lujza.j
02.03.10,16:23
Ahojte, idem sa poradiť i podeliť o skúsenosť: vo februári 2009 som dostala prvú orchidku. Odkvitla, začali jej rásť nové lístky i vzdušné korene, ale v júli, keď som bola pár dní preč, ju manžel prelial (nenechala som inštrukcie ):mee:. Tak som sa pustila do zachraňovania. Zostali asi 2-3 malé korienky, potom aj z tých takmer nič. Bola v sáčku, potom v kôre, potom zase v sáčku a teraz po 7. mesiacoch vyzerá, že sa jej, popri jednom starom, tlačia korienky.:) Je toto možné? Podľa Vašich rád som ju teraz dala na keramzit. Môže byť tak, či ju prikryť, či čo? :confused:Viem, že ešte nemáme vyhraté ani zďaleka, ale tak by som ju chcela zachrániť. Pokračovanie potom napíšem.
ja som toto zahájila včera na mojom "mega" phale :) fakt bol kedysi normálnej velkosti, foto na predch. stránkach. zmrzka povedala, že nezakrývat tak som nezakryla. keamzit je vo vode, ale tak aby vody nebolo toľko, že by potom rastlinka bola v kontakte s vodou. tak vela šťastia aj tebe :):)
betrix
02.03.10,16:10
ja som toto zahájila včera na mojom "mega" phale :) fakt bol kedysi normálnej velkosti, foto na predch. stránkach. zmrzka povedala, že nezakrývat tak som nezakryla. keamzit je vo vode, ale tak aby vody nebolo toľko, že by potom rastlinka bola v kontakte s vodou. tak vela šťastia aj tebe :):)
Vďaka, tak budeme bojovať.:)
*ala*
02.03.10,16:40
Ahojte pestovatelky ja som len novacik a prve co bolo som si pozrela vase rady a fotky orchidei.Dakujem su nadherne.
henrieta3
02.03.10,17:55
Ja som si musela kupit novu, ked teraz mam par, co musim zachranit. Vzniklo to preto, ze boli v zemine, hoci som bola u priatelky a jej v zemine pekne prospievaju. A dokonca aj v Baumaxe bol 1 sacok so zeminou na orchi. Este by som chcela zohnat tu, co mam v profile, lebo ta je uz definitivne prec. 1 kvetinarka mi slubila, ze sa pokusi ju najst. Precitala som vas, aj vela inych for, som prekvapena, kolko ludi sa venuje ich pestovaniu, dokonca si posielaju rozmnozene. Dnes som dala keramzit aj do vsetkych misiek pod kvetinace. Vela stastia a radosti z krasnych orchidei.
zuzkahris
02.03.10,18:17
Ahojte, idem vám ukázať ako ma potešili orchidejky :). Na prvom obrázku je tá, čo som kúpila vo výpredaji za 1.50 € a takto ma ide obdariť za to, že som ju zachránila a na druhom je orchidejka, ktorá kvitla od novembra a už ženie nový stvol z púčika, tak sa teším :) a potom určite dám fotky, ako rozkvitli
zuzkahris
02.03.10,18:22
A ešte ak sa pamätáte na phalu, čo mi dala kolegynka na záchranu / 1 a 2 obrázok - takto vyzerala / no a teraz 3 a 4 obrázok / vyhnala nový korienok a už sa tlačí lístoček, takže podarilo sa :) :)
mata10
02.03.10,18:29
Ahojte pestovatelky ja som len novacik a prve co bolo som si pozrela vase rady a fotky orchidei.Dakujem su nadherne.
Ahoj ala vitaj medzi nami:):):)
zmrzka333
02.03.10,18:29
Ahojte, idem sa poradiť i podeliť o skúsenosť: vo februári 2009 som dostala prvú orchidku. Odkvitla, začali jej rásť nové lístky i vzdušné korene, ale v júli, keď som bola pár dní preč, ju manžel prelial (nenechala som inštrukcie ):mee:. Tak som sa pustila do zachraňovania. Zostali asi 2-3 malé korienky, potom aj z tých takmer nič. Bola v sáčku, potom v kôre, potom zase v sáčku a teraz po 7. mesiacoch vyzerá, že sa jej, popri jednom starom, tlačia korienky.:) Je toto možné? Podľa Vašich rád som ju teraz dala na keramzit. Môže byť tak, či ju prikryť, či čo? :confused:Viem, že ešte nemáme vyhraté ani zďaleka, ale tak by som ju chcela zachrániť. Pokračovanie potom napíšem.
neprikryvaj nicim len tam musi byt voda v tom keramzite ale tak aby sa orchidka vody nedotkla len polozit na keramzit castou z ktorej rastu korene a dolievat vodu ked sa odpari
lujza.j
02.03.10,18:42
A ešte ak sa pamätáte na phalu, čo mi dala kolegynka na záchranu / 1 a 2 obrázok - takto vyzerala / no a teraz 3 a 4 obrázok / vyhnala nový korienok a už sa tlačí lístoček, takže podarilo sa :) :)
pekne sa staráš, ššikulka :):) každá záchrana velmi tešíí ;)
zuzkahris
02.03.10,18:43
pekne sa staráš, ššikulka :):) každá záchrana velmi tešíí ;)

Ďakujem pekne, neskutočne ma tešia :)
betrix
02.03.10,19:10
neprikryvaj nicim len tam musi byt voda v tom keramzite ale tak aby sa orchidka vody nedotkla len polozit na keramzit castou z ktorej rastu korene a dolievat vodu ked sa odpari
Ďakujem, Tvoje sú krásne.:)
zmrzka333
02.03.10,19:51
dievcata poradte mam phal ktoreho kvetna stonka je rozvetvena a na kazdej na konci je od zaciatku nieco take z coho by mohol byt pucik ale je to male a zatial to stagnuje. Uz odkvita a ja neviem kde ju mam skratit ked kvety opadnu. Pod tym rozvetvenim alebo ju nechat tak?
lujza.j
02.03.10,20:15
dievcata poradte mam phal ktoreho kvetna stonka je rozvetvena a na kazdej na konci je od zaciatku nieco take z coho by mohol byt pucik ale je to male a zatial to stagnuje. Uz odkvita a ja neviem kde ju mam skratit ked kvety opadnu. Pod tym rozvetvenim alebo ju nechat tak?

ja by som ju chvílu nechala tak, tiež mám pri týchto druhoch dilemu, že kedy kde čo štiknút, momentálne tiež takú mám, kúpila som ju odkvitnutú, jedna strana, ženie zo spiaceho očka a na druhej konček vyzerá, že ešte niečo hodí, tak čakám :) ale dokedy? neviem:confused:
milka 60
02.03.10,20:36
Ahojte pestovatelky ja som len novacik a prve co bolo som si pozrela vase rady a fotky orchidei.Dakujem su nadherne.
ala vítaj medzi nami a nech sa ti darí:):)
milka 60
02.03.10,20:38
A ešte ak sa pamätáte na phalu, čo mi dala kolegynka na záchranu / 1 a 2 obrázok - takto vyzerala / no a teraz 3 a 4 obrázok / vyhnala nový korienok a už sa tlačí lístoček, takže podarilo sa :) :)
si šikulka!!!!!
janakova29
03.03.10,06:48
dievcata poradte mam phal ktoreho kvetna stonka je rozvetvena a na kazdej na konci je od zaciatku nieco take z coho by mohol byt pucik ale je to male a zatial to stagnuje. Uz odkvita a ja neviem kde ju mam skratit ked kvety opadnu. Pod tym rozvetvenim alebo ju nechat tak?
Tiež som ešte len nováčik, skúsenosti nemám. Začiatkom decembra som si kúpila phalaenopsis, ktorý mi doma kvitol viac ako mesiac a potom naraz zvädli a opadali všetky kvety. Stonku som nestrihala vôbec a teraz po ďalšom mesiaci oddychu sa nalievajú púčiky na konci stonky. Čakám a teším sa.
zmrzka333
03.03.10,07:38
ja by som ju chvílu nechala tak, tiež mám pri týchto druhoch dilemu, že kedy kde čo štiknút, momentálne tiež takú mám, kúpila som ju odkvitnutú, jedna strana, ženie zo spiaceho očka a na druhej konček vyzerá, že ešte niečo hodí, tak čakám :) ale dokedy? neviem:confused:
otazka je vyriesena dnes rano som si vsimla ze na dvoch rozvetveniach stonky schnu takze ked to takto pojde dalej odrezem uplne dole. Ale co je super tak na tej orchidke mi rastie novy listok a pozeram ze z noveho maleho listka rastie dalsi mini listok:D
zmrzka333
03.03.10,07:48
jej aj na vande mi tak idu listky - z noveho maleho ide dalsi mini listok
Dianka2401
03.03.10,09:19
Ahojte, idem vám ukázať ako ma potešili orchidejky :). Na prvom obrázku je tá, čo som kúpila vo výpredaji za 1.50 € a takto ma ide obdariť za to, že som ju zachránila a na druhom je orchidejka, ktorá kvitla od novembra a už ženie nový stvol z púčika, tak sa teším :) a potom určite dám fotky, ako rozkvitli

zuzka, a to kde si kupovala za taku dobru cenu? :confused: ja som minule videla orchideje v hornbachu vo vypredaji za 5,99
zmrzka333
03.03.10,10:01
a kde su fotky?
lenus
03.03.10,10:08
a kde su fotky?
Aj ja som ich hladala, ale potom mi doslo, ze ten prvy odsek je len citacia skorsieho prispevku :)
zmrzka333
03.03.10,10:19
aha nevadi
henrieta3
03.03.10,10:54
Vyzera to tak, ze prichadzam aj o tuto, pekna, biela, s malymi kvietkami, volam ju Flora/je z vlanajsej vystavy Flora/. Napadlo mi, ci by som ten ketramzit nemohla dat do vazy so zuzenym hrdlom, aby aspon tych par listov zostalo, nelezali by na podlozke. Co si o tom myslite?
Dianka2401
03.03.10,11:58
zmrzka, lenus, ano, malo to byt citacia, len som to neoznacila, len prekopirovala, tak sorry :rolleyes:
Dianka2401
03.03.10,12:29
takze malo to byt tak :):


Ahojte, idem vám ukázať ako ma potešili orchidejky :). Na prvom obrázku je tá, čo som kúpila vo výpredaji za 1.50 € a takto ma ide obdariť za to, že som ju zachránila a na druhom je orchidejka, ktorá kvitla od novembra a už ženie nový stvol z púčika, tak sa teším :) a potom určite dám fotky, ako rozkvitli

zuzka, a to kde si kupovala za taku dobru cenu? :confused: ja som minule videla orchideje v hornbachu vo vypredaji za 5,99
lenus
03.03.10,12:32
zmrzka, lenus, ano, malo to byt citacia, len som to neoznacila, len prekopirovala, tak sorry :rolleyes:
Ved sa nic nestalo :) ale aj tak by si mohla dat nejake fotky, aby sme sa pokochali ;-) ja momentalne cakam, kym mi jedna zakvitne, ze tu tiez konecne nieco nahodim. okrem nej mi dalsie pustaju nove stonky, jedna tlaci korene ako o zivot, na jednej este kvitnucej sa mi tvoria nove puky a dendrobium phalaenopsis vytlacil novu rastlinku, ktora ma uz vyse 10 cm. velmi sa tesim, ze sa im u mna takto dari :)
lusielaL
03.03.10,12:52
Henrieta,podla mna sa netreba hned plasit ked mas take zmäknute listy,vyberat a skusat metody.Ma tam korene,tak by mala nieco popustat.Pisem z vlastnej skusenosti,po zime mam viacero s takymi listami,ale tlacia korene aj nove listy,nepresadzam ich.Ja by som este cakala.Drzim palce.
zmrzka333
03.03.10,13:45
Vyzera to tak, ze prichadzam aj o tuto, pekna, biela, s malymi kvietkami, volam ju Flora/je z vlanajsej vystavy Flora/. Napadlo mi, ci by som ten ketramzit nemohla dat do vazy so zuzenym hrdlom, aby aspon tych par listov zostalo, nelezali by na podlozke. Co si o tom myslite?
Vyskusaj, neznie to zle ale kontrolovala si korene? ak ich je tam zoper tak ju zasad do noveho substratu
Dianka2401
03.03.10,16:05
lenus, nedavnoé som sem davala moje kvitnutia, momontalne mi kvitnu len tie dve


tie na prvych troch je mi uz vlastne kvitnutie, po roku, a ta na poslednej mi kvitne doma uz asi mesiac, dostala som ju na narodky

cambria mi nechce kvitnut uz rok, ale vyhana nove korene aj ma mlade hluzy, bledo zlta phala co mi kvitla do jesene odpocivala, teraz sa jej zacinaju predlzovat korene, aj rast nove, a mam este jednu malu phalu co zatial stagnuje mam ju z vystavy v botanickej, co bolo nedavno v kosiciach, kupovala som ju za 2 €:)
Dianka2401
03.03.10,16:07
a keby si ich chcela pozriet tak ich mam na 504 a 505tej strane
Dianka2401
03.03.10,16:10
Vyskusaj, neznie to zle ale kontrolovala si korene? ak ich je tam zoper tak ju zasad do noveho substratu

ja by som sa tiez pozrela na korene ak su zhité tak ich treba odstranit a zasipat skoricou, ponechat len zdrave, zasadit do koroveho substratu a nepolievat asi tyzden
Zdenka175
03.03.10,16:20
ja by som sa tiez pozrela na korene ak su zhité tak ich treba odstranit a zasipat skoricou, ponechat len zdrave, zasadit do koroveho substratu a nepolievat asi tyzden
Ak ich bude menej, tak zasadiť to menšieho kvetináča alebo PET fľaše.
Zdenka175
03.03.10,16:31
Táto biela mi kvitne prvý krát. A takto vyzerajú moje teraz kvitnúce. Ostatné ešte odpočívajú:D:D
Dianka2401
03.03.10,16:38
zdenka, pekne ti kvitnu
ra.cermak
03.03.10,16:47
Zdeni super
Zdenka175
03.03.10,16:49
ďakujem, cez tú zimu je to kvitnutie také poskromné:)
henrieta3
03.03.10,17:31
Vyskusaj, neznie to zle ale kontrolovala si korene? ak ich je tam zoper tak ju zasad do noveho substratu
skusim to, substrat som kupila novy
henrieta3
03.03.10,17:33
Táto biela mi kvitne prvý krát. A takto vyzerajú moje teraz kvitnúce. Ostatné ešte odpočívajú:D:D
naozaj su krasne, mne to dlhsie potrva, ak vobec, ale nevzdam sa
lujza.j
03.03.10,18:58
jej aj na vande mi tak idu listky - z noveho maleho ide dalsi mini listok

zmrzka tebe sa lístočky teda rozbehli, nechcem sa chválit, ale aj mne na 15-stich,:)ale na kvitnutie ani tuk:(, vlastne jeden phal zo spiaceho očka, ten odkvitol cca. 2 týždne do zadu :):)
zuzkahris
03.03.10,18:59
takze malo to byt tak :):



zuzka, a to kde si kupovala za taku dobru cenu? :confused: ja som minule videla orchideje v hornbachu vo vypredaji za 5,99

