Silvernola
12.05.10,17:42
ak dobre vidím tiež mám takú:) ja som síce pri tej to nečakala vôbec kvitne "zasebou", ale zato niektoré ostatné si teda pekne dávajú načas.:mad::mad::mad:
:DNo čo, sú to princezničky. A majú princeznovské maniere. Presnosť nie je ich výsadou.:---:---:---:D:D:D
lujza.j
12.05.10,15:45
:DNo čo, sú to princezničky. A majú princeznovské maniere. Presnosť nie je ich výsadou.:---:---:---:D:D:D
úúúplná pravda:):)
lujza.j
12.05.10,16:10
...moja "šibnutá" keika ktorá "žije" odstrihnutá vo váze:) ide aspoň sa mi to tak zdá aj kvitnúť:eek::);)
henrieta3
12.05.10,16:18
...moja "šibnutá" keika ktorá "žije" odstrihnutá vo váze:) ide aspoň sa mi to tak zdá aj kvitnúť:eek::);)
Mas ju namocenu vo vode? A nezasadis ju?
lujza.j
12.05.10,16:30
Mas ju namocenu vo vode? A nezasadis ju?
ano, ona je stále na stonke, pretože nemala korienky, je napadnutá nejakou pliagou a keď som chcela, aby sa vyvinula druhá keika na orchidke tam som túto šmykla preč a dala som ju do vázy a ešte k tomu to je tá keď si pamätáte čo mi rástla a teda aj rastie na polovyschnutej stonke:eek::);)
janka.koc
12.05.10,16:46
ahojte, asi tak 2 tyzdne dozadu som dostala novu orchidku. bola krasna , mala vela pukov a tie postupne teraz rozkvitaju. ale problem je v tom,ze po par dnoch odpadnu.. neviem ci mam v izbe zimu ,ci jej to neskodi. okno je na severnej strane . viete mi poradit? :(
Zdenka175
12.05.10,17:20
ahojte, asi tak 2 tyzdne dozadu som dostala novu orchidku. bola krasna , mala vela pukov a tie postupne teraz rozkvitaju. ale problem je v tom,ze po par dnoch odpadnu.. neviem ci mam v izbe zimu ,ci jej to neskodi. okno je na severnej strane . viete mi poradit? :(
Ešte si zvyká asi na nové prostredie.
Silvernola
12.05.10,18:30
ahojte, asi tak 2 tyzdne dozadu som dostala novu orchidku. bola krasna , mala vela pukov a tie postupne teraz rozkvitaju. ale problem je v tom,ze po par dnoch odpadnu.. neviem ci mam v izbe zimu ,ci jej to neskodi. okno je na severnej strane . viete mi poradit? :(
Možno jej vadí aj suchý vzduch. Vyrastala v skleníku s kontrolovanou atmosférou, a doma máš asi oveľa nižšiu vlhkosť. Musí sa aklimatizovať. Skús jej vlhkosť zvýšiť napr. rosením okolia.
foza
12.05.10,18:35
ano, ona je stále na stonke, pretože nemala korienky, je napadnutá nejakou pliagou a keď som chcela, aby sa vyvinula druhá keika na orchidke tam som túto šmykla preč a dala som ju do vázy a ešte k tomu to je tá keď si pamätáte čo mi rástla a teda aj rastie na polovyschnutej stonke:eek::);)
No tak to je iná bojovníčka!:eek:
VieraPopluharova
13.05.10,04:40
Ahojte dievcence,
dloho som sa nepochvalila nicim, takze ku dnu matiek som dostala od dcery orchideu, bola samy puk tak som ju nechcela posielat, rozkvitla - je ich presne 61,dufam, ze Vas pohlad na nu potesi tak ako mna.
katka50
13.05.10,05:02
Ahojte dievcence,
dloho som sa nepochvalila nicim, takze ku dnu matiek som dostala od dcery orchideu, bola samy puk tak som ju nechcela posielat, rozkvitla - je ich presne 61,dufam, ze Vas pohlad na nu potesi tak ako mna.
Tak to je neskutočne náááááááááádhernééééééééééé.: )
zena
13.05.10,06:35
Moja biela bojovnicka :D Ma malicko korienkov tak jej takto zmakli listky, tak ich kazde rano troska orosim a vcera som si vsimla ze vyhana novu stonku :--- este je to len taky mali pupcek, ale uz je vidiet prve ocko :)
VieraPopluharova
13.05.10,07:28
Neboj, pokial sa o nu budes s laskou starat a zenie stonku, mala by sa dat zachranit, len jej prezri poriadne korienky, pretože meknutie listov byva pri preliati, ja som si tak znicila jednu, poliala som ju ja aj dcera a bolo ponej, ale myslim, ze itak nebola dobra, ked mi ju priniesli.Takze drzim palce.:)
VieraPopluharova
13.05.10,07:31
Tak to je neskutočne náááááááááádhernééééééééééé.: )

Takze k tejto mojej kraske, staram sa o nu tak ako o ostatne, v podstate tak ako i Vy, ona bola od zaciatku ako som ju dostala pred 4 rokmi k narodkam takto krasna, len mavala menej kvetov, myslim, ze zalezi kde a od koho je to kupene.Nic mimoriadne s nou nerobim, som rada, ze som vas potesila aspon pohladom na nu.:)
henrieta3
13.05.10,10:16
Kto pozna tajomstvo tohto pana?
http://www.getmatureorchids.com/
andika5
13.05.10,11:01
ahojte ak som presadila orchideu ako dlho ju nemam polievat alebo ju mozem poliat hned?dakujem
adams
13.05.10,11:50
ahojte ak som presadila orchideu ako dlho ju nemam polievat alebo ju mozem poliat hned?dakujem
ja si myslim, ze by si ju mala malicko poliat hned po presadeni, len by som zatial nehnojila... mozno za dva-tri tyzdne...
henrieta3
13.05.10,12:46
ja si myslim, ze by si ju mala malicko poliat hned po presadeni, len by som zatial nehnojila... mozno za dva-tri tyzdne...
Podla toho, preco si ju presadzala, ak ma v poriadku korene, trosku polej, ak si kvoli korenom a bola premocena, nepolievaj.
VieraPopluharova
13.05.10,14:13
Ahojte,
chcela by som sa touto cestou podakovat vsetkym, ktoremi napisali, dievcata nemate mi co zavidiet, kazda orchidea je krasna ci uz ma jeden alebo viac kvetov, hlavne ked je Vasa, ved o kazdu sa s laskou starate a pozerate kazdy den ci nenastal nejaky pohyb, novy korienok,listocek, alebo stonka, vsetko potesi.
Este raz dakujem.
Viera
evaj63
13.05.10,14:34
závisláčky, pršíííííí! Treba zbierat vodu:):D:D:D
2009
13.05.10,15:50
závisláčky, pršíííííí! Treba zbierat vodu:):D:D:D


:):):):):):):):)
VieraPopluharova
13.05.10,16:01
Uz mam pripravene nadoby na terase, mozme si dat preteky, ktora kolko nachytá?:D:D:D
2009
13.05.10,16:05
foza
13.05.10,17:20
Dievčatá idem sa Vám pochváliť s mojou zachraňovanou orchidejkou od susedy/ ak sa pamätáte/.... Takto sme od februára podrástli! :eek:
foza
13.05.10,17:44
Takto vyrástla keika zasadená 18.03.2010. Narástol jej už aj nový lístok a ten čo mala trošku zošúverený sa už vystrel. Tlačí nové korienky a rastie zo dňa na deň.:) Toto je dôkaz toho, že trpezlivosť ruže prináša v našom prípade samozrejme lístky alebo korienky;)
VieraPopluharova
13.05.10,18:42
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=292&pictureid=10503



http://www.porada.sk/picture.php?albumid=292&pictureid=10504
Ahoj,
a to ma chces nahnevať?To su Tvoje?Ak ano klobuk dolu, hlboko sa sklanam, ak nie i tak nevadi, lebo mam dalsiu motivaciu , musim uznat su prekrasne.:confused::confused::confused:
milka 60
13.05.10,18:44
milka 60
13.05.10,18:49
Foza pekne pokročila je to úspech- gratulujem:):)

mimotemy
kolko je už nachytanej vody , u nás už habadej!!!!!! už by mohlo aj prestať pršať
ex
13.05.10,19:28
neprečítala som všetkých 727 predchádzajúcich strán, možno tam bol aj môj problém, no poprosím o radu - kde robím chybu, keď mi zostanú najprv mäkké listy a potom postupne odíde celá kvetina - toto sa mi stalo už aspoň pri 7-8 orchideách
Zdenka175
14.05.10,03:38
neprečítala som všetkých 727 predchádzajúcich strán, možno tam bol aj môj problém, no poprosím o radu - kde robím chybu, keď mi zostanú najprv mäkké listy a potom postupne odíde celá kvetina - toto sa mi stalo už aspoň pri 7-8 orchideách
Napíš celú tvoju strarostlivosť o orchideje
2009
14.05.10,05:04
Ahoj,
a to ma chces nahnevať?To su Tvoje?Ak ano klobuk dolu, hlboko sa sklanam, ak nie i tak nevadi, lebo mam dalsiu motivaciu , musim uznat su prekrasne.

Nie nie sú moje. Videla som ich v jednom kvetinárstve. Zajtra dostanem prvú výplatu z môjho vedľajšieho zamestnania. Váham.. Strašne... Je to dovoz z Holandska ale ak by mi mali uhynúť srdce by mi puklo. Ak by aj nikdy znovu nezakvitli aj tak by to bola nádhera. Ešte poštudujem na nete a ak si trúfnem zajtra doobeda beriem vŕtačku a navŕtam si v izbičke do stropu 2 dierky na háčiky. Ak sa dajú dať von mám balkón dlhý 12 metrov smer juhozápad. Môžem vybrať polotieň aj tieň všetko. Ak má niekto skúsenosti budem za každú radu moc vďačná
pwerka
14.05.10,05:25
neprečítala som všetkých 727 predchádzajúcich strán, možno tam bol aj môj problém, no poprosím o radu - kde robím chybu, keď mi zostanú najprv mäkké listy a potom postupne odíde celá kvetina - toto sa mi stalo už aspoň pri 7-8 orchideách

no podla mna na 95% im doprajes prilis vela vody
henrieta3
14.05.10,06:10
Foza pekne pokročila je to úspech- gratulujem:):)

mimotemy
kolko je už nachytanej vody , u nás už habadej!!!!!! už by mohlo aj prestať pršať
No, ja nemam ziadnu, nebyvam v dome a to, co pada z rimsy, som nestihla, keby ma pred domom uvideli s hrncom, tak ma niekde odvezu...
henrieta3
14.05.10,06:13
no podla mna na 95% im doprajes prilis vela vody
Tiez si to myslim, doteraz sa niektore spamatavaju z tejto mojej chyby, ale kym som sem zacala pisat, precitala som si skoro vsetko, najdes tam vela uzitocneho, aj na co si sa nestihla opytat. O substrate, presadzani, atd.
henrieta3
14.05.10,06:19
Nie nie sú moje. Videla som ich v jednom kvetinárstve. Zajtra dostanem prvú výplatu z môjho vedľajšieho zamestnania. Váham.. Strašne... Je to dovoz z Holandska ale ak by mi mali uhynúť srdce by mi puklo. Ak by aj nikdy znovu nezakvitli aj tak by to bola nádhera. Ešte poštudujem na nete a ak si trúfnem zajtra doobeda beriem vŕtačku a navŕtam si v izbičke do stropu 2 dierky na háčiky. Ak sa dajú dať von mám balkón dlhý 12 metrov smer juhozápad. Môžem vybrať polotieň aj tieň všetko. Ak má niekto skúsenosti budem za každú radu moc vďačná
Vobec nevahaj, ked si si zarobila, urob si aj radost, davala som sem vela linkov, mozes aj zahranicne, gugl to prelozi, ja som sa vcera vela dozvedela o svojich 2 novych kuskoch.
Nemala som ziadne mini, videla som2, ktore sa mi zapacili, ale som setrila, kupila len 1. A v noci som sa rozhodla, ze sa do toho obchodu vratim, tak som isla rano aj pre tu 2. A som rada, uz su presadene, pekne sa im tu dari, uvidim, ako to pojde dalej, ked som tu citala, ze mnohym odchadzaju.
Esta raz by som sa chcela opytat na vyhodeny mach, ci je mi na nieco, alebo ho mam dat do kontajnera, dakujem.
2009
14.05.10,06:35
Vobec nevahaj, ked si si zarobila, urob si aj radost, davala som sem vela linkov, mozes aj zahranicne, gugl to prelozi, ja som sa vcera vela dozvedela o svojich 2 novych kuskoch.
Nemala som ziadne mini, videla som2, ktore sa mi zapacili, ale som setrila, kupila len 1. A v noci som sa rozhodla, ze sa do toho obchodu vratim, tak som isla rano aj pre tu 2. A som rada, uz su presadene, pekne sa im tu dari, uvidim, ako to pojde dalej, ked som tu citala, ze mnohym odchadzaju.
Esta raz by som sa chcela opytat na vyhodeny mach, ci je mi na nieco, alebo ho mam dat do kontajnera, dakujem.
Hmm. možno tam dnes už nebudú. Ale predsa len ešte si popozerám po nete či sa dokážem o ňu postarať..
sayly
14.05.10,06:35
tak začínam sa pomaly aj ja chváliť, toto sú moje prvé jarné slniečka, ludisiu som dostala len taký malý úlomok asi pred rokom, teraz začala kvitnúť a ešte z jednej ružice listov bude, dendro mi v mojej starostlivosti zakvitlo už druhý krát, minule mala 4 kvety, teraz ich má 6...ešte mi začína kvitnúť jedna tigrovaná, len ju ešte nemám odfotenú...postupne budem pridávať ďalšie, pretože skoro všetky mi vyháňajú nové kvetné stonky
Jara
14.05.10,06:56
Sayly, nádhera. Takto rozkvitnuté dendrobko mám momentálne aj ja, ale tvoje je ešte nádhernejšie, lebo máš viac stoniek. Ja mám dve také hrubé a tri pustilo teraz nové. Nech sa im darí, sú pekné
AlaNR
14.05.10,07:54
V sobotu som si všimla, že na jednej z orichideí mi vyháňa 4 stonky:eek:
Dúfam, že ju to nevysilí. Som zvedavá, čo z nej bude, ak budú kvety na všetkých štyroch, tak sa budem neskutočne tešiť...
infinityfx21
14.05.10,08:42
No, ja nemam ziadnu, nebyvam v dome a to, co pada z rimsy, som nestihla, keby ma pred domom uvideli s hrncom, tak ma niekde odvezu...

Ak chceš,ja Ti nejakú pošlem:)Mám nazbieraných 10l,snáď ten popol z tej sopky na Islande či kde to je neuškodí.:D
A o mne si to isté myslí svokor,ked stojím vonku a čakám kým sa mi nazbiera voda.:o
A ako som písala dávnejšie,svokre som zachránila orchidku,ale moja Xena mi robí starosti.Koreň je už len jeden,lebo ako som ich dala do kôry,začala mi tam chytať plieseň.A to som iba jemne rosila.Je nad keramzitom,ale ak nič aj tú ,,šlahnem"do zakoreňovača a hotovo.Ale zase vyháňa list,tak som už z nej čistý jeleň,asi ju dám na samotku a nebudem si ju všímať,lebo ju sledujem stále a to jej asi vadí..:eek:
Pekný víkend všetkým.:):):)
Betina2
14.05.10,08:48
Už som si vytvorila v profile album s mojimi orchidejkami, samozrejme, že nie sú všetky práve teraz rozkvitnuté , ale sú zdravé a spomienky mám na ne pekné. Teraz mi stačí, že ich kvitne 7 rastlín. Ale vyššie uvedené Vandy sú famózne. :eek:Trošku závidím, bojím sa ju priniesť do panelákového bytu :mee:, predsa len sú o čosi náročnejšie na pestovanie a údržbu...ale keby som mala dom so zimnou záhradou, neváham ani sekundu!!!:)
beba13
14.05.10,09:08
No, ja nemam ziadnu, nebyvam v dome a to, co pada z rimsy, som nestihla, keby ma pred domom uvideli s hrncom, tak ma niekde odvezu...
mimotemy..už by mohlo prestať já mám vody už na pol roka, už ju ani nechytám len vylievam :D:D:D
AlaNR
14.05.10,10:35
Možno sa spýtam to, čo tu už niekde napísané je, ale nechce sa mi to celé čítať.
Keď som ostrihala stonky z odkvitnutých orchideí, tak som vytiahla aj paličky, namočila som ich do vody a - zabudla som na ne. Samozrejme mi za týždeň v tej vode stihli splesnivieť. Teraz ich nechcem pchať naspäť, pretože sa bojím, aby som si pleseň nezaniesla aj do črepníkov.

