infinityfx21
28.09.10,14:35
Práve somzistila že moja miltonka má po listoch maličké čierne bodky..žebi nejaká plesnová choroba ? čo s tým ??

Bolo by fajn ju odfotiť a tu ti určite poradia čo s tým robiť. :)
magno
28.09.10,12:54
Som rada že už som tu medzi vami nejakú dobu,tých 1000 strán by sa mi veru od začiatku asi nechcelo čítať.:)

:) Je to fain citanie a hlavne su tu realne skusenosti a rady a nie len take vseobecne........ takze dakujem za kazdy prispevok. Nech nam to pekne kvitne :D
Michelle051
28.09.10,12:59
Len dnes som si to všimla.. sú to maličké čierne bodky na listoch..:(
Zdenka175
28.09.10,14:02
Milka,Ty si mala na tom okne miesta...Ale uz nemas...:mee::---.
No s tým miestom to riešim tak, tie nekvitnúce tak otáčam s listami smerom S a J nie V a Z , aby som ušetrila miesto.:D Neviem či ste ma pochopili.:)
henrieta3
28.09.10,14:38
Mile pestovatelky, konecne som si vas precitala, mame noveho clena rodiny, 4-noheho, este netusim, co bude s orchidkami, zatial ich neobjavila, myslim, ze to nie je od temy. A prave viac ich ide kvitnut, tak uvidime. A este zatepluju, tak sa musime stahovat na 2.stranu so vsetkou pereputou, snad to dobre dopadne.
infinityfx21
28.09.10,14:42
Len dnes som si to všimla.. sú to maličké čierne bodky na listoch..:(

Neviem,ale mne sa aj ten okraj listu zdá nejak napadnutý.Tie bodky to netuším,ale ak by sa ti ten okraj zväčšoval,tak to odrež aby sa to nezväčšovalo.Ale počkaj radšej čo ti poradia ostatní.:)
denkaa1
28.09.10,16:50
ja som svoju orchideu po odkvitnutí vôbec nezostrihavala...az ked pustila nove puky kvetov, tak som nad nou odstrihla uz vyschnutu stonku...to uz bolo vidiet, ze stonka je vysusena
rozborova
28.09.10,17:11
No s tým miestom to riešim tak, tie nekvitnúce tak otáčam s listami smerom S a J nie V a Z , aby som ušetrila miesto.:D Neviem či ste ma pochopili.:)
Zdenka,aj ja to tak robím.
lujza.j
28.09.10,17:33
ja som zase dnes objavila, že sa mi zase niečo "vyklubalo", ale toto sa mi ešte nestalo kvitnúca+na končeku hodí ešte možno kvietky, ale druhá stonka mi teda nikdy ešte na kvitnúcej nenarástla. takže sa fakt tešíííím:D:D:D
infinityfx21
28.09.10,19:29
ja som zase dnes objavila, že sa mi zase niečo "vyklubalo", ale toto sa mi ešte nestalo kvitnúca+na končeku hodí ešte možno kvietky, ale druhá stonka mi teda nikdy ešte na kvitnúcej nenarástla. takže sa fakt tešíííím:D:D:D

V tichosti závidím,ale v dobrom:---.Pfuj,pfuj,nech sa drží a krásne rozkvitne.Držím palce.:):D
milka 60
29.09.10,04:48
ja som zase dnes objavila, že sa mi zase niečo "vyklubalo", ale toto sa mi ešte nestalo kvitnúca+na končeku hodí ešte možno kvietky, ale druhá stonka mi teda nikdy ešte na kvitnúcej nenarástla. takže sa fakt tešíííím:D:D:D
Máš pekný pelorik:):)
lujza.j
29.09.10,04:56
dievčatá ďakujem:)
Ma-Ba
29.09.10,06:37
My sme takto rozkvitli
magno
29.09.10,07:10
Ahojky....som si vedoma,ze odpoved na moju otazku by som tu urcite niekde nasla,len by to bolo na dlho,tak vas poprosim o radu,dnes som presadila tu moju prvu a jedinu,lebo uz mala aj nejake obschnute korienky,ktore bolo treba obstrihnut,tak som ju jednym vrzom aj presadila,len teraz neviem ci ju poliat,alebo potrebuje nejaku pauzu,zda sa mi ze som tu niekde citala,ze poliat az za desat dni,ale nie som si ista a nerada by som o nu prisla.Dakujem :)
Matasias
29.09.10,07:15
Dievcata, vsak ma potesite a poviete, ze je to kvetna stonka a nie dalsi list (alebo len nejaky divny vyrastok) :) Ja to zatial neviem identifikovat.
Zdenka175
29.09.10,07:30
Mne vojde na okno len 6 kvitnúcich, kvôli žaluziam /manželovi vadí keď sú vytiahnuté/:) Potešil ma pelorik mal len 2 kvety a na konci mu začínajú rásť púčiky a že mu neodpadli.:D Tlačí sa mu nová stonka aj list. Predávali ho v celofáne, až doma som zistila, že má 2 stonky už urezané:eek:aspoň že korene vyzerajú OK.
Zdenka175
29.09.10,07:32
Dievcata, vsak ma potesite a poviete, ze je to kvetna stonka a nie dalsi list (alebo len nejaky divny vyrastok) :) Ja to zatial neviem identifikovat.
Nie je to dobre vidieť, ale asi stonka:D
andersenka
29.09.10,08:27
tak toto je moje okno ale ešte z mája, vcelku fajne kvitnúce.
Teraz mi už len dendrophala kvitne, midi, narodeninová a keiky na pavlíne........ale orchidky tieto som ešte zase vtedy nemala.......
magno
29.09.10,08:32
tak toto je moje okno ale ešte z mája, vcelku fajne kvitnúce.
Teraz mi už len dendrophala kvitne, midi, narodeninová a keiky na pavlíne........ale orchidky tieto som ešte zase vtedy nemala.......

Mas ich krasne :)
majuška35
29.09.10,09:00
Ahojte, nasla som vasu vybornu temu a mam malu otazocku, mozu orchidky pestovat aj alergici? ja mam 4 ks a chcem kupit kamoske, ale ona ma alergiu na snad vsetko, v byte nema jediny kvitnuci kvet, tak ma napadlo ci by mohla mat orchidku, dakujem
lujza.j
29.09.10,09:09
Dievcata, vsak ma potesite a poviete, ze je to kvetna stonka a nie dalsi list (alebo len nejaky divny vyrastok) :) Ja to zatial neviem identifikovat.

kvetná stonka;)
lujza.j
29.09.10,09:12
Mne vojde na okno len 6 kvitnúcich, kvôli žaluziam /manželovi vadí keď sú vytiahnuté/:) Potešil ma pelorik mal len 2 kvety a na konci mu začínajú rásť púčiky a že mu neodpadli.:D Tlačí sa mu nová stonka aj list. Predávali ho v celofáne, až doma som zistila, že má 2 stonky už urezané:eek:aspoň že korene vyzerajú OK.

Zdenka ja si myslím, že ešte určite pre dve by sa miesteško našlo:D púčiky na konci kvetnej stonky vždy veľmi potešia;)
Ma-Ba
29.09.10,09:13
Matasias môžeš sa tešiť je to stonka.
magno - môžeš aj skôr, ale prežije aj 10 dní. Hneď sa nepolieva preto, aby prípadné rezné rany zaschli, ale aj preto, aby sa korienky snažili rásť a hľadať vodu.
majuška - ja som zatiaľ nikde nečítala, žeby alergikom orchidey vadili.
lujza.j
29.09.10,09:16
Ahojte, nasla som vasu vybornu temu a mam malu otazocku, mozu orchidky pestovat aj alergici? ja mam 4 ks a chcem kupit kamoske, ale ona ma alergiu na snad vsetko, v byte nema jediny kvitnuci kvet, tak ma napadlo ci by mohla mat orchidku, dakujem

mimotemy môj chlap je alergik:( pri mojom počte 50+, ešte žije:D:D:D:---
magno
29.09.10,09:23
Matasias môžeš sa tešiť je to stonka.
magno - môžeš aj skôr, ale prežije aj 10 dní. Hneď sa nepolieva preto, aby prípadné rezné rany zaschli, ale aj preto, aby sa korienky snažili rásť a hľadať vodu.
majuška - ja som zatiaľ nikde nečítala, žeby alergikom orchidey vadili.

Dakujem.......... uz som sa bala,ze mi nikdo neporadi.Tak skusim nejaky rozumny kompromis a polejem ju za 5 dni :)
milka 60
29.09.10,10:21
My sme takto rozkvitli
Ty ako vždy supper!!!!gratulka a velká:)
lujza.j
29.09.10,14:07
tak dnes opäť:D ešte kvitne a to už od minulej zimy a dnes toto....:---
Matasias
29.09.10,14:14
Dakujem za identifikaciu :) Dana orchidka ma velmi tesi. Z odkvitnutej stonky sa velmi rychlo rozrastli dve ocka a teraz aj tato nova stonka.

A tiez sa teraz vytesujem z novych prirastkov, ktore si domov prinesiem bud. tyzden. Kamarat je florista a dnes mi volal, ze v sklade maju velmi krasne orchidky za super ceny ( 1,99 €/ks ). Vybral som si Cambriu (vraj nejaka zvlastna) a druhu som nechal na nho. Preto som dnes zacal riest aj priestor v izbe. V piatok idem nakupovat nove policky na stenu :D Tym by sa mala kapacita izby zvysit aspon o 10 miest pre orchidky :)
lujza.j
29.09.10,14:40
Dakujem za identifikaciu :) Dana orchidka ma velmi tesi. Z odkvitnutej stonky sa velmi rychlo rozrastli dve ocka a teraz aj tato nova stonka.

A tiez sa teraz vytesujem z novych prirastkov, ktore si domov prinesiem bud. tyzden. Kamarat je florista a dnes mi volal, ze v sklade maju velmi krasne orchidky za super ceny ( 1,99 €/ks ). Vybral som si Cambriu (vraj nejaka zvlastna) a druhu som nechal na nho. Preto som dnes zacal riest aj priestor v izbe. V piatok idem nakupovat nove policky na stenu :D Tym by sa mala kapacita izby zvysit aspon o 10 miest pre orchidky :)
tak ty si teda iný "pán", že kamarát flóórista, to čo tu už je protekciu:D:D:D a ešte aj cena 1,99e:eek::eek::eek: tedááá to je čistá provokácia nezdá sa ti:rolleyes::D:D:D a my čo holky z porady:D:D:D:D:--- aj my chceme Cambriu za 1,99e;);):)
beba13
29.09.10,16:48
..no konečne sa rozhýbali aj moje orchidejky, narastli mladé výhonky
beba13
29.09.10,16:50
..a dve orchidejky idú kvitnúť
andersenka
30.09.10,05:15
Dakujem za identifikaciu :) Dana orchidka ma velmi tesi. Z odkvitnutej stonky sa velmi rychlo rozrastli dve ocka a teraz aj tato nova stonka.

A tiez sa teraz vytesujem z novych prirastkov, ktore si domov prinesiem bud. tyzden. Kamarat je florista a dnes mi volal, ze v sklade maju velmi krasne orchidky za super ceny ( 1,99 €/ks ). Vybral som si Cambriu (vraj nejaka zvlastna) a druhu som nechal na nho. Preto som dnes zacal riest aj priestor v izbe. V piatok idem nakupovat nove policky na stenu :D Tym by sa mala kapacita izby zvysit aspon o 10 miest pre orchidky :)


no takého kamaráta - floristu chcem aj ja .) Potom nezabudni foto popridávať ...

aj ja chcem trošku "zmeniť" poličku za väčšiu..........predstava je, len ešte potrebujem niekoho až to zrealizuje :)
Ma-Ba
30.09.10,06:11
Milka - ďakujem.:)
magno
30.09.10,06:22
Ahojky.............. cim viac to tu citam a hlavne vidim ake nadherne orchidejky mate,tym mam vacsie nutkanie obehnut obchody a k tej mojej prvej dokupit este nejak tu jednu-dve..... tusim je to vazne navykove :D ,ale je to krasna zavislost,len uz teraz neviem kam ich budem davat,lebo uz teraz mam doma botanicku zahradu :D:D:D
andersenka
30.09.10,06:31
tak takto vyzerá súčastne moje okno, veľmi zakvitnuté nie je..........ale na dendrophalach sa tlačia nové stonky ešte .)
Michelle051
30.09.10,11:37
Nenájde sa niekto v okolí Liptovského Mikuláša kto by bol ochotný podarovať nejakú odnož alebo výhonok akejkolvek orchidky ?? :confused: Lebo najbližší Baumax je v Poprade a tam sa ja dostanem tak raz-dvakrát ročne... a inde som nič iné okrem phál nevidela :(
lujza.j
30.09.10,11:47
Nenájde sa niekto v okolí Liptovského Mikuláša kto by bol ochotný podarovať nejakú odnož alebo výhonok akejkolvek orchidky ?? :confused: Lebo najbližší Baumax je v Poprade a tam sa ja dostanem tak raz-dvakrát ročne... a inde som nič iné okrem phál nevidela :(

ja na tvojom mieste, by som sa tam vybrala ešte teraz ak by sa ti podarilo,ešte nie je zima a nákup a transport by mohol byť bez ujmy. nakúpila by si do sýýýýýtosti a mala by som do jary akože pokoj:D:D:D ale inak určite je dobrý aj tvoj nápad;)
Michelle051
01.10.10,02:33
lenže ja sa tam nemám ako dostať...
lujza.j
01.10.10,05:15
:(:(
paulinkaZH
01.10.10,08:28
Ahojte viete mi poradit?! minuly rok mi odkvitla moja fialova orchidea, tento rok na jar mi vyhnala tretiu stonku s ktorej kvitla a teraz mi zenie 2 stonky naraz :D cize ich uz bude 5 :eek: a tie 3 staré su stále zelené :rolleyes: ..mam tie stare odstrihnut alebo co s nimy ked ani nekvitnu a ani z ocka nic nevyhanaju?!
lujza.j
01.10.10,08:37
Ahojte viete mi poradit?! minuly rok mi odkvitla moja fialova orchidea, tento rok na jar mi vyhnala tretiu stonku s ktorej kvitla a teraz mi zenie 2 stonky naraz :D cize ich uz bude 5 :eek: a tie 3 staré su stále zelené :rolleyes: ..mam tie stare odstrihnut alebo co s nimy ked ani nekvitnu a ani z ocka nic nevyhanaju?!

ja by som ich asi šmykla preč:D nebudú odoberať silu a nové kvitnutie môže byť bohatšie;)
Michelle051
01.10.10,14:11
myslím že si pozriem vlak alebo čo... ale neviete kedy budú mať v baumaxe dáke zlavy na orchidky ???

