pusto
03.10.07,09:43
Zamestnávam živnostníkov a sám som živnostník. Od 01.09.2007 to už v takom rozsahu nie je možné.
Ako postupovať, keď zákonník práce, ktorý toto zrušil je platný od 01.09.2007, ale ja mám v zmluve výpovednú lehotu 3 až 6 mesiacov. Teda najskôr môžem dať výpoveď zo zmluvy 02.10.2007 s tým, že výpovedná lehota podľa zmluvy je 6 mesiacov a začína plynúť 01.10.2007?
Ktorý zákon mám porušíť? Ak poruším zmluvu, je to zo strany môjho obchodného partnera žalovateľné a ak poruším zákonník práce, dostanem pokutu. Ako postupovať?
emgeton
03.10.07,07:54
Zamestnávam živnostníkov a sám som živnostník. Od 01.09.2007 to už v takom rozsahu nie je možné.
Ako postupovať, keď zákonník práce, ktorý toto zrušil je platný od 01.09.2007, ale ja mám v zmluve výpovednú lehotu 3 až 6 mesiacov. Teda najskôr môžem dať výpoveď zo zmluvy 02.10.2007 s tým, že výpovedná lehota podľa zmluvy je 6 mesiacov a začína plynúť 01.10.2007?
Ktorý zákon mám porušíť? Ak poruším zmluvu, je to zo strany môjho obchodného partnera žalovateľné a ak poruším zákonník práce, dostanem pokutu. Ako postupovať?

Ukončiť platnosť zmluvy sa dá aj dohodou zmluvných strán.
emgeton
03.10.07,07:55
Na okraj: Zamestnávam živnostníkov - sú u Vás v pracovnom pomere ?
pusto
15.10.07,06:08
Ukončiť platnosť zmluvy sa dá aj dohodou zmluvných strán.
to viem aj ja ale zivnostnici trvaju na ukonceny zmluvy podla vypovednej lehoty 6 mesiacov podla zmluvy(nechcu sa dohodnut).
Jozef Mihál
15.10.07,06:26
Uzavrite okamžite pracovné zmluvy, pretože inšpektorát práce nebude vôbec zaujímať, že máte s niekým podpísané zmluvy podľa Obchodného zákonníka s akousi výpovednou lehotou. Inšpektor práce Vám v okamihu keď zistí, že pre Vás niekto vykonáva závislú prácu, naparí pokutu a na nejaké zmluvy podľa Obchodného zákonníka sa Vám vysmeje.
hanelie
15.10.07,06:26
Závislá práca versus SZČO

Za závislú prácu (§ 1 ods. 2) sa považuje práca, ktorá vykazuje všetky nasledovné atribúty:

prácu vykonáva osobne zamestnanec,
zamestnanec prácu vykonáva podľa pokynov zamestnávateľa,
prácu zamestnanec vykonáva v mene zamestnávateľa, prácou vytvorené produkty alebo služby majú "meno" (označenie výrobcu) zamestnávateľa,
za prácu zamestnanec dostáva od zamestnávateľa mzdu (práca v pracovnom pomere) alebo odmenu (práca na dohodu),
zamestnanec má určený pracovný čas,
ostatné náklady, potrebné na vykonanie práce, sú nákladmi zamestnávateľa (napr. nákup materiálov, spotreba energií, financovanie priestorov, údržby, réžie...),
prácu zamestnanec vykonáva výrobnými prostriedkami zamestnávateľa,
konečná zodpovednosť na výsledku je na zamestnávateľovi, napr. prípadné reklamácie chybného tovaru alebo služby zo strany odberateľa rieši zamestnávateľ,
práca pozostáva prevažne z opakovania určených činností.ako radí pán Miháľ treba zmeniť zmluvy...:)
Ondrejková
22.11.07,05:12
Dobrý deň!

Vedel by mi niekto poradiť, čo je lepšie pre študenta, ktorého rodičia poberajú
prodinné prídavky mať pracovnú zmluvu, dohodu o vykonaní práce, zmluvu o dielo alebo živnosť, živnosť popri zamestnaní.
Pracuje v Žiline ako grafik v jednom nemenovanom štúdiu.
Podľa mňa pracovný pomer nie je výhodný, lebo rodičia prídu o rodinné prídavky, ale teraz neviem čo vybrať.

Poradíte??????????????
ilona
22.11.07,05:48
Ja by som chcela vedieť,ak je tu niekto,komu na kontrole z inšpektoriatu už boli,či zaplatil pokutu a koľko, za to,že zamestnával živnostníkov. Poznám takého čo kontrola bola,ale pokuta žiadna a zamestnáva naďalej.
Braňo
22.11.07,06:05
Ilonka základný problém je, že musíš prehodnotiť, či živnostníci, od ktorých si objednávaš služby nespĺňajú nejaký znak závislej práce. Najskôr povedz, či si od nich objednávaš služby na základe nejakej zmluvy podľa Obchodného zákonníka, alebo majú normálny pracovný pomer.
Zita5
22.11.07,06:22
Ja by som chcela vedieť,ak je tu niekto,komu na kontrole z inšpektoriatu už boli,či zaplatil pokutu a koľko, za to,že zamestnával živnostníkov. Poznám takého čo kontrola bola,ale pokuta žiadna a zamestnáva naďalej.

