môj človek, s tým obúchaním o hlavu a písaním listov!:D Dotoho!!!
yenefer
27.07.05,09:38
Ja som SZČO popri zamestnaní. Mám riadne zamestnanie a popri tom mám živnosť. Čiže do práce nebudem chodiť, ale ako SZČO môžem ďalej pracovať a poberať materskú ? Takto mám tomu rozumieť?
Dada, áno. Z povinného nem. poistenia, ktoré máš ako osoba zamestnaná budeš dostávať riadne materské a budeš na MD teda nebudeš pracovať. MOhla by si v&konávať len prácu mimo pracovný pomer. SZČO môžu mať príjem zo svojej činnosti aj počas poberania materského , len pozor na odvody.Ak vznikne odvodová povinnosť, takže to treba preveriť dľa výšky Tvojich príjmov. Do 30.6.2005 by si musela zrušiť či prerušiť SZČO kvôli plnej výške rodičovského príspevku, ak by si ho chcela poberať. OD 1.7.2005 už ani to nie je potrebné, aj tu už môžeš mať príjem, ak splníš ostatné podmienky.
endrju
27.07.05,09:39
Endrju, nie vždy a nie všetkým. Napr. v štátnej službe sa nezapočítava...
Yenefer, ďakujem.:)
Priznám sa, že zákonu o štátnej službe som nevenoval veľkú pozornosť.:mee: Dúfam, že v Zákonníku práce nie sú výnimky spochybňujúce moje tvrdenia.:eek:
yenefer
27.07.05,10:26
Yenefer, ďakujem.:)
Priznám sa, že zákonu o štátnej službe som nevenoval veľkú pozornosť.:mee: Dúfam, že v Zákonníku práce nie sú výnimky spochybňujúce moje tvrdenia.:eek:
Endrju, stane sa. Teraz má viac oblastí svoje prioritné predpisy a ZP je len podporný. Tá štátne služba...potom ma tak narýchlo napadajú policajti a colníci, tí majú tiež inak riešené tieto veci. Každý snáď vie, nakoľko sa naňho vzťahuje ZP;)
Dada
27.07.05,10:37
Dada, áno. Z povinného nem. poistenia, ktoré máš ako osoba zamestnaná budeš dostávať riadne materské a budeš na MD teda nebudeš pracovať. MOhla by si v&konávať len prácu mimo pracovný pomer. SZČO môžu mať príjem zo svojej činnosti aj počas poberania materského , len pozor na odvody.Ak vznikne odvodová povinnosť, takže to treba preveriť dľa výšky Tvojich príjmov. Do 30.6.2005 by si musela zrušiť či prerušiť SZČO kvôli plnej výške rodičovského príspevku, ak by si ho chcela poberať. OD 1.7.2005 už ani to nie je potrebné, aj tu už môžeš mať príjem, ak splníš ostatné podmienky.
Zatiaľ nemám povinnosť platiť odvody. Príjmy neboli až tak vysoké. Takže od 1.7.2005 neplatím nič. Ide mi len o to, ak plánujem bábo, či sa môžem dobrovoľne nemocensky poistiť, aby materská bola vyššia. A samozrejme chcela by som vykonávať živnosť počas materskej.
yenefer
27.07.05,15:11
Zatiaľ nemám povinnosť platiť odvody. Príjmy neboli až tak vysoké. Takže od 1.7.2005 neplatím nič. Ide mi len o to, ak plánujem bábo, či sa môžem dobrovoľne nemocensky poistiť, aby materská bola vyššia. A samozrejme chcela by som vykonávať živnosť počas materskej.
Ak ešte len plánuješ, tak by si sa mohla zmestiť aj do tých 270 dní ako dobrovoľná poistenkyňa ( je to 9 mes.) a bola by si v súlade s tým "špeci" výkladom, čo má SP. Inak som toho názoru, že podľa zákona áno, i keď to SP údajne vykladá inak:mad:
rolandik
27.07.05,20:05
Zdravim,
mne povedali (SP v Leviciach), ze v takomto pripade este trva ochranna doba z prveho zamestnania, tj. DVZ sa vypocitava zo zmdy z predch. TPP,
hoci podla Poradakov toto je len vymysel SP...

Rolandik, ku ktorej pobocke patrite? Kde ste si uplatnovali narok na MD (u posledneho zamestnavatela?) Dakujeme!

Kedy MUSI mamicka nastupit na MD? 6 tyzdnov pred predpokl. dnom porodu alebo den porodu (Totiz chceme zostat na PN cim dlsie)? Dakujem!

S pozdravom,
Atomant
Patríme do Pov. Bystrice pobočka Púchov.

My sme prišli na to, že SP to môže vykladať aj takto:
31. skončí TPP
1. nástup o na nový TPP
10. MD
V tomto prípade "nemá" SP z čoho vypočítať DVZ. Ale ak by bola zmena zamestnávateľa počas mesiaca, nie na prelome, to je náš prípad, ejha SP už našla podklad pre DVZ.
Vôbec nechápem odkiaľ sa zobrala tá ochranná doba. Ja som si vždy myslela, že existuje pre ľudí, ktorý zostanú bez práce. Ale teraz?
Skúste sa na SP opýtať podľa, ktorého paragrafu spadáte pod ochrannú dobu. Aj mňa by to zaujímalo.
miro h.
28.07.05,11:38
cafte rolandik a atomant,

mame ten isty problem...uz som to tu kedysi popisoval podrobne...aj v nasom pripade sa SP odvolava na to, ze sme v ochr. lehote...myslim, ze podla §32...a co je pre mna este divnejsie, tak dnes nam dorucili vyjadrenie:
"...aby sme mohli spravne posudit narok na vyplatu materskeho podla §48 ods.1...t.j. splnenie 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch pred porodom je potrebne cakat na skutocny den porodu. Z toho dovodu nie je mozne skor rozhodnut o narok na vyplatu materskeho od 18.7.2005. Doructe nam fotokopiu rodneho listu po narodeni dietata. Po doruceni alebo oznameni dna potrodu budeme v konani pokracovat..."

Tak som tam aj volal pani, ktora nam tento blud poslala a ktorej som telefonicky spominal, ze manzelka pracovala od 1.9.2004 do 30.6.2005 v jednom zamestnani (303 dni) a potom od 11.7.2005 do 17.7.2005 v novom zamestani a ona posle nieco taketo. Prave ma vak dovolenku a jej kolegyna polahky nasla v pocitaci, ze manzelka naozaj pracovala v mnou spominanej dobe. A ked som jej povedal, ze co nam poslali, tak povedala, ze z noveho TPP narok na materske nemame kvoli ochr. lehote a mame si poziadat o materske z "stareho" TPP. Tak to jej vysvetlil, ze to veru nie. Tak ze si mam v pondelok zavolat dotycnej, ktora nam napisala to vyjadrenie. Teda v pondelok sa tipujem opat dozviem "klenoty" z dielne SP.
katika
29.07.05,08:21
Nika sum, takze dnes som bola na socialke a bohuzial u nas mi to nepreslo aj ked som sa pohadala s tetou, nepomohlo, vymeriavaci zaklad za rok 2004 a hotovo, ohanala sa ochrannou lehotou ako vo vsetkych pripadoch. Tak ako to potom je v niektorom meste to prejde a niekde nie?
danasv
29.07.05,09:53
yenefer, čítala som stránky spätne a toho ich pohľadu sa nebojím, obúcham im zákon o hlavu a napíšem toľko listov koľko len budú chcieť. Len som nezachytila to že sa zmobilizovali proti tomu novou novelou ale ak Jožko Mihál potvrdil že platnosť bude až od 1.1.2006 tak je všetko v poriadku a ďakujem aj za tvoj príspevok.

Jeej Katty to som ja Danka z novembroviek. :p Ahoooj.Tak sa stretavame aj na porade?? :D
potom ta poziadam o pomoc pri tom buchani zakonom o hlavy a pisani listov.. vies ja v tom az tak velmi chodit neviem ale nakazila som sa odhodlanim od teba ;) Takze ja mam prerusenie poistenia za sebou 27-28.7.2005. Uz aj v juli mam nejake odmeny s max. vymeriavacim zakladom a tak to bude az do nastupu na matersku dovolenku.. cize 28.9.2005. Tak sa priebezne ozvem ako to so mnou pokracuje :cool:
atomant
03.08.05,19:11
cafte rolandik a atomant,

... tak povedala, ze z noveho TPP narok na materske nemame kvoli ochr. lehote a mame si poziadat o materske z "stareho" TPP. Tak to jej vysvetlil, ze to veru nie. Tak ze si mam v pondelok zavolat dotycnej, ktora nam napisala to vyjadrenie. Teda v pondelok sa tipujem opat dozviem "klenoty" z dielne SP.
Zdravim,

Miro, mate nejaky pokrok?

Poradaci, mate paragraf na ochrannu dobu? Myslim na to, ze to neplati z predch. zamestnania, ked mamicka pojde na MD zo zamestnania?

PS: Sice z PN-ky uz mame nejake peniazky spat zo SP, ale bola by velka smola, keby ratali DVZ z priemeru 2004 :-(.

hmm-hmm :-|

Dakujeme,
Atomant
danda
03.08.05,20:50
cafte rolandik a atomant,

mame ten isty problem...uz som to tu kedysi popisoval podrobne...aj v nasom pripade sa SP odvolava na to, ze sme v ochr. lehote...myslim, ze podla §32...a co je pre mna este divnejsie, tak dnes nam dorucili vyjadrenie:
"...aby sme mohli spravne posudit narok na vyplatu materskeho podla §48 ods.1...t.j. splnenie 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch pred porodom je potrebne cakat na skutocny den porodu. Z toho dovodu nie je mozne skor rozhodnut o narok na vyplatu materskeho od 18.7.2005. Doructe nam fotokopiu rodneho listu po narodeni dietata. Po doruceni alebo oznameni dna potrodu budeme v konani pokracovat..."

Tak som tam aj volal pani, ktora nam tento blud poslala a ktorej som telefonicky spominal, ze manzelka pracovala od 1.9.2004 do 30.6.2005 v jednom zamestnani (303 dni) a potom od 11.7.2005 do 17.7.2005 v novom zamestani a ona posle nieco taketo. Prave ma vak dovolenku a jej kolegyna polahky nasla v pocitaci, ze manzelka naozaj pracovala v mnou spominanej dobe. A ked som jej povedal, ze co nam poslali, tak povedala, ze z noveho TPP narok na materske nemame kvoli ochr. lehote a mame si poziadat o materske z "stareho" TPP. Tak to jej vysvetlil, ze to veru nie. Tak ze si mam v pondelok zavolat dotycnej, ktora nam napisala to vyjadrenie. Teda v pondelok sa tipujem opat dozviem "klenoty" z dielne SP.
Aj ja som bola včera v SP tiež s jednou materskou pracovníčky, ktorá bola od 1.3.2004 zamestnaná u FO do 13.6.2005. Od 14.6.2005 v s.r.o. Doniesla od lekára materskú do sro, ale musela si ist este pre jeden papier pre FO. Papier v sro bude sluzit len ako podklad, ze je na MD. Prijem som mala vypocitat z roku 2004. Zda sa mi to na hlavu postavene. Robi v jednej firme a prijem je z inej. Zmenu reg.listu som tiez robila na sro, nie tam, kde uz nepracuje. Myslim, že si niekto vymyslel hrozny nezmysel. Co keby pracovnicka nikde nemala odrobenych 270 dni, ale by pracovala bez prerusenia, to by podla nich nemala narok na MD?
miro h.
04.08.05,12:51
caf Atomant,

no ako som pisal vyssie...SP nam poslala vyjadrenie, ze musime pockat do narodenia babatka...tak cakame, lebo az potom nam poslu zamietave rozhodnutie, proti ktoremu sa odvolame. Teda tolko noveho. Vy ste na tom ako? Podali ste ziadost o materske zo "stareho" prac. pomeru? Lebo mi nateraz nedostaneme ani korunu, kym sa to cele neuzavre.

ozvi sa
diky

miro
atomant
04.08.05,19:26
...Co keby pracovnicka nikde nemala odrobenych 270 dni, ale by pracovala bez prerusenia, to by podla nich nemala narok na MD?
Danda,

vtedy by spocitali dni dokopy a pravdepodobne DVZ by ratali z posledneho prac. pomeru. (aspon ja si to viem predstavit tak na zaklade vyjadrenia SP v Leviciach)

Miro,

my zajtra nastupujeme na MD, zostali sme v novom TPP... teraz ani neviem ake papiere treba odovzdat, vybavit.
Mame "Ziadost o materske" pre zamestnavatela, a este asi treba nejake papiere vybavit aj na SP - ak dobre viem.

