lujza.j
11.10.10,20:21
Idem vám napísať, čo sa mi prihodilo. Túto som dostala 24.8. od manžela, neskôr jej začali odchádzať spodné korene a po mesiaci som ju presadila .Medzitým sa začalo prikurovať a začala zhadzovať jeden kvet za druhým. Už nemá žiadny:confused:Takto rýchlo mi ešte ani jedna neodkvitla.:eek:Ale sa mi vidí, že jej rastie nový list, tak hádam bude všetko OK.:D Kvetov som si moc neužila.Nepremiestňovala som ju, a ostatné sú OK. Aj vám niekedy ta rýchlo odkvitla nová??
mne tiež tak jedna rýchlo odkvitla, tiež mala problém s koreňmi:( a to bola zrovna nová rastlinka po hnilobe srdiečka už teda narastená do dospelosti a kvitla, tešila so sa ako blázon:D:D:D potom jej zvädli kvety a všetky opadli:( ale mala veľa nových a dlhých vzdušných koreňov tak som staré komplet odstrihla a použila tie nové, týmto som urobila "omladenie", teraz pekne rastie a čakám na kvitnutie. to omladenie som robila 02/2010. omladenie sa chystám robiť na ďalšej keď odkvitne potom to nafotím;)
katka50
11.10.10,18:24
Velmi pekna. Ale zrejme umelo zafarbena. Vsak ?
Asi áno. Uvidím, keď zakvitne nanovo.
janka.koc
11.10.10,18:26
Môj nový prírastok.:)


jeeej pekná je.. ale taký nezvyk tá modrá farba :)
lujza.j
11.10.10,18:27
Mne takto rýchlo odkvitla podobná tej tvojej.
ešte som vám dievčatá zabudla povedať, že aj som mala takú:( rok som ju zachraňovala, cca. mesiac dozadu som ju vyšmarila:mee: odhnila a nemala prečo:mad::mad::mad: presadila som ju asi "100x":mad::mad: a nič nepomohlo:(
lujza.j
11.10.10,18:52
Asi áno. Uvidím, keď zakvitne nanovo.
asi bude biela:)
lujza.j
11.10.10,18:53
nemas zac :) a tej mojej teda radim, aby zacala nieco produkovat,inak zacnem na nu kricat asi :D aspon korienok keby pustila...:(
ja tiež kričím:D aj im vynadám:D no čo už keď po dobrom im to nejde:---
lesslie
11.10.10,19:48
ja tiež kričím:D aj im vynadám:D no čo už keď po dobrom im to nejde:---
no veru asi zajtra spustim na nu....uz dlho odpociva...a este aj list zhodila...jeden jediny korienok ma tesi na nej, ktory sa rozhodol sa predlzit, tak ma zelenu spicku...inak nic...
zajtra teda nakricim na nu :D
Silvernola
12.10.10,00:19
ahojtemimotemy neviete nahodou mi poradit ze o aky kvet moze ist?? Svokra ho dostala od koleginky par vyhonkou takze ani ona nevie co to je zac. Mne sa tak trocha podoba na orchideu s tymi korenmi a a aj listani trocha ale neviem. Rastie pekne uz asi 4roky a este ani raz nekvitol len minuly rok asi chcel kvitnut lebo s pomedzi listou mu vyrastlo take iste ako listy len to bolo spojene vizeralo to ako struk hrachu ked rastie len to potom od vidatneho dazda zhnilo.V lete ho ma vonku v zahrade a na zimu ho schova lebo tolko vie o nom ze vonku neprezimuje.Korenou ma uz tolko ze uz crepnik aj praskol. Zatial dakujem a nehnevajte sa ze som to sem vlozila len dufam ze mi niektora viete nieco o nom napisat.:rolleyes::)
Je to agapantus http://www.garten.cz/a/cz/2896-agapanthus-kalokvet/
Zdenka175
12.10.10,04:50
Zaujimave, ze aj moja, ktora vyzera uplne rovnako, odkvitla asi za mesiac. Ostatne kvitli aj 4 mesiace.