Dianka, tú som kúpila v kvetinárstve k v Kauflande, inak sa oplatí pozerať aj v Baumaxe, mávajú na tých akciových stojanoch, aj kvitnúce / už som kúpila aj za 1 €, inak tam mávajú po 2 €, 3 € /. Ešte ma nikdy nesklamali, tie čo som v akcii kúpila v novembri kvitnú ešte teraz :), takže mám dobré skúsenosti ;)
zuzkahris
03.03.10,19:01
si šikulka!!!!!
Milka ďakujem, snažím sa :o:)
infinityfx21
03.03.10,19:12
Dobrý večer.Máme nový prírastok,neodolala som v baumaxe.Ale obávam sa,že ju budem musieť hned zajtra presadiť,zdá sa mi moc preliata.Pod listami má žlté korene,prikladám foto,ale neviem či to bude dobre vidieť.Na spodku v kochlíku má síce zelené,ale neviem.A kúpila som dobrý substrát a hnojivo?Ďakujem za odpoved.A ešte som zabudla,má síce len jednu pahílku na ktorej má kvietky,ale má aj druhú,len tú jej asi už odcvakli.
zmrzka333
03.03.10,19:12
zmrzka tebe sa lístočky teda rozbehli, nechcem sa chválit, ale aj mne na 15-stich,:)ale na kvitnutie ani tuk:(, vlastne jeden phal zo spiaceho očka, ten odkvitol cca. 2 týždne do zadu :):)
Na 15tich? Ja mam phalov celkovo 6 a z toho 5 idu listky. A celkovo mam 9 orchidiek.
zmrzka333
03.03.10,19:16
Dnes som bola v careffure pozriet na tie akciove orchidky ale mali iba bodkovane a oranzove a boli krasne zdrave ale neuputala ma ziadna. Takze nemam novy prirastok. Pockam si na inu akciu.
lujza.j
03.03.10,19:17
Dianka, tú som kúpila v kvetinárstve k v Kauflande, inak sa oplatí pozerať aj v Baumaxe, mávajú na tých akciových stojanoch, aj kvitnúce / už som kúpila aj za 1 €, inak tam mávajú po 2 €, 3 € /. Ešte ma nikdy nesklamali, tie čo som v akcii kúpila v novembri kvitnú ešte teraz :), takže mám dobré skúsenosti ;)

zuzi ja som nikdy na také nenatrafila, ja ked kúpim v hornbachu, alebo baumaxe ako minule tak z 5ks som 3ks zachraňovala:( a to za beznú cenu cca. do 6eu. ja tak v obchodíku na sídlisku odkvitnutú za 100sk, posledná ale bola za 2eu:)
lujza.j
03.03.10,19:19
Na 15tich? Ja mam phalov celkovo 6 a z toho 5 idu listky. A celkovo mam 9 orchidiek.

tak to máš lepšiu štatistiku:) ja 15 zo 40:(
zmrzka333
03.03.10,19:20
Dobrý večer.Máme nový prírastok,neodolala som v baumaxe.Ale obávam sa,že ju budem musieť hned zajtra presadiť,zdá sa mi moc preliata.Pod listami má žlté korene,prikladám foto,ale neviem či to bude dobre vidieť.Na spodku v kochlíku má síce zelené,ale neviem.A kúpila som dobrý substrát a hnojivo?Ďakujem za odpoved.A ešte som zabudla,má síce len jednu pahílku na ktorej má kvietky,ale má aj druhú,len tú jej asi už odcvakli.
Je krasna a tiez lte korene su makke alebo tvrde? Na substrate v zadu je napisane ze je z piniovej kory? Tak potom je to on lebo sa mi zda ze Floria robia aj taky miesany substrat ale najlepsia je ta cista piniova kora. Aspon ja som velmi spokojna. Niektore pestuju aj v coco chipsoch ja som taky u nas nenasla takze pouzivam tu koru od Florie.
lujza.j
03.03.10,19:27
Dobrý večer.Máme nový prírastok,neodolala som v baumaxe.Ale obávam sa,že ju budem musieť hned zajtra presadiť,zdá sa mi moc preliata.Pod listami má žlté korene,prikladám foto,ale neviem či to bude dobre vidieť.Na spodku v kochlíku má síce zelené,ale neviem.A kúpila som dobrý substrát a hnojivo?Ďakujem za odpoved.A ešte som zabudla,má síce len jednu pahílku na ktorej má kvietky,ale má aj druhú,len tú jej asi už odcvakli.
ja by som ju zatial nepresádzala, nechala by som ju pekne preschnút:) ten substrát opticky poznám,ale z vnútra neviem aké má zloženie :confused: kupujem iný, ale aj ten si preosievam, aby mi ostala len kôra:) možno ho dievčatá poznajú;)
Dianka2401
03.03.10,19:33
Dianka, tú som kúpila v kvetinárstve k v Kauflande, inak sa oplatí pozerať aj v Baumaxe, mávajú na tých akciových stojanoch, aj kvitnúce / už som kúpila aj za 1 €, inak tam mávajú po 2 €, 3 € /. Ešte ma nikdy nesklamali, tie čo som v akcii kúpila v novembri kvitnú ešte teraz :), takže mám dobré skúsenosti ;)

dakujem zuzka za radu, skusim to tam teda aj ja, ja som na take doteraz fakt nemala stastie, pritom vzdy hladam, ale to je pravda, ze vacsinou pozeram v hornbachu, a tam mali aj odkvitnute za skoro 6
Dianka2401
03.03.10,19:42
Dnes som bola v careffure pozriet na tie akciove orchidky ale mali iba bodkovane a oranzove a boli krasne zdrave ale neuputala ma ziadna. Takze nemam novy prirastok. Pockam si na inu akciu.

zmrzka, a ake akcie maju v carrefoure?
*ala*
03.03.10,20:50
Ahoj ala vitaj medzi nami:):):)
Dakujem ti za privitanie.Musim sa priznat,ze ja orchidku nemam ale kupila som ju svokre a chcem aby sa jej darilo tak studujem vase rady.Ale urcite si ju kupim lebo uz viem,na koho sa obratit.;):)
infinityfx21
03.03.10,21:10
Je krasna a tiez lte korene su makke alebo tvrde? Na substrate v zadu je napisane ze je z piniovej kory? Tak potom je to on lebo sa mi zda ze Floria robia aj taky miesany substrat ale najlepsia je ta cista piniova kora. Aspon ja som velmi spokojna. Niektore pestuju aj v coco chipsoch ja som taky u nas nenasla takze pouzivam tu koru od Florie.

Tie korene sú tvrdé.A je to z píniovej kory.A mám predtým premyť tú koru viackrát,nechat presušiť a až potom použiť?Tak som sa aspon v príspevkoch dočítala.
infinityfx21
03.03.10,21:17
ja by som ju zatial nepresádzala, nechala by som ju pekne preschnút:) ten substrát opticky poznám,ale z vnútra neviem aké má zloženie :confused: kupujem iný, ale aj ten si preosievam, aby mi ostala len kôra:) možno ho dievčatá poznajú;)

Len ked ona sa mi dá lahko vybrať z kochlíka.A možem sa jej pozrieť na korene?Neviem,nemám z toho dobrý pocit ako to tam vyzerá oproti tej mojej.Ked ju vyberiem,pozriem korene a to ju mám potom zasadit do toho istého substrátu,do povodného?Alebo ju mám radšej nechať tak,čo urobí?Ďakujem za radu.
sayly
04.03.10,05:51
Vyzera to tak, ze prichadzam aj o tuto, pekna, biela, s malymi kvietkami, volam ju Flora/je z vlanajsej vystavy Flora/. Napadlo mi, ci by som ten ketramzit nemohla dat do vazy so zuzenym hrdlom, aby aspon tych par listov zostalo, nelezali by na podlozke. Co si o tom myslite?

skontroluj korene, ak aj bude mať zhnité, nevadí, má dosť vzdušných korienkov na zasadenie, len treba poodstraňovať tie zhnité, potom ju znovu zasaď do menšieho črepníka, alebo do pet flaše, potom nepolievaj cca 7 - 10 dní a až potom začni mierne polievať, určite nie naraz nechať ponorené hodinu, to by bol pre ňu šok, nehnoj, začni hnojiť až keď sa preeberie
Zdenka175
04.03.10,06:05
Tie korene sú tvrdé.A je to z píniovej kory.A mám predtým premyť tú koru viackrát,nechat presušiť a až potom použiť?Tak som sa aspon v príspevkoch dočítala.
Prepierajú sa len cocochipsy. Ja si dávam kôru zapiecť na 3 minúty do mikrovlnky, potom nechám vyschnúť. Pokiaľ je koreň mäkký tak odstrániť, radšej by som zasadila do nového substrátu.:)
andersenka
04.03.10,06:27
Ak ich bude menej, tak zasadiť to menšieho kvetináča alebo PET fľaše.
ja chcem jednu miniphalu presadiť do PET fľase /0,75l/ akú ju mam nechať na výšku?
andersenka
04.03.10,06:30
včera tu niektorá z Vás spomínala, že jej v kvetinárstve povedali, že oncidium nemá byť v priehľadnom črepníku.....
Ja to svoje chcem presadiť, tak poraďte..........svoje skúsenosti s presádzaním ondicia.......
henrieta3
04.03.10,07:02
Dianka, tú som kúpila v kvetinárstve k v Kauflande, inak sa oplatí pozerať aj v Baumaxe, mávajú na tých akciových stojanoch, aj kvitnúce / už som kúpila aj za 1 €, inak tam mávajú po 2 €, 3 € /. Ešte ma nikdy nesklamali, tie čo som v akcii kúpila v novembri kvitnú ešte teraz :), takže mám dobré skúsenosti ;)
V Baumaxe som bola pred 2 dnami, nemali zlacnene, len cca za 7 najlacnejsie, ale obycajne phaly, potom velmi drahe miniorchi, v malickych stamperlikoch a velmi velke, asi za 20 eur vo velkych vazach
henrieta3
04.03.10,07:06
Dnes som bola v careffure pozriet na tie akciove orchidky ale mali iba bodkovane a oranzove a boli krasne zdrave ale neuputala ma ziadna. Takze nemam novy prirastok. Pockam si na inu akciu.
Prosim ta, ake bodkovane a oranzove? phaly? dakujem
infinityfx21
04.03.10,07:11
Prepierajú sa len cocochipsy. Ja si dávam kôru zapiecť na 3 minúty do mikrovlnky, potom nechám vyschnúť. Pokiaľ je koreň mäkký tak odstrániť, radšej by som zasadila do nového substrátu.:)

Ďakujem za radu.Pojdem sa jej pozrieť na tie korene.Idem presadiť,prvýkrát,aj tu moju,držte palce aby to dobre dopadlo.
zmrzka333
04.03.10,07:22
zmrzka, a ake akcie maju v carrefoure?
Jedna kocka tu pisala ze dvojstonkove phale po 12,99EUR. Boli vsak len dve farby - bodkovana a oranzova a nejak ziadna neurobila cililing tak som si ani cenu nepozrela.
zmrzka333
04.03.10,07:24
V Baumaxe som bola pred 2 dnami, nemali zlacnene, len cca za 7 najlacnejsie, ale obycajne phaly, potom velmi drahe miniorchi, v malickych stamperlikoch a velmi velke, asi za 20 eur vo velkych vazach
ta vo vaze asi bola vanda. To bola potom super cena s vazou 20 eur
zmrzka333
04.03.10,07:25
Prosim ta, ake bodkovane a oranzove? phaly? dakujem
Druh phalaenopsis - orchidea oranzovej farby a bodkovane (Biele s ruzovymi bodkami)
henrieta3
04.03.10,07:38
Druh phalaenopsis - orchidea oranzovej farby a bodkovane (Biele s ruzovymi bodkami)
dakujem za info, hladam uz ine druhy, preto som sa pytala
andersenka
04.03.10,07:40
Druh phalaenopsis - orchidea oranzovej farby a bodkovane (Biele s ruzovymi bodkami)
oranžovu phalu som ešte ani nevidela :o((
henrieta3
04.03.10,07:40
ta vo vaze asi bola vanda. To bola potom super cena s vazou 20 eur

za tu cenu nerucim, tie velke som az tak nevnimala, lebo bolo vela roznych cien, mozno stala aj viac, cakala som, ci nejake nedolozia, z tych zlacnenych
Dianka2401
04.03.10,08:16
ta vo vaze asi bola vanda. To bola potom super cena s vazou 20 eur

vanda za 20 eur? :eek: to je potom fakt dobra cena
Dianka2401
04.03.10,08:18
Jedna kocka tu pisala ze dvojstonkove phale po 12,99EUR. Boli vsak len dve farby - bodkovana a oranzova a nejak ziadna neurobila cililing tak som si ani cenu nepozrela.


