brčko
08.01.08,12:54
5. VZ pre výpočet je hrubý príjem zo zamestnania vrátane odmien za rozhodujúce obdobie vydelený počtom odpracovaných dní? vydelený počtom dní nemocenského poistenie t.j. počtom kalendárnych dní mínus kalend. dni PN, OCR
!!

len som ta trochu doplnila-opravila ;)
Fucta
08.01.08,12:00
odpovede v texteĎakujem brčko za odpoveď, takže mne stačí zaplatiť si odvody od toho 21.1.-31.1. z VZ 9986,- Sk. Takže mi bude stačiť ak si stanovím mzdu za 1/08 vo výške 26.000,00, nepotrebujem to max. 28.142,00. Lebo keď si vypoč. 26tis.:23*9= VZ 10.174,- Sk a to je o niečo viac.
Jana Motyčková
08.01.08,13:51
Vďaka za tak promptnú odpoveď!!! :):):)ffice:office" />http://www.porada.sk/ />


1. keby sa náhodou podarilo ísť na rizikovú PN pred uplynutím 270 dní, tak nemám nárok na DNP. Budem teda platiť celkom zbytočne tých pár dní, resp. mesiacov? Nedá sa to potom nejako získať?
2. Alebo by bola taká možnosť, že nastúpim na PN pred uplynutím 270 dní, čiže DNP počas PN neplatím a ani sa neráta, ale potom PN preruším, nastúpim do práce na pár mesiacov do MD, zasa začnem platiť DNP (medzitým je potrebné nahlásiť iba zmenu alebo ako to funguje, keď nemusím platiť?) a tá doba sa mi nasčitáva? Teoreticky mi tak môže vyjsť aspoň max. materská aj DNP?
3. Súvisí s predošlým príspevkom a síce, keď sa po uplynutí doby 270 dní odhlásim z DNP, môžem prípadne, ak nebudem tehotná dlhšiu dobu, využiť DNP jednoducho aspoň na max. PN (to aby som využila tie zaplatené odvody)? To potom stačí byť aspoň jeden deň pred vznikom PN opätovne prihlásený na DNP?
4. Rozumiem tomu dobre?: nástup na PN 09/08 = výpočet nemocenského z VZ r. 2007 (hrubý príjem)+ DNP 2008, potom nástup na MD r. 2009 (následne bez prerušenia PN) = výpočet materskej z VZ za obdobie 01-08/2008 (hrubý príjem)+DNP 2008?
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc!!!;):)
5. Ešte v odpovedi na môj prvý príspevok ma zaujalo to vrátenie naviac zaplateného poistného (ak VZ zo zamestnania + z DNP prekročí max. VZ), tak sa pýtam, či to SP vráti automaticky alebo o to treba žiadať?
Keď to bude aktuálne, ja sa pravdepodobne pripomeniem, aby som zistila, čo sa dá v mojom prípade urobiť k získaniu tých max. dávok (PN + materská) :D:eek::rolleyes:
1. Bude nárok aspoň na materské. Nemocenské je možné získať až po 270 dňoch a to tak, že PN sa ukončí a nová sa začne.
2. Som nepochopila, ale platí bod 1. Počas PN ak nebudeš poberať nemocenské z DNP, DNP budeš musieť platiť.
3. Na navýšenie nemocenskej sa týmto spôsobom dá DNP využiť, ale po zrušení DNP a opätovnom prihlásení bude PN, ktorá vznikne do 26 týždňov od prihlásenia platená iba z minimálnej mzdy (z DNP).
4.Áno, ak DNP nebude v r.2008 prerušené
5.Treba žiadať.

roberto1000
08.01.08,15:37
Od 1.1.2008 už ako doktorantka nie je považovaná za zamestnanca. Ak jej trvá ten krátky PP s nemocnicou, beží jej 270 dní poistenia, ale ak nie, treba sa čo najskôr akokokoľvek (dobrovoľne nemocensky poistiť). Potom je vhodné to krátke zamestnanie ukončiť a zamestnať sa aspoň na pár dní pred materskou v PP s vyšším príjmom.
Dakujem Janka,
na aku doba staci urobit zmenu PP? A co vlastne zamestnavatel plati zamestnancovi na materskej, aby mi to bolo jasne?
Dakujem
zuzume
08.01.08,17:54
Ahojte,
potrebujem pomoct som na rodicovskej dovolenke a chceli by sme dalsie dieta na matersku dovolenku som nastupila 12:03:2007 aka je podmienka na to aby som dostavala aj pri druhom dietati matersku musim ist do prace alebo staci ak to stihnem do 2 rokov niekde som o tom citala. dakujem
KvetkaK
08.01.08,17:56
Dakujem Janka,
na aku doba staci urobit zmenu PP? A co vlastne zamestnavatel plati zamestnancovi na materskej, aby mi to bolo jasne?
Dakujem
Stačí uzavrieť nový pracovný pomer pár dní pred nástupom na MD. Zamestnávateľ nič neplatí, materskú vypláca sociálna poisťovňa.
roberto1000
08.01.08,20:32
Stačí uzavrieť nový pracovný pomer pár dní pred nástupom na MD. Zamestnávateľ nič neplatí, materskú vypláca sociálna poisťovňa.
Kvetka a na aky plat by to malo byt na tych par dni? Ked ma manzelka teraz prijmy cca 15000 v hrubom? Ma to by byt tak, aby za mesiac bola mzda cca 30000? Tzn. ze ak by mala nove zamestanie 5 dni, tak to bude povedzme 30000/20 prac dni za mesiac? Zamestnavatel teda neplati nic, a pocas RD moze zmenit zamestavatela spat, ze?
vimar_77
08.01.08,21:03
Dobrý deň,
prečítala som väčšinu z príspevkov a myslím si, že mi to je jasné, ale chcem sa opýtať ešte jednu vec.
Moja situácia:
Som momentálne v 7 tt, som zamestnaná (môj hrubý príjem v roku 2007 bol cca 18 000) a v roku 2008 aj budem. Chcem sa teraz prihlásiť a začať si platiť aj DNP, mala by som do termínu nástupu na MD stihnúť tých 26 týždňov.:rolleyes:

Môžem si po uplynutí 26 týždňov, ak ešte nepôjdem na MD navýšiť na ten 1-2 týždne vymeriavací základ DNP na rozdiel 28142 mínus môj VZ zo zamestnania? Bude sa mi potom materská počítať z aktuálneho vymeriavacieho základu, ktorý by už nebol tých 8100 Sk ale okolo 10 000? (plus to, čo mi vyjde z VZ zo zamestnania za rok 2007 )

Na prelome februára a marca by sme však mali ísť so 6-ročnou dcérou obidve na liečenie (21 dní). Budú sa mi tieto tri týždne započítavať do doby 26 týždňov alebo nie? Mám to liečenie vykazovať ako MOJE liečenie, alebo je to výhodnejšie ako Očr (teda, že som sprevádzala dcéru?)

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, neskutočne si cením ochotu a čas všetkých odborníkov, ktorí tu radia.
vimar_77
08.01.08,21:07
Ešte som chcela dodať, že liečenie máme schválené obidve, ja aj dcéra.
Jana Motyčková
09.01.08,06:47
Ahojte,
potrebujem pomoct som na rodicovskej dovolenke a chceli by sme dalsie dieta na matersku dovolenku som nastupila 12:03:2007 aka je podmienka na to aby som dostavala aj pri druhom dietati matersku musim ist do prace alebo staci ak to stihnem do 2 rokov niekde som o tom citala. dakujem
Zamestnanie trvá ?
Jana Motyčková
09.01.08,06:54
Dobrý deň,
prečítala som väčšinu z príspevkov a myslím si, že mi to je jasné, ale chcem sa opýtať ešte jednu vec.
Moja situácia:
Som momentálne v 7 tt, som zamestnaná (môj hrubý príjem v roku 2007 bol cca 18 000) a v roku 2008 aj budem. Chcem sa teraz prihlásiť a začať si platiť aj DNP, mala by som do termínu nástupu na MD stihnúť tých 26 týždňov.:rolleyes:

Môžem si po uplynutí 26 týždňov, ak ešte nepôjdem na MD navýšiť na ten 1-2 týždne vymeriavací základ DNP na rozdiel 28142 mínus môj VZ zo zamestnania? Bude sa mi potom materská počítať z aktuálneho vymeriavacieho základu, ktorý by už nebol tých 8100 Sk ale okolo 10 000? (plus to, čo mi vyjde z VZ zo zamestnania za rok 2007 )

Na prelome februára a marca by sme však mali ísť so 6-ročnou dcérou obidve na liečenie (21 dní). Budú sa mi tieto tri týždne započítavať do doby 26 týždňov alebo nie? Mám to liečenie vykazovať ako MOJE liečenie, alebo je to výhodnejšie ako Očr (teda, že som sprevádzala dcéru?)

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, neskutočne si cením ochotu a čas všetkých odborníkov, ktorí tu radia.
Ak nemieniš zrušiť zamestnanie pred nástupom na materskú tak pre túto materskú DNP nemá význam (nesplníš 270 dní z DNP). DNP má význam pre prípadnú PN, OČR po skončení materskej.
Ak budeš liečenie vykazovať ako OČR, budeš mať zaplatených iba 10 dní (55% z DVZ), zvyšok máš v práci neplatené. Ak by si mala aj DNP, tak bude OČR platené aj z toho DNP.
Ak budeš liečenie vykazovať ako PN, prvé 3 dni dostaneš 25%, zvyšných 18 dní 55% DVZ zo zamestnania. Z DNP nedostaneš nič, aj keby si ho mala.
Takže výhodnejšie mi vychádza PN.
Natty
09.01.08,07:01
Ďakujem pekne, začínam sa v tom trošku orientovať, Vaše odpovede mi veľmi pomohli!!! Idem sa teda na to DNP prihlásiť a ďalej sa uvidí... Potom sa zasa prípadne budem pýtať. Vrelá vďaka ešte raz!!!
zuzume
09.01.08,07:01
ano zamestnanie trva
Jana Motyčková
09.01.08,07:07
Ak zamestnanie trvá, aj doba počas rodičovskej dovolenky sa počíta do doby nemocenského poistenia. Takže nárok na materské by mal byť.
zuzume
09.01.08,07:19
to znamena ze matersku by som dostavala tu istu ako pri prvom dietati a je jedno ci to stihnem do 2 rokov alebo staci dieta porodit po dobu trvania rodicovskej dovolenky?
jomak
09.01.08,11:32
Dobrý den,

Dnes som bola na socialnej poistovni požiadat a narok na materske z DNP, na ktore som sa prihlasila od 1.1.2008. Nemocensky som poistena povinne zo zamestnania už 5 rokov. Pani v socialnej poistovni mi žiadost prebrala s dodatkom že nedostanem z DNP nič pretože na narok z DNP je podmienka 270dní akehokoľvek ukončeneho nemocenskeho poistenia .
Nedalo mi to tak som si pozrela aj stránku soc. poistovne a tam sa ohladom zmeny legislatívy od 1.1.2008 hovorí aj toto:
"Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia" tolko oficialna stránka soc. poisťovne.
Môžte mi ktomu niečo napísať, či je to správna intrpretácia?? V zákone som nič také nenašla.

Ďakjem za odpoveď.
Jana Motyčková
09.01.08,11:52
to znamena ze matersku by som dostavala tu istu ako pri prvom dietati a je jedno ci to stihnem do 2 rokov alebo staci dieta porodit po dobu trvania rodicovskej dovolenky?
Materská by zrejme nebola rovnaká. Ak by nástup na MD bol v r.2008, MD by sa počítala z údajov r.2007, ak by nástup bol v r.2009 MD by sa počítala z pravdepodobného zárobku (suma, ktorú by si dostávala na výplatu v čase nástupu na MD, keby si robila - stanovuje zamestnávateľ).
mimi32
09.01.08,11:52
ahojte, prosim prosim, najde sa tu nejaka dobra dusicka, ktora by mi mohla odpovedat na moje otazky? Uz som ich pisala na predchadzajucich stranach, ale strasne rychle to tu frci a bojim sa ze si ten moj prispevok nikto nevsimne. ...tu je ten povodny prispevok:

Ahojte,
snazila som sa precitat vsetky stranky, ale bolo to dost narychlo tak som si mozno niekde nevsimla ak sa nahodou uz riesil podobny problem ako mam ja, tak sa vopred ospravedlnujem ak by som sa pytala na veci davno zname. Prosim vas, mohli by ste mi niekto poradit co mam robit v mojom pripade?

Momentalne som na RD, v july 2008 sa mi narodi dalsie babenko, to bude mat starsi prave dva roky, cize ako sa hovori pojdem na retazovu matersku. Na prvu som nastupovala ako zamestnanec a mala som maximalnu matersku. Min. rok v lete som sa nechala "opantant" -)) vidinou dvojnasobnej materskej (vtedy sme uz uvazovali o druhom potomkovi) a zacala som si platit aj DNP - nastastie len z minimalneho VZ.

Teraz po tej novelizacii mam ale taky blby pocit ze mi to DNP bude uplne zbytocne, kedze ak stale plati to ze aj druha materska by sa mi mala pocitat z platu aky som mala u zamestnavatela, tak uz tym platom presiahnem maximalny VZ. Takze teraz vobec neviem co s tym. Stacilo by mi keby sa mi podarilo nejako ziskat aspon to co som do toho DNP investovala. Niekde som citala ze by sa to dalo poriesit napr. PN-kou. Ale nie som si ista, ci ako zena na RD mozem mat narok na PN (teda myslim len z DNP).
Ak ano, stale plati to, ze najskor musim splnit podmienku tych 270 dni platenia DNP?
A druha otazka (ak by to hore bolo ano), ako by som po tych 270 dnoch mala riesit to DNP? Mam zostat nadalej prihlasena, alebo sa mozem odhlasit, je tam nejaka ochranna doba pre tehotne (pre pripad ze by som teda potom nastupila na PN a chcela si to nechat preplatit)
Pripadne existuje aj nejaka ina moznost ako toto poriesit?

Dakujem velmi pekne za vsetky rady!

vystresovana mamina-))
Jana Motyčková
09.01.08,11:55
Dobrý den,

Dnes som bola na socialnej poistovni požiadat a narok na materske z DNP, na ktore som sa prihlasila od 1.1.2008. Nemocensky som poistena povinne zo zamestnania už 5 rokov. Pani v socialnej poistovni mi žiadost prebrala s dodatkom že nedostanem z DNP nič pretože na narok z DNP je podmienka 270dní akehokoľvek ukončeneho nemocenskeho poistenia .
Nedalo mi to tak som si pozrela aj stránku soc. poistovne a tam sa ohladom zmeny legislatívy od 1.1.2008 hovorí aj toto:
"Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia" tolko oficialna stránka soc. poisťovne.
Môžte mi ktomu niečo napísať, či je to správna intrpretácia?? V zákone som nič také nenašla.

Ďakjem za odpoveď.
Táto interpretácia nie je celkom správna, ale v zákone je iná možnosť nepriznania dávky z DNP. Za pokus stojí odvolanie sa voči rozhodnutiu. Ale nedávam tomu veľkú nádej.
Jana Motyčková
09.01.08,12:01
ahojte, prosim prosim, najde sa tu nejaka dobra dusicka, ktora by mi mohla odpovedat na moje otazky? Uz som ich pisala na predchadzajucich stranach, ale strasne rychle to tu frci a bojim sa ze si ten moj prispevok nikto nevsimne. ...tu je ten povodny prispevok:

Ahojte,
snazila som sa precitat vsetky stranky, ale bolo to dost narychlo tak som si mozno niekde nevsimla ak sa nahodou uz riesil podobny problem ako mam ja, tak sa vopred ospravedlnujem ak by som sa pytala na veci davno zname. Prosim vas, mohli by ste mi niekto poradit co mam robit v mojom pripade?

Momentalne som na RD, v july 2008 sa mi narodi dalsie babenko, to bude mat starsi prave dva roky, cize ako sa hovori pojdem na retazovu matersku. Na prvu som nastupovala ako zamestnanec a mala som maximalnu matersku. Min. rok v lete som sa nechala "opantant" -)) vidinou dvojnasobnej materskej (vtedy sme uz uvazovali o druhom potomkovi) a zacala som si platit aj DNP - nastastie len z minimalneho VZ.

Teraz po tej novelizacii mam ale taky blby pocit ze mi to DNP bude uplne zbytocne, kedze ak stale plati to ze aj druha materska by sa mi mala pocitat z platu aky som mala u zamestnavatela, tak uz tym platom presiahnem maximalny VZ. Takze teraz vobec neviem co s tym. Stacilo by mi keby sa mi podarilo nejako ziskat aspon to co som do toho DNP investovala. Niekde som citala ze by sa to dalo poriesit napr. PN-kou. Ale nie som si ista, ci ako zena na RD mozem mat narok na PN (teda myslim len z DNP).
Ak ano, stale plati to, ze najskor musim splnit podmienku tych 270 dni platenia DNP?
A druha otazka (ak by to hore bolo ano), ako by som po tych 270 dnoch mala riesit to DNP? Mam zostat nadalej prihlasena, alebo sa mozem odhlasit, je tam nejaka ochranna doba pre tehotne (pre pripad ze by som teda potom nastupila na PN a chcela si to nechat preplatit)
Pripadne existuje aj nejaka ina moznost ako toto poriesit?

Dakujem velmi pekne za vsetky rady!

vystresovana mamina-))
Ak už zo zamestnania bude maximálna materská, tak pre materské je DNP zbytočné. Počas poberania materského nemáš nárok na inú dávku z nemocenského poistenia. Ale DNP sa dá využiť na získanie nemocenského pri tvojej PN alebo na získanie ošetrovného pri chorom dieťati - nárok z DNP je aj počas poberania RP. Nárok na oŠetrovné z DNP je hneď od prvého dňa DNP, nárok na nemocenské je, ak je splnených 270 dní poistenia - to ale splnené je, lebo do 270 dní sa započíta aj doba poistenia zo zamestanania. Ak by si DNP zrušila, ochranná lehota u tehotnej je 6 mesiacov, ochranná lehota sa vzťahuje aj na nemocenské a ošetrovné.
mimi32
09.01.08,12:09
Perfektne, dakujem za rychlu odpoved, cize ak to spravne chapem, tak by ma mohol moj gynekolog kludne vypisat na PN aj teraz, ked este nemam tych 270 dni poistenia DNP a papier by som rovno odniesla do SP.
jomak
09.01.08,12:14
Aká je potom ešte možnosť nepriznania davky z DNP zo zakona ?

Dakujem
jomak
09.01.08,12:27
Táto interpretácia nie je celkom správna, ale v zákone je iná možnosť nepriznania dávky z DNP. Za pokus stojí odvolanie sa voči rozhodnutiu. Ale nedávam tomu veľkú nádej.


Aká je potom ešte možnosť nepriznania davky z DNP zo zakona ?

Dakujem
Jana Motyčková
09.01.08,13:33
§ 58 - nároky na ND z viacerých poistení.
hlaja
09.01.08,13:52
Myslela som si to iste ako Jankasm, avsak prave dnes riesim so zamestnankynou, ktora ide na matersku vo februari 08 problem, ktory vyvstal po navsteve SP. Zakon o socialnom poisteni sice tvrdi, ze ma narok zo vsetkych poisteni (teda ako zamestnanec i ako DNP osoba), avsak vykladom zo Socialnej poistovne si upravili, ze pracovny pomer musi byt uz ukonceny, ak si chce uplatnit matersku aj z DNP poistenia.
Takze doporucujem skoncit PP (co umoznuje pripadne preplatenie dovolenky pri vacsom zostatku tiez) a par dni pred nastupom na dovolenku uzatvorit novy pracovny pomer s hrubou mzdou 28.142 Sk.
zuzume
09.01.08,15:20
ale nechystam sa vratit do prace ak by som zostala tehotna to by som potom asi mala nastupit do zamestnania keby som chcela dostavat matersku a nieviete mi poradit kolko by som mala odpracovat?
MaxMan
09.01.08,17:48
Dobrý deň,

manželka je tehotná v 5 týždni tehotenstva a chceli by sme vedieť ako získať čo najvyššiu materskú.

Jej pripad je nasledujúci:

K 30.11.2007 skončila pracovný pomer a zostala nezamestnaná. Počas decembra 2007 a januára 2008 si sama platí povinné zdravotné poistenie. Dnes jej poradili, aby sa nahlásila na úrad práce. Zatiaľ je stále nezamestnaná a nevyzerá, že by našla nejakú prácu. Od 18.7.2007 si platí dobrovoľné nemocenské poistenie zo sumy 8500Sk.

Čo by mala spraviť, aby dostala vyššiu materskú? Treba navýšiť vymeriavací základ na nemocenské poistenie? Alebo treba spraviť niečo iné?

Čítal som toto vlákono, ale nie som z toho múdrejší, preto budeme radi, ak nám niekto poradí.

Za odpovede ďakujeme
Gong
09.01.08,18:18
Ahoj neviem, či sa tento problém objavil v tejto téme, ale prosím potrebovala by som radu pre priateľku, ja sa v tejto tematike nevyznám.
Kamarátka je v 16. týždni, je zamestnaná a zároveň szčo. Platí si ZP a SP ako szčo a i zamestnávateľ za ňu odvádza. Chcela by som jej poradiť, ale neviem ako. Ako sa dá v jej prípade dosiahnuť najvyššia materská? Kamarátka by chcela navrhnúť zamestnávateľovi, aby sa pred odchodom na MD dohodli na skončení PP. Bolo by to pre ňu výhodné. Ona nechce mať so zamestnávateľom už nič spoločné. Nevychádzali si dobre. Keď nastúpi na MD musí si pozastaviť činnosť? Ako to potom bude s odvodmi ak si nepozastaví činnosť. Kto vlastne platí materskú, ak by odišla na MD a nedala výpoveď pred MD, zamestnávateľ jej niečo uhrádza? Plnú výšku príjmu? Prosím vysvetlili by ste mi presný postup pri odchode na MD, kedy má ísť do SP si vybaviť materskú, čo všetko potrebuje, atd, V tejto oblasti som fakt mimo, vlastné detičky ešte nemám a doteraz ma to pravdupovediac moc nezaujímalo, nemalo prečo. Ďakujem za každú radu budem veľmi rada a vďačná.
papa Gong
celestina
09.01.08,19:29
PRE MAXMAN: Odhlásiť z DNP a následne prihlásiť ju z max. VZ a materskú potom bude dostávať z tohto poistenia cca 15000 Sk. Musí to stihnúť tak, aby to nové DNP trvalo aspoň 26. týždňov
vimar_77
09.01.08,19:46
Ak nemieniš zrušiť zamestnanie pred nástupom na materskú tak pre túto materskú DNP nemá význam (nesplníš 270 dní z DNP). DNP má význam pre prípadnú PN, OČR po skončení materskej.
Ak budeš liečenie vykazovať ako OČR, budeš mať zaplatených iba 10 dní (55% z DVZ), zvyšok máš v práci neplatené. Ak by si mala aj DNP, tak bude OČR platené aj z toho DNP.
Ak budeš liečenie vykazovať ako PN, prvé 3 dni dostaneš 25%, zvyšných 18 dní 55% DVZ zo zamestnania. Z DNP nedostaneš nič, aj keby si ho mala.
Takže výhodnejšie mi vychádza PN.

Ale vo všetkých predchádzajúcich príspevkoch som našla, že materská sa vypočítava z aktuálnych poistení - teda zo zamestnania a ak mám DNP, tak aj z toho, stačí ak som bola platcom 270 dní a k é h o k o ľ v e k poistenia, či nie?
V zákone predsa nie je definované, že MUSÍM ukončiť PRÁVE poistenie zo zamestnania, môžem ukončiť DNP. Predsa v novele od 1.1.2008 sa nešpecifikuje, že tých 270 dní sa viaže vyslovene len na DNP (môže to byť kombinácia oboch), alebo ako to je?
Je to len zase svojský výklad zákona sociálnou poisťovňou?
celestina
09.01.08,20:09
Podľa mňa je to tiež tak. Preto bol zmenený aj § 48, kde bol odsek 2 úplne vypustený. A pokiaľ sa s takým prípadom stretnem, tak budem v odvolaní argumentovať aj týmto.
Dorjan
09.01.08,20:57
PRE MAXMAN: Odhlásiť z DNP a následne prihlásiť ju z max. VZ a materskú potom bude dostávať z tohto poistenia cca 15000 Sk. Musí to stihnúť tak, aby to nové DNP trvalo aspoň 26. týždňov
Ja som taktiež tehotná v 5 týždni. DNP platím z minima a tých 270 dní budem mať splnených až v marci 2008. Chcem sa spýtať či mi pomôže si teraz , keď ešte nie je splnená podmienka 270 dní ,sa odhlásiť z DNP a hneď sa aj prihlásiť z max.VZ, aby som stihla 26 týždňov pred pôrodom na prilepšenie si materskej ? Momentálne som evidovaná na úrade práce od 1.11.2007. Zamestnaná som bola v jednom podniku 3 roky a výpoveď som si dala k 31.10.2007
MaxMan
10.01.08,06:33
PRE MAXMAN: Odhlásiť z DNP a následne prihlásiť ju z max. VZ a materskú potom bude dostávať z tohto poistenia cca 15000 Sk. Musí to stihnúť tak, aby to nové DNP trvalo aspoň 26. týždňov

Ako to je potom s tým, že bude na úrade práce ak bude dostávať podporu v nezamestnanosti? Bude sa jej materská počítať aj z toho, alebo na túto formu nemá nárok?
Jana Motyčková
10.01.08,06:57
Ja som taktiež tehotná v 5 týždni. DNP platím z minima a tých 270 dní budem mať splnených až v marci 2008. Chcem sa spýtať či mi pomôže si teraz , keď ešte nie je splnená podmienka 270 dní ,sa odhlásiť z DNP a hneď sa aj prihlásiť z max.VZ, aby som stihla 26 týždňov pred pôrodom na prilepšenie si materskej ? Momentálne som evidovaná na úrade práce od 1.11.2007. Zamestnaná som bola v jednom podniku 3 roky a výpoveď som si dala k 31.10.2007 Treba urobiť, ako píšeš - čo najskôr odhlásiť DNP a znovu prihlásiť DNP s maximálnym VZ.
Jana Motyčková
10.01.08,06:59
Ako to je potom s tým, že bude na úrade práce ak bude dostávať podporu v nezamestnanosti? Bude sa jej materská počítať aj z toho, alebo na túto formu nemá nárok?
Podora v nezamestnanosti nemá žiaden vplyv na materské.
Jana Motyčková
10.01.08,07:03
Ale vo všetkých predchádzajúcich príspevkoch som našla, že materská sa vypočítava z aktuálnych poistení - teda zo zamestnania a ak mám DNP, tak aj z toho, stačí ak som bola platcom 270 dní a k é h o k o ľ v e k poistenia, či nie?
V zákone predsa nie je definované, že MUSÍM ukončiť PRÁVE poistenie zo zamestnania, môžem ukončiť DNP. Predsa v novele od 1.1.2008 sa nešpecifikuje, že tých 270 dní sa viaže vyslovene len na DNP (môže to byť kombinácia oboch), alebo ako to je?
Je to len zase svojský výklad zákona sociálnou poisťovňou?
Výklad SP je "svojský", ak chceš, môžeš ísť do sporu so SP, ale SP môže použiť §58 - pre nárok na ND z viacerých poistení sa nárok posudzuje z každého poistenia samostatne. Ak by to dopadlo pri súdnom spore si netrúfam odhadnúť, preto doporučujem materské riešiť radšej tak, aby bola maximákna materská bez rizika sporu so SP.
Dorjan
10.01.08,07:05
Treba urobiť, ako píšeš - čo najskôr odhlásiť DNP a znovu prihlásiť DNP s maximálnym VZ.
Ďakujem veľmi pekne. A odhlášku a zároveň aj prihlášku na max.VZ môžem dať v SP v jeden deň ?
celestina
10.01.08,07:31
Áno ale s rôznymi dátumami. Napr. odhláška 11.1.2008 a prihláška 12.1.2008 samozrejme na samostatných RLFO.
Dorjan
10.01.08,08:28
Áno ale s rôznymi dátumami. Napr. odhláška 11.1.2008 a prihláška 12.1.2008 samozrejme na samostatných RLFO.
Ďakujem.Zajtra bežím do SP.
lulusik77
10.01.08,11:32
Dobry den, chcela by som sa opytat takuto vec. A poprosit velmi pekne o radu. Som zamestnana od 15.8.2007, momentalne som tehotna, v 7tt, termin porodu august 2008. Zmluvu v praci mam na dobu urcitu do 31.8.2008,cize bohuzial o pracu asi pridem. Na matersku odidem pravdepodobne dakedy v juni. Chcem sa opytat,materska sa pobera 6 mesiacov,co vychadza do decembra 2008. Ale kedze mi prac. pomer skonci k tomu 31.8.2008, budem nadalej dostavat materske od zamestnavatela,alebo ako to bude??? Viete ma odkazat na zakon, kde sa dozviem, na co ako zamestnana tehotna mam a nemam narok? Dakujem velmi pekne.
Jana Motyčková
10.01.08,12:05
Aj po skončení zamestnania budeš "normálne" dostávať materské. Materské vypláca SP podľa údajov zo zamestannia.
jankasm
10.01.08,12:25
Ale vo všetkých predchádzajúcich príspevkoch som našla, že materská sa vypočítava z aktuálnych poistení - teda zo zamestnania a ak mám DNP, tak aj z toho, stačí ak som bola platcom 270 dní a k é h o k o ľ v e k poistenia, či nie?
V zákone predsa nie je definované, že MUSÍM ukončiť PRÁVE poistenie zo zamestnania, môžem ukončiť DNP. Predsa v novele od 1.1.2008 sa nešpecifikuje, že tých 270 dní sa viaže vyslovene len na DNP (môže to byť kombinácia oboch), alebo ako to je?
Je to len zase svojský výklad zákona sociálnou poisťovňou?

