infinityfx21
22.03.10,07:52
Ťažko povedať, ale môže to byť aj nejaká choroba. Viróza, alebo čo. Skús ju oddeliť od ostatných a uvidíš či sa to nebude šíriť. Ak by sa to šírilo ďalej po listoch bude ich treba odstrániť.

Ďakujem,skúsim ju teda oddeliť.A ked sa to šíriť nebude,mám to nechať tak,alebo dať preč?Myslím že aj tak pojde preč,lebo asi sa chystá zvadnúť.No ved uvidím.Pekný deň.
mazanova
22.03.10,08:17
no baby čítajte - dostala som tento mail.....:
ak ste nahodou milovnicky orchideii, tak tu jedna prihoda s nimi




Práve mi kolegyňa hovorila zážitok jej kamošky. Musím to podať ďalej.
Kúpila si v IKEA orchideu, doma ju poliala zvrchu a orchidea začala pískať (vydávať čudný zvuk). Keď sa to stalo aj po ďalšom poliatí zavolala do IKEA a tam jej povedali, že má všetko zatvoriť (okná, dvere) vyjsť z bytu a čakať na nich.... o pár minút sa dohrnulo komando v skafandroch a zobrali kvetináč do špeciálneho boxu. Až potom jej vysvetlili, že keď orchidea píska, tak v koreňoch má hniezdo tarantula !!!!
Vraj to nie je prvý prípad. Ja by som asi nevolala do predajne, ale začala sa kutrať v kvetináči....
andersenka
22.03.10,08:59
no baby čítajte - dostala som tento mail.....:
ak ste nahodou milovnicky orchideii, tak tu jedna prihoda s nimi




Práve mi kolegyňa hovorila zážitok jej kamošky. Musím to podať ďalej.
Kúpila si v IKEA orchideu, doma ju poliala zvrchu a orchidea začala pískať (vydávať čudný zvuk). Keď sa to stalo aj po ďalšom poliatí zavolala do IKEA a tam jej povedali, že má všetko zatvoriť (okná, dvere) vyjsť z bytu a čakať na nich.... o pár minút sa dohrnulo komando v skafandroch a zobrali kvetináč do špeciálneho boxu. Až potom jej vysvetlili, že keď orchidea píska, tak v koreňoch má hniezdo tarantula !!!!
Vraj to nie je prvý prípad. Ja by som asi nevolala do predajne, ale začala sa kutrať v kvetináči....
no aj mne pribudol takýto mail..........
sayly
22.03.10,09:03
no baby čítajte - dostala som tento mail.....:
ak ste nahodou milovnicky orchideii, tak tu jedna prihoda s nimi




Práve mi kolegyňa hovorila zážitok jej kamošky. Musím to podať ďalej.
Kúpila si v IKEA orchideu, doma ju poliala zvrchu a orchidea začala pískať (vydávať čudný zvuk). Keď sa to stalo aj po ďalšom poliatí zavolala do IKEA a tam jej povedali, že má všetko zatvoriť (okná, dvere) vyjsť z bytu a čakať na nich.... o pár minút sa dohrnulo komando v skafandroch a zobrali kvetináč do špeciálneho boxu. Až potom jej vysvetlili, že keď orchidea píska, tak v koreňoch má hniezdo tarantula !!!!
Vraj to nie je prvý prípad. Ja by som asi nevolala do predajne, ale začala sa kutrať v kvetináči....

takýchto mailov už bolo, ale nie z Ikei, ale z Baumaxu, či Hornbachu.....už sa toho veľa popísalo o tarantuliach v orchideách:D...neviem, či tomu treba prikladať dôležitosť, ja tomu moc neverím....a nám, čo pri každej kúpe prezeráme koreňový systém a substrát sa to asi ani nemôže stať:D
katusik25
22.03.10,09:03
Pekne. Clovek, aby sa bal kupit si orchideu. Ja by som jej tiez hned pozrela na zubok.
divokova
22.03.10,09:06
Ako som sľúbila pridávam fotografie mojich orchideí. Sú tam všetky farby i tie, ktoré mám dvojmo.
sayly
22.03.10,09:09
Ahojte, takže sľúbené fotky z výstavy orchidejí a bromélií v Budapešti pridávam do mojich albumov. Musím povedať, že okrem črevnej chrípky, ktorú sme s manželom dostali, tam bolo NÁDHERNE. Miesto piatku sme išli vyslabnutí v sobotu, ale stálo to za to. Fotku mojej prvej mini orchidejky, ktorú sme tam kúpili pridám zajtra, fotky z výstavy si môžte pozrieť tu :) : http://www.porada.sk/album.php?albumid=612


niet, čo dodať, iba ak......ACH!!!!!!.....:D:D:D
henrieta3
22.03.10,09:21
Pekne. Clovek, aby sa bal kupit si orchideu. Ja by som jej tiez hned pozrela na zubok.
Neviem, aky ucel maju plnit tieto kolujuce maily, mozno virusy? Asi netreba vobec otvarat nevyziadanu postu a v stredu sa ist pozriet do tesca, co vylozia.
infinityfx21
22.03.10,11:27
[QUOTE=mazanova;1347540]no baby čítajte - dostala som tento mail.....:
ak ste nahodou milovnicky orchideii, tak tu jedna prihoda s nimi




Práve mi kolegyňa hovorila zážitok jej kamošky. Musím to podať ďalej.
Kúpila si v IKEA orchideu, doma ju poliala zvrchu a orchidea začala pískať (vydávať čudný zvuk). Keď sa to stalo aj po ďalšom poliatí zavolala do IKEA a tam jej povedali, že má všetko zatvoriť (okná, dvere) vyjsť z bytu a čakať na nich.... o pár minút sa dohrnulo komando v skafandroch a zobrali kvetináč do špeciálneho boxu. Až potom jej vysvetlili, že keď orchidea píska, tak v koreňoch má hniezdo tarantula !!!!
Vraj to nie je prvý prípad. Ja by som asi nevolala do predajne, ale začala sa kutrať v kvetináči....[/QUO


AK by jej nevadilo hnojivo,tak to je sila.Ja mám fobiu z pavukov a ten pocit že by to malo liezť v noci po mne alebo po synovi,neni pekný.Ale myslím,že je to nejaká fáma.A aj ked mám z toho blbý pocit,zajtra navštívim tesco.Kašlať na tarantulu,orchidky sú orchidky.
andersenka
22.03.10,12:02
[/B]dievčence dnes som si kúpila "HNOJIVÉ TYČINKY NA ORCHIDEY A BROMELIE" [B] od firmy forestina.cz, 30 ks za 1,74€ :---
Už som ich aj napichala do kvetináčov a uvidím čo to bude. Doporučuje sa tam samozrejme ešte aplikácia listovej výživy kt. sa pripravuje z kvapalného hnojiva, alebo je už vo forme spreju.
Účinok tyčinky je 2 mesiace, v zimných mesiacoch sa používajú polovičné dávky.
Je to podľa priemeru črepníka určené dávkovanie množstva tyčiniek.
Tak už len teraz čakať či prispejú ku kvitnutiu

Niečo o tychto tyčinkach:
-univerzálne použitie s priaznivým vplyvom na pestované rastliny. Hodí sa na všetky druhy orchidey a bromélií,ktoré sa pestuju v kvetináčoch.
lujza.j
22.03.10,12:27
infinity pravde podobne sú spálené od slnka. Nedotýkali sa náhodou skla na okne?

baby neviem či to bude popálené? popáleniny na mojich :mee: vyzerajú inak aj ked:confused: možné je všetko, ale moje popáleniny aj omrzliny sú také lokálne čierne fľaky. nemám sa síce čím chválit, ale stáva sa aj ked dávame pozor.:(
eko1
22.03.10,12:40
Otváram jazykové okienko :
orchidea - sa skloňuje ako idea - je to cudzie podstatné meno ženského rodu zakončené na -ea, skloňuje sa podľa vzoru žena, datív a lokál sa skloňuje podľa vzoru ulica, takže zmiešené skloňovanie -
jednotné číslo :
1. čo - orchidea
2. bez čoho - bez orchidey
3. čomu - erchidei
4. čo - orchideu
6. o čom - o orchidei
7. s čím - s orchideou
množné číslo :
1. čo - orchidey
2. bez čoho - orchideí
3. čomu - orchideám
4. čo - orchidey
6. o čom - orchideách
7. s čím - orchideami

Je tu tisíc tvarov, tak si myslím, že by sme sa mali snažiť o správnu gramatiku, keď sme také profesionálky. Tvary - orchideje, orchideji, orchidejí...sú po česky. Samozrejme akákoľvek tu zdomácnená forma a tvary citovo podfarbení sú na tejto porade vítané :-)
henrieta3
22.03.10,12:42
baby neviem či to bude popálené? popáleniny na mojich :mee: vyzerajú inak aj ked:confused: možné je všetko, ale moje popáleniny aj omrzliny sú také lokálne čierne fľaky. nemám sa síce čím chválit, ale stáva sa aj ked dávame pozor.:(
Ja si myslim, ze im nic vazne nie je, len si musia zvyknut u vas doma, ved pozri na korene, ak su ok, vydrzala by som, kym narastu nove listy. Mne ked nieco odchadzlo, listy opadli, tieto su pevne a trocha slnka tiez potrebuju. Mozno bolo nieco zle v obchode a prejavilo sa to az u vas doma.
Ano, tesko je uz zajtra.
infinityfx21
22.03.10,12:45
baby neviem či to bude popálené? popáleniny na mojich :mee: vyzerajú inak aj ked:confused: možné je všetko, ale moje popáleniny aj omrzliny sú také lokálne čierne fľaky. nemám sa síce čím chválit, ale stáva sa aj ked dávame pozor.:(

Lujzi a čo by to potom mohlo byť?
infinityfx21
22.03.10,13:02
Lujzi a toto je to čo som ti spomínala.Aj ked má odspodu dierky,je to tam zarosené.Tak som to urobila takto a som zvedavá,či to pomôže.A takto kvitne tá s poškodeným listom.A mala tri kvetné stonky,no ostala len jedna.Zrajme ich poodstrihovali,aby mala krajšie kvety.Musím jej prezrieť korene,tak snád je to v poriadku.Hádam mi nič nevyskočí,myslím také chlpaté,nohate tarantúľa,ale to si robím srandu.
Dianka2401
22.03.10,13:37
ahojte, mate niekto skusenosti so substratom na orchideje z lidla? ja som si dnes kupila, idem delit cambriu, ma osem hluz, v dost malom crepniku, tak si ich idem rozdelit na 4 a 4. a este jedna otazka, s cim moze dezinfikovat noz? s liehom?
mata10
22.03.10,15:36
Dievčatá, dnes cestou do práce som si urobila radosť s toto kráskou.
milka 60
22.03.10,16:43
ahojte, mate niekto skusenosti so substratom na orchideje z lidla? ja som si dnes kupila, idem delit cambriu, ma osem hluz, v dost malom crepniku, tak si ich idem rozdelit na 4 a 4. a este jedna otazka, s cim moze dezinfikovat noz? s liehom?
dezinfikuj OHŇOM
milka 60
22.03.10,16:44
Dievčatá, dnes cestou do práce som si urobila radosť s toto kráskou.
je milučká:):):)
monimka
22.03.10,17:06
je nádherná a ta barva no proste krása
henrieta3
22.03.10,17:25
je nádherná a ta barva no proste krása
Velmi sa mi paci, len splyva farba s tou stolickou, je ruzova a mini?
henrieta3
22.03.10,17:28
Dievčatá, dnes cestou do práce som si urobila radosť s toto kráskou.
Pardon, Matka, vidim uz, ze je na stole, zajtra sa pojdem pozriet do tesca, len tak, aj do mojho kvetinarstva.
mata10
22.03.10,17:31
je milučká:):):)
Ďakujem.
janka51
22.03.10,17:39
Dievčatá, dnes cestou do práce som si urobila radosť s toto kráskou.
Maťka ale ta je krásna :eek::eek::eek: si ma ňou poriadne podráždila:)
mata10
22.03.10,18:22
Velmi sa mi paci, len splyva farba s tou stolickou, je ruzova a mini?
Je fialovobiela
mata10
22.03.10,18:23
Maťka ale ta je krásna :eek::eek::eek: si ma ňou poriadne podráždila:):D:D:D:D:D
mata10
22.03.10,18:35
Odfotila som ju ešte raz bolo tmave foto.
zuzkahris
22.03.10,18:53
Moje nové mini zlatíčko :)
lujza.j
22.03.10,19:17
Lujzi a toto je to čo som ti spomínala.Aj ked má odspodu dierky,je to tam zarosené.Tak som to urobila takto a som zvedavá,či to pomôže.A takto kvitne tá s poškodeným listom.A mala tri kvetné stonky,no ostala len jedna.Zrajme ich poodstrihovali,aby mala krajšie kvety.Musím jej prezrieť korene,tak snád je to v poriadku.Hádam mi nič nevyskočí,myslím také chlpaté,nohate tarantúľa,ale to si robím srandu.

ja by som tie dierky urobila do toho kochla, je síce peknučký farebný, ale ked je stále zarosený:confused: dierok je v tej PET síce dost, ale asi ti nestíha dobre a rýchlo preschnúť.
betrix
22.03.10,19:22
Pre eko1- Super, našla sa tu jedna príbuzná duša? Tiež slovenčinárka? Pozdravujem. Toto skloňovať vie málokto.:)
lujza.j
22.03.10,19:24
Lujzi a čo by to potom mohlo byť?

netuším:confused: na choroby sú tu iné macherky ako ja:D ale myslím, že ak sú korene ok tak by to nemuselo byt nič vážne. možno tento list odpadne a bude po chorobe, ak ich bude viac tak potom to už bude niečo vážnejšie.
infinityfx21
22.03.10,19:53
ja by som tie dierky urobila do toho kochla, je síce peknučký farebný, ale ked je stále zarosený:confused: dierok je v tej PET síce dost, ale asi ti nestíha dobre a rýchlo preschnúť.