Na Porade som postrehla 3 príspevky , kedy v dvoch prípadoch zamestnanie na ŽL DÚ preklasifikoval na pracovný pomer aj dodatočným dodanením , podnikateľom boli vyhodené všetky uplatnené výdavky a ako uznané výdavky boli odvody do SP a ZP .Dodaňoval aj zamestnávateľ .V jednom prípade zo strany kontrolórov ŽÚ bolo dané opatrenie a možno aj pokuta , nakoľko živnostník ,,ktorý vykonával sústavnú práce pre firmu nemal v danej firme označenú svoju firmu tabuľkou a nemal toto miesto nahlásené ako prevádzkáreň .

Ak budeš hľadať , možno sa k tým príspevkom aj dopátraš .;)
liba2
22.11.07,09:38
Ja by som chcela vedieť,ak je tu niekto,komu na kontrole z inšpektoriatu už boli,či zaplatil pokutu a koľko, za to,že zamestnával živnostníkov. Poznám takého čo kontrola bola,ale pokuta žiadna a zamestnáva naďalej.
Z predchádzajúcich príspevkov vidno, že nejde len o pokutu z IP, ale aj o domeranie dane z príjmov daňovým úradom.
veronikasad
22.11.07,10:11
Dobrý deň!

Vedel by mi niekto poradiť, čo je lepšie pre študenta, ktorého rodičia poberajú
prodinné prídavky mať pracovnú zmluvu, dohodu o vykonaní práce, zmluvu o dielo alebo živnosť, živnosť popri zamestnaní.
Pracuje v Žiline ako grafik v jednom nemenovanom štúdiu.
Podľa mňa pracovný pomer nie je výhodný, lebo rodičia prídu o rodinné prídavky, ale teraz neviem čo vybrať.

Poradíte??????????????
Príjem študenta z pracovného pomeru /pracovná zmluva, DBPŠ/ nemá žiadny vplyv na výplatu prídavkov na dieťa, ani daňového bonusu. Ak splnil podmienky pre výplatu /vek, štatút študenta denného štúdia/, má rodič nárok na prídavky na dieťa aj DB.
Nezaopatrené dieťa definuje § 3 Zák. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieť, podľa ktorého :
- nezaopatreným dieťaťom je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovršenia 25 roku veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom ...
-------
Veronika
Infarkt
22.11.07,10:23
Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti so zamestnávaním fyzických osôb právnickými osobami alebo fyzickými osobami s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

Odsek 3 - No comennt !!! ;)

Ja si myslím, že keď mám uzavreté zmluvy so živnostníkmi na základe Obchodného zákoníka ( napr. Zmluva o dielo, Zmluva o poskytovaní služieb a pod...), tak podľa toho odseku 3 som mimo obliga, nie ? Alebo sa mýlim ? :confused:
Zita5
22.11.07,10:32
Infarkt
22.11.07,10:45
Zita5 :

Prečítal som si a citujem :

Vymedzenie znakov závislej práce v Zákonníku práce je záväzným ustanovením a zároveň usmernením pre zamestnávateľa pri posudzovaní otázky, ako má zabezpečiť výkon potrebných činností, či prostredníctvom zamestnancov v pracovnoprávnom vzťahu alebo cez občianskoprávny alebo obchodnoprávny vzťah. Domnievam sa, že vymedzenie je dostatočne presné,“ konštatuje Ondruška. Vymedzenie závislej práce nepovažuje za obmedzenie pre živnostníkov, pretože kto splní podmienky živnosti, bude môcť aj naďalej pôsobiť ako živnostník.
Koniec citátu.

Ten článok samo, odporučujem prečítať aj PUSTO-vi a myslím, že nájde vhodné riešenie a usmernenie, aby sa zbytočne netrápil aj tak v už tomto dosť po....nom štáte ;)
Zita5
22.11.07,10:51
Ja som článok priložila , Tebe ,že sú tam aj príklady .;):)
Avšak zadávateľ otázky mal tu jednoznačnú odpoveď

http://www.porada.sk/549421-post5.html
Infarkt
22.11.07,10:58
Ja som článok priložila , Tebe ,že sú tam aj príklady .;):)
Avšak zadávateľ otázky mal tu jednoznačnú odpoveď

http://www.porada.sk/549421-post5.html

To mi je jasné...ďakujem...ale tie príklady stáli za to...a myslím, že na inšpiráciu ostatným tiež ;)