V pripade neschvalenia DVZ z novej TPP, by sme chceli odvolat tiez, ale pokial nemame paragraf na to, ze nam nemozu brat ochrannu dobu zo stareho zamestnania asi nevybavime nic.

Hmm, tak nam zostava hladat ten spravny paragraf

Atomant
miro h.
05.08.05,03:26
Atomant,
no ale ak chces bojovat o materske z noveho TPP, tak do ziadosti o materske napis, ze ziadas o materske prave z noveho TPP. Potom by vam rovnako ako nam mali poslat vyjadrenie, ze treba cakat na porod babatka. Po zaslani fotokopie rodneho listu poslu rozhodnutie (zamietave). A az voci tomu sa da odvolat. Neviem ti uplne presne povedat, co vsetko potom bude nasledovat, ale viem, ze takon je na nasej strane. Mam to potvrdene dokonca z ministerstva...tak my uz ten nieco mesiac vydrzime a uvidime, co a ako...urcite ti dam vediet...aj ty ma, prosim, informuj, co a ako ste vybavili.

miro
atomant
05.08.05,10:31
Atomant,
no ale ak chces bojovat o materske z noveho TPP, tak do ziadosti o materske napis, ze ziadas o materske prave z noveho TPP. Potom by vam rovnako ako nam mali poslat vyjadrenie...
miro
Cau,

my mame len doklad "Ziadost o materske" - dal nam to lekar, co sme uz poslali novemu zamestnavatelovi. Treba este podat aj inu ziadost, kde by sme to mohli uviest?
Diky,

Atomant
miro h.
08.08.05,12:12
cau,
netreba inu ziadost, len na zadnu stranu ziadosti uvedies, ze si nenarokujes na materske z ineho poistenia.

miro
yenefer
10.08.05,08:34
Ahojte. Ďalšia pikoška. Kamoška sa chystá na nejakú dobu do zahraničia a tak si vybavila neplatené voľno. Zamestnávateľovi hneď volali zo SP, zisťovali dôvody,či vraj nie je náhodou tehotná! Tomu vravím fakt drzosť.
danasv
10.08.05,09:07
Ahojte. Ďalšia pikoška. Kamoška sa chystá na nejakú dobu do zahraničia a tak si vybavila neplatené voľno. Zamestnávateľovi hneď volali zo SP, zisťovali dôvody,či vraj nie je náhodou tehotná! Tomu vravím fakt drzosť. tak tak- je to drzost- aj keby hned bola nema ich to co zaujimat! :mad:
ricij
10.08.05,09:13
Ahojte. Ďalšia pikoška. Kamoška sa chystá na nejakú dobu do zahraničia a tak si vybavila neplatené voľno. Zamestnávateľovi hneď volali zo SP, zisťovali dôvody,či vraj nie je náhodou tehotná! Tomu vravím fakt drzosť.Takže zamestnávateľ sa nesmie pýtať pri konkurze na to, či je zamestnankyňa tehotná. SP má tu drzosť, že si to preverí u zamestnávateľa. ÁÁÁÁ!
Bionda
10.08.05,09:42
A čo na to keby ste SP povedali, že Zákon o ochrane osobných údajov také veci nedovoľuje a telefonicky nie je ani možné zistiť kto je na druhej strane telefónu:D a či majú na takúto vec súhlas od dotknutej osoby :)
To by bola ale provokácia :)
Tweety
10.08.05,10:47
Myslíte si ,že SP pozná iné zákony, okrem tých svojich, podľa nich
najdôležitejších (aspoň podľa niektorých pracovníčok, ktoré sa tak dôležito tvária)???
príjemný pracovný deň
MM
Zita4
10.08.05,11:06
Myslíte si ,že SP pozná iné zákony, okrem tých svojich, podľa nich
najdôležitejších (aspoň podľa niektorých pracovníčok, ktoré sa tak dôležito tvária)???
príjemný pracovný deň
MMZamestnávateľ určite na takéto otázky nemá ani právo odpovedať a cez telefón hocikomu už vôbec nie. :rolleyes: A vôbec ani nemusí vedieť, či je zamestnankyňa tehotná. A pokiaľ mu to sama neoznámi, ani nie je tehotná!
atomant
03.09.05,08:01
cau,
netreba inu ziadost, len na zadnu stranu ziadosti uvedies, ze si nenarokujes na materske z ineho poistenia.

miro
Zdravim,

chcel by som sa spytat aku odpoved ste dostali z SP?
Odovzdali sme doklady zamestnavatelovi (ukoncenie PN a Ziadost o materske), ktora to poslala dalej do SP. Zatial sme vsak este nejake rozhodnutie neobdrzali, hoci nastup na MD bolo dna 5.8, tj. za august by sme uz pomalicky mali dostat nejake peniaze (alebo sa to vyplaca spatne?).

Dalej by som sa chcel spytat, ze kto by mal obdrzat rozhodnutie o vyske MD (mi ci zamestnavatel)? Ak dobre viem, prvych 10 dni dava zamestnavatel nahradu a uz potom plati SP. Ak je to tak, potom zamestnavatel dava nahradu vo schvalenej vyske alebo vo vyske na zaklade platu (ako v pripade PN).


Dakujem,
S pozdravom
Atomant

ps: Prajem Vam lahky porod, vela zdravia a stastia a samozrejem vela trpezlivosti!
nika.sum
03.09.05,18:38
Zdravim,

Dalej by som sa chcel spytat, ze kto by mal obdrzat rozhodnutie o vyske MD (mi ci zamestnavatel)? Ak dobre viem, prvych 10 dni dava zamestnavatel nahradu a uz potom plati SP. Ak je to tak, potom zamestnavatel dava nahradu vo schvalenej vyske alebo vo vyske na zaklade platu (ako v pripade PN).



To je omyl. SP vyplaca od prveho dna MD. Vyplaca sa za mesiac dozadu a chodi to okolo 20. dna v mesiaci. Rozhodnutie aspon kvoli mojej zamestnankyni neposielali. Dokonca po vyplateni prvej davky len telefonicky jej aj mne oznamili, ze sa stal omyl a chcu stare rozhod. obdobie.
rolandik
04.09.05,08:50
Odpoveď zo SP dostaneš iba keď materské nevyplatia, neuznajú. Ak je všetko OK prídu IBA korunky.
karbanová
04.09.05,12:14
Pán Mihál veľmi pekne Vás prosím o radu:

-pracovníčka bola zamestnaná pred nástupom na 1.materskú dovolenku len 2 mesiace t.j. v. r.2001 mes.11-12 ,potom poberala do 3 rokov dieťaťa rodič.príspevok tj.do 21.1.2005.Dňom 22.1.2005 ukončila PP a od tej doby je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie .Teraz je znovu tehotná a jej predpokladaný termín pôrodu je 22.12.2005.Dá sa jej nejako pomôcť v prípade zamestnania do PP do termínu pôrodu?

Veľmi pekne ďakujem.....................
Jozef Mihál
04.09.05,21:41
...je potrebné upresniť, či v čase poberania RP (do 21.1.2005) mala status zamestnanca. Ak nemala, tj. RP poberala ale už nebola zamestnaná, tak pomoci niet, na materské nárok nemá.
ala13
05.09.05,04:57
Zamestnávateľ určite na takéto otázky nemá ani právo odpovedať a cez telefón hocikomu už vôbec nie. :rolleyes: A vôbec ani nemusí vedieť, či je zamestnankyňa tehotná. A pokiaľ mu to sama neoznámi, ani nie je tehotná!
Je nejaka povinnost zamestnankyne oznamit zamestnavatelovi, ze je tehotna?
Napr. ak je tesne pred predlzenim doby na ktore je uzavreta pracovna zmluva.
Oznamuje sa to pisomne alebo ako?
Jura
05.09.05,10:35
Je nejaka povinnost zamestnankyne oznamit zamestnavatelovi, ze je tehotna?
Napr. ak je tesne pred predlzenim doby na ktore je uzavreta pracovna zmluva.
Oznamuje sa to pisomne alebo ako?
V § 40 ZP ods. 6/ - v súlade so smernicou EÚ č. 85 o ochrane matiek pojem tehotnej zamestnankyne. Za tehotnú zamestnankyňu možno považovať len
zamestnankyňu , ktorá o svojom tehotenstve informovala svojho zamestná-
vateľa a predložila súčasne lekárske potvrdenie. Ak žena z rôznych dôvodov
neinformuje zamestnávateľa o svojom tehotenstve, neprislúcha jej žiadna
ochrana, napr. pred výpoveďou.
atomant
06.09.05,07:41
To je omyl. SP vyplaca od prveho dna MD. Vyplaca sa za mesiac dozadu a chodi to okolo 20. dna v mesiaci. Rozhodnutie aspon kvoli mojej zamestnankyni neposielali. Dokonca po vyplateni prvej davky len telefonicky jej aj mne oznamili, ze sa stal omyl a chcu stare rozhod. obdobie.
Diky za odpoved,
mna informovali, ze len v pripade ak je to vyplacana v ochrannej dobe, ale
mozno mam zlych informatorov :-).

Ked nedostaneme rozhodnutie, tak potom na zaklade prijatych peniazi si mozem podat odvolanie (ak by sumu vypocitali z predchadzajuceho zamestnania, tj. by brali rozh. obdobie vlanajsi rok a nie obdobie od zmeny zamestnavatela)?