To, čo si čítala vo všetkých predchádzajúčich príspevkoch, sme si mysleli, preto sme tak aj radili. Ale po prečítaní výkladu na stránke SP, je to bohužiaľ trošku ináč. A ako píše Janka - somij, tak nie je zaručené, že na súde by to prešlo, aj keď v zákone to nie je presne tak definované, ako si to SP vyložila.
Môžeš kľudne ukončiť aj DNP, a znovu uzatvoriť, pri posudzovaní 270 dní sa berie do úvahy aj kombinácia oboch, dokonca keby si bola SZČO, tak kľudne aj troch, ide len o to, že keď žiadaš napr. ako DNP, tak do 270 dní sa Ti počítajú alebo dni DNP, alebo aj dni zamestnania, ale v tom prípade, len z ukončeného poistenia zamestnanca a rovnako aj z poistenia SZČO len z ukončeného.
Dúfam, že som niečo nedoplietla. :cool:
katjab
10.01.08,19:49
@katjab - Zamestnankyňa sa chystá na materskú začiatkom januára 2008. VZ zo zamestnania predpokladám má okolo 12.000,- Sk. Poistená je viac ako 270 dní.

* Oplatí sa jej prihlásiť na DNP od 01.01.2008 to viem, ale som myslela z rozdielu max-VZ zo zamestnania. /aj keď budú jej počítať materské z DNP z 8.100,-/, tých pár dní by začiatkom februára zaplatila za január z tých 16.142,-, / keď už bude poberať materské aj tak odvody neodvádza, ale sa jej počíta tých 26 týždňov z takéhoto VZ /.

Po ukončení materskej by chcela nastúpiť do zamestnania, a predtým by dala zmenu VZ na minimum.
Počas rodičovskej dovolenky a popri tom zamestnaná, z čoho sa jej bude počítať PN v prípade OČR po 26 týždňoch prihlásenia sa na DNP?
Zo zamestnania + z priemeru z DNP /myslím cca 6* 16.142 + x* 8.100 / dní DNP až do vzniku PN alebo OČR /tým pádom z maxima/?
Uvažujem správne? Opravte ma ak nie!
Ďakujem

@Jozef Mihál - Po 26 týždňoch trvania PN, čo v praxi znamená po skončení materskej sa budú dávky z DNP počítať nie zo základu 8100 Sk, ale už zo skutočného základu dosiahnutého v rozhodujúcom období pre DNP.

Preto sa oplatí urobiť to tak, ako navrhujete - prihlásiť sa na DNP tesne pred nástupom na MD s maximálnym možným základom. Síce materské si tak vylepší len o 148 Sk na deň, ale OČR-ky a nemocenské po materskej už bude mať vysoké. Počas materskej sa samozrejme DNP neplatí - § 140 ods. 1 písmeno a), ale doba DNP beží.

Po výklade SP čo navrhujete, keď sa prihlásila 01.01.2008 z maxima a od zajtra t.j. 11.01.2008 bude na materskej?
Vopred ďakujem
vimar_77
10.01.08,20:20
To, čo si čítala vo všetkých predchádzajúčich príspevkoch, sme si mysleli, preto sme tak aj radili. Ale po prečítaní výkladu na stránke SP, je to bohužiaľ trošku ináč. A ako píše Janka - somij, tak nie je zaručené, že na súde by to prešlo, aj keď v zákone to nie je presne tak definované, ako si to SP vyložila.
Môžeš kľudne ukončiť aj DNP, a znovu uzatvoriť, pri posudzovaní 270 dní sa berie do úvahy aj kombinácia oboch, dokonca keby si bola SZČO, tak kľudne aj troch, ide len o to, že keď žiadaš napr. ako DNP, tak do 270 dní sa Ti počítajú alebo dni DNP, alebo aj dni zamestnania, ale v tom prípade, len z ukončeného poistenia zamestnanca a rovnako aj z poistenia SZČO len z ukončeného.
Dúfam, že som niečo nedoplietla. :cool:

Aha, no tak mi to vychádza, že aj keď si budem platiť DNP (vyjde mi to menej než 270 dní), tak k materskej sa mi to nezohľadní, lebo som neukončila pracovný pomer? Nestačí ukončiť DNP?

Alternatíva 1: čo spravím (dobre alebo zle), ak by som pred nástupom na materskú ukončila pracovný pomer? (predpokladajme, že by som už nechcela po materskej a rodičovskej pracovať tam, kde teraz, alebo by mi zamestávateľ vyšiel v ústrety a po nástupe by mi dal novú pracovnú zmluvu)

Alternatíva 2: Píšete, že ideálny stav je ukončiť prac. pomer a s tým istým zamestnávateľom uzatvoriť nový prac. pomer s max. platom (tých 28 tis. dačo).
Koľko dní pred nástupom na MD to môžem spraviť, aby sa mi materská počítala z toho max. základu?
Nedá sa to poriešiť nejako "papierovo", t.j. že by som mala na zmluve ten plat, do poisťovne by dali moju novú prihlášku na odvody z toho maxima, tým by pre zamestnávateľa vznikli asi zvýšené náklady na môj plat, či nie? To by asi nebol ochotný spraviť (aby mi vyplatil čo len korunu navyše).

Ďakujem za radu.
vimar_77
10.01.08,20:23
No a ešte mi napadla možnosť tri:
Manžel je živnostník - mohol by ma napr. na mesiac zamestnať on, nahlásiť ma na soc. poisťovni, zaplatiť za mňa odvody, aby sa mi počítala materská z tohto základu? (že by to bolo napr. popri mojom súčasnom zamestaní). Môže to byť aj zamestnanie na dohodu, alebo musím mať trvalý PP? Môžem mať viac trvalých PP?
ajobs
10.01.08,21:09
Aha, no tak mi to vychádza, že aj keď si budem platiť DNP (vyjde mi to menej než 270 dní), tak k materskej sa mi to nezohľadní, lebo som neukončila pracovný pomer? Nestačí ukončiť DNP?

Alternatíva 1: čo spravím (dobre alebo zle), ak by som pred nástupom na materskú ukončila pracovný pomer? (predpokladajme, že by som už nechcela po materskej a rodičovskej pracovať tam, kde teraz, alebo by mi zamestávateľ vyšiel v ústrety a po nástupe by mi dal novú pracovnú zmluvu)

Alternatíva 2: Píšete, že ideálny stav je ukončiť prac. pomer a s tým istým zamestnávateľom uzatvoriť nový prac. pomer s max. platom (tých 28 tis. dačo).
Koľko dní pred nástupom na MD to môžem spraviť, aby sa mi materská počítala z toho max. základu?
Nedá sa to poriešiť nejako "papierovo", t.j. že by som mala na zmluve ten plat, do poisťovne by dali moju novú prihlášku na odvody z toho maxima, tým by pre zamestnávateľa vznikli asi zvýšené náklady na môj plat, či nie? To by asi nebol ochotný spraviť (aby mi vyplatil čo len korunu navyše).

Ďakujem za radu.


Alternatíva 2 je správna - ak máš už splnenú podmienku nemocenského poistenia zamestnanca 270 dní v posledných 2 rokoch, potom stačí ukončiť PP, a ďalší deň ho znova uzatvoriť (je jedno, kto bude nový zamestnávateľ). Z nového PP sa bude počítať materské - stačí, aby nový PP trval čo len jeden deň - samozrejme so mzdou 28.142 Sk.
jankasm
11.01.08,10:55
No a ešte mi napadla možnosť tri:
Manžel je živnostník - mohol by ma napr. na mesiac zamestnať on, nahlásiť ma na soc. poisťovni, zaplatiť za mňa odvody, aby sa mi počítala materská z tohto základu? (že by to bolo napr. popri mojom súčasnom zamestaní). Môže to byť aj zamestnanie na dohodu, alebo musím mať trvalý PP? Môžem mať viac trvalých PP?

Uzatvoriť nové zamestnanie popri súčasnom by nemalo význam, pretože v tom prípade by sa podmienka 270 dní nemocenského zamestnania v posledných dvoch rokoch posudzovala rovnako ako pri DNP.
Bola by možnosť ukončiť súčasný PP a zamestnať sa potom u manžela, ale to by Ťa už súčasný zamestnávateľ potom nemusel zobrať naspäť do práce. :cool:
Ak je možné dohodnúť sa so zamestnávateľom na nobom pracovnom pomere, tak je to najjednoduchšie riešenie. To, že Ti dá do zmluvy plat 28142,- ešte neznamená, že Ti ho musí aj vyplatiť. Musíš ho mať na páske, zaplatiť z neho odvody, ale v skutočnosti môžeš dostať výplatu ako zvyčajne. Môžeš sa s ním navyše ešte dohodnúť, že zvýšené náklady, ktoré mu s tým vzniknú, mu uhradíš. Ak tak urobíte napr. 2 dni pred nástupom na MD tak to bude len pár korún, ktoré Ti za to určite stoja. ;)
zuzka83
11.01.08,12:40
Vidím že v tej materskej vzniká pekný chaos. Chcela by som si preto overiť niečo, na čo som sa tu už pýtala dávnejšie ale dostala som len jednu odpoveď :)
Podmienku na materskú 270 dní splním až 26.4.08, keďže do zamestnania som nastúpila 1.8.07, predtým som bola študent.
Ak pôjdem na PN (rizikové teh.) ešte pred 26. aprílom, splním vôbec podmienku na materské? Bude mi sociálna poisťovňa dni, kedy budem na PN započítavať do dní nemocenského poistenia? Zamestnaná síce budem aj naďalej, ale bolo mi povedané, že počas PN za mňa zamestnávateľ neplatí odvody do SP. Pomôže mi niekto sa z toho vysomáriť?
ďakujem.
jankasm
11.01.08,12:44
Vidím že v tej materskej vzniká pekný chaos. Chcela by som si preto overiť niečo, na čo som sa tu už pýtala dávnejšie ale dostala som len jednu odpoveď :)
Podmienku na materskú 270 dní splním až 26.4.08, keďže do zamestnania som nastúpila 1.8.07, predtým som bola študent.
Ak pôjdem na PN (rizikové teh.) ešte pred 26. aprílom, splním vôbec podmienku na materské? Bude mi sociálna poisťovňa dni, kedy budem na PN započítavať do dní nemocenského poistenia? Zamestnaná síce budem aj naďalej, ale bolo mi povedané, že počas PN za mňa zamestnávateľ neplatí odvody do SP. Pomôže mi niekto sa z toho vysomáriť?
ďakujem.

Na vyplácanie PN ako zamestnanca nemusí byť splnená podmienka 270 dní. Takže PN Ti bude normálne vyplácaná. A ak nastúpiš na MD po splnení podmienky 270 dní, tak po skončení PN Ti bude vyplácané materské. Aj keď počas PN za Teba zamestnávateľ neplatí odvody, tieto dni sa Ti do tých 270 dní normálne započítavajú. :)
monika tn
11.01.08,12:49
Aj ja tu mam jeden pripad, poradte aj mne prosim.

Som zamestnana od 2.9.2005, podmienku 270 dni poistená ako zamestnanec mam splnenu, som tehotna, termin porodu 5.6.2008. Moj vymeriavaci zaklad je ak som to spravne pochopila - rocny prijem brutto za r. 2007 (400000) /365 = 1095 a z toho 55% (602).

Ako je to ale ak plati, ze sucet dennych vymeriavacich zakladov nesmie byt vyssi ako 938 sk, ked idem na matersku v 4/08?

Oplati sa mi sa este dopoistit DPN, od kedy do kedy a na ake sumy?

Poradte.
jankasm
11.01.08,13:02
Aj ja tu mam jeden pripad, poradte aj mne prosim.

Som zamestnana od 2.9.2005, podmienku 270 dni poistená ako zamestnanec mam splnenu, som tehotna, termin porodu 5.6.2008. Moj vymeriavaci zaklad je ak som to spravne pochopila - rocny prijem brutto za r. 2007 (400000) /365 = 1095 a z toho 55% (602).

Ako je to ale ak plati, ze sucet dennych vymeriavacich zakladov nesmie byt vyssi ako 938 sk, ked idem na matersku v 4/08?

Oplati sa mi sa este dopoistit DPN, od kedy do kedy a na ake sumy?

Poradte.

V prvom rade nie DPN /dočasná pracovná neschopnosť/ ale DNP /dobrovoľné nemocenské poistenie/. :o
A nie, neoplatí sa Ti, pretože už z neho nestihneš splniť podmienku 270 dní poistenia. Ak si náhodou nebola prihlásená už aj predtým.
Ale ak dobre pozerám a ty si skutočne za rok 2007 zarobila 400000 a taký je aj tvoj VZ pre NP za rok 2007 /toto je dôležité, pretože ak tvoje mesačné príjmy boli nízke a dostala si jednorazovo napr. vysokú odmenu na konci roka, tak je podstatný VZ pre NP/ tak máš prekročené maximum. Tvoj denný VZ by bol v tomto prípade 938 /nie tvojich vypočítaných 1095,-/ pretože je to viac ako stanovený zákonný maximum.
Tvoja materská by v tomto prípade bola maximálna a netreba už vôbec nič iné podniknúť. Viac sa proste dostať nedá. ;)
zuzka83
11.01.08,13:02
Sociálna poisťovňa ti bude vyplácať materskú maximálne do výšky 55% z 28142,- mesačne, t.j. nejakých 515 Sk na deň, podľa počtu dní v mesiaci. Aj keď si mala mzdu vyššiu ako 28142, vyplácať ti budú len z tejto sumy. Podľa mňa preto nemá význam aby si sa pripoistila dobrovoľne, viac peňazí nedostaneš tak či tak. Ale na to nech ti radšej odpovie niekto skúsenejší. Aj tak DNP musíš platiť min. 26 týždňov aby si mala nárok na max. plnenie z neho.
jankasm
11.01.08,13:14
Sociálna poisťovňa ti bude vyplácať materskú maximálne do výšky 55% z 28142,- mesačne, t.j. nejakých 515 Sk na deň, podľa počtu dní v mesiaci. Aj keď si mala mzdu vyššiu ako 28142, vyplácať ti budú len z tejto sumy. Podľa mňa preto nemá význam aby si sa pripoistila dobrovoľne, viac peňazí nedostaneš tak či tak. Ale na to nech ti radšej odpovie niekto skúsenejší. Aj tak DNP musíš platiť min. 26 týždňov aby si mala nárok na max. plnenie z neho.

Tvoja odpoveď je správna, takže aj ty trošku patríš medzi tých skúsených. ;)
Dôležité ale je, aby ten ročný príjem 400000,- bol rovnako aj VZ pre NP za rok 2007. Ak bol, tak potom naozaj už netreba robiť nič, ako píšeš. :cool:
monika tn
11.01.08,14:52
Dakujem jankasm.

Takze ak tomu spravne rozumiem, tym ze som platena provizne a niektory mesiac mam 33.000 a iny 20.000, bude mi VZ pocitane za kazdy mesiac roka 2007 len do 28 tis cosi?

Potom to cele za rok 2007 scitaju a z toho pojde tych /365*55 ?
danasv
11.01.08,15:46
Som sice este z diskusie MATERSKA 2007.. ale aj v tejto diskusii sa zapajaju ti isti ludia a tak chcem aj touto cestou podakovat vsetkym ktorí mi pomohli sa dopracovat k dvojnasobnej materskej, hlavne Ajobsovi ale aj ostatnym, ktori sa zapajali do tejto diskusie a aj s ich pomocou som sa cosi dozvedela a mohla si tymto sposobom pomoct resp. prilepsit svojim detickam. velka vdaka vsetkym;) drzim palce ostatnym mamickam cakatelkam;)
jankasm
11.01.08,15:48
Dakujem jankasm.

Takze ak tomu spravne rozumiem, tym ze som platena provizne a niektory mesiac mam 33.000 a iny 20.000, bude mi VZ pocitane za kazdy mesiac roka 2007 len do 28 tis cosi?

Potom to cele za rok 2007 scitaju a z toho pojde tych /365*55 ?

V tom mesiaci kedy máš napr. 20000 tak sa Ti bude počítať z 20000, ale v tom mesiaci v ktorom máš napr. 40000 sa Ti bude počítať len z 28142 /od 1.7.2007, dovtedy to bolo nejakych 25000/. Tieto VZ za celý rok treba spočítať, vydeliť 365 a z toho 55%. ;)
mravvcek
11.01.08,17:43
Ahoj chcela by som sa vas opytat,som na PN-materskej(na rizikovom tehotenstve)od 13.6 budem na materskej co by som mala urobit pre to aby som ziskala co najvacsiu materksu,hovorili ste nieco o DNP,co to znamena,alebo ine?Dakujem
celestina
11.01.08,19:15
:eek:Dosť málo informácií.
katchka
11.01.08,20:39
dobry vecer, potrebovala by som poradit.Momentalne som na RD, na matersku som nastupovala v 9/2005 zo zamestnania, odkial som mala ale nizku matersku . Tento rok planujem otehotniet, predpokladany TP v 11 alebo 12/2008. Mam sa prihlasit a zacat si platit teraz napr. od 15.1. DNP , aby som si zvysila dalsiu matersku? Mam si platit z max. VZ alebo len z rozdielu max. VZ a platu, co som mala pred nastupom na prvu matersku v r.2005 ?
DAKUJEM
celestina
11.01.08,20:48
Kedy ti končí starostlivosť o dieťa do troch rokov?
mravvcek
11.01.08,21:18
Takze bola som zamestnana od 08/2006 ako ucitelka a moj prijem bol 13430Sk v hrubom,teraz od 5.11.2007 som PN(rizikove tehu) a od 13.6 nastupujem na matersku,co by som mala urobit pre to aby som mohla ziskat co najvyssiu matersku?Dakujem pekne.Ake informacie este treba k tomu.
celestina
11.01.08,21:24
Takže píšeš, že si bola zamestnaná. Znamená to, že tvoj pracovný pomer už skončil?
celestina
11.01.08,21:57
Takže píšeš, že si bola zamestnaná. Znamená to, že tvoj pracovný pomer už skončil?
katchka
11.01.08,23:20
Kedy ti končí starostlivosť o dieťa do troch rokov?

RD trva do tretieho roka veku, ze? maly sa narodil 22.11.2005, takze 21.11.2008 ?
celestina
12.01.08,06:53
Ak stihneš nastúpiť na materskú do konca tohto roku, tak ti bude materská počítaná z pravdepodobného príjmu, ktorý by si mala, ak by si pracovala. To znamená, že zamestnávatel ti potvrdzuje tvoj pravdepodobný príjem. Ak sa vieš so zamestnávatelom dohodnúť, aby ti potvrdil max. VZ, tak DNP nieje potrebné. Avšak z vlastnej skúsenosti viem, že nie vždy je všetko podľa našich predstáv a tak ak nastúpiš na materskú až v roku 2009 tak ti bude patriť materská z príjmu za rok 2008. Keďže ti rodičovská končí 21.11.2008, tak pre výpočet materskej sa použije VZ dosiahnutý od nástupu do práce, do konca roku 2008. Ak v tom čase tvoj príjem nedosiahne maximum, tak je namieste rozmýšľať o DNP z rozdielu/ DNP - zamestnanie/. DNP však pri dvoch detičkách môžeš neskôr využiť pri OČR a prípadnej PN počas ďalšej rodičovskej. Takže podľa mňa by si mala nejaký ten mesiac počkať a ak uvidíš, že nástup na materskú toho roku nestíhaš, tak sa prihlásiť na DNP.
brčko
12.01.08,12:46
RD trva do tretieho roka veku, ze? maly sa narodil 22.11.2005, takze 21.11.2008 ?

RD ti končí 22.11.08
mravvcek
12.01.08,13:03
Dobry den prosim o radu,od 8/2006 som bola zamestnana ako ucitelka v sukromnej skole,moj prijem bol 12980Sk(v hrubom),teraz od 5.11.2007 som PN(rizikove tehotenstvo) a 13.6.2008 nastupujem na matersku,viete mi poradit ako si ju legalne zvysit.Som neznala veci,preto vam pisem.Dakujem krasne.
zuzka83
12.01.08,13:04
Pre Mravvceka:
nikto ti zatial neodpovedal tak skúsim ja. Ak neplatíš DNP 26 týždňov pred nástupom na materskú, budeš y neho dostávať len tú minimálnu čiastku - neviem konkrétnu výšku (radšej nech ti to ešte niekto potvrdí, v DNP nemám jasno). Aby si mala max. materskú, jednoduchšie je ukončiť PP a uzavrieť nový pár dní pred nástupom na materskú tak, aby za tie dni za teba zamestnávateľ odviedol odvody do SP z max. vymeriavacieho základu 28142,-. Vtedy by si mala max. materskú okolo 15000 mesačne. Lenže na PN s tebou PP ukončiť nemôžu, škoda že si to nestihla ešte pred nástupom na PN, mala by si aj PN 15000.
mravvcek
12.01.08,13:05
Nie ja som este zamestnana ale som na PN,prepac,ja sa nevyznam :(((
brčko
12.01.08,13:14
mravček, ak by si sa aj dobrovolne nemocensky poistila, nestihneš splniť podmienku 270dní NP z DNP, pretože v období dvoch rokov pred pôrodom máš len trvajúci PP. Z tohto PP- z VZ v roku 2007 sa ti bude rátať materská.
Riešenie na zvýšenie materského je, ako píše Zuzka, ak by si ukončila terajší PP a uzatvorila nový s vyšším VZ.
zuzka83
12.01.08,13:14
Mravcek: Keďže si na PN, nemôže s tebou zamestnávateľ ukončiť a znova uzavrieť pracovný pomer, musela by si na pár dní ukončiť PN a vtedy to zrealizovať. Inak asi nemáš šancu mať vyššiu materskú ako 55% z platu ktorý spomínaš. DNP ti asi už tiež nepomôže.
brčko
12.01.08,13:58
dobry vecer, potrebovala by som poradit.Momentalne som na RD, na matersku som nastupovala v 9/2005 zo zamestnania, odkial som mala ale nizku matersku . Tento rok planujem otehotniet, predpokladany TP v 11 alebo 12/2008. Mam sa prihlasit a zacat si platit teraz napr. od 15.1. DNP , aby som si zvysila dalsiu matersku? Mam si platit z max. VZ alebo len z rozdielu max. VZ a platu, co som mala pred nastupom na prvu matersku v r.2005 ?
DAKUJEM

Tvoja RD končí predpokladám 10/2008.
Ak nastúpiš na MD ešte v r.2008, tvoje RO bude rok 2007 s predpokladaným VZ (ako už písala celestine, pretože celý r.07 si bola na RD).

Ak nastúpiš na MD v r. 2009, tvojim RO bude rok 2008 a teda obdobie od ukončenia RD do 31.12.08. Ak by bol tvoj VZ v tomto období maximálny, napr. zamestnávatel by ti dal odmeny alebo vyšší plat, tiež nepotrebuješ DNP.

Ak nemáš takúto možnosť, vyššie materské môžeš dosiahnuť pomocou DNP. Treba však splniť podmienku 270dní NP z DNP dva roky pred pôrodom.

Môžeš sa prihlásiť z maxima (resp. rozdielu maxima a VZ zo zamestnania) a platiť toto celý čas až do nástupu na MD.

Ak nechceš tolko platiť, treba:
1. sa čo najskôr poistiť z minima.
2. Ked zistíš, že si tehotná, no najneskôr v 6-8 týždni tehotenstva sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima (resp. rozdielu VZ zo zamestnania a maxima).

Ak sa ti nepodarí otehotnieť a budeš platiť z minima už 15týždnov= 105dní, (prípadne stačí aj 13týždnov=91dní) môžeš sa z DNP odhlásiť. Potom sa prihlás na DNP podla bodu 2.

Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP a dosiahnutí 270dní NP z DNP do dna pôrodu, budeš mať nárok na materské z PP+DNP z maxima. Ak by 26 týždnov neuplynulo a mala by si splnených 270dní NP z DNP do dna pôrodu, mala by si nárok na materské z DNP len z minima t.č. 148,5Sk materskej z DNP na den. Preto je dôležité sa prepoistiť najneskôr v 8tt, lebo na MD sa obvykle nastupuje v 34tt (8tt+26týždnov = 34tt).

