yoyka
15.10.07,14:43
tak toto som ešte nazažila. Vo februári tohto roku som si bola na katastri vytiahnuť zoznam mojich listov vlastníctva. Všetky parcely som si skontrolovala, všetko bolo OK. Z druhej ruky som sa dozvedela, že "šikovní" susedovci si vybavovali majetky, a ževraj majetky urbárskeho spoločenstva, kde som spoluvlastníkom aj ja, si napísali na svoje meno. Zašla som na kataster, či je to pravda, samozrejme, že mi to potvrdili, už je to v súkromnom vlastníctve. Susedovci si pravdepodobne našli nejakých svedkov, ktorí im dosvedčili a podpísali, že oni tie majetky roky užívali. Ešte som sa nedopátrala k zoznamu, ktorí svedkovia im to podpísali. Neviem, čo mám vlastne robiť. Na katastri mi povedali, že si to môžem cez súd napadnúť. Lenže, ja nemám chuť, sa ťahať po súdoch. Neviete niekto poradiť?
Maňaska
15.10.07,12:50
Možno nemáš chuť, ale ver mi, skončí to na súde. Priprav sa.
Alebo nechuť chodiť po súdoch je väčšia ako domáhanie sa vlastníckych práv?
yoyka
15.10.07,13:18
som z toho trošku sklamaná, akí dokážu byť ľudia, preto tá nechuť. Mrzí ma aj to, že asi pred mesiacom u nás bola suseda a ona je taká herečka, ako jej záleží na vzťahoch , aby sme sa nehádali - pochytili sme sa pre jednu maličkosť, ako ju to strašne mrzí a podobné drísty .
Maňaska
15.10.07,13:27
Ľudia dokážu byť vždy horší, akoby si predpokladala. Je to tak.

(Ale dokážu byť aj lepší, ako by si predpokladala - ale o tomto teraz nie je reč).

V tvojom prípade doporučujem nevzdať sa svojich práv ale domáhať sa ich právnou cestou - papierovo. Dokázateľnými faktami.
Debaty cez plot so susedkou nemajú žiaden zmysel.
Zapamätaj si: ak sa nebudeš domáhať svojich práv, nebudeš pred svojími susedmi "dobrá" ale hlúpa.
A nedaj na ich reči.
nanik
15.10.07,17:53
Možno to zariadili susedia,ale ja mám taký prípad s našími pozemkami,že ani susedia o tom nevedia že vlastnia naše pozemky a mi ich a kadečije iné.V katastri prebiehala ROEPKA,alebo nejako sa to podobne volá a zakresľovali pozemky.Samozrejme k tomu nikoho nevolali,len na koniec prišiel každému majiteľovi výpis,kde bola č. parcely a rozloha.Nikoho nenapadlo kontrolovať kde sa tieto pozemky nachádzajú keď parcela a rozloha sedela,takže samozrejme okolo svojích domov,ako to bolo celé roky. Teraz sme chceli stavať a zistili sme,že nemáme ani prístup k domu po svojom,takže keby si to nejako susedia rozmysleli,nemusia nás pustiť ani k domu.Na katastri nám povedali,že s tým nič neurobíme,lebo tá firma,ktorá to robila zobrala za to veľké miliony a takto je to zakreslené už v celej SR.Obrátili sme sa na tú firmu, tak tam nám poradili aby sme si odkúpili od susedou a oni od nás tak ako by to malo byť napr. za l.-sk.Toto môžno ešte nejako poriešime,ale najväčší problém vidím s tou časťou ktorú zakreslili cirkvi a od nich neviem či to nejako dostaneme,ak viete ako poradte. Už som sa veľmi rozpísala,ale asi som sa niekomu potrebovala vyrozprávať keď som tu našla takúto tému.Zrejme veľa ľudí má s týmto problémy.
Zoltán Kovács
15.10.07,18:41
Ja mám problém s pozemnými komunikáciami. Mám postavený dom do ktorého sme si chceli natiahnúť plyn. Došli vymeriavať plynovod a na počudovanie na kastastri nie jecesta zakreslená. Podľa katastra nemám ani prístup k vlastnému pozemku, a pritom tá cesta existuje už asi 100 rokov, a dodnes sa používa.
yoyka
16.10.07,08:40
a neviete náhodou poradiť, kde by som zohnala papier, kde im to tí údajní svedkovia podpísali? na obecnom úrade alebo kde?
Dáša_
16.10.07,14:01
a neviete náhodou poradiť, kde by som zohnala papier, kde im to tí údajní svedkovia podpísali? na obecnom úrade alebo kde?

Myslím že tu bude treba v každom prípade žalobu na súd.
mariannak
16.10.07,15:55
a neviete náhodou poradiť, kde by som zohnala papier, kde im to tí údajní svedkovia podpísali? na obecnom úrade alebo kde?