to je dost ta cena, aj ked su dvojstonkove...
Zdenka175
04.03.10,08:27
ja chcem jednu miniphalu presadiť do PET fľase /0,75l/ akú ju mam nechať na výšku?
Ja sadím na spodok fľaše, Ma -ba sadí do hrdla fľaše. Odrež si trochu väčšiu porob dierky zo spodu a tiež z boku. Aby ti neostali hrany z tých dierok .Potom skús len tak vložiť phalu a uvidíš či to je OK.Ak je ešte veľká odstrihni. Aby mala listy nad kôrou! Na ukážku moja zasadená keika. Listy má veľké a korene také menšie.
andersenka
04.03.10,08:58
Ja sadím na spodok fľaše, Ma -ba sadí do hrdla fľaše. Odrež si trochu väčšiu porob dierky zo spodu a tiež z boku. Aby ti neostali hrany z tých dierok .Potom skús len tak vložiť phalu a uvidíš či to je OK.Ak je ešte veľká odstrihni. Aby mala listy nad kôrou! Na ukážku moja zasadená keika. Listy má veľké a korene také menšie.
dakujem, už som zasadila.........len nerozumiem čo si písala (asi mi niekto stojí na kábli) tomuto: "Aby ti neostali hrany z tých dierok"
A poliať až 7-10 dní po presadení? Namáčaním po okraj?
andersenka
04.03.10,11:28
Sľúbila som priložiť foto hnojiva na listy v spray, tak slovo dodržujem:

Tu je pribalový leták aj foto:


listova vyziva pre orchidee a bromelie je urcena
k priamej aplikacii na list. Tento sposob prinasa velku vyhodu
v urychlenom prisune zivin priamo do vsetkych casdti rastlin a v maximalnom vyuziti jednotlivych prvkov.
Z toho dovodu je koncentracia roztoku nizsia ako je to u korenovej vyzivy prevadzane zalievkou.
Vo vlastnom pomocnom rastlinnom pripravku
"hnojivy postrek na orchidee" zodpoveda zasadam prihnojovania epifytickych orchidei a ostatnych rastlin.
Okrem hlavnych zivin obsahuje hnojivo v optimalnom pomere aj dva stopove prvky (Fe a Mn), ktore su dolezite
pre vyfarbenie listov a ich prijem zo substratu moze byt blokovany vyssou hodnotou pH. Listovu vyzivu
aplikujte v priebehu vegetacie 1x tyzdenne. Aplikacia hnojiva cez list je doplnkovy sposob vyzivy rastlin
podstatne mnozstvo zivin je potrebne dodat hnojivou zalievkou v obdobi marec - oktober.
a už si ho odskúšala aký je?

Ja som si kúpila dnes ten s rozprašovačom........
henrieta3
04.03.10,12:11
včera tu niektorá z Vás spomínala, že jej v kvetinárstve povedali, že oncidium nemá byť v priehľadnom črepníku.....
Ja to svoje chcem presadiť, tak poraďte..........svoje skúsenosti s presádzaním ondicia.......
ja mam 2 a kupila som v nepriesvitnom, teraz su vo farebnych umelych, taketo boli nove, teraz su v klude
andersenka
04.03.10,12:15
ja mam 2 a kupila som v nepriesvitnom, teraz su vo farebnych umelych, taketo boli nove, teraz su v klude
mám to chápať tak, že ty si ich z nepriehľadných presadila do farebných priehľadných?
Zdenka175
04.03.10,12:16
dakujem, už som zasadila.........len nerozumiem čo si písala (asi mi niekto stojí na kábli) tomuto: "Aby ti neostali hrany z tých dierok"
A poliať až 7-10 dní po presadení? Namáčaním po okraj?
Záleži od toho s čím robíš dierky. Ja občas s nožnicami a potom z vnútra tie ostré hrany odstráňujem. Ja prelievam zhora, nemáčam.
andersenka
04.03.10,12:23
Záleži od toho s čím robíš dierky. Ja občas s nožnicami a potom z vnútra tie ostré hrany odstráňujem. Ja prelievam zhora, nemáčam.
ja som robila dierky nahriatym krížovým šroubovákom........urobí to väčšie otvory........
Ma-Ba
04.03.10,12:48
Ja sadím na spodok fľaše, Ma -ba sadí do hrdla fľaše. Odrež si trochu väčšiu porob dierky zo spodu a tiež z boku. Aby ti neostali hrany z tých dierok .Potom skús len tak vložiť phalu a uvidíš či to je OK.Ak je ešte veľká odstrihni. Aby mala listy nad kôrou! Na ukážku moja zasadená keika. Listy má veľké a korene také menšie.

Trošku Zdenku poopravím, nesadím do hrdla fľaše. Okrem jednej keiky, ktorá mala 2 korene a potrebovala som niečo s malým priemerom, preto som volila - viď foto. Len na upresnenie. Prosím píšme svoje skúsenosti, aby nevznikli mylné informácie.
henrieta3
04.03.10,13:41
mám to chápať tak, že ty si ich z nepriehľadných presadila do farebných priehľadných?
Nie, su vo farebnych nepriehladnych, dostat 2 druhy, aj priehladne, aj nepriehladne. V domacich potrebach som ich kupila, phily su v priehladnych. Ale tie teraz ozivujem, oncidie ziju, hoci kym, som sem neprisla, polievala som ich viac, lebo som to niekde citala. Uz nebudem.
andersenka
04.03.10,13:49
tak ja teraz už skutočne neviem do akého črepníka presadiť ondícium - priehľadého, nepriehľadného??
Kto má skúsenosti ????????????????????????????,,
lusielaL
04.03.10,14:12
Podla mojich vedomosti moze byt oncidium,cambria,cattleya,cimbidium v nepriehladnych,tak sa aj predavaju,hoci ja mam napr.cattleye aj cambriu v priehladnom,niektore v nepriehladnom a nevadi im ani jeden sposob.Na Henrietinom obrazku je len jedno oncidium.
henrieta3
04.03.10,14:17
tak ja teraz už skutočne neviem do akého črepníka presadiť ondícium - priehľadého, nepriehľadného??
Kto má skúsenosti ????????????????????????????,,
Zajtra ich vsetky odfotim, tiez som zvedava na rady. Aj zijuce, aj ozivovane.
henrieta3
04.03.10,14:20
Podla mojich vedomosti moze byt oncidium,cambria,cattleya,cimbidium v nepriehladnych,tak sa aj predavaju,hoci ja mam napr.cattleye aj cambriu v priehladnom,niektore v nepriehladnom a nevadi im ani jeden sposob.Na Henrietinom obrazku je len jedno oncidium.
Teraz som zistila na 1 ceskej stranke, zlta je Oncidium sweet sugar, ta cerveno-bordova asi Oncioda Charlesworthii, obidve pekne vonaju
henrieta3
04.03.10,14:23
Zajtra ich vsetky odfotim, tiez som zvedava na rady. Aj zijuce, aj ozivovane.
ta 3., ktoru zle vidiet je Zygo petalum, o tu som, zial prisla, lebo som ju chcela rozdelit a odumreli obe casti, ale zhanam ju, bola velmi pekna, vsetky 3 vlani z Baumaxu po 7 eur
infinityfx21
04.03.10,16:01
A sú presadené.Špatné korene som odstránila,dala nový substrát a dúfam že som nič nepokašlala.No uvidím ako budú reagovať.Poliať ich mám asi kedy?Dočítala som sa že za 5 dní,druhý radia za 7-11,tak neviem ako je najlepšie.Poradíte mi prosím?Ďakujem za rady Vás všetkých.
zmrzka333
04.03.10,16:49
A sú presadené.Špatné korene som odstránila,dala nový substrát a dúfam že som nič nepokašlala.No uvidím ako budú reagovať.Poliať ich mám asi kedy?Dočítala som sa že za 5 dní,druhý radia za 7-11,tak neviem ako je najlepšie.Poradíte mi prosím?Ďakujem za rady Vás všetkých.
Ak boli korene napadnute hnilobou tak 10 dni nepoliat. A potom zacat opatrne polievat
dominica
04.03.10,18:03
Ahojte, keďže som na Valentína nič nedostala a manžel na MDŽ doma nebude, tak som si povedala, že si urobím radosť. Chcela som si kúpiť orchidku v akcii v Kauflande, ale najprv som zašla do kvetinárstva, ktoré v Kauflande máme a aha čo mám...cymbídium vo výpredaji, stálo 5€, no nekúp ho :D:D:D
janakova29
04.03.10,18:07
Ahojte, keďže som na Valentína nič nedostala a manžel na MDŽ doma nebude, tak som si povedala, že si urobím radosť. Chcela som si kúpiť orchidku v akcii v Kauflande, ale najprv som zašla do kvetinárstva, ktoré v Kauflande máme a aha čo mám...cymbídium vo výpredaji, stálo 5€, no nekúp ho :D:D:D
Podarilo sa, fakt. Želám veľa radosti z neho.
Zuzana Bene
04.03.10,18:19
Ahojte, mám taký pocit, že mám poriadny prúser :mee: už na jeseň som písala o orchidejke, čo som v lete dostala od priateľa. Nádherná bola, ale keď som podávala dole všetky tie okrasné papiere čo v nich bola zabalená, tak som zistila že celé srdiečko je odhnité.. tak som podávala dole všetko rozmočené, zasypala škoricou a čakám.. už 7 mesiacov, a nič, ona je stálle rovnaká - foto 1.. stred zčernalý, v liste diera, zelená bylka s púčikmi na koncoch, ako keby sa zastavil čas:) sa čudujem, že nezhnila alebo nevyschla alebo čo, stále vyzerá rovnako, aj keď teda chúďatko katastrofálne.. a druhá orchidejka ( foto 2, 3, 4).. som včera skoro umrela :o .. zbadala som taký načernalý "venček" okolo srdiečka, chytila som listy do ruky.. a ostali mi v nej :eek: ...a teraz čo? odhnila? polievam ich podľa potreby všetkých 6 čo mám, nevyzerajú premáčane, polievam až keď je substrát suchý, tak mi to celkom neni jasné.. ale čo ma štve najviac.. už cca 6 mesiacov mi ani jedna jediná nekvitne.. a všetkým okolo po dvoch troch mesiacoch:) keď to takto pôjde ´dalej.. neviete mi prosím vás niekto niečo poradiť?
zmrzka333
04.03.10,18:52
Ahojte, mám taký pocit, že mám poriadny prúser :mee: už na jeseň som písala o orchidejke, čo som v lete dostala od priateľa. Nádherná bola, ale keď som podávala dole všetky tie okrasné papiere čo v nich bola zabalená, tak som zistila že celé srdiečko je odhnité.. tak som podávala dole všetko rozmočené, zasypala škoricou a čakám.. už 7 mesiacov, a nič, ona je stálle rovnaká - foto 1.. stred zčernalý, v liste diera, zelená bylka s púčikmi na koncoch, ako keby sa zastavil čas:) sa čudujem, že nezhnila alebo nevyschla alebo čo, stále vyzerá rovnako, aj keď teda chúďatko katastrofálne.. a druhá orchidejka ( foto 2, 3, 4).. som včera skoro umrela :o .. zbadala som taký načernalý "venček" okolo srdiečka, chytila som listy do ruky.. a ostali mi v nej :eek: ...a teraz čo? odhnila? polievam ich podľa potreby všetkých 6 čo mám, nevyzerajú premáčane, polievam až keď je substrát suchý, tak mi to celkom neni jasné.. ale čo ma štve najviac.. už cca 6 mesiacov mi ani jedna jediná nekvitne.. a všetkým okolo po dvoch troch mesiacoch:) keď to takto pôjde ´dalej.. neviete mi prosím vás niekto niečo poradiť?
Mne takto posli dve orchidky a to korene boli ok. A po presadeni zoschli obe. Neviem ti poradit. Niekedy sa stava ze to orchidka nezvladne.
Zuzana Bene
04.03.10,18:58
Mne takto posli dve orchidky a to korene boli ok. A po presadeni zoschli obe. Neviem ti poradit. Niekedy sa stava ze to orchidka nezvladne.