Ahoj.Oni sú porobené aj v kochli,len je to zarosené zospodu,ked to je položené na podmiske.Ved uvidím,či to trochu pomože.Tým nič snád nepokazím.:)
lujza.j
22.03.10,20:05
Ahoj.Oni sú porobené aj v kochli,len je to zarosené zospodu,ked to je položené na podmiske.Ved uvidím,či to trochu pomože.Tým nič snád nepokazím.:)
aha už viem prečo sa to rosí, ten kochel nemá také ako keby nožičky na ktorých by stál na pod miske a vetral sa zo spodku. vieš také ako má pôvodný "origo"kochel .
henrieta3
22.03.10,20:17
Ahoj.Oni sú porobené aj v kochli,len je to zarosené zospodu,ked to je položené na podmiske.Ved uvidím,či to trochu pomože.Tým nič snád nepokazím.:)
Ja som si kupila na rady odtialto keramzit a mam ho v kazdej miske, aby nestal kvetinac len v miske, ked sa mi zdaju suche a este nepolievam, orosim trosku tie kamene a ked polievam, nestoji na mokrom. a je aj v ozdobnom kvetinaci na dne.
henrieta3
22.03.10,20:20
Odfotila som ju ešte raz bolo tmave foto.
tu uz vidim, ze je ruzova, velmi pekna, dobra kupa?
henrieta3
22.03.10,20:22
Odfotila som ju ešte raz bolo tmave foto.
vlastne fialova, mas pravdu,
henrieta3
22.03.10,20:29
vlastne fialova, mas pravdu,
Takuto zlatu by si mi, Matka mohla poslat vzdusnou postou, uz by sa u mna mala urcite dobre, dala by som si ju niekde zvlast, snad sem, k pocitacu.
infinityfx21
22.03.10,20:54
aha už viem prečo sa to rosí, ten kochel nemá také ako keby nožičky na ktorých by stál na pod miske a vetral sa zo spodku. vieš také ako má pôvodný "origo"kochel .

Aha,tak to mi nenapadlo ked som kupovala tie kochlíky.Ale teraz sa aspon vetrajú.Nabudúce budem vedieť a budem viac všímavejšia pri kúpe kochlov..Vďaka za radu.;)


A Henrieta 3 ten keramzit som videla tuším ako také guličky ale neni som si istá.Je to ono?Nešmíka sa z toho kochlík?:cool:
henrieta3
23.03.10,05:48
Aha,tak to mi nenapadlo ked som kupovala tie kochlíky.Ale teraz sa aspon vetrajú.Nabudúce budem vedieť a budem viac všímavejšia pri kúpe kochlov..Vďaka za radu.;)


A Henrieta 3 ten keramzit som videla tuším ako také guličky ale neni som si istá.Je to ono?Nešmíka sa z toho kochlík?:cool:
Nesmyka, treba vybrat podobne velkosti, lebo su v baliku aj vacsie, aj mensie, aj tam odtecie voda pri polievani, nestoji vo vode, ked vyteka a odparuje sa, ked su uz suchsie
Zdenka175
23.03.10,06:28
no baby čítajte - dostala som tento mail.....:
ak ste nahodou milovnicky orchideii, tak tu jedna prihoda s nimi




Práve mi kolegyňa hovorila zážitok jej kamošky. Musím to podať ďalej.
Kúpila si v IKEA orchideu, doma ju poliala zvrchu a orchidea začala pískať (vydávať čudný zvuk). Keď sa to stalo aj po ďalšom poliatí zavolala do IKEA a tam jej povedali, že má všetko zatvoriť (okná, dvere) vyjsť z bytu a čakať na nich.... o pár minút sa dohrnulo komando v skafandroch a zobrali kvetináč do špeciálneho boxu. Až potom jej vysvetlili, že keď orchidea píska, tak v koreňoch má hniezdo tarantula !!!!
Vraj to nie je prvý prípad. Ja by som asi nevolala do predajne, ale začala sa kutrať v kvetináči....
Aj u nás sa už dávnejšie hovorilo, ale o Baumaxe. Možno bude na tom niečo pravdy. Teraz to začína byť ťah konkurencie sa mi vidí.:)
henrieta3
23.03.10,09:24
Dobry den, v tescu maju len phaly, dve stonky, vsetky farby,niekto hladal oranzovu, bola tam 1 takej tehlovej farby, nekupila som.
foza
23.03.10,10:04
Vari sú už vyložené dnes!? Veď akcia mala začať až zajtra.....
henrieta3
23.03.10,10:17
Vari sú už vyložené dnes!? Veď akcia mala začať až zajtra.....
Ano, dnes, 23.3.
foza
23.03.10,10:29
Ale v letáku bolo napísané, že akcia má byť od 24.3.2010
Ma-Ba
23.03.10,10:33
Možno kde ako. U nás v Tescu nebolo nič, len jarné kvety.
henrieta3
23.03.10,10:46
Možno kde ako. U nás v Tescu nebolo nič, len jarné kvety.
Lebo vcera tu niektora hladala nejake konkretne farby phaly, tak ma moznost,snad si vyberie.
henrieta3
23.03.10,10:55
Lebo vcera tu niektora hladala nejake konkretne farby phaly, tak ma moznost,snad si vyberie.
no a cestou som sa chcela pozriet v mojom oblubenom kvetinarstve, ci nemaju nieco mensie, nastastie bolo este zatvorene,cez okno som videla bielu mini, budem sa venovat tym, ktore som skoro zahubila.
andersenka
23.03.10,11:21
Možno kde ako. U nás v Tescu nebolo nič, len jarné kvety.
no u nás v ZA v Tescu mávajú akciové kvety už deň vopred. Ráno ešte nemali, ale keď som šla cez obed už mali. Dvom som neodolala - slniečkovsky žltej s jemnými bodečkami s 3 kvitnúcimi kvetmi a so 6 pukmi a druhá je tmavofialová s drobnejšími 3 kvitnúcimi kvetmi - a cca 23 pukmi - len sa bojím toho, že jej väčšina, ak nie všetky opadajú :o( . Poradte dievčence, dá sa nejako tomu zabrániť?
Ešte prosím o jednu radu, pri presune z práce domov, cesta trvá cca 15 minut na stanicu - chrániť ich niečim zvrchu? Alebo sa môžu len tak ako boli kúpené prenásať, veď je už dosť teplo...
Ďakujem za radu.........
Ma-Ba
23.03.10,11:47
Teraz by už puky nemali opadať a ak tak, možno 1-2. Treba ich dať na svetlo do okna. Teraz ich už netreba nejak zvlášť chrániť.
andersenka
23.03.10,11:55
Teraz by už puky nemali opadať a ak tak, možno 1-2. Treba ich dať na svetlo do okna. Teraz ich už netreba nejak zvlášť chrániť.
ďakujem za odpoveď.............mame som na MDŽ-tku kúpila mini orchidejku so 4 kvitnúcimi kvetmi a 3 pukmi - a tie uschli asi po 3 dňoch doma..... :mee: :mee: :mee: bola som smutná z toho.........
infinityfx21
23.03.10,12:14
Nesmyka, treba vybrat podobne velkosti, lebo su v baliku aj vacsie, aj mensie, aj tam odtecie voda pri polievani, nestoji vo vode, ked vyteka a odparuje sa, ked su uz suchsie

mimotemySom to ja tela,že šmýkať s mäkkým i,ospravedlnujem sa,až teraz som si to všimla.


A ten keramzit kúpim určite ak pojdem do baumaxu.Vraj sa dáva aj do substrátu po troche.Ale už mám kochlíky zo spodu suché,tak to asi zaberá to prúdenie vzduchu.Ďakujem za radu.Pekný deň.
henrieta3
23.03.10,12:50
no u nás v ZA v Tescu mávajú akciové kvety už deň vopred. Ráno ešte nemali, ale keď som šla cez obed už mali. Dvom som neodolala - slniečkovsky žltej s jemnými bodečkami s 3 kvitnúcimi kvetmi a so 6 pukmi a druhá je tmavofialová s drobnejšími 3 kvitnúcimi kvetmi - a cca 23 pukmi - len sa bojím toho, že jej väčšina, ak nie všetky opadajú :o( . Poradte dievčence, dá sa nejako tomu zabrániť?
Ešte prosím o jednu radu, pri presune z práce domov, cesta trvá cca 15 minut na stanicu - chrániť ich niečim zvrchu? Alebo sa môžu len tak ako boli kúpené prenásať, veď je už dosť teplo...
Ďakujem za radu.........
tak som sa asi o den pomylila, zdalo sa mi, ze je to na nete,nemam tu letak, ale hlavna vec je, ze su tam
andersenka
23.03.10,12:55
tak som sa asi o den pomylila, zdalo sa mi, ze je to na nete,nemam tu letak, ale hlavna vec je, ze su tam
po správnosti je akcia od 24.3.

daj si na nete www.zlacnene.sk - tam nájdeš viaceré akciové letáky
henrieta3
23.03.10,13:06
po správnosti je akcia od 24.3.

daj si na nete www.zlacnene.sk (http://www.zlacnene.sk) - tam nájdeš viaceré akciové letáky
asi som bola velmi nedockava
henrieta3
23.03.10,13:08
mimotemySom to ja tela,že šmýkať s mäkkým i,ospravedlnujem sa,až teraz som si to všimla.


A ten keramzit kúpim určite ak pojdem do baumaxu.Vraj sa dáva aj do substrátu po troche.Ale už mám kochlíky zo spodu suché,tak to asi zaberá to prúdenie vzduchu.Ďakujem za radu.Pekný deň.
ja som na nom preberala 1 vysusenu, ale potom som ju zasadila, tu mi to poradili pestovatelky, na mokrom keramzite, len polozenu nechat, preto som kupil cely balik, budem ho mat na 100 rokov
andersenka
23.03.10,13:58
ja som na nom preberala 1 vysusenu, ale potom som ju zasadila, tu mi to poradili pestovatelky, na mokrom keramzite, len polozenu nechat, preto som kupil cely balik, budem ho mat na 100 rokov
mne v rámci sáčkovej metody tri orchid. úplne zoschli, tak som ich dala na vlhký keramzit, ale nemyslím si že by z nich niečo bolo........toto som len pre dobrý pocit urobila, že som sa snažila ich zachrániť..................ale podľa mňa keď je to celé suché,záchrany niet, listy - tie odišli všetky.........
foza
23.03.10,14:35
henrieta3, ďakujem Ti na tvoj podnet som do Tesca šla pozrieť aj ja tie orchidky! No je pravda, že v letáku je napísaná akcia od zajtra, ale aj u nás boli vyložené už dnes! Ráno ešte nie /bola kolegyňa/ ale poobede o 15,00 už mali a dosť prebraté, čiže ich tiež museli vyložiť na obed. Žiadna ma ale neoslovila tak, aby skončila v nákupnom košíku! Možno nabudúce:rolleyes:
henrieta3
23.03.10,15:21
henrieta3, ďakujem Ti na tvoj podnet som do Tesca šla pozrieť aj ja tie orchidky! No je pravda, že v letáku je napísaná akcia od zajtra, ale aj u nás boli vyložené už dnes! Ráno ešte nie /bola kolegyňa/ ale poobede o 15,00 už mali a dosť prebraté, čiže ich tiež museli vyložiť na obed. Žiadna ma ale neoslovila tak, aby skončila v nákupnom košíku! Možno nabudúce:rolleyes:
Tiez som nekupila, lebo mam podobne, ano, nabuduce sa snad nieco dostane do kosika aj mne.
henrieta3
23.03.10,15:25
mne v rámci sáčkovej metody tri orchid. úplne zoschli, tak som ich dala na vlhký keramzit, ale nemyslím si že by z nich niečo bolo........toto som len pre dobrý pocit urobila, že som sa snažila ich zachrániť..................ale podľa mňa keď je to celé suché,záchrany niet, listy - tie odišli všetky.........
Mne sa 1trosku prebrala az ked som ich zasadila do malych odrezanych flias, ale stale som nevyhrala, 2 dalsie este rozmyslaju. Ale vyskusala som vsetko. Skus ich tiez po tom keramzite zasadit a poliat.
Pantarhei
23.03.10,15:25
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Na meniny som dostala krásnu veľkú orchideu- cymbídium. Akurát kvitla. Po odkvitnutí vyrástla na boku jedna nová hľuza, ale všetky ostatné začali vysychať. Neviem, či to tak má byť alebo som ja spravila chybu.
Mám doma viacero druhov orchideí, ale žiadna iná sa takto nespráva.
Hľadala som aj v knihách a nenašla som nič, čo by mi mohlo pomôcť. :mee:Ďakujem
mata10
23.03.10,15:50
Takuto zlatu by si mi, Matka mohla poslat vzdusnou postou, uz by sa u mna mala urcite dobre, dala by som si ju niekde zvlast, snad sem, k pocitacu.
No možem Heni,nie je problém:D:D:D,len či by to chuderka prežila.
milka 60
23.03.10,16:37
Musím sa pochváliť s mojím oncídkom, mám ho už od 18 , 3. ale mám foťak v oprave tak dnes som požičala a je tu
milka 60
23.03.10,17:01
Pre Ma-Ba Majka prepáč, ale neviem inak poslať obrázky, :mad::mad: toto sú od teba
henrieta3
23.03.10,17:14
Musím sa pochváliť s mojím oncídkom, mám ho už od 18 , 3. ale mám foťak v oprave tak dnes som požičala a je tu
Mam take iste, ale 2x este nekvitlo, tiez tak pekne vonia?
henrieta3
23.03.10,17:16
No možem Heni,nie je problém:D:D:D,len či by to chuderka prežila.
Myslela som to len obrazne, niekde taku snad najdem.
milka 60
23.03.10,17:34
Mam take iste, ale 2x este nekvitlo, tiez tak pekne vonia? nevonia , alebo necítim:D:D:D
milka 60
23.03.10,17:37
Toto je moja najväčšia orchidka
Dianka2401
23.03.10,17:40
Toto je moja najväčšia orchidka

a krasne jej idu aj kvetne stvoly:)
henrieta3
23.03.10,17:45
nevonia , alebo necítim:D:D:D
kupovala som 3 naraz, aj taku bordovu, nepamatam si uz presne, ale sa mi zda, ze vonali obidve
henrieta3
23.03.10,17:46
Toto je moja najväčšia orchidka
akej farby bude?
Ma-Ba
23.03.10,17:48
Pre Ma-Ba Majka prepáč, ale neviem inak poslať obrázky, :mad::mad: toto sú od teba

