Ma-Ba
10.02.10,19:10
dominica - dobrá práca.
lusielaL
10.02.10,18:54
Pytam sa preto, lebo vyzeraju po presadeni dost biedne, myslim to ze maju jemne a ovisnute listky. Takze nepoliat, no dobre. :)
Moja skusenost-kazdopadne polejem hned,mierne a potom postupne tak ako si to rastlina vyzaduje,ako rychlo vysycha substrat.Aj ked som keiku este nesadila,ale myslim ze to je podobne ako pri presadzani.
Dominika-tiez Ti vyjadrujem uznanie ze si tolko patrala,lebo aj ja som tak ze si poviem-staci mi to co viem ale vdaka takym uceniachtivym typom ako si aj Ty sa dozvieme vela aj ostatni.
janakova29
10.02.10,19:03
Ahojte dnes som bola s priatelom v baumaxe a kedze sa blizi valentin tak vsade boli same kraasne orchidky ale ja som si zobrala jedno cymbidium( moje prve) ktore bolo v zlave zo 69,90 € na 2,90 € aj ked nekvitne ale nevadi, ja si pockam kym zakvitne =o) prikladam aj foto...
Blahoželám k dobrej kúpe. Ja som dnes v baumaxe kúpila to isté ale za 7€:(:confused:
Zdenka175
11.02.10,05:12
listy zo spodu zožltnú a vždy následne odpadnú. takže to je úplne OK.
Stonka vyzera krátka.............nemáš to nahadou mini phalaenopsis?
Žeby to bolo miniorchidejka? To má nenapadlo.Keď rozkvitne budeme mudrejší:D:D
dominica
11.02.10,06:45
dominica - dobrá práca.
ďakujem
dominica
11.02.10,06:47
lusielaL aj tebe vďaka :-)
lujza.j
11.02.10,07:01
Ja to vobec neutieram.Je to tam,neurobim s tym nic,mozno Ti to niekto zbehlejsi vysvetli preco sa to tvori,ja viem tolko ze to je normalne.

ja tiež neriešim kvapôčky, sú na listoch, na stovkách pri kvetoch, sú tam, boli tam a tiež asi aj budú. nikdy som si ich nevsímala. ani neviem prečo vznikajú, phale sú zdravé, listy rastú korene tiež a čo je hlavné kvitnú. :):):)
paulinkaZH
11.02.10,07:04
no maly ich tam este par a tiez za 3 € potom boli ale uz len zase drahe..
lujza.j
11.02.10,07:18
Ahojte. Lujza.j oddelila som keiky a supla do substratu. Co nasleduje potom, poliat ich, prihnojit ci cakat.. ako to robis ty? Tu matersku rastlinku som presadila tiez, tak uz len idem cakat ci sa pozbiera :)

určite poliať. ja som nehnojila, ani ich nehnojím sú malé možno by ich to spálilo. rastú aj bez hnojiva. polievam ich tak často ako preschne súbstrát. určite častejšie ako raz za týždeň, ale ja ich mám v malom kochlíčku od 0,5l minerálky. potom daj vedieť ako sa im darí:):):)
andersenka
11.02.10,07:35
Nemáte nejake skúsenosti s pestovaním Cambrie? Potrebuje viac teplo alebo chladnejšie?
Odkvitla mi na jeseň, v črepníku sú dve pahľuzy - na každem zo dva listu, nejaké už zoshli, zatial nevidno že by vytvárali sa nové listy, či korene.....
Zmrka333, ma-ba ............alebo iné skúsené poradte :o))
Ma-Ba
11.02.10,08:24
andersenka - Cambria - je všeobecný názov pre orchideje, ktoré predajcovia nepomenujú. Sú to rôzne krížence a takú potrebujú aj starostlivosť. Ja pestujem Cambrie takto. Na jar idú všetky von, na zatienený parapet. Polievam keď preschne substrát. Na jeseň, keď majú niektoré nasadené na kvet, dám ich do izby na juhozápadné okno. Potrebujú veľa svetla pre vývin kvetu polievam normálne. Tie, ktoré nemajú nasadené na kvet potrebujú prisušiť , chladnejšie + svetlo. Mali by nasadiť na kvet.
Myslím, že nie je náročná na pestovanie. Toť vše. Veľmi všeobecná informácia. Možno dievčatá pridajú.

Ak sa ešte neprebrala "k životu" začni opatrne polievať. A bolo by dobré najpr napísať ako ju pestuješ. Lebo takto je ťažko radiť, čo máš urobiť.
Ma-Ba
11.02.10,08:36
Ešte pridám moju Valentínku - nový prírastok. Ostatné rozkvitnuté.
zmrzka333
11.02.10,08:38
Su nadherne
Ma-Ba a povedz ako polievas cymbidko. Normalne ho ponaras alebo zvrchu zalejes? A ako zistim ci uz ho treba poliat?
zmrzka333
11.02.10,08:44
Ešte pridám moju Valentínku - nový prírastok. Ostatné rozkvitnuté.
3,4 foto to su katleje? Ta ruzova je uplne uzasna.
Ma-Ba
11.02.10,08:56
zmrzka - Cymbidka, vlastne všetky orchideje ponáram. Ako som už písala mám aj v Cymbidkách špajdlu, ak je vlhká s polievaním počkám.
Ešte zásada - samozrejme ak sú v teple. Tie, ktoré sú ešte v chlade, opatrne prelejem vlažnou vodou, nechám chvíľu na teple až potom ich dám do chladnej miestnosti na parapet.
Áno sú to Cattleye - tá ružová krásne vonia.
dominica
11.02.10,09:04
Ešte pridám moju Valentínku - nový prírastok. Ostatné rozkvitnuté.
tá nová Valentínka je prekrásna, kde kupuješ také zaujímavé orchidky, lebo bežne v obchode nemajú a v Baumaxe som také tiež nevidela...

Ináč od dnes je v Kauflande akcia na Dendrobko nobile biele za 8€, neviem, či to sem už niekto písal, nejako som túto info nepostrehla...
zmrzka333
11.02.10,09:28
zmrzka - Cymbidka, vlastne všetky orchideje ponáram. Ako som už písala mám aj v Cymbidkách špajdlu, ak je vlhká s polievaním počkám.
Ešte zásada - samozrejme ak sú v teple. Tie, ktoré sú ešte v chlade, opatrne prelejem vlažnou vodou, nechám chvíľu na teple až potom ich dám do chladnej miestnosti na parapet.
Áno sú to Cattleye - tá ružová krásne vonia.
Myslela som si ze prave ta vonia. Je uplne uzasna. Chladnejsia miestnost je kolko stupnov. Cez den mam cymbidko v izbe kde nekurim a v noci ho dam do predsiene kde je najchladnejsie ale nie je tam okno. Idem zmerat kolko je v tej izbe teraz
zmrzka333
11.02.10,09:30
zmrzka - Cymbidka, vlastne všetky orchideje ponáram. Ako som už písala mám aj v Cymbidkách špajdlu, ak je vlhká s polievaním počkám.
Ešte zásada - samozrejme ak sú v teple. Tie, ktoré sú ešte v chlade, opatrne prelejem vlažnou vodou, nechám chvíľu na teple až potom ich dám do chladnej miestnosti na parapet.
Áno sú to Cattleye - tá ružová krásne vonia.
A tu palicku tam mas stale a ked chces vediet ci poliat tak ju len vytiahnes pozries a vratis nazad?
Ma-Ba
11.02.10,09:44
tá nová Valentínka je prekrásna, kde kupuješ také zaujímavé orchidky, lebo bežne v obchode nemajú a v Baumaxe som také tiež nevidela...

Ináč od dnes je v Kauflande akcia na Dendrobko nobile biele za 8€, neviem, či to sem už niekto písal, nejako som túto info nepostrehla...

Kupujem v Baumaxe, v kvetinárstvach táto je z Tesca. Neviem, možno mám šťastie, lebo táto tam bola len jedna, bola v strede trošku zakrytá. Občas natrafím na také zvláštnejšie.

zmrzka - chladnejšia miestnosť - Cambrie 15-18 st. C. Chladná okolo 12 st. C. Cymbidka mám teraz v teple a polievam, kvôli tomu aby narástli nové výhony, ktoré v apríli by mali mať veľkosť póru, aby zakvitli. To je informácia od pestovateľa z Čiech. Rozkvitnuté Cymbo mám v kuchyni, ale je pravda, že kvety kratšie kvitnú.
Palička tak ako si písala, kým nie je takmer celkom suchá nepolievam.
zmrzka333
11.02.10,10:00
Kupujem v Baumaxe, v kvetinárstvach táto je z Tesca. Neviem, možno mám šťastie, lebo táto tam bola len jedna, bola v strede trošku zakrytá. Občas natrafím na také zvláštnejšie.

zmrzka - chladnejšia miestnosť - Cambrie 15-18 st. C. Chladná okolo 12 st. C. Cymbidka mám teraz v teple a polievam, kvôli tomu aby narástli nové výhony, ktoré v apríli by mali mať veľkosť póru, aby zakvitli. To je informácia od pestovateľa z Čiech. Rozkvitnuté Cymbo mám v kuchyni, ale je pravda, že kvety kratšie kvitnú.
Palička tak ako si písala, kým nie je takmer celkom suchá nepolievam.
To moje teraz kvitne a rastu mu nove vyhonky po bokoch. teda uz tam boli ked som ho kupila aj take male. A 12 stupnov v byte neviem urobit takze bude kvitnut kratsie ale nevadi. Letnit ho budem na balkone ktory mam na sever. tak snad bude ok
zmrzka333
11.02.10,10:02
tu su tie vyhonky
zmrzka333
11.02.10,10:16
citala som ze az po odkvitnuti cymbidko bude vyhanat nove vyhonky. Ale to moje ich ma uz teraz tak neviem ci teraz nerastu ze su pozastavene alebo rastu a budu viac ked odkvitne. Kazdopadne mam z neho velku radost. Ta palicka ked ju tam zastrcim - dam tam spilku tak nemoze nejak poskodit korene? lebo ju tam budem musiet zastrcit nasilu
andersenka
11.02.10,10:31
andersenka - Cambria - je všeobecný názov pre orchideje, ktoré predajcovia nepomenujú. Sú to rôzne krížence a takú potrebujú aj starostlivosť. Ja pestujem Cambrie takto. Na jar idú všetky von, na zatienený parapet. Polievam keď preschne substrát. Na jeseň, keď majú niektoré nasadené na kvet, dám ich do izby na juhozápadné okno. Potrebujú veľa svetla pre vývin kvetu polievam normálne. Tie, ktoré nemajú nasadené na kvet potrebujú prisušiť , chladnejšie + svetlo. Mali by nasadiť na kvet.
Myslím, že nie je náročná na pestovanie. Toť vše. Veľmi všeobecná informácia. Možno dievčatá pridajú.

Ak sa ešte neprebrala "k životu" začni opatrne polievať. A bolo by dobré najpr napísať ako ju pestuješ. Lebo takto je ťažko radiť, čo máš urobiť.
no mam ju v izbe, mam tam chladno /asi preto sa tam nedarím phalam, iba oncidko rastie ako divé/ polievam ju keď si spomeniem,niekedy namočím do vody, niekedy zvrchu zalejem a zvyšnú vodu dam potom preč.......takže toť cela moja "starostlivosť". Neviem či z nej niečo bude vzhľadom na tom, že nejaví známky toho že by nový list mal ísť....
Zatienený parapet nemam, takže ju aj v lete budem v izbe....
Zdenka175
11.02.10,11:02
No ja som bola v našom kvetinárstve. Mali len 2 phaly a nič moc, no a tá cena 11eur. Odišla som naprázdno:mee::mee:
gaaabika
11.02.10,11:02
chcela by som sa spytat k "sackovej metode". Mam orchideu, ktora kvitla takmer rok v kuse. Pri presadzani som teraz zistila, ze vsetky korene v substrate su vyschnute a ma len 3 biedne zvrchu. Zrejme som ju malo polievala, aj listy su makke. Skusila som spominanu metodu, rano trochu rosim korene, ale zacala sa mi vytvarat plesen. Co robim zle? Nerosit? Ale ked tam bola takmer dva dni bez rosenia, ziadnu vlhkost som nevidela, skor by mi tam uplne vyschla. Vdaka
Zdenka175
11.02.10,11:16
chcela by som sa spytat k "sackovej metode". Mam orchideu, ktora kvitla takmer rok v kuse. Pri presadzani som teraz zistila, ze vsetky korene v substrate su vyschnute a ma len 3 biedne zvrchu. Zrejme som ju malo polievala, aj listy su makke. Skusila som spominanu metodu, rano trochu rosim korene, ale zacala sa mi vytvarat plesen. Co robim zle? Nerosit? Ale ked tam bola takmer dva dni bez rosenia, ziadnu vlhkost som nevidela, skor by mi tam uplne vyschla. Vdaka
A aké dlhé máš tie korienky? Ak sú 5 - 7 cm, tak zasaď do nového substrátu.
Zdenka175
11.02.10,11:17
chcela by som sa spytat k "sackovej metode". Mam orchideu, ktora kvitla takmer rok v kuse. Pri presadzani som teraz zistila, ze vsetky korene v substrate su vyschnute a ma len 3 biedne zvrchu. Zrejme som ju malo polievala, aj listy su makke. Skusila som spominanu metodu, rano trochu rosim korene, ale zacala sa mi vytvarat plesen. Co robim zle? Nerosit? Ale ked tam bola takmer dva dni bez rosenia, ziadnu vlhkost som nevidela, skor by mi tam uplne vyschla. Vdaka
Ak ich máš menšie tak toto je tá metóda:

odstrániš zhnité korienky a posypeš škoricou (dezinfekcia) dáš takto ošetrenú orchideu do črepníka (umelého a priesvitneho) bez substrátu, zavrieš to celé do sáčku (aj s listami)na ktorom urobíš pár otvorov, NEROSÍŤ A NEVLHČIŤ!!!, občas ju môžeš na chvíľku úplne odkryť, aby sa vyvetrala, dáš to takto na parapet a budeš už len čakať, listy sa Ti síce scvrknú ale to je len malá obeta za záchranu celej rastlinky!!! Po čase sa Ti začnú tvoriť nové korienky, keď už ich bude dosť a budú dosť dlhé 3 - 5 ks cca 5 cm dlhé, môžeš orchideiku zasadiť, trvá to však veľmi dlho aj 6 mesiacov, kým bude pripravená na zasadenie, ale oplatí sa počkať umiestni ju tam kde sa orchideikám u Teba najviac darí!!!
gaaabika
11.02.10,11:20
aha, vdaka.... Ja som ju premiestnila z okna na stol, kde je tmavsie a rosila som a otvory nemam.... Inak mam vsetko podla postupu. Dakujem
andersenka
11.02.10,11:27
Ak ich máš menšie tak toto je tá metóda:

odstrániš zhnité korienky a posypeš škoricou (dezinfekcia) dáš takto ošetrenú orchideu do črepníka (umelého a priesvitneho) bez substrátu, zavrieš to celé do sáčku (aj s listami)na ktorom urobíš pár otvorov, NEROSÍŤ A NEVLHČIŤ!!!, občas ju môžeš na chvíľku úplne odkryť, aby sa vyvetrala, dáš to takto na parapet a budeš už len čakať, listy sa Ti síce scvrknú ale to je len malá obeta za záchranu celej rastlinky!!! Po čase sa Ti začnú tvoriť nové korienky, keď už ich bude dosť a budú dosť dlhé 3 - 5 ks cca 5 cm dlhé, môžeš orchideiku zasadiť, trvá to však veľmi dlho aj 6 mesiacov, kým bude pripravená na zasadenie, ale oplatí sa počkať umiestni ju tam kde sa orchideikám u Teba najviac darí!!!
no ja som tiež zahájila záchrannú akciu sáčkovou metódou pred týždňom...........a vôbec si ma nepotešila, že to môže trvať aj 6 mesiacov :o(((
gaaabika
11.02.10,11:29
ja si myslim, ze sa mi ju nepodari zachranit, lebo nie som az taky skuseny pestovatel.... Ale mozno motyka vystreli :))
andersenka
11.02.10,11:33
ja si myslim, ze sa mi ju nepodari zachranit, lebo nie som az taky skuseny pestovatel.... Ale mozno motyka vystreli :))
gabi súhlasím s tebou................ja som až 5ks dala do zachrannej akcie...............teoreticky toho dosť viem, len prax sa s tym nejako rozchadza...
andersenka
11.02.10,11:35
Ak ich máš menšie tak toto je tá metóda:

odstrániš zhnité korienky a posypeš škoricou (dezinfekcia) dáš takto ošetrenú orchideu do črepníka (umelého a priesvitneho) bez substrátu, zavrieš to celé do sáčku (aj s listami)na ktorom urobíš pár otvorov, NEROSÍŤ A NEVLHČIŤ!!!, občas ju môžeš na chvíľku úplne odkryť, aby sa vyvetrala, dáš to takto na parapet a budeš už len čakať, listy sa Ti síce scvrknú ale to je len malá obeta za záchranu celej rastlinky!!! Po čase sa Ti začnú tvoriť nové korienky, keď už ich bude dosť a budú dosť dlhé 3 - 5 ks cca 5 cm dlhé, môžeš orchideiku zasadiť, trvá to však veľmi dlho aj 6 mesiacov, kým bude pripravená na zasadenie, ale oplatí sa počkať umiestni ju tam kde sa orchideikám u Teba najviac darí!!!
a pričinou schnutia koreňov a mäknutia listov je to že maju malo vody? treba ich viac zalievať, či čím je to spôsobené?
Jara
11.02.10,11:39
Ma-Ba, zase som sa pokochala v tých tvojich kráskach :) a tíško v kútiku srdca závidím ;). Sú prenádherné... Toľko ich nikdy nebudem mať, nieto na nich miesta...:confused: Nech sa ti tak darí aj naďalej, aby sme sa tu aspoň mohli kochať...:)
sayly
11.02.10,11:41
no ja som tiež zahájila záchrannú akciu sáčkovou metódou pred týždňom...........a vôbec si ma nepotešila, že to môže trvať aj 6 mesiacov :o(((

môže a nemusí to takto dlho trvať, je to individuálne, napríklad ja som dala do sáčku orchydeiku cca 2 týždne dozadu, alebo tri, to presne neviem, včera som jej vetrala a všimla som si, že už sa prediera prvý korienok, toto je druhá, ktorú takto liečim, prvú som tiež zachránila, trvalo to cca 4 mesiace, hlavné je, aby ste nerosili, ani korene, tobôž nie listy, začne plesnivieť a môže zhniť...držím palce:D...tak som sa pozrela kedy som ju tam šupla, dnes to je presne mesiac, pozri príspevok #4012
Zdenka175
11.02.10,11:42
ja si myslim, ze sa mi ju nepodari zachranit, lebo nie som az taky skuseny pestovatel.... Ale mozno motyka vystreli :))
Netreba sa dopredu vzdávať. Už tu veľa písalo, že zachránili.:D
gaaabika
11.02.10,15:31
Netreba sa dopredu vzdávať. Už tu veľa písalo, že zachránili.:D


ale mi to pride take zvlastne, ze vlastne ta moja skoro vyschla a teraz davam "zachrannu akciu" a vobec ju nemam rosit
lusielaL
11.02.10,16:22
Dnes som zase rypala tentoraz do cattleye lebo sa mi zdalo ze jeden novy vyhon odhniva,ale pod tou ciernou supou su take male dva pupaciky.Jeden vyhon som pri tomto rypani aj odlomila:mee:.A este ma aj vraskave listy,dufam ze sa s nou nic neudeje.Korene vyzeraju v poriadku,je poliata,tak co Vy na nu?
dominica
11.02.10,16:45
tak bola som dnes v Tescu a samozrejme som neobišla orchidky, zdali sa mi drahé, že 10€, ale boli s Valentínskym kvetináčom, tak asi preto, našťastie som odolala, bola som sama s deťmi a peši, takže by nemalo zmysel niečo kupovať. Ale mali také nádherné, že také som zatiaľ nevidela a najvačšia kráska bola presne taká istá, ako dala dnes Ma-Ba prvú foto, čo som chválila, jednoducho ma očarila, ale muža by porazilo a mne je za ňou do :mee:. Ale nemám miesto, už som povedala, že kupovať nebudem, lebo máme zatiaľ malý bytík, možno v budúcnosti...ale nakazila sa moja svokra a dostane to Dendrobko z Kaufláču teraz k narodkám, si ho vypýtala...
janka51
11.02.10,16:46
No ja som bola v našom kvetinárstve. Mali len 2 phaly a nič moc, no a tá cena 11eur. Odišla som naprázdno:mee::mee:
Ahojte Zdenka nerob si s toho nič aj ja som prišla dnes domov naprázdno :mee: hoci sme s manželom prešli celé mesto, každé kvetinarstvo a bola som veľmi sklamaná že taký mizerný výber majú :( uvidím či zajtra pochodím lepšie:confused:
janka51
11.02.10,16:58
Ešte pridám moju Valentínku - nový prírastok. Ostatné rozkvitnuté.
Ma-Ba k tým tvojim kráááááááásavicam už slov nemám tak len toľko nech sa ti držia a robia ti zo dňa na deň väčšiu radosť.:):):)
Ma-Ba
11.02.10,17:53
Ďakujem dievčence, všetky sú krásne, ktoré rozkvitnú a neskutočne poteší aj najmenší nový korienok. Prajem veľa krásnych darčekov na Valentína.
sayly
12.02.10,06:37
ale mi to pride take zvlastne, ze vlastne ta moja skoro vyschla a teraz davam "zachrannu akciu" a vobec ju nemam rosit

radím Ti z vlastnej skúsenosti, jednoducho keď budeš rosiť, začne Ti chytať takú bielu plieseň a nakoniec Ti srdiečko odhnije, suché máš len korene, nie? srdiečko je v poriadku? možno budeš musieť obetovať pár listov, tie určite zvädnú, ale po zasadení znovu stvrdnú
andersenka
12.02.10,07:42
radím Ti z vlastnej skúsenosti, jednoducho keď budeš rosiť, začne Ti chytať takú bielu plieseň a nakoniec Ti srdiečko odhnije, suché máš len korene, nie? srdiečko je v poriadku? možno budeš musieť obetovať pár listov, tie určite zvädnú, ale po zasadení znovu stvrdnú
sayly mne na jednej nielen korene, ale aj srdiečko odišlo s jednym mini listom..............tam už určite záchrana nebude možná.......možem to vyhodiť........
zmrzka333
12.02.10,08:16
Aj mne tak odchadza jeden marod. Boli dva. ten lepsi kusok posiel skor ako tento co bol na tom horsie, ale aj tomuto uz vyschli korene a to zacalo opadavanim listov, vyschlo srdiecko ostal len jeden malicky listok ale korene boli ok. No a teraz su aj korene suche. Asi to tiez skonci v kosi.
lusielaL
12.02.10,09:31
Aj mne tak odchadza jeden marod. Boli dva. ten lepsi kusok posiel skor ako tento co bol na tom horsie, ale aj tomuto uz vyschli korene a to zacalo opadavanim listov, vyschlo srdiecko ostal len jeden malicky listok ale korene boli ok. No a teraz su aj korene suche. Asi to tiez skonci v kosi.
Ahojte liecitelky,je to smutne ked vidiet ze uz niet zachrany.Prave pre toto radsej nechavam v kvetinaci,tam vidim lepsie co sa deje.Krasne mi tak idu tri a uz nemali korene skoro ziadne.Ale Vy mate zase o skusenost viac,ja so sackom neskusam,ale urcite sa da aj to.
zmrzka333
12.02.10,09:41
Ahojte liecitelky,je to smutne ked vidiet ze uz niet zachrany.Prave pre toto radsej nechavam v kvetinaci,tam vidim lepsie co sa deje.Krasne mi tak idu tri a uz nemali korene skoro ziadne.Ale Vy mate zase o skusenost viac,ja so sackom neskusam,ale urcite sa da aj to.
Ja som ich mala zasadene lebo korene boli ok a aj tak zoschli a jedna uz je pochovana a asi aj tato skonci. 3 marod ktoreho mam sa zatial drzi ok lae tomu neopadavali listy ale to je to co bolo zasadene v musliach a hnili korene. Tak zatial preziva aj ked sa mi ho podarilo vysipat z kvetinaca a znovu zasadit. Ale zatial dufam ze to prezije. Zatial som sackovu metodu nepouzila
KittyS
12.02.10,10:59
no, ja som taká smutná, ja sa starám o moje orchidejky, jako o deti...
So sestrou sme naraz dostali orchideu, ona sa na ňu ani poriadne nepozre, stále ju len preliavala, kedy som k nej prišla, tak bola celá namáčaná vo vode-korienky, tak som to vylievala, a jej pustila výhonok asi 2 týždne neskôr, má na nich 5 kvetov rozkvitnutých a ja čo sa s ňou aj rozprávam, tak tam mám 2 a 5 pukov mi odpadlo:mee:. Asi sa s nimi zčnem hnevať, ale zas listy mám krásne zelené, ona len také handričky, možno sa mi to časom vráti:)
Zatiaľ moje krásky zdobia parapet....
andersenka
12.02.10,11:18
no, ja som taká smutná, ja sa starám o moje orchidejky, jako o deti...
So sestrou sme naraz dostali orchideu, ona sa na ňu ani poriadne nepozre, stále ju len preliavala, kedy som k nej prišla, tak bola celá namáčaná vo vode-korienky, tak som to vylievala, a jej pustila výhonok asi 2 týždne neskôr, má na nich 5 kvetov rozkvitnutých a ja čo sa s ňou aj rozprávam, tak tam mám 2 a 5 pukov mi odpadlo:mee:. Asi sa s nimi zčnem hnevať, ale zas listy mám krásne zelené, ona len také handričky, možno sa mi to časom vráti:)
Zatiaľ moje krásky zdobia parapet....
hovor mi niečo, kamoška - dostala orchidey, tiež k tomu nemá bohvieaký vzťah, nestará sa o ne, má ich len tak pohodené v obývačke na parketách.........a odkvitnutá jej nové stonky vyháňa s kvetmi..............a tie moje odchádzajú :o(( žiadna spravodlivosť...
andersenka
12.02.10,11:21
baby, podarí sa mi dnes bez ujmy premiestniť orchideu z práce domov? CCa 15 minut cesty na stanicu..........keĎ ju zabalím do papiera, dam ešte 1-2 igelit.tašky na to...........odborníčky čo na to?
foza
12.02.10,12:20
baby, podarí sa mi dnes bez ujmy premiestniť orchideu z práce domov? CCa 15 minut cesty na stanicu..........keĎ ju zabalím do papiera, dam ešte 1-2 igelit.tašky na to...........odborníčky čo na to?
Podľa mňa ked ju dobre zabalíš - ako píšeš, že máš bal.papier a k tomu igelitky 1-2 daj aj viac, tak to zvládne. Doma ju ale nechaj niekoľko hodín nech sa aklimatizuje a potom ju rozbaľ. Ja som takto tiež spravila, ked som kupovala orchidky v Tescu a vydržali to.:)
andersenka
12.02.10,12:35
Podľa mňa ked ju dobre zabalíš - ako píšeš, že máš bal.papier a k tomu igelitky 1-2 daj aj viac, tak to zvládne. Doma ju ale nechaj niekoľko hodín nech sa aklimatizuje a potom ju rozbaľ. Ja som takto tiež spravila, ked som kupovala orchidky v Tescu a vydržali to.:)
no snáď nebude taký mráz večer keď s ňou pôjdem.....a až zajtra ju rozbalím. Síce na nete sú výstrahy SHMÚ o snehových jazykoch a závejoch.......ale snad to také zle nebude......
papier dám aj v dvojmo................a ešte tie tašky na to.........ak nájdem plátenú tak tu by som tiež dala.......
lusielaL
12.02.10,13:42
no snáď nebude taký mráz večer keď s ňou pôjdem.....a až zajtra ju rozbalím. Síce na nete sú výstrahy SHMÚ o snehových jazykoch a závejoch.......ale snad to také zle nebude......
papier dám aj v dvojmo................a ešte tie tašky na to.........ak nájdem plátenú tak tu by som tiež dala.......
Prosim Ta,len ju nepolam:o;):D:D:D.
ludmilla
12.02.10,16:38
Polievala som teraz kvety a všimla som si, že moja rozkvitnutá potvorka znovu nahodila púčiky ;););)
A pridávam aj wandu nakoniec som sa rozhodla namáčať ju na hodinu, teraz je práve ponorená a zatiaľ si rozumieme.
milka 60
12.02.10,16:45
Polievala som teraz kvety a všimla som si, že moja rozkvitnutá potvorka znovu nahodila púčiky ;););)
A pridávam aj wandu nakoniec som sa rozhodla namáčať ju na hodinu, teraz je práve ponorená a zatiaľ si rozumieme.
tá vanda je nádherná:):):)
zmrzka333
12.02.10,17:02
Polievala som teraz kvety a všimla som si, že moja rozkvitnutá potvorka znovu nahodila púčiky ;););)
A pridávam aj wandu nakoniec som sa rozhodla namáčať ju na hodinu, teraz je práve ponorená a zatiaľ si rozumieme.
Tu vandu mas prekrasnu. Moja uz odkvitla ale krasne jej rastie novy listok tak sa tesim
poisonkatka
12.02.10,17:28
pridavam link na moj album s mojou orchidejkou :-))

http://www.facebook.com/album.php?aid=2043970&id=1490342288&l=17e7ddafa5
zmrzka333
12.02.10,17:36
tak dievcata sla som teda skontrolovat maroda s jednym listkom co mu zoschlo srdiecko ale korene mala ok. Tak som ju vybrala lebo sa mi zadalo ze kore su suche. Mala som pravdu. Korene od srdiecka suche a len dva zo vsetkych mali este konce ako tak ale zaciatok korena od srdiecka suche. tak teraz neviem ci dat do sacku alebo do kosa. Ale vyzera to biedne az zalostne
zmrzka333
12.02.10,17:46
tak pridavam foto co poviete?
lujza.j
12.02.10,21:15
Ahojte liecitelky,je to smutne ked vidiet ze uz niet zachrany.Prave pre toto radsej nechavam v kvetinaci,tam vidim lepsie co sa deje.Krasne mi tak idu tri a uz nemali korene skoro ziadne.Ale Vy mate zase o skusenost viac,ja so sackom neskusam,ale urcite sa da aj to.


lusiela, tiež marodov, nechávam radšej v kvetináči, je pravda že o sačkovej metóde som sa dozvedela až tu, ale už som čo to zachránila! tiež to trvá dlho, ale zachraňovanie je v prvom rade o trpezlivosti :):)
Maruška54
13.02.10,06:02
včera som bola na návšteve a majú tam nádhernú orchideu ktorá má tri kejky jedna dokonca už aj kvitla všetky majú tri-štyri nádherné listy velké tak 10-15 cm ale problém je v tom že akurát jedna má vzdušný koreň asi 15 cm...poraďte pestovateľky čo s tým? kejky by sa mali asi oddeliť aby materskú rastlinu nezaťažovali ale ako ich zsadiť bez koreňov?
Maruška54
13.02.10,06:10
Aj mne tak odchadza jeden marod. Boli dva. ten lepsi kusok posiel skor ako tento co bol na tom horsie, ale aj tomuto uz vyschli korene a to zacalo opadavanim listov, vyschlo srdiecko ostal len jeden malicky listok ale korene boli ok. No a teraz su aj korene suche. Asi to tiez skonci v kosi.
Pred časom som tu dávala fotografiu jednej orchidky ktorú som pradepodobne kúpila už s napadnutým srdiečkom, zostal na nej len jeden lístoček aj ten bo napadnutý a jedna stonka na ktorej vyrástla kejka...kejka už je zasadená a má sa k svetu...klop klop...materskú rastlinu som nechala že uvidíme a čuduj sa svete niečo sa tlačí vedla lístka nedá sa ešte identfikovať čoto je ale sa teším takže nevzdávajte sa...po čase priložím foto aj mamy aj dcéry
milka 60
13.02.10,08:50
Maruška,GRATULUJEM
sayly
13.02.10,10:49
včera som bola na návšteve a majú tam nádhernú orchideu ktorá má tri kejky jedna dokonca už aj kvitla všetky majú tri-štyri nádherné listy velké tak 10-15 cm ale problém je v tom že akurát jedna má vzdušný koreň asi 15 cm...poraďte pestovateľky čo s tým? kejky by sa mali asi oddeliť aby materskú rastlinu nezaťažovali ale ako ich zsadiť bez koreňov?

treba počkať na korienky, bez nich nesadiť a neoddeľovať
sayly
13.02.10,10:50
tak pridavam foto co poviete?

