ra.cermak
21.02.10,19:17
Zuzko nádhera
lujza.j
21.02.10,19:11
ani neviem kedy naposledy kvitla, aby to neprehnala tak dala až dva kvietky:( lepšie ako nič:):):)
ra.cermak
21.02.10,20:14
Holky moc pěkně vám to kvete
Dianka2401
21.02.10,20:18
ahojte baby, mate vsteky moc krasne kvietky, ja som tu este nova, mam 5 orchidei, 4 phaly a jednu cambriu, pokusim sa cim skor dat aj obrazky, teraz mi kvitnu dve phaly :) tak sa z nich tesim :D
truch
21.02.10,20:29
Dievčatá, ja Vám závidím:):)
Vaše orchidee krásne kvitnú.Moje nechcú:confused: Vždy si kúpim pekné, rozkvitnuté a keď odkvitnú, dám ich do mojej izby a kúpim do obývačky nové.
Menila som im miesto, rosím, prihnojujem a nič. Svokre som kúpila takú istú ako sebe,jej už kvitne tretíkrát, ani sa o ňu nestará. Neviem čo robím zle,ale je mi to ľúto, keď kvitli boli krásne. Asi ich odnesiem ku svokre a keď rozkvitnú vezmem si ich späť:---
giovanna1
21.02.10,21:09
O čo menšia - o to milšia... Táto malinká kráska mi pribudla / na Valentína/, takže "už" mám dve. Celkom im to ladí, nie? A teším sa na deň žien ... manžel je poučený, celkom naklonený takýmto darčekom, tak už len nájsť niečo pekné.
Keď pozerám na fotky, ktoré tu dávate - ktokoľvek z vás, naozaj máte doma nádheru. Obdivuhodné.
Zdenka175
22.02.10,04:46
Dievčatá, ja Vám závidím:):)
Vaše orchidee krásne kvitnú.Moje nechcú:confused: Vždy si kúpim pekné, rozkvitnuté a keď odkvitnú, dám ich do mojej izby a kúpim do obývačky nové.
Menila som im miesto, rosím, prihnojujem a nič. Svokre som kúpila takú istú ako sebe,jej už kvitne tretíkrát, ani sa o ňu nestará. Neviem čo robím zle,ale je mi to ľúto, keď kvitli boli krásne. Asi ich odnesiem ku svokre a keď rozkvitnú vezmem si ich späť:---
No to býva zákon schváľnosti s tým kvitnutím. Skús nerosiť, menej hnojiť a trochu znížiť teplotu, je to dobre pre tvorbu pukov.
sayly
22.02.10,10:24
Dievčatá, ja Vám závidím:):)
Vaše orchidee krásne kvitnú.Moje nechcú:confused: Vždy si kúpim pekné, rozkvitnuté a keď odkvitnú, dám ich do mojej izby a kúpim do obývačky nové.
Menila som im miesto, rosím, prihnojujem a nič. Svokre som kúpila takú istú ako sebe,jej už kvitne tretíkrát, ani sa o ňu nestará. Neviem čo robím zle,ale je mi to ľúto, keď kvitli boli krásne. Asi ich odnesiem ku svokre a keď rozkvitnú vezmem si ich späť:---

urob im obdobie kľudu so zníženou teplotou,ale len ak nekvitnú, nerastie im ani list, tak ich nehnoj, cez zimu to tak býva, taktiež menej vody treba, moc ich nepremiestňuj, daj ich na jedno miesto, orchideiky nemajú v láske premiestňovanie, najlepšie je umiestniť ich na východné okno, alebo juhozápadné. mojim sa darí najlepšie tam, ja by som určite nerosila, nemám s tým dobrú skúsenosť a hlavne veľkú dávku trpezlivosti, to pri ich pestovaní treba najviac
lusielaL
22.02.10,10:28
Ahoj Dianka,ja mam po tejto zime dobru skusenost s vychodnym oknom,na Velku noc by to uz mohlo byt pekne.Neboj,aj Tvoje sa rozhybu,mam niektore co nekvitli u mna od odkvitnutia vobec a niektore kvitnu s prestavkou dokola.A podmienky maju skoro rovnake.
umb
22.02.10,10:39
Dobrý deň,
Chcela by som Vás poprosiť ako správne postupovať pri sáčkovej metóde.
truch
22.02.10,10:46
urob im obdobie kľudu so zníženou teplotou,ale len ak nekvitnú, nerastie im ani list, tak ich nehnoj, cez zimu to tak býva, taktiež menej vody treba, moc ich nepremiestňuj, daj ich na jedno miesto, orchideiky nemajú v láske premiestňovanie, najlepšie je umiestniť ich na východné okno, alebo juhozápadné. mojim sa darí najlepšie tam, ja by som určite nerosila, nemám s tým dobrú skúsenosť a hlavne veľkú dávku trpezlivosti, to pri ich pestovaní treba najviac
Sayly, ďakujem za rady, skúsim. Teraz som ich dala na východné okno, problém je, že mám iba jedno okno na východ, ostatné len sever a juh. Teplotu mám cez deň okolo 21 stupňov, v noci okolo 18. Skúsim ich na jar dať do zimnej záhrady, tá je síce na juh, ale tienia ju stromy, tak tam nie je príliš teplo. Teraz tam nekúrime, je tam okolo nuly, tak tam mám len kaméliu a sandevilu. Mám tých odkvitnutých orchidei až 8, boli nádherné, a listy majú zdravé, tak dúfam, že sa pošťastí a zakvitnú. Dáša
dominica
22.02.10,12:38
Ahojte dievčence, krásne vám to všetko kvitne a tak ako to teší vás, tak potešili fotky tej nádery aj mňa :)
zuzkahris - ty si tuším dával tak viacej fotiek, ty ich máš také zvláštne, zaujímavé, zaujali ma ;)
milka 60
22.02.10,12:57
Takže po Vašich radách, som sa zamerala na Miltonie a asi som našla správny názov - Miltoniopsis ( sirôtková orchidea). Máte niekto skúsenosti s jej pestovaním?
http://forum.abecedazahrady.cz/viewtopic.php?f=110&t=1069815&sid=fbe560e5d95013888ec08ce59032e8db
skús túto stranku
a eštehttp://prateleorchideji.xforum.cz/viewtopic.php?f=5&t=17
zuzkahris
22.02.10,14:35
Ahojte dievčence, krásne vám to všetko kvitne a tak ako to teší vás, tak potešili fotky tej nádery aj mňa :)
zuzkahris - ty si tuším dával tak viacej fotiek, ty ich máš také zvláštne, zaujímavé, zaujali ma ;)

Ďakujem pekne, aj mne sa veľmi páčia, všetky orchidejky, už sa bojím niekde ísť, aby som nejakú nekúpila, ale ako som spomínala ideme na výstavu, takže určite pribudnú prírastky :)
privát
22.02.10,15:14
Dobrý deň,
Chcela by som Vás poprosiť ako správne postupovať pri sáčkovej metóde.
naštuduj si o tom str.83 príspevok č.824 a dobré by bolo (keď bude čas) ostatné príspevky na tejto porade.
mata10
22.02.10,17:54
zuzkahris
22.02.10,18:28
Dievčatá po takom to túžimhttp://www.pluska.sk/images/gallery/zahradkar/2010/02/zahrada134.jpg
Maťka ja tiež :)
alenad
23.02.10,07:29
janka51
23.02.10,08:04
Dievčatá po takom to túžimhttp://www.pluska.sk/images/gallery/zahradkar/2010/02/zahrada134.jpg
Maťka nie si sama minule ju mali u nás v kvetinárstve a do dnes banujem že som ju nekupíla.
Ma-Ba
23.02.10,08:05
Dievčatá po takom to túžimhttp://www.pluska.sk/images/gallery/zahradkar/2010/02/zahrada134.jpg Je krásny, ja sa "zatiaľ" musím uspokojiť s týmto. Vykvitá z druhej ružice tak som celá nadšená, pretože odkvitol cca pred 2 mesiacmi.
Ma-Ba
23.02.10,08:07
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
lenus
23.02.10,08:21
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
aj ja by som chcela narazit na taky vypredaj :) ta farba fakt hned zaujme. asi to bude moj novy ciel hladania popri tom ruzovom cymbidku, co si prednedavnom niektora z vas kupila (na jednej stranke som nasla, ze sa vola cymbidium 'Allison')
janka51
23.02.10,10:56
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
Je krásna. Čo viac sa dá k takej krásavici povedať?:---Nech sa Ti drží.
jajax
23.02.10,14:06
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
je prekrasna.ta farba nema chybu:---
jajax
23.02.10,14:08
Ma-Ba ty mas nadanie pre zaujimave zabery:Dneviem ci si si vsimla ale ten stromcek v pozadi vyzera ako by patril k tej orchodei;)
ra.cermak
23.02.10,14:26
Maba super fotky nádherné orchideje se pozná odborník ...
rozborova
23.02.10,14:38
Dve princezné sa usmiali a tri sa prebudili.
janka.koc
23.02.10,15:26
ja mam tiez jednu novu.. bola valentinska..
dominica
23.02.10,15:43
Ďakujem pekne, aj mne sa veľmi páčia, všetky orchidejky, už sa bojím niekde ísť, aby som nejakú nekúpila, ale ako som spomínala ideme na výstavu, takže určite pribudnú prírastky :)
Tak na výstavu by som rada išla aj ja, ale to môžem len snívať...
A už som dosť dávno nebola v Baumaxe, nejako ma to tam ťahá, len viem, že nemôžem nič kupovať, lebo nie je kam dávať...teším sa na vačší byt, ale ani ten netuším, kedy bude...

A posledne som sa rozhodla, že ak si niečo kúpim, tak to bude klasická phala, nejaká zaujímavá farba, lebo aj Dendrobko nobile, aj Zygopetalum, aj Dendr. phalaenopsis a ešte aj Berry oda čo mám kvitnú moc krátko a síce tešia, ale krátko...
dominica
23.02.10,15:44
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.
božské :)
dominica
23.02.10,15:45
ja mam tiez jednu novu.. bola valentinska..
zaujímavé farby :)
Dianka2401
23.02.10,15:54
Ma-Ba, krasna je ta orchidka, aj ja by som chcela :o
aksunan13
23.02.10,15:56
Pekný podvečer!

Aj ja Vás chcem poprosiť o radu, mojej orchidey opadali všetky kvietky a asi po mesiaci sa všetky vidieteľné korene zmenili z krásnych hrubých zelených na nejaké hnedé zčurčené. Tak som dnes neváhala, že kuknem čo sa deje. Celú som ju vybrala z kvetináča a čo som nenašla. Skoro všetky korene boli zhnité! Zostali len 3 ako tak zdravé (na fotke vyznačené červenými šípkami). Substrát bol vlhký a to bola naposledy poliata pred 2 týždňami... Tak som prebrala tú "kôru" (skôr hlinu) a povyberala len tie veľké kúsky kôry. Zasadila som ju znova do týchto väčších kusov a asi ju ešte týždeň radšej nepolejem. Vzdušné korene (na fotke vyznačené žltou) som nechala nad kôrou tak ako to mala aj pred tým.
1) Poraďte, čo mám s ňou ďalej robiť?

2) Či som urobila dobre, alebo som s ňou nemala radšej hýbať?

3) Ako často ju teda poliať? (Pretože ja som ju polievala až vtedy ked sa mi zdali korene také polosuché, možno tak medzi každým polievaním 1 a pol týždňa)

4) Je 18 -20 °C málo v izbe)

5) Nerobím niečo zlé? Pretože už jedna orchidea mi kvôli zhnitým koreňom zhynula)

Odfotila som Vám aj ten substrát.
Vopred moc ďakujem, dúfam, že mi niekto poradíte, lebo ja už neviem, čo mám robiť a orchidey-e sa mi hrozne páčia, len im sa akosi nepáči u mňa.
Dianka2401
23.02.10,16:18
tie na prvych troch je mi uz vlastne kvitnutie, po roku, a ta na poslednej mi kvitne doma uz asi mesiac, dostala som ju na narodky
lusielaL
23.02.10,16:25
Ahoj aksunan,dobre si urobila ze si ju vybrala.Ja postupujem v takychto pripadoch takto:Zhnite korene odstrihnem,vidim ze Tvoja ma dost krasnych korenov,tie si mala zasadit do substratu.Dobre si ho prebrala,a teraz naozaj nemusis poliat.Listy mozno zmäknu,ale nevyberaj ju,mala by sa casom spamätat.Ja robim okolo spodku kvetinaca horucim klincom dierky aby substrat a korene mohli dychat a prirodzene presychat.
Dianka2401
23.02.10,16:26
a tie na prvych dvoch su mamine, a na tretej je moja co mi uz viac ako rok nechce kvitnut
milka 60
23.02.10,16:26
Ma- Ba, rozborova , janka, krásna potech oka:):)
lusielaL
23.02.10,16:29
Dianka,mas to tam ako v botanickej-ten treti obrazok,pekne sa staras.
Ma-Ba
23.02.10,16:36
Cambria ďakuje všetkým za pochvalu a ja dúfam, že nás ešte poteší kvetom.

aksunan - myslím si, že si to urobila celkom dobre, až na to, ak som správne pochopila do substrátu si vrátila tie staré a dobré korene si nechala nad substrátom. Všetko zhnité musí ísť preč , rezné rany zasypať rozdrveným gril. uhlím. Dobré korene treba zasadiť v tomto prípade do substrátu. Treba použiť menší kvetináč, nejaký kelímok, alebo spodok z pet fľaše, aby korene boli skôr natlačené. Pretože vo veľkom kvetináči substrát horšie preschne a môže sa stať, že Ti budú hniť ďalej.
Polievala si podľa zásady, teplota je celkom vyhovujúca.
Ja si myslím, že chyba je v substráte, pretože ak nevyschne cca za 7 dní, korene sú dlho vo vlhku a odhnijú. Iný dôvod nevidím.
Dobre si urobila, že si ju presadila. Do substrátu na dno kvetináča je dobré dať drenáž - napr. narezané korkové zátky, gril. uhlie nalámané na kúsky a aj pomedzi substrát, cocochips.
A ešte jedna vec, ktorá sa málo spomína možno to všetky robíme, ale orchidey potrebujú prúdiaci vzduch.
Teda svetlo, teplo, zálievku a prúdiaci vzduch. Odporúča sa zaobstarať si malý ventilátor. Myslím si, že toto býva dosť častou príčinou chorôb orchideí.
Dianka2401
23.02.10,16:37
lusiela dakujem, ale o tu cambriu sa asi nestaram dobre, lebo mi uz viac ako rok nekvitne, darmo je popri okne, aj ju rosim kazdy den a nic, mozno by ju bolo treba rozsadit, lebo tych hluz je tam viac, asi 7
aksunan13
23.02.10,16:40
Som rada, že sa mi niekto tak rýchlo ozval :o)
Ja som tie zhnité neodstrihla, ale tak ešte ich odstránim, aby zbytočne nezahnívali ďalej. Vzdušné asi radšej nechám tak, pretože sú všelijako prepletené a dosť tvrdé asi by som ich polámala keby som sa ich snašila zasadiť. Alebo radšej sa mám posnažiť dať ich tieť do substrátu?
Do kvetináča urobím ešte dierky aj ked nejaké škáročky tam sú. A skúsim ju dať do menšieho kvetináča teda.


