džino
20.01.08,15:36
skús čítať možno pomôže, možno nasserie
pekný deň.
Ibaka
20.01.08,15:17
skús čítať možno pomôže, možno nasserie
pekný deň.
Skôr to druhé a už sa stalo
Fany
21.01.08,06:38
Pri prijímaní nového zamestnanca každého najskôr pošleme na predvstupnú prehliadku k lekárovi so zápisníkom bezpečnosti práce, kde má určenú profesiu, na ktorú je prijímaný (napr. vodič) a priamo do tohto zápisníka mu lekár potvrdí, či je na uvedenú prácu schopný, prípadne ho pošle ešte na odborné (napr.očné) vyšetrenie. V priemere raz za 2 roky idú títo zamestnanci na opätovnú prehliadku. Čo ešte treba viac? Na čo sa musí robiť vlastne zmluva s nejakým lekárom, platiť zbytočné výdavky (aj tak ich ako firma máme neúrekom), navyše, najbližší takýto lekár k sídlu našej firmy je cca 30 km vzdialený, pritom obvodných lekárov máme priamo v meste. To mám posielať každého zamestnanca k vzdialeného lekárovi? To je totálny nezmysel. Okrem toho, ak ide zamestnanec ku svojmu lekárovi, ten ho predsa lepšie pozná, má u neho všetky zdravotné záznamy, tak kto potom kompetentnejšie posúdi, aký je vlastne jeho zdravotný stav? Tento zákon je rovnako na hlavu postavený, ako ten, že znovu musíme vystáť radu u obvoďáka, ak chceme ísť odborníkovi, alebo si zaplatiť, aby sme sa rýchlo vybavili. Tak toto má byť zlepšenie situácie? Zlepšenie čej situácie? Všetko sa to len komplikuje a ešte to aj viac stojí. A keď ešte pridám, že máme málo lekárov, určite tieto služby nebudú pružné. Alebo budú, za úplatok. A sme tam, kde sme nemali byť.
JAJA11
21.01.08,06:55
Zlepšenie čej situácie? Všetko sa to len komplikuje a ešte to aj viac stojí. A keď ešte pridám, že máme málo lekárov, určite tieto služby nebudú pružné. Alebo budú, za úplatok. A sme tam, kde sme nemali byť.[/quote]

Zlepšenie finančnej situácie vybraných ľudí, ktorí vedia tam hore zalobovať vo svoj prospech (hovorí sa, že aj Penta vlastní PZS :rolleyes: ). Lobovanie je dobré, ale len v tom prípade, ak sa lobuje za niečo čo je prínosom pre všetkých, nie len pre toho, čo lobuje. :mad:
ZuzanaP
21.01.08,10:17
http://www.slek.sk/ganet/slek/SLEKdoc.nsf/docs/ff379edae72f83f0c1257360004c26ca

tu píše právnik stanovisko k pracovným zdravotným službám, páči sa mi hlavne tento odsek:
Za zamestnávateľa zákon považuje právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch, ako aj právnická osoba a fyzická osoba, u ktorej sa uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov a študentov.

SZČO bez zamestnancov sú teda vylúčení a nemusia mať PZS. Tak mi to aspoň vyšlo po prečítaní článku.:)
JAJA11
21.01.08,11:21
SZČO bez zamestnancov sú teda vylúčení a nemusia mať PZS. Tak mi to aspoň vyšlo po prečítaní článku.:)[/quote]

Mne nikdy nevychádzalo z toho zákona, že to majú platiť aj živnostníci bez zamestnancov. :mad: To je asi len želanie PZS, ktoré nechytili dosť firiem. mimotemy Až na to, že na výklad zákona sú tu tí vyšší a ak nemajú pravdu, platí bod 1.
zanetth
21.01.08,16:14
Čoko
23.01.08,20:55
Moje zamyslenie:Aby človek po tých všetkých reformách neostal bez práce otvoril si= živnosť- tým klesá nezamestnanosť
- aby ho nik nenaháňal ,platí si odvody
- vytvára zisk
- zo zisku rozširuje firmu a zamestnáva ďaľších ľudí
- zvyšuje sa tým hospodárstvo krajiny
- každý z nás sa snaží o lepší
- aby mohol pracovať a uživiť sa musí byť zdraví,tak občas zájde za Svojim
doktorom,ktorý pozná jeho diagnozu zo všetkých strán a zrazu nejaký klobásový poslanec s nejakým lobistom dajú do zákona platené prehliadky.
Podľa mňa by mal o mojom zdravotnom stave vedieť iba jeden lekár.Prečo by sa mal zaujímať o moje zdravie cudzí lekár.Na budúci rok si budeme môcť prečítať už len jedny noviny za cenu všetkých.
Čo sa vraciame späť ? Nedávame už dosť tomuto štátu !
Veľmi málo dávam príspevky(takmer žiadne) na túto skvelú stranku ale rád si chodím na ňu po rady.Potreboval Som to zo seba slušne dostať von.
Príjemný večer PORAĎÁCI.
duficek
23.01.08,21:21
Čo sa vraciame späť ?
bohuzial plno veci tomu nasvedcuje, az ma z toho mrazi....prepacte za odskocenie od temy..
renkulka
25.01.08,13:30
Chcem sa teda polopatisticky spýtať, keď živnostník, ktorý zamestnáva pracovníkov na pomocné práce na stavbách, každý zamestnanec má vstupnú prehliadku, tak isto zápisník BOZP, zamestnancov školí odborník BOZP, platí sa mu za to 500 sk na pracovníka, musím mať ešte aj tento nezmysel? T. j. zmluvu s úplne cudzím lekárom, ktorý je na to priamo určený? A načo to vlastne je? Keď sú hclapi na stavbe, ako skontrolujú "hygienu pracoviska? Nenachádzam slov.
M3G
25.01.08,15:28
Dnes som zachytil v kruhoch, kde sa pohybujem, že uvažujú nad povinnosťou firmy mať PZS - od 4 zamestnancov. Nie som si teraz istý, či to mysleli od 4 vrátane alebo od 5 -ale to je jedno. Podľa mňa by mali uvažovať (v rámci jednotnosti) od 20 zamestnancov...... uvidíme, ako to dopadne.
Majka
25.01.08,19:32
http://www.slek.sk/ganet/slek/SLEKdoc.nsf/docs/ff379edae72f83f0c1257360004c26ca

tu píše právnik stanovisko k pracovným zdravotným službám, páči sa mi hlavne tento odsek:
Za zamestnávateľa zákon považuje právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch, ako aj právnická osoba a fyzická osoba, u ktorej sa uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov a študentov.

SZČO bez zamestnancov sú teda vylúčení a nemusia mať PZS. Tak mi to aspoň vyšlo po prečítaní článku.:)


ako to je potom ked napr.
1/ s.r.o. ma dvoch konatelov kt. maju aj iny prac. pomer, a v tejto s.r.o su na dohodu o vyk. prace + 1 dalsi dohodar okrem konatelov /3 zamstnanci/
2/ szco kt. nema ziadnych zamestnancov len on sam podnika v administrative.
Jano23
26.01.08,11:01
http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=schodze/zoznam

Nebudú sa poraďaci zaoberať novelizáciou tohto zákona 29.1.2008?
Je to Vládny návrh zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri
práci /parlamentná tlač 517/. Tu som niečo našiel.
Ibaka
26.01.08,15:30
Našiel som článok v živnostenských novinách síce z decembra ale je tam rozbor dopadov PZS pre podnikateľské prostredie.
http://zivnostenske-noviny.szk.sk/files/zivnov/ZN_December_07.pdf
Aby sme vedeli čo nás čaká keď sa to nezmení
Majka
27.01.08,21:14
tak ako, co noveho? po 15.1. malo byt usmernenie ci su povinni aj zivnostnici a s.r.o. kt. nemaju zamestnancov.... zatial som nove info nenasla....
katkaj
28.01.08,15:07
Chcem sa s Vami podeliť o moje praktické skúsenosti s PZS. Ako som už vyššie písala šéf sa rozhodol že nebudeme platiť pokuty a mám dať vypracovať cenové ponuky firmám a že začneme túto problematiku riešiť. Oslovila som asi 10 firiem z BA a výsledok je taký že jedna firma sa s kapacitných dôvodov ospravedlnila že sa nemôže venovať našej žiadosti a jedna firma poslala na základe vyplneného dotazníka cenovú ponuku, ktorá je pre nás neakceptovateľná. Takže idem urobiť druhé kolo výberového konania a snáď sa ozve aj nejaká ďaľšia firma :rolleyes:
Anja111
28.01.08,16:57
Mojej klientke odpovedala tiež iba jedna PZS a tá jej dala takú cenovú ponuku, že pri jednom zamestnancovi by ju to ročne vyšlo 40 tis. Sk... :eek:
Marianna01
28.01.08,17:04
Mojej klientke odpovedala tiež iba jedna PZS a tá jej dala takú cenovú ponuku, že pri jednom zamestnancovi by ju to ročne vyšlo 40 tis. Sk... :eek:

:eek::eek::eek: to nemyslíš vážne?!

