evaj63
15.04.10,15:40
Dnes som musela presadit´ dendrobku. NAšla som v nej takého malého chrobáčika. Korene som jej vyumývala uplne dočista vo vlažnej vode a šup do nového substátu. Dúfam, že sa tam už neobjaví.Alebo to mám preistotu ešte niečim postriekat´
henrieta3
15.04.10,14:09
Dnes som musela presadit´ dendrobku. NAšla som v nej takého malého chrobáčika. Korene som jej vyumývala uplne dočista vo vlažnej vode a šup do nového substátu. Dúfam, že sa tam už neobjaví.Alebo to mám preistotu ešte niečim postriekat´
vyskusaj ten zemiak, co pisali vyssie, ja som dnes polievala a zacala ich obletovat mala muska, ale som ju chytila na mololapku
evaj63
15.04.10,14:47
počkám zo 2-3 dni a potom uvidím,ale ík za pomoc.
lujza.j
15.04.10,15:07
infinity mimotemyneviem či ti došla tá správa čo som ti písala. ja som som občas počítačové drevo:(:(
infinityfx21
15.04.10,16:08
ved uvidis, malo by sa uz aj vycasit, prave rozmyslam, ci jej odstrihnem stonku, musela som jej aj podopriet listy, ale bude jej tu urcite lepsie ako tam na zemi

Určite jej bude lepšie.Ja som tiež dnes stihala tú vytúženú stonku.:mee:Nech má radšej korene,lebo už listy jej ostali len 3 zelené,ostatné zožltly.Veď keď bude chcieť kvitnúť znovu,tak ju už nechám ak sa tak náhodou rozhodne.
infinityfx21
15.04.10,16:15
infinity mimotemyneviem či ti došla tá správa čo som ti písala. ja som som občas počítačové drevo:(:(

Lujzi prišla ďakujem.

mimotemy Chcem sa všetkých spýtať,ked nemáte chránené albumy nejak na priatelov alebo tak,nebojíte sa,že pokradnú fotky?Či tu sa to stať nemôže?


mimotemy A všetkým z Východu držím palce,aby sa im tá potopa vyhla.
henrieta3
15.04.10,16:21
Lujzi prišla ďakujem.

mimotemy Chcem sa všetkých spýtať,ked nemáte chránené albumy nejak na priatelov alebo tak,nebojíte sa,že pokradnú fotky?Či tu sa to stať nemôže?


mimotemy A všetkým z Východu držím palce,aby sa im tá potopa vyhla.
Tiez myslim na vas z vychodu, snad uz bude teplo a nevytopi vas, ja vobec neviem, ci sa tu da nieco chranit, nemam tam umelecke foto, len obycajne
henrieta3
15.04.10,16:36
Tiez myslim na vas z vychodu, snad uz bude teplo a nevytopi vas, ja vobec neviem, ci sa tu da nieco chranit, nemam tam umelecke foto, len obycajne
ja by som sa rada opytala, foto v albume sa neda presunut? 1 zachranena mi pocas polievania vyhnala listok, ale ked ju pridam bude foto na zaciatku
zuzkahris
15.04.10,16:56
Je to trochu mimotemy, ale prečítajte si toto : http://bukvova.blog.sme.sk/c/34527/nocny-kvet.html, veľmi pekne napísané, ešte, že naše orchidejky sa na nás usmievajú aj cez deň :). Pekný večer
lujza.j
15.04.10,17:27
Moja kolegyňa tak mala jednu 3 roky, čo jej nekvitla, tak ju odniesla k mame a ona kvitne... Skús ju premiestniť na miesto, kde ešte nikdy nebola.
tak ja tu vediem mám jednu, kvitla ked bola kúpená 4roky do zadu:(:(:mad:
Razitko
15.04.10,17:44
Hlásim dokončenie poličky :-) Keď ich tak poukladám bližšie k sebe, tuším by tam ešte jedna orchidea vošla :-DDD
(Predtým - teraz)
zuzkahris
15.04.10,17:48
Hlásim dokončenie poličky :-) Keď ich tak poukladám bližšie k sebe, tuším by tam ešte jedna orchidea vošla :-DDD
(Predtým - teraz)
Nádhera :eek::):) !!! No miesta je tam ešte dosť :o, aj ja som začínala s takým odstupom medzi orchidejkami a potom som ich dávala k sebe bližšie a bližšie ;)
zmrzka333
15.04.10,18:49
Takže sú na svete nejaké foto :)
škoda, že mi pri fotení skapal foťák, zase bude mesiac v servise a to sa pred necelým mesiacom odtiaľ vrátil :-(
Predpokladam ze si profesional co do fotenia, vsak? Nadherne foto nadhernych orchidiek
Silvernola
16.04.10,02:09
Hlásim dokončenie poličky :-) Keď ich tak poukladám bližšie k sebe, tuším by tam ešte jedna orchidea vošla :-DDD
(Predtým - teraz)
Preventívne začni s výrobou ďalších poličiek. Aspoň ak si rovnakej krvnej skupiny ako my ostatné:D:D:D
Zdenka175
16.04.10,04:05
infinity mimotemyneviem či ti došla tá správa čo som ti písala. ja som som občas počítačové drevo:(:(
Lujza, teraz v novom systéme je taká možnosť. Keď ideš odoslať správu na spodku je taký riadok -dobrá pomôcka - Požadujete potvrdenie o prečítaní tejto správy?
pavlinka
16.04.10,04:38
Orchidejky maš krásne, ale ja trocha odbočím.Čo používaš na ten kaktus keď sa tak krásne leskne.Ja ho mám vysoký cca 165 cm, ale nevyzerá tak dobre.
henrieta3
16.04.10,05:07
tak ja tu vediem mám jednu, kvitla ked bola kúpená 4roky do zadu:(:(:mad:
a urcite ju aj omlad, niekde vyssie sa o tom pisalo, odstranit stare korene, presadit, pohnojit, moje maju rady ranne slnko, skoda, ze svieti len chvilku.
Inak by som ich tiez dala na policku, ale tam nesvieti vobec.
beba13
16.04.10,05:27
Hlásim dokončenie poličky :-) Keď ich tak poukladám bližšie k sebe, tuším by tam ešte jedna orchidea vošla :-DDD
(Predtým - teraz)
.presne takúto potrebujem, už mám vyhliadnuté miesto kde bude, lebo ozaj už nemám kam tie orchidejky dávať:)
sayly
16.04.10,05:39
Aj ja mám doma už tri orchidee, ale len dve mi krásne kvitnú, tá ktorú som dostala ako prvú vôbec nechce zakvitnúť a už ju mám 2. rok, fakt neviem čo s ňou, už som ju dala na to isté miesto ako tie kvitnúce, má len krásne silné listy, plno koreňov a kvety stále nikde!!!Poraďte nejakú dobrú fintu čo s ňou....je mi ľúto ju vychodiť...

neblázni, je hriech vyhadzovať zdravú rastlinu, orchidei potrebujú trpezlivosť, neboj veď ona zakvitne, len ju už nepremiestňuj a nič s ňou nerob, veď je zdravá, je zbytočné ju presádzať, polievaj tak, ako doteraz raz za týždeň a raz za 2 týždne pohnoj, ja osobne nepostrekujem, dokonca ani nenamáčam na pol hodinu, len prelievam prevarenou vodou, keď som namáčala, ublížila som im a potom som zachraňovala

veľa tu píšete o presádzaní a tak, ale podľa mňa, veľmi zasahujete do ich rastu, orchidei nemajú rady takéto manipulovanie, potom sa brzdí rast, kvitnutie atď. Ak nie je nutné presádzanie, tak by som to nerobila, ja som za celé tie roky ešte nepresádzala a darí sa im, len v prípade mäknutia listov s nimi manipulujem, aby som zistila stav koreňov, inak nie, dokonca nepresádzam ani keď majú v substráte chrobač, veď tá sa dá vykynožiť aj inak...takže moja rada pre všetky je: nepreháňajte to s tým menením substrátu a vyťahovaním rastlín zo starého;)
andersenka
16.04.10,07:59
ja ked som mala ešte minimum info o orchideách (pretože v knihách tých "polopatistických info nie je) som jednu ktorá mala skutočne velikááánske a dlhožičné listy presadila do čo najväčšieho črepníka . Vtedy som nevedela, že naopak - majú radi stiesnené podmienky a aj substrat lepšie preschýna. Ešte zo začiatku sa držala, aj hádam zo 3 vzdušné korene sa začali tlačiť, ale potom listy mäkli, vybrala som ju a zistila, že takmer väčšina koreňov je pohnitých, substrát vo vnútri pri koreňoch mokrý, aj keď v črepníku robil dojem, že je suchý..........dala som ju do sáčku, nechala som ju tam mesiac, ale akosi aj listy ešte viac odchádzali, tak som ju následne zasadila do malého kvetináčika /kôra + polystyrén/ - to bol začiatok marca. Jeden list odišiel - zožltol,ale to je normálny proces.
Ale zvyšné dva sú tvrdé .......a cez víkend som si všimla, že sa jej nový list tlačí čo ma nesmierne potešilo :) s čím som sa pochválila všetkým naokolo .............takže si myslím, že je to dobré znamenie, že prežije z čoho sa neskutočne teším.... aj keď to nie je stonka či kvet, ale iba "list" :D
sayly
16.04.10,08:07
ja ked som mala ešte minimum info o orchideách (pretože v knihách tých "polopatistických info nie je) som jednu ktorá mala skutočne velikááánske a dlhožičné listy presadila do čo najväčšieho črepníka . Vtedy som nevedela, že naopak - majú radi stiesnené podmienky a aj substrat lepšie preschýna. Ešte zo začiatku sa držala, aj hádam zo 3 vzdušné korene sa začali tlačiť, ale potom listy mäkli, vybrala som ju a zistila, že takmer väčšina koreňov je pohnitých, substrát vo vnútri pri koreňoch mokrý, aj keď v črepníku robil dojem, že je suchý..........dala som ju do sáčku, nechala som ju tam mesiac, ale akosi aj listy ešte viac odchádzali, tak som ju následne zasadila do malého kvetináčika /kôra + polystyrén/ - to bol začiatok marca. Jeden list odišiel - zožltol,ale to je normálny proces.
Ale zvyšné dva sú tvrdé .......a cez víkend som si všimla, že sa jej nový list tlačí čo ma nesmierne potešilo :) s čím som sa pochválila všetkým naokolo .............takže si myslím, že je to dobré znamenie, že prežije z čoho sa neskutočne teším.... aj keď to nie je stonka či kvet, ale iba "list" :D

o to ide, niekedy im tým presadením viac uškodíme ako pomôžeme, preto treba veľmi zvážiť, či je treba ju presádzať...doporučuje sa presádzať, ak sa nič nedeje, raz za 3-4 roky na jar...inak nie, len naozaj v nutnom prípade, ak odhnívajú korene a tak
henrieta3
16.04.10,10:48
o to ide, niekedy im tým presadením viac uškodíme ako pomôžeme, preto treba veľmi zvážiť, či je treba ju presádzať...doporučuje sa presádzať, ak sa nič nedeje, raz za 3-4 roky na jar...inak nie, len naozaj v nutnom prípade, ak odhnívajú korene a tak
velakrat sa musia presadit aj nove, niekedy su take mokre, ze z nich tecie voda, ine zase vysusene, je to od pripadu k pripadu
infinityfx21
16.04.10,10:55
velakrat sa musia presadit aj nove, niekedy su take mokre, ze z nich tecie voda, ine zase vysusene, je to od pripadu k pripadu

Súhlasím s Tebou.Ja som aj takú dostala,čo mala korene už z kochla zospodu.Ktovie ako dlho tam bola.Presadila som,pustila zatial nový list,nové korene,tak sa vytešujem že sme to zvládli.Presadila som aj kvitnúcu,kvitne dalej a nahadzuje puky.Ale je to aj o šťastí pri kúpe,v čom je tá kvetinka.
infinityfx21
16.04.10,11:06
A ak pojdete do McDonaldu,kúpite deťom zmrzlinu,tak sú to dobré kochlíky na orchidky.Nezahadzovať,zídu sa.
sayly
16.04.10,11:44
velakrat sa musia presadit aj nove, niekedy su take mokre, ze z nich tecie voda, ine zase vysusene, je to od pripadu k pripadu

no niekedy stačí urobiť do črepníka dierky a nechať presušiť, nemusí sa hneď presádzať keď sú korene v poriadku, za týždeň nezhnije a pomoc je aj keď je presušená, treba začať polievať....ale je to len vec názoru, môj názor je jednoducho taký nezasahovať do nich kým to naozaj nie je nutné;)
andersenka
16.04.10,12:02
práve som si album založila, tak máte chuť môžte si kuknúť. Orchidiek, ktoré mám :--- , ale ktoré aj vyhynuli :mee::mee::mee::mee::mee:
lesslie
16.04.10,13:46
práve som si album založila, tak máte chuť môžte si kuknúť. Orchidiek, ktoré mám :--- , ale ktoré aj vyhynuli :mee::mee::mee::mee::mee:
juuuj take su krasne...vsetky....skoda, ze niektore uz nie su....
andersenka
16.04.10,13:51
juuuj take su krasne...vsetky....skoda, ze niektore uz nie su....
no veď to aj mne srdce praská..........ale už mám viac informácií čo s nimi robiť, možnosti záchrany, ako sa starať o ne, tak dúfam, že budem úspešnejšia.......
jajax
16.04.10,13:58
v utorok v ikei som si kupila tuto phalu.na fotkach to nie je vidiet ale je zelenkava
lusielaL
16.04.10,14:04
Jajax je velmi pekna.
lujza.j
16.04.10,14:52
a urcite ju aj omlad, niekde vyssie sa o tom pisalo, odstranit stare korene, presadit, pohnojit, moje maju rady ranne slnko, skoda, ze svieti len chvilku.
Inak by som ich tiez dala na policku, ale tam nesvieti vobec.

dík za radu to omladenie som robila ja:D:D:D:---
jajax
16.04.10,14:59
Jajax je velmi pekna.
dakujem.stala len 4.55.skoda ze sa neda zachytit ta farba.
inac mali strasne vela orchidei.väcsinou phaly,par miltonii a oncidiek.farby boli biele,ruzove a fialkove.tie biele mali take obrovske kvety ze som to este nevidela.
lujza.j
16.04.10,15:05
o to ide, niekedy im tým presadením viac uškodíme ako pomôžeme, preto treba veľmi zvážiť, či je treba ju presádzať...doporučuje sa presádzať, ak sa nič nedeje, raz za 3-4 roky na jar...inak nie, len naozaj v nutnom prípade, ak odhnívajú korene a tak

ja presádzam ked je kochel už plný koreňov, ked to je za rok tak za rok a pod. no a potom v nutných zachraňujúcich prípadoch:)
Dianka2401
16.04.10,15:25
v utorok v ikei som si kupila tuto phalu.na fotkach to nie je vidiet ale je zelenkava
je krasna, ma nadhernu slnieckovu farbu :)
Dianka2401
16.04.10,15:27
dakujem.stala len 4.55.skoda ze sa neda zachytit ta farba.
inac mali strasne vela orchidei.väcsinou phaly,par miltonii a oncidiek.farby boli biele,ruzove a fialkove.tie biele mali take obrovske kvety ze som to este nevidela.