Kedy ju mám asi poliať?
A čo teplota?
lusielaL
23.02.10,16:44
Dianka,ja som v pestovani cambrie tiez len zaciatocnik,mam dve ale mojim pricinenim tiez este nekvitli.Odporuca sa ju dat v lete von,to som urobila,aj ma nove vyhony,tak dufam ze tento rok sa dockam.V jej pestovani Ti moze poradit Ma-Ba,tymto ju vyzyvam;),radila aj mne.Drzim palce.
lusielaL
23.02.10,16:49
Som rada, že sa mi niekto tak rýchlo ozval :o)
Ja som tie zhnité neodstrihla, ale tak ešte ich odstránim, aby zbytočne nezahnívali ďalej. Vzdušné asi radšej nechám tak, pretože sú všelijako prepletené a asi by som ich polámala keby som sa ich znašila zasadiť.
Do kvetináča urobím ešte pár dierok, aj ked nejaké škáročky tam sú.

Kedy ju mám asi poliať?
A čo teplota?
Dobre Ti radime:):),zasad tie dobre korene,neboj sa toho,opatrne ich tam dostanes,polej ked sa Ti bude zdat preschnuta,mozno aj vyse tyzdna by som pockala.Teplotu znesie aj vyssiu,lebo taka premokrena plus chlad,moze byt jej na skodu.
Ma-Ba
23.02.10,16:52
No čo už... lusi - výzvu treba prijať, že.
Cambria sa môže letniť. Ja ich mám celé leto vonku na zatienenom mieste. Polievam vždy keď substrát vyschne, občas prihnojím.Na jeseň ich dám na juhozápadné okno trochu menej zálievky 1 x 10- aj 12 dní, chladnejšie. Mala by vykvitnúť. Ak začne hnať nový výhon už z tej pahľuzy nezakvitne. Na kvet môže nasadiť ešte počas pobytu vonku napr. Beallara.
Ja žiadne orchideje nerosím. Toto je moja skúsenosť, možno niekto pridá svoju.
Nech sa darí. Treba skúsiť. Teraz začínam polievať výdatnejšie a častejšie + málo hnojiva.
Len tak ... na ukážku . Kvetný stvol, ktorý vyšiel ešte vonku a druhý, ktorý vyšiel na okne. Mimochodom Cambria, ktorá zakvitla tiež takmer po 2 rokoch.
milka 60
23.02.10,16:55
Dobre Ti radime:):),zasad tie dobre korene,neboj sa toho,opatrne ich tam dostanes,polej ked sa Ti bude zdat preschnuta,mozno aj vyse tyzdna by som pockala.Teplotu znesie aj vyssiu,lebo taka premokrena plus chlad,moze byt jej na skodu.
niekto odporúčal tie korene namočiť do /teplej/ vody, aby zmäkli
Dianka2401
23.02.10,17:13
dakujem za radu MaBa, neletnila som ich zatial, tak asi v tom bude problem, lebo rastu, aj vzdusne korene vyhanaju, len kvitnut nechcu... tak ich skusim tento rok dat von na nejake polotieniste miesto :) tvoje su krasne :)
aksunan13
23.02.10,17:20
Ďakujem za rady!
Zajtra zoženiem nejaký menší kvetináš, porobím diery, odstránim zahnité korene, ostatné zdravé zasadím do substrátu, dám ju niekam kde jej bude teplejšie a polejem až keď bude suchšia. No a budem čakať, dúfam, že sa pozbiera.
Dianka2401
23.02.10,18:01
a este posledna photo, tato mi kvitla cez leto :)
lujza.j
23.02.10,19:11
Ďakujem za rady!
Zajtra zoženiem nejaký menší kvetináš, porobím diery, odstránim zahnité korene, ostatné zdravé zasadím do substrátu, dám ju niekam kde jej bude teplejšie a polejem až keď bude suchšia. No a budem čakať, dúfam, že sa pozbiera.

menší kvetináč si môžeš vyrobiť z fľašky od minerálky, alebo od 1l coly, vzdušné korienky, ak sa ti podarí namoč do teplej vody trošku zmäknú:)
lujza.j
23.02.10,19:28
Sayly, ďakujem za rady, skúsim. Teraz som ich dala na východné okno, problém je, že mám iba jedno okno na východ, ostatné len sever a juh. Teplotu mám cez deň okolo 21 stupňov, v noci okolo 18. Skúsim ich na jar dať do zimnej záhrady, tá je síce na juh, ale tienia ju stromy, tak tam nie je príliš teplo. Teraz tam nekúrime, je tam okolo nuly, tak tam mám len kaméliu a sandevilu. Mám tých odkvitnutých orchidei až 8, boli nádherné, a listy majú zdravé, tak dúfam, že sa pošťastí a zakvitnú. Dáša

ja mám okná iba na východ a na sever a moje phale sú v pohode, kvitnú, ženú listy, rastú korienky:) ale tiež ich nepremiestňujem ako písali holky, aj po zálievke ich dávam na to isté miesto. tiež nerosím a dlhodobo nehnojím.:)
lujza.j
23.02.10,19:34
Ešte niečo pre potechu oka. Bola vo výpredaji a ja mám pre túto farbu proste slabosť.

okrem toho že tvoje orchidky sú fenomenálne, tak miesto kde žiješ tiež nezostáva :):):)
Ma-Ba
23.02.10,22:45
mimotemyTakto to tu býva.
Ma-Ba
23.02.10,22:52
mimotemyA niekedy aj takto, ale to už býva horšie.
Silvernola
24.02.10,03:54
mimotemyTakto to tu býva.
Nehanbíš sa?! Takto nás mešťanov dráždiť a robiť nám chute!:D:D:D
Ticho závidím.;)
janka.koc
24.02.10,05:39
zaujímavé farby :)
hej je krásna, to vybral môj drahý.. má ešte veľa pukov,tak sa teším ..:)
janakova29
24.02.10,06:04
mimotemyTakto to tu býva.
Jaj, a tie dubáčiky......... Vyzerá to tam u vás geniálne, ako v tej pesničke "pohoda, klídek a tabáček"
jess
24.02.10,06:19
Ma-Ba napíš súradnice GPS....prídem na dubáčiky :D
jess
24.02.10,06:31
Cambria mi vykvitla znovu po cca roku, ale kvietky vydržali len mesiac. Mám ju v chladnejšej miestnosti a zalievam len sem-tam.

Jedna orchidea mi znova nahodila 6 pukov pred vianocami. 5 pukov zoschlo a odpadlo a ten posledný nie a nie sa otvoriť. Aj som mu po mesiaci "pomohla obriezkou" :D - mal akokeby zlepené lupienky, ale stále nič už 2 mesiace. Je taký polootvorený kvietok a nevyzerá, že by sa mu chcelo narovnať úplne.
zmrzka333
24.02.10,07:00
mimotemyTakto to tu býva.
To je nadhera a kde to byvas? V rozpravke? Fakt aj ten plot a podla fotiek aj drevene zabradlie pred domom su prefektne. A viem si predstavit aky krasny dom mate. :)
janka51
24.02.10,07:36
Tak už aj moje lásky sa prebúdzajú:):):)
Konečne mi už ide kvitnúť biela phala ktorej som už 2 krát odlomila kvetnu stonku :mee: keď som ju chcela pripnúť na tretí krát sa mi to úspešne podarilo, mini orchidka už mi rozkvitla aspoň 3kvety 3 púčky jej odpadli,a jedna ktorá mi kvitne už od augusta púšťa nový korienok. :---;):rolleyes:
Ma-Ba
24.02.10,08:52
Nehanbíš sa?! Takto nás mešťanov dráždiť a robiť nám chute!:D:D:D
Ticho závidím.;)

Ďakujem dievčence, ale to som fakt nechcela, aby sme tak odbehli od témy, ale ja len, že či sa mesto nepresťahuje na dedinu pestovať orchideje:---:---:---. Ale aby to nebolo celkommimotemypridám ešte miesto, kde orchideje naozaj rastú, hoci teraz to tak nevyzerá. Keď rozkvitnú odfotím a pridám aj s názvom.
zmrzka333
24.02.10,09:02
Ďakujem dievčence, ale to som fakt nechcela, aby sme tak odbehli od témy, ale ja len, že či sa mesto nepresťahuje na dedinu pestovať orchideje:---:---:---. Ale aby to nebolo celkommimotemypridám ešte miesto, kde orchideje naozaj rastú, hoci teraz to tak nevyzerá. Keď rozkvitnú odfotím a pridám aj s názvom.
To je vas domcek? Chalupka z rozpravocky. Proste nadhera. Hned by som sa stahovala ale nejsou penizky:mee:
Ma-Ba
24.02.10,09:36
Je, ale len taký na oddych. Na stráni rastú orchidky vo dvoch farbách žlté a ružové.
zmrzka333
24.02.10,11:07
Je, ale len taký na oddych. Na stráni rastú orchidky vo dvoch farbách žlté a ružové.
Akoze normalne volne v prirode? Tam u vas na chalupe? Nesranduj
jajax
24.02.10,11:25
Ma-Ba tie fotky vyzeraju ako z nejakeho kalendara.ani sa nechce verit ze to je skutocne.a ta pohoda a klud co z nich dycha:---
lusielaL
24.02.10,11:49
A ja mam napad-ked bude Ma-Ba robit vystavu orchidei tak sa u nej vsetky zideme-dobre šoky Mani čo?
janakova29
24.02.10,12:42
A ja mam napad-ked bude Ma-Ba robit vystavu orchidei tak sa u nej vsetky zideme-dobre soky Mani co?
Prinesieme koláčiky ku kávičke, dobrú náladu, keiky na výmenu.... Už len dohodnúť termín;) Teda všetky sme za a Ma-Ba sa prispôsobí, že???:D
Ma-Ba
24.02.10,12:51
Prečo nie? A budeme to striedať, veď každý rok by mohli byť nejaké nové prírastky, čo to budeme posielať poštou?:---
Ma-Ba
24.02.10,12:59
Akoze normalne volne v prirode? Tam u vas na chalupe? Nesranduj
Neveríš, uveríš.
paulinkaZH
24.02.10,13:10
A zas mam novy prirastok do zbierky :--- a to bola len za 8,80 a dala mi 10% zlavu lebo mala kvietok odkvitnuty :rolleyes:
janka51
24.02.10,13:12
Prinesieme koláčiky ku kávičke, dobrú náladu, keiky na výmenu.... Už len dohodnúť termín;) Teda všetky sme za a Ma-Ba sa prispôsobí, že???:D
Niekto nám asi bude aj nadávať, ale tiež dodám mimotemyže aj ja by som prispela k tej kávičke takými kolačikmi.:):):)
milka 60
24.02.10,13:25
A zas mam novy prirastok do zbierky :--- a to bola len za 8,80 a dala mi 10% zlavu lebo mala kvietok odkvitnuty :rolleyes:
je to oncidium- ? je pekné a aj tie Jankine koláčiky - si šikulka:)
paulinkaZH
24.02.10,13:28
je to oncidium- ? je pekné a aj tie Jankine koláčiky - si šikulka:)
ano oncidium =o) no mne sa slinky zbiehaju nad kolacikmy =o) mnam
lujza.j
24.02.10,15:55
mimotemyTakto to tu býva.