A moja miltonka sa snaží.. kuk už je tu prvý puk :)
evaj63
01.10.10,14:55
Moje mi už všetky odkvitli, len zygo má ešte výdrž a 7 kvetov mi robí radost'.:--- Dúfam, že mu to dlho ešte bude. Uvidíme, kol'ko budem čakat', kým ni phaly znovu zakvinú.:rolleyes::confused::rolleyes:
Zdenka175
01.10.10,15:35
myslím že si pozriem vlak alebo čo... ale neviete kedy budú mať v baumaxe dáke zlavy na orchidky ???

A moja miltonka sa snaží.. kuk už je tu prvý puk :)
Ja si myslím , že v Baumaxe sú najnižšie ceny. U nás v kvetinárstvách predávajú od 11 eur. Potom tiež závisi od veľkosti. No a v Baumaxe minule boli po 5,99 eur a viac:). Mali výpredaj bielych phal po 6 a k tomu jedna zadara:D:D
rozborova
01.10.10,17:03
Moje mi už všetky odkvitli, len zygo má ešte výdrž a 7 kvetov mi robí radost'.:--- Dúfam, že mu to dlho ešte bude. Uvidíme, kol'ko budem čakat', kým ni phaly znovu zakvinú.:rolleyes::confused::rolleyes:
Moje tiež už odkvitli,ale vyháňajú už aj stonky,začala mi kvitnúť cambria a dendrophaly.
Zimama
01.10.10,17:20
Zdravím! :) Musím sa Vám, dievčence, priznať, že včera som ranné polievanie orchidiek nezvládla, mala som čo robiť sama so sebou... :o Do vane som ich naložila až po príchode z roboty (viď priložené foto), ale ako odškodnenie som ich poliala odstátou vodou a postriekala som ich aj tým hnojivom na listy - uvidíme, čo to urobí...
Rozmýšľam však, či im len "preliatie" vodou stačí, lebo tá voda prakticky hneď vytečie von, na rozdiel od toho, že keď som ich predtým hodinu máčala v lavóri, tak si ten substrát naťahal predsa len viac vody - čo Vy skúsenejšie na to? :o Ako spoznám, ak by im "prelievanie", na ktoré som prešla, nestačilo, a boli by smädné? :confused: Vďaka za Vaše ochotné rady! :) Zimama
lujza.j
01.10.10,17:36
Zdravím! :) Musím sa Vám, dievčence, priznať, že včera som ranné polievanie orchidiek nezvládla, mala som čo robiť sama so sebou... :o Do vane som ich naložila až po príchode z roboty (viď priložené foto), ale ako odškodnenie som ich poliala odstátou vodou a postriekala som ich aj tým hnojivom na listy - uvidíme, čo to urobí...
Rozmýšľam však, či im len "preliatie" vodou stačí, lebo tá voda prakticky hneď vytečie von, na rozdiel od toho, že keď som ich predtým hodinu máčala v lavóri, tak si ten substrát naťahal predsa len viac vody - čo Vy skúsenejšie na to? :o Ako spoznám, ak by im "prelievanie", na ktoré som prešla, nestačilo, a boli by smädné? :confused: Vďaka za Vaše ochotné rady! :) Zimama
namáčaním sa určite napili viac, to či smädné sa môže po čase prajaviť na listoch budú ovisnuté, mľandravé, alebo úplne tenké-bez vody, kvitnúce ti zase môžu skôr odkvitnúť;) ak ich máš ešte v keram. púzdrach zalej nechaj napiť a potom vodu zlej ak nie tak si skús nazbierať také plastové tégliky od kyslej kapusty a tie môžeš použiť miesto keram. púzdra;)
Zimama
01.10.10,18:11
namáčaním sa určite napili viac, to či smädné sa môže po čase prajaviť na listoch budú ovisnuté, mľandravé, alebo úplne tenké-bez vody, kvitnúce ti zase môžu skôr odkvitnúť;) ak ich máš ešte v keram. púzdrach zalej nechaj napiť a potom vodu zlej ak nie tak si skús nazbierať také plastové tégliky od kyslej kapusty a tie môžeš použiť miesto keram. púzdra;)
Vďaka, Lujza, za rýchlu odpoveď! :):):) Presne o tom som rozmýšľala, že si zoženiem také malé lavóriky, aby mala každá orchidka svoj, a budem ich znova namáčať. A plastové tégliky môžem mať od muža z roboty, tak ho hneď aj poprosím, nech mi donesie. Namáčanie im doteraz neuškodilo, tak môžem v tom pokračovať, a nebudem predsa čakať, kým sa na nich začne prejavovať smäd, no nie? ;) Ešte raz vďaka! :--- Zimama
millienka
02.10.10,08:43
ahojte, vsimla som si, ze mojej mini orchidejke, ktoru som kupila len nedavno zacali zltnut listy ... co moze byt pricina a co s tym? :(
Zdenka175
02.10.10,09:23
ahojte, vsimla som si, ze mojej mini orchidejke, ktoru som kupila len nedavno zacali zltnut listy ... co moze byt pricina a co s tym? :(
A ako jej vyzerajú korene? Mojej začali odhnívať korene, kvety vädli musela som ju presadiť a zlé korene odstrániť.
millienka
02.10.10,09:25
no nevyzeraju ze by hnili, ale uz ani nevyzeraju tak zdravo.. ako keby aj tie vadli... neviem ci chapes co myslim.. suveria sa...
Michelle051
02.10.10,11:31
no nevyzeraju ze by hnili, ale uz ani nevyzeraju tak zdravo.. ako keby aj tie vadli... neviem ci chapes co myslim.. suveria sa...

šuveriace sa korene ?? všetky ?? tak má potom málo vody !
millienka
02.10.10,11:32
vsetky nie, jeden vyzera ok.. takze ju teda budem viac polievat? ..
Zimama
02.10.10,12:30
mimotemy Dievčence, dovolím si upozorniť Vás na tému, ku ktorej som sa pred chvíľou preklikala a ktorú som si so záujmom aj s dojatím prečítala - "Bezpečné hniezdo" v rámci poraďáckej kaviarne. Príjemný víkend! :) Zimama
Zimama
02.10.10,13:01
Ešte raz tak trochu mimotemy ... :) Zistila som, že existuje toaletná voda "Dancing Lady", ktorá je vraj inšpirovaná pôvabom vzácnej orchidey rovnakého mena, a tá sa tak volá pre špecifický tvar svojich listov a je symbolom lásky, priateľstva, jemnosti a radosti... Poznáte tú orchideu? A ten parfém? :) (Ja si ho asi pre tú srandu kúpim...) Zimama
(A teraz už idem úplne mimo témy - pokračovať v sobotňajšom upratovaní...)
Michelle051
02.10.10,13:23
vsetky nie, jeden vyzera ok.. takze ju teda budem viac polievat? ..

Raz do týždna aspon 2 deci vody.... Ja byt tebou ju hned polejem.
betrix
02.10.10,17:52
Ahojte, aj ja pridávam svoje, kvitnú len dve, ale jednej rastie nová stonka, aj spiace očko sa prebudilo. No a na presadenej keike rástla pekne stonka a teraz už asi mesiac spí. korene rastú, aj lístky sú pekné, len stonka zaspala. Máte s takým niečím skúsenosti?
lujza.j
02.10.10,18:28
...zase som objavila tri kočky čo ma dúfam potešia;)
lujza.j
02.10.10,18:46
Ahojte, aj ja pridávam svoje, kvitnú len dve, ale jednej rastie nová stonka, aj spiace očko sa prebudilo. No a na presadenej keike rástla pekne stonka a teraz už asi mesiac spí. korene rastú, aj lístky sú pekné, len stonka zaspala. Máte s takým niečím skúsenosti?
keika možno len odpočíva, keď píšeš, že ženie aj korienky aj list, pre mňa je kvitnúca keika malý zázrak, pretože mám pocit že to je niečo malé čo má zrazu takú silu, že kvitne. mám dosleláčku , ktorá u mňa ešte nekvitla a to ju mám cca. 4r. moja chorá keika, ktorá kvitla jedným kvietkom ma ešte chce potešiť a to som myslela, že ani rásť ďalej nebude a rozbehli sa jej aj korienky a to jej "sestra" je ešte na "matke" a tá tiež na končeku nahadzuje ešte puky;)
Michelle051
03.10.10,09:58
lujza.j : wááw závisť :) mne sice orchidky kvitnú ale keiku mám len jednu.. máte nejakú metódu na keiky ??
lusielaL
03.10.10,10:40
lujza.j : wááw závisť :) mne sice orchidky kvitnú ale keiku mám len jednu.. máte nejakú metódu na keiky ??
Ja som vzdy tuzobne pozerala po obrazkoch ktore tu dievcata pridavali s novymi rastlinkami.Keiku na stonke som este nemala,ale nove rastlinky zo spodu mam uz 3.Myslim ze u mojich sa to rozbehlo ked uz boli dlhsie po presadeni,nehybane,zdrave a prihnojovane.Zo zaciatku pestovania take ,,nehrozilo,,.
rybanka71
03.10.10,10:53
Ani ja som nemala skúsenosti,ale osvedčilo sa mi ,po dokvitnutí som ich nechala len tak,ako zostali,po čase ak stonka zhnedla a uschla som ju odstrihla ,presadila som ich do nového substrátu a raz za mesiac pohnojila, polievala som zriedkavo,skôr som ich namočila do vody až po vrch a nechala asi hodinu,potom vodu vyliala,a už len čakala na zakvitnuitie a musím povedať,že každá jedna ma potešila krásnymi kvetmi,netreba sa toho báť a dôverovať a prihovárať sa im,a dnes som počula,že jňkvetinkám treba púšťať hudbu,zaujímavé
lujza.j
03.10.10,11:32
keika možno len odpočíva, keď píšeš, že ženie aj korienky aj list, pre mňa je kvitnúca keika malý zázrak, pretože mám pocit že to je niečo malé čo má zrazu takú silu, že kvitne. mám dosleláčku , ktorá u mňa ešte nekvitla a to ju mám cca. 4r. moja chorá keika, ktorá kvitla jedným kvietkom ma ešte chce potešiť a to som myslela, že ani rásť ďalej nebude a rozbehli sa jej aj korienky a to jej "sestra" je ešte na "matke" a tá tiež na končeku nahadzuje ešte puky;)
tá druhá keika čo je ešte na matke, tak dnes to objavila, že tlačí kvetnú stonku:eek::eek::eek: toto už :Dnechápem
lujza.j
03.10.10,11:34
a ešte som objavila že ďalšia by chcela kvitnúť:)
lujza.j
03.10.10,11:37
jedno z mojich okien, 13 kúskov;)
lujza.j
03.10.10,11:56
lujza.j : wááw závisť :) mne sice orchidky kvitnú ale keiku mám len jednu.. máte nejakú metódu na keiky ??
veru nemám metódu na keiky:) ale viem, že tu už dievčatá písali o nejakom prostriedku, ktorým sa potierajú spiace očká a potom by mali vyrásť keiky, ale či to má niekto vyskúšané tak to netuším:rolleyes: u mňa je to náhoda. na jednej mi ešte nová rastlinka od spodku, ale to netuším ako oddelím, bojím sa, aby som ich nepoškodila a prídem aj o "matku":);)
Zimama
03.10.10,12:05
Ahojte! :) Tento týždeň som toľko času strávila tu na Porade, že som si skoro nevšimla, že mojim dvom novým orchidkám sa rozvili už všetky púčiky :--- Teda skoro všetky - ešte jeden na tej druhej ostáva... :) Zimama
arisbe
03.10.10,12:14
Ešte raz tak trochu mimotemy ... :) Zistila som, že existuje toaletná voda "Dancing Lady", ktorá je vraj inšpirovaná pôvabom vzácnej orchidey rovnakého mena, a tá sa tak volá pre špecifický tvar svojich listov a je symbolom lásky, priateľstva, jemnosti a radosti... Poznáte tú orchideu? A ten parfém? :) (Ja si ho asi pre tú srandu kúpim...) Zimama
(A teraz už idem úplne mimo témy - pokračovať v sobotňajšom upratovaní...)
ano co je to za orchidka neviem ale ta vonavka z oriflamu je celkom fajn:)
Zimama
03.10.10,12:29
Ešte som bola pozrieť v dcérinej izbe jej Fifinku a zdá sa mi, že tie zobudené spiace očká, z ktorých som pred týždňom mala takú radosť, asi znovu zaspali, bo akosi stagnujú...zdá sa mi, že vôbec za ten týždeň nepodrástli. :( Ako rýchlo by mali rásť, neviete? Alebo môžu naozaj prestať? A čo treba urobiť, aby sa znova zobudili? :confused: Ďakujem za rady! :) Zimama
lujza.j
03.10.10,12:43
Ešte som bola pozrieť v dcérinej izbe jej Fifinku a zdá sa mi, že tie zobudené spiace očká, z ktorých som pred týždňom mala takú radosť, asi znovu zaspali, bo akosi stagnujú...zdá sa mi, že vôbec za ten týždeň nepodrástli. :( Ako rýchlo by mali rásť, neviete? Alebo môžu naozaj prestať? A čo treba urobiť, aby sa znova zobudili? :confused: Ďakujem za rady! :) Zimama
áno môžu aj prestať rásť.neviem ako ovplyvniť opätovný rast:confused:mohol ich ofúknuť chlad:(
Michelle051
03.10.10,13:02
veru nemám metódu na keiky:) ale viem, že tu už dievčatá písali o nejakom prostriedku, ktorým sa potierajú spiace očká a potom by mali vyrásť keiky, ale či to má niekto vyskúšané tak to netuším:rolleyes: u mňa je to náhoda. na jednej mi ešte nová rastlinka od spodku, ale to netuším ako oddelím, bojím sa, aby som ich nepoškodila a prídem aj o "matku":);)