Dakujem,
Atomant
miro h.
07.09.05,10:10
ahoj atomant...my sme uz v auguste obdrzali vyjadrenie z SP, ze treba pockat na narodenie sa babatka a zaslanie rodneho listu na SP, na zaklade ktoreho nam urcia, ci mame narok na materske z noveho TPP. Vieme, ze narok zamietnu a na zaklade zamietnutia podame odvolanie.
Kedze uz mame krasneho synceka - Jakuba, ktory sa narodil 28.8., nic nam nebrani zaslat kopiu rodneho listu do SP a cakat na spominane rozhodnutie.
endrju
07.09.05,10:19
Kedze uz mame krasneho synceka - Jakuba, ktory sa narodil 28.8., nic nam nebrani zaslat kopiu rodneho listu do SP a cakat na spominane rozhodnutie.
Miro, blahoželám k narodeniu krásavca a držím palce. :D
Váš prípad sledujem od začiatku témy a som veľmi zvedavý ako to dopadne.
ala13
07.09.05,10:24
V § 40 ZP ods. 6/ - v súlade so smernicou EÚ č. 85 o ochrane matiek pojem tehotnej zamestnankyne. Za tehotnú zamestnankyňu možno považovať len
zamestnankyňu , ktorá o svojom tehotenstve informovala svojho zamestná-
vateľa a predložila súčasne lekárske potvrdenie. Ak žena z rôznych dôvodov
neinformuje zamestnávateľa o svojom tehotenstve, neprislúcha jej žiadna
ochrana, napr. pred výpoveďou.
Dakujem, ale ma zamestnankyna ochranu i pred nepredlzenim doby zamestnania? Nema.
miro h.
09.09.05,04:49
diky endrju za blahozelanie, ako aj za tvoj zaujem...my stale verime, ze to vyjde...su na to predpoklady...aj ked teraz nam predovsetkym zalezi na zdravi nasho Jakubka.
atomant
13.09.05,18:10
Miro,
aj my gratulujeme a prajeme vela zdravia, stastia a lasky.
Nam sa uz tiez narodila krasna Dorotka :-)
miro h.
14.09.05,03:23
atomant,
aj ja vam blahozelam k dcerke a nech sa vam v zivote len a len dari.
miro h.
27.09.05,05:42
cafte vsetci,
vyzera to tak, ze predsa len dosiahneme svoje...vcera mi volali z SP, ze bolo ustredim SP vydane nejake nove nariadenie ohladom chapania ochrannej lehoty...a prave v tom bol problem...v tom ich chapani...tak ked budu bubaky na ucte, tak potvrdim to, ze to naozaj vyslo...diky vsetkym za pomoc a podporu
cafte
danasv
27.09.05,05:45
cafte vsetci,
vyzera to tak, ze predsa len dosiahneme svoje...vcera mi volali z SP, ze bolo ustredim SP vydane nejake nove nariadenie ohladom chapania ochrannej lehoty...a prave v tom bol problem...v tom ich chapani...tak ked budu bubaky na ucte, tak potvrdim to, ze to naozaj vyslo...diky vsetkym za pomoc a podporu
cafteFiiiha .. tak sa predsa rozhybali?? a dokonca mozno v ustrety ludom?? neuveritelne!! Drzim palce aby to bolo podla ocakavani... som zvedava ako to cele dopadne...
endrju
27.09.05,07:24
cafte vsetci,
vyzera to tak, ze predsa len dosiahneme svoje...vcera mi volali z SP, ze bolo ustredim SP vydane nejake nove nariadenie ohladom chapania ochrannej lehoty...a prave v tom bol problem...v tom ich chapani...tak ked budu bubaky na ucte, tak potvrdim to, ze to naozaj vyslo...diky vsetkym za pomoc a podporu
cafte
Miro, držím palce. Predpokladám, že celá Porada bude oslavovať ak to bude pravda.:D
miro h.
27.09.05,09:53
diky vam za drzanie fingrov...pani co mi vcera volala, mi povedala, ze som to mozno cele troska dal do pohybu...aj ked hlavne vdaka "poradakom" a jednej pravnicke...ta mi dala kontakt na pani z ministerstva soc. veci a ta mi potvrdila, ze "nas" vyklad je spravny...tak to snad vyjde...aj ked smola, ze sa nam nepodarilo ziskat v novom TPP maximalny DVZ...ale aj tak si cosi prilepsime...
cafte sa
Jajina
27.09.05,11:49
Prajem Všetkým príjemný deň!
V prvom rade by som , dúfam za všetkých poraďákoch chcela poďakovať p.Mihálovi, ale aj ostatným kolegom za ochotu pomôcť ostatným v riešení problému.
Aj napriek tomu, že sa tu už mnoho písalo o nároku na materské z čoho som sa poučila mám predsa ešte aj ja jednu otázku.
Chcela by som pomôcť splupracovníčke, z dôvodu že náš zamestnávateľ nám platí odvody len z minimálnej mzdy a skutočné výplaty sú iné. Je zamestnaná od 1.4.2005 na dobu určitú do 31.12.2005 a 5.4.2006 má plánovaný termín pôrodu. Zamestnávateľ jej od 1.1.2006 planuje uzatvoriť novú pracovnú zmluvu už na dobu neurčitú.Rada by som toho využila s tým, že nová pracovná zmluva by bola na vyššiu hrubú mzdu, len nechcem urobiť žiadnu chybu a aby jej prešlo umelo zvýšené meterské od sociálky. Moje otázky, na ktoré by som prosila radu sú:
1. Pri novom nadväzujúcom pracovnom vzťahu netreba prihlasovať a odhlasovať zamestnanca, ale ako bude vedieť SP že ide o nový pracovný vzťah a iný vymeriavací základ, zrejme by bolo potrebné vypísať prihlášku aj odhlášku?
2. Bolo by lepšie začať novú pracovnú zmluvu až 2.1.2006 aby bolo prerušené zamestnanie (mám pochybnosť či nebude porušená ? podmienka a ona stratí nárok na materské, čím by ten deň vyplnila ? - úradom práce?) alebo radšej nechať začiatok 1.1.2006 a nech požiada o deň neplateného voľna? (tak som to tu čítala v mnohých príspevkoch, ale ktorý dátum by bol najvhodnejší?)
3. Nebude to podozrivé poisťovni, že ju prijme znovu ten istý zamestnávateľ ale s omnoho vyššou mzdou?
danasv
27.09.05,11:56
Prajem Všetkým príjemný deň!
V prvom rade by som , dúfam za všetkých poraďákoch chcela poďakovať p.Mihálovi, ale aj ostatným kolegom za ochotu pomôcť ostatným v riešení problému.
Aj napriek tomu, že sa tu už mnoho písalo o nároku na materské z čoho som sa poučila mám predsa ešte aj ja jednu otázku.
Chcela by som pomôcť splupracovníčke, z dôvodu že náš zamestnávateľ nám platí odvody len z minimálnej mzdy a skutočné výplaty sú iné. Je zamestnaná od 1.4.2005 na dobu určitú do 31.12.2005 a 5.4.2006 má plánovaný termín pôrodu. Zamestnávateľ jej od 1.1.2006 planuje uzatvoriť novú pracovnú zmluvu už na dobu neurčitú.Rada by som toho využila s tým, že nová pracovná zmluva by bola na vyššiu hrubú mzdu, len nechcem urobiť žiadnu chybu a aby jej prešlo umelo zvýšené meterské od sociálky. Moje otázky, na ktoré by som prosila radu sú:
1. Pri novom nadväzujúcom pracovnom vzťahu netreba prihlasovať a odhlasovať zamestnanca, ale ako bude vedieť SP že ide o nový pracovný vzťah a iný vymeriavací základ, zrejme by bolo potrebné vypísať prihlášku aj odhlášku?
2. Bolo by lepšie začať novú pracovnú zmluvu až 2.1.2006 aby bolo prerušené zamestnanie (mám pochybnosť či nebude porušená ? podmienka a ona stratí nárok na materské, čím by ten deň vyplnila ? - úradom práce?) alebo radšej nechať začiatok 1.1.2006 a nech požiada o deň neplateného voľna? (tak som to tu čítala v mnohých príspevkoch, ale ktorý dátum by bol najvhodnejší?)
3. Nebude to podozrivé poisťovni, že ju prijme znovu ten istý zamestnávateľ ale s omnoho vyššou mzdou?Jajina neviem ale podla mna jej to prerusenie resp. zvysenie mzdy v roku 2006 uz nepomoze pretoze RO bude rok 2005. lebo prerusenie a podobne finty su uz v roku 2006 bezpredmetne... takze podla mojho nazoru ak jej chces pomoct.. tak jedine cez zvysenie platu este v roku 2005. Resp. vyplatenie na konci roka nejakej odmeny alebo nieco podobne.. proste aby sa jej zvysil vymeriavaci zaklad z roku 2005- z ktoreho sa materska bude pocitat. Ak pisem nieco zle prosim opravte ma.. nech nezavadzam seba aj druhych.......CIZE PO PRECITANI OSTATNYCH PRISPEVKOV- prerusenim zrejme nepomozes.... a ten novy prac. pomer je vysvetleny...
ajobs
27.09.05,12:05
Nový pracovný pomer zakladá nové RO na výpočet VZ (DVZ), čo znamená, že ak nastúpi od 2.1.2006 k novému (tomu istému) zamestnávateľovi, a VZ sa jej až do 8., resp. 22.2.2006 (nástup na MD) upraví tak, aby to bolo mesačne 23738 Sk, tak materské sa jej bude počítať z tohto VZ. Ak by bola využila v roku 2005-2006 DPO, a vhodne by ho ukončila a opäť začala s najvyšším VZ, mohla si materské ešte zvýšiť. Skutočne už v roku 2006 nie je možné prerušenie poistenia (iba jeho ukončenie a opätovný vznik).
endrju
27.09.05,12:17
Skutočne už v roku 2006 nie je možné prerušenie poistenia (iba jeho ukončenie a opätovný vznik).
Toto ešte nebolo schválené v parlamente. Je to len predložené na schválenie. Ale je veľmi pravdepodobné, že k 1.1.2006 to bude platiť.
Jana101
28.09.05,08:53
Môžem sa opýtať?

Ak budem mať nemocenské poistenie presne 270 dní, tak mi to aspoň vychádza...uznajú mi to,ale mi MD neuznajú? Prosím, poraďte mi.
rolandik
28.09.05,09:45
Môžem sa opýtať?

Ak budem mať nemocenské poistenie presne 270 dní, tak mi to aspoň vychádza...uznajú mi to,ale mi MD neuznajú? Prosím, poraďte mi.
Zákon hovorí najmenej 270 dní pred pôrodom. IMHO SP prizná nárok.
Denni
29.09.05,14:35
Prajem pekný deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne materského príspevku. Medzičasom som sa inšpirovala z týchto stránok (srdečná vďaka) ako si zvýšiť materský príspevok. Som zamestnaná od roku 1999. Na materskú som nastupovala 9.5.2005, syn sa mi narodil 13.7.2005. Neplatené voľno som si zobrala v mesiaci marec (1 týždeň) a mzdu za apríl a máj som som si upravila (po dohode so zamestnávateľom) na vyšsiu sumu. Materský príspevok mi už prišiel v júni, v júli a v auguste presne tak ako ste písali v maximálnej výške. Ale... V septembri mi bol pozastavený a kontaktovali mojho zamestnávateľa, aby im poslal moju mzdu za rok 2004. Ževraj tým, že som mala neplatené voľno, som nespĺňala kritérium byť nemocensky poistená aspoň 270 dní pred pôrodom, ale že som v ochrannej dobe, takže mi bude poslaný príspevok z vymeriavaceho základu z roku 2004. Resp. budem musieť vracať ten rozdiel. Takže teraz mi to celé neni úplne jasné, veď neplatené voľno je vlastne prerušenie poistenia z čoho by malo vyplývať, že sa to má ratať od vzniku nového pistenia, nie? Teda ak som to dobre pochopila. Musí byť aj v tomto prípade splnená podmienka tých 270 dní? Potom by ale to celé "zvýšenie" nemalo význam, nie? A to sa spamätali až teraz? To znamená, že to neni úplne jasné, nie? Poradíte mi prosím ako mám postupovať?
Ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas.

S pozdravom
Denni
Jana Motyčková
29.09.05,15:56
Zamestnávateľ nech nepošle nové potvrdenie za rok 2004 s odvolaním sa na § 48 ods.1 - máš nárok na materské ak si bola v posledných 2 rokoch poistená aspoň 270 dní a že rozhodujúce obdobie uviedol podľa §54 ods 2 písm b).
ajobs
29.09.05,17:53
Urob presne tak, ako to píše somij. Tá klauzula o ochrannej dobe je iba výmysel SP, nemá žiadnu oporu v zákone. Potom by predsa § 48,ods. 1 zákona o SP nemal význam v dikcii " musí byť poistená aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch", ale musela by byť napísaná ako " musí byť poistená nepretržite 270 dní ...".
Denni
02.10.05,07:47
Ďakujem pekne ešte raz za odpoveď. Je to fakt sila, ako si niektoré pracovníčky SP vysvetľujú zákony po svojom... Asi počkám, či mi to tento mesiac nepošlú a potom im napíšem. Pekný deň
miro h.
13.10.05,03:46
cafte vsetci,
tak uz mame bubaky na ucte...a pekne podla noveho TPP...sice sa nam nepodarilo zaistit si s novym zamestnavatelom max. DVZ , ale aj tak potesi...
drzim palce aj ostatnym
endrju
13.10.05,06:51
Miro, huráááááááááááááááá.
To treba osláviť na Porade:D
Nech sa darí mamičke a aj drobčekovi keď sa podarilo vyhrať jeden boj s úradníkmi.
miro h.
13.10.05,10:19
dufam, ze neostane len pri mne a podari sa aj ostatnym ziskat to, na co maju pravo.
rolandik
21.10.05,13:23
Jedno dieťa a materská 37 týždňov. Dá sa to?
Zita4
21.10.05,13:32
Jedno dieťa a materská 37 týždňov. Dá sa to? Podľa § 48 ods. 3 má nárok na materské 37 týždňov aj osamelá matka. Alebo sa mýlim? :)
ajobs
21.10.05,14:08
Nemýliš sa, je to aj v § 166, ods.1 ZP.
rolandik
22.10.05,07:17
Ale my sme kompletná rodina. A podľa SP je to možné.
Zita4
22.10.05,07:32
Tak napíš ako? :) To ma zaujíma... :cool:
ajobs
22.10.05,07:48
No to by som aj ja rád vedel, ako ?????????:confused:
Roman.S
25.10.05,09:43
Chcem ostatných znalých poprosiť o radu. Manželka pracuje už pár rokov v štátnej správe a je od augusta na PN-ke na rizikovke až do predpoklad. termínu pôrodu vo februári '06. Ako jej môžem pomôcť pri zvýšení materského ? Určite niekto niečo podobné rieši...
nika.sum
25.10.05,13:08
dufam, ze neostane len pri mne a podari sa aj ostatnym ziskat to, na co maju pravo.
ahoj, uz som to pisala do inej temy. Aj mne sa podarilo ziskat pre zamestnankynu matersku podla VZ po neplatenom volne, tak vela stastia ostatným. A ta otazka na tych 37 tyzdnov. Slobodna matka musi odovzdat ku koncu 28 tyzdna (ked obyčajne konci narok na materske) cestné prehlasenie ze vychovava dieta sama, mne dali tlacivko v SP.
Roman.S
26.10.05,05:03
Chcem ostatných znalých poprosiť o radu. Manželka pracuje už pár rokov v štátnej správe a je od augusta na PN-ke na rizikovke až do predpoklad. termínu pôrodu vo februári '06. Ako jej môžem pomôcť pri zvýšení materského ? Určite niekto niečo podobné rieši...