Milka - Dendrobko narástlo, Cattleya nemá nové výhony? Oncídium máš pekné, prajem skoré uzdravenie.
ra.cermak
23.03.10,19:20
Také se musím pochlubit dnešní dárek
milka 60
23.03.10,21:01
akej farby bude?
Neviem bola odkvitnutá
milka 60
23.03.10,21:06
Tod-Ma-Ba
Majka ďakujem , cattleyka ešte nemá prírastok, ale korienky jej rastú šumne, mám dendro ešte polievať vo väčšej miere?, alebo už normál,:):) od isteho času má vody hojne/
milka 60
23.03.10,21:09
Také se musím pochlubit dnešní dárek
Radek pekná črievička
janka51
24.03.10,05:49
Také se musím pochlubit dnešní dárek

niet čo dodať skrátka ,,SUPER"
andersenka
24.03.10,06:23
dievčence prikladám foto orchid. ktoré som si včera v tescu kúpila.
Tá slniečkovsky žltá ma dostala hneď a tá fialová zas tými drobnými kvetmi a množstvom pukov a ešte sa jej aj nový výhonok tlačí, vid posledné foto.
Tak dúfam, že budú dlho kvitnúť a neopadajú z nich puky.........
paulinkaZH
24.03.10,08:58
Ahojte uz minule som tu spominala maroda mojej svokry a radilii ste mi ho dat do sacku alebo na keramzit ale kedze sa mi keramzit nechcelo ist zhanat pomohla som si ako som vedela ( odrezala som s malej flase spodok porobila tam dierky a cez tie dala spajdle aby orchidea nebola vo vode) a dnes som ju skontrolovala a ma novy korienok a aj ked ma posledny list uplne zoschnuty zo stredu jej ide novy listok ( teda ak dobre vidim ) :D prikladam aj foto a dufam ze sa pozbiera.
Ma-Ba
24.03.10,08:58
Tod-Ma-Ba
Majka ďakujem , cattleyka ešte nemá prírastok, ale korienky jej rastú šumne, mám dendro ešte polievať vo väčšej miere?, alebo už normál,:):) od isteho času má vody hojne/

Milka - polievať normálne, pekne narástlo, mali by pribúdať nové výhonky a vidno, že sa o ne dobre staráš. Možno trošku už prihnojiť.
Ma-Ba
24.03.10,09:01
paulinka - zdá sa, že by z toho niečo mohlo byť, ak toto zachrániš, si dobrá.
paulinkaZH
24.03.10,09:21
paulinka - zdá sa, že by z toho niečo mohlo byť, ak toto zachrániš, si dobrá.
no ak sa mi to podari tak sama sebe budem gratulovat. dve som uz musela vyhodit..
andersenka
24.03.10,10:07
Ahojte uz minule som tu spominala maroda mojej svokry a radilii ste mi ho dat do sacku alebo na keramzit ale kedze sa mi keramzit nechcelo ist zhanat pomohla som si ako som vedela ( odrezala som s malej flase spodok porobila tam dierky a cez tie dala spajdle aby orchidea nebola vo vode) a dnes som ju skontrolovala a ma novy korienok a aj ked ma posledny list uplne zoschnuty zo stredu jej ide novy listok ( teda ak dobre vidim ) :D prikladam aj foto a dufam ze sa pozbiera.

paulinka, si šikulka :cool: tak nech sa jej darí...........
milka 60
24.03.10,11:56
dievčence prikladám foto orchid. ktoré som si včera v tescu kúpila.
Tá slniečkovsky žltá ma dostala hneď a tá fialová zas tými drobnými kvetmi a množstvom pukov a ešte sa jej aj nový výhonok tlačí, vid posledné foto.
Tak dúfam, že budú dlho kvitnúť a neopadajú z nich puky.........
Sú pekné, nech ti dlho kvitnú:):):)
milka 60
24.03.10,12:01
Dnes mám aj ja novú
milka 60
24.03.10,12:11
paulínka myslela som si, že šialené nápady mám iba ja , budeme si držať palce
paulinkaZH
24.03.10,12:51
paulínka myslela som si, že šialené nápady mám iba ja , budeme si držať palce
no tak ako vidim aj ten tvoj napad je originalny =o) ale moja vyzera trosku horsie ako tvoja..drzim palce nech sa pozbiera a nech ti opät robi radost =o)
andersenka
24.03.10,12:53
Dnes mám aj ja novú
tak toto je iná nádhera, tá sa na tie moje nechytá...........to kde si takú peknú kúpila??
janakova29
24.03.10,12:54
Dnes mám aj ja novú
Milka, tá je krásna!!!
andersenka
24.03.10,12:58
paulínka myslela som si, že šialené nápady mám iba ja , budeme si držať palce
to si zachraňovala phalu bez koreňov? ...........no dievčence, vy ste šikulky.....
henrieta3
24.03.10,13:25
Dnes mám aj ja novú
nadherna farba
henrieta3
24.03.10,13:29
to si zachraňovala phalu bez koreňov? ...........no dievčence, vy ste šikulky.....
tiez som dnes prisla o 1 kren, zdalo sa mi, ze 1 zachranovana sa nechyta a odlomil sa mi suchy koren, zostalo len srdiecko, dala som to ma mokry keramzit, ale ked vidim tie zazraky s flasami, mozno to urobim inak, v tej spodnej nadobe mate vodu a chora je vo vrchnej nadobe s dierkami?
Dianka2401
24.03.10,14:40
Dnes mám aj ja novú

ta je prekrasna :eek: presne po takej tuzim aj ja
lujza.j
24.03.10,15:32
dievčence prikladám foto orchid. ktoré som si včera v tescu kúpila.
Tá slniečkovsky žltá ma dostala hneď a tá fialová zas tými drobnými kvetmi a množstvom pukov a ešte sa jej aj nový výhonok tlačí, vid posledné foto.
Tak dúfam, že budú dlho kvitnúť a neopadajú z nich puky.........

tvojim novým kočkám želám, aby ti všetky úplne všetky puky rozkvitli:D:D:D
lujza.j
24.03.10,15:33
Také se musím pochlubit dnešní dárek


:eek::eek::eek: krásna!!!
Pantarhei
24.03.10,15:45
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Na meniny som dostala krásnu veľkú orchideu- cymbídium. Akurát kvitla. Po odkvitnutí vyrástla na boku jedna nová hľuza, ale všetky ostatné začali vysychať. Neviem, či to tak má byť alebo som ja spravila chybu.
Mám doma viacero druhov orchideí, ale žiadna iná sa takto nespráva.
Hľadala som aj v knihách a nenašla som nič, čo by mi mohlo pomôcť. Ďakujem
milka 60
24.03.10,16:18
ĎAKUJEM.
Túto novú-Elegant som kúpila dnes v Baumax. za 5 eu
tú čo zachranujem som dostala zadara a tak skúšam, áno naspodu je voda ,aby mala trošku vlhkosti
milka 60
24.03.10,16:20
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Na meniny som dostala krásnu veľkú orchideu- cymbídium. Akurát kvitla. Po odkvitnutí vyrástla na boku jedna nová hľuza, ale všetky ostatné začali vysychať. Neviem, či to tak má byť alebo som ja spravila chybu.
Mám doma viacero druhov orchideí, ale žiadna iná sa takto nespráva.
Hľadala som aj v knihách a nenašla som nič, čo by mi mohlo pomôcť. Ďakujem
skús totohttp://forum.orchidej.net/viewforum.php?f=56 alebo ešte lepšie Ma-Ba
henrieta3
24.03.10,17:28
henrieta3
24.03.10,17:30
ĎAKUJEM.
Túto novú-Elegant som kúpila dnes v Baumax. za 5 eu
tú čo zachranujem som dostala zadara a tak skúšam, áno naspodu je voda ,aby mala trošku vlhkosti
necham ju par dni na mokrom keramzite a uvidim, vsetky dostali sancu, zacinam tou zachranou byt posadnuta, ked nechce, vyhodim ju
lusielaL
24.03.10,18:19
Ahojte,prave prisiel manzel domov z prace a aha co mi priniesol:)
lavanda
24.03.10,18:22
Toto sú moje dnešné prírastky z Tesca:). Svoje prvé dva lišajovce som dostala vlani na jeseň, po odkvitnutí som ich zrezala a jeden už má asi 20cm nový stvol a na tom druhom som tiez objavila, že pučí. Tak ma to potešilo, že som dnes v Tescu neodolala. Keby som mala byt orientovaný lepšie, kúpim si ich viac, ale mám sever a juh, tak ich mám len na tých dvoch severných oknách. Jeden z tých dnešných som pokusne dala do južnej obývačky, ale ďalej od okna, uvidím, čo na to povie:rolleyes:.
lusielaL
24.03.10,18:28
No lavanda,pekny nakup na jeden šup.
lavanda
24.03.10,18:29
No lavanda,pekny nakup na jeden šup.

Tiež si myslím:).
lujza.j
24.03.10,18:56
Ahojte,prave prisiel manzel domov z prace a aha co mi priniesol:)

zlatúšik:D je to krásavica:D
lusielaL
24.03.10,19:02
zlatúšik:D je to krásavica:D
Dakujem,vies ako som sa potesila,po tej som uz davno tuzila.
jacekova
24.03.10,20:04
manželovi rozkvitla ďaľšia orchidea... ;)
paulinkaZH
25.03.10,07:55
to si zachraňovala phalu bez koreňov? ...........no dievčence, vy ste šikulky.....
Ahoj ano ta moja chuda mala len dva listky a ziaden koren, tak som ju na radu dala do sacku no tam mi uz oba listky zozltli tak som chcela vyskusat tu metodu s keramzitom no kedze som nechcela kupovat cely sacok tak som si vymyslela toto s tou flaskou a ako sa zda tak to zabralo, ide jej novy korienok a aj novy listok.
paulinkaZH
25.03.10,07:58
tiez som dnes prisla o 1 kren, zdalo sa mi, ze 1 zachranovana sa nechyta a odlomil sa mi suchy koren, zostalo len srdiecko, dala som to ma mokry keramzit, ale ked vidim tie zazraky s flasami, mozno to urobim inak, v tej spodnej nadobe mate vodu a chora je vo vrchnej nadobe s dierkami?
Ahoj no ja som si odrezala s flasky spodok porobila tam dierky cez ktore som dala spajdle, na spodok dala vodu a na spajdle polozila tu moju "umierajucu" dala na okno a zda ze sa ide brebrat, uvidime co s toho bude =o)
andersenka
25.03.10,08:42
Toto sú moje dnešné prírastky z Tesca:). Svoje prvé dva lišajovce som dostala vlani na jeseň, po odkvitnutí som ich zrezala a jeden už má asi 20cm nový stvol a na tom druhom som tiez objavila, že pučí. Tak ma to potešilo, že som dnes v Tescu neodolala. Keby som mala byt orientovaný lepšie, kúpim si ich viac, ale mám sever a juh, tak ich mám len na tých dvoch severných oknách. Jeden z tých dnešných som pokusne dala do južnej obývačky, ale ďalej od okna, uvidím, čo na to povie:rolleyes:.
stonku si zrezala hneď po odkvitnutí? ešte takú zelenú? či už schnúcu si rezala?
lujza.j
25.03.10,15:41
manželovi rozkvitla ďaľšia orchidea... ;)

niektorí chlapi sa nezdajú :eek:;) šikuláčik
henrieta3
25.03.10,17:08
Toto sú moje dnešné prírastky z Tesca:). Svoje prvé dva lišajovce som dostala vlani na jeseň, po odkvitnutí som ich zrezala a jeden už má asi 20cm nový stvol a na tom druhom som tiez objavila, že pučí. Tak ma to potešilo, že som dnes v Tescu neodolala. Keby som mala byt orientovaný lepšie, kúpim si ich viac, ale mám sever a juh, tak ich mám len na tých dvoch severných oknách. Jeden z tých dnešných som pokusne dala do južnej obývačky, ale ďalej od okna, uvidím, čo na to povie:rolleyes:.
Dnes som bola v Baumaxe kupit si muskaty, mali rozne orchi, aj v roznych cenach, nahodou som uvidela polozeny kvetinac, co niekto odlozil a vidim cenu 3 euro, nasla som stojan, kde boli zlacnene phaly po 3 euro, vyberala som asi 30 minut. Nakoniec som kupila 1 fialovu, malicku, mnohe som postavila, chudatka, lezali tam, bud hnile alebo suche, ale ak kupujete phaly, urcite by ste si vybrali. Neviem, ci zajtra neskocim este pre 1 bielu.
poucena som vybrala koren, je pekny, ma aj puky. Ale zachranit by sa ich dalo vela.
Dianka2401
25.03.10,17:33
Dnes som bola v Baumaxe kupit si muskaty, mali rozne orchi, aj v roznych cenach, nahodou som uvidela polozeny kvetinac, co niekto odlozil a vidim cenu 3 euro, nasla som stojan, kde boli zlacnene phaly po 3 euro, vyberala som asi 30 minut. Nakoniec som kupila 1 fialovu, malicku, mnohe som postavila, chudatka, lezali tam, bud hnile alebo suche, ale ak kupujete phaly, urcite by ste si vybrali. Neviem, ci zajtra neskocim este pre 1 bielu.
poucena som vybrala koren, je pekny, ma aj puky. Ale zachranit by sa ich dalo vela.

v Baumaxe v BA?
lavanda
25.03.10,17:51
stonku si zrezala hneď po odkvitnutí? ešte takú zelenú? či už schnúcu si rezala?