sadiť sa Ti už neoplatí, skús sáčkovú metódu, je možné, že už ani tá jej nepomôže, ale môže sa stať zázrak, naozaj je vo veľmi zlom stave
Maruška54
13.02.10,11:21
Maruška,GRATULUJEM
ďakujem...mne sa neosvedčila sáčková metoda, alebo som nepostupovala pri nej dobre tak ma toto teší
marika.
13.02.10,11:43
ja mám už 3 orchidey a sú nádherné, ja ich mám v obývačke na parapetnej doske obývačka je prepojená s kuchyňou čiže je tam aj vlhko. Moja starosť o tieto kvietky je asi taká že jeden krát za 2 týždne ich poukladám do sprchy, poriadne zlejem nechám asi 3-4hod. a potom prebytočnú vodu vylejem a znova uložím na svoje miesto. väčšinou hneď ako odkvitali tak začali kvitnúť znova, no ako sme sa presťahovali do nového bytu 2 mesiace nekvitli a znova sú zakvitnuté. každá z nás máme inú skúsenosť s týmito nádhernými kvetmi.
zmrzka333
13.02.10,19:23
sadiť sa Ti už neoplatí, skús sáčkovú metódu, je možné, že už ani tá jej nepomôže, ale môže sa stať zázrak, naozaj je vo veľmi zlom stave
To je uz od kupenia taka cudna orchidka. Boli zasadene v jednom crepniku dve (asi aby vyzerala bohatsia) co som si vsimla az doma ked som zistila ze jednej z nich zltnu a opadavaju listy z vrchu. Tak som ju rozdelila presadila do malych crepnikov z flase a ta co jej listy neopadavali tak ta posla ako prva a tato co jej zltly listy a opadavali ostala len s jednym. Co je zvlastne ze obe mali korene v poriadku a tato ich mala ovela viac a pozri ako to dopadlo. Normalne zoschla. Mam ju v sacku ale neviem ci to prezije lebo nema ani srdiecko. :mee:
Dnes som v hornbachu u nas videla tie male cymbidka (hrnkové-po cesky) faktu su zlatucke. Maly zlte kvety a boli fakt chutne. Mali aj papucku zltu ale mala zelene listy takze asi bola chladnomilna a ja by som chcela teplomilnu. Hladala som katleje ale nemali. A mali krasne vandy co uz kvitli asi 5 krat lebo bolo vidno odstrihnute stonky. boli krasne take fialovomodre ale za 50 eur bez vazy. Mali pekny vyber ale nemali to co som chcela. Skoda ale pokochala som sa poriadne.
zmrzka333
13.02.10,19:25
panabeka pisem jak tatar. Sorac za gramatiku
rozborova
14.02.10,06:10
Ďalší krásny úsmev slniečka:):D
janka51
14.02.10,06:39
Toto sú moje nové poklady.
janka51
14.02.10,07:12
Manžel mi nadáva že som sa tak ponáhľala ich fotiť že som ich ani ne odbalila. No ale dostať naraz 3 kusy to bola pre mna taká radosť že som nad tým ani ne rozmyšľala.:):):)
janakova29
14.02.10,08:17
Sú nadherné:). Ja ich ešte tak nepoznám. Aký druh je tá prvá a posledná???
Zara 17
14.02.10,08:40
zdravim...nefungoval mi tyzden internet, tak som chcela pockat s tou orchideou, aby som nieco nepokazila, ale pred 2 dnami som sa do toho pustila, aby som nakoniec nepremeskala cas a neublizila jej este viac...no takze, mala odhnite niektore korene, tie som odstranila a presadila som ju do noveho substratu...a ked som ju mala vytiahnutu, vsimla som si, ze pod spodnymi listami sa tlacia nove korene, aspon to tak vypada, take rozky, zatial su male...a na koncoch obidvoch stoniek sa tiez nieco tlaci, to by mohli byt nove puky...to ma potesilo, dalo mi to taky lepsi pocit, ze by sa mohla z toho dostat, tak dufam, ze ma nesklame...no ale, chce este spytat, ci ju mam poliat, lebo som ju este nepoliala, odkedy je presadena, a ak ano, tak ako a tiez ako casto, nech jej zase neublizim a mam pouzit aj hnojivo?
janka51
14.02.10,08:50
Sú nadherné:). Ja ich ešte tak nepoznám. Aký druh je tá prvá a posledná???
Ja tiež som ešte len taká začiatočníčka :rolleyes: ale podľa lístočku čo bol na nej je to Dendrobium nobile:):):)
janka51
14.02.10,08:56
zdravim...nefungoval mi tyzden internet, tak som chcela pockat s tou orchideou, aby som nieco nepokazila, ale pred 2 dnami som sa do toho pustila, aby som nakoniec nepremeskala cas a neublizila jej este viac...no takze, mala odhnite niektore korene, tie som odstranila a presadila som ju do noveho substratu...a ked som ju mala vytiahnutu, vsimla som si, ze pod spodnymi listami sa tlacia nove korene, aspon to tak vypada, take rozky, zatial su male...a na koncoch obidvoch stoniek sa tiez nieco tlaci, to by mohli byt nove puky...to ma potesilo, dalo mi to taky lepsi pocit, ze by sa mohla z toho dostat, tak dufam, ze ma nesklame...no ale, chce este spytat, ci ju mam poliat, lebo som ju este nepoliala, odkedy je presadena, a ak ano, tak ako a tiez ako casto, nech jej zase neublizim a mam pouzit aj hnojivo?
Zara prajem ti aby ťa čim skôr obdarila krásnymi kvetmi a podľa mňa poliať ju už treba a polievať raz týždenne nie som ešte taká zbehla v pestovaní tak počkaj radšej čo na to povedia iné kočky.;) Veľa šťastia
mata10
14.02.10,11:32
Dievčatá mne sa prebúdzaju konečne orchidei:D:D:D,na prvej rastie lis,na druhej sa mi zdá že to je stonka a tretia kvitne od oktobra :D
lujza.j
14.02.10,12:45
Toto sú moje nové poklady.

nové poklady máš krásne!!! nech ta odmenia dlhým kvitnutím:):);)
lujza.j
14.02.10,12:52
zdravim...nefungoval mi tyzden internet, tak som chcela pockat s tou orchideou, aby som nieco nepokazila, ale pred 2 dnami som sa do toho pustila, aby som nakoniec nepremeskala cas a neublizila jej este viac...no takze, mala odhnite niektore korene, tie som odstranila a presadila som ju do noveho substratu...a ked som ju mala vytiahnutu, vsimla som si, ze pod spodnymi listami sa tlacia nove korene, aspon to tak vypada, take rozky, zatial su male...a na koncoch obidvoch stoniek sa tiez nieco tlaci, to by mohli byt nove puky...to ma potesilo, dalo mi to taky lepsi pocit, ze by sa mohla z toho dostat, tak dufam, ze ma nesklame...no ale, chce este spytat, ci ju mam poliat, lebo som ju este nepoliala, odkedy je presadena, a ak ano, tak ako a tiez ako casto, nech jej zase neublizim a mam pouzit aj hnojivo?

určite nehnojiť! poliat za 7-10 dni, korienky si mohla dezinfikovať, škoricou, endiaronom alebo živočišným uhlím, ak je korienkov málo dat do menšieho kochla, menší kochel - menej substrátu - rýchlejšie preschne:);)
lujza.j
14.02.10,13:27
včera som bola na návšteve a majú tam nádhernú orchideu ktorá má tri kejky jedna dokonca už aj kvitla všetky majú tri-štyri nádherné listy velké tak 10-15 cm ale problém je v tom že akurát jedna má vzdušný koreň asi 15 cm...poraďte pestovateľky čo s tým? kejky by sa mali asi oddeliť aby materskú rastlinu nezaťažovali ale ako ich zsadiť bez koreňov?

maruška skús najst spätne moje príspevky o keikach, sú tam aj foto, ak niečo nenájdeš napiš:):):)
lujza.j
14.02.10,13:31
Pred časom som tu dávala fotografiu jednej orchidky ktorú som pradepodobne kúpila už s napadnutým srdiečkom, zostal na nej len jeden lístoček aj ten bo napadnutý a jedna stonka na ktorej vyrástla kejka...kejka už je zasadená a má sa k svetu...klop klop...materskú rastlinu som nechala že uvidíme a čuduj sa svete niečo sa tlačí vedla lístka nedá sa ešte identfikovať čoto je ale sa teším takže nevzdávajte sa...po čase priložím foto aj mamy aj dcéry

ak má zdravé korene, je to pravdepodobne nová rastlinka, už som to mala 2x, trvalo to dlho, ale z jednej je už veľká orchidka a už mi aj kvitla:)
janka51
14.02.10,14:18
nové poklady máš krásne!!! nech ta odmenia dlhým kvitnutím:):);)
Ďakujem mam z nich veľkú radosť len sa bojím či o tu dendrobiu sa budem vedieť starať. Čo som si kúpila 2 odkvitnute na výstave v KE tak už jedna mi zahynula :mee: veľmi sa bojím o tuto aby tiež tak nedopodla:confused:.
lujza.j
14.02.10,14:48
Ďakujem mam z nich veľkú radosť len sa bojím či o tu dendrobiu sa budem vedieť starať. Čo som si kúpila 2 odkvitnute na výstave v KE tak už jedna mi zahynula :mee: veľmi sa bojím o tuto aby tiež tak nedopodla:confused:.

možno tá z tej výstavy nebola najzdravšia, určite to nebolo tvojou vinou že zahynula:) určite si sa ňu starala najlepšie ako si vedela. ja mám iba phale, lebo ostatných sa bojím a tiež sa mi objaví aj nehoda:(, ktorá vela krát neviem prečo sa stala :(. ved vieš, že ak niečo nevieš tu ti odborníčky vždy poradia:)
lujza.j
14.02.10,15:22
To je uz od kupenia taka cudna orchidka. Boli zasadene v jednom crepniku dve (asi aby vyzerala bohatsia) co som si vsimla az doma ked som zistila ze jednej z nich zltnu a opadavaju listy z vrchu. Tak som ju rozdelila presadila do malych crepnikov z flase a ta co jej listy neopadavali tak ta posla ako prva a tato co jej zltly listy a opadavali ostala len s jednym. Co je zvlastne ze obe mali korene v poriadku a tato ich mala ovela viac a pozri ako to dopadlo. Normalne zoschla. Mam ju v sacku ale neviem ci to prezije lebo nema ani srdiecko. :mee:
Dnes som v hornbachu u nas videla tie male cymbidka (hrnkové-po cesky) faktu su zlatucke. Maly zlte kvety a boli fakt chutne. Mali aj papucku zltu ale mala zelene listy takze asi bola chladnomilna a ja by som chcela teplomilnu. Hladala som katleje ale nemali. A mali krasne vandy co uz kvitli asi 5 krat lebo bolo vidno odstrihnute stonky. boli krasne take fialovomodre ale za 50 eur bez vazy. Mali pekny vyber ale nemali to co som chcela. Skoda ale pokochala som sa poriadne.
tiež mám phale čo sú dva ks v kochliku, zatial sa im darí spolu, takže ich nechávam tak,ale keď bude kochel plný koreňov čo je znak že treba presadiť tak potom neviem či aj rozsadiť. raz už som rozsadila, popri dospelej phale tam bol aj malý prcek, dospelá pošla:) a prcek zostal dlho prckom, už sa trochu rozbehol aj korienky aj listy, ale je stále taký malý, že by mini?:)
sayly
14.02.10,16:31
To je uz od kupenia taka cudna orchidka. Boli zasadene v jednom crepniku dve (asi aby vyzerala bohatsia) co som si vsimla az doma ked som zistila ze jednej z nich zltnu a opadavaju listy z vrchu. Tak som ju rozdelila presadila do malych crepnikov z flase a ta co jej listy neopadavali tak ta posla ako prva a tato co jej zltly listy a opadavali ostala len s jednym. Co je zvlastne ze obe mali korene v poriadku a tato ich mala ovela viac a pozri ako to dopadlo. Normalne zoschla. Mam ju v sacku ale neviem ci to prezije lebo nema ani srdiecko. :mee:
Dnes som v hornbachu u nas videla tie male cymbidka (hrnkové-po cesky) faktu su zlatucke. Maly zlte kvety a boli fakt chutne. Mali aj papucku zltu ale mala zelene listy takze asi bola chladnomilna a ja by som chcela teplomilnu. Hladala som katleje ale nemali. A mali krasne vandy co uz kvitli asi 5 krat lebo bolo vidno odstrihnute stonky. boli krasne take fialovomodre ale za 50 eur bez vazy. Mali pekny vyber ale nemali to co som chcela. Skoda ale pokochala som sa poriadne.

ja mám cymbidium sweet sugar, keď kvitla mala strašne veľa žltých malých kvietkov s bordovým uprostred, už mi nekvitne vyše roka, momentálne vyháňa dve nové pahľuzy, tri jej narástli behom toho roka, takže 5 pahľúz a kvety žiadne, na dva mesiace som ju dala do komory, do tmy, nepolievala a je tam aj dosť chladno aj dendro nobile som tam dala, po dvoch mesiacoch som ich vytiahla na parapet a behom týždňa mi začali obe vyháňať cymbidko 2 a dendro 3 pahľuzy, no dúfam, že sa aj kvetov dočkám:D
sayly
14.02.10,16:34
tak ja som na Valentína nedostala orchideu:mee:...asi môj drahý usúdil, že ich mám už dosť...dostala som perníkové srdiečko:D aj to poteší, keď je z lásky, ale tešila som sa na novú orchideiku:---
Madlena
14.02.10,16:44
Ak ostanú stonky po kvetoch zelené, nechaj ich, ak budú schnúť, odstihni ich.
Orchideu polievaj každý druhý deň, nechaj postáť vo vode cca 15-20min a potom zlej vodu. Majú radi svetlo, ale nie priame slnko, ja ich mám na parapete za žalúziami ktoré sú v horizontálnej polohe a v lete mierne privreté.
Treba ich aj hnojiť podľa návodu na hnojive ktorý kúpiš v kvetinárstve.

Veľa zdaru, ja mám orchidei rozkvitnuté takmer celoročne.
janka51
14.02.10,16:59
možno tá z tej výstavy nebola najzdravšia, určite to nebolo tvojou vinou že zahynula:) určite si sa ňu starala najlepšie ako si vedela. ja mám iba phale, lebo ostatných sa bojím a tiež sa mi objaví aj nehoda:(, ktorá vela krát neviem prečo sa stala :(. ved vieš, že ak niečo nevieš tu ti odborníčky vždy poradia:)
ved som veľmi rada že manžel tu stránku objavil veľa som sa už tu naučila za čo som vám všetkým veľmi vďačná.:):):)
lujza.j
14.02.10,17:06
tak ja som na Valentína nedostala orchideu:mee:...asi môj drahý usúdil, že ich mám už dosť...dostala som perníkové srdiečko:D aj to poteší, keď je z lásky, ale tešila som sa na novú orchideiku:---

nebuď smutná ja som dopadla rovnako, moj chlap asi tiež usúdil že 39ks phalov už stačí. tiež som očakávala prírastok. neva urobíme si radosť inokedy:):):):---
janka51
14.02.10,17:11
tak ja som na Valentína nedostala orchideu:mee:...asi môj drahý usúdil, že ich mám už dosť...dostala som perníkové srdiečko:D aj to poteší, keď je z lásky, ale tešila som sa na novú orchideiku:---
sayly :mee: ja viem že je to ľúto lebo my už sme tak posadnuté našimi kráskami že iný darček už si predstaviť ani nevieme;). Ale je pravda že všetko čo je z lásky poteší. Aj dnes som dostala krásnu ružu, ale moja prvá myšlienka bola ,,nemohla to biť orchidka?":D:D:D
Maruška54
14.02.10,17:26
lujza tvoje kejky som videla už predtým aj ja som moju sadila až keď mala tri vzdušné korene ale tie susedine kejky majú veľké listy tak mi prišlo matky ľúto no ale treba teda vydržať...no a na tej mojej materskej rastlinke je dosť zdravých koreňov to ju asi zachránilo a hoci by tol len nový korienok tak mňa to potešilo
lusielaL
14.02.10,18:04
Ak ostanú stonky po kvetoch zelené, nechaj ich, ak budú schnúť, odstihni ich.
Orchideu polievaj každý druhý deň, nechaj postáť vo vode cca 15-20min a potom zlej vodu. Majú radi svetlo, ale nie priame slnko, ja ich mám na parapete za žalúziami ktoré sú v horizontálnej polohe a v lete mierne privreté.
Treba ich aj hnojiť podľa návodu na hnojive ktorý kúpiš v kvetinárstve.

