lusielaL
04.05.10,11:28
Vďaka za rady . My sme sa vlastne pri tom presádzaní aj čiastočne dohodli, že ak si to pooverujeme, že sa to presadí do kôry. Inak sú ošetrené aj korené, len ich bude treba znova osprchovať od tej zeminy. Ale chcem sa ešte popýtať. Ako prinútite nový konárik ktorý bude mať puky na kvety, aby rástol rovnejšie. Mne niekedy vyrastá pod listom tak , že než spod neho vylezie, tak už je príliš naklonený do boku a kvoli listu nad ním ho nemôžem uchytiť na nejakú oporu, aby rástol do hora.
Ja nechavam narast do vysky az kym vidim ze je dost pruzny na to,aby som ho pripla k palicke,tak ho postupne vyrovnavam,ale neunahli sa,aby si ho neodlomila.
andersenka
04.05.10,10:03
no vyberiem foto, dám stiahnuť a stále mi to načítava, načítava........a nič :(
infinityfx21
04.05.10,10:20
Ahojte.Dneska sme sa kúpali,rastú nám lístky,korienky.A na Xene,ktorá má minimum koreňov,chcela dokonca kvitnúť,tak miesto koreňov sa rozhodla tlačiť lístok.Snáď sme na dobrej ceste,lebo jej ostali dva listy,ostatné zožltli a stále má len tri korene.Ona aj pustila ale sa stopli,neviem prečo..A mini sa asi zaklimatizovala,tlačí korienok,tak sa z nich všetkých teším.A tá svokrina na keramzite,tlačí nové a nové korienky.Jupí.Pekný deň všetkým.:) :) :)
andersenka
04.05.10,10:24
alebo si daj foto do albumu, aj ja som zvedava, lebo mi pekne vyhana, ale nemozem sa tu tolkokrat prihlasovat, po chvilke ma to vyhodi
viem ako sa pridávajú prílohy, už som to robila............ale akosi mi to nechce brať,ani do albumu,ani do tohto pokecu.....a navyše mam problem sa prihlásiť, podarí sa mi to tak možno až na 5-7x, pritom sa v hesle nepomýlim........neviem čim to je.... :(
kristinagabi
04.05.10,11:22
tesim sa.orchidky ktore som presadzala, lebo boli na pokraji vyhynutia: jedna makke a vraskave listy a obidve prichadzali stale o dalsi a dalsi list, su asi za vodou .listy spevneli a pustaju sa nove. dokonca vyrasil novy vzdusny koren.:D
a zobrala som si z vas priklad a kupila som si dve chuderky vo vypredaji, ktore by isto skoncili v kosi. presadila som ich (mali minimum korenov.tam v tom obchode ich priserne prelievali) a myslim si, ze to preziju. joj som velmi rada!
este aby sa ta mini chytila.ale ta zatial odolava mojmu dohovaraniu a stale je vraskava :(
Moja mini phala sa mi spamatavala 4 mesiace. Teraz mi uz konecne vyhana novy listok a nove korene. Takze len trpezlivost:)
milka 60
05.05.10,08:44
Dievčatá posielam niečo z môjho mičurínstva?:D:D:D
kristinagabi
05.05.10,09:00
Prosim poradte mi,ktore z tychto orchidey mozem dat von na balkon:brassia,bealara,dendrobium nobile,phal. Balkon mam na vychod a na miesto kam ich chcem dat do 10.00 svieti slnko.
Vandu asi nie,lebo potrebuje viac slnka?
jajax
05.05.10,09:33
dnes som sa stala hrdou majiteľkou tohto pelorika:---:---:---
foza
05.05.10,09:38
dnes som sa stala hrdou majiteľkou tohto pelorika:---:---:---
Je prekrásna :eek::eek::eek::eek::eek:! Nech ti robí radosť čo najdlhšie a ozaj, keď rozkvitne celá nezabudni pridať foto;)
2009
05.05.10,09:40
Dievčatá posielam niečo z môjho mičurínstva?:D:D:D

Zaujímavé alr čo si to vlastne robila? Dá sa popísať?
andersenka
05.05.10,10:33
Dievčatá posielam niečo z môjho mičurínstva?:D:D:D
ty si odkvitnuté stonky ake aké dala do tej vody?
Ja som tiež pred dvoma dňami dala odstrihnutú stonku do vody, len tak z recesie...........
andersenka
05.05.10,10:35
dnes som sa stala hrdou majiteľkou tohto pelorika:---:---:---
a aky je rozdiel medzi phalou a pelorikom?
lusielaL
05.05.10,10:50
a aky je rozdiel medzi phalou a pelorikom?
Tvarom kvetu.Pelorik je do trojuholnika,ja este nemam,ale niektore sa mi pacia.
andersenka
05.05.10,10:55
Tvarom kvetu.Pelorik je do trojuholnika,ja este nemam,ale niektore sa mi pacia.
no ja mam takú obdobnú /aj v albume je/ ale nevedela som že je to pelorik, ale možno ani nie je........

Ja dnes v tescu kúpila dve orchidky, odfotím..........foto dodám, lenže v poslednej dobe mam problémy sa sem vôbec prihlásiť a pridať foto - akosi nemožné :( to ma hnevá.
Pretože okrem iného som chcela prekonzultovať či mi ide oncidium kvitnút, alebo nie.......
zena
05.05.10,12:06
Tak po 3 mesiacoch ma tesi moja bielo ruzova aj ked si este chvilku pockam na kvietky :D a fialkova takto pekne rozkvita :---
zena
05.05.10,12:10
S touto orchideou som sa Vam raz uz chvalila ako krasne bez prestavky kvitne a nielenze pustila novu kvetnu stonku, este tlaci aj na povodnych stonkach nove kvietky :D velmi ma tesi
andersenka
05.05.10,12:20
Tak po 3 mesiacoch ma tesi moja bielo ruzova aj ked si este chvilku pockam na kvietky :D a fialkova takto pekne rozkvita :---
a tá spomínaná biela, to ti začala stonku vyháňať 3 mesiace po prvom kvinutí? Tak teda super, blahoželám........... To mne sa nepodarilo ani pri orchidkach ktore v lete - jeseň odkvitli. Zatial mi LEN nový list vyháju
zena
05.05.10,12:22
Tak tu je ukazka aky je rozdiel medzi klasickou phalou (1.obr.) a pelorikom :D
henrieta3
05.05.10,12:26
Moja mini phala sa mi spamatavala 4 mesiace. Teraz mi uz konecne vyhana novy listok a nove korene. Takze len trpezlivost:)
Dnes som bola v kvetinarstve, kde niekedy kupujem orchi, mala pekne mini, opytala som sa, preco sa tak tazko pestuju-mini treba polievat 2x tyzdenne. Je to logicke, aj ja som si to vzdy myslela, v malom kvetinaci poda rychlo vyschne. Ale nekupila som si u nej, az neskor v Baumaxe, pridam foto, lebo vobec neviem, co som kupila.
zena
05.05.10,12:28
Takto vyzerala v plnej parade :D a posledne kvietky opadli koncom januara, takze si 3 mesiace oddychla...no vyhnala vela korienkov a jeden listok a teraz aj stonku :D a neboj aj Ty sa dockas
henrieta3
05.05.10,12:29
Dievčatá posielam niečo z môjho mičurínstva?:D:D:D
Milka, vyzera to na dobre delenie, ale skoda, ze sa ti ruka triasla, nevidiet to dobre. Ked nechces mat rozmazane, podrz trosku spust, kym cvaknes.
Zdenka175
05.05.10,12:29
Ja mám takýto pelorik. Takto kvitol minulý rok
henrieta3
05.05.10,12:30
Dievčatá posielam niečo z môjho mičurínstva?:D:D:D
a priloz aj komentar, aj ja chcem rozmnozovat, to vo flasi, napr. ma zaujima
henrieta3
05.05.10,12:32
Prosim poradte mi,ktore z tychto orchidey mozem dat von na balkon:brassia,bealara,dendrobium nobile,phal. Balkon mam na vychod a na miesto kam ich chcem dat do 10.00 svieti slnko.
Vandu asi nie,lebo potrebuje viac slnka?
Tiez som si asi niektoru z nich dnes kupila, ale nedam ich von, lieta tam vselico, potom budem mat pracu z kynozenim hmyzu. A v Baumaxe nemali ani 1 lepiaci trojuholnik na musky, mam ich asi v muskattoch.
andersenka
05.05.10,12:34
chcem Vás poprosiť - chcem vedieť, či mi ide oncidko skutočne kvitnuť, alebo si to namýšlam......foto sa mi podarilo konečne priložiť - ale iba do albumu, tak prosím kuknite a napismenkujte ako som na tom.........
Bionda
05.05.10,12:35
Ja cymbidium dám von, mala som ho aj minulý rok a zjavne mu to len prospelo ( juhozápadná strana a pravidelné denné zalievanie)
andersenka
05.05.10,12:37
Ja mám takýto pelorik. Takto kvitol minulý rok
pelorik - to asi v akcii v tescu či lidli nekúpim, však? len niekde v klasickom kvetinárstve..
henrieta3
05.05.10,12:38
S touto orchideou som sa Vam raz uz chvalila ako krasne bez prestavky kvitne a nielenze pustila novu kvetnu stonku, este tlaci aj na povodnych stonkach nove kvietky :D velmi ma tesi
Prave som sa chcela opytat, ako to vyzera, lebo som odstrihla na 1 kvety, uz sa dlho vysilovala, ide jej listok, nech si oddychne a ma hore take cosi, ale mensie, ako mas na obrazku, tak par dni pockam a odstrihnem stonku, nech ma viac sil.
henrieta3
05.05.10,12:41
Tak tu je ukazka aky je rozdiel medzi klasickou phalou (1.obr.) a pelorikom :D
mozno mam tiez 1, dnes mi rozkvitla po mesiaci, musi mat isty pocet okv. listkov, odfotim, ked rozkvitne cela.
Zdenka175
05.05.10,12:43
Určitý čas som videla na koreňoch také biele bodky cez kvetináč. Ale len troška. Vyskytovalo sa to na spodku kvetináča. Úplne na spodku mám keramzit.
Rastie nový list,začala rásť kvetná stonka. Hovorím si všetko je OK.:D Ale trošku sa to zväčšilo, vybrala som z kvetináča a išlo ma poraziť. Hnili korene.:confused::confused:Polovičku koreňov som odstránila. Ja som z toho jeleň.na polievanie si dávam pozor?? Žeby to bolo od toho keramzitu. Ako som to biele stisla voda z toho vytryskovala.
kristinagabi
05.05.10,12:48
chcem Vás poprosiť - chcem vedieť, či mi ide oncidko skutočne kvitnuť, alebo si to namýšlam......foto sa mi podarilo konečne priložiť - ale iba do albumu, tak prosím kuknite a napismenkujte ako som na tom.........
Andersenka,neviem ci ti pomozem,ale mohla by si sa pozriet na moje obrazky v prispevkoch str692 - 6915 -tam mi rastie kvetna stonka
str.550 - 5500 - tam zase listy.
Ja tak vidim,ze to budes mat tiez list...
henrieta3
05.05.10,12:48
Tak toto su moje dnesne 3 eurove ulovky z Baumaxu, neviem, co to je, kto pomoze identifikovat. mali vsetko a v roznych cenach, chudatka, miniphaly celkom vususene, len biele. Ostatne aj mozno metrove. Dalo by sa vybrat, ako som uz pisala, nemali tie zlte lepenice, vlastne pre tie som tam isla.
henrieta3
05.05.10,13:01
Tak toto su moje dnesne 3 eurove ulovky z Baumaxu, neviem, co to je, kto pomoze identifikovat. mali vsetko a v roznych cenach, chudatka, miniphaly celkom vususene, len biele. Ostatne aj mozno metrove. Dalo by sa vybrat, ako som uz pisala, nemali tie zlte lepenice, vlastne pre tie som tam isla.
oprava-vysusene, nevzalo mi foto, skusim este raz
kristinagabi
05.05.10,13:04
Velmi pekne a za taku cenu..
Hlavne sa mi paci ta na druhom obrazku,velmi zvlastna.
henrieta3
05.05.10,13:33
Velmi pekne a za taku cenu..
Hlavne sa mi paci ta na druhom obrazku,velmi zvlastna.
Dakujem, nevies, ako sa volaju? Dam aj obycajne foto
lujza.j
05.05.10,15:14
Určitý čas som videla na koreňoch také biele bodky cez kvetináč. Ale len troška. Vyskytovalo sa to na spodku kvetináča. Úplne na spodku mám keramzit.
Rastie nový list,začala rásť kvetná stonka. Hovorím si všetko je OK.:D Ale trošku sa to zväčšilo, vybrala som z kvetináča a išlo ma poraziť. Hnili korene.:confused::confused:Polovičku koreňov som odstránila. Ja som z toho jeleň.na polievanie si dávam pozor?? Žeby to bolo od toho keramzitu. Ako som to biele stisla voda z toho vytryskovala.
ja keď som sa minulý rok rozhodla, že vyskúšam zasadiť phale iba do keramzitu tak som tak zasadila dve. jedna rastie ako divá-aj list, aj korene a dokonca sa niečo tlačí z "medzilistia", druhá je už v koši. aj ked snaha o záchranu bola veľkáááá. akú chybu som spravila netuším:confused::rolleyes:
Zdenka175
05.05.10,15:26
ja keď som sa minulý rok rozhodla, že vyskúšam zasadiť phale iba do keramzitu tak som tak zasadila dve. jedna rastie ako divá-aj list, aj korene a dokonca sa niečo tlačí z "medzilistia", druhá je už v koši. aj ked snaha o záchranu bola veľkáááá. akú chybu som spravila netuším:confused::rolleyes:
No ja dávam keramzit na spodok a potom ešte mix kôra..... Samotný keramzit nedávam. Všetko závisí od stavu rastlinky.:)
kristinagabi
05.05.10,15:50
Dakujem, nevies, ako sa volaju? Dam aj obycajne foto
Nieco podobne som nasla: Encyclia cochleata. Skus sa pozriet.
Ma-Ba
05.05.10,15:59
Prosim poradte mi,ktore z tychto orchidey mozem dat von na balkon:brassia,bealara,dendrobium nobile,phal. Balkon mam na vychod a na miesto kam ich chcem dat do 10.00 svieti slnko.
Vandu asi nie,lebo potrebuje viac slnka?
Von môžeš dať všetky, okrem dendrobium phal. Miesto by mohlo vyhovovať, ak nie prejaví sa to žltými listami.
janka51
05.05.10,16:01
Zajtra budú v Kauflande orchidky phali po 6,66€
Ma-Ba
05.05.10,16:07
ja keď som sa minulý rok rozhodla, že vyskúšam zasadiť phale iba do keramzitu tak som tak zasadila dve. jedna rastie ako divá-aj list, aj korene a dokonca sa niečo tlačí z "medzilistia", druhá je už v koši. aj ked snaha o záchranu bola veľkáááá. akú chybu som spravila netuším:confused::rolleyes:
Samotný keramzit určite nie je najvhodnejší - "substrát". Možno fotka skresľuje, ale zdá sa mi, že ten nový list má rôzne farby.
Kdesi som čítala, že okrem vody zachytáva aj živiny, ktoré potom nekontrolovateľne dodáva rastline a má sa hnojiť opatrne radšej menej ako viac. Možno metóda - pokus - omyl. Ak Ti dlhší čas orchidka pekne prežije, zakvitne, prežije zimu znova zakvitne možno sa bude dať hovoriť o dobrej skúsenosti. Ja mám jednu ako pokus v čistom coco-chips. Je v ňom možno viac ako dva roky. Pridám foto neskôr.
henrieta3
05.05.10,16:13
ja keď som sa minulý rok rozhodla, že vyskúšam zasadiť phale iba do keramzitu tak som tak zasadila dve. jedna rastie ako divá-aj list, aj korene a dokonca sa niečo tlačí z "medzilistia", druhá je už v koši. aj ked snaha o záchranu bola veľkáááá. akú chybu som spravila netuším:confused::rolleyes:
A preco ich sadite do keramzitu? Nikde som o tom necitala, ja ich v nom len zachranujem, ale sa ho nesmia dotknut, lebo udrzuje vlhkost.
henrieta3
05.05.10,16:16
Nieco podobne som nasla: Encyclia cochleata. Skus sa pozriet.
Dakujem, pozriem sa, budem hladat.
henrieta3
05.05.10,16:19
Milka, vyzera to na dobre delenie, ale skoda, ze sa ti ruka triasla, nevidiet to dobre. Ked nechces mat rozmazane, podrz trosku spust, kym cvaknes.
Milka, nenapisala si nam, ako si delila tie orchidky
henrieta3
05.05.10,16:24
pelorik - to asi v akcii v tescu či lidli nekúpim, však? len niekde v klasickom kvetinárstve..
Poprosim odbornicky na ten Pelorik, nemam ho aj ja? V albume, 2.riadok, 3.kvet, Klaudia, kupila som ho len s 2 kvetmi, ale uz mi kvitne opat, je velmi pekny, dakujem.
henrieta3
05.05.10,16:37
Dakujem, pozriem sa, budem hladat.
Ano, ta 1 je Encylia, 2. som este neodhalila, kvet je v tvare akokeby zvonceka. Inak, mali ich aj v beznej cene, ale boli pre mna velmi velke, vysoke.
lesslie
05.05.10,16:38
Poprosim odbornicky na ten Pelorik, nemam ho aj ja? V albume, 2.riadok, 3.kvet, Klaudia, kupila som ho len s 2 kvetmi, ale uz mi kvitne opat, je velmi pekny, dakujem.
sice nie som odbornicka na peloriky, no myslim, ze tvoja Klaudia nie je pelorik...pelorik nema zobacik, ma vnutorne lupienky spolu a vonkajsie do trojholnika...vyzara akoby bola stale polorozkvitnuta ... no mozno ti vacsie odbornicky napisu nieco ine...:)
Ma-Ba
05.05.10,16:49
henrieta - dievčence majú pravdu. Klaudia nie je pelorik, ale je pekná.
lujza.j
05.05.10,16:49
Samotný keramzit určite nie je najvhodnejší - "substrát". Možno fotka skresľuje, ale zdá sa mi, že ten nový list má rôzne farby.
Kdesi som čítala, že okrem vody zachytáva aj živiny, ktoré potom nekontrolovateľne dodáva rastline a má sa hnojiť opatrne radšej menej ako viac. Možno metóda - pokus - omyl. Ak Ti dlhší čas orchidka pekne prežije, zakvitne, prežije zimu znova zakvitne možno sa bude dať hovoriť o dobrej skúsenosti. Ja mám jednu ako pokus v čistom coco-chips. Je v ňom možno viac ako dva roky. Pridám foto neskôr.
ok, plne beriem tento názor;) bol to fakt len pokus, v čistom keramzite už nemám ani jeden kus, ale substrát taký mám zarobený, ale pomer asi 90% kôra, 10-5% keramzit. ak by som ju mala presádzať tak zvolím asi klasiku kôru.dobre si videla list je sfarbený, ale to som nikdy neriešila:confused: ešte stále nehojím stále nato zabudnem:(
kristinagabi
05.05.10,16:50
Ano, ta 1 je Encylia, 2. som este neodhalila, kvet je v tvare akokeby zvonceka. Inak, mali ich aj v beznej cene, ale boli pre mna velmi velke, vysoke.
Ta druha nie je Bealara?
Ma-Ba
05.05.10,16:51
Pokus - čistý coco-chips. Prvé dva obr. korene krásne prerástli chipsy. 3 obr. nové korene + kvetný stvol, 4 obr. celá rastlina- ťahá sa za svetlom.
Výhoda coco-chipsov - nemali by zhniť korene, rýchlejšie vysychá.
Nevýhoda - treba dodávať hnojivo.
Ale ešte lepší je miešaný s píniovou kôrou.
milka 60
05.05.10,16:51
Ahojte dievčatá, niečo k mojim namočeným odrezkom, tie odrezky su z orch. , ktoré odkvitli a odrezala som ich, aby im nebolo zima- bolo, to ešte v zime- postavila som ich na polystyrén, a zakryla pet fľašou, a ešte namočila som do stimulátora a v marci som pridala lignohumát
prepáčte moje fotenie ja to proste neviem