No, úprimne povedané, som v orchideách ťažký amatér a riadila som sa metódou pokusov a omylov:D. Moja budúca svatka, tiež začiatočník, mala od dcéry nejaké lišajovce a podľa jej rady som mala zrezať stonky za druhým očkom hneď po odkvitnutí. Lenže mne sa to videlo veľmi radikálne, tak som najprv čakala zo tri týždne, potom som zrezala len bočné výhonky, potom tak o týždeň-dva som sa odhodlala na hlavnú stonku za tretím očkom a napokon, keďže sa nič nedialo, som skončila pri druhom očku hlavnej stonky, ktorá už bola chudera taká trochu preschnutá... Ale asi to tak malo byť, lebo tá jedna už má pekný nový stvol a aj na tej druhej je už dolu malý výhonok a má to "kolienka", tak to asi nebude koreň:rolleyes:. Mala by som si asi pozrieť nejakú literatúru, nech s tými úbohými kvetmi nezaobchádzam ako barbar, len nejako si neviem nájsť čas...
henrieta3
25.03.10,17:54
v Baumaxe v BA?
V BA na Prievozskej
Dianka2401
25.03.10,18:03
skoda :( ja som z vychodu, mne by vyhovovalo v KE, minuly tyzden som sa tam bola aj pozriet, ale aj co mali, take chuderky boli za max 5,90, takze som nekupila nic...
henrieta3
25.03.10,18:09
skoda :( ja som z vychodu, mne by vyhovovalo v KE, minuly tyzden som sa tam bola aj pozriet, ale aj co mali, take chuderky boli za max 5,90, takze som nekupila nic...
Dobre si sa popozerala? Tiez by som to nenasla, bolo to na stojane so zlacnenymi roznymi kvetmi, celkom inde, tie drahsie nemali ceny, musela som sa opytat, na tychto bola cena na kochliku.
henrieta3
25.03.10,18:17
Dobre si sa popozerala? Tiez by som to nenasla, bolo to na stojane so zlacnenymi roznymi kvetmi, celkom inde, tie drahsie nemali ceny, musela som sa opytat, na tychto bola cena na kochliku.
Drahe, velke boli tiez, ale ja nemam uz miesto, aj rozne druhy.
zmrzka333
25.03.10,19:39
Ja som dnes sla do hypertesca na nakup tak som kukla aj orchidky ale mali velmi malo. A hlavne take ako mam ale take ktore ma neuputali. Iba jedna ma oslovila to bola taka tmava oranzova az hneda s ruzovofialovym piskom ale mala nejake biele vlakna na listoch - mozno to nebolo nic ale ja uz som ostrazita tak som ju tam nechala. Ale mozno zajtra pojdem do maleho tesca a kuknem aj tam. Pravda je vsak ze tiez nemam miesto. Ale mam iba jednu co kvitne ostatne su po odkvitnuti tak by som aj prijala trosku kvietkov domov. Ked zostane tak teplo ako teraz na velku noc tak si tu urobim viac miesta a mozno si aj nieco nove kupim. Chcem svokre podarovat nejake izbove kvety lebo ma nejak nebavia a jej sa pacia tak si ich chce adoptovat ale prenesiem ich az na velku noc.
Inak mate krasne nove orchidky tak sa tesim tiez.
lujza.j
25.03.10,19:49
Ja som dnes sla do hypertesca na nakup tak som kukla aj orchidky ale mali velmi malo. A hlavne take ako mam ale take ktore ma neuputali. Iba jedna ma oslovila to bola taka tmava oranzova az hneda s ruzovofialovym piskom ale mala nejake biele vlakna na listoch - mozno to nebolo nic ale ja uz som ostrazita tak som ju tam nechala. Ale mozno zajtra pojdem do maleho tesca a kuknem aj tam. Pravda je vsak ze tiez nemam miesto. Ale mam iba jednu co kvitne ostatne su po odkvitnuti tak by som aj prijala trosku kvietkov domov. Ked zostane tak teplo ako teraz na velku noc tak si tu urobim viac miesta a mozno si aj nieco nove kupim. Chcem svokre podarovat nejake izbove kvety lebo ma nejak nebavia a jej sa pacia tak si ich chce adoptovat ale prenesiem ich az na velku noc.
Inak mate krasne nove orchidky tak sa tesim tiez.
tiež som na tom podobne, miesto žiadne, izbové kvety som už dávno darovala:D zo 40ks mi kvitne 7:mee: a to niektoré majú až 1 alebo 2 kvety. inak všetky ženú listy, korene ale na kvitnutiu nič:mee:
Dianka2401
25.03.10,19:54
Dobre si sa popozerala? Tiez by som to nenasla, bolo to na stojane so zlacnenymi roznymi kvetmi, celkom inde, tie drahsie nemali ceny, musela som sa opytat, na tychto bola cena na kochliku.

ano, pozerala som tam na tom stojene, ktedy boli zlacnene kvety, neboli tam len orchidey ale aj ine, a tam boli tie orchidky za 5, 90... tie ostatne boli za 6, 90 ale tiez nic moc, a potom uz len drahsie...
Valcake
25.03.10,20:15
Zdravím, v KE je výstava. Všetko čo treba do záhrady. Dnes som tam bola a videla som aj orchidei, len neviem po čom boli. Ja som kupovala iné kvety. Zajtra ešte trvá výstava skúste sa pozrieť. Pravdu povediac ja som očakávala od takej výstavy ooooveľa viac. No čo už...a ešte aj vstupné 1€
zena
26.03.10,07:33
Moja velka radost :D prva fotka je fotena 22.2.2010 a posledna dnes
monimka
26.03.10,07:56
Mile koleginie prosím vás o radu mam doma orchideu a ta mi z boku pustila novu rastlinu ma tri listy dva korenie 2cm a ešte mi rozkvetla neviem jestli mohu ji oddelit nechci o ni přít.Orchideu mam už jeden a pol roka a stále mi kvete nachci ani o jednu prit.
Dianka2401
26.03.10,09:29
Mile koleginie prosím vás o radu mam doma orchideu a ta mi z boku pustila novu rastlinu ma tri listy dva korenie 2cm a ešte mi rozkvetla neviem jestli mohu ji oddelit nechci o ni přít.Orchideu mam už jeden a pol roka a stále mi kvete nachci ani o jednu prit.

monimka, teraz ked vam kvitne mlada rastlinka, tak podla mna urcite neoddelujte nic, a okrem toho tie 2 korene sa mi zdaju malo, trebalo by pockat na min 4, a zaroven na jej odkvitnutie. inak pekne kvitne :)
zmrzka333
26.03.10,11:27
Zdravím, v KE je výstava. Všetko čo treba do záhrady. Dnes som tam bola a videla som aj orchidei, len neviem po čom boli. Ja som kupovala iné kvety. Zajtra ešte trvá výstava skúste sa pozrieť. Pravdu povediac ja som očakávala od takej výstavy ooooveľa viac. No čo už...a ešte aj vstupné 1€
A kde v KE je ta vystava?
maja
26.03.10,12:07
V Dome techniky - Hotel Centrum,
bola som tam v stredu a tiež ma prekvapilo to vstupné. Ja som si nakúpila kvietky do záhrady.
Dnes to končí.
Zdenka175
26.03.10,12:25
Potrebujem od Vás radu. Ja som tu už písala o tej orchideje, svojim vzrastom vyzerá na miniphalu. Od novembra jej rástla stonka. Ale púčiky postupne schli. Presadila som ju do PET fľaše. No nedalo mi dnes som pozrela na korene. Dva váčšie, a potom také asi 2cm. Začal jej rásť nový list, ale púčiky total zoschli. Tak som stonku odstrihla . Asi skúsim prvý krát sáčkovú metódu. A čo myslíte orchidei položím tak, aby bola s listami von ako je teraz na fotke?. Alebo celú vložím aj s listymi do flaše a zabalím do sačku a posypem škoricou. Ďakujem za vaše názory.
lusielaL
26.03.10,14:07
Jedna sa rozhodla ze kvet vytlaci zo stredu,nie som tym nadsena.
milka 60
26.03.10,16:28
Moja velka radost :D prva fotka je fotena 22.2.2010 a posledna dnes
zena- nech ťa dlho teši:):):):):)
Zimama
26.03.10,16:29
Ahojte! Ja som ešte len "baby member", a tak túto stránku pozerám teraz len prvýkrát, ale nádherné sú tie Vaše kvietky a aj Vás obdivujem, koľko toho o nich viete...! Ja som sa orchideu neodvážila sama si kúpiť, bo pri mojom "amatérizme" som sa bála, že by bola vopred odsúdená na zánik, ale vlani na narodky som dostala, a hneď tri, a považujem za úspech, že od septembra ešte stále žijú... Dokonca tá najmenšia, ktorá som myslela, že prvá odíde, má nový lístok, tak som veľmi šťastná, hoci už odkvitli. A v decembri dcéra dostala štvrtú do partie, a tá ešte aj kvitne, tak dúfam, že znova začnú aj tie ostatné - kolegyne mi hovorili, že niekedy to dlhšie trvá, kým začnú znova kvitnúť, tak sa zatiaľ snažím byť trpezlivá. Len neviem, kedy si stihnem prečítať (a uplatniť) tieto Vaše rady, aby som sa im mohla venovať aspoň troška "odbornejšie"... Nech sa Vašim - našim kvietkom všetkým darí! :):):) (A nám, samozrejme, tiež. ;)) Zimama
zmrzka333
26.03.10,16:30
Jedna sa rozhodla ze kvet vytlaci zo stredu,nie som tym nadsena.
Nemyslim si ze ide zo stredu, ved listok ktory tam rastie ma stred inde - na opacnej strane. Teda ak dobre vidim.
milka 60
26.03.10,16:33
Mile koleginie prosím vás o radu mam doma orchideu a ta mi z boku pustila novu rastlinu ma tri listy dva korenie 2cm a ešte mi rozkvetla neviem jestli mohu ji oddelit nechci o ni přít.Orchideu mam už jeden a pol roka a stále mi kvete nachci ani o jednu prit.
čítala som na inom fore, že oddelovanie keiky zo zeme je dosť obtiažne, lebo hrozí poškodenie/veľka rezná rana/ na 2 fotke sa mi zdá, že budeš mať ešte jednu keiku:):)
lusielaL
26.03.10,17:34
Ahoj Zimama,vitaj medzi milovnickami orchidei.Pekne si to napisala a sama si zistila ze pestovanie mozno nie je take hrozne ako sa zda.Ved dnes som videla u kamaratky ktora pestuje velmi amatersky,lebo sa tvari ze ju okolo pestovania nic nezaujima a ignoruje aj moje rady,ako jej to vsetko ide kvitnut.No a samozrejme to ze ma korene skoro celkom cierne,substrat hrozny,za 4 roky vyuzity,prepolievane,to ju netrapi.Tak sa da tiez,ale Ty s nami obcas prehod rec,je to uzitocne pre vsetkych.Nech sa dari.
Ma-Ba
26.03.10,18:07
Potrebujem od Vás radu. Ja som tu už písala o tej orchideje, svojim vzrastom vyzerá na miniphalu. Od novembra jej rástla stonka. Ale púčiky postupne schli. Presadila som ju do PET fľaše. No nedalo mi dnes som pozrela na korene. Dva váčšie, a potom také asi 2cm. Začal jej rásť nový list, ale púčiky total zoschli. Tak som stonku odstrihla . Asi skúsim prvý krát sáčkovú metódu. A čo myslíte orchidei položím tak, aby bola s listami von ako je teraz na fotke?. Alebo celú vložím aj s listymi do flaše a zabalím do sačku a posypem škoricou. Ďakujem za vaše názory.