Poradíte mi ? :o
nika.sum
26.10.05,07:50
Poradíte mi ? :o
Od 1.1.2006 sa ma toho vela menit, takze treba sa obratit na odbornikov, medzi ktorych patri p. Mihal a este urcite mnohí dalsi. Vela stastia buducej mamicke a verim ze nieco vymyslite...
Roman.S
27.10.05,05:12
Od 1.1.2006 sa ma toho vela menit, takze treba sa obratit na odbornikov, medzi ktorych patri p. Mihal a este urcite mnohí dalsi. Vela stastia buducej mamicke a verim ze nieco vymyslite...
Hmm, tak asi budem čakať a riešiť to až v novom roku. (?) Ale keď zistím, že som mal robiť už teraz niečo, tak ma asi porazí.
ajobs
27.10.05,09:34
Chcem ostatných znalých poprosiť o radu. Manželka pracuje už pár rokov v štátnej správe a je od augusta na PN-ke na rizikovke až do predpoklad. termínu pôrodu vo februári '06. Ako jej môžem pomôcť pri zvýšení materského ? Určite niekto niečo podobné rieši...
Dobrovoľné nemocenské poistenie si už nestihne platiť tak, aby z neho mala profit (je potrebné platiť aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch !!!), a keďže je na PN od augusta, nedá sa realizovať ani prerušenie nemocenského poistenia (ak platí štandardný zákonník práce aj pre štátnu službu, to neviem ? ). V normálnom zamestnaní (myslím tým podnikateľské firmy) by stačilo realizovať 1 deň prerušenia neplateným voľnom (platí pravdepodobne už len v tomto roku), a po prerušení dosiahnuť maximálny vymeriavací základ 23.738 Sk (opäť neviem, či v štátnej správe-je to široký pojem- by jej takto vedeli vyjsť v ústrety???). Potom by sa jej materské počítalo z tohto maximálneho VZ, či 28 týždňov (6,5 mesiaca) by poberala materské v sume 12635,resp. 13056 Sk mesačne (podľa toho, či má mesiac 30 alebo 31 dní, pretože materské sa vypláca za kalendárne dni).:)
Roman.S
27.10.05,09:43
ajobs diki, no uvidíme či sa niečo bude dať po zmene zákona, teraz asi neporiešime nič ... :(
Bianka
27.10.05,10:24
Ahoj,

poradíte aj mne?
TP je podľa výpočtu 8.3.2005 a podľa doktorky 15-18.3.2005. Nechala uvedené oba. Neviem kedy si mám teda vypočítať ako a kedy pripraviť šéfa na odchod.
Podľa čoho sa určuje či sa pôjde 6 alebo 8 týždňou pred pôrodom na PN?
A čo sa týka materskej.Mám nízky príjem 10.000 v hrubom. Je možnosť ešte si pripoistiť to dobrovoľne poistenie aby som si mohla materskú ako tak zvýšiť?

Ďakujem Vám
ajobs
27.10.05,10:42
ajobs diki, no uvidíme či sa niečo bude dať po zmene zákona, teraz asi neporiešime nič ... :(
Hlavne si zisti, ako sa to dá urobiť v štátnej správe s úpravou platu po prerušení NP (tam veľa skúseností nemám), a pokiaľ ide o novelu zákona, tá nič priaznivejšie nerieši (aspoň v jej súčasnej podobe);)
ajobs
27.10.05,10:49
Ahoj,

poradíte aj mne?
TP je podľa výpočtu 8.3.2005 a podľa doktorky 15-18.3.2005. Nechala uvedené oba. Neviem kedy si mám teda vypočítať ako a kedy pripraviť šéfa na odchod.
Podľa čoho sa určuje či sa pôjde 6 alebo 8 týždňou pred pôrodom na PN?
A čo sa týka materskej.Mám nízky príjem 10.000 v hrubom. Je možnosť ešte si pripoistiť to dobrovoľne poistenie aby som si mohla materskú ako tak zvýšiť?

Ďakujem Vám
Dobrovoľné nemocenské poistenie už nestihneš (270 dní), a preto by som to realizoval tak, ako som to popísal v príspevku č.390, pozri tam, je to to isté:)
Bianka
28.10.05,05:25
Dobrovoľné nemocenské poistenie už nestihneš (270 dní), a preto by som to realizoval tak, ako som to popísal v príspevku č.390, pozri tam, je to to isté:)
Aha! Ak tomu správne rozumiem ak si vezmem napr. v decembri 2 dni neplateného volna a potom sa so šéfom dohodnem na nejakej mzde vtedy je možné mať vyššiu materskú? Aj napriek tomu že neplatené by som si vzala v decembri a v januári išla už na materskú? Resp. k 1.2.2006?
A čo v prípade, že mi šéf nebude chcieť dať papierovo vyššiu mzdu? Vtedy mi neni žiadnej pomoci čo?
ajobs
28.10.05,05:37
Aha! Ak tomu správne rozumiem ak si vezmem napr. v decembri 2 dni neplateného volna a potom sa so šéfom dohodnem na nejakej mzde vtedy je možné mať vyššiu materskú? Aj napriek tomu že neplatené by som si vzala v decembri a v januári išla už na materskú? Resp. k 1.2.2006?
A čo v prípade, že mi šéf nebude chcieť dať papierovo vyššiu mzdu? Vtedy mi neni žiadnej pomoci čo?
Rozhodujúce obdobie pre tvoj výpočet materského v roku 2006 je rok 2005. Keďže však budeš mať napr. v decembri 2005 neplatené voľno 1.-2.12.2005, tvoje RO je 3.-31.12.2005. (Ak to nezmenia novelou zákona č.461/2003 Z.z., ktorá je teraz v parlamente, a intenzívne sa o nej diskutuje):confused: :) To, či ti šéf dá vyššiu mzdu je len na šéfovi a na tebe, musíš ho presvedčiť silou argumentov.;)
ajobs
28.10.05,05:39
Tá mzda musí byť 22.207 Sk.:)
Bianka
28.10.05,06:26
Prečo 22.207,- Sk ?
A ako by sa vychádzalo keby som si zobrala napr. 16.12. a 19.12.. Keby som ho náhodou ukecala na napr. 15.000 v hrubom. Potom by rozhodujúce bolo iba od 19.12.05 do 31.12.05 ? To by vychádzalo niečo okolo 8.250,- Sk. Celkom slušné !
V prípade že ako si písal že to zrušia čo by sa stalo v takomto prípade, žeby som to mala takto urobené?
(Ja sa do týchto vecí vôbec nevyznám, tak prosím ospravedlň moju zvedavosť na každú možno aj malichernú variantu).
endrju
28.10.05,06:34
Bianka, ajobs uviedol príklad s neplateným voľnom 1-2.12. Preto je to 22 207,-
V Tvojom príklade je to 8250 po prerušení. A pred prerušením? Príklad od ajobs je jednoduchší. :D
P.S. Tvoja suma 8250 vyvoláva u mňa pochybnosti. Mne to vychádza 23738 / 31 * 12 = 9189,-
Bianka
28.10.05,07:53
Keby mi zamestnávateľ k 1.12.2005 navýšil mzdu z 10 na 15 tisíc v hrubom. A keby som chcela 16 a 19.12. neplatené vólno (lebo práve vtedy ho potrebujem) potom sa počíta z 1-15.12 a 20-31.12. Nie?
8250,- Sk mi vyšlo ako 55% z 15.000,- Sk
Ako by to teda malo byť?
endrju
28.10.05,09:45
Prehliadol som tých 15 000. Myslel som na maximálny VZ. 55% sa počíta až pri určovaní dávok. Najprv treba vypočítať denný VZ.
Z 15000 brutto mesačne asi teraz ťažko spočítam denný VZ pre rozhodujúce obdobie 20.-31.12.2005. Je tam sviatok a veľa ľudí si zvykne čerpať v tomto čase aj dovolenku. Ak by mal byť mesačný VZ približne 15 000, potom by si musela mať za obdobie 20. - 31.12.2005 VZ na nemocenské poistenie: 15000 / 31 * 12 = 5807,- Sk.
Avšak ešte raz upozorním na teoretický charakter takýchto úvah. Všetko sa vždy opakovane kontroluje v okamžiku priznávania dávky z nemocenského poistenia podľa platnej legislatívy.
Bianka
31.10.05,05:33
Aha, takže ja to radšej nechám tak. Aby som vôbec dostala nejakú materskú !

Idem sa ešte spýtať na jedno. Ja ako zamestnanec neukončím pracovný pomer - ako ma potom registruje zamestnávateľ. Platí niečo za mňa alebo ako to je?
ajobs
31.10.05,07:27
Vedie ťa v kmeňovom stave zamestnancov, ale neplatí za teba nič.
Bianka
31.10.05,07:39
Ďakujem :-)
ajobs
31.10.05,07:43
:) :) :) :)
Bianka
02.11.05,06:52
A môžem ešte jednu otázočku? Rodičovský príspevok je na čo a komu sa vypláca? A aký je strop materskej?
ajobs
02.11.05,13:01
A môžem ešte jednu otázočku? Rodičovský príspevok je na čo a komu sa vypláca? A aký je strop materskej?
Strop materskej som napísal v príspevku č.390, dá sa dosiahnuť aj vyššia materská, ale na to je expert Dr.Mihál, napísal o tom už veľa článkov, pozri si ich na Porade, alebo priamo na jeho Blogu. Rodičovský príspevok sa vypláca po skončení materského ( 28 týždňov ), a to až do 3 rokov veku dieťaťa. Môže ho dostávať žena alebo muž, ktorý sa starajú o dieťa do 3 rokov. Ak chceš o tom viac, pozri iné príspevky, je ich tu veľa.:)
Jozef Mihál
02.11.05,13:16
:eek: ...upozorňujem všetkých, že s expertovaním na tému MD som už skončil.
marek32
15.11.05,13:22
Zamestnankyňa je tehotná a má očakávaný termín pôrodu 29.01.2006. Musí nastúpiť na materskú 18.12.2005, keďže od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu vzniká nárok na materské?

Zamestnankyňa by chcela nastúpiť na materskú 01.01.2006, aby sa jej počítala materská z roku 2005. Je teda možné v tomto prípade nastúpiť na materskú v roku 2006?
Jana Motyčková
15.11.05,13:52
Musí nastúpiť 6-8 týždňov pred pôrodom.
ajobs
15.11.05,18:40
Zamestnankyňa je tehotná a má očakávaný termín pôrodu 29.01.2006. Musí nastúpiť na materskú 18.12.2005, keďže od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu vzniká nárok na materské?

Zamestnankyňa by chcela nastúpiť na materskú 01.01.2006, aby sa jej počítala materská z roku 2005. Je teda možné v tomto prípade nastúpiť na materskú v roku 2006?
Všetko sa odvíja od stanoveného termínu pôrodu (tak ako píše somij), musí to byť 6-8 týždňov pred ním. Ale termín pôrodu stanovuje lekár, a niekedy sa môže mýliť, takže ten termín môže byť aj neskorší !!!!:confused: :p :eek:
marek32
16.11.05,06:08
Všetko sa odvíja od stanoveného termínu pôrodu (tak ako píše somij), musí to byť 6-8 týždňov pred ním. Ale termín pôrodu stanovuje lekár, a niekedy sa môže mýliť, takže ten termín môže byť aj neskorší !!!!:confused: :p :eek:
Na stránke SP v poradni ale píšu, že je možné nastúpiť a uplatniť materskú aj neskôr.

http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=358&lang=sk#ot6
Jana Motyčková
16.11.05,17:20
Na stránke SP v poradni ale píšu, že je možné nastúpiť a uplatniť materskú aj neskôr.

http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=358&lang=sk#ot6Áno, môže nastúpiť na materskú aj neskôr (t.j. 1.1.2006), ale :
- v tomto prípade sa zrieka 2 týždňov platenia materskej - materské dostane len za 26 týždňov = do uplynutia 28 týždňov po 18.12.2005,
- výška sa jej bude počítať, akoby na materskú nastúpila 18.12.2005 - lebo k tomuto dátumu jej vznikol nárok na materské - pozri §54 ods.1.
Vladimír Ozimý
16.11.05,17:31
kamarati a ako to je s odvodmi na materskej z dvp na zdravotne poistenie od 1.9.2005
urs
18.11.05,07:23
Neviete náhodou niekto či sa do výpočtu materskej započítava aj odmena (myslím pri príležitosti bez odvodov)?
Možno je to trochu blbá otázka, ale nemám s tým skúsenosti.
ajobs
18.11.05,12:58
Neviete náhodou niekto či sa do výpočtu materskej započítava aj odmena (myslím pri príležitosti bez odvodov)?
Možno je to trochu blbá otázka, ale nemám s tým skúsenosti.

Akú odmenu máš na mysli, špecifikuj ?!
ajobs
18.11.05,12:59
Áno, môže nastúpiť na materskú aj neskôr (t.j. 1.1.2006), ale :
- v tomto prípade sa zrieka 2 týždňov platenia materskej - materské dostane len za 26 týždňov = do uplynutia 28 týždňov po 18.12.2005,
- výška sa jej bude počítať, akoby na materskú nastúpila 18.12.2005 - lebo k tomuto dátumu jej vznikol nárok na materské - pozri §54 ods.1.

