predrozvodom
30.10.07,09:24
Dobry den. Potrebujem radu.Mame s manzelkou druzstevny byt ktory sme ziskali ako manzelia.Manzelka by chcela ostat po rozvode byvat v byte s dvomi dospelymi detmi s tym ze mi najde nahradne ubytovanie.Vraj ak by bol byt v osobnom vlastnictve (odkupeny) musela by mi vyplatit polovicu ceny bytu.Takto vraj staci ked mi najde nahradne ubytovanie.Je to pravda a co mam rozumiet pod nahradnym ubytovanim? Mam taky pocit , ako by chcela so mnou vybabrat a najst mi hocico napr. garzonku. Dakujem za radu
karpis
30.10.07,08:28
Manželka má pravdu, pokiaľ ide o družstevný byt, je povinná zabezpečiť Vám primerané náhradné ubytovanie .Pokiaľ by bol byt v OV tak je to tak ako píšete.
Chobot
30.10.07,09:16
Dobry den. Potrebujem radu.Mame s manzelkou druzstevny byt ktory sme ziskali ako manzelia.Manzelka by chcela ostat po rozvode byvat v byte s dvomi dospelymi detmi s tym ze mi najde nahradne ubytovanie.Vraj ak by bol byt v osobnom vlastnictve (odkupeny) musela by mi vyplatit polovicu ceny bytu.Takto vraj staci ked mi najde nahradne ubytovanie.Je to pravda a co mam rozumiet pod nahradnym ubytovanim? Mam taky pocit , ako by chcela so mnou vybabrat a najst mi hocico napr. garzonku. Dakujem za radu

Tak ako píše karpis, stačí, keď ti ona nájde napr. nájom iného bytu (aj tej garsónky) takže nie náhradný byt do vlastnícta, ako si mnohí mylne myslia :rolleyes:.

Musíš si uvedomiť, že vy ten družstevný byt nevlastníte, ste tam len ako nájomcovia. Takže ona zostane naďalej v nájme v tom družstevnom byte a tebe nájde iný nájomný byt. Ani by si nemohol požadovať iný byt alebo jeho vyplatenie, pokiaľ je to družstevný.
Mária27
30.10.07,19:56
Za družstevný byt môžeš od nej žiadať polovicu trhovej hodnoty bytu - za predpokladu, že ste nárok na uzatvorenie zmluvy o nájme získali za trvania manželstva (že nemala také právo ona za slobodna).
matonni1
30.10.07,20:41
Ja môžem z vlastnej nepríjemnej skúsenosti povedať, že po rozvode v r. 2001 sme naozaj riešili súdnou cestou komu z rozvedených manželov ostane ďalej nájom družstevného bytu. Naozaj je tu aj tá možnosť, že by Ti našla len náhradné ubytovanie, resp. nejaký nájom, ktorý stačí len dohodnúť, dať Ti to písomne na vedomie a Ty ak ho neprijmeš, tak smola. Iná je otázka vysporiadania si BSM po rozvode, do ktorého patrí aj družstevný byt. Tu som musela umožniť súdom určenému znalcovi ohodnotiť po 6 rokoch po rozvode byt, aj keď je družstevný a musela som vydokladovať, čo som za dobu po rozvode v byte opravila, zrekonštruovala. v prípade, keby som to nevydokladovala, bolo by sa to zahrnulo do znaleckej ceny. Druhá strana má nárok na vyplatenie 1/2- aktuálnej trhovej ceny. Ako keby ten byt bol v OV. Takže ešte problém, neberie sa do úvahy cena bytu, resp. členského podielu v čase rozvodu, ale v čase vyporiadania BSM. Pravda je, že ak sa budete vedieť dohodnúť na trhovej cene bytu, súd nemá dôvod určiť znalecké dokazovanie. Mám to veľmi čerstvé
predrozvodom
31.10.07,21:38
Pre matonni1

Co je to ...vysporiadanie si BSM po rozvode?Nerozumiem skratke BSM.

Pre ostatnych

Dost som prekvapeny ze sa da takto lahko zbavit chlapa z bytu aj ked je druzstevny. Ziskali sme ho predsa spolu pocas manzelstva.Ved potom staci manzelke po rozvode odkupit byt za 20 000sk do os. vlastnictva a ziska byt za 1 500 000sk.A to sudu nebude vadit?
Mária27
31.10.07,22:26
Pre matonni1

Co je to ...vysporiadanie si BSM po rozvode?Nerozumiem skratke BSM.

Pre ostatnych

Dost som prekvapeny ze sa da takto lahko zbavit chlapa z bytu aj ked je druzstevny. Ziskali sme ho predsa spolu pocas manzelstva.Ved potom staci manzelke po rozvode odkupit byt za 20 000sk do os. vlastnictva a ziska byt za 1 500 000sk.A to sudu nebude vadit?

BSM = bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

Po rozvode jeden z bytu odísť musí - nebudete predsa bývať spolu. Buď sa dohodnete, kto odíde, alebo o tom rozhodne súd. To je o tom, kto bude v byte bývať. Čítaj Občiansky zákonník od § 703, hlavne 705.

Druhá vec je rozdelenie sa s vecami vo vlastníctve - v spoluvlastníctve. Čítaj občiansky zákonník od § 143. Podelíte si nábytok, auto ... ak máte aj nehnuteľnosti. Ak ste nadobudli družstevný byt spolu, členstvo v družstve (členské práva a povinnosti) a členský podiel má majetkovú hodnotu = trhová hodnota bytu. Ak zostane manželka výlučnou nájomníčkou a členkou, a byt sa ohodnotí na 1,5 mil. musí ti polovicu z tých peňazí dať.
predrozvodom
01.11.07,16:06
Dakujem vsetkym za radu uz som kludnejsi.Papa