Veľa zdaru, ja mám orchidei rozkvitnuté takmer celoročne.
Ahoj Madlenka,vidim ze si tu nova,tak vitaj.A chcem sa len spytat ci to nebol preklep ze polievat kazdy dlruhy den a to namacanim,moje by asi uz davno vyhnili,ale ak Ti to funguje-zaujimave.Byva len otazka casu ked sa aj z obchodu prinesie preliata ze casom zacne hnit.Ale v kazdom pripade gratulujem k hojnemu kvitnutiu.
lusielaL
14.02.10,18:10
Inak aj moj muz bol dnes zlaty a isli sme za orchideami.A viete ako to dopadlo?V Tescu nemali nic a v Baumaxe par bielych a dve dalmatinky ako uz mam.No a samozrejme par drahych cymbidiek,takze sa budem dalej tesit na mojich 7 co sa chystaju kvitnut...
KittyS
14.02.10,18:12
Ahojte, poprosím radu...
čo s touto mojou dendrobiou? odkvitla asi v októbri, odvtedy nič, len malý výhonok-ten vpredu malý zelený-husto z neho idú pomaly lístky,mám ju na parapete. Mám čakať, či bude ďalej púšťať, alebo ju dať do špajze?
Ďakujem
krater
14.02.10,18:22
Ahojte.
Takze pridavam moj valentinsky prirastok ;) je krasna a ma mnozstvo pukov.
Tak sa z nej vytesujem!!! :)
Ma-Ba
14.02.10,18:22
Ak dobre vidím, je do Dendrobium Phal a to je teplomilná rastlina. Potrebuje viac vody.Teplo ako Phaly a pôjde. Neviem či by mu špajza pomohla. Ak je správne to čo si myslím, tak by malo zosilnieť. Ide nový výhon, trošku pohnojiť a veľa svetla.
lujza.j
14.02.10,18:48
lujza tvoje kejky som videla už predtým aj ja som moju sadila až keď mala tri vzdušné korene ale tie susedine kejky majú veľké listy tak mi prišlo matky ľúto no ale treba teda vydržať...no a na tej mojej materskej rastlinke je dosť zdravých koreňov to ju asi zachránilo a hoci by tol len nový korienok tak mňa to potešilo

ak je stonka na ktorej sú keiky zdravá a matka má dravé korene mohlo by to dospiet aj ku korienkom na keikoch. ja mám momentálne problém, že mám keiku s tromi listami a korene žiadne na jednej stonke a na druhej stonke tiež keika ale menšia. stonka s prvou keikou usychá ale tak záhadne, že ked dospejem ku korienkom tak to bude zázrak. stonka je na jednej strane mechanicky poškodená ešte z obchodu /kupila som poloodkvitnutú v 08/09/ a až teraz začala osychať, ale len z polovice tam kde je poškodená, čiže polka stonky zelená a polka žltá :eek: a tú keiku mám vlastne na bočnej stonke a tá tiež z vrchu žltá a zo spodu odkiaľ vyrastá keik zelená, keby som mala dobrý foták / skúsim mobilom/dám aj foto lebo je to zvláštny jav aspoň pre mňa.:eek:
janka51
14.02.10,18:58
Ahojte.
Takze pridavam moj valentinsky prirastok ;) je krasna a ma mnozstvo pukov.
Tak sa z nej vytesujem!!! :)
Je ozaj krásna :eek: tak nech sa ti drží.;):):)
lujza.j
14.02.10,19:26
ak je stonka na ktorej sú keiky zdravá a matka má dravé korene mohlo by to dospiet aj ku korienkom na keikoch. ja mám momentálne problém, že mám keiku s tromi listami a korene žiadne na jednej stonke a na druhej stonke tiež keika ale menšia. stonka s prvou keikou usychá ale tak záhadne, že ked dospejem ku korienkom tak to bude zázrak. stonka je na jednej strane mechanicky poškodená ešte z obchodu /kupila som poloodkvitnutú v 08/09/ a až teraz začala osychať, ale len z polovice tam kde je poškodená, čiže polka stonky zelená a polka žltá :eek: a tú keiku mám vlastne na bočnej stonke a tá tiež z vrchu žltá a zo spodu odkiaľ vyrastá keik zelená, keby som mala dobrý foták / skúsim mobilom/dám aj foto lebo je to zvláštny jav aspoň pre mňa.:eek:

dávam foto ak to bude trochu vidieť, kuknite:):)
janka51
14.02.10,19:32
dávam foto ak to bude trochu vidieť, kuknite:):)
Tak to je isto zvláštny jav ešte som také dačo nevidela.:eek::eek::eek:
Zara 17
14.02.10,20:19
určite nehnojiť! poliat za 7-10 dni, korienky si mohla dezinfikovať, škoricou, endiaronom alebo živočišným uhlím, ak je korienkov málo dat do menšieho kochla, menší kochel - menej substrátu - rýchlejšie preschne:);)

dakujem, esteze som ju nepoliala hned a pockala, zase by som urobila blbost:), a na tu dezinfekciu som zabudla, dufam, ze to tak moc nevadi...a prihnojit mozem kedy, ci teraz vobec? ja som predtym davala tak raz za dva tyzdne...a mozes mi poradit ako mam polievat, ponarila som ju vzdy tak do polovice kochlika do vody asi na hodinu, ale niekto mi napisal, ze to bolo vela, asi preto aj zacali odhnivat tie korene...
andersenka
15.02.10,06:48
tak pridavam foto co poviete?
no ja mam doma takú obdobnú ako ty, aj posledny lístok zo srdiečka uplne odišiel, korene suche..............a zrejme ju vyhodím, veď je cela suchá...........
KittyS
15.02.10,07:13
Ak dobre vidím, je do Dendrobium Phal a to je teplomilná rastlina. Potrebuje viac vody.Teplo ako Phaly a pôjde. Neviem či by mu špajza pomohla. Ak je správne to čo si myslím, tak by malo zosilnieť. Ide nový výhon, trošku pohnojiť a veľa svetla.
Tak moc ďakujem za radu, teda budem pokračovať, v čom som začala. Je to dendrobium phal, určite, stonka je olistená a nakoniec vyženie prútik s kvietkami. Hnojím každý druhý týždeň pri kúpaní-polievaní orchidejok-kvapnem 10 kvapiek hnojivka do 1 litra vody...
Ivka U.
15.02.10,07:38
Dobrý déň Lucia.

Dám Vám laickú radu, ale overenú.Pestujem kvety aj orchidee. Najlepšie pre orchidee je ich raz do týždňa namočiť do vody. Dať do väčšej nádoby ( vedro, alebo podobné ) vodu. Nechajte ju vodstáť aby nebola studená. Do odstatej vody namočiť orchideu aby jej prekryla voda kvetináč. Nechať 1 hodinu postráť vo vode, ja ich potom ešte osprchujem ale s vlažnou vodou, potom ju nechať trochu odkvapať a dať späť na miesto. Má rada svetlo. Orchidee v laickom prostredí ako mám ja kvitnú dva razy do roka. Stonku ktorá ostala po odkvitnutí treba nechať. Len ak by vyschla, treba suchú časť stonky odstrániť. Ja takto veľmi jednoducho pestujem orchidee a kvitnú mi, ako som spomínala dva krát do roka. Ak však potrebujete odbornejšiu radu o hnojení a pod. snáď Vám niekto poradí. Prajem Vám krásne orchidee. Ivka
andersenka
15.02.10,07:45
Dobrý déň Lucia.

Dám Vám laickú radu, ale overenú.Pestujem kvety aj orchidee. Najlepšie pre orchidee je ich raz do týždňa namočiť do vody. Dať do väčšej nádoby ( vedro, alebo podobné ) vodu. Nechajte ju vodstáť aby nebola studená. Do odstatej vody namočiť orchideu aby jej prekryla voda kvetináč. Nechať 1 hodinu postráť vo vode, ja ich potom ešte osprchujem ale s vlažnou vodou, potom ju nechať trochu odkvapať a dať späť na miesto. Má rada svetlo. Orchidee v laickom prostredí ako mám ja kvitnú dva razy do roka. Stonku ktorá ostala po odkvitnutí treba nechať. Len ak by vyschla, treba suchú časť stonky odstrániť. Ja takto veľmi jednoducho pestujem orchidee a kvitnú mi, ako som spomínala dva krát do roka. Ak však potrebujete odbornejšiu radu o hnojení a pod. snáď Vám niekto poradí. Prajem Vám krásne orchidee. Ivka
ja som sa ich zvykla v poslednej dobe polievať zvrchu, ako tu niekto radil tak 0,5 - 1 dcl vody, preliať to tou vodou, odtečenú samozrejme vyliať.............
Ma-Ba
15.02.10,08:49
dávam foto ak to bude trochu vidieť, kuknite:):)

lujza - to je dosť ťažké poradiť čo by bolo najlepšie. Možno by bolo dobré odstrihnúť keiku, kým je stonka ako tak zelená a zasadiť. Pretože ak vyschne stonka začne vädnúť aj keika, aspoň si to myslím a to je asi tiež problém oživiť. Alebo nechať tak, ale mám skúsenosť ak stonka začne schnúť pokračuje, kým nevyschne celá. Keika sa mi zdá dosť silná, aby prežila aj mimo. Alebo ako dievčence radili sáčkovú metódu - ja ju neradím, pretože nemám skúsenosť.
Ma-Ba
15.02.10,08:59
ja som sa ich zvykla v poslednej dobe polievať zvrchu, ako tu niekto radil tak 0,5 - 1 dcl vody, preliať to tou vodou, odtečenú samozrejme vyliať.............

Dievčence, prosím poraďte mi ako polievať 0,5 - 1 dcl vody. Viackrát to tu bolo písané, ale ja tomu nerozumiem. Veď ak rastlina preschne, 0,5 dcl vody prebehne kvetináčom a orchidka ani nezbadá, že ju nejaká voda mala zavlažiť. Prepáčte mi prosím, ale len odpisujeme čo tu bolo písané, alebo aj rozmýšľame? Samozrejme hovorím o zdravých veľkých rastlinách. Choré, čerstvo presadené, mladé rastlinky v malinkých kvetináčoch, to môže byť samozrejme niečo iné.
andersenka
15.02.10,10:13
Dievčence, prosím poraďte mi ako polievať 0,5 - 1 dcl vody. Viackrát to tu bolo písané, ale ja tomu nerozumiem. Veď ak rastlina preschne, 0,5 dcl vody prebehne kvetináčom a orchidka ani nezbadá, že ju nejaká voda mala zavlažiť. Prepáčte mi prosím, ale len odpisujeme čo tu bolo písané, alebo aj rozmýšľame? Samozrejme hovorím o zdravých veľkých rastlinách. Choré, čerstvo presadené, mladé rastlinky v malinkých kvetináčoch, to môže byť samozrejme niečo iné.
ja som ich donedávna vždy tak raz za týždeň - dva namočila do vody tak na hodinu.................a 5 ks mi odchádza, aj napriek tomu, že sa takto máčali, mali suché korene, niektoré nahnité - tak neviem prečo........tak s tými "odchádzajúcimi" som zahájila sáčkovu metódu.
A takto zvrchu takym malym množstvom vody som len raz či 2x polievala. Tak teda neviem......... Ty si Ma-Ba väčšia odborníčka, ako to tu sledujem, tak babo raď........
Ma-Ba
15.02.10,11:26
Ukážky substrátov - andersenka porovnaj si, aký máš substrát.
Ma-Ba
15.02.10,11:34
1,2 - obrázok - substrát podľa mňa dobrý - tento môžeš namáčať.
3 - obrázok - je pôvodný z obchodu - môžeš namáčať, ale kráto za podmienky, že majú teplo, nie chlad od okna.
4 - úplne hustý substrát, ak majú takýto Phaly - dlhé namáčanie a viac chladu ako znesú - príčina bakterióz, chorôb - cesta na "bitúnok".
4 - obrázok, len pre upresnenie je Paphiopedilum.

A ešte jedna vec, ktorá sa tu asi nespomínala, alebo si nepamätám, že orchidky inak rastú napr. aj vtedy, keď sú v spoločenstve iných. Vytvoria si svoju vlastnú klímu. Je to iné ako keď máte na parapete napr. 5,6 orchidiek.
zmrzka333
15.02.10,11:40
ahoj Ma-Ba dufam ze si este tu. Mam problem, co som si kupila to cymbidko tak vcera som ho ponarala a na substrate som nasla dve husenice - akoby stonozky myslim ze sa to vola mnohonozka. Neviem co s nimi. ako ich mam odstranit? nemas dajaky postrek?
andersenka
15.02.10,11:57
1,2 - obrázok - substrát podľa mňa dobrý - tento môžeš namáčať.
3 - obrázok - je pôvodný z obchodu - môžeš namáčať, ale kráto za podmienky, že majú teplo, nie chlad od okna.
4 - úplne hustý substrát, ak majú takýto Phaly - dlhé namáčanie a viac chladu ako znesú - príčina bakterióz, chorôb - cesta na "bitúnok".
4 - obrázok, len pre upresnenie je Paphiopedilum.

A ešte jedna vec, ktorá sa tu asi nespomínala, alebo si nepamätám, že orchidky inak rastú napr. aj vtedy, keď sú v spoločenstve iných. Vytvoria si svoju vlastnú klímu. Je to iné ako keď máte na parapete napr. 5,6 orchidiek.
no ja ich mam doma na parapete pri okne, takže možné že im ide chlad od okna.............takže čo radíš? Radšej im máčať vo vode raz za týždeň-dva? Vzhľadom k tomu,že mam v izbe chladnejšie tak stačí menej ako hodinu..........???
Vždy som ich polievala až keď bol substrat suchý, črepník nezarosený........aj tak listy mäkli, korene odchádzali
sysula
15.02.10,12:24
Ja som uz z mojej Miltonie nestastna. Zacala kvitnut..bola nadherna, no ani jeden kvet este poriadne nerozkvitol, a nejak okvetne litky zmlandraveli a 1 uz aj odpadol. Polievam raz za cca 7-10 dni. Rosim kazdy den. Nie je v teple, radsej som ju dala dalej od radiatora.. Je mozne ze ma malo svetla, kedze je cca meter od okna? Prosim, poradte ak viete, nerada by som ju stratila..
Ma-Ba
15.02.10,12:27
ahoj Ma-Ba dufam ze si este tu. Mam problem, co som si kupila to cymbidko tak vcera som ho ponarala a na substrate som nasla dve husenice - akoby stonozky myslim ze sa to vola mnohonozka. Neviem co s nimi. ako ich mam odstranit? nemas dajaky postrek?

zmrzka - to nemám. Len som kdesi čítala, že mnohonožky sú potvory. Ja by som ho vybrala, poriadne premyla korene, zasadila do nového. Ale neviem, ako tieto potvory fungujú. Či nie sú zalezené v pralese koreňov. Ale aj to som čítala, že keď sa orchidky namáčajú všetko živé čo je v koreňoch a nemá tam čo robiť, uteká na vzduch. Mrzí ma v tomto naozaj neporadím. Ale skúsim zistiť.
Ma-Ba
15.02.10,12:40
andersenka - v izbe chladnejšie? Phaly by mali mať min.18 st. Mne sa zdá, že tu je problém. A čo substrát? Chladnejšie pod 18 st., ale nie menej ako 15 st.C len tie, ktoré si potrebujú oddýchnuť a potom naozaj polievať 1x za 7-10 dní. Namočiť a vybrať. Fakt je ťažké dať 100% radu.
Zásada - veľa svetla - viac tepla Phaly aj 22 st.C - viac vody.
Menej svetla - menej tepla možno 18 st.C - menej vody.
Okrem toho korene môžu odchádzať - pri presadení, alebo sú zasolené. Vtedy neprijímajú vodu a nám sa zdá, že sú suché a polievame ešte viac, pretože aj listy gumovatejú, ale ony v skutočnosti zahynú na nedostatok vody.
Ma-Ba
15.02.10,12:51
Ja som uz z mojej Miltonie nestastna. Zacala kvitnut..bola nadherna, no ani jeden kvet este poriadne nerozkvitol, a nejak okvetne litky zmlandraveli a 1 uz aj odpadol. Polievam raz za cca 7-10 dni. Rosim kazdy den. Nie je v teple, radsej som ju dala dalej od radiatora.. Je mozne ze ma malo svetla, kedze je cca meter od okna? Prosim, poradte ak viete, nerada by som ju stratila..

sysula -kvitnúca Miltonia - alebo Miltoniopsis - treba častejšie poliať. Má jemnejší substrát a 10 dní je veľa, potrebuje vlhkejší substrát.
Skús ju poliať a postav ju do misky na keramzit.Keramzit zalej vodou, tak aby sa voda nedotýkala koreňov, daj nad radiátor, na svetlo. Je ďaleko od okna a pokiaľ viem Miltoniopsis neznáša rosenie.
Keď nekvitne znesie aj chladnejšie. Mám ju celé leto vonku na zatienenom mieste.
Skús to takto 2-3 dni a uvidíš či sa pozbiera. Ak nie môže byť chyba už len v koreňoch.
Dievčence, ktoré máte prosím pridajte aj Vy svoje skúsenosti.
andersenka
15.02.10,12:55
andersenka - v izbe chladnejšie? Phaly by mali mať min.18 st. Mne sa zdá, že tu je problém. A čo substrát? Chladnejšie pod 18 st., ale nie menej ako 15 st.C len tie, ktoré si potrebujú oddýchnuť a potom naozaj polievať 1x za 7-10 dní. Namočiť a vybrať. Fakt je ťažké dať 100% radu.
Zásada - veľa svetla - viac tepla Phaly aj 22 st.C - viac vody.
Menej svetla - menej tepla možno 18 st.C - menej vody.
Okrem toho korene môžu odchádzať - pri presadení, alebo sú zasolené. Vtedy neprijímajú vodu a nám sa zdá, že sú suché a polievame ešte viac, pretože aj listy gumovatejú, ale ony v skutočnosti zahynú na nedostatok vody.
áno, Ma-Ba mám menej ako 18 stupňov, ale ten "limit" 15 je dodržaný.......... možno na nejakých pár dní počas zimy /ale iba pár/ klesne aj pod túto hodnotu. Preto to idem riešiť - nielen kvôli kvetom, ale i sebe výmenou starého okna za plastové. Snáď to pomôže a prinesie pár stupňov navyše.........
Prosím Ťa - a to namočenie do vody - na ako dlho?
veva..
15.02.10,13:33
Od 9.2. som nebola na schodisku (mám zašité koleno a nemôžem chodiť po schodoch) a včera som sa dozvedela, že mi rozkvitla orchidejka. Asi to bude také milé bolestné. :) Dúfam, že neodkvitne veľmi rýchlo a podarí sa mi ju odfotiť.
lusielaL
15.02.10,14:05
Od 9.2. som nebola na schodisku (mám zašité koleno a nemôžem chodiť po schodoch) a včera som sa dozvedela, že mi rozkvitla orchidejka. Asi to bude také milé bolestné. :) Dúfam, že neodkvitne veľmi rýchlo a podarí sa mi ju odfotiť.
Ahoj veva,tak to je mrzute ze si marod,samozrejme hlavne kvoli Tebe,ale viem si predstavit ako Ta mika ju vidiet.Daj si ju priniest a ukaz ju aj nam.Prajem skore uzdravenie.
lusielaL
15.02.10,14:11
Pridam sa k Vasej debate andersenka a Ma-Ba,ja namacam tiez orchidee-väcsinou.Ale kazdu inak.Ako pisala Ma-Ba,aj podla substratu,zlozenia aj schopnosti presychania.V lete napr.zabudnem aj hodinu necham vo vode,ale teraz v zime radsej kratsie.Andersenka,neboj sa toho,len pomalicky skusaj a na vlastnych skusenostiach sa naucis najlepsie,samozrejme porada Ti tiez je k dispozicii.
lusielaL
15.02.10,14:17
Ked som sa uz tak rozpisala,mam co pridat aj k miltonii-mala som jednu ale mi vyhnila,mala som ju vela polievanu a na chladnejsej chodbe.Asi to bola pricina jej odchodu. Nech sa dari pestovatelkam miltonii-velmi by som ju chcela,ale zatial to odkladam.
lujza.j
15.02.10,14:42
Dobrý déň Lucia.