No to bola asi jedna zásielka:D kúpil ju v kvetinárstve a bola dosť drahá:confused::confused:
andersenka
12.10.10,05:17
Idem vám napísať, čo sa mi prihodilo. Túto som dostala 24.8. od manžela, neskôr jej začali odchádzať spodné korene a po mesiaci som ju presadila .Medzitým sa začalo prikurovať a začala zhadzovať jeden kvet za druhým. Už nemá žiadny:confused:Takto rýchlo mi ešte ani jedna neodkvitla.:eek:Ale sa mi vidí, že jej rastie nový list, tak hádam bude všetko OK.:D Kvetov som si moc neužila.Nepremiestňovala som ju, a ostatné sú OK. Aj vám niekedy ta rýchlo odkvitla nová??
áno, odkvitla. mame som kúpila na narodky a v priebehu cca 3 týždoch odkvitla :(
Mrzelo ma to ešte viac o to, že to bol darček pre ňu......
jaja82
12.10.10,06:00
Je to agapantus http://www.garten.cz/a/cz/2896-agapanthus-kalokvet/

Velmi pekne dakujem Silvernola.;):):) Konecne uz viem co je zac ten kvet.
andersenka
12.10.10,08:34
takto super mi kvitnú keiky :--- teraz už len čakať, keby dorastú do dospelosti, to ale ešte veru potrvá............
Ma-Ba
12.10.10,10:51
no veru asi zajtra spustim na nu....uz dlho odpociva...a este aj list zhodila...jeden jediny korienok ma tesi na nej, ktory sa rozhodol sa predlzit, tak ma zelenu spicku...inak nic...
zajtra teda nakricim na nu :D
Dievčence ušetrite si stresy. Ony niekedy nebudú a nebudú kvitnúť a zrazu keď ani nečakáte zakvitnú. Robia si čo chcú, hoci niekedy to chce aj trpezlivosť, skúsenosť a dlhodobé pozorovanie čo im vyhovuje.
lesslie
12.10.10,11:33
Dievčence ušetrite si stresy. Ony niekedy nebudú a nebudú kvitnúť a zrazu keď ani nečakáte zakvitnú. Robia si čo chcú, hoci niekedy to chce aj trpezlivosť, skúsenosť a dlhodobé pozorovanie čo im vyhovuje.
Ma-Ba tebe sa to povie, ked ich mas tolko, ze vzdy nejaka kvitne :D
niektore uz celkom poznam.,no par je takych co ich mam dlhsie ale ani za svet nerobia to, co by som cakala...dnes mojej Philadelphii trosku vynadala..ze nech sa pozrie na svoje kamosky okolo ako sa oni snazia, tak nech si berie priklad :D manzel na mna hladel ako na blaznivu :D
infinityfx21
12.10.10,12:42
Ahojte.Máme nový prírastok,také chúďa z baumaxu.Bolo mi jej lúto,akcia za 2,50€.Bolo ich tam viac.Korene mizerné,vela som odstránila,nejaké ostali,kochel som jej urobila z jupíka,sirup.flašky.Ale hned ma zaujala.:---Snáď jej bude dobre.Ale sú tam v príšernom stave,už ked ich dajú do akcie,kašlú na ne.A niečo sa tlačí z jednej orchidky,čo to asi tak je?A keby aj koreň,aj tak dobre.:DHlavne že prežije.:)A samozrejme mali aj pekné kúsky,ale mna to ťahá k tým chúďatkám.O to väčšia bude radosť,ak zakvitnú.
jaja82
12.10.10,13:15
Ahojte.Máme nový prírastok,také chúďa z baumaxu.Bolo mi jej lúto,akcia za 2,50€.Bolo ich tam viac.Korene mizerné,vela som odstránila,nejaké ostali,kochel som jej urobila z jupíka,sirup.flašky.Ale hned ma zaujala.:---Snáď jej bude dobre.Ale sú tam v príšernom stave,už ked ich dajú do akcie,kašlú na ne.A niečo sa tlačí z jednej orchidky,čo to asi tak je?A keby aj koreň,aj tak dobre.:DHlavne že prežije.:)A samozrejme mali aj pekné kúsky,ale mna to ťahá k tým chúďatkám.O to väčšia bude radosť,ak zakvitnú.