Neviete, kde by som mohla kúpiť nové paličky? Nechcem tie pokrútené plastové z Baumaxu, lebo sú veľmi vysoké, ale originál drevené. Zatiaľ som krvopotne popílila tenučké bambusové tyčky, ale strašne "kričia", skôr by som prijala tie zelené...
Diky za radu !
henrieta3
14.05.10,10:49
Ak chceš,ja Ti nejakú pošlem:)Mám nazbieraných 10l,snáď ten popol z tej sopky na Islande či kde to je neuškodí.:D
A o mne si to isté myslí svokor,ked stojím vonku a čakám kým sa mi nazbiera voda.:o
A ako som písala dávnejšie,svokre som zachránila orchidku,ale moja Xena mi robí starosti.Koreň je už len jeden,lebo ako som ich dala do kôry,začala mi tam chytať plieseň.A to som iba jemne rosila.Je nad keramzitom,ale ak nič aj tú ,,šlahnem"do zakoreňovača a hotovo.Ale zase vyháňa list,tak som už z nej čistý jeleň,asi ju dám na samotku a nebudem si ju všímať,lebo ju sledujem stále a to jej asi vadí..:eek:
Pekný víkend všetkým.:):):)
Dakujem ti, v najhorsom pripade, veru aj si vodu budeme posielat. Na chalupe nemozem nechat vanu vonku, lebo su tam horuce prsty, vana by bola hned v zbere kovov, ale tu uz som vcera pozerala, kadial tecie, vidim, este idu mraky, pripravim sa a dam tam stary hrniec.
Aj ja som asi prekazila 2 ich snahu o zivot, fungovalo to v keramzite, ale potom som ich predcasne zasadila, rypala sa v nich, zbytocne som to poliala. Tak teraz su v cistej kore, tiez ich dam nabok, aspon tyzden ich necham tak. Je to vidiet aj tak, ked su aspon 3 listy a srdiecko je take hrubsie, ze tam este nieco je, mozno bude. Zakorenovac by mozno fakt pomohol. Keby som ich bola nechala v tom keramzite pred mesiacom, mohli uz byt pekne korene, moja chyba.
henrieta3
14.05.10,11:07
Už som si vytvorila v profile album s mojimi orchidejkami, samozrejme, že nie sú všetky práve teraz rozkvitnuté , ale sú zdravé a spomienky mám na ne pekné. Teraz mi stačí, že ich kvitne 7 rastlín. Ale vyššie uvedené Vandy sú famózne. :eek:Trošku závidím, bojím sa ju priniesť do panelákového bytu :mee:, predsa len sú o čosi náročnejšie na pestovanie a údržbu...ale keby som mala dom so zimnou záhradou, neváham ani sekundu!!!:)
Pekne su, aj maju vela zdravych listov, myslim si, ze Vanda by sa u vas tiez dobre citila.
Ma-Ba
14.05.10,12:24
Vobec nevahaj, ked si si zarobila, urob si aj radost, davala som sem vela linkov, mozes aj zahranicne, gugl to prelozi, ja som sa vcera vela dozvedela o svojich 2 novych kuskoch.
Nemala som ziadne mini, videla som2, ktore sa mi zapacili, ale som setrila, kupila len 1. A v noci som sa rozhodla, ze sa do toho obchodu vratim, tak som isla rano aj pre tu 2. A som rada, uz su presadene, pekne sa im tu dari, uvidim, ako to pojde dalej, ked som tu citala, ze mnohym odchadzaju.
Esta raz by som sa chcela opytat na vyhodeny mach, ci je mi na nieco, alebo ho mam dat do kontajnera, dakujem.
Nemusíš ho vyhodiť. Môže sa hodiť. Napr. na zakrytie vrchných koreňov, alebo pri zachraňovaní orchidky. Ja mám v ňom teraz mladé Dendrobium phal.
infinityfx21
14.05.10,13:20
Snáď to dobre popíšem:1-4-svokrina-pred a po,5 moje Xena,6 zábrana aby mi malý netrhal kvietky,7 stále kvitne od marca,8-10 korene,11-12 tá čo nepije vodu,13 mini nové korienky,14 mini list,nejde to zmyť asi flaky po postrekoch,15 rosička už kvitne,16 keramzitová.
infinityfx21
14.05.10,13:26
Dakujem ti, v najhorsom pripade, veru aj si vodu budeme posielat. Na chalupe nemozem nechat vanu vonku, lebo su tam horuce prsty, vana by bola hned v zbere kovov, ale tu uz som vcera pozerala, kadial tecie, vidim, este idu mraky, pripravim sa a dam tam stary hrniec.
Aj ja som asi prekazila 2 ich snahu o zivot, fungovalo to v keramzite, ale potom som ich predcasne zasadila, rypala sa v nich, zbytocne som to poliala. Tak teraz su v cistej kore, tiez ich dam nabok, aspon tyzden ich necham tak. Je to vidiet aj tak, ked su aspon 3 listy a srdiecko je take hrubsie, ze tam este nieco je, mozno bude. Zakorenovac by mozno fakt pomohol. Keby som ich bola nechala v tom keramzite pred mesiacom, mohli uz byt pekne korene, moja chyba.

No a musela som vybrať aj svokrinu z kôry,tiež chytala pleseň.nechám ich chvílu nad keramzitom a uvidím.Či som mala zle uschnutú kôru,neviem.Nezúfaj,veď sa len učime,teda aspoň ja.Ale verím im,že sa dajú dokopy.:)
VieraPopluharova
14.05.10,14:31
Nie nie sú moje. Videla som ich v jednom kvetinárstve. Zajtra dostanem prvú výplatu z môjho vedľajšieho zamestnania. Váham.. Strašne... Je to dovoz z Holandska ale ak by mi mali uhynúť srdce by mi puklo. Ak by aj nikdy znovu nezakvitli aj tak by to bola nádhera. Ešte poštudujem na nete a ak si trúfnem zajtra doobeda beriem vŕtačku a navŕtam si v izbičke do stropu 2 dierky na háčiky. Ak sa dajú dať von mám balkón dlhý 12 metrov smer juhozápad. Môžem vybrať polotieň aj tieň všetko. Ak má niekto skúsenosti budem za každú radu moc vďačná

Ak myslis tie, ktore si nafotila v tom kvetinarstve, tak ak sa nemylim jedna z nich je urcite Vanda - ta modra, ta pomarancova by mala byt tiez ale, moze to byt i jej odroda aeiridis, ak som si to dobre zapamätala, ale vratim sa k tomu, nevyzadjue ziadnu velku starostlivost, ja ju ma v sklenenom valci vid. moj album, raz do tyzdna ju namocim na hodinku do vody v ktorej je i hnojivo a odkedy ju mam uz zakvtla 3 x, teraz dokonca kvitne a nahodila uz dalsiu stonku, tieto odrody ba sa nemali sadit do nicoho. Jednu som si objednala z čiech, mam ju zavesenu, rosim ju, ale nedari sa jej tak ako v tom valci.To je moja skusenost. Prikladam Ti aj obrazok.
henrieta3
14.05.10,14:55
Nemusíš ho vyhodiť. Môže sa hodiť. Napr. na zakrytie vrchých koreňov, alebo pri zachraňovaní orchidky. Ja mám v ňom teraz mladé Dendrobium phal.
Neviem, ci neodumrel, susi sa na slnku, je taky hnedy, ked to vyschne, odlozim ho.
Betina2
14.05.10,15:28
Pekne su, aj maju vela zdravych listov, myslim si, ze Vanda by sa u vas tiez dobre citila.

Už spracovávam manžela...čoskoro budem sláviť okrúhle, takže bude príležitosť :):):). Aspoň sa nemusí namáhať s výberom darčeka :D:D:D
Háčiky na zavesenie v strope v obývačke pre oknom mám už dávno, v podstate bude v blízkosti ostatných orchidejok na parapete, pritienenie nie je problém. Bývali tam voskovky, pánska tráva a všelijaké iné prevísavky, ale minulý rok začali praskať plastové kvetináče, v ktorých boli zavesené na kovových retiazkach, tak niektoré som presadila, iné darovala a niektoré pošli, ale miesto po nich je stále voľné...medzi motýlikmi, lienkami a anjelikmi z hodvábu (?), čo tam teraz mám zavesené sa im iste bude páčiť :), (len ich trošku preriedim). celé leto máme pootvorené balkónové dvere, takže aj prísun vzduchu je dostatočný, len zima ma trošku odrádza...ale Vanda je môj orchidejový sen, takže už je načase si ju zadovážiť a teraz na to bude aj pády dôvod pre manžela.
lusielaL
14.05.10,16:18
Dnes som si z vyletu priniesla tuto orchideu:
2009
14.05.10,16:23
Ak myslis tie, ktore si nafotila v tom kvetinarstve, tak ak sa nemylim jedna z nich je urcite Vanda - ta modra, ta pomarancova by mala byt tiez ale, moze to byt i jej odroda aeiridis, ak som si to dobre zapamätala, ale vratim sa k tomu, nevyzadjue ziadnu velku starostlivost, ja ju ma v sklenenom valci vid. moj album, raz do tyzdna ju namocim na hodinku do vody v ktorej je i hnojivo a odkedy ju mam uz zakvtla 3 x, teraz dokonca kvitne a nahodila uz dalsiu stonku, tieto odrody ba sa nemali sadit do nicoho. Jednu som si objednala z čiech, mam ju zavesenu, rosim ju, ale nedari sa jej tak ako v tom valci.To je moja skusenost. Prikladam Ti aj obrazok.
Dnes sa už nemôžem rozpísať. Som uťahaná od 4:00 som v pohybe a moje hodiny mi vravia stop ľahni si za necelých 9 hodín si v kolečku zas. Iba toľko, že tie Vandy už mám. Tá žltá to sú vlastne 3 Vandy /píšem Vandy ako rastliny nie kvety odfotím ju aj z boku/ vedľa seba. :) Kvitne zatiaľ iba jedna. Dám ich asi do valca ale mne sa strašne páčia takto voľne. Idem do vane zajtra naozaj o 4:00 vstávam. Dobrú nôcku
lujza.j
14.05.10,16:28
Dnes som si z vyletu priniesla tuto orchideu:
kráásavica, plodný výlet;)
Zdenka175
14.05.10,16:56
No ja som skúšala tie hnojivé tyčinky a nejak sa mojím orchidea pohoršilo.:mee:Ale či to súviselo s nimi neviem povedať.
lujza.j
14.05.10,17:17
No ja som skúšala tie hnojivé tyčinky a nejak sa mojím orchidea pohoršilo.:mee:Ale či to súviselo s nimi neviem povedať.
zdeni tyčinkové hnojivá sa nedoporučujú, pretože sa rozpúštajú nekontrolovane a nerovnomerne uvoľňujú živiny. najprv hnoja málo a potom až moc a poškodzujú koreňe:(
ex
14.05.10,19:56
švagriná ich polieva vodou z vodovodu a nechá odtiecť a darí sa jej neskutočne krásne - no to sa mi nevydarilo, potom som čítala, že ich treba iba orosiť s rozprašovačom, no ani tak nevydržali, teraz ich polievam raz za týždeň a myslím, že nie veľa, no listy už zase začínajú mäknúť - takže fakt neviem, ako na ne...
VieraPopluharova
15.05.10,04:11
švagriná ich polieva vodou z vodovodu a nechá odtiecť a darí sa jej neskutočne krásne - no to sa mi nevydarilo, potom som čítala, že ich treba iba orosiť s rozprašovačom, no ani tak nevydržali, teraz ich polievam raz za týždeň a myslím, že nie veľa, no listy už zase začínajú mäknúť - takže fakt neviem, ako na ne...
Neviem ako dievcata, ale ja naozaj s nimi nerobim nic ine len ich raz za tyzden ponorim na hodinku do vody s hnojivom, vyberiem, necham dobre odtiect a vratim do okrasneho obalu, ale pozor najskor sa presvedcim ako maju preschnuty substrat, u jednej som to neurobila a posla, sice sa ju pokusam zachranit, no ale uvidime, asi z nej nic nebude.Zltnutie a mäknutie listov byva väcsinou od premokreneho substrau a potom korienky zacnu odhnivat a ak si to vcas nevsimnes a neurobis opatrenia, tak ... .
Na to davaj pozor.
Prajem vela uspechov.
Zdenka175
15.05.10,04:56
zdeni tyčinkové hnojivá sa nedoporučujú, pretože sa rozpúštajú nekontrolovane a nerovnomerne uvoľňujú živiny. najprv hnoja málo a potom až moc a poškodzujú koreňe:(
No tam je napísané na orchidee ,tak som skúsila. Ale aj som zmenila spôsoby polievania. Tak neviem čo im uškodilo. Polievam až keď nie je zarosený kvetináč. Jeden týždeň prelejem a ďalší týždeň namočiť. Už nikdy viac, najlepšie je len prelievať:mad::mad::mad:
Zdenka175
15.05.10,04:57
Neviem ako dievcata, ale ja naozaj s nimi nerobim nic ine len ich raz za tyzden ponorim na hodinku do vody s hnojivom, vyberiem, necham dobre odtiect a vratim do okrasneho obalu, ale pozor najskor sa presvedcim ako maju preschnuty substrat, u jednej som to neurobila a posla, sice sa ju pokusam zachranit, no ale uvidime, asi z nej nic nebude.Zltnutie a mäknutie listov byva väcsinou od premokreneho substrau a potom korienky zacnu odhnivat a ak si to vcas nevsimnes a neurobis opatrenia, tak ... .
Na to davaj pozor.
Prajem vela uspechov.
Keď som máčala tak len na 5 minút, som to stopovala:D:D:D
Ma-Ba
15.05.10,06:58
Pre dobrý rast orchideí nestačí zamerať sa len na zálievku.
Zálievka - podľa stavu rastliny, podľa substrátu, podľa miesta umiestnenia, prípadne aj vysprchovať.
Vetranie - čerstvý vzduch
Hnojenie - nie často a nie veľa, tiež podľa stavu substrátu, podľa stavu rastliny, občas je dobré riadne premyť korene, substrát tečúcou vodou.
Ja nechám namočené rastliny niekedy aj celú noc. Ale už mám trošku odsledované vyššie uvedené veci. Nemôžem si to dovoliť pri každej. Takže znovu musíme povedať, že neexistuje 100 % pravidlo ako pestovať, či nepestovať.
Hlavne je dôležité tak trochu "cítiť" s rastlinou.
Napr. niekde sa dočítame, že treba rosiť. Ak mám napr. chladnejší dom je to určite nevhodné, ak mám veľmi suchý vzduch - napr. byty, podkrovie je to možné atdˇ.
Ale aj tak si myslím, že pohyb vzduchu je taký dôležitý ako zálievky. Niektorí pestovatelia odporúčajú zapínať v zime ventilátor.
kristinagabi
15.05.10,07:07
Už spracovávam manžela...čoskoro budem sláviť okrúhle, takže bude príležitosť :):):). Aspoň sa nemusí namáhať s výberom darčeka :D:D:D
Háčiky na zavesenie v strope v obývačke pre oknom mám už dávno, v podstate bude v blízkosti ostatných orchidejok na parapete, pritienenie nie je problém. Bývali tam voskovky, pánska tráva a všelijaké iné prevísavky, ale minulý rok začali praskať plastové kvetináče, v ktorých boli zavesené na kovových retiazkach, tak niektoré som presadila, iné darovala a niektoré pošli, ale miesto po nich je stále voľné...medzi motýlikmi, lienkami a anjelikmi z hodvábu (?), čo tam teraz mám zavesené sa im iste bude páčiť :), (len ich trošku preriedim). celé leto máme pootvorené balkónové dvere, takže aj prísun vzduchu je dostatočný, len zima ma trošku odrádza...ale Vanda je môj orchidejový sen, takže už je načase si ju zadovážiť a teraz na to bude aj pády dôvod pre manžela.

