Zdenka175
16.07.10,19:56
Pekny den,
citam pravidelne tuto rubriku, mam zopar orchidiek, a teraz, v priebehu cca
dvoch tyzdnov mi na vacsine z nich opadali kvety. Prihnojujem pravidelne
bud spray na listy alebo hnojivo do vody. Mam ich asi rok a pol, doteraz kvitli
vsetky a teraz neviem, co im vadi. Moze to byt tou horucavou? Mam ich na
vychodnej strane, nie priamo na okne ale asi 1/2 metra od okna. Poradi mi niekto, co este mozem pre nich urobit ?
Neviem sa vynadivat na tie krasne kvetinky, obcas ticho obdivujem a troska aj zavidim, ale v dobrom http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Ja som moje začala viac polievať /nie ani častejšie/ a zdá sa mi, že ožili konečne.:D
jess
17.07.10,12:30
Pestovať Cambrie, či miltonie sa mi nedarí. Jedna už uhynula, teraz mi asi skapína aj druhá. Vody myslím že dosť, no neviem ako na ne. S phalami je oveľa menej starostí. Čo mám s ňou robiť pre záchranu ?
infinityfx21
17.07.10,15:18
mimotemyČaute všetci.Dlho som tu nebola s vami tak to musím teraz dohnať,velmi ste mi chýbali.Prajem všetkým krásne leto,plné dovoleniek,oddychu a množstvo nádherných orchidiek.:)
jess
17.07.10,16:06
pre Lusy.....tak takto sme rozkvitnutí dnes :) a stále máme krásne púčky na druhej stonke :)
lusielaL
17.07.10,18:07
jess-to je mile,dakujem.A je velmi krasna.:---:);)
evaj63
17.07.10,18:11
Pestovať Cambrie, či miltonie sa mi nedarí. Jedna už uhynula, teraz mi asi skapína aj druhá. Vody myslím že dosť, no neviem ako na ne. S phalami je oveľa menej starostí. Čo mám s ňou robiť pre záchranu ?
smútim s tebou, mne takto štrajkuje cymbidko,aj keby som mu dušu dala nič nepomáha, schne ako besné :mee::mee::mee:,ale miltonke sa zatial darí dobre, tak ti držím palce,aby sa tá tvoja spametala.;):)
jess
17.07.10,18:30
ďakujem :) :mee:
lujza.j
17.07.10,18:30
jedna z mojich najstarších, zatiaľ prvé dva z možných 20-tich:)
jess
17.07.10,20:29
jedna z mojich najstarších, zatiaľ prvé dva z možných 20-tich:)
fúúúha, tak to bude ozaj nádherné kvitnutie....potom pridaj fotku plne rozkvitnutej...teším sa :)
henrieta3
18.07.10,10:29
smútim s tebou, mne takto štrajkuje cymbidko,aj keby som mu dušu dala nič nepomáha, schne ako besné :mee::mee::mee:,ale miltonke sa zatial darí dobre, tak ti držím palce,aby sa tá tvoja spametala.;):)
ja mam len oncidka, ale asi su podobne, poliebvala som malo, teraz trosku viac, ale vzdy skusim, ci je vnutri vlhko
tirto tiez vyhanaju mlade vedla? nevadnu preto?
henrieta3
18.07.10,10:35
Pestovať Cambrie, či miltonie sa mi nedarí. Jedna už uhynula, teraz mi asi skapína aj druhá. Vody myslím že dosť, no neviem ako na ne. S phalami je oveľa menej starostí. Čo mám s ňou robiť pre záchranu ?
podla mna ti vyschla, ma aj suche korene, ako achranit, neviem
henrieta3
18.07.10,10:37
podla mna ti vyschla, ma aj suche korene, ako achranit, neviem
moltonia odisla aj mne, ani si dalsiu nekupim
Silvernola
18.07.10,14:30
moltonia odisla aj mne, ani si dalsiu nekupim
Mne odchádza už tretia miltonka:mee:, asi to tiež vzdám.
henrieta3
18.07.10,15:53
Mne odchádza už tretia miltonka:mee:, asi to tiež vzdám.
Mala som1, rozsadila som ju, ale odisli obidve, 1 vyhnala aj kvet, ale bol hnily, uz ju nebudem kupovat, asi sa jej u nas nepacilo
lujza.j
18.07.10,16:31
dievčatá dostala som sms, že v IKEA sú orch. za 4,99e, ale druhy konkretizované neboli:);)
rozborova
18.07.10,18:43
smútim s tebou, mne takto štrajkuje cymbidko,aj keby som mu dušu dala nič nepomáha, schne ako besné :mee::mee::mee:,ale miltonke sa zatial darí dobre, tak ti držím palce,aby sa tá tvoja spametala.;):)
Moja miltonia trucuje už minimálne pol roka,žiadne výhonky,úplne nič,je však stále zelená.Cambria vyháňa kvetný stvol aj dendrobium a oncidium má nové výhonky,phale mi kvitnú všetky,tak sa teším.Fotky pridať nemôžem,mám pokazený fotoaparát.
hoya_bella
19.07.10,05:50
Betina,byvam v panelaku. Tiez som si kupila dve vandy. Jednu som zavesila,druhu dala do vazy. Ktora bola zavesena,mi neprezila a ktoru mam vo vaze,uz mi vyhana nove korene a list. Mame velmi suchy vzduch,mozno preto sa dari tej vo vaze...
Mozno chyba bola inde,keby som ju dala do vazy,mozno ani vtedy by neprezila. Neviem. To je moja skusenost:)
mozno si tu zavesenu malo rosila. ja mam takych zavesnych 5, a vsetky rastu. maju bohaty korenovy system a jedna mi uz po 2-3 mesiacoch znova nasadzuje kvety. pravda, teraz su na balkone, takze ich aj castejsie orosujem.. 1-2x za den im namacam korene vo velkom lavore. do vazicky, aj ked konickej, by som ju nedavala. staci, ked vidim, ake su tie korene pokrutene..
evaj63
19.07.10,10:51
Moja miltonia trucuje už minimálne pol roka,žiadne výhonky,úplne nič,je však stále zelená.Cambria vyháňa kvetný stvol aj dendrobium a oncidium má nové výhonky,phale mi kvitnú všetky,tak sa teším.Fotky pridať nemôžem,mám pokazený fotoaparát.
Mne miltonka vyhána 3 nové výhonky, či aj zakvitne, to neviem:confused: zygo má 2 výhonky a ten mladší dokonca aj kvetný stvol+ som našla 2 úplne malilinké vyhonky:---:---:D:eek:, tak sa z toho vytešujem, a chladné dendrobko už čoskoro pokvitne
andersenka
19.07.10,11:01
Mne miltonka vyhána 3 nové výhonky, či aj zakvitne, to neviem:confused: zygo má 2 výhonky a ten mladší dokonca aj kvetný stvol+ som našla 2 úplne malilinké vyhonky:---:---:D:eek:, tak sa z toho vytešujem, a chladné dendrobko už čoskoro pokvitne
a čo si robila s chlad.dendrobkom, že ti kvitnúť ide už?
andersenka
19.07.10,12:26
tak takto bohato na pahľuzy som si dendrophalu kúpila :) snáď ju aj po odkvete oddelím...... má asi 11 pahľúz....
divokova
19.07.10,13:37
Moje posledné prírastky z Tesca.
evaj63
19.07.10,15:25
a čo si robila s chlad.dendrobkom, že ti kvitnúť ide už?
nič zvláštne, v máji somho dala von a to je všetko,je na severnej strane, lebo mám len 1 okno južné a ostatné severné;), takže moc na výber nemám
jajax
19.07.10,15:51
Moje posledné prírastky z Tesca.
u vas bol taky dobry vyber?:confused::confused::confused:to posledne je cambria ?
krasa:---:---:---
divokova
19.07.10,16:23
u vas bol taky dobry vyber?:confused::confused::confused:to posledne je cambria ?
krasa:---:---:---

Každý deň dokladali nejaké nové.Je to cambria-Brassidium
jess
19.07.10,16:52
Neviete, čo je toto za škodcu a ako sa ho zbaviť ??? Mám na balkóne poličky s orchideami a týchto potvor mám plnú omietku a nasťahovali sa mi aj do 2 orchideí :eek: :mad::mad::mad::mad: Veľké sú cca 05 - 1 mm, priesvitné a dospelé jedince sú trošičku do hneda.
milka 60
19.07.10,18:06
Neviete, čo je toto za škodcu a ako sa ho zbaviť ??? Mám na balkóne poličky s orchideami a týchto potvor mám plnú omietku a nasťahovali sa mi aj do 2 orchideí :eek: :mad::mad::mad::mad: Veľké sú cca 05 - 1 mm, priesvitné a dospelé jedince sú trošičku do hneda.
nevytvárajú chumačky , ako vata?
jess
19.07.10,18:40
nie...

sú poschovávané v omietke pomedzi zrnká kerzapetu.....na orchideách ich mám na spodnej strane listov...strašne rýchlo behajú
zuzkahris
19.07.10,19:23
U nás to krásne rozkvitá :) :
zuzkahris
19.07.10,19:27
Neviete, čo je toto za škodcu a ako sa ho zbaviť ??? Mám na balkóne poličky s orchideami a týchto potvor mám plnú omietku a nasťahovali sa mi aj do 2 orchideí :eek: :mad::mad::mad::mad: Veľké sú cca 05 - 1 mm, priesvitné a dospelé jedince sú trošičku do hneda.

Nevidno veľmi dobre, ale nemôže to byť druh vošky ? Aj k nám na balkón sa nasťahovali :mad: ...
jess
20.07.10,05:11
Nevidno veľmi dobre, ale nemôže to byť druh vošky ? Aj k nám na balkón sa nasťahovali :mad: ...

bohužiaľ, ani vošky to nie sú...toto sú také malilinké, ploché chrobáčiky....nie sú to ako vošky na ružiach .... tie sú väčšie...už som prešla aj internet a škodcov na orchideách, ale tento druh som ešte neobjavila :mad:
lujza.j
20.07.10,05:26
bohužiaľ, ani vošky to nie sú...toto sú také malilinké, ploché chrobáčiky....nie sú to ako vošky na ružiach .... tie sú väčšie...už som prešla aj internet a škodcov na orchideách, ale tento druh som ešte neobjavila :mad:

ja by som to vystriekala nejakým strašne zákerným "hubičom":D:D:---
Zdenka175
20.07.10,10:39
Dnes som nakukla do nášho kvetinárstva. Pri dverách ma prekvapila juka. :eek:Vysoká asi 1m a za 12eur. :eek::eek:Phaly mali tiež za 12 eur a mini po 6,5 e. :eek:Tie mini boli dobrá cena však?? Neviem či sa pre nejakú nevyberiem. Asi 5 farieb mali .:D
lujza.j
20.07.10,10:53
Dnes som nakukla do nášho kvetinárstva. Pri dverách ma prekvapila juka. :eek:Vysoká asi 1m a za 12eur. :eek::eek:Phaly mali tiež za 12 eur a mini po 6,5 e. :eek:Tie mini boli dobrá cena však?? Neviem či sa pre nejakú nevyberiem. Asi 5 farieb mali .:D