Dám Vám laickú radu, ale overenú.Pestujem kvety aj orchidee. Najlepšie pre orchidee je ich raz do týždňa namočiť do vody. Dať do väčšej nádoby ( vedro, alebo podobné ) vodu. Nechajte ju vodstáť aby nebola studená. Do odstatej vody namočiť orchideu aby jej prekryla voda kvetináč. Nechať 1 hodinu postráť vo vode, ja ich potom ešte osprchujem ale s vlažnou vodou, potom ju nechať trochu odkvapať a dať späť na miesto. Má rada svetlo. Orchidee v laickom prostredí ako mám ja kvitnú dva razy do roka. Stonku ktorá ostala po odkvitnutí treba nechať. Len ak by vyschla, treba suchú časť stonky odstrániť. Ja takto veľmi jednoducho pestujem orchidee a kvitnú mi, ako som spomínala dva krát do roka. Ak však potrebujete odbornejšiu radu o hnojení a pod. snáď Vám niekto poradí. Prajem Vám krásne orchidee. Ivka

voda aby prekryla kvetináč?:( neviem či je správne množstvo vody, to by musela byt zasadená velmi vysoko aby začiatok odkiaľ rastú listy nebol namočený vo vode. myslím si že 1h je vela. ak sú korienky pekne zelené napité vodou, tak stačí 20-30min
lujza.j
15.02.10,15:05
dakujem, esteze som ju nepoliala hned a pockala, zase by som urobila blbost:), a na tu dezinfekciu som zabudla, dufam, ze to tak moc nevadi...a prihnojit mozem kedy, ci teraz vobec? ja som predtym davala tak raz za dva tyzdne...a mozes mi poradit ako mam polievat, ponarila som ju vzdy tak do polovice kochlika do vody asi na hodinu, ale niekto mi napisal, ze to bolo vela, asi preto aj zacali odhnivat tie korene...

rastlinku,ktorú liečim nehnojím vôbec, hnojenie teraz nerieš, teraz je dôležité aby korene ďalej nehnili a hlavne aby sa spamätala a aby rástli nové korienky!!! keď sa ti nebude aj nadalej zdat vyber ju hnilé korne odstráň dezinfikuj a opäť zasaď do nového substrátu. hodina namčania si myslím že je vela 20-30min stačí.záleží ak aj od toho aký máš substrát, keď je hutný tak stačí kratší čas retože sa rýchlo napije. a orchidee sa v prvom rade polievajú vtedy ak je substrát preschnutý, čiže nie je pravidlo 1x za týždeň. niekdy substrát preschne za 1,5 týždna alebo za 2 týždne, ja polievam až vtedy, pretože nie každá je zasadená v tom istom substráte. hovorí sa to aj skúška prstom-strčí do substrátu prst a zistíš či je suchý, inak j to vidno pekne aj cez priesvitný kochel.
lujza.j
15.02.10,15:26
lujza - to je dosť ťažké poradiť čo by bolo najlepšie. Možno by bolo dobré odstrihnúť keiku, kým je stonka ako tak zelená a zasadiť. Pretože ak vyschne stonka začne vädnúť aj keika, aspoň si to myslím a to je asi tiež problém oživiť. Alebo nechať tak, ale mám skúsenosť ak stonka začne schnúť pokračuje, kým nevyschne celá. Keika sa mi zdá dosť silná, aby prežila aj mimo. Alebo ako dievčence radili sáčkovú metódu - ja ju neradím, pretože nemám skúsenosť.

Ma-Ba, nechám tomu zatial volný priebeh, aj tak ju každý den sledujem ak už budem mat pocit že keik je úplne v ohrození, že stonka schne viac tak ho odštiknem a zasadím a potom to už bude fakt buď - alebo.:)
Zdenka175
15.02.10,15:28
No konečne som si dnes vybrala . Jedna sa mi zapáčila. :DObrázok 1 mi dnes prvý krát rozkvitla. A na ďalších je nová valentínska.:) Normálne sa pozerám či som nekúpila rovnakú.:eek::eek:Podľa tvaru listov sa mi vidia odlišné. A vy čo myslíte?. Ale na tej fotke sú také bledšie. V skutočnosti je tá nová tmavo fialová.
Ma-Ba
15.02.10,16:09
áno, Ma-Ba mám menej ako 18 stupňov, ale ten "limit" 15 je dodržaný.......... možno na nejakých pár dní počas zimy /ale iba pár/ klesne aj pod túto hodnotu. Preto to idem riešiť - nielen kvôli kvetom, ale i sebe výmenou starého okna za plastové. Snáď to pomôže a prinesie pár stupňov navyše.........
Prosím Ťa - a to namočenie do vody - na ako dlho?

andersenka - to je málo stupňov, nie div, že Ti hnijú, mrzí ma to. Urob ako si písala, hlavne im zabezpeč teplo. Phaly ho potrebujú.
Namočiť v tomto chladnom prostredí veľmi krátko. Namočiť - vybrať. Pozri, čo na to substrát, korene či zaregistrovali vodu, ak nie, ešte raz.
veva..
15.02.10,17:46
Ahoj veva,tak to je mrzute ze si marod,samozrejme hlavne kvoli Tebe,ale viem si predstavit ako Ta mika ju vidiet.Daj si ju priniest a ukaz ju aj nam.Prajem skore uzdravenie.
Presne si to uhádla. Taká som bola netrpezlivá, že som to nevydržala a vybrala som sa za ňou. Hore to išlo ako tak, ale keď som schádzala po schodoch, tak som zle stupila a noha mi aj puchne. Ale aspoň som ju videla. Rozkvitnutý je iba jeden kvietok - bledunko fialkový a puky sú veliké. :) Ďakujem.
andersenka
16.02.10,06:11
andersenka - to je málo stupňov, nie div, že Ti hnijú, mrzí ma to. Urob ako si písala, hlavne im zabezpeč teplo. Phaly ho potrebujú.
Namočiť v tomto chladnom prostredí veľmi krátko. Namočiť - vybrať. Pozri, čo na to substrát, korene či zaregistrovali vodu, ak nie, ešte raz.
Ma-Ba a ešte ťa poprosím o radu - ako s rosením. Áno či nie? a ako často?
A ešte jednu radu - ako s hnojením - iba keď kvitnú a rastie im nový list? Keď sú v stave "kľudu".......tak nie? Ďakujem a nehnevaj sa.......
Ma-Ba
16.02.10,07:56
andersenka - rosiť nie. V žiadnom prípade pri takých nízkych teplotách. S hnojenímm je to tiež indiviuálne - niekto hnojí niekto nie. Všeobecne sa v zime neodporúčajú hnojiť rastliny, ktoré majú dobu kľudu. S hnojením by sa malo začať keď rastlina začne vyháňať nový výhon, nové korene - Cattleya, Cambria atď.
andersenka
16.02.10,07:59
andersenka - rosiť nie. V žiadnom prípade pri takých nízkych teplotách. S hnojenímm je to tiež indiviuálne - niekto hnojí niekto nie. Všeobecne sa v zime neodporúčajú hnojiť rastliny, ktoré majú dobu kľudu. S hnojením by sa malo začať keď rastlina začne vyháňať nový výhon, nové korene - Cattleya, Cambria atď.
aj phala?
zmrzka333
16.02.10,08:13
dievcata teraz som na jednom fore nasla novy sposob ako liecit orchidku ak nema ziadne korene alebo uhnili a tak. Do malej misky sa da keramzit s trochou vody a na keramzit sa polozi orchidka tak aby sa nedotikala vody a tak sa necha. Nebali sa do sacku len je takto polozena na keramzite. a ak sa vody odpari tak sa len doleje znova tak aby sa orchidka vody nedotikala. A prave tam jedna kocka pisala ze jej tak zacinaju rast nove korene a to nemala ani jede. Tak by som mozno aj toto odporucala na tu keiku co nema korene a stonka na ktorej je schne.
sysula
16.02.10,09:58
sysula -kvitnúca Miltonia - alebo Miltoniopsis - treba častejšie poliať. Má jemnejší substrát a 10 dní je veľa, potrebuje vlhkejší substrát.
Skús ju poliať a postav ju do misky na keramzit.Keramzit zalej vodou, tak aby sa voda nedotýkala koreňov, daj nad radiátor, na svetlo. Je ďaleko od okna a pokiaľ viem Miltoniopsis neznáša rosenie.
Keď nekvitne znesie aj chladnejšie. Mám ju celé leto vonku na zatienenom mieste.
Skús to takto 2-3 dni a uvidíš či sa pozbiera. Ak nie môže byť chyba už len v koreňoch.
Dievčence, ktoré máte prosím pridajte aj Vy svoje skúsenosti.

Dakujem, dala som ju na okno, len tam mam radiator, bojim sa, ci tam pre nu nie je az prilis teplo. Pravidelne sledujem, ci nepreschla. Dufam, ze sa pozbiera. Je skoda tych kvietkov. Este ma napadlo, nemoze byt presilena? Rastie jej aj druha stopka s kvetmi, listy a korene vyzeraju byt v poriadku..
Jara
16.02.10,11:03
Toto je môj nový prírastok na Valentína na prvých dvoch a na tretej mi rozkvitá jedna orchidka, čo rok nekvitla. Tiež ma potešila lebo prvý kvietok bol práve na Valentína, aj keď už má len jeden púčik. No a na poslednej nová stonka s maličkými púčikmo. Všetky ma potešili, tak dúfam, že potešia aj vás...
Ma-Ba
16.02.10,13:59
andersenka - ja som už začala prihnojovať, ale len veľmi málo aj Phaly.

sysula - myslím si, že by nemala byť presilená.
paulinkaZH
16.02.10,14:45
Ahojte kocky minule som si kupila orchidku Cymbidium. chcela som sa opytat ze ake ma mat korene? lebo ta moja ich ma nejake divne take biele sa mi zdaju ako keby zhnite :mee:..pridavam aj foto...a nasla som dva nove vyhonky, jeden mensi a druhy vacsi :) a viete mi poradit ako sa o nu starat a kedy sa moze presadzat lebo ten crepnik v ktorom som ju kupila je puknuty...Dakujem za radu...
betrix
16.02.10,14:47
Ahojte, aj ja sa pochválim novým prírastkom na narodeniny. Kúpila mi ju dcérka a aj keď na to nepozerala, doniesla takú, čo jej ide asi ďalšia stonka. Teším sa. A prosím, nechávate ich v tom ozdobnom, nepriesvitnom kvetináči? A ešte jednu prikladám. Myslíte, že to rastie keika? To by bola moja prvá. To by bolo úplne super.
paulinkaZH
16.02.10,14:56
Ahojte, aj ja sa pochválim novým prírastkom na narodeniny. Kúpila mi ju dcérka a aj keď na to nepozerala, doniesla takú, čo jej ide asi ďalšia stonka. Teším sa. A prosím, nechávate ich v tom ozdobnom, nepriesvitnom kvetináči? A ešte jednu prikladám. Myslíte, že to rastie keika? To by bola moja prvá. To by bolo úplne super.
ano asi to mas keik aj mne to tak narastlo na jednej =o) a teraz cakam kym jej uz korienky pojdu..
zuzkahris
16.02.10,14:59
Máte nádherné nové prírastky všetci :), nech vám dlllho tak krásne kvitnú :) ! Moje orchidky teraz nejako začali odkvitať :mee:, ale po toľkých mesiacoch majú právo ;). No a chystáme sa na výstavu orchideí, neskutočne sa teším, že ma tam manžel zoberie:)
lujza.j
16.02.10,15:31
dievcata teraz som na jednom fore nasla novy sposob ako liecit orchidku ak nema ziadne korene alebo uhnili a tak. Do malej misky sa da keramzit s trochou vody a na keramzit sa polozi orchidka tak aby sa nedotikala vody a tak sa necha. Nebali sa do sacku len je takto polozena na keramzite. a ak sa vody odpari tak sa len doleje znova tak aby sa orchidka vody nedotikala. A prave tam jedna kocka pisala ze jej tak zacinaju rast nove korene a to nemala ani jede. Tak by som mozno aj toto odporucala na tu keiku co nema korene a stonka na ktorej je schne.

diky zmrzka budem to mat v pamäti :):) super keramzit mám aj doma, experimentovala som a skúšala niektoré phale zasadiť do keramzitu. nakoniec v ňom rastie iba jedna a darí sa jej, tiež to je indi-vindi :):)
lujza.j
16.02.10,16:07
Ahojte, aj ja sa pochválim novým prírastkom na narodeniny. Kúpila mi ju dcérka a aj keď na to nepozerala, doniesla takú, čo jej ide asi ďalšia stonka. Teším sa. A prosím, nechávate ich v tom ozdobnom, nepriesvitnom kvetináči? A ešte jednu prikladám. Myslíte, že to rastie keika? To by bola moja prvá. To by bolo úplne super.

ak ti rastie keik, tak ti želám len to, aby stonka na ktorej rastie vydržala až do konca zelená, teda do fázy kedy bude mat keik dostatočný počet listov aj korienkov. :):);) inak keik rastie dlho!
dominica
16.02.10,16:15
nebuď smutná ja som dopadla rovnako, moj chlap asi tiež usúdil že 39ks phalov už stačí. tiež som očakávala prírastok. neva urobíme si radosť inokedy:):):):---
pridávam sa do klubu, čakala som orchidku, ale nedostala som nič...manžel povedal, že naposledy na Mikuláša som mu vynadala, že načo mi kupoval sladkosti, tak radšej nekupoval, lebo sa bál, že budem nadávať, šak ale čo sa čuduje za sladkosti, za orchidku by som určite nenadávala, akurát ho poriadne vybozkávala...
zmrzka333
16.02.10,16:17
Máte nádherné nové prírastky všetci :), nech vám dlllho tak krásne kvitnú :) ! Moje orchidky teraz nejako začali odkvitať :mee:, ale po toľkých mesiacoch majú právo ;). No a chystáme sa na výstavu orchideí, neskutočne sa teším, že ma tam manžel zoberie:)
A kde je ta vystava?
milka 60
16.02.10,18:06
Ahojte kocky minule som si kupila orchidku Cymbidium. chcela som sa opytat ze ake ma mat korene? lebo ta moja ich ma nejake divne take biele sa mi zdaju ako keby zhnite :mee:..pridavam aj foto...a nasla som dva nove vyhonky, jeden mensi a druhy vacsi :) a viete mi poradit ako sa o nu starat a kedy sa moze presadzat lebo ten crepnik v ktorom som ju kupila je puknuty...Dakujem za radu...
Gratulujem k cymbidku , paulinka myslím , žedo jari môže počkať a navyše sa mi na jednaj fotke zdá , že raší kvetný stvol, ale neviem to isto obráť sa na MA-Ba ja moje mám teraz na chlednej codbe s minimom zálievky
zuzkahris
16.02.10,18:36
A kde je ta vystava?
zmrzka, výstava bude v Budapešti budúci mesiac - Orchidee a bromélie, už teraz nespím, ako sa tešííím :)
paulinkaZH
16.02.10,18:40
Gratulujem k cymbidku , paulinka myslím , žedo jari môže počkať a navyše sa mi na jednaj fotke zdá , že raší kvetný stvol, ale neviem to isto obráť sa na MA-Ba ja moje mám teraz na chlednej codbe s minimom zálievky
a zdaju sa ti tie korene ok? lebo ked som ju kupovala bola velmi preliata, mam ju tyzden a este som ju nepoliavala..a ako casto ju mam polievat?!
Ma-Ba
16.02.10,18:43
Gratulujem k cymbidku , paulinka myslím , žedo jari môže počkať a navyše sa mi na jednaj fotke zdá , že raší kvetný stvol, ale neviem to isto obráť sa na MA-Ba ja moje mám teraz na chlednej codbe s minimom zálievky