Betina,byvam v panelaku. Tiez som si kupila dve vandy. Jednu som zavesila,druhu dala do vazy. Ktora bola zavesena,mi neprezila a ktoru mam vo vaze,uz mi vyhana nove korene a list. Mame velmi suchy vzduch,mozno preto sa dari tej vo vaze...
Mozno chyba bola inde,keby som ju dala do vazy,mozno ani vtedy by neprezila. Neviem. To je moja skusenost:)
henrieta3
15.05.10,07:16
No tam je napísané na orchidee ,tak som skúsila. Ale aj som zmenila spôsoby polievania. Tak neviem čo im uškodilo. Polievam až keď nie je zarosený kvetináč. Jeden týždeň prelejem a ďalší týždeň namočiť. Už nikdy viac, najlepšie je len prelievať:mad::mad::mad:
Ja som citala na nejakom fore rady pestovatelov orchidei, pouzivali kravsky hnoj, ale najskor ho dali na 2 tyzdne do vody, pomer 1.5, potom 1.25 rozriedili a polievali. Podla mna aj tie tycinky by sa mali najskor rozpustit a riedit vodou, potom bude hnojenie rovnomerne. Idem to skusit o tyzden s kr. hnojom, uz sa rozpusta.
henrieta3
15.05.10,07:19
Betina,byvam v panelaku. Tiez som si kupila dve vandy. Jednu som zavesila,druhu dala do vazy. Ktora bola zavesena,mi neprezila a ktoru mam vo vaze,uz mi vyhana nove korene a list. Mame velmi suchy vzduch,mozno preto sa dari tej vo vaze...
Mozno chyba bola inde,keby som ju dala do vazy,mozno ani vtedy by neprezila. Neviem. To je moja skusenost:)
Vcera som videla v 1 kvetinarstve predavali mini v takej malej vazicke, boli zasadene a akoby ozd. kvetinac bola uzka vysoka vaza, cize mali svoju mikroklimu.
kristinagabi
15.05.10,07:19
Dievcata pomozte mi. Mam orchideu,este mi kvitne a uz vyhana novy kvetny stvol. Problem je v tom,ze podla mna uz by bolo na case ju presadit. Uz aj zo spodu mi vycnieva hruby koren. Mozem ju teraz presadit,alebo vydrzi este?
henrieta3
15.05.10,07:22
Dievcata pomozte mi. Mam orchideu,este mi kvitne a uz vyhana novy kvetny stvol. Problem je v tom,ze podla mna uz by bolo na case ju presadit. Uz aj zo spodu mi vycnieva hruby koren. Mozem ju teraz presadit,alebo vydrzi este?
Mozno ti napisu odbornicky, ci vydrzi, vie len ona sama, ale ja kludne presadzam, aj ked kvitne. V tvojom pripade by asi mala ist do vacsieho kvetinaca, aby sa neposkodili korene.
2009
15.05.10,07:37
Ak myslis tie, ktore si nafotila v tom kvetinarstve, tak ak sa nemylim jedna z nich je urcite Vanda - ta modra, ta pomarancova by mala byt tiez ale, moze to byt i jej odroda aeiridis, ak som si to dobre zapamätala, ale vratim sa k tomu, nevyzadjue ziadnu velku starostlivost, ja ju ma v sklenenom valci vid. moj album, raz do tyzdna ju namocim na hodinku do vody v ktorej je i hnojivo a odkedy ju mam uz zakvtla 3 x, teraz dokonca kvitne a nahodila uz dalsiu stonku, tieto odrody ba sa nemali sadit do nicoho. Jednu som si objednala z čiech, mam ju zavesenu, rosim ju, ale nedari sa jej tak ako v tom valci.To je moja skusenost. Prikladam Ti aj obrazok.

Ja si Vandy dávať do skleneného valca nechcem. Mám jednu takú širokú vázu ale ako stočiť 1 m dlhé korene???. Vanda ma nezaujala ani kvetom ani listami. Tie 1m dlhé korene to je pre mňa niečo úžasné. Tá žltá to sú vlastne Vandy 3. Z jednej už odkvitá pomaličky ten žltý kvet. Vidím, že už kvitla lebo je tam zastrihnutý kvetný stvol. Druhá hneď za ňou tiež už kvitla ale vyráža ďalší kvet.. No a tretia to je také bábätko maličké milučké. Takže kúpa tejto je výhra. Tá fialová ma kratší koreňový systém je iba jedna ale vidím, že toto je jej tretí kvet tá pôjde asi do valca. Ďakujem, že sa mi v tejto téme venuješ. Dnes robím všetko v pokluse mám toho naplánovaného hodne a musím bežať. :)
lujza.j
15.05.10,07:51
Snáď to dobre popíšem:1-4-svokrina-pred a po,5 moje Xena,6 zábrana aby mi malý netrhal kvietky,7 stále kvitne od marca,8-10 korene,11-12 tá čo nepije vodu,13 mini nové korienky,14 mini list,nejde to zmyť asi flaky po postrekoch,15 rosička už kvitne,16 keramzitová.
tie vápenaté fľaky skús utrieť s handričkou na ktorej bude trochu piva, alebo skús spray na lesk listou:);)
lujza.j
15.05.10,08:01
Ja som citala na nejakom fore rady pestovatelov orchidei, pouzivali kravsky hnoj, ale najskor ho dali na 2 tyzdne do vody, pomer 1.5, potom 1.25 rozriedili a polievali. Podla mna aj tie tycinky by sa mali najskor rozpustit a riedit vodou, potom bude hnojenie rovnomerne. Idem to skusit o tyzden s kr. hnojom, uz sa rozpusta.
heni, ale ked rozpustíš tyčinky vo vode tak to potom už môžeš hnojiť klasickým tekutým,či:);)
lujza.j
15.05.10,08:06
Dievcata pomozte mi. Mam orchideu,este mi kvitne a uz vyhana novy kvetny stvol. Problem je v tom,ze podla mna uz by bolo na case ju presadit. Uz aj zo spodu mi vycnieva hruby koren. Mozem ju teraz presadit,alebo vydrzi este?
ja by som počkala až kým dokvitne:) tiež mám takú čo by som ju presadila ide kvitnúť,ale počkám;)
kristinagabi
15.05.10,08:22
ja by som počkala až kým dokvitne:) tiež mám takú čo by som ju presadila ide kvitnúť,ale počkám;)
Dakujem,tak pockam. Este mam problem,ze mi ten kvetny stvol tak krivo rastie. Bojim sa ho prichytit o palicku,ze ho zlomim,taky je hruby. Vidim,ze aj ty si zmenila smer jeho rastu:),skusim aj ja.
evaj63
15.05.10,09:19
na tie listy vyskúšaj lesk na listy,malo by to pomoct
lujza.j
15.05.10,09:22
Dakujem,tak pockam. Este mam problem,ze mi ten kvetny stvol tak krivo rastie. Bojim sa ho prichytit o palicku,ze ho zlomim,taky je hruby. Vidim,ze aj ty si zmenila smer jeho rastu:),skusim aj ja.
ja som počkala kým bude dlhší a potom som dala paličku - vlastne tento týždeň, sú strašne krehké. už som si dva krát na jednej zlomila:mee: takže teraz čakám kým viac trčia. síce to čo som si zlomila bola len špička teda posledný článok on potom aj dorástol, ale rástol krivo a chcela som si prichytiť, aby nezavadzal a zlomila som si ho znovu, no proste na porážku - ale ponaučenie:);)
evaj63
15.05.10,09:22
Snáď to dobre popíšem:1-4-svokrina-pred a po,5 moje Xena,6 zábrana aby mi malý netrhal kvietky,7 stále kvitne od marca,8-10 korene,11-12 tá čo nepije vodu,13 mini nové korienky,14 mini list,nejde to zmyť asi flaky po postrekoch,15 rosička už kvitne,16 keramzitová.
na tie listy vyskúšaj lesk na listy, malo by to pomoct
Silvernola
15.05.10,12:55
Dakujem,tak pockam. Este mam problem,ze mi ten kvetny stvol tak krivo rastie. Bojim sa ho prichytit o palicku,ze ho zlomim,taky je hruby. Vidim,ze aj ty si zmenila smer jeho rastu:),skusim aj ja.
Ja to riešim tak, že orchidku otáčam, aby sa stvol ťahal za svetlom.
lujza.j
15.05.10,13:40
Ja to riešim tak, že orchidku otáčam, aby sa stvol ťahal za svetlom.
aj to je riešenie:) ale iba v tom prípade, že je nato miesto, ale ja ich už mám tak "nasekané" na sebe-vedľa seba, že krútiť za svetlom sa môžem už len ja:D:---;)
henrieta3
15.05.10,15:00
heni, ale ked rozpustíš tyčinky vo vode tak to potom už môžeš hnojiť klasickým tekutým,či:);)
Mozem, ale ide o to, ze ho mam 5 kg a citala som, ze je dobre, tak skusim. Ide najma o to, ze sa nemaju davat tycinky, ale rozpustit, aby to bolo rovnomerne a viac koncentrovane.
henrieta3
15.05.10,15:01
Dakujem,tak pockam. Este mam problem,ze mi ten kvetny stvol tak krivo rastie. Bojim sa ho prichytit o palicku,ze ho zlomim,taky je hruby. Vidim,ze aj ty si zmenila smer jeho rastu:),skusim aj ja.
Ved ho staci prichytit az ked sa vyvinu puky, potom bude tensi a lahsie najdes to spravne miesto pre palicku.
tara464
15.05.10,15:09
http://www.orchidshome.com/sk/ je to zaujimave treba kuknut:)
2009
16.05.10,00:06
mimotemy..už by mohlo prestať já mám vody už na pol roka, už ju ani nechytám len vylievam :D:D:D

No ja som sa práve zobudila lebo dážď mi bičoval do okna. Pekne som vzala vedro a vonku ho dala pod strom. Dúfam postavila som ho dobre a vietor ho neprevráti. Odchytávať dážď na balkóne by asi nebol dobrý nápad. Som pod strechou ktovie aký sajrajt je na nej :confused:
2009
16.05.10,01:43
Uf vonku je tma. Hľadala som tie vedrá čo som umiestnila pod stromy. Vetrisko ich prevrátil tak som ich dala inam a poriadne podoprela. Za hodinku idem spraviť kuk znovu. Dúfam, že v nedeľu ráno všetci obyvatelia paneláku spinkajú. Inak sa tu o mne bude rozširovať, že na č.13 býva blázon. Hi ozaj bývam v bráne č.13 :D
2009
16.05.10,02:22
Včera ráno som robila poriadky u rodičov v špajzy. Tento zázvor som kúpila v Bille v januári 2010. Ocino mal chrípku a vtedy ho chcel postrúhať s cibuľou. Ani neviem na čo si vymýšľal ten recept. Podstatné je, že bol v špajzy v mikroténovom sáčku na polici, Žiadna vlhkosť, špajza je oddelená od ostatných miestností nie je tam radiátor iba malé vetracie okienko. Vždy som pozerala aké zázraky robíte s umierajúcimi orchideami. Príroda je zázrak asi sama o sebe.
P.s. apropo chcem ho zasadiť. Do akej zeme? Kam ho umiestniť? Na slnko do tieňa? A ako sa dá využiť zázvor mimo jeho koreňa? Oto skúsim dať ešte do témy záhradky. Pre Vás je to ako podpora. Ak toto spraví koreň kúpený v obchodnej sieti určený iba na strúhanie tak príroda je jeden veľký zázrak

http://213.215.107.76/fotoalbumy/340/487/f_340487138_a082ce0d69e3a9724cb934870fd9ca4e.jpg
ra.cermak
16.05.10,15:48
troška do mlýna
henrieta3
16.05.10,16:26
No ja som sa práve zobudila lebo dážď mi bičoval do okna. Pekne som vzala vedro a vonku ho dala pod strom. Dúfam postavila som ho dobre a vietor ho neprevráti. Odchytávať dážď na balkóne by asi nebol dobrý nápad. Som pod strechou ktovie aký sajrajt je na nej :confused:
Veru, zo strechy tecie vsetka spina, uz som aj ja sala hrniec do travy, snad ho nenavstivi nejaky psik.
henrieta3
16.05.10,16:28
http://www.orchidshome.com/sk/ je to zaujimave treba kuknut:) Docitala som sa tam o potrebe kokocipsov pre niektore druhy, ale zatial som ich nikde nedostala, su to fakt rozdiely v stvole.
lujza.j
16.05.10,16:30
Docitala som sa tam o potrebe kokocipsov pre niektore druhy, ale zatial som ich nikde nedostala, su to fakt rozdiely v stvole.
heni v chovateľských potrebách, ale asi tiež nie v každých.:);)
jajax
16.05.10,17:27
troška do mlýna
na tom stvrtom obrazku je tiez orchidea?velmi zvlastna.
lusielaL
16.05.10,17:49
troška do mlýna
Krasne novinky.
ra.cermak
16.05.10,18:48
na tom čtvrtém obrázku je orch.Epidendrum
henrieta3
17.05.10,04:17
na tom čtvrtém obrázku je orch.Epidendrum
Epidendrum je rod, ma vela druhov, napr. aj moja Encyclia je epidendrum.
henrieta3
17.05.10,04:39
heni v chovateľských potrebách, ale asi tiež nie v každých.:);)
Dakujem, uz som hladala, zatial nemali.
infinityfx21
17.05.10,05:59
tie vápenaté fľaky skús utrieť s handričkou na ktorej bude trochu piva, alebo skús spray na lesk listou:);)

Ďakujem Lujzi,musím ho kúpiť,už som ho objavila v obchode a veru zíde sa nám.Snáď to pomôže.:D
henrieta3
17.05.10,06:08
Rada by som otvorila temu o miniphalach, lebo moje 2 nove som zatial presadila, 1 odkvitla, ale rada by som si ich udrzala, niekde som citala, ze ich treba viac polievat, ake mate skusenosti? Mach som vymenila za jemnejsiu koru, len som povyberala mensie kusky, ale ked pozeram foto na nete, vidim, ze ich maju aj v machu.
infinityfx21
17.05.10,06:31
na tie listy vyskúšaj lesk na listy, malo by to pomoct

Ďakujem,skúsim.A len tak pre info,ako pre blbca,lesk a výživa je ako to isté,alebo dva rôzne prípravky.ďakujem...:D
lujza.j
17.05.10,08:09
Rada by som otvorila temu o miniphalach, lebo moje 2 nove som zatial presadila, 1 odkvitla, ale rada by som si ich udrzala, niekde som citala, ze ich treba viac polievat, ake mate skusenosti? Mach som vymenila za jemnejsiu koru, len som povyberala mensie kusky, ale ked pozeram foto na nete, vidim, ze ich maju aj v machu.
ja mám iba jednu mini phal. po kúpe som ju presadila, či prežije neviem:confused: rastie jej síce nový korienok a tlačí aj druhý nový list. len ten predchádzajúci nový list ešte nedorástol a už sa tlačí ďalší, takže uvidím čo bude ďalej, pretože listy by mali narásť do veľkosti predchádzajúceho listu. to by mal byť znak, že je o orchidku dobre postarané. tiež je pravda, že som ju nedávno premiestnila z kuchyňe do obyvačky, možno je v šoku alebo:confused:
sayly
17.05.10,11:02
Tak toto je moja tigrovana, ktora ma pokazde zvlastne kvety, bud jej chyba srdiecko, alebo ma zrastene okvetne listky, ale aj tak sa mi paci, okrem tejto stonky, co prave zacina rozkvitat, mi vyhana este z jedneho spiaceho ocka a dokonca este jednu novu stonku, takze bude obsypana, sice ich nebude mat 50, ale bude ich mat urcite dost:D
evaj63
17.05.10,11:49
Ďakujem,skúsim.A len tak pre info,ako pre blbca,lesk a výživa je ako to isté,alebo dva rôzne prípravky.ďakujem...:D
lesk je na úpravu izbovych rastlin,nie je tohnojivo. Dlho vydržia čisté a lesklé, lebo to odpudzuje prach. ja moje občas nastriekam a potom pretrem mekkou handrou. Nieje to hnojivo
jajax
17.05.10,12:06
Tak toto je moja tigrovana, ktora ma pokazde zvlastne kvety, bud jej chyba srdiecko, alebo ma zrastene okvetne listky, ale aj tak sa mi paci, okrem tejto stonky, co prave zacina rozkvitat, mi vyhana este z jedneho spiaceho ocka a dokonca este jednu novu stonku, takze bude obsypana, sice ich nebude mat 50, ale bude ich mat urcite dost:D
mas prekrasnu raritku:D:D:D
Zdenka175
17.05.10,12:18
Rada by som otvorila temu o miniphalach, lebo moje 2 nove som zatial presadila, 1 odkvitla, ale rada by som si ich udrzala, niekde som citala, ze ich treba viac polievat, ake mate skusenosti? Mach som vymenila za jemnejsiu koru, len som povyberala mensie kusky, ale ked pozeram foto na nete, vidim, ze ich maju aj v machu.
Možno by bolo dobré založiť tému čisto na miniphaly.:)
lusielaL
17.05.10,12:42
Možno by bolo dobré založiť tému čisto na miniphaly.:)
Tak tam by som vela prispevkov nedala:).Moja zenie len listy a korene,uz dva roky nekvitla,takze momentalne si ju velmi nevsimam.
henrieta3
17.05.10,13:09
Tak tam by som vela prispevkov nedala:).Moja zenie len listy a korene,uz dva roky nekvitla,takze momentalne si ju velmi nevsimam.
asi by nebolo vela prispevkov, kto ma zaujem, napise aj sem
lujza.j
17.05.10,13:20
....miesto slniečka sa na mňa:D moje zobudené kočky:);)
lujza.j
17.05.10,13:47
...ešte niečo.... zatiaľ potešila 11 kvetmi na stonke z ktorej už kvitla:) ale konček naznačuje, že by ma mohla tešiť dlhšie:);)
VieraPopluharova
17.05.10,14:13
na tom čtvrtém obrázku je orch.Epidendrum
Krásna, takú este nemám.:(
paulinkaZH
18.05.10,05:58
Ahojte vedeli by ste mi poradit kde a za kolko by som mohla kupit orchideu Vandu? som zo Ziaru a jednu som videla v BB v baumaxe, taku modru za 70 eur, chcela by som vsak nejakej inej farby ;)..
infinityfx21
18.05.10,06:08
lesk je na úpravu izbovych rastlin,nie je tohnojivo. Dlho vydržia čisté a lesklé, lebo to odpudzuje prach. ja moje občas nastriekam a potom pretrem mekkou handrou. Nieje to hnojivo