Myslím že to bol nejaký stimulátor rastu... zaujímlo by ma kde sa dá dačo také kúpiť
Zimama
03.10.10,13:03
áno môžu aj prestať rásť.neviem ako ovplyvniť opätovný rast:confused:mohol ich ofúknuť chlad:(
Niéééééééé :mee::mee::mee: Zimama
jaja82
03.10.10,13:05
Ahojte aj ja mam radost a idem sa vam chvalit:). Z mojich 4 phal mi budu 3 kvitnut. Jedna tlaci kvetnu stonku druha kvetnu stonku plus z predoslej starej stonky sa zobudilo spiace ocko a tretia zo starej stonky sa rozrastaju az zatial 3 spiace ocka ktore su uz pekne podrastene:D:):---:D:D.
lenus
03.10.10,14:43
Tato orchidea je extremne akcna. Povodne dve stonky som jej neodstrihla a na jednej z nich sa prebudilo spiace ocko. Navyse jej vyrastla nova stonka, ktora momentalne kvitne a prave sa predlzuje. A ani to jej este nestaci a uz tlaci stvrtu stonku :) Okrem nej mi sice kvitne uz len dendrophala, ktora sice odkvita, ale uz rastie nova rastlinka a jedna phala tiez tlaci novu stonku. Ale najviac ma asi prekvapila jedna phala, u ktorej som necakala skore zotavenie, tak som ju dala k priatelovi na skusku, ako sa bude orchideam darit unho, keby som sa tam raz nastahovala. A ta mala mrska ma po necelom mesiaci asi dvojcentimetrovu novu stonku, takze jej zrejme poskytuje dobru starostlivost. Este aj prach z listov poutieral :) Normalne som nanho hrda :)
Zimama
03.10.10,16:22
Lenus, krásne! :-)
lenus
03.10.10,17:36
Lenus, krásne! :-)
Dakujem :)
Silvernola
04.10.10,02:33
Tato orchidea je extremne akcna. Povodne dve stonky som jej neodstrihla a na jednej z nich sa prebudilo spiace ocko. Navyse jej vyrastla nova stonka, ktora momentalne kvitne a prave sa predlzuje. A ani to jej este nestaci a uz tlaci stvrtu stonku :) Okrem nej mi sice kvitne uz len dendrophala, ktora sice odkvita, ale uz rastie nova rastlinka a jedna phala tiez tlaci novu stonku. Ale najviac ma asi prekvapila jedna phala, u ktorej som necakala skore zotavenie, tak som ju dala k priatelovi na skusku, ako sa bude orchideam darit unho, keby som sa tam raz nastahovala. A ta mala mrska ma po necelom mesiaci asi dvojcentimetrovu novu stonku, takze jej zrejme poskytuje dobru starostlivost. Este aj prach z listov poutieral :) Normalne som nanho hrda :) Neostáva ti iné, len nasledovať orchidku a sťahovať sa tiež:D:D:D
lenus
04.10.10,05:50
Neostáva ti iné, len nasledovať orchidku a sťahovať sa tiež:D:D:D
Tiez som dospela k tomuto zaveru :D
andersenka
04.10.10,07:25
v práci mi ide orchidka kvitnúť (inak prvá v mojom živote) a mam ju na okne.
Ale keďže často vetrávam , neviem či ju neodložiť na blízku skrinku aby mi ju "neofúklo" od chladu a nezastavila sa v raste stonky. To by ma skutočne veľmi mrzelo :o hlavne keď ide o mojú "prvotinu" v kvitnutí

čo by ste poradili?
sisima
04.10.10,07:52
pozerám, že viacerým sa nám začali prebúdzať orchidejky... jaaj tolko radosti som zazila v sobotu... po útrapách so scvrkajúcimi sa listami...(na co dodnes nepoznam dovod), nevhodným oknom, skodcami/neskodcymi... som sa rozhodla jednu potvoru nekvitnúcu vyse roka, žltá, má 2 stonky, a ocka nie a nie sa prebudit... premiestnit manzelovi do "trucovne", okno na SV, chladno, poliala som ju tam asi len raz... a po dvoch tyzdnoch si vyhana stonku :) juchúúú... tak mu ich som tam presunula viac... a teraz neviem, ci sa tie zazraky deju kvoli tej trucovni, alebo ma na ne manzelova pritomnost pozitivny vplyv :oP :)))
sisima
04.10.10,07:53
...z tolkej radosti pisem jak talian :))
Jana1303
04.10.10,09:10
Pekný deň prajem....
.....musím sa pochváliť novou, dlho hľadanou a obdivovanou orchidejkou, ktorú som včera objavila v Baumaxe - Frýdek Místek.
:):):)
andersenka
04.10.10,09:22
Pekný deň prajem....
.....musím sa pochváliť novou, dlho hľadanou a obdivovanou orchidejkou, ktorú som včera objavila v Baumaxe - Frýdek Místek.
:):):)
krásna je, nádherná. Po takejto nejakej mi tiež srdiečko pišťí :)
A nech ti kvitne čo najdlhšie :)

Minulý rok mal lidl tak v polovici oktobra akciu na orchidky za necelých 5 €, tak čakám že aj tento rok tomu tak bude, lebo som si tam vtedy 2 zaujimavé "ukoristila"............
V kvetinárstve sa mi páčila žltá, ale slabšia ako tvoja a boli po nej v takej farbe fialkovej žilky jemné kde tu, ale dať takmer 18€ sa mi zdá úplne prehnané :)
Jana1303
04.10.10,09:48
Takúto akú som si včera kúpila mali už poslednú, ale boli všelijaké farby.
Ja som za túto dala 329,-Kč, dlho mi po nej "srdiečko pišťalo" tak som neváhala a kúpila.
magno
04.10.10,10:05
Pekný deň prajem....
.....musím sa pochváliť novou, dlho hľadanou a obdivovanou orchidejkou, ktorú som včera objavila v Baumaxe - Frýdek Místek.
:):):)

Je krasna :)
andersenka
04.10.10,10:33
Takúto akú som si včera kúpila mali už poslednú, ale boli všelijaké farby.
Ja som za túto dala 329,-Kč, dlho mi po nej "srdiečko pišťalo" tak som neváhala a kúpila.
no najlacnejšia veru nebola..........ale pre nás závislačky - aj posledné euro by človek dal za nejaku ktoru zháňa.
Ja by som veľmi rada phalaneopsis - "minimark".........
Ma-Ba
04.10.10,12:52
v práci mi ide orchidka kvitnúť (inak prvá v mojom živote) a mam ju na okne.
Ale keďže často vetrávam , neviem či ju neodložiť na blízku skrinku aby mi ju "neofúklo" od chladu a nezastavila sa v raste stonky. To by ma skutočne veľmi mrzelo :o hlavne keď ide o mojú "prvotinu" v kvitnutí

čo by ste poradili?
Keď vetráš daj ju preč a keď vyvetráš polož ju na to isté miesto.
Na okne má pravdepodobne najviac svetla.
andersenka
04.10.10,12:58
Keď vetráš daj ju preč a keď vyvetráš polož ju na to isté miesto.
Na okne má pravdepodobne najviac svetla.
ďakujem za radu majka.......
Áno, na okne má najviac svetla...............ale na spomínanej skrinke som už zo 2 orchidky mala - ale tie som kvitnúce kúpila, a najdlhšie vydržala jedna 4mesiace kvitnúť :)
mysimis
04.10.10,13:04
Odkvitla mi orchidea, kvietky opadali a ostal mi tam len taký pahýľ. Mám ho odrezať?
henrieta3
04.10.10,13:55
pozerám, že viacerým sa nám začali prebúdzať orchidejky... jaaj tolko radosti som zazila v sobotu... po útrapách so scvrkajúcimi sa listami...(na co dodnes nepoznam dovod), nevhodným oknom, skodcami/neskodcymi... som sa rozhodla jednu potvoru nekvitnúcu vyse roka, žltá, má 2 stonky, a ocka nie a nie sa prebudit... premiestnit manzelovi do "trucovne", okno na SV, chladno, poliala som ju tam asi len raz... a po dvoch tyzdnoch si vyhana stonku :) juchúúú... tak mu ich som tam presunula viac... a teraz neviem, ci sa tie zazraky deju kvoli tej trucovni, alebo ma na ne manzelova pritomnost pozitivny vplyv :oP :)))
ja som musela tiez presunut, zatepluje sa, su tu natlacene na 1/2 okne a chranim ich pred maciatkom, strka hlavu do vsetkeho, ale vetram normalne, este som tu nezapla kurenie, nezda sa mi zima, 3 budu kvitnut, ak ich tato mala neochutna dovtedy
Michelle051
04.10.10,14:04
Odkvitla mi orchidea, kvietky opadali a ostal mi tam len taký pahýľ. Mám ho odrezať?

Zatial nie .. počkaj dokým zoschne - teraz by mohla ešte znova zakvitnúť:)
Zimama
04.10.10,15:49
Dnes som bola znova v obchode, kde som kúpila tie moje 2 nové orchidky, a už tam nemali ničové nič, len 1 phalu - tak si myslím, že som vtedy mala asi ozaj šťastie... :--- A v Carrefoure mali krásne mini-phaly aj so skleneným pohárom, ale stáli čosi vyše 12 eur, a to sa mi zdalo veľa, aj keď boli milučké, či? Príjemný večer všetkým! :) Zimama
Matasias
04.10.10,17:05
Taky rady mojich orichidiek sa dnes rozsirili o 7 kusov :D 2 nove + 5 ktore mi dala kamaratova mama ked o mne pocula (nema na ne cas). :D Nove su Cambria a Oncidko. Ostatne su phaly v roznom stadiu zivota. 3 maju krasne korene a 2 budem asi zajtra zachranovat. Vyzeraju velmi zle. Pridavam aj foto (v trochu horsej kvalite) v poradi 1. oncidko , 2. cambria , 3. phaly
infinityfx21
04.10.10,17:11
Taky rady mojich orichidiek sa dnes rozsirili o 7 kusov :D 2 nove + 5 ktore mi dala kamaratova mama ked o mne pocula (nema na ne cas). :D Nove su Cambria a Oncidko. Ostatne su phaly v roznom stadiu zivota. 3 maju krasne korene a 2 budem asi zajtra zachranovat. Vyzeraju velmi zle. Pridavam aj foto (v trochu horsej kvalite) v poradi 1. oncidko , 2. cambria , 3. phaly

Pekne sa Ti rozrastá zbierka,gratulujem.Neboj,zachrániš ich.A čo im vlastne je?Vyzerajú celkom dobre.Tiež by som chcela takú kamarátovu mamu:)
Matasias
04.10.10,17:18
No dve su takmer bez korenov, respektive su vsetky odhnite. Tak zajtra ich poriadne vycistim a skusim nanovo zasadit. Hadam par peknych korienkov najdem. Ostatne vyzeraju docela zdravo a v jednom jednom kochliku som nasiel dokonca dve.
infinityfx21
04.10.10,17:21
Dnes som bola znova v obchode, kde som kúpila tie moje 2 nové orchidky, a už tam nemali ničové nič, len 1 phalu - tak si myslím, že som vtedy mala asi ozaj šťastie... :--- A v Carrefoure mali krásne mini-phaly aj so skleneným pohárom, ale stáli čosi vyše 12 eur, a to sa mi zdalo veľa, aj keď boli milučké, či? Príjemný večer všetkým! :) Zimama

Neviem či je to vela 12€,alebo málo.A zaplatíš dosť aj za ten sklenenný kochel.Záležií aj od velkosti a stavu rastlinky a aj kde ju kupuješ.V kvetinárstvach bývajú drahšie ako napr. v Baumaxe alebo ked sú v Lidli,Kauflande alebo inde.Za tú cenu máš aj dve.:---Ja čo som kúpila najdrahšiu,bola za 8€,myslím,a potom už len výpredajové.Najmenej za 2€.Ale myslím že nejde o peniaze ale o našu lásku k nim.:)Aj keď si potvory robia čo chcú:D
infinityfx21
04.10.10,17:29
No dve su takmer bez korenov, respektive su vsetky odhnite. Tak zajtra ich poriadne vycistim a skusim nanovo zasadit. Hadam par peknych korienkov najdem. Ostatne vyzeraju docela zdravo a v jednom jednom kochliku som nasiel dokonca dve.

Hádam to nebude až také zlé a budú mať aj nejaké korienky.A ešte máš aj navyše:D.Paráda.

----------------------------
A chcem sa ešte spýtať,keď kúpite nové kúsky,dáte ich k ostatným alebo najprv nejak odsledujete či nemajú nejakých škodcov?Len že či sa nebojíte,či sa nenakazia aj ostatné ak tam niečo živočíšne bude?
A ešte ak hnojíte,najprv im zvlhčíte substrát?Trošku ma mätú knihy,kde píšu že inak by sa im mohli spáliť korienky.
arisbe
04.10.10,18:00
Pekne sa Ti rozrastá zbierka,gratulujem.Neboj,zachrániš ich.A čo im vlastne je?Vyzerajú celkom dobre.Tiež by som chcela takú kamarátovu mamu:)
ze? tak najprv kamarat florista potom kamaratova mama... aj ja chcem:)
arisbe
04.10.10,18:03
ahojte dievcata, chcem sa opytat, co robite, ked chcete, aby orchidky vo vaze vydrzali co najdlhsie? mam pocit, ze ta moja uz vadne... nestastne som ju zlomila, ked som sa snazila vycistit chory substrat, rastla totiz nakrivo...
lujza.j
04.10.10,18:22
Hádam to nebude až také zlé a budú mať aj nejaké korienky.A ešte máš aj navyše:D.Paráda.