Samozrejme musí byť splnená podmienka 270dní NP z DNP do dna pôrodu.
Ak splníš túto podmienku do nástupu na materskú (napr. 91dní DNP z minima + 26týždnov t.j.182dní z maxima=273 dní), počas materskej neplatíš poistné.

Ak do dna nástupu na materskú neuplynie 270dní DNP, musíš platiť DNP aj po nástupe na MD až do splnenia tejto podmienky, maximálne však do dna pôrodu. Až po jej splnení ti priznajú materskú z DNP (Teda som sa na Porade dočítala, že takáto bola prax SP do r.2007) Myslím, že to bolo spomínané pri žiadosti z jedného NP. Predpokladám, že to platí aj pri žiadosti o materské z viacerých poistení, no nezaručí to nikto.
Ak neuplynie 270dní a teda nebude platiť do dna pôrodu DNP 270dní, nárok na materskú z DNP mať nebude.
Pozerám, riadne dlhý príspevok som napísala. Snád je to zrozumitelné. :rolleyes:;)

Doplnila a dúfam upresnila som tmavším.
mravvcek
12.01.08,14:34
Dakujem vam velmi pekne za odpovede,este jedna otazka,takze materska bude 55% z platu aj ked som teraz na PN?Nevyrataju mi nahodou matersku z PN co mi teraz platia?
brčko
12.01.08,14:40
Dakujem vam velmi pekne za odpovede,este jedna otazka,takze materska bude 55% z platu aj ked som teraz na PN?Nevyrataju mi nahodou matersku z PN co mi teraz platia?

mravček, ak nastupuješ na MD v r.2008, si zamestnaná u jedného zamestnávatela po celý rok 2007 a od 5.11.07 si na PN, tvoje RO pre výpočet materskej je r.2007 a dni PN sa z týchto dní vynímajú. Takže tebe sa bude rátať materská z obdobia 1.1.07-4.11.07
mravvcek
12.01.08,16:31
Dakujem ste zlati,vsetci.Pekny vecer prajem :)
katchka
12.01.08,18:47
dakujem vsetkym pekne za vycerpavajuce odpovede :)
este by som sa chcela opytat, ze ci zamestnavatel s tym , ze mi potvrdi max. predpokladany VZ ...aj ked som pred odchodom na prvu MD nemala zdaleka max.VZ....moze mat nejaky problem alebo naklady...?
mravvcek
12.01.08,20:17
Chcem sa este opytat asi to bude blbost ale nemoze mat kazdy vedomosti zo vsetkeho no nie :))) ci by sa spatne nedalo vyplatit DNP?
celestina
12.01.08,21:45
Na DNP sa spätne nedá prihlásiť a teda ani vyplatiť.
jankasm
13.01.08,12:44
dakujem vsetkym pekne za vycerpavajuce odpovede :)
este by som sa chcela opytat, ze ci zamestnavatel s tym , ze mi potvrdi max. predpokladany VZ ...aj ked som pred odchodom na prvu MD nemala zdaleka max.VZ....moze mat nejaky problem alebo naklady...?

Náklady s tým určite nebude mať žiadne a aby nemal problémy, tak by som urobila dodatok k pracovnej zmluve, napr. že Ti rozširuje tvoju pracovnú činnosť a stanovuje plat vo výške 28142,-. Ten dodatok stačí urobiť k 1. dňu toho mesiaca, v ktorom nastúpiš na MD. Potom ten dodatok zase môžete zrušiť. ;)
Gong
13.01.08,15:42
Ahoj pre Gong nemáte prosím nejakú radu? ďakujem
brčko
13.01.08,18:53
Ahoj neviem, či sa tento problém objavil v tejto téme, ale prosím potrebovala by som radu pre priateľku, ja sa v tejto tematike nevyznám.

Kamarátka je v 16. týždni, je zamestnaná a zároveň szčo. Platí si ZP a SP ako szčo a i zamestnávateľ za ňu odvádza. Chcela by som jej poradiť, ale neviem ako. Ako sa dá v jej prípade dosiahnuť najvyššia materská? Kamarátka by chcela navrhnúť zamestnávateľovi, aby sa pred odchodom na MD dohodli na skončení PP. Bolo by to pre ňu výhodné. Ona nechce mať so zamestnávateľom už nič spoločné. Nevychádzali si dobre. Keď nastúpi na MD musí si pozastaviť činnosť? Ako to potom bude s odvodmi ak si nepozastaví činnosť. Kto vlastne platí materskú, ak by odišla na MD a nedala výpoveď pred MD, zamestnávateľ jej niečo uhrádza? Plnú výšku príjmu? Prosím vysvetlili by ste mi presný postup pri odchode na MD, kedy má ísť do SP si vybaviť materskú, čo všetko potrebuje, atd, V tejto oblasti som fakt mimo, vlastné detičky ešte nemám a doteraz ma to pravdupovediac moc nezaujímalo, nemalo prečo. Ďakujem za každú radu budem veľmi rada a vďačná.

papa Gong

Gong, zadávaš o priatelke málo info.
Ak splní do dna pôrodu 270dní nemocenkého poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z povinného NP SZCO a tiež z NP ako zamestnanec, bude mať nárok na materské z oboch týchto nemocenkých poistení. Ak splní túto podmienku len v jednom, bude mať nárok len z jedného.

Ak by PP ukončila, nezačala nový a k dátumu nástupu na materskú (čo je obvykle 6týždnov pred pôrodom, no najskôr 8 týždnov pred pôrodom), ostalo by jej len NP SZčO, mala by nárok na materskú len z NP Szco. Je podla mna dosť pravdepodobné, že ako SZCO si neplatí z vysokej čiastky, takže by mala nízku materskú.
Ak nemá v zamestnaní vysokú mzdu, najjednoduchšie je zrušiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou mzdou.

Ak chceš poradiť, čo sa týka výšky materskej, treba napísať viac: predp.termín pôrodu, odkedy je zamestnaná, kedy začal jej súčasný PP (ak v r.2007, akú hrubú mzdu mala v r.2007). Odkedy a z akého vymeriavacieho základu si platila povinné nemocenské poistenie ako SZCO, alebo si platí len dobrovolné NP?

Prečítaj si aspon niektoré témy o materskej+ szčo, zákon o sociálnom poistení (§ 48-58 tu na Porade je len zákon platný do 31.12.07 + je účinná novela 555/07) zisti od nej údaje a potom sa znovu opýtaj.
Viiila76
13.01.08,21:16
Janka, Brcko, nerozumiem, preco by aj DNP malo trvat 270 dni, ked podla clanku p. Mihala, kde su rozne sposoby zamestnani a vypoctov sa pise, ze uz zena nemusi mat splnenych 270 aj zo zamestnania, aj z DNP. Ze sa to scitava, teda pokial sa neprekryvaju. Ci som nieco nepochopila?? :eek:
Jozef Mihál
13.01.08,21:33
21.12.2007 zverejnila Sociálna poisťovňa SVOJ výklad § 48 ods. 1 zákona 461/2003 v znení účinnom od 1.1.2008.

Podľa toho výkladu sa pri posudzovaní nároku na materské z nejakého nemocenského poistenia materské prizná vtedy, ak v období dvoch rokov ku dňu pôrodu spätne:
- doba trvania daného nemocenského poistenia (tj. toho z ktorého sa žiada o materské)
+ plus doba prípadného iného UŽ UKONČENÉHO nemocenského poistenia,

bola najmenej 270 dní.

"Vtip" je v tom, že Sociálna poisťovňa akokeby "do zákona vložila" slovíčka "UŽ UKONČENÉHO".

V tejto téme v DRAK-ovi som to popísal podrobnejšie:

http://www.porada.sk/t68189-upozornenie-na-vyklad-sp-k-podmienke-270-dni-trvania-nemocenskeho-poistenia.html
palec.b
14.01.08,06:01
Potreboval by som radu, nikde som takúto situáciu nenašiel, ak mamičke začal trvalý PP v 8.2007 nástup na MD 11.2007, pre nesplnených 270 dní poistenia SP nepriznala materskú. Z akého VZ sa môže DNP poistiť, aby mohla poberať aspoň ošetrovné ? Kedže PP stále trvá, ale počas MD sa neplatia odvody, neviem či sa môže poistiť z max. VZ alebo max. VZ- plat pred nastupom na MD.
monika tn
14.01.08,06:34
Re: materská 2008
Citát:
Pôvodca textu príspevku: monika tn Pozri príspevok
Dakujem jankasm.

Takze ak tomu spravne rozumiem, tym ze som platena provizne a niektory mesiac mam 33.000 a iny 20.000, bude mi VZ pocitane za kazdy mesiac roka 2007 len do 28 tis cosi?

Potom to cele za rok 2007 scitaju a z toho pojde tych /365*55 ?
V tom mesiaci kedy máš napr. 20000 tak sa Ti bude počítať z 20000, ale v tom mesiaci v ktorom máš napr. 40000 sa Ti bude počítať len z 28142 /od 1.7.2007, dovtedy to bolo nejakych 25000/. Tieto VZ za celý rok treba spočítať, vydeliť 365 a z toho 55%.

Ahojte, pozrela som vsetky VZ - NP na výplatných páskach za r. 2007, rodím 6/2008.
VZ - NP mi mesacne vychadza priblizne 25.911, takze do tych 28.142 mesacne je este rezerva.

Ale tych 270 dni DNP nestiham. Niekto tu pisal, ze sa mozem pripoistit DNP z rozdielu vz a maxima aj ked tuto podmienku nesplnim. Keby sa teraz poistim, tak mi tych 270 dni vychadza tak mesiac po porode.
Myslite teda ze by som sa mala dopoistit dobrovolne a oni mi zacnu vyplacat matersku len zo zamestnania a po mesiaci aj z DNP, alebo sa to neda a z DNP mi nič nepriznaju?
mimi32
14.01.08,12:03
Ahojte,
vsetkych vas zdravim, prajem pekny den a zaroven dakujem kazdemu kto si najde chvilocku a poradi mi. Uz som sem pred par dnami pisala a pytala som sa ako by sa dalo vyuzit DNP v pripade ze som tehotna, momentalne na RD a maximalnu matersku dosiahnem uz z VZ, ktore som mala v zamestnani pred prvym porodom. A dostala som radu, ze by som DNP mohla pouzit pri PN-ke. Takze som sa tak aj zariadila ale zial, zatial som sa stretla len s cudnymi pohladmi. Napr. gynekolog sa velmi cudoval ze po nom chcem PN-ku, aj ked tehotenstvo je rizikove, kedze som na RD, ze to este "nezazil". Na soc. poistovni sa pri okienku na mna tiez pozerali akoby som spadla z vesmiru, dokonca ma informovali ze ak dostanem nemocenske z DNP tak sa budem musiet vzdat rodicovskeho prispevku??!!. Nakoniec sme sa dohodli tak, ze im odovzdam PN-ku a oni ju posudia ci mam narok na nemocenske z DNP a daju mi vyrozumenie. Takze teraz vobec neviem co si mam o tom mysliet. Mohol by sa prosim niekto pozriet na moje udaje a povedat mi ci teda mam narok na tu pn-ku z DNP alebo nie? Tu su udaje:
- na 1. matersku som nastupila 24.5.2006, zamestnana som bola u toho isteho zamestnavatela niekolko rokov predtym a stale som
- niekedy v decembri 2006 (neviem si spomenut presny datum) sa mi materska skoncila - hned ako sa mi skoncila tak som si vypisala v zamestnavani zostavajucu dovolenku (asi 15 dni), ta mi skoncila 5.1.2007. Od 6.1.2007 som nastupila na RD
- 8.6.2007 som sa prihlasila na DNP, a to si platim az dodnes.
- 11. 1 .2008 som nastupila na PN-ku.
Este nemam zaplatenych tych 270 dni DNP ale ak som to dobre pochopila tak by sa mi malo scitat nemocenske co som platila ako zamestnanec v roku 2006 (kedze nastupom na RD sa poistenie ukoncilo) + DNP (co je asi nejakych 210 dni).

Uprimne povedane, momentalne sa citim ako blbecek a obdivujem vsetkych vas ktori vidite do nasich uzasnych zakonov.
katty22
14.01.08,12:24
Už som sem písala, prednedávnom, som DNP, aj zamestnaná, v marci nastupujem na MD, ale už som z toho, čo tu čítam úplne pomýlená, aby som mala nárok na MD aj z dnp, musím mať PP pomer ukončený? Ja už tomu nerozumiem.
Jana Motyčková
14.01.08,13:09
monika tn - DNP už nemá význam. Navýšenie materského je možné už iba ukončením PP a začatím nového pracovného pomeru, kde dosiahneš maximálny VZ.
Jana Motyčková
14.01.08,13:12
mimi32- nárok na PN by mal byť, o rodičovský určite neprídeš.
Jana Motyčková
14.01.08,13:13
Už som sem písala, prednedávnom, som DNP, aj zamestnaná, v marci nastupujem na MD, ale už som z toho, čo tu čítam úplne pomýlená, aby som mala nárok na MD aj z dnp, musím mať PP pomer ukončený? Ja už tomu nerozumiem.
To závisí od toho, či si DNP 270 dní v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa.
mimi32
14.01.08,13:29
Jani, dakujem za rychlu odpoved, tak dufam ze aj SP bude mat rovnaky nazor -)))
katty22
14.01.08,13:56
PP trvá od roku 2004, nepretržite, takže 270dní splňam, DNP som od 15.03.2007, tiež 270 dní splňam.
Vlastas
14.01.08,14:32
Ako postupovať ak mám dcéru na VŠ /nepracuje nemá žiadne príjmy, nie je nemocensky poistená/ a "predpoklad" MD je v roku 2009 /:confused::confused:. Chcela by som jej zabezpečiť plnú čiastku príspevku.Ďakujem vopred.
brčko
14.01.08,15:31
Potreboval by som radu, nikde som takúto situáciu nenašiel, ak mamičke začal trvalý PP v 8.2007 nástup na MD 11.2007, pre nesplnených 270 dní poistenia SP nepriznala materskú. Z akého VZ sa môže DNP poistiť, aby mohla poberať aspoň ošetrovné ? Kedže PP stále trvá, ale počas MD sa neplatia odvody, neviem či sa môže poistiť z max. VZ alebo max. VZ- plat pred nastupom na MD.

Ak je na MD ako zamestnanec, zo zamestnania sa jej neodvádza NP aj ked nemocensky poistená je. Ak je na RD ako zamestnanec, je jej NP prerušené, teda NP nie je.
V tvojom prípade počas MD alebo RD si môže platiť DNP z maxima bez problémov. Jedine že by čerpala po MD dovolenku, vtedy zaplatí z rozdielu medzi maximom a VZ zo zamestnania.
Odo dna nasledujúceho po prihlásení na DNP z maxima bude mať nárok na OČR z minima, po uplynutí 26 týždnov z maxima.
vimar_77
14.01.08,22:10
Citujem Brčko:
"Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, budeš mať nárok na materské z PP+DNP z maxima. Ak by 26 týždnov neuplynulo, mala by si nárok na materské z DNP len z minima t.č. 148,5Sk materskej z DNP na den. Preto je dôležité sa prepoistiť najneskôr v 8tt, lebo na MD sa obvykle nastupuje v 34tt (8tt+26týždnov = 34tt)

Samozrejme musí byť splnená podmienka 270dní NP z DNP do dna pôrodu.
Ak splníš túto podmienku do nástupu na materskú (napr. 91dní DNP z minima + 26týždnov t.j.182dní z maxima=273 dní), počas materskej neplatíš poistné.

Ak do dna nástupu na materskú neuplynie 270dní DNP, musíš platiť DNP aj po nástupe na MD až do splnenia tejto podmienky. Až po jej splnení ti priznajú materskú z DNP (Teda som sa na Porade dočítala, že takáto bola prax SP do r.2007)"

Tomuto celkom nerozumiem, v prvom odseku píšete, že je potrebných 26 týždňov, v druhom odseku, že 270 dní DNP. Ale ak dobre počítam 26 týždňov je menej než 270 dní, tak stačí len 26 týždňov, alebo ako to je? (podľa zákona by malo, ale podľa výkladu SP musí byť aj DNP 270 dní - hoci sa to malo novelou zrušiť?)

A k poslednému odseku: ak by teda fakt platila tá možnosť, že MUSÍ byť 270 dní DNP (že ich teda nezaujíma, že mám dosť dní normálny pracovný pomer) do nástupu na materskú, a ak to nestíham, môžem si platiť DNP 270 dní aj počas materskej (napr. ešte mesiac po nástupe na materskú) a POTOM si dať nanovo prepočítať výšku materskej, kde mi KONEČNE zohľadnia aj DNP, či to vôbec nemá význam???
Ďakujem za odpovede, už sme s tým asi všetci otravní, ale ja sa fakt nemôžem zmieriť s tým, že niečo hovorí zákon, a Sociálna poisťovňa si doň doplní nejaké slovíčka a tým ho de facto zmení?
brčko
15.01.08,01:13
Citujem Brčko:
"Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, budeš mať nárok na materské z PP+DNP z maxima. Ak by 26 týždnov neuplynulo, mala by si nárok na materské z DNP len z minima t.č. 148,5Sk materskej z DNP na den. Preto je dôležité sa prepoistiť najneskôr v 8tt, lebo na MD sa obvykle nastupuje v 34tt (8tt+26týždnov = 34tt)

Samozrejme musí byť splnená podmienka 270dní NP z DNP do dna pôrodu.
Ak splníš túto podmienku do nástupu na materskú (napr. 91dní DNP z minima + 26týždnov t.j.182dní z maxima=273 dní), počas materskej neplatíš poistné.

Ak do dna nástupu na materskú neuplynie 270dní DNP, musíš platiť DNP aj po nástupe na MD až do splnenia tejto podmienky. Až po jej splnení ti priznajú materskú z DNP (Teda som sa na Porade dočítala, že takáto bola prax SP do r.2007)"

Tomuto celkom nerozumiem, v prvom odseku píšete, že je potrebných 26 týždňov, v druhom odseku, že 270 dní DNP. Ale ak dobre počítam 26 týždňov je menej než 270 dní, tak stačí len 26 týždňov, alebo ako to je? (podľa zákona by malo, ale podľa výkladu SP musí byť aj DNP 270 dní - hoci sa to malo novelou zrušiť?) Tých odsekov tam bolo viac, išlo o získanie maximálnej materskej, najprv DNP platené z minima, po odhlásení a novom prihlásení z maxima. V jednom odseku som písala o výške materskej, čo záleží od toho, z akého VZ sa materská bude rátať. Či "zjednodušene" zo skutočne odvádzaného VZ v rozhodujúcom období (ak nastúpi na materskú po 26 týždnoch od posl.prihl.na DNP) alebo z predpokladaného VZ, čo je z minima (do 26 týž.....). Prvoradé je však splniť podmienku 270dní NP do dna pôrodu. Preto som písala, aby sa čo najskôr poistila z minima. Ak by už bola tehotná, bolo by neskoro. Ak splnená táto podmienka nebude, nebude ani nárok na materskú z DNP. To či sa bude do týchto dní zarátavať aj poistenie zo zamestnania, aj ked je to v zákone, vám nikto nezaručí. Preto som písala o 270dnoch NP z DNP.

A k poslednému odseku: ak by teda fakt platila tá možnosť, že MUSÍ byť 270 dní DNP (že ich teda nezaujíma, že mám dosť dní normálny pracovný pomer) do nástupu na materskú, a ak to nestíham, môžem si platiť DNP 270 dní aj počas materskej (napr. ešte mesiac po nástupe na materskú) podla mna áno, ale maximálne do dna pôrodu. To je však len môj názor. Nemám s tým osobnú skúsenosť, ani to nikde v zákone nie je. No podla príspevkov z Porady viem, že taká bola prax. Neviem, či na všetkých pobočkách SP a či pri žiadostiach z viacerých NP-í. a POTOM si dať nanovo prepočítať výšku materskej, kde mi KONEČNE zohľadnia aj DNP, či to vôbec nemá význam??? ??? Treba "skúsiť zistiť" na SP, no záleží na tom, na koho natrafíte a nič vám to nezaručí. V oktobri mala kamarátka omnoho jednoduchší prípad a protichodné názory zo SP. A od pracovníčky, ktorá tú jej materskú posudzovala, dokonca tvrdenie, že na materskú nárok nebude. Po dvoch mesiacoch od podania žiadosti už nárok bol!
Ďakujem za odpovede, už sme s tým asi všetci otravní, ale ja sa fakt nemôžem zmieriť s tým, že niečo hovorí zákon, a Sociálna poisťovňa si doň doplní nejaké slovíčka a tým ho de facto zmení? Snád sa nájde niekto, kto sa s tým nezmieri do takej miery, že využije možnosť zistiť aj na súde, či výklad SP obstojí.:(

odpovede v texte a doplnila som niečo aj v pôvodnom príspevku č.573
Neviem, či som správne pochopila otázku na 270dní a 26týždnov, či išlo len o súvislosť s výkladom SP alebo tomu naozaj nerozumiete. Ak splníte 270dní, nemusíte splniť 26týždnov a naopak. Každé sa ráta od iného okamihu aj má v inom okamihu ukončenie. Ak nerozumiete, kludne sa ešte spýtajte.
monika tn
15.01.08,06:07
Ahojte priatelia,

uz som v obraze,

dakujem vsetkym co mi radili,

majte sa krasne.

Monikatn
Jana Motyčková
15.01.08,07:20
Ako postupovať ak mám dcéru na VŠ /nepracuje nemá žiadne príjmy, nie je nemocensky poistená/ a "predpoklad" MD je v roku 2009 /:confused::confused:. Chcela by som jej zabezpečiť plnú čiastku príspevku.Ďakujem vopred.
Nech sa prihlási na DNP z minimálneho VZ. Stačí na cca 3-4 mesiace. Potom nech DNP zruší a počká, kým otehotnie. Potom hneď ako otehotnie (najneskôr do 8.týždňa) sa prihlási z maximálneho VZ na DNP. Prípadne ak nebude tehotná do konca r.2008, nech sa z maximálneho VZ prihlási na DNP v decembri a k 1.1.2009 môže zmeniť VZ na minimum. Ale ku koncu roka treba sledovať, či sa niečo nezmenilo v zákonoch.
Prípadne to prvé DNP si môže ponechať dlhše ako 3-4 mesiace, ak by chcela čerpať aj nemocenské pri rizikovom tehotenstve, príp. pri iných chorobách. Potom vhodné je poistiť sa na tri mesiace z minima, potom DNP zrušiť, a prihlásiť sa znovu z maxima.
jankasm
15.01.08,11:13
Ak do dna nástupu na materskú neuplynie 270dní DNP, musíš platiť DNP aj po nástupe na MD až do splnenia tejto podmienky. Až po jej splnení ti priznajú materskú z DNP (Teda som sa na Porade dočítala, že takáto bola prax SP do r.2007)"

Myslím, že o tom hovorí tento odstavec:
Podmienky nároku na materské

§ 48
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Takže ak splní 270 dní DNP do dňa pôrodu, tak materské bude mať vyplácané aj z tohoto poistenia, samozrejme, musí si oň požiadať.
Rovnako by to malo fungovať aj v zamestnaní, pokiaľ by podmienku 270 dní nestíhal niekto splniť do nástupu na MD. ;)
krajanová
15.01.08,12:50
Potrebujem súrnu radu či je možné vylepšiť materskú:

Kamarátka nastupovala na MD od 1/2005 z PN, ktorá trvala od 9/2004 , pred tým pracovala 3 roky na TPP. Teraz je znova tehotná, termín pôrodu je 9/2008.

Je pre ňu výhodnejšie sa dobrovoľne poistiť alebo ukončiť starý pracovný pomer a zamestnať sa napr. u manžela a za akú mzdu.
Jana Motyčková
15.01.08,13:54
Kým je čas 26 týždňov do pôrodu, tak sú možné obe alternatívy :
1. ukončiť zamestnanie a DNP z maxima (z 28142)
2. ukončiť zamestnanie a zamestnať sa u manžela z maxima
Pre alt.1 je - môže čerpať aj ošetrovné a nemocenské z DNP, ale dlhšie musí platiť z maxima
Pre alt. 2- stačí to urobiť tesne pred nástupom na materskú a pri minimálnych nákladoch dosiahne maximálnu materskú a o niečo vyššiu ako pri alt.1. Ak sa zamestná až v júli, bude platiť vyšší maximálny VZ, na presnú sumu sa treba informovať potom (cca 30000). Ale nebude mať z toho poistenia nárok na ošetrovné a nemocenské, to ak by chcela, potom by musela riešiť cez DNP.
Vlastas
16.01.08,06:14
Nech sa prihlási na DNP z minimálneho VZ. Stačí na cca 3-4 mesiace. Potom nech DNP zruší a počká, kým otehotnie. Potom hneď ako otehotnie (najneskôr do 8.týždňa) sa prihlási z maximálneho VZ na DNP. Prípadne ak nebude tehotná do konca r.2008, nech sa z maximálneho VZ prihlási na DNP v decembri a k 1.1.2009 môže zmeniť VZ na minimum. Ale ku koncu roka treba sledovať, či sa niečo nezmenilo v zákonoch.
Prípadne to prvé DNP si môže ponechať dlhše ako 3-4 mesiace, ak by chcela čerpať aj nemocenské pri rizikovom tehotenstve, príp. pri iných chorobách. Potom vhodné je poistiť sa na tri mesiace z minima, potom DNP zrušiť, a prihlásiť sa znovu z maxima.
Ďakujem Janka Motyčková.
jankasm
16.01.08,09:22
Kým je čas 26 týždňov do pôrodu, tak sú možné obe alternatívy :
1. ukončiť zamestnanie a DNP z maxima (z 28142)
2. ukončiť zamestnanie a zamestnať sa u manžela z maxima
Pre alt.1 je - môže čerpať aj ošetrovné a nemocenské z DNP, ale dlhšie musí platiť z maxima
Pre alt. 2- stačí to urobiť tesne pred nástupom na materskú a pri minimálnych nákladoch dosiahne maximálnu materskú a o niečo vyššiu ako pri alt.1. Ak sa zamestná až v júli, bude platiť vyšší maximálny VZ, na presnú sumu sa treba informovať potom (cca 30000). Ale nebude mať z toho poistenia nárok na ošetrovné a nemocenské, to ak by chcela, potom by musela riešiť cez DNP.

Bola by možná ešte aj alternatíva č 3:
zostať v pôvodnom zamestnaní, kde by zamestnávateľ uvádzal pravdepodobný VZ na výpočet materskej /keďže v roku 2007 bola na RD a nemala žiadny VZ/. Keby tento príjem uviedol vo výške maxima, dosiahla by rovnako maximálnu materskú. :rolleyes:
Jana Motyčková
16.01.08,14:06
Bola by možná ešte aj alternatíva č 3:
zostať v pôvodnom zamestnaní, kde by zamestnávateľ uvádzal pravdepodobný VZ na výpočet materskej /keďže v roku 2007 bola na RD a nemala žiadny VZ/. Keby tento príjem uviedol vo výške maxima, dosiahla by rovnako maximálnu materskú. :rolleyes:
Áno, ale zamestnávateľ si musí vedieť ten maximálny pravdedpodobný oddôvodniť.
jankasm
16.01.08,14:27
Áno, ale zamestnávateľ si musí vedieť ten maximálny pravdedpodobný oddôvodniť.