Keď to vyzerá ako keby to nezvládala ani jedna.. alebo ja? :/
lujza.j
04.03.10,19:06
Ahojte, mám taký pocit, že mám poriadny prúser :mee: už na jeseň som písala o orchidejke, čo som v lete dostala od priateľa. Nádherná bola, ale keď som podávala dole všetky tie okrasné papiere čo v nich bola zabalená, tak som zistila že celé srdiečko je odhnité.. tak som podávala dole všetko rozmočené, zasypala škoricou a čakám.. už 7 mesiacov, a nič, ona je stálle rovnaká - foto 1.. stred zčernalý, v liste diera, zelená bylka s púčikmi na koncoch, ako keby sa zastavil čas:) sa čudujem, že nezhnila alebo nevyschla alebo čo, stále vyzerá rovnako, aj keď teda chúďatko katastrofálne.. a druhá orchidejka ( foto 2, 3, 4).. som včera skoro umrela :o .. zbadala som taký načernalý "venček" okolo srdiečka, chytila som listy do ruky.. a ostali mi v nej :eek: ...a teraz čo? odhnila? polievam ich podľa potreby všetkých 6 čo mám, nevyzerajú premáčane, polievam až keď je substrát suchý, tak mi to celkom neni jasné.. ale čo ma štve najviac.. už cca 6 mesiacov mi ani jedna jediná nekvitne.. a všetkým okolo po dvoch troch mesiacoch:) keď to takto pôjde ´dalej.. neviete mi prosím vás niekto niečo poradiť?
takú aku máš tu prvú tak také som mala dve, obe prežili:)
Zuzana Bene
04.03.10,19:10
takú aku máš tu prvú tak také som mala dve, obe prežili:)

Ano? prežili? jeeej:) a poradíš mi prosím ťa čo s ňou mám urobiť? presadila som ju, ošmykala som korene zlé, a zase čakám, a nič.. hlavne ten komplet čierny stred sa mi nepáči.. tej už asi nebude pomoci
dominica
04.03.10,19:10
Podarilo sa, fakt. Želám veľa radosti z neho.
Ďakujem, no musím naštudovať čo to o cymbídku, nakoľko také ešte nemám...už som nechcela ani kupovať žiadne iné ako phaly, lebo phaly kvitnú najdlhšie, najčastejšie a sú totálne nenáročné, no ale tá cena ma prehovorila, lebo phaly majú v akcii teraz po 7€...
dominica
04.03.10,19:15
Zuzi - tú bez koreňov daj do kvetináča a ten daj do sáčka, 1x za týždeň ho otvor a vyvetraj, nepolievaj, neros, žiadna voda, po čase by mali začať rásť korene. O listy pravdepodobne prídeš, ale ak budú korene, tak listy sú nepodstatné a ak bude dosť koreňov a zasadí sa, budú aj nové listy. Ale bude to trvať možno aj pár mesiacov, alebo si tu naštuduj sáčkovú metódu, ja som ju ešte nepoužila, preto som ti to tak zhrnula, ovládam ju len zbežne...
dominica
04.03.10,19:19
aha, čítam až teraz, radila som ti podľa foto...som myslela, že posledná foto je orchidka a to sú tie opadané listy a orchidka je foto 3
no prenechám skúsenejším, takéto niečo som ešte nemala...
Zuzana Bene
04.03.10,19:21
Zuzi - tú bez koreňov daj do kvetináča a ten daj do sáčka, 1x za týždeň ho otvor a vyvetraj, nepolievaj, neros, žiadna voda, po čase by mali začať rásť korene. O listy pravdepodobne prídeš, ale ak budú korene, tak listy sú nepodstatné a ak bude dosť koreňov a zasadí sa, budú aj nové listy. Ale bude to trvať možno aj pár mesiacov, alebo si tu naštuduj sáčkovú metódu, ja som ju ešte nepoužila, preto som ti to tak zhrnula, ovládam ju len zbežne...

Ďakujem za radu, vyskúšam, čítala som už o tej sáčkovej metóde, ale vždy ako som si to predstavila, vidím smrad a hnilobu ;) a mám ju do toho sáčku dať celú ako je aj s kvetináčom? či vybrať ju zo susbtrátu a iba tak naholo? zajtra budem mať viac času, tak si to tu nalistujem;) ale aj tak, je mi ich lúto.. a hlavne tej druhej, čo mi len tak z čista jasna zostali listy v ruke.. myslíš, že vyrastú nové?
Zuzana Bene
04.03.10,19:23
aha, čítam až teraz, radila som ti podľa foto...som myslela, že posledná foto je orchidka a to sú tie opadané listy a orchidka je foto 3
no prenechám skúsenejším, takéto niečo som ešte nemala...

No ja som si odmyslela to "tú bez koreňov" a pochopila som si to tak, že tú prvú:) ale aj tak ďakujem, uvidím, čo z toho bude..ak bude
lujza.j
04.03.10,19:27
Ano? prežili? jeeej:) a poradíš mi prosím ťa čo s ňou mám urobiť? presadila som ju, ošmykala som korene zlé, a zase čakám, a nič.. hlavne ten komplet čierny stred sa mi nepáči.. tej už asi nebude pomoci
moje obe mali zdravé korene, tak polievala a polievala až kým zo spodu nevyhnali nové rastlinky. obr.1 už vyrástla tak, že už aj kvitla a teraz nedávno som na nej robila "omladenie rastlinky", obr. 2, to je momentálny stav, ale tam som tiež experimentovala, ked sa podarí to čo som chcela docielit dám foto:):)
dominica
04.03.10,19:33
Zuzi, takže ešte raz...
tú 1 by som nechala tak ako je - ak má zdravé korene, treba len čakať, že jej začnú rásť nové listy a vzchopí sa, určite potrebuje veľa času, čiže aj pár mesiacov. Ťažko povedať z čoho sa to stalo, možno jej už niečo bolo pri kúpe a nebolo to vidieť voľným okom...
dominica
04.03.10,19:38
no a tá druhí orchidka - skontrolovala by som korene, ak sú ok, tak je podľa mňa šanca, že jej začnú vyháňať nové listy, ale tiež to bude trvať určite pár mesiacov a tie listy ak sú v kope, čo mi podľa foto vyzerá, tak by som skúsila tú sáčkovú metódu...hniť to nebude, ak sa nebude polievať, ani rosiť, bude tam sucho, čiže hniť to nemá z čoho.
ale ako som písala, vôbec nemám skúsenosti s takým niečím...
lujza.j
04.03.10,19:44
Ahojte, mám taký pocit, že mám poriadny prúser :mee: už na jeseň som písala o orchidejke, čo som v lete dostala od priateľa. Nádherná bola, ale keď som podávala dole všetky tie okrasné papiere čo v nich bola zabalená, tak som zistila že celé srdiečko je odhnité.. tak som podávala dole všetko rozmočené, zasypala škoricou a čakám.. už 7 mesiacov, a nič, ona je stálle rovnaká - foto 1.. stred zčernalý, v liste diera, zelená bylka s púčikmi na koncoch, ako keby sa zastavil čas:) sa čudujem, že nezhnila alebo nevyschla alebo čo, stále vyzerá rovnako, aj keď teda chúďatko katastrofálne.. a druhá orchidejka ( foto 2, 3, 4).. som včera skoro umrela :o .. zbadala som taký načernalý "venček" okolo srdiečka, chytila som listy do ruky.. a ostali mi v nej :eek: ...a teraz čo? odhnila? polievam ich podľa potreby všetkých 6 čo mám, nevyzerajú premáčane, polievam až keď je substrát suchý, tak mi to celkom neni jasné.. ale čo ma štve najviac.. už cca 6 mesiacov mi ani jedna jediná nekvitne.. a všetkým okolo po dvoch troch mesiacoch:) keď to takto pôjde ´dalej.. neviete mi prosím vás niekto niečo poradiť?
na tú druhú keby si chcela môžeš skúsit keramzitovú metódu, pozri príspevky spät, ale bolo by dobré skúsit odstránit tú hnilobu a dezinfikovat, škoricou, endiaronom alebo živočíšnym uhlím. no a ešte niečo trpezlivosť :):):)
janakova29
05.03.10,06:19
Ďakujem, no musím naštudovať čo to o cymbídku, nakoľko také ešte nemám...už som nechcela ani kupovať žiadne iné ako phaly, lebo phaly kvitnú najdlhšie, najčastejšie a sú totálne nenáročné, no ale tá cena ma prehovorila, lebo phaly majú v akcii teraz po 7€...
Tiež som neodolala a kúpila som si cymbidium vo výpredaji a hľadám informácie ako naň. Určite ho po mrazoch vyložím von na terasu. Vraj to má rado. Tak si môžme posúvať svoje skúsenosti.
dominica
05.03.10,06:41
Tiež som neodolala a kúpila som si cymbidium vo výpredaji a hľadám informácie ako naň. Určite ho po mrazoch vyložím von na terasu. Vraj to má rado. Tak si môžme posúvať svoje skúsenosti.
no ja som sa dosť unáhlila, keďže som ho najprv kúpila a až potom študovala - mám 2-izb. byt, čiže nič preňho, tak teraz zvažujem čo...teoreticky podmienky pre zakvitnutie mu viem splniť, ale neviem mu dožičiť letnenie, tak možno poputuje k svokre do rod. domu...

Týmto chcem všetky pestovateľky, ktoré vlastnia cymbídium POPROSIŤ o nejaké rady a skúsenosti :):):), lebo sa mi nechce listovať dozadu a prehrabávať sa :D:D:D
ĎAKUJEM ;)
andersenka
05.03.10,06:55
Podla mojich vedomosti moze byt oncidium,cambria,cattleya,cimbidium v nepriehladnych,tak sa aj predavaju,hoci ja mam napr.cattleye aj cambriu v priehladnom,niektore v nepriehladnom a nevadi im ani jeden sposob.Na Henrietinom obrazku je len jedno oncidium.
no ja som catleu aj cambriu nedávno presadila do priehľadného. A vzhľadom k tomu, že sa prezentuje, že orchidky potrebujú svetlo kvôli koreňom, tak myslím, že zle neurobím, keď oncidko presadím do priehľadného........vyháňa mi 3 nové výhonky z pahlúz a keby v priebehu roka zakvitlo, bolo by to fajn
henrieta3
05.03.10,07:03
Ahojte, keďže som na Valentína nič nedostala a manžel na MDŽ doma nebude, tak som si povedala, že si urobím radosť. Chcela som si kúpiť orchidku v akcii v Kauflande, ale najprv som zašla do kvetinárstva, ktoré v Kauflande máme a aha čo mám...cymbídium vo výpredaji, stálo 5€, no nekúp ho :D:D:D
Je krasna, skoda, ze to kvetinarstvo nie je v BA, hned by som si isla kupit nejaku krasavicu.
dalid
05.03.10,07:10
Mam taku otazocku - orchidei zvyknem rosit rozprasovacom. Voda je prevarena. Na listoch mi ale ostavaju biele flaky, predpokladam ze je to vodny kamen.. co s tym? Alebo staci orchidky raz za tyzden dat do vody na hodinku a rosit nie je potrebne?
janakova29
05.03.10,07:14
no ja som sa dosť unáhlila, keďže som ho najprv kúpila a až potom študovala - mám 2-izb. byt, čiže nič preňho, tak teraz zvažujem čo...teoreticky podmienky pre zakvitnutie mu viem splniť, ale neviem mu dožičiť letnenie, tak možno poputuje k svokre do rod. domu...

Týmto chcem všetky pestovateľky, ktoré vlastnia cymbídium POPROSIŤ o nejaké rady a skúsenosti :):):), lebo sa mi nechce listovať dozadu a prehrabávať sa :D:D:D
ĎAKUJEM ;)
Skús na www.abecedazahrady.cz, je tam veľa zaujímavého aj o iných druhoch.
henrieta3
05.03.10,07:15
Ja po tom, co som s mojimi urobila, vela rosila, stale presadzala a nakoniec ich par musim zachranovat, mam nazor, uz to na podobnom fore niekto pisal, ze im je najlepsie, ked maju co najvacsi pokoj a nie prilis castu opateru, tak aj teraz budem s nimi zaobchadzat. Nove necham tiez tak, ako som ich kupila, pokia to nebude nejaka chora, slaba na zachranu.
henrieta3
05.03.10,07:35
Skús na www.abecedazahrady.cz (http://www.abecedazahrady.cz), je tam veľa zaujímavého aj o iných druhoch.
aj tu najdes vela rad
http://www.orchideje.freepage.cz/cymbidium/
Ma-Ba
05.03.10,08:26
Mam taku otazocku - orchidei zvyknem rosit rozprasovacom. Voda je prevarena. Na listoch mi ale ostavaju biele flaky, predpokladam ze je to vodny kamen.. co s tym? Alebo staci orchidky raz za tyzden dat do vody na hodinku a rosit nie je potrebne?

dalid - ak nechceš mať biele fľaky prestaň rosiť, alebo ich jemne zotri.Polievať treba podľa toho ako rýchlo vysychá substrát a podľa jeho zloženia. Rosenie sa odporúča, keď je veľmi suchý vzduch, ale často spôsobuje choroby orchideí.
dominica
05.03.10,08:39
Je krasna, skoda, ze to kvetinarstvo nie je v BA, hned by som si isla kupit nejaku krasavicu.
:) ďakujem :)
dominica
05.03.10,08:41
Skús na www.abecedazahrady.cz (http://www.abecedazahrady.cz), je tam veľa zaujímavého aj o iných druhoch.
tam som už pozerala, ale baby si tam píšu všetko možné, len nie to, čo treba..., ale v podstate ako ju pestovať som si na nete našla, len by ma zaujímali nejaké postrehy pestovateliek, čo ju majú...
dominica
05.03.10,08:43
aj tu najdes vela rad
http://www.orchideje.freepage.cz/cymbidium/
tu som ešte nebola, tak idem mrknúť ;)
andersenka
05.03.10,10:31
tu som ešte nebola, tak idem mrknúť ;)
fajn stránka :o)
tara464
05.03.10,11:21
Toto su moje orchidejky ktore som dostala v flaskach.Po rozsadeni uz presli 3 mesiace.Zatial sa drzia :D
lusielaL
05.03.10,11:30
Vo flaskach? Vysvetli,ako ich tolko vzniklo,ake su farby,budes predavat?;)
lenus
05.03.10,11:32
Toto su moje orchidejky ktore som dostala v flaskach.Po rozsadeni uz presli 3 mesiace.Zatial sa drzia :D
To su tie z Thajska alebo si ta mylim s niekym inym? Nech sa ti aj nadalej drzia :)
janakova29
05.03.10,12:31
Toto su moje orchidejky ktore som dostala v flaskach.Po rozsadeni uz presli 3 mesiace.Zatial sa drzia :D
Tara464, aj ja som zvedavá, čo si to vlastne dostala ??? "Správu vo fľaši" poznám, ale orchidee ? Zaujímavé. Vyzerajú veľmi pekne. Nech Ti robia radosť. Ako veľké boli keď si ich dostala ?
lujza.j
05.03.10,13:02
Mam taku otazocku - orchidei zvyknem rosit rozprasovacom. Voda je prevarena. Na listoch mi ale ostavaju biele flaky, predpokladam ze je to vodny kamen.. co s tym? Alebo staci orchidky raz za tyzden dat do vody na hodinku a rosit nie je potrebne?