----------------------------
A chcem sa ešte spýtať,keď kúpite nové kúsky,dáte ich k ostatným alebo najprv nejak odsledujete či nemajú nejakých škodcov?Len že či sa nebojíte,či sa nenakazia aj ostatné ak tam niečo živočíšne bude?
A ešte ak hnojíte,najprv im zvlhčíte substrát?Trošku ma mätú knihy,kde píšu že inak by sa im mohli spáliť korienky.
nové neizolujem nemám kde:D ale už som si nakazila novou nejaké kúsky tými bielymi chlpatými mrchami:mad::mad::mad: pri hnojení substrát nevlhčím, ale kedysi so to robievala, áno knihy píšu že substrát pri hnojení by nemal byť suchý;)
milka 60
04.10.10,19:33
Hádam to nebude až také zlé a budú mať aj nejaké korienky.A ešte máš aj navyše:D.Paráda.

----------------------------
A chcem sa ešte spýtať,keď kúpite nové kúsky,dáte ich k ostatným alebo najprv nejak odsledujete či nemajú nejakých škodcov?Len že či sa nebojíte,či sa nenakazia aj ostatné ak tam niečo živočíšne bude?
A ešte ak hnojíte,najprv im zvlhčíte substrát?Trošku ma mätú knihy,kde píšu že inak by sa im mohli spáliť korienky.

Vlhčiť- predpoliať treba tie , ktoré majú tenké korienky , phal netreba
lujza.j
05.10.10,05:09
No dve su takmer bez korenov, respektive su vsetky odhnite. Tak zajtra ich poriadne vycistim a skusim nanovo zasadit. Hadam par peknych korienkov najdem. Ostatne vyzeraju docela zdravo a v jednom jednom kochliku som nasiel dokonca dve.
nezabudni potom zvoliť menší a vzdušný kochel;)
Matasias
05.10.10,05:59
nezabudni potom zvoliť menší a vzdušný kochel;)

Uz som na to myslel. Musim skocit kupit nejake jogurty :) Teraz lutujem, ze som v hornbachu nekupil kochliky na orchidky. Mali pekny vyber roznych velkosti. Len vtedy som este netusil, co budem doma mat.

A ked uz som pri tom Hornbachu, tak som objavil super substrat pre orchidky (teda aspon pre mna je novy). Je v nom skoro sama kora, ziadna raselina ani ina podobna hmota. Vola sa "Orchidea - kurovy mix - De Luxe", 5L a cena tusim okolo 4,5 €.
andersenka
05.10.10,06:04
Taky rady mojich orichidiek sa dnes rozsirili o 7 kusov :D 2 nove + 5 ktore mi dala kamaratova mama ked o mne pocula (nema na ne cas). :D Nove su Cambria a Oncidko. Ostatne su phaly v roznom stadiu zivota. 3 maju krasne korene a 2 budem asi zajtra zachranovat. Vyzeraju velmi zle. Pridavam aj foto (v trochu horsej kvalite) v poradi 1. oncidko , 2. cambria , 3. phaly
tá cambria - je úzasná, taká nezvyčajná pre mňa, takú som ešte veru nevidela :)
Matasias
05.10.10,06:04
A este by som sa chcel spytat na Cambriu. V kochliku je dost vela rastliniek a tlacia sa. Zrejme ju bude treba presadit. Je nieco specialne na co by som si mal davat pozor, alebo ma nejake "specialne" poziadavky ? Prikladam aj foto. Vopred dakujem za rady.
Zdenka175
05.10.10,06:11
U nás jedna pani hnojí tak, že najprv osprchuje zhora vodou substrát a potom vyleje samé hnojivo.:eek:
Zdenka175
05.10.10,06:12
Máte odskúšané ktoré phaly sú chladomilné a ktoré znesú viac tepla? Dá sa to zistiť pomocou farbou listov? Niektoré sú také svetlejšie a iné tmavšie?
andersenka
05.10.10,07:55
POZRITE si najnovší hit : črepník visiaci dole hlavou: :eek::eek::eek:

pre orchidee sa mi to nezdá vhodné, už len kvôli rastu vzdušných koreňov......

http://www.unim.sk/?page_id=15

http://lepsiebyvanie.centrum.sk/architektura-a-dizajn/703047/najnovsi-hit:-crepniky-ktore-visia-dolu-hlavou
lusielaL
05.10.10,08:57
POZRITE si najnovší hit : črepník visiaci dole hlavou: :eek::eek::eek:

pre orchidee sa mi to nezdá vhodné, už len kvôli rastu vzdušných koreňov......

http://www.unim.sk/?page_id=15

http://lepsiebyvanie.centrum.sk/architektura-a-dizajn/703047/najnovsi-hit:-crepniky-ktore-visia-dolu-hlavou
No aj celkovo sa mi takto vzhlad orchidei nepaci,ale pre niektore kvety to môze byt vhodne,hlavne tahave.Dakujem andersenka ze mame zase sirsi rozhlad.
sayly
05.10.10,11:45
tak jedna stonka je uz skoro cela rozkvitnuta, ta druha zacina:D:D:D
sayly
05.10.10,11:50
no a na prvej a druhej fotke je moja, ktorej odhnilo srdiecko a dnes som nakukla a co nevidim, rastie nova keika:D:D
mam este dve, ktore mi vyhanaju stonky, jedna aj zo starej a aj novu, druha len novu, ale tie sem dam az ked budu nato suce :D:D:D
nakoniec som ich sem dala:---
jaja82
05.10.10,12:15
tak jedna stonka je uz skoro cela rozkvitnuta, ta druha zacina:D:D:D
:eek:Náááááádherné:)
jaja82
05.10.10,12:49
:)Ako hlboko mate zasadene oncidko?? Aj tie hluzi maju byt v kore alebo len korene???:rolleyes::confused: Ja mam aj tie hluzi v kore asi tak do polovice je to hlboko????Dakujem
Hunter82
05.10.10,12:49
Chcela by som sa opytat: Orchidky sa uz teraz nemaju hnojit resp. len raz za mesiac. A tie co mi zacali pustat kvetne stoly, tie mam hnojit aj nadalej raz za dva tyzdne? Alebo aku mate metodu? :)
Matasias
05.10.10,13:31
Tak presadzanie uspoesne dokoncene.Hadam to vsetky preziju a uz coskoro sa odmenia :) Nakoniec som presadil vsetkych 5. Precistil korienky, dal novy substrat, mensie kochle, ponadaval si :) Z piatich mam teraz sest - na jednej rastla z boku keika. Esteze som ako maly dostal vedecku suprvu a bol v nej skalpel. Hadam sa ujme. Cambria musi pockat. Uz dnes na to nemam nervy a chcem si o nej nieco nastudovat :)

Este by som sa chcel spytat, ci je nejaky rozdiel medzi phalou ktora ma podlhovaste, oble listy a phalou ktora ich ma uzsie a spicate ?
Silvernola
05.10.10,14:28
POZRITE si najnovší hit : črepník visiaci dole hlavou: :eek::eek::eek:

pre orchidee sa mi to nezdá vhodné, už len kvôli rastu vzdušných koreňov......

http://www.unim.sk/?page_id=15

http://lepsiebyvanie.centrum.sk/architektura-a-dizajn/703047/najnovsi-hit:-crepniky-ktore-visia-dolu-hlavou
Mne sa to naopak páči a pre orchidky mi to pripadá dokonca prirodzenejšie, než naše "umelé" podopieranie. Len tá cena!:eek::mee:
infinityfx21
05.10.10,15:38
POZRITE si najnovší hit : črepník visiaci dole hlavou: :eek::eek::eek:

pre orchidee sa mi to nezdá vhodné, už len kvôli rastu vzdušných koreňov......

http://www.unim.sk/?page_id=15

http://lepsiebyvanie.centrum.sk/architektura-a-dizajn/703047/najnovsi-hit:-crepniky-ktore-visia-dolu-hlavou


Zaujímavé,ale dole hlavou by sa mi nepáčilo visieť a pochybujem že aj orchidkám.Zdá sa mi to také neprirodzené.:eek:
Silvernola
05.10.10,17:15
Zaujímavé,ale dole hlavou by sa mi nepáčilo visieť a pochybujem že aj orchidkám.Zdá sa mi to také neprirodzené.:eek:
Ale v prírode orchidky často rastú práve tak!
Ivus44
05.10.10,17:43
Konecne som sa dostala k fotaku, takze prikladam fotky, ako sa nam dari a co je u nas noveee :) Prikladam aj obrazok novej orchidejky a tiez keiky v srdiecku rastliny. A nechala som chvilu dlhsie otvorene okno, ci ti mi ich nestihlo ofuknut? Tak strasne dlho som cakala, kym dokvitnu a o par kvetov som hned aj prisla :mee: Ale tak, budem zas mudrejsia.
lujza.j
05.10.10,17:55
Ale v prírode orchidky často rastú práve tak!
len na tom strome to vyzerá prirodzene, ale z plafónu:rolleyes:;)
milka 60
05.10.10,19:56
Konecne som sa dostala k fotaku, takze prikladam fotky, ako sa nam dari a co je u nas noveee :) Prikladam aj obrazok novej orchidejky a tiez keiky v srdiecku rastliny. A nechala som chvilu dlhsie otvorene okno, ci ti mi ich nestihlo ofuknut? Tak strasne dlho som cakala, kym dokvitnu a o par kvetov som hned aj prisla :mee: Ale tak, budem zas mudrejsia.

Ivus , ala orchidky sa nemajú chytať, môžu opadnúť puky
Ivus44
06.10.10,05:50
Ivus , ala orchidky sa nemajú chytať, môžu opadnúť puky
Tak s tym veru este skusenosti nemam, viac raz som im takto podlozila ruku, ked som ich prekladala aj na jar a nic sa im nestalo. Ale budem si davat na to pozor. Dakujem
andersenka
06.10.10,09:17
som len tak narýchlo hodila oko do jedného kvetinárstva.
Mali tam odkvitnuté miniphale - ale za 8,90€ to je moc na odkvitnutú miniphalu..........nato že boli v machu tak mali krásne korene, dokonca aj nové rástli, stonky ešte neostrihnuté. A na moje prekvapenie substrat skôr suchý, nepremočený..........to sa nestáva.......
Nemala som čas, ale neviem či nepôjdem zajtra skúsiť zjednať na polovičnú cenu, ale zrejme budú neoblomné :( v obchode..
Sú také tmavofialové. lebo som ich obzerala ešte keď im tam kvitli....
henrieta3
06.10.10,11:00
:)Ako hlboko mate zasadene oncidko?? Aj tie hluzi maju byt v kore alebo len korene???:rolleyes::confused: Ja mam aj tie hluzi v kore asi tak do polovice je to hlboko????Dakujem
hluzy nemam v kore, pozri do albumu, snad tam nejake budu
henrieta3
06.10.10,11:01
Dnes som bola znova v obchode, kde som kúpila tie moje 2 nové orchidky, a už tam nemali ničové nič, len 1 phalu - tak si myslím, že som vtedy mala asi ozaj šťastie... :--- A v Carrefoure mali krásne mini-phaly aj so skleneným pohárom, ale stáli čosi vyše 12 eur, a to sa mi zdalo veľa, aj keď boli milučké, či? Príjemný večer všetkým! :) Zimama
neviem, ako kde, su aj za 20, ja kupujem vecer v trznici po 4 eura
henrieta3
06.10.10,11:03
Uz som na to myslel. Musim skocit kupit nejake jogurty :) Teraz lutujem, ze som v hornbachu nekupil kochliky na orchidky. Mali pekny vyber roznych velkosti. Len vtedy som este netusil, co budem doma mat.