Zdeni ja som svoju jedinú mini kúpila za 4,70e, ale momentálne je na "invalidnom dôchodku" chlap mi ju zhodil na zem a spadol na ňu aj kochel, takže mi zostali dva listy:mee: stredné jej kochel oskalpoval :mee: takže čakám či sa spamätá:) ale inak si osobne myslím, že tie úplne mini sú taký marketingový ťah na nás závisláčky, pretože pri nejakej malej chybičke v pestovaní sa ťažšie zachraňujú - spamätajú ako klasik phale;)
andersenka
20.07.10,11:10
Zdeni ja som svoju jedinú mini kúpila za 4,70e, ale momentálne je na "invalidnom dôchodku" chlap mi ju zhodil na zem a spadol na ňu aj kochel, takže mi zostali dva listy:mee: stredné jej kochel oskalpoval :mee: takže čakám či sa spamätá:) ale inak si osobne myslím, že tie úplne mini sú taký marketingový ťah na nás závisláčky, pretože pri nejakej malej chybičke v pestovaní sa ťažšie zachraňujú - spamätajú ako klasik phale;)
musím súhlasiť, mam 3 miniphaly -ale akosi neporiadok ani nerastu, koreň žiadny, len každej list.......inak akoby stagnovali stále................a aj ja mam pocit, že je to s nimi ťažšie ako s klasickou phalou...... ja som za tie moje mini dala niečo po vyše 6€
lesslie
20.07.10,16:14
dnes sme boli v kaluflande v PD a zalostny pohlad na mni phale...tak mi ch bolo luto..jednu som zdvihla z kvetinaca, voda z nej tiekla, kvietky uvädnute, listky tiez...strasne mi ich bolo luto a chceli za ne 5,49 ci kolko....strasneee
jajax
21.07.10,04:01
vcera som bola u nas v tescu a mali tolko orchidei ze az oci prechadzali:eek::eek::eek::eek:.mala som co robit aby som odisla naprazdno:D:D.skoro som si kupila zelene dendrobko ale malo len styri kvietky a ziadne puky a uvedomila som si ze dendrobkam sa u nas nepaci:mee:tak som odolala.
henrieta3
21.07.10,05:47
musím súhlasiť, mam 3 miniphaly -ale akosi neporiadok ani nerastu, koreň žiadny, len každej list.......inak akoby stagnovali stále................a aj ja mam pocit, že je to s nimi ťažšie ako s klasickou phalou...... ja som za tie moje mini dala niečo po vyše 6€
mne z 3 zostali 2, ale kupovala som vo vypredaji, takze je to uspech, zostavajuce 2 sa pekne spamatali, ale som ich po kupe presadila, lebo boli v rozmocenom machu a velmi pekne im rastu korene, ale to pripisujem uz spominanemu kravskemu hnojivu a trosku castejsiemu polievaniu
je velmi tazke rozhodnut sa, co poliat castejsie, aby to ani nevyschlo, ale ani nezhnilo
henrieta3
21.07.10,05:48
vcera som bola u nas v tescu a mali tolko orchidei ze az oci prechadzali:eek::eek::eek::eek:.mala som co robit aby som odisla naprazdno:D:D.skoro som si kupila zelene dendrobko ale malo len styri kvietky a ziadne puky a uvedomila som si ze dendrobkam sa u nas nepaci:mee:tak som odolala.
ja som tiez tentokrat odolala, ale aj preto, ze su tam uz dlhsie a su preliate-namocene vo vode uz niekolko dni
andersenka
21.07.10,06:38
tak toto je jedna z mojich dendrophal - kúpená v poslednej tescovej akcii.
má asi cca 11 pahľúz, takže ju po odkvete čaká asi presadenie - rozdelenie :)
andika5
21.07.10,13:28
ahojte potrebovala by som radu,vsimla som si ze mi z jedneho korena phali vyrasta listok a neviem co to je.dakujem
lesslie
21.07.10,14:15
ahojte potrebovala by som radu,vsimla som si ze mi z jedneho korena phali vyrasta listok a neviem co to je.dakujem
mozes to odfotit?
janka51
21.07.10,15:55
ahojte potrebovala by som radu,vsimla som si ze mi z jedneho korena phali vyrasta listok a neviem co to je.dakujem


andika môže to byť kejka, ťažko povedať keď to nevidím.
AlaNR
23.07.10,05:21
Moje zlatíčka ma potešili záplavou kvetov!
Biela má cca 25kvietkov a ružovú a maslovú som radšej od radosti ani nepočítala. Teším sa, že majú obrovské kvety cca 6 cm v priemere. Zajtra dodám foto, aby som sa pochválila....:D
andersenka
23.07.10,06:53
dievčence, neviem čo sa to phale deje s listom. Este v pondelok som ich ponárala /aj výživa/, bola OK, bez akéhokoľvek náznaku a včera som si všimla ten list :mee:
Čo robiť, poradte, pretože to je nový list, len nedávno výdený a dorastený.
Treba ho urezať, škoricou zasypat? :confused:
Slnkom to spálené nie je, pretože orchidku mam na poličke....
henrieta3
23.07.10,07:18
dievčence, neviem čo sa to phale deje s listom. Este v pondelok som ich ponárala /aj výživa/, bola OK, bez akéhokoľvek náznaku a včera som si všimla ten list :mee:
Čo robiť, poradte, pretože to je nový list, len nedávno výdený a dorastený.
Treba ho urezať, škoricou zasypat? :confused:
Slnkom to spálené nie je, pretože orchidku mam na poličke....
Ja som si vcera vsimla, 1 novy list na phale je tiez akysi tenky, ohybny, akoby makky, necham to tak, uvidim, co je s nim
Betina2
23.07.10,07:51
dievčence, neviem čo sa to phale deje s listom. Este v pondelok som ich ponárala /aj výživa/, bola OK, bez akéhokoľvek náznaku a včera som si všimla ten list :mee:
Čo robiť, poradte, pretože to je nový list, len nedávno výdený a dorastený.
Treba ho urezať, škoricou zasypat? :confused:
Slnkom to spálené nie je, pretože orchidku mam na poličke....

poriadne sa pozri na spodnú mstranu listov a aj do pazúch, či mtam neuzbadáš také miniatúrne červené alebo tehlové bodky.....žial ja som ich tam našla po tom, čo mi začali listy na nich vráskavieť a žlnúť...zálievka je dobrá a korene sú v poriadku...vychádza mi to na roztočce . Ako sa ich môžem šetrne zbaviť na phaleonopsisich. Asi ich zvoku doniesli muchy alebo prišli s niektorou novšou rastlinou. Denne ich rosím a aj kamienky namočené v miske sú v blízkosti, ale aj tak je tam asi teplo a sucho...Poradte mi prosím Vás. ďakujem.
lesslie
23.07.10,10:38
mne zacalôi na troch rast nove listky aj pocas kvitnutia..mam z nich radost, ze sa im dari aj v tomto teple...beham okolo nich viac ako okolo manzela :D mne ozltli dva vrchne listy v strede akoby spalene od slnka, tak snad to nebude nic horsie...
lujza.j
23.07.10,11:05
dievčence, neviem čo sa to phale deje s listom. Este v pondelok som ich ponárala /aj výživa/, bola OK, bez akéhokoľvek náznaku a včera som si všimla ten list :mee:
Čo robiť, poradte, pretože to je nový list, len nedávno výdený a dorastený.
Treba ho urezať, škoricou zasypat? :confused:
Slnkom to spálené nie je, pretože orchidku mam na poličke....

ja som včera podobný z jednej odfikla, nemala som z toho dobrý pocit:( ostali jej len dva, ale to je taká phala čo má obrovské listy ale zo srdiečka vykúka nový:) korene sú ok dokonca riadne rastú-zelené špičky, kvitne, tak neviem čo to malo znamenať a nebol to spodný list:(
a deň predtým som prišla domov a z jednej phaly na ktorej som mala až 4čerstvé kvety, tak všetky na zemi:eek::eek::eek: ako keby ich niekto odstrihol:confused: vôbec nejavili znaky, že idú odkvitnúť, že by sa scvrkávali-záhada:confused: a tiež okolo nich chodím ako okolo miminiek a ešte toto:mad::mad:
Betina2
23.07.10,11:33
poriadne sa pozri na spodnú stranu listov a aj do pazúch, či mtam neuzbadáš také miniatúrne červené alebo tehlové bodky.....žial ja som ich tam našla po tom, čo mi začali listy na nich vráskavieť a žlnúť...zálievka je dobrá a korene sú v poriadku...vychádza mi to na roztočce . Ako sa ich môžem šetrne zbaviť na phaleonopsisich. Asi ich zvoku doniesli muchy alebo prišli s niektorou novšou rastlinou. Denne ich rosím a aj kamienky namočené v miske sú v blízkosti, ale aj tak je tam asi teplo a sucho...Poradte mi prosím Vás. ďakujem.

Prosím, neviete niekto, ako sa zbavím tých roztočcov...ak budem váhať, tak mi pokapú orchidky. a to som bola na dovolenke len 2 týždne...:mee::mee::mee: A také boli nádherné. Ešte aj kvitnú, aj nové listy tlačia, ale proste už nie sú také zdravé a veruže už o niektoré listy prišli. Ja to dávam za vinu tomu neznesiteľnému teplu a suchu vonku. Viem, roztočce neznášajú vlhko, ale pri phalách je to tak trochu problém a do fólie po narosení zabaliť sa bojím....no možno aj toto na niektorej vyskúšam.
2009
23.07.10,11:53
Prosím, neviete niekto, ako sa zbavím tých roztočcov...ak budem váhať, tak mi pokapú orchidky. a to som bola na dovolenke len 2 týždne...:mee::mee::mee: A také boli nádherné. Ešte aj kvitnú, aj nové listy tlačia, ale proste už nie sú také zdravé a veruže už o niektoré listy prišli. Ja to dávam za vinu tomu neznesiteľnému teplu a suchu vonku. Viem, roztočce neznášajú vlhko, ale pri phalách je to tak trochu problém a do fólie po narosení zabaliť sa bojím....no možno aj toto na niektorej vyskúšam.
Nemám s roztočami skúsenosť. Radím chémia a ešte raz chémia. Nepestuješ petržlen ani paradaky. Mala som Vlnatku a to bol prevít. Musela som ostrihať všetky kvety. A narástli znovu. Ja radím drastickú formu. Neboj sa toho
lujza.j
23.07.10,12:02
Prosím, neviete niekto, ako sa zbavím tých roztočcov...ak budem váhať, tak mi pokapú orchidky. a to som bola na dovolenke len 2 týždne...:mee::mee::mee: A také boli nádherné. Ešte aj kvitnú, aj nové listy tlačia, ale proste už nie sú také zdravé a veruže už o niektoré listy prišli. Ja to dávam za vinu tomu neznesiteľnému teplu a suchu vonku. Viem, roztočce neznášajú vlhko, ale pri phalách je to tak trochu problém a do fólie po narosení zabaliť sa bojím....no možno aj toto na niektorej vyskúšam.

keď prídem domov, tak hneď kuknem do "múdrych kníh" a napíšem:);) ja som mala teraz také biele mrchy vystriekala so to chémiou vysprchovala a asi bude kľud, ale z čoho to bolo netuším, tiež si myslím, že to priletelo z vonku:mad::mad::mad:
Zdenka175
23.07.10,12:05
Toto je moja prvá mini orchidejka, nakoniec som sa vrátila do kvetinárstva. :D:DPáčila sa mi taká pomarančová ,ale mala korene v hroznom stave:eek::eek:. Tejto korene vyzerajú dobre:). Uvidíme:D:D
lusielaL
23.07.10,15:04
Pripajam sa ku staznostiam na zvlastne scvrkavanie sa listov.Uz som par okyptila.Co je skarede striham,dalej uvidime.Dve mi zase rozkvitaju,aj ked na tej bielej zostane len jeden kvet:mee:.Mozno aj preto je taka slaba,ze jej vyrasta z ocka nieco zakrutene a je strasne vysoko vyhnata,az som jej musela nadstavovat palicky.
Zdenka175
23.07.10,15:17
No z kvetináča z tej novej miniorchidei mi vychádzajú také mušky, radšej ju presadím, stačí len do kôry však?
henrieta3
23.07.10,16:45
No z kvetináča z tej novej miniorchidei mi vychádzajú také mušky, radšej ju presadím, stačí len do kôry však?
hned ju presad, ja obcas najdem musku, idu z balkona, nahanam ich a zabijam, som z nich zuriva, preto ich ani nedavam von
henrieta3
23.07.10,16:46
hned ju presad, ja obcas najdem musku, idu z balkona, nahanam ich a zabijam, som z nich zuriva, preto ich ani nedavam von
staci do kory, ked najdes aj trosku vacsi kelimok od jogurtu, napr., urob dierky a daj ju dalej od ostatnych, tie musky su hned vsade
infinityfx21
23.07.10,17:24
Ahojte.Prosím o radu vás všetkých.Dnes som kúpila dve odkvitnuté Miltonie cena 1€ks,ale neviem ako dalej.Ako sa pestujú,aký substrát,majú radi slnko atd.Ak by sa pestovali ako phaly,bolo by super,ale nejak mám pochybnosti.
A musela som odstrihnúť dve stonky na orchidke,uplne vädli kvety a po asi hodine vo váze sa úplne vzchopili.Korene nemá bohvieaké,tak myslím že to je tým.Ďakujem všetkým za rady a info o pestovaní.Pekný víkend. :)
lujza.j
23.07.10,17:30
Prosím, neviete niekto, ako sa zbavím tých roztočcov...ak budem váhať, tak mi pokapú orchidky. a to som bola na dovolenke len 2 týždne...:mee::mee::mee: A také boli nádherné. Ešte aj kvitnú, aj nové listy tlačia, ale proste už nie sú také zdravé a veruže už o niektoré listy prišli. Ja to dávam za vinu tomu neznesiteľnému teplu a suchu vonku. Viem, roztočce neznášajú vlhko, ale pri phalách je to tak trochu problém a do fólie po narosení zabaliť sa bojím....no možno aj toto na niektorej vyskúšam.
kukla som do mojich kníh neviem či si našla ty niečo, ale podľa popisu by to mali byť Svilušky píšu, že ako pomoc treba nasadiť bežné akaricidy, vôbec neviem čo to je:confused: ja som mala teraz červce postriekala som to prostriedkom ACTARA 25 WG, nechala som to pôsobiť a potom som to vysprchovala tiež to mám v "pazuchách" ak nevykapú nakvapkám tam olej to by ich mohlo zadusiť, za 4 roky som nikdy žiadny hmyz nemala takže mám z toho pekné nervy:mad::mad::mad:
janka51
23.07.10,17:52
No z kvetináča z tej novej miniorchidei mi vychádzajú také mušky, radšej ju presadím, stačí len do kôry však?