a za tu cenu taku krasku sa fakt oplatilo, skoda len ze ja byvam na druhom konci republiky, teda skor blizko ke, a tam ikea nie je :(
ra.cermak
16.04.10,15:36
dnes u nás byla zahrádkářská výstava tak jsem přemluvil manželku no nekupte to za 140 kč
ela77
16.04.10,15:45
Môže sa presádzať orchidea keď kvitne? Už vychádzajú koreňami veľmi z črepníkov, ale kvitnú a ako viem budú kvitnúť ešte dlho, aspoň tak dlho ako rástla stôlka s pukmi. A to ešte začínajú vyrastať nové stopky zo zrezaných.
Dianka2401
16.04.10,15:54
Môže sa presádzať orchidea keď kvitne? Už vychádzajú koreňami veľmi z črepníkov, ale kvitnú a ako viem budú kvitnúť ešte dlho, aspoň tak dlho ako rástla stôlka s pukmi. A to ešte začínajú vyrastať nové stopky zo zrezaných.
ja by som ju zatial nepresadzala, pockala by som, kym odkvitne...
infinityfx21
16.04.10,16:36
Bola som v baumaxe.Mali orchidky a dve mám doma a cena 1,80€.Kúpila by som všetky,lebo asi skončia niekde v koši.Sú také,no,dá sa.Jedna má list poškodený,vlastne obe.Ale jedna ho má akoby vyžratý alebo čo.Snád mi pridá foto.A kúpila som aj tie lepkavé doštičky na tie blbé mušky.
infinityfx21
16.04.10,16:38
Som trúba,tu sú foto.
henrieta3
16.04.10,16:44
Môže sa presádzať orchidea keď kvitne? Už vychádzajú koreňami veľmi z črepníkov, ale kvitnú a ako viem budú kvitnúť ešte dlho, aspoň tak dlho ako rástla stôlka s pukmi. A to ešte začínajú vyrastať nové stopky zo zrezaných.
Ked je vsetko v poriadku, urcite nepresadzaj, to len vtedy, ak je kupena v zlom substrate, alebo premocena, alebo ja som musela presadit, lebo som ich mala v zemine a plesnive, alebo niekomu nekvitne 2 roky.....
henrieta3
16.04.10,16:46
Bola som v baumaxe.Mali orchidky a dve mám doma a cena 1,80€.Kúpila by som všetky,lebo asi skončia niekde v koši.Sú také,no,dá sa.Jedna má list poškodený,vlastne obe.Ale jedna ho má akoby vyžratý alebo čo.Snád mi pridá foto.A kúpila som aj tie lepkavé doštičky na tie blbé mušky.
Teda, ja take kupujem po 3 eura. Vzdy zabudnem kupit tie lepky, na balkone ich mam v muskatoch, musky.
henrieta3
16.04.10,16:48
dnes u nás byla zahrádkářská výstava tak jsem přemluvil manželku no nekupte to za 140 kč
Nadherna, krasna...
Dievcata, urcite aj u nas byvaju podobne vystavy, mozno aj v botanickej predavaju.
infinityfx21
16.04.10,17:05
Ospravedlňujem sa,blbne mi net.A ešte by som zabudla.22.-25.04.2010 je na agrokomplexe v Nr výstava Gardenia.
lujza.j
16.04.10,17:11
Ospravedlňujem sa,blbne mi net.A ešte by som zabudla.22.-25.04.2010 je na agrokomplexe v Nr výstava Gardenia.

dobrá kúpa:) a na výstavu treba ísť, a kúpiť všetko čo ti padne do oka:eek::D:---
Silvernola
16.04.10,17:18
dobrá kúpa:) a na výstavu treba ísť, a kúpiť všetko čo ti padne do oka:eek::D:---
Po vlaňajších skúsenostiach musím povedať, že sa to nebude dať. Výber bol obrovský, toľko peňazí, priestoru ani rúk na nesenie všetkého čo mi padlo do oka rozhodne nemám;)
Ma-Ba
16.04.10,17:32
dnes u nás byla zahrádkářská výstava tak jsem přemluvil manželku no nekupte to za 140 kč

Radek - dobrá kúpa. Zaujímavá papučka. Mne sa teda ešte nestalo, aby ma manžel prehováral na kúpu orchidey. :( Ale čo nie je, môže byť.:)
Ma-Ba
16.04.10,17:40
Začína rozkvitať Cambria a 3 kvet Pinocchio + moje okno.
jajax
16.04.10,17:57
Začína rozkvitať Cambria a 3 kvet Pinocchio + moje okno.
mas to krasne,radost pozriet:---:---:---
ra.cermak
16.04.10,17:59
MA-BA krása .. to víš manželka už nemá místo na orchidky a tak mám zákaz nákupu ale toto by byla vyloženě škoda
Ma-Ba
16.04.10,18:12
Tak to je pravda, že už väčšinou nemáme miesto, ale pozorný manžel sa posnaží a nejaké to miesto urobí.:) Ja mám sľúbenú zimnú záhradu, ale to bude ešte dlhá cesta.:---
lujza.j
16.04.10,18:36
Po vlaňajších skúsenostiach musím povedať, že sa to nebude dať. Výber bol obrovský, toľko peňazí, priestoru ani rúk na nesenie všetkého čo mi padlo do oka rozhodne nemám;)
tak pôjdeš na viac krát:):) poprípade kúpiš na "cetelem":D:D
lujza.j
16.04.10,18:40
Tak to je pravda, že už väčšinou nemáme miesto, ale pozorný manžel sa posnaží a nejaké to miesto urobí.:) Ja mám sľúbenú zimnú záhradu, ale to bude ešte dlhá cesta.:---
nevadí, že cesta bude dlhá, ale na konci nej bude zimná záhrada:D
Razitko
16.04.10,18:48
Predpokladam ze si profesional co do fotenia, vsak? Nadherne foto nadhernych orchidiek
No, tak nejak to bude :-) Aj okolo vchodu som nasadil kvety, na jeseň som napchal cibuľky, snežienky, krokusy, narcisy, tulipány a už ani neviem čo ešte, a chcel som nafotiť orchideu, tak som si kúpil tú bielu, keď to človek nemá svoje, tak nemá kľud, treba to poriadne nasvietiť... No a potom keď mali v lidli také pekné, no nekúp to, aj tak jej bolo smutno :-DDD a vonku mi kvety aj tak ošklbú detiská, minule mi jedna krpaňa tvrdila, že ju mama poslala, výslovne som jej povedal, že sa to nesmie trhať, počkala kým odídem ... no kašlem na to, radšej doma orchidejky :-)
Razitko
16.04.10,18:50
Orchidejky maš krásne, ale ja trocha odbočím.Čo používaš na ten kaktus keď sa tak krásne leskne.Ja ho mám vysoký cca 165 cm, ale nevyzerá tak dobre.
Bol som sa naň špeciálne pozrieť, je zaprášený ako sviňa :-DDD to bol odlesk iba od blesku :-)
infinityfx21
16.04.10,20:25
No, tak nejak to bude :-) Aj okolo vchodu som nasadil kvety, na jeseň som napchal cibuľky, snežienky, krokusy, narcisy, tulipány a už ani neviem čo ešte, a chcel som nafotiť orchideu, tak som si kúpil tú bielu, keď to človek nemá svoje, tak nemá kľud, treba to poriadne nasvietiť... No a potom keď mali v lidli také pekné, no nekúp to, aj tak jej bolo smutno :-DDD a vonku mi kvety aj tak ošklbú detiská, minule mi jedna krpaňa tvrdila, že ju mama poslala, výslovne som jej povedal, že sa to nesmie trhať, počkala kým odídem ... no kašlem na to, radšej doma orchidejky :-)

Mal si nasadiť nejaké bodliače,tých by sa krpaňa ani nechytila.;)
infinityfx21
16.04.10,20:30
dobrá kúpa:) a na výstavu treba ísť, a kúpiť všetko čo ti padne do oka:eek::D:---

Dúfam že sa tam dostanem.Ak ano,určite pofotím.A snád aj neodídem naprázdno.Ale chystám sa aj do botanickej na VŠ,tak uvidím čo aj tam bude.
henrieta3
17.04.10,04:50
Radek - dobrá kúpa. Zaujímavá papučka. Mne sa teda ešte nestalo, aby ma manžel prehováral na kúpu orchidey. :( Ale čo nie je, môže byť.:)
mozno v kratkom case uvidime dalsie video
lesslie
17.04.10,12:12
ahojky....taaaak dnes sme sa boli s manzelom poprechadzat a takticky smerom k baumaxu :) ale ani jedna na mna neblikla, vypredajove mali len biele, ale s velikanskymi kvetmi, no vsetky mali hnede bodky na kvetoch...tak sme odisli s keramzitom a priesvitnym kvetinacom....;) a v lidli? mali az tri a aj tie boli take ake uz mam...noermalne by mi muy dovolil si nejaku kupit, no nebolo aku :(...to je smola:D:D:D
Razitko
17.04.10,12:29
ahojky....taaaak dnes sme sa boli s manzelom poprechadzat a takticky smerom k baumaxu :) ale ani jedna na mna neblikla, vypredajove mali len biele, ale s velikanskymi kvetmi, no vsetky mali hnede bodky na kvetoch...tak sme odisli s keramzitom a priesvitnym kvetinacom....;) a v lidli? mali az tri a aj tie boli take ake uz mam...noermalne by mi muy dovolil si nejaku kupit, no nebolo aku :(...to je smola:D:D:D

no u nás v lídli už nemali žiadne vo štvrtok, a tiež som bol dnes v baumaxe, a mali aj miniatúrne po vyše 9€ ale nebola tam až taká, aby som ju kúpil :-)
lesslie
17.04.10,12:55
no u nás v lídli už nemali žiadne vo štvrtok, a tiež som bol dnes v baumaxe, a mali aj miniatúrne po vyše 9€ ale nebola tam až taká, aby som ju kúpil :-)
tak za tie miniaturne u nas chceli 12 eur...ale vsetky take ake mam , len fialove a biele...za to mali kraaaasne onicidia...ale tiez drahe
lujza.j
17.04.10,13:34
Dúfam že sa tam dostanem.Ak ano,určite pofotím.A snád aj neodídem naprázdno.Ale chystám sa aj do botanickej na VŠ,tak uvidím čo aj tam bude.
dúfam aj ja, pofoť všetko, aby bolo načo:eek: určite si niečo kúp, čo ti padne do:eek:, inak budeš potom ľutovať:mee:;)
lujza.j
17.04.10,13:38
ahojky....taaaak dnes sme sa boli s manzelom poprechadzat a takticky smerom k baumaxu :) ale ani jedna na mna neblikla, vypredajove mali len biele, ale s velikanskymi kvetmi, no vsetky mali hnede bodky na kvetoch...tak sme odisli s keramzitom a priesvitnym kvetinacom....;) a v lidli? mali az tri a aj tie boli take ake uz mam...noermalne by mi muy dovolil si nejaku kupit, no nebolo aku :(...to je smola:D:D:D
nevadí, tak nabudúce nakúpiš "duplu":):---;)
lujza.j
17.04.10,13:42
tak za tie miniaturne u nas chceli 12 eur...ale vsetky take ake mam , len fialove a biele...za to mali kraaaasne onicidia...ale tiez drahe
ja som si moju prvú mini kúpila za 4,70e, tá je fialovo-biela, a do daru som kupovala bielu za 5e. v baumaxe sú mini drahé:mad:
kristinagabi
17.04.10,14:31
Manzel vcera bol v KE,tak som ho musela poslat do Baumaxu,ci nieco pekne nenajde. Tak mi doniesol tuto Bellaru cambriu(?). Povedal,ze nebol velky vyver,ale musel nieco doniest,inac by som mu neuverila,ze bol tam...:D
Vraj este takuto orchideu nemam.
Jaj,teraz vidim ako dava pozor pri nakupe,alebo ked mu vytesena ukazujem moje pokroky v pestovani orchidey:---.
evaj63
17.04.10,17:22
Ja kupujem orchidky jedine v hornbachu, majú tam viac druhov a lepší výber ako v baumaxe,ale najlacnejšie sú po 5,99. Ale stoja zato.:)
henrieta3
18.04.10,06:40
tak za tie miniaturne u nas chceli 12 eur...ale vsetky take ake mam , len fialove a biele...za to mali kraaaasne onicidia...ale tiez drahe
su to zlodeji, ja som videla v BA po 3 a mini 5, alebo 6, bolo ich tam dost, ale treba ich prebrat k zivotu
henrieta3
18.04.10,06:42
Manzel vcera bol v KE,tak som ho musela poslat do Baumaxu,ci nieco pekne nenajde. Tak mi doniesol tuto Bellaru cambriu(?). Povedal,ze nebol velky vyver,ale musel nieco doniest,inac by som mu neuverila,ze bol tam...:D
Vraj este takuto orchideu nemam.
Jaj,teraz vidim ako dava pozor pri nakupe,alebo ked mu vytesena ukazujem moje pokroky v pestovani orchidey:---.
teda, takuto som este v baumaxe nevidela
VieraPopluharova
18.04.10,13:12
Ahoj,
teda taku som este ani ja nevidela, ale zato prikladam ako mi rozkvitla VANDA a este jednu, len nie som velmi zrucna vo fotení, takze ak to nebude velmi vidiet ospravedlnujem sa.
zuzkahris
18.04.10,17:42
Ja som dnes urobila spoločnú fotku mojim 3 zlatíčkam :)
infinityfx21
18.04.10,17:52
su to zlodeji, ja som videla v BA po 3 a mini 5, alebo 6, bolo ich tam dost, ale treba ich prebrat k zivotu