V tomto prípade má samozrejme Janka pravdu, ale napriek tomu platí, čo som napísal vyššie.:rolleyes:
marek32
18.11.05,13:09
V tomto prípade má samozrejme Janka pravdu, ale napriek tomu platí, čo som napísal vyššie.:rolleyes:
Ide o to, že zamestnankyna v roku 2004 pracovala na kratší pracovný čas 10 hodín týždenne, kde dosahovala mzdu cca 5000,- a v roku 2005 dohodou o zmene pracovnej zmluvy pracuje 40 hodín týždenne a dosahuje mzdu 20000,-.Ako dosiahnuť zmenu rozhodného obdobia,aby sa jej materská nepočítala z roku 2004? keď nastupuje od 18.12.2005 na materskú a dátum pôrodu stanovený lekárom je 29.01.2005. S lekárom sa nedá dohodnúť a nechce dátum posunúť o 2 týždne neskôr.
Jana Motyčková
18.11.05,13:15
Ide o to, že zamestnankyna v roku 2004 pracovala na kratší pracovný čas 10 hodín týždenne, kde dosahovala mzdu cca 5000,- a v roku 2005 dohodou o zmene pracovnej zmluvy pracuje 40 hodín týždenne a dosahuje mzdu 20000,-.Ako dosiahnuť zmenu rozhodného obdobia,aby sa jej materská nepočítala z roku 2004? keď nastupuje od 18.12.2005 na materskú a dátum pôrodu stanovený lekárom je 29.01.2005. S lekárom sa nedá dohodnúť a nechce dátum posunúť o 2 týždne neskôr.
Nech si vezme neplatené voľno aspoň 1 deň - bolo to tu veľakrát rozoberané.
marek32
18.11.05,13:27
Neplatené voľno bolo veľakrát rozoberané, ale neviem či je to vhodné riešenie, keď sociálna poisťovňa má k neplatenému voľnu "svoj výklad", ktorý prikladám.

Sociálna poisťovňa si vymyslela výklad, podľa ktorého prerušenie poistenia znamená začiatok tzv. ochrannej lehoty - trvajúcej 6 mesiacov - a ak k nástupu na materské dochádza v tejto ochrannej lehote, výška materskej sa počíta ku dňu začiatku ochrannej lehoty, teda z (malého) základu dosahovaného pred prerušením poistenia.
Jana Motyčková
18.11.05,13:32
Pohľadaj si k tomu príspevky - je tu niekoľko prípadov, keď nakoniec SP tú vyššiu materskú uznala.
ajobs
18.11.05,13:35
Napríklad príspevok č. 376 od mira h., ktorý píše o uznaní RO po prerušení z dôvodu neplateného voľna, a sú aj mnohé ďalšie, len hľadaj.
ajobs
18.11.05,13:36
Je to na strane č.38:), to aby sa ti ľahšie hľadalo.;)
marek32
18.11.05,14:14
Je to na strane č.38:), to aby sa ti ľahšie hľadalo.;)
Ďakujem, aj za predchádzajúce odpovede.
saman
22.11.05,22:17
Zdravim vsetkych expertov na matersku a rodicovsky prispevok! Kedze som sa s touto problematikou doposial moc nestretla prosim vas o pomoc. Riesim problem, ci zena na materskej moze mat uzatvorenu dohodu o vykonani prace a ake povinnosti, resp. obmedzenia jej z toho vyplyvaju? Ak mozem poprosit napiste mi niekto aj to aky je rozdiel medzi materskou a rodicovskym prispevkom? Vopred vsetkym dakujem.
ajobs
23.11.05,06:51
Zdravim vsetkych expertov na matersku a rodicovsky prispevok! Kedze som sa s touto problematikou doposial moc nestretla prosim vas o pomoc. Riesim problem, ci zena na materskej moze mat uzatvorenu dohodu o vykonani prace a ake povinnosti, resp. obmedzenia jej z toho vyplyvaju? Ak mozem poprosit napiste mi niekto aj to aky je rozdiel medzi materskou a rodicovskym prispevkom? Vopred vsetkym dakujem.

Výška odmeny na DoVP nie je obmedzená, pozri si tieto píspevky, máš tam aj podmienky, ktoré musíš splniť http://www.porada.sk/showthread.php?t=14850.
Materská dovolenka trvá 28 týždňov (pri dvoch deťoch a osamelej žene 37 týždňov) a súvisí bezprostredne s tehotenstvom a narodením dieťaťa, doba do 3 rokov veku dieťaťa, ak ostaneš s ním doma a staráš sa o neho, je obdobie poberania rodičovského príspevku.:)
saman
23.11.05,08:10
Ajobs vrela vdaka... mi to pride srandovne, ze take veci vysvetluje zene chlap:). Pekny den
ajobs
23.11.05,20:24
Ajobs vrela vdaka... mi to pride srandovne, ze take veci vysvetluje zene chlap:). Pekny den

To nevadí, hlavne, že ti to pomôže.:)
misurka
24.11.05,07:05
Materská dovolenka a materské je niečo iné ako rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok. Na tomto linku nájdeš odpoveď len čo sa týka rodič. príspevku, ale ako je to s dohodou pri materskom???
Výška odmeny na DoVP nie je obmedzená, pozri si tieto píspevky, máš tam aj podmienky, ktoré musíš splniť http://www.porada.sk/showthread.php?t=14850.
Materská dovolenka trvá 28 týždňov (pri dvoch deťoch a osamelej žene 37 týždňov) a súvisí bezprostredne s tehotenstvom a narodením dieťaťa, doba do 3 rokov veku dieťaťa, ak ostaneš s ním doma a staráš sa o neho, je obdobie poberania rodičovského príspevku.:)
misurka
24.11.05,07:14
Ja by som potrebovala poradiť v tejto veci: Predpoklad. termín pôrodu mám stanovený na 28/04/2006, nástup na materskú dovolenku by mal byť najneskôr 17/03/2006(6 týždňov). Avšak ja chcem pracovať aspoň do konca marca 2006. To znamená, že na materskú dovolenku by som nastúpila napr. 1/4/2006, teda 4 týždne pred termínom pôrodu. Mne to potom vychádzalo tak, že prídem asi o 2 týždne materského. Avšak dnes som volala do soc. poisťovne v Žiline a tam mi pani oznámila, že pokiaľ nastúpim na materskú dovolenku neskôr(aj o 1 deň), budem materské poberať len 22 týždňov odo dňa nástupu na mater.dovolenku(to sa mi zdá príliš nespravodlivé). No mne to podľa zákona o sociál. poistení vychádza tak, že materské budem dostávať odo dňa nástupu na mater. dovolenku, no najdlhšie do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu. Inak rozmýšľam, že si v decembri zoberiem neplat. voľno, aby som si tak prerušila rozhod. obdobie a navýšila si VZ, len neviem, či to bude mať ešte vôbec nejaký význam, keď nechcú toto prerušenie uznávať.
ajobs
24.11.05,07:16
Materská dovolenka a materské je niečo iné ako rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok. Na tomto linku nájdeš odpoveď len čo sa týka rodič. príspevku, ale ako je to s dohodou pri materskom???

Popri materskom (28,resp. 37 týždňov) nie je možné pracovať na DoVP,resp. v pracovnom pomere, pretože by si nesplnila ustanovenie § 30, ods. b) zákona o soc.poistení, ktorý hovorí, že nemocenskú dávku môžeš poberať len vtedy, keď nemáš príjem považovaný za vymeriavací základ zamestnanca. Ale môžeš byť SZČO, tam toto obmedzenie neplatí.:)
atomant
24.11.05,10:50
Zdravim Vas,

chcel by som sa Vam vsetkym podakovat za cenne rady ohladom materskej, hlavne clenom: Jozef Mihal, ricij, rolandik, miro h., a dalsim ktori mi dali cenne rady.
Podarilo sa nam prilepsit na materskej dost vela, asi 5tis mesacne :-).
DAKUJEME!!!

Posilame srdecny pozdrav (aj do SP),
a prajeme Vam pekny a prijemny den!

atomant

PS: Nas pribeh najdete okolo #254!
ajobs
24.11.05,11:29
:) Aj my ti želáme všetko dobré.:)
zorica
24.11.05,20:12
Dobry den, potrebujem poradit ohladom materskej. Dna 15.6.2005 som nastupila na matersku, dovtedy som platila soc. odvody aj ako SZCO / s miestom podnikania v DS/ a aj ako zamestnanec /ako konatelka a riaditelka srocky v BA /.Soc odvody ako zivnostnicka som platila asi 10 rokov ale ako zamestnanec len 256 dni.Za posledny rok kym som nastupila na matersku som zaplatila spolu 72.000 Sk do soc. poistovne.Soc. poistovna sa tvari, ze mam narok len na matersku ako SZCO, ze odvody sa nezratavaju, takze mi vysla najnizsia materska.ZNAMENA TO, KEBY SOM AJ AKO ZAMESTNANEC PLATILA PLNYCH 270 DNI,DOSTANEM MATERSKE????Socialka totiz od mojho lekara ziadala 2 tlaciva na matersku. Znie to smiesne, ale keby som mala 5 firiem dostanem 5 materskych.???Totiz na socialke na pravnom oddeleni sa tvaria, ze ano.
ricij
24.11.05,22:37
Žiaľ som teraz doma-však je večer a zákony mám v práci, no v zákone o sociálnom poistení je krátky paragraf o tom, že jednotlivé poistenia sa počítajú osobitne. Ak si teda v zamestnaní nebola poistená 270 dní, nemáš odtiaľ nárok na materské. Škoda tých 14 dní, bolo by sa bývalo dalo sa prihlásiť u priateľského zamestnávateľa aj spätne (pri vstupe do zamestnania by sa zamestnanec prihlásil o dva týždne do SP skôr...)
ajobs
28.11.05,13:58
Dobry den, potrebujem poradit ohladom materskej. Dna 15.6.2005 som nastupila na matersku, dovtedy som platila soc. odvody aj ako SZCO / s miestom podnikania v DS/ a aj ako zamestnanec /ako konatelka a riaditelka srocky v BA /.Soc odvody ako zivnostnicka som platila asi 10 rokov ale ako zamestnanec len 256 dni.Za posledny rok kym som nastupila na matersku som zaplatila spolu 72.000 Sk do soc. poistovne.Soc. poistovna sa tvari, ze mam narok len na matersku ako SZCO, ze odvody sa nezratavaju, takze mi vysla najnizsia materska.ZNAMENA TO, KEBY SOM AJ AKO ZAMESTNANEC PLATILA PLNYCH 270 DNI,DOSTANEM MATERSKE????Socialka totiz od mojho lekara ziadala 2 tlaciva na matersku. Znie to smiesne, ale keby som mala 5 firiem dostanem 5 materskych.???Totiz na socialke na pravnom oddeleni sa tvaria, ze ano.

Musíš napísať trochu viac o platení na NP ako SZČO a ako zamestnanec-koľko dní si platila, odkedy-dokedy, aby sa dalo určiť rozhodujúce obdobie. Mám k dispozícii list od SP, kde píšu, že do obdobia 270 dní nemocenského poistenia je možné započítať aj obdobia iných nemocenských poistení, ktoré spadajú do obdobia 2 posledných rokov.:)
Monika Kováčová
28.11.05,14:34
Poradíte aj mne?
Som zamestnaná na 1/2 pracovný úväzok od 1.11.2004 - min. mzda koeficient 1,2. (VZ r. 2004 = 8004,- VZ r.2005 = 48754,-). Podľa toho by moja "materská" mala byť nejakých cca. 2200,- Sk ???? Termín pôrodu je 4/06. Nedám radšej výpoveď? Rodičovský príspevok je vyšší.
Monika Kováčová
28.11.05,14:40
Alebo si zvýšim plat? Bŕŕ... - odvody.
ajobs
28.11.05,14:48
Poradíte aj mne?
Som zamestnaná na 1/2 pracovný úväzok od 1.11.2004 - min. mzda koeficient 1,2. (VZ r. 2004 = 8004,- VZ r.2005 = 48754,-). Podľa toho by moja "materská" mala byť nejakých cca. 2200,- Sk ???? Termín pôrodu je 4/06. Nedám radšej výpoveď? Rodičovský príspevok je vyšší.