Zdenka ja by som Ti poradila ešte nepresádzaj ponor ju do jarovej vody.
janka51
23.07.10,18:03
Ahojte.Prosím o radu vás všetkých.Dnes som kúpila dve odkvitnuté Miltonie cena 1€ks,ale neviem ako dalej.Ako sa pestujú,aký substrát,majú radi slnko atd.Ak by sa pestovali ako phaly,bolo by super,ale nejak mám pochybnosti.
A musela som odstrihnúť dve stonky na orchidke,uplne vädli kvety a po asi hodine vo váze sa úplne vzchopili.Korene nemá bohvieaké,tak myslím že to je tým.Ďakujem všetkým za rady a info o pestovaní.Pekný víkend. :)
Miltonie majú radi svetlo ale nie priame slnko. Polievajú sa ako phaly keď je substrát suchý nemajú radi mokrý substrát a nie veľmi dobre znášajú aj presádzanie, preto by som s presadzaním počkala. To je môj názor.
Betina2
24.07.10,07:40
kukla som do mojich kníh neviem či si našla ty niečo, ale podľa popisu by to mali byť Svilušky píšu, že ako pomoc treba nasadiť bežné akaricidy, vôbec neviem čo to je:confused: ja som mala teraz červce postriekala som to prostriedkom ACTARA 25 WG, nechala som to pôsobiť a potom som to vysprchovala tiež to mám v "pazuchách" ak nevykapú nakvapkám tam olej to by ich mohlo zadusiť, za 4 roky som nikdy žiadny hmyz nemala takže mám z toho pekné nervy:mad::mad::mad:

Svilušky nie sú náhodou lietajúce? Tieto malé červené bodky tam len sedia, nelieta to, zo začiatku ich ani nespozoruješ, neviem, či sa to hýbe, ale určite to nie je žiadna hrdza ani nič podobné. Ked to rozotriem, tak je z toho taká červenkastá vodička. Ja som to zatiar jarou ponatierala a zotrela, no uvidíme, čo bude ďalej, nejaký postrek doma na roztočne a pod. aj mám, tuším sa to volá Apollo,ale teraz je aj tak vetrisko na balkóne, tak musím počkať s postrekom.
Hunter82
24.07.10,12:46
Male pokroky mojej Vandy...par tlaciacich sa korienkov... huraaaa
2009
24.07.10,12:54
Super. To je fantastické :)
2009
24.07.10,15:14
Pofukuje vetrík a prší. Už hodinku mám vyvesené Vandy pred panelákom na dvoch stromoch. Viem vyzerá to všeliak ale máme tam niečo ako malý park a je to posledný panelák. Potom začína les /Líščie údolie/ . Hi susedia si určite myslia, že som trhlá ale usmievajú sa na mňa. Už bežím pre ne hodinka postačí a idú zas na balkón
Hunter82
24.07.10,17:15
Panelakove orchidee - vsade sa pise, ze aby orchidee zakvitli, potrebuju znizit nocne teploty. Prosim Vas, tie co byvate v panelakoch a nemate velmi kam tie orchidee preniestnit...ako to riesite?
lujza.j
24.07.10,18:32
Panelakove orchidee - vsade sa pise, ze aby orchidee zakvitli, potrebuju znizit nocne teploty. Prosim Vas, tie co byvate v panelakoch a nemate velmi kam tie orchidee preniestnit...ako to riesite?
ja to neriešim :( nemala by som kam tých mojich 50kúskov premiestniť:D:D
lujza.j
24.07.10,19:16
Svilušky nie sú náhodou lietajúce? Tieto malé červené bodky tam len sedia, nelieta to, zo začiatku ich ani nespozoruješ, neviem, či sa to hýbe, ale určite to nie je žiadna hrdza ani nič podobné. Ked to rozotriem, tak je z toho taká červenkastá vodička. Ja som to zatiar jarou ponatierala a zotrela, no uvidíme, čo bude ďalej, nejaký postrek doma na roztočne a pod. aj mám, tuším sa to volá Apollo,ale teraz je aj tak vetrisko na balkóne, tak musím počkať s postrekom.

kniha:Martin Zoun, Svilušky sú asi milimetrové najčastejšie červené "tečky" hlavne na mladých častiach a spodkoch listov. Tkajú pavučinky a vysávajú rastliny /napadnuté miesta sú bledé, bez zeleného farbiva/ nepíše, že by to malo lietať.
Svilušky nemajú radi vodu a často postačí rastliny asi po tri týždne niekoľko krát za deň celé dôkladne porosiť:) toľko v knihe;)
milka 60
24.07.10,19:45
Panelakove orchidee - vsade sa pise, ze aby orchidee zakvitli, potrebuju znizit nocne teploty. Prosim Vas, tie co byvate v panelakoch a nemate velmi kam tie orchidee preniestnit...ako to riesite?
otvor im na noc vetračku
Silvernola
25.07.10,04:12
kniha:Martin Zoun, Svilušky sú asi milimetrové najčastejšie červené "tečky" hlavne na mladých častiach a spodkoch listov. Tkajú pavučinky a vysávajú rastliny /napadnuté miesta sú bledé, bez zeleného farbiva/ nepíše, že by to malo lietať.
Svilušky nemajú radi vodu a často postačí rastliny asi po tri týždne niekoľko krát za deň celé dôkladne porosiť:) toľko v knihe;)
Svilušky (česky) = roztoče (slovensky)
AlaNR
25.07.10,08:08
Moje "modelky" 1.časť - trošku rozmazané fotky, ale predsa, no a budete musiť trošíčku hlávky pootočiť
AlaNR
25.07.10,08:14
2.časť
AlaNR
25.07.10,08:19
3.časť - A v dennom svetle
henrieta3
25.07.10,09:11
Panelakove orchidee - vsade sa pise, ze aby orchidee zakvitli, potrebuju znizit nocne teploty. Prosim Vas, tie co byvate v panelakoch a nemate velmi kam tie orchidee preniestnit...ako to riesite?
neriesim to, v noci sa teplota zniz sama a nase panelakove orchi sa musia prisposobit
lujza.j
25.07.10,10:18
Svilušky (česky) = roztoče (slovensky)
ďakujem:)
jaja82
25.07.10,11:10
2.časť

:eek:Mas ich velmi krasne:). To je kvitnutie uz tvojou zasluhou alebo si ich tak kupila?
AlaNR
25.07.10,11:12
To je už duhé "moje" kvitnutie. A stále majú viac a viac kvetov.... Teším sa z nich!
rastino7
25.07.10,11:13
Moje "modelky" 1.časť - trošku rozmazané fotky, ale predsa, no a budete musiť trošíčku hlávky pootočiť

tak to uz ano, to som tu este nevidel.Tazko uverit, ze su zive :)
AlaNR
25.07.10,11:26
tak to uz ano, to som tu este nevidel.Tazko uverit, ze su zive :)

ooo,Ďakujem!
milka 60
25.07.10,12:36
Moje "modelky" 1.časť - trošku rozmazané fotky, ale predsa, no a budete musiť trošíčku hlávky pootočiť
krásne modelky , a ako pózujú:):):)
jaja82
25.07.10,14:42
To je už duhé "moje" kvitnutie. A stále majú viac a viac kvetov.... Teším sa z nich!

Nooo to verim ze sa z nich tesis ved sa mas z coho tolka krasa potesi kazdeho:)
lusielaL
25.07.10,16:17
Dnes popri inych nakupoch v Baumaxe ma oslovila tato akciova,za 2,70.Ma novu stonku,este malicku a z troch ociek tiez tlaci.
infinityfx21
25.07.10,18:50
Janka ďakujem za radu,ale neskoro som prišla.Už som ich presadila,tak buď alebo.Ono som ich zobrala na skúšku,vela sa tu písalo že Miltonie uhynú.A dúfam že sa to nestane.
Drahý mi kúpil prvú knihu o milovaných orchidkách,tešila som sa jak malé decko a doslova som ju zožrala očami.Neviem ale dala mi nádej,je tam písané,že ak v miestnosti vykvitne vian.kaktus,tak tam vykvitne aj orchidka.A mne na zimu kvitol,tak mám malú nádej.:)No,nechám sa prekvapiť.A chcem si objednať z čiech časopis Nádherná orchidej,je to dvojmesačník,nemáte ho niekto?Je dostať aj tu na Slovensku?
jess
25.07.10,18:51
Moje "modelky" 1.časť - trošku rozmazané fotky, ale predsa, no a budete musiť trošíčku hlávky pootočiť
fantastické, bohaté kvitnutie...originál alebo tvoje druhé ????? ak to druhé, tak veľmi, veľmi závidím ....nech ti dlho robia radosť

ja som teraz v Kauflande kúpila 5...teda, 2 som kúpila mamine (narodky + meniny naraz) a 3 mi k mojim narodkám dali moje deti a manžel....po 2 dňoch jednej úplne zvädli kvety....ostatné vyzerajú, že tiež opadajú nejaké puky a dosť.....pritom sú vlhké, takže vodu nepotrebujú, ale normálne sa kvety aj puky scvrkli...nechápem :eek::eek::eek:
infinityfx21
25.07.10,19:12
fantastické, bohaté kvitnutie...originál alebo tvoje druhé ????? ak to druhé, tak veľmi, veľmi závidím ....nech ti dlho robia radosť

ja som teraz v Kauflande kúpila 5...teda, 2 som kúpila mamine (narodky + meniny naraz) a 3 mi k mojim narodkám dali moje deti a manžel....po 2 dňoch jednej úplne zvädli kvety....ostatné vyzerajú, že tiež opadajú nejaké puky a dosť.....pritom sú vlhké, takže vodu nepotrebujú, ale normálne sa kvety aj puky scvrkli...nechápem :eek::eek::eek:

Možno boli v obchode v prievane, alebo sa tam zle o ne starali.Veď oni Ti zakvitnú znovu. :)
AlaNR
26.07.10,04:49
[QUOTE=jess;1463030]fantastické, bohaté kvitnutie...originál alebo tvoje druhé ????? ak to druhé, tak veľmi, veľmi závidím ....nech ti dlho robia radosť

Druhé vlastné. Aj minulý rok tak besno kvitli.
henrieta3
26.07.10,04:50
fantastické, bohaté kvitnutie...originál alebo tvoje druhé ????? ak to druhé, tak veľmi, veľmi závidím ....nech ti dlho robia radosť

ja som teraz v Kauflande kúpila 5...teda, 2 som kúpila mamine (narodky + meniny naraz) a 3 mi k mojim narodkám dali moje deti a manžel....po 2 dňoch jednej úplne zvädli kvety....ostatné vyzerajú, že tiež opadajú nejaké puky a dosť.....pritom sú vlhké, takže vodu nepotrebujú, ale normálne sa kvety aj puky scvrkli...nechápem :eek::eek::eek:
Mozno su preliate, vacsinou ich velmi polievaju, preto niekedy nove presadzam, velakrat som bola prekvapena, co som nasla vnutri
jess
26.07.10,04:51
A čo s nimi robíš ? Ja pri druhom kvitnutí nemám viac ako 13 kvetov. Ty ich máš fantastické...a na všetkých...no, nemám slov
AlaNR
26.07.10,05:15
Jess:
Mám aj exemplár, ktorý nemá toľko, ale ten som nefotila ;), vlastne ešte nie je čo, lebo zatiaľ len začína kvitnúť.:)