Mimochodom, keď je vláda taká múdra a dala nám takéto "sociálne" nariadenie, mohla by určiť aj cenový strop za PZS... prijala b y som cenu v rozmedzí 500-800 Sk :cool: vážne!
STRELEC
28.01.08,17:12
:eek::eek::eek: to nemyslíš vážne?!

Mimochodom, keď je vláda taká múdra a dala nám takéto "sociálne" nariadenie, mohla by určiť aj cenový strop za PZS... prijala b y som cenu v rozmedzí 500-800 Sk :cool: vážne!
Za zmluvu, bez akejkoľvek činnosti, je ročne 1.000-Sk / subjektík (= malá sro, FO v nevýrobnej sfére bez ZC-ov .... ) sice veľa, ale asi prijateľné maximum. Bral by som to potom ako administratívny výdavok a nie výpalnícky zákon z dielne ..... (každý si dosadí sebe prijateľnú nadávku).
Spolu s DMV to považujem za byrokratický výkon roka 2007!!!
Katija
28.01.08,17:22
:eek::eek::eek: to nemyslíš vážne?!

Mimochodom, keď je vláda taká múdra a dala nám takéto "sociálne" nariadenie, mohla by určiť aj cenový strop za PZS... prijala b y som cenu v rozmedzí 500-800 Sk :cool: vážne! To tak. Čo myslíš, koľko PZS by okamžite vrátilo licenciu ? Ostali by vôbec nejaké ? To by vláda musela začať s tymito úžasnými zákonmi od znova - čo nie je až taký zlý nápad.
Tanče
28.01.08,18:24
Prosím vás môžem sa spytať, či si PZS musí platiť konateľ firmy občan ČR ktorý má zmluvu o výkone konateľstva vo svojej sro, ktorá má sídlo v SR a táto firma robí sprostredkovanie poistenia? (bez zamestnancov)
ďakujem
lubace
28.01.08,18:59
no bojujeme s tym, je to nehoraznost, suhlasim s tym, ak by to boli rizikove pracoviska nepoviem, ale ak to dam aj zamestnáncom urobit, zaplatim za to celkom dost, a pri dnesnej fluktuacii pracovnikov, ani dalej nepocitam, a to zase nove poplatky za rozhlas aj televiziu,vo vyske 672 sk za kazdeho pracovnika na pracovisku, ci pozeraju alebo nepzeraju TV, no je zasa dalsia nehoraznost. Spisuje sa peticia na referendum aby sa to neschvalilo, podpiste to.
Ibaka
28.01.08,21:49
Za zmluvu, bez akejkoľvek činnosti, je ročne 1.000-Sk / subjektík (= malá sro, FO v nevýrobnej sfére bez ZC-ov .... ) sice veľa, ale asi prijateľné maximum. Bral by som to potom ako administratívny výdavok a nie výpalnícky zákon z dielne ..... (každý si dosadí sebe prijateľnú nadávku).
Spolu s DMV to považujem za byrokratický výkon roka 2007!!!
Nuž, neovládam celkom presne dejiny, ale myslím si že naším krásnym územím sa už prehnali hordy tatarov, mongolov, turkov, fašistov ,komunistov a čo ja viem čoho, nezničilo nás to, ale táto byrokracia nás určite vygumuje. Ak sa dáme.
Bastian
29.01.08,06:39
Nuž, neovládam celkom presne dejiny, ale myslím si že naším krásnym územím sa už prehnali hordy tatarov, mongolov, turkov, fašistov ,komunistov a čo ja viem čoho, nezničilo nás to, ale táto byrokracia nás určite vygumuje. Ak sa dáme.
Bohužiaľ oviec čo si volia týchto choro zmýšľajúcich bačov je viac. My ostatný by sme aspoň mali dať najavo že "odtiaľ potiaľ" a že aj fantázia má nejaké hranice. Neviem a ani si nechcem predstaviť ako by to dopadlo, keby aj v ďaľších voľbách uspeli starý (či mladý) "komunisti alebo "akože národniari". V Maďarsku súcitný komunisti už urobili všetko čo bolo v ich silách. Nakradli a naklamali koľko sa len dalo a dostali krajinu do riadnej kaše, z ktorej sa bude dostávať viac rokov. Čaká aj nás to isté? Pár rokov klamstva a vytvárania zdania, že sme na správnej ceste, že krajina napreduje atď. a potom sa zrazu precitneme... že to boli staré známe KLAMSTVÁ.

Konštruktívne zmeny z tejto dielne nech nikto nečaká.
Richard
29.01.08,09:55
S politkou na Porada.sk prosím opatrne :) Držme sa odborných príspevkov!!!
STRELEC
29.01.08,10:01
S politkou na Porada.sk prosím opatrne :) Držme sa odborných príspevkov!!!
Absolútny súhlas - politika tu rozhodne nepatrí. Ale nadávať na vládu, to nie je politika, to je jednak národný šport a jednak pri daných "vypotených" zákonoch (viď len namátkou: DMV, "zlepšenie" zdravotnej starostlivosti....) je len prirodzená reakcia občana. A to bez rozdielu farby tričiek, či "naholo":)
Leila2006
29.01.08,10:14
Prosím vás môžem sa spytať, či si PZS musí platiť konateľ firmy občan ČR ktorý má zmluvu o výkone konateľstva vo svojej sro, ktorá má sídlo v SR a táto firma robí sprostredkovanie poistenia? (bez zamestnancov)
ďakujem

Tak toto aj mňa zaujíma, pevne verím, že nemusí, keďže nemá zamestnancov, ale nech sa ešte niekto vyjadrí.
mysimis
29.01.08,11:01
Moja dnešná skúsenosť: na zmluvu s PZS pre viac firiem som čakala od vlani od októbra do včera, kedy mi bol doručený dotazník na vyplnenie. Ohradila som sa u lekára PZS, že mi toho dáva málo, dostala som vysvetlenie, že on pre firmy, kde je zamestnaných do 5 zamestnancov už zmluvy nerobí, nakoľko to už nebude potrebné a ani pre živnostníkov, ktorí nezamestnávajú nikoho. Tieto firmy mi vrátil bez zmlúv!
STRELEC
29.01.08,11:05
Moja dnešná skúsenosť: na zmluvu s PZS pre viac firiem som čakala od vlani od októbra do včera, kedy mi bol doručený dotazník na vyplnenie. Ohradila som sa u lekára PZS, že mi toho dáva málo, dostala som vysvetlenie, že on pre firmy, kde je zamestnaných do 5 zamestnancov už zmluvy nerobí, nakoľko to už nebude potrebné a ani pre živnostníkov, ktorí nezamestnávajú nikoho. Tieto firmy mi vrátil bez zmlúv!
Tak to by som Ti veľmi rád (+moja perepuť=klientela. Niektorí aj pekní!!) poslal virtuálnu pusu na čelo!!!!
Bodaj by to nebolo JPP. Niektoré z poraďáčok prebača.

PS: Utekal som sa pozrieť - zľakol som sa , či som virtuálne radovánky neponúkal misomiso. :):)
mysimis
29.01.08,11:09
Tak to by som Ti veľmi rád (+moja perepuť=klientela. Niektorí aj pekní!!) poslal virtuálnu pusu na čelo!!!!
Bodaj by to nebolo JPP. Niektoré z poraďáčok prebača.

PS: Utekal som sa pozrieť - zľakol som sa , či som virtuálne radovánky neponúkal misomiso. :):)

Pevne verím, že ma dotyčný lekár nezavádzal....ale neodchádzala som len ja od neho taká "spokojná". Pravdepodobne to vraj má byť v blízkej dobe aj uzákonené....
A ďakujem Ti Peter sa virtuálne radovánky.:)
Katija
29.01.08,11:14
Prosím vás môžem sa spytať, či si PZS musí platiť konateľ firmy občan ČR ktorý má zmluvu o výkone konateľstva vo svojej sro, ktorá má sídlo v SR a táto firma robí sprostredkovanie poistenia? (bez zamestnancov)
ďakujem


Tak toto aj mňa zaujíma, pevne verím, že nemusí, keďže nemá zamestnancov, ale nech sa ešte niekto vyjadrí. Príspevok č. 705 (http://www.porada.sk/606278-post705.html)
Leila2006
29.01.08,11:28
Príspevok č. 705 (http://www.porada.sk/606278-post705.html)