Milka - Cymbidka by mali byť už v teple + výdatnejšia zálievka, aby zhruba do apríla narástli nové výhony do veľkosti póru, tak je nádej na zakvitnutie.
zmrzka333
16.02.10,21:13
Milka - Cymbidka by mali byť už v teple + výdatnejšia zálievka, aby zhruba do apríla narástli nové výhony do veľkosti póru, tak je nádej na zakvitnutie.
a kolko stupnov je teplo? Ja ho davam na noc do chodby lebo u nas doma je tak cca 25 stupnov kvoli synovi ale v chodbe je najchladnejsie tak okolo 22. Cez den je v izbe kde nekurim cca 23 stupnov ale je tam svetlo lebo na chodbe okno nemam. Je to ok? Cakam kedy mi cymbo odkvitne aby som ho kvoli tym mnohonozkam presadila. Potom by si mi poradila aky substrat je pren dobry?
Kikusiak
17.02.10,06:32
baby mna asi ukameňujete :), ale mám tri orchidey už asi 3 roky totálne na ne kašlem, nepresadzam ich, polievam ked ma napadne, že sak ja mam kvety a stale kvitnu rastu im nove výhonky.... to zase ja nechapem ako je to možne ?
janakova29
17.02.10,07:02
Ahojte kocky minule som si kupila orchidku Cymbidium. chcela som sa opytat ze ake ma mat korene? lebo ta moja ich ma nejake divne take biele sa mi zdaju ako keby zhnite :mee:..pridavam aj foto...a nasla som dva nove vyhonky, jeden mensi a druhy vacsi :) a viete mi poradit ako sa o nu starat a kedy sa moze presadzat lebo ten crepnik v ktorom som ju kupila je puknuty...Dakujem za radu...
Ahoj Paulinka, aj ja som si minulý týždeň kúpila cymbidium a vyzerá rovnako ako Tvoje. Korienky som "opáčila", tiež som nedôverovala ich farbe. Ale sú pevné, nezdajú sa zhnité. Verím, že to bude dobré. Najskôr som ju dala do chladnej miestnosti, ale keďže má nový výhonok, poslúchla som radu, že keď má nové vyhony mala by mať teplejšie. Tak som ju preniesla do teplejšej izby. Asi by som ju teraz nepresádzala, možno na jar, ale do tej istej veľkosti kvetináča ako má teraz. Kvetináč má byť cymbídiu tesný. Po zmrznutých by malo ísť von na balkón, pozor na spálenie listov. A malo by byť vonku až do jesene do prvých mrazov. Skôr má radšej chladnejšie a vlhkejší substrát ako phalaenopsis. A je náročné na hnojenie. Treba hnojiť častejšie. Nehovorím z vlastnej skúsenosti, len čo som zistila. Dúfam, že nám budú robiť radosť ;)
Ma-Ba
17.02.10,07:22
a kolko stupnov je teplo? Ja ho davam na noc do chodby lebo u nas doma je tak cca 25 stupnov kvoli synovi ale v chodbe je najchladnejsie tak okolo 22. Cez den je v izbe kde nekurim cca 23 stupnov ale je tam svetlo lebo na chodbe okno nemam. Je to ok? Cakam kedy mi cymbo odkvitne aby som ho kvoli tym mnohonozkam presadila. Potom by si mi poradila aky substrat je pren dobry?

zmrzka - chladné miesto pre Cymbidium - všeobecne sa píše o 12st.C, ja mám na chodbe asi 14 st.C. Teploty, o ktorých píšeš sú na túto dobu vyhovujúce, aby išli nové výhony + zálievka.
Ide o to, že aj chladnomilné v teple pôjdu, ale nezakvitnú. Pribudnú nové výhony, bude sa im dariť, ale nebudú kvitnúť.
Práve na jeseň asi od septembra vyžadujú asi 6 týždňové obdobie sucha, teda vôbec nepolievať, popr. len porosiť substrát zvrchu. Keď začnú mrazíky treba ho dať do chladu tých 12 st.C. Ak majú dostatočne veľké nové výhony malo by zakvitnúť. Ak sa objaví kvetný stvol treba začať mierne zalievať. Ak sú puky skoro rozkvitnuté môže sa preniesť do tepla, kde však Cymbo odkvitá skôr. Biele korene ak nie sú suché, duté, ale plné svieže sú v poriadku. Ostatné všetko tak ako napísala p. Janáková, doplním ešte, že hnojenie je najlepšie čerstvým kravincom. Toľko trochu praxe s veľkou dávkou teórie. Možno, sa niektoré dievčatá tiež radi s nami podelia o svoje skúsenosti, hlavne tie, ktorým sa úspešne darí Cymbidium priviesť do kvetu. Prajem všetkým radosť z tejto krásnej orchidey.
andersenka
17.02.10,08:23
Dievčence, našla som stránku, kde je toho o orchideách a pestovaní dosť informácií.
Tak ak budete mať chuť "polistujte" si na nej.......

http://www.abecedazahrady.cz/Exotika/sc-101/default.aspx?section=101
paulinkaZH
17.02.10,08:37
Ahoj Paulinka, aj ja som si minulý týždeň kúpila cymbidium a vyzerá rovnako ako Tvoje. Korienky som "opáčila", tiež som nedôverovala ich farbe. Ale sú pevné, nezdajú sa zhnité. Verím, že to bude dobré. Najskôr som ju dala do chladnej miestnosti, ale keďže má nový výhonok, poslúchla som radu, že keď má nové vyhony mala by mať teplejšie. Tak som ju preniesla do teplejšej izby. Asi by som ju teraz nepresádzala, možno na jar, ale do tej istej veľkosti kvetináča ako má teraz. Kvetináč má byť cymbídiu tesný. Po zmrznutých by malo ísť von na balkón, pozor na spálenie listov. A malo by byť vonku až do jesene do prvých mrazov. Skôr má radšej chladnejšie a vlhkejší substrát ako phalaenopsis. A je náročné na hnojenie. Treba hnojiť častejšie. Nehovorím z vlastnej skúsenosti, len čo som zistila. Dúfam, že nám budú robiť radosť ;)
no lenze to moje cymbidko ma uplne mäke tie korienky a uz sa trhaju tak ja neviem...ale tak ma dva nove vyhonky, tak sa mu hadam dari?!a neviete mi povedat ci su to nove vyhonky ale kvety stol?!
janakova29
17.02.10,08:45
no lenze to moje cymbidko ma uplne mäke tie korienky a uz sa trhaju tak ja neviem...ale tak ma dva nove vyhonky, tak sa mu hadam dari?!a neviete mi povedat ci su to nove vyhonky ale kvety stol?!
Skús pozrieť tú českú stránku www.abecedazahrady.cz ako spomínala andersenka. Je tam veľmi veľa informácii. Hádam nájdeš odpoveď. Neviem, či nové výhony sú kvetný stvôl.
andersenka
17.02.10,10:24
no práve som sa dočítala na tejto stránke www.abecedazahrady.cz že tie lepkavé bodky na spodnej strane listu sú predsa len škodlivé.
Ak sa lepkavé bodky vyskytujú na stonke,kvetoch - je to v poriadku,vtedy ide o tzv. medovicu ale na spode listu sa jedná o tzv. "svilušky".
Nemáte niektorá skúsenosť s ich odstránením?
Musím ihneď ako prídem domov "izolovať" tieto dve od odstatných kvetov.........
milka 60
17.02.10,10:56
Ma-Ba dakujem, myslela som, že ešte by malo mať klud , začnem polievať a dám do tepla.
Niekto sa zaujímal o miltoniopsys prosím tu je to dosť dobre popísané
vhttp://prateleorchideji.xforum.cz/viewforum.php?f=5&sid=f258e6aa7dc3c0c019a3334e9ff526a6
janakova29
17.02.10,11:51
Andersenka, listuj ďalej, sú tam aj vhodné postreky. Určite niečo nájdeš. Ak nie ozvi sa mi, mám to niekde doma poznačené.
andersenka
17.02.10,12:22
Andersenka, listuj ďalej, sú tam aj vhodné postreky. Určite niečo nájdeš. Ak nie ozvi sa mi, mám to niekde doma poznačené.
som premýšlala, že to najskôr skúsim tie listy zo spodu "potrieť" buď saponátovou vodou, alebo alpou.........
mala som to najskôr iba na jednej phale, ale som si všimla že to majú dve :o((
tara464
17.02.10,12:48
takto sa mi zmenila orchidea 1. je pred a 2. po dolne listky uplne z oranzoveli a spasikaveli
janakova29
17.02.10,13:14
som premýšlala, že to najskôr skúsim tie listy zo spodu "potrieť" buď saponátovou vodou, alebo alpou.........
mala som to najskôr iba na jednej phale, ale som si všimla že to majú dve :o((
Určite nič nepokazíš ak listy umyješ mydlovou vodou;)
Zdenka175
17.02.10,13:35
Minule som tú písala o jednej phale. Je taká menšia možno to bude mini, kúpili som ju odkvitnutú. Stále jej schnú púčiky a už nie sú mrazy. Nedalo mi to a kukla som na ňu a odhnívali korene. :mee:Presadila som ju do menšie a uvidím.
rozborova
17.02.10,13:36
baby mna asi ukameňujete :), ale mám tri orchidey už asi 3 roky totálne na ne kašlem, nepresadzam ich, polievam ked ma napadne, že sak ja mam kvety a stale kvitnu rastu im nove výhonky.... to zase ja nechapem ako je to možne ?
Moja dcéra tiež poleje až keď ju to napadne a ešte im aj vzdušné korene poodstrihuje,aby netrčali z kvetináča a kvitnú jej stále.
dominica
17.02.10,13:38
Ahojte, tak mne sa končene orchidky trochu prebúdzajú, rastú nové listy, nové stonky z púčikmi a dokonca mi ide asi nová kvetná stonka z kvetnej stonky, neviem presne určiť, čo to je, ale myslím, že keika to nebude. Hodila by som aj foto, ale muž upratoval PC a nejdú mi zmenšovať fotky a ani on nevie prečo...
V sobotu som kupovala v Tescu orchidku pre svokru k narodeninám a bola som peši a zrovna dosť fučalo, tak som sa kvôli svokre a teda hlavne kvetinke obetovala, vyzliekla si mikinu a obliekla kvetinku, všetci na mňa čumeli, že čo to robím a čo to nesiem, ale mne to bolo jedno, hlavne, že orchidke bolo teplúčko.
A v Kuaflande čo mali teraz akciu na to Dendrobko, tak tam mali také pekné, že celé biele, stred bordový a okraje listov bledúčko ružové - odolala som mu...momentálne mám pauzu
dominica
17.02.10,13:41
baby mna asi ukameňujete :), ale mám tri orchidey už asi 3 roky totálne na ne kašlem, nepresadzam ich, polievam ked ma napadne, že sak ja mam kvety a stale kvitnu rastu im nove výhonky.... to zase ja nechapem ako je to možne ?
tomu sa hovorí zákon schválnosti :D
lusielaL
17.02.10,13:41
Ahojte,dnes s mimoriadnou radostou idem na poradu,pozrite co som si priniesla z mesta,obr.1 cambrya-dala mi ju predavacka za 5eur,lebo mala odkvitnute dva kvietky.A cattleyke sa tiez velmi tesim.
Ivus44
17.02.10,13:42
Ahojte. Mojim orchidejkam sa prestava darit a neviem preco. Mam pocit, ze ich malo polievam, ze su suche a aj korienky mi schnu no popri tom mi cernaju srdiecka a spodne listy zo srdiecka zltnu a odpadavaju. preco? musim ich viac polievat ale bojim sa, ze sa im prihorsi
zmrzka333
17.02.10,13:56
Ahojte,dnes s mimoriadnou radostou idem na poradu,pozrite co som si priniesla z mesta,obr.1 cambrya-dala mi ju predavacka za 5eur,lebo mala odkvitnute dva kvietky.A cattleyke sa tiez velmi tesim.
su krasne, aj ja by som chela katleju ale neviem ju nikde zohnat. Nie ze by som pobehala cele mesto ale vsade kde som bola tak nemali:(
lusielaL
17.02.10,14:02
Ahojte. Mojim orchidejkam sa prestava darit a neviem preco. Mam pocit, ze ich malo polievam, ze su suche a aj korienky mi schnu no popri tom mi cernaju srdiecka a spodne listy zo srdiecka zltnu a odpadavaju. preco? musim ich viac polievat ale bojim sa, ze sa im prihorsi
Ivus,ak cerneju srdiecka je zle,polievat nie.Musis ich osetrit.Ja tie nahnivajuce casti zasypam skoricou a necham nejaky cas bez polievania aby sa zastavilo nahnivanie.
lusielaL
17.02.10,14:04
su krasne, aj ja by som chela katleju ale neviem ju nikde zohnat. Nie ze by som pobehala cele mesto ale vsade kde som bola tak nemali:(
Tuto mali v zahradnom centre,tak ak mas nejake na blizku,skus pozriet.
dominica
17.02.10,14:06
Ahojte,dnes s mimoriadnou radostou idem na poradu,pozrite co som si priniesla z mesta,obr.1 cambrya-dala mi ju predavacka za 5eur,lebo mala odkvitnute dva kvietky.A cattleyke sa tiez velmi tesim.
super kúpa
Zdenka175
17.02.10,14:17
Potešila ma kejka.:) Odsadila som ju v októbri a dnes rozkvitla šikulka.:)
Ivus44
17.02.10,14:38
Ivus,ak cerneju srdiecka je zle,polievat nie.Musis ich osetrit.Ja tie nahnivajuce casti zasypam skoricou a necham nejaky cas bez polievania aby sa zastavilo nahnivanie.
lenze tym, ze ich nepolievam mi usychaju korene teraz. normalne tak prachnaveju... jak prachovky..ze zostavaju korienky uschnute a dute. a to uz nie je dobre. mam makke korene a to podla mna preto, ze su malo poliate ale nechapem, preco mi listy odpadaju a cerneju srdiecka, ked vobec vela nepolievam. nemoze to byt tym, ze maju malo svetla alebo malo kysliku?
paulinkaZH
17.02.10,15:46
Ahote baby a zas Vas idem otravovat, dnes som bola svokre kontrolovat orchidee a nasla som jej dalsiu co ma odhnite korienky, prikladam aj foto..vsetky zhnite korienky som odstrihla a zasypala skoricou...a co s nou teraz? mam aj tu dat do sacku( to uz bude tretia) :( este tam ma jeden vzdusny koren zdravy tak neviem, som v koncoch..ale musim sa pochvalit svojimi krasavicami, este mi nekvitnu ale jedna (moja uplne prva) ma keik :) a ta druha ma novy vyhonok...aj to som vam odfotila ;) Dakujem vam za rady a sorry ze stale otravujem...
andersenka
17.02.10,16:02
Určite nič nepokazíš ak listy umyješ mydlovou vodou;)
a bude stačiť iba to? alebo bude potrebný aj nejaky chemic. alebo iný postrek?
lujza.j
17.02.10,16:27
lenze tym, ze ich nepolievam mi usychaju korene teraz. normalne tak prachnaveju... jak prachovky..ze zostavaju korienky uschnute a dute. a to uz nie je dobre. mam makke korene a to podla mna preto, ze su malo poliate ale nechapem, preco mi listy odpadaju a cerneju srdiecka, ked vobec vela nepolievam. nemoze to byt tym, ze maju malo svetla alebo malo kysliku?

srdiečka ti hnijú! býva to obvykle koniec orchidky, niekde si spravila chybu:( možno si dávala vysoko vodu do kochla pri polievaní, alebo si velmi rosila a voda zatiekla do srdiečka. ja som si vyrobila hnilobu srdiečka tým, že v zime som mala opretý list o okno, na tom sa vytvoril fľak ako po popálení, neskôr odpadol a nakoniec mi vypadlo srdiečko, ale moja je zachránená - mala zdravé korene tak zo spodu vyhnala novu orchidku.a tie hnilé- duté korene majú asi súvis s hnilými srdiečkami.
janka51
17.02.10,16:47
Ahojte,dnes s mimoriadnou radostou idem na poradu,pozrite co som si priniesla z mesta,obr.1 cambrya-dala mi ju predavacka za 5eur,lebo mala odkvitnute dva kvietky.A cattleyke sa tiez velmi tesim.