To je samozrejmé, napr. urobiť nejaký dodatok k pracovnej zmluve o nejakých pracovných povinnostiach navyše. ;)
vavka
17.01.08,08:04
Dobrý deň, prosím o radu. Teraz som na RD, ktorá mi začala 21.1.06 a končí 9.7.08.(na MD som bola od 9.7.05 do 20.1.06) Na MD som nastúpila zo zamestnania, odkiaľ som mala len minimálnu materskú(stále som tam "zamestnaná")Momentálne som tehotná v 2.mesiaci, TP mám 11.8.08. Rada by som sa dozvedela či by som si mohla nejako zvýšiť materskú na druné dieťatko. Ak áno tak čo by bolo najvýhodnejšie. Na ako dlho by som sa mala zamestnať a s akým najvýhodnejším hrubým platom + Koľko by som mala platiť mesačne na DNP minimálne tých 26 týždňov??? Za odpoveď ĎAKUJEM.
celestina
17.01.08,08:50
Keďže na materskú sa nastupuje cca 6 týždňov pred pôrodom, tak hoci by si sa hneď zajtra dala poistiť ako DNP 26 týždňov nestíhaš. V tvojom prípade by možno bolo najlepšie a najekonomickejšie v júni ukončiť terajší PP a následne uzatvoriť nový PP s vym. základom okolo 30 000. Všetko sa odvíja od toho, akého zamestnávateľa máš. Či sa s ním dá dohodnúť. Či je možnosť zamestnať sa u niekoho známeho. Či si ochotná rozviazať terajší PP.
jankasm
17.01.08,10:43
Dobrý deň, prosím o radu. Teraz som na RD, ktorá mi začala 21.1.06 a končí 9.7.08.(na MD som bola od 9.7.05 do 20.1.06) Na MD som nastúpila zo zamestnania, odkiaľ som mala len minimálnu materskú(stále som tam "zamestnaná")Momentálne som tehotná v 2.mesiaci, TP mám 11.8.08. Rada by som sa dozvedela či by som si mohla nejako zvýšiť materskú na druné dieťatko. Ak áno tak čo by bolo najvýhodnejšie. Na ako dlho by som sa mala zamestnať a s akým najvýhodnejším hrubým platom + Koľko by som mala platiť mesačne na DNP minimálne tých 26 týždňov??? Za odpoveď ĎAKUJEM.

Tých 26 týždňov DNP by si do dňa pôrodu stihnúť mala, ale nepomôže Ti to, pretože zároveň musíš mať aj splnenú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Takže ak si si DNP predtým neplatila, nepomôže Ti to.
Máš 3 riešenia:
1. ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s tým istým zamestnávateľom, stačí pár dní pred nástupom na MD, so mzdou vo výške cca. 30000
2. ukončiť terajší PP a uztvoriť nový s novým zamestnávateľom, stačí pár dní pred nástupom na MD, so mzdou vo výške cca. 30000
3. zotrvať v súčasnom zamestnaní, tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej by bol rok 2007, ale keďže si bola na RD a nemala si žiadny príjem, tak by sa použil pravdepodobný VZ, ktorý by si zarobila v mesiaci, v ktorom nastupuješ na MD. Ak by Ti zamestnávateľ urobil nejaký dodatok k pracovnej zmluve a pridaní pracovných povinností a zvýšení platu na napr. 30000, tak by Ti do potvrdenia mohol uviesť tento príjem a nemuseli by ste robiť novú zmluvu.
Takže všetko záleží na tom, aké máš v zamestnaní možnosti.;)
celestina
17.01.08,11:48
Tých 26 týždňov DNP by si do dňa pôrodu stihnúť mala;)
Ak je TP 11.8.2008, tak na materskú by mala nastúpiť 30.6.2008. Do dňa nástupu na materskú musí stihnúť 26 týždňov. Ak by sa na DNP prihlásila hneď zajtra tak jej 26 týždňov ubehne 18.7.2008. Ak by terajší PP zajtra ukončila a pozajtra sa prihlásila na DNP, tak by nárok na výplatu materskej z DNP mala, aj keby nesplnila 270 dní poistenia ako DNP. Po materskej by mohla využívať aj OČR a PN. Takže je tu dalšia možnosť:
Ukončiť súčasný PP. Prihlásiť sa ako DNP z VZ 28142 a o materskú žiadať ako DNP. Odvod by síce až do nástupu na materskú platila z maxima, ale počas materskej by neplatila a po materskej z DNP môže nejakú tu korunu získať.
Akurát si niesom istá ako sa posudzuje tých 26 týždňov. Či musí byť splnených do dňa nástupu na materskú alebo do dňa pôrodu
jankasm
17.01.08,12:00
Ak je TP 11.8.2008, tak na materskú by mala nastúpiť 30.7.2008. Do dňa nástupu na materskú musí stihnúť 26 týždňov. Ak by sa na DNP prihlásila hneď zajtra tak jej 26 týždňov ubehne 18.7.2008. Ak by terajší PP zajtra ukončila a pozajtra sa prihlásila na DNP, tak by nárok na výplatu materskej z DNP mala, aj keby nesplnila 270 dní poistenia ako DNP. Po materskej by mohla využívať aj OČR a PN. Takže je tu dalšia možnosť:
Ukončiť súčasný PP. Prihlásiť sa ako DNP z VZ 28142 a o materskú žiadať ako DNP. Odvod by síce až do nástupu na materskú platila z maxima, ale počas materskej by neplatila a po materskej z DNP môže nejakú tu korunu získať.
Akurát si niesom istá ako sa posudzuje tých 26 týždňov. Či musí byť splnených do dňa nástupu na materskú alebo do dňa pôrodu

To je fakt, úplne s tebou súhlasím, na túto možnosť akosi vždy pozabudnem. ;)
Čo sa týka posudzovania tých 26 týždňov, tak táto podmienka musí byť splnená ku dňu žiadania o materské. Takže podľa mňa, lekár vypisuje žiadosť o materské s nejakým dátumom začiatku MD. Ale myslím, že nie je povinnosť žiadať materské od SP k tomu istému dátumu. Na MD v zamestnaní môže nastúpiť od toho dňa ale myslím, že žiadosť o materské môže kľudne podať až ku dňu, kedy splní tých 26 týždňov DNP.
Možno niekto potvrdí tieto moje úvahy. :cool:
vavka
17.01.08,13:07
Ďakujem CELESTINA a JANKASM veľmi pekne za rady. Moc ste mi pomohli:). Zdá sa mi pre mňa najvýhodnejšia tá možnosť rozviazať terajší PP a nastúpiť do nového nakoľko mám možnosť sa zamestnať u manžela. Len neviem čo by to predstavovalo pre manžela. Ako dlho by za mňa platil odvody? Len tých pár dní čo by som tam bola zamestnaná do nástupu na MD? Stačí sa zamestnať mesiac pred nástupom na MD, či aj menej? ĎAKUJEM.
Jana Motyčková
17.01.08,13:14
Ak je TP 11.8.2008, tak na materskú by mala nastúpiť 30.7.2008.
Nástup na materskú by mal byť 30.6.2008 a teda 26 týźdňov DNP už nestihne.
Jana Motyčková
17.01.08,13:17
Ďakujem CELESTINA a JANKASM veľmi pekne za rady. Moc ste mi pomohli:). Zdá sa mi pre mňa najvýhodnejšia tá možnosť rozviazať terajší PP a nastúpiť do nového nakoľko mám možnosť sa zamestnať u manžela. Len neviem čo by to predstavovalo pre manžela. Ako dlho by za mňa platil odvody? Len tých pár dní čo by som tam bola zamestnaná do nástupu na MD? Stačí sa zamestnať mesiac pred nástupom na MD, či aj menej? ĎAKUJEM.
Stačí na pár dní, odvody by platil za dobu po nástup na materskú, potom je možné rozviazať PP, resp. už vopred ho dohodnúť tak, aby sa končil počas materskej.
vavka
17.01.08,14:20
Ďakujem veľmi pekne za radu.
vimar_77
17.01.08,16:14
Chcem sa ešte na niečo opýtať.
Som zamestnaná a zamestnávateľ odvádza za mňa odvody (už dlhšie ako 270 dní). Poistím sa aj na DNP a budem ho platiť 26 týždňov (z minimálneho vymeriavacieho základu). (Ako som už vyššie spomínala, 270 dní nestíham)

Píšete, že ak by som mala mať nárok na materské aj z DNP, musím ukončiť PP.

Otázka 1: Musím ten PP ukončiť pred tým, ako sa prihlásim na DNP? Nemôžem mať PP aj DNP súčasne a PP ukončiť tesne pred nástupom na materskú?

Ak by som ukončila PP pred nástupom na materskú, bude sa mi zohľadňovať materská aj z PP, aj z DNP?

Otázka 2: Ak by som si platila DNP napr. 25 týždňov z minima a posledný týždeň to zdvihla na maximálny základ, z čoho by sa mi vypočítalo materské (teraz myslím, len materské z DNP)? Ak by som chcela mať maximálnu materskú z DNP, musím platiť celých 26 týždňov z MAXIMA?
dracica
17.01.08,16:23
Dlho som tu nebola tak sa ospravedlňujem ak som napísala do nesprávnej porady...

Chcela by som sa spýtať jednu otázku otázku:
SZČO podniká v oblasti poisťovníctva. Momentálne je na materskej dovolenke. Aby mohla poberať materskú nemože byť zamestnaná. SZČO má ale počas materskej príjmy - provízie z uzatvorených poistných zmlúv skoršieho obdobia. Môže poberať túto štátnu dávku ??
Stretli ste sa s niečím podobným ???
zuzkazrzka
18.01.08,07:57
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci mam narok na matersku ak mam od maja 2007 dvoch zamestnavatelov. Pol uvazok u jedneho a pol uvazok u druheho. Obaja platia za mna alikvotne odvody. termin porodu mam 21.maja 2008, cize na matersku by som mala ist 4 tyzdne pred tym, cize okolo 20 Aprila 2008. Vopred dakujem za odpoved
celestina
18.01.08,09:52
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci mam narok na matersku ak mam od maja 2007 dvoch zamestnavatelov. Pol uvazok u jedneho a pol uvazok u druheho. Obaja platia za mna alikvotne odvody. termin porodu mam 21.maja 2008, cize na matersku by som mala ist 4 tyzdne pred tym, cize okolo 20 Aprila 2008. Vopred dakujem za odpoved
Nárok bude z oboch zamestnaní z VZ za rok 2007.
zuzkazrzka
18.01.08,10:43
Dakujem za odpoved. A mozem sa opytat, neviem zistit VZ u jedneho zamestnavatela. Pokial zarabam u jedneho zamestnavatela 11000SKK v hrubom a u druheho 12000SKK ako potom vychadza materska?
Zuzkall
18.01.08,11:44
Dobry den,

prosim skusenych poradakov o radu v takejto situacii: na MD nastupujem 16.5.2008 (vymeriavaci zaklad zo zamestnania budem mat cez 28000, takze vybavene), ale zaujima ma, ci sa mozem POCAS poberania materskeho (napr. od 1.6.2008) prihlasit na socialnu poistovnu na dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu 28142 SKK. Viem, ze pocas MD poistne neplatim, ale zaujima ma ci je mozne sa aj tak prihlasit, aby mi plynula doba poistenia. Sledujem tym to, ze ak by toto bolo mozne, tak by som z tohto vymeriavacieho zakladu zacala realne platit poistne az koncom novembra 2008 odkedy som uz na rodicovskej dovolenke a v decembri si s platnostou od 1.1.2009 len zmenim v SP len vymeriavaci zaklad na aktualny minimalny zaklad. Tym padom mozem hned od 1.1.2009 poberat v pripade PN aleb OCR davku pocitanu z max. vymeriavacieho zakladu (nie z min. vymeriavacieho zakladu), lebo podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho dobrovoneho nemocenskeho poistenia by som mala splnenu. UVAZUJEM SPRAVNE?

Vopred dakujem za Vase nazory, pripadne pripomienky a rady.
celestina
18.01.08,13:41
Dobry den,

prosim skusenych poradakov o radu v takejto situacii: na MD nastupujem 16.5.2008 (vymeriavaci zaklad zo zamestnania budem mat cez 28000, takze vybavene), ale zaujima ma, ci sa mozem POCAS poberania materskeho (napr. od 1.6.2008) prihlasit na socialnu poistovnu na dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu 28142 SKK. Viem, ze pocas MD poistne neplatim,.
Ak by si poberala materskú aj z DNP,tak by si nemusela platiť. Lenže ty budeš poberať materské z nemocenského poistenia zamestnanca. Takže prihlásiť sa na DNP počas materskej môžeš, ale platiť toto NP budeš musieť! Okrem tých 26 týždňov musíš splniť podmienku 270 dní poistenia z DNP. Takže sa prihlás čo najskôr s min. VZ a po 13 týždňoch sa odhlás. Potom sa prihlás nanovo v čase keď nastúpiš na materskú, ale už s max. VZ.Po materskej môžeš čerpať z DNP prípadné OČR či PN.
celestina
18.01.08,13:45
Dakujem za odpoved. A mozem sa opytat, neviem zistit VZ u jedneho zamestnavatela. Pokial zarabam u jedneho zamestnavatela 11000SKK v hrubom a u druheho 12000SKK ako potom vychadza materska?
Pri 30 dňovom kalendárnom mesiaci cca 12500 Sk.
Zuzkall
18.01.08,14:15
Ak by si poberala materskú aj z DNP,tak by si nemusela platiť. Lenže ty budeš poberať materské z nemocenského poistenia zamestnanca. Takže prihlásiť sa na DNP počas materskej môžeš, ale platiť toto NP budeš musieť! Okrem tých 26 týždňov musíš splniť podmienku 270 dní poistenia z DNP. Takže sa prihlás čo najskôr s min. VZ a po 13 týždňoch sa odhlás. Potom sa prihlás nanovo v čase keď nastúpiš na materskú, ale už s max. VZ.Po materskej môžeš čerpať z DNP prípadné OČR či PN.
Celestina, dakujem ti za odpoved, ale podmienku 270 dni uz od 1.1.2008 predsa nie je potrebne splnit z jedneho druhu nemocenskeho poistenia, staci aj kumulativne (doba poistenia za zamestnanca, SZCO ci dobrovolne nem. poistenie). A § 140 uvadza ze: "zamestnanec, ..., dobrovoľne nemocensky poistená osoba, nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie:
a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské." Nie je tam uvedene, ze: sa im poskytuje materske z dobrovolneho nemocenskeho poistenia alebo ako zamestnancovi. Chapem to zle ja alebo Celestina? VIE SA ESTE NIEKTO VYJADRIT?
jankasm
20.01.08,12:14
Chcem sa ešte na niečo opýtať.
Som zamestnaná a zamestnávateľ odvádza za mňa odvody (už dlhšie ako 270 dní). Poistím sa aj na DNP a budem ho platiť 26 týždňov (z minimálneho vymeriavacieho základu). (Ako som už vyššie spomínala, 270 dní nestíham)

Píšete, že ak by som mala mať nárok na materské aj z DNP, musím ukončiť PP.

Otázka 1: Musím ten PP ukončiť pred tým, ako sa prihlásim na DNP? Nemôžem mať PP aj DNP súčasne a PP ukončiť tesne pred nástupom na materskú?

Ak by som ukončila PP pred nástupom na materskú, bude sa mi zohľadňovať materská aj z PP, aj z DNP?

Otázka 2: Ak by som si platila DNP napr. 25 týždňov z minima a posledný týždeň to zdvihla na maximálny základ, z čoho by sa mi vypočítalo materské (teraz myslím, len materské z DNP)? Ak by som chcela mať maximálnu materskú z DNP, musím platiť celých 26 týždňov z MAXIMA?

Takže odpoveď na otázku č. 1 je: Môžeš mať PP súčasne s DNP. PP stačí ukončiť tesne pred nástupom na MD a materskú Ti budú počítať z DNP.
Keďže PP ukončíš, tak z neho Ti už materskú počítať nebudú. Pokiaľ by si ho neukončila, tak by Ti materskú počítali len z neho a z DNP nie.

Odpoveď na otázku č. 2: áno, pokiaľ chceš mať z DNP maximálnu materskú, tak musíš celý čas od prihlásenia až do nástupu na MD platiť z minima. Pokiaľ by si platila, ako píšeš, 25 týždňov z minima a len 1 týždeň z maxima, tak by si mala VZ sko minimálny, pretože ten 1 týždeň maximálneho VZ, by Ti ho veľmi nezvýšil.

Odporúčam nešpekulovať. Ak chceš naozaj ukončiť PP a materskú poberať len z DNP tak sa prihlás tak, aby si stihla do nástupu na MD tých 26 týždňov DNP a počas celých 26 týždňov plať z maxima. Je to cca. 6 mesiacov, takže bude Ťa to stáť nejakých 7500,- ale hneď prvá materská bude 15000,-. Takže investícia sa Ti okamžite vráti. ;)
jankasm
20.01.08,12:33
Celestina, dakujem ti za odpoved, ale podmienku 270 dni uz od 1.1.2008 predsa nie je potrebne splnit z jedneho druhu nemocenskeho poistenia, staci aj kumulativne (doba poistenia za zamestnanca, SZCO ci dobrovolne nem. poistenie). A § 140 uvadza ze: "zamestnanec, ..., dobrovoľne nemocensky poistená osoba, nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie:
a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské." Nie je tam uvedene, ze: sa im poskytuje materske z dobrovolneho nemocenskeho poistenia alebo ako zamestnancovi. Chapem to zle ja alebo Celestina? VIE SA ESTE NIEKTO VYJADRIT?

Možno to v zákone nie je až tak jednoznačne napísané, ale chápeš to zle ty. Naozaj pokiaľ z DNP nepoberáš materskú, tak musíš toto poistenie platiť aj počas materskej, ktorú poberáš napr. zo zamestnanía /toto píšem z vlastnej skúsennosti, keďže mi SP priznala materskú len zo zamestnania a z DNP nie, tak som DNP musela naďalej platiť. Po odvolaní mi materskú z DNP priznali spätne a zaplatené poistné na DNP mi na základe žiadosti vrátili/.
Podľa mňa to funguje asi tak, že pokiaľ by si napr. poberala materskú zo zamestnania a zároveň bola SZČO, z ktorej by Ti ale materskú nepriznali, tak ako SZČO by si poistné platiť nemusela. Ale keďže v tomto prípade sa jedná o dobrovoľné NP, tak ak ho nechceš platiť, môžeš sa z neho kedykoľvek odhlásiť. :rolleyes:
Čo sa týka 270 dní, tak áno, stačí ich spĺňať kumulatívne, nemusí byť z každého poistenia zvlášť. Avšak, už tu bol niekde zverejnený výklad SP, podľa ktorého sa pri kumulovaní dní poistenia, berú do úvahy len ukončené poistenia. Čiže aby sa Ti dni poistenia zamestnanca započítali do podmienky 270 dní DNP, musela by si tento PP ukončiť.
Avšak upozorním, že napr. pre účely poberania OČR nie je potrebných 270 dní, len pre účely dávok PN.
Takže alebo sa prihlásiš na DNP z maxima už počas MD aby si hneď od začiatku RD mohla poberať maximálnu OČR a po 270 dňoch aj PN. Alebo sa prihlásiš na DNP z maxima až po skončení MD /myslím, že si písala, že Ti končí niekedy v novembri/, zaplatíš za cca. 2 mesiace do konca roka, od 1.1.2009 si dáš zmenu VZ na minimum, a celý rok 2009 /samozrejme po splnení podmienky 26 týždňov/ môžeš poberať dávky z maxima. ;)
Ešte doplním, čo Ti už bolo odporúčané vyššie. keďže máš v práci maximálny VZ, a aby si podmienku 270 dní DNP mala splnenú čo najskôr, prihlás sa ešte teraz, popri zamestnaní na DNP z minima. Zaplatené poistné bude nad rámec maximálneho VZ, takže SP Ti ho na požiadanie vráti.
Kája.
20.01.08,13:04
Poprosím o radu, kamarátka je zamestnaná dlhšie ako 270 dní a zároveň sa od 5.12.07 prihlásila na DPP z minima 8 100. Termín pôrodu má koncom marca a teraz by mala ísť na PN. Bude sa jej počítať PN a aj materská zo zamestnania aj DNP. Ďakujem.
jankasm
20.01.08,13:08
Poprosím o radu, kamarátka je zamestnaná dlhšie ako 270 dní a zároveň sa od 5.12.07 prihlásila na DPP z minima 8 100. Termín pôrodu má koncom marca a teraz by mala ísť na PN. Bude sa jej počítať PN a aj materská zo zamestnania aj DNP. Ďakujem.

Nie, bohužiaľ nebude.
Jedine, ak už bola niekedy v minulosti DNP, alebo ak v posledných dvoch rokoch mala ešte aj nejaké iné zamestnania.
Ak nič z toho, tak PN a rovnako aj materská sa jej bude vyplácať len zo zamestnania, kde má splnenú podmienku 270 dní. Ak má nízky VZ v zamestnaní, tak ešte je možné niečo urobiť. Ale len spôsobom ukončenia PP a uzatvorenia nového PP s maximálnym VZ 28142,-. PN aj materská by bola vo výške cca. 15000,-. ;)
Kája.
20.01.08,14:34
Nie, bohužiaľ nebude.
Jedine, ak už bola niekedy v minulosti DNP, alebo ak v posledných dvoch rokoch mala ešte aj nejaké iné zamestnania.
Ak nič z toho, tak PN a rovnako aj materská sa jej bude vyplácať len zo zamestnania, kde má splnenú podmienku 270 dní. Ak má nízky VZ v zamestnaní, tak ešte je možné niečo urobiť. Ale len spôsobom ukončenia PP a uzatvorenia nového PP s maximálnym VZ 28142,-. PN aj materská by bola vo výške cca. 15000,-. ;)


Popíšem to presnejšie PP od 2.5.2005 - 31.12.2006, PP 1.1.2007 -31.8.2007 a posledný PP od 1.9.2007 - trvá. DNP od 5.12.2007 z minima. Počítali by jej aj PN a materské z DNP?
brčko
20.01.08,18:42
Popíšem to presnejšie PP od 2.5.2005 - 31.12.2006, PP 1.1.2007 -31.8.2007 a posledný PP od 1.9.2007 - trvá. DNP od 5.12.2007 z minima. Počítali by jej aj PN a materské z DNP?

Ak má termín pôrodu koncom marca, nastúpiť na MD by mala cca v polovici februára 2008. Sleduje sa obdobie od konca marca 2006 do konca marca 2008. Ako zamestnanec má 270 dní NP splnené, aj trvanie NP zamestnanca. Ako DNP by sa jej mali zarátavať dni samotného DNP + dni NP z ukončeného poistenia, takže predpokladám z prvého spomínaného PP od konca marca do 31.6.06 + druhý PP 1.1.-31.8.07,= 270 dní NP splnených; tiež trvanie DNP ku dnu nástupu na materskú lahko splní. Takže teoreticky by mala mať nárok na materskú z oboch poistení.
brčko
20.01.08,20:03
Dobry den,
prosim skusenych poradakov o radu v takejto situacii: na MD nastupujem 16.5.2008 (vymeriavaci zaklad zo zamestnania budem mat cez 28000, takze vybavene), ale zaujima ma, ci sa mozem POCAS poberania materskeho (napr. od 1.6.2008) prihlasit na socialnu poistovnu na dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu 28142 SKK. Viem, ze pocas MD poistne neplatim, ale zaujima ma ci je mozne sa aj tak prihlasit, aby mi plynula doba poistenia. Sledujem tym to, ze ak by toto bolo mozne, tak by som z tohto vymeriavacieho zakladu zacala realne platit poistne az koncom novembra 2008 odkedy som uz na rodicovskej dovolenke a v decembri si s platnostou od 1.1.2009 len zmenim v SP len vymeriavaci zaklad na aktualny minimalny zaklad. Tym padom mozem hned od 1.1.2009 poberat v pripade PN aleb OCR davku pocitanu z max. vymeriavacieho zakladu (nie z min. vymeriavacieho zakladu), lebo podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho dobrovoneho nemocenskeho poistenia by som mala splnenu. UVAZUJEM SPRAVNE?

Pridávam svoj názor:
Súhlasím s Celestine a Jankousm, že ak poberáš materské len zo zamestnania, aj počas MD platiť DNP musíš. Taká je prax v SP, čo som si prečítala vo viacerých príspevkoch na Porade.
Čo sa týka nároku na OCR a PN počas RD, súhlasím s nimi, že musíš mať splnených 270dní NP na nárok na PN (na OCR budeš mať nárok hned) a že podla výkladu SP sa do toho rátajú okrem trvajúceho DNP aj dni ukončeného poistenia.
Podla príspevku č.587 mimi32 + odpovede Janky Motyčkovej č.590 (ktoré som chcela oceniť, čo chcem dodatočne urobiť:rolleyes:) som si uvedomila ešte jednu okolnosť. Po ukončení MD, nástupom na RD sa ti prerušuje NP zamestnanca. Vznik prerušenia NP sa posudzuje rovnako ako zánik NP (§26 ods.5 ZoSP). Takže pri uplatnovaní nároku na PN z DNP počas RD by sa ku dnom DNP mali prirátať aj dni prerušeného NP zamestnanca (samozrejme v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na PN) a nárok by mal vzniknúť. Potom samotná výška nároku záleží od toho, či DNP trvá 26 týždnov. Ak áno, aký je VZ v RO; ak nie, nárok bude rátaný z DVZ 270Sk.

Takže si myslím, že poisťovať sa z DNP už teraz je zbytočné. Ak sa poistíš od 15-teho dna MD (zač. 3-tieho týzdna) z maxima, budeš platiť 26týždnov DNP do ukončenia MD (ktorá trvá 28týzdnov), takže hned po ukončení MD budeš mať nárok na PN, OCR z maxima. Ak chceš hned nárok z maxima, budeš aj viac platiť. Ak chceš maximum aj v r.2009, tak musíš z maxima platiť až do konca roku 2008.
brčko
20.01.08,22:36
Chcem sa ešte na niečo opýtať.
Som zamestnaná a zamestnávateľ odvádza za mňa odvody (už dlhšie ako 270 dní). Poistím sa aj na DNP a budem ho platiť 26 týždňov (z minimálneho vymeriavacieho základu). (Ako som už vyššie spomínala, 270 dní nestíham)

Píšete, že ak by som mala mať nárok na materské aj z DNP, musím ukončiť PP.

Otázka 1: Musím ten PP ukončiť pred tým, ako sa prihlásim na DNP? Nemôžem mať PP aj DNP súčasne a PP ukončiť tesne pred nástupom na materskú?

Ak by som ukončila PP pred nástupom na materskú, bude sa mi zohľadňovať materská aj z PP, aj z DNP?