ja nerosím vôbec, polievam keď preschne substrát.
henrieta3
05.03.10,13:22
Toto su moje orchidejky ktore som dostala v flaskach.Po rozsadeni uz presli 3 mesiace.Zatial sa drzia :D
tolko orchidei, ake budu, ked vyrastu? nevies?
infinityfx21
05.03.10,14:03
Chcem sa len tak opýtať pre info,čítala som na fore o používaní škorice na korienky.Len neviem zohneť čistú škoricu,všade majú len škoricový cukor.Môže sa použiť aj ten?A ešte jedna vec ma tak zaujíma.Všimla som si svokrinu orchidku,má až čierne korene a dosť bola vo vode.Môže to byť z vody,vela som ju neskúmala aby sa svokra neurazila.To je len pre moje info.Ďakujem.
tara464
05.03.10,14:53
Tieto orchidejky som dostala na vianoce,kupili mi ich vo firme orchid garden v Martin(to je firma co mnozia orchidee) tie orchidee su zo semienok vypestovane specialne na agare ,boli vo flaskach 4 roky .Dam sem vsetky fotky :)
tara464
05.03.10,15:02
Takze toto je ta firma http://www.orchidgarden.sk/ a este sem dam foto odtial .
tara464
05.03.10,15:05
Vo flaskach? Vysvetli,ako ich tolko vzniklo,ake su farby,budes predavat?;)
Zrejme ano :p lebo to asik nebudem mat kde dat :) este neviem :D
Dianka2401
05.03.10,16:33
Tieto orchidejky som dostala na vianoce,kupili mi ich vo firme orchid garden v Martin(to je firma co mnozia orchidee) tie orchidee su zo semienok vypestovane specialne na agare ,boli vo flaskach 4 roky .Dam sem vsetky fotky :)

su uplne zlate :o
lusielaL
05.03.10,16:57
Tara a tieto informacie si doteraz pred nami skryvala?Ty Ty:D,ale tymto nechcem povedat ze idem objednavat,hoci taketo pestovanie sa mi zda velmi zaujimave,hlavne ked uz vies co s tym.Tiez si tu davno nebola,skoda je ze vela pestovateliek prestalo prispievat a pritazlivejsia je pre nas cudzina na zhananie info...:o,ale to len na okraj a posledne slova boli myslene vseobecne,nie konkretne Tebe Tara:).
Zdenka175
05.03.10,17:25
Na tejto sú už všetky púčiky otvorené . :)Na fotke 1 je fotka z minulého roka a na 2 je aktuálna. To je rozdiel.:rolleyes:
henrieta3
05.03.10,17:57
Pekny vecer, dnes som bola v Poluse, maju rozne druhy, vacsinou phaly, v 1 kvetinarstve aj pekne mni, biele a ruzove, keby ste niektora mali zaujem. Ja som si kupila nadhernu Paphiopedilu, v kvetinarstve , bol tam taky vyber, ze som si nevedela vybrat, rozne zaujimave druhy, nadhera. A koncim, idem sa venovat ozivovaniu mojich poskodenych, sna ich tieto nove preberu k zivotu.
Timka1
05.03.10,18:03
Konečne som vyfotila aj svoje momentálne kvitnúce, tak pripájam foto
Silvernola
05.03.10,18:07
Chcem sa len tak opýtať pre info,čítala som na fore o používaní škorice na korienky.Len neviem zohneť čistú škoricu,všade majú len škoricový cukor.Môže sa použiť aj ten?A ešte jedna vec ma tak zaujíma.Všimla som si svokrinu orchidku,má až čierne korene a dosť bola vo vode.Môže to byť z vody,vela som ju neskúmala aby sa svokra neurazila.To je len pre moje info.Ďakujem.
Predpokladám, že baktérie by sa za škoricový cukor poďakovali. A kde si hľadala, že si mletú škoricu nenašla? V každých potravinách som videla aspoň 2 značky.
Čo sa týka tých čiernych korienkov, to nevyzerá dobre. Prelistuj si toto fórum, tento problém sa tu dosť často spomína. A určite sa pri tom dozvieš množstvo užitočných rád.
Držím palce.;)
lujza.j
05.03.10,19:56
Na tejto sú už všetky púčiky otvorené . :)Na fotke 1 je fotka z minulého roka a na 2 je aktuálna. To je rozdiel.:rolleyes:
zdeni nevadí, je krásna :):)
milka 60
05.03.10,20:01
no ja som sa dosť unáhlila, keďže som ho najprv kúpila a až potom študovala - mám 2-izb. byt, čiže nič preňho, tak teraz zvažujem čo...teoreticky podmienky pre zakvitnutie mu viem splniť, ale neviem mu dožičiť letnenie, tak možno poputuje k svokre do rod. domu...

Týmto chcem všetky pestovateľky, ktoré vlastnia cymbídium POPROSIŤ o nejaké rady a skúsenosti :):):), lebo sa mi nechce listovať dozadu a prehrabávať sa :D:D:D
ĎAKUJEM ;)
http://www.celysvet.cz/cymbidium.php skús toto
http://belavista.wz.cz/cymbidium.htm a toto
rozborova
05.03.10,20:21
Moje vytrvalé hviezdičky.
lujza.j
05.03.10,20:24
Moje vytrvalé hviezdičky.

to sú doslova HVIEZDY! :) nech ti robia dlho náladičku :):):)
milka 60
05.03.10,20:24
Moje vytrvalé hviezdičky.
nádherné hviezdičky:):):):)
milka 60
05.03.10,20:32
Tieto orchidejky som dostala na vianoce,kupili mi ich vo firme orchid garden v Martin(to je firma co mnozia orchidee) tie orchidee su zo semienok vypestovane specialne na agare ,boli vo flaskach 4 roky .Dam sem vsetky fotky :)
tara kolko ich je? a môžeš prezradiť cenu, aj ked to bol darček?:o:---
rozborova
05.03.10,20:49
to sú doslova HVIEZDY! :) nech ti robia dlho náladičku :):):)
Ďakujem.
Dianka2401
05.03.10,22:03
Konečne som vyfotila aj svoje momentálne kvitnúce, tak pripájam foto

su krasne
Dianka2401
05.03.10,22:06
Moje vytrvalé hviezdičky.
velmi sa mi pacia, krasne ti kvitnu, a zaujimavu su aj ich farby:)
tara464
06.03.10,08:20
tara kolko ich je? a môžeš prezradiť cenu, aj ked to bol darček?:o:---
V jednej flaske je ich okolo 20-30,moze byt aj 40.Cenu by som aj ja chcela vediet:),nechceli mi powedat!:(
henrieta3
06.03.10,08:20
Moje vytrvalé hviezdičky.
asú krásne, dobre sa im u teba darí.
henrieta3
06.03.10,08:22
Rada by som vám ukázala moj nový prírastok.
rozborova
06.03.10,09:30
Rada by som vám ukázala moj nový prírastok.
Je nádherný,nech Ti dlho kvitne.
henrieta3
06.03.10,09:38
Je nádherný,nech Ti dlho kvitne.
dakujem, ma este 2 vyhonky, uvidim, ci sa mu u nas zapaci
milka 60
06.03.10,10:13
Rada by som vám ukázala moj nový prírastok.
nádherna papučka:):):):):)
henrieta3
06.03.10,10:38
nádherna papučka:):):):):)
Dakujem, Milka, objavila som, ze tu je aj sukromna debata a albumy, idem si to popozerat
dominica
06.03.10,16:26
http://www.celysvet.cz/cymbidium.php skús toto
http://belavista.wz.cz/cymbidium.htm a toto
ĎAkujem Milka, pôjdem pozrieť :)
infinityfx21
06.03.10,17:39
Dobrý večer.Mám taký problém.Mamina mi kúpila orchidku a ked som ju zbadala skoro ma preskočilo.Skoro vobec nemala srdiečko,ak sa dá povedať že skoro vobec.A ani jeden vzdušný koren.Ale krásne kvitla a má aj zelené korene tak mi to je také divné.Stopku som odrezala aby sa nevysilovala,dala do vázy.Ale dala som ju bez substrátu do kochlíka a do sáčku,len neviem či je táto medoda vhodná aj ked nie sú vzdušné korienkyˇ.Urobila som správne?A musím sa pochváliť,ale iba trošku.Čo som písala že som si kúpila orchidku,čo som musela presadiť,tak dnes mi na nej rozkvitol púčik,čo je asi dobré znamenie.Ono mala už 4 rozkvitnuté,ale potešil ma ten ďalší.Prikladám foto,toho srdiečka,len nedalo sa mi to dobre odfotiť.
infinityfx21
06.03.10,17:48
Predpokladám, že baktérie by sa za škoricový cukor poďakovali. A kde si hľadala, že si mletú škoricu nenašla? V každých potravinách som videla aspoň 2 značky.
Čo sa týka tých čiernych korienkov, to nevyzerá dobre. Prelistuj si toto fórum, tento problém sa tu dosť často spomína. A určite sa pri tom dozvieš množstvo užitočných rád.
Držím palce.;)

Tak aspon viem,že cukor nie.Musím pozrieť teda len v malých potravinách,vo velkých ju neviem najsť.Zatial som prišla na stránku 100,nedá sa mi to čítať pri synovi.To ja som chcela len pre info vedieť,ved časom sa dočítam,čo s tým.Ďakujem za rady.
lujza.j
06.03.10,18:04
Dobrý večer.Mám taký problém.Mamina mi kúpila orchidku a ked som ju zbadala skoro ma preskočilo.Skoro vobec nemala srdiečko,ak sa dá povedať že skoro vobec.A ani jeden vzdušný koren.Ale krásne kvitla a má aj zelené korene tak mi to je také divné.Stopku som odrezala aby sa nevysilovala,dala do vázy.Ale dala som ju bez substrátu do kochlíka a do sáčku,len neviem či je táto medoda vhodná aj ked nie sú vzdušné korienkyˇ.Urobila som správne?A musím sa pochváliť,ale iba trošku.Čo som písala že som si kúpila orchidku,čo som musela presadiť,tak dnes mi na nej rozkvitol púčik,čo je asi dobré znamenie.Ono mala už 4 rozkvitnuté,ale potešil ma ten ďalší.Prikladám foto,toho srdiečka,len nedalo sa mi to dobre odfotiť.
ak má normálne korene a nie su hnilé, tak ja by som ju zasadila. hnilé srdiečko skús trošku odštiknút, ak bude aj dalej čierne - hnilé zasyp škoricou alebo endiaronom, skús nájst moje staršie príspevky mala som 2ks phalov z hnilobou srdiečka a oba som si zachránila :):):) ale trvá to dlho, no a ešte sa stáva že sa záchrana nepodarí :( ale za pokus to stojí :)
ra.cermak
06.03.10,18:08
?? já nevím jak u vás ale u nás ženy budou slavit MDŽ tak i vám přeji vše nej....;)
lujza.j
06.03.10,18:35
?? já nevím jak u vás ale u nás ženy budou slavit MDŽ tak i vám přeji vše nej....;)
u vám to teda pekne květe :):) ako u nás v SR? tak to určite áno, len neviem či u mňa doma :):)
infinityfx21
06.03.10,18:52
ak má normálne korene a nie su hnilé, tak ja by som ju zasadila. hnilé srdiečko skús trošku odštiknút, ak bude aj dalej čierne - hnilé zasyp škoricou alebo endiaronom, skús nájst moje staršie príspevky mala som 2ks phalov z hnilobou srdiečka a oba som si zachránila :):):) ale trvá to dlho, no a ešte sa stáva že sa záchrana nepodarí :( ale za pokus to stojí :)

Ja sa pokúsim ju zachrániť,chcem ju zachrániť.No uvidím,či sa to podarí.Ďakujem za radu,hned ju idem teda zasadiť.
kristinagabi
06.03.10,19:11
Pekny vecer. Chcem sa spytat,ci v BB maju nejaku akciu na vandu,alebo na crievickovce. Na buduci tyzden ideme,tak by som chcela nieco pekne na den zien:---. Niekto tu spominal,za maju vandu za 20eur,kde?
milka 60
06.03.10,19:55
?? já nevím jak u vás ale u nás ženy budou slavit MDŽ tak i vám přeji vše nej....;)
Ď A K U J E M E :):):):):):)
ra.cermak
06.03.10,20:07
není zač
Dianka2401
06.03.10,22:10
?? já nevím jak u vás ale u nás ženy budou slavit MDŽ tak i vám přeji vše nej....;)
Dakujeme pekne :)
Zdenka175
06.03.10,22:43
Dobrý večer.Mám taký problém.Mamina mi kúpila orchidku a ked som ju zbadala skoro ma preskočilo.Skoro vobec nemala srdiečko,ak sa dá povedať že skoro vobec.A ani jeden vzdušný koren.Ale krásne kvitla a má aj zelené korene tak mi to je také divné.Stopku som odrezala aby sa nevysilovala,dala do vázy.Ale dala som ju bez substrátu do kochlíka a do sáčku,len neviem či je táto medoda vhodná aj ked nie sú vzdušné korienkyˇ.Urobila som správne?A musím sa pochváliť,ale iba trošku.Čo som písala že som si kúpila orchidku,čo som musela presadiť,tak dnes mi na nej rozkvitol púčik,čo je asi dobré znamenie.Ono mala už 4 rozkvitnuté,ale potešil ma ten ďalší.Prikladám foto,toho srdiečka,len nedalo sa mi to dobre odfotiť.
Sáčková metoda sa robí, keď sú zlé korene:mee::eek:
infinityfx21
06.03.10,23:19
Sáčková metoda sa robí, keď sú zlé korene:mee::eek:

Ďakujem,už som ju zasadila tak uvidím či sa preberie.
Dianka2401
07.03.10,08:08
Ďakujem,už som ju zasadila tak uvidím či sa preberie.
ona by mala vyhnat nuvu rastlinku, mamina mala tiez jednu taku so zhitym srdieckom, snazili sme sa odstranit to zhite cierne, ako sa len dalo, a potom sme zasipali mletou skoricou (ta skorica sa da kupit normalne v obchodoch, najdes ju pri koreni) a po istom case ona vyhnala novu rastlinku, ktora teraz prave aj kvitne :) dam potom aj foto a drzim ti palce ;)
rozborova
07.03.10,11:18
ona by mala vyhnat nuvu rastlinku, mamina mala tiez jednu taku so zhitym srdieckom, snazili sme sa odstranit to zhite cierne, ako sa len dalo, a potom sme zasipali mletou skoricou (ta skorica sa da kupit normalne v obchodoch, najdes ju pri koreni) a po istom case ona vyhnala novu rastlinku, ktora teraz prave aj kvitne :) dam potom aj foto a drzim ti palce ;)
Infinityfx21,nestrácaj nádej.Minulý rok som si kúpila za 3 eurá orchideu a doma mi tiež zostali listy v ruke až na jeden,ten drží do dnes.Napriek tomu stále kvitne a teraz vyháňa novú rastlinku.
infinityfx21
07.03.10,12:31
ona by mala vyhnat nuvu rastlinku, mamina mala tiez jednu taku so zhitym srdieckom, snazili sme sa odstranit to zhite cierne, ako sa len dalo, a potom sme zasipali mletou skoricou (ta skorica sa da kupit normalne v obchodoch, najdes ju pri koreni) a po istom case ona vyhnala novu rastlinku, ktora teraz prave aj kvitne :) dam potom aj foto a drzim ti palce ;)

Ďakujem,snád sa preberie.Kúpila som škoricu,hladala som ju pri pudingoch,nie pri koreni,preto som ju nenašla.No uvidím,či sa preberie.
infinityfx21
07.03.10,12:44
Infinityfx21,nestrácaj nádej.Minulý rok som si kúpila za 3 eurá orchideu a doma mi tiež zostali listy v ruke až na jeden,ten drží do dnes.Napriek tomu stále kvitne a teraz vyháňa novú rastlinku.

Táto tiež stála 3€,len mamina bola nešťastná ked videla ako ju skúmam.A ked som jej odstrihla pahýlku,tak sa skoro rozplakala,že mi neurobila radosť atak.Ale ja verím že sa preberie,a ked zakvitne tak sa poteší so mnou.Tak dúfam stále že sa preberie.Ved korene vyzerali byť celkom dobré,tak uvidím.A ďakujem za radu.
janka51
07.03.10,13:30
?? já nevím jak u vás ale u nás ženy budou slavit MDŽ tak i vám přeji vše nej....;)
Ďakujeme veľmi pekne a nech to tie ženy nepreženú:):):) my si dáme tiež pozor;)
zmrzka333
07.03.10,19:13
Dnes som sa potesila a kupila som si novu phalu. Nebol sice boh vie aky vyber ale kupila som si jednu krasnu bielu a dufam ze bude dlho kvitnut. Sice uz taku mam ale neodolala som .Bola tam jedna krasna zlta aj so zltym piskom a mala nariasene lupene ale bola jedina a bolo vidno ze je tam skodca tak som ju polozila a utekala prec. V Baumexe ju mali a bola jedna z mala takych klasika phalov lebo teraz tam mali take mensie co maju aj take male kvietky - ale nie celkom miniphal ale male a v mensich crepnikoch boli. Ale napacilo sa mi v akom stave mali listy a korene. Inak boli krasne. Tak som sla do hornbachu a mali super vyber zygo, miltonie, cambrie, male cymbidia, dendrobia nobile aj phalaenopsis, oncidia no krasne, male vandy oranzove vo vazach
zmrzka333
07.03.10,19:14
zajtra pofotim a pridam foto novej princeznej
kristinagabi
07.03.10,20:24
Zmrzka,nevies,ze v akej cene boli vandy? Mali aj crievickovce?
zmrzka333
07.03.10,20:28
Zmrzka,nevies,ze v akej cene boli vandy? Mali aj crievickovce?
Neviem ci to boli vandy alebo ten druhy druh asc... co je mensi ako vanda. Ale cenu som si nevsimla. Bola aj papucka jedna a este nerozkvitnuta ale mala dva puky. Ale neviem ci to bola chladnomilna alebo teplomilna. Mala cisto zelene listy. A bola iba jedna ale tiez neviem za kolko.
kristinagabi
07.03.10,20:32
Dakujem zmrzka. Na buduci tyzden sa chystame na nakupi a neviem,ci do BB,alebo do KE. Samozrejme,chcem si kupit aj nejake orchidey.....
*ala*
08.03.10,06:08
:)Ahojte dievčatá prajem všetko naj k MDž.Kto dostane orchidku nech sa nám pochvali.:)
sayly
08.03.10,06:27
jarné prebúdzanie:D:D:D...dúfam len, že tentokrát nebudú púčiky už opadávať

1...dendro p.
2...dendro nobile...sú to pahľuzy, ktoré som oddelila a zasadila cca pred 7-9 mesiacmi, presne si to nepamätám
3...oncidium sweet sugar...má dve nové pahľuzy, odfotila som len jednu
4...nová keika, myslela som, že to bude kvetná stonka a ona ma takto prekvapila, je to tá orchideika, ktorá už jednu keiku mala (je odfotená aj v albume), ktorá mi aj kvitla, mala fialové veľmi veľké kvety, tá je oddelená a zatiaľ sa jej darí, stále púšťa nové korienky
5,6,7...kvetné stonky a aj lístok
sayly
08.03.10,06:31
jarné zomieranie...moja wanda...odchádza jeden list za druhým, myslela som si, že ju zachránim, vyhnala 4 korene o ostatné prišla, korene sú stále rovnaké, neviem ako ju zachrániť:mee::mee::mee:
sayly
08.03.10,06:36
jarná záchrana...sáčková metóda...16.3. bude v sáčku 2 mesiace, korienky idú jedna radosť, takže už len počkať, kým dorastú do tej správnej dĺžky a máme vyhrané:D:D:D
cibusik
08.03.10,06:50
Ahojky. no mne presne takto odisla ascocenda asi pred dvoma mesiacmi. Listy zltli a opadavali. Na internete som citala, ze je to vraj nejaka choroba. :(
cibusik
08.03.10,06:52
Pekny vecer, dnes som bola v Poluse, maju rozne druhy, vacsinou phaly, v 1 kvetinarstve aj pekne mni, biele a ruzove, keby ste niektora mali zaujem. Ja som si kupila nadhernu Paphiopedilu, v kvetinarstve , bol tam taky vyber, ze som si nevedela vybrat, rozne zaujimave druhy, nadhera. A koncim, idem sa venovat ozivovaniu mojich poskodenych, sna ich tieto nove preberu k zivotu.
Ahoj Henrieta, chcela by som sa Ta spytat, v ktorom kvetinarstve si videla tie papucky? diky
Ma-Ba
08.03.10,07:20
sayly - krásne Ti to ide. Škoda tej Vandy. Možno by si sa mohla pokúsiť zasadiť ju do malého kvetináča. Ale bojím sa, že je po nej. Ja som na jeseň urobila chybu moju ružovú Vandu som zavesila v kuchyni, kde bolo teplo, menej svetla a poliala som ju asi 2x. Zo dňa na deň zhodila všetky listy a bolo po nej. Vyzerala asi tak ako Tvoja.Taký rýchly zánik som u svojich orchideí ešte nevidela. Mrzí ma to, lebo kvitla dvakrát do roka a prakticky jej nič nebolo, pribúdali korene a zrazu toto.
Vanda pestovaná v substráte má byť v zime na okne kde je dosť svetla, menej tepla a menej polievať. Moja druhá prežila presne v týchto podmienkach. Polievala som ju veľmi málo.
heja3
08.03.10,07:30
jarné zomieranie...moja wanda...odchádza jeden list za druhým, myslela som si, že ju zachránim, vyhnala 4 korene o ostatné prišla, korene sú stále rovnaké, neviem ako ju zachrániť:mee::mee::mee:

Ja by som ešte naposledy skúsila odstrihnúť tie hnedé listy, odrezať pod tými 4 novými korienkami, zasypať ranu škoricou a zasadiť, nepolievať aspoň zopár dní, nech sa trocha osuší a potom sa uvidí.

Už aj tak nemáš čo stratiť.
sayly
08.03.10,07:31
sayly - krásne Ti to ide. Škoda tej Vandy. Možno by si sa mohla pokúsiť zasadiť ju do malého kvetináča. Ale bojím sa, že je po nej. Ja som na jeseň urobila chybu moju ružovú Vandu som zavesila v kuchyni, kde bolo teplo, menej svetla a poliala som ju asi 2x. Zo dňa na deň zhodila všetky listy a bolo po nej. Vyzerala asi tak ako Tvoja.Taký rýchly zánik som u svojich orchideí ešte nevidela. Mrzí ma to, lebo kvitla dvakrát do roka a prakticky jej nič nebolo, pribúdali korene a zrazu toto.
Vanda pestovaná v substráte má byť v zime na okne kde je dosť svetla, menej tepla a menej polievať. Moja druhá prežila presne v týchto podmienkach. Polievala som ju veľmi málo.

no ja som ju zo substrátu vybrala, keďže prišla o všetky korene, ale skúsim ju zasadiť a uvidíme, či sa preberie, tie 4 korene sú úplne v poriadku, na okne ju mám, len pri fotení som ju premiestnila, ibaže nemá chlad, no možno sa preberie a ešte ma prekvapí ikeď tomu nedávam veľkú šancu, ešte mi prosím poraď, pod týmy koreňmi je cca 20 cm dlhá stonka, na ktorej boli tie zlé korene, môžem to odstrihnúť? to aby som ju mohla zasadiť do malého črepníka...ďakujem za radu
heja3
08.03.10,07:43
Ja by som ešte naposledy skúsila odstrihnúť tie hnedé listy, odrezať pod tými 4 novými korienkami, zasypať ranu škoricou a zasadiť, nepolievať aspoň zopár dní, nech sa trocha osuší a potom sa uvidí.

Už aj tak nemáš čo stratiť.

Už som ti písala, akurát si tiež pridávala príspevok.
Čupríková Mária
08.03.10,08:09
Saly a keby si skúsila Vandu vybrať zo zeminy a oplachnuť ju ,zostrihnúť po tie živé korene zasypať škoricou a vložiť do vázy, alebo dajakej sklenenej nádoby a len rosiť korene vlažnou vodou a dať ju na okno kde svieti slnko. Ja mám Vandy iba vo vázach, hovoria, že Vandy sú deti slnka,možno sa Ti ju podarí zachrániť, držím palce
sayly
08.03.10,08:13
Saly a keby si skúsila Vandu vybrať zo zeminy a oplachnuť ju ,zostrihnúť po tie živé korene zasypať škoricou a vložiť do vázy, alebo dajakej sklenenej nádoby a len rosiť korene vlažnou vodou a dať ju na okno kde svieti slnko. Ja mám Vandy iba vo vázach, hovoria, že Vandy sú deti slnka,možno sa Ti ju podarí zachrániť, držím palce

nemám ju v zemine, mám ju v prázdnej pet fľaši a na slnku, skúsim to zostrihnúť a uvidíme, možno sa pohne zem a ona sa preberie:D, veľmi som po nej túžila, dostala som ju do daru, bola odkvitnutá a korene mala v dezolátnom stave, kúpili mi ju v baumaxe, boli úplne zhnité, chodila som sa na ňu pozerať dosť dlho a vždy bola ponorená vo vode, počítam, že ju tam tak mali stále, len som dúfala, že ju zachránim, ale možno si to rozmyslí a preberie sa;)
Zdenka175
08.03.10,08:21
jarná záchrana...sáčková metóda...16.3. bude v sáčku 2 mesiace, korienky idú jedna radosť, takže už len počkať, kým dorastú do tej správnej dĺžky a máme vyhrané:D:D:D
A tie listy v sáčku neodpadli?
zmrzka333
08.03.10,08:31
ja mam vandu tiez vo vaze a ponaram 2x do tyzdna a je na parapete na juhovychodnej strane a zatial klop klop klop je ok a krasne jej rastu dva listky.
Takze vcera som pisala ze mam novu orchidku tak som ju dnes pofotila tak kuk. Mam uz taku ale nema zlty pistek a neodolala som tym korenom listom a kvetom
sayly
08.03.10,08:32
A tie listy v sáčku neodpadli?

nie, len sú trochu zvädnuté...oni nemajú tendenciu opadať, len v prípade, že sú naozaj slabé...už som jednu takto zachránila, vtedy mi odpadol len jeden list, ostatné zostali a keď som ju potom zasadila, pekne sa vzchopili a spevneli
Zdenka175
08.03.10,08:44
Táto phala bude asi mini phala .Od novembra jej rastie stonka a stále schnú púčiky. :mee:Trošku narastú a už uschnú. :mee:10.2. som o nej písala príspevok. Pozrela som korene, boli nahnité. Zle som odstránila a presadila ešte do menšieho. Fotka nie je aktuálna.Už je marec a proces schnútia sa stále opakuje. Aj vám teraz ešte schnú púčiky. No mám ktorá ide kvitnúť a tej neodpadol ani jeden. Neviem prísť na príčinu.Polievať sa snažím primerane, alebo by potrebovala viac vody?Čo myslíte??
jajax
08.03.10,08:56
mimotemyKeďže chlapi dnes už na to veľmi nie sú,tak nám všetkým prajem príjemný dnešný sviatok.