Ja to teda beriem tak, že keď sa s.r.o. bez zamestnancov v zákone nespomína, tak platiť nemusí.
Katija
29.01.08,11:32
Ja to teda beriem tak, že keď sa s.r.o. bez zamestnancov v zákone nespomína, tak platiť nemusí. Hlavne sa jej netýka. Tie zákony sú o iných FO a PO.
Ibaka
29.01.08,13:02
Moja dnešná skúsenosť: na zmluvu s PZS pre viac firiem som čakala od vlani od októbra do včera, kedy mi bol doručený dotazník na vyplnenie. Ohradila som sa u lekára PZS, že mi toho dáva málo, dostala som vysvetlenie, že on pre firmy, kde je zamestnaných do 5 zamestnancov už zmluvy nerobí, nakoľko to už nebude potrebné a ani pre živnostníkov, ktorí nezamestnávajú nikoho. Tieto firmy mi vrátil bez zmlúv!Aj keď som sa intenzívne snažil nájsť niekde novelizovaný návrh novelizovanej novely, nenašiel som nič. S tými 5-timi zamestnancami a viac, by to bola iba malá výhra (aj to poteší). Viac by ma potešilo (a tiež aj moju perepúť=klientov -prepáč Strelec že som Ti ukradol slovné spojenie :D ) , keby sa to netýkalo aj zamestnancov zaradených v 1. a 2 kategorii, t.j. nerizikových. Napríklad školy, kde je určite viac ako 5 zamestnancov ale rizikové faktory? Prekračované nie sú. Môže sa stať že jeden zamestná 5- tich zamestnancov v lakovni kde budú od rána do fajrontu fachčiť a nebude musieť mať PZS, a napríklad materská škola bude mať 6 zamestnancov a PZS bude musieť mať! Podľa mňa treba vychádzať z rizika, ak ho prekračuješ máš smolu, musiš mať PZS, ale ak sa rizika zbavíš (napríklad odsávaním, novou technológiou, alebo ináč), vyhral si, PZS môžeš poslať k čertu.
PS. V tom prípade by som virtuálnu pusu poslal všetkým bez rozdielu pohlavia :-)))))
mysimis
29.01.08,13:13
Aj keď som sa intenzívne snažil nájsť niekde novelizovaný návrh novelizovanej novely, nenašiel som nič. S tými 5-timi zamestnancami a viac, by to bola iba malá výhra (aj to poteší). Viac by ma potešilo (a tiež aj moju perepúť=klientov -prepáč Strelec že som Ti ukradol slovné spojenie :D ) , keby sa to netýkalo aj zamestnancov zaradených v 1. a 2 kategorii, t.j. nerizikových. Napríklad školy, kde je určite viac ako 5 zamestnancov ale rizikové faktory? Prekračované nie sú. Môže sa stať že jeden zamestná 5- tich zamestnancov v lakovni kde budú od rána do fajrontu fachčiť a nebude musieť mať PZS, a napríklad materská škola bude mať 6 zamestnancov a PZS bude musieť mať! Podľa mňa treba vychádzať z rizika, ak ho prekračuješ máš smolu, musiš mať PZS, ale ak sa rizika zbavíš (napríklad odsávaním, novou technológiou, alebo ináč), vyhral si, PZS môžeš poslať k čertu.
PS. V tom prípade by som virtuálnu pusu poslal všetkým bez rozdielu pohlavia :-)))))

Možno Ťa poteším, možno nie, ale pri rizikových zamestnaniach chcú zachovať PZS aj pri jednom zamestnancovi.
jess
29.01.08,13:23
Možno Ťa poteším, možno nie, ale pri rizikových zamestnaniach chcú zachovať PZS aj pri jednom zamestnancovi.

to by bolo aj logické....ale načo by mal mať PZS taký predavač ????
JAJA11
30.01.08,07:38
Možno Ťa poteším, možno nie, ale pri rizikových zamestnaniach chcú zachovať PZS aj pri jednom zamestnancovi.

Potom by ale bolo dobré zvýšiť hranicu pri počte zamestnancov, ak je to bezproblémová prevádzka trebárs aj na 30. :rolleyes:
mbielik
30.01.08,15:40
Ja to teda beriem tak, že keď sa s.r.o. bez zamestnancov v zákone nespomína, tak platiť nemusí.
s.r.o. je PO a tych sa jednoznačne zákon týka
Katija
30.01.08,15:47
s.r.o. je PO a tych sa jednoznačne zákon týka
Ono je niekedy dobre si zákony aj prečítať a zbytočne nezavádzať.
VladoaKatka
30.01.08,16:16
Na práve prebiehajúcej schôdzi mal parlament prerokovať novelu zákona 124/2006 Z.z., ale ako sa im nedarí. Ešte sú len na bode 3.
http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=schodze/zoznam
JAJA11
01.02.08,08:44
Ja mám dve zamestnania (šéf má s. r.o. a firmu aj ako SZČO - som v oboch prácach súčasne) a už sa teším, kto bude za mňa pracovať, ak ja budem musieť ísť 2x k lekárovi. :D:D:D Jasné, že nikto, ja to budem musieť dobehnúť, tým väčší stres a podobne.....

A keď budú mať obidve firmy tú istú PZS a vy pôjdete 2 x k tomu istému lekárovi a urobí Vám dvojmo všetky vyšterenia, to si užijete. :D:D Ale možno bude ten lekár dostatočne múdry a urobí to len raz, ale ako to vyúčtuje PZS? Dvakrát? ;)
ZuzanaP
01.02.08,08:56
A keď budú mať obidve firmy tú istú PZS a vy pôjdete 2 x k tomu istému lekárovi a urobí Vám dvojmo všetky vyšterenia, to si užijete. :D:D Ale možno bude ten lekár dostatočne múdry a urobí to len raz, ale ako to vyúčtuje PZS? Dvakrát? ;)


No máme rovnakú PZS. :D
JAJA11
01.02.08,09:05
No máme rovnakú PZS. :D

A vyúčtovali Vám to dvakrát? :D
ZuzanaP
01.02.08,09:23
Ešte sme neboli na prehliadkách, len nám faktúrujú mesačný paušál....
iva
01.02.08,09:29
toto odznelo v nedeľu na TA3 (možno už to tu bolo spomínané, neviem):

Obmedzia povinnosť pracovnej zdravotnej služby
27.01.2008, 14:35
Chaos okolo najímania pracovnej zdravotnej služby, ktorý trvá od minulého septembra, by sa mal skončiť. Ministerstvá práce a zdravotníctva pracujú na novele zákona, ktorá už nebude nútiť všetkých živnostníkov, aby za špeciálne lekárske prehliadky platili licencovaným firmám. Táto služba môže vyjsť aj na tisíce korún ročne.

Všetci živnostníci, aj tí, ktorí nikoho nezamestnávajú musia v súčasnosti platiť licencovaným firmám za špeciálnu lekársku prehliadku zamestnancov aj pracovísk. Prevenciu pritom absolvuje každý u svojho všeobecného lekára.

Po tlaku živnostníkov, ktorí nezamestnávajú, by sa povinnosť uzatvoriť zmluvu s pracovnou zdravotnou službou mala obmedziť na malú skupinu z nich.

Komisia medzi rezortmi práce a zdravotníctva možno pôjde ešte ďalej a okrem samostatne zárobkovo činných osôb zbaví nákladov na špeciálne prehliadky aj mikropodniky s malým počtom zamestnancov.
aja24
01.02.08,09:35
ahojte,
tak ako to je vlastne, kde sa k tomu dopracujem bližšie... platí do aj pre zamestnancov na dohodu, ktorí robia len 2 hod. denne? prosím poraďte mi nejakú internetovú stránku, kde by som to mohla lepšie preštudovať..
dík
Jano23
01.02.08,11:53
Však len trocha vyčkajte. Na budúci týždeň sa možno tento zákon bude novelizovať . Samozrejme sa bude možno novelizovať len niečo, hlavne pre malé firmičky s malým počtom zamestnancov.Mal by sa tam dostať ako bod. č. 10, parlamentná tlač č. 517. Kam sa tak iniciatívne ponáhľate...
Ibaka
01.02.08,12:10
No neviem tá tlač č 517 asi o PZS nepojednáva, 17174

Dnes ale na TA3 v spravodajstve o 13.30 bolo povedané, že sa témy ujala aj jedna opozičná strana a dajú návrh na zmenu. Koaličníci sa zas vyjadrili že oni už majú pripravený vlastný návrh zmeny.
Takže už si na tejto téme prihrievajú polievočku aj politici. Dobré znamenie :)
Jano23
01.02.08,12:28
Vládny návrh zákona ktorým sa mení zákon 124/2006 Z.Z o bezpečností a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z.z
tlač č.517.
Tento zákon nemá žiadny vplyv ? Žeby? To predkladá ministrestvo
práce a soc. vecí. Možno ešte to ma byť zosúladene s návrhom zákona z dielne Ministertva zdravotníctva...a to bude asi ďalší zákon.
PS: Ako raz povedal jeden nemenovaný poslanec NR SR
" V tom sa ani divá sviňa nevyzná..."
Jano23
01.02.08,12:33
STRELEC
01.02.08,12:33
.......
........
PS: Ako raz povedal jeden nemenovaný poslanec NR SR
" V tom sa ani divá sviňa nevyzná..."
Óóó. Aké trefné, výstižné..... :D:D
(ten pán pos.anec mal zrejme na mysli aj tké plody ich práce, či lepšie povedané výpotky, ako okrem spomínaného tu zákona o zdrav. službe aj zákon o DMV a podobné ....)
Prepáčte, som tak trochu mimotemy, ale hádam ani nie veľmi!
Ibaka
01.02.08,13:25
Tento zákon nemá žiadny vplyv ? Žeby? To predkladá ministrestvo
práce a soc. vecí. Možno ešte to ma byť zosúladene s návrhom zákona z dielne Ministertva zdravotníctva...a to bude asi ďalší zákon.