Takže to zhrniem -
v podstate sa to dá zvládnuť aj v zmysle nového Zákonníka práce, len treba nájsť riešenie, ktoré bude nenapadnuteľné zo strany IP a DÚ :rolleyes:
drobeceva
16.04.08,09:59
Porušujeme veľmi ZP, ak zamestnávame výrobného námestníka v stavebnej firme na živnosť?
liba2
16.04.08,11:23
Porušujeme veľmi ZP, ak zamestnávame výrobného námestníka v stavebnej firme na živnosť?
1. Odpoveď nájdeš v príspevkoch tejto témy - odporúčam všetko pekne od začiatku pozorne prečítať .
2. Zamestnávaš len toho, kto pre firmu pracuje na pracovnú zmluvu ! Treba posúdiť, či forma a spôsob poskytovania služieb živnostníka pre tvoju firmu má/nemá znaky závislej činnosti podľa ZP.
denisie
17.04.08,10:30
Porušujeme veľmi ZP, ak zamestnávame výrobného námestníka v stavebnej firme na živnosť?
Z tvojej otázky mi nie je jasné, či ho zamestnávate na pracovnú zmluvu, alebo vlastne máte s ním nejakú dohodu, či zmluvu. Ako píše liba2 je dôležité určiť, či vzťah medzi živnostníkom a vami má znaky závislej činnosti. Prečítaj si zákonník práce, aké sú znaky..a ak aspoň jeden bod nesedí je to v poriadku a netreba pracovnú zmluvu. Ale je však potrebné tento vzťah ošetriť aspoň zmluvou napr. o dielo:rolleyes:
O tejto téme je tu dosť toho popísaného, takže stačí iba hľadať a študovať.:)
Zita5
17.04.08,10:33
Pripájam nasledovný link - Definícia závislej práce , oplatí sa do toho pozrieť

http://www.porada.sk/688337-post3.html
majernikova
10.09.09,13:45
Ahojte, nie je mi jasné ako to vlastne je.
Mám sro - čku a pracujú pre mňa živnostníci na základe objednávky. Zaujíma ma či to mám ešte nejako inak ošetriť alebo?
Ak by mi niekto vedel odpovedať budem vďačná.
Ďakujem
majernikova
11.09.09,05:04
....halo vie mi niekto poradiť , prosím
Katarína Cigánová
11.09.09,08:31
Ahojte, nie je mi jasné ako to vlastne je.
Mám sro - čku a pracujú pre mňa živnostníci na základe objednávky. Zaujíma ma či to mám ešte nejako inak ošetriť alebo?
Ak by mi niekto vedel odpovedať budem vďačná.
Ďakujem
Samozrejme , že môžu pre sro vykonávat živnostníci práce na objednávku / zmluvu ap./, len ide o to , aby to nebola závislá práca - bol tu pripojený link , čo je závislá práca . Nedá sa odpovedať jednoznačne na tvoju otázku , lebo otázka je velmi všeobecná.
liba2
11.09.09,08:36
čo je závislá práca, pozri vyššie príspevok č. 21
ANNAP
11.09.09,08:45
pripojím, čo mne odpovedali z poradcov, keď som to v auguste 2008 riešila, na oboch textoch boli otázky rovnaké.
ANNAP
11.09.09,08:50
a ešte druhá odpoveď ..........
ANNAP
11.09.09,08:57
majernikova
12.09.09,05:22
Ďakujem za usmernenie , no aj tak tomu nerozumiem. Môže pre mňa vykonávať prácu živnostník? Neporuším nejaké zákony? Skúste mi niekto priamo poradiť prosím.
Ďakujem
veronikasad
12.09.09,05:25
Ahojte, nie je mi jasné ako to vlastne je.
Mám sro - čku a pracujú pre mňa živnostníci na základe objednávky. Zaujíma ma či to mám ešte nejako inak ošetriť alebo?
Ak by mi niekto vedel odpovedať budem vďačná.
Ďakujem
o akú prácu sa jedná ?
liba2
12.09.09,06:30
Ahojte, nie je mi jasné ako to vlastne je.
Mám sro - čku a pracujú pre mňa živnostníci na základe objednávky. Zaujíma ma či to mám ešte nejako inak ošetriť alebo?
Ak by mi niekto vedel odpovedať budem vďačná.
ĎakujemU živnostníka si môžeš objednať prácu, oni budú faktúrovať; nesmie však ísť o závislú prácu. Na takúto musíš s nimi uzatvoriť pracovnú zmluvu a už to pre teba nebudú živnostníci ale zamestnanci. Jasné že vykonáš odvody poistného a zrazíš im daň.
Čo je to závislá práca, máš v pripojených linkoch. Prejdi si bod za bodom a sama posúď ako to máš s nimi dohodnuté.
My nevieme o akú prácu ide, neuviedla si, tak nevieme ani posúdiť odpoveď áno-nie. Napr.
-budú túto prácu vykonávať u teba vo firme? alebo v ich priestoroch?
-budú dochádzať denne a pracovať denne 8 h. ako zamestnanci?
-budú používať svoje náradie, stroje a pod. ? alebo im poskytneš svoje?
atď.
liba2
12.09.09,06:32
Ďakujem za usmernenie , no aj tak tomu nerozumiem. Môže pre mňa vykonávať prácu živnostník? Neporuším nejaké zákony? Skúste mi niekto priamo poradiť prosím.
Ďakujemmôže, neporušíš zákony, avšak nesmie ísť o závislú prácu.
majernikova
14.09.09,04:57
...ďakujem Vám veľmi peknééééé
yukaya
09.11.09,11:57
ako je to s obchodákmi, ktory maju ZL a pracuju na zaklade zmluvy o poskytovaní sluzieb?