http://nd03.blog.cz/273/439/391b853079_54978506_o2.gif
zmrzka333
08.03.10,09:33
Táto phala bude asi mini phala .Od novembra jej rastie stonka a stále schnú púčiky. :mee:Trošku narastú a už uschnú. :mee:10.2. som o nej písala príspevok. Pozrela som korene, boli nahnité. Zle som odstránila a presadila ešte do menšieho. Už je marec a proces schnútia sa stále opakuje. Aj vám teraz ešte schnú púčiky. No mám ktorá ide kvitnúť a tej neodpadol ani jeden. Neviem prísť na príčinu.Polievať sa snažím primerane, alebo by potrebovala viac vody?Čo myslíte??
Nemoze to byt tym ze podla foto sa mi zda ze je vo vacsom crepniku? Mozno by potrebovala omnoho mensi.
beba13
08.03.10,09:44
..dievčatá na orchidejke my vyrástol nový výhonok a už mu rastú aj korienky, môžem ho už teraz oddeliť od materskej rastliny, alebo ešte nie?
cibusik
08.03.10,10:20
to vyzera na novu pahluzu, urcite by som to neoddelovala.
sayly
08.03.10,10:27
..dievčatá na orchidejke my vyrástol nový výhonok a už mu rastú aj korienky, môžem ho už teraz oddeliť od materskej rastliny, alebo ešte nie?

ja by som to ešte neoddeľovala, veď máš čas, ak ju aj oddelíš teraz alebo neskôr, čakaj, že dlho bude nečinná, kým sa poriadne nezakorení, ja mám tak posadené dendro p. a aj nobile, teraz sa mi po trištvrte roku začína prebúdzať to nobile
Zdenka175
08.03.10,10:29
Nemoze to byt tym ze podla foto sa mi zda ze je vo vacsom crepniku? Mozno by potrebovala omnoho mensi.
Tá fotka je staršia, je už presadená v menšom. Písala som to v príspevku.
andersenka
08.03.10,11:08
ja by som to ešte neoddeľovala, veď máš čas, ak ju aj oddelíš teraz alebo neskôr, čakaj, že dlho bude nečinná, kým sa poriadne nezakorení, ja mám tak posadené dendro p. a aj nobile, teraz sa mi po trištvrte roku začína prebúdzať to nobile
to je oncidium - sugar sweet? Mne na ňom tiež idú 3 nové výhonky a neuvažovala som o oddelení vôbec.......skôr dúfam, že z nich vykvitne.........
Ja som ju len presadila do väčšieho črepníka, pretože ten pôvodný jej bol už primalý.........
zmrzka333
08.03.10,11:25
..dievčatá na orchidejke my vyrástol nový výhonok a už mu rastú aj korienky, môžem ho už teraz oddeliť od materskej rastliny, alebo ešte nie?
gratulujem k novej rastlinke ale este by som pockala kym budu korene dlhsie a silnejsie a tak ju oddelit a zasadit
zmrzka333
08.03.10,11:28
Tá fotka je staršia, je už presadená v menšom. Písala som to v príspevku.
aha, tak potom som nic nepisala. Mozno len potrebuje viac casu aby sa udomacnila a zosilnela. Staroslivost urcite nezanedbavas tak je podla mna problem v orchidke ale urcite sa spamata a puky prestanu schnut. Vynadaj jej, ze co sa sali a nech kvitne:mad::D
infinityfx21
08.03.10,11:43
:)Prájem krásny DEŇ ŽIEN..:)
lujza.j
08.03.10,12:36
ja mam vandu tiez vo vaze a ponaram 2x do tyzdna a je na parapete na juhovychodnej strane a zatial klop klop klop je ok a krasne jej rastu dva listky.
Takze vcera som pisala ze mam novu orchidku tak som ju dnes pofotila tak kuk. Mam uz taku ale nema zlty pistek a neodolala som tym korenom listom a kvetom

zmrzka, krásna biela, pre mňa je biela dokonalá čistota :):)
henrieta3
08.03.10,13:11
Dnes som sa potesila a kupila som si novu phalu. Nebol sice boh vie aky vyber ale kupila som si jednu krasnu bielu a dufam ze bude dlho kvitnut. Sice uz taku mam ale neodolala som .Bola tam jedna krasna zlta aj so zltym piskom a mala nariasene lupene ale bola jedina a bolo vidno ze je tam skodca tak som ju polozila a utekala prec. V Baumexe ju mali a bola jedna z mala takych klasika phalov lebo teraz tam mali take mensie co maju aj take male kvietky - ale nie celkom miniphal ale male a v mensich crepnikoch boli. Ale napacilo sa mi v akom stave mali listy a korene. Inak boli krasne. Tak som sla do hornbachu a mali super vyber zygo, miltonie, cambrie, male cymbidia, dendrobia nobile aj phalaenopsis, oncidia no krasne, male vandy oranzove vo vazach
Skoda, ja som uz nechcela kupovat, ale aspon pozriet sa snad pojdem do Hornbachu, ked maju tolko druhov.
henrieta3
08.03.10,13:17
Ahoj Henrieta, chcela by som sa Ta spytat, v ktorom kvetinarstve si videla tie papucky? diky
Ak myslis tu, co je na foto, novu, v kvetinarstve na Vajnorskej, hned na zaciatku, ma velky vyber, papucu uz nemala, ale vela inych, krasnych, ked pojds okolo, zastav sa tam.
henrieta3
08.03.10,13:32
gratulujem k novej rastlinke ale este by som pockala kym budu korene dlhsie a silnejsie a tak ju oddelit a zasadit
ja som prisla predcasnym delenim o tu nadheru, co mam pod nikom, zygopelatum, bola nadherna, odvtedy som podobnu nevidela
zmrzka333
08.03.10,13:41
ja som prisla predcasnym delenim o tu nadheru, co mam pod nikom, zygopelatum, bola nadherna, odvtedy som podobnu nevidela
inak take zygopelatum som videla v hornbachu - tak som si na teba spomenula. Ale asi nie si z Kosic co?
lusielaL
08.03.10,14:00
..dievčatá na orchidejke my vyrástol nový výhonok a už mu rastú aj korienky, môžem ho už teraz oddeliť od materskej rastliny, alebo ešte nie?
Ahoj,podla hluz pozeram co je to cambria?Tieto rastliny-ine ako phal.,sa nedelia hned ako narastie novy vyhon,az ked su velmi natesno v kvetinaci,z tychto novych pri splneni podmienok by mali ist kvety.Nech sa dari.
beba13
08.03.10,14:10
..je to oncidium, dakujem za rady, tak ešte počkám..
lusielaL
08.03.10,14:29
Jar je aj u nas,kvetne stonky rastu,uz som zacala prihnojovat.Puky uz neopadavaju a na tej trojstonkovej vyhana aj stvrta kvetna stonka,o to väcsia radost ze toto povyhanalo uz u mna.
henrieta3
08.03.10,14:32
inak take zygopelatum som videla v hornbachu - tak som si na teba spomenula. Ale asi nie si z Kosic co?
Som z BA, fakt? tak musim ist, aj ked som uz nechcela nic kupovat, bola nadherna. Hlupo som ju isla oddelit, chcela som mat 2.
henrieta3
08.03.10,14:36
..je to oncidium, dakujem za rady, tak ešte počkám..
Beba, mam taku istu zltu, ako mas v albume, dolu vyhanaju 3 male cervicky, asi korene, uz sa tesim, bola velmi pekna a vonala
jajax
08.03.10,15:20
asi budem vyzerat velmi hlupo ;)ale po neustalom citani vsetkych rad mam zmätok v zachranovani:confused:skusim to zhrnut ci som to dobre pochopila.

ak su listy a chybaju korene-je dobra sackova metoda alebo ulozit na
perlit
ak su dobre korene ale nie su listy-tak ju treba osetrit a zasadit

je to spravne:confused::confused:
Dianka2401
08.03.10,16:05
asi budem vyzerat velmi hlupo ;)ale po neustalom citani vsetkych rad mam zmätok v zachranovani:confused:skusim to zhrnut ci som to dobre pochopila.

ak su listy a chybaju korene-je dobra sackova metoda alebo ulozit na
perlit
ak su dobre korene ale nie su listy-tak ju treba osetrit a zasadit

je to spravne:confused::confused:
asi tak ako pises :) tiez som v tom este laik :rolleyes:
Ma-Ba
08.03.10,17:03
Všetko sa to prebúdza, ale aj niečo nové pribúda.
zmrzka333
08.03.10,17:14
Jar je aj u nas,kvetne stonky rastu,uz som zacala prihnojovat.Puky uz neopadavaju a na tej trojstonkovej vyhana aj stvrta kvetna stonka,o to väcsia radost ze toto povyhanalo uz u mna.
krasne to oziva, tak na toto si este pockam lebo u mna to este odkvita. Tak som zvedava ci pustia nove kvetne stonky a ci vobec
zmrzka333
08.03.10,17:16
Som z BA, fakt? tak musim ist, aj ked som uz nechcela nic kupovat, bola nadherna. Hlupo som ju isla oddelit, chcela som mat 2.
To ze maju u nas taky vyber a aj tu tvoju vsak neznamena ze aj u vas bude presne taka. Ale velmi ti prajem aby si ju tam nasla a priniesla konecne domov
zmrzka333
08.03.10,17:17
asi budem vyzerat velmi hlupo ;)ale po neustalom citani vsetkych rad mam zmätok v zachranovani:confused:skusim to zhrnut ci som to dobre pochopila.

ak su listy a chybaju korene-je dobra sackova metoda alebo ulozit na
perlit
ak su dobre korene ale nie su listy-tak ju treba osetrit a zasadit

je to spravne:confused::confused:
Ano avsak, ak nema korene tak bud sackova metoda alebo ulozit na keramzit (o perlite som nepocula)
Ale inak je to tak
zmrzka333
08.03.10,17:18
Všetko sa to prebúdza, ale aj niečo nové pribúda.
su krasne a hlavne zaujimave.
jajax
09.03.10,05:27
Ano avsak, ak nema korene tak bud sackova metoda alebo ulozit na keramzit (o perlite som nepocula)
Ale inak je to tak
samozrejme som myslela keramzit:D:D:D
cibusik
09.03.10,05:36
Ak myslis tu, co je na foto, novu, v kvetinarstve na Vajnorskej, hned na zaciatku, ma velky vyber, papucu uz nemala, ale vela inych, krasnych, ked pojds okolo, zastav sa tam.
Myslim, ze si spominala v nejakom prispevku kvetinarstvo, kde maju papucky. Aj ta na fotke je krasna, ale podobnu, uz mam a chcela by som teraz taku viackvetu. Urcite sa vsak pojdem pozriet do toho kvetinarstva! Dakujem Ti za info
beba13
09.03.10,06:42
Beba, mam taku istu zltu, ako mas v albume, dolu vyhanaju 3 male cervicky, asi korene, uz sa tesim, bola velmi pekna a vonala
.ano to je ona z albumu, vieš že som ani nepostrehla či vonia, veľmi sa mi páčila a dlho kvitla, no dúfam že znova zakvitne, neviem sa už dočkať
beba13
09.03.10,06:45
..nový prírastok, k MDŽ..síce len taká malá, aby nezabrala veľa miesta, ale potešila:)
beba13
09.03.10,06:50
Jar je aj u nas,kvetne stonky rastu,uz som zacala prihnojovat.Puky uz neopadavaju a na tej trojstonkovej vyhana aj stvrta kvetna stonka,o to väcsia radost ze toto povyhanalo uz u mna.
Helka a prihnojuješ len kvitnúce, alebo všetky? já som v sobotu hnojila ale všetky tak dúfam že im to neuškodí:o
Zdenka175
09.03.10,06:50
Beba 13, to nevadí, že je menšia, je pekná .Ja keď som si vyberala na Valentína tiež som sa nevedela rozhodnúť. Mali takú už neviem presne koľko mala stoniek ale možno aj 4 a bola len za 12e:eek:. Nezobrala som ju ,zabrala by mi pol okna, toľko mala kvetov.:eek: Vybrala som si vtedy radšej tiež menšiu.:D
lusielaL
09.03.10,07:02
Helka a prihnojuješ len kvitnúce, alebo všetky? já som v sobotu hnojila ale všetky tak dúfam že im to neuškodí:o
Ahoj,tak do nedavna som hnojila vsetky rovnako,raz za cas tym hnojivom co naposledy niektora kamoska odfotila od ,,agro,,Orchidea.Ale teraz mam zvlast hnojivo na rast rastliny a zvlast na kvet-take ako nedavno pisala Ma-Ba.Tak som hnojila nekvitnuce prvym a tie co tlacia na kvet druhym.
Dianka2401
09.03.10,07:15
..nový prírastok, k MDŽ..síce len taká malá, aby nezabrala veľa miesta, ale potešila:)
beba, je krásna
andersenka
09.03.10,08:18
ja som si kúpila listové hnojivo v spreji - je na ňom uvedené že je na podporu rastu a kvitnutia. Má sa od marca do jesene raz týždenne striekať listy a vzdušné korene. V zimnom období - každé 2 týždne.
Hnojiť ich aj iným hnojivom, kt. sa rozrába vo vode.........?????
Bojím sa až sa "neprehnoja" a neodídu..........
jajax
09.03.10,09:32
kamaratka ma poprosila o radu.jej phala ma v kvetinaci pekne zelene korene a zda sa uplne v poriadku.ale vzdusne korene jej nepribudaju a aj tie co ma odumieraju.poradila som jej aby ju presadila lebo uz ma vela korenov a vyliezaju jej aj spodom kvetinaca.zaujimal by ma vas nazor.
rozborova
09.03.10,10:04
Moja nová od dcéry k MDŽ.
cibusik
09.03.10,10:57
Moja nová od dcéry k MDŽ.
Tak ta je naozaj nadherna, taka jemnucka!
infinityfx21
09.03.10,11:51
Mám obavy.Včera som sa tu dočítala,že si z baumaxu priniesli domov nielen orchidku ale aj tarantuly.Mna by asi porazilo,pretože mám z toho strach,mám fobiu z pavúkov a mám 2 ročného syna.Vážne zvažujem,či mi strach dovolí si kúpiť dalšiu orchidku.Ak sa tak rozhodnem,asi ju hned prekuknem doma,aby som nemala potom nohaté prekvapenie.Čo vy na to?
jajax
09.03.10,12:27
Mám obavy.Včera som sa tu dočítala,že si z baumaxu priniesli domov nielen orchidku ale aj tarantuly.Mna by asi porazilo,pretože mám z toho strach,mám fobiu z pavúkov a mám 2 ročného syna.Vážne zvažujem,či mi strach dovolí si kúpiť dalšiu orchidku.Ak sa tak rozhodnem,asi ju hned prekuknem doma,aby som nemala potom nohaté prekvapenie.Čo vy na to?
podla vsetkeho su to len famy v style jedna pani povedala.
infinityfx21
09.03.10,12:30
podla vsetkeho su to len famy v style jedna pani povedala.