No neviem, ale keď na pozrieš na list vlastníctva, pri mene vlastníka by mal byť titul nadobudnutia, t.j. napr. osvedčenie podľa zák.XY, alebo Vxxx/2007 atď.... Ak by ti boli ochotný na katastri povedať, na základe čoho zapísali zmenu, tak by som sa uberala tým smerom. Neviem ak to funguje na katastri vo Vašom meste. Nadobudnutie nehnuteľnosti vydržaním sa robí notárskou zápisnicou, tak by ti bolo treba zistiť, ktorý notár spísal notársku zápisnicu. Tam by sa sa mohla dozvedieť viac.
yoyka
17.10.07,10:36
mám taký pocit, že tá notárka, je ich dobrá známa. Nechcela by som jej aspoň zatiaľ niečo vešať na nos. Pretože ona by ich určite hneď informovala, preto by som aj ja chcela mať nejaké záchranné karty v rukáve, aby ma s niečim len tak ľahko nezaskočili. Ja som len chcela vedieť, či sa to nedá napadnúť nejakým iným spôsobom, samozrejme ak to nebude možné tak to dám na súd. Pozerala som si výpis z ROEP-ky (dostala som ho asi tak v začiatkom februára 2007) a tam stále figurujem ako spoluvlastníčka a zrazu je tá parcela pod novým číslom a so súkromným majiteľom. Zatiaľ všetkým vďaka za rady, ak by ste o niečom ešte vedeli napíšte
m.hladka
17.10.07,11:09
A čo tak staré dobre porekadlo :klin sa klinom vybíja? Nájsť si tiež svedkov a tým istým spôsobom dostať svoje majetky naspäť.
elli
19.10.07,17:34
A čo tak staré dobre porekadlo :klin sa klinom vybíja? Nájsť si tiež svedkov a tým istým spôsobom dostať svoje majetky naspäť.

Proti listu vlastnictva sa bez suhlasu zapisanych vlastnikov vydrzanie osvedcit neda.

Pokial nevzniesli namietky v ROEPe a nedokladovali tam svoje vlastnictvo, je potrebne naozaj ist do sudneho sporu, a to skor, kym ich napadne previest svoje vydrzanim ziskane pozemky na niekoho tretieho.

K notarskej zapisnici sa mozes dostat na katastri, v takzvanej "zbierke listin" maju ulozene vsetky listiny, na zaklade ktorych sa vykonali zapisy. Staci tam zobrat tie predosle listiny osvedcujuce vlastnictvo, vypis z ROEPu a trvat na tom, ze si osobou, ktora "osvedcila pravny zaujem" nahliadnut do prislusnej listiny, v tomto pripade notarskej zapisnice. Mozes pozadovat aj vyhotovenie kopie z tejto listiny.

Este pred zacatim sudneho sporu skus susedke jemne naznacit, ze o tom vies a ak neuvedie veci na pravu mieru, podas trestne oznamenie pre trestny cin podvodu. Ak ani na to nezaberie, aj to je cesta - navyse bezplatna (bez sudnych poplatkov, nakladov na znalcov, advokatov a pod.).
Ak sa rozhodnes ist cestou trestneho oznamenia, po zacati trestneho konania ziadaj, aby bol zablokovany predmetny majetok (aby s nim obvineni nemohli nakladat), pretoze mas dovodnu obavu, ze ho prevedu na niekoho ineho a tym zmaria ucel trestneho konania z hladiska poskodeneho teda Teba.
yoyka
22.10.07,13:48
bola som na katastri, mali tam aj tú notársku zápisnicu, lenže tam žiadne podpisy neboli.
Budem musieť sa tam vrátiť, pretože toto konanie susedky ma zaskočilo, takže som si to dopodrobna nestihla pozrieť. Elli vďaka za cenné rady
Marek K
23.10.07,04:54
bola som na katastri, mali tam aj tú notársku zápisnicu, lenže tam žiadne podpisy neboli.
Budem musieť sa tam vrátiť, pretože toto konanie susedky ma zaskočilo, takže som si to dopodrobna nestihla pozrieť. Elli vďaka za cenné rady

Podpisy tam ani byť nemohli. Podpísaný originál notárskej zápisnice sa zakladá ako verejná listina. (podpisuje sa len jeden výtlačok) Všetky ostatné vyhotovenia sú len overené notárom že súhlasia s originálom.
Je tam len napísané meno a priezvisko osoby ktorá to podpísala a že to podpísala vlastnou rukou. Tak ako v zákonoch.
yoyka
23.10.07,07:29
lenže tam nebol ani žiadny zoznam tých ľudí, ktorí to podpísali, nie je to nejaké podozrivé?
elli
23.10.07,08:46
lenže tam nebol ani žiadny zoznam tých ľudí, ktorí to podpísali, nie je to nejaké podozrivé?

Hladaj v hlavicke - zapisnica bola spisana v NK JUDr...... za ucasti pritomnych:
a tam ich mas vymenovanych.