Práveže sa čudujem, lebo som ich vôbec ešte nepresádzala, chystala som sa keď odkvitli po kúpe, nestihla som, tak isto minulý rok keď odkvitli, nestihla som.
Iba im každý týždeň doprajem zálievku s tým ružovým orchideovým hnojivkom.
Vodu nevylievam, vždy ju nechávam dolu v miske. Zostáva tam tak 1,5 cm vody. Samé si potom pijú.
Vlastne polovičku vecí robím tak, ako by sa nemalo...
Ale pravdepodobne majú dobré miesto, mám ich na okne, kde svieti iba ranné slniečko.
No a samozrejme ich ľúúúbim a pochválim vždy, keď idem okolo :) a ony mi dali takúto odmenu.
jess
26.07.10,05:20
Jess:
Mám aj exemplár, ktorý nemá toľko, ale ten som nefotila ;), vlastne ešte nie je čo, lebo zatiaľ len začína kvitnúť.:)

Práveže sa čudujem, lebo som ich vôbec ešte nepresádzala, chystala som sa keď odkvitli po kúpe, nestihla som, tak isto minulý rok keď odkvitli, nestihla som.
Iba im každý týždeň doprajem zálievku s tým ružovým orchideovým hnojivkom.
Vodu nevylievam, vždy ju nechávam dolu v miske. Zostáva tam tak 1,5 cm vody. Samé si potom pijú.
Vlastne polovičku vecí robím tak, ako by sa nemalo...
Ale pravdepodobne majú dobré miesto, mám ich na okne, kde svieti iba ranné slniečko.
No a samozrejme ich ľúúúbim a pochválim vždy, keď idem okolo :) a ony mi dali takúto odmenu.
:):):):):):):):):D:eek:1,5cm v miske .... prajem Ti, aby sa im darilo tak aj naďalej :):):) a vyhanbím tie moje nekvitnúce :D:D:D
AlaNR
26.07.10,05:33
:):):):):):):):):D:eek:1,5cm v miske .... prajem Ti, aby sa im darilo tak aj naďalej :):):) a vyhanbím tie moje nekvitnúce :D:D:D

Tak, len im daj.... :D:D:D
Vytlač jednu fotku a vyhroz sa im, že kým nebudú takto vyzerať, nech Ti ani na oči nejdú ;)
Ma-Ba
26.07.10,06:00
Janka ďakujem za radu,ale neskoro som prišla.Už som ich presadila,tak buď alebo.Ono som ich zobrala na skúšku,vela sa tu písalo že Miltonie uhynú.A dúfam že sa to nestane.
Drahý mi kúpil prvú knihu o milovaných orchidkách,tešila som sa jak malé decko a doslova som ju zožrala očami.Neviem ale dala mi nádej,je tam písané,že ak v miestnosti vykvitne vian.kaktus,tak tam vykvitne aj orchidka.A mne na zimu kvitol,tak mám malú nádej.:)No,nechám sa prekvapiť.A chcem si objednať z čiech časopis Nádherná orchidej,je to dvojmesačník,nemáte ho niekto?Je dostať aj tu na Slovensku?
Pre upresnenie je to - Kouzelná orchidea- a možno ho dostať v novinových stánkoch, treba sa spýtať. Ja ho mám objednaný cez poštu stojí 3,29 EUR.
Myslím si, že Miltoniopsis nie je náročná na pestovanie a mala by sa vraj presádzať každý rok po odkvitnutí.
Môžeš napísať názov knihy?
infinityfx21
26.07.10,11:23
Pre upresnenie je to - Kouzelná orchidea- a možno ho dostať v novinových stánkoch, treba sa spýtať. Ja ho mám objednaný cez poštu stojí 3,29 EUR.
Myslím si, že Miltoniopsis nie je náročná na pestovanie a mala by sa vraj presádzať každý rok po odkvitnutí.
Môžeš napísať názov knihy?

Prepáčte,Ano Kouzelná orchidej,vďaka Majka za opravu.
Hunter82
26.07.10,12:09
Po týždni som sa vrátila do práce a moja orchidka sa rozhodla pre druhu keiku za sebou. Pred asi 3T som jednu oddelila a o kolienko nizsie pustila ďalšiu. Pripajam foto :)
andika5
26.07.10,13:15
ahojte tak som to odfotila
lusielaL
26.07.10,13:30
Jej,tak to Vas bude viac....:D:D:D
lusielaL
26.07.10,13:46
Moja dalmatinka sa tiez cini.Velmi sa tesim ze o nu nepridem,to je ta s odhnitym srdieckom.
jess
26.07.10,13:50
supééééééééééér :) gratulujééém
Zdenka175
26.07.10,14:00
Kejku čo som mala na keramzite, som dala do kôry, lebo jej začali odchádzať listy.:eek::mad: Nemá už žiaden list:(, ale korene má pekné a zdravé, a vyzerá , že bude kvitnúť.:D Srdiečko ma zoschnuté.:confused: Myslíte, že by mi mohla prežiť??
andika5
26.07.10,14:26
a to akoze mozem oddelit tu kejku?ci mam este pockat kym podrastie ten listok?
lujza.j
26.07.10,16:48
a to akoze mozem oddelit tu kejku?ci mam este pockat kym podrastie ten listok?
novú rastlinku môžeš oddeliť ak bude dostatočne veľká, čiže dostatok listov a korienkov:) a odrezať ostrým nožom alebo skalpelom, tiež ma to čaká:D
milka 60
26.07.10,16:54
pestovatelia hovoria ,že tie čo rastú z dola sa ťažko oddedelia, lepšie ju nechať
lujza.j
26.07.10,16:57
pestovatelia hovoria ,že tie čo rastú z dola sa ťažko delia, lepšie ju nechať
verím tomu:), pretože si sama neviem predstaviť ako to urobím, aby mi "matka" neodišla, ak tak fakt iba skalpelom:)
KittyS
26.07.10,18:37
Ahojte, potrebujem o radu. Kúpila som si orchidku odkvitnutú vo výpredaji, dôkladne som ju pozrela , bola v celku zdravá, akurát mala odsštiknutú stonku, ale tisol sa jej zo srdiečka nový výhonok, tak som ju vzala. PO asi 3 týždňoch som si všimla, že začal ten lístočk mlaďunký hnednúť a teraz som si všimla, že začala odhnívať od srdiečka:(., BOjím sa, že jej nepomôžem, mám pozireť na korene? či tam nemá nejakého škodca, alebo tú nejakúsáčkovu metódu-ak viete poraďte ako to spraviť. síce nebola drahá, ale chcela by som ju zachrániť, veď je to nádhera, keď zakvitnú.....moc moc ďakujem!!!! ešte som zabdula, že na listoch nič nebadať, sú krásne zelené, ale to nahnívajúce srdiečko ma začalo trápiť....bojím sa že je neskoro:-(((((((
lujza.j
26.07.10,18:55
Ahojte, potrebujem o radu. Kúpila som si orchidku odkvitnutú vo výpredaji, dôkladne som ju pozrela , bola v celku zdravá, akurát mala odsštiknutú stonku, ale tisol sa jej zo srdiečka nový výhonok, tak som ju vzala. PO asi 3 týždňoch som si všimla, že začal ten lístočk mlaďunký hnednúť a teraz som si všimla, že začala odhnívať od srdiečka:(., BOjím sa, že jej nepomôžem, mám pozireť na korene? či tam nemá nejakého škodca, alebo tú nejakúsáčkovu metódu-ak viete poraďte ako to spraviť. síce nebola drahá, ale chcela by som ju zachrániť, veď je to nádhera, keď zakvitnú.....moc moc ďakujem!!!! ešte som zabdula, že na listoch nič nebadať, sú krásne zelené, ale to nahnívajúce srdiečko ma začalo trápiť....bojím sa že je neskoro:-(((((((
asi zasypať škoricou alebo endiexom pre dezinfenciu a potom čakať;) možno dievčatá ešte niečo poradia:)
henrieta3
27.07.10,05:33
Kejku čo som mala na keramzite, som dala do kôry, lebo jej začali odchádzať listy.:eek::mad: Nemá už žiaden list:(, ale korene má pekné a zdravé, a vyzerá , že bude kvitnúť.:D Srdiečko ma zoschnuté.:confused: Myslíte, že by mi mohla prežiť??
ukaz ju, namacala si keramzit?
henrieta3
27.07.10,05:35
verím tomu:), pretože si sama neviem predstaviť ako to urobím, aby mi "matka" neodišla, ak tak fakt iba skalpelom:)
este mas asi dost casu, ked bude velka, popresadzas a uvidis, co je vnutri, ked bude mat koren, snad sa ujme
henrieta3
27.07.10,05:37
asi zasypať škoricou alebo endiexom pre dezinfenciu a potom čakať;) možno dievčatá ešte niečo poradia:)
skoda, ze si ju po kupe nepresadila, ked nekvitla, treba sa pozriet, co tam ma, dnes som presadzala nove calimero, ten malicky kalisok bol plny hnileho machu
henrieta3
27.07.10,05:39
tu je kalimerka, uz je presadena, snad neodide, lebo to bude darcek, tak sa mi paci, ze asi si idem aj ja kupit, hoci som uz mini nechcela, ale tato je velmi pekna
henrieta3
27.07.10,05:45
tu je kalimerka, uz je presadena, snad neodide, lebo to bude darcek, tak sa mi paci, ze asi si idem aj ja kupit, hoci som uz mini nechcela, ale tato je velmi pekna
nova
KittyS
27.07.10,05:58
asi zasypať škoricou alebo endiexom pre dezinfenciu a potom čakať;) možno dievčatá ešte niečo poradia:)
no tak som ju vybrala zo zeminy, spodok srdiečka je ešte zdravý a má tam posledné dva listy, tie najmenšie-čo vychádzajú prvé, akoby neporušené. Korene sú v celku dobré, pár vysušených, čo treba odstrániť. Prosím Vás ako presne ju má dať do toho sačku?
Ma-Ba
27.07.10,06:04
Kitty - neviem či je vhodná sáčková metóda, keď jej odhníva srdiečko. Potrebuje zasypať ako písala lujza, ja mám dobrú skúsenosť s Endiexom. Teraz potrebuje vzduch a menej polievať. Zasadiť do kvetináča primeraného množstvu koreňov.
henrieta3
27.07.10,06:21
nova
este by som sa rada opytala, nie je to pelorik? nejde lepsie foto, odisla mi bateria
jess
27.07.10,06:28
no tak som ju vybrala zo zeminy, spodok srdiečka je ešte zdravý a má tam posledné dva listy, tie najmenšie-čo vychádzajú prvé, akoby neporušené. Korene sú v celku dobré, pár vysušených, čo treba odstrániť. Prosím Vás ako presne ju má dať do toho sačku?

Ja to robím tak, že tak ako si ju vybrala, tak ju daj do sáčku (holú). Predtým zasyp to srdiečko buď škoricou alebo Endiexom. Sáčok neros, jemne uzavri, ale nechaj zo začiatku malý otvor na vetranie, aby neplesnivela a nehnila ďalej. Spočiatku častejšie !vyvetrať"....neskôr, raz za týždeň na chvíľku vyvetraj a zase uzavri. Ja som nikdy nemala sáčok tesne uzavretý, vždy tam bola nejaká menšia dierka. Trvá to dlho, ale mne sa týmto postupom podarilo pár orchideí zachrániť. Po čase ti vylezú nové korienky, aj nové lístočky. Ak neveríš, pozri si môj album. Nech sa ti darí :) Viem ako sa cítiš. Aj mne je vždy do plaču, keď mi voľaktorá odchádza.
andersenka
27.07.10,06:33
Moja dalmatinka sa tiez cini.Velmi sa tesim ze o nu nepridem,to je ta s odhnitym srdieckom.
a po akej dlhej dobe to takto pekne sa prebudila?

Ja mam jednu s odhnitým srdiečkom tiež, ale žial okrem toho nemá ani jeden list už. Dala som ju 16.6. na vlhký keramzit, samozrejme srdiečko som zasypala. Korene ma zelene, ale zatiaľ žiadne známky že by chcela "ožiť"....
jess
27.07.10,06:35
Pre toto som teraz kúpila orchideu...bolo to zaujímavé, tak som zvedavá, čo z toho bude :D Je to phala a vyzerá to na novú stonku.
jess
27.07.10,06:40
... no a tu je tých 5, čo som kúpila v sobotu v KF. Ešte som ich stihla v sobotu odfotiť v celofáne a do nedele všetky odišli.....teraz zbieram len odpadnuté puky a zvädnuté kvety. Neboli v prievane, nevyzerajú byť preliate, nemám pri nich iné kvety, ani ovocie, naozaj neviem, čo sa mohlo stať. Jednu som z celofánu vybrala a tej tiež ako ostatným opadali puky.
Hunter82
27.07.10,06:41
Pre toto som teraz kúpila orchideu...bolo to zaujímavé, tak som zvedavá, čo z toho bude :D Je to phala a vyzerá to na novú stonku.