Pelorik je mutácia, pri ktorej sa mení počet vnútorných okvetných lístkov a pyskov
Ma-Ba
05.05.10,17:04
ok, plne beriem tento názor;) bol to fakt len pokus, v čistom keramzite už nemám ani jeden kus, ale substrát taký mám zarobený, ale pomer asi 90% kôra, 10-5% keramzit. ak by som ju mala presádzať tak zvolím asi klasiku kôru.dobre si videla list je sfarbený, ale to som nikdy neriešila:confused: ešte stále nehojím stále nato zabudnem:(

Možno som nepostrehla, ako dlho ho máš v keramzite? Neprirodzené sfarbenie listov niečo signalizuje. Možno teda práve nedostatok nejakej potrebnej živiny. Čisto môj laický názor.
Ešte k tomu substrátu- viacerí pestovatelia odporúčajú pridať aj drev. uhlie.
henrieta3
05.05.10,17:07
henrieta - dievčence majú pravdu. Klaudia nie je pelorik, ale je pekná.
Dakujem za odpoved, nevadi, opat som mudrejsia, snad sa niekedy podari aj pelorik, je velmi zaujimavy.
henrieta3
05.05.10,17:16
Ahojte dievčatá, niečo k mojim namočeným odrezkom, tie odrezky su z orch. , ktoré odkvitli a odrezala som ich, aby im nebolo zima- bolo, to ešte v zime- postavila som ich na polystyrén, a zakryla pet fľašou, a ešte namočila som do stimulátora a v marci som pridala lignohumát
prepáčte moje fotenie ja to proste neviem


Pelorik je mutácia, pri ktorej sa mení počet vnútorných okvetných lístkov a pyskov
Ja som nechcela kritizovat, len som dobre nevidela, rada sa poucim, skoda kazdej stonky, teraz ich zasadis?
Ma-Ba
05.05.10,17:19
Tiež som si myslela, že pelorik je niečo "viac", ale toto ma trošku vyliečilo. Zistila som, teda aspoň pri mojich orchidkách, že ak sa pelorik rozvinie je krajší.
Ma-Ba
05.05.10,17:28
chcem Vás poprosiť - chcem vedieť, či mi ide oncidko skutočne kvitnuť, alebo si to namýšlam......foto sa mi podarilo konečne priložiť - ale iba do albumu, tak prosím kuknite a napismenkujte ako som na tom.........
To foto je dosť nejasné na určenie. Dopriala by som Ti kvitnutie, ale kvetný výhon býva štíhlejší vychádza spomedzi listov a takmer hneď vidieť členenie púčikov. Aspoň na Cambriách je to tak. Toto sa mi zdá na nový výhon, vzhľadom na tvar a miesto kde rastie. Počkaj nech trošku povyrastie, alebo ak môžeš odfoť detail. Môžem sa mýliť a možno budeš mať radosť z kvetu, no uvidíme.
milka 60
05.05.10,17:35
To dendro nobile je taký dlhý proces a trvá od novembra, kedy som dostala jednu pahĺuzu vytrhnutú zo zeme bez koreňov ,ale mala 2 keiky s minykorienkamihttp://sklad.obrazku.cz/t383252_P8210001.JPG (http://sklad.obrazku.cz/obr383252_P8210001.JPG)
celú pahľuzu som dala do pet flaše , iba keiky boli volné , ale korienky boli v jogurtovom kelímku s machomhttp://sklad.obrazku.cz/t383264_dendronobile.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr383264_dendronobile.jpg) teraz som ich oddelila, lebo už mal korienkyhttp://sklad.obrazku.cz/t383267_mladdendr001.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr383267_mladdendr001.jpg)http://sklad.obrazku.cz/t383268_mladdendr003.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr383268_mladdendr003.jpg) sú zasadené v malinkých kelinkoch
Ma-Ba
05.05.10,17:37
Dievčatá posielam niečo z môjho mičurínstva?:D:D:D
milka - pekný úspech. Zaujímalo by ma či výhonkom nevadí, keď sa vyberú z toho prostredia, v ktorom takto pekne vyhnali a či pokračujú v raste./myslím na tie kvetné stvoly/
lujza.j
05.05.10,17:39
Možno som nepostrehla, ako dlho ho máš v keramzite? Neprirodzené sfarbenie listov niečo signalizuje. Možno teda práve nedostatok nejakej potrebnej živiny. Čisto môj laický názor.
Ešte k tomu substrátu- viacerí pestovatelia odporúčajú pridať aj drev. uhlie.
v keramzite je asi od 09/2009, o drevenom uhlí som už tiež čítala, ale vždy ho zabudnem kúpit.mimotemyidem na pumpu tam ho kúpim. odporúčajú pomer 5-10% zo substrátu. tiež odporúčajú aj keramzit pre dobré prevzdušnenie v pomere 10-20%, preto som vlastne skúšala zasadit do keramzitu, že substrát bude fajnový prevzdušnený;)
milka 60
05.05.10,17:39
Ja som nechcela kritizovat, len som dobre nevidela, rada sa poucim, skoda kazdej stonky, teraz ich zasadis?
heňa nie je to kritika,ale ja to proste neviem, neviem spraviť dobru fotku:D:D
divokova
05.05.10,17:44
pelorik - to asi v akcii v tescu či lidli nekúpim, však? len niekde v klasickom kvetinárstve..

andersenka mne ho dcera kúpila v kauflande:)
jajax
05.05.10,18:01
andersenka tiez myslim ze kupa peloriku je len o nahode.ja som ho tiez dlhsie zhanala a vidis:---:D
lujza.j
05.05.10,18:27
v tescu by mali mat orchidky ale ne viem aké druhy a neviem presne od kedy:confused: počula som to rádiu, že dvojstonkové aj s ker. kochlom za 7,99e alebo 8,99e asi ku dňu matiek:);)
henrieta3
05.05.10,18:30
andersenka mne ho dcera kúpila v kauflande:)
Ja nedam dopustit na baumax, ked sa tam dobre poprehrabavas, vselico sa da najst.
lujza.j
05.05.10,18:31
To dendro nobile je taký dlhý proces a trvá od novembra, kedy som dostala jednu pahĺuzu vytrhnutú zo zeme bez koreňov ,ale mala 2 keiky s minykorienkamihttp://sklad.obrazku.cz/t383252_P8210001.JPG (http://sklad.obrazku.cz/obr383252_P8210001.JPG)
celú pahľuzu som dala do pet flaše , iba keiky boli volné , ale korienky boli v jogurtovom kelímku s machomhttp://sklad.obrazku.cz/t383264_dendronobile.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr383264_dendronobile.jpg) teraz som ich oddelila, lebo už mal korienkyhttp://sklad.obrazku.cz/t383267_mladdendr001.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr383267_mladdendr001.jpg)http://sklad.obrazku.cz/t383268_mladdendr003.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr383268_mladdendr003.jpg) sú zasadené v malinkých kelinkoch
milka ty sa nezdáš:eek::) šikulka - fakt "mičurinka":);)
henrieta3
05.05.10,18:33
heňa nie je to kritika,ale ja to proste neviem, neviem spraviť dobru fotku:D:D
urobis, coby nie, ked cvaknes viackrat, 1 sa podari, ja odfotim aj 10x, hodim do pocitaca, az tu je vidiet, ci nieje rozmazana, ked ju zvacsis
henrieta3
05.05.10,18:36
milka ty sa nezdáš:eek::) šikulka - fakt "mičurinka":);)
si sikovna, mne takto odislo viac peknych kuskov, asi nemam tu trpezlivost, stale sa v nich rypem, pozorujem...
milka 60
05.05.10,19:40
milka - pekný úspech. Zaujímalo by ma či výhonkom nevadí, keď sa vyberú z toho prostredia, v ktorom takto pekne vyhnali a či pokračujú v raste./myslím na tie kvetné stvoly/
Majka , myslíš tie namočené? ja som ich vrátila naspäť do vody, ešte nemajú korienky,nech sú tam uvidíme čo bude dalej
Ma-Ba
05.05.10,20:48
Áno, myslela som tie namočené. Pýtam sa preto, lebo mne po otvorení skleneného pohára stonka začala hniť. A ešte mám otázku aký význam má lignohumát.
sayly
06.05.10,04:22
chcem Vás poprosiť - chcem vedieť, či mi ide oncidko skutočne kvitnuť, alebo si to namýšlam......foto sa mi podarilo konečne priložiť - ale iba do albumu, tak prosím kuknite a napismenkujte ako som na tom.........


myslím, že to je kvetná stonka, ale ešte treba počkať, jeden lístok to určite nie je, keď tak celá pahľuza a pri takéto veľkosti by pahľuza bola plochá a koniec by sa už začal deliť na listy
andersenka
06.05.10,05:38
v tescu by mali mat orchidky ale ne viem aké druhy a neviem presne od kedy:confused: počula som to rádiu, že dvojstonkové aj s ker. kochlom za 7,99e alebo 8,99e asi ku dňu matiek:);)
áno, v tescu boli po 8,99 v keramickom kochli, dvojstonkové, niektoré však už iba s jednou stonkou..........bola odstrihnutá ta jedna už... :(
milka 60
06.05.10,05:40
Áno, myslela som tie namočené. Pýtam sa preto, lebo mne po otvorení skleneného pohára stonka začala hniť. A ešte mám otázku aký význam má lignohumát.
Neviem je to skúška , niekde som to našla,
môžem tvrdiť, že otváram často, vlastne je to pod pet flašou a tá nedolieha, takže vetrá
Ma-Ba
06.05.10,06:37
Ďakujem. Ak sa podarí bude to zaujímavé.
divokova
06.05.10,08:22
Neviem je to skúška , niekde som to našla,
môžem tvrdiť, že otváram často, vlastne je to pod pet flašou a tá nedolieha, takže vetrá