Zdenka - neviem, či je dobré stále vyberať rastlinku zo zeme. Niekoľko mi tak odišlo, lebo som si myslela, že nejaká nová rada mi ju zachráni. Keď ide lístok, má korienky, ja by som ju nechala tak a tíško obchádzala, aby rástla. Presádzaním sa nič neurýchli, naopak spomalí sa rast aj účinok doterajšej starostlivosti.Robíme chybu, keď do nich zasahujeme, pretože keď sa udomácni hneď si musí zvykať na iné podmienky. Pri každom presádzaní orchidea nejaké korene stratí.
lujza.j
26.03.10,19:52
Mile koleginie prosím vás o radu mam doma orchideu a ta mi z boku pustila novu rastlinu ma tri listy dva korenie 2cm a ešte mi rozkvetla neviem jestli mohu ji oddelit nechci o ni přít.Orchideu mam už jeden a pol roka a stále mi kvete nachci ani o jednu prit.

nemusíš sa s oddeľovaním ponáhľať, nič tým nepokazíš, hlavne treba aby rastlinka mala aspoň tri korienky 5-7cm dlhé:D
lujza.j
26.03.10,20:02
dievčatá neviem či si si ešte spomínate na moje problémy s keikom, ktorému vysychala polovica stonky na ktorej rástol a nemal žiadne korienky. tak polka stonky totálne vyschla a polka je stále zelená, orchidke dorástol list a keik tlačí korienok /prvý/:D:D:D:D:D . v kútiku duše som dúfala, že ked dorastie list tak už možno orchidka nebude taká vyčerpaná a nie čo vytlačí:eek:

inak moja keramzitová metóda končí orchidka na ktorej som ju chcela skúst dola velmi biedna:mee::mee: čo už stáva sa snaha bola.
Zdenka175
27.03.10,06:09
Zdenka - neviem, či je dobré stále vyberať rastlinku zo zeme. Niekoľko mi tak odišlo, lebo som si myslela, že nejaká nová rada mi ju zachráni. Keď ide lístok, má korienky, ja by som ju nechala tak a tíško obchádzala, aby rástla. Presádzaním sa nič neurýchli, naopak spomalí sa rast aj účinok doterajšej starostlivosti.Robíme chybu, keď do nich zasahujeme, pretože keď sa udomácni hneď si musí zvykať na iné podmienky. Pri každom presádzaní orchidea nejaké korene stratí.
Viem, že časté presadenie nerobí dobre rastline.:mee: Túto moc nepresádzam, len od posledného presadenia stále tá stonka schla nešlo to k lepšiemu. Musí jej niečo vadiť.:mad: Ja som ju dala do sáčku, či by jej nepomohol. Alebo ju mám radšej dať do kôry? Podľa mňa málo koreňov.:(
kristinagabi
27.03.10,08:41
Pekny den vam prajem. Prosim vas o radu. Mojej orchidey listy zacali zltnut,hlavne to vidiet zo spodu a na jednom liste,tiez zo spodu su take biele suche bodky. Inac mi velmi pekne kvitne,vsetky puciky sa mi rozkvitli a na obidvoch kvetnych stonkach mi nieci rastie. Este je to velmi male,takze neviem co to bude. Je chora,vsak? Uz som jej odstrihla ostatne listy,lebo boli velmi skarede. Skusim prilozit fotky,ak pomozu:(
jajax
27.03.10,10:23
dnes som si urobila velku radost;)v kauflande som si kupila dve phaly:---
Dianka2401
27.03.10,10:26
dnes som si urobila velku radost;)v kauflande som si kupila dve phaly:---

jajax, krasne su :) a za kolko boli?
lusielaL
27.03.10,13:56
Kristinagabi,aj ja som mala na jednej taky list ako je na prvom obrazku,odstrihla som ho a orchidea je zatial v poriadku.Tie biele bodky neviem,ale ja zvyknem taky napadnuty list zostrihnut do obluku,ono to zaschne.Nevystavuj priamemu slnku a skontroluj korene,ak su pekne,nechaj ju tak.
jajax
27.03.10,14:02
jajax, krasne su :) a za kolko boli?
stali 6.99.ale muz mi ani velmi nebranil.videl ze pokukujem po oknach lebo som si dlho ziadnu nekupila a ze som uz zrela do blazinca:D:D:D:D
Dianka2401
27.03.10,14:26
stali 6.99.ale muz mi ani velmi nebranil.videl ze pokukujem po oknach lebo som si dlho ziadnu nekupila a ze som uz zrela do blazinca:D:D:D:D
dobre si robila su krasne :)
sayly
27.03.10,14:48
Potrebujem od Vás radu. Ja som tu už písala o tej orchideje, svojim vzrastom vyzerá na miniphalu. Od novembra jej rástla stonka. Ale púčiky postupne schli. Presadila som ju do PET fľaše. No nedalo mi dnes som pozrela na korene. Dva váčšie, a potom také asi 2cm. Začal jej rásť nový list, ale púčiky total zoschli. Tak som stonku odstrihla . Asi skúsim prvý krát sáčkovú metódu. A čo myslíte orchidei položím tak, aby bola s listami von ako je teraz na fotke?. Alebo celú vložím aj s listymi do flaše a zabalím do sačku a posypem škoricou. Ďakujem za vaše názory.


Zdeni treba ju zabaliť celú do sáčku, je jedno, či listy necháš vonku, len nech je calá zabalená v sáčku
sayly
27.03.10,14:49
Jedna sa rozhodla ze kvet vytlaci zo stredu,nie som tym nadsena.


neboj nie je to zo stredu, skôr by som povedala, že je to z boku nového lístka, stred je v lístku, takže by sa nemalo nič stať;)
henrieta3
27.03.10,15:01
jajax, krasne su :) a za kolko boli?
krasne, ta fialova ma nadhernu farbu
henrieta3
27.03.10,15:07
neboj nie je to zo stredu, skôr by som povedala, že je to z boku nového lístka, stred je v lístku, takže by sa nemalo nič stať;)
Preco ju treba dat do sacku, ked rastie? Kvoli kvetu?
henrieta3
27.03.10,15:11
Preco ju treba dat do sacku, ked rastie? Kvoli kvetu?
Prisiel nam letak z lidlu, v pondelok by mali mat ,,velkonocnu,, orchi, s troma kvetmi, nieco okolo 4 eura, 10,5 cm, ale neviem, aky je to druh, nemam uz ten letak. Neboli ste niektora v tom Baumaxe, stale ma to tam taha, kupit este 1, ale neviem, ci este maju, dens tam bolo urcite vela ludi.
lusielaL
27.03.10,15:32
Preco ju treba dat do sacku, ked rastie? Kvoli kvetu?
Sayly odpovedala na môj obrazok kde som myslela ze kvetna stonka vyrasta zo stredu a vtedy sa orchidea znehodnocuje.O sacku odpovedala Zdenke;).
henrieta3
27.03.10,15:40
Sayly odpovedala na môj obrazok kde som myslela ze kvetna stonka vyrasta zo stredu a vtedy sa orchidea znehodnocuje.O sacku odpovedala Zdenke;).
ok, pochopila som
kristinagabi
27.03.10,16:33
Kristinagabi,aj ja som mala na jednej taky list ako je na prvom obrazku,odstrihla som ho a orchidea je zatial v poriadku.Tie biele bodky neviem,ale ja zvyknem taky napadnuty list zostrihnut do obluku,ono to zaschne.Nevystavuj priamemu slnku a skontroluj korene,ak su pekne,nechaj ju tak.
Dakujem Lusiela. Ja vsetky listy mam take. Orchidea vyzera byt v poriadku. Mam jej odstrihnut vsetky listy?
janka51
27.03.10,17:05
Prisiel nam letak z lidlu, v pondelok by mali mat ,,velkonocnu,, orchi, s troma kvetmi, nieco okolo 4 eura, 10,5 cm, ale neviem, aky je to druh, nemam uz ten letak. Neboli ste niektora v tom Baumaxe, stale ma to tam taha, kupit este 1, ale neviem, ci este maju, dens tam bolo urcite vela ludi.

a nebude to náhodou len odstrihnutý kvet v črepníku a okolo ozdoba ? Minuli rok také niečo bolo.
henrieta3
27.03.10,17:12
a nebude to náhodou len odstrihnutý kvet v črepníku a okolo ozdoba ? Minuli rok také niečo bolo.
Je to mozne, letaky su dolu v brane, pojdem sa pozriet , ale asi to z toho obr. nezistim
henrieta3
27.03.10,17:23
Dakujem Lusiela. Ja vsetky listy mam take. Orchidea vyzera byt v poriadku. Mam jej odstrihnut vsetky listy?
Je taka krasna, po tom, co som s mojimi prezila a tu precitala,si myslim, ze bez listov ti odide, bolo by jej skoda, mozno tie listy pomaly odidu same a narastu nove zdrave
henrieta3
27.03.10,17:39
a nebude to náhodou len odstrihnutý kvet v črepníku a okolo ozdoba ? Minuli rok také niečo bolo.
Asi si mala pravdu, je to Velkonocna orchidea - 3 kvety, kvetinac 10,5 cm, vyska 32 cm, 4,49, je to v takom celofane zabalene, ale dolu je napisane izbova rastlina a pri kyticiach to nie je, aj pri ostatnych kvetoch je dolu izb. rastlina, neviem to posudit z tohto obrazka
lusielaL
27.03.10,18:26
Dakujem Lusiela. Ja vsetky listy mam take. Orchidea vyzera byt v poriadku. Mam jej odstrihnut vsetky listy?
Ako pisala aj Henrieta,urcite vsetky listy nestrihaj,teraz na jar budu urcite rast nove a tie by mohli byt zdrave.Zatial ju len pozoruj.
zmrzka333
27.03.10,19:06
Pekny den vam prajem. Prosim vas o radu. Mojej orchidey listy zacali zltnut,hlavne to vidiet zo spodu a na jednom liste,tiez zo spodu su take biele suche bodky. Inac mi velmi pekne kvitne,vsetky puciky sa mi rozkvitli a na obidvoch kvetnych stonkach mi nieci rastie. Este je to velmi male,takze neviem co to bude. Je chora,vsak? Uz som jej odstrihla ostatne listy,lebo boli velmi skarede. Skusim prilozit fotky,ak pomozu:(
Nie je tam nejaky skodca co ti okusuje listy? Tie nasledkom toho zozltnu a uschnu. Skus sa popozerat na nete ohladom skodcov
lesslie
27.03.10,19:15
Prisiel nam letak z lidlu, v pondelok by mali mat ,,velkonocnu,, orchi, s troma kvetmi, nieco okolo 4 eura, 10,5 cm, ale neviem, aky je to druh, nemam uz ten letak. Neboli ste niektora v tom Baumaxe, stale ma to tam taha, kupit este 1, ale neviem, ci este maju, dens tam bolo urcite vela ludi.
ahojky, ja som bola vcera vecer v Baumaxe PD, mali aj vypredajove, ale velmi sa mi nepozdavali, tak som si kupila taku zvlastnu fialkovo tehlovo zltu za 5,99...prisla som donov a zistila som som, ze zu to dve dokopy a z jednej rastie keika :) tak som sa potesila :)
lujza.j
27.03.10,19:27
ahojky, ja som bola vcera vecer v Baumaxe PD, mali aj vypredajove, ale velmi sa mi nepozdavali, tak som si kupila taku zvlastnu fialkovo tehlovo zltu za 5,99...prisla som donov a zistila som som, ze zu to dve dokopy a z jednej rastie keika :) tak som sa potesila :)
super kúpa:D
lesslie
27.03.10,19:39
super kúpa:D
dakujem, mali tam vela takych s malickymi kbietkami, no tato urobila na mna cic cin :D pridam fotku, ak mi to pojde :)
kristinagabi
28.03.10,06:07
Nie je tam nejaky skodca co ti okusuje listy? Tie nasledkom toho zozltnu a uschnu. Skus sa popozerat na nete ohladom skodcov
Nic tam nevidim. Uz aj v substrate som hladala,ci nie je tam nieco,tak ja nevidim nic. Bola by velka skoda,keby som ju nevedela zachranit. Myslela som aj na to,ze by som jej odstrihla kvety,presadila,lenze na obidvoch kvetnych stonkach nieco rastie...
infinityfx21
28.03.10,07:21
Ahojte.Ešte mám prečítať asi 100 stránok porady a mám to prelúsknuté.Vďaka Vám som sa vela dozvedela a priznám sa,robila som si aj poznámky,keby niečo.Takže sa Vám všetkým chcem velmi pekne poďakovať za Vaše rady.
A teraz aktuálne.Presadila som tú novú orchidku,čo mala taký poškodený list.Nezväčšovalo sa to,našťastie,ale som to pre istotu odrezala.A po presadení mi začala rozkvitať,tak snád je v poriadku.
A čo mám tú staršiu,tak z jednej strany ako keby mala zvädnuté listy ale druhá polovica je v poriadku.Mám jej pozrieť korene?Lebo asi pred mesiacom som ju presádzala,rastie jej nový list,tak ju moc vyberať nechcem.Čo Vy na to?
lusielaL
28.03.10,07:32
infinity,urcite nevyberat,novy list je dobry znak a vcera pri polievani som z jednej odstrihla asi 3 mäkke listy,uz zltli,ale to neznamena ze orchidka je chora,to je po zime normalne.
infinityfx21
28.03.10,08:37
infinity,urcite nevyberat,novy list je dobry znak a vcera pri polievani som z jednej odstrihla asi 3 mäkke listy,uz zltli,ale to neznamena ze orchidka je chora,to je po zime normalne.

Ďakujem pekne za radu.Budem čakať,čo urobí.Lístok rastie,tak sa vytešujem.Pekný deň.
infinityfx21
28.03.10,11:30
Ahojte.A zase potrebujem radu.Moja orchidka 1,2,no hnili jej korene a toto ostalo,3 vzdušné korienky,ale akoby aj tie schli.Čo s nou?Mám ju v sáčku,foto 5,je v kochli,nad vodou,zakrytá v sáčku.
A tá s číslom 3,4 je svokrina,mala čierne korene odhnité,tiež som ju dala do tohto sáčku.A orchidka s číslom 5 je tá,čo má polovicu ako keby zvädnutú.Tak prosím o rady.Vopred Vám všetkým ĎAKUJEM.
beba13
28.03.10,12:21
..môj nový včerajší prírastok
milka 60
28.03.10,12:27
PREKRÁSNA :):):):)
beba13
28.03.10,12:30
..tak už takto mi rozkvitla tá biela orchidka
lujza.j
28.03.10,12:46
Ahojte.A zase potrebujem radu.Moja orchidka 1,2,no hnili jej korene a toto ostalo,3 vzdušné korienky,ale akoby aj tie schli.Čo s nou?Mám ju v sáčku,foto 5,je v kochli,nad vodou,zakrytá v sáčku.
A tá s číslom 3,4 je svokrina,mala čierne korene odhnité,tiež som ju dala do tohto sáčku.A orchidka s číslom 5 je tá,čo má polovicu ako keby zvädnutú.Tak prosím o rady.Vopred Vám všetkým ĎAKUJEM.

infinity skús porozmýšľať či neromíš dáku chybu pri zálievke nie je možné, spoň ja si to myslím, že by ti toľkým odhnili korienky:confused:
beba13
28.03.10,13:00
na 3 orchidejkách mi začínajú rást lístky, tak dúfam že čoskoro aj kvety sa objavia..
henrieta3
28.03.10,13:18
Ahojte.A zase potrebujem radu.Moja orchidka 1,2,no hnili jej korene a toto ostalo,3 vzdušné korienky,ale akoby aj tie schli.Čo s nou?Mám ju v sáčku,foto 5,je v kochli,nad vodou,zakrytá v sáčku.
A tá s číslom 3,4 je svokrina,mala čierne korene odhnité,tiež som ju dala do tohto sáčku.A orchidka s číslom 5 je tá,čo má polovicu ako keby zvädnutú.Tak prosím o rady.Vopred Vám všetkým ĎAKUJEM.
Mne takto odisli 3, ktore sa snazim prebrat k zivotu, ale ja viem preco, boli zasadene v zemine a preliate
lujza.j
28.03.10,13:20
na 3 orchidejkách mi začínajú rást lístky, tak dúfam že čoskoro aj kvety sa objavia..