A farbu mas aku? Podla mna je to kvetny stol :) Drzim palceky.
jess
27.07.10,06:43
Je to tá prvá zľava.
Hunter82
27.07.10,06:44
... no a tu je tých 5, čo som kúpila v sobotu v KF. Ešte som ich stihla v sobotu odfotiť v celofáne a do nedele všetky odišli.....teraz zbieram len odpadnuté puky a zvädnuté kvety. Neboli v prievane, nevyzerajú byť preliate, nemám pri nich iné kvety, ani ovocie, naozaj neviem, čo sa mohlo stať. Jednu som z celofánu vybrala a tej tiež ako ostatným opadali puky.

Jess, ta 16ka (posledna) je uplne nadherna. Tie kvietky ma mrzia, niekde som citala ze orchidky by sa mali kupovat rozkvitnute, lebo po premiestneni im mozu kvoli zmene opadat puciky. Dufam, ze ti znova zakvitnu, snad si u teba zvyknu.
KittyS
27.07.10,06:44
Kitty - neviem či je vhodná sáčková metóda, keď jej odhníva srdiečko. Potrebuje zasypať ako písala lujza, ja mám dobrú skúsenosť s Endiexom. Teraz potrebuje vzduch a menej polievať. Zasadiť do kvetináča primeraného množstvu koreňov.
Ma-ba , jess .... endiexom-to proti hnačke? a priamo do toho hnijúceho sdrdiečka? no, aj to odfotím a dám to tu, lepšie mi poradíte, ale aj tak ďakujem všetkým za odpovede
jess
27.07.10,06:47
Keď kupujem v zime, tak mi zvykne odpadnúť max 2-3 púčiky, ale teraz odpadli všetky spodné puky a rozkvitnuté kvety zvädli. Púčiky na končekoch ( po 3-4 maličké) ostali svieže. Na bielej zvädlo 5 rozkvitnutých kvetov, na fialovej 4 .... aspoň to "ufo" ma teší, že z toho bude stonka s novými kvietkami, lebo od soboty narástla stonka už o 1 cm :)
jess
27.07.10,06:48
Ma-ba , jess .... endiexom-to proti hnačke? a priamo do toho hnijúceho sdrdiečka? no, aj to odfotím a dám to tu, lepšie mi poradíte, ale aj tak ďakujem všetkým za odpovede

áno....kúpiš, rozpolíš tú kapsulu a zasypeš tým žltým práškom :)
andersenka
27.07.10,06:58
Pre toto som teraz kúpila orchideu...bolo to zaujímavé, tak som zvedavá, čo z toho bude :D Je to phala a vyzerá to na novú stonku.

Jess, aj ja som takú jenun kúpila. ale až doma som zistila, že jej stonka - kvitnúca vyrastá zo srdiečka.Vraj tieto phaly nemajú dlhú životnost, vraj po odkvite môže aj "odísť", pretože nema kade zo srdiečka nový list vychádzať.
Moja ešte kvitne, tak uvidím, po odkvite asi stonku odstrihnem, pre prípad, že by sa nejaký lístok pretlačil....
Tak si teda držme palce...
andersenka
27.07.10,07:02
jess
27.07.10,07:04
Jess, aj ja som takú jenun kúpila. ale až doma som zistila, že jej stonka - kvitnúca vyrastá zo srdiečka.Vraj tieto phaly nemajú dlhú životnost, vraj po odkvite môže aj "odísť", pretože nema kade zo srdiečka nový list vychádzať.
Moja ešte kvitne, tak uvidím, po odkvite asi stonku odstrihnem, pre prípad, že by sa nejaký lístok pretlačil....
Tak si teda držme palce...

Áno, máš pravdu, vychádza to "ufo" :D zo srdiečka.:cool: Tak dúfajme, že prežijú.:) Toto ma veru nenapadlo, takto rozmýšľať.
henrieta3
27.07.10,07:05
Ja to robím tak, že tak ako si ju vybrala, tak ju daj do sáčku (holú). Predtým zasyp to srdiečko buď škoricou alebo Endiexom. Sáčok neros, jemne uzavri, ale nechaj zo začiatku malý otvor na vetranie, aby neplesnivela a nehnila ďalej. Spočiatku častejšie !vyvetrať"....neskôr, raz za týždeň na chvíľku vyvetraj a zase uzavri. Ja som nikdy nemala sáčok tesne uzavretý, vždy tam bola nejaká menšia dierka. Trvá to dlho, ale mne sa týmto postupom podarilo pár orchideí zachrániť. Po čase ti vylezú nové korienky, aj nové lístočky. Ak neveríš, pozri si môj album. Nech sa ti darí :) Viem ako sa cítiš. Aj mne je vždy do plaču, keď mi voľaktorá odchádza.
Jess, ale pise, ze korene su ok, hnile je len srdiecko, potom by to nemala radsej zasadit? Do sacku sa davaju, ked nemaju korene, nie?
henrieta3
27.07.10,07:07
Pre toto som teraz kúpila orchideu...bolo to zaujímavé, tak som zvedavá, čo z toho bude :D Je to phala a vyzerá to na novú stonku.
velmi zvlastne
henrieta3
27.07.10,07:09
... no a tu je tých 5, čo som kúpila v sobotu v KF. Ešte som ich stihla v sobotu odfotiť v celofáne a do nedele všetky odišli.....teraz zbieram len odpadnuté puky a zvädnuté kvety. Neboli v prievane, nevyzerajú byť preliate, nemám pri nich iné kvety, ani ovocie, naozaj neviem, čo sa mohlo stať. Jednu som z celofánu vybrala a tej tiež ako ostatným opadali puky.
korene su v poriadku? ja som videla, ako ich nicia v tescu, preto hned presadzam, aj za cenu, ze odidu kvety, ale zachranim rastlinu
henrieta3
27.07.10,07:11
Keď kupujem v zime, tak mi zvykne odpadnúť max 2-3 púčiky, ale teraz odpadli všetky spodné puky a rozkvitnuté kvety zvädli. Púčiky na končekoch ( po 3-4 maličké) ostali svieže. Na bielej zvädlo 5 rozkvitnutých kvetov, na fialovej 4 .... aspoň to "ufo" ma teší, že z toho bude stonka s novými kvietkami, lebo od soboty narástla stonka už o 1 cm :)
vidis, ked u teba narastla stonka, je chyba v ich byvalom prostredi, su pekne, ked sa pozviechaju, zakvitnu ti, nebud smutna
jess
27.07.10,07:12
Jess, ale pise, ze korene su ok, hnile je len srdiecko, potom by to nemala radsej zasadit? Do sacku sa davaju, ked nemaju korene, nie?

Ja som dávala do sáčku aj, aj ... tú odhnitú som často vetrala.....http://www.porada.sk/album.php?albumid=286&pictureid=10617
táto sa spamätala v sáčku..vyhnala nové lístočky (na 2 miestach).....pred fotením som ju zasadila, ale teraz je opäť v sáčku, lebo sa jej tam nepáčilo....musí zosilnieť.
henrieta3
27.07.10,07:22
nova
len pre zaujimavost, v com bola mini zasadena, je to kopa hnileho machu, aj ked to zvonka vyzeralo dobre
KittyS
27.07.10,07:26
ahojte, tak som tu už s fotkami, zdá sa, že sa vám osvedčili obe metódy, to som rada:-) korienky som dofotila, sú dobré, akurát trošku obschli, lebo večer som to vysypala, ale sú vcelku ok, pozerala som ediex máme, tak ešte posledné rady, podľa foto. Ps. som strašne rada, že sa mi snažíte pomôcť, ďakujem!!!
henrieta3
27.07.10,11:14
ak nuiekto z BA tuzi po peknom ruzovom kalimerku, v trznici maju za 4 eura, aj biele, 1 dokonca za 3, je odlomeny kvet, ale to nevadi, je to dobra cena, asi v predposlednom kvetinarstve
v tescu dostali novy tovar, stare zvadnute dopredavaju za 3,50, ale nekupila by som si ani 1, su zubozene, nove su rozne druhy
andersenka
27.07.10,11:28
ak nuiekto z BA tuzi po peknom ruzovom kalimerku, v trznici maju za 4 eura, aj biele, 1 dokonca za 3, je odlomeny kvet, ale to nevadi, je to dobra cena, asi v predposlednom kvetinarstve
v tescu dostali novy tovar, stare zvadnute dopredavaju za 3,50, ale nekupila by som si ani 1, su zubozene, nove su rozne druhy
nie som síce z BA, ale ako vyzera kalimerka?
henrieta3
27.07.10,11:49
nie som síce z BA, ale ako vyzera kalimerka?
miniorchidejka, pozri v starsom prispevku je foto
henrieta3
27.07.10,12:01
miniorchidejka, pozri v starsom prispevku je foto
v 8859
lujza.j
27.07.10,14:14
to v baumaxe na mini phale, býva napísané, že "kalimero mini":D
evaj63
27.07.10,15:28
Takto pekne mi rastú keiky...

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13511
aj moje 2 posadené v júni sa konečne rozhýbali, jedna púšta koreň a druhá zas list,:---ked' podrastú, bude aj fotka, mám znich radost',:D:D:D
lusielaL
27.07.10,15:47
Z dnesneho nakupu v Tescu
lusielaL
27.07.10,15:54
a po akej dlhej dobe to takto pekne sa prebudila?

Ja mam jednu s odhnitým srdiečkom tiež, ale žial okrem toho nemá ani jeden list už. Dala som ju 16.6. na vlhký keramzit, samozrejme srdiečko som zasypala. Korene ma zelene, ale zatiaľ žiadne známky že by chcela "ožiť"....
Ja som nou nehybala,na povodnom mieste mi takto vyhnala asi po dvoch mesiacoch,mozno skôr.Polievala som opatrne aby dalej nehnila.Aj teraz radsej opatrne.Vyhrate bude az ked bude mat svoje korene.
KittyS
27.07.10,16:49
Ja som nou nehybala,na povodnom mieste mi takto vyhnala asi po dvoch mesiacoch,mozno skôr.Polievala som opatrne aby dalej nehnila.Aj teraz radsej opatrne.Vyhrate bude az ked bude mat svoje korene.
Babenky, dala som orchidku s nahnitým srdiečkom do sáčku, srdiečko som posypala endiexom, ako ju mám teraz nejak polievať, mám dať do sáčku ten keramzit a ten nejak kropiť? alebo nejak ju rosiť? korienky má pekné, dva lísky držia, tie najspodnejšie, kde ešte hniloba nezasiahla, jeden trží na mále, asi odpadne. dnes som pridávala foto, ak viete kuknite a poraďte...ďakujem
milka 60
27.07.10,16:56
Toto sú moje a vnučkine úlovky z Tesca pre Martušky- maminku a starkú
tá posledná je moje 3 kvitnutie
Tweety
27.07.10,17:30
Toto sú moje a vnučkine úlovky z Tesca pre Martušky- maminku a starkú
tá posledná je moje 3 kvitnutie
Krásne, máš ich normálne vonku?
henrieta3
28.07.10,05:09
Babenky, dala som orchidku s nahnitým srdiečkom do sáčku, srdiečko som posypala endiexom, ako ju mám teraz nejak polievať, mám dať do sáčku ten keramzit a ten nejak kropiť? alebo nejak ju rosiť? korienky má pekné, dva lísky držia, tie najspodnejšie, kde ešte hniloba nezasiahla, jeden trží na mále, asi odpadne. dnes som pridávala foto, ak viete kuknite a poraďte...ďakujem
skus si precitat predchadzajuce rady, ja sacok nepouzivam, ked maju korene, by som ich zasadila, ale urcite nepolievat, metoda s keramzitom je ina, nedava sa uz do sacku, snad ti niekto napise
ja som pouzila sacok len 1x a zhnila mi, niekto tu zakryval petflasou
AlaNR
28.07.10,05:20
Kamarátka mi práve v bratislavskom Carefoure kupuje tmavo fialovú phalu za 5 evri. Teším sa na ňu....
Zdenka175
28.07.10,05:26
Babenky, dala som orchidku s nahnitým srdiečkom do sáčku, srdiečko som posypala endiexom, ako ju mám teraz nejak polievať, mám dať do sáčku ten keramzit a ten nejak kropiť? alebo nejak ju rosiť? korienky má pekné, dva lísky držia, tie najspodnejšie, kde ešte hniloba nezasiahla, jeden trží na mále, asi odpadne. dnes som pridávala foto, ak viete kuknite a poraďte...ďakujem
Nemôžeš robiť dve veci naraz:confused:.Buď sáčok, vtedy sa ale nerosí, len sa občas otvorí sáčok a nechá vyvetrať a čaká. Alebo keramzit dáš na spodok ten prelievaš vodou a orchidej je vo vzduchu nad tým keramzitom . Závisi od veľkosti rastliny. Ja som mala malú ,tak som to robila v kelínku od jogurta. Ak máš väčšiu tak v kvetináči. Ja som skúšala obe metódy. Sáčok 0 bodov, ešte sa trápim , neviem či mi prežije.:mad: A na keramzite do týždňa rástli korene.:D Ale keď máš korene, ja by som dala do kôry a čakala. Jednu mám tiež takú. Srdiečko uschlo, listy odišli, korene zdravé a ide kvitnúť.:D
milka 60
28.07.10,05:37
Krásne, máš ich normálne vonku?
nemám ich vonku je zima a phal sa nemusí /nemá/ letniť , to iba pre foto boli von
andersenka
28.07.10,06:51
dievčence, to rastú ďalšie keiky, alebo nejaké ďalšie nové výhonky ????

