ecc
14.09.07,23:58
Predstavte si, ze sa zucastite futbaloveho alebo hokejoveho zapasu ako divak. Pri tom vas niekto zamerne odfoti a viete o tom, ze dana fotka bude zverejnena na internetovej stranke klubu. Vy s tym vsak nesuhlasite.

Priklad: Bol som na futbale a odfotil ma jeden fotograf, ktory zverejnuje fotky na stranke klubu. Nesuhlasim s tym, aby tam moja fotka figurovala. Mam pravo sa nejak branit, aby tam tato fotka nebola a ak by sa aj nahodou tam v najblizsich dnoch pri nahravani galerie objavila, mozem sa branit a ziadat stiahnutie fotografie zo stranky? Ako je to z pravneho hladiska riesitelne a ake postihy by mohli byt voci klubu alebo samotnemu fotografovi?

Cital som niekde na internete, ze v pripade, ak sa nejedna o verejne cinnu osobu, tak je nutny suhlas. Stretol sa uz niekto s niecim podobnym? Dakujem za kazdu radu.

Peter
sarkanymario
15.09.07,05:16
Nehnevaj sa, ale ak si naozaj fanúšik svojho klubu, tak radšej buď hrdý na to, že figuruješ na stránke svojho klubu...
ecc
15.09.07,14:49
Sarkanymario, takyto prispevok od teba je tu uplne zbytocny. Mna nezaujimaju kecy ohladom toho kto je a kto nie je fanusik, mna zaujima co sa da z pravneho hladiska s tym robit. Dakujem za pochopenie.
Dáša_
15.09.07,15:13
ecc
15.09.07,20:30
Super Dasa, velmi pekne dakujem, moc mi to pomohlo.
kukučka
15.09.07,21:00
Sarkanymario, takyto prispevok od teba je tu uplne zbytocny. Mna nezaujimaju kecy ohladom toho kto je a kto nie je fanusik, mna zaujima co sa da z pravneho hladiska s tym robit. Dakujem za pochopenie.

:eek: :eek: :eek:
Chobot
17.09.07,06:36
Predstavte si, ze sa zucastite futbaloveho alebo hokejoveho zapasu ako divak. Pri tom vas niekto zamerne odfoti a viete o tom, ze dana fotka bude zverejnena na internetovej stranke klubu. Vy s tym vsak nesuhlasite.

Priklad: Bol som na futbale a odfotil ma jeden fotograf, ktory zverejnuje fotky na stranke klubu. Nesuhlasim s tym, aby tam moja fotka figurovala. Mam pravo sa nejak branit, aby tam tato fotka nebola a ak by sa aj nahodou tam v najblizsich dnoch pri nahravani galerie objavila, mozem sa branit a ziadat stiahnutie fotografie zo stranky? Ako je to z pravneho hladiska riesitelne a ake postihy by mohli byt voci klubu alebo samotnemu fotografovi?

Cital som niekde na internete, ze v pripade, ak sa nejedna o verejne cinnu osobu, tak je nutny suhlas. Stretol sa uz niekto s niecim podobnym? Dakujem za kazdu radu.

Peter

Takže podľa Dášinho príspevku som pochopil, že pokiaľ ťa odfotil ako účastníka zápasu (možno na nejakej spoločnej fotke s viacerými fanúšikmi), tak to nie je zásah do súkromia. Dobre som pochopil?
Dáša_
17.09.07,17:40
Chobot, obávam sa, že ja som to pochopila rovnako
ecc
19.09.07,09:10
Tak uz sa ta fotka objavila na internete. Je to fotka na ktorej som sam. Po tom, ako som tu fotku uvidel, napisal som formalny mail autorovi, ktory tu fotku pridal do galerie a ziadal stiahnutie fotografie. Odpovede som sa nedockal, no miesto toho sa na stranke objavil aj mail, ktory som mu zaslal. Rozmyslam, ze podam trestne oznamenie, vid: zakon c. 40/1964 Zb. – Obciansky zakonnik, § 12 ods. 1: ,, Pisomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazove snimky a obrazove a zvukove zaznamy tykajuce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smu vyhotovit alebo pouzit len s jej privolenim.”
Chobot
19.09.07,10:14
Tak uz sa ta fotka objavila na internete. Je to fotka na ktorej som sam. Po tom, ako som tu fotku uvidel, napisal som formalny mail autorovi, ktory tu fotku pridal do galerie a ziadal stiahnutie fotografie. Odpovede som sa nedockal, no miesto toho sa na stranke objavil aj mail, ktory som mu zaslal. Rozmyslam, ze podam trestne oznamenie, vid: zakon c. 40/1964 Zb. – Obciansky zakonnik, § 12 ods. 1: ,, Pisomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazove snimky a obrazove a zvukove zaznamy tykajuce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smu vyhotovit alebo pouzit len s jej privolenim.”