no v to dúfam aj ja, že "vylezú" listy potom už konečne aj kvety;)
zuzkahris
28.03.10,17:48
Dnes sme boli v Baumaxe a priniesli sme toto zlatíčko :)
zuzkahris
28.03.10,17:58
No a takto sme začali kvitnúť :) a ďalšie dve orchidejky začali vyháňať kvetné stvoly, potom vám vyfotím keď začnú kvitnúť :)
infinityfx21
28.03.10,20:33
infinity skús porozmýšľať či neromíš dáku chybu pri zálievke nie je možné, spoň ja si to myslím, že by ti toľkým odhnili korienky:confused:

Jedna je svokrina a ja som už tú moju kúpila v zlom stave,tak si myslím že ani nie.Polievam až ked je preschnutý substrát.
infinityfx21
28.03.10,20:37
infinity skús porozmýšľať či neromíš dáku chybu pri zálievke nie je možné, spoň ja si to myslím, že by ti toľkým odhnili korienky:confused:

A aby som to uviedla na pravú mieru,to sú len dve orchidky,jedna svokrina,jedna moja,len som hodila viac fotiek.:)
henrieta3
29.03.10,05:00
na 3 orchidejkách mi začínajú rást lístky, tak dúfam že čoskoro aj kvety sa objavia..
Krasne trojicky a vsetko robia naraz, zaujimave.
beba13
29.03.10,05:04
Krasne trojicky a vsetko robia naraz, zaujimave.
..tak dúfam, že aj naraz zakvitnú, priznám sa že som sa bála že mi uhynú, predsa som nemala veľa skúseností s ich pestovaním, ale snažím sa dodržiavať podmienky pre ich pestovanie a tiež rady z porady od všetkých pestovateliek orchidejiek :):):)
sayly
29.03.10,06:16
Ahojte.A zase potrebujem radu.Moja orchidka 1,2,no hnili jej korene a toto ostalo,3 vzdušné korienky,ale akoby aj tie schli.Čo s nou?Mám ju v sáčku,foto 5,je v kochli,nad vodou,zakrytá v sáčku.
A tá s číslom 3,4 je svokrina,mala čierne korene odhnité,tiež som ju dala do tohto sáčku.A orchidka s číslom 5 je tá,čo má polovicu ako keby zvädnutú.Tak prosím o rady.Vopred Vám všetkým ĎAKUJEM.


keď dáš orchideiky do sáčku, treba mať veľkú trpezlivosť, ja ich vôbec napríklad nedávam do blízkosti vody, dám do suchého, čistého črepníka a zavriem to celé do sáčku, na ktorý robím pár dierok, raz za týždeň vyvetrám, nerosím ani nijak nevlhčím a už teraz druhú mám zachránenú, ešte nemá korienky na zasadenie, ale už ich má cca 6 takých 2cm dlhých, mám ju v sáčku od 16.1. a za taký cca mesiac budem sadiť, veľké vlhko môže spôsobiť, že Ti splesnivie a zhnije
sayly
29.03.10,06:21
včera som bola v Baumaxe v TT, mali krásne orchideiky aj zlacnené, jedny boli úplné chúdiatka, mali síce veľa pukov, také veľmi drobučké kvietky, strašne boli zvädnuté:mee: a boli zlacnené na 2,99, asi si pôjdem dnes jednu kúpiť, včera bol so mnou môj drahý a hneď ma hnal, že nech sa nepristavujem, uvidím ako vyjde čas, ale rada by som si takú zachránila:D
divokova
29.03.10,08:45
Dobrý deň,dnes som bola v Brezne a páčila sa mi táto orchidea(niekto ju už ukázal na tejto stránke),len som si v predajni nevšimla,že kvetný stvol vychádza zo stredu a ďaľší list je až na stonke.Máte s tým niekto skúsenosti?Ak áno,prosím vás poraďte,či treba s tým niečo robiť.Ďakujem Anka.
janakova29
29.03.10,09:03
Pomóóóc, ráno som v substráte objavila malé biele hríbiky !!!!!! Orchideu som kúpila pred mesiacom, zalievam raz za týždeň (mám ju v práci a máme veľmi teplo a sucho ) nezdá sa mi, že by mala vlhký substrát. Poraďte,prosím, čo s tým ?!
henrieta3
29.03.10,09:25
včera som bola v Baumaxe v TT, mali krásne orchideiky aj zlacnené, jedny boli úplné chúdiatka, mali síce veľa pukov, také veľmi drobučké kvietky, strašne boli zvädnuté:mee: a boli zlacnené na 2,99, asi si pôjdem dnes jednu kúpiť, včera bol so mnou môj drahý a hneď ma hnal, že nech sa nepristavujem, uvidím ako vyjde čas, ale rada by som si takú zachránila:D
Toto je moja zlacnena, tiez bola chudatko, ale doma sa pozbierala, ma zdrave korene, asi sa jej u nas paci.
zmrzka333
29.03.10,10:02
Pomóóóc, ráno som v substráte objavila malé biele hríbiky !!!!!! Orchideu som kúpila pred mesiacom, zalievam raz za týždeň (mám ju v práci a máme veľmi teplo a sucho ) nezdá sa mi, že by mala vlhký substrát. Poraďte,prosím, čo s tým ?!
Aj ja mam v dvoch orchidkach biele akoby tycinky a na vrchu je klobucik su to tenke hubky ale nejak to neriesim lebo orchidke zjavne neprekazaju. Neviem ci to nahodou nie su tie symbioticke huby co praveze pomahaju rastlinkam lepsie prijimat ziviny a celkovo im proste pomahaju - neskodia.
Zdenka175
29.03.10,12:21
mimotemy Isto ste si všimli, že sa dá bodovať aj v našej téme stlačením užitočné.:) A dá sa pozrieť aj od koho máte body a za aký príspevok pozrite na hornej lište Moje nastavenia a potom + ďalšie nastavenia.
henrieta3
29.03.10,12:23
mimotemy Isto ste si všimli, že sa dá bodovať aj v našej téme stlačením užitočné.:) A dá sa pozrieť aj od koho máte body a za aký príspevok pozrite na hornej lište Moje nastavenia a potom + ďalšie nastavenia.
ja som uz davno chcela, ale pise mi, ze nemam 10 bodov, tak mi, prosim vas, dajte bodiky, aby som mohla posunut aj vam
lujza.j
29.03.10,12:41
Jedna je svokrina a ja som už tú moju kúpila v zlom stave,tak si myslím že ani nie.Polievam až ked je preschnutý substrát.
ak ti substrát dlho preschýna teda je jemný-hutný skús porobiť do kochla horúcim klincom dierky, mne sa to osvedčilo, preschýna rýchlejšie a korienkom sa prebudili končeky :) to sú orchidky ,ktoré mám ešte v pôvodnom substráte z obchodu:( ale nechcem ich vyrušovať tak som im urobila vetranie. moje "staré" mám už jen v kôre tie sú v pohode.
lujza.j
29.03.10,12:50
Dobrý deň,dnes som bola v Brezne a páčila sa mi táto orchidea(niekto ju už ukázal na tejto stránke),len som si v predajni nevšimla,že kvetný stvol vychádza zo stredu a ďaľší list je až na stonke.Máte s tým niekto skúsenosti?Ak áno,prosím vás poraďte,či treba s tým niečo robiť.Ďakujem Anka.

fíha :eek::eek: ja by som asi vyčkala čo sa bude diať ďalej :confused: ešte som to nevidela.
finis
29.03.10,13:19
prajem vsetkym pekny den.som stastnou majitelkou piatich phalenopsisov, z toho je jeden mini.mam tieto kvietky velmi rada, ale nie som zase obzvlastny odbornik.uz par dni luskam tieto stranky, ale zatial som nenasla odpoved na moj problem.preto by som sa rada opytala niekoho kto vie.jedna z mojich orchidei vyzera dost biedne.prisla o vacsinu listov a tie posledne dva co jej zostali su makke a vraskave.mam podozrenie, ze sme ju asi preliali. precitala som si tu o sackovej metode a som rozhodnuta ju vyskusat.ale - orchidka vyhnala nedavno novu kvetnu stonku.este je iba asi 10cm.mam ju na rastlinke nechat alebo ju odstrihnut?kvetne puky ani nic podobne este nema.
a este by som mala jednu otazocku.vsimla som si tu nazor, ze ked kvetna stonka vyrasta zo stredu, rastlina sa znehodnocuje.moze niekto vysvetlit preco?jednu taku pachatelku totiz asi mam.
lujza.j
29.03.10,13:55
prajem vsetkym pekny den.som stastnou majitelkou piatich phalenopsisov, z toho je jeden mini.mam tieto kvietky velmi rada, ale nie som zase obzvlastny odbornik.uz par dni luskam tieto stranky, ale zatial som nenasla odpoved na moj problem.preto by som sa rada opytala niekoho kto vie.jedna z mojich orchidei vyzera dost biedne.prisla o vacsinu listov a tie posledne dva co jej zostali su makke a vraskave.mam podozrenie, ze sme ju asi preliali. precitala som si tu o sackovej metode a som rozhodnuta ju vyskusat.ale - orchidka vyhnala nedavno novu kvetnu stonku.este je iba asi 10cm.mam ju na rastlinke nechat alebo ju odstrihnut?kvetne puky ani nic podobne este nema.
a este by som mala jednu otazocku.vsimla som si tu nazor, ze ked kvetna stonka vyrasta zo stredu, rastlina sa znehodnocuje.moze niekto vysvetlit preco?jednu taku pachatelku totiz asi mam.
ak je podozrenie, že si ju preliala, ja by som ju nechala riadne preschnúť.stav listov ktorý opisuješ by mohol byt bud z preliatia - tvoj prípad, ale inak to býva aj z nedostatku vody. neviem ako vyzerajú korene, ked sa na ne pozrieš cez kochlík ? sačkovú metodu tu dievčatá robia ked nie su žiadne korene, alebo ak ich je velmi málo. neviem či to je tvoj prípad. pre rýchlejšie preschnutie substrátu, by som ja dorobila horúcim klincom dierky do kochla. kvetná stonka by mohlo byt znamenie, že to nie je až také zlé :) toto je moje riešenie problému :D:D možno baby poradia niečo iné a budeš mat na výber :)
infinityfx21
29.03.10,15:42
keď dáš orchideiky do sáčku, treba mať veľkú trpezlivosť, ja ich vôbec napríklad nedávam do blízkosti vody, dám do suchého, čistého črepníka a zavriem to celé do sáčku, na ktorý robím pár dierok, raz za týždeň vyvetrám, nerosím ani nijak nevlhčím a už teraz druhú mám zachránenú, ešte nemá korienky na zasadenie, ale už ich má cca 6 takých 2cm dlhých, mám ju v sáčku od 16.1. a za taký cca mesiac budem sadiť, veľké vlhko môže spôsobiť, že Ti splesnivie a zhnije

Sayly ďakujem za radu.Len ja stále nechápem,neviem to pochopiť,z čoho ona v tom sáčku žije keď nemá ani vodu,ani substrát,nič.Preto som to tak urobila,ale dám ich teda do čistého kochla a sáčku.
infinityfx21
29.03.10,16:11
ak ti substrát dlho preschýna teda je jemný-hutný skús porobiť do kochla horúcim klincom dierky, mne sa to osvedčilo, preschýna rýchlejšie a korienkom sa prebudili končeky :) to sú orchidky ,ktoré mám ešte v pôvodnom substráte z obchodu:( ale nechcem ich vyrušovať tak som im urobila vetranie. moje "staré" mám už jen v kôre tie sú v pohode.