Ano máš pravdu, na ten zákon čakáme, ktorý zruší povinnosť mať PZS pre SZČO a ešte lepšie, ten ktorý zruší túto povinnisť pre pracovníkov 1. a 2. kat. rizika. A myslím ten je zatial v pienkach, buhužial legislatívny proces niečo trvá.
vikinka
04.02.08,16:08
Pozitívna informácia,konečne sa zaoberajú novelou,mala by platiť od 1.5.2008:rolleyes:
http://tvojepeniaze.pravda.sk/stat-chysta-prehliadkam-nove-pravidla-dx5-/sk_pludia.asp?c=A080204_170359_sk_pludia_p01
Ibaka
04.02.08,20:31
Konečne sa ľady pohli, len aby nevyšli zase s nejakou blbosťou, ale už je to pod celkom slušnou spoločenskou kontrolou, takže už asi nedovolia urobiť niečo "poza bučky"
http://www.ta3.com/sk/relacie/5_tema-dna/3755_skonci-sa-chaos-okolo-najimania-pracovnej-zdravotnej-sluzby
Jozef Mihál
04.02.08,21:39
M3G
04.02.08,23:43
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/29DC4CC5754B95C9C12573E5004DAA71?OpenDocument&ID=PAR222651609507&TYPE=S&LANGUAGE=S&LENGTH=S


Hm, zatiaľ to nie je to, čo očakávame, uvidíme, ako to v konečnom dôsledku dopadne...
Jano23
05.02.08,11:17
Ale už sa to začína "vyjasnievať"... Možno od 1. mája 2008 budeme
v tejto problematike "múdrejší"...
Takže vydržať...
antonia111
05.02.08,11:18
Takže ak firma, ktorá ma 40 zamestnancov v stavebníctve a ktorí sú zaradení v 1. a 2. kateg. nemusí uzatvárať zmluvu z PZS?/to by potešilo;)/
antonia111
05.02.08,11:27
Takže ak firma, ktorá ma 40 zamestnancov v stavebníctve a ktorí sú zaradení v 1. a 2. kateg. nemusí uzatvárať zmluvu z PZS?/to by potešilo;)/

NIkto nič? :mad:
Aljok
05.02.08,13:29
Už ju mala mať dávno uzatvorenú.
JAJA11
05.02.08,13:53
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/29DC4CC5754B95C9C12573E5004DAA71?OpenDocument&ID=PAR222651609507&TYPE=S&LANGUAGE=S&LENGTH=S

Súhlasím s navrhovanými zmenami, len nechápem, prečo sa vyhovárajú na predchádzajúcu vládu, keď to začali riešiť až v decembri minulého roka. Stačilo ísť na naše stránky a mohli sa blysnúť svojou schopnosťou a vyriešiť problém ešte do začiatku platnosti zákona. (Od mája, kedy sa tu objavili prvé názory, je to dosť neskoro.) Teraz sa to už nedá ospravedlniť, hlavne, keď to má tvrať až do mája tohto roka. Možno stačilo zatiaľ aspoň nejaké usmernenie, aby sa ľudia zbytočne nestresovali. :o
Daniela37
05.02.08,14:10
Ahojte, viete mi poradit čo s tou pracovnou zdravotnou službou? Práve rozbieham pracovnú agentúru a ešte neviem koľko ľudí budem zamestnávať a ani na ako dlho . Vzťahuje sa to aj na tých zamestnancov, ktori budú u mna na dobu určitú napr.6 mesiacov a budú dočasne priradení k užívateľskému zamestnávateľovi? Ďakujem za odpoved. Daniela
Melnick
05.02.08,14:31
Takže ak firma, ktorá ma 40 zamestnancov v stavebníctve a ktorí sú zaradení v 1. a 2. kateg. nemusí uzatvárať zmluvu z PZS?/to by potešilo;)/

Platí toto: čerpané z internetu zo stránky MZ]
Pracovná zdravotná služba sa vykonáva u každého zamestnávateľa, nebude sa vykonávať u fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi a nemajú zamestnancov (SZČo)

Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci sa budú vykonávať u zamestnancov vykonávajúcich práce zaradené do 3. a 4. kategórie prác podľa zákona č. 355/2007 Z. z. a v prípadoch, o ktorých to ustanovujú ďalšie osobitné predpisy.

To znamená , že zmluvu uzatvorenú musí mať každý zamestnávateľ , ale preventívne prehliadky budú musieť mať iba zamestnanci ,ktorí vykonávajú práce zaradené do 3.a 4. kategórie prác.
Melnick
05.02.08,16:53
Súhlasím s navrhovanými zmenami, len nechápem, prečo sa vyhovárajú na predchádzajúcu vládu, keď to začali riešiť až v decembri minulého roka. Stačilo ísť na naše stránky a mohli sa blysnúť svojou schopnosťou a vyriešiť problém ešte do začiatku platnosti zákona. (Od mája, kedy sa tu objavili prvé názory, je to dosť neskoro.) Teraz sa to už nedá ospravedlniť, hlavne, keď to má tvrať až do mája tohto roka. Možno stačilo zatiaľ aspoň nejaké usmernenie, aby sa ľudia zbytočne nestresovali. :o
Jaja11,neprináleží mi hodnotiť kiksy minulej ani súčasnej vlády, ale potešujúci je fakt, že rezort práce a zdravotníctva pracuje ďalej na zmiernení dopadov nešťastného zákona,ktorý nám spôsobil ďalšiu vrásku na čele a čo mňa teší najviac, že si k tomu odstraňovaniu nezmyslov, okrem toho,že počúvajú kritiku zdola , prizvali aj zástupcov zamestnávateľov a to už je čo povedať.
Ibaka
05.02.08,19:17
.......... a čo mňa teší najviac, že si k tomu odstraňovaniu nezmyslov, okrem toho,že počúvajú kritiku zdola , prizvali aj zástupcov zamestnávateľov a to už je čo povedať.
Veu tak, pred 5- 12 rokmi existovala tzv tripartitná komisia, kde som mal česť ako jeden z viacerých obhajovať záujmy strany zamestnávateľov v oblasti BOZP. Ďalšie dve strany boli zástupcovia odborov a zástupcovia štátu. Každý nový predpis BOZP prechádzal touto komisiou skôr ako sa dostal do vyšších orgánov. Napodiv sme si lepšie rozumeli (po odbornej stránke) so zástupcami odborov, lebo to boli ľudia z praxe, vždy sa dosiahol akýsi kompromis a tie najväčšie bludy sa dali otupiť. So štátnymi inštitúciami - zvlásť ministerskými pracovníkmi to bolo horšie poznali iba svoje teórie, život menej. Takže tiež vítam ža sa konečne o takom významnom predpise konečne láskavo spýtajú aj tých, ktorí to budú celé tvrdo financovať !
M3G
05.02.08,19:31
Platí toto: čerpané z internetu zo stránky MZ]
Pracovná zdravotná služba sa vykonáva u každého zamestnávateľa, nebude sa vykonávať u fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi a nemajú zamestnancov (SZČo)

Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci sa budú vykonávať u zamestnancov vykonávajúcich práce zaradené do 3. a 4. kategórie prác podľa zákona č. 355/2007 Z. z. a v prípadoch, o ktorých to ustanovujú ďalšie osobitné predpisy.

To znamená , že zmluvu uzatvorenú musí mať každý zamestnávateľ , ale preventívne prehliadky budú musieť mať iba zamestnanci ,ktorí vykonávajú práce zaradené do 3.a 4. kategórie prác.

Zatiaľ je to takto, ale my chceme viac, nie? :)



Súhlasím s navrhovanými zmenami, len nechápem, prečo sa vyhovárajú na predchádzajúcu vládu, keď to začali riešiť až v decembri minulého roka. Stačilo ísť na naše stránky a mohli sa blysnúť svojou schopnosťou a vyriešiť problém ešte do začiatku platnosti zákona. (Od mája, kedy sa tu objavili prvé názory, je to dosť neskoro.) Teraz sa to už nedá ospravedlniť, hlavne, keď to má tvrať až do mája tohto roka. Možno stačilo zatiaľ aspoň nejaké usmernenie, aby sa ľudia zbytočne nestresovali.