milka,chcela by som vedieť,ktorý druh lignohumátu(tekutý,či práškový).Tvoja metóda ma zaujala,skúsim tiež;)
zena
06.05.10,08:32
Moj novy prirastok :D velmi sa z nej tesim, len sa chcem s Vami poradit, kedze jej vyrasta stonka rovno zo srdiecka nie je to nejaka chyba? ako potom budu rast listky? Mali ste uz takuto?
kristinagabi
06.05.10,09:24
V sobotu konecne som si kupila dendrobium nobile. Bola pekna a dnes mi uz vyzera takto:(. Poliala som ju uz dvakrat,lebo som citala,ze ked kvitne tak treba viac polievat. Dala som ju do okna. V com moze byt chyba?
Ma este vela pukov a ma dve nove vyhonky. Je zasadena do kory,aspon na povrchu to ma. Trosku som sa hrabala v crepniku,ale nevidim nic zvlastne.
lusielaL
06.05.10,09:26
Zena,je krasna.Niekto Ti urcite napise konkretnejsie,ale ja myslim ze rastlina si pomoze a mozno si vytvori dalsiu rastlinu,aby mohla pokracovat v raste.
henrieta3
06.05.10,09:29
V sobotu konecne som si kupila dendrobium nobile. Bola pekna a dnes mi uz vyzera takto:(. Poliala som ju uz dvakrat,lebo som citala,ze ked kvitne tak treba viac polievat. Dala som ju do okna. V com moze byt chyba?
Ma este vela pukov a ma dve nove vyhonky. Je zasadena do kory,aspon na povrchu to ma. Trosku som sa hrabala v crepniku,ale nevidim nic zvlastne.
Moja laicka rada je-opatrne pozriet, co je vnutri, ci ma nejake korene a presadit, ale neposluchni, kym ti niekto iny neporadi, to robim ja, ked sa neico podobne stane.
henrieta3
06.05.10,09:39
Vcera som si kupila 2 nove kusky, foto tu uz bolo, 1 encylia, co si myslite, mam tiez urobit tie bocne dierky na kvetinac? poriadne som ich osprchovala, ale dnu som nesla, vyzera to tam ok, maju korene, alebo netreba? Udajne ma rada slnko a vodu.
henrieta3
06.05.10,10:09
Vcera som si kupila 2 nove kusky, foto tu uz bolo, 1 encylia, co si myslite, mam tiez urobit tie bocne dierky na kvetinac? poriadne som ich osprchovala, ale dnu som nesla, vyzera to tam ok, maju korene, alebo netreba? Udajne ma rada slnko a vodu.
Nedalo mi to, zacala som sa rypat v tom substrate, no a z tej bielej som vybrala stonozku /nepislala, ani nespievala/, takze ich asi musim presadit, nemam taky, len koru, je to v jemnejsom pomiesanom, tak to asi dam do mikrovlnky, bolo to tam riadne natlacene. Neporadi niekto? Este som to nevybrala celkom, mam to presadit? Dakujem.
milka 60
06.05.10,12:47
milka,chcela by som vedieť,ktorý druh lignohumátu(tekutý,či práškový).Tvoja metóda ma zaujala,skúsim tiež;)
Lignohumát som dala tekutý , ale iba K V A P K U !!!!!! naozaj
henrieta3
06.05.10,12:48
Nedalo mi to, zacala som sa rypat v tom substrate, no a z tej bielej som vybrala stonozku /nepislala, ani nespievala/, takze ich asi musim presadit, nemam taky, len koru, je to v jemnejsom pomiesanom, tak to asi dam do mikrovlnky, bolo to tam riadne natlacene. Neporadi niekto? Este som to nevybrala celkom, mam to presadit? Dakujem.
Presadene, vycistene, dobre som urobila, korene boli uz makka, lebo 1 bola sucha, 2.preliata
a koncim, uz ma tieto krasky vycerpavaju, idem sa riadit podla teorie, cim menej starostlivosti, tym lepsie.
milka 60
06.05.10,12:51
Moj novy prirastok :D velmi sa z nej tesim, len sa chcem s Vami poradit, kedze jej vyrasta stonka rovno zo srdiecka nie je to nejaka chyba? ako potom budu rast listky? Mali ste uz takuto?
Gratulujem, - budeš mať aj keiku, niekto hovorí, že to nevadí, kedrastie zo srdiečka:):)
divokova
06.05.10,14:03
Bola som v Tescu a aspoň jednu orchideu som si musela kúpiť i keď mali viac takých,čo by sa mi páčili (mali aj pelorik).Zdalo sa mi už v predajni,že sú v črepníku už dve rastliny a doma sa mi to potvrdilo.Pridávam foto,dúfam,že to bude vidieť.
Ma-Ba
06.05.10,14:26
V sobotu konecne som si kupila dendrobium nobile. Bola pekna a dnes mi uz vyzera takto:(. Poliala som ju uz dvakrat,lebo som citala,ze ked kvitne tak treba viac polievat. Dala som ju do okna. V com moze byt chyba?
Ma este vela pukov a ma dve nove vyhonky. Je zasadena do kory,aspon na povrchu to ma. Trosku som sa hrabala v crepniku,ale nevidim nic zvlastne.
Možno len odkvitá.
Ma-Ba
06.05.10,14:30
Moj novy prirastok :D velmi sa z nej tesim, len sa chcem s Vami poradit, kedze jej vyrasta stonka rovno zo srdiecka nie je to nejaka chyba? ako potom budu rast listky? Mali ste uz takuto?
zena - chyba to nie je, ale nie je to ani ideálne. Zakvitne normálne, ale aby prežila musí vyhnať rastlinku zboku, pravdepodobne až po odkvitnutí. Videla som aj to, že lístky si našli cestu von okolo stonky. Čo urobí to sa už rozhodne ona sama. Inak je krásna, mám ju tiež a je to jedna z najkrajších farieb aspoň pre mňa.
kristinagabi
06.05.10,15:41
Možno len odkvitá.
Budem ju pozorovat. Len to bolo zvlastne,ze naraz tak zvadli vsetky kvety. Dendrobium tak odkvita?
Tesima ma,ze puciky este neopadli...
zena
06.05.10,16:38
zena - chyba to nie je, ale nie je to ani ideálne. Zakvitne normálne, ale aby prežila musí vyhnať rastlinku zboku, pravdepodobne až po odkvitnutí. Videla som aj to, že lístky si našli cestu von okolo stonky. Čo urobí to sa už rozhodne ona sama. Inak je krásna, mám ju tiež a je to jedna z najkrajších farieb aspoň pre mňa.
Dakujem aj mne sa velmi paci, som z nej uplne natesena. Taku som vzdy chcela, este ostro zltu nemam a az potom budem spokojna :) zasa na chvilku :) :) :)
Silvernola
06.05.10,16:56
V sobotu konecne som si kupila dendrobium nobile. Bola pekna a dnes mi uz vyzera takto:(. Poliala som ju uz dvakrat,lebo som citala,ze ked kvitne tak treba viac polievat. Dala som ju do okna. V com moze byt chyba?
Ma este vela pukov a ma dve nove vyhonky. Je zasadena do kory,aspon na povrchu to ma. Trosku som sa hrabala v crepniku,ale nevidim nic zvlastne.
To isté som zažila aj ja. Potom som ju VÝDATNE poliala a to pomohlo!
henrieta3
06.05.10,16:58
Bola som v Tescu a aspoň jednu orchideu som si musela kúpiť i keď mali viac takých,čo by sa mi páčili (mali aj pelorik).Zdalo sa mi už v predajni,že sú v črepníku už dve rastliny a doma sa mi to potvrdilo.Pridávam foto,dúfam,že to bude vidieť.
Je pekna, radsej dnes pre istotu do tesca ani nevkrocim, uz musim riesit 2.okno. Ale asi ich premiestnim na lepsie slnko, vidim, ze maju rady sl. luce.
lesslie
06.05.10,17:06
Tiež som si myslela, že pelorik je niečo "viac", ale toto ma trošku vyliečilo. Zistila som, teda aspoň pri mojich orchidkách, že ak sa pelorik rozvinie je krajší.
to je ta ista orchidka? len na tej druhej fotke rozvinuty pelorik?? ako sa da dosiahnut aby sa kvety otvorili?
lesslie
06.05.10,17:16
Budem ju pozorovat. Len to bolo zvlastne,ze naraz tak zvadli vsetky kvety. Dendrobium tak odkvita?
Tesima ma,ze puciky este neopadli...
ja mam to iste dendrobium a mne odkvita postupne tak ako zakvitala...nepreliala si ju az prilis??
lesslie
06.05.10,17:21
To isté som zažila aj ja. Potom som ju VÝDATNE poliala a to pomohlo!
naozaj?? to som nevedela...tak potom aspon budem aj ja vediet v takejto situacii co robit :D
kristinagabi
06.05.10,18:15
ja mam to iste dendrobium a mne odkvita postupne tak ako zakvitala...nepreliala si ju az prilis??
V sobotu som ju kupovala,bola v aute asi tri hodiny,kde bolo teplo. Na druhy den som ju trosku poliala(v nedelu) a dneska. Uz o dva dni mala take zvadnute kvety. Este som zabudla,ze mala aj tri zlte listy. Nemoze to byt od toho,ze som ju dala do okna(vychodneho) a slnko dost svietilo cely tyzden...? V obchode,alebo prenose velmi nemala slnko. Nechcela som ju presadzat,lebo teraz "kvitne".
kristinagabi
06.05.10,18:21
To isté som zažila aj ja. Potom som ju VÝDATNE poliala a to pomohlo!
Fakt to pomohlo? Aj ty si mala take zvadnute kvety? Nechcela by som o nu prist.
Silvernola
06.05.10,19:02
Fakt to pomohlo? Aj ty si mala take zvadnute kvety? Nechcela by som o nu prist.
Áno, na druhý deň doma sa kvietky pekne-krásne porúčali. Po výdatnej zálievke (výdatnej oproti phale) sa prebrali (aj keď to už nebolo na 100% ono - furt lepšie ako ništ)
Zuzana 80
06.05.10,20:15
Máte velmi prekrásnu orchideu ale chcem sa spýtať ako tam vkladáte tie fotky pomožete mi dakujem
henrieta3
07.05.10,04:42
V sobotu som ju kupovala,bola v aute asi tri hodiny,kde bolo teplo. Na druhy den som ju trosku poliala(v nedelu) a dneska. Uz o dva dni mala take zvadnute kvety. Este som zabudla,ze mala aj tri zlte listy. Nemoze to byt od toho,ze som ju dala do okna(vychodneho) a slnko dost svietilo cely tyzden...? V obchode,alebo prenose velmi nemala slnko. Nechcela som ju presadzat,lebo teraz "kvitne".
Podla mna novokupene maju rady slnko, ja ich vzdy dam na slnko, a nemas nieco vnutri? Ja som vcera nasla vselico.
henrieta3
07.05.10,04:44
Máte velmi prekrásnu orchideu ale chcem sa spýtať ako tam vkladáte tie fotky pomožete mi dakujem
Zuzka, najdi citujem, tam mas odpoved, mozes napisat par slov a hore znacku spinky, vyhladas, prilozis a odosles
henrieta3
07.05.10,04:46
Prosim o radu odbornicky, prilozim foto, osprav. sa, uz musim nabit baterie, ale je to vidiet, su to nove vyhonky na odkvitnutej stonke? Vyzera to takto? Lebo ak nie, odstrihnem ich, velmi dlho kvitla, nech sa posilni, dakujem
henrieta3
07.05.10,04:47
Prosim o radu odbornicky, prilozim foto, osprav. sa, uz musim nabit baterie, ale je to vidiet, su to nove vyhonky na odkvitnutej stonke? Vyzera to takto? Lebo ak nie, odstrihnem ich, velmi dlho kvitla, nech sa posilni, dakujem
tu je to
Ma-Ba
07.05.10,06:34
to je ta ista orchidka? len na tej druhej fotke rozvinuty pelorik?? ako sa da dosiahnut aby sa kvety otvorili?
Je to tá istá orchidka, ale ako sa to dá dosiahnuť to neviem, je to ďalšia zvláštnosť, ktorú by možno vedeli vysvetliť tí, ktorí sa zaoberajú množením a krížením orchideí.
Ma-Ba
07.05.10,06:41
V sobotu som ju kupovala,bola v aute asi tri hodiny,kde bolo teplo. Na druhy den som ju trosku poliala(v nedelu) a dneska. Uz o dva dni mala take zvadnute kvety. Este som zabudla,ze mala aj tri zlte listy. Nemoze to byt od toho,ze som ju dala do okna(vychodneho) a slnko dost svietilo cely tyzden...? V obchode,alebo prenose velmi nemala slnko. Nechcela som ju presadzat,lebo teraz "kvitne".
No v sobotu bolo dosť teplo, takže toto možno situáciu vysvetľuje. Kvety sú dosť citlivé a 3 hodiny v aute je dosť, zdá sa že sa "uvarili". Teraz keď som si obr. znovu pozrela, dovolím si tvrdiť, že je to na 90 % tak.Ja by som zvädnuté kvety odstránila a dala na svetlé, nie príliš teplé miesto, hoci v týchto dňoch môže byť na okne kdekoľvek. Teda neviem či všade ale u nás prší takmer celý týždeň.

henrieta - to uvidíš sama. Ak sa púčik zväčšuje každý deň, nechala by som ju. Ak nie urobila by som tak ako píšeš.
henrieta3
07.05.10,06:59
No v sobotu bolo dosť teplo, takže toto možno situáciu vysvetľuje. Kvety sú dosť citlivé a 3 hodiny v aute je dosť, zdá sa že sa "uvarili". Teraz keď som si obr. znovu pozrela, dovolím si tvrdiť, že je to na 90 % tak.Ja by som zvädnuté kvety odstránila a dala na svetlé, nie príliš teplé miesto, hoci v týchto dňoch môže byť na okne kdekoľvek. Teda neviem či všade ale u nás prší takmer celý týždeň.

henrieta - to uvidíš sama. Ak sa púčik zväčšuje každý deň, nechala by som ju. Ak nie urobila by som tak ako píšeš.
Nezv. sa kazdy den, zblizka to skor vyzera ako suche, len som jej chcela dat sancu. Ale rastie novy listok, pockam dozajtra a odstrihnem, dakujem.
andersenka
07.05.10,07:06
dnes som v tescu bola rano na nákup, mali vyložené aj dalšie orchidky - iné ktoré v stredu nemali. Páčili sa mi tam dve - bielo-ružová a jedna tak krásne fialová s troškou bielej, len už mali len po jednej stonke a zdali sa mi také akoby chceli už aj odkvitať :( a dať 9€ sa mi za také zdalo veľa........
andersenka
07.05.10,07:11
chcela som sa s vami podeliť o to akým som v stredu neodolala, ale stále mi nechce pridavať foto...........načítava to a nič :(

No pokeci foto som bez problémov pridala, na facebooku tiež problémy a tuná na porade - nemožné :(
henrieta3
07.05.10,07:15
chcela som sa s vami podeliť o to akým som v stredu neodolala, ale stále mi nechce pridavať foto...........načítava to a nič :(

No pokeci foto som bez problémov pridala, na facebooku tiež problémy a tuná na porade - nemožné :(
to je skoda, kde si nakupovala?
andersenka
07.05.10,07:21
to je skoda, kde si nakupovala?
v tescu som nakupovala........ takže budem sa kochať vašimi fotečkami aspoň a čítať rady..
henrieta3
07.05.10,07:30
v tescu som nakupovala........ takže budem sa kochať vašimi fotečkami aspoň a čítať rady..
Pojdem sa predsa len pozriet do nasho, v ramci nakupu, aj ked uz nekupim, uvidim, pokocham sa tam a vasimi fotkami.
divokova
07.05.10,08:51
Je to tá istá orchidka, ale ako sa to dá dosiahnuť to neviem, je to ďalšia zvláštnosť, ktorú by možno vedeli vysvetliť tí, ktorí sa zaoberajú množením a krížením orchideí.

ja mám tiež pelorik,ktorý na jednej kvetnej stonke kvitne uzavretý a na novšej stonke má zatiaľ jeden kvietok ale rozvinutý(fotky č.17 a 21)
ludmila12
07.05.10,09:06
andersenka skús tie fotky zmenšiť a tak pridať malo by ti to zobrať
henrieta3
07.05.10,09:08
ja mám tiež pelorik,ktorý na jednej kvetnej stonke kvitne uzavretý a na novšej stonke má zatiaľ jeden kvietok ale rozvinutý(fotky č.17 a 21)
na obr. 17 ho mas rozvinuty, ako to teda rozoznate? dost sa o nich da vyguglit, nechcem to sem davat, pozrite si
divokova
07.05.10,09:24
na obr. 17 ho mas rozvinuty, ako to teda rozoznate? dost sa o nich da vyguglit, nechcem to sem davat, pozrite si

ja mám zatiaľ istotu,že je to z jednej rastliny,lebo kvitnú stále obe stonky
infinityfx21
07.05.10,10:18
Že akcia na phaly v Nr v Mlynoch,cena 17,99€.:mad::mad::mad:Skoro som okoktavela.Niektorí obchodníci už nevedia čo si majú za to pýtať.To v Baumaxe by som mala aj tri za tie peniaze.
babi2
07.05.10,10:44
Že akcia na phaly v Nr v Mlynoch,cena 17,99€.:mad::mad::mad:Skoro som okoktavela.Niektorí obchodníci už nevedia čo si majú za to pýtať.To v Baumaxe by som mala aj tri za tie peniaze.
U Kullu majú teraz za 5,99 €, už mám zase dve nové:)
milka 60
07.05.10,10:49
moje zatieľ 3 kvitnúce, ostatné sú čakajúce
milka 60
07.05.10,10:57
môj pelorik
andersenka
07.05.10,11:12
andersenka skús tie fotky zmenšiť a tak pridať malo by ti to zobrať
no aj som zmenšila a nič :o(
Ja mam vôbec problém sa sem aj prihlásiť........ zoberie meno prihlasovacie, heslo. Napíše že som prihlásená a bác - vlastne ani nie som....
Premyslam, že po práci pôjdem ešte do toho tesca kuknúť......dve mi tam padli do oka a "nedaju mi spávať"........ak budu predané - tak aj tak dobre, ak nie, poteším sa keď už tá výplata dnes prišla na účet :)
andika5
07.05.10,12:21
ahoj mam problem,kupila som si orchideu bola premocena tak som ju nepolievala asi 2 tyzne,tak som si vsimla ze okolo nej lietali musky, potom som ju poliala lebo mala makke listy,a teraz mi zozltli spodne listy :mee: kvety ma pekne ale neviem ci by som ju nemala presadit a pozriet sa na korene ci nahodou nehniju len neviem ci mozem presadzat ked kvitne,dakujem za radu
andersenka
07.05.10,12:34
zena - chyba to nie je, ale nie je to ani ideálne. Zakvitne normálne, ale aby prežila musí vyhnať rastlinku zboku, pravdepodobne až po odkvitnutí. Videla som aj to, že lístky si našli cestu von okolo stonky. Čo urobí to sa už rozhodne ona sama. Inak je krásna, mám ju tiež a je to jedna z najkrajších farieb aspoň pre mňa.