Otázka 2: Ak by som si platila DNP napr. 25 týždňov z minima a posledný týždeň to zdvihla na maximálny základ, z čoho by sa mi vypočítalo materské (teraz myslím, len materské z DNP)? Ak by som chcela mať maximálnu materskú z DNP, musím platiť celých 26 týždňov z MAXIMA?

K otázke 1-súhlasím s Jankousm, PP a DNP môžeš mať súčasne, No VZ v súčte za mesiac môže byť maximálne 28142Sk (suma platí do 30.6.08), takže z DNP maximalne z rozdielu 28142-VZ v zamestnaní. Ak ukončíš PP pred nástupom na MD, nárok by vznikol len z DNP.

K otázke 2- Výška materskej z DNP, (ak ukončíš PP) ak stihneš 26týždnov a bude to všetko v priebehu roku 2008 sa vyráta z VZ od začiatku DNP do konca mesiaca predchádzajúceho nástupu na MD. Súhlas s Jankou, že ak chceš maximálnu materskú z DNP, musíš platiť DNP z maxima od začiatku. To však vzhladom na tvoj trvajúci PP nie je možné! Aký máš VZ (hrubú mzdu) v PP nepíšeš, ani žiadne termíny.

No myslím si, že ako si písala v predchádzajúcich príspevkoch, ak máš možnosť, že ta zamestná pred nástupom na MD manžel, podla mna netreba nad iným uvažovať. Ak napíšeš termíny, poradíme ti ako minimalizovať odvody.
anka007
21.01.08,11:45
Dobrý deň,

chcela by som reagovať na príspevky ohľadom možnosti zvýšenia materskej na maximum. Na MD nastupujem 04/2008.
Keďže som u zamestnávateľa v RPP za rok 2007 mala HM okolo 12000 mesačne, na základe rád na tejto stránke som odo dňa 02.01.2008 uzatvorila ďalší riadny pracovný pomer u ďalšieho zamestnávateľa. Od 04.01.2008 som na PN.
Bolo mi povedané, že nárok na PN budem mať z oboch z nich. No po výklade zákona SP som teraz na vážkach, či mi to bolo ohľadom na max. materskú k niečomu dobré. U prvého zamestnávateľa som zamestnaná cca 10 rokov, takže podmienku 270 dní spĺňam. U druhého zamestnávateľa však nie.
Budem mať podľa Vás nárok na materské aj od druhého zamestnávateľa? Zákon totiž vraví, že musím mať splnenú podmienku 270 dní povinného nem. poistenia, není tam uvedené, že za každého zamestnávateľa osobitne.
Chcem sa ešte opýtať, či to bude problém, ak súčet denných vymeriavacích základov u obidvoch zamestnávateľov presiahol sumu 907 Sk, teda vychádza na nejakých 1100 korún (jedná sa o dva dni - teda 02.01. a 03.01.2008)
ivularadula
22.01.08,10:31
chcela by som poradiť čo všetko musí spraviť zamestnávateľ ak nastupuje zamestanec na materskú (mám namysli aké tlačivá a kam treba poslať)
zuzka83
22.01.08,13:01
Ahojte, tak si tu priebežne čítam príspevky a prestávam tým podmienkam týkajúcim sa počtu dní rozumieť. Ak ja napr. ukončím terajší pracovný pomer k 1.2.08 a vtedy budem nemocensky poistená len 180 dní, a od 2.2. uzavriem nový pracovný pomer, z ktorého pôjdem na PN až do nástupu na MD (napr. budem na PN 8 mesiacov), splním vôbec podmienku 270 dní NP? Keďže SP berie len dni z ukončeného PP?
A nie je mi tiež jasné, či musím spĺňať túto podmienku 270 dní NP len zo zamestnania. Ak by som napr. ukončila PP a bola nezamestnaná, a platila si DNP a tesne pred nástupom na PN pred materskou by som sa zas zamestnala na pár dní s max. VZ, dostala by som vôbec materskú? Zrátali by sa dni poistenia v staršom zamestnaní s DNP a potom s novým PP?

Vďaka za trpezlivosť.
jankasm
22.01.08,13:23
chcela by som poradiť čo všetko musí spraviť zamestnávateľ ak nastupuje zamestanec na materskú (mám namysli aké tlačivá a kam treba poslať)

ZP - vyplniť tlačivo "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách platiteľa ...", kde uvedieš, že zamestnankyňa nastupuje na MD. Rovnako potom to isté tlačivo pri skončení MD a začiatku RD.
SP-vyplniť tlačivo "RLFO", kde sa uvedie zmena, čiže nástup na MD. Po skončení MD sa potom vypíšu 2x RLFO, jeden so zmenou skončenie MD, a druhý so začiatkom prerušenia, čiže RD.
K žiadosti o materské musí ešte zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o príjme pre účely výpočtu materskej. :)
jankasm
22.01.08,13:30
Dobrý deň,

chcela by som reagovať na príspevky ohľadom možnosti zvýšenia materskej na maximum. Na MD nastupujem 04/2008.
Keďže som u zamestnávateľa v RPP za rok 2007 mala HM okolo 12000 mesačne, na základe rád na tejto stránke som odo dňa 02.01.2008 uzatvorila ďalší riadny pracovný pomer u ďalšieho zamestnávateľa. Od 04.01.2008 som na PN.
Bolo mi povedané, že nárok na PN budem mať z oboch z nich. No po výklade zákona SP som teraz na vážkach, či mi to bolo ohľadom na max. materskú k niečomu dobré. U prvého zamestnávateľa som zamestnaná cca 10 rokov, takže podmienku 270 dní spĺňam. U druhého zamestnávateľa však nie.
Budem mať podľa Vás nárok na materské aj od druhého zamestnávateľa? Zákon totiž vraví, že musím mať splnenú podmienku 270 dní povinného nem. poistenia, není tam uvedené, že za každého zamestnávateľa osobitne.
Chcem sa ešte opýtať, či to bude problém, ak súčet denných vymeriavacích základov u obidvoch zamestnávateľov presiahol sumu 907 Sk, teda vychádza na nejakých 1100 korún (jedná sa o dva dni - teda 02.01. a 03.01.2008)

Podľa toho šo si uviedla a podľa výkladu zákona SP, si myslím, že nie. Nárok na PN aj na materskú budeš mať len z toho prvého zamestnania. Bohužiaľ. :(
Bola by tu možnosť, ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť, v tom prvom zamestnaní ukončiť PP a následne uzatvoriť nový PP. Môže byť s úplne rovnakým platom, len tam musí byť to ukončenie. Keby si PN prerušila a opäť na ňu nastúpila po tejto úprave, mala by si nárok na PN aj na materské z obidvoch zamestnaní. ;)
/Viem, že predtým sme naozaj tvrdili, že bude stačiť popri prvom PP uzatvoriť ešte jeden PP. Ten výklad zákona nás poriadne zaskočil. :o/
jankasm
22.01.08,13:35
Ahojte, tak si tu priebežne čítam príspevky a prestávam tým podmienkam týkajúcim sa počtu dní rozumieť. Ak ja napr. ukončím terajší pracovný pomer k 1.2.08 a vtedy budem nemocensky poistená len 180 dní, a od 2.2. uzavriem nový pracovný pomer, z ktorého pôjdem na PN až do nástupu na MD (napr. budem na PN 8 mesiacov), splním vôbec podmienku 270 dní NP? Keďže SP berie len dni z ukončeného PP?
A nie je mi tiež jasné, či musím spĺňať túto podmienku 270 dní NP len zo zamestnania. Ak by som napr. ukončila PP a bola nezamestnaná, a platila si DNP a tesne pred nástupom na PN pred materskou by som sa zas zamestnala na pár dní s max. VZ, dostala by som vôbec materskú? Zrátali by sa dni poistenia v staršom zamestnaní s DNP a potom s novým PP?

Vďaka za trpezlivosť.

Áno, presne tak. Ak ukončíš jeden PP a zamestnáš sa v druhom, a potom budeš žiadať napr. o materské z toho druhého zamestnania, tak sa Ti počítajú dni poistenia v tomto aktuálnom zamestnaní, z ktorého žiadaš o materské, a dni poistenia zo všetkých ukončených poistení v posledných dvoch rokoch.
V druhom prípade je odpoveď áno, vtedy by sa Ti spočítali dni zo všetkých ukončených poistení /čiže aj zamestnanie aj DNP, pokiaľ sú ukončené/ plus dni z trvajúceho zamestnania. ;)
zuzka83
22.01.08,14:29
Veľmi pekne ďakujem Janka. Takže sa vlastne nemusím báť že ostanem bez materskej keď ukončím tento PP a uzavriem nový, prípadne sa v ten medzičas poistím dobrovoľne. To DNP stačí z minima, že, lebo výšku dávky mi budú rátať z posledného zamestnania (DNP by som pred uzatvorením novej pracovnej zmluvy zrušila a tým by som teda dosiahla to, že by mi jeho trvanie zarátali do tej 270 dňovej podmienky na materskú). Dúfam že som to pochopila správne :rolleyes:.
tina.mar
22.01.08,19:43
ahoj porada
27.1.2008 nastupujem na MD. 28 tyzdnov mi bude platit zamestnavatel.
prosim vas, aka ciastka mi bude platena, resp. akym sposobom sa to rata.
celestina
22.01.08,20:19
Materskú ti bude platiť sociálna poisťovňa a jej výška závisí od výšky tvojich príjmov v minulom roku/2007/ u tvojho zamestnávateľa.
brčko
22.01.08,21:05
ahoj porada
27.1.2008 nastupujem na MD. 28 tyzdnov mi bude platit zamestnavatel.
prosim vas, aka ciastka mi bude platena, resp. akym sposobom sa to rata.

Ak máš viacročný PP (písala si, že ti začal v r.1999), tvojim rozhodujúcim odbobím (RO) na výpočet materského bude rok 2007. Zrátajú sa vymeriavacie základy na odvod nemoc.poistenia u tohto zamestnávatela za celý rok 2007 a vydelia sa počtom dní v RO (obvykle 365). Z týchto dní sa vynímajú kalendárne dni PN, OCR, dni neplateného volna. Z toho vyrátaš denný vymeriavací základ. Denná materská bude vo výške 55% z DVZ.
tina.mar
23.01.08,05:46
dakujem :)
moe7
23.01.08,07:50
Dobrý deň
chcela by som sa spytat
ako to je z DNP pocas rizikoveho tehotenstva
kedy ho treba zacat platit
a ci sa to bude vobec vyplacat počas rizikoveho tehotensta
Ďakujem
jankasm
23.01.08,09:34
Dobrý deň
chcela by som sa spytat
ako to je z DNP pocas rizikoveho tehotenstva
kedy ho treba zacat platit
a ci sa to bude vobec vyplacat počas rizikoveho tehotensta
Ďakujem

Nechápem tvojej otázke. :confused:
Si DNP?
Alebo sa iba chceš poistiť?
Už si tehotná a chystáš sa na PN /rizikové tehotenstvo/?
Počas rizikového tehotenstva, čiže počas PN, sa Ti bude vyplácať nemocenské z poistení, ktoré máš. Čiže napr. zo zamestnania aj z DNP, ale až po splnení určitých podmienok.
Takže skús upresniť informácie a potom môžeme odpovedať. :cool:
moe7
23.01.08,10:48
Sorry za nezrozumitelnost
platim si DNP z minima uz 9 mesiacov zkomplikoval sa mi zdr. stav trvalo, doktor mi povedal ze ak by som bola tehotna musela by som byt na rizikovom tehotenstve. Chcela by som si platit z maxima. Kedy mam zacat platit aby som to dostavala aj pocas rizikoveho tehotenstva a aj pocas materskej pol rok. Tehotna este nie som ale planujeme
Gong
23.01.08,12:35
Gong, zadávaš o priatelke málo info.
Ak splní do dna pôrodu 270dní nemocenkého poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z povinného NP SZCO a tiež z NP ako zamestnanec, bude mať nárok na materské z oboch týchto nemocenkých poistení. Ak splní túto podmienku len v jednom, bude mať nárok len z jedného.

Ak by PP ukončila, nezačala nový a k dátumu nástupu na materskú (čo je obvykle 6týždnov pred pôrodom, no najskôr 8 týždnov pred pôrodom), ostalo by jej len NP SZčO, mala by nárok na materskú len z NP Szco. Je podla mna dosť pravdepodobné, že ako SZCO si neplatí z vysokej čiastky, takže by mala nízku materskú.
Ak nemá v zamestnaní vysokú mzdu, najjednoduchšie je zrušiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou mzdou.

Ak chceš poradiť, čo sa týka výšky materskej, treba napísať viac: predp.termín pôrodu, odkedy je zamestnaná, kedy začal jej súčasný PP (ak v r.2007, akú hrubú mzdu mala v r.2007). Odkedy a z akého vymeriavacieho základu si platila povinné nemocenské poistenie ako SZCO, alebo si platí len dobrovolné NP?

Prečítaj si aspon niektoré témy o materskej+ szčo, zákon o sociálnom poistení (§ 48-58 tu na Porade je len zákon platný do 31.12.07 + je účinná novela 555/07) zisti od nej údaje a potom sa znovu opýtaj.

Ahoj, takže dopĺňam údaje o kamarátke k výpočtu materskej. PP uzavretý od 19.10.1998. SZČO od 22.3.2004. Predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008.
ZD zo szčo 2004 18000Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 182578Sk)
2005 36364Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 218292Sk)
2006 82565Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 271615Sk)

-v SP prihlásená ako szčo od 1.7.2006
Prosím, keby ste z týchto údajov vypočítali aká materská by jej vyšla, poprípade ma naučili postup výpočtu materskej. Alebo ešte poradili, ak sa bude dať, ako by dosiahla max. materskú. Ak som správne pochopila 6 mesiacov bude dostávať zo SP materskú, ktorá jej vyjde na základe údajov, popríp. max materskú a po tých 6 mesiacoch sa o koľko skráti materská?

Ešte mám 1 otázočku, dalšia kamarátka to tak spravila, že dala výpoved, a keďže bola i konateľkou v 1 sro, tak si tam uzavrela PZ a dala si najvyšší VZ 30000Sk, 1 mesiac zaplatila vysoké odvody, tak jej SP vypočítala materskú 15000Sk. Lenže teraz sa bojí, tieto pekné peniažky bude dostávať 6 mesiacov, potom sa materská zníží a bojí sa toho, že z čoho bude platiť po tých 6 mesiacoch odvody. Ale nechápem, prečo si myslí, že bude musieť platiť odvody, veď je na materskej. Má si pozastaviť činnosť? Ďakujem za všetky vase rady.
brčko
23.01.08,17:39
[quote=Gong;621075]Ahoj, takže dopĺňam údaje o kamarátke k výpočtu materskej. PP uzavretý od 19.10.1998. SZČO od 22.3.2004. Predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008. pravdepodobne nastúpi na MD 4.5.08 (6týz.pred PTP), takže rozhodujúce obdobie pri viacročnom PP a platení odvodov ako SZCO je rok 2007.
ZD zo szčo 2004 18000Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 182578Sk)
2005 36364Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 218292Sk) odvod 1-6/07 predpokladám z VZ 9096,-Sk
2006 82565Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 271615Sk) odvod 7-12/07 predpokladám z VZ 11318,-sK
ffice:office" />" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
-v SP prihlásená ako szčo od 1.7.2006
Prosím, keby ste z týchto údajov vypočítali aká materská by jej vyšla, poprípade ma naučili postup výpočtu materskej. dala si údaje len zo živnosti. Ak nebola PN, OCR potom
6mes.x9096 + 6mes.x11318 : 365 (ak PN,ocr nula dní)= DVZ 335,57Sk. Z toho je denná materská 55%. Zo zamestnania je to obdobné, zoberieš vymer.základy na NP za rok 2007 a delíš 365, ak bola PN,ocr, tieto dni vynímaš/odrátaš z 365.
Alebo ešte poradili, ak sa bude dať, ako by dosiahla max. materskú. Ak som správne pochopila 6 mesiacov presne 28týzdnov, ak je osamelá alebo sa jej narodí viac detí tak 37týždnov bude dostávať zo SP materskú, ktorá jej vyjde na základe údajov, popríp. max materskú a po tých 6 mesiacoch sa o koľko skráti materská? materskú už zo SP poberať nebude, ale bude poberať rodičovsky príspevok z UPSVaR. Ten je momentálne 4560Sk na mesiac.

quote]
chcela som zmenšiť písmo a trochu som to pokecala! radšej to už nechám tak :)

EŠTE DODATOČNE DOPLNAM,že v tomto príspevku som urobila chybu, nakolko som si nevšimla, že uvedené ZD sú z podnikania SZCO + závislej činnosti a brala som ich ako ZD len z činn.SZČO. Niečo k tomu píšem v príspevku 673.
brčko
23.01.08,17:57
Sorry za nezrozumitelnost
platim si DNP z minima uz 9 mesiacov zkomplikoval sa mi zdr. stav trvalo, doktor mi povedal ze ak by som bola tehotna musela by som byt na rizikovom tehotenstve. Chcela by som si platit z maxima. Kedy mam zacat platit aby som to dostavala aj pocas rizikoveho tehotenstva a aj pocas materskej pol rok. Tehotna este nie som ale planujeme

Chceš poberať už PN z DNP z maxima a platíš si doteraz z minima a o bábo sa predpokladám už snažíte. Ak by si sa teraz odhlásila z DNP, na druhý den sa znovu prihlásila ale z maxima, na nemocenské dávky z maxima budeš mať nárok až po 26týždnoch od dátumu začiatku NP uvedenom na poslednej prihláške. Ak by si na PN nastúpila skôr, budeš mať nárok len z minima(148,50Sk na den). Ak by si po dosiahnutí 26týždnov ukončila PN a nastúpila po nejakom čase na novú PN, tá by sa už rátala z maxima. Počas PN nemusíš platiť odvody (lebo budeš mať z DNP nárok na nemocenské), ale dni NP ti pobežia. Aj materská, ak splníš tých 26týždnov do nástupu na materskú, by sa rátala z maxima.
bendy
23.01.08,18:52
Dobry den potrebovala by som radu, momentalne som v zahranici a DNP si platim od marca 2007 minimum. Od januara som si DNP zvysila na maximalnu hranicu DNP. Tento mesiac som aj otehotnela. A touto cestou sa vas chcem spytat z ktoreho zakladu mi vypocitaju matersku??
brčko
23.01.08,19:11
Dobry den potrebovala by som radu, momentalne som v zahranici a DNP si platim od marca 2007 minimum. Od januara som si DNP zvysila na maximalnu hranicu DNP. Tento mesiac som aj otehotnela. A touto cestou sa vas chcem spytat z ktoreho zakladu mi vypocitaju matersku??

Na MD nastúpiš v roku 2008, takže ak nič nespravíš tak materská sa vyráta z z roku 2007, teda z obdobia od prihlásenia do 31.12.07

Ak si v 6-8týždni tehotenstva, môžeš sa odhlásiť z DNP, na druhý den prihlásiť a mala by si stihnúť do nástupu na materskú tých 26týždnov od posledného prihlásenia. 6-ty týzden tehotenstva +26týždnov = 32týžden tehotenstva. Na materskú sa nastupuje obvykle v 34týždni tehotenstva t.j. 6týždnov pred termínom pôrodu. Potom by sa ti rátala materská z obdobia od posledného prihlásenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kal.mesiacu, v ktorom nastúpiš na MD.;)
brčko
23.01.08,19:29
Este doplním k Bendy, ak sa neodhlásiš, tvoja denná materská bude cca 139,3Sk (7x7600+3x8100 :306kalend.dní x55%). Ak by si sa odhlásila a prihlásila nanovo a nestihla tých 26týzdnov, denná materská bude 148,5Sk.
cactus
24.01.08,06:23
Dobrý deň, ja mám takýto prípad - otázku:

moja neter, zamestnaná v štátnej správe bude mať nástup ma materskú v júli 2008. Plat má 15 000 Sk. Dala by sa jej materská vylepšiť, keby pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer v štátnej správe (zatiaľ nemá potvrdenú definitívu) a hneď uzatvorila nový pracovný pomer s vymeriavacím základom cca 28500 Sk?
Ďakujem za odpoveď.
cactus
24.01.08,09:54
Dobrý deň, ja mám takýto prípad - otázku:

moja neter, zamestnaná v štátnej správe bude mať nástup ma materskú v júli 2008. Plat má 15 000 Sk. Dala by sa jej materská vylepšiť, keby pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer v štátnej správe (zatiaľ nemá potvrdenú definitívu) a hneď uzatvorila nový pracovný pomer s vymeriavacím základom cca 28500 Sk?
Ďakujem za odpoveď.


?

Ď.
ajobs
24.01.08,10:03
Dobrý deň, ja mám takýto prípad - otázku:

moja neter, zamestnaná v štátnej správe bude mať nástup ma materskú v júli 2008. Plat má 15 000 Sk. Dala by sa jej materská vylepšiť, keby pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer v štátnej správe (zatiaľ nemá potvrdenú definitívu) a hneď uzatvorila nový pracovný pomer s vymeriavacím základom cca 28500 Sk?
Ďakujem za odpoveď.

Áno, samozrejme by sa to dalo - dúfam, že spĺňa podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. A keď má nástup na MD v júli 2008, môže mať plat až cca 30.300 Sk (tú presnú maximálnu sumu budeme vedieť 9.3.2008).
cactus
24.01.08,10:09
Áno, samozrejme by sa to dalo - dúfam, že spĺňa podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. A keď má nástup na MD v júli 2008, môže mať plat až cca 30.300 Sk (tú presnú maximálnu sumu budeme vedieť 9.3.2008).

vďaka TONO, idem jej to oznámiť, bude rada, lebo dnešným mladým ľuďom každá koruna dobrá a hlavne pri tých nákladoch na malé dieťa.
jankasm
24.01.08,10:13
Sorry za nezrozumitelnost
platim si DNP z minima uz 9 mesiacov zkomplikoval sa mi zdr. stav trvalo, doktor mi povedal ze ak by som bola tehotna musela by som byt na rizikovom tehotenstve. Chcela by som si platit z maxima. Kedy mam zacat platit aby som to dostavala aj pocas rizikoveho tehotenstva a aj pocas materskej pol rok. Tehotna este nie som ale planujeme


Chceš poberať už PN z DNP z maxima a platíš si doteraz z minima a o bábo sa predpokladám už snažíte. Ak by si sa teraz odhlásila z DNP, na druhý den sa znovu prihlásila ale z maxima, na nemocenské dávky z maxima budeš mať nárok až po 26týždnoch od dátumu začiatku NP uvedenom na poslednej prihláške. Ak by si na PN nastúpila skôr, budeš mať nárok len z minima(148,50Sk na den). Ak by si po dosiahnutí 26týždnov ukončila PN a nastúpila po nejakom čase na novú PN, tá by sa už rátala z maxima. Počas PN nemusíš platiť odvody (lebo budeš mať z DNP nárok na nemocenské), ale dni NP ti pobežia. Aj materská, ak splníš tých 26týždnov do nástupu na materskú, by sa rátala z maxima.

Súhlasím s brčko. Takže ak plánuješ otehotnieť v blízkej budúcnosti, odhlás sa z DNP a nanovo sa prihlás z maximálnym VZ 28142,-. Škoda, že si tak neurobila v decembri 2007, mohla si si ušetriť nejaké korunky. Pretože teraz budeš musieť platiť z maxima až do nástupu na PN. Ale aj tak to za to stojí. ;)
A ešte jedna maličkosť. Si aj zamestnaná?
jankasm
24.01.08,10:18
Dobry den potrebovala by som radu, momentalne som v zahranici a DNP si platim od marca 2007 minimum. Od januara som si DNP zvysila na maximalnu hranicu DNP. Tento mesiac som aj otehotnela. A touto cestou sa vas chcem spytat z ktoreho zakladu mi vypocitaju matersku??

Úplne súhlasím s odpoveďou od brčko.
Prečo si si neukončila DNP z minima a nanovo sa neprihlásila na DNP z maxima ešte v decembri 2007? Však to tu bolo toľko krát odporúčané.
Od 1.1.2008 by si platila až do nástupu na MD z minima.
Teraz treba urobiť tak ako píše brčko, ale hneď, aby si stihla tých 26 týždňov DNP do nástupu na MD a mala maximálnu materskú. :rolleyes:
jankasm
24.01.08,10:24
Ahoj, takže dopĺňam údaje o kamarátke k výpočtu materskej. PP uzavretý od 19.10.1998. SZČO od 22.3.2004. Predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008.
ZD zo szčo 2004 18000Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 182578Sk)
2005 36364Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 218292Sk)
2006 82565Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 271615Sk)
ffice:office" />http://www.porada.sk/ />

Prosím, keby ste z týchto údajov vypočítali aká materská by jej vyšla, poprípade ma naučili postup výpočtu materskej. Alebo ešte poradili, ak sa bude dať, ako by dosiahla max. materskú. Ak som správne pochopila 6 mesiacov bude dostávať zo SP materskú, ktorá jej vyjde na základe údajov, popríp. max materskú a po tých 6 mesiacoch sa o koľko skráti materská?

Ešte mám 1 otázočku, dalšia kamarátka to tak spravila, že dala výpoved, a keďže bola i konateľkou v 1 sro, tak si tam uzavrela PZ a dala si najvyšší VZ 30000Sk, 1 mesiac zaplatila vysoké odvody, tak jej SP vypočítala materskú 15000Sk. Lenže teraz sa bojí, tieto pekné peniažky bude dostávať 6 mesiacov, potom sa materská zníží a bojí sa toho, že z čoho bude platiť po tých 6 mesiacoch odvody. Ale nechápem, prečo si myslí, že bude musieť platiť odvody, veď je na materskej. Má si pozastaviť činnosť? Ďakujem za všetky vase rady.

Ja ešte doplním brčko.
Keby chcela dostávať maximálnu materskú, tak je tu možnosť ukončiť /možno stačí aj prerušiť/ živnosť a na pár dní pred nástupom na MD sa zamestnať s platom cca. 28142,-. ;)
Materská by bola potom počítaná z tohoto zamestnania.

bendy
24.01.08,11:06
Dakujem krasne za radu, takze ak som spravne pochopila tych 26 mesiacov musim stihnut pred nastupom na matersku?Moj problem je akura v tom ze momentalne pracujem v zahranici, tak sa skusim poobzerat ci sa tie tlaciva nedaju stiahnut z internetu a co najskor poslat postou.
jankasm
24.01.08,11:57
Dakujem krasne za radu, takze ak som spravne pochopila tych 26 mesiacov :D musim stihnut pred nastupom na matersku?Moj problem je akura v tom ze momentalne pracujem v zahranici, tak sa skusim poobzerat ci sa tie tlaciva nedaju stiahnut z internetu a co najskor poslat postou.

26 týždňov ;)
No tak v tom vidím malý, alebo dosť veľký problém.
Pri prihlasovaní na DNP musíš byť osobne. Nemôžeš to poslať cez internet a ani to za teba nemôže nikto vybaviť. Jedine, že by mal overené splnomocnenie. Myslím, že tak by to šlo. Kontrolujú totiž pri prihlásení totožnosť podľa občianskeho preukazu.
Aj keď, možno by stálo za skúšku, poslať s tým napr. nejakú kamarátku, nech to odovzdá na podateľni SP, možno občiansky kontrolovať nebudú.
Moja skúsennosť je taká, že na DNP som sa 2x prihlasovala aj 2x odhlasovala a občiansky odo mňa nikto nepýtal. :o
Takže záleží od pobočky.