Ja som skôr myslela či to nieje to isté ako listová výživa v spreji,teda v takom rozprašovači?:)
henrieta3
18.05.10,06:43
...ešte niečo.... zatiaľ potešila 11 kvetmi na stonke z ktorej už kvitla:) ale konček naznačuje, že by ma mohla tešiť dlhšie:);)
Aj ja sa pochvalim, teda, nie seba, ale cca 2-mesacnu Klaudiu, kupila som ju v zlom stave, ale sa pozbierala a pekne kvitne.
Betina2
18.05.10,11:05
...ešte niečo.... zatiaľ potešila 11 kvetmi na stonke z ktorej už kvitla:) ale konček naznačuje, že by ma mohla tešiť dlhšie:);)

Krásna, takúto nejakú mám aj ja a poteším Ťa, je najplodnejšia zo všetkých, i keď s väčšími oddychovými prestávkami, ale už od Silvestra je v kvete a teraz ženie tretiu stonku. Želám veľa kvietkov a zdravú rastlinku!
evaj63
18.05.10,12:24
Ja som skôr myslela či to nieje to isté ako listová výživa v spreji,teda v takom rozprašovači?:)
je to rozprašovač
henrieta3
18.05.10,16:40
Aj ja sa pochvalim, teda, nie seba, ale cca 2-mesacnu Klaudiu, kupila som ju v zlom stave, ale sa pozbierala a pekne kvitne.
Dievcata, len dufam, ze nemate problem so zaplavami
lavanda
18.05.10,17:49
....miesto slniečka sa na mňa:D moje zobudené kočky:);)

Rovnako je to aj u mňa:). Jedna z tých, ktoré som po odkvitnutí v zime zrezala, má ešte len výhonok, ale tá druhá, ružová, už začala kvitnúť a dúfam, že rozkvitnú všetky puky. A dnes som si kúpila dve nové, maslovú s jedným výhonkom, ale má veľa kvetov, a jednu strakatú, ktorá má síce rozkvitnutý len jeden kvet, ale má tri stonky, tak dúfam, že obidve zvládnu prechod na nové miesto a pridajú sa k ostatným kvitnúcim:).
zuzkahris
18.05.10,18:02
Cez víkend sme boli u švagrovcov a hádajte čo som našla zastrčené na poličke dole v tme... Uhynutú zoschnutú orchidku, z ktorej zostala len zoschnutá kvetná stonka a na nej zoschnutá KEIKA, chcelo sa mi plakať :mee::mee:
lujza.j
18.05.10,18:17
Cez víkend sme boli u švagrovcov a hádajte čo som našla zastrčené na poličke dole v tme... Uhynutú zoschnutú orchidku, z ktorej zostala len zoschnutá kvetná stonka a na nej zoschnutá KEIKA, chcelo sa mi plakať :mee::mee:
tak, to je bez komentára, ale len do:mee::mee::mee:
andersenka
19.05.10,07:32
....miesto slniečka sa na mňa:D moje zobudené kočky:);)
nahlas ti závidím a teším sa s tebou.
Mne zatial len korene v črepníkoch rastú a nové listy....či vyženú aj stonku...........netuším..........
andersenka
19.05.10,07:35
Dievcata pomozte mi. Mam orchideu,este mi kvitne a uz vyhana novy kvetny stvol. Problem je v tom,ze podla mna uz by bolo na case ju presadit. Uz aj zo spodu mi vycnieva hruby koren. Mozem ju teraz presadit,alebo vydrzi este?
pozri si album Ma-By, tá to tam má paradne vyriešené...
janka51
19.05.10,13:07
Tu sú moje pýchy ktoré už zakvitli vďaka mojej chabej skúsenosti.Posledná je keika ktorú som si kúpila na výstave v KE ide mi teraz kvitnúť,neviem ešte ani akej je farby.
janka51
19.05.10,13:09
Prvá má ešte len púčky druhej už sa začínajú rozvíjať.
henrieta3
19.05.10,14:23
Tu sú moje pýchy ktoré už zakvitli vďaka mojej chabej skúsenosti.Posledná je kejka ktorú som si kúpila na výstave v KE ide mi teraz kvitnúť,neviem ešte ani akej je farby.
Pekne, na f. 3 je aka? velmi zvlastna. Predavali keiky?
janka51
19.05.10,14:49
Pekne, na f. 3 je aka? velmi zvlastna. Predavali keiky?
Aj mne sa ta veľmi páči je taká zvláštna bielo fialova a som veľmi rada že mi aj druhy krát zakvitla. Tie 3 keiky som kúpila ešte minulí rok zatial mi ide kvitnúť iba tá jedna, druhá mi vypustila list a tretia len korene. Neviem sa dočkať kedy aj tie vypustia kvetnú stonku, lebo neviem akej sú farby.:confused::)
janka51
19.05.10,15:03
Holky zajtra budú v kauflande orchidey po 5.99 € píšu že 2-stonkové a vraj v keramickom kvetináči priemer 9cm alebo bez keramického priemer 12 cm.
2009
20.05.10,05:18
Chcem poprosiť o radu. Na tejto fotke to nie je vidieť ale použila som konkrétne na túto orchideu aj na kvet lesk na rastliny. Určite jej to neublíži ale vyzerá teraz ako umelý kvet. Moje potešenie z pozerania sa na ňu je fuč. Vie niekto ako z kvetu lesk šetrne odstrániť? Nie z listov to v pohode zvládnem ale z kvetu :mee:

http://213.215.107.76/fotoalbumy/341/271/f_341271025_7813cd1adab62182ec0b8eaa32a1094e.jpg
VieraPopluharova
20.05.10,05:59
Chcem poprosiť o radu. Na tejto fotke to nie je vidieť ale použila som konkrétne na túto orchideu aj na kvet lesk na rastliny. Určite jej to neublíži ale vyzerá teraz ako umelý kvet. Moje potešenie z pozerania sa na ňu je fuč. Vie niekto ako z kvetu lesk šetrne odstrániť? Nie z listov to v pohode zvládnem ale z kvetu :mee:

http://213.215.107.76/fotoalbumy/341/271/f_341271025_7813cd1adab62182ec0b8eaa32a1094e.jpg
Neviem ako by sa to dalo odstranit, ale rozhodne si urobila jednu velku chybu, na kvet sa nikdy nic nestrieka dokonca ani len voda, ak sa roí rosia sa korene a listy , listy tak , aby sa do srdiecka nedostala voda, lesk s hnojivom na listy len na listy, aj to si treba pozriet najskor na ake kvety to je urcene, je mi to luto, treba len verit , ze to prezije, myslim ten kvet a bude co najdlhsie kvitnut, listom by to nemalo ublizit.:eek:
henrieta3
20.05.10,05:59
Chcem poprosiť o radu. Na tejto fotke to nie je vidieť ale použila som konkrétne na túto orchideu aj na kvet lesk na rastliny. Určite jej to neublíži ale vyzerá teraz ako umelý kvet. Moje potešenie z pozerania sa na ňu je fuč. Vie niekto ako z kvetu lesk šetrne odstrániť? Nie z listov to v pohode zvládnem ale z kvetu :mee:

http://213.215.107.76/fotoalbumy/341/271/f_341271025_7813cd1adab62182ec0b8eaa32a1094e.jpg
to nebol dobry napad, podla mna ho neodstranis, ocisti listy, kvet musi odkvitnut
2009
20.05.10,06:09
Neviem ako by sa to dalo odstranit, ale rozhodne si urobila jednu velku chybu, na kvet sa nikdy nic nestrieka dokonca ani len voda, ak sa roí rosia sa korene a listy , listy tak , aby sa do srdiecka nedostala voda, lesk s hnojivom na listy len na listy, aj to si treba pozriet najskor na ake kvety to je urcene, je mi to luto, treba len verit , ze to prezije, myslim ten kvet a bude co najdlhsie kvitnut, listom by to nemalo ublizit.

Neboj orchideam mimo Vandy nerosím ani listy. Niekde v tejto téme som čítala, že to niekto dáva. Použila som to iba na túto orchideu. Neboj do srdiečka som ani nestrekla. P.s. má to na sebe týžde)n tak až taký ekrazit to nebude. Iba rastlinka teraz nemá ako cez listy dýchať ;)
2009
20.05.10,06:37
to nebol dobry napad, podla mna ho neodstranis, ocisti listy, kvet musi odkvitnut

Viem, že to bolo uletené ale rastlinka neumrie. To je normálny lesk na rastliny. Iba vyzerá umelo. Skúsenosť ním mám ročné.. iba dávala som ho na palmy
evaj63
20.05.10,08:47
neviem,čo ta napadlo postriekat aj kvet. Ja občas listy s leskom postriekam, len ho tam nedávam na kilá. A ako som už raz pisala potom ich pekne preleštím mekkou handrou a vobec nevyzeraju ako umelé ale sú pekné a dlho vydržia čisté.Z listov to pojde dole lahko. Možno by stačilo, keby si ju osprchova, a zíde jej to aj z kvetu.
2009
20.05.10,09:32
Už ma toľko nekritizujte. Nepostriekala som orchideu lakom na vlasy. Jasne, že prach utieram z orchideí pierkom. Proste som uletela a túto jednu som postriekala leskom na kvety. Neverím, že som jej trvalo ublížila. Takisto ani fotka nie je taká aká je skutočnosť. Nie je úplne vidieť.. nuž ona sa ozaj leskne inak ako by sa mala. Vyzerá ako umelý kvet. Inak teší ma, že sa mi preberajú aj orchidee čo nekvitli rok. A mám jedného miláčika. Má aj meno. TOMI. Je to orchidea u ktorej neviem aký bude mať kvet. Zachránila som ju dávnešie. Mala zlomené listy a už si nepamätám ako som k nej prišla. Ale robí mi radosť. Korene jej prerastajú aj kvetináč zo spodu a teraz keď mám teploty som si ju položila k sebe pri PC na stolík. :):):):)
jaja82
20.05.10,09:38
Dobry den.Prosim o pomoc dostala som orchideu cymbidium v kvetinarstve zdarma lebo odkvitala.Inak je krasna zdrava a ma vela korenov a zdrave.Ale som si vsimla ze v crepniku su taky maly cervikovia a ked som ju vibrala z crepnika tak ich tam bolo viac v zemine medzi korenmi poviberala som ich ale neviem ci su tam este niejaky.Su taky maly a maju take akoby male nozicky do radu po bokoch ale inak sa pohibuju pomalicky ako cervik.Co mam s tym robit?Mozu niejako ublyzit tej orchidei? Bojim sa nieze zacni pozierat tu orchideu z dola.Dakujev za pomoc.
2009
20.05.10,09:42
Skús ju odfotiť. Sústreď sa na zem v kochlíku a ak by si odfotila ak tzv.. červíka dostaneš presnejšiu odpoveď :)
2009
20.05.10,09:50
juj viac som sa sústredila. dúfam nie je to vlnatka ako bolo pred mesiacom u mňa. Je to beh na dlhé trate a mám 2 nové Vandy Čo sú v prísnej karanténe aby som ich náhodou nenakazila. Skús foto a využi, že som sa zatiaľ kvôli svojej teplote neschúlila do postele .
P.s. Pohybujú sa pomaly.. viac nožičiek. môže to byť vlnatka podľa popisu
milka 60
20.05.10,10:21
Pre andersenku- prepáč, ale neviem ti poslať fotky súkromne, a nie je na nich nič tajné, ale neviem to, tú poslednú som dnes zasadila už má korienky, je ale v malom kochlíku
lusielaL
20.05.10,10:30
Milka na fotkach to vyzera ze sme u riadneho pestovatela,nech sa dari.Pre 2009-rychlo sa uzdrav.
linko1
20.05.10,11:01
ahojte, možno blbá otázka, ale ako rozoznám, či mi rastie výhonok na kvitnutie alebo koreň, nakoľko mi to vyháňa nad listom...
janka51
20.05.10,11:08
Dobry den.Prosim o pomoc dostala som orchideu cymbidium v kvetinarstve zdarma lebo odkvitala.Inak je krasna zdrava a ma vela korenov a zdrave.Ale som si vsimla ze v crepniku su taky maly cervikovia a ked som ju vibrala z crepnika tak ich tam bolo viac v zemine medzi korenmi poviberala som ich ale neviem ci su tam este niejaky.Su taky maly a maju take akoby male nozicky do radu po bokoch ale inak sa pohibuju pomalicky ako cervik.Co mam s tym robit?Mozu niejako ublyzit tej orchidei? Bojim sa nieze zacni pozierat tu orchideu z dola.Dakujev za pomoc.
jaja ja na Tvojom mieste by som ju vybrala s tejto zeminy, poriadne očistila a opláchla korene a presadila do novej zeminy na orchidky. Prajem Ti aby čim skôr zakvitla.
milka 60
20.05.10,11:11
jaja ja na Tvojom mieste by som ju vybrala s tejto zeminy, poriadne očistila a opláchla korene a presadila do novej zeminy na orchidky. Prajem Ti aby čim skôr zakvitla.
hlavne ju oddel od ostatných a môžeš ju dať von, ale najprv preplákni poriadne korene
andersenka
20.05.10,11:30
Pre andersenku- prepáč, ale neviem ti poslať fotky súkromne, a nie je na nich nič tajné, ale neviem to, tú poslednú som dnes zasadila už má korienky, je ale v malom kochlíku
Milka, ďakujem Ti pekne :o) takže ty nepoužívaš sáčkovú metodu, ani keramzitovú, ale túto "fľašovú"...............

TAKžE v najbližších dňoch si to aj ta takto urobím s mojimi stonkami. Takže pred tým ako ich dam do vody namočim do stimulatora (práškový mám), trošku toho lignohumátu kvapnem, zakryjem flašou a nech sa robí čo sa má :) Správne?