Takisto pod textom by mali byt podpisy pripadne aj s vypisanymi menami.
yoyka
05.11.07,13:17
Opäť som navštívila kataster, ukázali mi notársku zápisnicu(asi iba určitú časť), lenže tá zápisnica, lepšie povedané tá časť obsahovala iba vyňatie z pôdneho fondu, samozrejme tá parcela, o ktorej sa bavíme tam nie je. Keď som si žiadala aby mi ukázali aj zvyšok, tak sa ohradili, že to nie je verejné, že tam nemôžem nahliadnuť, majú na to právo? Mám taký pocit, že sa snažia susedovcov kryť. Kde by som všetky materiály zohnala, niekde na súde alebo kde, nemám chuť sa vracať na ten kataster. Mohla by som im niečim pohroziť, neviem, do čoho môžem nahliadnuť a do čoho nie.
elli
03.01.08,16:29
Opäť som navštívila kataster, ukázali mi notársku zápisnicu(asi iba určitú časť), lenže tá zápisnica, lepšie povedané tá časť obsahovala iba vyňatie z pôdneho fondu, samozrejme tá parcela, o ktorej sa bavíme tam nie je. Keď som si žiadala aby mi ukázali aj zvyšok, tak sa ohradili, že to nie je verejné, že tam nemôžem nahliadnuť, majú na to právo? Mám taký pocit, že sa snažia susedovcov kryť. Kde by som všetky materiály zohnala, niekde na súde alebo kde, nemám chuť sa vracať na ten kataster. Mohla by som im niečim pohroziť, neviem, do čoho môžem nahliadnuť a do čoho nie.

Ak mas dostatok dokazov pre svoje tvrdenia, teda ze tie pozemky patrili tebe/rodine a terajsi majitelia sa k nim dostali neopravnene, podaj trestne oznamenie. Ak policia vo veci zacne konat - teda dospeje k zaveru, ze je dovodne podozrenie, ze ide o trestny cin, budes si moct ako poskodena do spisov nahliadat priamo na policii v termine po dohode s vysetrovatelom. Pri podani trestneho oznamenia uved aj to, ze kataster ti odmietol dat k nahliadnutiu kompletnu spisovu dokumentaciu a navrhni, aby si ju ako dokaz vyziadali organy cinne v trestnom konani.

Kataster nema pravo odmietnut ti nahliadnut, ak preukazes, ze si osobou s opravnenym zaujmom. Ak si bola evidovana ako posledny znamy vlastnik, je tym tvoj opravneny zaujem viac nez spolahlivo osvedceny (dokazany)

Doplnujuca otazka - a co na to urbarske spolocenstvo?
Voglein
04.01.08,16:56
Viem ze to je asi teraz nepochopytelne no kataster nepochybil. Pokial bola notarska zapisnica o vydrzani spisana tak ze si nebola uvedena ako byvala vlastnicka a tvoji susedia sa odvolavali len na svedectva o tom ze oni to maju v drzbe ty ako predchadzajuci vlastnik ani nie si mozno spomenuta v notarskej zapisnici a ak to tak je tak kataster fakt nepochybil. Podľa zakona totiz kataster moze dovolit nahliadat do spisov len ucastnikom konania (pokial nie si v notarskej zapisniic uvedena tak ani nie si ucastnickou konania) znie to asi trosku pritiahnuto za vlasy ale je to tak.
Najlepsie fakt bude ak podas v prvom rade trestne oznamenie a pootm by bolo este dobre podat na sude ziadost o vydanie predbezneho opatrenia na zákaz nakladania z nehnutelnostou.
Kataster poskytne original veskereho spisoveho materialu sudu a policajti dostanu zo vsetkeho kopie cize nahliadnut do materialov mozes potom pri vysetrovani na policii a sude.
Viem ze si spominala ze to nechces tahat po sude ale zial nemas inu moznost zrusit rozhodnutie katastra o zavkladovani notarskej zapisnice moze len sud :(
Tazko sa to asi chape ale je vyhodnejsie pri vydrziavani sa tvarit ze povodneho vlastnika nepoznate a neviete kde sa zdrziava :( uetri sa totiz mnoho penazi a papierov a asi tak to urobili aj tvoji susedia proste sa zatvarili ze nevedia ze si a kde si a takto to dali aj do zapisnice. Takze sa a povedat ze neposkytli pravdive skutocnosti ani notarovi pri spisani zapisnice nakolko sa pri nej zaviazali ze poskytli pravdive udaje :P jednoznacne sa obrat ako som uz spomenula ako na policiu tak aj na sud
Eulalia
04.01.08,17:42
Ak sa na súde podá návrh na predbežné opatrenie, tak sa v určitej lehote po podaní tohto návrhu musí podať riadna žaloba. V tomto prípade je najlepší postup, ktorý navrhla elli.