Takže sa toho netreba obávať?Ale ked tak nad tým rozmýšlam,takú potvoru možem priniesť domov hociako a nemusím o tom ani vedieť.Ale aj tak je to také nepríjemné.:eek:
zmrzka333
09.03.10,12:38
kamaratka ma poprosila o radu.jej phala ma v kvetinaci pekne zelene korene a zda sa uplne v poriadku.ale vzdusne korene jej nepribudaju a aj tie co ma odumieraju.poradila som jej aby ju presadila lebo uz ma vela korenov a vyliezaju jej aj spodom kvetinaca.zaujimal by ma vas nazor.
Ja by som presadila
zmrzka333
09.03.10,12:42
Mám obavy.Včera som sa tu dočítala,že si z baumaxu priniesli domov nielen orchidku ale aj tarantuly.Mna by asi porazilo,pretože mám z toho strach,mám fobiu z pavúkov a mám 2 ročného syna.Vážne zvažujem,či mi strach dovolí si kúpiť dalšiu orchidku.Ak sa tak rozhodnem,asi ju hned prekuknem doma,aby som nemala potom nohaté prekvapenie.Čo vy na to?
Tak tarantulu v orchidke by som si asi vsimla uz v obchode. Ved to je obrovsky pavuk. Ja som si tak doniesla domov v cymbidiu mnohonozky (take male stonozky) ale vyliezli az ked som ho polievala. Tak vam poviem ze par noci sa mi snivalo ako mi lezu do ucha. Teraz ich pri kazdom polievani zbieram a len dufam ze ich vyzbieram. Ale minule som tam nasla aj ine - take cierne hlisty alebo pijavice ci co. Tak naozaj neviem co s tym urobit.
andersenka
09.03.10,12:58
dievčene už ste počuli o hnojive na orchidey - vo forme tyčiniek?

Náhodne som na to natrafila,
nemá niekto s tým skúsenosti?

tu je link kde to nájsť:
http://www.kvetyazahrada.sk/shop/detail.php?tid=3699
henrieta3
09.03.10,14:36
Tak tarantulu v orchidke by som si asi vsimla uz v obchode. Ved to je obrovsky pavuk. Ja som si tak doniesla domov v cymbidiu mnohonozky (take male stonozky) ale vyliezli az ked som ho polievala. Tak vam poviem ze par noci sa mi snivalo ako mi lezu do ucha. Teraz ich pri kazdom polievani zbieram a len dufam ze ich vyzbieram. Ale minule som tam nasla aj ine - take cierne hlisty alebo pijavice ci co. Tak naozaj neviem co s tym urobit.
ja by som osprchovala korene, prevarila tu drt a presadila
henrieta3
09.03.10,14:41
Myslim, ze si spominala v nejakom prispevku kvetinarstvo, kde maju papucky. Aj ta na fotke je krasna, ale podobnu, uz mam a chcela by som teraz taku viackvetu. Urcite sa vsak pojdem pozriet do toho kvetinarstva! Dakujem Ti za info
nemas zaco, mozno si tam vyberies inu peknu
zmrzka333
09.03.10,17:38
ja by som osprchovala korene, prevarila tu drt a presadila
Bojim sa presadit lebo potom vraj dlho cymbidko nekvitne a tiez mam strach tu velku rastlinu presadzat aj sa bojim ci namiesam dobry substrat lebo ked ho uz budem presadzat tak urcite do noveho. Nic uvidim ako sa to bude s havedou vyvijat a potom sa rozhodnem
lujza.j
09.03.10,18:36
Bojim sa presadit lebo potom vraj dlho cymbidko nekvitne a tiez mam strach tu velku rastlinu presadzat aj sa bojim ci namiesam dobry substrat lebo ked ho uz budem presadzat tak urcite do noveho. Nic uvidim ako sa to bude s havedou vyvijat a potom sa rozhodnem
zmrzka tiež by som sa bála, ale čo ak jej tie hmyzy ubližujú, ale ty to ešte nevidiš?
infinityfx21
09.03.10,18:49
..nový prírastok, k MDŽ..síce len taká malá, aby nezabrala veľa miesta, ale potešila:)

Aj ja by som takú prijala,je nádherná.Ja musím ešte počkať,kým synátor podrastie,aby mi to nepozhadzoval,ale už sa na to teším.Nech vám čo najdlhšie kvitne.:):)
zmrzka333
09.03.10,18:52
[QUOTE=lujza.j;1329797]zmrzka tiež by som sa bála, ale čo ak jej tie hmyzy ubližujú, ale ty to ešte nevidiš?[/QUOTE
Krasne jej rastu nove vyhonky tak sa nejavi ze jej to prekaza ale ten pocit ze v byte mam v kvetinaci husenice je dost blby. Preto milujem phalaenopsis lebo su to krasne ciste orchidky. Ale asi to poriesim presadenim. Uvidim cez vikend asi presadim a poriadne presprchujem korene
infinityfx21
09.03.10,18:57
Tak tarantulu v orchidke by som si asi vsimla uz v obchode. Ved to je obrovsky pavuk. Ja som si tak doniesla domov v cymbidiu mnohonozky (take male stonozky) ale vyliezli az ked som ho polievala. Tak vam poviem ze par noci sa mi snivalo ako mi lezu do ucha. Teraz ich pri kazdom polievani zbieram a len dufam ze ich vyzbieram. Ale minule som tam nasla aj ine - take cierne hlisty alebo pijavice ci co. Tak naozaj neviem co s tym urobit.

No tak to teda bohviečo neni.Snád sa vám to podarí zneškodniť všetko.Ja som z orchidiek už tak chorá,vážne ma to chytilo.Už ani poriadne nespím,čítam po nociach príspevky,aby im bolo čo najlepšie u mna.Ale zato je to krásna choroba.Snád sa mi nebude snívať s tými vašimi pijavicami,he,he.;)
zmrzka333
09.03.10,19:03
No tak to teda bohviečo neni.Snád sa vám to podarí zneškodniť všetko.Ja som z orchidiek už tak chorá,vážne ma to chytilo.Už ani poriadne nespím,čítam po nociach príspevky,aby im bolo čo najlepšie u mna.Ale zato je to krásna choroba.Snád sa mi nebude snívať s tými vašimi pijavicami,he,he.;)
No to dufam ze nie, staci ze sa snivalo mne. A kludne mi mozes tykat lebo ak som to spravne pochopila tak si tu tykame vsetky. Tymto sa ospravedlnujem ak som niekomu zacala tykat a nepaci sa mu to.
lujza.j
09.03.10,19:08
[QUOTE=lujza.j;1329797]zmrzka tiež by som sa bála, ale čo ak jej tie hmyzy ubližujú, ale ty to ešte nevidiš?[/QUOTE
Krasne jej rastu nove vyhonky tak sa nejavi ze jej to prekaza ale ten pocit ze v byte mam v kvetinaci husenice je dost blby. Preto milujem phalaenopsis lebo su to krasne ciste orchidky. Ale asi to poriesim presadenim. Uvidim cez vikend asi presadim a poriadne presprchujem korene
phale sú krásne to je pravda, ale cimbídko má tiež svoje čaro :) kvety má úžasné :D
zmrzka333
09.03.10,19:18
[QUOTE=zmrzka333;1329824]
phale sú krásne to je pravda, ale cimbídko má tiež svoje čaro :) kvety má úžasné :D
Je uzasne ved to bola laska na prvy pohlad aj sa mi o nom snivalo az som ho musela kupit a...... potom sa stalo to s husenicami. A teraz ked tak nad tym uvazujem ze ked sa cymbo celu jar a leto az do jesene letni vonku na zahrade, balkone a tak tak donho asi znova nalezie kadejaka haved. Tak normalne uvazujem ci som urobila dobre ked som ho kupovala:confused:
infinityfx21
09.03.10,19:22
No to dufam ze nie, staci ze sa snivalo mne. A kludne mi mozes tykat lebo ak som to spravne pochopila tak si tu tykame vsetky. Tymto sa ospravedlnujem ak som niekomu zacala tykat a nepaci sa mu to.

Ďakujem,tak budem teda tykať.Neni som tu dlho,tak to tu moc nepoznám.
lujza.j
09.03.10,19:26
[QUOTE=lujza.j;1329849]
Je uzasne ved to bola laska na prvy pohlad aj sa mi o nom snivalo az som ho musela kupit a...... potom sa stalo to s husenicami. A teraz ked tak nad tym uvazujem ze ked sa cymbo celu jar a leto az do jesene letni vonku na zahrade, balkone a tak tak donho asi znova nalezie kadejaka haved. Tak normalne uvazujem ci som urobila dobre ked som ho kupovala:confused:

pre niečo tam tie potvory lezú, ale prečo?:confused:voda ich výdúri a potom sú tam opäť? mňa by z toho asi švihlo, na cymba vždy čumím ako puk:eek: pre tie úžasné kvety:)
zmrzka333
09.03.10,19:51
pre niečo tam tie potvory lezú, ale prečo?:confused:voda ich výdúri a potom sú tam opäť? mňa by z toho asi švihlo, na cymba vždy čumím ako puk:eek: pre tie úžasné kvety:)[/QUOTE]
oni vraj nemaju radi vlhko a preto vylezu von na substrat a ked substrat trochu preschne tak sa vratia nazad do vnutra. Uz som ho takto doniesla z baumaxu.
cibusik
10.03.10,07:58
pre niečo tam tie potvory lezú, ale prečo?:confused:voda ich výdúri a potom sú tam opäť? mňa by z toho asi švihlo, na cymba vždy čumím ako puk:eek: pre tie úžasné kvety:)
oni vraj nemaju radi vlhko a preto vylezu von na substrat a ked substrat trochu preschne tak sa vratia nazad do vnutra. Uz som ho takto doniesla z baumaxu.[/QUOTE]
mne poradili na vselijaku tu haved, rozrezat zemiak a polozit na noc na substrat. Na druhy den rano som vyzbierala pekne vsetky potvory /stonozky, slimaky/ zo zemiaka.
andersenka
10.03.10,08:14
dievčene už ste počuli o hnojive na orchidey - vo forme tyčiniek?

Náhodne som na to natrafila,
nemá niekto s tým skúsenosti?

tu je link kde to nájsť:
http://www.kvetyazahrada.sk/shop/detail.php?tid=3699
rozborova
10.03.10,09:36
oni vraj nemaju radi vlhko a preto vylezu von na substrat a ked substrat trochu preschne tak sa vratia nazad do vnutra. Uz som ho takto doniesla z baumaxu.
mne poradili na vselijaku tu haved, rozrezat zemiak a polozit na noc na substrat. Na druhy den rano som vyzbierala pekne vsetky potvory /stonozky, slimaky/ zo zemiaka.[/QUOTE]
Do toho rozkrojeného zemiaka sa má ešte vyrezať diera,do ktorej vlezú.
zmrzka333
10.03.10,09:41
mne poradili na vselijaku tu haved, rozrezat zemiak a polozit na noc na substrat. Na druhy den rano som vyzbierala pekne vsetky potvory /stonozky, slimaky/ zo zemiaka.
Do toho rozkrojeného zemiaka sa má ešte vyrezať diera,do ktorej vlezú.[/QUOTE]
ejha tak toto este vyskusam. Moze byt aj uhorka? To by im tiez mohlo chutit. Tak ja cez vikend polejem cymbidko a na este na noc im fuknem uhorku. Nech sa haved napapa
Zdenka175
10.03.10,10:35
mne poradili na vselijaku tu haved, rozrezat zemiak a polozit na noc na substrat. Na druhy den rano som vyzbierala pekne vsetky potvory /stonozky, slimaky/ zo zemiaka.

Ja som tiež skúšala zemiak a nezabral vôbec.Asi to závisi od toho čo je to. Počula som vraj do kvetináča popchať aj strúčiky cesnáku.
Jara
10.03.10,12:12
Dievčence prikladám Vám aj môj nový prírastok k MDŽ, aj keď len z mobilu, lebo boli zase baterky v čudu. Má síce len 3 kvietky rozkvitnuté, ale má aj zopár púčikov a kvet je bledozelený s červeným stredom aj keď to na tých záberoch moc dobre nevidno, ale potešila ma veľmi, lebo takú ešte nemám, je to 19-tá, tak dúfam o chvíľku budeme mať okrúhle číslo... :). Potešte sa aj vy...:)
jajax
10.03.10,15:42
jarka je krasna.ten problem s baterkami riesime aj my.odfot ju potom este raz nech sa pokochame.
kristinagabi
10.03.10,16:30
Pekny podvecer. Chcem sa vam pochvalit s mojimi orchideami. Bala som sa,ze mi nepreziju,ale zacali mi vyhanat nove vyhonky a puciky. Tesim sa im velmi. Vcera sme si este kupili dve vandy,hoci odkvitnute,ale za super cenu. Dufam,ze sa im bude u mna darit,len si este musim vela veci nastudovat:---.