Netreba sa stresovať, neprospeje Ti to, ani s tým nič nevyriešiš. Buď si uzatvor PZS alebo kašli na to, ako ďalších 100.000 zamestnávateľov, z ktorých polovica o tomto ani netuší....
martaO
06.02.08,10:23
Rozprávala som sa s lekárkou. a ani sami nevedia ako to má fungovať ale princíp bude asi ten, že firma, ktorá má podnikanie v poskytovaní ZS uzavrie s firmou zmluvu o poskytovaní služieb a následne zabezpečí kontrolu z hygieny a inšpektorátu práce a teda s poplatkom 5000 asi. Príde hygiena odobrí pracovné podmienky a je jedno či má súkromník adresu v mieste bydliska napr. návrhári a pod prídu aj domov. Potom zmluvný lekár urobí prehliadky. Nie každý lekár má pracovné lekárstvo a teda ten, kto to chce robiť bude musieť mať zamestnanú zodpovednú osobu a potom na základe zápisu v živnosti bude môcť vykonávať prehliadky. Vznikajú s.r.o. ktoré ani nemajú nič spoločné so zdravotníctvom ale už ponúkajú služby ZS viem o jednej, čo má veľkosklad ovocia a zeleniny a už si chytajú firmy. Veľmi dobrá pôda pre korupciu....
VladoaKatka
06.02.08,10:30
http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=schodze/zoznam

Takýto je výsledok rokovania NR o zákone 124/2006 Z.z.
antonia111
06.02.08,12:05
[quote=Aljok;634721]Už ju mala mať dávno uzatvorenú.[/quote

Ďakujem, aj keď nepotešilo:D
Tanče
06.02.08,14:24
Rozprávala som sa s lekárkou. a ani sami nevedia ako to má fungovať ale princíp bude asi ten, že firma, ktorá má podnikanie v poskytovaní ZS uzavrie s firmou zmluvu o poskytovaní služieb a následne zabezpečí kontrolu z hygieny a inšpektorátu práce a teda s poplatkom 5000 asi. Príde hygiena odobrí pracovné podmienky a je jedno či má súkromník adresu v mieste bydliska napr. návrhári a pod prídu aj domov. Potom zmluvný lekár urobí prehliadky. Nie každý lekár má pracovné lekárstvo a teda ten, kto to chce robiť bude musieť mať zamestnanú zodpovednú osobu a potom na základe zápisu v živnosti bude môcť vykonávať prehliadky. Vznikajú s.r.o. ktoré ani nemajú nič spoločné so zdravotníctvom ale už ponúkajú služby ZS viem o jednej, čo má veľkosklad ovocia a zeleniny a už si chytajú firmy. Veľmi dobrá pôda pre korupciu....
[quote=Tanče;572005]


neviem prečo sme ochotní si dať šliapať po svojich výhradných právach ktoré nám má zaručovať najvyšší právny predpis:


Ústava SR:

Čl. 21

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy....


alebo som úplne mimo ja?
VladoaKatka
06.02.08,14:51
Stav legislatívneho procesu: I. čítaniegrafické znázornenie procesu (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitemHistDiagram&WCE=Master=2378)


Vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z.
Novela zákona, parlamentná tlač 517 (http://www.nrsr.sk/appbin/NRCPT.ASP?WCI=NRCPT_Workitem&WCE=CPT&WCU=CPT=517|VO=4) (dátum pridelenia ČPT: 19. 12. 2007)
Navrhovateľ zákona: vláda (Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR)
Priložené dokumenty
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269931) Úvodná strana (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269931)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269932) Návrh zákona (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269932)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269934) Dôvodová správa - všeobecná časť (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269934)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269935) Dôvodová správa - osobitná časť (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269935)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269936) Doložka vplyvov (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269936)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269937) Doložka zlučiteľnosti (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269937)

Rozhodnutie predsedu NR SR
Predseda NR SR navrhol ako výbory Ústavnoprávny výbor NR SR, Výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie, Výbor NR SR pre hospodársku politiku, Výbor NR SR pre zdravotníctvo s lehotou na prerokovanie 19. 3. 2008.
Predseda NR SR navrhol ako gestorský výbor Výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie s lehotou na prerokovanie 20. 3. 2008.
Zapísané rozhodnutie predsedu NR SR
Hlasovania poslancov o ČPT (http://www.nrsr.sk/appbin/HPO.ASP?WCI=HPO_Worklist&WCE=Open&WCU=CPT=517|VO=4)

Takže sa to presunulo na neurčito.
martaO
07.02.08,06:10
Asociácia posiela lekárom doklady na ZS kde je uvedené, že ten kto je členom platí len 1000 SK ročný poplatok a ten kto nie tak 4000 zatiaľ sa nevie či to platí na celú firmu alebo na jedného pracovníka. Plus za vykonanú kontrolu každého pracovníka asi 1000, plus poplatky za vykonané kontroly hygieny a pod. Čo potom väčšie firmy a pritom lekárske prehliadky vykonané od januára nebudú platné, pretože od mája ako vstúpi zákon do platnosti budú musieť byť nové prehliadky. Lekár pracovného lekárstva bude platený firmou -ZS a podnikatelia budú platiť ani nevedia za čo. Aj tak odborné prehliadky budú vykonávať odborní lekári a každý má pritom svojho vlastného lekára, tak akí špecialisti sú lekári s pracovným lekárstvom? Ak si objednám súkromne hygienu platím nejakých 6000 za meranie a mám posudok, ak budem mať zmluvu so ZS tak budem platiť ročne.
Jano23
09.02.08,07:17
Stav legislatívneho procesu: I. čítaniegrafické znázornenie procesu (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitemHistDiagram&WCE=Master=2378)


Vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z.
Novela zákona, parlamentná tlač 517 (http://www.nrsr.sk/appbin/NRCPT.ASP?WCI=NRCPT_Workitem&WCE=CPT&WCU=CPT=517%7CVO=4) (dátum pridelenia ČPT: 19. 12. 2007)
Navrhovateľ zákona: vláda (Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR)
Priložené dokumenty
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269931) Úvodná strana (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269931)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269932) Návrh zákona (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269932)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269934) Dôvodová správa - všeobecná časť (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269934)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269935) Dôvodová správa - osobitná časť (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269935)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269936) Doložka vplyvov (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269936)
http://www.nrsr.sk/images/file.gif (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269937) Doložka zlučiteľnosti (http://www.nrsr.sk/appbin/SSLP.ASP?WCI=SSLP_NZWorkitem&WCE=OpenDoc&WCU=269937)

Rozhodnutie predsedu NR SR
Predseda NR SR navrhol ako výbory Ústavnoprávny výbor NR SR, Výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie, Výbor NR SR pre hospodársku politiku, Výbor NR SR pre zdravotníctvo s lehotou na prerokovanie 19. 3. 2008.
Predseda NR SR navrhol ako gestorský výbor Výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie s lehotou na prerokovanie 20. 3. 2008.
Zapísané rozhodnutie predsedu NR SR
Hlasovania poslancov o ČPT (http://www.nrsr.sk/appbin/HPO.ASP?WCI=HPO_Worklist&WCE=Open&WCU=CPT=517%7CVO=4)

Takže sa to presunulo na neurčito.


Čo znamená ta tabuľka v návrhu zákona od kódu 01 Pestovanie plodín,
cez 31 výrobu nábytku ...86 zdravatníctvo až po koniec 88 Sociálna práca bez ubytovania ?
Ako vieme čo patrí do 1,2,3, 4 rizikovej skupiny?

To v tej tabuľke sú tie rizikovejšie povolania, alebo načo je ta tabuľka?
VladoaKatka
09.02.08,08:11
Čo znamená ta tabuľka v návrhu zákona od kódu 01 Pestovanie plodín,
cez 31 výrobu nábytku ...86 zdravatníctvo až po koniec 88 Sociálna práca bez ubytovania ?
Ako vieme čo patrí do 1,2,3, 4 rizikovej skupiny?

To v tej tabuľke sú tie rizikovejšie povolania, alebo načo je ta tabuľka?

Túto otázku asi by bolo treba poslať výborom NR, ktoré to dostali na prerokovanie, aby sme to pochopili aj my, akú búdu to na nás chystajú a čo nám schvália. Môžno odpoveď nevedia ani oni.
martinko klingacik
09.02.08,14:48
A co v pripade ak zamestnanec odmietne navstivit lekara PZS s tym,ze ma pravo na slobodnu volbu lekara a on uz svojho lekara ma.
Mam ho teraz prepustit?
ola
09.02.08,17:15
....akurát boli podané informácie širokej verejnosti prostredníctvom Večerných správ: " Pracovnú zdravotnú službu musia mať len tí zamestnávatelia, ktorých zamestnanci vykonávajú vysoko rizikovú prácu. Podnikatelia nemusíte sa báť, žeby Vám prišli kontroly a taktiež nemusíte zatiaľ podpisovať zmluvy s prevádzkovateľmi tejto služby. Niekedy v máji tohto roku príde do platnosti zmena zákona o tejto službe."
Anik
09.02.08,17:15
Dúfam, že som to zaradila dobre, ale dnes na markíze vysielali , že od mája by mal platiť zákon ohľadne ZS, že ju budú potrebovať len rizikoví zamestnávatelia vraj sa živnostníci nemusia obávať žiadnych kontrol a pokút
konečne dobrá správa
príjemný večer
Anik
ola
09.02.08,17:21
....akurát boli podané informácie širokej verejnosti prostredníctvom Večerných správ: " Pracovnú zdravotnú službu musia mať len tí zamestnávatelia, ktorých zamestnanci vykonávajú vysoko rizikovú prácu. Podnikatelia nemusíte sa báť, žeby Vám prišli kontroly a taktiež nemusíte zatiaľ podpisovať zmluvy s prevádzkovateľmi tejto služby. Niekedy v máji tohto roku príde do platnosti zmena zákona o tejto službe."