Ja so si dnes kúpila orchidku a až v práci som si všimla, že tak ako "zene" aj ja mam vyrastenú stonku zo stredu- srdiečka, je dokonca hrubšia,pevnejšia ako vyrastená z boku. A tiež na nej ide už list, ale vyšie ako "zene" (asi v 2/3 stonky) - to znamená že sa keika vytvára?
Čo s ňou teda robiť po odkvitnutí?Ďakujem ti za odpoveď, foto by som pridala, avšak mam problemy s tým nechce mi to vôbec načítavať :( :mee:
Jej farba je - mne to teda aspoň pripomína ako keď sa do šlahačky dá šťava z čučoriedok a zmieša sa to.....:o
andersenka
07.05.10,12:36
Moj novy prirastok :D velmi sa z nej tesim, len sa chcem s Vami poradit, kedze jej vyrasta stonka rovno zo srdiecka nie je to nejaka chyba? ako potom budu rast listky? Mali ste uz takuto?
mam obdobný prípad ako ty.........
henrieta3
07.05.10,12:46
moje zatieľ 3 kvitnúce, ostatné sú čakajúce
Pekne, aj s tym pozadim, Milka, tu 3. nam ukaz spredu.
henrieta3
07.05.10,12:49
ahoj mam problem,kupila som si orchideu bola premocena tak som ju nepolievala asi 2 tyzne,tak som si vsimla ze okolo nej lietali musky, potom som ju poliala lebo mala makke listy,a teraz mi zozltli spodne listy :mee: kvety ma pekne ale neviem ci by som ju nemala presadit a pozriet sa na korene ci nahodou nehniju len neviem ci mozem presadzat ked kvitne,dakujem za radu
Ja ked je podozriva, presadim,urob to opatrne, vcera som dezinfikovala v mikrovlnke, nasla som aj stonozku, 2 hodiny som sa s nimi babrala.
henrieta3
07.05.10,12:51
Že akcia na phaly v Nr v Mlynoch,cena 17,99€.:mad::mad::mad:Skoro som okoktavela.Niektorí obchodníci už nevedia čo si majú za to pýtať.To v Baumaxe by som mala aj tri za tie peniaze.
V nasom tescu za 8,99, ale v takom biednom stave, ako dostanem v Baumaxe po 3 eura, aj som sa ich spytala, ci to niekto kupi, ze nie, mali len velke phaly, 1 bola trosku zvlastna bodkovana, ale za taku cenu a nemali uz tiez 2 stonky niektore, asi z nich robili kytice do krabiciek, sikovni su.
lujza.j
07.05.10,15:10
....jedna z mojich neúnavných:) na konci už nahadzuje puky asi tretí krát a ešte aj spiace očko sa aktivuje:)
lujza.j
07.05.10,15:18
neviem či si pamätáte na moju keiku rastúcu na polo-uschnutej stonke, ktorú som nakoniec odstrihla z orchidky, lebo sa nej vyhodila ešte nejaká hniloba-plieseň alebo iná gebuzina:(. tak ako si nažíva vo váze tak sa predsa len rozhodla, že budú aj korienky zatiaľ sa tlačia 4ks :) či sa dopracujem až do fáze sadenia tak to je otázne, ale som trpezlivá, to je pri týchto kvetoch dôležíté, ale to vieme všetky;)
lujza.j
07.05.10,15:22
.....ešte jedna neúnavná:) stále nahadzuje na konci puky už je ako hroznový strapec:):)
lujza.j
07.05.10,16:43
....toto je vlastne "mama" od tej odstrihnutej keiky čo je vo váze, druhý keik čo na nej zostal, ženie korienok, zatiaľ iba jeden:( ale ide kvitnút:):(:eek:
Ma-Ba
07.05.10,16:51
Ja so si dnes kúpila orchidku a až v práci som si všimla, že tak ako "zene" aj ja mam vyrastenú stonku zo stredu- srdiečka, je dokonca hrubšia,pevnejšia ako vyrastená z boku. A tiež na nej ide už list, ale vyšie ako "zene" (asi v 2/3 stonky) - to znamená že sa keika vytvára?
Čo s ňou teda robiť po odkvitnutí?Ďakujem ti za odpoveď, foto by som pridala, avšak mam problemy s tým nechce mi to vôbec načítavať :( :mee:
Jej farba je - mne to teda aspoň pripomína ako keď sa do šlahačky dá šťava z čučoriedok a zmieša sa to.....:o
Je to takéto "čudo"?
Ma-Ba
07.05.10,16:53
....toto je vlastne "mama" od tej odstrihnutej keiky čo je vo váze, druhý keik čo na nej zostal, ženie korienok, zatiaľ iba jeden:( ale ide kvitnút:):(:eek:
Pekné. Toto poteší každého.
Ma-Ba
07.05.10,16:56
Dnes som chcela odstrihnúť stonku a prekvapenie:eek:
Ma-Ba
07.05.10,16:59
Jedna z tých, ktoré sú v obchodoch zriedkavo, aspoň u nás.
kristinagabi
07.05.10,17:02
No v sobotu bolo dosť teplo, takže toto možno situáciu vysvetľuje. Kvety sú dosť citlivé a 3 hodiny v aute je dosť, zdá sa že sa "uvarili". Teraz keď som si obr. znovu pozrela, dovolím si tvrdiť, že je to na 90 % tak.Ja by som zvädnuté kvety odstránila a dala na svetlé, nie príliš teplé miesto, hoci v týchto dňoch môže byť na okne kdekoľvek. Teda neviem či všade ale u nás prší takmer celý týždeň.

henrieta - to uvidíš sama. Ak sa púčik zväčšuje každý deň, nechala by som ju. Ak nie urobila by som tak ako píšeš.

Odstranila som kvety,ostatne puciky ako keby sa zacali zvacsovat. Poliat ju uz nepolejem,podla mna to stacilo. Mam ju na okne,sem-tam vykukne slniecko,ale nic silne.
Dakujem za radu.
henrieta3
07.05.10,17:05
Dnes som chcela odstrihnúť stonku a prekvapenie:eek:
aj ja sa chystam, mam este pockat?
jajax
07.05.10,17:08
Jedna z tých, ktoré sú v obchodoch zriedkavo, aspoň u nás.
ked som kupovala pelorik tak tam mali aj tuto.ale musela som sa rozhodnut len pre jednu(trpezlivost mojho muza ma tiez hranice:D:D:D).a u toho pelorika rozhodlo to zvlastne sfarbenie.skoda ze na fotkach to nie je dobre vidiet.
Ma-Ba
07.05.10,17:14
aj ja sa chystam, mam este pockat?
Začala som ich dobre polievať, lepšie povedané namáčať, sú prvýkrát na juhozápadnom okne a začali tlačiť "ako bláznivé".
Tak neviem, skús dobre poliať, riadne namočiť a počkaj.
henrieta3
07.05.10,17:16
Začala som ich dobre polievať, lepšie povedané namáčať, sú prvýkrát na juhozápadnom okne a začali tlačiť "ako bláznivé".
Tak neviem, skús dobre poliať, riadne namočiť a počkaj.
Aj ja som zistila, ze maju rady slnko, asi zmenim okno
milka 60
07.05.10,19:13
Jedna z tých, ktoré sú v obchodoch zriedkavo, aspoň u nás.
Tá je krááááááásna:)
milka 60
07.05.10,19:16
Pekne, aj s tym pozadim, Milka, tu 3. nam ukaz spredu.
odfotím, keď úplne rozkvitne
aninocka
07.05.10,19:50
tara464
08.05.10,05:53
Dnes som chcela odstrihnúť stonku a prekvapenie:eek:
tak ako je na tej prvej fotke,mojmu kamaratovi prave tek vyrasta keika
Ma-Ba
08.05.10,06:09
Tak to by bolo super. Uvidíme.
lusielaL
08.05.10,07:47
Rozkvitaju dalsie dve a ta hneda ma len dva kvietky,je este slabucka,ale zdrava.
lujza.j
08.05.10,08:38
na moje prekvapenie, phal po hnilobe srdiečka okrem toho, že vyhnal novú rastlinku a má len "dva dospelé listy" ide ešte aj kvitnút, teda zatiaľ. hnulobu som vystrihala tak, že mi vlastne zostali dva listy a "zdravé" srdiečko teda bez hniloby, tam som v očakávaní či sa niečo neudeje,či nevyrastú nové rastlinky. videla som to na inej stránke, ale pri delení phalov.:):)
lujza.j
08.05.10,08:41
...a ešte moja jediná mini sa konečne po mesiaci prebrala:) nový lístok a korienčok. samozrejme že je po zakúpení presadená z tej "katastrofy" :(:(v ktorej bola zasadená;)
rozborova
08.05.10,12:06
...a ešte moja jediná mini sa konečne po mesiaci prebrala:) nový lístok a korienčok. samozrejme že je po zakúpení presadená z tej "katastrofy" :(:(v ktorej bola zasadená;)
Tiež som od dcéry teraz dostala mini orchideu a bola tak preliata,že z nej doslova tiekla voda,tak som ju presadila a budem čakať,ako zareaguje.
rozborova
08.05.10,12:08
Rozkvitaju dalsie dve a ta hneda ma len dva kvietky,je este slabucka,ale zdrava.
Sú nádherné,nech Ťa dlho tešia.
lusielaL
08.05.10,12:14
Sú nádherné,nech Ťa dlho tešia.
Dakujem pekne.Obzeram denne kazdy puk.
rozborova
08.05.10,17:40
Dakujem pekne.Obzeram denne kazdy puk.
Ja tiež svoje šmírujem skoro každý deň,kde sa čo zväčšilo atď..
VieraPopluharova
08.05.10,18:33
Ahojte,

dlhsie som nic neukazala, takze oznamujem, ze i mne rozkvitla plejonka, posadila som ju vonku na zahhrade a uz sa jej tlaci i dalsi puk,a este jedna kraska i ked len vo vaze, tu som dostala od manzela k x-temu vyrociu svadby.No a dnes som sa trosku i potrapila s mojimi ostatnymi orchidejkami, nakolko som pri mnozsrve prace ich trosku zanedbala a skro som si zlikvidovala jedno oncidium, dufam, ze sa mi ho podari zachrániť, skratka nevsimla som si a preliala som ho , takze drzte mi palce.:D
henrieta3
09.05.10,05:17
Ahojte,

dlhsie som nic neukazala, takze oznamujem, ze i mne rozkvitla plejonka, posadila som ju vonku na zahhrade a uz sa jej tlaci i dalsi puk,a este jedna kraska i ked len vo vaze, tu som dostala od manzela k x-temu vyrociu svadby.No a dnes som sa trosku i potrapila s mojimi ostatnymi orchidejkami, nakolko som pri mnozsrve prace ich trosku zanedbala a skro som si zlikvidovala jedno oncidium, dufam, ze sa mi ho podari zachrániť, skratka nevsimla som si a preliala som ho , takze drzte mi palce.:D
Su velmi pekne, onci davam po poliati na slnko, zda sa mi, ze maju dlho mokru koru, mozno porozmyslam nad inym substratom.
infinityfx21
09.05.10,06:37
Všetkým maminám krásny deň Matiek prajem.:)
Zdenka175
09.05.10,10:58
milka 60
09.05.10,14:40
Dakujem pekne.Obzeram denne kazdy puk.
Gratulujem máš ich krásne

tiež pozerám každú objavenú novotu
henrieta3
09.05.10,16:35
Gratulujem máš ich krásne

tiež pozerám každú objavenú novotu
Ja si uz prikazujem nechat ich aspon tyzden bez 1 pohladu, ale stale ich tiez otravyjem. Dnes som sa docitala, ze v Amerike ich nejaka pani polieva tak, ze vlozi na vrch, do kory kocku ladu, poculi ste o tom? Mohlo by sa to celkom dobre uvolnovat, lebo mam pocit, ze to kazdotyzdenne ponaranie mi ich velmi premoci.
lujza.j
09.05.10,17:04
Ja si uz prikazujem nechat ich aspon tyzden bez 1 pohladu, ale stale ich tiez otravyjem. Dnes som sa docitala, ze v Amerike ich nejaka pani polieva tak, ze vlozi na vrch, do kory kocku ladu, poculi ste o tom? Mohlo by sa to celkom dobre uvolnovat, lebo mam pocit, ze to kazdotyzdenne ponaranie mi ich velmi premoci.
ja osobne som o tom nepočula. orchidky bez podľadu? to sa nám uchyláčkam asi nepodarí:). ja polievam klasicky zalejem nechám nasiaknuť a zlejem, meniť nebudem, síce by som privítala niečo rýchlejšie:( s tým ľadom sa to zdá byť pohodlné :):--- ale asi by sme museli prikúpiť mrazáky navyše:);) Inak super sa mi osvedčili tie dierky horúcim klincom na orchidkách kde je hutnejší substrát, pekne rýchlejšie preschnú a korienkom sa to tiež páči, špičky pekne zelenajú:)
kristinagabi
09.05.10,17:06
Ženičky,idem sa vám pochváliť. Neviem ci sa pamatate na moje dendrobko ( 1.obrazok),jej kvety som mala celkom zvadnute. Tak sa mi spamatala a rozkvitli mi ostatne puciky,ktore boli na nej (2.obrazok). Takze tak vyzera,ze to bolo od tepla v aute.
Na 3. a 4. obrazku mam darcek,co som dostala k narodeninam. Tiez dendrobium nobile. Ma strasne vela kvetov,velmi sa jej tesim:).
lujza.j
09.05.10,17:11
Ženičky,idem sa vám pochváliť. Neviem ci sa pamatate na moje dendrobko ( 1.obrazok),jej kvety som mala celkom zvadnute. Tak sa mi spamatala a rozkvitli mi ostatne puciky,ktore boli na nej (2.obrazok). Takze tak vyzera,ze to bolo od tepla v aute.
Na 3. a 4. obrazku mam darcek,co som dostala k narodeninam. Tiez dendrobium nobile. Ma strasne vela kvetov,velmi sa jej tesim:).

takže "zdochlinka z auta" sa prerala k životu, tak to je super je zachránená aj s kvietkami :):) a tá k narodeninám ták tá teda je:eek::eek::eek: nech ti dlho kvitnú:):)
jajax
09.05.10,18:04
gratulujem ze sa prebrala ;)a ta zlta je uplne fantasticka:---:---:---
VieraPopluharova
09.05.10,19:25
Taktiez gratulujem k prebratiu bielej, ale ta druha mi vyrazila dych nic ine mi neostava dodat, iba co kolegyna predomnou:eek::eek::eek::eek::eek:
beba13
10.05.10,04:55
..pri sobotnajšom polievaní ma prekvapila jedna orchidejka novou kvetnou stonkou:)
andersenka
10.05.10,05:46
Tiež som od dcéry teraz dostala mini orchideu a bola tak preliata,že z nej doslova tiekla voda,tak som ju presadila a budem čakať,ako zareaguje.
moja mini je ešte v horšom stave, 4listy ktoré má sú také akoby gumové, ale tiež som pred pár dňami zistila že sa jej nový list tlačí, tak dúfam, že je aspoň nateraz zachránená...........

Mne na phalách sa skôr nové listy tlačia, korene akosi nie...
andersenka
10.05.10,05:48
Je to takéto "čudo"?
áno, Ma-Ba je to také nejaké "čudo" ako máš na foto ty.......
Zdenka175
10.05.10,06:19
Tak ja idem potvrdiť, že každej rastlinke treba nechať čas na aklimatizovanie. :)V septembri som dostala orchidei čo jej rástla od srdiečka nová rastlinka. V októbri som ich odsadila, kvôli hnilobe listov.Mama orchidei ostala taká smutná bez života, s troma ovisnutými listmi. Až včera nastala zmena.:D Začal rásť prvý nový list a v kôre som objavila nový centimetrový koreň. :DČakala som či mi cez zimu neodíde:mee:, ale sa vzchopila.:):rolleyes::
andersenka
10.05.10,06:30
neviem či si pamätáte na moju keiku rastúcu na polo-uschnutej stonke, ktorú som nakoniec odstrihla z orchidky, lebo sa nej vyhodila ešte nejaká hniloba-plieseň alebo iná gebuzina:(. tak ako si nažíva vo váze tak sa predsa len rozhodla, že budú aj korienky zatiaľ sa tlačia 4ks :) či sa dopracujem až do fáze sadenia tak to je otázne, ale som trpezlivá, to je pri týchto kvetoch dôležíté, ale to vieme všetky;)
tak to je úplne super že sa ti takto drží vo váze........
Ja som tiež cez víkend odstrihla stonky z jednej odkvitnutej, má na konci puky, ale tie sa za 2,5 mesiaca kvitnutia vôbec nezväčšili,tak isto rašiaca stonka z očka :(
A kedže ide phale nový list, tak som ich odstrihla, až sa toľko nevysiluje........
Dala som ich do pohára s vodou.........
henrieta3
10.05.10,06:35
tak to je úplne super že sa ti takto drží vo váze........
Ja som tiež cez víkend odstrihla stonky z jednej odkvitnutej, má na konci puky, ale tie sa za 2,5 mesiaca kvitnutia vôbec nezväčšili,tak isto rašiaca stonka z očka :(
A kedže ide phale nový list, tak som ich odstrihla, až sa toľko nevysiluje........
Dala som ich do pohára s vodou.........
Aj ja som to urobila, nech sa novy listok vyvinie, odstrihla ich si celkom dolu?
Betina2
10.05.10,06:41
Nemáte niekto skúsenosti s Cambriou alebo so žltým Oncídiom, tie mi akosi nechcú zakvitnúť. Rozmýšlam, že keď sa trošku oteplí, asi tak v marci, že ich dám na pár týždňov medziposchodie k oknu, je tam teraz cca 12 st.C.