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13533

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13534
henrieta3
28.07.10,06:59
dievčence, to rastú ďalšie keiky, alebo nejaké ďalšie nové výhonky ????

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13533

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13534
neporadim ti, denrobko nekupujem, ale bol tu niekde vzadu podobny prispevok aj s foto, skus najst
KittyS
28.07.10,07:32
Nemôžeš robiť dve veci naraz:confused:.Buď sáčok, vtedy sa ale nerosí, len sa občas otvorí sáčok a nechá vyvetrať a čaká. Alebo keramzit dáš na spodok ten prelievaš vodou a orchidej je vo vzduchu nad tým keramzitom . Závisi od veľkosti rastliny. Ja som mala malú ,tak som to robila v kelínku od jogurta. Ak máš väčšiu tak v kvetináči. Ja som skúšala obe metódy. Sáčok 0 bodov, ešte sa trápim , neviem či mi prežije.:mad: A na keramzite do týždňa rástli korene.:D Ale keď máš korene, ja by som dala do kôry a čakala. Jednu mám tiež takú. Srdiečko uschlo, listy odišli, korene zdravé a ide kvitnúť.:D
Tak super, gratulujem, tak ju teda zasadím a budem tiež čakať. Nemám ju polievať? Iba čakať? Ako dlho trvalo kým z toho hnilého srdiečka vyšiel nový lístok, príp. teda už okvetná stonka?
2009
28.07.10,07:55
Tak super, gratulujem, tak ju teda zasadím a budem tiež čakať. Nemám ju polievať? Iba čakať? Ako dlho trvalo kým z toho hnilého srdiečka vyšiel nový lístok, príp. teda už okvetná stonka?

Mám podobnú orchideu. Padla mi chúďa 2x po sebe v priebehu ani nie 10 min. Zlomila sa a začalo jej hniť srdiečko. Iba som ju zasypala škoricou a zo začiatku som sa tak bála, že som jej dala napiť raz za 3 týždne. Každá z mojich orchideí má na boku kvetináča zárezy a dávam im piť tak, že ich namáčam. Túto som ponárala a doteraz ponáram iba do 3/4 kvetináča aby sa jej nenamočili listy. Z boku vyrazila 2 nové rastlinka. Trvalo to skoro pol roka. Najneskôr zajtra sem vložím foto. Vyzerá naozaj veľmi zaujímavo. ;):eek:
2009
28.07.10,07:58
Nie sú to kejky je to 3 v 1
andersenka
28.07.10,08:01
2009 - ako mám tomu rozumieť 3v 1, že nové výhonky idú, alebo?
2009
28.07.10,08:11
2009 - ako mám tomu rozumieť 3v 1, že nové výhonky idú, alebo?

Priložím fotku iba si musím požičať foťák a samozrejme prísť domov.. Vyzerá to takto. Tie dve nové začali pomaličky rásť z boku tej poškodenej. Ale oddeliť sa to netrúfnem. Vyzerá to naozaj veľmi zvláštne. Nemajú samostatné korene. Akoby tri rastlinky žili z jedného koreňa..
Ma-Ba
28.07.10,08:28
dievčence, to rastú ďalšie keiky, alebo nejaké ďalšie nové výhonky ????

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13533

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13534

Na prvej by to mohol byť nový výhon, alebo stonka??? A na druhej asi koreň.
Ak to trošku podrastie budeme múdrejšie.
AlaNR
28.07.10,09:08
Hlásim výskyt phál v Tescu (teda aspoň nitrianskom) - 4,99 Eur - rôzne farby.
andersenka
28.07.10,09:13
Hlásim výskyt phál v Tescu (teda aspoň nitrianskom) - 4,99 Eur - rôzne farby.
u nas v ZA už dnes ráno nemali :((
andersenka
28.07.10,09:16
Na prvej by to mohol byť nový výhon, alebo stonka??? A na druhej asi koreň.
Ak to trošku podrastie budeme múdrejšie.
korene to asi nebudu, nezda sa mi že by to rástlo dole, skôr zvrchu....ale ako si napísala budeme múdrejšie keď to podrastie.
potom poinformujem a pridam foto...
milka 60
28.07.10,09:54
dievčence, to rastú ďalšie keiky, alebo nejaké ďalšie nové výhonky ????

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13533

http://www.porada.sk/album.php?albumid=781&pictureid=13534
andersenka to sú dalšie keiky ono sa vola takým čudným menom akože je keikotvorné
to žlté sa volá dendr. stardust chiyomi
andersenka
28.07.10,09:58
andersenka to sú dalšie keiky ono sa vola takým čudným menom akože je keikotvorné
to žlté sa volá dendr. stardust chiyomi
tak ta oranžova bude mat kopec kejok.............asi ta pôvodna rastlina časom odíde.....

žltá - áno, viem že sa tak vola..
milka 60
28.07.10,10:05
andersenka
28.07.10,10:15
henrieta3
28.07.10,10:28
prosim vas, odbornicky, pozreli by ste sa v 8859, ci je to minipelorik? dakujem
foza
28.07.10,10:40
prosim vas, odbornicky, pozreli by ste sa v 8859, ci je to minipelorik? dakujem
Heni podľa mňa to pelorik nie je. Pelorik má vnútorné lupienky ako keby nerozvinuté.:)
henrieta3
28.07.10,12:42
Heni podľa mňa to pelorik nie je. Pelorik má vnútorné lupienky ako keby nerozvinuté.:)
ano, nie su rozvinute a ani akoby sa nedali, skusim este raz foto
henrieta3
28.07.10,12:49
ano, nie su rozvinute a ani akoby sa nedali, skusim este raz foto
pardon, nechcu sa otocit
lujza.j
28.07.10,16:06
Tak super, gratulujem, tak ju teda zasadím a budem tiež čakať. Nemám ju polievať? Iba čakať? Ako dlho trvalo kým z toho hnilého srdiečka vyšiel nový lístok, príp. teda už okvetná stonka?
nezabudni zvoliť veľkosť kochla primerane k množstve koreňov, aby ti korene vo veľkom kochly nepohnili:) a potom už len trpezlivosť, pretože to trvá dlho:);)
beba13
29.07.10,05:06
..dievčence poradte ako sa mám zbaviť tejto bielej potvorky, už som postriekala celú rastlinu , zmizlo to ale o taký týžden sa to objavilo znova, asi 4x už som aj presadila a nič, ked ju postriekam vyhynie, ale zase sa tam objaví iná..
lujza.j
29.07.10,06:21
..dievčence poradte ako sa mám zbaviť tejto bielej potvorky, už som postriekala celú rastlinu , zmizlo to ale o taký týžden sa to objavilo znova, asi 4x už som aj presadila a nič, ked ju postriekam vyhynie, ale zase sa tam objaví iná..
ja som to likvidovala, tuším minulý týždeň skús pozrieť moje príspevky na predchádzajúcich stranách je tam názov tej chémie čím som to striekala, ak nenájdeš keď prídem domov tak ti napíšem názov. striekala som to dva krát, potom som to nechala pôsobiť nejaký čas a potom som to veľkým prúdom vysprchovala. zatiaľ sa to neukázalo, špehujem to každý deň:);)
beba13
29.07.10,06:24
ja som to likvidovala, tuším minulý týždeň skús pozrieť moje príspevky na predchádzajúcich stranách je tam názov tej chémie čím som to striekala, ak nenájdeš keď prídem domov tak ti napíšem názov. striekala som to dva krát, potom som to nechala pôsobiť nejaký čas a potom som to veľkým prúdom vysprchovala. zatiaľ sa to neukázalo, špehujem to každý deň:);)
..ved aj já to zakaždým sprchujem, sledujem a ked sa zdá že tam nič nie je , tak sa to tam zjaví znova
lujza.j
29.07.10,06:34
..ved aj já to zakaždým sprchujem, sledujem a ked sa zdá že tam nič nie je , tak sa to tam zjaví znova
ja som ich mala zalezené v tých "pazuchách" ako rasie list:mad::mad: ale niekde som čítala, že momôže sa kvapnúť olej, ale to som neskúšala, že sa zadusia.
beba13
29.07.10,06:53
ja som to likvidovala, tuším minulý týždeň skús pozrieť moje príspevky na predchádzajúcich stranách je tam názov tej chémie čím som to striekala, ak nenájdeš keď prídem domov tak ti napíšem názov. striekala som to dva krát, potom som to nechala pôsobiť nejaký čas a potom som to veľkým prúdom vysprchovala. zatiaľ sa to neukázalo, špehujem to každý deň:);)
..no pozerala som , ale actaru já používam na puklice, tak môžem vyskúšať aj na tieto potvory,
jajax
29.07.10,10:10
ak mate niektora zaujem o casopis Kouzelna orchidea ktory spominala infinity tak som si ho objednala od firmy Mediaprint Kapa.uz od nich odoberam jeden cesky casopis a som spokojna.a tu orchideu mi poslu od prveho cisla.
jajax
29.07.10,10:11
ak budete chciet dam vam na nich telefon.
andersenka
29.07.10,10:52
ak mate niektora zaujem o casopis Kouzelna orchidea ktory spominala infinity tak som si ho objednala od firmy Mediaprint Kapa.uz od nich odoberam jeden cesky casopis a som spokojna.a tu orchideu mi poslu od prveho cisla.
potom daj info, či sa oplatí a či su tam pristupné info pre nás takých čo hybridy pestujeme a nie botanické druhy.