Ak si zamestnaná (nie SZČO), spĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanec. Tu je dôležité, aby si sa tesne pred materskou zamestnala buď v inej firme s vyšším vymeriavacím základom - ideálne by bolo 23.738 Sk mesačne, alebo s rovnakej firme si si vybrala niekoľko dní neplateného voľna, ktoré má rovnaký následok ako zánik a vznik nemocenského poistenia. Toto prerušenie podľa § 26, ods.1 a) by malo po stiahnutí z novely zákona o soc. poistení z NR SR ostať v platnosti aj na budúci rok. Potom by materské bolo 55% z tohto VZ = cca 13.000 Sk (podľa počtu dní).:) :cool:
Monika Kováčová
28.11.05,14:55
Vďaka ajobs... Musím sa zamestnať v inej firme tesne pred materskou? Alebo môžem si teraz v mojej rozviazať pracovný pomer a potom povedzme v "januári" sa opäť v mojej firme zamestnať z vyšším VZ? S prosím ťa čo znamená podľa počtu dní?
ajobs
28.11.05,15:14
Vďaka ajobs... Musím sa zamestnať v inej firme tesne pred materskou? Alebo môžem si teraz v mojej rozviazať pracovný pomer a potom povedzme v "januári" sa opäť v mojej firme zamestnať z vyšším VZ? S prosím ťa čo znamená podľa počtu dní?

Závisí to od termínu pôrodu. Podľa mňa by bolo pre teba najlepšie rozhodujúce obdobie február 2006 (pretože má len 28 dní), pretože ak počítame napr. termín pôrodu okolo 16.4.2006, potom nástup na MD by mohol byť od 1.3.2006 (6-8 týždňov pred termínom pôrodu), a teda RO február 2006. Stačí, keď si zoberieš v januári 2006 ( napr.30. a 31.1.2006 ) neplatené voľno, a potom si zvýšiš VZ vo februári 2006 na 23.738 Sk. Denný VZ potom bude 23.738/28 dní=847,7857 Sk, z toho 55% 466,2822 Sk. Takže v mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní bude tvoje materské 14.455 Sk, v mesiaci s 30 kalendárnymi dňami 13.989 Sk. Vychádza to celkom fajn.:eek: :)
Monika Kováčová
28.11.05,15:18
Úžasné!!! A ja špekulujem nad rozdielom 4750 Rodičovský a 2200 materský! No som dobre padnutá na hlavu! :) (TP = 21.4. zatiaľ)
ajobs
28.11.05,15:21
Úžasné!!! Aj ja špekulujem nad rozdielom 4750 Rodičovský a 2200 materský! No som dobre padnutá na hlavu! :) (TP = 21.4. zatiaľ)

Takže ten február 2006 by mal vyjsť ako RO tak či tak.:)
Ak budeš mať ďalšie otázky (alebo by bola korekcia zákona), tak sa ozvi.:)
Monika Kováčová
28.11.05,15:24
Děkuji, výsosti. ;)
ajobs
28.11.05,15:25
Děkuji, výsosti. ;)

:) :) :) :)
Petra29
28.11.05,18:26
Závisí to od termínu pôrodu. Podľa mňa by bolo pre teba najlepšie rozhodujúce obdobie február 2006 (pretože má len 28 dní), pretože ak počítame napr. termín pôrodu okolo 16.4.2006, potom nástup na MD by mohol byť od 1.3.2006 (6-8 týždňov pred termínom pôrodu), a teda RO február 2006. Stačí, keď si zoberieš v januári 2006 ( napr.30. a 31.1.2006 ) neplatené voľno, a potom si zvýšiš VZ vo februári 2006 na 23.738 Sk. Denný VZ potom bude 23.738/28 dní=847,7857 Sk, z toho 55% 466,2822 Sk. Takže v mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní bude tvoje materské 14.455 Sk, v mesiaci s 30 kalendárnymi dňami 13.989 Sk. Vychádza to celkom fajn.:eek: :)
Ďakujem za vynikajúci nápad. Ja mám termín až v júni, ale samozrejme som začala už teraz špekulovať. Rozmýšľala som nad rozviazaním pomeru a opatovným prijatím, ale keď je táto možnosť s neplateným voľnom. Snáď to bude platiť naďalej.
Monika
29.11.05,07:10
Prajem všetkým pekný deň.

Chcela by som Vás poprosiť o radu - termín pôrodu mám 6.3.2006 a predpokladaný nástup na MD by mal byť okolo 20.januára 2006.
Mohli by Ste mi prosím poradiť, ako by som si tiež mohla vylepšiť materké, či už rozviazaním PP, alebo využitím neplateného voľna, ak to bude zákon dovoľovať aj budúci rok, pretože sa rozpráva o novele.
Veľmi pekne ďakujem za každú radu :-)

Pekný deň.
Monika :-)
Jana Motyčková
29.11.05,07:49
Monika, novela bola stiahnutá z parlamentu, takže to čo sa využivalo doteraz sa môže využívať aj naďalej. Možnosti tu boli veľakrát rozpísané, naposledy Ajobs - čo napísal, aplikuj na seba.
Jozef Mihál
29.11.05,08:09
Novela zákona o SP nebude, a ani v iných zákonoch s vysokou pravdepodobnosťou nebudú časti týkajúce sa nemocenského poistenia a materskej novelizované. Takže to čo platí dnes, tipy a triky k MD, bude aktuálne aj od 1.1.2006
Monika
29.11.05,08:14
Ďakujem Janka - o stiahnutí novely zákona som počula, ale myslela som tým to, či nestihnú do konca roka túto novelu prepracovať podľa svojich predstáv, ak nie, tak to je potom fain.
To znamená, že by som mohla využiť tesne pred nástupom na MD neplatené voľno - hoc aj na jeden deň a na nasledujúci pracovný deň max.vym.základ - tak by to Janka bolo potom možné.
Ďakujem ešte raz za radu.
Monika :)
Monika
29.11.05,08:16
Ďakujem veľmi pekne aj Vám pán Mihál. Veľmi Ste ma potešili.
Prajem krásny deň. :)
zorica
29.11.05,18:54
TONO:Zamestnana som bola od novembra 2004 az doposial, takze od tohto casu som platila socialku aj ako zamestnanec aj ako SZCO.Myslis ze by mi to mohli zratat?Keby mi to zratali, dostala by som najvyssiu matersku, takto mam najnizsiu, z ktorej mi ako slobodnej matke nevychadza kupit ani plienky.DIKY MOC
zorica
29.11.05,18:59
Musíš napísať trochu viac o platení na NP ako SZČO a ako zamestnanec-koľko dní si platila, odkedy-dokedy, aby sa dalo určiť rozhodujúce obdobie. Mám k dispozícii list od SP, kde píšu, že do obdobia 270 dní nemocenského poistenia je možné započítať aj obdobia iných nemocenských poistení, ktoré spadajú do obdobia 2 posledných rokov.:)
UZ SOM TI NAPISALA -TOTO PRIPAJAM LEN PRE ISTOTU,:p ABY SI VEDEL O COM SME TOCILI.DAKUJEM
ajobs
29.11.05,22:08
TONO:Zamestnana som bola od novembra 2004 az doposial, takze od tohto casu som platila socialku aj ako zamestnanec aj ako SZCO.Myslis ze by mi to mohli zratat?Keby mi to zratali, dostala by som najvyssiu matersku, takto mam najnizsiu, z ktorej mi ako slobodnej matke nevychadza kupit ani plienky.DIKY MOC

Zorica, predpokladám, že ty už si na MD a poberáš materské, takže musím vedieť presne, čo si kedy platila. Zvlášť ako SZČO a zvlášť ako zamestnanec, presne od-do,dátumy - môžeš aj cez SS, ale je to žiaľ, prípad, kedy už spätne nemôžme upraviť vymeriavací základ, iba o ňom polemizovať. Aj tak skúsim poradiť.:confused: :)
Roman.S
30.11.05,08:13
Ešte pre doplnenie : počas neplateného voľna sa musí manželka zamestnať na TPP, alebo stačí na dohodu ?
marmal
30.11.05,08:19
A preco by sa mala zamestnat, bude mat len neplatene volno, ostane napr. 2 dni doma a nic nepotrebuje, potom opat pride do prace.

Marta
Roman.S
30.11.05,09:43
A preco by sa mala zamestnat, bude mat len neplatene volno, ostane napr. 2 dni doma a nic nepotrebuje, potom opat pride do prace.

Marta
Manželka je zamestnaná vo verejnej správe, tam jej plat nezdvihnú. Zamestnal by som ju ja v mojej firme na 2 dni, len neviem ako. Na dohodu ?
marmal
30.11.05,10:35
Na dohodu asi tie, z nej nie su odvody do socialky (len urazove 0.8 %), skor by som uvazovala ako zamestnanec na skrateny uvazok.

Marta
Roman.S
30.11.05,11:44
Na dohodu asi tie, z nej nie su odvody do socialky (len urazove 0.8 %), skor by som uvazovala ako zamestnanec na skrateny uvazok.

Marta
Marta dík, a to ju zamestnám normálne na 2 dni a potom jej dám výpoveď ?
marmal
30.11.05,12:13
Roman, v tvojom pripade by som to neriesila neplatenym volnom manzelky v jej zamestnani, ale by som ju zamestnala u teba na skrateny uvazok napr. 2 hod. tyzdene a plat okolo 23.000 len na par dni pred nastupom na MD a mala aby matersku vypocitanu aj z povodneho zamestnania aj u teba.

ODPORUCILA BY SOM TI PRESTUDOVAT PRISPEVKY V TEJTO PORADE, napr. c 441 a ine.

Marta
ajobs
30.11.05,14:04
To Roman.S: popíš celý problém, neviem, o čo ide ?:confused: :rolleyes:
litu
01.12.05,13:23
CO mam robit? Ako postupovat? Od 11 2002 som szco a paltim odvody dobrovolne. Od jula som si zvysila odvody na PN z maximalneho VZ, leb planujeme dieta. Teraz s manzelom v decembri zakladame sro. Kde budeme obaja konatelia i spolocnici. budeme mat minimalnu mzdu kazdy. Planovala som zrusit zivnost, ale som si uvedomila ze materska bude nizka ked budem platit ako zamestnanec sro. A na zivnost mi uz nebudem mat prijem aby som si mohla platit tak ako doteraz. Je tu nejaka moznost? Co poradite? Dakiujem za odpoved.
ajobs
01.12.05,14:58
CO mam robit? Ako postupovat? Od 11 2002 som szco a paltim odvody dobrovolne. Od jula som si zvysila odvody na PN z maximalneho VZ, leb planujeme dieta. Teraz s manzelom v decembri zakladame sro. Kde budeme obaja konatelia i spolocnici. budeme mat minimalnu mzdu kazdy. Planovala som zrusit zivnost, ale som si uvedomila ze materska bude nizka ked budem platit ako zamestnanec sro. A na zivnost mi uz nebudem mat prijem aby som si mohla platit tak ako doteraz. Je tu nejaka moznost? Co poradite? Dakiujem za odpoved.

Keďže platíš ako SZČO dobrovoľné odvody na nemocenské poistenie z maxima, a ak by Sociálna poisťovňa normálne postupovala, mali by sa ti započítať všetky platby aj ako SZČO do dľžky 270 dní nemocenského poistenia v období posledných 2 rokov. Ale rôzne súčasti (nazvime ich pobočky SP) si vysvetľujú zákon po svojom, a počítajú zvlášť dobrovoľné NP a zvlášť NP ako SZČO. Čiže to je hlavný problém, ktorý si treba potvrdiť v SP (najlepšie písomne), či to uznajú ako kontinuálne platenie. Inak, ak by to platilo, tak by si mohla pozastaviť (alebo zrušiť) živnosť, a potom pokračovať v platení NP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Keďže obaja s manželom budete spoločníci aj konatelia v s.r.o., okrem zdravotného poistenia nemusíte iné poistenie do SP platiť (ak nebudete vo svojej s.r.o. aj zamestnanci).
Monika Kováčová
20.04.06,12:43
Závisí to od termínu pôrodu. Podľa mňa by bolo pre teba najlepšie rozhodujúce obdobie február 2006 (pretože má len 28 dní), pretože ak počítame napr. termín pôrodu okolo 16.4.2006, potom nástup na MD by mohol byť od 1.3.2006 (6-8 týždňov pred termínom pôrodu), a teda RO február 2006. Stačí, keď si zoberieš v januári 2006 ( napr.30. a 31.1.2006 ) neplatené voľno, a potom si zvýšiš VZ vo februári 2006 na 23.738 Sk. Denný VZ potom bude 23.738/28 dní=847,7857 Sk, z toho 55% 466,2822 Sk. Takže v mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní bude tvoje materské 14.455 Sk, v mesiaci s 30 kalendárnymi dňami 13.989 Sk. Vychádza to celkom fajn.:eek: :)

10.3.2006 som nastúpila na MD. 11.3.2006 sa mi narodil syn. Včera mi prišla prvá materská presne podľa tvojho výpočtu ajobs... Veľmi pekne ďakujem za radu a prajem všetko dobré. Nech ti to Pán Boh oplatí...
Ešte raz ďakujem.
Monika:rolleyes:
nika.sum
20.04.06,16:40
10.3.2006 som nastúpila na MD. 11.3.2006 sa mi narodil syn. Včera mi prišla prvá materská presne podľa tvojho výpočtu ajobs... Veľmi pekne ďakujem za radu a prajem všetko dobré. Nech ti to Pán Boh oplatí...
Ešte raz ďakujem.
Monika:rolleyes:

Gratulujem k babatku:)
ajobs
20.04.06,19:07
10.3.2006 som nastúpila na MD. 11.3.2006 sa mi narodil syn. Včera mi prišla prvá materská presne podľa tvojho výpočtu ajobs... Veľmi pekne ďakujem za radu a prajem všetko dobré. Nech ti to Pán Boh oplatí...
Ešte raz ďakujem.
Monika:rolleyes:

Aj ja gratulujem k bábätku, som rád, že to vyšlo nielen s výškou materského :cool: , ale aj s pôrodom a všetko je OK. Teraz už iba veľa radosti z dieťatka.:) :) :)
erybka
21.04.06,07:22
Ja som podobný prípad ako ermon, som zamestnaná ale neviem, ako si mám zvýšiť VZ na 23738. Mám sa prihlásiť na dobrovoľné platenie alebo ako to urobiť? Zamestnávateľ mi určite plat nezvýši na ten jeden mesiac. Na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 01.07.2006, takže ak bude všetko OK, do 30.06.2006 somv práci. A ešte otázka, kedy by som si mala zobrať neplatené voľno, aby to bolo najvýhodnejšie? Vďaka
marek32
21.04.06,08:31
Dobry deň, známa je SZČO,ale nie je povinne nemocensky poistená. Ako zamestnanec bola povinne nemocensky poistená od 12.01.2004 do 31.01.2006, čiže podmienku poistenia 270 dni dva roky pred pôrodom splnila.Termín pôrodu má stanovený na 08/2006. AK sa teraz dobrovoľne nemocensky poistí a stanoví si vym.základ 23738,-, bude sa jej materská počítať z tohto VM ?
ajobs
21.04.06,14:06
Ja som podobný prípad ako ermon, som zamestnaná ale neviem, ako si mám zvýšiť VZ na 23738. Mám sa prihlásiť na dobrovoľné platenie alebo ako to urobiť? Zamestnávateľ mi určite plat nezvýši na ten jeden mesiac. Na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 01.07.2006, takže ak bude všetko OK, do 30.06.2006 somv práci. A ešte otázka, kedy by som si mala zobrať neplatené voľno, aby to bolo najvýhodnejšie? Vďaka

Zamestnávateľ ti nemusí zvýšiť plat na celý mesiac - stačí, keď sa s ním dohodneš, že 19.-25.6.2006 ti poskytne neplatené voľno (ušetrí mzdu i odvody), a v dňoch 26.-30.6.2006 ti zvýši mzdu tak, aby dosiahla výšku 3957 Sk ( 23.738/30*6 ). Tvoje materské sa potom bude počítať z rozhodujúceho obdobia 26.-30.6.2006.
ajobs
21.04.06,14:12
Dobry deň, známa je SZČO,ale nie je povinne nemocensky poistená. Ako zamestnanec bola povinne nemocensky poistená od 12.01.2004 do 31.01.2006, čiže podmienku poistenia 270 dni dva roky pred pôrodom splnila.Termín pôrodu má stanovený na 08/2006. AK sa teraz dobrovoľne nemocensky poistí a stanoví si vym.základ 23738,-, bude sa jej materská počítať z tohto VM ?

Je potrebné upresniť nástup na MD. Predpokladám, že to bude jún 2006. Potom DNP je najvýhodnejšie od 1.6. až do nástupu na MD, napr. 25.6.2006 z uvedeného maxima.
marek32
22.04.06,07:23
Ak aj nesplni podmienku DNP 270 dni, pretože do dňa pôrodu to nestihne, bude sa jej počítať materská z DNP ?
ajobs
22.04.06,19:05
Ak aj nesplni podmienku DNP 270 dni, pretože do dňa pôrodu to nestihne, bude sa jej počítať materská z DNP ?

Áno, materské sa bude počítať z posledného VZ, nevadí, že to bude z DNP-stačí byť poistený DNP len veľmi krátko. Dôležité je, že v posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená aspoň 270 dní, čo bez problémov splní.
POZOR ! Od 1.8.2006 bude potrebné na vyplácanie materského z DNP splniť podmienku 270 dní dobrovoľného (teda nie akéhokoľvek) nemocenského poistenia.
nika.sum
24.04.06,05:18
Tonko vidim, ze uz mate novelu preluskanu.
Takze som SZCO povinne platiaca odvody uz viac ako tri roky samozrejme z minima. V juli, auguste a septembri som bola aj dobrovolne nemocensky poistena z min.VZ. Teraz cakame babatko, termin by mal byt niekedy koncom novembra. Ak by som sa od 1.5. rychlo dobrovolne nemocensky poistila z max.VZ ako by sa mi pocitalo materske? Samozrejme by som splnala podmienku 270 dni DNP. Prosim poteste ma
jankasm
24.04.06,05:38
POZOR ! Od 1.8.2006 bude potrebné na vyplácanie materského z DNP splniť podmienku 270 dní dobrovoľného (teda nie akéhokoľvek) nemocenského poistenia.

Takže od 1.8.2006 bude treba splniť podmienku 270 dní z DNP. A môže to byť napr. 8 mesiacov z minima a len ten posledný 9 mesiac zvýšim na maximum? Bude sa mi potom počítať ten maximum? Ďakujem
ajobs
24.04.06,07:57
Tonko vidim, ze uz mate novelu preluskanu.
Takze som SZCO povinne platiaca odvody uz viac ako tri roky samozrejme z minima. V juli, auguste a septembri som bola aj dobrovolne nemocensky poistena z min.VZ. Teraz cakame babatko, termin by mal byt niekedy koncom novembra. Ak by som sa od 1.5. rychlo dobrovolne nemocensky poistila z max.VZ ako by sa mi pocitalo materske? Samozrejme by som splnala podmienku 270 dni DNP. Prosim poteste ma

Nika, niečo už samozrejme z novely viem, ale vzhľadom na množstvo pozmeňujúcich návrhov so zmätočným číslovaním je potrebné počkať na definitívnu verziu, ktorá by mala byť k dispozícii cca o týždeň-ide najmä o stanovovanie rozhodujúceho obdobia, kde nie je celkom jasné, čo vôbec v NR SR prešlo. Mám však obavu, že DNP nepomôže, ak prešlo stanovenie RO ako minulý kalendárny rok. Viem, že 1.5. je o týždeň, a aby si nezmeškala čas, skús sa prihlásiť na DNP z maxima, určite budeš môcť z tohto VZ čerpať napr. nemocenské, ktoré ak začneš poberať do 31.7.2006 napr. z dôvodu rizikového tehotenstva, budeš poberať z DNP až do nástupu na MD.
ajobs
24.04.06,08:00
Takže od 1.8.2006 bude treba splniť podmienku 270 dní z DNP. A môže to byť napr. 8 mesiacov z minima a len ten posledný 9 mesiac zvýšim na maximum? Bude sa mi potom počítať ten maximum? Ďakujem

Jankasm, viď vyššie uvedený príspevok, treba počkať na oficiálne znenie novely. Najlepšie až na to znenie, ktoré bude podpísané prezidentom, pretože ten môže novelu vrátiť z dôvodov, ktoré už v mediách boli popisované.
Pokiaľ ide o čerpanie materského z DNP, bude potrebné splniť 270 dní poistenia z tohto typu poistenia, teda z dobrovoľného.
nika.sum
24.04.06,09:04
Nika, niečo už samozrejme z novely viem, ale vzhľadom na množstvo pozmeňujúcich návrhov so zmätočným číslovaním je potrebné počkať na definitívnu verziu, ktorá by mala byť k dispozícii cca o týždeň-ide najmä o stanovovanie rozhodujúceho obdobia, kde nie je celkom jasné, čo vôbec v NR SR prešlo. Mám však obavu, že DNP nepomôže, ak prešlo stanovenie RO ako minulý kalendárny rok. Viem, že 1.5. je o týždeň, a aby si nezmeškala čas, skús sa prihlásiť na DNP z maxima, určite budeš môcť z tohto VZ čerpať napr. nemocenské, ktoré ak začneš poberať do 31.7.2006 napr. z dôvodu rizikového tehotenstva, budeš poberať z DNP až do nástupu na MD.

K 31.7. by som nesplnala 270 dni tak neviem ci by som z DNP nieco dostala a zbytocne davat SP peniaze veru nechcem... Tak zatial dakujem
ajobs
24.04.06,14:17
K 31.7. by som nesplnala 270 dni tak neviem ci by som z DNP nieco dostala a zbytocne davat SP peniaze veru nechcem... Tak zatial dakujem

To je fakt, ja som nejako prehliadol, že si povinne poistená ako SZČO, čiže toto by platilo iba v prípade, ak by tvoje predchádzajúce poistenia skončili. Potom by stačilo DNP aj na krátku dobu.
erybka
25.04.06,04:37
Ajobs veľmi pekne ďakujem, za radu. Už len dúfam, že sa mi podarí presvedčiť našich, aby mi dali NV. Musím ich nejako ukecať. Ešte mám aj dovolenku, skúsim si ju dočerpať. Posielam Ti bodík.
ajobs
25.04.06,14:40
Ajobs veľmi pekne ďakujem, za radu. Už len dúfam, že sa mi podarí presvedčiť našich, aby mi dali NV. Musím ich nejako ukecať. Ešte mám aj dovolenku, skúsim si ju dočerpať. Posielam Ti bodík.

Vďaka, dúfam, že to vyjde.:)
Leila
01.05.06,18:34
Prosim poradite, či mám ešte nejakú šancu ovplyvniť materskú???
Momentálne som na RD od 8/2004 (pracovný pomer trvá), čakáme druhé bejby, termín 10/2006. Som aj SZČO od 2001, v roku 2005 som ale nemala žiadne príjmy, nemocensky som poistená povinne ani dobrovoľne nebola. Oplatí sa mi prihlásiť na DNP po novele zakona, 270 dní už určite nedosiahnem???? Neexistuje už fakt nijaká možnosť ??? Predtým som poberala max.materskú a teraz nebude nič???
A čo otec na MD???
Díky za každú nádej...
ajobs
01.05.06,19:25
Prosim poradite, či mám ešte nejakú šancu ovplyvniť materskú???
Momentálne som na RD od 8/2004 (pracovný pomer trvá), čakáme druhé bejby, termín 10/2006. Som aj SZČO od 2001, v roku 2005 som ale nemala žiadne príjmy, nemocensky som poistená povinne ani dobrovoľne nebola. Oplatí sa mi prihlásiť na DNP po novele zakona, 270 dní už určite nedosiahnem???? Neexistuje už fakt nijaká možnosť ??? Predtým som poberala max.materskú a teraz nebude nič???
A čo otec na MD???
Díky za každú nádej...

Isté riešenie vidím - tesne pred nástupom na MD nastúpiť do práce, ukončiť ju dohodou a po 1-2 dňoch nastúpiť do inej (alebo tej istej práce) s maximálnym VZ 25.911 Sk. Mala by tým si splniť podmienku 270 dní povinného poistenia zamestnanca (nestačí dobrovoľné), tvoje rozhodujúce obdobie bude od začiatku nového poistenia do dňa predchádzajúceho pred nástupom na MD (ak to bude v rovnakom mesiaci).
Prerušenie poistenia neplateným voľnom sa už taktiež po 1.8.2006 nebude dať použiť.
Dúfam, že som novelu správne pochopil, možno pridajú súhlas aj iní.
Leila
02.05.06,19:14
Ďakujem ajobs, si zlatý a hlavne rýchly, ak by to pomohlo, som ti strašne povďačná.
Pridá ešte niekto svoj názor? Pán Mihál?
Moj zamestnávateľ nebude vôbec nadšený, pretože konateľ je cudzinec, a pre neho je to v mojom pripade "talianska dedina". Možno je to hlúpa otázka, ozaj toto nie je moja parketa, ale iný zamestnávateľ pri max. VZ by nestačil? Bez prerušenia tohto prvého PP. To by nebol problém. Ďakujem a prajem pekný deň. L.
nika.sum
05.05.06,05:27
Tonko, asi som otravna, ale neviete uz nahodou, presiel v tej novele VZ z min. roku alebo to nejakym zazrakom nechali po starom?
ajobs
05.05.06,15:26
Tonko, asi som otravna, ale neviete uz nahodou, presiel v tej novele VZ z min. roku alebo to nejakym zazrakom nechali po starom?