U nás mali v baumaxe mini väčšinou po 12€,výpredajové boli po 3,50€ ale boli celkom pekné.:)
lujza.j
18.04.10,17:58
Ja som dnes urobila spoločnú fotku mojim 3 zlatíčkam :)
tvoje zlatíčka sú peknučkééé :);)
zuzkahris
18.04.10,18:22
tvoje zlatíčka sú peknučkééé :);)
Ďakujem pekne, chystajú sa kvitnúť ďalšie 4, potom pofotím ;)
andika5
18.04.10,18:55
ahoj,tak ten zemiak u mna nezabral,ma niekto iny sposob ako sa zbavit musiek?:confused: dakujem
zuzkahris
18.04.10,19:08
ahoj,tak ten zemiak u mna nezabral,ma niekto iny sposob ako sa zbavit musiek?:confused: dakujem
Tie žlté lepové doštičky si neskúšala? Alebo ako som písala, mäsožravky ich úspešne odchytávajú ;)
VieraPopluharova
18.04.10,19:49
Su krásne, vidim, ze nas je viac takych zanietencov pre orchidee, ja dokazem dat posledne € za orchideu a muz sa ma vzdy opyta, ci prechadzame na vegetariansku stravu.
ubka
18.04.10,20:51
..a vieš, že sú aj jedlé orchidee? Bola som na svetovej výstave orchideí a tam vystavovali vraj jedlé! nechutnala som, ale informáciu sme ako návštevníci dostali takú...
Pozor teda, aby manžel neochutnával!!:D:D:D
ubka
18.04.10,20:56
joj, a ešte som chcela reagovať na pomoc proti voškám, mne poradili a zabralo. Urobila som slabý roztok Jari na riad, pár kvapiek so 1dl vody a postriekala som okrem vnútornej strany kvetu a aj kôru v ktorej je zasadená.
Vytvoril sa taky film, zaschol a na druhy deň som to umyla čistou vodou.
Vyskúšajte na jednej, dajte mimo ostatných a možno budete mať vyriešený problém. Držim palce.!
betrix
19.04.10,05:24
ahoj,tak ten zemiak u mna nezabral,ma niekto iny sposob ako sa zbavit musiek?:confused: dakujem
Ahoj, ja striekam Cyperom, myslím, že to pomáha. Občas som ich zahliadla, ale len ojedinelú mušku, tak potom nastriekam zase, hádam zmiznú všetky.
andersenka
19.04.10,05:34
Začína rozkvitať Cambria a 3 kvet Pinocchio + moje okno.
no krása Ma-Ba, takú cambriu by som veľmi chcela aj ja..........len keď mňa ani tá moja beallara neposlúcha. Z jednej hľuzy akási mini-bodka vykúka, neviem čo z toho vyrastie.......
andersenka
19.04.10,05:40
Tie žlté lepové doštičky si neskúšala? Alebo ako som písala, mäsožravky ich úspešne odchytávajú ;)
aj ja som si kúpila tie lepivé doštičky, len ma hnevá, že je ich síce 5ks, je to spolu zlepené........keď ich nepoužijem všetky, musím to niekde tak odložiť, aby som nezalepila nič iné :o(
henrieta3
19.04.10,06:03
aj ja som si kúpila tie lepivé doštičky, len ma hnevá, že je ich síce 5ks, je to spolu zlepené........keď ich nepoužijem všetky, musím to niekde tak odložiť, aby som nezalepila nič iné :o(
ked mas musky, daj ich do vsetkych kvetov, lebo potom pridu naspat, alebo odloz naspat do toho sacku, v ktorom boli
beba13
19.04.10,06:15
..môj sobotnajší prírastok z baumaxu,nevedela som si vybrať mali veľa krásnych orchideií, len neviem ako sa volá....:confused:
finis
19.04.10,07:24
chcem sa trosku pochvalit.:) moje dve presadene orchidky su uz myslim mimo ohrozenia a pekne sa chytili.usudzujem to z toho, ze makke listy stvrdli a vyrasta novy listok.moc ma to potesilo.
ale aby mi nechybalo. mam pocit, ze som pre zmenu preliala mini phalu.ma vraskave makke listy.chcem sa opytat skusenejsich, lebo je to moja prva mini, presadzaju sa aj tieto do koroveho substratu ako velke phaly?lebo sa mi zda, ze je zasadena skor do niecoho jemnejsieho a neviem ci by som jej presadenim neurobila este horsie.
henrieta3
19.04.10,07:39
chcem sa trosku pochvalit.:) moje dve presadene orchidky su uz myslim mimo ohrozenia a pekne sa chytili.usudzujem to z toho, ze makke listy stvrdli a vyrasta novy listok.moc ma to potesilo.
ale aby mi nechybalo. mam pocit, ze som pre zmenu preliala mini phalu.ma vraskave makke listy.chcem sa opytat skusenejsich, lebo je to moja prva mini, presadzaju sa aj tieto do koroveho substratu ako velke phaly?lebo sa mi zda, ze je zasadena skor do niecoho jemnejsieho a neviem ci by som jej presadenim neurobila este horsie.
Ak nevyschhla, tak je preliata, ale substrat neviem, mam len stredne, keby som mala mini, dam ju do jemnej kory a do trosku vacsieho, aby mohla vyvijat korene, s tymi dierkami naboku, aj dolu, mne v zemine splesniveli, aj ked niekto pestuje len v zemine
henrieta3
19.04.10,07:40
..môj sobotnajší prírastok z baumaxu,nevedela som si vybrať mali veľa krásnych orchideií, len neviem ako sa volá....:confused:
pekna, zaujimava, v kazdom meste je v baumaxe nieco ine
kristinagabi
19.04.10,08:15
chcem sa trosku pochvalit.:) moje dve presadene orchidky su uz myslim mimo ohrozenia a pekne sa chytili.usudzujem to z toho, ze makke listy stvrdli a vyrasta novy listok.moc ma to potesilo.
ale aby mi nechybalo. mam pocit, ze som pre zmenu preliala mini phalu.ma vraskave makke listy.chcem sa opytat skusenejsich, lebo je to moja prva mini, presadzaju sa aj tieto do koroveho substratu ako velke phaly?lebo sa mi zda, ze je zasadena skor do niecoho jemnejsieho a neviem ci by som jej presadenim neurobila este horsie.
Ja som si kupila mini phalu uz preliatu,tiez bola zasadena do raseliny,ci do coho. Ja som ju presadila,odstrihla odhnite korene a zasadila do koroveho substratu. Asi po styroch mesiacoch mi uz konecne zacina vyhanat novy listok.
rozborova
19.04.10,08:38
..a vieš, že sú aj jedlé orchidee? Bola som na svetovej výstave orchideí a tam vystavovali vraj jedlé! nechutnala som, ale informáciu sme ako návštevníci dostali takú...
Pozor teda, aby manžel neochutnával!!:D:D:D
Vanilka je tiež určitý druh orchidey.
infinityfx21
19.04.10,11:14
Mám podozrenie na presolené korene.Myslím že to je z hnojiva,hoci ja som ju ešte nehnojila ani raz.Kúpila som ju asi pred mesiacom,a ked ju dám do kúpela,korene nejak nenasávajú vodu,neostávajú zelené,ako na druhých,ale také akoby hnedé.Ja neviem.
A tie lepivé doštičky,je to dobré,len stále mám nové mušky.Lezú mi už fakt na nervy.Asi kúpim aj tú masožravku,ked Zuzkehris tak pekne kvitne. :)
infinityfx21
19.04.10,11:51
Ak nevyschhla, tak je preliata, ale substrat neviem, mam len stredne, keby som mala mini, dam ju do jemnej kory a do trosku vacsieho, aby mohla vyvijat korene, s tymi dierkami naboku, aj dolu, mne v zemine splesniveli, aj ked niekto pestuje len v zemine

A ideálny by bol ten kochel z McDonaldu zo zmrzliny.Je to o trošku väčšie ako ten klasický v ktorom sú mini.Dierky sa porobia,najmenší problém a je to vybavené.No nie?:D
Zdenka175
19.04.10,12:11
Mám podozrenie na presolené korene.Myslím že to je z hnojiva,hoci ja som ju ešte nehnojila ani raz.Kúpila som ju asi pred mesiacom,a ked ju dám do kúpela,korene nejak nenasávajú vodu,neostávajú zelené,ako na druhých,ale také akoby hnedé.Ja neviem.
A tie lepivé doštičky,je to dobré,len stále mám nové mušky.Lezú mi už fakt na nervy.Asi kúpim aj tú masožravku,ked Zuzkehris tak pekne kvitne. :)
A s akou vodou polievaš?
infinityfx21
19.04.10,12:20
A s akou vodou polievaš?

Polievam klasicky s prevarenou,ale teraz sa najnovšie kúpali v daždovej.Ale už dávnejšie sa mi nezdajú tie jej korene.Neviem čo s ňou.Ale rastie jej lístok,tak je asi v poriadku.
Zdenka175
19.04.10,12:22
infinityfx21
19.04.10,12:39
Najprv skús nejaký domáci spôsob http://www.kvetyazahrada.sk/choroby-a-skodcovia-na-orchideach.html

Zdenka ďakujem.Len na tieo čierne mrchy som tam nič nenašla.Skúsim popozerať na nete.Ale ten link je zaujímavý.:)
Ma-Ba
19.04.10,13:02
Mám podozrenie na presolené korene.Myslím že to je z hnojiva,hoci ja som ju ešte nehnojila ani raz.Kúpila som ju asi pred mesiacom,a ked ju dám do kúpela,korene nejak nenasávajú vodu,neostávajú zelené,ako na druhých,ale také akoby hnedé.Ja neviem.
A tie lepivé doštičky,je to dobré,len stále mám nové mušky.Lezú mi už fakt na nervy.Asi kúpim aj tú masožravku,ked Zuzkehris tak pekne kvitne. :)

Bojím sa, že nebudú len presolené, ale už nahnívajúce, alebo zhnité. Určite by som ju presadila.
Mäsožravky potrebujú veľa vody, stačí preschnutie a je po nich. Moja neprežila našu vlaňajšiu dovolenku. Ale skúsiť treba.
infinityfx21
19.04.10,13:16
Bojím sa, že nebudú len presolené, ale už nahnívajúce, alebo zhnité. Určite by som ju presadila.
Mäsožravky potrebujú veľa vody, stačí preschnutie a je po nich. Moja neprežila našu vlaňajšiu dovolenku. Ale skúsiť treba.

Ďakujem Ma-Ba.Už som ju presadila pred 2 týždňami,Dala som ju do flašky od 1,5l coly,Asi budem musieť dať niečo ešte menšie,teraz mala prvý kúpel,A stále neviem čo s ňou.Nechcem ju znovu vyberať,rastie jej list.No ale,asi sa na ňu pozriem.Nachcem prísť o ďalšiu.Stačila jedna.


A nemáte niekto skúsenosti s hlísticami,vraj to požiera larvy smútnic,ale orchidkám by to škodiť nemalo?
Ma-Ba
19.04.10,13:26
Aha, tak to som nepostrehla. Ak tlačí nový list tak ju netreba vyrušovať. Polievať radšej menej ako viac, len opatrne preliať. Myslím si, že by si mala poradiť skôr či neskôr vyženie korienky.
Držím palce.
Zdenka175
19.04.10,13:52
Mám podozrenie na presolené korene.Myslím že to je z hnojiva,hoci ja som ju ešte nehnojila ani raz.Kúpila som ju asi pred mesiacom,a ked ju dám do kúpela,korene nejak nenasávajú vodu,neostávajú zelené,ako na druhých,ale také akoby hnedé.Ja neviem.
A tie lepivé doštičky,je to dobré,len stále mám nové mušky.Lezú mi už fakt na nervy.Asi kúpim aj tú masožravku,ked Zuzkehris tak pekne kvitne. :)
Ešte skús prečítať toto http://www.orchideje.freepage.cz/chorobyaskudci/
andika5
19.04.10,15:29
Tie žlté lepové doštičky si neskúšala? Alebo ako som písala, mäsožravky ich úspešne odchytávajú ;)

nie neskusala som nic take,a neviete ako sa to vola?
foza
19.04.10,15:41
Moja ešte stále kvitnúca orchidka.....
infinityfx21
19.04.10,18:10
Aha, tak to som nepostrehla. Ak tlačí nový list tak ju netreba vyrušovať. Polievať radšej menej ako viac, len opatrne preliať. Myslím si, že by si mala poradiť skôr či neskôr vyženie korienky.
Držím palce.

Ďakujem.Budem teda len trochu prelievať a dúfam že sa spamatá.:o
zuzkahris
19.04.10,18:16
Mám podozrenie na presolené korene.Myslím že to je z hnojiva,hoci ja som ju ešte nehnojila ani raz.Kúpila som ju asi pred mesiacom,a ked ju dám do kúpela,korene nejak nenasávajú vodu,neostávajú zelené,ako na druhých,ale také akoby hnedé.Ja neviem.
A tie lepivé doštičky,je to dobré,len stále mám nové mušky.Lezú mi už fakt na nervy.Asi kúpim aj tú masožravku,ked Zuzkehris tak pekne kvitne. :)
Treba skúsiť, ja tie mäsožravky vrelo doporučujem, stačí pod ne dať väčšiu misku s vodou / ja používam dažďovú /, aby boli stále vo vlhku a bude sa im dariť. A mušky budú odchytané.
zuzkahris
19.04.10,18:19
aj ja som si kúpila tie lepivé doštičky, len ma hnevá, že je ich síce 5ks, je to spolu zlepené........keď ich nepoužijem všetky, musím to niekde tak odložiť, aby som nezalepila nič iné :o(
Ja som tých 5ks doštičiek rozdelila,aby boli aj pri orchidkách , aj pri iných izbových rastlinkách, aby sa smútivky odchytali všade.
finis
20.04.10,06:15
Ja som si kupila mini phalu uz preliatu,tiez bola zasadena do raseliny,ci do coho. Ja som ju presadila,odstrihla odhnite korene a zasadila do koroveho substratu. Asi po styroch mesiacoch mi uz konecne zacina vyhanat novy listok.