Ma-Ba tak konečne si to "rozbalila" nedá sa nič povedať iba híkať a čumet:eek::eek::eek:
lujza.j
24.02.10,16:11
dievčatá neviete náhodou čo to je za chorobu, je to zo spodnej strany listov. z vrchu vyzerajú úplne normálne. ešteže to nie je problém mojich phalov:)
zmrzka333
24.02.10,16:22
Neveríš, uveríš.
verim ale som prekvapkana
Silvernola
24.02.10,18:17
Sú ale trochu iné než naše phaly č dendrobká. Môže to byť napr. vstavač
zmrzka333
24.02.10,18:43
Sú ale trochu iné než naše phaly č dendrobká. Môže to byť napr. vstavač
Ja viem, mam kalendar kde su take druhy co rastu takto volne na lukach a tak, len je to neuveritelne ze prave pri chalupe najvacsej orchidearky rastu:)
paulinkaZH
25.02.10,08:41
Ahoj prosim vas o radu, vcera som si kupila Oncidium Sweet Sugar kedze bola zasadena v bielom crepniku dnes som sa rozhodla skontrolovat korene a dopadlo to tak ako vidite na foto..neviem ci su tie korene zdrave alebo zhnite?! viete mi poradit kedze pekne kvitne...a este vas poprosim o radu do akeho substratu sa presadza Cymbidium? mam doma take kokosove vlakno vo vedierku a v akvaristike som si kupila coco chipsy (prikladam foto) mozem ho dat do originalneho substratu pre orchidee? lebo teraz je v niecom co sa mi podoba na obycajnu zem..dakujem za radu...
dominica
25.02.10,10:50
mimotemyTakto to tu býva.
pripadá mi to ako na samote u lesa :), tú krajinu fakt tíško závidím, samozrejme v dobrom ;)
sayly
25.02.10,12:12
Ahoj prosim vas o radu, vcera som si kupila Oncidium Sweet Sugar kedze bola zasadena v bielom crepniku dnes som sa rozhodla skontrolovat korene a dopadlo to tak ako vidite na foto..neviem ci su tie korene zdrave alebo zhnite?! viete mi poradit kedze pekne kvitne...a este vas poprosim o radu do akeho substratu sa presadza Cymbidium? mam doma take kokosove vlakno vo vedierku a v akvaristike som si kupila coco chipsy (prikladam foto) mozem ho dat do originalneho substratu pre orchidee? lebo teraz je v niecom co sa mi podoba na obycajnu zem..dakujem za radu...

podľa mňa si ju nemala vyťahovať, ja ju mám tiež v bielom črepníku, mám ju už rok a pol a ešte som ju nevybrala, nebol dôvod, keďže pahľuzy sú v poriadku, mám ju v substráte na orchydee, v tom kôrovom, ak sú korene tvrdé, tak sú v poriadku, tento druh má korene biele, nie zelené, ak ju chceš zasadiť do coco, musíš vedieť, či sú preprané, ak to nevieš, treba ich preprať, trvá to cca 1 týždeň aj dlhšie, namočíš ich do vody a každý deň vodu vymeníš, coco púšťajú hnedú farbu, preprané sú vtedy keď sa voda už nezafarbuje, musí sa to robiť, pretože obsahujú veľa soli, ktorá by mohla spáliť koreňový systém orchydeí, ja by som ju zasadila do normálneho substrátu na orchydee
paulinkaZH
25.02.10,12:59
podľa mňa si ju nemala vyťahovať, ja ju mám tiež v bielom črepníku, mám ju už rok a pol a ešte som ju nevybrala, nebol dôvod, keďže pahľuzy sú v poriadku, mám ju v substráte na orchydee, v tom kôrovom, ak sú korene tvrdé, tak sú v poriadku, tento druh má korene biele, nie zelené, ak ju chceš zasadiť do coco, musíš vedieť, či sú preprané, ak to nevieš, treba ich preprať, trvá to cca 1 týždeň aj dlhšie, namočíš ich do vody a každý deň vodu vymeníš, coco púšťajú hnedú farbu, preprané sú vtedy keď sa voda už nezafarbuje, musí sa to robiť, pretože obsahujú veľa soli, ktorá by mohla spáliť koreňový systém orchydeí, ja by som ju zasadila do normálneho substrátu na orchydee
no lenze tie korienky boli sice niektore biele ale mäke a mala tam kopu machu ktory bol vlhky aj ked uz substrat bol suchy..no ja som tie coco preplala hned ako som to kupila a uz nepustali farbu ziadnu...ja som chcela vediet do akeho substratu mam zasadit cymbidium?! uz mi vylieza s crepnika a cely je puknuty...
milka 60
25.02.10,17:12
zmrzka333
25.02.10,17:54
Babule kuknite na tento zazrak. Zacinam uvazovat ze tento pestovatel dava orchidkach do vody steroidy :-))) Su nenormalne uzasne. Podte sa pokochat
http://bozner.rajce.idnes.cz/Orchideje/#album
lusielaL
25.02.10,17:57
Tymto sa uz hovori,,páni,,pestovatelia.
janka51
25.02.10,18:08
Babule kuknite na tento zazrak. Zacinam uvazovat ze tento pestovatel dava orchidkach do vody steroidy :-))) Su nenormalne uzasne. Podte sa pokochat
http://bozner.rajce.idnes.cz/Orchideje/#album


zmrzka no to je úžasne ja sa môžem isto pokochať len na tých obrázkoch :rolleyes:lebo v mojej obývačke také dačo v živote asi nezakvitne.:mee:
jajax
25.02.10,18:39
Babule kuknite na tento zazrak. Zacinam uvazovat ze tento pestovatel dava orchidkach do vody steroidy :-))) Su nenormalne uzasne. Podte sa pokochat
http://bozner.rajce.idnes.cz/Orchideje/#album
k tomu mozem dodat len:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::e ek::eek::eek:
jajax
25.02.10,18:41
je normalne aby mal crievickovec viac pukov na jednej stonke?alebo su to ozaj steroidy:D:D:D:D
mata10
25.02.10,18:44
Moj noví prírastok;););)
janakova29
25.02.10,18:51
Moj noví prírastok;););)
Je nádherný. Čo je to ?
ra.cermak
25.02.10,19:39
Nádherné květy
milka 60
25.02.10,19:52
Je nádherný. Čo je to ?
Pripájam sa je náááádherná, je to cambria:):)
zmrzka333
25.02.10,20:06
Dobre nie? Ked som to videla tak som normalne volala muza ze ci dobre vidim. Super nadhera
sayly
26.02.10,05:34
no lenze tie korienky boli sice niektore biele ale mäke a mala tam kopu machu ktory bol vlhky aj ked uz substrat bol suchy..no ja som tie coco preplala hned ako som to kupila a uz nepustali farbu ziadnu...ja som chcela vediet do akeho substratu mam zasadit cymbidium?! uz mi vylieza s crepnika a cely je puknuty...

ja polievam výdatnejšie, pretože nie je dobre poliata, vráskavejú pahľuzy, zasadiť ju môžeš do substrátu na orchydee
janka51
26.02.10,07:45
Moj noví prírastok;););)
mata kde si ju kúpila je náááááááádherna:eek::eek::eek:
milka 60
26.02.10,07:50
Dobre nie? Ked som to videla tak som normalne volala muza ze ci dobre vidim. Super nadhera
zmrzka on ten pán je Pán Záhradník
milka 60
26.02.10,08:09
no lenze tie korienky boli sice niektore biele ale mäke a mala tam kopu machu ktory bol vlhky aj ked uz substrat bol suchy..no ja som tie coco preplala hned ako som to kupila a uz nepustali farbu ziadnu...ja som chcela vediet do akeho substratu mam zasadit cymbidium?! uz mi vylieza s crepnika a cely je puknuty...
http://forum.abecedazahrady.cz/viewtopic.php?f=110&t=1073282&st=0&sk=t&sd=a&sid=1b0270634e226e70ae467914ead63fd0&start=1125
tu máš niečo konkétne vela úspechov:)
andersenka
26.02.10,08:29
Babule kuknite na tento zazrak. Zacinam uvazovat ze tento pestovatel dava orchidkach do vody steroidy :-))) Su nenormalne uzasne. Podte sa pokochat
http://bozner.rajce.idnes.cz/Orchideje/#album
no tak úplna nádhera tie jeho orchidee.............v takom hojnom počte a tak krásne zakvitnuté..........to ja môžem len závidieť a ticho snívať..........
andersenka
26.02.10,09:00
dievčence poradte - mám doma cambriu kt. mi cca v polovici októbra odkvitla.......teraz akoby oddychovala, má dve hľuzy - na každej po dva listy, ale na tej jednej hluze sú tie listy škaredšie. Zatial nevychádza žiaden nový list či výhonok..... bude z nej ešte niečo? Prebudí sa???? Polievam, nehnojím.......
zmrzka333
26.02.10,09:25
dievcata ked vam na dendrophale zozltne listok ako ho odstranujete? tak ako na phale odtrhnete alebo ako. Lebo na jednom listku som mala nejaku skvrnku ona sa javila ako neaktivna a terat z nicoho nic cez tu skvrnku po celej dlzke listu zozltol ale len taky pruh cez tu skvrnu tak ho chcem dat prec. Odrezem ho alebo odtrhnem alebo ako?
Dianka2401
26.02.10,09:26
Andersenka, ja mam tiez taku istu cambriu, a odkedy odkvitla, cca rok mi nekvitne, narastli jej sice 2 nove hluzy a korienky ale ziadne kvety...
Dianka2401
26.02.10,09:29
zmrzka 333,


to je jednoducho nadhera :eek:
Ma-Ba
26.02.10,11:40
dievčence poradte - mám doma cambriu kt. mi cca v polovici októbra odkvitla.......teraz akoby oddychovala, má dve hľuzy - na každej po dva listy, ale na tej jednej hluze sú tie listy škaredšie. Zatial nevychádza žiaden nový list či výhonok..... bude z nej ešte niečo? Prebudí sa???? Polievam, nehnojím.......

andersenka - ak môžeš daj foto celej rastliny.V tomto období by už mali hnať nové výhony.
andersenka
26.02.10,11:53
andersenka - ak môžeš daj foto celej rastliny.V tomto období by už mali hnať nové výhony.
v pondelok dodám teda foto.............taká je že žiaden nový výhon, akoby spala odvtedy..............na druhej strane čo mam oncidium, tak tomu pekne 3 výhony idú.....
Maruška54
26.02.10,12:03
Babule kuknite na tento zazrak. Zacinam uvazovat ze tento pestovatel dava orchidkach do vody steroidy :-))) Su nenormalne uzasne. Podte sa pokochat
http://bozner.rajce.idnes.cz/Orchideje/#album
fantastikuš...jedna krajšia ako druhá ale aj pán záhradník je fešák
zmrzka333
26.02.10,13:07
Ma-Ba je tu jedno formu o cymbidiach a tym ludom co tam su aj kazdy rok kvitnu skus sa tam pozriet
http://prateleorchideji.xforum.cz/viewtopic.php?f=5&t=33
sayly
26.02.10,14:16
dievcata ked vam na dendrophale zozltne listok ako ho odstranujete? tak ako na phale odtrhnete alebo ako. Lebo na jednom listku som mala nejaku skvrnku ona sa javila ako neaktivna a terat z nicoho nic cez tu skvrnku po celej dlzke listu zozltol ale len taky pruh cez tu skvrnu tak ho chcem dat prec. Odrezem ho alebo odtrhnem alebo ako?

ja Tie listy vždy odtrhnem, ale až keď sú úplne suché, vtedy to ide aj samé
milka 60
26.02.10,14:27
mimotemyodkaz pre Ma-Ba, máš plnú schránku, majka mám pokazený foťák a musím ho poslať do opravy, foto neskôr dúfam že cena nebude vyššia , ako nový
neviete niekto spoľahlivú opravovňu dakujem milka
Ma-Ba
26.02.10,14:49
Ma-Ba je tu jedno formu o cymbidiach a tym ludom co tam su aj kazdy rok kvitnu skus sa tam pozriet
http://prateleorchideji.xforum.cz/viewtopic.php?f=5&t=33

Poznám toto fórum, aj odborníkov aj teóriu ovládam, musím zapracovať na nich tento rok. Na orchidkách je to "zlé", že ak prešvihneš obdobie, ktoré prešvihnúť nemáš, čakáš ďalší dlhý rok, či Tvoja snaha a vedomosti prinesú ovocie. Ale aj tak ďakujem za ochotu.

milka - už som to odstránila.
kkaja
26.02.10,17:55
Dievčence, prosím, poraďte mi ... čo mám s ňou spraviť ?! Moja kráska postupne chradla, zmäkli jej korene a poodstrihovala som ich, zasypala škoricou. Tri posledné vzdušné ostali a dala som ich do substrátu, ale behom dvoch týždňov tiež odhnili. Nepolievala som ju vôbec. Dnes vyzerá takto ... postupne ožltli spodné lístky (asi 5 ks už odpadlo) a pokračuje to ďalej.
Dá sa ešte zachrániť? Ďakujem za každú radu.
Ma-Ba
26.02.10,18:27
kkaja- je zasiahnutá hnilobou, bojím sa, že bez koreňov ju nezachrániš. Mohla by si hnilobu odstrániť, vyrezať zasypať práškom ENDIARON, ale zdá sa mi, že je už neskoro. Asi ju budeš musieť nahradiť novou. Keď sa začne diať to čo si opísala nie je dobré čakať čo z toho bude, treba reagovať hneď inak sa stane to čo je na foto. Je mi ľúto.
zmrzka333
26.02.10,19:40
tu je ta svrna a zozltnuty list na dendrophale - poradte co s tym odrezat, odtrhnut, nechat tak?
kkaja
26.02.10,20:04
kkaja- je zasiahnutá hnilobou, bojím sa, že bez koreňov ju nezachrániš. Mohla by si hnilobu odstrániť, vyrezať zasypať práškom ENDIARON, ale zdá sa mi, že je už neskoro. Asi ju budeš musieť nahradiť novou. Keď sa začne diať to čo si opísala nie je dobré čakať čo z toho bude, treba reagovať hneď inak sa stane to čo je na foto. Je mi ľúto.

Ma-Ba, ja som nečakala, pozri príspevok č.4318, vtedy to začalo ... poradili mi zasadiť a čakať. Takto to dopadlo ...
Endiaron - ten prášok dostať v lekárni? Koľko stojí?
mata10
27.02.10,07:37
Ma-Ba, ja som nečakala, pozri príspevok č.4318, vtedy to začalo ... poradili mi zasadiť a čakať. Takto to dopadlo ...
Endiaron - ten prášok dostať v lekárni? Koľko stojí?
Kkaja ahoj dostať ho kupiť v lekárni a približná cena je okolo 2,50 eur.
david93
27.02.10,09:49
Keď už tu každý dáva fotky svojich orchideí,tak pripájam aj ja zopár. Obe uz majú dva a pol roka, ale toto bolo fotene pred rokom, teraz už boli aj honosnejšie, ale som ich nestihol odfotiť. Pekné prezeranie prajem :) + teraz som nasiel dalsiu fotky bielej orchidejky, mala 52 kvetov a môžete vidieť že purpurova..alebo fialová, už je odcviknutá :mee:
Ma-Ba
27.02.10,09:53
Ma-Ba, ja som nečakala, pozri príspevok č.4318, vtedy to začalo ... poradili mi zasadiť a čakať. Takto to dopadlo ...
Endiaron - ten prášok dostať v lekárni? Koľko stojí?