Zavidím ti krásne, ale z úprimného srdca ti želám nech sa ti držia a dlllllllho kvitnú.:):):)
janka51
17.02.10,16:55
Ahote baby a zas Vas idem otravovat, dnes som bola svokre kontrolovat orchidee a nasla som jej dalsiu co ma odhnite korienky, prikladam aj foto..vsetky zhnite korienky som odstrihla a zasypala skoricou...a co s nou teraz? mam aj tu dat do sacku( to uz bude tretia) :( este tam ma jeden vzdusny koren zdravy tak neviem, som v koncoch..ale musim sa pochvalit svojimi krasavicami, este mi nekvitnu ale jedna (moja uplne prva) ma keik :) a ta druha ma novy vyhonok...aj to som vam odfotila ;) Dakujem vam za rady a sorry ze stale otravujem...
pavlinka neviem čo ti poradia ostatné kočky ale ja by som ju zasadila.:confused:
Zdenka175
17.02.10,17:09
Ahote baby a zas Vas idem otravovat, dnes som bola svokre kontrolovat orchidee a nasla som jej dalsiu co ma odhnite korienky, prikladam aj foto..vsetky zhnite korienky som odstrihla a zasypala skoricou...a co s nou teraz? mam aj tu dat do sacku( to uz bude tretia) :( este tam ma jeden vzdusny koren zdravy tak neviem, som v koncoch..ale musim sa pochvalit svojimi krasavicami, este mi nekvitnu ale jedna (moja uplne prva) ma keik :) a ta druha ma novy vyhonok...aj to som vam odfotila ;) Dakujem vam za rady a sorry ze stale otravujem...
Ja by som zasadila
Ivus44
17.02.10,17:14
srdiečka ti hnijú! býva to obvykle koniec orchidky, niekde si spravila chybu:( možno si dávala vysoko vodu do kochla pri polievaní, alebo si velmi rosila a voda zatiekla do srdiečka. ja som si vyrobila hnilobu srdiečka tým, že v zime som mala opretý list o okno, na tom sa vytvoril fľak ako po popálení, neskôr odpadol a nakoniec mi vypadlo srdiečko, ale moja je zachránená - mala zdravé korene tak zo spodu vyhnala novu orchidku.a tie hnilé- duté korene majú asi súvis s hnilými srdiečkami.
Chybu pri polievani som neurobila na 100%, v zime nerosim. orchidee mam uz dlho a velmi sa im darilo (polievam stale rovnako), lenze boli premiestnene inde. Na zimu som ich musela dat do izby dalej od okna. Preto sa pytam, ci na to nemoze mat vplyv teplota alebo nedostatok svetla.
Ma-Ba
17.02.10,17:38
Ivus najlepšie by bolo foto. Vysušené korene - mohlo by to znamenať aj to, že sú zasolené, neprijímajú vodu a orchidka vlastne uschne. Ako často a čím hnojíš? A tie uhnité srdiečka bývajú takmer vždy voda + chlad. A teplota je dosť dôležitý faktor pri pestovaní orchideí. Phaly okolo 20 st. C.Koľko si mala stupňov v izbe? Ale teraz je v podstate jedno z čoho to je, teraz je dôležité čo s tým.
KittyS
17.02.10,18:03
a prečo má tie lístky také ľahnuté? ináč je krásna
lujza.j
17.02.10,18:19
Ivus najlepšie by bolo foto. Vysušené korene - mohlo by to znamenať aj to, že sú zasolené, neprijímajú vodu a orchidka vlastne uschne. Ako často a čím hnojíš? A tie uhnité srdiečka bývajú takmer vždy voda + chlad. A teplota je dosť dôležitý faktor pri pestovaní orchideí. Phaly okolo 20 st. C.Koľko si mala stupňov v izbe? Ale teraz je v podstate jedno z čoho to je, teraz je dôležité čo s tým.

Ma-Ba ja som teplotu ani neriešila, pretože teplo pre phale je samozrejmosťou. ozaj z čoho môžu byt zasolené?:confused:
lujza.j
17.02.10,18:23
Ahote baby a zas Vas idem otravovat, dnes som bola svokre kontrolovat orchidee a nasla som jej dalsiu co ma odhnite korienky, prikladam aj foto..vsetky zhnite korienky som odstrihla a zasypala skoricou...a co s nou teraz? mam aj tu dat do sacku( to uz bude tretia) :( este tam ma jeden vzdusny koren zdravy tak neviem, som v koncoch..ale musim sa pochvalit svojimi krasavicami, este mi nekvitnu ale jedna (moja uplne prva) ma keik :) a ta druha ma novy vyhonok...aj to som vam odfotila ;) Dakujem vam za rady a sorry ze stale otravujem...

keik je velmi pekný:--- želám nech má rýchlo korienky:)
Ma-Ba
17.02.10,18:40
Ma-Ba ja som teplotu ani neriešila, pretože teplo pre phale je samozrejmosťou. ozaj z čoho môžu byt zasolené?:confused:

Z hnojenia - klasické hnojivá, ktoré dostať v Baumaxe, alebo ak sa polieva vodou z vodovodu - dlhodobo.
zmrzka333
17.02.10,18:49
Ahote baby a zas Vas idem otravovat, dnes som bola svokre kontrolovat orchidee a nasla som jej dalsiu co ma odhnite korienky, prikladam aj foto..vsetky zhnite korienky som odstrihla a zasypala skoricou...a co s nou teraz? mam aj tu dat do sacku( to uz bude tretia) :( este tam ma jeden vzdusny koren zdravy tak neviem, som v koncoch..ale musim sa pochvalit svojimi krasavicami, este mi nekvitnu ale jedna (moja uplne prva) ma keik :) a ta druha ma novy vyhonok...aj to som vam odfotila ;) Dakujem vam za rady a sorry ze stale otravujem...
zasadit a pokus sa ten vzdusny koren zasadit do substratu ale pozor aby si ho nepolamala. Niektore pred zasadenim namocia korene na 15 minut do vody aby korene zmakli aby sa nepolamali ked ich bude vkladat do crepnika ale neviem ako teraz ked su zaskoricovane. Skus namocit len ten jeden do vody aby zmakol a tak ho opatrne daj do crepnika a zasad aj ten
lujza.j
17.02.10,18:56
Z hnojenia - klasické hnojivá, ktoré dostať v Baumaxe, alebo ak sa polieva vodou z vodovodu - dlhodobo.

čiže hnojivá, ktoré nie sú určené na orchidee? ja polievam vodou z vodovodu dlhodobo! nič podobné sa mi zatial neobjavilo:) a tiež dlhodobo nehnojím, zatial rastú a kvitnú, dokonca minulý týždeň mi jedna odkvitla, konček vyzerá že ešte hodí puky, ale už je aktívne aj spiace očko:--- takže opäť asi konštatujem, že je to individuálne.:)
lujza.j
17.02.10,19:04
dievčatá, ktoré dopadli na valentína tak ako ja, čiže bez orchid prírastku, tak ja som si dnes doplnila deficit zaokrúhlila som 39 phalov na 40. zatial bez foto, kúpila som si odkvitnutú malokvetú, že nie je mini ani normál, že tak midi za 2 eu. a už opäť ženie na kvitnutie.
Ma-Ba
17.02.10,19:25
čiže hnojivá, ktoré nie sú určené na orchidee? ja polievam vodou z vodovodu dlhodobo! nič podobné sa mi zatial neobjavilo:) a tiež dlhodobo nehnojím, zatial rastú a kvitnú, dokonca minulý týždeň mi jedna odkvitla, konček vyzerá že ešte hodí puky, ale už je aktívne aj spiace očko:--- takže opäť asi konštatujem, že je to individuálne.:)

Prepáč nevyjadrila som sa správne, hovoríme o orchideách, tak som myslela na hnojivá pre orchideje, hoci som to nenapísala. Tieto hnojivá pestovatelia nepovažujú za najvhodnejšie čo sa týka všetkých prvkov, ktoré orchideje majú dostať. Zalievanie vodou z vodovodu sa neodporúča, ale viackrát som čítala, že sa to tak robí. Ale to je vec, každého pestovateľa. Niektorí používajú dokonca konduktometre na meranie vodivosti a pH chvália si to, aby nepresolili substrát.
lujza.j
17.02.10,19:55
Prepáč nevyjadrila som sa správne, hovoríme o orchideách, tak som myslela na hnojivá pre orchideje, hoci som to nenapísala. Tieto hnojivá pestovatelia nepovažujú za najvhodnejšie čo sa týka všetkých prvkov, ktoré orchideje majú dostať. Zalievanie vodou z vodovodu sa neodporúča, ale viackrát som čítala, že sa to tak robí. Ale to je vec, každého pestovateľa. Niektorí používajú dokonca konduktometre na meranie vodivosti a pH chvália si to, aby nepresolili substrát.

viem,že voda z vodovodu nie je ok,:( tiež som najprv prevárala, potom som kupovala destilovanú vodu, ale pri tom množstve ktoré mám doma som nakoniec začala polievat z vodou z vodovodu. mala som jednu s hnilobou srdiečka bolo mi jej ľúto mala krásne korene tak som šetrila destilovanú a túto som polievala vodou z vodovodu ona nakoniec vyhnala novú phalu od spodku. tak som potom začala polievat všetky z vodou z vodovodu. keby som mala kde, alebo skôr ako zachytávat dažďovú vodu tak by som polievala tou:)
zmrzka333
17.02.10,20:34
Prepáč nevyjadrila som sa správne, hovoríme o orchideách, tak som myslela na hnojivá pre orchideje, hoci som to nenapísala. Tieto hnojivá pestovatelia nepovažujú za najvhodnejšie čo sa týka všetkých prvkov, ktoré orchideje majú dostať. Zalievanie vodou z vodovodu sa neodporúča, ale viackrát som čítala, že sa to tak robí. Ale to je vec, každého pestovateľa. Niektorí používajú dokonca konduktometre na meranie vodivosti a pH chvália si to, aby nepresolili substrát.
a ktore hnojivo je dobre na orchidky? kde sa da kupit? tiez mam z baumaxu
sayly
18.02.10,06:08
Ahote baby a zas Vas idem otravovat, dnes som bola svokre kontrolovat orchidee a nasla som jej dalsiu co ma odhnite korienky, prikladam aj foto..vsetky zhnite korienky som odstrihla a zasypala skoricou...a co s nou teraz? mam aj tu dat do sacku( to uz bude tretia) :( este tam ma jeden vzdusny koren zdravy tak neviem, som v koncoch..ale musim sa pochvalit svojimi krasavicami, este mi nekvitnu ale jedna (moja uplne prva) ma keik :) a ta druha ma novy vyhonok...aj to som vam odfotila ;) Dakujem vam za rady a sorry ze stale otravujem...


ja by som ju dala do sáčku, nezdá sa mi, že má dostatočné množstvo korienkov na zasadenie, ale urob ako uznáš za vhodne
Ma-Ba
18.02.10,06:56
lujza - to je problém viacerých, ktorí nemajú možnosť chytať dažďovú vodu.

zmrzka - mám teraz nové hnojivá z Čiech, ale sú dosť drahé tak ak budeš mať záujem napíšem Ti.
Wanda9
18.02.10,08:27
Ahojte, som tu u Vás nováčik a vidím, že mi určite poradíte :). Moja teraz ročná orchidea kvitla bez prestávky takmer trištvrte roka a pred Vianocami som myslela, že opäť začína. Miesto toho jej na stonke vyrástli listy, akoby nové rastlinky. Viete mi povedať, čo mám s nimi urobiť? Dajú sa zasadiť? Alebo ich mám radšej odstrániť, nech si kvietok oddýchne :confused:? Prikladám aj obrázok, ak sa podarí.
Ivus44
18.02.10,08:37
Ivus najlepšie by bolo foto. Vysušené korene - mohlo by to znamenať aj to, že sú zasolené, neprijímajú vodu a orchidka vlastne uschne. Ako často a čím hnojíš? A tie uhnité srdiečka bývajú takmer vždy voda + chlad. A teplota je dosť dôležitý faktor pri pestovaní orchideí. Phaly okolo 20 st. C.Koľko si mala stupňov v izbe? Ale teraz je v podstate jedno z čoho to je, teraz je dôležité čo s tým.
Ahoj Ma-Ba file:///C:/DOCUME%7E1/Ivuska/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gifKed som prisla zo Silvestrovskej chaty po tyzdni a nechala som polievanie na maminu(ale instrukcie mala), odvtedy mam problemy. Ked som prisla, odhnila mi prva orchidea a to som ju ja ani nepolievala. Tak som si myslela, ze su preliate, tak som ich ale dva tyzdne nepoliala. Potom som zacala normalne polievat a aj tak sa im nedari. V izbe mam vyse 26 stupnov a problem je aj v tom, ze maju malo svetla. Ale ja srdiecka odhnite nemam. Ono postupne to srdiecko aj spodne listy zltnu a potom sa tam objavia cierne flaky na srdieckach. Teraz v zime nehnojim, lebo vsetky mi oddychuju. Bojim sa, ze nevydrzia, kym ich budem moct prelozit na to miesto, kde sa im krasne darilo. Uz rozmyslam, ze ich radsej darujem Vam, poroznasam aby mi neuhynuli. Prisla som uz o 2. A o jednu taku, kde som mala dve kejky file:///C:/DOCUME%7E1/Ivuska/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif Co s tym? Pripajam foto.
Ivus44
18.02.10,08:40
Ahojte, som tu u Vás nováčik a vidím, že mi určite poradíte :). Moja teraz ročná orchidea kvitla bez prestávky takmer trištvrte roka a pred Vianocami som myslela, že opäť začína. Miesto toho jej na stonke vyrástli listy, akoby nové rastlinky. Viete mi povedať, čo mám s nimi urobiť? Dajú sa zasadiť? Alebo ich mám radšej odstrániť, nech si kvietok oddýchne :confused:? Prikladám aj obrázok, ak sa podarí.
Ahoj. Tie rastlinky urcite neodstranuj :) Spravne si to nazvala, su to nove rastlinky, volame to kejky. Vydrz, kym ti na tych rastlinkach narastu korienky. Aspon 3 - 5 korienkov okolo 5-7centimetrov dlhych a potom ich budes moct oddelit a samostatne zasadit :).
Ivus44
18.02.10,08:45
viem,že voda z vodovodu nie je ok,:( tiež som najprv prevárala, potom som kupovala destilovanú vodu, ale pri tom množstve ktoré mám doma som nakoniec začala polievat z vodou z vodovodu. mala som jednu s hnilobou srdiečka bolo mi jej ľúto mala krásne korene tak som šetrila destilovanú a túto som polievala vodou z vodovodu ona nakoniec vyhnala novú phalu od spodku. tak som potom začala polievat všetky z vodou z vodovodu. keby som mala kde, alebo skôr ako zachytávat dažďovú vodu tak by som polievala tou:)
Cisto destilovanou vodou polievat rastlinku nie je dobre. Ked mas tak vela rastliniek a neda sa toho tolko prevarat, tak neprevaraj. Napusti si tu vodu do nejakeho vacsieho sudka a nechaj si ju odstat. Odstata voda je vdzy lepsia ako priamo z vodovodu.
Ma-Ba
18.02.10,09:10
Ahoj Ma-Ba file:///C:/DOCUME%7E1/Ivuska/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gifKed som prisla zo Silvestrovskej chaty po tyzdni a nechala som polievanie na maminu(ale instrukcie mala), odvtedy mam problemy. Ked som prisla, odhnila mi prva orchidea a to som ju ja ani nepolievala. Tak som si myslela, ze su preliate, tak som ich ale dva tyzdne nepoliala. Potom som zacala normalne polievat a aj tak sa im nedari. V izbe mam vyse 26 stupnov a problem je aj v tom, ze maju malo svetla. Ale ja srdiecka odhnite nemam. Ono postupne to srdiecko aj spodne listy zltnu a potom sa tam objavia cierne flaky na srdieckach. Teraz v zime nehnojim, lebo vsetky mi oddychuju. Bojim sa, ze nevydrzia, kym ich budem moct prelozit na to miesto, kde sa im krasne darilo. Uz rozmyslam, ze ich radsej darujem Vam, poroznasam aby mi neuhynuli. Prisla som uz o 2. A o jednu taku, kde som mala dve kejky file:///C:/DOCUME%7E1/Ivuska/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif Co s tym? Pripajam foto.

Podľa foto sa to nezdá až také hrozné, aj korene zdajú sa aspoň zvrchu v poriadku. Ešte ma napadlo, či nepustila na ne studený vzduch, či trošku neprimrzli.
Ivus44
18.02.10,09:25
Podľa foto sa to nezdá až také hrozné, aj korene zdajú sa aspoň zvrchu v poriadku. Ešte ma napadlo, či nepustila na ne studený vzduch, či trošku neprimrzli.
Nie nie, neprimrzli :) Ukazem este foto blizsie. Tam je vidno ako mi vyrastal novy listok a zrazu ocernel a aj tie dute korienky take. Ako polovicu korenov mam este fajn, no tie najspodnejsie su take zvraskavene.
Wanda9
18.02.10,09:57
Ahoj. Tie rastlinky urcite neodstranuj :) Spravne si to nazvala, su to nove rastlinky, volame to kejky. Vydrz, kym ti na tych rastlinkach narastu korienky. Aspon 3 - 5 korienkov okolo 5-7centimetrov dlhych a potom ich budes moct oddelit a samostatne zasadit :).