Baby, išla som rozsadiť na 3 rastliny moju Cambriu, lebo substrát už bol zdusený, boli tam len samé korene a samozrejme v strede napchatý surový nezotletý rašeliník. Pekne som to celé vyčistila, oddelila a čo nevidím, vyháňa kvetný stvol. :) . Teraz dostanú aj nový substrát, takže dúfam, že s kvitnutím sa po uchytení ešte viac rozbehnú.

Čo ma ale mrzí, na Dendrobium phaleonopsis som objavila roztočce, tie nepríjemné drobučké červené pavúčiky. Celú som ju poriadne umyla, nastriekala som ju kompletne koloidným striebrom, aj naliala trochu na substrát (momentálne doma nemám chemický postrek, ale toto hubí baktérie, tak snáď zaberie) a izolovala som ju od všetkých ostatných rastlín v byte. Postupne jej začínali odspodu žltnúť a opadávať listy, pomaly, tak 1-2 za mesiac, tak som myslela, že normálka, že sú len staré, lebo z jednej hluzy pekne začala vyháňať nové listy. Ale dnes som si na starších listoch všimla už aj tie nepekné presušené vycicané flaky od roztočcov a na spodu fakt aj boli viditeľné. Čo by ste mi na to poradili? Je to svinstvo, muselo to byť dopravené včelami a osami, lebo tie mi tu teraz dosť do bytu nalietavajú, ešte sú poplašené z jari :D, alebo to už bolo v pôvodnej zemine pri kúpe? Kedysi pred pár rokmi som ich mala na jednej inej rastline, nie na orchidei, ale nakoniec aj tak skončila v koši. Bojím sa, aby som to nechytla aj na moje phaly, teraz mi pribudli 2 krásne k MDM a jednej miniatúrnej som neodolala na MDŽ. Kvitne mi ich teda momentálne 10, z toho od Silvestra vkuse 6 a z nich 3, čo ešte neodkvitli, mi vyháňajú už aj kompletne nové stvoly. Trošku mám obavy, aby sa nevysilili, ale sa mi zdajú celkom v pohode. No 3 kvitnúce stvoly som ešte nemala nikdy na 1 rastline, tak uvidím, či ju to nepoloží. Na tých 2 výhonoch mala totiž 19 kvetov, potom som to už ani nerátala, teraz zostalo asi zo 5 rozvitých kvetov a stále dorastajú na nich nové puky a ešte má aj bočné spiace púčiky, ktoré sa momentálne prebúdzajú k životu, asi čoskoro aj tie vyženú. :):):):eek::eek::eek: Prakticky mi okrem tých 3 nových rastlín všetky kvitnú od nového roka a stále im dorastajú nové puky na koncoch stvolov. Asi sa im u mňa páči ;)
Betina2
10.05.10,06:50
moja mini je ešte v horšom stave, 4listy ktoré má sú také akoby gumové, ale tiež som pred pár dňami zistila že sa jej nový list tlačí, tak dúfam, že je aspoň nateraz zachránená...........

Mne na phalách sa skôr nové listy tlačia, korene akosi nie...

Môže to byť premokrením, vtedy listy obyčajne zvráskavejú a zošuveria sa. Ale ak ide len o 1-2 spodné najstaršie listy na staršej rastline, môže to byť aj prirodzený proces výmeny za nové. Ak však chradnú aj novšie stredné a vrchné listy, tak ju treba urýchlene vybrať a skontrolovať korene!

Ja som pred pár dňami moju mini phalu (od MDŽ) aj napriek kvitnutium presádzla. V kvetinárstve mi povedali, že netreba, že malé dávajú do rašeliníka, lenže tento bol surový, žlobéžový akoby surový vláknitý mach a dlho držal vodu aj napriek zliatiu, tak som sa rozhodla, že nebudem čakať, až odkvitne. Po vybratí a vyčistení som zistila, že chuderke zostali len 4 asi 3-4 centimetrové zdravé koreňe, ostatné vyhnilo, lebo stred koreňov bol omotaný v tom humuse z machu. Rany som zasypala mletou škoricou a po krátkom obschnutí som ju zasadila do zmesi substrátu - dala som 2 druhy substrátu na orchideje v pomere 1:1, a to ten hrubý, kôrový spolku s jemnejším so zotletou rašelinou a perlitom. Darí sa jej zatiaľ výborne, lístočky vyháňa a aj nové púčiky tlačí...takže niekedy sa neoplatí čakať až do odkvitnutia (tie moje kvitnú aj 4-5 mesiacov vkuse, zatial by mohli vykapať.). Poriadne som ju preliala a teraz 2-3 týždne nepolejem vôbec, sem-tam ju len rosím (nie na kvety!)
andersenka
10.05.10,07:07
Aj ja som to urobila, nech sa novy listok vyvinie, odstrihla ich si celkom dolu?
stonku, na ktorej vykúka spomínaná rašiaca stonka z očka som zatial nechala, odstrihla som len to nad tým, počkám ešte do konca mesiaca a keď nepovyrastie, tak ju asi odstrihnem úplne dole.
A ty si tiež úplne dole odstrihla, alebo?
henrieta3
10.05.10,07:19
stonku, na ktorej vykúka spomínaná rašiaca stonka z očka som zatial nechala, odstrihla som len to nad tým, počkám ešte do konca mesiaca a keď nepovyrastie, tak ju asi odstrihnem úplne dole.
A ty si tiež úplne dole odstrihla, alebo?
Najskor som nechala dlhu, odstr. som len kvet, ale nic sa nedeje a dlho kvitla, tiez jej ide list, teraz ma asi 5 cm, ale rozmyslam, ci ju nemam cvaknut celkom dolu.
andersenka
10.05.10,07:25
Najskor som nechala dlhu, odstr. som len kvet, ale nic sa nedeje a dlho kvitla, tiez jej ide list, teraz ma asi 5 cm, ale rozmyslam, ci ju nemam cvaknut celkom dolu.
určite si čítala príspevok 7132 od Ma-By, ako jej parádne začala sa prebúdzať...............
henrieta3
10.05.10,08:57
určite si čítala príspevok 7132 od Ma-By, ako jej parádne začala sa prebúdzať...............
Uz su odstrihnute, nech si oddychne, snad nieco vykvitne, ked dorastie listok
citala som o hnojeni kravskym hnojom, mam granule, idem ich namocit
sorela
10.05.10,10:44
Dobry den, prosim Vas o radu, mam dendrobium phalenopsis, na stonke mi na samom vrchu vyrasta asi nova rastlinka, ale problem je v tom, ze stonka mi na spodku hnije. Ako mam zachranit novy zarodok, ktory ma asi 1 cm, uz niekolko dni pozorujem, ze nerastie. Dakujem
Ma-Ba
10.05.10,12:38
Pozri foto - č.1 miesto odkiaľ bola odstránená odhnitá pahľuza
č.2 nový výhonok na odhnitej pahľuze vytlačil korene v prázdnom kvetináči kde bola pahľuza vyhodená.
č. 3 zasadené v machu, ktorý je skoro stále mokrý, umiestnené na juhozáp. okne.
Odhnitú pahľuzu som odstránila a dala do prázdneho kvetináča. Zabudla som naň a výsledok viď vyššie.
Zdenka175
10.05.10,13:22
Prosím Vás o radu .Kejka kvitne vkuse,aj novú stonku už tlačí, len tie listy začali vráskavieť všetky.:confused:Tak som ju vybrala a korene úplne suché , dobrý len jeden 2 cm. A tlačí 2 nové. Teraz som ju položila na keramzit kým nepodrastú korene alebo radšej zasadiť.? Čo poradíte:)
evaj63
10.05.10,13:28
V sobotu som urobila očistnú údržbu mojim orchidkám, listy som im postrieka leskom na izbové rastliny,a potom ešte pretrela mekou handrou. Sú nadherné a zatial sa im výborne darí. :Ddnes ma potešila dendrobka nobile, objavila som jej 1 cm výhonok,ktorý som si v sobotu vobec nevšimla.Dúfam, že mi ajzakvitne.okrem toho mi vyhána aj zygo nové výhonky.:):)
janka51
10.05.10,15:51
Prosím Vás o radu .Kejka kvitne vkuse,aj novú stonku už tlačí, len tie listy začali vráskavieť všetky.:confused:Tak som ju vybrala a korene úplne suché , dobrý len jeden 2 cm. A tlačí 2 nové. Teraz som ju položila na keramzit kým nepodrastú korene alebo radšej zasadiť.? Čo poradíte:)
Zdenka neviem ale ja by som ju zasadila. Skúsenosti s keramzitom nemám ale kejku som už sadila čo mala 2 asi centimeter dlhé korene a pekne sa mi prijala už aj lístok vypustila. Daj ju ale do malého kachlička.
sorela
10.05.10,18:00
dakujem za cennu radu, a este otazocka:tu odhnitu cast ste urezali a tu zasadili bez korenov? Lebo ked ja odstranim tu odhnitu cast, tak to su tie korene aj s castou stonky. Keby som zbytok zdravej stonky aj s vyhonkom dala do sacika pomoze to? dakujem
lujza.j
10.05.10,18:46
Prosím Vás o radu .Kejka kvitne vkuse,aj novú stonku už tlačí, len tie listy začali vráskavieť všetky.:confused:Tak som ju vybrala a korene úplne suché , dobrý len jeden 2 cm. A tlačí 2 nové. Teraz som ju položila na keramzit kým nepodrastú korene alebo radšej zasadiť.? Čo poradíte:)
neviem čo lepšie urobiť:confused: či odstrihnuť stonku s kvetmi?:confused: ja by som možno zasadila tak jemne vzdušne a jemne rosila. asi by som odstrihla stonky na kvitnutie aj tie s kvetmi:( aby išla sila do korienkov, ale to by som spravila ja;) ale určite napíšu aj ostatné dievčatá:)
podstrelena
10.05.10,18:49
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na opakované napadnutie troch orchideí. Predtým to boli akési plesne a malí chrobáčikovia bielej farby. Teraz je v nich plno lietajúcich mušiek, a v jednej som našla dokonca dva červy priesvitno-belavej farby. Všetky už odkvitávajú. Ďakujem za každú radu
lujza.j
10.05.10,18:57
moja mini je ešte v horšom stave, 4listy ktoré má sú také akoby gumové, ale tiež som pred pár dňami zistila že sa jej nový list tlačí, tak dúfam, že je aspoň nateraz zachránená...........

Mne na phalách sa skôr nové listy tlačia, korene akosi nie...
skús dať korienkom viacej vzduchu:);) narob dierky opatrne horúcim klincom:)
Silvernola
10.05.10,19:23
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na opakované napadnutie troch orchideí. Predtým to boli akési plesne a malí chrobáčikovia bielej farby. Teraz je v nich plno lietajúcich mušiek, a v jednej som našla dokonca dva červy priesvitno-belavej farby. Všetky už odkvitávajú. Ďakujem za každú radu
Kedy si ich presádzala a do čoho? To jednoznačne ukazuje na zamorený substrát. Najlepšia je píniová kôra, ale asi ju tiež treba sterilizovať.
podstrelena
10.05.10,19:45
Presádzala som asi pred dvoma mesiacmi do pôdy na orchideje, myslím z Baumaxu. Pavučiny tam ostali aj po presadení, teraz sa tam už nenachádzajú, namiesto toho tieto protivné mušky. Prosím Vás a ako mám sterilizovať takúto pôdu?
Silvernola
11.05.10,02:08
Presádzala som asi pred dvoma mesiacmi do pôdy na orchideje, myslím z Baumaxu. Pavučiny tam ostali aj po presadení, teraz sa tam už nenachádzajú, namiesto toho tieto protivné mušky. Prosím Vás a ako mám sterilizovať takúto pôdu?
Ak je to zemina, v tej sa phalám dariť nebude! Tie potrebujú namiesto zeminy hrubozrnný substrát s kúskami kôry 2-3cm. Ja ho premývam vodou a potom prepečoem cca 30 minút ma 90 stupňov v rúre To prepečenie môžeš robiť s každou zeminou.
Tie čierne mušky môžeš zlikvidovať, alebo aspoň obmedziť napr. žltými lepovými trojuholníčkami, dostaneš ich kúpiť v záhradkárstve.
Ak sa chceš dozvedieť veľa užitočných rád, prečítaj si príspevky na tomto fóre. Píšu tu oveľa skúsenejší pestovatelia, veľa sa môžeš naučiť.
VieraPopluharova
11.05.10,04:36
Musim suhlasit so Silvernola,
substrat z Baumaxu je upne nevhodny- je veli ťazky a nevzdušny, ja som ho prestala pouzivat co mi v nom odisli 3 phaly, mam dobre skusenosti ako pise s piniovou kôrou, alebo s kôrou, ktoru si sama navyberam z mulčovacej kôry, ale tej kvalitnejsej, dam ju sterilizovať do mikrovlnky , pridam koko-chipsy a trosku uhlia a odvtedy mam dobre vysledky, dokonca tento namiesany substrat pouzivam skoro na vsetky a darí sa im.
beba13
11.05.10,05:11
Musim suhlasit so Silvernola,
substrat z Baumaxu je upne nevhodny- je veli ťazky a nevzdušny, ja som ho prestala pouzivat co mi v nom odisli 3 phaly, mam dobre skusenosti ako pise s piniovou kôrou, alebo s kôrou, ktoru si sama navyberam z mulčovacej kôry, ale tej kvalitnejsej, dam ju sterilizovať do mikrovlnky , pridam koko-chipsy a trosku uhlia a odvtedy mam dobre vysledky, dokonca tento namiesany substrat pouzivam skoro na vsetky a darí sa im.
..kde kupuješ tie koko-chipsy, já som to minule pýtala v jednom záhradníctve a pozerali na mna ako na zjavenie:D
Ma-Ba
11.05.10,05:52
dakujem za cennu radu, a este otazocka:tu odhnitu cast ste urezali a tu zasadili bez korenov? Lebo ked ja odstranim tu odhnitu cast, tak to su tie korene aj s castou stonky. Keby som zbytok zdravej stonky aj s vyhonkom dala do sacika pomoze to? dakujem
sorela - lepšie by bolo foto neviem si to celkom predstaviť. Ja som odlomila stonku v mieste odhnitia a jednoducho hodila do prázdneho kvetináča s tým, že ju neskôr odhodím. No a stalo sa toto.
Ma-Ba
11.05.10,06:03
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na opakované napadnutie troch orchideí. Predtým to boli akési plesne a malí chrobáčikovia bielej farby. Teraz je v nich plno lietajúcich mušiek, a v jednej som našla dokonca dva červy priesvitno-belavej farby. Všetky už odkvitávajú. Ďakujem za každú radu
Zdá sa, že Tvoje orchidey sú dosť skúšané. Najideálnejšia je dobrá kúpa zdravých rastlín, čo je niekedy v našich obchodoch problém, dobrý substrát,správna zálievka a umiestnenie.
Ako dievčatá vyššie písali substrát z Baumaxu, ktorý neobsahuje kôru je nevhodný + zálievka = mušky. Pliesne a pravdepodobne červce je to zlé, čo postihne pestovateľa.
Tiež si myslím, že by im pomohlo presadiť do dobrého substrátu. Vybrať z kvetináča, odstrihnúť kvetné stvoly, riadne vysprchovať dobrým prúdom vody, urobiť im riadnu očistu, prehliadku a tak zasadiť. Potom podľa stavu koreňov nejaký čas nepoliať, umiestniť na svetlé miesto.
Ešte k tým muškám. Je bežné, že sa nejaká objaví, horšie je ak sa veľmi rozmnožili. Mojich orchidám zatiaľ neublížili, ale dokážu rozladiť.
andersenka
11.05.10,06:07
Ma-Ba foto ktoré si pridala " s takým čudom" tak také "čudo" mám aj ja na tej novej, vyrastajúcej stonke zo srdiečka........
henrieta3
11.05.10,06:19
Musim suhlasit so Silvernola,
substrat z Baumaxu je upne nevhodny- je veli ťazky a nevzdušny, ja som ho prestala pouzivat co mi v nom odisli 3 phaly, mam dobre skusenosti ako pise s piniovou kôrou, alebo s kôrou, ktoru si sama navyberam z mulčovacej kôry, ale tej kvalitnejsej, dam ju sterilizovať do mikrovlnky , pridam koko-chipsy a trosku uhlia a odvtedy mam dobre vysledky, dokonca tento namiesany substrat pouzivam skoro na vsetky a darí sa im.
V baumaxe dostat aj koru, len som ju prevarila a upiekla, lebo v tychto roznych zeminach byvaju aj musky.
henrieta3
11.05.10,06:21
sorela - lepšie by bolo foto neviem si to celkom predstaviť. Ja som odlomila stonku v mieste odhnitia a jednoducho hodila do prázdneho kvetináča s tým, že ju neskôr odhodím. No a stalo sa toto.
to bol velky zazrak, ja som pekne pestovala na keramzite, vysiel aj list, aj korienky, skoro som to zasadila a pohyb sa skoncil, dnes som opat keramzitovala, ma z nich porazi. Davate to na svetlo, alebo do tiena, ked prebudzte? mne sa to pred tym dobre podarilo v takom nie velmi svtlom kute, tak neviem, dam si poradit.
henrieta3
11.05.10,06:23
Ma-Ba foto ktoré si pridala " s takým čudom" tak také "čudo" mám aj ja na tej novej, vyrastajúcej stonke zo srdiečka........
kde ste ich mali, v chladku?
lusielaL
11.05.10,06:25
to bol velky zazrak, ja som pekne pestovala na keramzite, vysiel aj list, aj korienky, skoro som to zasadila a pohyb sa skoncil, dnes som opat keramzitovala, ma z nich porazi. Davate to na svetlo, alebo do tiena, ked prebudzte? mne sa to pred tym dobre podarilo v takom nie velmi svtlom kute, tak neviem, dam si poradit.
Urcite radsej to svetlo by som radila,nie priame slnko,uz je teraz dost silne.
henrieta3
11.05.10,06:27
Urcite radsej to svetlo by som radila,nie priame slnko,uz je teraz dost silne.
Dakujem, opat vsetko od zaciatku, neskor pofotim, aj 2 nove mini, ktore mi pribudli
andersenka
11.05.10,07:18
kde ste ich mali, v chladku?
po prvé - nevykaj mi.........tuná si všetky tak familiárne tykáme.......neviem aký máš vek ty.