Som myslela že to len na tie stonky používaš, ale ako som si všimla aj na orchidky ktorým korene odišli.......
Ďakujem za inšpiráciu a za podelnie sa trochu z tvojho "mičurínstva"......
andersenka
20.05.10,11:32
Pre andersenku- prepáč, ale neviem ti poslať fotky súkromne, a nie je na nich nič tajné, ale neviem to, tú poslednú som dnes zasadila už má korienky, je ale v malom kochlíku
tá na poslednej foto - to si uvádzala, že si dnes zasadila do malého kochlíka.
A čo je s tou čo máš v ďalšom pod fľasou, orchidka listy má a vyzera že je aj v črepníku zasadená.
Dôvod teda prečo je pod fľašou?
jaja82
20.05.10,12:22
Viberala som tu zeminu spomedzi korenou a este som ich tam zopar nasla takze do teraz ich tam bolo dost vela.Su roznej velkosti mensie ako nedavnoi viliahnute a aj vecie ale tie mensie su velkosti ties asi 7mm a vecie co boly tak 1cm a su take tucnejsie.Najdem ich len v zemine medzi korenmi hore nevidim nic takze neviem moze to bit ta vlnatka? ked su take velke ? Vlnatku som uz videla na kaktuse a tie boly take malilinke a hore na kaktuse cervicky.Mozu narast aj do takejto velkosti?
Zdenka175
20.05.10,12:42
Viberala som tu zeminu spomedzi korenou a este som ich tam zopar nasla takze do teraz ich tam bolo dost vela.Su roznej velkosti mensie ako nedavnoi viliahnute a aj vecie ale tie mensie su velkosti ties asi 7mm a vecie co boly tak 1cm a su take tucnejsie.Najdem ich len v zemine medzi korenmi hore nevidim nic takze neviem moze to bit ta vlnatka? ked su take velke ? Vlnatku som uz videla na kaktuse a tie boly take malilinke a hore na kaktuse cervicky.Mozu narast aj do takejto velkosti?
Skús toto pozrieť http://www.kvetyazahrada.sk/skodcovia-na-rastlinach.html
linko1
20.05.10,12:43
ahojte, možno blbá otázka, ale ako rozoznám, či mi rastie výhonok na kvitnutie alebo koreň, nakoľko mi to vyháňa nad listom...


prosím poradte
henrieta3
20.05.10,12:44
Pre andersenku- prepáč, ale neviem ti poslať fotky súkromne, a nie je na nich nič tajné, ale neviem to, tú poslednú som dnes zasadila už má korienky, je ale v malom kochlíku
Toto ma zaujima, ale nevidim dobre, dolu je nadoba s vodou, nad tym orchi na niecom polozena a zakryte to cele deravou flasou? Ja som s takymi malymi korenmi zasadila do kory a vsetko sa zastavilo.
Zdenka175
20.05.10,12:44
Viberala som tu zeminu spomedzi korenou a este som ich tam zopar nasla takze do teraz ich tam bolo dost vela.Su roznej velkosti mensie ako nedavnoi viliahnute a aj vecie ale tie mensie su velkosti ties asi 7mm a vecie co boly tak 1cm a su take tucnejsie.Najdem ich len v zemine medzi korenmi hore nevidim nic takze neviem moze to bit ta vlnatka? ked su take velke ? Vlnatku som uz videla na kaktuse a tie boly take malilinke a hore na kaktuse cervicky.Mozu narast aj do takejto velkosti?
Aj tu sú dobré rady http://www.orchideje.freepage.cz/chorobyaskudci/
Zdenka175
20.05.10,12:47
prosím poradte
Dobré by bolo foto. Ak je to také špicaté podlhovasté -kvetná stonka, a ak je to také gulaté do špica -koreň.
2009
20.05.10,12:51
Viberala som tu zeminu spomedzi korenou a este som ich tam zopar nasla takze do teraz ich tam bolo dost vela.Su roznej velkosti mensie ako nedavnoi viliahnute a aj vecie ale tie mensie su velkosti ties asi 7mm a vecie co boly tak 1cm a su take tucnejsie.Najdem ich len v zemine medzi korenmi hore nevidim nic takze neviem moze to bit ta vlnatka? ked su take velke ? Vlnatku som uz videla na kaktuse a tie boly take malilinke a hore na kaktuse cervicky.Mozu narast aj do takejto velkosti?
Moja. Podľa Tvojho popisu to nezistím. Vlnatka je prevít. Vie sa aj nacucnúť. Ako samica s vajíčkami kludne 1 cm. Nepreháňam videla som na vlastné oči.
2009
20.05.10,12:54
Ale vlnatku by si nenašla iba medzi korenom. Lúbi niečo iné. Ako upír ide na listy a kvety. Zas Ty máš orchideu krátko. Mohla byť na poslednú chvíťku presadená. Skús jasné foto. Evika
milka 60
20.05.10,13:00
tá na poslednej foto - to si uvádzala, že si dnes zasadila do malého kochlíka.
A čo je s tou čo máš v ďalšom pod fľasou, orchidka listy má a vyzera že je aj v črepníku zasadená.
Dôvod teda prečo je pod fľašou?
Ak myslíš tú malú na poslednej fotke to je keika z dendrobia phal. a ešte je pod flašou , aby mala viac vzdušnej vlhkosti
Zdenka175
20.05.10,13:40
prosím poradte
Tak som ti narýchlo pofotila. Foto č. 1 korene, č. 2 z prava pôvodná stonka, potom nová stonka a koreň smerom do kôry.
Zdenka175
20.05.10,13:46
Potešila ma táto, kvitne od februára a už jej rastie nová stonka:D:)
Silvernola
20.05.10,14:20
ahojte, možno blbá otázka, ale ako rozoznám, či mi rastie výhonok na kvitnutie alebo koreň, nakoľko mi to vyháňa nad listom...
Nad listom vyháňa aj koreň, aj stonka. Koreň je hladký s oblým zakončením, stonka je pri bližšom pohľade členená a jej konček je smerom nahor zahrotený. Aspoň na mojich:)
zena
20.05.10,14:43
Holky zajtra budú v kauflande orchidey po 5.99 € píšu že 2-stonkové a vraj v keramickom kvetináči priemer 9cm alebo bez keramického priemer 12 cm.
Tak odporucam tam zajst, necakala som ze nieco vyberiem, ale nakoniec som si nevedela vybrat :) Bolo ich tam neskutocne vela a krasnych, farby od bielej, zltej, zelenej, vsetky druhy fialovej a ruzovej no proste nadhera. Velmi pekne, kocky bezte na nakupy :) Ja som nakoniec vybrala tmavo cyklamenovo ruzovu s bielym okrajom krasna, mala 10 kvetov a 27 pukov
Kvaka
20.05.10,14:57
Neprečítala som celú tému, takže neviem, či ste to tu už spomínali, ale mne jedna orchidea postupne zhodila všetky listy, každý najprv zožltol. Korene vyzerajú byť zdravé, dokonca mám pocit, že začína vykúkať špička nového listu. Ostatné orchidejky mám krásne, vyháňajú aj korene aj stonky s pukmi. Stretli ste sa s niečím takým?
lujza.j
20.05.10,15:26
ahojte, možno blbá otázka, ale ako rozoznám, či mi rastie výhonok na kvitnutie alebo koreň, nakoľko mi to vyháňa nad listom...
koreň je oblý, kvetná stonka taká špicatá a väčšinou vyrastá tak z medzilístia, skús si pozrieť str. 736,môj prispevok č. 7352 na jednom obr. je to pekne vidieť:);)
Silvernola
20.05.10,15:58
Tak odporucam tam zajst, necakala som ze nieco vyberiem, ale nakoniec som si nevedela vybrat :) Bolo ich tam neskutocne vela a krasnych, farby od bielej, zltej, zelenej, vsetky druhy fialovej a ruzovej no proste nadhera. Velmi pekne, kocky bezte na nakupy :) Ja som nakoniec vybrala tmavo cyklamenovo ruzovu s bielym okrajom krasna, mala 10 kvetov a 27 pukov
Ja ju už tiež mám doma. ALE POZOR! Priniesla som si s ňou aj dajakú potvorku v substráte:mad::confused:, musela hneď do karantény :mee:. Poraďte, mám ju presadiť hneď teraz, alebo čakať, kým odkvitne. To môže trvať dlho
Silvernola
20.05.10,16:04
Nad listom vyháňa aj koreň, aj stonka. Koreň je hladký s oblým zakončením, stonka je pri bližšom pohľade členená a jej konček je smerom nahor zahrotený. Aspoň na mojich:)
Našla som stonku
henrieta3
20.05.10,16:14
Ja ju už tiež mám doma. ALE POZOR! Priniesla som si s ňou aj dajakú potvorku v substráte:mad::confused:, musela hneď do karantény :mee:. Poraďte, mám ju presadiť hneď teraz, alebo čakať, kým odkvitne. To môže trvať dlho
Urcite ju presad, kym odkvitne, moze ti ju celu znicit, tiez to robim, vacsinou su v zlom substrate.
henrieta3
20.05.10,16:17
Neprečítala som celú tému, takže neviem, či ste to tu už spomínali, ale mne jedna orchidea postupne zhodila všetky listy, každý najprv zožltol. Korene vyzerajú byť zdravé, dokonca mám pocit, že začína vykúkať špička nového listu. Ostatné orchidejky mám krásne, vyháňajú aj korene aj stonky s pukmi. Stretli ste sa s niečím takým?
Vysypala si substrat? Nema v nom nejaku potvorku?
Kvaka
20.05.10,16:30
Vysypala si substrat? Nema v nom nejaku potvorku?
Aha, nie nevysypala, ale urobím to. Chcem však vedieť, či sa mi ešte rozrastie, kto to pozná?
Vysypané, čisté, bez potvoriek, trochu mokré, ale korene všetky zdravé, zelené a vôňa zeminy správna, aspoň tak.
evaj63
20.05.10,16:56
Aj ja som dnes bola v kauflande a stepovala som okolo nich asi pol hodinu, čo som si nevedela vybrat a nakoniec som domov priniesla minifalu so 4 stonkami. Zatial maá 27 kvetov aj s pukmi.:--- podobnú mám klasickú, len tie stonky ma prehovorili.:D Ked sa zadarí pridám aj foto
henrieta3
20.05.10,17:04
Aj ja som dnes bola v kauflande a stepovala som okolo nich asi pol hodinu, čo som si nevedela vybrat a nakoniec som domov priniesla minifalu so 4 stonkami. Zatial maá 27 kvetov aj s pukmi.:--- podobnú mám klasickú, len tie stonky ma prehovorili.:D Ked sa zadarí pridám aj foto
Ta musi byt nadherna, nastastie som kupuila minule 2, aj tie sa bojim pestovat, ale 4 stonky...
henrieta3
20.05.10,17:06
Aha, nie nevysypala, ale urobím to. Chcem však vedieť, či sa mi ešte rozrastie, kto to pozná?
Vysypané, čisté, bez potvoriek, trochu mokré, ale korene všetky zdravé, zelené a vôňa zeminy správna, aspoň tak.
Tieto kvety su schopne vsetkych moznych prekvapeni, ak nema hnile korene, nechaj ju aj 2 tyzdne presusit, precitaj starsie prispevky, ako dievcata zachranuju aj orchi bez listov a korenov.
linko1
20.05.10,17:11
ďakujem za rady ohladne stonka alebo koreň, už som sa tešila, že mi idú po pol roku kvitnúť a nič... všetko sú to nové korene...aj hnojím každé 2 týžne, mám ich síce na severnom okne - lebo máme len sever/juh a od vtedy ako som si ich kúpila mi ani raz nezakvitli....:-(
henrieta3
20.05.10,17:17
ďakujem za rady ohladne stonka alebo koreň, už som sa tešila, že mi idú po pol roku kvitnúť a nič... všetko sú to nové korene...aj hnojím každé 2 týžne, mám ich síce na severnom okne - lebo máme len sever/juh a od vtedy ako som si ich kúpila mi ani raz nezakvitli....:-(
Vraj treba nieco zmenit, ked nekvitnu, tu som to citala, zmen im miesto a prestan hnojit, moje maju rady slnko, dopoludnia im svieti, ked boli premocene, aj som ich prenasala na slnko a pekne zacali vyhanat.
Silvernola
20.05.10,17:29
Poraďte, čím to je? Mám dve orchidky, ktorým od prvého dňa nerozkvitol ani jeden nový kvietok. Puky majú také že len "puknúť" a stále nič! Žiadna zmena. A to ich mám asi 5 mesiacov!:cool::mee:
lujza.j
20.05.10,17:37
ďakujem za rady ohladne stonka alebo koreň, už som sa tešila, že mi idú po pol roku kvitnúť a nič... všetko sú to nové korene...aj hnojím každé 2 týžne, mám ich síce na severnom okne - lebo máme len sever/juh a od vtedy ako som si ich kúpila mi ani raz nezakvitli....:-(
aj ja mám aj na severnom okne, a 7ks mi ide kvitnúť a 3ks ešte kvitnú:);) ostatným idú koreňe a listy, takže len trpezlivosť. ešte som zabudla, že na tom severnom okne mi kvitnú opakovane;)
lujza.j
20.05.10,17:41
Vraj treba nieco zmenit, ked nekvitnu, tu som to citala, zmen im miesto a prestan hnojit, moje maju rady slnko, dopoludnia im svieti, ked boli premocene, aj som ich prenasala na slnko a pekne zacali vyhanat.
je pravda, že v jednom období som pravidelne hnojila a stále nič, potom som prestala a začali kvitnúť:)
lesslie
20.05.10,18:11
prosím poradte
ked rastie koren, tak nie je clenity, stonka uz ked je asi 1 cm dlha vidis clenenie a zvacsa sa taha stonka dohora, vzdusny koren do boku
infinityfx21
20.05.10,19:30
Nič proti,ale ten zakoreňovač,stimulátor je dobrá vec.Čo mám Xenu,bez koreňov,nič nechcela robiť asi 3 mesiace.Cez víkend som ju dala do zakoreňovača a na keramzit a už má pupáčik,tak sa vytešujem ale zatial s malou dušičkou.Tak myslím že to je v tom zakoreňovači+keramzit.Ak to pôjde dobre ďalej,dám aj neskor foto,tak držte palce. :)
andersenka
21.05.10,05:19
Zdeni, ja som včera orchidke čo mam v robote skúsila vybrať tú tyčinku - bola na dosah a čo som zistila - plesnivela :( Tak ma to vystrašila, že doma som všetkým povyberala a 90% z nich bolo pohnitých tých tyčiniek, korene chvalabohu nie a tom som ich v nich mala necelé 2 mesiace......
Takže som musela presadiť takmer všetky vzhľadom k tomu, že som sa len tak jednoducho nemohla dostat k tym tyčinkam, dokonca aj dve kvitnúce som musela, takže teraz budem dúfať, že som im tým presádzaním nepoškodila...
Chcem radu od Vás skúsených - na koľký deň od presadenia ich môžem poliať - ponoriť.
A kedže som tak dopadla s tými tyčinkami - kedy ich môžem začať hnojiť tekutým hnojivom?
andersenka
21.05.10,05:21
Nič proti,ale ten zakoreňovač,stimulátor je dobrá vec.Čo mám Xenu,bez koreňov,nič nechcela robiť asi 3 mesiace.Cez víkend som ju dala do zakoreňovača a na keramzit a už má pupáčik,tak sa vytešujem ale zatial s malou dušičkou.Tak myslím že to je v tom zakoreňovači+keramzit.Ak to pôjde dobre ďalej,dám aj neskor foto,tak držte palce. :)
ten stimulátor - to máš práškový, taký že namočíš do vody a 2x do prášku?
infinityfx21
21.05.10,06:06
ten stimulátor - to máš práškový, taký že namočíš do vody a 2x do prášku?

Ano,je to práškový.Musela som orchidku vybrať z kory,plesnivela,tak som ju poumývala a nababrala so stimulátorom a dala na keramzit.Vidieť taký milim.pupáčik,tak dúfam že sa už konečne spamatá.:)
infinityfx21
21.05.10,06:10
A potrebujem pomoc.Keď som začala čítať príspevky,bola téma o modrých orchidkách,viete tých napichaných tekutinou.Neviete kde to nájdem?Potrebujem to pre jednu babu,lebo tomu neverila.Ďakujem.
Zdenka175
21.05.10,06:15
A potrebujem pomoc.Keď som začala čítať príspevky,bola téma o modrých orchidkách,viete tých napichaných tekutinou.Neviete kde to nájdem?Potrebujem to pre jednu babu,lebo tomu neverila.Ďakujem.
Pozri okolo strany 312-313.
henrieta3
21.05.10,06:31
Zdeni, ja som včera orchidke čo mam v robote skúsila vybrať tú tyčinku - bola na dosah a čo som zistila - plesnivela :( Tak ma to vystrašila, že doma som všetkým povyberala a 90% z nich bolo pohnitých tých tyčiniek, korene chvalabohu nie a tom som ich v nich mala necelé 2 mesiace......
Takže som musela presadiť takmer všetky vzhľadom k tomu, že som sa len tak jednoducho nemohla dostat k tym tyčinkam, dokonca aj dve kvitnúce som musela, takže teraz budem dúfať, že som im tým presádzaním nepoškodila...
Chcem radu od Vás skúsených - na koľký deň od presadenia ich môžem poliať - ponoriť.
A kedže som tak dopadla s tými tyčinkami - kedy ich môžem začať hnojiť tekutým hnojivom?
Tie tycinky namoc do vody na 2 tyzdne, potom rozried, ja to robim s kravskym hnojom, 1:25, pisali to pestovatelia orchidei, tycinkove je nanic, ani na inych kvetoch v zemine sa nerozpusti, mala som vlani v muskatoch.
Ja by som poliala o tyzden, ked mas suchy substrat par dni, hnojit snad az v dalsom polievani, podla toho, ci kvitnu.
andersenka
21.05.10,06:51
Tie tycinky namoc do vody na 2 tyzdne, potom rozried, ja to robim s kravskym hnojom, 1:25, pisali to pestovatelia orchidei, tycinkove je nanic, ani na inych kvetoch v zemine sa nerozpusti, mala som vlani v muskatoch.
Ja by som poliala o tyzden, ked mas suchy substrat par dni, hnojit snad az v dalsom polievani, podla toho, ci kvitnu.
to tyčinkové už nechcem ani vidieť....ostanem pri tom kvapalnom.
No substrát je suchý, kedže som do niektorých dodávala nový a min. tyždeň som nezalievala.......
A niektoré kvitnú a niektorým idú nové korene a listy........takže hnojiť treba všetky, len som nevedela či im nenechať nejaký "oddych" po tých tyčinkách.....
henrieta3
21.05.10,07:05
to tyčinkové už nechcem ani vidieť....ostanem pri tom kvapalnom.
No substrát je suchý, kedže som do niektorých dodávala nový a min. tyždeň som nezalievala.......
A niektoré kvitnú a niektorým idú nové korene a listy........takže hnojiť treba všetky, len som nevedela či im nenechať nejaký "oddych" po tých tyčinkách.....
ked si tyzden nezaliavala, je najvyssi cas, aby kvety neuschli, pekne ich nakrm, myslela som, ze ked to nechces vyhodit, nie na orchi
henrieta3
21.05.10,07:07
ked si tyzden nezaliavala, je najvyssi cas, aby kvety neuschli, pekne ich nakrm, myslela som, ze ked to nechces vyhodit, nie na orchi
prosim ta, vcera si dostala obrazok, od milky, myslim, ako mala tie zachranene na vode, v tej vode lezia na kameni? Idem to tiez urobit ako posledny pokus, tiez uz pekne korenili a po zasadeni sa to zastavilo
andersenka
21.05.10,07:18
prosim ta, vcera si dostala obrazok, od milky, myslim, ako mala tie zachranene na vode, v tej vode lezia na kameni? Idem to tiez urobit ako posledny pokus, tiez uz pekne korenili a po zasadeni sa to zastavilo
Čo sa týka tých tyčiniek - kašlem na to čo som za ne dala....nechcem ich vidieť už......
Aj keď je pravda že vdakabohu mi nehnili korene ako to spomínala Zdenka......ale tyčinky boli plesnivé, tak radšej sa ich zbaviť.....chcela som si to uľahčiť a nakoniec som si urobila ešte viac roboty..