Tak tá šancu mala. Dovolím si typnúť. Zasadila si ju do pôvodného kvetináča. Pretože mala málo koreňov, veľký kvetináč, substrát nestihol vyschnúť, korene odhnili a vznikla hniloba. A ešte k tomu nie veľmi priaznivé obdobie na takéto zásahy. Ale samozrejme môžem sa mýliť, ale podľa toho výsledku asi ani veľmi nie. Mrzí ma to. Tiež mi je ľúto za každou jednou, ktorá mi odíde.
zmrzka333
27.02.10,10:12
Mam dobru spravu, neviem ci si pamatate tu moju orchdiku zasadenu v musliach, ktorej zacali hnit korene. Tak tato je za vodou. Krasne jej rastie listok ktory prestal rast a ostatne lity co boli zvednute a zvraskavene sa krasne vyrovnali a vztycili. Som nadsena a dalsia dobra sprava na dalsej orchidke mi ide novy listok:D Uz je to stvrta phala zo 6 na ktorej ide novy listok.
Dianka2401
27.02.10,10:12
david, pekne:)
letula
27.02.10,10:49
Krásne-obdivujem!
anjelanjelský
27.02.10,10:56
Mam dobru spravu, neviem ci si pamatate tu moju orchdiku zasadenu v musliach, ktorej zacali hnit korene. Tak tato je za vodou. Krasne jej rastie listok ktory prestal rast a ostatne lity co boli zvednute a zvraskavene sa krasne vyrovnali a vztycili. Som nadsena a dalsia dobra sprava na dalsej orchidke mi ide novy listok:D Uz je to stvrta phala zo 6 na ktorej ide novy listok.

Môžeš mi prosím ťa poradiť, čo si s ňou urobila, keď sa vzchopila? Tiež mám orchideu a začali jej odhnívať listy a teraz neviem, v čom robím chybu. Nepolievam ju, len kúpem raz za týždeň a ešte som ju nepresádzala. Mám ju od novembra minulého roka. Ďakujem
zmrzka333
27.02.10,11:20
Môžeš mi prosím ťa poradiť, čo si s ňou urobila, keď sa vzchopila? Tiež mám orchideu a začali jej odhnívať listy a teraz neviem, v čom robím chybu. Nepolievam ju, len kúpem raz za týždeň a ešte som ju nepresádzala. Mám ju od novembra minulého roka. Ďakujem
No mne odhnivali korene tak neviem ci si sa pomylila a odhnivaju ti korene alebo listy. Ak su to korene tak som ju vybrala z musli. Zhnite korene som odstranila (hnede makke korene) Posipala skoricou a zasadila so noveho substratu. To som urobila 7.12.09 ale to som nevedla ze ma byt v malom crepniku tak som ju 22.12.09 znova presadila do mensieho crepnika. Crepnik som si urobila z pet flase do ktorej som porobila nahriatou ihlicou plno dierok (aj zo spodu aj po bokoch). Na spodok crepnika som dala par kuskou nalamaneho polystyrenu. Kupila som si tu hrubu piniovu koru Floria. Orchidku som zasadila a nepoliala 10 dni. Potom som zacala ponarat raz za tyzden asi na 15-20 minut. Ked sa zdalo ze sa to nezhorsuje tak som zacala ponarat raz do tyzdna na hodinu a teraz ju ponaram 2x do tyzdna na hodinu. A je ok. Ale to ponaranie zalezi od toho ako teplo mas doma lebo u mna je dost teplo takze substrat je pred ponorom vzdy suchy. A este - nerosim orchidky. No a to sa mi este aj nehoda stala ked som sa podkla a vysipala sa mi z crepnika. To uz vsak vyzerala ze je na tom lepsie ale aj tak som sa zlakla lebo znova som ju musela zasadit. Ale odvtedy listok vyrastol zjavne a listy sa vyrovnali az teraz cca tyzden do zadu.
anjelanjelský
27.02.10,11:30
No mne odhnivali korene tak neviem ci si sa pomylila a odhnivaju ti korene alebo listy. Ak su to korene tak som ju vybrala z musli. Zhnite korene som odstranila (hnede makke korene) Posipala skoricou a zasadila so noveho substratu. To som urobila 7.12.09 ale to som nevedla ze ma byt v malom crepniku tak som ju 22.12.09 znova presadila do mensieho crepnika. Crepnik som si urobila z pet flase do ktorej som porobila nahriatou ihlicou plno dierok (aj zo spodu aj po bokoch). Na spodok crepnika som dala par kuskou nalamaneho polystyrenu. Kupila som si tu hrubu piniovu koru Floria. Orchidku som zasadila a nepoliala 10 dni. Potom som zacala ponarat raz za tyzden asi na 15-20 minut. Ked sa zdalo ze sa to nezhorsuje tak som zacala ponarat raz do tyzdna na hodinu a teraz ju ponaram 2x do tyzdna na hodinu. A je ok. Ale to ponaranie zalezi od toho ako teplo mas doma lebo u mna je dost teplo takze substrat je pred ponorom vzdy suchy. A este - nerosim orchidky. No a to sa mi este aj nehoda stala ked som sa podkla a vysipala sa mi z crepnika. To uz vsak vyzerala ze je na tom lepsie ale aj tak som sa zlakla lebo znova som ju musela zasadit. Ale odvtedy listok vyrastol zjavne a listy sa vyrovnali az teraz cca tyzden do zadu.
mne odhnívajú listy, už mi tam ostali len 3 a pritom ju už ani nekúpem, tak neviem, či jej je zima, alebo v čom môže byť problém. Možno ju skúsim presadiť a pohnojiť, ale takúto rastlinku mám prvý krát a bojím sa, že mi umrie..
mata10
27.02.10,11:31
Môžeš mi prosím ťa poradiť, čo si s ňou urobila, keď sa vzchopila? Tiež mám orchideu a začali jej odhnívať listy a teraz neviem, v čom robím chybu. Nepolievam ju, len kúpem raz za týždeň a ešte som ju nepresádzala. Mám ju od novembra minulého roka. Ďakujem
Prichadza jar orchidei sa prebudzaju:) ale tou tvojou niečo nie je v poriadku ked jej hniju listy asi to bude hniloba srdiečka,ale ešte si počakaj na dievčatá čo ti poradia tie skúsenejšie.
lusielaL
27.02.10,14:29
Môžeš mi prosím ťa poradiť, čo si s ňou urobila, keď sa vzchopila? Tiež mám orchideu a začali jej odhnívať listy a teraz neviem, v čom robím chybu. Nepolievam ju, len kúpem raz za týždeň a ešte som ju nepresádzala. Mám ju od novembra minulého roka. Ďakujem
Ahoj,tak ak Ti odhnivaju listy,pozri ci necernie srdiecko,podobne ako to vidis na obrazkoch od kkaja,druhy a treti obrazok.Chybou mozno nazvat aj ponaranie rastliny ak je chytena hnilobou.Neviem ako vyzera Tvoja,ale pri hnilobe sme to tu viac krat opisovali ako postupovat,mozno si uz citala.Je tazsie takuto rastlinu zachranit ale da sa to.Mam skusenost momentalne s tromi,ale na zaciatku pestovania som prisla o styri,prave kvôli nahnivaniu.
lujza.j
27.02.10,14:52
mne odhnívajú listy, už mi tam ostali len 3 a pritom ju už ani nekúpem, tak neviem, či jej je zima, alebo v čom môže byť problém. Možno ju skúsim presadiť a pohnojiť, ale takúto rastlinku mám prvý krát a bojím sa, že mi umrie..

píšeš že ti odhnívajú listy, korene sú aké zdravé?predpokladám, že nie. ja by som ju vybrala zo substrátu odstránila hnilé, zasypala, endiaronom alebo škoricou a zasadila, ale hlavne do menšieho kochla, velkost si urči sama, podla toho kolko korenov ti ostane, teda ak sú hnilé. ja som to robila teraz s ednou mojou.
foza
27.02.10,18:00
Moje zlaté pestovateľky tu Vám pripájam foto orchidky ktorá bola na vyhodenie a dôkaz toho, že trpezlivosť ,, lístky prináša,,
foza
27.02.10,18:07
A ešte sa vám idem pochváliť mojimi kráskami;)
ra.cermak
27.02.10,18:21
Tak to je parádička moc krásné
lusielaL
27.02.10,18:32
Ahoj foza,tesim sa ze si si nasla cas sa s nami potesit.Gratulujem k zachrane a tiez ku krasnym farbam.
foza
27.02.10,19:15
Ďakujem za pochvaly, chcela som počkať kým zakvitnú celé, aby ste ich videli v plnej paráde!;):)
foza
27.02.10,19:30
No a ešte mám jedného maróda aj keď verím, že čo chvíľa bude fit! A budem sem pridávať aj jej kvietky:rolleyes: Najskôr boli lístky scvrknuté, tak som ju presadila a už vyhnala druhý lístok!
anjelanjelský
27.02.10,19:53
píšeš že ti odhnívajú listy, korene sú aké zdravé?predpokladám, že nie. ja by som ju vybrala zo substrátu odstránila hnilé, zasypala, endiaronom alebo škoricou a zasadila, ale hlavne do menšieho kochla, velkost si urči sama, podla toho kolko korenov ti ostane, teda ak sú hnilé. ja som to robila teraz s ednou mojou.

korene vyzerajú zdravé, ale tá moja orchidea vyzerá celá úplne iná, ako tieto vaše krásky ... ale nevzdám sa, idem si prečítať túto tému komplet celú, určite nájdem niečo, čo mi pomôže....
odfotím tú moju a skúsim sem dať obrázok.
KittyS
27.02.10,20:12
ahojte,
dnes som čistila korene a dezinfikovala kôru jednej orchidejke a keď opadla kôra z korienkov, videla som tam nechutného bieleho asi 1 cm chrobáčika, chcela som ho nožničkami odpinknúť a už som ho potom nenašla:eek: fuj, bol hnusný, striasalo ma, tak som potom ešte omyla orchidke korienky, ak tam niekde zostal zakliesnený. Bolo to ako biela ploštica, fuj, fuj, myslíte, že bude stačiť dezinfekcia škoricou? Nemala som toľko času dať prepiecť tú kôru, ale stále rozmýšľam, že to ešte spravím....
Čo to mohlo byť za potvoru???:(
milka 60
27.02.10,21:08
Ďakujem za pochvaly, chcela som počkať kým zakvitnú celé, aby ste ich videli v plnej paráde!;):)
Ked sú také krásne, treba ich chváliť- majú to radi a zaslúžia si chválu:)
henrieta3
28.02.10,07:34
Dobre rano, precitala som si vsetko a idem zachranovat. 1 bude musiet asi prezit sackovu metodu, urobila som chybu, na radu priatelky som ich presadila do zeminy kombinovanej s tym, co bolo v povodnych crepnikoch. Jej sa daria v zemi, ale moje asi strajkuju. Mozem ich opat presadit, ked si kupim substrat, aj napr. po 2 mesiacoch? Dakujem za radu.
betrix
28.02.10,08:40
píšeš že ti odhnívajú listy, korene sú aké zdravé?predpokladám, že nie. ja by som ju vybrala zo substrátu odstránila hnilé, zasypala, endiaronom alebo škoricou a zasadila, ale hlavne do menšieho kochla, velkost si urči sama, podla toho kolko korenov ti ostane, teda ak sú hnilé. ja som to robila teraz s ednou mojou.
Ahojte, idem po radu. Jenu orchidku som včera presadila po odkvitnutí Inak sa jej darilo, vyhnala aj nový lístok, len vzdušné korene jej vyschli a niektoré vnútri jej začali hniť. Zoslali jej asi 2-3 dosť dlhé, tak som ju posypala škoricou a dala do nového substrátu. Len som nemala malý kvetináč a stále nechápem, prečo musí byť menší. Myslíte, že ju mám presadiť potom, ak ho zoženiem, do menšieho??
lusielaL
28.02.10,09:16
Ahojte, idem po radu. Jenu orchidku som včera presadila po odkvitnutí Inak sa jej darilo, vyhnala aj nový lístok, len vzdušné korene jej vyschli a niektoré vnútri jej začali hniť. Zoslali jej asi 2-3 dosť dlhé, tak som ju posypala škoricou a dala do nového substrátu. Len som nemala malý kvetináč a stále nechápem, prečo musí byť menší. Myslíte, že ju mám presadiť potom, ak ho zoženiem, do menšieho??
Urcite je to pravda s tymi mensimi kvetinacmi,ale ja mam zachranene momentalne dve vo velkom od zmrzliny.Tvoja je pekna,osetrena,tak by som ju uz nechala tak.
zmrzka333
28.02.10,09:19
Dobre rano, precitala som si vsetko a idem zachranovat. 1 bude musiet asi prezit sackovu metodu, urobila som chybu, na radu priatelky som ich presadila do zeminy kombinovanej s tym, co bolo v povodnych crepnikoch. Jej sa daria v zemi, ale moje asi strajkuju. Mozem ich opat presadit, ked si kupim substrat, aj napr. po 2 mesiacoch? Dakujem za radu.
No ja by som urcite z tej hliny vybrala aj ked je to po 2 mesiacoch, radsej tak akoby mala dostrajkovat. Ale skus pockat na skusenejsie
lusielaL
28.02.10,09:19
Kitty,pises ze si neprepiekla kôru,ja zvyknem zovriet vodu,liter,dva a prelejem ten stary substrat,necham preschnut a pouzijem znova v pripade ze nemam po ruke cerstvy.
lujza.j
28.02.10,09:22
Ahojte, idem po radu. Jenu orchidku som včera presadila po odkvitnutí Inak sa jej darilo, vyhnala aj nový lístok, len vzdušné korene jej vyschli a niektoré vnútri jej začali hniť. Zoslali jej asi 2-3 dosť dlhé, tak som ju posypala škoricou a dala do nového substrátu. Len som nemala malý kvetináč a stále nechápem, prečo musí byť menší. Myslíte, že ju mám presadiť potom, ak ho zoženiem, do menšieho??