tak som sa nato vcera dala, ze pozriem ako sme na tom.bola som dost nemilo prekvapena.zasadena bola v bielej raseline(raseliniku) a stale mokra aj ked som ju uz dost nepolievala.a najhorsie bolo, ze stav korenov je naozaj biedny.vahala som ci ju mam dat do sacku alebo do kory, nakoniec som dala do kory a teraz budem dufat...
andersenka
20.04.10,07:18
mám pocit, že tým miniphalám sa akosi nedarí.........
Jednu mám doma - listy jej mäkli, "vráskaveli", tak som ju cca začiatkom marca presadila. Iné, v tom čase presadené - napr. catley rastú nové výhonky, jednej phale list, ale táto miniphala - mala korene zlé, tie som odstránila, ale ešte jej ostali nejaké korene, nasadila do novej kôry + polystyrén, do malého črepníčka ale listy sú stále také isté,možno aj horšie...
Premýšlam, že ju vybriem ju z kôry a dam na misku s vlhkým keramzitom...
divokova
20.04.10,07:34
chcela by som sa spýtať,ktoré druhy orchideí sú nie až tak náročné na pestovanie.Ja sa zatiaľ venujem len phalám,ale páčia sa mi aj ostatné,dala by som si poradiť a snáď by som to skúsila
henrieta3
20.04.10,07:45
tak som sa nato vcera dala, ze pozriem ako sme na tom.bola som dost nemilo prekvapena.zasadena bola v bielej raseline(raseliniku) a stale mokra aj ked som ju uz dost nepolievala.a najhorsie bolo, ze stav korenov je naozaj biedny.vahala som ci ju mam dat do sacku alebo do kory, nakoniec som dala do kory a teraz budem dufat...
dobre si urobila, preto vzdy pozeram do kupenych, vo vselicom uz boli zasadene, da sa to aj tak, ze lenstlacis ten kvetinac a je vidiet trosku, co je tam, keby si maal keramzit, daj na dno kvetinaca, toho obaloveho, vytiahne to vlhko
henrieta3
20.04.10,07:48
chcela by som sa spýtať,ktoré druhy orchideí sú nie až tak náročné na pestovanie.Ja sa zatiaľ venujem len phalám,ale páčia sa mi aj ostatné,dala by som si poradiť a snáď by som to skúsila
pekne su vonave oncidie, moje prezili aj plesen v kvetinaci, uz su presadene a pekne vyhanaju nove vyhonky, som na ne zvedava, este u mna nezakvitli
henrieta3
20.04.10,07:49
mám pocit, že tým miniphalám sa akosi nedarí.........
Jednu mám doma - listy jej mäkli, "vráskaveli", tak som ju cca začiatkom marca presadila. Iné, v tom čase presadené - napr. catley rastú nové výhonky, jednej phale list, ale táto miniphala - mala korene zlé, tie som odstránila, ale ešte jej ostali nejaké korene, nasadila do novej kôry + polystyrén, do malého črepníčka ale listy sú stále také isté,možno aj horšie...
Premýšlam, že ju vybriem ju z kôry a dam na misku s vlhkým keramzitom...
ked jej zostali nejake korienky, skus pockat, co sa stane po presadeni
andersenka
20.04.10,08:34
ked jej zostali nejake korienky, skus pockat, co sa stane po presadeni
práveže aj takmer dva mesiace po presadení sú listy mäkké, žiadna zmena k lepšiemu nenastala, ani nový list či koreň nevidno tlačiť sa, preto zvažujem, že ju vyberiem a dám na ten keramzit....
Len ešte nemám skúsenosti s touto metódou.......
Ma-Ba
20.04.10,08:38
chcela by som sa spýtať,ktoré druhy orchideí sú nie až tak náročné na pestovanie.Ja sa zatiaľ venujem len phalám,ale páčia sa mi aj ostatné,dala by som si poradiť a snáď by som to skúsila

Tak napr. Ludisia, Dendrobium Phalaenopsis.
henrieta3
20.04.10,08:52
práveže aj takmer dva mesiace po presadení sú listy mäkké, žiadna zmena k lepšiemu nenastala, ani nový list či koreň nevidno tlačiť sa, preto zvažujem, že ju vyberiem a dám na ten keramzit....
Len ešte nemám skúsenosti s touto metódou.......
Davala som 3, vo velmi zlom stave, ale bez korenov, keramzit je vlhky a donuti, ak sa podari, aby vyrasili nejake korienky, ostatne, co som mala preliate a plesnive, som presadzala. 1 je uz za vodou, dalsia je tiez v kore, aj ked ma makke listy, ale zostalo par vz. korenov a take cibiky z hnilych, na keramzite uz mam len 1 kypet, ale z toho asi nebude nic, mam ho v albume, odlomil sa hnily koren zo sacku - katastrofa foto
andersenka
20.04.10,09:30
Tak napr. Ludisia, Dendrobium Phalaenopsis.
keď ludisia je skôr kvôli listom pestovaná........
Jara
20.04.10,09:45
keď ludisia je skôr kvôli listom pestovaná........

Je to pravda, ja ju mám tiež, má prekrásne listy, je to pekná kvetina, aj keď ten kvet nemá až taký výrazný, ale ako písala Ma-Ba je nenáročná na pestovanie a dendrobium tiež neni náročné a krásne kvitne. Mne tak nádherne teraz rozkvitol, veď som tu dávala foto, len čo som ju preniesla z chladu do tepla, hneď začalo kvitnúť a má pekné kvety.
henrieta3
20.04.10,10:29
infinityfx21
20.04.10,10:41
Treba skúsiť, ja tie mäsožravky vrelo doporučujem, stačí pod ne dať väčšiu misku s vodou / ja používam dažďovú /, aby boli stále vo vlhku a bude sa im dariť. A mušky budú odchytané.

Zuzka ja ju kúpim,a ked som videla ako ti to krásne kvitlo,tak kupim určite.Bude užitočná.:)
divokova
20.04.10,11:36
Tak napr. Ludisia, Dendrobium Phalaenopsis.

ďakujem Ma-Ba,tak skúsim Ludisiu alebo Dendrobium,len musím poštudovať informácie,čo sa týka svetla a tepla a dúfam,že sa zadarí
infinityfx21
20.04.10,11:46
henrieta3
20.04.10,12:13
Nič proti,ale ked som si toto pozrela,tak mám menšiu traumu z tolkej krásy.:eek::eek::eek:
su tam krasne kusky, len si vybrat
kkaja
20.04.10,16:21
Ahojte dievčence. Potrebujem radu ... vlastne moja mamka potrebuje poradiť. Má 8 orchideí a jedna, tá najnovšia sa začína kaziť. Krásne kvitne, nahadzuje možno aj kejku (posledná fotka), ale listy jej takto zošpatneli. Bojí sa, či to nie je pre ostatné nákazlivé. Zo začiatku to boli len bledé drobné fliačky na listoch a takto sa to vyvinulo. Posielam zopár fotočiek aj s kvitnúcou stonkou. Poraďte prosím čo s ňou ...
zuzkahris
20.04.10,16:22
Zuzka ja ju kúpim,a ked som videla ako ti to krásne kvitlo,tak kupim určite.Bude užitočná.:)
Tak to sa teším, treba skúsiť, v Nitre budete mať Gardeniu a u nás bude Flóra, takže určite bude čo kúpiť :)
janka51
20.04.10,16:49
Ahojte dievčence. Potrebujem radu ... vlastne moja mamka potrebuje poradiť. Má 8 orchideí a jedna, tá najnovšia sa začína kaziť. Krásne kvitne, nahadzuje možno aj kejku (posledná fotka), ale listy jej takto zošpatneli. Bojí sa, či to nie je pre ostatné nákazlivé. Zo začiatku to boli len bledé drobné fliačky na listoch a takto sa to vyvinulo. Posielam zopár fotočiek aj s kvitnúcou stonkou. Poraďte prosím čo s ňou ...
kkaja myslim si že tvoja orchidka je napadnutá nejakou chorobou, v prvom rade ju izoluj od ostatných a skús si urobiť roztok z vody a jari, poumývaj jej poriadne listy a môžeš ju aj ponoriť na chvíľu do toho roztoku. Viac Ti poradiť neviem možno Ma-Ba ti poradí lepšie.
kkaja
20.04.10,17:00
kkaja myslim si že tvoja orchidka je napadnutá nejakou chorobou, v prvom rade ju izoluj od ostatných a skús si urobiť roztok z vody a jari, poumývaj jej poriadne listy a môžeš ju aj ponoriť na chvíľu do toho roztoku. Viac Ti poradiť neviem možno Ma-Ba ti poradí lepšie.
Janka Ďakujem :) skúsim.
lujza.j
20.04.10,18:20
Tak to sa teším, treba skúsiť, v Nitre budete mať Gardeniu a u nás bude Flóra, takže určite bude čo kúpiť :)
zuzka, prosím ta kde býva teraz flóra?dík:)
lujza.j
20.04.10,18:30
dievčatá skúste kuknúť aj na moju chorú keiku:mee:, inak to je tá čo rastie na tej stonke čo je na pol uschnutá:mee: už som myslela, že konečne hodí korienky aj sa jeden tlačil, ale stopol sa:( ale rozbehla sa tá druhá keika čo rastie na druhej stonke:) má jeden mini korienok, ale čo je horšie ide kvitnút :( čiže, kým narastú korene tak si počkám, pretože sa bude vysilovať kvitnutím:(:(
infinityfx21
20.04.10,19:11
Tak to sa teším, treba skúsiť, v Nitre budete mať Gardeniu a u nás bude Flóra, takže určite bude čo kúpiť :)

Dneska to začalo.Dúfam že sa tam dostanem.Ak hej,budem informovať.:---
andersenka
21.04.10,05:21
idem sa Vám pochváliť, včera som kukla a mojej phale menom "škvrnitá" sa tlačí nový list :---................juppíííííííí :D:D:D
infinityfx21
21.04.10,05:45
idem sa Vám pochváliť, včera som kukla a mojej phale menom "škvrnitá" sa tlačí nový list :---................juppíííííííí :D:D:D