no Milka mi poslala foto a viac som s ňou nekomunikavala.
Ale podľa mňa to nie je na kameni, preto má tam aj tie špajle dookola aby neboli listy vo vode a má to nejakym špagatikom priviazané.
Je to vlastne obdoba sáčkovej a keramzitovej
Ja som chcela od nej čo sa tých stoniek týka. Ja tie idem dať takto do vody, namočiť do stimulatora, dať kvapku lignohumátu, prikryté nechám PET flašou a uvidím čo sa s tým bude dieť...
henrieta3
21.05.10,07:23
Čo sa týka tých tyčiniek - kašlem na to čo som za ne dala....nechcem ich vidieť už......
Aj keď je pravda že vdakabohu mi nehnili korene ako to spomínala Zdenka......ale tyčinky boli plesnivé, tak radšej sa ich zbaviť.....chcela som si to uľahčiť a nakoniec som si urobila ešte viac roboty..

no Milka mi poslala foto a viac som s ňou nekomunikavala.
Ale podľa mňa to nie je na kameni, preto má tam aj tie špajle dookola aby neboli listy vo vode a má to nejakym špagatikom priviazané.
Je to vlastne obdoba sáčkovej a keramzitovej
Ja som chcela od nej čo sa tých stoniek týka. Ja tie idem dať takto do vody, namočiť do stimulatora, dať kvapku lignohumátu, prikryté nechám PET flašou a uvidím čo sa s tým bude dieť...
to by som tiez mohla skusit, ak ho dostanem v tescu, neviem, nebudem ho zhanat po meste, ked nie, uz sa na ne vykaslem, nemam trpezlivost, uz som vsetko vyskusala
mne sa zdalo, ze dolu v tej vode bol kamen, na keramzite som ich mala, pekne vysli a ked som ich zasadila zacali strajkovat, do sacku nedAM, TAM MI 1 SPLESNIVELA. uROBIM POSLEDNY POKUS..
andersenka
21.05.10,07:55
to by som tiez mohla skusit, ak ho dostanem v tescu, neviem, nebudem ho zhanat po meste, ked nie, uz sa na ne vykaslem, nemam trpezlivost, uz som vsetko vyskusala
mne sa zdalo, ze dolu v tej vode bol kamen, na keramzite som ich mala, pekne vysli a ked som ich zasadila zacali strajkovat, do sacku nedAM, TAM MI 1 SPLESNIVELA. uROBIM POSLEDNY POKUS..
ja som mala v sáčku tiež a tri či štyri úplne odišli, pre zmenu zas zoschli............ :(
henrieta3
21.05.10,08:06
ja som mala v sáčku tiež a tri či štyri úplne odišli, pre zmenu zas zoschli............ :(
Mozno ich necham dnes vo vode, lebo vyzeraju tiez suchsie a zasadim bud do nejakej dobrej zeminy, alebo ked dostanem ten stimulator.
sisima
21.05.10,09:05
mne tiez sackova metoda 2x nevysla, ja uz naozaj neviem co s tymi mojimi nie je v poriadku...:( ani prehnana starostlivost, ani minimalna... ani hnojivo, ani polievanie, ani ponaranie, ani skodcovia ani slnko, ani vychod, ani vlhko, ani sucho, ani prievan, ani teplo, ani zima... listy maju furt makke a scvrkavajuce sa, kvitnu minimalne, vela pukov odpadne, sem tam novy list, novy korienok...

jedna mala keika, je rovnaka uz pomaly druhy rok... ziaden novy list,stonka, koren... :(
andersenka
21.05.10,09:29
tak a som zas "bohatšia" o nové "úlovky". Jednu orchid - phalu som si vyhliadla cestou domov v jednom kvetinárstve - 11,50 na kvetinarstvo dobrá cena, dve stonky, spolu 6 kvitnúcich kvetov a 3 puky a zdá sa že tvoriaca sa keika - ešte len lístok vykukuje malilinkyý.........
Pelorik to asi nie je, tak mi tvrdili v kvetinárstve, ale neká ani klasické "oválne" lupene....

A ešte som si kúpila v zľave odkvitajúce sa dendrobium, z pôvodných 26 € za 10€, ale má jeden nový výhonok asi tak 5-7 cm a ďalší výhonok sa ešte len tlačí.
A prečo vás prosím teraz o rady ako sa o ňu starať kedže k tomuto druhu nemam nič naštudované :(

Buduci tyždeň by som pridala foto......ak sa mi bude dať, mam s tým totiž problémy :(
henrieta3
21.05.10,09:46
mne tiez sackova metoda 2x nevysla, ja uz naozaj neviem co s tymi mojimi nie je v poriadku...:( ani prehnana starostlivost, ani minimalna... ani hnojivo, ani polievanie, ani ponaranie, ani skodcovia ani slnko, ani vychod, ani vlhko, ani sucho, ani prievan, ani teplo, ani zima... listy maju furt makke a scvrkavajuce sa, kvitnu minimalne, vela pukov odpadne, sem tam novy list, novy korienok...

jedna mala keika, je rovnaka uz pomaly druhy rok... ziaden novy list,stonka, koren... :(
Nove mam nastastie v poriadku, len stare som zanedbala, lebo som ich preliala a nechala v zlej zemine. Tak tie este zachranujem, dnes uz po kupe vsetko prezriem, vacsinou presadim, nikto by sa s nimi tolko nebabral, len je mi ich luto vyhodit, ale asi pojdu, ked sa skoro nevzchopia. Nemas podobny problem? Su v dobrom substrate? Na tomto fore som nasla vela rad, ale chce to precitat vsetko od zaciatku.
sisima
21.05.10,09:50
citam to tu priebezne, aj inde som co to nastudovala, ale proste u mna sa orchideam jednoducho nedari :( pred vianocami vsetky vyhnaly tonky aj puky, a od vtedy akurat tak vacsina pukov opadala, este nejake nove listy vyhnali sem tam korienok a to je vsetko :( este rozmyslam nad tym kokosom... moje sa tvaria akoby mali u mna permanentny cas oddychu... :(

dalsie uz ani nekupujem, lebo vzdy po odkvitnuti idu tou istou cestou...
henrieta3
21.05.10,10:03
citam to tu priebezne, aj inde som co to nastudovala, ale proste u mna sa orchideam jednoducho nedari :( pred vianocami vsetky vyhnaly tonky aj puky, a od vtedy akurat tak vacsina pukov opadala, este nejake nove listy vyhnali sem tam korienok a to je vsetko :( este rozmyslam nad tym kokosom... moje sa tvaria akoby mali u mna permanentny cas oddychu... :(

dalsie uz ani nekupujem, lebo vzdy po odkvitnuti idu tou istou cestou...
tak to je smutne, ked sa staras, ze trucuju, maju aj trosku slnka?
sisima
21.05.10,10:04
jedinou chybou je, ze v dome nemam priame okno na vychod :( a to sa zmenit neda...
DanielaSL
21.05.10,10:15
jedinou chybou je, ze v dome nemam priame okno na vychod :( a to sa zmenit neda...

Moje okná sú na juhovýchod a na severozápad , orchidejky som z bytu uprostred zimy sťahovala do domčeka, kde sme sa presťahovali...a napriek tomu...držia sa a takto vyzerajú.....
Takže nezúfaj, raz do týždňa ich okúp vo vode s hnojivom, pekne sa im prihováraj a uvidíš, že sa im bude dariť.... aj keď nie sú na tom správnom okne.....
infinityfx21
21.05.10,11:13
Pozri okolo strany 312-313.

Zdenka ďakujem,našla som.:)
lusielaL
21.05.10,11:20
Andersenka ja ked presadim väscinou aj trochu polejem,to vtedy,ked ma pekne korene,ked zasypam kôli nahnivaniu,vtedy opatrne polejem asi po tyzdni-dvoch,aj to tak aby som nezmyla to zasypane.A k ostatnym prispevkom o pravidelnom hnojeni-ja hnojim skôr malo,raz za dva mesiace a kvitne mi ich vela,ale niekto môze mat zase opacne skusenosti,urcite to zalezi od prostredia ktore maju.Pri tejto prilezitosti Vam chcem ukazat tuto velmi schopnu orchideu co uz vyhnala stvrtu stonku.
andersenka
21.05.10,11:25
Andersenka ja ked presadim väscinou aj trochu polejem,to vtedy,ked ma pekne korene,ked zasypam kôli nahnivaniu,vtedy opatrne polejem asi po tyzdni-dvoch,aj to tak aby som nezmyla to zasypane.A k ostatnym prispevkom o pravidelnom hnojeni-ja hnojim skôr malo,raz za dva mesiace a kvitne mi ich vela,ale niekto môze mat zase opacne skusenosti,urcite to zalezi od prostredia ktore maju.Pri tejto prilezitosti Vam chcem ukazat tuto velmi schopnu orchideu co uz vyhnala stvrtu stonku.
no takže v nedeľu ich môžem poliať resp. ponoriť už, keď som včera presadzala, a to skrz len tým plesnejúcim tyčinkách v nich. Ešte vďakabohu, že korene boli na všetkych v poriadku.......
A hnojenie snáď ešte o nejaký ten týždeň-dva-tri odložím...

Krásna orchidka :) a toľko stoniek, to si kúpila, alebo už ju máš "staršiu" a takto ti pekne robí radosť?
Mne zatiaľ len korene v kochloch rastú a na každej odkvitnutej sa tlačia nové listky. A včera som si všimla dokonca, že na jednej kvitnúcej ide nový list.....
lusielaL
21.05.10,11:31
no takže v nedeľu ich môžem poliať resp. ponoriť už, keď som včera presadzala, a to skrz len tým plesnejúcim tyčinkách v nich. Ešte vďakabohu, že korene boli na všetkych v poriadku.......
A hnojenie snáď ešte o nejaký ten týždeň-dva-tri odložím...

Krásna orchidka :) a toľko stoniek, to si kúpila, alebo už ju máš "staršiu" a takto ti pekne robí radosť?
Mne zatiaľ len korene v kochloch rastú a na každej odkvitnutej sa tlačia nové listky. A včera som si všimla dokonca, že na jednej kvitnúcej ide nový list.....
Dostala som ju pred rokom a kvitnut zacala niekedy v januari,na konci stoniek mi povyhanali dalsie puky a teraz vyrastla stvrta stonka-rozvetvena.
infinityfx21
21.05.10,11:39
Nove mam nastastie v poriadku, len stare som zanedbala, lebo som ich preliala a nechala v zlej zemine. Tak tie este zachranujem, dnes uz po kupe vsetko prezriem, vacsinou presadim, nikto by sa s nimi tolko nebabral, len je mi ich luto vyhodit, ale asi pojdu, ked sa skoro nevzchopia. Nemas podobny problem? Su v dobrom substrate? Na tomto fore som nasla vela rad, ale chce to precitat vsetko od zaciatku.

Heni,bude škoda ich vyhodiť:mad::mad::mad:.Vyskúšaj ten stimulátor+keramzit,ak nie tak mi ich pošli.:):):)Ale v dobrom.:---:D
infinityfx21
21.05.10,11:46
no takže v nedeľu ich môžem poliať resp. ponoriť už, keď som včera presadzala, a to skrz len tým plesnejúcim tyčinkách v nich. Ešte vďakabohu, že korene boli na všetkych v poriadku.......
A hnojenie snáď ešte o nejaký ten týždeň-dva-tri odložím...

Krásna orchidka :) a toľko stoniek, to si kúpila, alebo už ju máš "staršiu" a takto ti pekne robí radosť?
Mne zatiaľ len korene v kochloch rastú a na každej odkvitnutej sa tlačia nové listky. A včera som si všimla dokonca, že na jednej kvitnúcej ide nový list.....

A to Ti plesniveli tie bambusové tyčinky čo ich predávajú s orchidkami?
andersenka
21.05.10,11:50
A to Ti plesniveli tie bambusové tyčinky čo ich predávajú s orchidkami?
nie, infinity, ja som si chcela ulahčiť hnojenie, nechcelo sa mi rozrábať tekuté hnojivo a kúpila som hnojivo na orchid. v tyčinkách.... upozornila ma na to Zdenka, a ja som včera vybrala a takmer vo všetkych boli plesnivé....... :(
Tak teraz idem radšej používať tekuté hnojivo na orchidky + raz týždenne hnojivo v spreji na listy a vzdušné korene......
Silvernola
21.05.10,12:05
Ja som doteraz získala pri orchidkách jednu skúsenosť: či ich mám sa severe, či na juhu, či ich hnojím, či nie, či ich hladkám, alebo si ich nevšímam, či ich namáčam, alebo rosím, či im spievam, alebo nadávam, VŠETKO JEDNO! Aj tak si robia, čo ony samé chcú.:D:mee:;):---
infinityfx21
21.05.10,12:11
nie, infinity, ja som si chcela ulahčiť hnojenie, nechcelo sa mi rozrábať tekuté hnojivo a kúpila som hnojivo na orchid. v tyčinkách.... upozornila ma na to Zdenka, a ja som včera vybrala a takmer vo všetkych boli plesnivé....... :(
Tak teraz idem radšej používať tekuté hnojivo na orchidky + raz týždenne hnojivo v spreji na listy a vzdušné korene......

Vďaka už som v obraze.Som sa zlakla že tie podporné tyčinky.:)Ja tiež používam tekuté,to od agra,vraj sa dá použiť aj na listy ale v zriedenom stave.Tak neviem,neskúšala som.:o


A ešte ma napadlo,na dobrú klímu pre našich pacientov:D by stačilo nejaké akvarko,tam by mali aj vlhko,len aby sa tam neuvarili.Veď sklenník je to isté,nie?;)
henrieta3
21.05.10,12:25
no takže v nedeľu ich môžem poliať resp. ponoriť už, keď som včera presadzala, a to skrz len tým plesnejúcim tyčinkách v nich. Ešte vďakabohu, že korene boli na všetkych v poriadku.......
A hnojenie snáď ešte o nejaký ten týždeň-dva-tri odložím...