menší kochel si vyrob z mešej PET flaše, menší preto, pretože menší kochel menej substrátu a tým pádom substrát skorej preschne, čím menej korenou, tým menší kochel. skús 1l pet flašu nezabudni na dostatok dierok/ urob horúcim klincom/ skús aby bol substrát iba z kôry, aby bol vzdušný :):):)
zmrzka333
28.02.10,09:23
Ahojte, idem po radu. Jenu orchidku som včera presadila po odkvitnutí Inak sa jej darilo, vyhnala aj nový lístok, len vzdušné korene jej vyschli a niektoré vnútri jej začali hniť. Zoslali jej asi 2-3 dosť dlhé, tak som ju posypala škoricou a dala do nového substrátu. Len som nemala malý kvetináč a stále nechápem, prečo musí byť menší. Myslíte, že ju mám presadiť potom, ak ho zoženiem, do menšieho??
Ma byt v malom crepnicku lebo orchidky maju radi stiesnene podmienky a aby tie korene ked dorastu mohli cez priehladny crepnik absorbovat slnko. Vo velkom kvetinaci sa ti bude dlho spamtavat ked vobec. V mensom crepniku lepsie presicha substrat teda nemalo by dochadzat k hnilobe. Ja by som ju presadila ked zozenies mensi. Ale mozes si ho aj urobit zo spodku pet flase.A podla velkosti korenov a orchidky aj z malej pet flase (2dcl). Odstrihnes spodok narobis dierky zo spodu aj po bokoch rozhavenym klincom alebo ihlicou a tak zasadis. Niekde na predoslych stranach som to pisala.
betrix
28.02.10,09:28
Vďaka, tak asi zoženiem menší. Ona má krásne listy, tak to ma mýli, ale je pravda, že jej zostalo málo koreňov. Dúfam, že to prežije v pohode.
henrieta3
28.02.10,10:11
tak dievcata, uz je 1 presadena, teraz citam, ze do maleho, 1 v sacku, ked dobujem baterky, odfotim, ci som dobre urobila tu zachranu
idem hladat nejaku petku, znova presadit, len aby to dobre dopadlo, moze byt aj zelena?
zmrzka333
28.02.10,10:17
tak dievcata, uz je 1 presadena, teraz citam, ze do maleho, 1 v sacku, ked dobujem baterky, odfotim, ci som dobre urobila tu zachranu
idem hladat nejaku petku, znova presadit, len aby to dobre dopadlo, moze byt aj zelena?
Moze, ja mam v zelenej ale narob dierky aj zo spodu aj po bokoch
lenus
28.02.10,10:18
ja som jednu, ktora mala malo korenov presadila do maleho kvetinaca a asi do dvoch tyzdnov mi zacala vyhanat prvy koren. teraz je v novom cca 2 mesiace a dokopy sa ich tlaci 5. Takze tie stiesnene podmienky maju urcite nieco do seba :)
henrieta3
28.02.10,10:35
dakujem
henrieta3
28.02.10,10:46
Nechcela by som vas v nedelu unudit k smrti, ale este raz sa opytam, ked su aj listy v zlom stave, je lepsie do sacku, alebo malej pt flase? Musim ju zachranit, bola to moja 1.
zmrzka333
28.02.10,11:37
Nechcela by som vas v nedelu unudit k smrti, ale este raz sa opytam, ked su aj listy v zlom stave, je lepsie do sacku, alebo malej pt flase? Musim ju zachranit, bola to moja 1.
a korene su ok? ak ano tak zasadit a tam kde hniju listy (asi srdiecko) posipat endiaronom. Ale skus pockat na skusene babule mozno poradia inak. Vraj sa sackova metoda pouziva len ked su zle korene. Alebo keramzitova metoda tiez ked su korene zle
henrieta3
28.02.10,11:56
ok, pockam, cela je v zlom stave, nema ani korene, tie som obstrihala, listy su skoro suche
lusielaL
28.02.10,12:02
Nechcem vyzerat ako tvrdohlava,len Vam chcem ukazat pre zaujimavost ako mi rastu marodky v tych velkych kvetinacoch.Zacalo to nahnivanim srdiecka,osetrila som ako to tu spominame,ja mam oblubene skoricou,zasadila som spät.Samozrejme cast korenov odysla,ale som nevyberala,lebo listy boli este dobre.Davala som pozor na polievanie a vysledok sa dostavil na prvych dvoch.Nedavala som uz do mensieho,lebo nerada stale vyberam.Tretia je na ukazku ako fozina,mäkli jej listy ale nedavala som do sacku,volne vyhnala nove listy aj korene.To su moje skusenosti,ale prejst si tym musime kazda.
henrieta3
28.02.10,12:07
pekne si to urobila, ja sa tiez nevzdam, len mam teraz hlavu plnu info, som vas vsetky precitala
tvoje listy su ale krasne, ja mam suche, ovisnute
lusielaL
28.02.10,12:41
pekne si to urobila, ja sa tiez nevzdam, len mam teraz hlavu plnu info, som vas vsetky precitala
tvoje listy su ale krasne, ja mam suche, ovisnute
Tak si to len pekne utried,zvaz a skus co myslis ze je vhodne,nemôzes predsa robit kazdu chvilu experiment podla toho co kto poradi,viem zaciatky su tazke.
henrieta3
28.02.10,12:48
mas pravdu, privela sa v nich rypem, pokazila som to s tou zeminou, dovtedy boli pekne
cez tyzden si pojdem kupit nejaku novu, mam rada tie male, vonave
lujza.j
28.02.10,15:59
Ma-Ba, prosím ta aj ostatné holky kuknite ešte raz na stranu 508, prísp. č. 5075, je tam foto listu z phalu pre mňa s neznámou pliagou :confused:. verím že vy to určite identifikujete. dík :)
Ma-Ba
28.02.10,16:14
lujza - určiť choroby orchideí je aj pre skúsených pestovateľov dosť problematické. Možno niekto povie nekróza, alebo niečo iné, Ja to robím tak, že ak sa mi vyskytne taký problém zasypem, odstránim poškodenú časť, prípadne sa snažím zistiť čo robím zle a čakám čo sa z toho vykľuje.
Tento problém z môjho čisto laického pohľadu môže byť zapríčinený rosením a nevhodnými podmienkami. Prípadne vysokou vlhkosťou prostredia.Inak neviem.
lujza.j
28.02.10,16:18
lujza - určiť choroby orchideí je aj pre skúsených pestovateľov dosť problematické. Možno niekto povie nekróza, alebo niečo iné, Ja to robím tak, že ak sa mi vyskytne taký problém zasypem, odstránim poškodenú časť, prípadne sa snažím zistiť čo robím zle a čakám čo sa z toho vykľuje.
Tento problém z môjho čisto laického pohľadu môže byť zapríčinený rosením a nevhodnými podmienkami. Inak neviem.

ďakujem odkážem majiteľke chorých phalov udajne ich má viac :(
henrieta3
28.02.10,17:36
Tak som vyhodila asi 5 kg zeminy, snad sa im ulavi, o tuto som prisla netrpezlivym delenim, preto si uz davam pozor.
henrieta3
28.02.10,18:04
Nahodou som nasla toto video, snad ti to pomoze, cymbidium
v obchode mi povedali, ze oncidium nemaju byt v priesvitnych
http://www.youtube.com/watch?v=9v9DCrBCk8g
henrieta3
28.02.10,18:12
neviem, preco je to video tu, odpovedala som na starsi prispevok, dost zle sa tu orientujem, musim si zvyknut
infinityfx21
28.02.10,18:50
Dobrý večer.Chcem vás požiadať o radu.Neviem či nemám presadiť moju orchidku.Má dosť koreňov a neviem čo mám urobiť.Čítala som,že majú radi tesnejšie priestory,len nechcem jej ublížiť tým,že ju ani nepresadím.Už som asi ublížila ostrihaním.Ďakujem za odpoveď.
jajax
28.02.10,19:31
podla mna ma pekne korene a bolo by ju skoda presadzat.pockaj co povedia ostani,ja nie som az taky odbornik.
henrieta3
28.02.10,19:46
ja sa tu len udomacnujem, ale ked raz budu mat moje take korene...
dnes som same hniloby strihala
kristinagabi
28.02.10,19:47
Dobrý večer.Chcem vás požiadať o radu.Neviem či nemám presadiť moju orchidku.Má dosť koreňov a neviem čo mám urobiť.Čítala som,že majú radi tesnejšie priestory,len nechcem jej ublížiť tým,že ju ani nepresadím.Už som asi ublížila ostrihaním.Ďakujem za odpoveď.
Ja som len zaciatnocka,ale ten substrat sa mi zda velmi vlhky,alebo si ju iba teraz poliala?
Preco si ju ostrihala?
lujza.j
28.02.10,19:49
Dobrý večer.Chcem vás požiadať o radu.Neviem či nemám presadiť moju orchidku.Má dosť koreňov a neviem čo mám urobiť.Čítala som,že majú radi tesnejšie priestory,len nechcem jej ublížiť tým,že ju ani nepresadím.Už som asi ublížila ostrihaním.Ďakujem za odpoveď.

keby bola moja ja ju presadím.do kochlíka o číslo väčšieho, môžeš ešte dorobiť do neho dierky horúcim klincom, pre lepšie prevzdušnenie substrátu. ja sadím len do kôry. niektoré mám zasadené v mixe kôra+keramzit/velký/. už je na tebe ako sa rozhodneš, každý tu má svoje skúsenosti, svoje ťahy :):)
zmrzka333
28.02.10,21:13
ok, pockam, cela je v zlom stave, nema ani korene, tie som obstrihala, listy su skoro suche
Henrieta a co tak skusim keramzitovu metodu? Dodas vlhkost na tvorbu novycho korenov . Lebo predpokladam, ze preto ze ti uhnili korene tak rastlina nemala dost vlhkosti a zacali schnut listy. Keramzit das do misky nalejes don vodu a orchidku polozis na keramzit tak aby sa rastlina nedotykala vody. A ked sa voda odpari tak ju dolejes ale znova tak aby rastlina neprisla do kontaktu s vodou. Listy ti budu vytrcat s misky von len ta cas kde korene su bude polozena na keramzite. Liecenie je dlhodoby proces tak to nevzdavaj. Moze to trvat aj mesiaci kym vyzenie novy korienok. Ale skus to, na inom fore takto liecia orchidky ktorym zhnili korene a fungovalo to. Tak rastline dodas vlhkost aspon zvonku a snad sa ti ju podari zachranit. A ked jej narastu nove korene v dostatocnom mnozstve a dlzke tak ju zasadis do kory.
Zdenka175
01.03.10,04:41
Dobrý večer.Chcem vás požiadať o radu.Neviem či nemám presadiť moju orchidku.Má dosť koreňov a neviem čo mám urobiť.Čítala som,že majú radi tesnejšie priestory,len nechcem jej ublížiť tým,že ju ani nepresadím.Už som asi ublížila ostrihaním.Ďakujem za odpoveď.
Koreňoch má akurát, z črepníka zospodu nevytrčajú, podľa mňa nie je potreba presadiť. Je práve poliatá alebo ju máš stále takú mokrú? Ak nevidíš odhnívajúce korene nechaj ju tak.:)
henrieta3
01.03.10,05:40
Zmrzka, uz musim pockat, co sa teraz s nimi stane, mala som ich zasadene v zemine pomiesanej s korou, vsetko som preosiala a nechala len koru.Aj ked som ich malo polievala, bolo to velmi mokre, teraz su vsetky len v kore, niektore aj kvitli, ale velmi slabo. Ta najviac znicena je v sacku, su to len pokusy, uvidim. A nasla som pri presadzani celkom malicku oncidiu, mozno sa ujme. A skusim niekde zohnat to kokosove vlakno.
sayly
01.03.10,05:50
Dobrý večer.Chcem vás požiadať o radu.Neviem či nemám presadiť moju orchidku.Má dosť koreňov a neviem čo mám urobiť.Čítala som,že majú radi tesnejšie priestory,len nechcem jej ublížiť tým,že ju ani nepresadím.Už som asi ublížila ostrihaním.Ďakujem za odpoveď.

ak jej nič nie je, tak nepresádzaj, nie je to potrebné
andersenka
01.03.10,07:25
Mám cambriu kt. mi cca v polovici októbra odkvitla.......teraz akoby oddychovala, má dve hľuzy - na jednej dva listy, na druhej iba jeden. Zatial nevychádza žiaden nový list či výhonok..... bude z nej ešte niečo? Prebudí sa???? Polievam, nehnojím.......
henrieta3
01.03.10,07:50
pozri si tu
http://209.85.135.132/search?q=cache:ikZfM5A3VCwJ:planetakvetov.sk/index.php%3Foption%3Dcom_content%26task%3Dview%26i d%3D43%26Itemid%3D5+cambria+orchidea&cd=2&hl=sk&ct=clnk&gl=sk
alebo v kvety a zahrada, je tam vela dobrych rad
henrieta3
01.03.10,08:38
A este otazka, kde kupujete tie specialne druhy? Normalne v baumaxe, alebo inych OD?
lujza.j
01.03.10,10:23
Henrieta a co tak skusim keramzitovu metodu? Dodas vlhkost na tvorbu novycho korenov . Lebo predpokladam, ze preto ze ti uhnili korene tak rastlina nemala dost vlhkosti a zacali schnut listy. Keramzit das do misky nalejes don vodu a orchidku polozis na keramzit tak aby sa rastlina nedotykala vody. A ked sa voda odpari tak ju dolejes ale znova tak aby rastlina neprisla do kontaktu s vodou. Listy ti budu vytrcat s misky von len ta cas kde korene su bude polozena na keramzite. Liecenie je dlhodoby proces tak to nevzdavaj. Moze to trvat aj mesiaci kym vyzenie novy korienok. Ale skus to, na inom fore takto liecia orchidky ktorym zhnili korene a fungovalo to. Tak rastline dodas vlhkost aspon zvonku a snad sa ti ju podari zachranit. A ked jej narastu nove korene v dostatocnom mnozstve a dlzke tak ju zasadis do kory.