Super,tešíme sa s Tebou...:D:D:D
lesslie
21.04.10,07:18
ahojky...tak ja som vcera vyberala asi 2 hodiny v ikea jednu orchidku :) :) :) kupila som si taku pasikavu oranzovo ruzovu...ked budem mat kablik na fotak tak sem hodim fotky :) ...taku radost mi urobila a stala 4,99 eur..no nekup si :D a este k tomu so mnou nebol manzel, takze ziadne zabrany :D
henrieta3
21.04.10,07:35
dievčatá skúste kuknúť aj na moju chorú keiku:mee:, inak to je tá čo rastie na tej stonke čo je na pol uschnutá:mee: už som myslela, že konečne hodí korienky aj sa jeden tlačil, ale stopol sa:( ale rozbehla sa tá druhá keika čo rastie na druhej stonke:) má jeden mini korienok, ale čo je horšie ide kvitnút :( čiže, kým narastú korene tak si počkám, pretože sa bude vysilovať kvitnutím:(:(
Snad niekto poradi, keiku som este nemala, snad tu choru by som dala prec, ak je naozaj o nicom. Vcera som videla v tv radu botanicky, pestovatelky orchidei, odkvitnute v kazdom pripade odrezat nad 3.ockom, zdovodnila to tak, ze ked nechame stonku a kvitne dlho, vysili sa a prideme o celu rastlinu. Radsej podla nej, treba odrezat a pockat, kym sa zotavi, narastu nove listy a vykvitne na novej stonke.
Dakujem vsetkym za bodiky, konecne mozem davat aj ja.
andersenka
21.04.10,07:37
Snad niekto poradi, keiku som este nemala, snad tu choru by som dala prec, ak je naozaj o nicom. Vcera som videla v tv radu botanicky, pestovatelky orchidei, odkvitnute v kazdom pripade odrezat nad 3.ockom, zdovodnila to tak, ze ked nechame stonku a kvitne dlho, vysili sa a prideme o celu rastlinu. Radsej podla nej, treba odrezat a pockat, kym sa zotavi, narastu nove listy a vykvitne na novej stonke.
Dakujem vsetkym za bodiky, konecne mozem davat aj ja.
a aká relácia a na akom programe to bola?
andersenka
21.04.10,07:40
ahojky...tak ja som vcera vyberala asi 2 hodiny v ikea jednu orchidku :) :) :) kupila som si taku pasikavu oranzovo ruzovu...ked budem mat kablik na fotak tak sem hodim fotky :) ...taku radost mi urobila a stala 4,99 eur..no nekup si :D a este k tomu so mnou nebol manzel, takze ziadne zabrany :D
lesslie - tešíme sa na foto :o)
henrieta3
21.04.10,07:41
a aká relácia a na akom programe to bola?
bolo to na ct, ale aka relacia si nepamatam,prepinala som, kvoli reklame, asi sama doma, snad repriza, skus najst na nete ct1
janka51
21.04.10,07:41
Zajtra bude akcia v Kauflande po 6.99€ jednostonkové phali pôjdem sa tam pozrieť, ale neviem lebo poslednú dobu dostávali nič moc.:confused:
andersenka
21.04.10,07:45
Janka Ďakujem :) skúsim.
mne sa na dvoch phalach vytvorili akoby lepkavé bodky - nie na povrchu listu, či stonkach, kvetoch - tie su v poriadku, ale keď sú na spode listu je tam nejaký škodec.
Ja som listy asi 2x omyla saponatovou vodou a viac sa to nevyskytlo. A orchidky vyzerajú v poriadku.......... a tú jednu ktorá bola na tom horšie som aj presadila a drží sa....
janka51
21.04.10,07:47
dievčatá skúste kuknúť aj na moju chorú keiku:mee:, inak to je tá čo rastie na tej stonke čo je na pol uschnutá:mee: už som myslela, že konečne hodí korienky aj sa jeden tlačil, ale stopol sa:( ale rozbehla sa tá druhá keika čo rastie na druhej stonke:) má jeden mini korienok, ale čo je horšie ide kvitnút :( čiže, kým narastú korene tak si počkám, pretože sa bude vysilovať kvitnutím:(:(
lujza skús z tej suchej stonky tu keiku odobráť a daj ju do malinkého kachlička, na tej suchej stonke sa jej už asi nedostáva výživy.
andersenka
21.04.10,07:51
Zajtra bude akcia v Kauflande po 6.99€ jednostonkové phali pôjdem sa tam pozrieť, ale neviem lebo poslednú dobu dostávali nič moc.:confused:
ja mám Kaufland "od ruky" takže som tam zatiaľ žiadne orchid nekupovala. Ja len v Tescu a Lidli.........
Kukala som na nete teraz leták kaufladnu a nenašla som tam orchid v akciovom letáku..........
Ja spolieham na to, že ku dňu Matiek bude akcia v Tescu či Lidli.....
andersenka
21.04.10,07:53
ďakujem Vám za bodíky.......... ešte 5 a budem môcť bodovať aj ja Vás.........dúfam, že to bude čoskoro ;)
andersenka
21.04.10,08:00
lujza skús z tej suchej stonky tu keiku odobráť a daj ju do malinkého kachlička, na tej suchej stonke sa jej už asi nedostáva výživy.
a čo takto dať na keramzit, až sa korienky vytvoria?
lesslie
21.04.10,08:25
lesslie - tešíme sa na foto :o)
v piatok ich sem dam :)
babi2
21.04.10,09:37
zuzka, prosím ta kde býva teraz flóra?dík:)
Nie som Zuzka, ale odpoviem:), Flóra býva v Inchebe BA a teraz bude od 22.4. do 25.4.2010
babi2
21.04.10,09:43
Prosím skúsenejšie dievčatá, všimla som si že jednej mojej orchidke vyrašil zo spodu korienok a vytŕča z kvetináča, je ponorený vo vode, nakoľko držím vodu pod kvetináčmi s orchidkami, vraj je to dobré pre vlhkosť, nevadí že je tento korienok stále vo vode? mne sa zdá že dokonca si tadiaľ tá orchidka akoby naťahovala vlahu toľko koľko potrebuje, ale prosím o odpoveď aké máte s tým skúsenosti Vy?
Ma-Ba
21.04.10,10:28
Ahojte dievčence. Potrebujem radu ... vlastne moja mamka potrebuje poradiť. Má 8 orchideí a jedna, tá najnovšia sa začína kaziť. Krásne kvitne, nahadzuje možno aj kejku (posledná fotka), ale listy jej takto zošpatneli. Bojí sa, či to nie je pre ostatné nákazlivé. Zo začiatku to boli len bledé drobné fliačky na listoch a takto sa to vyvinulo. Posielam zopár fotočiek aj s kvitnúcou stonkou. Poraďte prosím čo s ňou ...
Ako sa volá táto choroba to neviem, ale dobré to nie je. Pri podobnom prípade som odstránila všetky napadnuté listy a je možné, že sa to prenesie aj na ďalšie, možno nejaká viróza. Dobré by bolo orchidku dať preč od ostatných.
Čakať ako sa to vyvinie v tomto prípade nie je dobré riešenie. Je mi ľúto, ale akékoľvek umývanie asi nepomôže. Možno ešte koloidné striebro, ale s tým nemám skúsenosť, hoci sa už na tom pracuje.
Ma-Ba
21.04.10,10:32
babi - práve dnes som videla u kamarátky podobný prípad, koreň dlhšie namočený vo vode odhnil, hoci všetky ostatné boli pekné a mali zelené špičky. Neriskovala by som to. V našich podmienkach nie je nevyhnutné mať neustále vodu pri orchidkách, pokiaľ sa nejedná o extrémne suchý vzduch, alebo orchidky, ktoré sú tesne nad radiátormi sálajúcimi teplo.
henrieta3
21.04.10,11:03
babi - práve dnes som videla u kamarátky podobný prípad, koreň dlhšie namočený vo vode odhnil, hoci všetky ostatné boli pekné a mali zelené špičky. Neriskovala by som to. V našich podmienkach nie je nevyhnutné mať neustále vodu pri orchidkách, pokiaľ sa nejedná o extrémne suchý vzduch, alebo orchidky, ktoré sú tesne nad radiátormi sálajúcimi teplo.
Tiez by som to nerobila, ja mam pod nimi slavny keramzit a ten obcas navlcim, alebo vodu vedla kvet. v niecom, na radiatoroch odparovace, ale koren do vody... este som o tom nepocula, ani nikde necitala
infinityfx21
21.04.10,11:58
Ahojte.Bola som v botanickej na VŠ.Mali tam asi stovky orchidiek,ale v nepriesvitných kochloch,do substrátu im dávajú aj piliny a zdalo sa,že im to tak vyhovuje.A foto budú aj skleníkové orchidky.ale nejde mi pridať.A máme prírastky,mäsožravku a orchidku.Má asi 16cm,ale je taká milená.A zajtra chcem ísť na Gardeniu,baterky nabíjam,tak potom dám foto.Pekný deň.
infinityfx21
21.04.10,12:08
A ešte jedna zaujíavosť,všetky orchidky mali v rovnakých tmavých kochloch,aj 3cm rastlinky.My sa tu pipleme,vyberáme kochlíky,ani malý,ani velký,a oni to šupnú hajbuj a darí sa im.Že by profíci?!
lusielaL
21.04.10,12:53
dievčatá skúste kuknúť aj na moju chorú keiku:mee:, inak to je tá čo rastie na tej stonke čo je na pol uschnutá:mee: už som myslela, že konečne hodí korienky aj sa jeden tlačil, ale stopol sa:( ale rozbehla sa tá druhá keika čo rastie na druhej stonke:) má jeden mini korienok, ale čo je horšie ide kvitnút :( čiže, kým narastú korene tak si počkám, pretože sa bude vysilovať kvitnutím:(:(
Ahoj,moj nazor je tiez ze tu napadnutu daj prec a to ze ta druha ide kvitnut by som nebrala az s takym smutkom,lebo rastlina co vytvara keiki sa tak ci tak vysiluje a ked sa Ti podari vypestovat novu,neprides o nu.Dievcata bezne nechavaju keiku vykvitnut,tak nech Ta tesi.
lusielaL
21.04.10,13:13
No a ja som zahajila proces zachranovania,len tak mi zostali v ruke odhnite dva listy.Kôra bola dost vlhka,tak som urobila viac dierok do kvetinaca ,zasypala stred a budem informovat.Je to moja dalmatynka,o tu by som nechcela prist.
lujza.j
21.04.10,14:06
Snad niekto poradi, keiku som este nemala, snad tu choru by som dala prec, ak je naozaj o nicom. Vcera som videla v tv radu botanicky, pestovatelky orchidei, odkvitnute v kazdom pripade odrezat nad 3.ockom, zdovodnila to tak, ze ked nechame stonku a kvitne dlho, vysili sa a prideme o celu rastlinu. Radsej podla nej, treba odrezat a pockat, kym sa zotavi, narastu nove listy a vykvitne na novej stonke.
Dakujem vsetkym za bodiky, konecne mozem davat aj ja.
nikdy nestrihám nad tretím očkom je to velmi nízko, to je môj názor a mám to vyskúšané!!!ani nebudem, za 4 roky som nikdy neprišla o phalu, kôly tomu, že by som jej nechala celú stonku, alebo strihala nad iným očkom ako nad tretím:)
henrieta3
21.04.10,14:11
A ešte jedna zaujíavosť,všetky orchidky mali v rovnakých tmavých kochloch,aj 3cm rastlinky.My sa tu pipleme,vyberáme kochlíky,ani malý,ani velký,a oni to šupnú hajbuj a darí sa im.Že by profíci?!
ja nove tiez nemam v malych, len 2, ktore zachranujem, davam do kupovanych kvetinacov v baumaxe, priesvitnych, ale kupila som uz aj v tmavom, napr. crievicku som v nom aj nechala a oncidie su vo farebnych, nepriesvitnych
lujza.j
21.04.10,14:28
lujza skús z tej suchej stonky tu keiku odobráť a daj ju do malinkého kachlička, na tej suchej stonke sa jej už asi nedostáva výživy.
janka, ja som ju chcela normálne zahodiť, že odstrihnem stonku a hotovo. totižto pokiaľ tá druhá keika bola neaktívna všetko bolo ok. obe rastú od 08/2009, táto mala krásne tri listy ale žiadne koreňe:confused: to že je unavená-vysilená mi je jasné pretože nedávno jej dorástol list a teraz sa rozbehli aj vzdušné koreňe. tak som dúfala, že ked dorastie list tak by sa mohli rozbehnúť aj korienky na keike už, už sa aj tlačil, ale potom sa zastavil:mee: narobili sa na listoch tie pliagy, ale rozbehla sa tá druhá keika vyhnala jeden zatial mini korienok a ide kvitnút. ok šupnem ju do mini kochla a bud alebo:(
lujza.j
21.04.10,14:32
a čo takto dať na keramzit, až sa korienky vytvoria?
viem, že aj to je možnost,ale teraz som jednu keramzitovú metodu bez úspechu ukončila:mee: takže neviem:confused:
lujza.j
21.04.10,14:36
Prosím skúsenejšie dievčatá, všimla som si že jednej mojej orchidke vyrašil zo spodu korienok a vytŕča z kvetináča, je ponorený vo vode, nakoľko držím vodu pod kvetináčmi s orchidkami, vraj je to dobré pre vlhkosť, nevadí že je tento korienok stále vo vode? mne sa zdá že dokonca si tadiaľ tá orchidka akoby naťahovala vlahu toľko koľko potrebuje, ale prosím o odpoveď aké máte s tým skúsenosti Vy?
nikdy nemám na spodku kochla vodu!! hovorí sa, že orchidky nemajú mať "mokré nohy", ale a sa ti to osvedčilo? ked je na spodku kochla voda ako ti potom substrát preschne?
lujza.j
21.04.10,14:40
A ešte jedna zaujíavosť,všetky orchidky mali v rovnakých tmavých kochloch,aj 3cm rastlinky.My sa tu pipleme,vyberáme kochlíky,ani malý,ani velký,a oni to šupnú hajbuj a darí sa im.Že by profíci?!
im je to jedno hlavne nech predajú:mad: to že to potom doma vykape tak to už trápi:mee: niekoho iného.
lujza.j
21.04.10,14:41
Nie som Zuzka, ale odpoviem:), Flóra býva v Inchebe BA a teraz bude od 22.4. do 25.4.2010
dik už som zistila:);)
lujza.j
21.04.10,14:47
Ahoj,moj nazor je tiez ze tu napadnutu daj prec a to ze ta druha ide kvitnut by som nebrala az s takym smutkom,lebo rastlina co vytvara keiki sa tak ci tak vysiluje a ked sa Ti podari vypestovat novu,neprides o nu.Dievcata bezne nechavaju keiku vykvitnut,tak nech Ta tesi.
dik za názor:) kvitnutie beriem ako tragédiu, pretože sa mi zbytočne predlži doba kým bude mat korienky a kým si ju zasadím:) už mám doma 2ks zasadených keikov, len tieto dva robia " okolky ":):) ok idem ju odštiknút preč:)
evaj63
21.04.10,15:18
Mne tiež rastú na jednej orchidei 2 keiky.Neviem sa dočkat´ kedy ich budem moct presadit,jedna má 2 5-cm korene a tá druhá potvora má iba jeden tiež 5-cm.
vieramaria
21.04.10,15:40
Dievčatá, ďakujem za rady s keikami . Tiež mám na jednej rastline už druhú, jednu som presadila - pekne ide a druhá pučí.
lujza.j
21.04.10,16:53
Mne tiež rastú na jednej orchidei 2 keiky.Neviem sa dočkat´ kedy ich budem moct presadit,jedna má 2 5-cm korene a tá druhá potvora má iba jeden tiež 5-cm.
ved to, tiež som sa tešila, že budem ma dalšie keiky a ešte orchidka-matka má krásne nežné malé kvietky, aj ked to nie je mini phal.viem, že to trvá dlho :(z predošlých dvoch kúskov. už som ju odstrihla a dala zatiaľ do pohára s vodou:)
lujza.j
21.04.10,16:55
No a ja som zahajila proces zachranovania,len tak mi zostali v ruke odhnite dva listy.Kôra bola dost vlhka,tak som urobila viac dierok do kvetinaca ,zasypala stred a budem informovat.Je to moja dalmatynka,o tu by som nechcela prist.
no tak to fakt do :mee::mee::mee: drží palce;)
Ma-Ba
21.04.10,17:58
viem, že aj to je možnost,ale teraz som jednu keramzitovú metodu bez úspechu ukončila:mee: takže neviem:confused:
Určite sú rôzne spôsoby zachraňovania orchideí, ale ja na keramzitovú metódu veľmi neverím. Ale koľko pestovateľov toľko môže byť metód a potom záleží aj od toho v akom stave je orchidea, ktorú sa snažíme zachrániť. Ak zachraňovať, tak viac verím sáčkovej metóde.
sayly
22.04.10,04:15
janka, ja som ju chcela normálne zahodiť, že odstrihnem stonku a hotovo. totižto pokiaľ tá druhá keika bola neaktívna všetko bolo ok. obe rastú od 08/2009, táto mala krásne tri listy ale žiadne koreňe:confused: to že je unavená-vysilená mi je jasné pretože nedávno jej dorástol list a teraz sa rozbehli aj vzdušné koreňe. tak som dúfala, že ked dorastie list tak by sa mohli rozbehnúť aj korienky na keike už, už sa aj tlačil, ale potom sa zastavil:mee: narobili sa na listoch tie pliagy, ale rozbehla sa tá druhá keika vyhnala jeden zatial mini korienok a ide kvitnút. ok šupnem ju do mini kochla a bud alebo:(


ja som mala na jednej aj keiku, aj mi vyhnala novú kvetnú stonku, potom aj na keike vyhnala kvetnu stonku a kvitla, nič som s ňou nerobila, po odkvitnutí som ju oddelila a zasadila, mala už dosť koreňov, vôbec nejavila známky, žeby bola unavená, alebo vysilená, mám ju aj v albume, teraz na tej istej vyrástla ďalšia keika a zas mi vyháňa aj novú stonku z materskej rastliny, obe rastliny sú dostatočne silné, nie vždy sa musia oddeliť, keď ide keika kvitnúť, keď majú obe silné listy a korene v poriadku, nechala by som ich tak, kým keika nebude mať dostatočne veľa korienkov na zasadenie;)
sayly
22.04.10,04:17
Určite sú rôzne spôsoby zachraňovania orchideí, ale ja na keramzitovú metódu veľmi neverím. Ale koľko pestovateľov toľko môže byť metód a potom záleží aj od toho v akom stave je orchidea, ktorú sa snažíme zachrániť. Ak zachraňovať, tak viac verím sáčkovej metóde.


prikláňam sa k Ma-be, mne sa osvedčila sáčková metóda, už dva krát som zachraňovala a nesklamala, ale ako hovorí Majka, veľmi záleží v akom stave je rastlina, ktorú chceme zachraňovať;)
henrieta3
22.04.10,05:06
ja som mala na jednej aj keiku, aj mi vyhnala novú kvetnú stonku, potom aj na keike vyhnala kvetnu stonku a kvitla, nič som s ňou nerobila, po odkvitnutí som ju oddelila a zasadila, mala už dosť koreňov, vôbec nejavila známky, žeby bola unavená, alebo vysilená, mám ju aj v albume, teraz na tej istej vyrástla ďalšia keika a zas mi vyháňa aj novú stonku z materskej rastliny, obe rastliny sú dostatočne silné, nie vždy sa musia oddeliť, keď ide keika kvitnúť, keď majú obe silné listy a korene v poriadku, nechala by som ich tak, kým keika nebude mať dostatočne veľa korienkov na zasadenie;)
ale je mozne, ze listy ochoreli, lebo je mat. rastlina vysilena, je to mozno signal o pomoc, nie vzdy plati to iste pravidlo pre vsetkych
na taketo delenie som uz doplatila, odisla mi aj materska rastlina, aj novy zasadeny prirastok, prisla som o obidve
infinityfx21
22.04.10,05:10
Pridávam foto.Mäsožravka a orchidka sú moje,ostatné VŠ.Niektoré aj mimotemy
janka51
22.04.10,05:44
Taktu vám posielam môj nový prírastok čo som dnes kúpila v kauflande.
Zdenka175
22.04.10,05:53
Taktu vám posielam môj nový prírastok čo som dnes kúpila v kauflande.
Vyzerá ako veselé slniečko.:)
mata10
22.04.10,05:54
Taktu vám posielam môj nový prírastok čo som dnes kúpila v kauflande.
Janka je veľmi pekná,mali len phali?
sayly
22.04.10,06:01
dievčatá skúste kuknúť aj na moju chorú keiku:mee:, inak to je tá čo rastie na tej stonke čo je na pol uschnutá:mee: už som myslela, že konečne hodí korienky aj sa jeden tlačil, ale stopol sa:( ale rozbehla sa tá druhá keika čo rastie na druhej stonke:) má jeden mini korienok, ale čo je horšie ide kvitnút :( čiže, kým narastú korene tak si počkám, pretože sa bude vysilovať kvitnutím:(:(

pozrela som si tie fotky, ja by som neoddeľovala nič, nechala by som obe keiky, to, že ide kvitnúť nie je pohroma, takže by som ju na Tvojom mieste nechala, nech si kvitne...prikladám foto, ako kvitla moja, prežila v zdraví a teraz je keika zasadená zvlášť a na materskej sa to opakuje, len ešte bez toho kvitnutia, zatiaľ;), takže moja rada je z mojej skúsenosti
beba13
22.04.10,06:46
..další môj nový prírastok,zelená orchidea.......ale neviem ako sa volá skúste poradiť,
Ma-Ba
22.04.10,06:46
dievčatá skúste kuknúť aj na moju chorú keiku:mee:, inak to je tá čo rastie na tej stonke čo je na pol uschnutá:mee: už som myslela, že konečne hodí korienky aj sa jeden tlačil, ale stopol sa:( ale rozbehla sa tá druhá keika čo rastie na druhej stonke:) má jeden mini korienok, ale čo je horšie ide kvitnút :( čiže, kým narastú korene tak si počkám, pretože sa bude vysilovať kvitnutím:(:(
Ak hovoríme o tejto keike/reakcia na prísp. 6665/ - toto určite nebude od vysilenia. Je napadnutá nejakou chorobou.
A len takú poznámočku k polemikám o vysilení orchideí. Povedala by som, že orchidea vydrží viac ako hociktorá iná rastlina. Často o tom hovoríme, že to alebo ono ju vysiluje. Ale naozaj vysilená rastlina musí mať toho viac za sebou. Niektoré naše chúďatká vyzerajú tak ako vyzerajú, pretože sa ich len učíme pestovať, stále s nimi narábame a nie dôsledkom vysilenia.
Zdravá rastlina, ktorá vytlačí keiku, čo sa vraj dávnejšie stávalo len veľmi zriedka, ju aj uživí a ak zakvitne nemalo by sa nič stať.