Nebudem posudzovať, či mal právo zverejniť tvoju fotku alebo nemal, alebo či tým porušil niečo alebo nie, ale mám pocit, že z toho robiš väčšiu aféru, než si zaslúži. Najmä s prihliadnutím na skutočnosť, že to bolo na futbalovom zápase - teda na verejnom priestranstve. Neviem, ako presne ten fotograf svojim konaním zasiahol do tvojho súkromia, ale pokiaľ tam nie si v nejakej kompromitujúcej situácii, tak na zerejnení nevidím nič, čo by porušovalo tvoje súkromie.

Píšeš, že zvažuješ podať trestné oznámenie a odvolávaš sa pritom na občiansky zákonník. Asi nemáš v tom dosť jasno, ale pokiaľ sa ten fotograf nedopustil nejakého trestného činu podľa trestného zákonníka, tak nemáš na základe čoho dať trestné oznámenie. Môžeš sa jednine cestou občiasnkeho súdneho konania domáhať stiahnutiu tej fotografie.
ecc
19.09.07,10:32
Ano, ano, uz som si to zistoval a dostal som informaciu, ze v tomto pripade ide o obciansko-pravny spor. Ze najlepsie by bolo mu poslat doporuceny list - predzalobnu vyzvu. Ak by to nemal uspech, tak potom sa obratit na sud.

Vie niekto poradit akym stylom napisat predzalobnu vyzvu? Nieco stylom, ze hore dam klasicky adresata, ako vec uvediem predzalobnu vyzvu, potom napisat, ze si nezelam zverejnovanie fotografie nakolko bola zhotovena a uverejnena bez mojho suhlasu a pridat tam presne znenie obcianskeho zakonnika, samozrejme dolu datum, podpis a poslat to doporucene.
Chobot
19.09.07,11:00
Vie niekto poradit akym stylom napisat predzalobnu vyzvu? Nieco stylom, ze hore dam klasicky adresata, ako vec uvediem predzalobnu vyzvu, potom napisat, ze si nezelam zverejnovanie fotografie nakolko bola zhotovena a uverejnena bez mojho suhlasu a pridat tam presne znenie obcianskeho zakonnika, samozrejme dolu datum, podpis a poslat to doporucene.

Tak by to mohlo postačovať. V podstate jeden list, kde uvedieš, že žiadaš stiahnuť tú fotku (na základe čoho - číslo či znenie §), ak nie, tak to budeš riešiť prostredníctvom občianskeho súdu.

Môžeš ešte doplniť, že si budeš nárokovať na odškodnenie. Je to síce veľmi diskutabilné, či by ti nejaké priznali, lebo by si musel preukázať, aká škoda ti vznikla, ale skúsiť to môžeš.
anaman
19.09.07,19:50
a bolo pri tej fotografii uvedené aj meno osoby, ktorá je na fotografii, alebo sa jednalo iba o anonymnú fotografiu?
Paula
19.09.07,20:12
Môžeš ešte doplniť, že si budeš nárokovať na odškodnenie. Je to síce veľmi diskutabilné, či by ti nejaké priznali, lebo by si musel preukázať, aká škoda ti vznikla, ale skúsiť to môžeš.


Keby napr. dostal valčekom po hlave od manželky za to, že jej tvrdil, že bol v čase "výroby" fotografie v práci ?
;)
ecc
19.09.07,20:59
a bolo pri tej fotografii uvedené aj meno osoby, ktorá je na fotografii, alebo sa jednalo iba o anonymnú fotografiu?
Meno ani nick tam uvedeny nebol, ale z popisu muselo byt jasne o koho ide.
iriska
15.10.08,16:20
Ak by mňa niekto odfotil ako sa vŕtam v nose alebo škriabem na nevhodnom mieste :) tiež by som sa sťažovala, ale v tomto prípade asi nejde o takú fotku.
Braňo
15.10.08,16:40
V prípade lístka cez portál ticketportal je na zadnej strane lístka napísané, že kúpou lístka súhlasíte so zverejnením fotografií pre účely reklamné a propagačné.
Melnick
15.10.08,16:59
mimotemy Branko a dal si Ty vôbec súhlas k tomu, aby som Ťa v profile videla stále ;)nebezpečne ;)usmievajúceho ???:D:D:D
Halli
15.10.08,17:10
Ak by mňa niekto odfotil ako sa vŕtam v nose alebo škriabem na nevhodnom mieste :) tiež by som sa sťažovala, ale v tomto prípade asi nejde o takú fotku.

Ešte by sme si mohli prehodnotiť, čo sa považuje za "nevhodné miesto" na škriabanie :D:D
Halli
16.10.08,09:04
Keď stojíš v základnom postoji , tak je to medzi rukami.

...väščina týchto miest je medzi rukami :D
iriska
16.10.08,10:52
alebo práve pod rukami
esunn
17.01.12,20:44
Dobry den chcem sa opytat co mozem robit v pripade ze niekto uverejnuje na socialnej sieti fotky mojho dietata bez mojho dovolenia >Dakujem