Dúfam, že som to zaradila dobre, ale dnes na markíze vysielali , že od mája by mal platiť zákon ohľadne ZS, že ju budú potrebovať len rizikoví zamestnávatelia vraj sa živnostníci nemusia obávať žiadnych kontrol a pokút
konečne dobrá správa
príjemný večer
Anik

:D vidím, že máme rovnaký televízor
Jano23
09.02.08,18:03
Do 4. rizikovej skupiny by mali byť zaradení poslanci NR SR.Musí to byť namáhave zamestnanie ohrozujúce zdravie.Dnes
pri voľbe českého prezidenta skolabovali traja zákonodarcovia...
cactus
10.02.08,05:49
Dúfam, že som to zaradila dobre, ale dnes na markíze vysielali , že od mája by mal platiť zákon ohľadne ZS, že ju budú potrebovať len rizikoví zamestnávatelia vraj sa živnostníci nemusia obávať žiadnych kontrol a pokút
konečne dobrá správa
príjemný večer
Anik


....akurát boli podané informácie širokej verejnosti prostredníctvom Večerných správ: " Pracovnú zdravotnú službu musia mať len tí zamestnávatelia, ktorých zamestnanci vykonávajú vysoko rizikovú prácu. Podnikatelia nemusíte sa báť, žeby Vám prišli kontroly a taktiež nemusíte zatiaľ podpisovať zmluvy s prevádzkovateľmi tejto služby. Niekedy v máji tohto roku príde do platnosti zmena zákona o tejto službe."



ešte doplním, že namiesto cca 2 milońov zamestnancov a živnostníkov sa to bude dotýkať iba cca takých 120 tisíc. To povedali.....
sway
10.02.08,07:30
Dúfam, že som to zaradila dobre, ale dnes na markíze vysielali , že od mája by mal platiť zákon ohľadne ZS, že ju budú potrebovať len rizikoví zamestnávatelia vraj sa živnostníci nemusia obávať žiadnych kontrol a pokút
konečne dobrá správa
príjemný večer
Anik

ano aj ja to mám, ale nie z telky, ale od iného zdroja - dôveryhodného, bude sa to týkať, len 3,4 skupiny ... teším sa !!
Anik
10.02.08,12:06
no vidím že sme včera zabodovali zareagovala som tak z toho dôvodu že mesačne sa mi podarí zachytiť asi tak 3x televízne noviny a ja osobne sa skôr dostanem a dôverujem porade, že to niekto odsleduje takže sory a príjemný zvyšok víkendu
Anik
Tanče
10.02.08,14:27
Do 4. rizikovej skupiny by mali byť zaradení poslanci NR SR.Musí to byť namáhave zamestnanie ohrozujúce zdravie.Dnes
pri voľbe českého prezidenta skolabovali traja zákonodarcovia...

no len v tom prípade by práve táto skupina bola oslobodená od platenia a kto by si to potom taký výpadok odniesol????? ....
ZuzanaP
11.02.08,05:43
ano aj ja to mám, ale nie z telky, ale od iného zdroja - dôveryhodného, bude sa to týkať, len 3,4 skupiny ... teším sa !!


To je pekné, hlavná vec, že sme poniektorí už zaplatili pár faktúr za PZS a pritom sa táto povinnosť ďalej na nás nebude vzťahovať. Som zvedavá, že ak ju teda nebudeme musieť mať, vypovieme zmluvu, či dotyčná PZS dorobí veci, ktoré mala v pláne, že pre nás urobí. Myslím tým napr.: Vykonať analýzu prac. podmienok pri práci so zobrazovacími jednotkami v zmysle NV SR v I.polroku 2008 atď....:rolleyes:
Ibaka
11.02.08,09:01
To je pekné, hlavná vec, že sme poniektorí už zaplatili pár faktúr za PZS a pritom sa táto povinnosť ďalej na nás nebude vzťahovať. Som zvedavá, že ak ju teda nebudeme musieť mať, vypovieme zmluvu, či dotyčná PZS dorobí veci, ktoré mala v pláne, že pre nás urobí. Myslím tým napr.: Vykonať analýzu prac. podmienok pri práci so zobrazovacími jednotkami v zmysle NV SR v I.polroku 2008 atď....:rolleyes:
Zmluvy boli uzavreté na základe platnej legislatívy, v každej dobrej zmluve je aj časť týkajúca sa vypovedania. Obojstranne si treba veci vyjasniť, dorobiť čo nebolo dorobené a bolo zaplatené, zaplatiť čo nebolo zaplatené a bolo dorobené. Nechcem hádzať všetky PZS do jedného vreca a upodozrievať ich z lobbizmu, hoci jedna z nich, ktorá získala najväčšiu zákazku v hodnote niekoľkých desiatok melónikov si to priamo žiada. Myslím že väčšina z nich sa iba chytili dobrej príležitosti, tak ako každý dobrý podnikateľ v rámci platnej (aj keď zlej) legislatívy. Rád by som však vedel, ako budú postihnutí tí, ktorí takýto neprepracovaný produkt hodili do pľacu, koľko škody tým spáchali ( hodiny a mesiace zbytočnej práce všetkých čo sa tým museli znovu zaoberať) - to sa asi aj dá vyčísliť, o nepriamej škole ani nehovorím. Ale my na Porade sme mali aspoň dobrú tému. :)
JAJA11
11.02.08,09:46
Zmluvy boli uzavreté na základe platnej legislatívy, v každej dobrej zmluve je aj časť týkajúca sa vypovedania. Obojstranne si treba veci vyjasniť, dorobiť čo nebolo dorobené a bolo zaplatené, zaplatiť čo nebolo zaplatené a bolo dorobené. Nechcem hádzať všetky PZS do jedného vreca a upodozrievať ich z lobbizmu, hoci jedna z nich, ktorá získala najväčšiu zákazku v hodnote niekoľkých desiatok melónikov si to priamo žiada. Myslím že väčšina z nich sa iba chytili dobrej príležitosti, tak ako každý dobrý podnikateľ v rámci platnej (aj keď zlej) legislatívy. Rád by som však vedel, ako budú postihnutí tí, ktorí takýto neprepracovaný produkt hodili do pľacu, koľko škody tým spáchali ( hodiny a mesiace zbytočnej práce všetkých čo sa tým museli znovu zaoberať) - to sa asi aj dá vyčísliť, o nepriamej škole ani nehovorím. Ale my na Porade sme mali aspoň dobrú tému. :)

Najhoršie je to, že tí najpoctivejší, ktorí dodržujú literu zákona sú nakoniec najviac postihnutí. :mad: Mám zákazníka, ktorý robil všetko s predstihom. Po poslednej skúsenosti s registratúrnym poriadkom, za vypracovanie ktorého zaplatil nemalé peniaze, dnes už radšej čaká, kým sa už nedá vykľučkovať z toho. A znovu sa mi potvrdilo, že je lepšie nerobiť dopredu veci, ktoré nemajú zmysel. Ale zároveň to vedie k tomu, že si to všetci nechávajú na poslednú chvíľu a tí hore sa tomu čudujú. :mad:
Ali 33
12.02.08,07:38
M3G
14.02.08,20:54
A znovu sa mi potvrdilo, že je lepšie nerobiť dopredu veci, ktoré nemajú zmysel. :mad:

Presne tak.

Keď som ešte chodieval do školy, občas sa stávalo, že skúšajúci stanovil latku tak vysoko, že neprešlo cez ňu 90 % ľudí. Tí, ktorí nepoznali systém na škole, veľmi sa stresovali, niektorí dokonca vybavovali, čo však nebolo treba. Čo bolo treba ? Vyčkávať....

To znamená, že nemohli nás takmer všetkých vyhodiť, pretože napriek všetkým nariadeniam a predpisom tu platilo právo väčšiny = čo je zlé pre väčšinu, nemôže byť všeobecným nariadením...:D:D
terry
22.02.08,07:01
Dobrý deň poraďáci :D

aj keď tématika PZS je tu už prebratá snáď zo všetkých možných strán chcem sa aj tak spýtať na skutočný výkon práce zo strany poskytovateľov PZS.

- akou formou vykonávajú svoju činnosť (či skutočne chodia do firiem, či nejde len o systém zaslania faktúry a podobne)
- či už niekoho zastupovali pri prípadnej kontrole RÚVZ
- ako je to so skutočným plnením bodov v podpísaných zmluvách

Túto otázku kladiem len preto, aby sme postupne začali selektovať (samozrejme v prípade ak je to možné z územného hladiska) tieto "výpalnícke firmičky" a trošku im začali šliapať na krk :D
lubica_02
22.02.08,07:20
Toľko som hľadala odpovede na túto tému,ale už dnes viem,že budem vždy hľadať le na porade.
ZuzanaP
22.02.08,08:01
Dobrý deň poraďáci :D

aj keď tématika PZS je tu už prebratá snáď zo všetkých možných strán chcem sa aj tak spýtať na skutočný výkon práce zo strany poskytovateľov PZS.