Ešte doplnenie: poradím Ti ešte, že ak by to takto nešlo, mala by si možnosť sa u niekoho známeho zamestnať na pár dní? Keď pár dní pred nástupom na MD zrušíš DNP a niekto by Ťa následne zamestnal s platom 28142,- dostala by si maximálnu materskú zo zamestnania.
brčko
24.01.08,13:48
Janka, s tým podávaním prihlášky je to asi fakt záležitosť pobočky. Alebo možno aj pracovníka? Lebo mne v BA-okolie tvrdil jeden mladý chalan pri okienku registrácie, že to ide aj poštou, ale dodal, že "radšej si to preverte telefonicky, či ste zaregistrovaná". A po dnešnom telefonáte so SP, kde nemajú zaznamenanú zmenu môjho VZ od 1.1. (podávanú osobne) s tým overením musím na 100% súhlasiť. Ale to je už trochu o inom. Bohužial.
moe7
24.01.08,16:11
Dakujem za vysvetlenie
ale preco 26 tyzdvon nie 270 dni (36 tyzdnov)
len upresnim pracujem 2 roky v jednej firme
a po dohode sme sa rozhodli ze otehotniet by sme mohli niekedy
v septembry-oktorby mam hned prejst na maximum?
Gong
25.01.08,11:05
[quote=Gong;621075]Ahoj, takže dopĺňam údaje o kamarátke k výpočtu materskej. PP uzavretý od 19.10.1998. SZČO od 22.3.2004. Predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008. pravdepodobne nastúpi na MD 4.5.08 (6týz.pred PTP), takže rozhodujúce obdobie pri viacročnom PP a platení odvodov ako SZCO je rok 2007.

ZD zo szčo 2004 18000Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 182578Sk)
2005 36364Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 218292Sk) odvod 1-6/07 predpokladám z VZ 9096,-Sk
2006 82565Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 271615Sk) odvod 7-12/07 predpokladám z VZ 11318,-sK
ffice:office" /> Ďakujem veľmi pekne brčko, už mám aspoň ako takú predstavu ako sa to ráta. A ak som to správne pochopila tak som nasledovne vypočítala tú materskú:
odvod 1-6/07 - 1516Sk (ZD zo szčo je 36364Sk)
odvod 7-12/07 - 3441Sk (ZD zo szčo je 82565Sk)
6mes.x1516+6mes.x3441=29742/365=81,48 - DVZ (PN, OCR - 0dní)
VZ za rok 2007 zo záv.činn. je 208486SK/365=571,19 Sk (PN,OCR - 0dní)
Preto si myslím, že podľa týchto výpočtov má nárok na materskú 500Sk denne, t.j. že získa max.materskú 15000Sk/mesiac. Ak sa mýlim prosím opravte ma.
Dúfam, že som to správne vypočítala a v SP to nevyjde nejako inak. Teraz moja otázočka, čo všetko si musí pred odchodom na materskú vybaviť? Musí sa obrátiť na SP podľa bydliska? A podať nejakú žiadosť o materskú? Alebo mi prosím ťa porad, kde by som sa dočítala presný postup pri vybavovaní. A nie je možné, že by išla do SP a tam by jej vypočítali ako jej vychádza materská, keby sa tam šla spýtať?
Ďakujem papa Gong
jankasm
25.01.08,12:50
Janka, s tým podávaním prihlášky je to asi fakt záležitosť pobočky. Alebo možno aj pracovníka? Lebo mne v BA-okolie tvrdil jeden mladý chalan pri okienku registrácie, že to ide aj poštou, ale dodal, že "radšej si to preverte telefonicky, či ste zaregistrovaná". A po dnešnom telefonáte so SP, kde nemajú zaznamenanú zmenu môjho VZ od 1.1. (podávanú osobne) s tým overením musím na 100% súhlasiť. Ale to je už trochu o inom. Bohužial.

Naozaj ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav. :---
Švagriná si bola napr. podať prihlášku v Ružomberku, a kontrolovali jej veru aj OP. Niekto tu už dokonca aj písal, že je zakázané brať tieto prihlášky na podateľni SP, treba ich odovzdať priamo na príslušnom oddelení. :o
jankasm
25.01.08,13:02
[quote=brčko;621345]
Ďakujem veľmi pekne brčko, už mám aspoň ako takú predstavu ako sa to ráta. A ak som to správne pochopila tak som nasledovne vypočítala tú materskú:
odvod 1-6/07 - 1516Sk (ZD zo szčo je 36364Sk)
odvod 7-12/07 - 3441Sk (ZD zo szčo je 82565Sk)
6mes.x1516+6mes.x3441=29742/365=81,48 - DVZ (PN, OCR - 0dní)
VZ za rok 2007 zo záv.činn. je 208486SK/365=571,19 Sk (PN,OCR - 0dní)
Preto si myslím, že podľa týchto výpočtov má nárok na materskú 500Sk denne, t.j. že získa max.materskú 15000Sk/mesiac. Ak sa mýlim prosím opravte ma.


No, dôležité je, z akého VZ platila poistné na NP počas roka 2007. Čiže platila prvých 6 mesiacov 1516 a ďalších 6 mesiacov 3441. Ale tieto sumy nie sú pre výpočet podstatné. Treba uviesť, z akého VZ to poistné platila.
Ak je to tak ako písala brčko, že prvých 6 mesiacov bol VZ 9096 a ďalších 6 mesiacov VZ 11318, tak výpočet bude nasledovný.
6x9096 + 6x11318 = 54576 +67908 = 122484 je jej ročný VZ.
122484/365 = 335,5726 je jej DVZ.
Materská bude 55% z 335,5726 = cca. 185,- denne.
Bohužiaľ to nevychádza až tak pekne ako podľa tvojich výpočtov. Do 500,- na deň to má veru ďaleko.
Takže ak môže, nech skúsi porozmýšľať nad tým zamestnaním. ;)
alinka189
25.01.08,15:10
Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla ...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže podmienku mám splnenú (presne 317dni), tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? zarábam skoro min.mzdu. dakujem
celestina
25.01.08,15:42
Na tvojom mieste by som sa teraz odhlásila z DNP a najneskôr v 8 týždni tehotenstva by som sa prihlásila z rozdielu: maximálny VZ - VZ v zamestnaní.
jankasm
25.01.08,17:21
Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla ...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže podmienku mám splnenú (presne 317dni), tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? zarábam skoro min.mzdu. dakujem

Súhlasím s celestinou. Ak sa chystáš na MD ešte tento rok, tak naozaj je zbytočné naďalej platiť DNP keďže podmienku 270 dní už máš splnenú. Odhlás sa a prihlás sa potom s maximálnym VZ tak, aby si do nástupu na MD platila poistné z maxima aspoň tých 26 týždňov. Aj keď možno tých cca. 1000,-Sk mesačne po dobu 26 týždňov môže byť pre teba pri tvojom plate dosť, inak sa z DNP maximálna materská bohužiaľ dosiahnuť nedá. :)
alinka189
25.01.08,17:29
tak som vlastne platila tých 270 dní zbytočne??? ked teraz budem musieť platiť z max.VZ? to preplatím zbytočne cez 7000? hmm...ale hádam sa mi to vráti. dakujem vám
jankasm
25.01.08,17:35
tak som vlastne platila tých 270 dní zbytočne??? ked teraz budem musieť platiť z max.VZ? to preplatím zbytočne cez 7000? hmm...ale hádam sa mi to vráti. dakujem vám

Zbytočne máš zaplatné DNP za viac dní ako je potrebné, ale radšej viac ako menej. A zase aspoň máš istotu, že ak by si čiste náhodou išla na rizikové, tak môžeš poberať z DNP PN, aj keď nie v maximálnej výške, ale aj málo je lepšie ako nič. Tých 26 týždňov sa proste podľa nového zákona musí platiť z maxima, ak chceš maximálnu materskú.
A síce počkať, ty si zamestnaná, však? Tak potom vlastne nebudeš platiť z maxima, ale len maximum - VZ zo zamestnania.
A oplatiť sa to určite oplatí, mesačná materská bude po zvýšení maximálneho VZ cca. 16000,- mesačne. ;)
Dorjan
25.01.08,18:39
Zbytočne máš zaplatné DNP za viac dní ako je potrebné, ale radšej viac ako menej. A zase aspoň máš istotu, že ak by si čiste náhodou išla na rizikové, tak môžeš poberať z DNP PN, aj keď nie v maximálnej výške, ale aj málo je lepšie ako nič. Tých 26 týždňov sa proste podľa nového zákona musí platiť z maxima, ak chceš maximálnu materskú.
A síce počkať, ty si zamestnaná, však? Tak potom vlastne nebudeš platiť z maxima, ale len maximum - VZ zo zamestnania.
A oplatiť sa to určite oplatí, mesačná materská bude po zvýšení maximálneho VZ cca. 16000,- mesačne. ;)

Keď som spnila podmienku 270 dní pri DNP, tých 26 týždňov max. platenia DNP sa musí dodržat aj pri vyššej PN ?alebo to platí len pri materskej.
brčko
25.01.08,21:17
[quote=brčko;621345]
Ďakujem veľmi pekne brčko, už mám aspoň ako takú predstavu ako sa to ráta. A ak som to správne pochopila tak som nasledovne vypočítala tú materskú:
odvod 1-6/07 - 1516Sk (ZD zo szčo je 36364Sk)
odvod 7-12/07 - 3441Sk (ZD zo szčo je 82565Sk)
bolo ozaj platené poistné z VZ 1516,- a 3441,-Sk??? tie výšky VZ sú nižšie ako minimum a to sa mi nezdá (vid text pod citáciou)
6mes.x1516+6mes.x3441=29742/365=81,48 - DVZ (PN, OCR - 0dní)
VZ za rok 2007 zo záv.činn. je 208486SK/365=571,19 Sk (PN,OCR - 0dní a aj dni prerušenia NP dúfam 0)
Ak sú údaje správne, tak suma 571,19Sk je len denným vymeriavacím základom pre výpočet materskej. Výška dennej materskej je 55% z DVZ, teda 314,15Sk.
Preto si myslím, že podľa týchto výpočtov má nárok na materskú 500Sk denne,t.j. že získa max.materskú 15000Sk/mesiac. Ak sa mýlim prosím opravte ma. Nemá.
Dúfam, že som to správne vypočítala a v SP to nevyjde nejako inak. Teraz moja otázočka, čo všetko si musí pred odchodom na materskú vybaviť? Musí sa obrátiť na SP podľa bydliska? A podať nejakú žiadosť o materskú? Alebo mi prosím ťa porad, kde by som sa dočítala presný postup pri vybavovaní. A nie je možné, že by išla do SP a tam by jej vypočítali ako jej vychádza materská, keby sa tam šla spýtať?
Ďakujem papa Gong

Gong, v tých výpočtoch odvodov v predchádzajúcom príspevku č. 648 som spravila zásadnú chybu. Nevšimla som si, že píšeš o ZD zo SZCO + závislej činnosti a brala som to len ako ZD zo SZCO!!! Co platilo pri sume VZ nad minimum, nemusí platiť pri sume pod minimum.
Nemám skúsenosť ako sa ráta (ani rátal v r.2006,2007) vymeriavací základ pre odvod do SP pri súbehu SZCO + závislá činnosť. Ak máš len SZCO, odvod musí byť vždy najmenej z minim.mzdy (teda od 1.1.08 viem,že sú výnimky). Neviem, či to platí aj pri súbehu szco+záv.činn. Preto neviem posúdiť, či je tvoj výpočet správny.
Ten výpočet zo zamestnania som doplnila.
Aby však bolo jasné. Nárok na materské zo SZCO nemožno vypočítať z danového priznania resp. ZD z činn.SZCO. Podstatné je, či si správne podla dan.priznania vypočítala VZ pre odvody do SP za SZCO a či si opodstatnene a skutočne odvádzala povinné nemocenské poistné SZCO! Alebo v prípade, že si nemala povinnosť platiť povinné NP SZCO, či si sa dobrovolne nemocensky poistila a samozrejme aj platila. To sú dve rozdielne a samostatné poistenia!
brčko
25.01.08,22:15
Keď som spnila podmienku 270 dní pri DNP, tých 26 týždňov max. platenia DNP sa musí dodržat aj pri vyššej PN ?alebo to platí len pri materskej.

Ak od dátumu začiatku NP uvedeného na poslednej prihláške na DNP neuplynulo 26 týždnov, tak všetky nemocenské dávky, na ktoré vznikne nárok, by sa rátali z pravdepodobného VZ (minima t.č. 8100:30 x 55% = denná dávka 148,50Sk, pri PN to platí od štvrtého dna, prvé 3dni po 67,50Sk) To platí rovnako pre materské, PN aj OCR. Pri PN a materskom treba na vznik nároku splniť podmienku 270dní NP, pri OCR to netreba.

Až po 26týždnoch sa ráta nem.dávka z VZ v rozhodujúcom období.
celestina
26.01.08,07:36
tak som vlastne platila tých 270 dní zbytočne??? ked teraz budem musieť platiť z max.VZ? to preplatím zbytočne cez 7000? hmm...ale hádam sa mi to vráti. dakujem vám
Zbytočne určite nie. Tieto dni sa ti potom zarátajú. Z max. VZ platiť nebudeš pretože platiť budeš z rozdielu medzi max. VZ od ktorého si odrátaš VZ zo zamestnania. Niekedy je treba trošku zainvestovať, ale po nástupe na materskú sa ti to vráti a tiež počas starostlivosti o dieťa. Po ukončení materskej už totiž nárok na PN a OČR zo zamestnania mať nebudeš, ale z DNP áno.JE to ale na tebe, nikto ťa tu k ničomu nenúti. Všetci sa tu snažíme
pomáhať.:)
alinka189
26.01.08,12:42
jankasm a celestina, velmi pekne vám dakujem. viem, že k ničomu nenútite, len sa snažíte pomôcť. ;)
nerozumiem ale ako myslíte, že nebudem s max.VZ - to myslíte z tých 28 142? či kolko to je.
od toho si mám odpočítať VZ zo zamestnania? a ktorá položka to je? booože ja som z toho jeleň.... mám od toho odpočítať hrubú mzdu a z toho budú počítať??? ešte raz dakujem
celestina
26.01.08,17:00
jankasm a celestina, velmi pekne vám dakujem. viem, že k ničomu nenútite, len sa snažíte pomôcť. ;)
nerozumiem ale ako myslíte, že nebudem s max.VZ - to myslíte z tých 28 142? či kolko to je.
od toho si mám odpočítať VZ zo zamestnania? a ktorá položka to je? booože ja som z toho jeleň.... mám od toho odpočítať hrubú mzdu a z toho budú počítať??? ešte raz dakujem
Proste je určité maximum a aj keby si platila viac tak ti budú rátať z maxima a zo zbytku ti vznikne preplatok. Ak máš v zamestnaní napr. hrubú mzdu 10 000 Sk a prihlásiš sa ako DNP z 20 000 Sk, tak ti budú DNP rátať ako 18 142 Sk. Pretože taký je momentálne maximálny VZ pre odvody na nemocenské poistenie a keďže si v zamestnaní dosiahla hrubú mzdu 10 000 Sk, tak z DNP môžeš mať VZ iba ten rozdiel 18 142 Sk. To znamená, že je dobre si prepočítať aký máš VZ priemerne v zamestnaní a z rozdielu sa poistiť ako DNP. Ináč VZ sa každý rok zvyšuje a teraz v marci už budeme vedieť aký bude maximálny VZ platný od júna. Bude to niečo cez 30 000 Sk. Keď nastúpiš na materskú a splníš všetky podmienky nároku na materskú, tak ti bude SP vyplácať z každého nemocenského poistenia ktoré máš. Napr. si zamestnaná a tvoj priemerný VZ v zamestnaní je 10 000 Sk. Zistíš, že si tehotná tak sa hneď prihlásiš ako DNP z 18 142 Sk. V 36 týždni nastúpiš na materskú a predložíš SP žiadosť o materské a druhú žiadosť o materské zamestnávateľovi. SP ti potom bude vyplácať materské z oboch nemocenských poistení. Samozrejme si SP odsleduje či splňaš podmienky pre nárok z oboch poistení. DNP je vlastne výhodné pre tých, ktorý nedosahujú maximálne VZ pre nemocenské poistenie a je tam predpoklad, že budú v najbližšej budúcnosti poberať dávky z nemocenského poistenia.
Inak pri DNP musíš spĺňať iné podmienky na nárok dávky ako pri NP zamestnanca. Lenže to je už na dlhšie rozpisovanie. Dúfam, že som ťa ešte viac nedoplietla.
bubucika
26.01.08,17:35
Stale sa to asi opakuje.. ale predsa, vedeli by ste mi poradit?
Som SZCO, dobrovolne poistena od 15.8.2007 a VZ som si dala minimum. Som v 7 tyzdni, termin porodu je okolo 18.9.2008. Co by som mala robit ak chcem vyssi matersky prispevok? Predpokladam, ze od 1.7. budem povinne poistena tak neviem co mam robit? Mam este nieco menit? Ostat dobrovolne poistena aj po tom ako budem povinne? Zrusit a znova obnovit dobrovolne poistenie s vyssym VZ?
Dakujem dopredu za odpovede
celestina
26.01.08,18:53
Stale sa to asi opakuje.. ale predsa, vedeli by ste mi poradit?
Som SZCO, dobrovolne poistena od 15.8.2007 a VZ som si dala minimum. Som v 7 tyzdni, termin porodu je okolo 18.9.2008. Co by som mala robit ak chcem vyssi matersky prispevok? Predpokladam, ze od 1.7. budem povinne poistena tak neviem co mam robit? Mam este nieco menit? Ostat dobrovolne poistena aj po tom ako budem povinne? Zrusit a znova obnovit dobrovolne poistenie s vyssym VZ?
Dakujem dopredu za odpovede
Hneď v pondelok sa z DNP odhlásiť a od utorka nanovo prihlásiť z maxima = 28 142 Sk.
brčko
26.01.08,19:40
Stale sa to asi opakuje.. ale predsa, vedeli by ste mi poradit?
Som SZCO, dobrovolne poistena od 15.8.2007 a VZ som si dala minimum. Som v 7 tyzdni, termin porodu je okolo 18.9.2008. Co by som mala robit ak chcem vyssi matersky prispevok? Predpokladam, ze od 1.7. budem povinne poistena tak neviem co mam robit? Mam este nieco menit? Ostat dobrovolne poistena aj po tom ako budem povinne? Zrusit a znova obnovit dobrovolne poistenie s vyssym VZ?
Dakujem dopredu za odpovede

Súhlasím s celestínou, v pondelok sa z DNP odhlás a od utorka (29.1.08) nanovo prihlás s max.VZ. 28142,- Ak budeš mať termín pôrodu 18.9.08, tak obvyklý dátum nástupu na MD je 7.8.2008 (6týzdnov pred pôrodom).
Nárok na materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období (RO) ti vznikne po 26týždnoch, teda ak dobre rátam od 29.7.2008 (ak sa nanovo poistíš 29.1.).
Ak by si nastúpila na MD skôr, materská bude len 148,5Sk na den.
Ak nastúpiš na MD v auguste, tvoje RO bude 29.1.08 až 31.7.2008,
ak by si nastúpila ešte v júli 2008 po uplynutí 26týždnov, RO by bolo 29.1.08 až 30.6.2008 t.j. materská, snád dobre rátam, cca 512Sk (VZ= 2724 +5*28142=143434Sk, počet dní 154, DVZ= 931,38, denná materská=cca 512Sk.

Ak ti vznikne od 1.7.08 povinné NP SZČO, predpokladám z nie vysokej čiastky, v žiadnom prípade neruš DNP! (Ak by bolo cca z maxima, rada by bola úplne iná.) Za júl 2008 budeš musieť zaplatiť poistné z DNP z vymeriavacieho základu nie 28142Sk ale z rozdielu medzi maximom, ktoré bude platné od 1.7.2008 (cca 30000,-Sk) a VZ z povinného NP SZČo. Ak by si nastúpila na MD koncom júla, tento VZ materskú vôbec neovplyvní.
Jana Motyčková
26.01.08,19:46
Súhlas s celestínou a zdôrazním to "hneď v pondelok". Výnimka by bola iba v prípade, že by si od 1.7.2008 ako povinne poistená SZČO mala cca maximálny VZ.

Ak nepredpokladáš maximálny VZ zo SZČO, tak treba dať pozor na dátum nástupu na materskú, musí byť najskôr po 26 týždňoch od vzniku poistenia, t.j. ak zrušíš poistenie v pondelok a prihlásiš nové DNP v utorok, na materskú nesmieš nastúpiť skôr ako 28. alebo radšej až 29.7.2008. Na druhej strane po vzniku povinného poistenia od 1.7.2008 si budeš musieť VZ z DNP znížiť na rozdiel medzi maximálnym VZ a VZ zo SZČO. Ak by si nastúpila na MD až v auguste, znížila by sa Ti tým o niečo konečná materská, ak stihneš nástup na MD v júli (29.-31.), materskú toto zníženie neovplyvní.

brčko ma predbehol
bubucika
27.01.08,08:30
Pravdepodobne mi vyjde VZ pre povinne poistenie okolo 25 000,-
Dakujem za rady.. budem este dnes premyslat a zajtra doobedu riesit.
Tinika
28.01.08,08:44
Dobrý deň,
keďže mi doma neide internet a teda nemám možnosť si teraz preštudovať všetko čo sa tu píše, mám prosbu.
Som SZČO od sept. 2006. Od vtedy si platím DNP z minima - 270 dní už spĺňam. Od 1.7.2008 budem mať povinnosť platiť odvody pravdepodobne z minima. Otázka je ako mám postupovať, ak chcem ísť na materskú, ale ešte nie som tehotná, len plánujeme.
DNP samozrejme nezruším, aby som z toho dostala materskú.
Aby som dostala materskú aj z povinného NP musím tam platiť 26 týždňov? A z akého VZ? Je výhodnejšie si zvýšiť VZ z DNP (rozdiel medzi max. VZ a povinným VZ?
Ak dobre počítam, tak keď 1.7.08 začnem povinne platiť odvody a 26 týždňov uplynie v 12/08 môžem isť na materskú v decembri alebo aj tu musím splniť podmienku 270 dní poistenia?

Aká bude materská ak budem platiť DNP a povinné NP?

Alebo ešte je aj taká možnosť? Ak sa to dá. že si budem platiť z DNP maximum, od 1.7.08 budem platiť povinné NP+max.DNP, čím mi vznikne preplatok na DNP. V septembri 2008 zruším živnosť, lebo mi končia dva roky kvôli dotácii z úradu práce. Dá sa to tak urobiť? A teda by som mohla ísť na materskú ešte tento rok?
Ďakujem za odpovede.
Mirka D
28.01.08,12:37
Moja sestra (bude na reťazovej materskej) si platila v minulom roku 270 dní dobrovoľne nemocenské poistenie- min. VZ.
V decembri si zvýšila vymeriavací základ na maximálny (odhlásila sa a prihlásila).
Nastúpila na materskú a prišlo jej vyrozumenie so sociálnej poisť, že dostane materské 148,-Sk/denne. Minimum.

Je to tak správne?
Andyke
28.01.08,16:17
Moja sestra (bude na reťazovej materskej) si platila v minulom roku 270 dní dobrovoľne nemocenské poistenie- min. VZ.
V decembri si zvýšila vymeriavací základ na maximálny (odhlásila sa a prihlásila).
Nastúpila na materskú a prišlo jej vyrozumenie so sociálnej poisť, že dostane materské 148,-Sk/denne. Minimum.

Je to tak správne?

Bohužiaľ áno.
brčko
28.01.08,16:35
Pre Mirka D: Andyke má pravdu. Od 1.1.08 sa zmenil zákon. Od posledného prihlásenia na DNP (v decembri 07) jej neuplynulo 26týždnov, preto sa materská nerátala zo skutočného VZ v rozhod.období, ale z pravdepodobného VZ DNP (8100 : 30 x 55%)
Natka Szcz
28.01.08,23:24
Vopred dakujem za odpoved.
Takze zamestnana osoba uz viac rokov v jednej firme a zaroven sa DNP od 9.2007. Dokopy odvadzala z maxima. Otehotnela vsak trochu skor ako planovala a nastupy na MD skor ako uplynie 270 dni. Takze sa jej bude ratat MD zo zamestnania + DNP len z pravdepodobneho DVZ. A po uplynuti 270 prehodnotia MD, alebo platia proste podla toho co vyslo pri nastupe na MD? Mala by sa odhladit z DNP, alebo nadalej platit teraz z minima a napr. po materskej nastupit na PN a vyuzit to co platila v r.2007?
moe7
29.01.08,05:58
Pre Mirka D: Andyke má pravdu. Od 1.1.08 sa zmenil zákon. Od posledného prihlásenia na DNP (v decembri 07) jej neuplynulo 26týždnov, preto sa materská nerátala zo skutočného VZ v rozhod.období, ale z pravdepodobného VZ DNP (8100 : 30 x 55%)
takze ak to spravne chapem
ja si platim z minima a 26 tyzdnov pred nastupom na matersku si mam zacat platit z maxima aby som dostavala matersku z maxima?
michelle84
29.01.08,06:00
Známa plánuje otehotnieť tento rok. Je zamestnaná dva roky, avšak jej VZ je len minimálna mzda. Už teraz sa chce dať dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Keďže je minimálna mzda 8.100,- odporúčam jej platiť dobrovoľne z VZ 20.042,- aby určite každý mesiac dosiahla maximum. Moja otázka sa týka prihlásenia. Prihlasuje sa vždy k 1. v mesiaci alebo aj v priebehu mesiaca? Čo odporúčate? Ešte mám jednu otázku. Má vplyv aj PN na maximálny VZ? V roku 2007 bola na PN.
Mirka D
29.01.08,07:21
Moja sestra (bude na reťazovej materskej) si platila v minulom roku 270 dní dobrovoľne nemocenské poistenie- min. VZ.

V decembri si zvýšila vymeriavací základ na maximálny (odhlásila sa a prihlásila).

Nastúpila na materskú a prišlo jej vyrozumenie so sociálnej poisť, že dostane materské 148,-Sk/denne. Minimum.



Je to tak správne?




Pre Mirka D: Andyke má pravdu. Od 1.1.08 sa zmenil zákon. Od posledného prihlásenia na DNP (v decembri 07) jej neuplynulo 26týždnov, preto sa materská nerátala zo skutočného VZ v rozhod.období, ale z pravdepodobného VZ DNP (8100 : 30 x 55%)

Takže dá sa ešte niečo robiť, aby sa jej aspoň vrátili investície? Pretože tých zhruba 4600,- by mala pri reťazových materských aj tak.
Prosím, pomôžte - ja som jej to poradila a teraz sa cítim vinná.... Už rok nepracujem so mzdami....
Tinika
29.01.08,14:34
Dobrý deň,

chcem sa opýtať:Mám zhruba situáciu ako bubucika - som SZCO a platím si od r.2006 DNP. Od 1.7.08 budem platiť povinné odvody z min. VZ. Ak by som teraz platila DNP z maxima musím od 1.7.08 VZ na DNP znížiť o povinné odvody? Ako sa to odrazí na materskej?