beba - máš peknú orchidku - Dendrobium phalaenopsis - teplomilná pestovanie ako Phal.
beba13
22.04.10,06:51
..a ešte neviem ako sa volá táto,ak by ste vedeli, inak aj vonia ako klinčeky
beba13
22.04.10,06:53
Ma-Ba dakujem a nevieš náhodou ako sa volá aj tá druhá?
Ma-Ba
22.04.10,06:56
beba - bude to nejaká Cambria alebo Oncídium. Ale asi skôr Cambria. Bol by zaujímavý detail kvetu. Ale je veľmi pekná, zaujímavá kombinácia farieb. Páči sa mi.
henrieta3
22.04.10,06:59
..další môj nový prírastok,zelená orchidea.......ale neviem ako sa volá skúste poradiť,
Je krasna, zelenu este nemam, velmi by som taku chcela, ked uvidim, kupim si.
henrieta3
22.04.10,07:06
henrieta3
22.04.10,07:07
..další môj nový prírastok,zelená orchidea.......ale neviem ako sa volá skúste poradiť,
beba, kde si nakupovala, v kvetinarstve?
eko1
22.04.10,07:09
Taktu vám posielam môj nový prírastok čo som dnes kúpila v kauflande.
Musím sa pochváliť - dnes sme sa ja a Janka51 1.-krát stretli a spoznali. A samozrejme ako sa patrí - pri kupované orchideí! Janka si vybrala túto krásku, ja som bola nejaká nerozhodná a odišla naprázdno. Ale naprázdno vlastne nie, pretože som spoznala Janku51 :)
andersenka
22.04.10,07:22
..a ešte neviem ako sa volá táto,ak by ste vedeli, inak aj vonia ako klinčeky
ja nie som žiaden odborník, ale mne by to viac sedelo na cambriu...
janka51
22.04.10,07:24
Janka je veľmi pekná,mali len phali?
Ano Maťka len phali boli, teraz už len čakám na Lidl tam bude určite lepší vyber ale nedalo mi ani s kauflandu odijsť na prázno.
andersenka
22.04.10,07:28
Ano Maťka len phali boli, teraz už len čakám na Lidl tam bude určite lepší vyber ale nedalo mi ani s kauflandu odijsť na prázno.
a kedy má mať Lidl akciu na orchidey a za koľko nevieš?
janka51
22.04.10,07:52
a kedy má mať Lidl akciu na orchidey a za koľko nevieš?
andersenka to ešte neviem kedy bude Lidl mať už keby to bolo čím skôr, ale dúfam že sa to dozvieme na čas. Oni zvyknú mať po 7.99 až 8.99 € ale krásne a dvojstonkové.
henrieta3
22.04.10,08:50
andersenka to ešte neviem kedy bude Lidl mať už keby to bolo čím skôr, ale dúfam že sa to dozvieme na čas. Oni zvyknú mať po 7.99 až 8.99 € ale krásne a dvojstonkové.
Ja som zvedava, kto sa 1.pochvali ulovkom z Flory.
lesslie
22.04.10,09:17
Taktu vám posielam môj nový prírastok čo som dnes kúpila v kauflande.
jeeeeej taku som si kupila aj ja v ikea...no nadherna :) moja ma menej kvietkov, no snad coskoro dajaky pucik rozkvitne :)
janka51
22.04.10,09:30
jeeeeej taku som si kupila aj ja v ikea...no nadherna :) moja ma menej kvietkov, no snad coskoro dajaky pucik rozkvitne :)
No veď to väčšina bola takých čo mala veľmi málo púčikov a čo boli rozvetvene a malí veľa púčikov tak boli také drobnokvete.
infinityfx21
22.04.10,09:37
im je to jedno hlavne nech predajú:mad: to že to potom doma vykape tak to už trápi:mee: niekoho iného.

Veď to ano,možno školy nemajú financie na kochle a tak.Len zaujímavé je,že sa im držali,a neprekážalo im to.A asi ich aj postrekujú,lebo tú čo som si zobrala,má biele flaky ako bud od vody alebo ja neviem od hnojiva.Aj som sa to pokúšala umyť,ale nejde to.Je to ako vápnik.Ja som ju aj tak presadila,aj ked sa nemá.Snáď vydrží.
Razitko
22.04.10,11:14
..další môj nový prírastok,zelená orchidea.......ale neviem ako sa volá skúste poradiť,
Aj ja chcem! kde si kúpila?
beba13
22.04.10,11:19
Aj ja chcem! kde si kúpila?
.kúpila som ju v Bratislave v Baumaxe, mali veľmi veľký výber,asi hodinu som vyberala, lebo som chcela skoro každú, boli nádherné
Razitko
22.04.10,11:22
.kúpila som ju v Bratislave v Baumaxe, mali veľmi veľký výber,asi hodinu som vyberala, lebo som chcela skoro každú, boli nádherné
no tak tam sa trepať nejdem :D v našom (BB) som bol v sobotu, ale som odolal, nebolo nič až také, aby som nie :D a dnes v kauflande nič moc
beba13
22.04.10,11:23
beba - bude to nejaká Cambria alebo Oncídium. Ale asi skôr Cambria. Bol by zaujímavý detail kvetu. Ale je veľmi pekná, zaujímavá kombinácia farieb. Páči sa mi.
tak to bude asi tá cambria, len som si nebola moc istá,dakujem
beba13
22.04.10,11:32
beba, kde si nakupovala, v kvetinarstve?
..nie v kvetinárstve sa mi zdajú veľmi predražené, kúpila som ju v Baumaxe, vlastne to mi mamina kúpila, já som kúpila tú cambriu hnedo zelenú, lebo videla že som pokukovala aj po tej tak ju kúpila
henrieta3
22.04.10,12:30
Veď to ano,možno školy nemajú financie na kochle a tak.Len zaujímavé je,že sa im držali,a neprekážalo im to.A asi ich aj postrekujú,lebo tú čo som si zobrala,má biele flaky ako bud od vody alebo ja neviem od hnojiva.Aj som sa to pokúšala umyť,ale nejde to.Je to ako vápnik.Ja som ju aj tak presadila,aj ked sa nemá.Snáď vydrží.
Vela pestovatelov nepouziva priesvitne kochle, profesionali najma, ked je nejaky film, alebo video, ale ich pestuju v sklenikoch, maju celkom ine podmienky. Orchi sa prisposobi, az na tie moje, mnohi pouzivaju obycajnu zeminu a hlinene kvetinace, mne tam splesniveli.
janka51
22.04.10,13:28
no tak tam sa trepať nejdem :D v našom (BB) som bol v sobotu, ale som odolal, nebolo nič až také, aby som nie :D a dnes v kauflande nič moc
Veru nič noc ja tu jednu som kúpila ale čakám na Lidl kedy zas niečo dajú. My tu SNV baumax nemáme a v kvetinárstvach sú veľmi predražené a také jak v kauflande keď nie horšie.
lujza.j
22.04.10,13:34
pozrela som si tie fotky, ja by som neoddeľovala nič, nechala by som obe keiky, to, že ide kvitnúť nie je pohroma, takže by som ju na Tvojom mieste nechala, nech si kvitne...prikladám foto, ako kvitla moja, prežila v zdraví a teraz je keika zasadená zvlášť a na materskej sa to opakuje, len ešte bez toho kvitnutia, zatiaľ;), takže moja rada je z mojej skúsenosti
ja som tu jednu keiku čo má choré listy už odstrihla aj s kvetnou stonkou, kvetná stonka na ktorej táto rástla je pozdlž napoly vyschnutá a napoly zelená dala som ju do pohára do vody. uvidím čo bude, ked sa nezačne tlačit ten korienok čo sa tam už chystal, tak ju jemne zasadím, alebo dám o sáčku. druhú keiku so nechala na matke, tá zatial vyzerá ok.:)
lujza.j
22.04.10,13:46
Veď to ano,možno školy nemajú financie na kochle a tak.Len zaujímavé je,že sa im držali,a neprekážalo im to.A asi ich aj postrekujú,lebo tú čo som si zobrala,má biele flaky ako bud od vody alebo ja neviem od hnojiva.Aj som sa to pokúšala umyť,ale nejde to.Je to ako vápnik.Ja som ju aj tak presadila,aj ked sa nemá.Snáď vydrží.
im nezáleží na kvetoch, to je o biznise. tú chvílku čo potrebujú kvietky prežijú oni niečo predajú a to čo vykape, "odpíšu".:rolleyes:
lujza.j
22.04.10,13:51
ja som chcela ísť zajtra na Floru, už so tam "100 rokov" nebola, alemimotemy moje parkovacie schopnosti sú pri takých akciách do :mee:.
lujza.j
22.04.10,13:56
moja "kočka" kvetná stonka odstrihnutá nad 6 očkom, zatiaľ bude 11 kvetou:):)
janka51
22.04.10,14:56
ja som tu jednu keiku čo má choré listy už odstrihla aj s kvetnou stonkou, kvetná stonka na ktorej táto rástla je pozdlž napoly vyschnutá a napoly zelená dala som ju do pohára do vody. uvidím čo bude, ked sa nezačne tlačit ten korienok čo sa tam už chystal, tak ju jemne zasadím, alebo dám o sáčku. druhú keiku so nechala na matke, tá zatial vyzerá ok.:)
lujza neviem či si urobila dobre že si ju dala do vody, tam ti môže začať hniť. Daj ju do substratu, alebo použi sáčkovu metódu.
2009
22.04.10,16:36
Dnes som si spravila zavlažovací deň pre orchidee. S hrôzou som zistila, že jedna má vzadu na kvetoch niečo čudné. Vzala som ju z kúpeľne a bola napadnutá takými malinkými povedala by som polopriesvitnými mnohonožkami. Tie mnohonožky či čo to je sú drobné skoro nepohyblivé pod takou akoby penou, Dokelu práve zozadu nevidela som to cez týždeň lebo tie potvorky boli práve z tej strany kde boli kvety otočené k oknu. Hneď som obidva kvety odstrihla aj keď mi šlo srdce odtrhnúť a začala pozerať ďalšie orchidee. Skoro každá mala na vnútornej strane listou 2 až 4 také čudá. Ako prvú pomoc som si dala na vatu jar a poriadne poumývala listy. Išlo to ľahko dolu ale som si na 100% istá, že týmto som sa tej pliagy nezbavila. Určite v tejto téme bol takýto problém ale prelistovať 6699 príspevkov je dnes nad moje sily. Poradí niekto?
lujza.j
22.04.10,18:07
lujza neviem či si urobila dobre že si ju dala do vody, tam ti môže začať hniť. Daj ju do substratu, alebo použi sáčkovu metódu.
janka ja som to takto spravila:), chvílu počkám čo bude a ked bude v ohrození dám ju do sáčku alebo do kôry:)
infinityfx21
22.04.10,18:43
Dnes som si spravila zavlažovací deň pre orchidee. S hrôzou som zistila, že jedna má vzadu na kvetoch niečo čudné. Vzala som ju z kúpeľne a bola napadnutá takými malinkými povedala by som polopriesvitnými mnohonožkami. Tie mnohonožky či čo to je sú drobné skoro nepohyblivé pod takou akoby penou, Dokelu práve zozadu nevidela som to cez týždeň lebo tie potvorky boli práve z tej strany kde boli kvety otočené k oknu. Hneď som obidva kvety odstrihla aj keď mi šlo srdce odtrhnúť a začala pozerať ďalšie orchidee. Skoro každá mala na vnútornej strane listou 2 až 4 také čudá. Ako prvú pomoc som si dala na vatu jar a poriadne poumývala listy. Išlo to ľahko dolu ale som si na 100% istá, že týmto som sa tej pliagy nezbavila. Určite v tejto téme bol takýto problém ale prelistovať 6699 príspevkov je dnes nad moje sily. Poradí niekto?

Ahoj.Neviem či pomôžem,ale skús prelistovať asi 10 stránok dozadu.Myslím,pri mojej zlej pamati,že Zuzkahris tam dala linky,ak niekto druhý,ospravedlnujem sa.Je tam písané o škodcoch.Tak držím palce.:o
minicka
22.04.10,20:07
Ahoj.Neviem či pomôžem,ale skús prelistovať asi 10 stránok dozadu.Myslím,pri mojej zlej pamati,že Zuzkahris tam dala linky,ak niekto druhý,ospravedlnujem sa.Je tam písané o škodcoch.Tak držím palce.:o
Ahoj, myslím že to bol tento link http://www.kvetyazahrada.sk/choroby-a-skodcovia-na-orchideach.html

Držím palce ;)
2009
23.04.10,01:11
Ahoj, myslím že to bol tento link http://www.kvetyazahrada.sk/choroby-a-skodcovia-na-orchideach.html

Držím palce ;)

Mám ich. Sú to VLNATKY. :( Dokelu. Museli prísť s novou orchideou. Je to v rannom štádiu lebo orchidee vyzerajú sviežo a väčšina mi teraz kvitne už 2x.
2009
23.04.10,01:43
http://cactus.rastislav.net/forum/viewtopic.php?t=1157&sid=7d5b95c9b0e4a4d98ef57d2f45f5e219

Ak sú to také male ploské živočíchy zo štetinkami obalené v bielej akoby vate, tak to sú Červce inak povedané aj Vlnatka. Je to škodca rodu Cocoidae.
Niektorý radia utierať Jarovou vodou alebo aj Liehom. Môžem vám povedať, že to nemá žiadny význam, pretože žije aj v koreňovom bale.
Rastlinu izolujte a postriekajte event. aj polejte systémovým insekticídom Mospilan alebo Sumithion super. Obidva sú prípravky ktoré spôsobia, že samotná rastlina sa pre škodcu stane jedovatou. Po 7 dňoch postrek zopakujte. Tohoto škodcu si veľmi často môžete doniesť s kúpnymi rastlinami. Pozor rozmnožuje sa veľmi rýchlo!