Dierky mám porobené.A nebojíš sa že jej s tým žeravým klincom ublížiš,že jej pichneš do koreňov?
mata10
29.03.10,16:21
Dobry večer mám orchideu ktorej začali meknúť listy dala som na noc zemiak a boli tam male potvorky tak som zemiak vymenila a ked som prišla s práce boli tam zas,takže niečo na tom zemiaku bude pravda, len dúfam že všetko vylezie von. Ale neviem či s toho možu meknuť listy, korene ma v poriatku a dokonca aj kvitne prikladám foto.
infinityfx21
29.03.10,16:23
A viete čo ma ešte napadlo.Zakoreňovač na iné kvety,ako by posobil na orchidky?Neskúšala som to,ale ma to napadlo.
henrieta3
29.03.10,16:30
ak je podozrenie, že si ju preliala, ja by som ju nechala riadne preschnúť.stav listov ktorý opisuješ by mohol byt bud z preliatia - tvoj prípad, ale inak to býva aj z nedostatku vody. neviem ako vyzerajú korene, ked sa na ne pozrieš cez kochlík ? sačkovú metodu tu dievčatá robia ked nie su žiadne korene, alebo ak ich je velmi málo. neviem či to je tvoj prípad. pre rýchlejšie preschnutie substrátu, by som ja dorobila horúcim klincom dierky do kochla. kvetná stonka by mohlo byt znamenie, že to nie je až také zlé :) toto je moje riešenie problému :D:D možno baby poradia niečo iné a budeš mat na výber :)
Ja by som ju opatrne vybrala a zistila, ako vyzeraju korene, mne 1 kvitla a dolu bola vrstva plesne. Tiez tie preliate mali vraskave listy, mozno mam taku v albume. A ked su tie korene hnile, potom ti tu poradia, ak nejake ma, presad ju a urob tie dalsie dierky. Ja uz pozeram korene, aj ked kupujem.
henrieta3
29.03.10,16:34
Dobry večer mám orchideu ktorej začali meknúť listy dala som na noc zemiak a boli tam male potvorky tak som zemiak vymenila a ked som prišla s práce boli tam zas,takže niečo na tom zemiaku bude pravda len dúfam že všetko vylezie von ale neviem či s toho možu meknuť listy korene ma v poriatku a dokonca aj kvitne prikladám foto.
ten zemiak si, prosim ta, vlozila dnu prekrojeny, alebo len hore? tie potvory v nom zostanu?
henrieta3
29.03.10,16:36
A viete čo ma ešte napadlo.Zakoreňovač na iné kvety,ako by posobil na orchidky?Neskúšala som to,ale ma to napadlo.
Citala som na nejakom fore, ze vezmu semienko redkovky, mozno aj viac a vlozia ho do narezaneho korena a zasadia. Redkovka vyklici a pomoze aj suchej rastline, mozno by sa aj to mohlo skusit.
Silvernola
29.03.10,16:45
Zdá sa mi, že v tomto čase viaceré máme problémy s mäknutím listov. Podľa mojej skúsenosti ide skôr o nedostatok vody. Začínajú intenzívnejšie vegetovať a teda stúpa spotreba vody. Zimná zálievka im už nestačí.
Čo vy na to?
Zdenka175
29.03.10,16:58
Zdá sa mi, že v tomto čase viaceré máme problémy s mäknutím listov. Podľa mojej skúsenosti ide skôr o nedostatok vody. Začínajú intenzívnejšie vegetovať a teda stúpa spotreba vody. Zimná zálievka im už nestačí.
Čo vy na to?
Ja som začala viac polievať, a korene ožili, aj listy sa preberajú konečne:D:D
mata10
29.03.10,16:58
ten zemiak si, prosim ta, vlozila dnu prekrojeny, alebo len hore? tie potvory v nom zostanu?
zemiak som rozrezala, dnu som vyrezala dieru a položila na kôru a oni vošli do tej diery na zemiaku.
Zdenka175
29.03.10,16:59
zemiak som rozrezala, dnu som vyrezala dieru a položila na kôru a oni vošli do tej diery na zemiaku.
Ja som to položila zemiak aj na kôru aj na parapetu a nič som nechytila. :mee:Presadila som a boli preč.:D:D
henrieta3
29.03.10,17:01
Zdá sa mi, že v tomto čase viaceré máme problémy s mäknutím listov. Podľa mojej skúsenosti ide skôr o nedostatok vody. Začínajú intenzívnejšie vegetovať a teda stúpa spotreba vody. Zimná zálievka im už nestačí.
Čo vy na to?
Neviem to posudit, u nas sa prestava kurit, tak je chladnejsie a nekuri radiator pod parapetou, moje maju opacny problem uz po 3 dnoch ich sledujem, ci nie su suche, tak polejem aspon ten keramzit v miske, trosku sa odpari
lusielaL
29.03.10,17:12
To znehodnocovanie rastliny som skonstatovala preto,lebo ak kvetna stonka vyrasta zo stredu,potom uz odtial nerastu listy a tym sa zastavi rast.Ale myslim ze si môze vyhnat novu rastlinu,zda sa mi ze som o tom s niekym hovorila.A k tym mäkkym listom tiez len tolko ze je to reakcia po zime a teraz uz rastu nove listy.
lujza.j
29.03.10,17:44
Dierky mám porobené.A nebojíš sa že jej s tým žeravým klincom ublížiš,že jej pichneš do koreňov?
nepichnem dávam pozorky, pichám medzi korienky, alebo tam kde nie su. dnes som opichovla 4 kochle :D:D:D
zuzkahris
29.03.10,17:59
Dobry večer mám orchideu ktorej začali meknúť listy dala som na noc zemiak a boli tam male potvorky tak som zemiak vymenila a ked som prišla s práce boli tam zas,takže niečo na tom zemiaku bude pravda, len dúfam že všetko vylezie von. Ale neviem či s toho možu meknuť listy, korene ma v poriatku a dokonca aj kvitne prikladám foto.
Ten zemiak je lepšie položiť na kôru tou vydlabanou dierou dolu. Inak sa tiež prikláňam k názoru, že to mäkknutie listov spôsobuje skôr nedostatok vody, musíme ich už častejšie zalievať .
mata10
29.03.10,19:26
Ten zemiak je lepšie položiť na kôru tou vydlabanou dierou dolu. Inak sa tiež prikláňam k názoru, že to mäkknutie listov spôsobuje skôr nedostatok vody, musíme ich už častejšie zalievať .
Polievala som ju ako všetky orchidei a ostatne sú v pohode pred mesiacom som ju začala častejšie polievať ale zatial sa nič nezmenilo tak uvidím čo bude dalej sňou.
infinityfx21
29.03.10,19:27
Citala som na nejakom fore, ze vezmu semienko redkovky, mozno aj viac a vlozia ho do narezaneho korena a zasadia. Redkovka vyklici a pomoze aj suchej rastline, mozno by sa aj to mohlo skusit.

Mňa to len tak napadlo,mamina mi raz spomínala zakoreňovač na kvety a aj mi z neho dala.Aj nad tým uvažujem,ale bojím sa toho.Dnes som bola v baumaxe,mali phaly po 5,99€ dobrá cena,aj by som vybrala,ale už zatvárali,takže som naprázdno.Ale dnes som s tým nejak zmierená.Povedala som si,najprv záchrana mojich a potom radosť z ostatných.:):)
infinityfx21
29.03.10,19:31
nepichnem dávam pozorky, pichám medzi korienky, alebo tam kde nie su. dnes som opichovla 4 kochle :D:D:D

Klobúk dole,ja by som sa bála.Ale mne sa nikdy ten substrát v ktorom kúpim orchidky nepáči,tak ich presádzam a vždy najprv narobím dierky.
infinityfx21
29.03.10,19:37
Dobry večer mám orchideu ktorej začali meknúť listy dala som na noc zemiak a boli tam male potvorky tak som zemiak vymenila a ked som prišla s práce boli tam zas,takže niečo na tom zemiaku bude pravda, len dúfam že všetko vylezie von. Ale neviem či s toho možu meknuť listy, korene ma v poriatku a dokonca aj kvitne prikladám foto.

Ahoj.A pomohol by ten zemiak aj na také malé čierne mušky?:eek:Neviem či to mám z orchidiek.Dnes som dala mimo aloe,aj vian.kaktus-čítala som,že aj z neho sú nejaké potvory,tak uvidím či zmiznú.Ak nie,je to v orchidkách.Zajtra asi skúsim ten zemiačik a uvidím.:rolleyes:
mata10
29.03.10,19:40
Ahoj.A pomohol by ten zemiak aj na také malé čierne mušky?:eek:Neviem či to mám z orchidiek.Dnes som dala mimo aloe,aj vian.kaktus-čítala som,že aj z neho sú nejaké potvory,tak uvidím či zmiznú.Ak nie,je to v orchidkách.Zajtra asi skúsim ten zemiačik a uvidím.:rolleyes:
Skús ho dať ten zemiak teraz večer a ráno budeš vedieť či to máš v orchidei,dobrú noc.
infinityfx21
29.03.10,19:46
Skús ho dať ten zemiak teraz večer a ráno budeš vedieť či to máš v orchidei,dobrú noc.

No idem to rýchlo vyskúšať.Ďakujem a aj Tebe dobrú noc.:)
sayly
30.03.10,05:01
Sayly ďakujem za radu.Len ja stále nechápem,neviem to pochopiť,z čoho ona v tom sáčku žije keď nemá ani vodu,ani substrát,nič.Preto som to tak urobila,ale dám ich teda do čistého kochla a sáčku.

no keď si to tak zoberieš, orchidee vo voľnej prírode nerastú v žiadnej zemi alebo kôre ako ich máme my (až na nejaké druhy), žijú zo svetla, vzdušnej vlhkosti a parazitujú na stromoch, z ktorých získavajú živiny myslím, raz som zachraňovala sáčkovou metódou s tým rozdielom, že raz za týždeň som zvlhčila sáčik, teda voda sa ani nedostala k rastlinke, začali mi plesnivieť listy a už jej potom nebolo pomoci, zhnila celá, orchidee znesú skôr sucho ako mokro, skúsila som to na mokro a už druhú mám zachránenú, teda tá druhá je ešte v sáčku a nie je všetkému koniec, musí prežiť aj zasadenie, ale myslím, že to bude už len maličkosť.....no na záchranu našich kvietkov treba vyskúšať všetko a je tu veľmi veľa pestovateliek s rôznymi skúsenosťami...mne sa osvedčila klasika:D
sayly
30.03.10,05:10
Zdá sa mi, že v tomto čase viaceré máme problémy s mäknutím listov. Podľa mojej skúsenosti ide skôr o nedostatok vody. Začínajú intenzívnejšie vegetovať a teda stúpa spotreba vody. Zimná zálievka im už nestačí.
Čo vy na to?

Súhlasím, v letnom období sa vyžaduje výdatnejšia zálievka, dokonca počas horúcich dní aj 2 x za týždeň a samozrejme pravidelné hnojenie, nerozdeľujem to, že v zime nehnojiť a v lete áno, pozerám v akom stave je rastlina, teda, či má obdobie kľudu - vtedy nehnojím, alebo jej rastú lístky, či kvitne - vtedy hnojím pravidelne, samozrejme máloktorá rastlina odpočíva,počas letných mesiacov

ešte sa Vám ja krava idem vyžalovať, podarilo sa mi na dvoch rastlinách odlomiť kvetnú stonku, ako som ju pripevňovala o paličku šup a bolo to a na druhej mi zas rástla smerom do listu, tak som jej chcela pomôcť a dopadlo to zle...no nie som blbá? Tá jedna je len nalomená, ale pochybujem, že bude pokračovať:mee::mee::mee:
finis
30.03.10,05:12
dakujem vsetkym za nazory.asi este chviku pockam a budem ju sledovat.keby nesla kvitnut tak by som ju hned presadila ale takto ma to odradza.inak - zelenych korenov ma viditelnych malo.chystam sa presadzat jednu, tak ked budem mat namiesany substrat moznu bude naozaj potreba aj tuto.dovtedy budem pozorovat.
ta orchidea co kvitne zo stredu ma naozaj uz druhy vrchol zboku.takze ma to potesilo.
teraz ma caka dobrodruzstvo presadzania.este som to nerobila tak mam trochu obavy aky substrat zvolit.citala som tu vselico tak to skusim skombinovat.len premyslam - ked presadzate pouzivate ten isty kvetinacik alebo daco vacsie?
infinityfx21
30.03.10,05:31
Sayly ďakujem.Dala som ich teda do sáčku a uvidím.

Maťka ten zemiačik zaberá asi len na nejaké potvorky,ja som tam nič nenašla.Budem ich kynožiť ručne,neviem odkial sa berú.V kochlíkoch nič nevidím a ani od tial nevyliezajú,alebo som slepá.
Pekný deň všetkým.
infinityfx21
30.03.10,05:34
A Lujzi ako im potom odstránuješ tie ostré hrany z kochlov?Ja jak blbá som to zošmirglovala,aby to ostalo hladké,nech sa neporežú.Či to tam nevadí a nemôže sa nič stať?
infinityfx21
30.03.10,05:38
Súhlasím, v letnom období sa vyžaduje výdatnejšia zálievka, dokonca počas horúcich dní aj 2 x za týždeň a samozrejme pravidelné hnojenie, nerozdeľujem to, že v zime nehnojiť a v lete áno, pozerám v akom stave je rastlina, teda, či má obdobie kľudu - vtedy nehnojím, alebo jej rastú lístky, či kvitne - vtedy hnojím pravidelne, samozrejme máloktorá rastlina odpočíva,počas letných mesiacov

ešte sa Vám ja krava idem vyžalovať, podarilo sa mi na dvoch rastlinách odlomiť kvetnú stonku, ako som ju pripevňovala o paličku šup a bolo to a na druhej mi zas rástla smerom do listu, tak som jej chcela pomôcť a dopadlo to zle...no nie som blbá? Tá jedna je len nalomená, ale pochybujem, že bude pokračovať:mee::mee::mee:

Myslím že nie si blbá,to sa može stať každému,ale aj tak to je lúto.
henrieta3
30.03.10,05:51
dakujem vsetkym za nazory.asi este chviku pockam a budem ju sledovat.keby nesla kvitnut tak by som ju hned presadila ale takto ma to odradza.inak - zelenych korenov ma viditelnych malo.chystam sa presadzat jednu, tak ked budem mat namiesany substrat moznu bude naozaj potreba aj tuto.dovtedy budem pozorovat.
ta orchidea co kvitne zo stredu ma naozaj uz druhy vrchol zboku.takze ma to potesilo.
teraz ma caka dobrodruzstvo presadzania.este som to nerobila tak mam trochu obavy aky substrat zvolit.citala som tu vselico tak to skusim skombinovat.len premyslam - ked presadzate pouzivate ten isty kvetinacik alebo daco vacsie?
ja ked som kupila poslednu, tu zlacnenu, tak som ju hned presadila, mala korene, ale bola cela vonku, sucha a hned sa pozbierala
finis
30.03.10,05:56
a nechala si rovnaky kvetinacik iba si vymenila zeminu, alebo si pouzila iny?
henrieta3
30.03.10,06:04
a nechala si rovnaky kvetinacik iba si vymenila zeminu, alebo si pouzila iny?
mala vela korenov, tak som dala ten vacsi, original, v ktorom predavaju, su asi 2 velkosti, mala som 1 doma, podla toho, aka je velka a satvu korenov
infinityfx21
30.03.10,06:10
dakujem vsetkym za nazory.asi este chviku pockam a budem ju sledovat.keby nesla kvitnut tak by som ju hned presadila ale takto ma to odradza.inak - zelenych korenov ma viditelnych malo.chystam sa presadzat jednu, tak ked budem mat namiesany substrat moznu bude naozaj potreba aj tuto.dovtedy budem pozorovat.
ta orchidea co kvitne zo stredu ma naozaj uz druhy vrchol zboku.takze ma to potesilo.
teraz ma caka dobrodruzstvo presadzania.este som to nerobila tak mam trochu obavy aky substrat zvolit.citala som tu vselico tak to skusim skombinovat.len premyslam - ked presadzate pouzivate ten isty kvetinacik alebo daco vacsie?