Ak budem platiť povinné odvody z min. VZ, kedy mi vznikne nárok na materské? Po 270 dňoch platenia, alebo 26 týždňoch platenia? Neviem či to dobre chápem. Nárok na materské vznikne po 270 dňoch poistenia a ak si platím z toho 26 týždňov DNP z maxim. VZ, tak mám nárok na vyššiu materskú? Ďakujem za odpovede
Tinika
29.01.08,14:48
Práve som čítala na tejto stránke od pána Mihála k téme 270 dní poistenia:

Napokon podľa tohto výkladu má povinne nemocensky poistená SZČO nárok na materské len vtedy, ak jej aktuálne povinné nemocenské poistenie SZČO v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvalo najmenej 270 dní, pričom k dobe trvania aktuálneho povinného nemocenského poistenia SZČO sa pripočítajú aj doby akýchkoľvek predchádzajúcich - avšak už ukončených - nemocenských poistení v období dvoch rokov pred pôrodom.

Moja otázka znie? Ak od 1.7. budem platiť povinné odvody z min. VZ a mám stále DNP z min. VZ, znamená to, že do tých 270 dní sa mi počíta aj obdobie platenie DNP? Ale nechápem to, že má byť ukončené? To sa mám odhlásiť z DNP? A potom opäť prihlásiť? Ak áno, kedy si mám zvýšiť VZ na max.? Ďakujem za rady, veľmi ich potrebujem
ivularadula
29.01.08,16:47
dobrý večer
chcem sa len uistiť či som spravila dobre, k 31.12.2007 som si dala výpoveď a následne som sa zamestnala od 1.1.2008 u toh istého zamestnávateľa s hrubou mzdou 28000,-Sk. Len ma jedna známa naplašila že nevie či to v poisťovni nebudú posudzovať ako pokračovanie. Prosím uistite ma niekto že som spravila dobre a materská sa mi bude rátať z vymeriavacieho základu r.2008.
ivularadula
29.01.08,17:12
Ešte by som Vás chcela poprosiť či by mi niekto vyrátal vymeriavací základ, ktorý mám napísať na tlačivo pre sociálnu poisťovňu.
takže: zamestnaná som od 1.1.2008, hrubá mzda 28000,- (mesačná), nečerpala som žiadnu dovolenku, prispievam si na DDP 200, a zamestnávateľ 100,- a ešte mám zrážku zo mzdy 1000,- čo si splácam stavebné sporenie, a ešte zamestnávateľ mi prispieva 49,- na deň strevné. A na materskú som nastúpila 22.1.2008. zatiať pekne ďakujem
brčko
29.01.08,18:27
ivularadula urobila si dobre. Tvoje posledné NP začalo 1.1.08, takže tvoje RO je od 1.1.08 do 21.1.08, výška materskej je VZ pre NP z tvojej výpl. pásky (resp.hrubá mzda za január) : 21kal.dní x 55%.
brčko
29.01.08,18:40
takze ak to spravne chapem
ja si platim z minima a 26 tyzdnov pred nastupom na matersku si mam zacat platit z maxima aby som dostavala matersku z maxima?

áno, to je dôležité. Ale nie zmeniť VZ ale sa odhlasiť a nanovo prihlásiť!
Ak je v priebehu týchto 26týždnoch koniec roka, potom je možné od 1.1. znížiť VZ, lebo RO bude po uplynutí 26týždnov obdobie od začiatku posledného prihlásenia na DNP do 31.12.xx.
A samozrejme musí byť splnená podmienka 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Inak by nevznikol nárok na materskú.
brčko
29.01.08,18:55
Vopred dakujem za odpoved.
Takze zamestnana osoba uz viac rokov v jednej firme a zaroven sa DNP od 9.2007. Dokopy odvadzala z maxima. Otehotnela vsak trochu skor ako planovala a nastupy na MD skor ako uplynie 270 dni. Takze sa jej bude ratat MD zo zamestnania + DNP len z pravdepodobneho DVZ. A po uplynuti 270 prehodnotia MD, alebo platia proste podla toho co vyslo pri nastupe na MD? Mala by sa odhladit z DNP, alebo nadalej platit teraz z minima a napr. po materskej nastupit na PN a vyuzit to co platila v r.2007?

Ak nesplní z DNP 270dní NP do dna skutočného pôrodu, tak nárok na materskú z DNP jej nevznikne vôbec! Ak nárok na materskú vznikne, až potom treba zistiť, či sa bude rátať zo skutočného VZ v RO alebo z pravdepodobného VZ.

Ak ku dnu nástupu na MD ešte neuplynie 270dní, no je predpoklad, že do dna pôrodu to stihne, treba podať žiadosť o materské zo zamestnania aj z DNP. DNP treba platiť dalej, aj po nástupe na MD, až do splnenia podmienky 270dní. Takto postupovala SP v predch.rokoch.
Neviem, či budú vyplácať najprv materskú zo zamestnania, na ktorú má bezpochyby pri dlhoročnom PP nárok a materské z DNP až po splnení podmienok. Skôr by som povedala, že budú čakať s oboma, no nemám s tým skúsenosť.
michelle84
30.01.08,05:40
Známa plánuje otehotnieť tento rok. Je zamestnaná dva roky, avšak jej VZ je len minimálna mzda. Už teraz sa chce dať dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Keďže je minimálna mzda 8.100,- odporúčam jej platiť dobrovoľne z VZ 20.042,- aby určite každý mesiac dosiahla maximum. Moja otázka sa týka prihlásenia. Prihlasuje sa vždy k 1. v mesiaci alebo aj v priebehu mesiaca? Čo odporúčate? Ešte mám jednu otázku. Má vplyv aj PN na maximálny VZ? V roku 2007 bola na PN.


Nikto mi nevie poradiť?
jankasm
30.01.08,10:54
Takže dá sa ešte niečo robiť, aby sa jej aspoň vrátili investície? Pretože tých zhruba 4600,- by mala pri reťazových materských aj tak.
Prosím, pomôžte - ja som jej to poradila a teraz sa cítim vinná.... Už rok nepracujem so mzdami....

Bohužiaľ je to skutočne tak a nedá sa s tým už robiť nič. Po schválení novely zákona tu bolo o tom aj veľa písaného, že došlo k veľkej zmene, a to práve pri DNP a tej podmienke 26 týždňov. Asi si tu vtedy nenakukla.
Materská z DNP sa už bohužiaľ ovplyvniť nedá, ale odporúčam, naďalej platiť DNP, stačí z minima, ale musí to byť bez prerušenia od toho prihlásenia z maxima v 12/2007. Po skončení MD môže potom počas RD poberať OČR prípadne PN práve z toho decembrového maxima /za 10 dní trvania OČR cca. 5000,-, za mesiac PN cca. 15000,-/.
Nie je náhodou na tej materskej zo zamestnania? Ak by bola, mohla by požiadať ešte o materské ako zamestnanec.
jankasm
30.01.08,11:05
Nikto mi nevie poradiť?


Známa plánuje otehotnieť tento rok. Je zamestnaná dva roky, avšak jej VZ je len minimálna mzda. Už teraz sa chce dať dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Keďže je minimálna mzda 8.100,- odporúčam jej platiť dobrovoľne z VZ 20.042,- aby určite každý mesiac dosiahla maximum. Moja otázka sa týka prihlásenia. Prihlasuje sa vždy k 1. v mesiaci alebo aj v priebehu mesiaca? Čo odporúčate? Ešte mám jednu otázku. Má vplyv aj PN na maximálny VZ? V roku 2007 bola na PN.

Čo sa týka prihlásenia, môže sa prihlásiť ktorýkoľvek deň v mesiaci. Zaplatí poistné len za príslušný počet dní v tom mesiaci. ;)
Ak ešte nie je tehotná, a nie je vôbec isté, či sa jej to v blízkej dobe podarí, stačilo by sa prihlásiť zatiaľ z minima, kvôli splneniu podmienky 270 dní, nech jej začnú plynúť čo najskôr.
DNP z maxima stačí začať platiť 26 týždňov pred nástupom na MD. Takže ak by sa odhlásila z minima a prihlásila z maxima cca. do 8 týždňa tehotenstva, tak by to mala v pohode stíhať.
Ale zase na druhej strane, môže sa stať, že porodí skôr, tak ak chce mať istotu, je lepšie platiť z tých 20042,- už teraz.
Od 1.7.2008 sa zvyšuje maximálny VZ, bude cca. 30300,- takže potom treba dať zmenu so zvýšením VZ na DNP. Ak by dovtedy ešte nebola tehotná, môže sa kľudne odhlásiť a nanovo prihlásiť z tohoto nového maximálneho VZ. Materská bude vyššia o cca. 1000,- za mesiac. :)
santal
30.01.08,12:57
Chcela by som sa spýtať či som to správne pochopila. Jedna moja kamarátka otehotnela v decembri 2007 takže nástup na materskú bude mať zhruba začiatkom augusta 2008. Bola pol roka v cudzine, nakoľko predtým bola NP tak spĺňa podmienku 270 dní NP počas dvoch rokov pred nástupom na materskú, momentálne sa zamestnala na TPP, ale je ešte otázne do kedy tam bude pracovať nakoľko za dva mesiace jej už bude bruško dosť vidieť. Keď by sa teraz prihlásila do SP a začala si platiť dobrovoľne nemocenské poistenie (na PZ má 10 000,- Sk v hrubom, takže by si platila len z rozdielu do max. vym. základu, v prípade že by prišla o miesto zvýšila by vym. základ na maximum) a splnila by podmienku 26 týždňov dobrovoľného nem. poistenia kým by nastúpila na materskú tým pádom jej bude vychádzať max. materská. Prosím Vás dnes som sa až o to začala zaujímať tak neviem či som to správne pochopila, ak nie poraďte mi ako by sa to dalo vyriešiť? Vopred ďakujem. :)
Mirka D
30.01.08,14:26
Bohužiaľ je to skutočne tak a nedá sa s tým už robiť nič. Po schválení novely zákona tu bolo o tom aj veľa písaného, že došlo k veľkej zmene, a to práve pri DNP a tej podmienke 26 týždňov. Asi si tu vtedy nenakukla.
Materská z DNP sa už bohužiaľ ovplyvniť nedá, ale odporúčam, naďalej platiť DNP, stačí z minima, ale musí to byť bez prerušenia od toho prihlásenia z maxima v 12/2007. Po skončení MD môže potom počas RD poberať OČR prípadne PN práve z toho decembrového maxima /za 10 dní trvania OČR cca. 5000,-, za mesiac PN cca. 15000,-/.
Nie je náhodou na tej materskej zo zamestnania? Ak by bola, mohla by požiadať ešte o materské ako zamestnanec.

ĎAKUJEM JANKA!!! Na materskej je zo zamestnania, ktoré ale končilo dňom jej odchodu na MD - doba určitá. Môže mať teda 2x materské? Aj z DNP, aj zo zamestnania? Ona by totiž keby som ju nenahovorila na toto dobrovoľné poistenie, mala nárok na tých ca 4560 rodičovský príspevok. Takto platila niečo navyše, a nič nezíska... Mrzí ma to, pretože ako viete žena na materskej neovplýva peniazmi...
anka007
30.01.08,15:44
Dobrý deň, potrebovala by som, aby mi niekto odsúhlasil, či uvažujem správne.
Ak by som 30.01.2008 ukončila PP dohodou a odo dňa 31.01.08 uzatvorila nový PP u toho istého zamestnávateľa s max. VZ a od pondelka nastúpila na materskú, bolo by mojím rozhodujúcim obdobím dni od 31.01.08 do....
Skúste mi prosím Vás poradiť
brčko
30.01.08,15:49
ĎAKUJEM JANKA!!! Na materskej je zo zamestnania, ktoré ale končilo dňom jej odchodu na MD - doba určitá. Môže mať teda 2x materské? Aj z DNP, aj zo zamestnania? Ona by totiž keby som ju nenahovorila na toto dobrovoľné poistenie, mala nárok na tých ca 4560 rodičovský príspevok. Takto platila niečo navyše, a nič nezíska... Mrzí ma to, pretože ako viete žena na materskej neovplýva peniazmi...

Bohužial, ak už nie je zamestnaná, tak nárok na materské zo starého zamestnania mať nebude. Jedine z DNP.
Nemá možnosť sa zamestnať aspon na pár dní na PP so zaujímavým platom?Stačí aj 3dni. Ak áno, šanca ešte je.
brčko
30.01.08,15:57
Dobrý deň, potrebovala by som, aby mi niekto odsúhlasil, či uvažujem správne.
Ak by som 30.01.2008 ukončila PP dohodou a odo dňa 31.01.08 uzatvorila nový PP u toho istého zamestnávateľa s max. VZ a od pondelka nastúpila na materskú, bolo by mojím rozhodujúcim obdobím dni od 31.01.08 do....
Skúste mi prosím Vás poradiť

Ak začne nové NP 31.1.08 a nárok na materské vznikne 4.2.08, potom RO by bol jeden jediný den 31.1.08 (od začiatku poistenia do konca mesiaca, ktorý predchádza uplatnovaniu nároku na materské) §54 ods.2 písm.b.
Zuzkall
30.01.08,17:12
Mile poradacky-mamicky, viete poradit nam ostatnym (zatial mamickam-cakatelkam) aj ohladne toho co vsetko a kam treba nahlasit/prihlasit a v akych terminoch, pocnuc podanim ziadosti o materske az po uplatnenie roznych narokov na platby a priplatky suvisiace s narodenim dietatka (vratane jeho prihlasenia do poistovni) a ake doklady kde od nas budu ziadat? Vopred dakujem za seba aj ostatne tehulky, ktore chcu byt pripravene a nestresovat na poslednu chvilu :)
brčko
30.01.08,17:35
zuzkaII, čo sa týka "žiadosti o materské" záleží na tom z kolkých a akých nemocenských poistení si uplatnuješ nárok na materské (povinného NP zamestnanca, povinného NP SZČO, dobrovolného NP).
Na MD sa nastupuje obvykle 6týždnov pred termínom, no najskôr 8 týždnov pred. Lekár ti vystaví "žiadosť o materské" nejaký čas pred nástupom na MD (mne ho dal mesiac pred). Ak máš viac NP, tak treba vyžiadať viac žiadostí o materské, lebo z každého NP sa žiada osobitne.
Žiadosť doplníš a ak si zamestnaná, odovzdáš mzdárke, ona ostatné vybaví. Ak si žiadaš materské z DNP alebo povinne NP SZčO(so SZČO nemám skúsenosť), tak žiadosť doručuješ SP sama. Tiež v prípade, že žiadaš o materské v ochrannej lehote zo zamestnania, žiadaš SP sama o materské, no treba priložiť od posledného zamestnávatela aj "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskä dávku".
santal
31.01.08,07:30
Prosím o pomoc, pretože je už vysoký dátum a chcem kamarátke veľmi pomôcť, aby stihla tých 26 týždňov pred nástupom. Ak by sa tento rok prihlásila na DNP z max. vymeriavaceho základu a stihla by to celých 26 týždňov pred nástupom na materskú vypočítla by si jej materská z max. základu? Momentálne nepracuje, možno bude, ale to nie je ešte isté. Pls.
moncici121
31.01.08,07:52
Dobrý deň,

od r. 2001 pracujem v jednej firme. V septembri 2008 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Chcem sa spýtať, či má zmysel si začať platiť dobrovoľné poistenie (neviem aké, ako sa to volá), aby som dostávala vyššiu materskú. VZ za rok 2007 je cca 17.000,- Sk. Koľko mesiacov pred odchodom na materskú sa musí platiť dobrovoľné poistné?V akej výške?
brčko
31.01.08,08:04
Pre santal:
Ak sa kamarátka nepoistí na DNP, potom ak by sa jej materská rátala len z tohto posledného zamestnania. Ak by s nou ukončili PP, tak je v tzv. ochrannej lehote 6mesiacov, počas ktorej má nárok na nemocenské dávky (PN, materské, ..). A ak by jej dali výpoved o dva mesiace, to by jej vyšlo. Ochranná lehota však plynie LEN v prípade, že nemá iné nemocenské poistenie, teda ani DNP.
Ak uzatvorí DNP a ukončia s nou PP, DNP jej ostane, potom bude mať podla praxe SP nárok len na materskú z DNP. Ak stihne nastúpiť na materskú po 26týždnoch, tak sa jej bude rátať materská z obdobia od začiatku DNP (predpokladám 1alebo2/08, v decembri by to bolo inak) do posledného dna mesiaca, pred mesiacom nástupu na MD. Ak by sa poistila napr.1.2.08, na MD nastupovala napr. 15.8.08, potom RO je 1.2.-31.7.08 a materská sa vyráta zo súčtu VZ z DNP a počtu kalend.dní v tomto období x 55%. Pretože počas súbežného NP dobrovolného a zo zamestnania nemala z DNP maximálny VZ, materská by nebola maximálna, no určite lepšia ako z VZ minima=8100 alebo z 10000!
moncici121
31.01.08,08:07
brčko prosím odpíš aj mne :-(
Mirka D
31.01.08,08:12
Bohužial, ak už nie je zamestnaná, tak nárok na materské zo starého zamestnania mať nebude. Jedine z DNP.
Nemá možnosť sa zamestnať aspon na pár dní na PP so zaujímavým platom?Stačí aj 3dni. Ak áno, šanca ešte je.

Asi sa nemôže zamestnať, keď už má rozhodnutie o priznaní materského?
A mohla by mať teoreticky 2x priznané materské aj z DNP, aj zo zamestnania?
brčko
31.01.08,08:14
Dobrý deň,

od r. 2001 pracujem v jednej firme. V septembri 2008 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Chcem sa spýtať, či má zmysel si začať platiť dobrovoľné poistenie (neviem aké, ako sa to volá), aby som dostávala vyššiu materskú. VZ za rok 2007 je cca 17.000,- Sk. Koľko mesiacov pred odchodom na materskú sa musí platiť dobrovoľné poistné?V akej výške?

Ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu iné NP okrem terajšieho NP zo zamestnania, nárok na materskú z dobrovolného nemocenského poistenia (tak sa to volá) ti nevznikne. Podmienkou na nárok na materské z každého NP, ktoré trvá ku dnu nástupu na MD je splniť 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. A to už z DNP nestihneš, ak nemáš predtým iné NP, ktoré skončilo a ktoré sa priráta ku dnom DNP.

Ak by si chcela vyššiu materskú, možnosť ešte máš, no musela by si ukončiť terajší PP. Je tu o tom dosť popísané.
brčko
31.01.08,08:26
Asi sa nemôže zamestnať, keď už má rozhodnutie o priznaní materského?
A mohla by mať teoreticky 2x priznané materské aj z DNP, aj zo zamestnania?

Mirka, už strácam prehlad.
Takže tvoja sestra je už na materskej. Ak áno, s tým už nič nenarobíš. Jedine to môže využiť po ukončení MD (predpokladám má jedno dieťa a nie je osamelá, takže po 28týždnoch), na čerpanie prípadnej PN alebo OČR-ky. Odkedy je na MD a z akého VZ platila od 1.1.08 do nástupu na MD? V decembri z 28142?

DOPLNAM: Moje otázky sú už bezpredmetné. Až po príspevku Jankysm č.724 vidím, že DNP odhlásila. Je to škoda.
Mirka D
31.01.08,08:45
Na materskej je od 5.1.08. (reťazovej). Na prvú materskú šla zo zamestnania, ktoré skončilo dňom odchodu na materskú.
DNP platila z minimálneho VZ 270 dní minulého roku.
1.12.07 sa odhlásila a znovu prihlásila z maximálnym VZ.
Maximálny VZ platila do včera 30.1.08, včera sa totiž odhlásila.
viktora
31.01.08,08:48
ahojte, chcem sa opýtať za kamošku-dnp si platí od decembra min.roku a zabudla si ho ku koncu roka znížiť z max. na minimum...dnes je pobočka zatvorená, a zajtra je už 1.-môže tam ísť zajtra a zmeniť si vz od 1.2.-alebo jej to bude platiť potom až od nasledujúceho mesiaca -teda od 1.3? dakujem vopred
ajobs
31.01.08,08:57
ahojte, chcem sa opýtať za kamošku-dnp si platí od decembra min.roku a zabudla si ho ku koncu roka znížiť z max. na minimum...dnes je pobočka zatvorená, a zajtra je už 1.-môže tam ísť zajtra a zmeniť si vz od 1.2.-alebo jej to bude platiť potom až od nasledujúceho mesiaca -teda od 1.3? dakujem vopred

Ak tam pôjde zajtra - 1.2.2008 - a zmení si VZ na minimum, bude jej toto minimum bude platiť od 1.3.2008.
santal
31.01.08,09:15
Pre santal:
Ak sa kamarátka nepoistí na DNP, potom ak by sa jej materská rátala len z tohto posledného zamestnania. Ak by s nou ukončili PP, tak je v tzv. ochrannej lehote 6mesiacov, počas ktorej má nárok na nemocenské dávky (PN, materské, ..). A ak by jej dali výpoved o dva mesiace, to by jej vyšlo. Ochranná lehota však plynie LEN v prípade, že nemá iné nemocenské poistenie, teda ani DNP.
Ak uzatvorí DNP a ukončia s nou PP, DNP jej ostane, potom bude mať podla praxe SP nárok len na materskú z DNP. Ak stihne nastúpiť na materskú po 26týždnoch, tak sa jej bude rátať materská z obdobia od začiatku DNP (predpokladám 1alebo2/08, v decembri by to bolo inak) do posledného dna mesiaca, pred mesiacom nástupu na MD. Ak by sa poistila napr.1.2.08, na MD nastupovala napr. 15.8.08, potom RO je 1.2.-31.7.08 a materská sa vyráta zo súčtu VZ z DNP a počtu kalend.dní v tomto období x 55%. Pretože počas súbežného NP dobrovolného a zo zamestnania nemala z DNP maximálny VZ, materská by nebola maximálna, no určite lepšia ako z VZ minima=8100 alebo z 10000!
Veľmi pekne ďakujem, brčko pretože ju musím asi čím skôr prihlásiť na DNP. Takže ak som to správne pochopila ak by si od 01.02.2008 platila DNP z max. VZ a na materskú by išla 15.08.2008, tak by mala nárok na maximálnu materskú?
brčko
31.01.08,09:35
Veľmi pekne ďakujem, brčko pretože ju musím asi čím skôr prihlásiť na DNP. Takže ak som to správne pochopila ak by si od 01.02.2008 platila DNP z max. VZ a na materskú by išla 15.08.2008, tak by mala nárok na maximálnu materskú?

Ak by nebola zamestnaná, potom by si mohla platiť DNP z maxim.VZ. Ak však má PP a teda je súbežne NP poistená, môže mať spolu za mesiac zo všetkých NP-í maximálny VZ 28142 Sk. Teda ak bude mať VZ zo zamestnania vo februári 10000,-, potom môže mať VZ z DNP maximálne 18142,-. Ak by aj platila DNP z VZ 28142, vznikne jej v SP preplatok, ktorý na základe žiadosti vrátia. Materská sa však bude rátať len z toho rozdielu, nie z VZ, z ktorého platila maximum.
brčko
31.01.08,09:40
ahojte, chcem sa opýtať za kamošku-dnp si platí od decembra min.roku a zabudla si ho ku koncu roka znížiť z max. na minimum...dnes je pobočka zatvorená, a zajtra je už 1.-môže tam ísť zajtra a zmeniť si vz od 1.2.-alebo jej to bude platiť potom až od nasledujúceho mesiaca -teda od 1.3? dakujem vopred

Podla mna, jediná možnosť je poslať zmenu na RLFO dnes 31.1.08 doporučene a potom si to pre istotu telefonicky príp. osobne overiť, či jej zmenu urobili.
santal
31.01.08,09:44
Brčko takže v podstate sa jej asi ani moc neoplatí prihlásiť na DNP. Nakoľko od 04.02 nastupuje do práce. Už mám v tom dosť chaos. :-(
brčko
31.01.08,10:10
Brčko takže v podstate sa jej asi ani moc neoplatí prihlásiť na DNP. Nakoľko od 04.02 nastupuje do práce. Už mám v tom dosť chaos. :-(

No, neviem ti poradiť jednoznačne. Je tam vela možností. Ak z nejakého dôvodu s nou ukončia skoro PP, zvýši si VZ, DNP jej pomôže, lebo materská bude podstatne vyššia. Ak s nou ukončia PP napr. tesne pred nástupom na MD (to už ale by nemala byť v skúšobnej dobe, teda by sa to stať nemalo), potom by jej to až o tolko nepomohlo. Ale posúd sama, či ten rozdiel je zaujímavý.

ROZDIEL medzi materskou z VZ 10000 (ak by neuzatvorila DNP) a z VZ 18142 (DNP)je cca 149Sk (cca 8142:30X55%) na den, teda cca 4400-4600 na mesiac a za celý čas materskej 28týždnov x 7dní x 149 = cca 29200,- Sk. A toto je najnižšií rozdiel. Ak by s nou ukončili PP, tak môže platiť z vyššieho VZ.

Mesačné poistné z VZ 18142 je (18142x4,4%) 799,-Sk na mesiac x cca 6,5 mesiaca (2/08až cca do polovice 8/08) = cca 5200,-Sk do nástupu na MD.

PRíJEM NAVYšE CCA 29.200,-
VYDAJ NAVYšE CCA 5.200,-
ROZDIEL CCA 24.000,-
Takže, keby išlo o mna, by som do toho išla. Len dúfam, že som vo výpočte nespravila nejakú logickú chybu a že dátumy a sumy sedia.

Ak by ukončila skôr PP, môže platiť z vyššieho VZ, ale musí nahlásiť zmenu do konca mesiaca pred mesiacom platnosti zmeny. Maximálny mesačný VZ platný do 30.6.08 je 28142,- a maximálne poistné 1239,- (4,4%). Od 1.7.08 sa zvyšuje max. VZ, bude cca 30.000,-. Písal Ajobs?, že jeho výška bude známa tuším v marci 08.

To, že máš v tom chaos sa nečudujem. Ja tu študujem a čítam príspevky a zákony už od polovice augusta. Ale sú veci a okolnosti, ktoré ti nezaručí nik alebo ktoré napadnú málokoho.

DOPLNAM: Ešte by bolo treba prebrať prípad, ak ku dnu nástupu na MD budú trvať obidve NP. Či bude nárok na materské z oboch alebo z ktorého. Ide o splnenie podmienky 270 dni NP. Podla výkladu SP sa k trvajúcemu NP prirátajú dni NP ukončeného. No neviem, či v prípade trvania dvoch NP sa ukončené NP (NP ako zamestnanec) priráta k obidvom alebo len k zamestnaniu. Snád sa niekto vyjadrí.?
jankasm
31.01.08,10:13
Na materskej je od 5.1.08. (reťazovej). Na prvú materskú šla zo zamestnania, ktoré skončilo dňom odchodu na materskú.
DNP platila z minimálneho VZ 270 dní minulého roku.
1.12.07 sa odhlásila a znovu prihlásila z maximálnym VZ.
Maximálny VZ platila do včera 30.1.08, včera sa totiž odhlásila.