A ked uz som pri tom Hornbachu, tak som objavil super substrat pre orchidky (teda aspon pre mna je novy). Je v nom skoro sama kora, ziadna raselina ani ina podobna hmota. Vola sa "Orchidea - kurovy mix - De Luxe", 5L a cena tusim okolo 4,5 €.
tiez sadim vsetko len do raseliny, myslim s inym nazvom, ale bude urcite dobra
henrieta3
06.10.10,11:04
A este by som sa chcel spytat na Cambriu. V kochliku je dost vela rastliniek a tlacia sa. Zrejme ju bude treba presadit. Je nieco specialne na co by som si mal davat pozor, alebo ma nejake "specialne" poziadavky ? Prikladam aj foto. Vopred dakujem za rady.
keby si nasiel video, je myslim na yutube, 1 tam presadza, aj sem som to davala, ale uz velmi davno
henrieta3
06.10.10,11:06
Tak presadzanie uspoesne dokoncene.Hadam to vsetky preziju a uz coskoro sa odmenia :) Nakoniec som presadil vsetkych 5. Precistil korienky, dal novy substrat, mensie kochle, ponadaval si :) Z piatich mam teraz sest - na jednej rastla z boku keika. Esteze som ako maly dostal vedecku suprvu a bol v nej skalpel. Hadam sa ujme. Cambria musi pockat. Uz dnes na to nemam nervy a chcem si o nej nieco nastudovat :)

Este by som sa chcel spytat, ci je nejaky rozdiel medzi phalou ktora ma podlhovaste, oble listy a phalou ktora ich ma uzsie a spicate ?
to neviem, ake mas listy, skus sem hodit foto
henrieta3
06.10.10,11:07
tiez sadim vsetko len do raseliny, myslim s inym nazvom, ale bude urcite dobra
pardon, oprava, do kory sadim, uz sa mylim....
henrieta3
06.10.10,11:09
Konecne som sa dostala k fotaku, takze prikladam fotky, ako sa nam dari a co je u nas noveee :) Prikladam aj obrazok novej orchidejky a tiez keiky v srdiecku rastliny. A nechala som chvilu dlhsie otvorene okno, ci ti mi ich nestihlo ofuknut? Tak strasne dlho som cakala, kym dokvitnu a o par kvetov som hned aj prisla :mee: Ale tak, budem zas mudrejsia.
a co sa im stalo? ja vetram rano, aj cez den, momentalne im ani nekurim
paulinkaZH
06.10.10,11:16
Som vyfotila tu moju lasku co mi zenie tie 2 nove stonky, tak tie 3 stare som odstrihla a uvidime co s toho bude
evaj63
06.10.10,13:16
Som vyfotila tu moju lasku co mi zenie tie 2 nove stonky, tak tie 3 stare som odstrihla a uvidime co s toho bude

Gratulujem k novým stonkám.:--- Moje si vždy dajú dlhšiu prestávku po odkvitnutí.:(
evaj63
06.10.10,13:24
Včera som si urobila radost', ked'že mi nedávno všetky odkvitli.V zlave kúpená za 3,40 mala trošku nalomenú stonku :eek:tesne nad prvým kvetom. Už je zafixovaná, takže dúfam, že mi ešte dlho pokvitne.:---
Ma-Ba
06.10.10,13:49
Konečne sa mi podarilo "upratať". Získať nejaké miesto je fakt fuška.
paulinkaZH
06.10.10,13:52
Gratulujem k novým stonkám.:--- Moje si vždy dajú dlhšiu prestávku po odkvitnutí.:(
no dakujem. ja som mala z minuleho roku dve zelene stonky a cakala som ci zakvitnu a ona zacala v marci tlacit novu, ta odkvitla pred mesiacom a minuly tyzden dom tam nasla tieto dve stonky =o) tak stare som dala prec ako mi tu baby poradili.
infinityfx21
06.10.10,14:07
Ahojte.Moja orchidka,no ostali jej čierne stopy po korienkoch.Tak teraz neviem či sa to stalo po presadení,lebo som musela alebo mám zvýšiť vlhkosť,len tej máme habadej,ale mala to už aj predtým.Chúďa moje,táto mala vždy ukážkové korene a v poslednej dobe sa to nejak zmenilo.Tiež bola hlboko v substráte,tak možno aj má chytené srdiečko.Dalšia je tá,čo jej odhnívalo srdiečko odspodu,lebo bola hlboko v substráte,ostalo len toto,ale korene má zelené,dala som jej trochu vody tak dúfam že sa spamätá.A posledná,prebudilo sa nám očko,dúfam že pôjde ďalej a prvý krát nám doma niečo rozkvitne.
lavanda
06.10.10,14:20
Chcela by som sa opytat: Orchidky sa uz teraz nemaju hnojit resp. len raz za mesiac. A tie co mi zacali pustat kvetne stoly, tie mam hnojit aj nadalej raz za dva tyzdne? Alebo aku mate metodu? :)

Mám nový prírastok - dostala som od manžela ešte v septembri na meniny, lebo všetky ostatné, čo mám, boli odkvitnuté a na parapete vyzerali dosť smutne... Ale aká bola moja radosť dnes, keď som ich ponárala do vody a poriadnejšie si ich obzrela - z deviatich odkvitnutých šesť vyháňa nové stonky:). A táto kvitnúca je desiata, uvidím, ako dlho jej kvitnutie vydrží, zatiaľ tu stojí 3 týždne. Ale chcem sa opýtať, na jednej som zistila nejaké fľaky na novom liste a vlastne aj na poslednom starom, fľaky nie sú vypuklé ani preliačené a listové tkanivo sa na ich mieste ničím neodlišuje od zvyšku listu. Na list nepolievam ani nerosím, rastliny len ponáram raz za 10-14 dní na 30 minút. Viete mi poradiť, čo je s rastlinou a čo s ňou mám robiť? Izolovať? Potrieť škoricou/cesnakom, je to hubové ochorenie?
A ešte sa pridávam s otázkou k Hunter82 - ako často mám polievať teraz tie, čo vyháňajú nové stonky?
Ďakujem za odpoveď.
zuzkahris
06.10.10,14:29
Ja som včera dostala ako darček túto MINI orchidejku, takúú mám z nej radosť :)
Zimama
06.10.10,17:01
Obdivujem Vás, dievčence! :--- Starať sa o zdravé, krásne a nádherne kvitnúce orchidejky je radosť a polahoda, ale vypiplávať také, aké občas vypiplávate, je naozaj obdivuhodné!!! :) Ja by som na to asi nemala ani trpezlivosť, ani odhodlanie... :( Zimama
Zimama
06.10.10,17:05
Som vyfotila tu moju lasku co mi zenie tie 2 nove stonky, tak tie 3 stare som odstrihla a uvidime co s toho bude
Jóóój, pohľad na tie tlačiace sa stonky ma neskutočne fascinuje!!! :---:---:--- Nemohla by som tie moje orchidky poslať k daktorej z Vás na "kurz tlačenia"? :D:D:D Zimama
Zimama
06.10.10,17:08
Práve som sa vrátila z dcérinej izby a až sa mi srdco rozbúchalo - prečo mi na Fifinke ožltol spodný list??? :eek::eek::eek: Mám ho odstrihnúť? :confused: Prosím, rýchlo mi poraďte, čo mám s ňou robiť... :o Ďakujem! Zimama
Ma-Ba
06.10.10,17:09
lavanda - tie fľaky sú zvláštne a ťažko niekto určí čo to je. Myslím si, že veľa sa tu nedá robiť iba pestovať ďalej a čas ukáže. Ak ju izoluješ neurobíš chybu aj keď si myslím, že ostatným rastlinám by to nemalo ublížiť.
Nenapísala či hnojíš a koľko.
Rastliny so stonkami sa polievajú primerane. Tiež vtedy keď substrát preschne.
Zimama - počkaj až sám odpadne. Občas nejaký list zožltne. To je úplne bežné.
lavanda
06.10.10,17:39
lavanda - tie fľaky sú zvláštne a ťažko niekto určí čo to je. Myslím si, že veľa sa tu nedá robiť iba pestovať ďalej a čas ukáže. Ak ju izoluješ neurobíš chybu aj keď si myslím, že ostatným rastlinám by to nemalo ublížiť.
Nenapísala či hnojíš a koľko.
Rastliny so stonkami sa polievajú primerane. Tiež vtedy keď substrát preschne.
Zimama - počkaj až sám odpadne. Občas nejaký list zožltne. To je úplne bežné.

Doteraz som hnojila raz za 3-4 týždne hnojivom Agro Orchidea podľa návodu, teraz v zime som myslela, že treba menej, ale keď im rastú stonky, asi budem pokračovať v podobnom duchu:). Zalievam odstátou vodou z vodovodu, dažďovú nemám kde nachytať, bývam v paneláku. Skúsim tú jednu dať bokom, aj keď veľa na výber nemám, mám len dve okná na sever a tie sú už temer plné, v kuchyni na parapete nemám miesto a ostatné dve okná sú na juh. Uvidím, ako sa to vyvrbí, vďaka za odpoveď:).
lujza.j
06.10.10,18:20
Konečne sa mi podarilo "upratať". Získať nejaké miesto je fakt fuška.
Ma-Ba máš to tam kúzelné:);)
Zimama
06.10.10,18:36
...Zimama - počkaj až sám odpadne. Občas nejaký list zožltne. To je úplne bežné.
Vďaka! :) Si ma upokojila, lebo to je prvá takáto záležitosť v mojom "škôlkarskom veku" pestovania orchideí, a dosť som sa preľakla. :mee: Práve som ju išla pozrieť, lebo včera sa mi zazdalo, že tie spiace očká možno predsa len až tak hlboko nespia, a keď som zbadala ten list... Včera bol ešte ok, tak dúfam, že to dobre dopadne! :--- Zimama
Zimama
06.10.10,18:39
Ma-Ba máš to tam kúzelné:);)
Teraz už chápem, že máš toľko orchideí, keď si im vyhradila celú miestnosť...! :D Nech sa im všetkým dobre darí!!! :--- Zimama
henrieta3
06.10.10,18:40
Práve som sa vrátila z dcérinej izby a až sa mi srdco rozbúchalo - prečo mi na Fifinke ožltol spodný list??? :eek::eek::eek: Mám ho odstrihnúť? :confused: Prosím, rýchlo mi poraďte, čo mám s ňou robiť... :o Ďakujem! Zimama
je to normalne, asi sa dotkol mokreho substratu, alebo jednoducho startil funkciu, neodstrihni, ale sa ho snaz cely akoby vykrutit, aby tam nic nezostalo
lujza.j
06.10.10,18:41
jupííí...tak 15 kúskov mi ide kvitnúť:D:D:D:D ešte nikdy mi toľko naraz nešlo kvitnúť, dúfam, že dospejem až ku kvetom;)
lujza.j
06.10.10,18:47
ja keď mám na orchidke dostatok listov a spodné sú škaredé tak ich dám preč, netvrdím že sa to tak má robiť, ale ja to tak robím, nikdy to žiadnej neublížilo.skôr mám pocit, že ich to osviežilo:)
milka 60
06.10.10,20:15
Dievčence , pochválim sa , moje orchidejky majú nové miesto- ani nie nové, ale vylepšené, majú malé akvarko , a tam bývajú, rozkvitlo mi dendro nobile, síce iba 2 kvietky , ale potešia, na cymbidiu už vidno puky a niečo bude na dendro kingianum
alenad
07.10.10,05:24
Dievčence , pochválim sa , moje orchidejky majú nové miesto- ani nie nové, ale vylepšené, majú malé akvarko , a tam bývajú, rozkvitlo mi dendro nobile, síce iba 2 kvietky , ale potešia, na cymbidiu už vidno puky a niečo bude na dendro kingianum

Výborný nápad. Na jednej foto vidno, že pod oknom máš radiátor. Chcem sa opýtať, čo to robí s kvetinami, keď ide v zime kúrenie naplno?
bikam
07.10.10,05:29
Dievčence , pochválim sa , moje orchidejky majú nové miesto- ani nie nové, ale vylepšené, majú malé akvarko , a tam bývajú, rozkvitlo mi dendro nobile, síce iba 2 kvietky , ale potešia, na cymbidiu už vidno puky a niečo bude na dendro kingianum
Nebojíš sa mať akvárko na parapete? Ešte zo ZŠ z fyziky si pamätám, že pri prechode svetla cez sklo môže fungovať ako šošovka a tak môže vzniknúť požiar.!!!
iriska
07.10.10,05:39
Nebojíš sa mať akvárko na parapete? Ešte zo ZŠ z fyziky si pamätám, že pri prechode svetla cez sklo môže fungovať ako šošovka a tak môže vzniknúť požiar.!!!

p.s. okno nie je sklo? to by sme mali v obývačke požiar každý mesiac
Ma-Ba
07.10.10,09:13
mimotemyNo neviem, mne sa to také zábavné nezdá. Moja skúsenosť bola dosť alarmujúca. Kúpila som si vázu z červeného skla. Bolo to v januári. Odstrihla som stonku orchidky, dala do vázy a postavila na stôl. Na stole bola kniha a zrazu vidím, že sa z nej dymí. Neverila som vlastným očiam a nechápala som čo sa deje.
Do kuchyne svietilo slnko a váza fungovala ako je popísané vyššie. Vázu som rýchlo zlikvidovala, lebo môžete prísť o domček, v ktorom je mimochodom veľa dreva a ani nebudete vedieť prečo. To len taká moja malá skúsenosť
milka 60
07.10.10,09:17
Výborný nápad. Na jednej foto vidno, že pod oknom máš radiátor. Chcem sa opýtať, čo to robí s kvetinami, keď ide v zime kúrenie naplno?
Neviem dobre odpovedať, lebo izba je otvorená z kuch. a chodbou - kurime málo iba v kúpelni na plno , bývame na prízemí a vrchom ide teplovodné potrubie k synovi a nám to stačí , pridáme iba ked prídu deti a zasa zavrieme - takž odpoved je nedokonalá
milka 60
07.10.10,09:22
Nebojíš sa mať akvárko na parapete? Ešte zo ZŠ z fyziky si pamätám, že pri prechode svetla cez sklo môže fungovať ako šošovka a tak môže vzniknúť požiar.!!!
Ja len tolko , že slnečným lúčom teraz bránia listy orch. a nie je až také aktívne ako v lete -vtedy už do izbi slnko nesvieti , lebo mu bráni balkon
a ešte tam dám keramzit- vraj je lepší odpar vody, a nie je to zhotovené zo skla
andersenka
07.10.10,10:24
MILKA60 TO JE PRE TEBA.......
milka 60
07.10.10,10:30
MILKA60 TO JE PRE TEBA.......
ADELKA---V Ď A K A :):):)
andersenka
07.10.10,10:32
ADELKA---V Ď A K A :):):)
Milka, veľmi rado sa stalo :) nech len šťastlivo a bez ujmy docestuje :D
andersenka
07.10.10,10:37
Dnes cez obed.prestavku som si radosť spravila. :D :---
Miniphala odkvitnutá (mala by byť tmavofialová) s peknými korenmi, jednym aj malým rastúcim a stonkou na ktorej sa z dvoch očiek niečo vyzera že by mohlo akvitovať - za 2,20€ (z 8,90€). Ani substrát mokrý, ale úplne suchý. Musím ju dnes presadiť ale :) do kôry.........
A odkvitnutú phalu bielu,neviem s akými pyskami či bordovými,bielymi - takže budde prekvapanie keď jedného dňa zakvitne za 3,50 (zo 16,80€).

Asi budem do toho kvetinárstva chodiť častejšie, lebo nikde som za také zlavnené ceny ešte nevidela......mali aj dendrophalu,tmavofialovu tiež po 3,50,ale takú som si tam už nedávno tiež kúpila......