Ahoj.Ja som presádzala do kôry,od florie,má väčšie kusy,nie tu zeminu, a dala som ešte aj grilovacie uhlie.Ale dávajú aj do cocochipsov,tie sa týžden prepierajú,aj do keramzitu.Dobre to prepláchni vriacou vodou,alebo upeč v rúre alebo mikrovlnke asi 4 min.Ja prelievam vodou.A väčší kvetináčik,záleží podla toho,kolko má koreňov.Orchidky majú radi tesnejšie priestory.Ak budeš mocť,daj foto a sú tu skvelé ženské:--- čo Ti určite poradia.A počkaj aj na vyjadrenia iných,ja som len začiatočník,a to všetko som sa tu dočítala.Tak vela šťastia.:)
finis
30.03.10,06:13
kamaratka pouziva na vacsie kusky plastove vanicky v kt. sa predava napr.kivi.len neviem, aky obal na to.to prave riesim.asi pozriem v kvetinarstve, ale bude na 99,9 nepriehladny a mne sa tie priehladne pacia viac.
infinityfx21
30.03.10,06:32
kamaratka pouziva na vacsie kusky plastove vanicky v kt. sa predava napr.kivi.len neviem, aky obal na to.to prave riesim.asi pozriem v kvetinarstve, ale bude na 99,9 nepriehladny a mne sa tie priehladne pacia viac.

Určite sú dostať aj väčšie kochlíky,ja som si kúpila aj farebné.To od kiwi sa mi zdá až moc velké.A phaly a aj iné druhy orchidiek by mali mať priehladný,kvôli svetlu,ktoré prijímajú cez korene.
finis
30.03.10,06:41
no ved sa dneska chystam pobehat kvetinarstva tak pozistujem.
na foto sa chystam, len este musim zvladnut nejake technicke prekazky.:-)
infinityfx21
30.03.10,06:52
no ved sa dneska chystam pobehat kvetinarstva tak pozistujem.
na foto sa chystam, len este musim zvladnut nejake technicke prekazky.:-)

Tak vela šťastia a krásny nákup kochlíkov.Mám nejaké v albume odfotené.Ja idem pracovať na záhradu,že relax.Pekný deň.:)
VieraPopluharova
30.03.10,08:18
Ahoj,
ja pestujem orchidei uz asi 6 rokov, mam skoro uz vsetky druhy dostupne u nas, odporucam kupit substrat na orchidei, ale ten, ktory je viacej kôrovy, dat ho vysterilizovat do mikrovlnky tak na 5 minut, orchideu zo stareho substratu jemne vybrat, striast stary substrat, suche korene obstrihat, ale pozor len tie odumrete, dat ju do tejto novej kôry, skoro az po srdiecko, vonkajsie vzdusne korene ponechat volne tak ako boli.Vnutorny crepnik pouzivam plastovy dolu s otvormi, je dostat bezne v zahradkarstvach, takto presadenu ju polozim do nadoby s vodou tak aby bol crepnik ponoreny asi do polovice, aby si od spodu matiahla vodu, takto ju ponecham asi 2 hodinky, potom necham stiect prebytocnu vodu a ju vlozim do obaloveho crepnika.Odporuca sa tiez priesvitny, ale pouzivam bezne. Po dvoch dnoch ju jemne prelejem hnojivom na orchidei, samozrejme prislusne rozriedene a tento cyklus opakujem kazdy tyzden. Vyhonky, ktore su odkvitnute, ale zelene nestriham, pretoze zvyknu kvitnut este z tchto vyhonkov. Striham iba odumrete uplne suche vyhonky. Pri tejto starostlivosti mi kvitnu skoro cely rok, len take dva mesiace maju prestavku, vtedy ich necham , len namacam do vody raz za tyzden a nehnojim. CCa po dvoch mesiacoch kludu zacnem hnijit kazde dva tyzdne a pri novom kvete kazdy tyzden.
Prajem vela kvetov.
janka51
30.03.10,08:59
Súhlasím, v letnom období sa vyžaduje výdatnejšia zálievka, dokonca počas horúcich dní aj 2 x za týždeň a samozrejme pravidelné hnojenie, nerozdeľujem to, že v zime nehnojiť a v lete áno, pozerám v akom stave je rastlina, teda, či má obdobie kľudu - vtedy nehnojím, alebo jej rastú lístky, či kvitne - vtedy hnojím pravidelne, samozrejme máloktorá rastlina odpočíva,počas letných mesiacov

ešte sa Vám ja krava idem vyžalovať, podarilo sa mi na dvoch rastlinách odlomiť kvetnú stonku, ako som ju pripevňovala o paličku šup a bolo to a na druhej mi zas rástla smerom do listu, tak som jej chcela pomôcť a dopadlo to zle...no nie som blbá? Tá jedna je len nalomená, ale pochybujem, že bude pokračovať:mee::mee::mee:
sayly nie si sama mne sa to stalo dvakrát na tej istej ale teraz tretíkrát mi už krásne kvitne a ma nádherné veľke kvety.:)
Ma-Ba
30.03.10,09:16
Niekedy sa stáva, že ak kvetná stonka prestane rásť, alebo možno aj keď sa ulomí, vyženie nová stonka. Mne sa stalo, že kvetná stonka prestala rásť z nedostatku svetla, keď som ju preložila hneď vyrástla druhá, ktorá už kvitne.
andersenka
30.03.10,09:55
..môj nový včerajší prírastok
to je cambria?
andersenka
30.03.10,10:14
Nikedy sa stáva, že ak kvetsná stonka prestane rásť, alebo možno aj keď sa ulomí, vyženie nová stonka. Mne sa stalo, že kvetná stonka prestala rásť z nedostatku svetla, keď som ju preložila hneď vyrástla druhá, ktorá už kvitne.
Ma-Ba catleu a cambriu zalievať - ponárať ako phaly, alebo je potrebné zalievať ich inak?
lujza.j
30.03.10,14:09
Súhlasím, v letnom období sa vyžaduje výdatnejšia zálievka, dokonca počas horúcich dní aj 2 x za týždeň a samozrejme pravidelné hnojenie, nerozdeľujem to, že v zime nehnojiť a v lete áno, pozerám v akom stave je rastlina, teda, či má obdobie kľudu - vtedy nehnojím, alebo jej rastú lístky, či kvitne - vtedy hnojím pravidelne, samozrejme máloktorá rastlina odpočíva,počas letných mesiacov

ešte sa Vám ja krava idem vyžalovať, podarilo sa mi na dvoch rastlinách odlomiť kvetnú stonku, ako som ju pripevňovala o paličku šup a bolo to a na druhej mi zas rástla smerom do listu, tak som jej chcela pomôcť a dopadlo to zle...no nie som blbá? Tá jedna je len nalomená, ale pochybujem, že bude pokračovať:mee::mee::mee:
nie si sama toto som si spravila aj ja:mee: toľko som ju špehovala, že začala rást dalej:) ale rástla krivo, ked mala od odlomenej časti asi 5cm tak som ju chcela pripnúť , aby som si ju nezlomila, tak puk:mee: nevydržala a zlomila som si ju druhý krát:(:( to sa asi každému nepodarí:confused: dalej už nerástla
lujza.j
30.03.10,14:12
A Lujzi ako im potom odstránuješ tie ostré hrany z kochlov?Ja jak blbá som to zošmirglovala,aby to ostalo hladké,nech sa neporežú.Či to tam nevadí a nemôže sa nič stať?

ostré hrany neodstraňujem, žiadna zatial neprotestovala :D:D
lujza.j
30.03.10,14:23
a nechala si rovnaky kvetinacik iba si vymenila zeminu, alebo si pouzila iny?

ak bude mat málo koreňov, treba dat do menšieho kochla :)
Ma-Ba
30.03.10,15:06
andersenka - teraz už všetky zalievam, lepšie povedané ponorím do vody a nechám tam aj pol hodinu niekedy aj viac, podľa substrátu.
janka51
30.03.10,15:18
Dievčatá zase radostná správa vo štvrtok budu v kauflande zas orchidky phaly po 6.99 € a dendrobium nobile po 7.99 € tak zajtra budem mať zas bezsennú noc.:):):)
betrix
30.03.10,15:40
Dnes mi urobila radosť moja prvá kejka - krásne rozkvitla, korienky ešte nemá, ale hádam aj to bude :).
betrix
30.03.10,15:43
A táto mi stále kvitne, pridáva aj nové kvety a výhonky už asi od októbra.
henrieta3
30.03.10,16:23
A táto mi stále kvitne, pridáva aj nové kvety a výhonky už asi od októbra.
je velmi pekna, taku farbu someste nemala
henrieta3
30.03.10,16:39
Dievčatá zase radostná správa vo štvrtok budu v kauflande zas orchidky phaly po 6.99 € a dendrobium nobile po 7.99 € tak zajtra budem mať zas bezsennú noc.:):):)
Ja keby som vedela, ci maju este v Baumaxe tie chudatka, isla by som este na nakup. Chcela som vziat viac, ale som sa krotila a dnes, po tyzdni uz ma 2 nove vyhonky, taka je vdacna. To opat potvrdzuje teoriu, cim sa o ne menej starame, tym su krajsie.
henrieta3
30.03.10,16:52
Dnes mi urobila radosť moja prvá kejka - krásne rozkvitla, korienky ešte nemá, ale hádam aj to bude :).
Chcela by som sa opytat, ked bude mat korene a rozsadis ju, asi za ako dlho bude kvitnut?
betrix
30.03.10,17:13
Tak to ešte neviem, lebo je moja prvá, ešte jej potrvá asi dosť dlho, kým nahodí korienky. Odpovedať by mali skúsenejšie pestovateľky.
andersenka
31.03.10,06:03
andersenka - teraz už všetky zalievam, lepšie povedané ponorím do vody a nechám tam aj pol hodinu niekedy aj viac, podľa substrátu.
ďakujem MA-BA za radu..........pretože som čítala na nejakom fore - jedna pani catleyu polievala zvrchu - ako klasicky kvet a pod ňou, aj pod cambriou mala misku stále s vlhkym keramzitom..........ale však keď je stale vhlky zo spodu, to skôr zle urobí........
infinityfx21
31.03.10,06:59
A viete čo ma napadlo?Isť tak k Ma-Be na prax,teda aspoň čo sme začiatočníčky.Verím tomu,že pri nej by sme sa toho teda vela naučili...Snáď sa na mna za tento nápad nenahnevá:)
andersenka
31.03.10,07:09
Dievčatá zase radostná správa vo štvrtok budu v kauflande zas orchidky phaly po 6.99 € a dendrobium nobile po 7.99 € tak zajtra budem mať zas bezsennú noc.:):):)
a to ja som si včera cestou z práce všimla v kvetinárstve že majú aj dendrobium ale cena 26€ ma odradila.............chcela som vyskúšať nový druh...... :o((
finis
31.03.10,07:17
no...tak ja som vcera urobila naozaj svetovy nakup:).isla som kupovat substrat na presadzanie a vratila som sa s velkou fialovou phalou, kvetinacmi ale bez substratu.stala sice az 12eur ale mala som na nu strasnu chut.asi to bude dlhsie trvat kym nieco poriadne na presadenie zozeniem.ale radost mam aj tak.len skoda ze sa mi zatial nedaju nahrat fotky do pocitaca...
infinityfx21
31.03.10,07:35
A teraz som blázon.Moja orchidka je už skoro 3 týždeň bez substrátu,len tak v kochli,v sáčku,nad vodou,foto 1.
A pozrite čo mi robí.Korienky žiadne,ale na stonke zo spiacich očiek mi začalo niečo rašiť.Dúfam zase v zázrak,alebo si namýšlam?Ja fakt neviem.Teraz to budem sledovať ešte viac.
foza
31.03.10,09:39
A teraz som blázon.Moja orchidka je už skoro 3 týždeň bez substrátu,len tak v kochli,v sáčku,nad vodou,foto 1.
A pozrite čo mi robí.Korienky žiadne,ale na stonke zo spiacich očiek mi začalo niečo rašiť.Dúfam zase v zázrak,alebo si namýšlam?Ja fakt neviem.Teraz to budem sledovať ešte viac.
Podľa mňa je to kvetná stonka na ktorej bude určite kopec krásnych kvietkov!:)
infinityfx21
31.03.10,11:29
A máme prírastok z baumaxu po 3 €,konečne som natrafila asi na akciu.Má síce len 3 kvietky,ale vyzerá byť zdravá.Má pekné korene a 1mm lístok.Tak sa teším,to je predbolestné za vytrhnutý zub.:)
infinityfx21
31.03.10,11:32
Podľa mňa je to kvetná stonka na ktorej bude určite kopec krásnych kvietkov!:)

To je síce pekné,len škoda že nemáme žiadne korene.:mee:Ak tak také 3 vzdušné,také nijaké.Mám ju dať do substrátu,alebo čo?Nechápem to.A to môže íst niečo z 3 spacích očiek naraz?:rolleyes::rolleyes:
janka51
31.03.10,11:38
A teraz som blázon.Moja orchidka je už skoro 3 týždeň bez substrátu,len tak v kochli,v sáčku,nad vodou,foto 1.
A pozrite čo mi robí.Korienky žiadne,ale na stonke zo spiacich očiek mi začalo niečo rašiť.Dúfam zase v zázrak,alebo si namýšlam?Ja fakt neviem.Teraz to budem sledovať ešte viac.
Je to určite kvetna stonka len ja by som ju už teraz zasadila. Neviem ako Ti poradia odborníčky.