Dakujem moc za odpoved. Chcela som aj ocenit, ale ze sa neda :rolleyes:. Uz sa tesim na moje zahradnicke pokusy s novymi rastlinkami. A ako dlho to asi trva, kym vyrastu korienky? Mam sa o moju kvetinku teraz aj specialne starat, ked uz bude mama :)?
Ma-Ba
18.02.10,11:05
Ivus - ja by som orchidku vybrala z kvetináča, premyla riadne korene, odstránila všetko čo tam nemá byť, zasadila do malého kvetináča a do dobrého substrátu, čierny stred a každý pochybný fliačik zasypala by som Endiaron mám dobré skúsenosti s ním. Možno dievčatá poradia niečo viac. Fakt Ti prajem, aby sa Ti ich podarilo zachrániť.

Ivus - ešte otázka, kedy si ich naposledy presádzala. Všimni si ten substrát je na ňom vyzrážaný biely povlak, a zdá sa mi to aj na koreňoch. Čím polievaš ? A okrem toho je dôležitý pohyb vzduchu, máš tam naozaj teplo na noc by sa mala teplota trochu znížiť.
infinityfx21
18.02.10,11:53
Ahojte som tu nová.Mám Phalaenopsis,krásne kvitla,ale potom začali opadávat kvety.Švagriná mi poradila že ju mám odstrihnút,tak som urobila a čakám čo urobí.Ale skor ma znepokojujú biele škvrny v črepníku,snád to nie je nejaká pliesen.Je to iba na tej kore,nie na korenoch.Čo som pozerala v baumaxe orchidee,tie mali čisté črepníky.Je to normálne?
Ivus44
18.02.10,12:21
Ivus - ja by som orchidku vybrala z kvetináča, premyla riadne korene, odstránila všetko čo tam nemá byť, zasadila do malého kvetináča a do dobrého substrátu, čierny stred a každý pochybný fliačik zasypala by som Endiaron mám dobré skúsenosti s ním. Možno dievčatá poradia niečo viac. Fakt Ti prajem, aby sa Ti ich podarilo zachrániť.

Ivus - ešte otázka, kedy si ich naposledy presádzala. Všimni si ten substrát je na ňom vyzrážaný biely povlak, a zdá sa mi to aj na koreňoch. Čím polievaš ? A okrem toho je dôležitý pohyb vzduchu, máš tam naozaj teplo na noc by sa mala teplota trochu znížiť.
Tu konkretnu orchideu nemam ani rok,cize som nepresadzala. Polievam prevarenou vodou. Ten povlak bude vapnik, nakolko mame velmi tvrdu vodu. V noci vobec nemaju chladnejsie, je tu stale teplo. A vetram par raz do dna v izbe.
Ivus44
18.02.10,12:24
Dakujem moc za odpoved. Chcela som aj ocenit, ale ze sa neda :rolleyes:. Uz sa tesim na moje zahradnicke pokusy s novymi rastlinkami. A ako dlho to asi trva, kym vyrastu korienky? Mam sa o moju kvetinku teraz aj specialne starat, ked uz bude mama :)?
Zlateee, ze mama :) To je velmi individualne, kedy ti korienky dorastu. A nevyzaduje ziadnu specialnu starostlivost.
lusielaL
18.02.10,14:10
Ahojte som tu nová.Mám Phalaenopsis,krásne kvitla,ale potom začali opadávat kvety.Švagriná mi poradila že ju mám odstrihnút,tak som urobila a čakám čo urobí.Ale skor ma znepokojujú biele škvrny v črepníku,snád to nie je nejaká pliesen.Je to iba na tej kore,nie na korenoch.Čo som pozerala v baumaxe orchidee,tie mali čisté črepníky.Je to normálne?
Ahoj infinity,vitaj medzi nami.To biele na kore moze byt od vody-ako spominaju aj dievcata v aktualnych prispevkoch.Nachadza sa to aj u mojich,nerobim s tym nic.Ja polievam dazdovou vodou alebo teraz roztopenym snehom,viem ale ze vsetky taku moznost nemate.Ak mas cas polistuj si tu v prispevkoch a dozvies sa vela okolo pestovania.A samozrejme sa tesime na cerstve spravy ako sa Ti dari.
lujza.j
18.02.10,15:00
Ahojte, som tu u Vás nováčik a vidím, že mi určite poradíte :). Moja teraz ročná orchidea kvitla bez prestávky takmer trištvrte roka a pred Vianocami som myslela, že opäť začína. Miesto toho jej na stonke vyrástli listy, akoby nové rastlinky. Viete mi povedať, čo mám s nimi urobiť? Dajú sa zasadiť? Alebo ich mám radšej odstrániť, nech si kvietok oddýchne :confused:? Prikladám aj obrázok, ak sa podarí.

wandi skús najst moje staršie príspevky, mám tam aj foto mojich miminiek-keikov:)
lujza.j
18.02.10,15:11
lujza - to je problém viacerých, ktorí nemajú možnosť chytať dažďovú vodu.

zmrzka - mám teraz nové hnojivá z Čiech, ale sú dosť drahé tak ak budeš mať záujem napíšem Ti.

Ma-Ba ak sa dá napíš názov hnojiva, tiež mám doma české, ale kedy začnem opät hnojit tak to neviem. :( nehnojím cca, 1 rok
milka 60
18.02.10,17:02
Ahoj infinity,vitaj medzi nami.To biele na kore moze byt od vody-ako spominaju aj dievcata v aktualnych prispevkoch.Nachadza sa to aj u mojich,nerobim s tym nic.Ja polievam dazdovou vodou alebo teraz roztopenym snehom,viem ale ze vsetky taku moznost nemate.Ak mas cas polistuj si tu v prispevkoch a dozvies sa vela okolo pestovania.A samozrejme sa tesime na cerstve spravy ako sa Ti dari.
Pripájam sa a vitaj medzi nami:):):)
Ma-Ba
19.02.10,03:48
Ma-Ba ak sa dá napíš názov hnojiva, tiež mám doma české, ale kedy začnem opät hnojit tak to neviem. :( nehnojím cca,
1 rok

Hnojivo ATAMI B cuz zložka A a B, pre vyzretie rastlín a násadu kvetov je ATAMI PK 13-14.
Wanda9
19.02.10,08:29
wandi skús najst moje staršie príspevky, mám tam aj foto mojich miminiek-keikov:)
Vdaka, pozrela som aj obrazky, aj vcera mi uz poradili, takze sa tesim. Pekny den :-)
milka 60
19.02.10,11:31
Prosím ako sa pestuje Ludisia discolor? dakujem:)
beba13
19.02.10,12:01
já ju pestujem tak ako ostatné orchidejky, ale že vraj môže byť aj v normalnej zemine,
infinityfx21
19.02.10,12:43
Ahoj infinity,vitaj medzi nami.To biele na kore moze byt od vody-ako spominaju aj dievcata v aktualnych prispevkoch.Nachadza sa to aj u mojich,nerobim s tym nic.Ja polievam dazdovou vodou alebo teraz roztopenym snehom,viem ale ze vsetky taku moznost nemate.Ak mas cas polistuj si tu v prispevkoch a dozvies sa vela okolo pestovania.A samozrejme sa tesime na cerstve spravy ako sa Ti dari.
Dakujem velmi pekne.Ja som sa už obávala,je to moja vytúžená rastlinka.Ak budem vediet ako pridať fotky,tak pridám ako krásne kvitla.Dúfam že sa časom dočkám aj druhých kvietkov.
infinityfx21
19.02.10,12:44
Pripájam sa a vitaj medzi nami:):):)
Dakujem krásne.
lusielaL
19.02.10,12:45
já ju pestujem tak ako ostatné orchidejky, ale že vraj môže byť aj v normalnej zemine,
Presnejsie v tej jemnej urcenej na orchidee.
krater
19.02.10,14:52
Kedze orchidky prevazne rosim rozhodla som sa ich aj ponamacat aby sa poriadne napili dnes vecer sa chystam potriet im listy tym pivom lebo su sice krasne ale listy sa mi zdaju nejake neduzive ;)
Pripajam kupkanie mojich krasok ;)
milka 60
19.02.10,17:52
Úchvatné krásky:):):):):)
infinityfx21
19.02.10,18:58
A toto je moja kráska.A takto mi kvitol aj kaktusík.
zmrzka333
19.02.10,19:14
A toto je moja kráska.A takto mi kvitol aj kaktusík.
Ta je ale prekrasna biela s fialovym nadychom - nadherna keby som taku nasla hned ju beriem
lujza.j
19.02.10,20:32
Hnojivo ATAMI B cuz zložka A a B, pre vyzretie rastlín a násadu kvetov je ATAMI PK 13-14.
Ma-Ba ďakujem :)
ra.cermak
20.02.10,11:58
pro zlepšení nálady
ra.cermak
20.02.10,11:59
ještě
ra.cermak
20.02.10,12:00
poslední
milka 60
20.02.10,13:03
pro zlepšení nálady
to nie je tvoja parketa:D:D:D
milka 60
20.02.10,13:07
ještě
sú prekrásne :):)najmä to biele dendro aksa nemýlim??? pochvál pani, že má krásne orchidky
lusielaL
20.02.10,13:08
Milka neber mu radost a chut.:D.Radek,malo kedy,ale trafis presne.Pozdravuj manzelku.;):):---
infinityfx21
20.02.10,13:15
Dakujem.
zmrzka333
20.02.10,13:20
ještě
take iste biele dendrobko mam aj ja. Ale mne uz odkvita
dominica
20.02.10,13:34
ahojte, tak ja som tu zase dlho nebola :-(
ale kvetinky sa trošku rozobrali...
obr. 1,2,3, nové výhonky na dedrobku nobile
obr. 4 práve odkvitá, ale už má ďalšie púčiky, tak ma potešila
obr. 5 nový výhon na Zygopetale
no a ďalšia poteší tiež onedlho kvetmi, ďalšia potešila novými listami a posledná je neviem čo, myslím si, že kvetná stonka, ale nikdy mi nič takto ešte nerástlo, tak len tipujem...
ra.cermak
20.02.10,13:40
s mne Milko prozradila ale holky dík za pochvalu vyřídím
dominica
20.02.10,14:48
a predchvíľu som si všimla toto, akurát na dvoch stonkách odkvitla a už jej narástla ďalšia, juj sa teším...
na 2 fotke sú hore stonky čo odkvitajú a dole je nová stonka
milka 60
20.02.10,15:48
Dominica niet čo dodať -supper
veva..
20.02.10,16:09
Aj jeden kvietok poteší. :)
lusielaL
20.02.10,16:23
Aj jeden kvietok poteší. :)
Ako vidno bude ich este viac,pekne.
dominica
20.02.10,17:11
Dominica niet čo dodať -supper
ďakujem Milka, som rada, že aspoň niečo, pretože túto zimu mi nejako nekvitnú a ak áno, tak len málo kvetov, ktoré dlho nevydržia a takto aspoň viem, že sa im darí...
janakova29
20.02.10,17:23
Dominica, dobrý nápad napísať si farbu orchideí na kochlík:)
dominica
20.02.10,17:43
Dominica, dobrý nápad napísať si farbu orchideí na kochlík:)
už ich treba značiť, lebo kto by si ich pamatal, keď sú odkvitnuté...
Rozalka
20.02.10,17:57
Pridávam aj ja obrázok krásnych kvietkov, :mee: bohužiaľ, nie sú moje, ale sa teším z pestovateľských úspechov môjho mladého kolegu v práci.
janka51
20.02.10,18:50
Pridávam aj ja obrázok krásnych kvietkov, :mee: bohužiaľ, nie sú moje, ale sa teším z pestovateľských úspechov môjho mladého kolegu v práci.
Rozalka krásne to je dôkaz že aj muži majú srdce pre tieto krásky:) pozdrav kolegu nech sa mu držia a čo najdlhšie ho tešia tými krásnymi kvetmi.
lujza.j
20.02.10,18:58
ještě

tak toto je terapia na zlú náladu, krásny zážitok! :):):)
ra.cermak
20.02.10,19:32
děkuji moc je to potřeba už ať je jaro
privát
20.02.10,21:00
a toto sú moje krasotiny, ktorým sa teším, ale aj smútim za jednou.
Tie dvojičky-zprava je moja a tá zľava (ak pamätáte) nedávno omrznutá maminina (myslela som, že sa púčiky nikdy neotvoria) a aha.
Druhý a tretí obrázok-môžem je asi zahodiť do koša, tak krásne sa spamätala sáčkovou metódou (minule som sa chválila), dala som ju blízko ku oknu a chytilo ju-omrzla (cez tie mrazy). Čo vy na to, celá je vyschnutá, asi z nej nič, že?
A tá veľká fialová kvitne od samého júla (v obchode im musela ešte dlhšie pred). Nechce sa vzdať, na končekoch vždy vypustí nejaký ten nový puk.
janka51
20.02.10,21:43
a toto sú moje krasotiny, ktorým sa teším, ale aj smútim za jednou.
Tie dvojičky-zprava je moja a tá zľava (ak pamätáte) nedávno omrznutá maminina (myslela som, že sa púčiky nikdy neotvoria) a aha.
Druhý a tretí obrázok-môžem je asi zahodiť do koša, tak krásne sa spamätala sáčkovou metódou (minule som sa chválila), dala som ju blízko ku oknu a chytilo ju-omrzla (cez tie mrazy). Čo vy na to, celá je vyschnutá, asi z nej nič, že?
A tá veľká fialová kvitne od samého júla (v obchode im musela ešte dlhšie pred). Nechce sa vzdať, na končekoch vždy vypustí nejaký ten nový puk.
Tie dve sú krásne isto ako dvojičky, tu jednu podľa mňa vzkriesi už len zázrak a ta fialova neviem či to všetky majú takú životnosť, ale mám tiež tej istej farby a taktiež mi robí radosť už od augusta:--- Prajem ti nech aj naďalej máš z nich len samu radosť.;)
alenad
21.02.10,08:37
Pekný deň prajem milé pestovateľky. Prosím, určili by ste mi druh tejto orchidejky? V Baumaxe jej pridelili názov Orchidea mix. Rada by som vedela, ako ju pestovať, no bez názvu netuším, čo hľadať. Ďakujem.
zuzkahris
21.02.10,13:43
Moje práve kvitnúce slniečka :)
rozborova
21.02.10,13:47
Pekný deň prajem milé pestovateľky. Prosím, určili by ste mi druh tejto orchidejky? V Baumaxe jej pridelili názov Orchidea mix. Rada by som vedela, ako ju pestovať, no bez názvu netuším, čo hľadať. Ďakujem.
Mohla by to byť Miltonia,ale sú tu skúsenejšie dievčatá,ktoré budú vedieť.
zuzkahris
21.02.10,13:49
Pekný deň prajem milé pestovateľky. Prosím, určili by ste mi druh tejto orchidejky? V Baumaxe jej pridelili názov Orchidea mix. Rada by som vedela, ako ju pestovať, no bez názvu netuším, čo hľadať. Ďakujem.

Ahoj, no ja niesom až taký odborník na orchidejky, ale myslím, že je to Miltonia, veď uvidíme, čo povedia ostatní, ale je nádherná !!!
janakova29
21.02.10,14:24
Moje práve kvitnúce slniečka :)

Sú nádherné a isto rozžiaria byt. Konečne aj na oblohe sa dnes ukázalo slniečko:)
milka 60
21.02.10,14:41
Je to miltoniopsis-miltonia je teplomilná a nemá rada letnenie vonku , miltoniopsis je temperovana a v lete je rada vonku
milka 60
21.02.10,14:43
Moje práve kvitnúce slniečka :)
Zuzi pekné:):) slniečka, nech dlllho svietia
alenad
21.02.10,14:50
Takže po Vašich radách, som sa zamerala na Miltonie a asi som našla správny názov - Miltoniopsis ( sirôtková orchidea). Máte niekto skúsenosti s jej pestovaním?
jajax
21.02.10,15:02
mojim phalam sa celu zimu nedarilo:(dokonca som sa musela s niekolkymi rozlucit:mee:tak si viete predstavit moju radost ked som vcera pri polievani objavila malinky novy listocek:---dufam ze im zacinaju lepsie casy:)
zuzkahris
21.02.10,15:37
Ďakujem pekne všetkým za pochvaly :), a jajax, určite sa začínajú lepšie časy, čím ďalej tým viac bude na naše krásky svietiť slniečko a hneď s radosťou začnú vyháňať lístočky a nové korienky :)