Júúúúúúúúúúúúj, vytešujem sa a ešte aj slniečko svieti :)
alenad
07.10.10,10:54
Dnes cez obed.prestavku som si radosť spravila. :D :---
Miniphala odkvitnutá (mala by byť tmavofialová) s peknými korenmi, jednym aj malým rastúcim a stonkou na ktorej sa z dvoch očiek niečo vyzera že by mohlo akvitovať - za 2,20€ (z 8,90€). Ani substrát mokrý, ale úplne suchý. Musím ju dnes presadiť ale :) do kôry.........
A odkvitnutú phalu bielu,neviem s akými pyskami či bordovými,bielymi - takže budde prekvapanie keď jedného dňa zakvitne za 3,50 (zo 16,80€).

Asi budem do toho kvetinárstva chodiť častejšie, lebo nikde som za také zlavnené ceny ešte nevidela......mali aj dendrophalu,tmavofialovu tiež po 3,50,ale takú som si tam už nedávno tiež kúpila......

Júúúúúúúúúúúúj, vytešujem sa a ešte aj slniečko svieti :)

Tak nech sa im darí. :):)
andersenka
07.10.10,11:50
Dnes cez obed.prestavku som si radosť spravila. :D :---
Miniphala odkvitnutá (mala by byť tmavofialová) s peknými korenmi, jednym aj malým rastúcim a stonkou na ktorej sa z dvoch očiek niečo vyzera že by mohlo akvitovať - za 2,20€ (z 8,90€). Ani substrát mokrý, ale úplne suchý. Musím ju dnes presadiť ale :) do kôry.........
A odkvitnutú phalu bielu,neviem s akými pyskami či bordovými,bielymi - takže budde prekvapanie keď jedného dňa zakvitne za 3,50 (zo 16,80€).

Asi budem do toho kvetinárstva chodiť častejšie, lebo nikde som za také zlavnené ceny ešte nevidela......mali aj dendrophalu,tmavofialovu tiež po 3,50,ale takú som si tam už nedávno tiež kúpila......

Júúúúúúúúúúúúj, vytešujem sa a ešte aj slniečko svieti :)
dievčence čo myslíte, trošku aj "pokropiť" ten substrat /skôr suchy mach/ na tej miniphala až sa mi lepšie z neho vybera a sadí?
jess
07.10.10,12:47
Dnes som si všimla, že na mojich pred mesiacom kúpených, odkvitnutých orchideách á 1,39 Eur v Baumaxe, začali pučať končeky. Tešííííííííím sa. Konečne uvidím akej farby sú :) . Hunter, vďaka za tip z Baumaxu v BB. Poteš ma dákym ďalším tipom :) :D , bo ja tam nechodím, len keď mám "absťák" na orchidee.
Matasias
07.10.10,14:53
dievčence čo myslíte, trošku aj "pokropiť" ten substrat /skôr suchy mach/ na tej miniphala až sa mi lepšie z neho vybera a sadí?

Tiez by ma to zaujimalo, kedze sa chystam rovnako presadzat miniphalu. Treba si na nieco specialne davat pozor ?
Ivus44
07.10.10,20:51
a co sa im stalo? ja vetram rano, aj cez den, momentalne im ani nekurim
myslim, ze sa na istu chvilu dostali do prievanu a odkvitaju mi par tyzdnov po tom ako zakvitli ale vyhanaju dalsie nove stonky aj nove puky, kt. vobec nepadaju. len niektore kvety odkvitli.
andersenka
08.10.10,05:24
Tiez by ma to zaujimalo, kedze sa chystam rovnako presadzat miniphalu. Treba si na nieco specialne davat pozor ?
nakoniec som nevlhčila, vybrala z kochlíka a pekne pomaly dávala ten mach alebo čo to je dole, on bol ešte trošku vlhky pri koreňoch, tak to šlo dobre.
Inak takú peknú a zdravu miniphalu som ešte veru nemala. Žiaden pohnitý koreň :) ukážková. Teraz už len čakať ako sa jej bude dariť u mňa..........
Dala som kôru + polystyrén.
Polejem až o nejaké 3-4 dni..............hnojiť o mesiac až?

Inak som sa včera "nahnevala" a všetkým do radu urobila diery na kochlíkoch - manikurovými nožničkami to išlo super :) Až mi lepšie presychajú .)
Hunter82
08.10.10,05:38
Dnes som si všimla, že na mojich pred mesiacom kúpených, odkvitnutých orchideách á 1,39 Eur v Baumaxe, začali pučať končeky. Tešííííííííím sa. Konečne uvidím akej farby sú :) . Hunter, vďaka za tip z Baumaxu v BB. Poteš ma dákym ďalším tipom :) :D , bo ja tam nechodím, len keď mám "absťák" na orchidee.

Ahoj Jess, tesim ze ti pucia. Aj ja som si kupila jednu, presadila a tiez uz puci z dvoch ociek. Stonku ma uz 1,5cm :) Aj ja sa tesim :) Inac vcera som bola v Baumaxe BB. Mali straasne vela orchidiek, asi dostali tovar. Na vypredaji mali po 3,39 biele so zltymi stredom a jednu ruzovu.
jess
08.10.10,06:39
Ja som bola pred 3 týždňami a bola to strááášna bieda. Skoro žiadne orchidey, výpredaj nič. Odišla som naprázdno, až sa dcéra čudovala, že som prišla bez :D . Ja som tie moje ani nepresádzala. Majú nádherné korene, zelené konce, darí sa im.
Hunter82
08.10.10,10:00
Idem sa s Vami podelit o moju radost. Doteraz mi nikdy ziadna orchidka nevykvitla sama a teraz mi ich ide kvitnut 8 naraz !!!!! Vyhanaju stonky a nahadzuju puciky na starych. Dakujem za vsetky rady o starostlivost :D
Michelle051
08.10.10,10:56
Ahojte mám problém v substráte som našla malé chrobáčiky a dokonca aj malé priehladné červy !! skúšala som poliať vodou s tabakom ale nič... poradíte?? som zúfalá.. Inak kvietky vypadajú v poriadku...
andersenka
08.10.10,11:18
Idem sa s Vami podelit o moju radost. Doteraz mi nikdy ziadna orchidka nevykvitla sama a teraz mi ich ide kvitnut 8 naraz !!!!! Vyhanaju stonky a nahadzuju puciky na starych. Dakujem za vsetky rady o starostlivost :D
blahoželám :) no mne sa doma trom tiež niečo tlačí, ale ešte neviem s istotou povedať či to stonky budú................
milka 60
08.10.10,11:45
Ahojte mám problém v substráte som našla malé chrobáčiky a dokonca aj malé priehladné červy !! skúšala som poliať vodou s tabakom ale nič... poradíte?? som zúfalá.. Inak kvietky vypadajú v poriadku...
Miška , ja by som vybrala von , umyla korene , dala nový substrát
Michelle051
08.10.10,11:54
ja rozmýšlam nad tým že sem dám do rúry a "prepečiem" ju
Matasias
08.10.10,12:20
Ja sa idem prave pustit do presadzania Cambrie a ked aj po nom ostane dobra nalada, pustim sa aj na miniphalu. Tak prosim drzte palce :)
andersenka
08.10.10,14:14
Ja sa idem prave pustit do presadzania Cambrie a ked aj po nom ostane dobra nalada, pustim sa aj na miniphalu. Tak prosim drzte palce :)
no ja tvojom mieste by som to zobrala "jedným vrzom", už keď sa takto s tým "prpleš". :---
Vidíš, ja som sa včera "nahnevala" a a na všetky kochlíky dierky urobila.
Parádne to ide manikurovými nožničkami ako som už písala :D
Matasias
08.10.10,14:33
no ja tvojom mieste by som to zobrala "jedným vrzom", už keď sa takto s tým "prpleš". :---
Vidíš, ja som sa včera "nahnevala" a a na všetky kochlíky dierky urobila.
Parádne to ide manikurovými nožničkami ako som už písala :D

No je dopresadzane. Zial miniphala musi pockat. Nozostalo ani mini mnozstvo substratu na nu :)

Ja som robil do novych kochlikov dierky lepsie :D Zobral som ihlicu na raznici, rozohrial nad sporakom a dierkoval. Pri prvom som si povedal, ako mi to dobre ide. Aj pri druhom a tretom. Ale pri stvrtom som si vsimol, ze ihlicu uz asi nebude mozne pouzit :D Nejako som pozabudol, ze plast po par sekundach tuhne (hlavne ze mame doma asi milion klincov, ale ako spravny muz musim zobrat prve co mi padne do ruky) a pri poslednych kochlikoch bola uz takmer cierna na koci :) No zatial nikomu nechyba :D
henrieta3
08.10.10,14:36
Dnes cez obed.prestavku som si radosť spravila. :D :---
Miniphala odkvitnutá (mala by byť tmavofialová) s peknými korenmi, jednym aj malým rastúcim a stonkou na ktorej sa z dvoch očiek niečo vyzera že by mohlo akvitovať - za 2,20€ (z 8,90€). Ani substrát mokrý, ale úplne suchý. Musím ju dnes presadiť ale :) do kôry.........
A odkvitnutú phalu bielu,neviem s akými pyskami či bordovými,bielymi - takže budde prekvapanie keď jedného dňa zakvitne za 3,50 (zo 16,80€).

Asi budem do toho kvetinárstva chodiť častejšie, lebo nikde som za také zlavnené ceny ešte nevidela......mali aj dendrophalu,tmavofialovu tiež po 3,50,ale takú som si tam už nedávno tiež kúpila......

Júúúúúúúúúúúúj, vytešujem sa a ešte aj slniečko svieti :)
blahozelam, dobry nakup, budes mat prijemny vikend
lujza.j
08.10.10,14:36
no čo už, nebude už na ražniči, ale kochle:)
henrieta3
08.10.10,14:38
Výborný nápad. Na jednej foto vidno, že pod oknom máš radiátor. Chcem sa opýtať, čo to robí s kvetinami, keď ide v zime kúrenie naplno?
tiez som to tak vlani mala, nic sa nestalo, ale neslo naplno, davala som pozor a na noc zoslabila, na radiatore boli odparovace s vodou
teraz zatepluju, tak som ich presunula na zap. stranu, radiator je inde, len neviem, co urobi macka, ked sa vratime do obyvacky
henrieta3
08.10.10,14:40
no ja tvojom mieste by som to zobrala "jedným vrzom", už keď sa takto s tým "prpleš". :---
Vidíš, ja som sa včera "nahnevala" a a na všetky kochlíky dierky urobila.
Parádne to ide manikurovými nožničkami ako som už písala :D
ja to robim takou ihlou na raznici, dobre ju nahrejem, hned je par dier
henrieta3
08.10.10,14:41
No je dopresadzane. Zial miniphala musi pockat. Nozostalo ani mini mnozstvo substratu na nu :)

Ja som robil do novych kochlikov dierky lepsie :D Zobral som ihlicu na raznici, rozohrial nad sporakom a dierkoval. Pri prvom som si povedal, ako mi to dobre ide. Aj pri druhom a tretom. Ale pri stvrtom som si vsimol, ze ihlicu uz asi nebude mozne pouzit :D Nejako som pozabudol, ze plast po par sekundach tuhne (hlavne ze mame doma asi milion klincov, ale ako spravny muz musim zobrat prve co mi padne do ruky) a pri poslednych kochlikoch bola uz takmer cierna na koci :) No zatial nikomu nechyba :D
az teraz som si precitala, ze to robis rovnako, vezmi taku drotenku, hned sa to vycisti, lebo som zaspinila uz par ihiel
henrieta3
08.10.10,14:42
Tiez by ma to zaujimalo, kedze sa chystam rovnako presadzat miniphalu. Treba si na nieco specialne davat pozor ?
pokrop a opatrne povyberaj korienky, drzim palce
henrieta3
08.10.10,14:46
nakoniec som nevlhčila, vybrala z kochlíka a pekne pomaly dávala ten mach alebo čo to je dole, on bol ešte trošku vlhky pri koreňoch, tak to šlo dobre.
Inak takú peknú a zdravu miniphalu som ešte veru nemala. Žiaden pohnitý koreň :) ukážková. Teraz už len čakať ako sa jej bude dariť u mňa..........
Dala som kôru + polystyrén.
Polejem až o nejaké 3-4 dni..............hnojiť o mesiac až?