No a k tej otázke tvojej :
Nie, nemala som ju v chládku. SOm ju takú kúpila už........až v robote som zistila, že jedna stonka jej ide zo srdiečka....ale možno sa jej bude keika tvoriť, na stonke je už jeden list.
Inak foto tu také mala "zena" , ja mam niečo obdobné ako ona...
lusielaL
11.05.10,08:02
Pridam svoju skusenost s tym listom na kvetnej stonke.Raz som taku kupila aj ja,dvojstonkovu a na obidvoch boli za ockami take listy.Ale nedialo sa dalej nic az po dlhsej dobe po odkvitnuti zacali vraskaviet listy,tak som stonky odstrihla a teraz ju mam uz vyliecenu,ale este malu,lebo vyhnala nove listy.Takze som sa nedozvedela ci by mi tie keiki narastli.Ale mali dost dlhy cas a nic.Andersenka potom informuj co sa bude diat.
andersenka
11.05.10,09:26
Pridam svoju skusenost s tym listom na kvetnej stonke.Raz som taku kupila aj ja,dvojstonkovu a na obidvoch boli za ockami take listy.Ale nedialo sa dalej nic az po dlhsej dobe po odkvitnuti zacali vraskaviet listy,tak som stonky odstrihla a teraz ju mam uz vyliecenu,ale este malu,lebo vyhnala nove listy.Takze som sa nedozvedela ci by mi tie keiki narastli.Ale mali dost dlhy cas a nic.Andersenka potom informuj co sa bude diat.
neboj budem informovať, lenže ešte le n v piatok som ju kúpila, ešte 7 pukov má, ktoré dúfam rozkvitnú a neopadnú. Tak snáĎ ešte aspoň mesiac by kvitnúť mohla.
A je super že ti po odstrihnutí stonky vyrástli nové listy, to je základ si myslím......alebo tebe nerástla stonka zo srdiečka?
henrieta3
11.05.10,09:32
po prvé - nevykaj mi.........tuná si všetky tak familiárne tykáme.......neviem aký máš vek ty.

No a k tej otázke tvojej :
Nie, nemala som ju v chládku. SOm ju takú kúpila už........až v robote som zistila, že jedna stonka jej ide zo srdiečka....ale možno sa jej bude keika tvoriť, na stonke je už jeden list.
Inak foto tu také mala "zena" , ja mam niečo obdobné ako ona...
Prepac, nevykam, pravdaze, zle so sa zaradila, pisala tu maba a este niekto o tom zakorenovani, ze nechala ho niekde polozeny, oslovila som 2, ale zle, nepatrilo to do tvojho pr., ale ved sa to nakoniec dostane do tych spravnych oci.
henrieta3
11.05.10,09:44
Pozri foto - č.1 miesto odkiaľ bola odstránená odhnitá pahľuza
č.2 nový výhonok na odhnitej pahľuze vytlačil korene v prázdnom kvetináči kde bola pahľuza vyhodená.
č. 3 zasadené v machu, ktorý je skoro stále mokrý, umiestnené na juhozáp. okne.
Odhnitú pahľuzu som odstránila a dala do prázdneho kvetináča. Zabudla som naň a výsledok viď vyššie.
Konecne som sa spravne zaradila, robi mi problem tento portal, cize 2 uz boli zasadene, vid obrazky, pekne pustali aj listok, aj korienok, ale akoby vyschli, tak vyberam opat do keramzitu a uz som sa tesila. A tu som sa chcela opytat, ci si mala tie zabudnute niekde v kute, alebo na svetle. Aj srdiecka maju take napucane, je v nich zivot, ale nedrzali v kore bez korenov, stale sa kymacali.
henrieta3
11.05.10,09:54
Ak ste tu niektora z BA, v kvetinarstve na Vajnorskej maju krasnu fialovo-bordovu papucku, s dobre vyvinutymi listami, su rozkosatene. Ale je drahsie, mozno by ste zjednali, neviem. Ja som tam uz raz kupila, tej som nemusela menit vobec substrat, tiez ma vela vyhonkov, ale nie za tu cenu, ako je tato, vyzera ako kardinalka.
Ja som si kupila 2 pekne mini, Zofiu a Blazenu, aspon vidite, ako mi z nich uz sibe. Su v mokrom machu, ale v dobrom stave, maju vela korenov, necham ich tak, len nemam mach, v 1 trosku chyba, uvidim, ako vydrzia.
Udajne sa maju poliat, az ked vyschnu, bez ohladu na pravidelnost, ta pani tak polieva vsetko, radsej nechat presusit, teda, mozno aj 2 tyzdne, ako tu na nete pisali nejaki pestovatelia. Lebo mojou velkou chybou je stale prelievanie, skusim asi ten lad.
henrieta3
11.05.10,10:11
Ak ste tu niektora z BA, v kvetinarstve na Vajnorskej maju krasnu fialovo-bordovu papucku, s dobre vyvinutymi listami, su rozkosatene. Ale je drahsie, mozno by ste zjednali, neviem. Ja som tam uz raz kupila, tej som nemusela menit vobec substrat, tiez ma vela vyhonkov, ale nie za tu cenu, ako je tato, vyzera ako kardinalka.
Ja som si kupila 2 pekne mini, Zofiu a Blazenu, aspon vidite, ako mi z nich uz sibe. Su v mokrom machu, ale v dobrom stave, maju vela korenov, necham ich tak, len nemam mach, v 1 trosku chyba, uvidim, ako vydrzia.
Udajne sa maju poliat, az ked vyschnu, bez ohladu na pravidelnost, ta pani tak polieva vsetko, radsej nechat presusit, teda, mozno aj 2 tyzdne, ako tu na nete pisali nejaki pestovatelia. Lebo mojou velkou chybou je stale prelievanie, skusim asi ten lad.
tu je foto novych moni
henrieta3
11.05.10,10:15
tu je foto novych moni
pardon, otocim ju /neviem, ci sa da zmenit prispevok/, mini
lusielaL
11.05.10,10:18
neboj budem informovať, lenže ešte le n v piatok som ju kúpila, ešte 7 pukov má, ktoré dúfam rozkvitnú a neopadnú. Tak snáĎ ešte aspoň mesiac by kvitnúť mohla.
A je super že ti po odstrihnutí stonky vyrástli nové listy, to je základ si myslím......alebo tebe nerástla stonka zo srdiečka?
Nie,zo srdiecka nie,len som reagovala na tie listky,budem zvedava ci z toho budu keiki.
henrieta3
11.05.10,11:04
tu je foto novych moni
a velmi lacne, za 4-1,5 eur su mini v Trznici v BA, kto by mal zaujem
henrieta3
11.05.10,11:07
a velmi lacne, za 4-1,5 eur su mini v Trznici v BA, kto by mal zaujem
4 - 4,5, oprava, dnes som uz prepracovana a hladna
prosim vas, neda sa to tu nastavit tak, aby som bola prihlasena, pracujem tu, nechce sa mi stale prihlasovat a aby som mala tento prisp., mam tam ine, do ktorych som pisala, nech nestracam cas, ked si chcem k vam odbehnut, dakujem
Ma-Ba
11.05.10,11:47
Konecne som sa spravne zaradila, robi mi problem tento portal, cize 2 uz boli zasadene, vid obrazky, pekne pustali aj listok, aj korienok, ale akoby vyschli, tak vyberam opat do keramzitu a uz som sa tesila. A tu som sa chcela opytat, ci si mala tie zabudnute niekde v kute, alebo na svetle. Aj srdiecka maju take napucane, je v nich zivot, ale nedrzali v kore bez korenov, stale sa kymacali.
Bola za záclonou na okne v podkroví. Ale to bolo Dendrobium phalaenopsis.
Ešte k tomu čudu. Kvetná stonka na nej list to nebýva bežné, ale ja si myslím, že z toho keika nebude.
2009
11.05.10,11:54
4 - 4,5, oprava, dnes som uz prepracovana a hladna
prosim vas, neda sa to tu nastavit tak, aby som bola prihlasena, pracujem tu, nechce sa mi stale prihlasovat a aby som mala tento prisp., mam tam ine, do ktorych som pisala, nech nestracam cas, ked si chcem k vam odbehnut, dakujem

To je čudné. Mna to neodhlási ani keď sa celý deň do porady nepozriem. Hi aj víkend ak si nevypnem PC. Máš zaškrtnuté pri prihlasovaní zapamätať si?
Betina2
11.05.10,11:56
tu je foto novych moni

Henrieta, presne takúto mini broskynkovú s ružovou v strede mám aja ja. Kvitne pekne, len ten mach sa mi tam nepozdával...Po vybratí z toho machu mala len 3-4 asi 4 cm korienky, napriek tomu, že cez priehladný kvetináčik vyzerali celkom slušne...reálne však už boli duté. takže som ju vyčistila, odstránila odhnité a presadila do namiešaného substrátu na orchidejky 1:1 hrubý + jemnejší (ten je skôr na miltónky, oncídka a ostatné s jemnými korienkami). Po presadení som ju preliala a teraz ju polejem až o 2-3 týždne.
Kupovala som ju tiež v BA, ale inde.
Tržnica - vraj a 4-4,5 za ks mini phaly? To sa mi zdá nejako málo....nie sú už odkvitajúce alebo premojrené?
Henrieta, tie 4 ks fotiek tých chuderiek v keramzite - majú veľmi zvráskavené listy, a takmer nemajú korene, takže si myslím, že boli hodne preliate a postupne im odhnili korienky. Do keramzitu ja osobne nedávam. Na Phaly používam hotovú hrubú zmes na Orchideje, mavajú ju u nás v obchode, v Baumaxe ani v Hornbachu ja zmesi nekupujem - mám blbú skúsenosť s háveďou.
K vypekaniu a preplachovaniu hotových zmesí....nepreplachujem nikdy, vyplavilo by sa aj pridané hnojivo, prepekať sa niekedy oplatí, normálne v rúre na suchom plechu, mali by sa vyhubiť škodci, ale nie vždy to fakt funguje, niektoré jedince sú odolné, najmä v štádiu vajíčok :mad::eek:

Najnovšie mi pribudla klasická phala broskyňová s tmavoružovým pyskom a druhá dvojvýhonková cukríkovoružová s tmavoružovým pyskom na svetložltom pozadí. Skúsim neskôr pripnúť foto. Cenu mali rovnakú - s 1 aj 2 výhonmi ale vyberala som si najmä zdravé a nevšedné.
henrieta3
11.05.10,12:02
To je čudné. Mna to neodhlási ani keď sa celý deň do porady nepozriem. Hi aj víkend ak si nevypnem PC. Máš zaškrtnuté pri prihlasovaní zapamätať si?
Ano, mam vsetko, ako to robim inde, chodim aj na ine portaly, ked sa inde neodhlasim a zabudnem vypnut, som prihlasena j do rana, neviem, preco je to tu inak a asi 33x som si nastavovala sledovane temy, vzdy to zmizne, cize sa musim aj prihlasit, aj vas znova vyhladat. Skusim este prejst cele nastavenie, neviem...
andersenka
11.05.10,12:11
no Ma-Ba nepotešila si ma..........ja som sa už začala tešiť, že budem mať o orchidku viac :(
No teda uvidím čo sa z toho bude tvoriť či netvoriť......
A tá tvoja ako dopadla?
henrieta3
11.05.10,12:13
Henrieta, presne takúto mini broskynkovú s ružovou v strede mám aja ja. Kvitne pekne, len ten mach sa mi tam nepozdával...Po vybratí z toho machu mala len 3-4 asi 4 cm korienky, napriek tomu, že cez priehladný kvetináčik vyzerali celkom slušne...reálne však už boli duté. takže som ju vyčistila, odstránila odhnité a presadila do namiešaného substrátu na orchidejky 1:1 hrubý + jemnejší (ten je skôr na miltónky, oncídka a ostatné s jemnými korienkami). Po presadení som ju preliala a teraz ju polejem až o 2-3 týždne.
Kupovala som ju tiež v BA, ale inde.
Tržnica - vraj a 4-4,5 za ks mini phaly? To sa mi zdá nejako málo....nie sú už odkvitajúce alebo premojrené?
Henrieta, tie 4 ks fotiek tých chuderiek v keramzite - majú veľmi zvráskavené listy, a takmer nemajú korene, takže si myslím, že boli hodne preliate a postupne im odhnili korienky. Do keramzitu ja osobne nedávam. Na Phaly používam hotovú hrubú zmes na Orchideje, mavajú ju u nás v obchode, v Baumaxe ani v Hornbachu ja zmesi nekupujem - mám blbú skúsenosť s háveďou.
K vypekaniu a preplachovaniu hotových zmesí....nepreplachujem nikdy, vyplavilo by sa aj pridané hnojivo, prepekať sa niekedy oplatí, normálne v rúre na suchom plechu, mali by sa vyhubiť škodci, ale nie vždy to fakt funguje, niektoré jedince sú odolné, najmä v štádiu vajíčok :mad::eek:

Najnovšie mi pribudla klasická phala broskyňová s tmavoružovým pyskom a druhá dvojvýhonková cukríkovoružová s tmavoružovým pyskom na svetložltom pozadí. Skúsim neskôr pripnúť foto. Cenu mali rovnakú - s 1 aj 2 výhonmi ale vyberala som si najmä zdravé a nevšedné.
Necham obidve vyschnut a uvidim, inak ja vzdy presadzam, najma ked kupujem nejake zlacnene, ale tato pani mi predala uz viac kvetov a boli ok.
ja som uz davnejsie pisala, ze som amal zasadene v zemine a vsetko plesnive, tak som presadzala do kory. No a tieto 2 na foto pustili korene na keramzite, potom som ich zasadila a nepacili sa mi, aj im zozltli tie listy celkom. Jemnu zmes na orchi nepoznam, myslis koru? V tej mam vsetko, len tieto zachr. sa tak akosi neujali, alebo tu zeminu na orchi pomiesanu s korou? Bola by som vdacna za odpoved, lebo mam aj oncidie, aj tie nove, zvlastne by nemali byt len v kore. Co keby som koru pomiesala so zeminou? mam tu este jemny raselinovy substrat s perlitom na posilnene rastu, porozbujam tu velku koru, neviem, lebo tie nove, najma ta encyclia by asi nemali byt v kore, ani tieto 2 mini.
henrieta3
11.05.10,12:17
Necham obidve vyschnut a uvidim, inak ja vzdy presadzam, najma ked kupujem nejake zlacnene, ale tato pani mi predala uz viac kvetov a boli ok.
ja som uz davnejsie pisala, ze som amal zasadene v zemine a vsetko plesnive, tak som presadzala do kory. No a tieto 2 na foto pustili korene na keramzite, potom som ich zasadila a nepacili sa mi, aj im zozltli tie listy celkom. Jemnu zmes na orchi nepoznam, myslis koru? V tej mam vsetko, len tieto zachr. sa tak akosi neujali, alebo tu zeminu na orchi pomiesanu s korou? Bola by som vdacna za odpoved, lebo mam aj oncidie, aj tie nove, zvlastne by nemali byt len v kore. Co keby som koru pomiesala so zeminou? mam tu este jemny raselinovy substrat s perlitom na posilnene rastu, porozbujam tu velku koru, neviem, lebo tie nove, najma ta encyclia by asi nemali byt v kore, ani tieto 2 mini.
Tie v tznici som zblizka neskumala, neboli zvadnute, biele, aj ruzove-fialove, ale taku mam 1 strednu a uz som mala tieto 2 z kvetinarstva.
henrieta3
11.05.10,12:26
To je čudné. Mna to neodhlási ani keď sa celý deň do porady nepozriem. Hi aj víkend ak si nevypnem PC. Máš zaškrtnuté pri prihlasovaní zapamätať si?
Uz ked tu sedim, nepoznate niekto tuto, co som si kupila minuly tyzden, prosim vas, kvet vyzera ako zvoncek, uzke listy a taka hruba stvol, ako ma oncidium?
Betina2
11.05.10,12:29
Dievčatá, treba už pri kúpe myslieť na pár vecí. Kvet je síce dôležitý, ale zdravie rastliny ešte viac:

1./ Treba si všímať podmienky, v akých sa v čase kúpy nachádzajú. V nákupných centrách (Baumax, Hornbach a.i.) majú tendenciu ich príliš polievať, niekdy jednoducho zvrchu, takto je tendencia k hnilobe srdiečka samozrejme aj koreňov. Niekedy ich vidím stáť na mokrom koberci aj niekolko dní po sebe :(
2./ Musia mať zdravé striebristé pevné mäsité korene so zelenými špičkami, v substráte by nemali byť kvapky vody viditeľné. A musí byť koreňov dostatok, nie však priveľa, potom je málo vzduchu pri koreňoch.
3./ Srdiečko listov musí byť zdravé, pevné , suché, zelené, najlepšie s rastúcim mladým lístočkom. Nesmie v ňom stáť voda, nesmie byť ani len náznak mäknutia a začínajúcej hniloby. Kvetná stonka by nemala z neho vyrastať.
4./ Listy musia byť pevné, zelené, nezmäknuté a nezvráskavené. Ak sú zošúverené a zmäknuté, aleabo začínajú žltnúť,rastline väčšinou už odhnívajú korene. To neplatí, ak sa zošuverí len 1 alebo 2 najspodnejšie listy na starej rastline. Ale také staré v obchodoch väčšinou nepredávajú.
5./ Kvetná stonka by nemala vyrastať zo srdiečka, ale z pazuchy listu. Ak vyrastá zo srdiečka, pravdepodobne rastlina časom vyhynie, alebo už v lepšom prípade nebude vyháňať nové listy a zostane nemenná. Alebo bude mať nové vyrastajúce listy zdeformované. Ale existujú aj výnimky potvrdzujúce pravidlo.
6./ Kvety by mali byť zdravé, pevné, bez akýchkoľvek nežiadúcich flakov a škvrn. Ak sú na kvetoch flaky, mohli byť spôsobené nesprávnym polievaním a rosením rastliny. Už z tých kvetov nikdy nezmiznú-naopak, môžu podporiť vznik hniloby a plesní.
Na stonke v čase kúpy je dobré mať otvorené aspoň 1-2 kvety a niekoľko uzatvorených púčikov.
7./ Nesmú byť žiadne časti rastliny ani substrátu .postihnuté hnilobou ani plesňou
8./ Pri kúpe si rastlinu nechajte poriadne zabaliť, najmä v chladnom počasí alebo za vetra, aby ju cestou neofúklo. To byva často príčinou opadania pukov po prenesení do bytu. Najlepšie je to do celofánu s dierkami - niekedy sa tak už aj predávajú. a otvoreným vrchom. Fóliu nechajte okolo rastliny ešte aspoň jeden den po umiestnení v byte, rastlina si zvykne na teplotu postupne. Až potom fóliu odstránte úplne.
9./ Najmä zo začiatku, ale aj neskôr je dobré rastlinku rosiť, alebo postaviť kvetináč na vlhké kamienky, ale tak, aby korene nestáli vo vode. Nikdy však neroste na kvety, tie vždy musia zostať suché.
10./Ak rastlinu rosíte, najlepšie mäkkou vodou, srdiečko rastliny musí do zostmenia úplne vyschnúť, dobré je z neho odsať vodu pap.vreckovkou.
11./ Polievam raz za 7-14 dní preliatím zvrchu odstátou prevarenou vodou, obtýždeň pridávam aj tekuté hnojivo na muškáty v polovičnej koncentrácii než je písané na obale. Ked pretečie voda do misky, kvetináč v nej nechám postáť asi 1/2 hod a potom poriadne všetku vodu zlejem (niekto ju zleje hned po preliatí.)
12./ Rastliny poterbujú dostatočný prísun čerstvého vzduchu, nie však prievan.
13./ Rastlinám sa darí na svetlom stanovišti bez priameho slnečného žiarenia. Ja ich mám na juhovýchodnom okennom parapete, ale ráno pritieňujem medziokennými žalúziami. Silné slnko by ich mohlo spáliť. Vznikali by potom nepekné tmavočervené až hnedé flaky na listoch a v mieste kontaktu listu s vodou sa môže až lisť spáliť a prederaviť. (Tuším tmavokvitnúc phaly sú na to menej náchylné ?)
14./ Toto sa týka skôr jemnolistých orchideí- nemali by mať harmonikové listy-to je dôsledok nepravidelného prísunu vlahy-ak na hluze raz vyrastie harmonikový list, aj ostatné budú podobné.
Ma-Ba
11.05.10,12:39
no Ma-Ba nepotešila si ma..........ja som sa už začala tešiť, že budem mať o orchidku viac :(
No teda uvidím čo sa z toho bude tvoriť či netvoriť......
A tá tvoja ako dopadla?
Moja stále kvitne a netvári sa, že by tvorila keiku. Naozaj Ti ju prajem, ale bojím sa, že bude na inej orchidke.:)

henrieta - bolo by dobré foto celej rastliny, ale asi to bude nejaká Cambria.
sorela
11.05.10,12:46
MA-BA posielam foto dendrobia. Dnes som ho vybrala z kvetinaca, a z vnutra do 1/3 bolo dute. Pri koreni malo dierku, akoby sa cosi do toho pustilo, tak som to odrezala, bolo to ciste, ziadny chrobak. Takze teraz neviem co s tym odrezkom. Ci ho mozem len tak dat do machu, ci do substratu, a ci hlavne zachranim to nejako. Dakujem
Betina2
11.05.10,12:56
Necham obidve vyschnut a uvidim, inak ja vzdy presadzam, najma ked kupujem nejake zlacnene, ale tato pani mi predala uz viac kvetov a boli ok.
ja som uz davnejsie pisala, ze som amal zasadene v zemine a vsetko plesnive, tak som presadzala do kory. No a tieto 2 na foto pustili korene na keramzite, potom som ich zasadila a nepacili sa mi, aj im zozltli tie listy celkom. Jemnu zmes na orchi nepoznam, myslis koru? V tej mam vsetko, len tieto zachr. sa tak akosi neujali, alebo tu zeminu na orchi pomiesanu s korou? Bola by som vdacna za odpoved, lebo mam aj oncidie, aj tie nove, zvlastne by nemali byt len v kore. Co keby som koru pomiesala so zeminou? mam tu este jemny raselinovy substrat s perlitom na posilnene rastu, porozbujam tu velku koru, neviem, lebo tie nove, najma ta encyclia by asi nemali byt v kore, ani tieto 2 mini.

Normálnu zeminu ani záhradnícku rašelinu ani zmes na kvitnúce rastilny ani nič podobné v žiadnom prípade neprimiešavaj. To zbytočne zadržiava vodu. To už radšej zmes kôry, koko keksov, marhulových drvených kôstiek, trochu listovky, možno aj trošku hrubších pilín z ekologického materiálu, výborne sú napr. z drvičky konárov, ale to len málo. Ja kupujem hotové zmesi. Existujú dva druhy substrátov, hotových zmesí na orchidejky. Jeden druh má veľký podiel hrubých väčších častí ako koko-chipsy alebo kusy kôry, nájde sa tam aj dobre zotletý rašeliník, niekedy je pridaný perlit. Je dobrá pre všetky phaly a aj dendrobium phaleonopsis.sKaždý výrobca to má trošku iné, ale na omak tú hrubú štruhtúru cítiť aj cez obal. Drhý typ je skôr na orchidejky s jemnými korienkami - je viac tej rašelliny a jemnejších zložiek, na omak cez obal je to mäkké. je pre Oncídka, miltonky, paphiopedium, odontoglosum.....zlahčujú to obvykle perlitom alebo kokosovými vláknami alebo obyčajnými polystyrénovými gulôičkami. Ona je v podstate lahká, ale zároveň vzdušná a jemná. Obidva druhy bývajú označené len ako "Substrát na orchideje". Ja si to vždy chytím do ruky a cítim cez obal, aký je. Cena 3-5 litrového vrecka sa u nás pohybuje od 3,5-4,5-5 Eur za vrecko. Ale aj tu už neviem zohnať to balenie, čo som mala minulý rok, to bolo fajné. Obchodníci to nejako divne objednávajú.
K tým Tvojim chúďatkám (necháp to pomenovanie ako urážku, prosím,).- sama som mala jednu takú, šlohla som ju pred vyhynutím sestre - po očistení takmer nemala korienky. Dala som do kvetináča ten hrubý substrát, jemnučko som ju prychytila o kúsok kôry, tuším nejakou jemnou guničkou do vlasov som to o paličku prihytila a paličku som zapichla do substátu. neplandalo to, ale trebalo s tým jemne zaobchádzať. postavila som kvetináč na okno (ale nesmelo naň prieamo pražiť) a vôbec som to nezalievala, len denne niekoľkokrát som jemne rosila celú nadzemnú časť s kýptikom. Tiež som mala jedinký drobučký lístoček. Trvalo to síce takmer 3/4 roka, ale dnes už tlačí 4 krásny list a vyháňa množstvo koreňov. Onedlho dobehne otatné. Takže skús ju len rosiť, aby nemala vlhko od substrátu ale len zo vzduchu, možno sa preberie a potom tie zošuverené listy aj tak zoschnú a odstrániš ich a zasadíš už normálne hlbšie, ani nebude poznať, čím prešla. Držím palce na oboch rukách aj nohách. Odvďačí sa Ti za opateru.
henrieta3
11.05.10,13:33
Normálnu zeminu ani záhradnícku rašelinu ani zmes na kvitnúce rastilny ani nič podobné v žiadnom prípade neprimiešavaj. To zbytočne zadržiava vodu. To už radšej zmes kôry, koko keksov, marhulových drvených kôstiek, trochu listovky, možno aj trošku hrubších pilín z ekologického materiálu, výborne sú napr. z drvičky konárov, ale to len málo. Ja kupujem hotové zmesi. Existujú dva druhy substrátov, hotových zmesí na orchidejky. Jeden druh má veľký podiel hrubých väčších častí ako koko-chipsy alebo kusy kôry, nájde sa tam aj dobre zotletý rašeliník, niekedy je pridaný perlit. Je dobrá pre všetky phaly a aj dendrobium phaleonopsis.sKaždý výrobca to má trošku iné, ale na omak tú hrubú štruhtúru cítiť aj cez obal. Drhý typ je skôr na orchidejky s jemnými korienkami - je viac tej rašelliny a jemnejších zložiek, na omak cez obal je to mäkké. je pre Oncídka, miltonky, paphiopedium, odontoglosum.....zlahčujú to obvykle perlitom alebo kokosovými vláknami alebo obyčajnými polystyrénovými gulôičkami. Ona je v podstate lahká, ale zároveň vzdušná a jemná. Obidva druhy bývajú označené len ako "Substrát na orchideje". Ja si to vždy chytím do ruky a cítim cez obal, aký je. Cena 3-5 litrového vrecka sa u nás pohybuje od 3,5-4,5-5 Eur za vrecko. Ale aj tu už neviem zohnať to balenie, čo som mala minulý rok, to bolo fajné. Obchodníci to nejako divne objednávajú.
K tým Tvojim chúďatkám (necháp to pomenovanie ako urážku, prosím,).- sama som mala jednu takú, šlohla som ju pred vyhynutím sestre - po očistení takmer nemala korienky. Dala som do kvetináča ten hrubý substrát, jemnučko som ju prychytila o kúsok kôry, tuším nejakou jemnou guničkou do vlasov som to o paličku prihytila a paličku som zapichla do substátu. neplandalo to, ale trebalo s tým jemne zaobchádzať. postavila som kvetináč na okno (ale nesmelo naň prieamo pražiť) a vôbec som to nezalievala, len denne niekoľkokrát som jemne rosila celú nadzemnú časť s kýptikom. Tiež som mala jedinký drobučký lístoček. Trvalo to síce takmer 3/4 roka, ale dnes už tlačí 4 krásny list a vyháňa množstvo koreňov. Onedlho dobehne otatné. Takže skús ju len rosiť, aby nemala vlhko od substrátu ale len zo vzduchu, možno sa preberie a potom tie zošuverené listy aj tak zoschnú a odstrániš ich a zasadíš už normálne hlbšie, ani nebude poznať, čím prešla. Držím palce na oboch rukách aj nohách. Odvďačí sa Ti za opateru.
Betina, dakujem ti za odpoved, presne tak som kupovala aj moju koru, je to Floria, piniova hruba kora, to, co bolo na omak makke, sa mi zdalo, ze je nejaka zemina, malo to ten isty obal. Tak sa zatial budu musiet uspokojit s nou, niekto tu pisal o tej zemine, ja uz ju nechcem ani vidiet, splesniveli mi v nej orchi. Myslela som len oncidka trosku pomiesat, ale radsej nech su v kore. Ja som vselijako rozmyslala, skusim to tiez s nejakou korou, palickou. Zatial ich necham par dni na keramzite, tam sa im pacilo aj minule, potom opat presadim. Obidve bojuju, snad to vydrzia, tie, co mali, uz odisli.
finis
11.05.10,14:05
Ešte k tomu čudu. Kvetná stonka na nej list to nebýva bežné, ale ja si myslím, že z toho keika nebude.
jedna moja je presne tento pripad. kvetna stonka jej vyrastla zo srdiecka a na nej vyrastol listok.dlho sa chystala kvitnut. medzitym vyhnala druhu kvetnu stonku zboku a aj na nej je listok a uz ma aj pekne puky.na tej povodnej kvetnej stonke dokonca vyhnala v tej pazuche ako list aj akoby dalsia kvetna stonka.
henrieta3
11.05.10,14:50
jedna moja je presne tento pripad. kvetna stonka jej vyrastla zo srdiecka a na nej vyrastol listok.dlho sa chystala kvitnut. medzitym vyhnala druhu kvetnu stonku zboku a aj na nej je listok a uz ma aj pekne puky.na tej povodnej kvetnej stonke dokonca vyhnala v tej pazuche ako list aj akoby dalsia kvetna stonka.
dievcata, vy ich, klonujete, ci co s nimi chudatami robite?
henrieta3
11.05.10,16:20
dievcata, vy ich, klonujete, ci co s nimi chudatami robite?
Aj tu su pekne fotografie orchi, mozu sa aj objednat
http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/index.php?cPath=28&sort=2a&page=2
lujza.j
11.05.10,19:10
..kde kupuješ tie koko-chipsy, já som to minule pýtala v jednom záhradníctve a pozerali na mna ako na zjavenie:D
beba ja som ich chcela kúpiť v chovateľských potrebách, je to podstieľka pod plazy, ale mali iba na drobno nasekané:( tak som si kúpila kôru z douglasky:confused: tá mala dobrú veľkosť, ale ešte som ju neskúšala, ale vyskúšam:);) aj drevené uhlie som si už konečne kúpila:) len ho musím nalámať na menšie kusy. tak si urobím mix - kôra, keramzit a uhlie:)
henrieta3
12.05.10,04:30
Necham obidve vyschnut a uvidim, inak ja vzdy presadzam, najma ked kupujem nejake zlacnene, ale tato pani mi predala uz viac kvetov a boli ok.
ja som uz davnejsie pisala, ze som amal zasadene v zemine a vsetko plesnive, tak som presadzala do kory. No a tieto 2 na foto pustili korene na keramzite, potom som ich zasadila a nepacili sa mi, aj im zozltli tie listy celkom. Jemnu zmes na orchi nepoznam, myslis koru? V tej mam vsetko, len tieto zachr. sa tak akosi neujali, alebo tu zeminu na orchi pomiesanu s korou? Bola by som vdacna za odpoved, lebo mam aj oncidie, aj tie nove, zvlastne by nemali byt len v kore. Co keby som koru pomiesala so zeminou? mam tu este jemny raselinovy substrat s perlitom na posilnene rastu, porozbujam tu velku koru, neviem, lebo tie nove, najma ta encyclia by asi nemali byt v kore, ani tieto 2 mini.
Predsa mi to nedalo, lebo ten mach sa dal zmykat, vybrala som ho, ani neviem, ako tam tolko natlacili, vecer som sa s nimi pohrala, presadila som ich do kory, preosiala som jemnejsiu, ine doma nemam, dakujem za radu, asi by odhnili, keby som to neurobila. Korene im nastastie nejake zostali, aj 2 vzdusne. Necham ich dnes oddychnut a zajtra trosku polejem.
Jara
12.05.10,08:05
Aj tu su pekne fotografie orchi, mozu sa aj objednat
http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/index.php?cPath=28&sort=2a&page=2

