Siisa
04.10.07,09:23
Plánuje sa v blízkej dobe zaviesť samostatná téma o prechode na EURo na SR? Ďakujem
mojto
04.10.07,11:25
To by bolo dobre, keby sa taka tema zaviedla.
ekopo
04.10.07,11:32
No práve sa založila takáto téma, ešte aj názov témy je dobrý :)
mojto
04.10.07,15:17
Téma "leží na chodníku" zatiaľ ale žiadne ohlasy. No po skúsenostiach mojej známej v Rakúsku by som odporúčal toto: vysledovať tržby v januári 2008. Prečo? Aby sme mali aký-taký prehľad o veľkosti nákupov, čo sa týka ich hodnoty. Začiatkom roka 2009 (ak to je pravda) príde zákazník, nakúpi, zaplatí SKK a ja mu musím vydať euromince, ktorých budem mať sakra málo, lebo všetci budú chodiť s bankovkami. No čo sa stane: koruny mu dať nemôžem, preto mu vydám z nákupu viac, ako by mu patrilo. Takto sa môžem dostať na psí tridsiatok. Ale keď budem mať prehľad, aké veľké nákupy ľudia robia, ľahšie odhadnem potrebné mince. A to predpokladám, že si radšej ešte nakúpia pred Silvestrom, teda môj odhad bude vyšší, a nebudem mať problémy s mincami. Myslíte, že naše banky nám pripravia tzv. štart-balíky, kde bude z každého druhu mince a papierových peňazí, a tieto si budeme môcť kúpiť koncom decembra? Ak ešte na to nemysleli, dávam im nápad na realizáciu.:confused:
endrju
04.10.07,15:28
Plánuje sa v blízkej dobe zaviesť samostatná téma o prechode na EURo na SR? Ďakujem
Chvíľka hľadania na tomto fóre by Ťa doviedla, napríklad, k tejto téme http://www.porada.sk/t51243-prechod-na-euro.html
Treba zakladať ďalšiu tému? :rolleyes:

Pri vyhľadávaní som použil kľúčové slová "prechod euro (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=prechod+euro)" :cool:

Okrem toho, nikto z mocipánov ešte nemôže potvrdiť, či € skutočne bude tou menou, ktorá sa bude používať na Slovensku od očakávaného dátumu 1.1.2009.
Radšej sa nebudem ani vyjadrovať k absencii akýchkoľvek účinných všeobecne záväzných predpisov zaoberajúcich sa riešením prechodu na €. :(
Opäť najdôležitješie predpisy budú vyhlásené jeden-dva dni pred nadobudnutím účinnosti a programátori sa budú môcť ísť akurát "hodiť pod lietadlo" ... :D
mojto
04.10.07,16:01
Je mozne tie 2 temy nejako zlucit?
endrju
04.10.07,16:02
Je mozne tie 2 temy nejako zlucit?
Áno, treba použiť tlačidlo Nahlás a počkať, až sa nahláseniu bude venovať moderátor tejto porady.
severka1
04.10.07,16:26
start balliky v banke budu, a bude ich dost, ziaden strach pred eurom, potrva to kratko, a po case nic nepachne korunou, kazdy sa jej bude co najskor chciet zbavit, pri preratavani v obchode to nebude take tazke ak bude kassa ktora to vie hned preratat. zivnostnik /maly/ si bude trochu trapit mozgove zavity ale da sa to zvladnut, no a o 2 mesiace uz bude pohoda, po pol roku budu ludia este preratavat na koruny, ale opotom ich to prestane bavit adios koruna!
endrju
04.10.07,16:37
start balliky v banke budu, a bude ich dost, ziaden strach pred eurom, potrva to kratko, a po case nic nepachne korunou, kazdy sa jej bude co najskor chciet zbavit, pri preratavani v obchode to nebude take tazke ak bude kassa ktora to vie hned preratat. zivnostnik /maly/ si bude trochu trapit mozgove zavity ale da sa to zvladnut, no a o 2 mesiace uz bude pohoda, po pol roku budu ludia este preratavat na koruny, ale opotom ich to prestane bavit adios koruna!

Považujem tento pohľad za dosť zjednodušený.
Pokús sa chvíľu rozmýšľať nad scenárom daňovej alebo inej kontroly, ktorá bude vo firme po zavedení € a bude venovaná obdobiam pred zavedením €.

Môžem sa staviť, že kontrolné orgány budú požadovať aspoň jeden prehľad, ktorý bude možné iba dodatočne vygenerovať z dát uložených niekde v informačnom systéme.
"Vyťahovanie" údajov z počítača nie je to isté, čo vytiahnutie šanónu s papiermi zo skrine.
Ako prebehne také vyťahovanie údajov z počítača?
Počuli alebo čítali sme už niečo o Murphyho zákonoch? ;) :cool:
mojto
04.10.07,16:42
Aj ja si myslim, že to nebude také jednoduché, severka1, pozhovaraj sa s nejakým Nemcom či Talianom, aj po takmer 5 rokoch plačú za tými svojimi markami a lirami.
severka1
12.10.07,18:01
no mojto, plakat budeme aj my za korunkami,:mee: ale nam to nepomoze, takze sa musime na to pripravit :D cas a vyvoj nezastavis
fizzy
07.11.07,08:12
Prosim Vas, ako to je so zavedenim EURA resp. s vystavenim cien v SKK aj EUR.
na www.finance.gov.sk som nasiel iba nieco take, ze pre spolocnosti ktore neprichadzaju do styku s konecnym zakaznikom tak budu uvadzat ceny v EUR az po 1.1.2009. Ostatny po zverejneni prevodneho kurzu (termin este nieje znamy).
Je to tak? alebo ako to je? Neviete?
fizzy
07.11.07,09:20
Tak v tomto zakone sa pise konecne nieco konkretne, konkretne v § 18 (ŠIESTA ČASŤ DUÁLNE ZOBRAZOVANIE). Tu je pisane ak som dobre pochopil ze pri plateni medzi pravnickymi osobami a podnikatelmi nieje nutne dualne zobrazovanie, odsek (7). A taktiez na fakturach, zmluvach a pod. len konecne suhrne vysledky podla odseku (6).

Generalny zakon (http://www.euro.vlada.gov.sk/data/files/3371.doc)
mysimis
07.11.07,12:12