zmrzka idem skúsit tú keramzitovú metódu, nie síce na ten moj keik, ktorý ešte zázrakom funguje na napoly vyschnutej stonke stále však bez korienkov, ale na také chúdatko, nedám sem ani foto lebo by ste si asi so mnou aj poplakali :mee:, alebo ano a uvidíme čo s nej bude. nech vás nepomýli, tá "mega" velkost kedy si bola normálna .
lujza.j
01.03.10,10:26
zmrzka este som sa zabudla opýtat , že čo keby som tú misku s tým keramzitom ešte zakryla kochlíčkom? čo ty nato?
janakova29
01.03.10,10:35
zmrzka idem skúsit tú keramzitovú metódu, nie síce na ten moj keik, ktorý ešte zázrakom funguje na napoly vyschnutej stonke stále však bez korienkov, ale na také chúdatko, nedám sem ani foto lebo by ste si asi so mnou aj poplakali :mee:, alebo ano a uvidíme čo s nej bude. nech vás nepomýli, tá "mega" velkost kedy si bola normálna .
Veľmi držím palce.
Ma-Ba
01.03.10,10:39
Dobrý večer.Chcem vás požiadať o radu.Neviem či nemám presadiť moju orchidku.Má dosť koreňov a neviem čo mám urobiť.Čítala som,že majú radi tesnejšie priestory,len nechcem jej ublížiť tým,že ju ani nepresadím.Už som asi ublížila ostrihaním.Ďakujem za odpoveď.

infinity - ja by som presadila. Teraz je veľmi vhodná doba.
Ma-Ba
01.03.10,10:40
Mám cambriu kt. mi cca v polovici októbra odkvitla.......teraz akoby oddychovala, má dve hľuzy - na jednej dva listy, na druhej iba jeden. Zatial nevychádza žiaden nový list či výhonok..... bude z nej ešte niečo? Prebudí sa???? Polievam, nehnojím.......

andersenka - myslím, že sa prebudí. Zvonku tie pahľuzy vyzerajú normálne. Teraz svetlo, teplo, voda. Kedy si ju presádzala? Idú nové korenky takže teraz by bola vhodná doba, aby vrastali do nového substrátu.
Ak mám dobré informácie je to Cambria Tahoma Glacier.
andersenka
01.03.10,11:23
andersenka - myslím, že sa prebudí. Zvonku tie pahľuzy vyzerajú normálne. Teraz svetlo, teplo, voda. Kedy si ju presádzala? Idú nové korenky takže teraz by bola vhodná doba, aby vrastali do nového substrátu.
Ak mám dobré informácie je to Cambria Tahoma Glacier.
Ma-Ba práveže ja nemám pocit, že by jej rástli nové korene.
Kúpila som ju minuly rok v polovici augusta, do polovice oktobra kvitla a nepresádzala som ju vôbec. Je v nepriehľadom bielom kvetináči.
Myslíš, že je potrebné ju presadiť? Ale väčší črepník jej určite nie je treba, ma síce 3 hluzy, ale tá jedna nemá žiaden list.......
A na listoch akoby bolo pár mini-mini čiernych bodiek, chcela som to odfotiť,ale neukazalo to dobre na foto.........
andersenka
01.03.10,11:26
Moja zahájená "sáčková" metóda spred mesiaca mojich 5 orchid. asi bude neúspešná...........okrem toho, že sa akosi nechcú tie korene tlačiť (aj keď viem že je to ešte krátka doba), tak na dvoch či troch odišli uplne listy a ostal už len uplne suchy kusok korena.........to asi nema vyznam.
Rozmýšlam, či tie ktorym ešte ako-tak ostali schopné listy, či ich radšej nezasadiť do substratu, alebo ako to tu niekto radil s tým keramzitom........ ????
Hmmm, čo vy na to odborníčky??
zmrzka333
01.03.10,12:04
zmrzka idem skúsit tú keramzitovú metódu, nie síce na ten moj keik, ktorý ešte zázrakom funguje na napoly vyschnutej stonke stále však bez korienkov, ale na také chúdatko, nedám sem ani foto lebo by ste si asi so mnou aj poplakali :mee:, alebo ano a uvidíme čo s nej bude. nech vás nepomýli, tá "mega" velkost kedy si bola normálna .
Joj moje zlate malinke, dufam ze to bude fungovat a vyrasi korienky. A pevne verim ze aj keik to stihne.
zmrzka333
01.03.10,12:07
zmrzka este som sa zabudla opýtat , že čo keby som tú misku s tým keramzitom ešte zakryla kochlíčkom? čo ty nato?
To neviem lebo nepisali ze to treba zakrit a myslim si ze skor nie. Lebo by ti mohla zacat plesniviet. Takto bez crepnika to musi stacit. Ked davas do sacku tak ju nerosis prave kvoli plesni - len vetras. A ked ju das na keramzit tak dostava vlhko a keby si ju prikrila tak by ti bud zhnila alebo splesnela. To je moj nazor. Ja by som ju len polozila na keramzit
zmrzka333
01.03.10,12:10
tak moje prve dendrophal uz odkvitlo tak teraz kde mam odstrihnut kvetnu stonku? Na mieste kde vyrasta spomedzi listov?
infinityfx21
01.03.10,12:27
Ja som len zaciatnocka,ale ten substrat sa mi zda velmi vlhky,alebo si ju iba teraz poliala?
Preco si ju ostrihala?
Ano,včera bola ponorená do vody,nech sa napije.No švagriná mi povedala,že ked odkvitne,mám ju nad tretím očkom odstrihnúť.No tieto príspevky čo sú tu,som našla,ale asi už neskoro.Tak neviem.
infinityfx21
01.03.10,12:32
keby bola moja ja ju presadím.do kochlíka o číslo väčšieho, môžeš ešte dorobiť do neho dierky horúcim klincom, pre lepšie prevzdušnenie substrátu. ja sadím len do kôry. niektoré mám zasadené v mixe kôra+keramzit/velký/. už je na tebe ako sa rozhodneš, každý tu má svoje skúsenosti, svoje ťahy :):)
A kde zoženiem vhodný substrát?Mám len jednu orchidku,zatial,tak či sú dostať aj nejaké malé balenia toho substrátu?
infinityfx21
01.03.10,12:35
Koreňoch má akurát, z črepníka zospodu nevytrčajú, podľa mňa nie je potreba presadiť. Je práve poliatá alebo ju máš stále takú mokrú? Ak nevidíš odhnívajúce korene nechaj ju tak.:)
Bola práve poliata a už jej idú aj 3 korene zospodu z črepníka.Ja len že jej nechcem nejak ublížiť,ja len že či jej tam neni už moc tasno.A ďakujem velmi pekne za odpoveď.
infinityfx21
01.03.10,12:41
infinity - ja by som presadila. Teraz je veľmi vhodná doba.
Ďakujem velmi pekne za radu.No uvidím,každý tu radí niečo iné,ale asi ju presadím,lebo jej už trčia 3 korienky aj zospodu z kvetináča.Len ešte musím zohnať ten správny substrát.
zmrzka333
01.03.10,13:07
Ano,včera bola ponorená do vody,nech sa napije.No švagriná mi povedala,že ked odkvitne,mám ju nad tretím očkom odstrihnúť.No tieto príspevky čo sú tu,som našla,ale asi už neskoro.Tak neviem.
Ved ked odkvitla tak nevadi ze si ju odstrihla nad 3 ockom. Ked nahodou kvetna stonka aj po odstrihnuti zoschne, neboj sa len ju potom odstrihni uplne dola. Ak nezoschne je tam sanca ze z tejto stonky pusti dalsiu a ta zakvitne. Ale ja by som ju tiez presadila. Ma-Ba ma pravdu ze po odkvitnuti je najlepsi cas na presadenie.
zmrzka333
01.03.10,13:09
Ma-Ba tiez mi par phalov odkvita a potrebujem ich presadit, ale idu mi na nich nove listky nevadi ked to presadim aj tak? Nemoze sa nic stat? Predpokladam ze sa iba trosku pozastavia v raste tie listky
lusielaL
01.03.10,13:09
Ďakujem velmi pekne za radu.No uvidím,každý tu radí niečo iné,ale asi ju presadím,lebo jej už trčia 3 korienky aj zospodu z kvetináča.Len ešte musím zohnať ten správny substrát.
Ahoj prispejem aj ja k radam,tak ked je odkvitnuta a zda sa mi taka mokra a ma vela korenov,presadzam do trochu väcsieho kvetinaca,substrat kupis aj v zahradkarstve,asi 5 kg balenie Floriu,ale to sme tu uz pisali.Len daj pozor,ja som tam videla tie drobne chrobaciky,tak som premyvala.
zmrzka333
01.03.10,13:29
Ahoj prispejem aj ja k radam,tak ked je odkvitnuta a zda sa mi taka mokra a ma vela korenov,presadzam do trochu väcsieho kvetinaca,substrat kupis aj v zahradkarstve,asi 5 kg balenie Floriu,ale to sme tu uz pisali.Len daj pozor,ja som tam videla tie drobne chrobaciky,tak som premyvala.
ja najprv substrat upeciem v rure par minut a viem ze tam nezostane ziaden chrobak
henrieta3
01.03.10,13:31
v 517 som dala video o presadzni a deleni, skus sa pozriet, neviem presne, aka to bola orchidea
zmrzka333
01.03.10,13:45
v 517 som dala video o presadzni a deleni, skus sa pozriet, neviem presne, aka to bola orchidea
Komu patri tento prispevok? To video je o presadeni cymbidia to je nieco ine ako phalaenopsis
zmrzka333
01.03.10,13:47
henrieta ak chces aby si precital tvoj prispevok konretny clovek (ako odpoved na otazku napriklad) tak pod jeho prispevkom je "cituj" tak to ked stlacis tak ti naskoci okno s povodnym prispevkom a svoj tam uz len dopises. Je to prehladnejsie a kazdy vie na aky prispevok je to odpoved.:)
Ma-Ba
01.03.10,13:56
Ma-Ba práveže ja nemám pocit, že by jej rástli nové korene.
Kúpila som ju minuly rok v polovici augusta, do polovice oktobra kvitla a nepresádzala som ju vôbec. Je v nepriehľadom bielom kvetináči.
Myslíš, že je potrebné ju presadiť? Ale väčší črepník jej určite nie je treba, ma síce 3 hluzy, ale tá jedna nemá žiaden list.......
A na listoch akoby bolo pár mini-mini čiernych bodiek, chcela som to odfotiť,ale neukazalo to dobre na foto.........

Neviem čo urobíš, ale ja zvyknem kupované presádzať, alebo ich po odkvitnutí nechám tak, a ak vyženú nové výhony a zakvitnú potom ich určite presadím.
Čierne bodky - tiež ma to trápilo každú som obzerala, ale teraz to nechám na nich nech si poradia, samozrejme ak sa nejedná o nejaké šíriace sa fľaky alebo hnilobu.
Ma-Ba
01.03.10,13:59
Ved ked odkvitla tak nevadi ze si ju odstrihla nad 3 ockom. Ked nahodou kvetna stonka aj po odstrihnuti zoschne, neboj sa len ju potom odstrihni uplne dola. Ak nezoschne je tam sanca ze z tejto stonky pusti dalsiu a ta zakvitne. Ale ja by som ju tiez presadila. Ma-Ba ma pravdu ze po odkvitnuti je najlepsi cas na presadenie.
Dovolím si vysvetliť, ako som to myslela, nie po odkvitnutí, ale ide jar, ako všetky vidíme orchidky sa prebúdzajú nové korene môžu vrastať do nového substrátu.
Keď treba presadím aj keď ide nový list.
zmrzka333
01.03.10,14:05
Ma-Ba mas sukromnu spravu a este to dendrophal - kvetnu stonku po odkvitnuti zrezat tam kde vyrasta medzi listami?
henrieta3
01.03.10,14:26
henrieta ak chces aby si precital tvoj prispevok konretny clovek (ako odpoved na otazku napriklad) tak pod jeho prispevkom je "cituj" tak to ked stlacis tak ti naskoci okno s povodnym prispevkom a svoj tam uz len dopises. Je to prehladnejsie a kazdy vie na aky prispevok je to odpoved.:)
teraz ked pod tvojim textom je odpovedaj, tak to nie je odpoved?
zmrzka333
01.03.10,14:33
teraz ked pod tvojim textom je odpovedaj, tak to nie je odpoved?
nie to je vseobecna odpoved. Musis dat cituj
lujza.j
01.03.10,15:29
A kde zoženiem vhodný substrát?Mám len jednu orchidku,zatial,tak či sú dostať aj nejaké malé balenia toho substrátu?

vhodný substrát je problém, myslím si že každá tu používa niečo iné. ja kupujem v baumaxe, ale aj ten si upravím tak, že ho preosejem cez dierky na kochlíku a ked mi ostane len velká kôra tak do toho sadím. neviem či majú aj menšie balenia, toto je 10l
lujza.j
01.03.10,15:48
Ano,včera bola ponorená do vody,nech sa napije.No švagriná mi povedala,že ked odkvitne,mám ju nad tretím očkom odstrihnúť.No tieto príspevky čo sú tu,som našla,ale asi už neskoro.Tak neviem.

ja odstrihujem odkvitnutú kvetnú stonku, tak ako sa tu píše vtedy, ked je konček súchý teda už nakonci nehodí žiadne kvety. a miesto kde ju štiknem je pod miestom odkial vyrastal prvý kvet na stonke, ale čítala som aj o odštiknutínad tretím spiacim očkom. občas štikám aj dole, ale nie často.:):):)
lujza.j
01.03.10,17:24
Joj moje zlate malinke, dufam ze to bude fungovat a vyrasi korienky. A pevne verim ze aj keik to stihne.

zmrzka čo povieš na keramzitovú metódu?:):) vyskúšam to najprv bez pri krytia, ale nefotila som aj s prikrytím:):)
mata10
01.03.10,17:40
Dievčatá dnes som si kúpila črievičkovca:D:D:D ej ale som rada;);)
lujza.j
01.03.10,17:52
Dievčatá dnes som si kúpila črievičkovca:D:D:D ej ale som rada;);)

nech ta obdarí množstvom krásnych kvetov :):):)
infinityfx21
01.03.10,18:03
vhodný substrát je problém, myslím si že každá tu používa niečo iné. ja kupujem v baumaxe, ale aj ten si upravím tak, že ho preosejem cez dierky na kochlíku a ked mi ostane len velká kôra tak do toho sadím. neviem či majú aj menšie balenia, toto je 10l

Ďakujem za radu,skúsim pozriet.
infinityfx21
01.03.10,18:09
ja odstrihujem odkvitnutú kvetnú stonku, tak ako sa tu píše vtedy, ked je konček súchý teda už nakonci nehodí žiadne kvety. a miesto kde ju štiknem je pod miestom odkial vyrastal prvý kvet na stonke, ale čítala som aj o odštiknutínad tretím spiacim očkom. občas štikám aj dole, ale nie často.:):):)