Inak som sa včera "nahnevala" a všetkým do radu urobila diery na kochlíkoch - manikurovými nožničkami to išlo super :) Až mi lepšie presychajú .)
trosku ju kontroluj, aby nevyschla, ja mini polievam trosku castejsie, maju maly riestor, bojim sa, aby nevyschli
lujza.j
08.10.10,15:00
...tak dnes objavená 16-sta čo by chcela kvitnúť a na jednej som objavila, že jej rastie druhá stonka. strašne sa teším:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Matasias
08.10.10,15:02
...tak dnes objavená 16-sta čo by chcela kvitnúť a na jednej som objavila, že jej rastie druhá stonka. strašne sa teším:D

Ja sa tu vytesujem, ze mi ide kvitnut jedna. Keby ich bolo 16, tak uz ma budu musiet dat asi do nejakej otapacirovanej miestnosti :D Gratulujem :)
Michelle051
08.10.10,15:14
Je normálne že od zakúpenia si jedna moja orchidka nedala pokoja a vkuse len kvitne a kvitne ? staré stonky ani nestačia vyschnúť a ona už púšta nové.. je tomu rok čo som ju kúpila - už odkvíta ale prebudili sa jej spiace očká takže :D
lujza.j
08.10.10,15:19
Je normálne že od zakúpenia si jedna moja orchidka nedala pokoja a vkuse len kvitne a kvitne ? staré stonky ani nestačia vyschnúť a ona už púšta nové.. je tomu rok čo som ju kúpila - už odkvíta ale prebudili sa jej spiace očká takže :D
je:D tiež mám také;) aj teraz:)
andersenka
08.10.10,15:25
dievčence je Vám čo závidieť, ale samozrejme v dobrom :)
Ale toľko kvitnúcich orchidiek - tak to je môj sen :)
Nech sa im darí a kvitnú čo najdlhšie......
lujza.j
08.10.10,17:31
niekto tu mal problém-otázku na listy s fľakmi, tiež mám takých zopár, všetky sú zdravé-kvitnúce-rastúce, takže to neriešim;)
lavanda
08.10.10,20:30
niekto tu mal problém-otázku na listy s fľakmi, tiež mám takých zopár, všetky sú zdravé-kvitnúce-rastúce, takže to neriešim;)

Áno, ja, takže ďakujem a dúfam, že aj tie moje sa dožijú vysokého a produktívneho veku:).
millienka
09.10.10,10:42
baby, musim sa s vami podelit o radost... prave sa mi podarilo zhodit orchideu z okna, chuderka, uz treti krat to zazila (ale prve dva razy to bo kamos) .. ale vdaka tomu, ze som ju vysypala som zistila, ze je to bojovnicka a tlaci nove korene, dokonca aj ten jeden skaredy co jej ostal ma novu spicku!!!! to je ta, o ktorej som pred casom pisala ze ma vacsinu korenov v strasnom stave... dokonca tlaci aj novy list, takze sa veeelmi tesim.. par mesiacov a bude fit
lujza.j
09.10.10,11:25
dievčence je Vám čo závidieť, ale samozrejme v dobrom :)
Ale toľko kvitnúcich orchidiek - tak to je môj sen :)
Nech sa im darí a kvitnú čo najdlhšie......
no ja pevne dúfam, že aj ty už zachviľu budeš hlásiť, že si objavila tlačiacu sa kvetnú stonku:D a keby náhodou nie, tak najbližšie kvetinárstvo to istííí;)
Matasias
09.10.10,12:28
My sme dnes boli v Hornbachu a ten vyber orchidiek ... No daco uzasne. Vsetky mozne druhy, krasne korene, pekne listy a tie farby... No raj. Ceny od cca 5 € . Ale dostal som zakaz :( Vraj si mam dat pauzu aspon do Vianoc. Ale nakoniec uz aj mama tazko odolavala :D Tak do bud. soboty musim este ukecat :P Alebo sa vybrat sam
Michelle051
09.10.10,13:27
My sme dnes boli v Hornbachu a ten vyber orchidiek ... No daco uzasne. Vsetky mozne druhy, krasne korene, pekne listy a tie farby... No raj. Ceny od cca 5 € . Ale dostal som zakaz :( Vraj si mam dat pauzu aspon do Vianoc. Ale nakoniec uz aj mama tazko odolavala :D Tak do bud. soboty musim este ukecat :P Alebo sa vybrat sam

Joj ten problém mám aj ja.. a to mám len 6 orchidiek... ale ked sa zaplní parapetná doska tak fakt neviem kde ich budem dávať :confused:

No pred týždnom som si jednu uchmatla z výpredaja - žltú :D ale je v dost biednom stave 2 listy a 2 korene tak sa my hádam pozbiera
lujza.j
09.10.10,13:28
My sme dnes boli v Hornbachu a ten vyber orchidiek ... No daco uzasne. Vsetky mozne druhy, krasne korene, pekne listy a tie farby... No raj. Ceny od cca 5 € . Ale dostal som zakaz :( Vraj si mam dat pauzu aspon do Vianoc. Ale nakoniec uz aj mama tazko odolavala :D Tak do bud. soboty musim este ukecat :P Alebo sa vybrat sam
treba kupovať teraz!!!!!! potom bude transport domov zťažený zimou;) a kde v hornbachu si bol v BA?
Matasias
09.10.10,13:34
treba kupovať teraz!!!!!! potom bude transport domou zťažený zimou;) a kde v hornbachu si bol v BA?


Dnes sa fakt nedalo. Tento tyzden mi doma pribudlo 7 orchidiek uz ... A konecny pocet mam uz 19 ks.

Hej hej. V Bratislave.
lujza.j
09.10.10,13:42
Dnes sa fakt nedalo. Tento tyzden mi doma pribudlo 7 orchidiek uz ... A konecny pocet mam uz 19 ks.

Hej hej. V Bratislave.
no teda, pekne sa ti to rozrástlo;) tak veľa šťastia:) asi sa tam idem kuknuť aj ja:);)
lusielaL
09.10.10,13:44
Matasias-dopadli sme rovnako,aj ja som mala na cas pozastavene nakupy.Ale tento tyzden to uz nevydrzal manzel a z tyzdnovky v Ba mi volal ake krasne maju v Baumax-Lamac.Ale nakoniec nekupil nic,lebo to uzavrel ze aj taku mas,taku asi tiez...
Emwa
09.10.10,13:57
Skoda, ze take pekne orchidky /vo vypredaji/ nemaju aj v KE, teda aspon neviem. V obchode, kam chodim, maju aj kvetinarstvo, ak maju zlavy, uz sa usmievaju ... a podte sa aspon pozriet...
teda uz mam asi 40 orchidiek, a mam ich na skrinke, ktora je pri okne, pozerala som pred chvilou, a vytesujem sa z tych, ktore
ani neviem, aku maju farbu, mi sest pusta stvoly na kvitnutie. Tesim sa ako ..... vyskerenec...
Michelle051
09.10.10,14:01
A zistila som ze tá moja orchidka ktorá ešte nikdy neodkvitla tlačí dalšiu stonku :D
janka.koc
09.10.10,14:13
dievčatá dá sa ešte zachrániť orchidka,ktorá nemá žiadne korene ale pritom ma tri listy aj stonku , na ktorej sa z očiek ženu výhonky???? :(((
lujza.j
09.10.10,14:19
dievčatá dá sa ešte zachrániť orchidka,ktorá nemá žiadne korene ale pritom ma tri listy aj stonku , na ktorej sa z očiek ženu výhonky???? :(((
daj foto! dievčatá ti určite poradia buď sáčkovú alebo keramzitovú metódu:) sú tu šikovné zachranárky;)
janka.koc
09.10.10,14:34
tak tu je to moje chúďa ,keď som zbadala tie suché korene, tak som ich poodstrihovala...
lujza.j
09.10.10,14:45
tak tu je to moje chúďa ,keď som zbadala tie suché korene, tak som ich poodstrihovala...
dievčatá ti určite odporučia stonku odstrániť:(skús si vygugliť "sáčková metóda" alebo keramzitová, tak by si to mohla skôr nájsť, postup je tam napísaný;)
janka.koc
09.10.10,14:50
no budem to asi musieť skúsiť, aj ked tomu veľké šance nedávam.. ďakujem za radu
lujza.j
09.10.10,14:59
no budem to asi musieť skúsiť, aj ked tomu veľké šance nedávam.. ďakujem za radu
dievčatá tu oživujú všelijaké zdochliny a úspešne:D ale trvá to nejakú dobu;)
janka.koc
09.10.10,15:01
no veď práve to akurát čítam aj ten postup sáčkovej metody, ja som ale asi málo trpezlivá..:(
Zdenka175
09.10.10,15:46
tak tu je to moje chúďa ,keď som zbadala tie suché korene, tak som ich poodstrihovala...
Suché korene odstrániť, na spodok kvetináča dať keramzit, ten prelievam vodou , ale aby nebolo veľa vody v miske. Orchidei sa nesmie dotýkať keramzitu , musí byť nad ním. Vždy mi narástli korene a až potom zasadiť do kôry.
evaj63
09.10.10,17:09
A zistila som ze tá moja orchidka ktorá ešte nikdy neodkvitla tlačí dalšiu stonku :D

Tak to ti v dobrom závidím.:D
Aj ja by som prijala takú, čo by stále kvitla. Ked' mi nič nekvitne, mám vel'kú nákupnú horúčku.;)
evaj63
09.10.10,17:19
no veď práve to akurát čítam aj ten postup sáčkovej metody, ja som ale asi málo trpezlivá..:(

Ja by som skúsila namočit' do lignolumatu, podporuje rast. Aspoň baby na iných forach si ho chvália a korene po ňom rastú ako divé. Treba vyskúšat'.
zuzkahris
09.10.10,18:44
Ahojte, chcela som sa opýtať , či náhodou neviete čo môže byť príčinou žltnutia listov u Dendrobia phal., nejako mu zospodu žltnú, ale stále krásne kvitne, tak neviem :confused: ....

Inak v piatok som bola v Baumaxe a mali plný regál krásny kvitnúcich phaleniek v akcii, všetky farby a zdravé rastlinky, jednu som si kúpila, keby som mohla kúpila by som si všetky ;):).
lujza.j
09.10.10,18:55
no teda, pekne sa ti to rozrástlo;) tak veľa šťastia:) asi sa tam idem kuknuť aj ja:);)
bola som teda kuknúť a vykukala som "na silu" túto;)
lujza.j
09.10.10,18:56
Matasias-dopadli sme rovnako,aj ja som mala na cas pozastavene nakupy.Ale tento tyzden to uz nevydrzal manzel a z tyzdnovky v Ba mi volal ake krasne maju v Baumax-Lamac.Ale nakoniec nekupil nic,lebo to uzavrel ze aj taku mas,taku asi tiez...
...mal pravdu:D:D:---
rozborova
09.10.10,19:04
...mal pravdu:D:D:---
Tiež som si v stredu priniesla z Lamača dve,ostatné boli také,ako už mám.
Silvernola
10.10.10,01:18
tak tu je to moje chúďa ,keď som zbadala tie suché korene, tak som ich poodstrihovala...
Nevyrastala jej kvetná stonka zo stredu? Ktosi tu písal, že tým orchidka končí a uhynie:mee:. Aj ja mám jednu takú:mee:.
lusielaL
10.10.10,06:21
Nevyrastala jej kvetná stonka zo stredu? Ktosi tu písal, že tým orchidka končí a uhynie:mee:. Aj ja mám jednu takú:mee:.
Tymto by koncit nemala,mala by si vyhnat novu rastlinu z boku.
janka.koc
10.10.10,08:40
Nevyrastala jej kvetná stonka zo stredu? Ktosi tu písal, že tým orchidka končí a uhynie:mee:. Aj ja mám jednu takú:mee:.


nie mala stonku z boku.. neviem ani čo sa stalo, že jej takto korene uschli... asi som zle polievala..
janka.koc
10.10.10,08:44
Suché korene odstrániť, na spodok kvetináča dať keramzit, ten prelievam vodou , ale aby nebolo veľa vody v miske. Orchidei sa nesmie dotýkať keramzitu , musí byť nad ním. Vždy mi narástli korene a až potom zasadiť do kôry.

Zdenka teda orchidka má byť len tak navoľno a má to byť v sáčiku či nie? ja som ju dala zatiaľ do sáčku, možno toto je lepšie..
janka.koc
10.10.10,08:46
Ja by som skúsila namočit' do lignolumatu, podporuje rast. Aspoň baby na iných forach si ho chvália a korene po ňom rastú ako divé. Treba vyskúšat'.

o tomto som ešte nepočula.. rád som už dostala dosť, len vybrať si ktorá je najlepšia
dagmar55
10.10.10,12:16
ahojte dievčatá, včera som si urobila radosť týmito 2 kráskami, je to mini phala? kvetináč aj listy sú asi o polovicu menší ako u ostatných orchidiek v obchodoch. ešte som nevidela ani takéto fľakaté listy.. poznáte to? Máte nejaké tipy/foto ako orchidky aranžovať? tieto som si pôvodne chcela umiestniť na stolík kde nie je až toľko priameho svetla... čo myslíte, ubížilo by im to? väčšinou sa pestujú pri oknách, skúšala ste niektorá aj menej svetlejšie miesta?
lusielaL
10.10.10,13:38
Ahoj dagmar,mini orchidea to nie je,mam aj ja takto sfarbenu a s mensimi kvetmi.Listom sa hovori ze su panašovane.Ja som mala jednu orchideu na linke,dalej od svetla,ale bola na plno rozkvitnuta,tak jej to nevadilo.Keby boli puky neviem ci by neuschli.Mozno ma niekto inu skusenost.
Jaj a zabudla som,tie Tvoje su krasne,to su jedine,ci uz si nas navstivila?,nepamätam...
henrieta3
10.10.10,15:22
...mal pravdu:D:D:---
Tiez som tam dnes bola, maju fakt dobry vyber, aj ceny, kupila som 1 fialovu dcere na nove okno, ale este ju mam tu, sa vytesujem, pekne a lacne mali aj v Hornbachu, kto chce kupovat, treba sa ist pozriet
dagmar55
10.10.10,15:22
Ahoj dagmar,mini orchidea to nie je,mam aj ja takto sfarbenu a s mensimi kvetmi.Listom sa hovori ze su panašovane.Ja som mala jednu orchideu na linke,dalej od svetla,ale bola na plno rozkvitnuta,tak jej to nevadilo.Keby boli puky neviem ci by neuschli.Mozno ma niekto inu skusenost.
Jaj a zabudla som,tie Tvoje su krasne,to su jedine,ci uz si nas navstivila?,nepamätam... Ahoj lusielaL, ďakujem za tvoju odpoveď. asi ich radšej nejaky čas necham u toho okna, majú ešte dosť pukov, tak aby ma potešili aj kvetmi nakoniec :) Okrem týchto mam ešte jednu bielu phalu, na ktorej mi po odkvitunuti narastli 3 keiky, jeden už som presadila a nedavno som sa tu radila s dievčatami prečo vädne.. s orchidkami v podstate len začínam :) ale veľmi ma to baví:);)
henrieta3
10.10.10,15:23
My sme dnes boli v Hornbachu a ten vyber orchidiek ... No daco uzasne. Vsetky mozne druhy, krasne korene, pekne listy a tie farby... No raj. Ceny od cca 5 € . Ale dostal som zakaz :( Vraj si mam dat pauzu aspon do Vianoc. Ale nakoniec uz aj mama tazko odolavala :D Tak do bud. soboty musim este ukecat :P Alebo sa vybrat sam
dakujem za radu, bola som tam dens, naozaj velky vyber
lujza.j
10.10.10,15:56
u mňa dnes objavená 17-násta čo by chcela kvitnúť:D a ešte som si takto dnes ušetrila jedno miesto na parapete:D
Zdenka175
10.10.10,16:02
Zdenka teda orchidka má byť len tak navoľno a má to byť v sáčiku či nie? ja som ju dala zatiaľ do sáčku, možno toto je lepšie..
Janka to sú dve odlišné metody buď v sáčku , alebo len voľno nad keramzitom vieš:)
janka.koc
10.10.10,17:03
Janka to sú dve odlišné metody buď v sáčku , alebo len voľno nad keramzitom vieš:)

no myslela som.že lepšia sa mi asi zdá metoda s keramzitom. len som to zle napísala :D
lesslie
10.10.10,17:19
ahojte dievčatá, včera som si urobila radosť týmito 2 kráskami, je to mini phala? kvetináč aj listy sú asi o polovicu menší ako u ostatných orchidiek v obchodoch. ešte som nevidela ani takéto fľakaté listy.. poznáte to? Máte nejaké tipy/foto ako orchidky aranžovať? tieto som si pôvodne chcela umiestniť na stolík kde nie je až toľko priameho svetla... čo myslíte, ubížilo by im to? väčšinou sa pestujú pri oknách, skúšala ste niektorá aj menej svetlejšie miesta?
mozno ti uz niekto odpovedal, no tato kraska je orchidka menom philadelphia, nie je to mini orchidea, niektore ju volame midi :)
mam ju aj ja a je krasna, len mne uz dlho nechce zakvitnut, stale sa jej nieco nepaci...ale tvojim nech sa dari ako sa len da :)
menej svetla posudit neviem, moje su vsetky v blizkosti okna, a neskusala som ich dat dalej...