Krásna orchidka :) a toľko stoniek, to si kúpila, alebo už ju máš "staršiu" a takto ti pekne robí radosť?
Mne zatiaľ len korene v kochloch rastú a na každej odkvitnutej sa tlačia nové listky. A včera som si všimla dokonca, že na jednej kvitnúcej ide nový list.....
Ja sa potesim kazdemu listu, ked ma zdrave listy, bude aj kvitnut, ony si to, potvorky, samy reguluju.
Ma-Ba
21.05.10,12:34
Dievčence s tým hnojením by som nepreháňala. Radšej menej ako viac. Správne hnojiť je takmer umenie. Niekoľko viet o hnojení :
Substráty pro orchideje, výživa orchidejí /Jaroslav Mácha/
Hnojíme kombinovaným hnojivom so stopovými prvkami asi raz za mesiac. Je vhodné používať hnojivo s vyšším obsahom draslíku, napr. hnojivá určené pre kvitnúce rastliny. Používame asi 10x nižšiu koncentráciu ako je v návode a zvlášť sme opatrní pri novom substráte.
Najväčším problémom pri pestovaní býva správna kyslosť substrátu. Epifyty pH 5-5,5.
Hlavným vodítkom každého pestovateľa je pozorovanie a trpezlivosť. Zázračný návod sa nedá napodobniť. Stačí iná rýchlosť odparovania vody a častejšia zálievka - zmenia sa bakteriologické pomery a kyslosť substrátu a "zaručený" recept nefunguje.
Nečakať výsledky nejakého zásahu za tri dni.
Toľko a veľa iného napísal p. Mácha.
Nakoľko sa asi veľmi málo ľudí zaoberá zložením hnojív a ich vplyvom na pestovanie, kvitnutie rastlín - asi by sme mali veľmi opatrne hnojiť.
Ma-Ba
21.05.10,12:43
mne tiez sackova metoda 2x nevysla, ja uz naozaj neviem co s tymi mojimi nie je v poriadku...:( ani prehnana starostlivost, ani minimalna... ani hnojivo, ani polievanie, ani ponaranie, ani skodcovia ani slnko, ani vychod, ani vlhko, ani sucho, ani prievan, ani teplo, ani zima... listy maju furt makke a scvrkavajuce sa, kvitnu minimalne, vela pukov odpadne, sem tam novy list, novy korienok...

jedna mala keika, je rovnaka uz pomaly druhy rok... ziaden novy list,stonka, koren... :(
Ťažko povedať, kde je chyba, ale robí sa určite systematicky. Nie je možné, aby pri správnom pestovaní nevyšiel, list či stonka, ak už nehovoríme o kvitnutí.
Musela by si podrobne popísať ako ich pestuješ, presádzaš, polievaš, hnojíš, kde sú umiestnené. Ak toto nie je môžme len hádať kde je chyba.
Radila by som prečítať si túto, alebo aj iné diskusie a porovnať to čo sa píše o pestovaní orchideí a to čo im poskytuješ. Takto je určiť "diagnózu", priam nemožné.
Ale predsa - zvýšila by som teplotu a zálievku /závisí od stravu substrátu/, vetranie a nehýbať s nimi, teda neprekladať ich z miesta na miesto.
Ak preložím orchidky musím vedieť, že tam budú dlhšiu dobu. Teda nie tak, že dnes sa mi páči na stole, zajtra si ju dám na stôl k počítaču, alebo na kuchynskú linku.
Ma-Ba
21.05.10,12:46
Poraďte, čím to je? Mám dve orchidky, ktorým od prvého dňa nerozkvitol ani jeden nový kvietok. Puky majú také že len "puknúť" a stále nič! Žiadna zmena. A to ich mám asi 5 mesiacov!:cool::mee:
Niekedy treba pomôcť púčikom otvoriť sa. Prstami jemne oddelíme okvetné lístky. Teda ak som správne pochopila, že sa nechcú otvoriť.
Silvernola
21.05.10,12:49
Niekedy treba pomôcť púčikom otvoriť sa. Prstami jemne oddelíme okvetné lístky. Teda ak som správne pochopila, že sa nechcú otvoriť.
Po každom podobnom pokuse, akokoľvek jemnom, puk zaschol.
Ma-Ba
21.05.10,13:04
Aha, tak to je zvláštne. Ja som nemala takú skúsenosť.
Ma-Ba
21.05.10,13:06
Pinocchio sa snaží - 4 kvet. Druhé foto - trošku slniečka.
evaj63
21.05.10,15:10
Ta musi byt nadherna, nastastie som kupuila minule 2, aj tie sa bojim pestovat, ale 4 stonky...
to som našla medzi tými 2-stonkovými, bola tam aj 3-ka, alebo 2-stonkové a ešte mali dalšie vyhonky aj tie stonky, no skrátka bola to velikánska dilema, že ktorú kúpit. mala som vybraté 3 ale nedá sa tolko naraz:mad:ale toto je minifala
lesslie
21.05.10,15:59
A to Ti plesniveli tie bambusové tyčinky čo ich predávajú s orchidkami?
ja som si dnes kupila orchidejku v kauflande...rozbalila som ju a kukala ako puk, tie tycinky co drzia stonky boli plesnive!!!skoro som odpadla :confused:
henrieta3
21.05.10,16:08
to som našla medzi tými 2-stonkovými, bola tam aj 3-ka, alebo 2-stonkové a ešte mali dalšie vyhonky aj tie stonky, no skrátka bola to velikánska dilema, že ktorú kúpit. mala som vybraté 3 ale nedá sa tolko naraz:mad:ale toto je minifala
Je celkom mini v malom kvetinaci, alebo stredna? Lebo mini som tam nevidela, asi v kazdom obchode maju ine. Inak 1 moja stredna ma presne take kvety, ako mini, ked sa moje 2 male trosku aklimatizuju, musela som ich presadit, boli v tom hnilom machu, presadim ich do niecoho vacsieho, lebo v tom malom ich treba polievat castejsie. Urobim pokus, uvidim, ci im narastu vacsie listy.
lesslie
21.05.10,16:11
a prikladam nejake to foto novych prirastkov :) mam ich uz celkovo 7, tri zacinaju vyhanat korene a na jednej dokonca 2 stonky naraz tak sa vytesujem z nich :)
prva fotka miniphala, k nej mam len jednu otazocku...je nirmalne, ze ma take tigrovane listy??
druha fotka detail kvetu prvej
tretia ma ocarila, uuuuplne na mna cacingala :D
stvrta detail :)
piata slniecka co ma tesia :)
Zdenka175
21.05.10,16:21
a prikladam nejake to foto novych prirastkov :) mam ich uz celkovo 7, tri zacinaju vyhanat korene a na jednej dokonca 2 stonky naraz tak sa vytesujem z nich :)
prva fotka miniphala, k nej mam len jednu otazocku...je nirmalne, ze ma take tigrovane listy??
druha fotka detail kvetu prvej
tretia ma ocarila, uuuuplne na mna cacingala :D
stvrta detail :)
piata slniecka co ma tesia :)
Tie tigrované listy ako si ich nazvala, už na porade niekto mal. To je taký druh.:)
henrieta3
21.05.10,16:24
a prikladam nejake to foto novych prirastkov :) mam ich uz celkovo 7, tri zacinaju vyhanat korene a na jednej dokonca 2 stonky naraz tak sa vytesujem z nich :)
prva fotka miniphala, k nej mam len jednu otazocku...je nirmalne, ze ma take tigrovane listy??
druha fotka detail kvetu prvej
tretia ma ocarila, uuuuplne na mna cacingala :D
stvrta detail :)
piata slniecka co ma tesia :)
Aj ja mam 1 s takymi tigr. listami, ale je to stredna, nie mini, pozri sa do albumu, je to Ruzenka, ta ruzova, moje mini su v 5 cm kvetinacoch.
henrieta3
21.05.10,16:29
Aj ja mam 1 s takymi tigr. listami, ale je to stredna, nie mini, pozri sa do albumu, je to Ruzenka, ta ruzova, moje mini su v 5 cm kvetinacoch.
tu je, ked kvitla, teraz nabera sily a uz jej vychadza novy kvietok, alebo koren, este neviem, pekne jej narastli listy
Ma-Ba
21.05.10,16:47
a prikladam nejake to foto novych prirastkov :) mam ich uz celkovo 7, tri zacinaju vyhanat korene a na jednej dokonca 2 stonky naraz tak sa vytesujem z nich :)
prva fotka miniphala, k nej mam len jednu otazocku...je nirmalne, ze ma take tigrovane listy??
druha fotka detail kvetu prvej
tretia ma ocarila, uuuuplne na mna cacingala :D
stvrta detail :)
piata slniecka co ma tesia :)
Je to tkzv. Philadelphia a má panašované listy.
Panašovanie - dvoj-alebo viacfarebné pruhovanie alebo škvrnitosť zelených častí rastlín.
Je veľmi pekná.
Ma-Ba
21.05.10,16:51
Toto čudo som kúpila len tak, že čo z toho bude?
henrieta3
21.05.10,17:02
Je to tkzv. Philadelphia a má panašované listy.
Panašovanie - dvoj-alebo viacfarebné pruhovanie alebo škvrnitosť zelených častí rastlín.
Je veľmi pekná.
tak by som ju mala premenovat
infinityfx21
21.05.10,18:09
Ahojte.Náš dnešný prírastok,vybral mi ju synček.Ale:(viem že ste neni moc za presádzanie,len ja musím.Najprv som bola nadšená,korene boli parádne a potom šok.A dobre som urobila že som sa jej pozrela na korene.V kôre bolo malé čudo,rýchlo to behalo,asi štítnička:eek::mad::eek:,tak som to ani nestihla skúmať.Rýchlo som kôru dala do koša,orchidku poriadne omyla,aj listy,potom som ju chuďa otočila dole hlavou,nech vytečie voda aj zo srdiečka.Dala som ju do substrátu,ale bude v karanténe.Dúfam že tie mrchy nelietajú.A teraz otázka.Ako zistím,či som sa ich zbavila?Nekúpim radšej pre istotu nejaký postrek?A teraz ma mrzí že som si nezobrala aj takú fialkovú,že by zajtra?:)
evaj63
21.05.10,18:48
toto je tá minifala za 5.99, druhú mi kúpil manžel vo velmi zúboženom stave ešte minulý rok vo velmi zúboženom stave a dnes vyzerá takto ,a posledná mi začala kvitnút asi pred 2 týždnami.
lujza.j
21.05.10,19:13
Toto čudo som kúpila len tak, že čo z toho bude?
fakt čudo:eek: a ide tuším aj kvitnúť:confused: potom ďalší vývin čuda foto-zdokumentuj aj pre nás;)
milka 60
21.05.10,19:40
prosim ta, vcera si dostala obrazok, od milky, myslim, ako mala tie zachranene na vode, v tej vode lezia na kameni? Idem to tiez urobit ako posledny pokus, tiez uz pekne korenili a po zasadeni sa to zastavilo
Heňa, nie je tam kameň visia 1 cm nad vodou, a ten stimulátor je lepší gelový, ale aj ja som prv mala práškový
a ešte občas postriekam flašu z vnútra, ale opatrne nie do srdiečka, aby bolo viac vlhkosti
henrieta3
22.05.10,04:49
Ahojte.Náš dnešný prírastok,vybral mi ju synček.Ale:(viem že ste neni moc za presádzanie,len ja musím.Najprv som bola nadšená,korene boli parádne a potom šok.A dobre som urobila že som sa jej pozrela na korene.V kôre bolo malé čudo,rýchlo to behalo,asi štítnička:eek::mad::eek:,tak som to ani nestihla skúmať.Rýchlo som kôru dala do koša,orchidku poriadne omyla,aj listy,potom som ju chuďa otočila dole hlavou,nech vytečie voda aj zo srdiečka.Dala som ju do substrátu,ale bude v karanténe.Dúfam že tie mrchy nelietajú.A teraz otázka.Ako zistím,či som sa ich zbavila?Nekúpim radšej pre istotu nejaký postrek?A teraz ma mrzí že som si nezobrala aj takú fialkovú,že by zajtra?:)
Ja osobne som radsej za presadenie, ako sa neskor prekvapit, mam mozno 1, aj tu z kvetinarstva, ktoru som nepresadzala, inak bol vzdy nejaky problem, pri poslednych 2 mni phalach som z toho miniaturneho kochlicka vybrala asi m2 hnileho machu, aj ked mi pri nakupe povedali, ze je to ok. Pretoze mi ich vela peknych odislo kvoli premoceniu, davam radsej pozor.
Este musim kupit nieco jemnejsie pre oncidie a dalsie zvlastne druhy, lebo aj tie su zatial v kore. Taku stonozku som nedavno vybrala z encyclie, nerada by som o nu prisla, snad nezahynie v kore.
henrieta3
22.05.10,06:25
toto je tá minifala za 5.99, druhú mi kúpil manžel vo velmi zúboženom stave ešte minulý rok vo velmi zúboženom stave a dnes vyzerá takto ,a posledná mi začala kvitnút asi pred 2 týždnami.
Je naozaj bohato rozvetvena, ale je to naozaj mini? je v tom malom kvetinaci?
lusielaL
22.05.10,08:19
Je naozaj bohato rozvetvena, ale je to naozaj mini? je v tom malom kvetinaci?
Aj mne sa zda ze si viacere mylia miniphalu s normalnou len kôli tomu ze ma mensie kvety.Mini je aj vzrastovo ocividne mensia,ma kratsiu kvetnu stonku s malymi kvetmi a naozaj sa predava v malych kvetinacoch.A teraz moja skusenost,raz som to tu pisala,presadila som mini do väcsieho a rastu jej aj velke listy,tak mozno len tie stiesnene podmienky robia z nich mini.Alebo vie niekto viac o tom?
Katy a R
22.05.10,09:05
tak som si presadila orchidejky (phaly)... dokonca aj dve nové kejky som oddelila ... tak mi držte palce, nech sa ujmú..:)
henrieta3
22.05.10,09:11
Aj mne sa zda ze si viacere mylia miniphalu s normalnou len kôli tomu ze ma mensie kvety.Mini je aj vzrastovo ocividne mensia,ma kratsiu kvetnu stonku s malymi kvetmi a naozaj sa predava v malych kvetinacoch.A teraz moja skusenost,raz som to tu pisala,presadila som mini do väcsieho a rastu jej aj velke listy,tak mozno len tie stiesnene podmienky robia z nich mini.Alebo vie niekto viac o tom?
Aj ja si to myslim, lebo mini su aj drahsie. Prax v tom nemam, ale skusim to, lebo sa bojim, aby neodisli, ale az neskor.
milka 60
22.05.10,14:49
Dievčatá poradte , moje oncídko odkvitlo , treba mi ho presadiť, niekde som čítala, že oncídium sa rado šplhá po kôre, lebo nové výhonky vyrastajú von z kvetináčov a tie pôvodné sú stále viac potopené. Kôru možno vyviazať samostatne, alebo do kvetináča., tolko moje informácie, chcem vedieť spôsob zasadenia spolu s kôrou do kvetináča, mám kôru z agátu , ked ju dám do kvetináča nezačne mi nahnívať? alebo mám kôru prichyťiť zvonku na kvetináč Ma Ba porad ak vieš dakujem
Ma-Ba
22.05.10,15:08
Neviem Milka, ja som skúšala na kúsok samorastu priviazať dendrobko - bolo by išlo, ale to treba stále polievať, resp. rosiť možno aj 2x za deň a to robiť nebudem. Ja by som to nedávala do kvetináča, skôr by som volila vyviazať orchideu na kôru a zavesila niekde vonku.
henrieta3
22.05.10,15:37
Dievčatá poradte , moje oncídko odkvitlo , treba mi ho presadiť, niekde som čítala, že oncídium sa rado šplhá po kôre, lebo nové výhonky vyrastajú von z kvetináčov a tie pôvodné sú stále viac potopené. Kôru možno vyviazať samostatne, alebo do kvetináča., tolko moje informácie, chcem vedieť spôsob zasadenia spolu s kôrou do kvetináča, mám kôru z agátu , ked ju dám do kvetináča nezačne mi nahnívať? alebo mám kôru prichyťiť zvonku na kvetináč Ma Ba porad ak vieš dakujem
Moje su v kore v kvetinaci, teda v substrate, neviem o tom, este som to necitala, ale neskusala by som experimenty, rok mi trvalo, kym ozili po premoceni, teraz pekne vyhanaju, aj tu pise, ze do substratu
http://www.orchideje.freepage.cz/ (http://www.orchideje.freepage.cz/)
henrieta3
22.05.10,15:52
Dievčatá poradte , moje oncídko odkvitlo , treba mi ho presadiť, niekde som čítala, že oncídium sa rado šplhá po kôre, lebo nové výhonky vyrastajú von z kvetináčov a tie pôvodné sú stále viac potopené. Kôru možno vyviazať samostatne, alebo do kvetináča., tolko moje informácie, chcem vedieť spôsob zasadenia spolu s kôrou do kvetináča, mám kôru z agátu , ked ju dám do kvetináča nezačne mi nahnívať? alebo mám kôru prichyťiť zvonku na kvetináč Ma Ba porad ak vieš dakujem
Tu su vyhonky, vpravo, su v rovnakej urovni, neviem, ako si to myslela, raz som ho v takomto stadiu chcela oddelit, maly mal aj korene, ale vyschol. teraz pockam, ci zakvitnu a zosilneju a potom sa mozno budu dat oddelit. Ja som zase citala, ze by nemali byt v takom hrubom substrate, ale nejakom jemnom,preto je stary vraskavy, ale iny nemam.
infinityfx21
22.05.10,16:38
Ja osobne som radsej za presadenie, ako sa neskor prekvapit, mam mozno 1, aj tu z kvetinarstva, ktoru som nepresadzala, inak bol vzdy nejaky problem, pri poslednych 2 mni phalach som z toho miniaturneho kochlicka vybrala asi m2 hnileho machu, aj ked mi pri nakupe povedali, ze je to ok. Pretoze mi ich vela peknych odislo kvoli premoceniu, davam radsej pozor.
Este musim kupit nieco jemnejsie pre oncidie a dalsie zvlastne druhy, lebo aj tie su zatial v kore. Taku stonozku som nedavno vybrala z encyclie, nerada by som o nu prisla, snad nezahynie v kore.