Tak ja som ju odstrihla asi dva týždne po odkvitnutí,keď boli ešte zelené stonky.Mohla som mať možno ďalšie kvietky.No nevadí,uvidím čo to urobilo.Ale už nabudúce budem vedieť,ďakujem.
zmrzka333
01.03.10,18:49
Tak ja som ju odstrihla asi dva týždne po odkvitnutí,keď boli ešte zelené stonky.Mohla som mať možno ďalšie kvietky.No nevadí,uvidím čo to urobilo.Ale už nabudúce budem vedieť,ďakujem.
a kde so odstrihla? uplne dole?
zmrzka333
01.03.10,18:54
zmrzka čo povieš na keramzitovú metódu?:):) vyskúšam to najprv bez pri krytia, ale nefotila som aj s prikrytím:):)
Len aby nebola v kontakte s vodou. Ja by som ju neprykrivala nechala len tak. Jedna kocka mala taku istu a krasne jej vysli nove korienky a neprikryvala.
lujza.j
01.03.10,19:00
dievčatá od 3.3. 2010 v carrefoure phale "Piko", 2 výhonkový , exkluzívne sfarbenie, výška 55-65cm za 12.99,eu:):)
lujza.j
01.03.10,19:14
Len aby nebola v kontakte s vodou. Ja by som ju neprykrivala nechala len tak. Jedna kocka mala taku istu a krasne jej vysli nove korienky a neprikryvala.

ok, neprikryjem :),nie nie je v kontakte s vodou, ten keramzit je vlastne mokrý aj od malého množstva vody, no každopádne to bude zaujímavé ako to dopadne :):):)
lujza.j
01.03.10,19:23
Tak ja som ju odstrihla asi dva týždne po odkvitnutí,keď boli ešte zelené stonky.Mohla som mať možno ďalšie kvietky.No nevadí,uvidím čo to urobilo.Ale už nabudúce budem vedieť,ďakujem.


ešte som zabudla, že platí také nepísané pravidlo, že čo je na orchidke zelené sa nestrihá! možno okrem situácie, kedy niečo zachraňujeme, máme málo koreňou a pod. tak vtedy kvetnú stonku šmiknem preč, aby sa orchidka zbytočne nevysilovala.:):)
zmrzka333
01.03.10,19:26
dievčatá od 3.3. 2010 v carrefoure phale "Piko", 2 výhonkový , exkluzívne sfarbenie, výška 55-65cm za 12.99,eu:):)
Super pojdem sa pozriet a asi mi aj nieco pribudne.:D
zmrzka333
01.03.10,19:30
ešte som zabudla, že platí také nepísané pravidlo, že čo je na orchidke zelené sa nestrihá! možno okrem situácie, kedy niečo zachraňujeme, máme málo koreňou a pod. tak vtedy kvetnú stonku šmiknem preč, aby sa orchidka zbytočne nevysilovala.:):)
Ano ale ked po dvoch tyzdnoch stonka po odkvitnuti nezacne schnut a nic sa nedeje tak ju asi treba skratit. Co som citala knihy tak takto sa to tam pise. Skratit bud v strede stonky ale aby potom nova stonka nebola velmi dlha tak najlepsie je nad 3 ockom. Ja som to tak urobila a som zvedava ako to dopadne. A ked stonka zacne schnut tak pockat kym zoschne cela a odrezat uplne dole. Tot teoria, ale asi najlepsia je skusenost.
janakova29
01.03.10,19:40
Včera ma manžel takto potešil (ale neviem urobiť krajšie foto)
lujza.j
01.03.10,20:00
Ano ale ked po dvoch tyzdnoch stonka po odkvitnuti nezacne schnut a nic sa nedeje tak ju asi treba skratit. Co som citala knihy tak takto sa to tam pise. Skratit bud v strede stonky ale aby potom nova stonka nebola velmi dlha tak najlepsie je nad 3 ockom. Ja som to tak urobila a som zvedava ako to dopadne. A ked stonka zacne schnut tak pockat kym zoschne cela a odrezat uplne dole. Tot teoria, ale asi najlepsia je skusenost.

zmrzka ja mám napríklad teraz jednu dilemu, mám jeden phal, ktorý odkvitol cca. 2 týždne dozadu, konček stonky ešte počas kvitnutia javil známky aktivity, ale už z predposledného spacieho očka tlačí stonka na kvitnutie. teraz neviem či skrátit a dat energiu tomu čo rastie alebo čakat. inak keby som skrátila nad tretím očkom tak by mi nič nešlo kvitnút, ja nemám skúsenost so skracovaním nad tretím očkom, ale čítala som o tom. ja skracujem ako som už písala pod prvým rozkvitnutým kvetom, ktorý bol na stonke. zatial sa mi to svedčilo :):):) , ale ved vieš každá tu máme tie svoje ťahy :):):)
zmrzka333
01.03.10,20:21
zmrzka ja mám napríklad teraz jednu dilemu, mám jeden phal, ktorý odkvitol cca. 2 týždne dozadu, konček stonky ešte počas kvitnutia javil známky aktivity, ale už z predposledného spacieho očka tlačí stonka na kvitnutie. teraz neviem či skrátit a dat energiu tomu čo rastie alebo čakat. inak keby som skrátila nad tretím očkom tak by mi nič nešlo kvitnút, ja nemám skúsenost so skracovaním nad tretím očkom, ale čítala som o tom. ja skracujem ako som už písala pod prvým rozkvitnutým kvetom, ktorý bol na stonke. zatial sa mi to svedčilo :):):) , ale ved vieš každá tu máme tie svoje ťahy :):):)
Tak to ti neporadim lebo nemam taku skusenost. Teraz mi odkvitaju moje prve phaly ktore mam od decembra takze neviem. Ale na mojej sa nejavilo nic ze by chcelo dalej rast. V knizke sa pisalo ze cim viac ociek na stonke nechas tym skor sa dockas kvitnutia ale potom je riziko ze stonka bude velmi dlha a moze sa polamat.
milka 60
01.03.10,20:32
Dievčatá dnes som si kúpila črievičkovca:D:D:D ej ale som rada;);)
Nech sa mu u teba páči:):):)
milka 60
01.03.10,20:37
Včera ma manžel takto potešil (ale neviem urobiť krajšie foto)
Šikovný manžel!!!:):)
sayly
02.03.10,05:31
zmrzka ja mám napríklad teraz jednu dilemu, mám jeden phal, ktorý odkvitol cca. 2 týždne dozadu, konček stonky ešte počas kvitnutia javil známky aktivity, ale už z predposledného spacieho očka tlačí stonka na kvitnutie. teraz neviem či skrátit a dat energiu tomu čo rastie alebo čakat. inak keby som skrátila nad tretím očkom tak by mi nič nešlo kvitnút, ja nemám skúsenost so skracovaním nad tretím očkom, ale čítala som o tom. ja skracujem ako som už písala pod prvým rozkvitnutým kvetom, ktorý bol na stonke. zatial sa mi to svedčilo :):):) , ale ved vieš každá tu máme tie svoje ťahy :):):)

ja odstrihujem stonky vždy nad posledným očkom, aj keď je napríklad šieste, pretože aj to môže byť aktívne a môže z neho narásť nová stonka, teraz mi tak začínajú rásť tri, na jednej, ktorá mi kvitne od februára, už mi kvitne tretia stonka a teraz mi zo starej znova rastie a to mi stále nahadzuje puky, jednu stonku som odstrihla úplne, pretože mala moc červcov, tak som ju obetovala aj keď bola ešte rozkvitnutá, no nemala som šancu to pooberať...inak sa mi prebúdzajú skoro všetky, rastú im nové korienky, listy aj výhonky, dúfam len, že mi tentoraz nepoopadávajú puky a všetkým sa bude dariť, aj na tej ktorú mám v sáčku, rastú už 4 korienky, ešte mám v sáčku aj miniorchideiu, ale z tej neviem, či niečo bude, tá je biedna, no možno sa pošťastí;)
andersenka
02.03.10,06:17
dievčence myslíte bude ešte niečo z tejto catley? ČI ju rovno hodiť do koša?
Korienky nové jej síce vyšli /bola presadená v auguste/, ale listy akosi chradnú. Aj pár malých výhonkov vyšlo, ale tie zas zhnedli. Teraz dva listy ožltli a ako sami vidíte na fotkách - aj tie listy nie su najkrajšie :o(
ČO s ňou robiť?
Ma-Ba
02.03.10,07:57
andersenka - to je ťažké povedať či z nej niečo bude, ale skúsiť by sa to mohlo. Ja by som ju vybrala z keramického kvetináča, pozrela korene, lebo problém, ktorý opisuješ môže byť aj zo zlých koreňov - príčina môže byť aj keramický kvetináč.
andersenka
02.03.10,08:02
andersenka - to je ťažké povedať či z nej niečo bude, ale skúsiť by sa to mohlo. Ja by som ju vybrala z keramického kvetináča, pozrela korene, lebo problém, ktorý opisuješ môže byť aj zo zlých koreňov - príčina môže byť aj keramický kvetináč.
ona nie je v keramickom, je v plastovom priehľadnom
lusielaL
02.03.10,08:19
Aj ja sa pridam skusenostou o odstrihnuti stonky.Tiez nestriham rovnako,stale nad tretim,niekedy hned neodstrihnem,lebo ma na konci nadej na kvet,obr.1,a na druhom som odstrihla nad najkrajsimi aktivnymi rovnako a nieco sa tam tlaci este okrem novej stonky zo spodu.
lujza.j
02.03.10,08:22
ja odstrihujem stonky vždy nad posledným očkom, aj keď je napríklad šieste, pretože aj to môže byť aktívne a môže z neho narásť nová stonka, teraz mi tak začínajú rásť tri, na jednej, ktorá mi kvitne od februára, už mi kvitne tretia stonka a teraz mi zo starej znova rastie a to mi stále nahadzuje puky, jednu stonku som odstrihla úplne, pretože mala moc červcov, tak som ju obetovala aj keď bola ešte rozkvitnutá, no nemala som šancu to pooberať...inak sa mi prebúdzajú skoro všetky, rastú im nové korienky, listy aj výhonky, dúfam len, že mi tentoraz nepoopadávajú puky a všetkým sa bude dariť, aj na tej ktorú mám v sáčku, rastú už 4 korienky, ešte mám v sáčku aj miniorchideiu, ale z tej neviem, či niečo bude, tá je biedna, no možno sa pošťastí;)
pravdepodobne odstrihujeme stonku na rovnakom mieste, proste úplne hore, v mieste kde bol prvý kvet na stonke. moje tiež začínajú byt velmi aktívne, listy rastú ako divé,dokonca aj na takých čo som zachraňovala a "100" krát presádzala a strihala hnilé korene. tvoje v sáčku tak to musí byt radost 4 korienky to je super. ja som včera zahájila keramzitovú metodu, tak ja som v očakávaní, že ako to dopadne :)
lujza.j
02.03.10,08:29
ona nie je v keramickom, je v plastovom priehľadnom

problém môže byt aj taký, že kochlík s orchidkou je vložený v keramickom púzdre a medzi týmito dvomi kochlami bolo málo vzduchu-boli dost natesno , čiže orchidka nemala ako dýchat a korene sa zadusili-uhnili. mám takúto skúsenosť takže na toto dávam pozor.
andersenka
02.03.10,10:03
problém môže byt aj taký, že kochlík s orchidkou je vložený v keramickom púzdre a medzi týmito dvomi kochlami bolo málo vzduchu-boli dost natesno , čiže orchidka nemala ako dýchat a korene sa zadusili-uhnili. mám takúto skúsenosť takže na toto dávam pozor.
hm, takže ju vybrať, poprípade vhodiť do väčšieho..........vidíš, to ma nenapadlo. Presádzať ju znova nechcem, keďže bola presádzaná v auguste......... Mam kôrový substrat miešaný s polystyrénom
infinityfx21
02.03.10,10:31
a kde so odstrihla? uplne dole?

Nad tretím spiacim očkom.Stonky má stále zelené,tak neviem,že čo urobí.
lujza.j
02.03.10,10:45
hm, takže ju vybrať, poprípade vhodiť do väčšieho..........vidíš, to ma nenapadlo. Presádzať ju znova nechcem, keďže bola presádzaná v auguste......... Mam kôrový substrat miešaný s polystyrénom

ja síce nemám skúsenosti s druhom Cattleya, pretože ja má iba phale, ale asi by som ju tak ako tu už písala Ma-Ba, vybrala z kochla, skontrolovala korene hnilé odstránila, dezinfikovala. tiež by som asi odstránila suché listy ak také má. proste by som ju "očistila" od chorých častí. ak by po očistení ostalo menej koreňov volila by som menší kochel. aký má byt substrát pre tento druh, tak to neviem, ale mne je sympatický vzdušný substrát, čiže kôra+ polystyrén ako máš ty. ja mám niektoré phale len v kôre, jednu má len v keramzite, iné zas v kôra+keramzit. pre mňa zdravá orchidka je tá, ktorá má zdravé korene, takže já stále špehujem mojim koreňe. a nato aby sa mi nepodusili korene mám v keramickom púzdre naspodku kameň.:):)
infinityfx21
02.03.10,11:13
keby bola moja ja ju presadím.do kochlíka o číslo väčšieho, môžeš ešte dorobiť do neho dierky horúcim klincom, pre lepšie prevzdušnenie substrátu. ja sadím len do kôry. niektoré mám zasadené v mixe kôra+keramzit/velký/. už je na tebe ako sa rozhodneš, každý tu má svoje skúsenosti, svoje ťahy :):)

Zdravím.Možem sa spýtať na ten keramzit čo to vlastne je?A ked preosejem tu kôru,mám ju aj nejako umyť alebo to mám hned zasadiť?A v akom pomere ma byt kora a keramzit?
zmrzka333
02.03.10,11:28
Nad tretím spiacim očkom.Stonky má stále zelené,tak neviem,že čo urobí.
ved to je v poriadku - ked si precitas nejaku literaturu tak takto to ma byt. Viem ze tu kocky strihaju aj vyssie alebo vobec. Ale ty sa netrap urcite ti pusti novu stonku na povodnej:)
Aj ja som strihla nad tretim ockom a uvidim co z toho bude. Ta moja mala strasne dlhu stonku tak si neviem predstavit keby som ju strihla vyssie aka by potom bola dlha keby hore pustila novu stonku.