a koľko ťa to vyšlo na rok ??
jajax
29.07.10,11:48
cenu presne neviem:Dhned zajtra mi poslu sek tal dam vediet.
lujza.j
29.07.10,14:54
..no pozerala som , ale actaru já používam na puklice, tak môžem vyskúšať aj na tieto potvory,
prišla som domov a biela potvora na druhej phale, zastrčená pri novo-vyliezajúcom lístočku:mad::mad::mad::mad: tak som to zase postriekala a potom vysprchovala a budem čakať
lujza.j
29.07.10,15:03
....k téme hniloba srdiečka:(, prvá zdochlina: tak som ju kúpila boli dve v kochly, myslela som si že jej pôjde nový list doma som zistila, že nie má vypadnuté, alebo odhnité srdiečko, ale je to bojovníčka:)
druhá: moja hniloba srdiečka, vystrihaná až do čista, preto nie je zasypaná, vyhnala nové rastlinu, mala dva listy a vyhnala stonku a kvitne, to som vôbec nečakala:)
lujza.j
29.07.10,15:08
...tak moja keika, ktorá žila vo váze a neskôr som ju na "postrčenie" Ma-By zasadila, tak hodila predsa jeden kvet aj ked sa tomu čudujem:eek: a vedľa jej sestra kvitnúca na matke:);)
lujza.j
29.07.10,15:10
druhé kvitnutie, ale vôbec nie je v takej peknej farbe ako pôvodne:confused:
Titinka37
29.07.10,15:32
Pestovatelia orchideí, poprosila by som Vás o radu. Na mojich orchideikách som našla vlnatky. Kúpila som Mospilan a Talstar, ktoré by ste my odporučili použiť? A mám ich aj presadiť, lebo akurát kvitnú. Ďakujem :)
milka 60
29.07.10,15:59
nemám skúsenosť, Chvála Bohu, ale skús toto možno pomôže
http://www.orchideje.freepage.cz/chorobyaskudci/
lleennka
29.07.10,16:16
jamám orchidee asi 2 roky všetky kvitnúce,potrebujú priehľadný kvetináč, a v sobotu ich zalejem v nedeľu vodu vylejem, neznášajú priame slnko,majú radi východné slniečko
andersenka
30.07.10,04:58
mimotemy

milka60, zdenka 175 ďakujem krásne za blahoželania :---
milka 60
30.07.10,05:24
uži si to dnes so všetkým čo k tomu patrí
KittyS
30.07.10,05:45
....k téme hniloba srdiečka:(, prvá zdochlina: tak som ju kúpila boli dve v kochly, myslela som si že jej pôjde nový list doma som zistila, že nie má vypadnuté, alebo odhnité srdiečko, ale je to bojovníčka:)
druhá: moja hniloba srdiečka, vystrihaná až do čista, preto nie je zasypaná, vyhnala nové rastlinu, mala dva listy a vyhnala stonku a kvitne, to som vôbec nečakala:)
šikovná si, aj tvoje orchidejky....
dúfam, že aj mne sa tú moju malú potvorku podarí zachrániť. Kúpila som ju spolu s tromu vo výpredaji-už boli odkvitnuté a odstrihnuté, takže ešte neviem, ako ktorá kvitne, je to také malé prekvapenie a teším sa. Ostatné mi krásne púšťajú nové listy:-))
infinityfx21
30.07.10,11:47
druhé kvitnutie, ale vôbec nie je v takej peknej farbe ako pôvodne:confused:

Čo by som ja dala za druhé kvitnutie,keby len jeden kvet,starám sa o tie moje potvory,kúpem,utieram im prach z listov,dohováram,nadávam a nič.Tak som im tam napichala na špajdli umelé kvety.Ale zato rastú listy,korene,kvety síce umelé,ale snáď ich to vyprovokuje aj k ich vlastným.Dve nejako chradnú,ale snáď sa mi spamatajú.:)
evaj63
30.07.10,16:57
skoro mi pred chvílou vypadli oči z jamiek,:eek::eek::eek::eek:moje chladné dendro kúpené niekedy v marci ,kvitlo len týždeň, :mee::mee:mi už začína robit' radost', :---rozkvitá mu prvyý puk,ráno ešte nič a až teraz večer, pritom ich okukujem aj 10krát za deň
evaj63
30.07.10,17:01
zajtra pridám fotku, dúfam, že sa mi to podarí.:confused::confused::D:confused:
lujza.j
30.07.10,18:44
Čo by som ja dala za druhé kvitnutie,keby len jeden kvet,starám sa o tie moje potvory,kúpem,utieram im prach z listov,dohováram,nadávam a nič.Tak som im tam napichala na špajdli umelé kvety.Ale zato rastú listy,korene,kvety síce umelé,ale snáď ich to vyprovokuje aj k ich vlastným.Dve nejako chradnú,ale snáď sa mi spamatajú.:)
mňa keď nase.. tak im aj vulgárne vynadám:D:D:---;) inak robím presne to čo ty;)
evaj63
31.07.10,12:40
pridávaam slúbenú fotku dendrobka,:---urobila mi vel'kú radost':D:D:D
evaj63
31.07.10,13:02
ešte sa chcem spýtat', viete mi niektorá povedat', čo mi to vyrastá z oncidka, prvý krát som kúpila odkvitnuté asi pred 2 týždňami,vyrastá to z hlúzy z pod listu a je to podobné ako na zygovi kvetná stonka, ale nie som si istá, to je moje prvé oncidko, ani neviem či je teplo alebo ckladnomilné a teraz babo rad'.:confused::confused::confused::confused::conf used:
jajax
31.07.10,14:18
toto mi pribudlo minulý týždeň:---
jajax
31.07.10,14:21
taketo rozlicne kvety mam na jednej phale.
jajax
31.07.10,14:38
tri premeny jedneho pelorika;)
henrieta3
31.07.10,14:57
taketo rozlicne kvety mam na jednej phale.
krasna farba, mne sa zase z hnedooranzovej pomaly stava ruzova a to je len 1.kvitnutie, este z obchodu, niekedy zase, ked su blizko seba biela a ruzova, biela trosku zruzovie, ale ta moja stoji sama, tak neviem
vedla tvojej co stoji?
henrieta3
31.07.10,14:59
ešte sa chcem spýtat', viete mi niektorá povedat', čo mi to vyrastá z oncidka, prvý krát som kúpila odkvitnuté asi pred 2 týždňami,vyrastá to z hlúzy z pod listu a je to podobné ako na zygovi kvetná stonka, ale nie som si istá, to je moje prvé oncidko, ani neviem či je teplo alebo ckladnomilné a teraz babo rad'.:confused::confused::confused::confused::conf used:
mam viac oncidii, keby si skusila lepsie odfotit, nevidim, naco sa pytas
vedla hluzy rastu nove vyhonky, neviem, ci myslis na to, na zygo strihas stonku?
henrieta3
31.07.10,15:00
tri premeny jedneho pelorika;)
ked mas pelorik, porzela by si sa, prosim ta, na predch. stranku, ci tie moje mini su peloriky? dakujem
evaj63
31.07.10,16:17
mam viac oncidii, keby si skusila lepsie odfotit, nevidim, naco sa pytas
vedla hluzy rastu nove vyhonky, neviem, ci myslis na to, na zygo strihas stonku?
skúšala som to, lepšia fotka teraz nebude, možno neskor, ked' to podrastie,popíšem to,vyrastá to medzi vajcovitou hluzoua listom, ten rastie spod tej hlúzy:confused: sú to akoby pozakladané malinké listočky,ploské a celé je to asi 0.5 cm široké, kokosové orechy majú také kmene.
evaj63
31.07.10,16:21
mam viac oncidii, keby si skusila lepsie odfotit, nevidim, naco sa pytas
vedla hluzy rastu nove vyhonky, neviem, ci myslis na to, na zygo strihas stonku?
na zygovi sa strihá stonka, narastie ti nová, moj zygo má zatial' 1
henrieta3
31.07.10,16:46
skúšala som to, lepšia fotka teraz nebude, možno neskor, ked' to podrastie,popíšem to,vyrastá to medzi vajcovitou hluzoua listom, ten rastie spod tej hlúzy:confused: sú to akoby pozakladané malinké listočky,ploské a celé je to asi 0.5 cm široké, kokosové orechy majú také kmene.
ked najdem, dam ti sem fotku, ako mne rastie novy vyhonok
henrieta3
31.07.10,16:48
na zygovi sa strihá stonka, narastie ti nová, moj zygo má zatial' 1
zygo mi odislo, ale mam podobnu encycliu a na tej som neodstrihla, nanovo zakvitlo na starej stonke, mam ho v albume
henrieta3
31.07.10,16:53
ked najdem, dam ti sem fotku, ako mne rastie novy vyhonok
takto vyrasta na oncidku novy vyhonok
jajax
31.07.10,17:10
krasna farba, mne sa zase z hnedooranzovej pomaly stava ruzova a to je len 1.kvitnutie, este z obchodu, niekedy zase, ked su blizko seba biela a ruzova, biela trosku zruzovie, ale ta moja stoji sama, tak neviem
vedla tvojej co stoji?
to je od slnka:)
jajax
31.07.10,17:13
ked mas pelorik, porzela by si sa, prosim ta, na predch. stranku, ci tie moje mini su peloriky? dakujem
ten samostatny kvietok by tak aj vyzeral ale myslim ze nie je.
lujza.j
31.07.10,17:20
ked mas pelorik, porzela by si sa, prosim ta, na predch. stranku, ci tie moje mini su peloriky? dakujem
Heni, myslím, že to ni sú peloriky:( aj ked viem, že by si to asi chcela, moja jediná mini mala tiež také kvietky:(;)
milka 60
31.07.10,18:55
pridávaam slúbenú fotku dendrobka,:---urobila mi vel'kú radost':D:D:D
evaja prosím môžeš prezradiť , čo pestuješ pod pet flašou? a gratulujem
henrieta3
01.08.10,05:49
Heni, myslím, že to ni sú peloriky:( aj ked viem, že by si to asi chcela, moja jediná mini mala tiež také kvietky:(;)
chcela, ale nie za kazdu cenu, len sa mi zdaju take cudne, ze sa neotvoria, ostatne mini su normalne, aj velke, je to taky kvet, co sa neotvori
henrieta3
01.08.10,05:51
to je od slnka:)
na slnku je len chvilu rano, akoby bola prefarbena, chcela som hnedu, ale kedze su ostatne ruzove, asi sa tiez chce prisposobit
milka 60
01.08.10,08:35
mimotemydievčatá , prosím , ako sa zmení avatar? dakujem
Zdenka175
01.08.10,13:55
mimotemydievčatá , prosím , ako sa zmení avatar? dakujem
Stačí kliknúť moje nastavenia -sú úplne hore, potom upraviť profil, a na ľavo bude ovladací panel - upraviť avatar.
henrieta3
01.08.10,14:55
Stačí kliknúť moje nastavenia -sú úplne hore, potom upraviť profil, a na ľavo bude ovladací panel - upraviť avatar.
som hlupa, co je to avatar?
henrieta3
01.08.10,14:59
som hlupa, co je to avatar?
dakujem, uz viem
dominica
01.08.10,17:33
Ahojte dievčence,
nebola som tu asi 100 rokov a teraz potrebujem poradiť...budem vďačná za každý príspevok :)
Potrebujem presadiť orchidky a keďže som nezohnala substrát, tak som kúpila koko chipsy, len teraz neviem, čo s nimi. Mali by sa tuším premývať, čo sa mi ale nechce, druhá možnosť bola tuším upiecť ich v trúbe, len neviem koľko minút a na koľko stupňov. Viete mi poradiť???

Bola som na dovolenke a toto sa mi nasťahovalo do kvetináčov, neviete, čo to je za potvoru a čo treba urobiť? Neviem, či stačí orchidky len presadiť, alebo treba nejaké iné opatrenia...
lusielaL
01.08.10,18:45
Dominika,myslim ze to mas obycajnu plesen.Ja to mam tiez v niektorych,ale kvitnu,tak nepresadzam,ale neskôr presadim.Tie koko ja zvyknem preplachnut väcsim mnozstvom vriacej vody,to je spôsob mne vyhovujuci-tiez nie som na dlhe upravy.
dominica
01.08.10,18:48
Dominika,myslim ze to mas obycajnu plesen.Ja to mam tiez v niektorich,ale kvitnu,tak nepresadzam,ale neskôr presadim.Tie koko ja zvyknem preplachnut väcsim mnozstvom vriacej vody,to je spôsob mne vyhovujuci-tiez nie som na dlhe upravy.
ďakujem, ja som myslela, že to tam nejaká potvora nakládla vajíčka, mám tam toho dosť, radšej ich chcem presadiť. Pleseň vzniká z vlhka nie? To by som mala naraz v 3 kvetináčoch? No, je mi to záhada...
lusielaL
01.08.10,19:09
ďakujem, ja som myslela, že to tam nejaká potvora nakládla vajíčka, mám tam toho dosť, radšej ich chcem presadiť. Pleseň vzniká z vlhka nie? To by som mala naraz v 3 kvetináčoch? No, je mi to záhada...
Su to take biele az zlte gulôcky,ze?Je to plesen,ale tato myslim menej ,,skodliva,,
evaj63
01.08.10,19:20
evaja prosím môžeš prezradiť , čo pestuješ pod pet flašou? a gratulujem
D'akujem,:--- apod flašou sú staré pahluzy, na jednom fore som videla, ako im potoz z nich rástli nové, tak to skúšam:rolleyes:
Zdenka175
02.08.10,05:13
Potešila mňa táto orchidejka. Odkvitla len v apríli a už mi znova zakvitla.:D Zdola jej rastú ešte ďalšie stonky. Kvitne prvýkrát od zakúpenia.:):rolleyes:
dominica
02.08.10,05:38
Su to take biele az zlte gulôcky,ze?Je to plesen,ale tato myslim menej ,,skodliva,,
no, sú to guličky, biele, žltú som objavila len jednu, takže sa nemám vzrušovať? :D A čo s presádzaním? Mám, či nemám...
Zdenka175
02.08.10,05:39
Urobila som trochu experiment so stonkami po odkvitnutí.:DVždy strihám po to kolienko zhora pokiaľ boli kvety, ak stonka neschne ďalej. Stonky im rastú:).A skúsila som strihnuť až úplne dole, a tie orchideje nie a nie vyhnať stonky.:confused::mad:
dominica
02.08.10,06:07
s tými koko chipsami mi nevie nik poradiť, ako sa pečú ???
Llívia
02.08.10,06:11
Sú kvety orchideí jedovaté pre domácich miláčikov (zvieratká)?
andersenka
02.08.10,06:41
Urobila som trochu experiment so stonkami po odkvitnutí.:DVždy strihám po to kolienko zhora pokiaľ boli kvety, ak stonka neschne ďalej. Stonky im rastú:).A skúsila som strihnuť až úplne dole, a tie orchideje nie a nie vyhnať stonky.:confused::mad:
Zdenka a odstrihneš tú stonku zvrchu hneď ako ti orchidka odkvitne, alebo ešte počkáč nejaký čas - mesiac alebo????
infinityfx21
02.08.10,07:10
Sú kvety orchideí jedovaté pre domácich miláčikov (zvieratká)?