Ahoj Heni.Ja som ju hneď presadila,mala nejaké guličky v substráte,možno to boli aj vajíčka,neviem.Kochel bol taký nejaký do zelena.Len teraz neviem kolko musí byť v karanténe,aby som zistila či to tam ešte je alebo nie.Chcela som vyprovokovať ostatné ku kvitnutiu.A je teraz taká opustená.Asi kúpim pre istotu postrek a hotovo.
A do akej výšky rastú mini?Ja čo mám teda asi je to mini,lebo je taká mrňavá,ale zase väčšia od tých čo majú v baumaxe.Ale zase je menšia od tých stredných.
henrieta3
22.05.10,16:58
Ahoj Heni.Ja som ju hneď presadila,mala nejaké guličky v substráte,možno to boli aj vajíčka,neviem.Kochel bol taký nejaký do zelena.Len teraz neviem kolko musí byť v karanténe,aby som zistila či to tam ešte je alebo nie.Chcela som vyprovokovať ostatné ku kvitnutiu.A je teraz taká opustená.Asi kúpim pre istotu postrek a hotovo.
A do akej výšky rastú mini?Ja čo mám teda asi je to mini,lebo je taká mrňavá,ale zase väčšia od tých čo majú v baumaxe.Ale zase je menšia od tých stredných.
tie gulicky tam niekedy davaju, mala si ju skusit roztlacit, ked ju postriekas, snad nemusis oddelit, to som este neriesila, dozelena mam aj ja 1, je to od vody, alebo od hnojiva, lebo som to zelene mala aj vo flasi s vodou
mini su len tie v mini kochliku, ako v baumaxe, kupila si mozno malu strednu, velkost kvetov nerozhoduje, mam male kvety aj na strednej, ale velkost listov. Ked najdem nejaky vhodny mensi kochlik, ale vacsi, ako som kupila v nom mini, presadim ich, mozno nejaky priesvitny od jogurtu, musim nieco vymysliet, nechcem ich davat do tych odstrihnutych flias, v ktorych zachranujem.
henrieta3
22.05.10,17:04
tie gulicky tam niekedy davaju, mala si ju skusit roztlacit, ked ju postriekas, snad nemusis oddelit, to som este neriesila, dozelena mam aj ja 1, je to od vody, alebo od hnojiva, lebo som to zelene mala aj vo flasi s vodou
mini su len tie v mini kochliku, ako v baumaxe, kupila si mozno malu strednu, velkost kvetov nerozhoduje, mam male kvety aj na strednej, ale velkost listov. Ked najdem nejaky vhodny mensi kochlik, ale vacsi, ako som kupila v nom mini, presadim ich, mozno nejaky priesvitny od jogurtu, musim nieco vymysliet, nechcem ich davat do tych odstrihnutych flias, v ktorych zachranujem.
A ahoj, prepac, ze som neodzdravila, ale robim tu asi 3 veci naraz.
beba13
22.05.10,18:46
..môj nový prírastok z kauflandu,
lujza.j
22.05.10,19:06
..môj nový prírastok z kauflandu,
pekné slniečko:)
lujza.j
22.05.10,19:10
...moje dnešné-nové z Ikea za 4,99e,:)
lujza.j
22.05.10,19:13
Aj mne sa zda ze si viacere mylia miniphalu s normalnou len kôli tomu ze ma mensie kvety.Mini je aj vzrastovo ocividne mensia,ma kratsiu kvetnu stonku s malymi kvetmi a naozaj sa predava v malych kvetinacoch.A teraz moja skusenost,raz som to tu pisala,presadila som mini do väcsieho a rastu jej aj velke listy,tak mozno len tie stiesnene podmienky robia z nich mini.Alebo vie niekto viac o tom?
tiež si myslím, že mini phaly sú fakt tie čo sú malinké, malé listy, malé stonky a malé kvietky, to čo je medzi mini a normál ja volám "midi":);)
milka 60
22.05.10,19:14
..môj nový prírastok z kauflandu,
Krásny prírastok:):):):)
lujza.j
22.05.10,19:20
...nafotila som pre vás orchidku ktorej pestovanie-starostlivosť by som nazvala, že "mám ju n háku":);):eek: okrem toho, že stále kvitne, ženie novú kvetnú stonku a ešte od spodku vyrástla nová rastlinka, a substrát- katastrofa neviem či to bude dobre vidieť:rolleyes::cool::confused:
milka 60
22.05.10,19:21
Neviem Milka, ja som skúšala na kúsok samorastu priviazať dendrobko - bolo by išlo, ale to treba stále polievať, resp. rosiť možno aj 2x za deň a to robiť nebudem. Ja by som to nedávala do kvetináča, skôr by som volila vyviazať orchideu na kôru a zavesila niekde vonku.
1 . Skúsila by som von , ale je teplomilné a rosiť 2x za den nebudem

2 . ako jho presadím - tak ako je? tú pôvodnú pahluzu už má dosť hlboko skúsim ho zajtrá odfotiť
misulienka_t
23.05.10,04:53
Dobrý deň,
včera som dostala krásnu bielu rozkvitnutú orchideu. Vždy sa mi tieto kvietky páčili, ale bála som sa ich pestovať. Prečítala som si množstvo návodov na ich pestovanie, ale myslím si, že rady od vás sú určite lepšie a hlavne overené:) preto by som sa vás chcela spýtať, v akom prostredí by mala byť orchidea umiestnená, ako často ju treba polievať, hnojiť, a či ju mám aj postrekovať vodou-listy. Kvetinku som dostala v keramickom kvetináči, vo vnútri je umiestnený menší plastový priesvitný kvetináč, zľakla som sa toho, že korienky vytŕčajú z kvetináča a v kvetináči je iba minimum ,,drte,,. Má to tak byť? teraz mi orchidea krásne kvitne, ale dočítala som sa, že po odkvitnutí je potrebné kvitnúcu stonku odstrihnúť, je to pravda? bola by som veľmi rada, keby mi poradíte, keďže s týmto nemám vôbec skúsenosti:) ďakujem:)
infinityfx21
23.05.10,05:29
tie gulicky tam niekedy davaju, mala si ju skusit roztlacit, ked ju postriekas, snad nemusis oddelit, to som este neriesila, dozelena mam aj ja 1, je to od vody, alebo od hnojiva, lebo som to zelene mala aj vo flasi s vodou
mini su len tie v mini kochliku, ako v baumaxe, kupila si mozno malu strednu, velkost kvetov nerozhoduje, mam male kvety aj na strednej, ale velkost listov. Ked najdem nejaky vhodny mensi kochlik, ale vacsi, ako som kupila v nom mini, presadim ich, mozno nejaky priesvitny od jogurtu, musim nieco vymysliet, nechcem ich davat do tych odstrihnutych flias, v ktorych zachranujem.

Ahoj Heni.Tie guličky sa rozmrvili,tak to bolo asi to hnojivo.Ak máte Mc-Donald,chodte na zmrzku:---,perfektné kochlíky na mini.Ja tak mám dve,tú ,,asi" mini a jednu čo mala zlé korene:(.Ale mám odložené aj kelímky od jogurtov,tie duo od Raja sú priesvitné,alebo od pudingov.A zohnala si zakoreňovač?
infinityfx21
23.05.10,05:55
Dobrý deň,
včera som dostala krásnu bielu rozkvitnutú orchideu. Vždy sa mi tieto kvietky páčili, ale bála som sa ich pestovať. Prečítala som si množstvo návodov na ich pestovanie, ale myslím si, že rady od vás sú určite lepšie a hlavne overené:) preto by som sa vás chcela spýtať, v akom prostredí by mala byť orchidea umiestnená, ako často ju treba polievať, hnojiť, a či ju mám aj postrekovať vodou-listy. Kvetinku som dostala v keramickom kvetináči, vo vnútri je umiestnený menší plastový priesvitný kvetináč, zľakla som sa toho, že korienky vytŕčajú z kvetináča a v kvetináči je iba minimum ,,drte,,. Má to tak byť? teraz mi orchidea krásne kvitne, ale dočítala som sa, že po odkvitnutí je potrebné kvitnúcu stonku odstrihnúť, je to pravda? bola by som veľmi rada, keby mi poradíte, keďže s týmto nemám vôbec skúsenosti:) ďakujem:)

Ahoj,vitaj medzi nami.Ja som iba začiatočník:D a tak ako ja Ti poradím,ak máš chuť a čas,prečítaj si všetky príspevky od samého začiatku.Vela sa naučíš,ver mi.Ja nerosím,polievam raz za týždeň,10 dní,individuálne a hlavne ak nemáš zarosený kvetináč.Teda ich kúpem,tak na hodinku ju dám asi do 3/4 kochla,kvetináčika a nechám nech sa napije.Ale sú tu kočky:),ktoré majú radšej prelievanie,čiže ich polejú.Žiadny prievan,prudké slnko.Ako máš otočené okná?Bolo by dobré ju odfotiť.Stonku potom nestrihaj,môže Ti vyhnať,zo spiaceho očka ďalšiu,to sú tie články na stonke.A kvetináč,môžeš ho mať aj v keramickom,ja ich mám len v tom plastovom.Ale pestujú aj v keramických.;)A tie korene vytrčajú,sú to tzv.vzdušné korene,tie kludne nechaj.A určite Ti poradia aj iné kočky tu na porade.Prajem nech Ti čo najdlhšie robí radosť,:---sú to vďačné krásky.:---:):---
VieraPopluharova
23.05.10,06:05
Dobrý deň,
včera som dostala krásnu bielu rozkvitnutú orchideu. Vždy sa mi tieto kvietky páčili, ale bála som sa ich pestovať. Prečítala som si množstvo návodov na ich pestovanie, ale myslím si, že rady od vás sú určite lepšie a hlavne overené:) preto by som sa vás chcela spýtať, v akom prostredí by mala byť orchidea umiestnená, ako často ju treba polievať, hnojiť, a či ju mám aj postrekovať vodou-listy. Kvetinku som dostala v keramickom kvetináči, vo vnútri je umiestnený menší plastový priesvitný kvetináč, zľakla som sa toho, že korienky vytŕčajú z kvetináča a v kvetináči je iba minimum ,,drte,,. Má to tak byť? teraz mi orchidea krásne kvitne, ale dočítala som sa, že po odkvitnutí je potrebné kvitnúcu stonku odstrihnúť, je to pravda? bola by som veľmi rada, keby mi poradíte, keďže s týmto nemám vôbec skúsenosti:) ďakujem:)

Nuz, na pestovanie orchidei je asi z nas njlepsia ma-ba, ale i my ostatne máme úspechy, tak Ti skusim poradit a urcite sa neskor popridavaju i ostatne dievcence:
orchidejku nechaj teraz pekne kvitnut, ale zadovaz si co najskor vsetko co je treba k pestovaniu orchidei, aspon to zakladne : kvality orchideovy substrat/kazda mame ine skusenosti,resp. si ho miesame same/, ale potrebujes aspon koru, nekupuj ten substrat co predavaju na orchidee v baumaxe, alebo horbachu, ten je velmi zemitý a podporuje potom odhnivanie korienkov, ak budes mat zadovazenu aspon koru, alebo coco chipsy, ktore dostanes i v niektorom zverexe /pouzivaju to ako podstielku k plazom/ tak si namiesaj koru, coco chipsy, mozno trosku perlitu a jemne orchidejku vyber z kvetinaca a prezri jej korienky, ci sa tam neschovavaju nejake potvorky,teraz je toho dost, potom ju uloz do novo namiesaneho substratu.Samozrejme treba si zadovazit aj hnojivo na orchidejky, ja pouzivam tekute, rozrobim si ho podla navodu a na hodinku-dve ponorim crepnik do vody z hnojivom - pozor, crepnik ponorit tak do 3/4 aby sa Ti do srdiecka listov nedostala voda, potom ho vyberiem, necham odtiect a ulozim do okrasneho, tento postup pouzivam raz za tyzden. To ze jej niektore korienky trcia von ,to su vzdusne korene . Najlepsie je ak je postavena na vychodnom okne nakolko tieto potvorky maju rady priame svetlo, ale slnko velmi nemusia, okrem vynimiek.Ak som na nieco zabudla, este si pozri v predchadzajucich prispevkoch, alebo pockaj, dievcata sa urcite pridaju.
Prajem uspesne pestovanie, neboj sa toho, hlavne ak sa Ti pacia, vedia byt velmi vdacne.
henrieta3
23.05.10,06:45
Ahoj Heni.Tie guličky sa rozmrvili,tak to bolo asi to hnojivo.Ak máte Mc-Donald,chodte na zmrzku:---,perfektné kochlíky na mini.Ja tak mám dve,tú ,,asi" mini a jednu čo mala zlé korene:(.Ale mám odložené aj kelímky od jogurtov,tie duo od Raja sú priesvitné,alebo od pudingov.A zohnala si zakoreňovač?
Ahoj, mohol to byt aj perlit, co sa pridava aj do zeminy na kvety, snad to neboli skodci. Skusime ist na zmrzlinu, nepamatam si, ake su to, mozno zajtra. Su vacsie, ako tie povodne? Skusim sa pozriet do albumu. Ja mam pekne aj rozne obaly keram, na ne.
milka 60
23.05.10,08:10
dnes sa mi podarilo odfotiť oncídko na presadenie -
Ma-Ba - poraď Majka prosím ako ho presadiť, keď rastie kaskádovite , nových výhonkov je 3
Hunter82
23.05.10,09:28
Ahojte Baby,

mne sa osvedcilo nechavat vodu v kvetinaci. Ta co stecie z orchidee po kupeli, pokial sa nedotyka crepnika ani korenov- ponechavam ju. Ako sa vyparuje, vytvara pre rastlinky vlhkost a zda sa, ze sa im to paci :)
lesslie
23.05.10,09:58
tu je, ked kvitla, teraz nabera sily a uz jej vychadza novy kvietok, alebo koren, este neviem, pekne jej narastli listy
dakujem, ze opravu..tazko sa mi odhaduje ci je mini, ci stredna ale mini su asi este mensie :)) ta moja ma take drobucke kvietky ako aj ta tvoja, mozno je to ta ista,..aj farba sa mi zda rovnaka :D
lesslie
23.05.10,10:00
Je to tkzv. Philadelphia a má panašované listy.
Panašovanie - dvoj-alebo viacfarebné pruhovanie alebo škvrnitosť zelených častí rastlín.
Je veľmi pekná.
dakujem Ma-Ba, od teraz sa moj avola Philadelphia :)) a dakujem,aj mne sa velmi paci :)
jajax
23.05.10,12:30
toto som ulovila dnes v kauflande.nezapacila sa mi preto ze je pelorik ale kvoli farbe.je tmavo fialova a vyzera ako zo zamatu.najlepsie to je vidiet na prvom obrazku.
jajax
23.05.10,12:32
tu su fotky:D:D:D
Hunter82
23.05.10,13:18
Ahojte, prave som sa vratila z Baumaxu v BB. Mali tam vo vypredaji chcipaky, po cca 4,5O EUR tak som neodolala. Jedna je Miltonia, jedna bude ten zlty stromcek s drobnymi kvietkami a ta jedina co kvitne neviem co je. Dufam, ze sa im bude u mna pacit...uz som ich presadila do sucheho substratu (boli preliate) tak snad sa chytia :) Drzte palce.
zuzkahris
23.05.10,13:26
My sme boli včera v Hornbachu, musím povedať, že mali neskutočný výber orchidiek všetkých druhov, ja som si vybrala túto phalenku :)
milka 60
23.05.10,13:29
Ahojte, prave som sa vratila z Baumaxu v BB. Mali tam vo vypredaji chcipaky, po cca 4,5O EUR tak som neodolala. Jedna je Miltonia, jedna bude ten zlty stromcek s drobnymi kvietkami a ta jedina co kvitne neviem co je. Dufam, ze sa im bude u mna pacit...uz som ich presadila do sucheho substratu (boli preliate) tak snad sa chytia :) Drzte palce.
Miltoniopsis je zvláštna , ale pekná farba a tie 2 nekvitnú
želám nech ťa dlho tešia