A prečo sa odhlásila? Však som Ti písala, že nech zostane prihlásená aj počas MD aspoň z minima, a po skončení MD môže poberať peknú OČR alebo PN. Tá investícia by sa jej hneď vrátila.
A navyše, keďže poberá materské z DNP tak mohla zostať kľudne prihlásená aj z maxima, pretože počas poberania materskej, ktorá jej bola priznaná z DNP, nemusí DNP platiť. :o
No škoda. Mohla využiť to decembrové maximum. :cool:
Ak si chce trošku prilepšiť počas RD, tak nech sa hneď znovu prihlási na DNP, kľudne z maxima, počas MD ho platiť nebude, začne platiť až po skončení MD a môže potom poberať dávky z maxima.
brčko
31.01.08,10:23
A prečo sa odhlásila? Však som Ti písala, že nech zostane prihlásená aj počas MD aspoň z minima, a po skončení MD môže poberať peknú OČR alebo PN. Tá investícia by sa jej hneď vrátila.
A navyše, keďže poberá materské z DNP tak mohla zostať kľudne prihlásená aj z maxima, pretože počas poberania materskej, ktorá jej bola priznaná z DNP, nemusí DNP platiť. :o
No škoda. Mohla využiť to decembrové maximum. :cool:
Ak si chce trošku prilepšiť počas RD, tak nech sa hneď znovu prihlási na DNP, kľudne z maxima, počas MD ho platiť nebude, začne platiť až po skončení MD a môže potom poberať dávky z maxima.

Janka, ja som si veru nevšimla, že už písala o odhlásení. :eek: Veru je to škoda.
Ale myslíš, že ak by teraz uzatvorila nové DNP, že by platiť nemusela? Ak by DNP neprerušila, tak súhlasím. Ak má však nové poistenie, tak neviem, neviem. Myslíš, že sa to berie ako to isté-teda DNP, z ktorého poberá materské? Snád áno. Predpokladám, že na to budú rôzne názory, no neviem jednoznačne, ku ktorému sa pripojiť.

Ešte pre MirkuD.
Ak si platila DNP z maxima až do 30.1.08 a nastúpila na MD 5.1.08 a mala ku dnu nástupu na MD splnenú podmienku 270dní (čo myslím mala), tak nech si podá na SP žiadosť o vrátenie predplatku na DNP od 5.1. do 30.1.08. V tom čase už nebola povinná platiť DNP, lebo z DNP poberala materské. Preto je škoda, že ho zrušila.
jankasm
31.01.08,10:51
Podla mna, jediná možnosť je poslať zmenu na RLFO dnes 31.1.08 doporučene a potom si to pre istotu telefonicky príp. osobne overiť, či jej zmenu urobili.

No nie som si istá, nebude SP považovať za dátum účinnosti zmeny, deň, kedy im ten RLFO bude doručený? Neviem či naozaj stačí, že to bolo poštou odoslané 31.01.2008, keďže k nim to bude doručené až v 02/2008. :confused:
jankasm
31.01.08,10:55
Janka, ja som si veru nevšimla, že už písala o odhlásení. :eek: Veru je to škoda.
Ale myslíš, že ak by teraz uzatvorila nové DNP, že by platiť nemusela? Ak by DNP neprerušila, tak súhlasím. Ak má však nové poistenie, tak neviem, neviem. Myslíš, že sa to berie ako to isté-teda DNP, z ktorého poberá materské? Snád áno. Predpokladám, že na to budú rôzne názory, no neviem jednoznačne, ku ktorému sa pripojiť.


Myslím, že v tomto by mal byť len jeden názor. ;)
A to podľa mňa ten, že pokiaľ poberá nemocenskú dávku z DNP, nemusí DNP platiť. Nikde sa nehovorí o tom, že to DNP nesmie byť zrušené a znovu uzatvorené. Existuje len jediné DNP, stále to isté, aj keď bola z neho odhlásená a znovu prihlásená. Evidenčné číslo to isté, z ktorého poberá materskú, proste je to vlastne to isté DNP, len bolo chvíľu prerušené. :cool:
lubicaha
31.01.08,11:01
Dobry den.
Moja kamarátka je na rodičovskej dovolenke a chcú ďalšie babetko.
Nabuduciby chceli začat na tom "pracovať".a hcce sa dať DNP a chcem sa Vas spytat ked by sa od februára prihlásila tak z akého vymeriavacieho základu si ma platiť DNP.
dakujem za odpovede
jankasm
31.01.08,11:06
Dobry den.
Moja kamarátka je na rodičovskej dovolenke a chcú ďalšie babetko.
Nabuduciby chceli začat na tom "pracovať".a hcce sa dať DNP a chcem sa Vas spytat ked by sa od februára prihlásila tak z akého vymeriavacieho základu si ma platiť DNP.
dakujem za odpovede


Čo sa týka prihlásenia, môže sa prihlásiť ktorýkoľvek deň v mesiaci. Zaplatí poistné len za príslušný počet dní v tom mesiaci. ;)
Ak ešte nie je tehotná, a nie je vôbec isté, či sa jej to v blízkej dobe podarí, stačilo by sa prihlásiť zatiaľ z minima, kvôli splneniu podmienky 270 dní, nech jej začnú plynúť čo najskôr.
DNP z maxima stačí začať platiť 26 týždňov pred nástupom na MD. Takže ak by sa odhlásila z minima a prihlásila z maxima cca. do 8 týždňa tehotenstva, tak by to mala v pohode stíhať.
Ale zase na druhej strane, môže sa stať, že porodí skôr, tak ak chce mať istotu, je lepšie platiť z tých 20042,- už teraz.
Od 1.7.2008 sa zvyšuje maximálny VZ, bude cca. 30300,- takže potom treba dať zmenu so zvýšením VZ na DNP. Ak by dovtedy ešte nebola tehotná, môže sa kľudne odhlásiť a nanovo prihlásiť z tohoto nového maximálneho VZ. Materská bude vyššia o cca. 1000,- za mesiac. :)

Prečítaj si môj skopírovaný príspevok. Je to presne rovnaký prípad. ;)
Ešte doplním, ak by sa jej náhodou v priebehu roka nepodarilo otehotnieť, tak potom sa môže z DNP odhlásiť a prihlásiť sa až na konci roka 2008 z maximálneho VZ a od 1.1.2009 znížiť na minimum. Ale to naozaj len vtedy, ak pôjde na materskú cca. v 7/2009.
brčko
31.01.08,11:06
No nie som si istá, nebude SP považovať za dátum účinnosti zmeny, deň, kedy im ten RLFO bude doručený? Neviem či naozaj stačí, že to bolo poštou odoslané 31.01.2008, keďže k nim to bude doručené až v 02/2008. :confused:

Mna v Ba-okolie informovali takto. No nehovorím, že nemáš pravdu. Ale vlastne nemá čo stratiť. Leda to poštovné! Ak jej urobia zmenu, je dobre. Ak ju neurobia, má čas urobiť zmenu vo februári alebo jej zmenu hned dajú s dátumom zmeny od "1.3.08" miesto "1.2.08". :)
lubicaha
31.01.08,11:13
Janka dakujem :)

a poistne s maxima si musi platiť celých 26 tyždnov pred pôrodom.
brčko
31.01.08,11:17
Myslím, že v tomto by mal byť len jeden názor. ;)
A to podľa mňa ten, že pokiaľ poberá nemocenskú dávku z DNP, nemusí DNP platiť. Nikde sa nehovorí o tom, že to DNP nesmie byť zrušené a znovu uzatvorené. Existuje len jediné DNP, stále to isté, aj keď bola z neho odhlásená a znovu prihlásená. Evidenčné číslo to isté, z ktorého poberá materskú, proste je to vlastne to isté DNP, len bolo chvíľu prerušené. :cool:

Janka, vychádzam trochu z praxe SP.
V zákone je napísané, že ak poberá DNP osoba, zamestnanec, povinne NP SZčo materské, tak nie je povinný platiť poistné. Nie je tam napísané, že nemusí platiť poistné z toho poistenia, z ktorého mu vznikol nárok na materské.

A predsa v prípade, že poberáš materské zo zamestnania a z DNP nemáš nárok, musíš platiť DNP aj počas poberania materského zo zamestnania. (to som sa dočítala na Porade, nemám skúsenosť)

Ale vzhladom na to, že z každého NP sa počíta materské zvlášť, asi máš pravdu. (no červík v hlave mi vrta dalej. musím ho ísť nakrmiť) ;):)
jankasm
31.01.08,11:19
Janka dakujem :)

a poistne s maxima si musi platiť celých 26 tyždnov pred pôrodom.

Ak pôjde na materskú v tomto roku, tak áno.
Ak by však išla na materskú až v roku 2009, tak stačí platiť z maxima len do konca roka 2008. Od 1.1.2009 si môže dať zmenu VZ na minimum. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude rok 2008.
Ešte pozor na to, že keď začne platiť z maxima, nestačí zvýšiť VZ. Musí ukončiť DNP z minima a nanovo sa prihlásiť z maxima. :)
lubicaha
31.01.08,11:36
Janka dakujem a prajem krásny den ;)
dencika
31.01.08,14:53
Dobrý deň.
Chcem sa informovať či mám nárok na max. materskú ak v roku 2007 som bola zamestnaná od 1.10.2006 do 30.4.2007. Potom som bola dobrovoľne nezamestnaná a platila len zdravotné poistenie. Od 25.9.2007 som bola znova zamestnaná na materskú dovolenku som nastúpila 17.1.2008.
september VZ: 3800,-
október VZ: 17480,-
november VZ: 19808,-
december VZ: 28200,-
jani1974
31.01.08,16:57
Dobrý deň prosím poradte aj mne niekto!:)

Viem, že ohľadne materskej sa už popísalo veľa ale prosím skúste mi poradiť.

Od 09/1997 som zamestnaná stále v jednej organizácii, kde moja mzda v hrubom sa pohybuje cca 16000,-Sk v priemere.
Od 06.09.2007 - kedy mi bol priznaný plný invalidný dôchodok by sa mi nemali platiť odvody do SP ale mzdová účtovníčka tak neurobila a neprestala mi ich odvádzať ani od 6.9.2OO7.
Od 15.11.2007 som prihlásená ako dobrovoľný platiteľ na nemocenské poistenie z vymeriavacieho základu 81OO,-Sk.
Podľa zákona v r. 2007 som mala prerušenie platenia od 6.9.07 do 15.11.07...

Mám nárok na materské a ak áno v akej výške asi alebo ako si ho môžem vyrátať?
Termín pôrodu mám určený na 18.9.2008 ale je pravdepodobnosť, že lekár na vypíše už 8 týždňov skôr.

Prosím i o radu ako získať čo najvyššie materské...

A prosím i o radu či v takejto situácii by som mala i nárok na pracovnú neschopnosť od zamestnávateľa aj soc. poisťovne?

Ďakujem:)
jankasm
01.02.08,10:14
Dobrý deň prosím poradte aj mne niekto!:)

Viem, že ohľadne materskej sa už popísalo veľa ale prosím skúste mi poradiť.

Od 09/1997 som zamestnaná stále v jednej organizácii, kde moja mzda v hrubom sa pohybuje cca 16000,-Sk v priemere.
Od 06.09.2007 - kedy mi bol priznaný plný invalidný dôchodok by sa mi nemali platiť odvody do SP ale mzdová účtovníčka tak neurobila a neprestala mi ich odvádzať ani od 6.9.2OO7.
Od 15.11.2007 som prihlásená ako dobrovoľný platiteľ na nemocenské poistenie z vymeriavacieho základu 81OO,-Sk.
Podľa zákona v r. 2007 som mala prerušenie platenia od 6.9.07 do 15.11.07...

Mám nárok na materské a ak áno v akej výške asi alebo ako si ho môžem vyrátať?
Termín pôrodu mám určený na 18.9.2008 ale je pravdepodobnosť, že lekár na vypíše už 8 týždňov skôr.

Prosím i o radu ako získať čo najvyššie materské...

A prosím i o radu či v takejto situácii by som mala i nárok na pracovnú neschopnosť od zamestnávateľa aj soc. poisťovne?

Ďakujem:)


Na PN od zamestnávateľa určite nárok máš. Od 1.1.2008 sa už totiž znovu platí za invalidných zamestnancov nemocenské poistenie.
Nárok na materské od zamestnávateľa tiež máš, tam bude podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch splnená.
Nárok z DNP závisí od toho, kedy nastupuješ na MD. ;)
jankasm
01.02.08,10:46
Dobrý deň.
Chcem sa informovať či mám nárok na max. materskú ak v roku 2007 som bola zamestnaná od 1.10.2006 do 30.4.2007. Potom som bola dobrovoľne nezamestnaná a platila len zdravotné poistenie. Od 25.9.2007 som bola znova zamestnaná na materskú dovolenku som nastúpila 17.1.2008.
september VZ: 3800,-
október VZ: 17480,-
november VZ: 19808,-
december VZ: 28200,-

Podmienka 270 dní nemocenského poistenie v posledných dvoch rokoch je splnená. Maximálna materská to určite nebude, ale skúsim vypočítať koľko:
VZ za rok 2007 za obdobie 09-12/2007 je 69230,-
počet dní rozhodujúceho obdobia je 98 dní
výpočet: 69230/98=706,4286 je tvoj DVZ /denný vymeriavací zíklad/ z ktorého 55% = 388,50 je denná výška tvojej materskej.
vimar_77
01.02.08,11:43
Dobrý deň, prispievala som sem už predtým, ale chcela by som sa ešte raz poradiť - tentokrát uvediem konkrétne čísla:

Som zamestnaná u dvoch zamestnávateľov (viac rokov, podmienka 270 dní splnená).
Môj hrubý príjem za minulý rok od jedného zamestnávateľa bol 175 997 Sk (mesiace 1-12), priemerný hrubý mesačný príjem bol 15 440 Sk
hrubý príjem za minulý rok od druhého zamestnávateľa bol 36 797 Sk. Mesačný hrubý príjem 3460 Sk.

Okrem toho som sa 18.1.2008 prihlásila na DNP z min. vymeriavacieho základu 8100 Sk.

Momentálne som tehotná, v 7 týždni (podľa usg), termín pôrodu mi vychádza okolo 15.9.2008, čiže ak dobre počítam, na materskú by som mala nastúpiť 4. augusta 2008. Teda podmienku 26 týždňov platenia DNP len tak-tak splním.

Z toho, čo bolo napísané dedukujem, že nárok na materské z DNP mať nebudem žiaden, keďže som si neplatila DNP 270 dní. ("úžasný" výklad Sl.poisťovne). Ibaže by som pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer (resp. oba?) - to mi však bude nanič, keďže potom by sa mi počítala materská LEN z DNP a to je (momentálne) minimálne.

Môžem si pri nástupe na MD požiadať o materské z jedného a druhého zamestnania, DNP si platiť ďalej (dajme tomu, že by som si od pondelka zvýšila VZ na max. sumu, ktorú popri súbehu poistení zo zamestnania môžem)
a po uplynutí 270 dní si nárokovať na materskú aj z DNP? Ako sa mi bude potom počítať?

Ešte jedna vec, ako učiteľka povinne čerpám cez leto - spravidla od 1.7. do cca 25.8. dovolenku. Čo teraz s dovolenkou a nástupom na materskú?

Ako by som najlepšie riešila svoju situáciu? Ďakujem za pomoc.
vimar_77
01.02.08,11:45
Ešte by som sa chcela opýtať, ako by som sa dostala k informácii o svojich konkrétnych mesačných vymeriavacich základoch? Náš mzdár ma odbil s potvrdením o ročnom zúčtovaní dane - vraj môj vymeriavací základ je môj hrubý príjem...
brčko
01.02.08,12:02
Ešte by som sa chcela opýtať, ako by som sa dostala k informácii o svojich konkrétnych mesačných vymeriavacich základoch? Náš mzdár ma odbil s potvrdením o ročnom zúčtovaní dane - vraj môj vymeriavací základ je môj hrubý príjem...

z výplatnej pásky.
VZ pre nem.poistenie zo mzdy je obvykle hrubá mzda za mesiac, ak nemáte mzdy vyššie ako 28142,- a myslím je ešte zopár výnimiek (odstupné, ...). Ak tam nemáš uvedené "VZ pre NP", tak zober hrubú mzdu, vypočítaj z nej 1,4%, čo je odvod zamestnanca na NP a skontroluj si, či suma NP, ktorú ti zrazili z HM sa rovná sume vypočítanej (zaokrúhluje sa nahor). Ak to sedí, tak tvoja HM=VZ pre NP
brčko
01.02.08,12:37
Dobrý deň, prispievala som sem už predtým, ale chcela by som sa ešte raz poradiť - tentokrát uvediem konkrétne čísla:

Som zamestnaná u dvoch zamestnávateľov (viac rokov, podmienka 270 dní splnená).
Môj hrubý príjem za minulý rok od jedného zamestnávateľa bol 175 997 Sk (mesiace 1-12), priemerný hrubý mesačný príjem bol 15 440 Sk hrubý príjem za minulý rok od druhého zamestnávateľa bol 36 797 Sk. Mesačný hrubý príjem 3460 Sk.

Okrem toho som sa 18.1.2008 prihlásila na DNP z min. vymeriavacieho základu 8100 Sk.

Momentálne som tehotná, v 7 týždni (podľa usg), termín pôrodu mi vychádza okolo 15.9.2008, čiže ak dobre počítam, na materskú by som mala nastúpiť 4. augusta 2008. Teda podmienku 26 týždňov platenia DNP len tak-tak splním.

Z toho, čo bolo napísané dedukujem, že nárok na materské z DNP mať nebudem žiaden, keďže som si neplatila DNP 270 dní. pravda, do dna predpokladaného pôrodu ubehne z DNP len 242dní ("úžasný" výklad Sl.poisťovne). Ibaže by som pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer (resp. oba?) podla mna stačil by jeden (jasné s nižším VZ)- to mi však bude nanič, keďže potom by sa mi počítala materská LEN z DNP a to je (momentálne) minimálne. ak by si skončila oba PP, tak áno, materská by bola z minima.
Môžem si pri nástupe na MD požiadať o materské z jedného a druhého zamestnania ak ti budú trvať do nástupu na MD, tak áno, DNP si platiť ďalej (dajme tomu, že by som si od pondelka zvýšila VZ na max. sumu, ktorú popri súbehu poistení zo zamestnania môžem)
a po uplynutí 270 dní si nárokovať na materskú aj z DNP? -270dní DNP do dna pôrodu zo samotného DNP nestihneš, leda že by si porodila 14.10.08 Ako sa mi bude potom počítať?
DNP máš od 18.1.08, ak si od 1.3.08 zvýšiš VZ z 8100,- (a od 1.7.08 môžeš znovu zvýšiť, bude sa zvyšovať maximum, no či sa to oplatí, treba prerátať) na rozdiel mezi maximom a VZ z oboch zamestnaní, pred nástupom na MD ukončíš PP s nižším VZ, potom by si podla mna mala nárok z jedného zamestnania + z DNP. Ak nastúpiš 4.8.08 na MD, tak RO pre výpočet materskej z DNP bude 18.1.-31.7.08 denná materská z DNP by mala byť =(3658+8100+4x VZ od 1.3.08 do 30.6.08 +VZ za júl) :196dní x 55% (ak nebudeš čerpať napr.Očr)
Ešte jedna vec, ako učiteľka povinne čerpám cez leto - spravidla od 1.7. do cca 25.8. dovolenku. Čo teraz s dovolenkou a nástupom na materskú? Vyčerpáš si ju po vyčerpaní MD (môžeš súčasne poberať rodičovký príspevok a v zamestnaní čerpať dovolenku) alebo až po ukončení RD.
Ako by som najlepšie riešila svoju situáciu? Ďakujem za pomoc.

Napadla mi aj možnosť v druhom zamestnaní robiť na dohodu (z ktorej sa NP neplatí) a zvýšiť (prípadne sa odhlásiť a prihlásiť sa nanovo,- no ale to už by asi nestihlo uplynúť 26týždnov) VZ z DNP. Treba si prepočítať, čo sa ti oplatí.

;) niečo som tuším porobila s formátovaním, tak snád to je už OK
dencika
02.02.08,07:24
Ďakujem jankasm za odpoveď a prajem pekný deň.:)
Tinika
02.02.08,16:52
Ahojte. Už tu píšem asi týždeň, ale nikto mi neporadí. Prosím pozrite sa na to niekto.

Som SZCO od 09/2006 a platím si DNP z min. VZ. Od 1.7.2008 budem platiť povinné odvody z min. VZ.

Ako mám postupovať ďalej. Budem mať nárok aj na materské z odvodov SZCO? Ak áno kedy? Po 26 týždnoch alebo po 270 dnoch?
Kedy by som si mala zvýšiť VZ z DNP na sumu 20 042,- (28142-8100)?


DAKUJEM ZA ODPOVEDE
brčko
03.02.08,07:30
Ahojte. Už tu píšem asi týždeň, ale nikto mi neporadí. Prosím pozrite sa na to niekto.

Som SZCO od 09/2006 a platím si DNP z min. VZ. Od 1.7.2008 budem platiť povinné odvody z min. VZ.

Ako mám postupovať ďalej. Budem mať nárok aj na materské z odvodov SZCO? Ak áno kedy? Po 26 týždnoch alebo po 270 dnoch?
Kedy by som si mala zvýšiť VZ z DNP na sumu 20 042,- (28142-8100)?


DAKUJEM ZA ODPOVEDE

A si už tehotná? Nárok na materské budeš mať z tých nemocenských poistení, ktoré ti budú trvať ku dnu nástupu na MD a z ktorých splníš podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Z DNP túto podmienku 270 dní predpokladám máš splnenú.
Do dní NP z povinného NP SZČO by sa mali započítať, podla výkladu SP, okrem dní samotného NP SZČO aj dni ukončených NP, ak si nejaké mala, alebo budeš mať.

Odkedy platiť z rozdielu?
Podla mna, ak zistíš, že si tehotná (najneskôr však do 8týždna tehotenstva!), treba sa z DNP odhlásiť a nanovo prihlásiť z rozdielu (alebo ak to zistíš do júna, tak môžeš do 1.7.08 platiť aj z maxima). Ak potom nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od tohto nového prihlásenia na DNP, bude sa ti rátať materská z DNP zo skutočného VZ - teda rozdielu medzi maximom a mimimom zo SZCO. Ak 26 týždnov neuplynie, tak materská z DNP bude len z minima.

Nárok na materské z povinného NP SZČO z minima by si mala, ak by SP zarátala do dní NP aj prvé už ukončené DNP. Ale zatial tu nikto nepísal praktickú skúsenosť, ktoré ukončené NP sa prirátava, či aj to z ktorého sa už uplatnuje nárok na materské.
Tinika
03.02.08,07:47
ďakujem aj za túto odpoveď.

Ešte nie som tehotná, ale tento rok plánujeme, tak som chcela vedieť ako postupovať, aby už nebolo neskoro. Tak si zatiaľ budem naďalej platiť DNP z minima a od 1.7. začnem aj povinné odvody platiť z minima. Za posledné dva roky mám len DNP, tak predpokladám že do dní NP zo SZCO mi nezapočítajú nič. Jedine že by sa dalo urobiť to, že sa odhlásim napr. 5.2. z DNP a následne sa napr. 10.2. prihlásim opäť na DNP. Možem to tak chápať, že by som týmto získala ukončené NP? Dakujem
brčko
03.02.08,07:52
Tinika, ja bohužial neviem. Nikto tu ešte nepísal konkrétne skúsenosti. Lebo zákon je o inom, výklad o inom, tak si netrúfam povedať aká je prax. Snád niekto bude vedieť.
Tinika
03.02.08,07:54
Tak ďakujem za odpovede a snahu. Uvidíme čo SP vymyslí zase. xixi
saskia26
04.02.08,18:43
Bude pre zvýšenie materskej dobré toto riešenie?
Nástup na materskú bude 29.4.08, v dňoch od 24. do 28.4. budem čerpať v prvom zamestnaní dovolenku ešte z roku 2007 a v druhom zamestnaní bude nový pracovný pomer od 24.4. so mzdou 4691 Sk.
1. Vyjde potom maximálna materská, bude tam aj rezerva z prvého zamestnania, však?
2. Keď bolo v roku 2007 čerpané neplatené voľno 4 dni, budú sa tieto dni odpočítavať v dňoch pre výpočet vymeriavacieho základu?
3. Keď bola v roku 2007 PN, tieto dni sa tiež odpočítavajú v dňoch pre výpočet vymeriavacieho základu?
Mám potom požiadať lekára o vypísanie PN z dvoch zamestnaní a bude nárok na materskú z obidvoch?
Jozef Mihál
04.02.08,18:54
saskia, z druhého zamestnania SP materskú neprizná. Druhé zamestnanie bud etrvať menej ako 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom. Podľa výkladu SP sa v takomto prípade nemôže zohľadniť poistenie v prvom zamestnaní, pretože prvé zamestnanie nebolo ukončené.
katkapekly
04.02.08,19:04
Ahojte, aj my plánujeme bábo a mala som to v podstate premyslené s DNP, ale chceli by sme ho tohto roku, no a dnes mi napadlo, čo keď sa nepodarí? V novembri som začala platiť z maxima, lebo som nezamestnaná na RD, od januára t. r. platím z minima. Ale keby sa dieťatko malo narodiť až v roku 2009, to by som asi po otehotnení mala DNP zrušiť a znova sa nahlásiť z maxima? Tých 270 dní nemusí byť z posledného poistenia, že? Len sa chcem uistiť, či dobre rozmýšľam, lebo mi ide o max. materské. Ďakujem
Manual
04.02.08,19:25
Ahojte, aj my plánujeme bábo a mala som to v podstate premyslené s DNP, ale chceli by sme ho tohto roku, no a dnes mi napadlo, čo keď sa nepodarí? V novembri som začala platiť z maxima, lebo som nezamestnaná na RD, od januára t. r. platím z minima. Ale keby sa dieťatko malo narodiť až v roku 2009, to by som asi po otehotnení mala DNP zrušiť a znova sa nahlásiť z maxima? Tých 270 dní nemusí byť z posledného poistenia, že? Len sa chcem uistiť, či dobre rozmýšľam, lebo mi ide o max. materské. Ďakujem
Tých 270 dní musí byť v období dvoch rokov do dňa pôrodu. Poistenie nemusí byť súvislé v jednom kuse 270 dní.
Treba však počítať ešte s tým, že ak od posledného prihlásenia sa na DNP do dňa pôrodu nebudeš poistená viac ako 26 týždňov súvisele, bude sa materské počítať z VZ 8100 Sk, hoci budeš mať RO spravené z max. VZ.
Pozri § 57 ods.1 písm c) zákona o SP