Ahoj,určite niesú jedovaté.Ja mám skoro trojročného syna a aj mi ich pochytká,pohladká listy,kvietky.Takže kludne,nemáš sa čoho báť.:)A nikde som o tom ani nepočula ani nečítala.:D
Llívia
02.08.10,07:28
Ďakujem za info. Mám škrečkov (cca 50 - 145 g) a mamine kvitnúce orchidey na okne. Niekedy si nevšimnem, že im odpadol kvet a krpci sú zvedaví, všetko ohrýzajú :D
Ma-Ba
02.08.10,07:58
s tými koko chipsami mi nevie nik poradiť, ako sa pečú ???
Ak máš coco chipsy nepremývané musíš ich premyť, pretože obsahujú veľké množstvo soli takže pečenie nepomôže. Prepečenie alebo premytie hrúcou vodou pomáha proti škodcom.
Ja kupujem už premyté takže s tým nemám starosti.
Ma-Ba
02.08.10,08:03
Tie gulôčky sú nejaká huba, ktorá orchidke vyslovene neškodí, ale skôr rozkladá substrát myslím, že takto som to nejako niekde čítala. Ak sa mýlim opravte ma.
Stav kôry nemáš najhorší takže je na Tebe. Podľa mňa to nie je akútne, ale ak ho vymeníš nič sa nestane.
henrieta3
02.08.10,10:16
Su to take biele az zlte gulôcky,ze?Je to plesen,ale tato myslim menej ,,skodliva,,
tiez som raz mala taky maly hribik, ved ju vyber a pozri sa, co to je, ci huba, alebo plesen, aj plesen moze byt vsade, ked ti to niekto prelial
ked nemas koru, uvar a upec tu staru, ak to nie je nejaky skodca, len do cipsov by som ich asi nesadila, ked nie su zvyknute
ja fakt nevidim problem presadzat aj kvitnuce, radsej presadit, ako o ne prist
jajax
02.08.10,10:20
kto ma zaujem o casopis kouzelna orchidea:prisiel mi sek na 16,44 co by malo byt za 5 cisiel.ked pridu casopisy napisem dalsie podrobnosti.
Zdenka175
02.08.10,10:48
Zdenka a odstrihneš tú stonku zvrchu hneď ako ti orchidka odkvitne, alebo ešte počkáč nejaký čas - mesiac alebo????
Ja odstrihujem hneď, načo ju vysilovať. :D No niekedy nechám ,ak sa na konci stonky predĺžia a začnú rasť púčiky. Len potom narastú na každej stonke po jednom kvete a zbytočne sú stonky také dlhé. Väčšinou hneď strihám.:)
KittyS
02.08.10,10:53
D'akujem,:--- apod flašou sú staré pahluzy, na jednom fore som videla, ako im potoz z nich rástli nové, tak to skúšam:rolleyes:
aké pahľuzy? odrezané stonky z odkvitnutých výhonkov? a ako to aplikuješ, prosím...ďakujem
Hunter82
02.08.10,12:10
Ahojte,

prave som sa vratila z Baumaxu BB. Maju vypredaj orchidiek, po 4,45E. Ale su v hroznom stave, preliate, znicene phaly. Co ma zaujali boli obrovske cambrie a dendrobka- v dobrom stave len odkvitnute. Ak mate niekto zaujem, tiez stoja 4,45 :) A tie cambrie maju v obrovskych crepnikoch, predtym stali okolo 40E. Inac vyber celkovo otrasny, maju asi 5 normalnych phal a ostatok je vsetko znicene. Ak sa xystate darovat orchidku, baumax bb je skoda cesty. Iba klasicke dendrobka a oncidka mali plne rozkvitnute a za normalnu cenu. Predavacka povedala, ze im v PIA dosiel tovar...ale skor to vypadalo na tornado :eek:
Ja som ukoristila jednu phalu, zaujala ma kvetom. Foto prilozim vecer.
milka 60
02.08.10,12:56
Stačí kliknúť moje nastavenia -sú úplne hore, potom upraviť profil, a na ľavo bude ovladací panel - upraviť avatar.
Zdenka si poklad, dakujem:):)
milka 60
02.08.10,13:00
Dominika,myslim ze to mas obycajnu plesen.Ja to mam tiez v niektorych,ale kvitnu,tak nepresadzam,ale neskôr presadim.Tie koko ja zvyknem preplachnut väcsim mnozstvom vriacej vody,to je spôsob mne vyhovujuci-tiez nie som na dlhe upravy.
na plesseň - odvar z praslicky
Proti zaplísnění substrátu
Obyčejná přeslička z lékárny - nasypte ji do poloviny hrnku a zalijte plný hrnek vroucí vody. Nechte aspoň 10 minut louhovat. Potom naředit výluh do 10 litrů vody a postavte do tohoto roztoku květináč. Nectet okapat, uložte na místo. Lze používat opakovaně.
autor: Roman Kvač (Kutná Hora)

Nalomené květní stvoly
evaj63
02.08.10,13:03
aké pahľuzy? odrezané stonky z odkvitnutých výhonkov? a ako to aplikuješ, prosím...ďakujem
na jednom fore som videla, ako mali zakryté odkvitnuté stonky chladného dendra pet flašou a mali na nich nové výhonky, tak to skúšam,idem sa popozerat', či to nájdem.
milka 60
02.08.10,13:05
Ak máš coco chipsy nepremývané musíš ich premyť, pretože obsahujú veľké množstvo soli takže pečenie nepomôže. Prepečenie alebo premytie hrúcou vodou pomáha proti škodcom.
Ja kupujem už premyté takže s tým nemám starosti.
tiež som kúpila už premyté a nevedela som, že sú premyté a možno sa budete smiať, ale normálne som tú vodu olizla, aby som zistila ,či sú premyté
Hunter82
02.08.10,13:49
Moj novy prirastok...Baumax BB
mimi3
02.08.10,14:22
Tiež by som sa pridala k tejto téme. Mám 5 orchideí z toho 3 boli najdené vyhodené, dolámané pri kontajneroch. Bolo mi ich ľúto. Teraz sa pozbierali a jedna už bude kvitnúť ani neviem akou farmou, som veľmi zvedavá. Ale čo ma najviac zaujíma je to že na jednej mi listy začali rásť na stopke, kde boli kvety, celkom hore. Tak teraz neviem či to nechať tak alebo to treba nejako riešiť.
jess
02.08.10,14:25
Tiež by som sa pridala k tejto téme. Mám 5 orchideí z toho 3 boli najdené vyhodené, dolámané pri kontajneroch. Bolo mi ich ľúto. Teraz sa pozbierali a jedna už bude kvitnúť ani neviem akou farmou, som veľmi zvedavá. Ale čo ma najviac zaujíma je to že na jednej mi listy začali rásť na stopke, kde boli kvety, celkom hore. Tak teraz neviem či to nechať tak alebo to treba nejako riešiť.
Je to keika (nová rastlinka). Nechaj ju tam rásť kým nebude mať zopár korienkov cca 5 cm dlhých. Potom ju oddelíš a zasadíš :)
mimi3
02.08.10,14:28
Ďakujem za odpoveď. Som veľmi zvedavá čo z toho bude. Pri tých "najdúchoch" sa teším, že sa mi tak odvďačujú a všetky začínajú pekne rásť a kvitnúť. A ešte je to oto zaujímavejšie že vôbec neviem ako budú sfarbné.
jess
02.08.10,14:32
Ja tiež teraz netrpezlivo čakám akou farbou mi rozkvitne jedna phala. Ide kvitnúť druhý krát a je krásne rozkonárená, tak sa teším jak malé decko na vianoce :D
Hunter82
02.08.10,14:39
Tiež by som sa pridala k tejto téme. Mám 5 orchideí z toho 3 boli najdené vyhodené, dolámané pri kontajneroch. Bolo mi ich ľúto. Teraz sa pozbierali a jedna už bude kvitnúť ani neviem akou farmou, som veľmi zvedavá. Ale čo ma najviac zaujíma je to že na jednej mi listy začali rásť na stopke, kde boli kvety, celkom hore. Tak teraz neviem či to nechať tak alebo to treba nejako riešiť.

Mimi, mam radost, ze si zachanila orchidky pri kosi...drzim ti palceky aby ti kvitli a odvdacili sa za tvoju starostlivost. Potom pripoj foto, aby sme videli a tesili sa s tebou.

Tie listocky co ti rastu na stopke, to bude asi keika (mala orchidka). Vypada to asi takto?
Ak xes mat dalsiu orchidku, nechaj ju rast. Musi mat aspon 4 5cm dlho korene a min.3 listky. Potom sa da oddelit a zasadit. Drzim palceky.
lujza.j
02.08.10,15:02
Ja odstrihujem hneď, načo ju vysilovať. :D No niekedy nechám ,ak sa na konci stonky predĺžia a začnú rasť púčiky. Len potom narastú na každej stonke po jednom kvete a zbytočne sú stonky také dlhé. Väčšinou hneď strihám.:)
mne takto postupne na jednej narástlo asi 12 kvetov,ešte stále mi kvitne :)niekde 4, neviem čim je to spôsobené:confused: ale inak strihám tak ako ty Zdeni, za prvým kvetom čo bol na stonke a niekedy odstrihnem až dole:)
lujza.j
02.08.10,15:07
.... a toto sú moje hríbiky:D akosik ich neriešim, orchidka kvitne už od zimy, korene zdravé-rastú nové, zálienka ok, ak by došlo k zmene tak potom:);)
lujza.j
02.08.10,15:27
keiky môžu vyzerať aj takto: prvá ešte na mamine, kvitne- jeden korienok dva listy, tlačí sa konečne aj tretí rastie takto už rok, druhá už zasedená ale neviem ako dlho, tretia "sestra" prvej, kvitne, či z nej niečo bude ukáže čas:)potom mi ešte rastie od spodku rastlinky nová orchidka, čo s ňou bude neviem:confused:
mimi3
02.08.10,16:11
Tak keď vykvitnú tak ich určite nafotím a pošlem. Boli to naozaj také úbožiatka v popraskaných kvetináčoch. Ja sa teším ešte aj korienku keď na nich začne rásť. Ale je to naozaj zaujímavá rastlina a ešte pred nedávnom sme o nich takmer nič nevedeli.
dominica
02.08.10,17:52
Ak máš coco chipsy nepremývané musíš ich premyť, pretože obsahujú veľké množstvo soli takže pečenie nepomôže. Prepečenie alebo premytie hrúcou vodou pomáha proti škodcom.
Ja kupujem už premyté takže s tým nemám starosti.
ďakujem za odpovede :)
dominica
02.08.10,17:55
teraz som si na tých koko chipsoch prečítala, že sú vhodné aj na pestovanie pre orchidky, že 100% prírodný materiál, takže ich asi netreba premývať, že?
KittyS
02.08.10,18:04
Moj novy prirastok...Baumax BB
Ja mám presne túto orchidejku-myslím sfarbenie, ale aj phalky sa trošku líšia- a je strašne chutnučká, jedna stonka dokvitá a druhá už beží a vyháňa puky, stále kvitne, odkedy ju mám. je najmenšia a najkrajšia a robí mi naj radosť!!!