Au pred troma týždňami som jednému pánovi pomáhala s web stránkou. Nechcela som za to peniaze tak mi venoval nádhernú orchideu. Nefotila som ju tak ju nemám ako ukázať a kvety som odstrihla včera hneď ako som na nich tie potvorky zbadala. U mňa už izolácia nemá zmysel. Môj spôsob polievania je taký, že dám všetky orchidee do vane a v rámci šetrenia namáčam vždy v dvoch kvetináčoch prevarenou a týždeň odstátou vodou. Pre kvitnúce s hnojivom pre nekvitnúce iba voda. Trvá to pol dňa kým sa mi všetky vystriedajú a ja tú vodu čo mi ostane zlejem s5 do fliaš reku nabudúce. Takže som ušetrila len čo je pravda. :mad: Držte mi palce toto nevyzerá ružovo. :mee:
Silvernola
23.04.10,02:26
Mám ich. Sú to VLNATKY. :( Dokelu. Museli prísť s novou orchideou. Je to v rannom štádiu lebo orchidee vyzerajú sviežo a väčšina mi teraz kvitne už 2x.
Mne sa ich podarilo zbaviť nasledovne: najprv mechanicky odstrániť čo sa dá, Potom tampónom namočeným v roztoku saponátu odstrániť lepkavé výlučky a malé kusy a napokon celú rastlinku vyutierať tampónom namočeným v silnom liehu (z lekárne). Tak zlikvidujem aj neviditeľné vajíčka a prípadné huby či baktérie, čo tam mohli zavliecť. Mám to odskúšané.
Držím palce.
rozborova
23.04.10,04:24
Taktu vám posielam môj nový prírastok čo som dnes kúpila v kauflande.
Je nádherná,nech sa jej darí a dlho kvitne.
sayly
23.04.10,04:26
http://cactus.rastislav.net/forum/viewtopic.php?t=1157&sid=7d5b95c9b0e4a4d98ef57d2f45f5e219

Ak sú to také male ploské živočíchy zo štetinkami obalené v bielej akoby vate, tak to sú Červce inak povedané aj Vlnatka. Je to škodca rodu Cocoidae.
Niektorý radia utierať Jarovou vodou alebo aj Liehom. Môžem vám povedať, že to nemá žiadny význam, pretože žije aj v koreňovom bale.
Rastlinu izolujte a postriekajte event. aj polejte systémovým insekticídom Mospilan alebo Sumithion super. Obidva sú prípravky ktoré spôsobia, že samotná rastlina sa pre škodcu stane jedovatou. Po 7 dňoch postrek zopakujte. Tohoto škodcu si veľmi často môžete doniesť s kúpnymi rastlinami. Pozor rozmnožuje sa veľmi rýchlo!


Au pred troma týždňami som jednému pánovi pomáhala s web stránkou. Nechcela som za to peniaze tak mi venoval nádhernú orchideu. Nefotila som ju tak ju nemám ako ukázať a kvety som odstrihla včera hneď ako som na nich tie potvorky zbadala. U mňa už izolácia nemá zmysel. Môj spôsob polievania je taký, že dám všetky orchidee do vane a v rámci šetrenia namáčam vždy v dvoch kvetináčoch prevarenou a týždeň odstátou vodou. Pre kvitnúce s hnojivom pre nekvitnúce iba voda. Trvá to pol dňa kým sa mi všetky vystriedajú a ja tú vodu čo mi ostane zlejem s5 do fliaš reku nabudúce. Takže som ušetrila len čo je pravda. :mad: Držte mi palce toto nevyzerá ružovo. :mee:


no ja s nimi zápasím už dlhšie, našla som pôvodnú orchideu, z ktorej sa to rozšírilo,tú som dala na samotku, každý deň ich pozorujem a mechanicky oberám, bývajú najme medzi listami, ozaj hlboko, treba sledovať aj takú veľkosť ako zrnko prachu, jarová voda tu nepomôže, pomôže mospilan, ale nie na vajíčka, preto je dobré odstraňovať ich mechanicky ešte také malé, aby nemali čas naklásť nové vajíčka
infinityfx21
23.04.10,05:52
Foto z Gardenie.Prvá kríženec so sirôtkou.Sú tu aj mimotemy.
infinityfx21
23.04.10,06:03
A ďalšie.mimotemy
andersenka
23.04.10,06:10
moja "kočka" kvetná stonka odstrihnutá nad 6 očkom, zatiaľ bude 11 kvetou:):)
to si odstrihla stonku pod miestom kde kvitol pôvodne prvý kvet na stonke?
lujza.j
23.04.10,06:18
to si odstrihla stonku pod miestom kde kvitol pôvodne prvý kvet na stonke?
presne tak:) vždy to tak robím:) mne sa to tak osvedčilo, ked som začínala s phalami, tak to bola jedna z "infošiek" ktoré som potrebovala vediet:):) teda okrem toho ako polievat, aké miesto je pre ne najlepšie a pod.;)
beba13
23.04.10,06:22
..neviem či by nepomohlo na škodcov aj toto, našla som takýto recept, na rôznych škodcov, ale ešte som ho neskúšala,
ale je vraj bezpečný,ale škodcov zabíja.3PLrastlinného oleja,2PL saponátu,2PL jedlej sódy na 3,5 litra vody..
lujza.j
23.04.10,06:31
http://cactus.rastislav.net/forum/viewtopic.php?t=1157&sid=7d5b95c9b0e4a4d98ef57d2f45f5e219

Ak sú to také male ploské živočíchy zo štetinkami obalené v bielej akoby vate, tak to sú Červce inak povedané aj Vlnatka. Je to škodca rodu Cocoidae.
Niektorý radia utierať Jarovou vodou alebo aj Liehom. Môžem vám povedať, že to nemá žiadny význam, pretože žije aj v koreňovom bale.
Rastlinu izolujte a postriekajte event. aj polejte systémovým insekticídom Mospilan alebo Sumithion super. Obidva sú prípravky ktoré spôsobia, že samotná rastlina sa pre škodcu stane jedovatou. Po 7 dňoch postrek zopakujte. Tohoto škodcu si veľmi často môžete doniesť s kúpnymi rastlinami. Pozor rozmnožuje sa veľmi rýchlo!


Au pred troma týždňami som jednému pánovi pomáhala s web stránkou. Nechcela som za to peniaze tak mi venoval nádhernú orchideu. Nefotila som ju tak ju nemám ako ukázať a kvety som odstrihla včera hneď ako som na nich tie potvorky zbadala. U mňa už izolácia nemá zmysel. Môj spôsob polievania je taký, že dám všetky orchidee do vane a v rámci šetrenia namáčam vždy v dvoch kvetináčoch prevarenou a týždeň odstátou vodou. Pre kvitnúce s hnojivom pre nekvitnúce iba voda. Trvá to pol dňa kým sa mi všetky vystriedajú a ja tú vodu čo mi ostane zlejem s5 do fliaš reku nabudúce. Takže som ušetrila len čo je pravda. :mad: Držte mi palce toto nevyzerá ružovo. :mee:
prepáč, ale je to velká chyba so šetrením tej vody a polievat týmto spôsobom s tým si mala časom rátat. ja polievam vodou z vodovodu pretože, nemám možnost zachytávat daždovú vodu a prevárat pri mojom počte by mi bolo z účtu za plyn :mee: moje phale každá má stále ten istý kochel v ktorom ich aj polievam, ked mením tak ho vyumývam. tiež majú stále to isté miesto na parapete. tiež by som nepolievala formou dat hromadne do vaňe.:)
henrieta3
23.04.10,06:44
..neviem či by nepomohlo na škodcov aj toto, našla som takýto recept, na rôznych škodcov, ale ešte som ho neskúšala,
ale je vraj bezpečný,ale škodcov zabíja.3PLrastlinného oleja,2PL saponátu,2PL jedlej sódy na 3,5 litra vody..
Len ci by to neznicilo aj orchideu
beba13
23.04.10,06:49
..tak rastlinám by to nemalo uškodit, bolo to v časopise Kvety a záhrada
beba13
23.04.10,06:55
..kútik z orchideií..
lujza.j
23.04.10,06:55
..neviem či by nepomohlo na škodcov aj toto, našla som takýto recept, na rôznych škodcov, ale ešte som ho neskúšala,
ale je vraj bezpečný,ale škodcov zabíja.3PLrastlinného oleja,2PL saponátu,2PL jedlej sódy na 3,5 litra vody..
mne sa to pozdáva, už som si to zapísala na lístoček:) zloženie nevyzerá agresívne;)
lujza.j
23.04.10,06:58
..kútik z orchideií..
tomu sa hovorí v našom žargóne "správny kútik":):);) velice peknučký!!:)
beba13
23.04.10,07:00
..pri polievaní som objavila novú malú rastlinku na orchidejke ludisie, taký nenápadný
beba13
23.04.10,07:05
mne sa to pozdáva, už som si to zapísala na lístoček:) zloženie nevyzerá agresívne;)
..tiež som toho názoru, ved ked sa rastliny čistia aj liehom a neuškodí im to tak toto nie je až také agresivne
henrieta3
23.04.10,07:10
..tiež som toho názoru, ved ked sa rastliny čistia aj liehom a neuškodí im to tak toto nie je až také agresivne
Treba to vyskusat, ja si uz davam pozor, raz som dostala navod - pozapichovat zapalky do zeminy proti muskam, musky odisli, ale aj rastliny.
beba13
23.04.10,07:18
..ja som zase skúšala cesnak, ten vyklíčil a mušky zostali:---
2009
23.04.10,07:22
prepáč, ale je to velká chyba so šetrením tej vody a polievat týmto spôsobom s tým si mala časom rátat. ja polievam vodou z vodovodu pretože, nemám možnost zachytávat daždovú vodu a prevárat pri mojom počte by mi bolo z účtu za plyn :mee: moje phale každá má stále ten istý kochel v ktorom ich aj polievam, ked mením tak ho vyumývam. tiež majú stále to isté miesto na parapete. tiež by som nepolievala formou dat hromadne do vaňe.:)

Lujza je mi to samozrejme jasné.
Nejdem sa vyhovárať, že pri skoro 20 orchideách je problém s prevarením takého množstva vody. Nemám to v očku ale na 15 min ponorenie jednej orchidei rátam tak liter a štvrť vody.
Bola to chyba zvlášť ak som dostala pred 3 týždňami jednu orchideu a vzápätí som neodolala a priniesla si z kvetinárstva ďalšiu. Budem za ňu tvrdo a dlhodobo platiť. Podľa toho čo som si naštudovala na nete zbavenie sa tej plagy je dlhodobá záležitosť. Ešte neviem či to nespravím radikálne a pred procedúrou nezostrihám všetkým orchideám kvety. Je mi to ľúto. Okrem jednej ktorú som zostrihla a oddelila už včera mali ostatné iba 2-4 parazity. Šli ľahučko jarovou vodou. Dnes beriem lupu všetko najprv riadne vyčistím. Rada beba13 sa mi zdá prijateľná. Lieh si netrúfam aspoň zatiaľ nie. A samozrejme po ceste domou si kupujem Mospilan. Držte mi palce aby ho v kvetinárstvach po ceste domov mali. Uf mám teraz veľa práce ale nakúkam ak by mi sem prišla nejaká praktická rada. O 14:00 padám z práce /však si to nadrobím/ a idem zháňať Mospilan. Alebo ešte lepšie obvolám cez obedňajšiu prestávku kvetinárstva v Blave.
lujza.j
23.04.10,07:29
Lujza je mi to samozrejme jasné.
Nejdem sa vyhovárať, že pri skoro 20 orchideách je problém s prevarením takého množstva vody. Nemám to v očku ale na 15 min ponorenie jednej orchidei rátam tak liter a štvrť vody.
Bola to chyba zvlášť ak som dostala pred 3 týždňami jednu orchideu a vzápätí som neodolala a priniesla si z kvetinárstva ďalšiu. Budem za ňu tvrdo a dlhodobo platiť. Podľa toho čo som si naštudovala na nete zbavenie sa tej plagy je dlhodobá záležitosť. Ešte neviem či to nespravím radikálne a pred procedúrou nezostrihám všetkým orchideám kvety. Je mi to ľúto. Okrem jednej ktorú som zostrihla a oddelila už včera mali ostatné iba 2-4 parazity. Šli ľahučko jarovou vodou. Dnes beriem lupu všetko najprv riadne vyčistím. Rada beba13 sa mi zdá prijateľná. Lieh si netrúfam aspoň zatiaľ nie. A samozrejme po ceste domou si kupujem Mospilan. Držte mi palce aby ho v kvetinárstvach po ceste domov mali. Uf mám teraz veľa práce ale nakúkam ak by mi sem prišla nejaká praktická rada. O 14:00 padám z práce /však si to nadrobím/ a idem zháňať Mospilan. Alebo ešte lepšie obvolám cez obedňajšiu prestávku.
úprimne mi je z toho do :mee: ja by som sa asi zbláznila, ja som taka na nich závislá, že sa to už vymyká niekedy aj zdravému rozumu:) držím silno palce, daj potom vediet či ten roztok od beba13 zabral, ja som si ho opísala.:):);)
milka 60
23.04.10,07:45
Beba ,-tá zelená je prekrásna
2009
23.04.10,07:52
úprimne mi je z toho do :mee: ja by som sa asi zbláznila, ja som taka na nich závislá, že sa to už vymyká niekedy aj zdravému rozumu:) držím silno palce, daj potom vediet či ten roztok od beba13 zabral, ja som si ho opísala.:):);)