Babule este ste mi ziadna neodpisala na moju otazku. Kde mam odstrihnut stonku ked mi odkvitlo dendrobiu phalaenopsis?
andersenka
02.03.10,11:28
ja síce nemám skúsenosti s druhom Cattleya, pretože ja má iba phale, ale asi by som ju tak ako tu už písala Ma-Ba, vybrala z kochla, skontrolovala korene hnilé odstránila, dezinfikovala. tiež by som asi odstránila suché listy ak také má. proste by som ju "očistila" od chorých častí. ak by po očistení ostalo menej koreňov volila by som menší kochel. aký má byt substrát pre tento druh, tak to neviem, ale mne je sympatický vzdušný substrát, čiže kôra+ polystyrén ako máš ty. ja mám niektoré phale len v kôre, jednu má len v keramzite, iné zas v kôra+keramzit. pre mňa zdravá orchidka je tá, ktorá má zdravé korene, takže já stále špehujem mojim koreňe. a nato aby sa mi nepodusili korene mám v keramickom púzdre naspodku kameň.:):)
a ked das na spodok črepníka keramzit a nato substrát kôrový, nie je to stále vlhké,ked to človek polieva resp. máča zo spodu?
Čo sa týka Catley, tak teda cez víkend zahájim tieto práce.
Včera som aj písala, že sáčkova metoda akási neúspešná. 3 z 5 prišli úple o listy a ostal len kúsok sucheho koreňa, bez ničoho. To je vhodne zrejme už na vyhodenie.......
lujza.j
02.03.10,12:13
a ked das na spodok črepníka keramzit a nato substrát kôrový, nie je to stále vlhké,ked to človek polieva resp. máča zo spodu?
Čo sa týka Catley, tak teda cez víkend zahájim tieto práce.
Včera som aj písala, že sáčkova metoda akási neúspešná. 3 z 5 prišli úple o listy a ostal len kúsok sucheho koreňa, bez ničoho. To je vhodne zrejme už na vyhodenie.......

kezamzit nedávam na spodok, ja mám mix veľké kusy kôry a keramzit, kôry mám vždy viac, ale to sú už také moje experimenty a potom keramzit má rôzne velkosti, myslím si že ten vačší je lepší. tá tvoja má asi tenšie korienky ako phale, tak ja by som ju dala asi iba do kôry - novej, ale sú tu holky ktoré majú skúsenosti s týmto druhom, možno poradia niečo iné. pridám foto phal čo mám iba v keramzite a celkom sa jej darí, ženie lístok aj korienky aj kvitla :)
milka 60
02.03.10,12:15
ved to je v poriadku - ked si precitas nejaku literaturu tak takto to ma byt. Viem ze tu kocky strihaju aj vyssie alebo vobec. Ale ty sa netrap urcite ti pusti novu stonku na povodnej:)
Aj ja som strihla nad tretim ockom a uvidim co z toho bude. Ta moja mala strasne dlhu stonku tak si neviem predstavit keby som ju strihla vyssie aka by potom bola dlha keby hore pustila novu stonku.

Babule este ste mi ziadna neodpisala na moju otazku. Kde mam odstrihnut stonku ked mi odkvitlo dendrobiu phalaenopsis?
tam kde vyrastala -medzi listami- prp. 1 cm vyššie
andersenka
02.03.10,12:16
kezamzit nedávam na spodok, ja mám mix veľké kusy kôry a keramzit, kôry mám vždy viac, ale to sú už také moje experimenty a potom keramzit má rôzne velkosti, myslím si že ten vačší je lepší. tá tvoja má asi tenšie korienky ako phale, tak ja by som ju dala asi iba do kôry - novej, ale sú tu holky ktoré majú skúsenosti s týmto druhom, možno poradia niečo iné. pridám foto phal čo mám iba v keramzite a celkom sa jej darí, ženie lístok aj korienky aj kvitla :)
No ja mam doma drobnejší, ale kupovala som ho s tym, že do dam do misky+ voda na parapetu,či radiator, aby bola väčšia vzdušnosť....
a to ju potom ako často a akym spôsobom polievaš ked je v keramzite?
lujza.j
02.03.10,12:20
Zdravím.Možem sa spýtať na ten keramzit čo to vlastne je?A ked preosejem tu kôru,mám ju aj nejako umyť alebo to mám hned zasadiť?A v akom pomere ma byt kora a keramzit?

keramzit je pálená hlina, keramický granulát, určite to poznáš. :) pár stránok do zadu som na fotila keramzitovú metodu čo mi poradila zmrzka ;)
milka 60
02.03.10,12:23
Zdravím.Možem sa spýtať na ten keramzit čo to vlastne je?A ked preosejem tu kôru,mám ju aj nejako umyť alebo to mám hned zasadiť?A v akom pomere ma byt kora a keramzit?
keramzit sú vysušené ilove granule, ktoré sa používajú na rôzne záhradnícke veci a dajú sa kúpiť v záhradkárskych potrebách, rôzne balenie
infinityfx21
02.03.10,12:24
keramzit je pálená hlina, keramický granulát, určite to poznáš. :) pár stránok do zadu som na fotila keramzitovú metodu čo mi poradila zmrzka ;)

Začala som tu znovu všetko čitať od začiatku.No uvidím ako sa tej mojej bude dariť.Ved budem informovať čo a ako.Ďakujem zatial za rady.
lujza.j
02.03.10,12:26
No ja mam doma drobnejší, ale kupovala som ho s tym, že do dam do misky+ voda na parapetu,či radiator, aby bola väčšia vzdušnosť....
a to ju potom ako často a akym spôsobom polievaš ked je v keramzite?

polievam ju klasicky zalejem ju vodou v tom keramickom puzdre. ako často? ako je preschnutá cca. 1 x za týždeň. totižto tento phal bol dost velký a potrebovala som ho presadiť a bála som sa, že keď ho dám do kôry tak nebudú mat korene dosť vzduchu , tak preto som si vymyslela keramzit, či to tak niekto robí neviem:confused:, toto je čisto moja vymyšlanka :):)
infinityfx21
02.03.10,12:27
ved to je v poriadku - ked si precitas nejaku literaturu tak takto to ma byt. Viem ze tu kocky strihaju aj vyssie alebo vobec. Ale ty sa netrap urcite ti pusti novu stonku na povodnej:)
Aj ja som strihla nad tretim ockom a uvidim co z toho bude. Ta moja mala strasne dlhu stonku tak si neviem predstavit keby som ju strihla vyssie aka by potom bola dlha keby hore pustila novu stonku.

Babule este ste mi ziadna neodpisala na moju otazku. Kde mam odstrihnut stonku ked mi odkvitlo dendrobiu phalaenopsis?

No veď uvidím čo urobí.Zatial asi oddychuje.
andersenka
02.03.10,12:41
ja síce nemám skúsenosti s druhom Cattleya, pretože ja má iba phale, ale asi by som ju tak ako tu už písala Ma-Ba, vybrala z kochla, skontrolovala korene hnilé odstránila, dezinfikovala. tiež by som asi odstránila suché listy ak také má. proste by som ju "očistila" od chorých častí. ak by po očistení ostalo menej koreňov volila by som menší kochel. aký má byt substrát pre tento druh, tak to neviem, ale mne je sympatický vzdušný substrát, čiže kôra+ polystyrén ako máš ty. ja mám niektoré phale len v kôre, jednu má len v keramzite, iné zas v kôra+keramzit. pre mňa zdravá orchidka je tá, ktorá má zdravé korene, takže já stále špehujem mojim koreňe. a nato aby sa mi nepodusili korene mám v keramickom púzdre naspodku kameň.:):)
a keby som namiesto toho tvojho spomínaného kameňa na spodu, aby sa listy ti "nepodusili" nasypala na dno keramického črepníka - keramzit a do toho vložila ten plastovy črepnik s tou cateylou /ale najskôr ju však teda pozriem, poprípade "ošetrím" choré korene/ ????
henrieta3
02.03.10,12:45
Keramzit som dnes kupila v Baumaxe, aj novu koru, podla navodu, co tu niekto pisal, som vsetko prevarila. A pochvalim sa touto novou krasavicou
ta nie je z Baumaxu, ale z 1 kvetinarstva
henrieta3
02.03.10,12:48
to je ona
milka 60
02.03.10,12:55
to je ona
je zaujímavá!!!!!:):):)
andersenka
02.03.10,13:10
je zaujímavá!!!!!:):):)
ono sú všetky krásne keď si ich prinesieme domov...........ale až keď nanovo zakvitnú sa človek môže tešiť z úspechov, ja žial zatiaľ takúto skúsenosť nemam..... :mee: :mee: :mee:
lujza.j
02.03.10,13:18
a keby som namiesto toho tvojho spomínaného kameňa na spodu, aby sa listy ti "nepodusili" nasypala na dno keramického črepníka - keramzit a do toho vložila ten plastovy črepnik s tou cateylou /ale najskôr ju však teda pozriem, poprípade "ošetrím" choré korene/ ????

na spodok keram. kochla nedávam keramzit preto, že ten prípadnú vodu, ktorá po zálievke môže vytiecť z orchidky nasaje a opät je tam vlhko, ale kameň mi vodu nenasaje. daj tam proste dáky šuter a hotovka :):)
lujza.j
02.03.10,13:20
to je ona

kráásavica :):):)
andersenka
02.03.10,13:26
na spodok keram. kochla nedávam keramzit preto, že ten prípadnú vodu, ktorá po zálievke môže vytiecť z orchidky nasaje a opät je tam vlhko, ale kameň mi vodu nenasaje. daj tam proste dáky šuter a hotovka :):)
dík za radu :o)) tak sa sústredím na nejaké šutre teraz........
lujza.j
02.03.10,13:28
ono sú všetky krásne keď si ich prinesieme domov...........ale až keď nanovo zakvitnú sa človek môže tešiť z úspechov, ja žial zatiaľ takúto skúsenosť nemam..... :mee: :mee: :mee:

andersenka nebuď smutná, ja napr. mám len phale, pretože sa ostatných bojím už som to tu písala vela krát, tiež by som chcela aj iné druhy ako tu majú dievčatá pretože ich majú nádherné! aj mi bolo poradené čo by som mohla skúsit. bojim sa že by som i nevedela vytvoriť vhodné podmienky v paneláku, takže mám mojich 40 kúskov phalov a s tými sa piplem :):):)
andersenka
02.03.10,13:33
andersenka nebuď smutná, ja napr. mám len phale, pretože sa ostatných bojím už som to tu písala vela krát, tiež by som chcela aj iné druhy ako tu majú dievčatá pretože ich majú nádherné! aj mi bolo poradené čo by som mohla skúsit. bojim sa že by som i nevedela vytvoriť vhodné podmienky v paneláku, takže mám mojich 40 kúskov phalov a s tými sa piplem :):):)
no lenže mne odchádzajú aj phaly........ale ako som to tu prednedávnom preberala s Ma-BA tak zrejme dôvod bude ten že mam v izbe dosť chladno..........to bude zrejme tým. Aj sáčkova metoda akosi zlyháva........ :o((
Dala som si záväzok, že ďalšie nové nekupujem, uvidím či prežijú počas leta tie čo ešte ostali .........a až potom si "dovolím" nejakú kupit pre radosť.....
lujza.j
02.03.10,13:51
no lenže mne odchádzajú aj phaly........ale ako som to tu prednedávnom preberala s Ma-BA tak zrejme dôvod bude ten že mam v izbe dosť chladno..........to bude zrejme tým. Aj sáčkova metoda akosi zlyháva........ :o((
Dala som si záväzok, že ďalšie nové nekupujem, uvidím či prežijú počas leta tie čo ešte ostali .........a až potom si "dovolím" nejakú kupit pre radosť.....

a nemôžeš si ich dat do izby kde je vyhovujúca teplota? ja mám phale v kuchyni, v obyvke a u psa v izbe. v spálni ani v detskej nemám. tam kde ich mám aj kúrim, alebo temperujem. ked bude vonku teplo dám aj do detskej. v spálni kúrim málo alebo vôbec / inak, že vraj v spalni by kvety ani nemali byt/a u dcéry by mi vykapalo aj to čo je umelé:)
dindi22
02.03.10,14:24
Ahojte, dievčatá:D
Dávno som tu nebola, kedže teraz už mám menej času a v podstate ani nemám nič nové...Phalky krásne stále kvitnú, nahadzujú puky, púšťajú zo spiacich očiek...
Pozerám, že preberáte teplotu...Teraz vás možno zarazím, ale u nás v dome sa nekúri vôbec od 5.00 ráno do 16.00 poobede-v čase, keď sme v práci. Je v dome teplota asi 12-14 stupňov a mojim kvetom to len prospieva. Teplota po zakúrení je pri phaloch asi 19 stupňov, ked ideme spať znižujeme asi na 17...Čiže u nás majú riadne rušno...:D:D.
Ale vážne im to nevadí a krásne kvitnú.
Takže ja neviem, či odchádzanie vašich orchidejok je vinou teploty:rolleyes:
betrix
02.03.10,15:15
Ahojte, idem sa poradiť i podeliť o skúsenosť: vo februári 2009 som dostala prvú orchidku. Odkvitla, začali jej rásť nové lístky i vzdušné korene, ale v júli, keď som bola pár dní preč, ju manžel prelial (nenechala som inštrukcie ):mee:. Tak som sa pustila do zachraňovania. Zostali asi 2-3 malé korienky, potom aj z tých takmer nič. Bola v sáčku, potom v kôre, potom zase v sáčku a teraz po 7. mesiacoch vyzerá, že sa jej, popri jednom starom, tlačia korienky.:) Je toto možné? Podľa Vašich rád som ju teraz dala na keramzit. Môže byť tak, či ju prikryť, či čo? :confused:Viem, že ešte nemáme vyhraté ani zďaleka, ale tak by som ju chcela zachrániť. Pokračovanie potom napíšem.