- akou formou vykonávajú svoju činnosť (či skutočne chodia do firiem, či nejde len o systém zaslania faktúry a podobne)
- či už niekoho zastupovali pri prípadnej kontrole RÚVZ
- ako je to so skutočným plnením bodov v podpísaných zmluvách

Túto otázku kladiem len preto, aby sme postupne začali selektovať (samozrejme v prípade ak je to možné z územného hladiska) tieto "výpalnícke firmičky" a trošku im začali šliapať na krk :D


Zatiaľ nám chodili len faktúry, v pondelok 25.02.2008 máme prvé školenie - prvá pomoc a predvčerom sme poslali vodiča na lek. prehliadku, tak uvidím, čo nás to bude stáť....:)
Ester plus
05.03.08,15:25
Ak platí že PZS budú mať len tí zamestnávatelia, ktorých zamestnanci sú v zaradení do 3. alebo 4 stupňa rizikovosti práce, tak ak takýto zamestnávateľ príjme zamestnanca na administratívne práce tak ten ide na preventívnu prehliadku k svojmu lekárovi?
uzivatel2
03.04.08,07:35
Neviete v akej podobe bol schválený 1. 4. pozmeňujúci zákon?
Kata
Dáša_
03.04.08,07:59
Počúvala som relaciu v rozhlase a údajne neprešlo, aby firmy do 2 zamestnavatelov nemuseli mať zmluvy
Katija
09.04.08,08:09
Neviete v akej podobe bol schválený 1. 4. pozmeňujúci zákon?
Kata


Počúvala som relaciu v rozhlase a údajne neprešlo, aby firmy do 2 zamestnavatelov nemuseli mať zmluvy O novele zákonov 124/2006 Zz. a 355/2007 Zz. vznikla na porade nová téma tu. http://www.porada.sk/t79621-nova-zmena-zakona-nr-sr-c-124-2006-o-bozp.html
VladoaKatka
10.04.08,09:58
judyt
05.05.08,09:46
ahojte, tak od maja ked nepatrime do rizikovych faktorov a tak nemusime mat zmluvu, kam mam poslat na vstupnu lekarsku prehliadku pracovnika, ktory nastupi do prace v maji
Dakujem VAM
pracovisko
12.05.08,07:12
ahojte, tak od maja ked nepatrime do rizikovych faktorov a tak nemusime mat zmluvu, kam mam poslat na vstupnu lekarsku prehliadku pracovnika, ktory nastupi do prace v maji
Dakujem VAM
Ak pracovník uchádzajúci sa o zamestnanie bude robiť prácu v kategórii 1 alebo 2, podľa zmien platných od 1. mája 2008, nemusí sa podrobiť vstupnej lekárskej prehliadke. Povinnosť vstupnej lek. prehliadky je vtedy, ak je to síce práca v 1 a 2 kategórii, ale si vyžaduje zdravotnú spôsobilosť podľa osobitných predpisov, napr. práca v noci, vodiči, atď. Takéto lekárske preventívne prehliadky môžu robiť aj všeobecní lekári, teda lekári s ktorými má jednotlivec zmluvu (ako s praktickým lekárom pre dospelých). Ináč zmluvu s PZS musíte mať aj tak, ak máte viac ako 19 zamestnancov a aj keď máte len 1 a 2 kategóriu pracovných činností.
horka
03.06.08,07:11
Prosím o radu. Klient má pílu je živnostník má 7 zam-cov. Máme uzavretú zmluvu s pracovným lekárom, preventívne prehliadky, ale teraz mi kontrolor povedal, že si musíme dať urobiť hygienický audit???? Kde k tomu nájdem nejaké podrobností? Čo všetko to obnáša???
pracovisko
16.06.08,04:52
Prosím o radu. Klient má pílu je živnostník má 7 zam-cov. Máme uzavretú zmluvu s pracovným lekárom, preventívne prehliadky, ale teraz mi kontrolor povedal, že si musíme dať urobiť hygienický audit???? Kde k tomu nájdem nejaké podrobností? Čo všetko to obnáša???
Ak máte vyhlásené regionálnym hygienikom rizikové práce, 3. kat. rizika pracovných činností, musíte mať zmluvu s pracovnou zdravotnou službou na hyg. audit. Máte ale menej ako 19 zamestnancov a ak zároveń nemáte rizikové práce, podľa novelizovaných predpisov stačí raz za 5 rokov hygienický audit formou zmluvy s lekárom pracovného lekárstva, verejného zdravotníctva, alebo s vysokoškolsky vzdelanou osobou verejného zdravotníctva, alebo s diplomovaným asistentom hyg. a epidemioloógie so špecializáciou zdravie pri práci.
Dada
16.06.08,04:59
A ak má firma len 2 zamestnancov? Jeden je grafik a druhý obchodný zástupca? Aj takáto firma musí mať uzatvorenú zmluvu s prac. zdrav. službou?
Petra29
16.06.08,06:14
A ak má firma len 2 zamestnancov? Jeden je grafik a druhý obchodný zástupca? Aj takáto firma musí mať uzatvorenú zmluvu s prac. zdrav. službou?
Nie nemusí, nepatríte do 3. a 4.skupiny rizik.prác.

Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre všetkých zamestnancov zostala v novele zákona č. 124/2006 Z.z. bez zmeny, t.j. týka sa všetkých zamestnancov.

Na zníženie nákladov pre zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú menej ako 19 zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce (práce v kategórii 1 a 2) bol zákon č. 124/2006 Z.z. doplnený o nové ustanovenie. Úlohy pracovnej zdravotnej služby týkajúce sa dohľadu nad pracovným prostredím môže vykonávať samostatne len lekár (so špecializáciou pracovné lekárstvo, preventívne pracovné lekárstvo a toxikológia, služby zdravia pri práci alebo verejné zdravotníctvo) alebo samostatne len asistent (s VŠ vzdelaním v odbore verejné zdravotníctvo alebo s vyšším odborným vzdelaním v odbore diplomovaný asistent hygieny a epidemiológie) so špecializáciou zdravie pri práci, s ktorým má zamestnávateľ uzatvorený pracovnoprávny vzťah alebo obdobný pracovný vzťah.

T. j. takýto zamestnávateľ nemusí mať zmluvu s tímom pracovnej zdravotnej služby, ale len s lekárom alebo s asistentom, ktorí majú určenú špecializáciu.
L-M
16.06.08,10:19
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,som tu nová. Náhodou som sa dostala k tomuto zákonu o "hygienických kontrolách". Je tento zákon stále v platnosti? nemá dajaké zmeny. V účtovníctve som tiež úplný začiatočník. Podľa toho ,čo som sa dočítala to platí pre všetkých aj pre SZČO ,ktorá má jedného zamestnanca na TPP a jedného na DVP.Pradíte mi prosím ako postupovať?
Napr. jeden zamestnanec -TPP je ekonóm a druhý DVP murár. Musíme mať uzatvorenú zmluvu s prac.zdravotnou službou?

Ďakujem
ajobs
16.06.08,21:44
Nie nemusí, nepatríte do 3. a 4.skupiny rizik.prác.


Podľa mňa musí mať pracovnú zdravotnú službu - ak nie, napíš paragraf a zákon, ktorý to zmenil.
Petra29
16.06.08,21:58
Podľa mňa musí mať pracovnú zdravotnú službu - ak nie, napíš paragraf a zákon, ktorý to zmenil.
Ďakujem za upozornenie, opravujem svoj príspevok.
ajobs
16.06.08,21:59
Ďakujem za upozornenie, opravujem svoj príspevok.


Nie je začo.:)
ajobs
16.06.08,22:01
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,som tu nová. Náhodou som sa dostala k tomuto zákonu o "hygienických kontrolách". Je tento zákon stále v platnosti? nemá dajaké zmeny. V účtovníctve som tiež úplný začiatočník. Podľa toho ,čo som sa dočítala to platí pre všetkých aj pre SZČO ,ktorá má jedného zamestnanca na TPP a jedného na DVP.Pradíte mi prosím ako postupovať?
Napr. jeden zamestnanec -TPP je ekonóm a druhý DVP murár. Musíme mať uzatvorenú zmluvu s prac.zdravotnou službou?

Ďakujem

Viď príspevok č.852 od Petra29.
Petra29
16.06.08,22:02
Skutočne oceňujem, bez tvojho upozornenia by som sa k tomu nevracala, ja som si tú novelu po 1.5.08 nejak vysvetlila po svojom, mám 1 klienta, kde sú rizik.práce, tam máme PZP, avšak ďalšieho klienta bez rizik.prác musím na toto upozorniť. ďakujem.
L-M
17.06.08,06:09
dakujem

Ešte by som sa chcela opýtať,či to isté platí ak je živnostník-stavebný inžinier-nemá žiadnych zamestnancov?ˇ
Kde by som našla rozdelenie prac.skupín (rizikové,nerizikové)?Neviem sa v tom veľmi orientovať.