Kto Ti povedal, že život je jednoduchý tak Ti milosrdne klamal. Chybu treba teraz rýchlo napraviť. :confused: Nadávať si budem až potom. :mad:
Ja som dostala prvé orchidee v auguste 2009. Na narodeniny a vo veľkom množstve. Odvtedy mi stále kvitnú. Zhodia kvety a mnohokrát nestihnem ani zastrihnúť stonku a už na nej rašia nové. Preto som starostlivosť o ne podcenila. Myslela som si, že mám proste dobrú polohu bytu. Proste som ich už nebrala ako vzácnosť. V obývačke mám vždy tie najkrajšie. V mojej izbe zas tie čo dokvitajú alebo začínajú kvitnúť a v spálni vždy tú čo má najviac kvetov kvôli mamičke, ktorá je už na tom zle aby mala aspoň nejaký očný vnem. Takže orchideiky mi vždy po čase kolujú nemajú celý čas to isté miesto. Samozrejme každá má svoj kvetináč a kochlík ale pri máčaní používam na všetky iba dva špeciálne. A v sobotu doobeda sú všetky spolu vo vani kým sa nenapije posledná. Proste hlúpy a riskantný rituál. Asi by sa nič nestalo keby som k nim pred necelým mesiacom nepridala darovanú a vzápätí nekúpila ďalšiu. Dobre nebudem si nič vyčítať. Až to všetko dám do poriadku sama sebe poriadne vynadám
andersenka
23.04.10,09:34
..pri polievaní som objavila novú malú rastlinku na orchidejke ludisie, taký nenápadný
aj mne sa tak prediera...........a na maminej dokonca až dva....
Maruška54
23.04.10,09:47
..pri polievaní som objavila novú malú rastlinku na orchidejke ludisie, taký nenápadný
aj ja mám také dva výhonky
2009
23.04.10,10:15
..pri polievaní som objavila novú malú rastlinku na orchidejke ludisie, taký nenápadný


aj mne sa tak prediera...........a na maminej dokonca až dva....


aj ja mám také dva výhonky

:)
infinityfx21
23.04.10,10:29
Lujza je mi to samozrejme jasné.
Nejdem sa vyhovárať, že pri skoro 20 orchideách je problém s prevarením takého množstva vody. Nemám to v očku ale na 15 min ponorenie jednej orchidei rátam tak liter a štvrť vody.
Bola to chyba zvlášť ak som dostala pred 3 týždňami jednu orchideu a vzápätí som neodolala a priniesla si z kvetinárstva ďalšiu. Budem za ňu tvrdo a dlhodobo platiť. Podľa toho čo som si naštudovala na nete zbavenie sa tej plagy je dlhodobá záležitosť. Ešte neviem či to nespravím radikálne a pred procedúrou nezostrihám všetkým orchideám kvety. Je mi to ľúto. Okrem jednej ktorú som zostrihla a oddelila už včera mali ostatné iba 2-4 parazity. Šli ľahučko jarovou vodou. Dnes beriem lupu všetko najprv riadne vyčistím. Rada beba13 sa mi zdá prijateľná. Lieh si netrúfam aspoň zatiaľ nie. A samozrejme po ceste domou si kupujem Mospilan. Držte mi palce aby ho v kvetinárstvach po ceste domov mali. Uf mám teraz veľa práce ale nakúkam ak by mi sem prišla nejaká praktická rada. O 14:00 padám z práce /však si to nadrobím/ a idem zháňať Mospilan. Alebo ešte lepšie obvolám cez obedňajšiu prestávku kvetinárstva v Blave.

Prepáč,nie som ešte skúsená v pestovaní,ale listy by som rozhodne nestrihala.Ma-Ba písala že sú to plúca rastlinky,tak myslím že ich rozhodne potrebujú.Takže tolko moj názor.A držím palce aby si sa tej pliagy zbavila a prajem vela trpezlivosti.:)
infinityfx21
23.04.10,10:34
[QUOTE=2009;1381630]Kto Ti povedal, že život je jednoduchý tak Ti milosrdne klamal. Chybu treba teraz rýchlo napraviť. :confused: Nadávať si budem až potom. :mad:
Ja som dostala prvé orchidee v auguste 2009. Na narodeniny a vo veľkom množstve. Odvtedy mi stále kvitnú. Zhodia kvety a mnohokrát nestihnem ani zastrihnúť stonku a už na nej rašia nové. Preto som starostlivosť o ne podcenila. Myslela som si, že mám proste dobrú polohu bytu. Proste som ich už nebrala ako vzácnosť. V obývačke mám vždy tie najkrajšie. V mojej izbe zas tie čo dokvitajú alebo začínajú kvitnúť a v spálni vždy tú čo má najviac kvetov kvôli mamičke, ktorá je už na tom zle aby mala aspoň nejaký očný vnem. Takže orchideiky mi vždy po čase kolujú nemajú celý čas to isté miesto. Samozrejme každá má svoj kvetináč a kochlík ale pri máčaní používam na všetky iba dva špeciálne. A v sobotu doobeda sú všetky spolu vo vani kým sa nenapije posledná. Proste hlúpy a riskantný rituál. Asi by sa nič nestalo keby som k nim pred necelým mesiacom nepridala darovanú a vzápätí nekúpila ďalšiu. Dobre nebudem si nič vyčítať. Až to všetko dám do poriadku sama sebe poriadne vynadám[/Q

Myslím že sa to môže stať každému,nie len Tebe.Ja som zase asi týmto sposobom preniesla mušky na rastlinkách.Ale učíme sa celý život a verím že ich dáš do poriadku.:D
2009
23.04.10,10:36
Prepáč,nie som ešte skúsená v pestovaní,ale listy by som rozhodne nestrihala.Ma-Ba písala že sú to plúca rastlinky,tak myslím že ich rozhodne potrebujú.Takže tolko moj názor.A držím palce aby si sa tej pliagy zbavila a prajem vela trpezlivosti.:)

Nie listy preboha. Kvety. Až ma zamrazilo.. UF :rolleyes:
zena
23.04.10,10:47
Tak toto je orchidea ktoru by som dopriala kazdej z Vas. Dostala som ju 4.11.2009 a ovtedy stale kvitne. Na zaciatku mala okolo 25 drobnych pukov a postupne kvitne a kvitne a kvitne...bez prestavky. Az mi je to samej cudne, ale velmi ma to tesi.Postupne jej na stonkach dorastali nove vyhonky ktore krasne kvitli a myslela som ze toto je posledny vyhonok ktory vytvorila a ide oddychovat, ale nasla som dalsiu rastucu stonku...takze este zopar mesiac kvitnut urcite bude. :D
zena
23.04.10,10:53
Touto som sa potesila vcera v baumaxe, vybrala som ju z akciovych jednostonkovych, no mala 2 stonky tak som ju nemohla nechat tam :D:D:D
divokova
23.04.10,10:55
Tak toto je orchidea ktoru by som dopriala kazdej z Vas. Dostala som ju 4.11.2009 a ovtedy stale kvitne. Na zaciatku mala okolo 25 drobnych pukov a postupne kvitne a kvitne a kvitne...bez prestavky. Az mi je to samej cudne, ale velmi ma to tesi.Postupne jej na stonkach dorastali nove vyhonky ktore krasne kvitli a myslela som ze toto je posledny vyhonok ktory vytvorila a ide oddychovat, ale nasla som dalsiu rastucu stonku...takze este zopar mesiac kvitnut urcite bude. :D

Je krásna,bola dávaná určite s láskou.Tak nech sa jej ešte dlho darí:)
zena
23.04.10,11:05
Je krásna,bola dávaná určite s láskou.Tak nech sa jej ešte dlho darí:)
Dakujem a je to pravda, je od mojho draheho :) takze z lasky bola darovana urcite...inak nieco na tom bude :) tym co som dostala len tak k sviatku, alebo si sama kupila sa tak pekne nedari, troska pokvitnu a potom trva niekolko mesiacov kym sa rozhodnu zasa ma potesit :)
sayly
23.04.10,11:05
Lujza je mi to samozrejme jasné.
Nejdem sa vyhovárať, že pri skoro 20 orchideách je problém s prevarením takého množstva vody. Nemám to v očku ale na 15 min ponorenie jednej orchidei rátam tak liter a štvrť vody.
Bola to chyba zvlášť ak som dostala pred 3 týždňami jednu orchideu a vzápätí som neodolala a priniesla si z kvetinárstva ďalšiu. Budem za ňu tvrdo a dlhodobo platiť. Podľa toho čo som si naštudovala na nete zbavenie sa tej plagy je dlhodobá záležitosť. Ešte neviem či to nespravím radikálne a pred procedúrou nezostrihám všetkým orchideám kvety. Je mi to ľúto. Okrem jednej ktorú som zostrihla a oddelila už včera mali ostatné iba 2-4 parazity. Šli ľahučko jarovou vodou. Dnes beriem lupu všetko najprv riadne vyčistím. Rada beba13 sa mi zdá prijateľná. Lieh si netrúfam aspoň zatiaľ nie. A samozrejme po ceste domou si kupujem Mospilan. Držte mi palce aby ho v kvetinárstvach po ceste domov mali. Uf mám teraz veľa práce ale nakúkam ak by mi sem prišla nejaká praktická rada. O 14:00 padám z práce /však si to nadrobím/ a idem zháňať Mospilan. Alebo ešte lepšie obvolám cez obedňajšiu prestávku kvetinárstva v Blave.

no radikálne by si musela odstrániť cele orchideiky, ide o to, že sa zdržiavajú v srdiečku rastliny a medzi listami. odtiaľ potom vyliezajú na celu rastlinu až ku kvetom, sú zalezené hlboko medzi listamy, ja ich odtiaľ vyťahujem špáradlom
Zdenka175
23.04.10,11:20
..tak rastlinám by to nemalo uškodit, bolo to v časopise Kvety a záhrada
To slúži na poliatie ? Alebo na postriekanie?
beba13
23.04.10,11:39
To slúži na poliatie ? Alebo na postriekanie?
..je to postrek, takže postriekať rastlinu;)
lujza.j
23.04.10,11:41
To slúži na poliatie ? Alebo na postriekanie?
zdenka akurát si mi zobrala myšlienku:);) chcela som napísať, že ja by som to dala do rozprašovača a rozprášila by som to na tie hnusoby:mad: to či by náhodou zatieklo tam kde nemá - do srdiečka by som vysušila:)
henrieta3
23.04.10,11:52
[QUOTE=2009;1381630]Kto Ti povedal, že život je jednoduchý tak Ti milosrdne klamal. Chybu treba teraz rýchlo napraviť. :confused: Nadávať si budem až potom. :mad:
Ja som dostala prvé orchidee v auguste 2009. Na narodeniny a vo veľkom množstve. Odvtedy mi stále kvitnú. Zhodia kvety a mnohokrát nestihnem ani zastrihnúť stonku a už na nej rašia nové. Preto som starostlivosť o ne podcenila. Myslela som si, že mám proste dobrú polohu bytu. Proste som ich už nebrala ako vzácnosť. V obývačke mám vždy tie najkrajšie. V mojej izbe zas tie čo dokvitajú alebo začínajú kvitnúť a v spálni vždy tú čo má najviac kvetov kvôli mamičke, ktorá je už na tom zle aby mala aspoň nejaký očný vnem. Takže orchideiky mi vždy po čase kolujú nemajú celý čas to isté miesto. Samozrejme každá má svoj kvetináč a kochlík ale pri máčaní používam na všetky iba dva špeciálne. A v sobotu doobeda sú všetky spolu vo vani kým sa nenapije posledná. Proste hlúpy a riskantný rituál. Asi by sa nič nestalo keby som k nim pred necelým mesiacom nepridala darovanú a vzápätí nekúpila ďalšiu. Dobre nebudem si nič vyčítať. Až to všetko dám do poriadku sama sebe poriadne vynadám[/Q

Myslím že sa to môže stať každému,nie len Tebe.Ja som zase asi týmto sposobom preniesla mušky na rastlinkách.Ale učíme sa celý život a verím že ich dáš do poriadku.:D
Skus aj sem napisat, dava dobre odborne rady
http://www.orchidej.estranky.cz/clanky/odpovedi-/odpovedi
2009
23.04.10,14:26
Prepáč,nie som ešte skúsená v pestovaní,ale listy by som rozhodne nestrihala.Ma-Ba písala že sú to plúca rastlinky,tak myslím že ich rozhodne potrebujú.Takže tolko moj názor.A držím palce aby si sa tej pliagy zbavila a prajem vela trpezlivosti.


Nie listy preboha. Kvety. Až ma zamrazilo.. UF

Infinityfx21: Ospravedlňujem sa ti za túto reakciu. Takto podráždene reagovať hanbím sa keď si to po sebe čítam. Ty si ma chcela podporiť a ja som bola myšlienkami inde. Teraz som v pohode najbolestnejšia časť.... odstránenie kvetov je za mnou. /Okrem jednej orchidei. S tou akosi no.. zatiaľ ide do spálne a keď na nej nájdem čo i len jednu črievičku... :mad:/Pred vystriekaním používam recept čo mi poradila beba13. Práve som vyčistila ôsmu orchideu a keď to budem mať za sebou vystriekam ich NURELLE D. Fuj to je smrad budem sa musieť na noc vysťahovať z izby. Ešte raz prepáč ak som bola podráždené. Prajem pekný a pohodový víkend. Evika
2009
23.04.10,14:38
no radikálne by si musela odstrániť cele orchideiky, ide o to, že sa zdržiavajú v srdiečku rastliny a medzi listami. odtiaľ potom vyliezajú na celu rastlinu až ku kvetom, sú zalezené hlboko medzi listamy, ja ich odtiaľ vyťahujem špáradlom

Áno viem u jednej som tú pliagu našla v srdiečku. Už ich pomaly čistím a potom príde postrek. P.s. Napadnutá bola iba jedna. Tá darovaná Ostatné buď nemajú na sebe nič alebo je to iba pár kusov. No vďaka mojej lajdáckosti sú napadnuté asi všetky. Vajíčka sú vraj mikroskopické. Prenášajú sa vzduchom. Neriskujem.
2009
23.04.10,14:40
..je to postrek, takže postriekať rastlinu;)

:)
rozborova
23.04.10,14:48
Foto z Gardenie.Prvá kríženec so sirôtkou.Sú tu aj mimotemy.
Nádhera,je to krásne všetko.
Zdenka175
23.04.10,17:08
Ono sa odporúča novú rastlinu tak 1-2 týždne izolovať, nedávať k ostatným.:DNo keď máme takú radosť , vždy ich dáme k pôvodným:):D
lujza.j
23.04.10,17:14
Ono sa odporúča novú rastlinu tak 1-2 týždne izolovať, nedávať k ostatným.:DNo keď máme takú radosť , vždy ich dáme k pôvodným:):D
Zdeni bolo by to fajn, ale väčšinou už nemáme miesto na tú izoláciu:)
Ma-Ba
23.04.10,17:34
Foto z Gardenie.Prvá kríženec so sirôtkou.Sú tu aj mimotemy.
Prosím kde sa to dá nájsť, alebo odkiaľ je táto informácia, že Miltoniopsis je kríženec so sirôtkou?
zuzkahris
23.04.10,18:20
Dnes sme boli na Flóre, tak nejaké fotky :)