Obrázky sú pekné, ale ceny nenormálne :eek: a ešte si pripočítaj balné a poštovné. Veď sú tam také po 22-25 čo bežne kupiš po 6-7 € a to ich ani nevidíš, tak nevieš aké ti pošlú. Ja by som veru neobjednávala :). Je treba vidieť v akom je kvetinka stave, aké má korene ap...
Ma-Ba
12.05.10,08:20
Dnes naozaj človek nemôže kupovať mačku vo vreci. Moja skúsenosť s uvedenou firmou je však veľmi dobrá. Veď to je na tom, že tam sa nekupuje to čo bežne dostať aj u nás.
Napr. Psychopsis Kalihi, ktorú mám stála 14,95 EUR čo je 450,- Sk. Keby som ju chcela kúpiť u nás ani ju nedostanem a keď aj nechcem si predstaviť tú cenu.
Ak chceš Jarka len pre info pozri môj album - botanika Nemecko - je tam odfotené aj balenie a rastliny boli skutočne vyberané zodpovedne až na Doritis - ktoré boli maličké a mokré. Na to, že boli posielané vo februári - klobúk dole. Nechcem robiť reklamu, iba vyjadriť, že táto firma má dobré meno a môžem povrdiť, čo mi hovorili pestovatelia, ktorí od nich brali, že sú dobrí..
Vysoká je cena za dopravu. To je fakt.
Ma-Ba
12.05.10,08:22
Len pre informáciu Psychopsis Kalihi - dnešné foto. Po presadení hneď vyhnala kvetný stvol.
Ma-Ba
12.05.10,08:28
MA-BA posielam foto dendrobia. Dnes som ho vybrala z kvetinaca, a z vnutra do 1/3 bolo dute. Pri koreni malo dierku, akoby sa cosi do toho pustilo, tak som to odrezala, bolo to ciste, ziadny chrobak. Takze teraz neviem co s tym odrezkom. Ci ho mozem len tak dat do machu, ci do substratu, a ci hlavne zachranim to nejako. Dakujem
Či to bude tak ako u mňa to neviem.
Skús odrezať stonku tam kde je ešte zdravá. Postav to do malého prázdneho kvetináča. Spodok by sa mal zatiahnuť a hniloba by nemala pokračovať. Nový výhon si bude čerpať čo potrebuje k rastu zo starej pahľuzy. Keď vyženie korienky posaď to do machu a zalievaj.
Ja som to urobila takto, dúfam, že sa Ti to podarí.
henrieta3
12.05.10,09:16
Obrázky sú pekné, ale ceny nenormálne :eek: a ešte si pripočítaj balné a poštovné. Veď sú tam také po 22-25 čo bežne kupiš po 6-7 € a to ich ani nevidíš, tak nevieš aké ti pošlú. Ja by som veru neobjednávala :). Je treba vidieť v akom je kvetinka stave, aké má korene ap...
Ano, suhlasim, dala som to sem najma kvoli obrazkom.
henrieta3
12.05.10,09:21
Dnes naozaj človek nemôže kupovať mačku vo vreci. Moja skúsenosť s uvedenou firmou je však veľmi dobrá. Veď to je na tom, že tam sa nekupuje to čo bežne dostať aj u nás.
Napr. Psychopsis Kalihi, ktorú mám stála 14,95 EUR čo je 450,- Sk. Keby som ju chcela kúpiť u nás ani ju nedostanem a keď aj nechcem si predstaviť tú cenu.
Ak chceš Jarka len pre info pozri môj album - botanika Nemecko - je tam odfotené aj balenie a rastliny boli skutočne vyberané zodpovedne až na Doritis - ktoré boli maličké a mokré. Na to, že boli posielané vo februári - klobúk dole. Nechcem robiť reklamu, iba vyjadriť, že táto firma má dobré meno a môžem povrdiť, čo mi hovorili pestovatelia, ktorí od nich brali, že sú dobrí..
Vysoká je cena za dopravu. To je fakt.
Ale vdaka tejto stranke som asi odhalila svoju novu - Odontoglossum crispum, nevidno ju tam celu, ale kvet vyzera rovnako.
henrieta3
12.05.10,09:26
Rada by som sa vas opytala, ci mam stary mach, ktory som vyhodila z novych mini vyhodit, dala som ho susit, alebo ho nejako prepeciem a pouzijem? je to uz nanic? Neviem, este som mach nepouzivala, dakujem.
Jara
12.05.10,09:29
Dnes naozaj človek nemôže kupovať mačku vo vreci. Moja skúsenosť s uvedenou firmou je však veľmi dobrá. Veď to je na tom, že tam sa nekupuje to čo bežne dostať aj u nás.
Napr. Psychopsis Kalihi, ktorú mám stála 14,95 EUR čo je 450,- Sk. Keby som ju chcela kúpiť u nás ani ju nedostanem a keď aj nechcem si predstaviť tú cenu.
Ak chceš Jarka len pre info pozri môj album - botanika Nemecko - je tam odfotené aj balenie a rastliny boli skutočne vyberané zodpovedne až na Doritis - ktoré boli maličké a mokré. Na to, že boli posielané vo februári - klobúk dole. Nechcem robiť reklamu, iba vyjadriť, že táto firma má dobré meno a môžem povrdiť, čo mi hovorili pestovatelia, ktorí od nich brali, že sú dobrí..
Vysoká je cena za dopravu. To je fakt.


Súhlasím s tebou Ma-Ba, lebo pestovateľka ako ty si to môže dovoliť. Si skúsená a teda aj finančne náročnejšiu orchidejku si môžeš dovoliť, lebo už vieš s ňou zaobchádzať a máš aj podmienky na pestovanie. Ja mám len niečo cez 20 kuskov a najdrahšiu mám tuším za 30, lebo stále pomaličky skúšam niečo nové, nemám podmienky, som len obyčajný panelákovy človek a tak moc riskovať nechcem. Doteraz som prišla len o 1 kus a aj to mi bolo veľmi do plaču, takže každý sa musí sám rozhodnúť. Tvoj album si rada pozriem, ak máš niečo nové.
Betina2
12.05.10,09:35
Aj tu su pekne fotografie orchi, mozu sa aj objednat
http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/index.php?cPath=28&sort=2a&page=2

Sú fakt nádherné, a také, čo u nás ani nevidíš, ale sú na naše pomery s dopravou pridrahé...:rolleyes::mee: Možno ešte ponuka mesiaca je zaujímavá, ale s dopravou a min. obj.nad 25 Eur za rastliny, v súčte je to dosť.
Inak fakt paráda!
Občas sa však aj u nás dá natrafiť na nezvyčajné.
lusielaL
12.05.10,09:36
Ale vdaka tejto stranke som asi odhalila svoju novu - Odontoglossum crispum, nevidno ju tam celu, ale kvet vyzera rovnako.
Ja zase pre informaciu prikladam co je to Doritis,ktoru spomenula Ma-Ba.Je to phal. a momentalne vyzera takto:Ma-Ba-ten listok viditelne rastie;):).
sorela
12.05.10,10:42
Ma-Ba este raz vdaka za radu
henrieta3
12.05.10,10:50
Normálnu zeminu ani záhradnícku rašelinu ani zmes na kvitnúce rastilny ani nič podobné v žiadnom prípade neprimiešavaj. To zbytočne zadržiava vodu. To už radšej zmes kôry, koko keksov, marhulových drvených kôstiek, trochu listovky, možno aj trošku hrubších pilín z ekologického materiálu, výborne sú napr. z drvičky konárov, ale to len málo. Ja kupujem hotové zmesi. Existujú dva druhy substrátov, hotových zmesí na orchidejky. Jeden druh má veľký podiel hrubých väčších častí ako koko-chipsy alebo kusy kôry, nájde sa tam aj dobre zotletý rašeliník, niekedy je pridaný perlit. Je dobrá pre všetky phaly a aj dendrobium phaleonopsis.sKaždý výrobca to má trošku iné, ale na omak tú hrubú štruhtúru cítiť aj cez obal. Drhý typ je skôr na orchidejky s jemnými korienkami - je viac tej rašelliny a jemnejších zložiek, na omak cez obal je to mäkké. je pre Oncídka, miltonky, paphiopedium, odontoglosum.....zlahčujú to obvykle perlitom alebo kokosovými vláknami alebo obyčajnými polystyrénovými gulôičkami. Ona je v podstate lahká, ale zároveň vzdušná a jemná. Obidva druhy bývajú označené len ako "Substrát na orchideje". Ja si to vždy chytím do ruky a cítim cez obal, aký je. Cena 3-5 litrového vrecka sa u nás pohybuje od 3,5-4,5-5 Eur za vrecko. Ale aj tu už neviem zohnať to balenie, čo som mala minulý rok, to bolo fajné. Obchodníci to nejako divne objednávajú.
K tým Tvojim chúďatkám (necháp to pomenovanie ako urážku, prosím,).- sama som mala jednu takú, šlohla som ju pred vyhynutím sestre - po očistení takmer nemala korienky. Dala som do kvetináča ten hrubý substrát, jemnučko som ju prychytila o kúsok kôry, tuším nejakou jemnou guničkou do vlasov som to o paličku prihytila a paličku som zapichla do substátu. neplandalo to, ale trebalo s tým jemne zaobchádzať. postavila som kvetináč na okno (ale nesmelo naň prieamo pražiť) a vôbec som to nezalievala, len denne niekoľkokrát som jemne rosila celú nadzemnú časť s kýptikom. Tiež som mala jedinký drobučký lístoček. Trvalo to síce takmer 3/4 roka, ale dnes už tlačí 4 krásny list a vyháňa množstvo koreňov. Onedlho dobehne otatné. Takže skús ju len rosiť, aby nemala vlhko od substrátu ale len zo vzduchu, možno sa preberie a potom tie zošuverené listy aj tak zoschnú a odstrániš ich a zasadíš už normálne hlbšie, ani nebude poznať, čím prešla. Držím palce na oboch rukách aj nohách. Odvďačí sa Ti za opateru.
Betina, prosim ta, nemas anhodou foto tej zachrannej akcie, Ako si ju gumickou prichytila o koru? Dakujem.
foza
12.05.10,10:52
Ja zase pre informaciu prikladam co je to Doritis,ktoru spomenula Ma-Ba.Je to phal. a momentalne vyzera takto:Ma-Ba-ten listok viditelne rastie;):).
A vieš akej bude farby?:eek:
henrieta3
12.05.10,10:52
Ja zase pre informaciu prikladam co je to Doritis,ktoru spomenula Ma-Ba.Je to phal. a momentalne vyzera takto:Ma-Ba-ten listok viditelne rastie;):).
Sama si ju rozmnozila? alebo?
Betina2
12.05.10,10:55
Prikladám zopár sľúbených fotečiek mojich posledných prírastkov.
Betina2
12.05.10,11:08
Betina, prosim ta, nemas anhodou foto tej zachrannej akcie, Ako si ju gumickou prichytila o koru? Dakujem.

Žiaľ, nie, to som nenafotila, dokonca som ani nedúfala, že sa vzchopí, ale bolo mi ju lúto vyhodiť.
Normálne som vtedy zobrala takú tú najobyčajnejšiu gumičku, akou sa aj mladá cibulka v obchode predáva vo zväzku zviazaná, zobrala som ten kýptik, podla dlžky gumky som to asi 2-3 x omotala okolo kýpťa rasliny, ako ked robíš cop na vlasoch, ale som to úplne nestiahla, aby sa nezarezávala do toho kýpťa, dobre by bolo, keby bola trošku širšia a plochejšia...moja mala taký 1 asi 1 cm kratučký korienok, ten zostal voľný, ja som to len cez ten spodok rastliny, odkial normálône rastú ale bola korienky omotala, ten koirenok bol volný, nezagumičkovaný. No a potom som pomezi vrstvy gumičky jemne vopchala okrúhlu paličku, takú akú majú phaly pri kvitnutí, pod rastlinou vytrčala v dlžke asi na výšku kvetináčika, proste v takej výške, aby sa dotýkala dna kvetináča, ked rastlinka bude tesne na povrchu substrátu. a takto som to do toho substrátu pevne zapichla. Kludne použi aj 2 paličky, ak treba, každú z inej strany rastliny. A potom som ju už len rosila, aj na korienok, aj na substrát a neskôr jemne aj na lístoček, ale dávala som pozor na srdiečko, aby zostávalo suché. Neboj, nejako sa to podarí.
foza
12.05.10,11:37
Prikladám zopár sľúbených fotečiek mojich posledných prírastkov.
Sú prekrásne - nech Ti robia radosť čo najdlhšie! :eek::eek::eek::eek:
lusielaL
12.05.10,11:41
To je ta zlto-biela,co som Ti raz spominala-pre fozu.Pre Henrietu-objednala mi ju jedna pestovatelka ;),od tych pestovatelov z Nemecka o com vyssie pisali dievcata.
henrieta3
12.05.10,11:44
Žiaľ, nie, to som nenafotila, dokonca som ani nedúfala, že sa vzchopí, ale bolo mi ju lúto vyhodiť.
Normálne som vtedy zobrala takú tú najobyčajnejšiu gumičku, akou sa aj mladá cibulka v obchode predáva vo zväzku zviazaná, zobrala som ten kýptik, podla dlžky gumky som to asi 2-3 x omotala okolo kýpťa rasliny, ako ked robíš cop na vlasoch, ale som to úplne nestiahla, aby sa nezarezávala do toho kýpťa, dobre by bolo, keby bola trošku širšia a plochejšia...moja mala taký 1 asi 1 cm kratučký korienok, ten zostal voľný, ja som to len cez ten spodok rastliny, odkial normálône rastú ale bola korienky omotala, ten koirenok bol volný, nezagumičkovaný. No a potom som pomezi vrstvy gumičky jemne vopchala okrúhlu paličku, takú akú majú phaly pri kvitnutí, pod rastlinou vytrčala v dlžke asi na výšku kvetináčika, proste v takej výške, aby sa dotýkala dna kvetináča, ked rastlinka bude tesne na povrchu substrátu. a takto som to do toho substrátu pevne zapichla. Kludne použi aj 2 paličky, ak treba, každú z inej strany rastliny. A potom som ju už len rosila, aj na korienok, aj na substrát a neskôr jemne aj na lístoček, ale dávala som pozor na srdiečko, aby zostávalo suché. Neboj, nejako sa to podarí.
ok, urobim take 2 barlicku k rastlinke pripevnim, zapichnem, aby sa neknisala a barlicky zapichnem, srdiecko nie, ak narastu korienky, pomaly zasypem viac.
henrieta3
12.05.10,11:48
To je ta zlto-biela,co som Ti raz spominala-pre fozu.Pre Henrietu-objednala mi ju jedna pestovatelka ;),od tych pestovatelov z Nemecka o com vyssie pisali dievcata.
To bude radost, ked zakvitne, cakala by som pri nej stale, uz sa tesim na foto.
henrieta3
12.05.10,11:50
Prikladám zopár sľúbených fotečiek mojich posledných prírastkov.
Pekne su, veru.
milka 60
12.05.10,12:13
pripájam sa k Henriete , Betina máš nezvyčajné farby orch.

táto rozkvitá mne, čakala som rok ,aby rozkvitla, ale má 3 stvoly
henrieta3
12.05.10,12:26
pripájam sa k Henriete , Betina máš nezvyčajné farby orch.

táto rozkvitá mne, čakala som rok ,aby rozkvitla, ale má 3 stvoly
Pekna princezna, nevesta, dala na seba cakat, ale oplatilo sa.
Ma-Ba
12.05.10,13:52
Doritis pulcherima var. champonensis. Ilustračné foto
lujza.j
12.05.10,15:27
pripájam sa k Henriete , Betina máš nezvyčajné farby orch.

táto rozkvitá mne, čakala som rok ,aby rozkvitla, ale má 3 stvoly
ak dobre vidím tiež mám takú:) ja som síce pri tej to nečakala vôbec kvitne "zasebou", ale zato niektoré ostatné si teda pekne dávajú načas.:mad::mad::mad:
Tweety
12.05.10,15:40
Doritis pulcherima var. champonensis. Ilustračné foto
Krásna, ešte takú som v obchode nevidela, ak by bola, už dávno by bola u mňa na parapetnej doske v okne, hoci už ani na jednom okne pomaly nemám voľné miesto.