ak uz niekto odpovedal, tak pardooon :)
Zimama
10.10.10,20:19
Ahojte! (Pár dní som tu nebola, a nestíham čítať, čo všetko tu odvtedy pribudlo...:--- )
Ja som sa vo štvrtok znova vrátila k namáčaniu orchidiek, lebo sa mi zdalo, že polievanie im je málo. V stredu som si do vane nachystala lavóriky (viď obr.1) a do nich vodu - aspoň bola trochu odstáta, a vo štvrtok ráno som na hodinku namočila kvety (viď obr.2). Poobede som potom postriekala listy tým hnojivom a dala som ich naspäť do izby - uvidím, čo na to povedia po nejakom čase.
Ďakujem tiež všetkým za rady o tom žltom liste - ešte ho budem chvíľu pozorovať a potom ho asi nejako opatrne odstránim. :) Zimama
Zdenka175
11.10.10,04:33
Idem vám napísať, čo sa mi prihodilo. Túto som dostala 24.8. od manžela, neskôr jej začali odchádzať spodné korene a po mesiaci som ju presadila .Medzitým sa začalo prikurovať a začala zhadzovať jeden kvet za druhým. Už nemá žiadny:confused:Takto rýchlo mi ešte ani jedna neodkvitla.:eek:Ale sa mi vidí, že jej rastie nový list, tak hádam bude všetko OK.:D Kvetov som si moc neužila.Nepremiestňovala som ju, a ostatné sú OK. Aj vám niekedy ta rýchlo odkvitla nová??
lujza.j
11.10.10,05:10
ahojte dievčatá, včera som si urobila radosť týmito 2 kráskami, je to mini phala? kvetináč aj listy sú asi o polovicu menší ako u ostatných orchidiek v obchodoch. ešte som nevidela ani takéto fľakaté listy.. poznáte to? Máte nejaké tipy/foto ako orchidky aranžovať? tieto som si pôvodne chcela umiestniť na stolík kde nie je až toľko priameho svetla... čo myslíte, ubížilo by im to? väčšinou sa pestujú pri oknách, skúšala ste niektorá aj menej svetlejšie miesta?
ak sú orchidky vzdialené od okna len jeden meter, množstvo svetla ktoré prímajú je o polovicu menšie. takže čo najbližšie tým lepšie;) všetky, ktoré mi idú momentálne kvitnúť sú na parapete.:)
alenad
11.10.10,05:18
Idem vám napísať, čo sa mi prihodilo. Túto som dostala 24.8. od manžela, neskôr jej začali odchádzať spodné korene a po mesiaci som ju presadila .Medzitým sa začalo prikurovať a začala zhadzovať jeden kvet za druhým. Už nemá žiadny:confused:Takto rýchlo mi ešte ani jedna neodkvitla.:eek:Ale sa mi vidí, že jej rastie nový list, tak hádam bude všetko OK.:D Kvetov som si moc neužila.Nepremiestňovala som ju, a ostatné sú OK. Aj vám niekedy ta rýchlo odkvitla nová??

Mne takto rýchlo odkvitla podobná tej tvojej.
jaja82
11.10.10,08:01
ahojtemimotemy neviete nahodou mi poradit ze o aky kvet moze ist?? Svokra ho dostala od koleginky par vyhonkou takze ani ona nevie co to je zac. Mne sa tak trocha podoba na orchideu s tymi korenmi a a aj listani trocha ale neviem. Rastie pekne uz asi 4roky a este ani raz nekvitol len minuly rok asi chcel kvitnut lebo s pomedzi listou mu vyrastlo take iste ako listy len to bolo spojene vizeralo to ako struk hrachu ked rastie len to potom od vidatneho dazda zhnilo.V lete ho ma vonku v zahrade a na zimu ho schova lebo tolko vie o nom ze vonku neprezimuje.Korenou ma uz tolko ze uz crepnik aj praskol. Zatial dakujem a nehnevajte sa ze som to sem vlozila len dufam ze mi niektora viete nieco o nom napisat.:rolleyes::)
henrieta3
11.10.10,08:47
ahojte dievčatá, včera som si urobila radosť týmito 2 kráskami, je to mini phala? kvetináč aj listy sú asi o polovicu menší ako u ostatných orchidiek v obchodoch. ešte som nevidela ani takéto fľakaté listy.. poznáte to? Máte nejaké tipy/foto ako orchidky aranžovať? tieto som si pôvodne chcela umiestniť na stolík kde nie je až toľko priameho svetla... čo myslíte, ubížilo by im to? väčšinou sa pestujú pri oknách, skúšala ste niektorá aj menej svetlejšie miesta?
je to philadelphia, mam 1, bude znovu kvitnut, nie je to mini, je taka stredna velkost, ja si valstne kupujem len taketo, nie tie obrovske, na tom stoliku nemas svetlo z okna? vyzera to dobre
lusielaL
11.10.10,09:49
ahojtemimotemy neviete nahodou mi poradit ze o aky kvet moze ist?? Svokra ho dostala od koleginky par vyhonkou takze ani ona nevie co to je zac. Mne sa tak trocha podoba na orchideu s tymi korenmi a a aj listani trocha ale neviem. Rastie pekne uz asi 4roky a este ani raz nekvitol len minuly rok asi chcel kvitnut lebo s pomedzi listou mu vyrastlo take iste ako listy len to bolo spojene vizeralo to ako struk hrachu ked rastie len to potom od vidatneho dazda zhnilo.V lete ho ma vonku v zahrade a na zimu ho schova lebo tolko vie o nom ze vonku neprezimuje.Korenou ma uz tolko ze uz crepnik aj praskol. Zatial dakujem a nehnevajte sa ze som to sem vlozila len dufam ze mi niektora viete nieco o nom napisat.:rolleyes::)
mimotemyJaja neviem ako sa vola,ale mam ho a kvitne krasnym modrym kvetom,nieco podobne ako laliovka alebo klivia.Tiez mi este nekvitol,mam ho od svokry:rolleyes::rolleyes:;).A jej kvitne pravidelne.
Zdenka175
11.10.10,09:57
Mne takto rýchlo odkvitla podobná tej tvojej.
Vyzerajú rovnako:):):)
dagmar55
11.10.10,11:03
mozno ti uz niekto odpovedal, no tato kraska je orchidka menom philadelphia, nie je to mini orchidea, niektore ju volame midi :)
mam ju aj ja a je krasna, len mne uz dlho nechce zakvitnut, stale sa jej nieco nepaci...ale tvojim nech sa dari ako sa len da :)
menej svetla posudit neviem, moje su vsetky v blizkosti okna, a neskusala som ich dat dalej...

ak uz niekto odpovedal, tak pardooon :)
Ďakujem za odpoveď lesslie, philadelphia teda.. radšej ich nechám na okne, snáď sa tá tvoja čoskoro umúdri a tiež ťa poteší púčikmi :-)
dagmar55
11.10.10,11:08
je to philadelphia, mam 1, bude znovu kvitnut, nie je to mini, je taka stredna velkost, ja si valstne kupujem len taketo, nie tie obrovske, na tom stoliku nemas svetlo z okna? vyzera to dobre
ďakujem za odpoveď henrieta3, teraz su v na poličke pod oknom, no chcela som ich naaranžovať na stolík do obývačky tak 3 m od okna, ale mám dosť veľké obavy čo by to s nimi urobilo :-(
henrieta3
11.10.10,11:25
ďakujem za odpoveď henrieta3, teraz su v na poličke pod oknom, no chcela som ich naaranžovať na stolík do obývačky tak 3 m od okna, ale mám dosť veľké obavy čo by to s nimi urobilo :-(
nemas zaco, tazko to posudit, tam, kde su mas svetlo, neviem, ako svieti na policke, tiez by sa mi zislo take miesto, lebo na parapet sa mi uz nezmestia
arisbe
11.10.10,11:48
Tiez som tam dnes bola, maju fakt dobry vyber, aj ceny, kupila som 1 fialovu dcere na nove okno, ale este ju mam tu, sa vytesujem, pekne a lacne mali aj v Hornbachu, kto chce kupovat, treba sa ist pozriet
skoda ze hornbach nie je aj vbb...ked to takto vsetci pisete hned by som mala chut prist sa pozriet:)
henrieta3
11.10.10,11:59
skoda ze hornbach nie je aj vbb...ked to takto vsetci pisete hned by som mala chut prist sa pozriet:)
boli aj tam, ale nakoniec sme kupili v novom baumaxe v lamaci, lebo sme zhanali ine veci a dcera chcela fialovu, urcitu farbu, mali len 1 a velmi preliatu, voda bola aj v srdiecku, ine farby mali na vyber
henrieta3
11.10.10,12:05
boli aj tam, ale nakoniec sme kupili v novom baumaxe v lamaci, lebo sme zhanali ine veci a dcera chcela fialovu, urcitu farbu, mali len 1 a velmi preliatu, voda bola aj v srdiecku, ine farby mali na vyber
a ma aj 2 male puky, snad vydrzi
lenus
11.10.10,14:37
Idem vám napísať, čo sa mi prihodilo. Túto som dostala 24.8. od manžela, neskôr jej začali odchádzať spodné korene a po mesiaci som ju presadila .Medzitým sa začalo prikurovať a začala zhadzovať jeden kvet za druhým. Už nemá žiadny:confused:Takto rýchlo mi ešte ani jedna neodkvitla.:eek:Ale sa mi vidí, že jej rastie nový list, tak hádam bude všetko OK.:D Kvetov som si moc neužila.Nepremiestňovala som ju, a ostatné sú OK. Aj vám niekedy ta rýchlo odkvitla nová??
Zaujimave, ze aj moja, ktora vyzera uplne rovnako, odkvitla asi za mesiac. Ostatne kvitli aj 4 mesiace.
henrieta3
11.10.10,14:53
Zaujimave, ze aj moja, ktora vyzera uplne rovnako, odkvitla asi za mesiac. Ostatne kvitli aj 4 mesiace.
ano, ale prave ta, co som darovala mojej mamine, krasna, velka biela nevesta, aj som jej ju pesi odniesla, nefukalo, len bola trosku mokra, ale korene v poriadku, odkvitla za 2 tyzdne
henrieta3
11.10.10,14:53
ano, ale prave ta, co som darovala mojej mamine, krasna, velka biela nevesta, aj som jej ju pesi odniesla, nefukalo, len bola trosku mokra, ale korene v poriadku, odkvitla za 2 tyzdne
a kupila som ju v kvetinarstve, aj bola dost draha
lesslie
11.10.10,15:29
Ďakujem za odpoveď lesslie, philadelphia teda.. radšej ich nechám na okne, snáď sa tá tvoja čoskoro umúdri a tiež ťa poteší púčikmi :-)
nemas zac :) a tej mojej teda radim, aby zacala nieco produkovat,inak zacnem na nu kricat asi :D aspon korienok keby pustila...:(
zuzkahris
11.10.10,16:20
Idem ešte raz poprosiť o radu.., neviete prečo na Dendrobium phalaenopsis žltnú postupne zospodu listy? Neviem čo robím zle, mám 4 Dendrobká, o všetky sa starám rovnako a ostatným listy nežltnú :confused: ... Ďakujem za každú radu
Matasias
11.10.10,17:36
Idem ešte raz poprosiť o radu.., neviete prečo na Dendrobium phalaenopsis žltnú postupne zospodu listy? Neviem čo robím zle, mám 4 Dendrobká, o všetky sa starám rovnako a ostatným listy nežltnú :confused: ... Ďakujem za každú radu


Ja som mal rovnaky problem. Z nicoho nic zacali na jednom dendrobku postupne zltnut spodne listy. Ked ich odpadlo cca 5, tak som ho skusil presadit a zrejme to zabralo. Listy uz nezltnu a vyzera, ze sa mu dari. Zacal mu rast aj novy list.
katka50
11.10.10,17:38
Môj nový prírastok.:)
Matasias
11.10.10,17:52
Môj nový prírastok.:)

Velmi pekna. Ale zrejme umelo zafarbena. Vsak ?