Ešte raz pekne ďakujem
VladoaKatka
17.06.08,06:20
dakujem

Ešte by som sa chcela opýtať,či to isté platí ak je živnostník-stavebný inžinier-nemá žiadnych zamestnancov?ˇ
Kde by som našla rozdelenie prac.skupín (rizikové,nerizikové)?Neviem sa v tom veľmi orientovať.

Ešte raz pekne ďakujem
Týka sa ho odpoveď v príspevku č.852 od Petra29
http://www.porada.sk/754131-post852.html

...ktorí nevykonávajú rizikové práce...

Ak vykonáva rizikové práce tak ano, ak nie tak nemusí mať zmluvu.
VladoaKatka
17.06.08,06:27
Je po novele zákona nová téma:
http://www.porada.sk/t79621-nova-zmena-zakona-nr-sr-c-124-2006-o-bozp.html

tento zákon má prílohy, kategorizáciu podľa rizík.

aj tento článok je dosť rozumiteľný
http://ekonomika.sme.sk/c/3720591/Zamestnanci-musia-ist-k-lekarovi.html
L-M
17.06.08,10:51
Ďakujem,ale aj tak v tom mám chaos. Takže živnostník-stavebný inžinier ak nikoho nezamestnáva nemusí mať žiadnu zmluvu ani z PZS ani s lekárom na to určeným? SZČO, ak zamestnáva čo i len jedného zamestnanca až do 19-tich a nespadajú do rizikových skupín,nemusí mať zmluva z PZS,ale stačí iba s lekárom na to určeným? Ten zamestnanca pošle na odborné vyšetrenia,ktoré platí tiež zamestnávateľ? Alebo tie už platí poisťovňa? Ak chce prijať nového zamestnanca,ten musí ísť k tomuto lekárovi ešte pred nástupom do zamestnania? Zamestnávateľ platí iba tohoto lekára,ktorý má na to oprávnenie?Správne som to pochopla?Odborní lekári sú tiež vybratí,alebo to je podľa obvodu? A ako často musia byť tie preventívne prehliadky? Ak nepatrí zamestnanec do žiadnej rizikovej skupiny? Som z toho riadny blázon... Prosím date mi niekto jasnú odpoveď?????

Ďakujem,ďakujem....
pracovisko
23.06.08,05:38
Ďakujem,ale aj tak v tom mám chaos. Takže živnostník-stavebný inžinier ak nikoho nezamestnáva nemusí mať žiadnu zmluvu ani z PZS ani s lekárom na to určeným? SZČO, ak zamestnáva čo i len jedného zamestnanca až do 19-tich a nespadajú do rizikových skupín,nemusí mať zmluva z PZS,ale stačí iba s lekárom na to určeným? Ten zamestnanca pošle na odborné vyšetrenia,ktoré platí tiež zamestnávateľ? Alebo tie už platí poisťovňa? Ak chce prijať nového zamestnanca,ten musí ísť k tomuto lekárovi ešte pred nástupom do zamestnania? Zamestnávateľ platí iba tohoto lekára,ktorý má na to oprávnenie?Správne som to pochopla?Odborní lekári sú tiež vybratí,alebo to je podľa obvodu? A ako často musia byť tie preventívne prehliadky? Ak nepatrí zamestnanec do žiadnej rizikovej skupiny? Som z toho riadny blázon... Prosím date mi niekto jasnú odpoveď?????

Ďakujem,ďakujem....
Každé posúdenie zdravotnej spôsobilosti v súvislosti s prácou hradí zamestnávateľ. Kto nie je v rizikovej skupine, 3. a 4. kat. rizika v súvislosti s prácou nemusí mať zdravotnú spôsobilosť, ale podľa osobitných predpisov musí mať zdravotnú spôsobilosť, napr. ak pracuje v noci, alebo ako vodič, alebo ako SBS, atď.
ruci
09.07.08,10:33
prosim Vas, chapem spravne ustanovenie § 21 ods. 2 z. 124/2006: Na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba (§ 22) a pracovná zdravotná služba (§ 26), je zamestnávateľ povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. ....
ked rozumiem ze treba mat aj BT aj PZS ( ...bezpečnostnotechnická služba (§ 22) A pracovná zdravotná služba ...)?
mame nad 19 zamestnancov, 1.kategoria prace
bezpecnostny technik tvrdil, ze mame zrusit PZS, pretoze zdravotne prehliadky nepotrebujeme a ostane veci urobi on sam
hm? poradte prosim
ruci
14.07.08,05:48
posuvam si :-) neviete nikto? prosim
pracovisko
14.07.08,06:31
Od mája 2008 platí zákon č. 140/2008 Z. z. , ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z. z. a zákon č. 355/2007 Z. z. Povinnosť mať PZS ostáva nezmenená. Zmena je len u tých, ktorí majú menej ako 19 zamestnancov a navyše len v 1. a 2 . kat. pracovných činností, tí nemusia mať PZS. Ďalej PZS nemusia mať SZČO , resp. živnostníci ktorí nezamestnávajú iné osoby, ak však vykonávajú činnosti v 3. alebo 4. kategórii rizika, musia sa podrobiť lekárskej preventívnej prehliadke vo vzťahu k práci.
Ak máte viac ako 19 zamestnancov, i keď sú v 1. kategórii pracovných činností, mať PZS ako povinnosť Vám ostáva.
ruci
14.07.08,09:16
dakujem krasne za cennu informaciu
uz som si myslela, ze neviem citat zakon
jana32
15.10.08,11:05
Prosím Vás kde by som našla v ktorom zákone, ktorí zamestnanci musia mať zdravotné preukazy?
willma
15.10.08,11:54
musia ich mať všetci, čo akýmkoľvek spôsobom prichádzajú do styku s potravinami, výroba, predaj manipulácia. Ak sa nemýlim
a toto som vygúglila
Zdravotný preukaz vydá obvodný lekár na dobu určitú alebo neurčitú, ak je na dobu neurčitú, tak pre to, že vás lekár pozná a chodíte k nemu pravidelne a ak by sa vyskytla u vás infekčná choroba, je povinný vás upozorniť na to, že nemôžete pracovať s potravinami.Väčšinou dávajú dobu určitú a za rok, za dva ste tam znova a platíte zas.Cena sa pohybuje od 100,-Sk do 350,- Sk za vydanie preukazu. Kontrola z hygieny dbá na to aby bola vyznačená platnosť a doba určitá alebo neurčitá. Zdrav. preukaz vám stačí, ak ste vyučený v obore-kuchár, čašník a pod., alebo máte rekvalifikáciu,pri ktorej ste robili skúšky aj z hygieny. Inak si musíte zaplatiť 700,- Sk v kolkoch na hygiene v Ružinove v BA a objednať sa na skúšky. Nie sú ťažké, len podklady na ne si musíte vyprosiť, lebo tam so robia iba skúšky. Dostanete doklad o tom, že ste spôsobilý a tento platí 5 rokov.
a tu je zbytok
V súčasnosti platí Nariadenie vlády SR č. 337/20006 z 10. mája 2006 o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení. V § 26 tohto nariadenie sa hovorí o Epidemiologicky závažnej činnosti, podľa § 26 ods. 1"Epidemiologicky závažnou činnosťou je činnosť, ktorá je spojená s rizikom vzniku a šírenia prenosných ochorení. Môžu ju vykonávať len osoby zdravotne spôsobilé a odborne spôsobilé.".
Zdravotná spôsobilosť je definovaná v § 26 ods. 2 tohto nariadenie, pričom "zdravotnú spôsobilosť preukazuje osoba zdravotným preukazom, ktorý jej na základe vstupnej lekárskej prehliadky vydá lekár, ktorý do zdravotného preukazu zaznačí čas jeho platnosti a zdravotnú spôsobilosť na konkrétny výkon epidemiologicky závažnej činnosti.".
Toto nariadenie vlády však presne nestanovuje dĺžku platnosti zdravotného preukazu, takže dĺžku platnosti zdravotného preukazu určuje samotný lekár, no vacsinou sa doba platnosti zdravotného preukazu vydava na dobu neurcitu alebo na jeden rok.
Na vysvetlenie, čo je to epidemiologicky závažná činnosť - tento pojem je definovaný v zákone NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (taktiež patrí do kompetenice Ministerstva zdravotníctva SR) v § 2 písm. k), ktorý znie: "ako epidemiologicky závažná činnosť je taká pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia" a v § 33 ods. 11 sú vymenované činnosti, kotré patria medzi epidemiologicky závažné činnosti.
Medzi epidemiologicky závažné činnosti patria činnosti:
a) v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení,
b) v zariadeniach, v ktorých dochádza ku kontaktu
s ľudským telom,
c) pri výrobe kozmetických výrobkov,
d) pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu požívatín.
saskia26
23.11.09,19:26
Zamestnávateľ má dohodára, ktorý vykonáva práce doma na svojom PC. Je povinnosť mať vypracovaný plán BOZP?
ddoktor
27.01.13,11:45
Ahojte, som v nájme,mám výrobnú prevádzku, upratovanie soc. zariadení zabezpečuje nájomca. poraďte ,či som tiež povinný zabezpečiť túto kontrolu. Vďaka