Nika, schválne nepíšem žiadne príspevky k tejto téme, pretože zákon ešte nepodpísal prezident a nebol uverejnený v Zbierke zákonov. Ale pokiaľ ide o vyplácanie materského, bude v novele zákona platiť podmienka získania 270 dní nemocenského poistenia z každého poistenia osobitne, čiže keď si nemocensky poistená ako SZČO, bude sa ti počítať materské z VZ SZČO, keby si bola v posledných 2 rokoch poistená dobrovoľne nemocensky 270 dní, počítalo by si ti aj z tohto poistenia. Čiže tvoje materské vidím ako 55% z tebou plateného VZ (6900 Sk), čo je 3795 Sk do dátumu pôrodu, od narodenia dieťatka to bude materské vo výške rodičovského príspevku 4230 Sk.
nika.sum
10.05.06,11:43
Nika, schválne nepíšem žiadne príspevky k tejto téme, pretože zákon ešte nepodpísal prezident a nebol uverejnený v Zbierke zákonov. Ale pokiaľ ide o vyplácanie materského, bude v novele zákona platiť podmienka získania 270 dní nemocenského poistenia z každého poistenia osobitne, čiže keď si nemocensky poistená ako SZČO, bude sa ti počítať materské z VZ SZČO, keby si bola v posledných 2 rokoch poistená dobrovoľne nemocensky 270 dní, počítalo by si ti aj z tohto poistenia. Čiže tvoje materské vidím ako 55% z tebou plateného VZ (6900 Sk), čo je 3795 Sk do dátumu pôrodu, od narodenia dieťatka to bude materské vo výške rodičovského príspevku 4230 Sk.
Prave toto som chcela vediet, ak to bude zvlast z kazdeho, ja som bola minuly rok dobrovolne nemocensky poistena 90 dní a ked sa teraz poistim, do terminu porodu by som splnala podmienku tych 270 dni. Len som nevedela ako to budu pocitat ked mi budu vyratavat materske. Ak by som dostala z povinneho poistenia minimum a tiez z dobrovolneho minimum je to okolo 7.000,-(2x3795,-) a to je uz lepsie. Tak ak som to spravne pochopila mala by som sa rychlo ist znova zahlasit na to dobrovolne...
ajobs
10.05.06,13:49
Prave toto som chcela vediet, ak to bude zvlast z kazdeho, ja som bola minuly rok dobrovolne nemocensky poistena 90 dní a ked sa teraz poistim, do terminu porodu by som splnala podmienku tych 270 dni. Len som nevedela ako to budu pocitat ked mi budu vyratavat materske. Ak by som dostala z povinneho poistenia minimum a tiez z dobrovolneho minimum je to okolo 7.000,-(2x3795,-) a to je uz lepsie. Tak ak som to spravne pochopila mala by som sa rychlo ist znova zahlasit na to dobrovolne...

Áno, čo najskôr. Radil som ti to už v príspevku č. 475.
nika.sum
10.05.06,13:58
Áno, čo najskôr. Radil som ti to už v príspevku č. 475.

Ano ale vtedy kvoli PN a to by som tu podmienku do leta nestihla. A mozno som to cele nepochopila. Ja budem spolu s min. rokom ked som bola dobr.nemocensky poistena od 1.7. do 30.09. t.j. 92 dni do terminu porodu ak sa poistim hned od zajtra, nieco cez 280 dni. Len predtym sme sa bavili,ze by mi matersku neratali z kazdeho poistenia zvlast, ale by mi vymeriavace zaklady spocitavali. Ak to spravne chapem teraz, ak by aj presiel VZ z min.roku, na kazde to poistenie by platil zvlast. To znamena, dostavala by som 55% z VZ SZČO a tiez 55% z VZ dobrov.poistenia. Kedze to bolo z oboch minimum dostala by som aspon tych 2x3795,-, co je urcite lepsie ako len 4200,- rodicovsky. Takze takto to chapem spravne? Ak mi to potvrdis, uz nebudem otravovat:). A velmi pekne dakujem
ajobs
10.05.06,14:06
Ano ale vtedy kvoli PN a to by som tu podmienku do leta nestihla. A mozno som to cele nepochopila. Ja budem spolu s min. rokom ked som bola dobr.nemocensky poistena od 1.7. do 30.09. t.j. 92 dni do terminu porodu ak sa poistim hned od zajtra, nieco cez 280 dni. Len predtym sme sa bavili,ze by mi matersku neratali z kazdeho poistenia zvlast, ale by mi vymeriavace zaklady spocitavali. Ak to spravne chapem teraz, ak by aj presiel VZ z min.roku, na kazde to poistenie by platil zvlast. To znamena, dostavala by som 55% z VZ SZČO a tiez 55% z VZ dobrov.poistenia. Kedze to bolo z oboch minimum dostala by som aspon tych 2x3795,-, co je urcite lepsie ako len 4200,- rodicovsky. Takze takto to chapem spravne? Ak mi to potvrdis, uz nebudem otravovat:). A velmi pekne dakujem

Áno, je to tak. A naviac, teraz ti stačí platiť DNP iba z minimálneho VZ, a tesne pred nástupom na MD sa odhlásiš. Potom sa prihlásiš na DNP z maxima a z tohto sa ti bude počítať materské. Maximum bude od 1.7.2006 25.911 Sk. Ale to má zatiaľ čas, naozaj treba počkať, kým zákon podpíše prezident (má lehotu do 11.5.2006), a vyjde v Zbierke zákonov.
nika.sum
10.05.06,14:17
Áno, je to tak. A naviac, teraz ti stačí platiť DNP iba z minimálneho VZ, a tesne pred nástupom na MD sa odhlásiš. Potom sa prihlásiš na DNP z maxima a z tohto sa ti bude počítať materské. Maximum bude od 1.7.2006 25.911 Sk. Ale to má zatiaľ čas, naozaj treba počkať, kým zákon podpíše prezident (má lehotu do 11.5.2006), a vyjde v Zbierke zákonov.

Tak uz som si aj vypisala prihlasku, zajtra tam doobeda skocim a zahlasim sa z toho minima a potom ked tu novelu podpisu, urcite si ju precitam, ale aj tak si to tu overim, lebo niekedy to musim citat mnohokrat aby som to pochopila, ale to tak pisu naschval....Este raz velmi pekne dakujem:)
ajobs
10.05.06,14:20
Tak uz som si aj vypisala prihlasku, zajtra tam doobeda skocim a zahlasim sa z toho minima a potom ked tu novelu podpisu, urcite si ju precitam, ale aj tak si to tu overim, lebo niekedy to musim citat mnohokrat aby som to pochopila, ale to tak pisu naschval....Este raz velmi pekne dakujem:)

Niet začo.:) :) :)
danasv
17.05.06,10:31
Prosim.. plati este finta s prerusenim poistenia? Kamoska ide na matersku 8/2006 a v juni by jej mali zdvihnut plat. tak reku nech si aspon trosku prilepsi... Ja som si prilepsila - mam uz polrocneho chlapceka a dakujem vsetkym este raz za rady v tejto problematike:)
slovex
17.05.06,10:59
ja by som potrebovala pomoc s trošku iného súdka - som zamestnanec a zároveň aj SZČO, ako SZČO nie som v sociálnej poisťovni prihlásená, pretože nespĺňam limit platenia poistného, takže poistné platíme len zo zamestnania. Materská dovolenka sa mi bude vypočítavať len z vym. základu zo zamestnania a ja potrebujem vedieť či musím počas 28 týždňov poberania MD prerušiť živnosť. Nerada by som kvôli relatívne nízkemu príjmu zo živnosti cca 4 000,- mesačne prišla o materské. Na túto otázku mi nevedeli odpovedať ani v sociálnej poisťovni ani na živnostenskom úrade.:o
ajobs
17.05.06,14:27
Prosim.. plati este finta s prerusenim poistenia? Kamoska ide na matersku 8/2006 a v juni by jej mali zdvihnut plat. tak reku nech si aspon trosku prilepsi... Ja som si prilepsila - mam uz polrocneho chlapceka a dakujem vsetkym este raz za rady v tejto problematike:)

Musí ísť na MD do 31.7.2006, od 1.8.2006 sa už prerušenie nebude považovať za zánik a vznik nemocenského poistenia. :cool: :eek: :rolleyes:
ajobs
17.05.06,14:37
ja by som potrebovala pomoc s trošku iného súdka - som zamestnanec a zároveň aj SZČO, ako SZČO nie som v sociálnej poisťovni prihlásená, pretože nespĺňam limit platenia poistného, takže poistné platíme len zo zamestnania. Materská dovolenka sa mi bude vypočítavať len z vym. základu zo zamestnania a ja potrebujem vedieť či musím počas 28 týždňov poberania MD prerušiť živnosť. Nerada by som kvôli relatívne nízkemu príjmu zo živnosti cca 4 000,- mesačne prišla o materské. Na túto otázku mi nevedeli odpovedať ani v sociálnej poisťovni ani na živnostenskom úrade.:o

Jednoznačne platí ustanovenie § 30 zákona o soc. poistení, ktoré hovorí, že:
a/ máš nárok na materské, ak si splnila podmienky ustanovené na vznik nároku - v tvojom prípade 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch,
b/ nemáš príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ ZAMESTNANCA podľa § 138, ods. 1 až 6 za obdobie, kedy nevykonávaš činnosť zamestnanca. Keďže živnosť nie je zamestnaním, pre poberanie materského je u teba jediná podmienka - súčasne s poberaním materského nesmieš poberať mzdu.
Živnosť nemusíš ani rušiť, ani prerušovať.
danasv
18.05.06,05:48
Musí ísť na MD do 31.7.2006, od 1.8.2006 sa už prerušenie nebude považovať za zánik a vznik nemocenského poistenia. :cool: :eek: :rolleyes: dakujem velmi pekne ;)
slovex
18.05.06,07:59
Jednoznačne platí ustanovenie § 30 zákona o soc. poistení, ktoré hovorí, že:
a/ máš nárok na materské, ak si splnila podmienky ustanovené na vznik nároku - v tvojom prípade 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch,
b/ nemáš príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ ZAMESTNANCA podľa § 138, ods. 1 až 6 za obdobie, kedy nevykonávaš činnosť zamestnanca. Keďže živnosť nie je zamestnaním, pre poberanie materského je u teba jediná podmienka - súčasne s poberaním materského nesmieš poberať mzdu.
Živnosť nemusíš ani rušiť, ani prerušovať.

ďakujem veľmi pekne
zuzulik
18.05.06,12:19
Pekný deň poraďáci!
1.júnový týždeň mám nástup na materskú dovolenku. Zamestnaná som od 05/2005 (na min.mzdu), avšak výrazne lepší príjem mám až od 09/2005. Výška materského sa mi má počítať podľa príjmov 2005.Bohužiaľ...
Viete mi poradiť, či novela zákona ešte umožňuje presunúť rozhodné obdobie na rok 2006? napríklad už toľko spomínaným spôsobom nahlásenia niekoľkých dní neplateného voľna do SP a zároveň zvýšením vymeriavacieho základu za 05/2006 (zvýšením mzdy resp.priznaním odmien)?
Prosím všetkých problematiky znalých o názor. Bola by som veľmi rada, keby sa s výškou materského niečo urobiť dalo a do konca mája by som ešte aj papierovačky okolo SP stihala... :-)
Za všetky názory veľmi pekne ďakujem, Zuzana
ajobs
18.05.06,13:17
Pekný deň poraďáci!
1.júnový týždeň mám nástup na materskú dovolenku. Zamestnaná som od 05/2005 (na min.mzdu), avšak výrazne lepší príjem mám až od 09/2005. Výška materského sa mi má počítať podľa príjmov 2005.Bohužiaľ...
Viete mi poradiť, či novela zákona ešte umožňuje presunúť rozhodné obdobie na rok 2006? napríklad už toľko spomínaným spôsobom nahlásenia niekoľkých dní neplateného voľna do SP a zároveň zvýšením vymeriavacieho základu za 05/2006 (zvýšením mzdy resp.priznaním odmien)?
Prosím všetkých problematiky znalých o názor. Bola by som veľmi rada, keby sa s výškou materského niečo urobiť dalo a do konca mája by som ešte aj papierovačky okolo SP stihala... :-)
Za všetky názory veľmi pekne ďakujem, Zuzana

No dala si si naozaj načas.:eek: :rolleyes:
Ale k veci - novela zákona ešte neplatí (až od 1.8.2006), a preto je samozrejme možné zvýšiť VZ za obdobie po prerušení poistenia neplateným voľnom. Navrhujem ti, aby si zajtra išla do SP nahlásiť prerušenie NP z dôvodu čerpania NV v dňoch napr. 19.5.-24.5.2006, a v dňoch 25.5.-31.5.2006 musíš dosiahnuť pre maximálne materské vymeriavací základ v prepočte na 1 kalendárny deň 765,742 Sk.
Keďže z týchto 7 dní je 5 dní pracovných, musíš zarobiť 5361 Sk.
zuzulik
19.05.06,07:51
velmi pekne dakujem za cenne info! a pekny den....