Ahoj. Ako pozeram tak mne sa to podoba na kvetnu stonku podla mna to bude ona.:)
Markéta Novadová
12.10.10,13:25
Ďakujem aj ja za skvelé postrehy a rady.
lesslie
12.10.10,13:31
Ahojte.Máme nový prírastok,také chúďa z baumaxu.Bolo mi jej lúto,akcia za 2,50€.Bolo ich tam viac.Korene mizerné,vela som odstránila,nejaké ostali,kochel som jej urobila z jupíka,sirup.flašky.Ale hned ma zaujala.:---Snáď jej bude dobre.Ale sú tam v príšernom stave,už ked ich dajú do akcie,kašlú na ne.A niečo sa tlačí z jednej orchidky,čo to asi tak je?A keby aj koreň,aj tak dobre.:DHlavne že prežije.:)A samozrejme mali aj pekné kúsky,ale mna to ťahá k tým chúďatkám.O to väčšia bude radosť,ak zakvitnú.
tak ta zachranena z baumaxu ma velmi zaujimavy kvet a na tretej fotke sa ti tlaci stonka :) drzim palce aby vyrastla a nahodila kvietky :)
lusielaL
12.10.10,14:13
Ďakujem aj ja za skvelé postrehy a rady.
Vitaj a dufam ze sa k nam pridas.
Zimama
12.10.10,14:14
Dievčence ušetrite si stresy. Ony niekedy nebudú a nebudú kvitnúť a zrazu keď ani nečakáte zakvitnú. Robia si čo chcú, hoci niekedy to chce aj trpezlivosť, skúsenosť a dlhodobé pozorovanie čo im vyhovuje.
Dnes som si kúpila múdru knižku a tam som sa dočítala, že niekedy orchidkám aj rok trvá, kým si po kúpení zvyknú na nové stanovište. A to je presne aj prípad tých mojich. :--- Zimama
henrieta3
12.10.10,14:16
Ma-Ba tebe sa to povie, ked ich mas tolko, ze vzdy nejaka kvitne :D
niektore uz celkom poznam.,no par je takych co ich mam dlhsie ale ani za svet nerobia to, co by som cakala...dnes mojej Philadelphii trosku vynadala..ze nech sa pozrie na svoje kamosky okolo ako sa oni snazia, tak nech si berie priklad :D manzel na mna hladel ako na blaznivu :D
moja ma prave stonku, som na nu zvedava
Zimama
12.10.10,14:16
Tak ten žltý list, čo som sa o ňom s Vami radila, včera sám odpadol - bola som si ho pozrieť a trochu som rastlinku podvihla, aby som videla, či ešte drží pevne a či ho môžem odkrútiť alebo čo, ako ste mi aj Vy radili, a on mi ostal v ruke... Uvidím, ako sa to bude vyvíjať ďalej, ale pevne verím, že len dobre... :) Zimama
lusielaL
12.10.10,14:24
Zimama,urcite to bude dobre.A posielam pre mna male zazraky.
Ma-Ba
12.10.10,14:34
Ma-Ba tebe sa to povie, ked ich mas tolko, ze vzdy nejaka kvitne :D
niektore uz celkom poznam.,no par je takych co ich mam dlhsie ale ani za svet nerobia to, co by som cakala...dnes mojej Philadelphii trosku vynadala..ze nech sa pozrie na svoje kamosky okolo ako sa oni snazia, tak nech si berie priklad :D manzel na mna hladel ako na blaznivu :D
Keby si vedela ako ma štvú Cymbídiá a Dendrobiá, ale zdá sa nádejné toto.
alenad
12.10.10,15:01
Keby si vedela ako ma štvú Cymbídiá a Dendrobiá, ale zdá sa nádejné toto.

Ma-Ba, to vyzerá fakt nádejne. Teraz tie cymbá aj sušíš?
lesslie
12.10.10,16:35
Keby si vedela ako ma štvú Cymbídiá a Dendrobiá, ale zdá sa nádejné toto.
mna stvu este aj dendrobka nobile...mesiac som ich nepoliala ako som sa dozvdela, ze potrebuju pauzu v polievani...opadali im listy, no nie vsetky ako aj mali, zase polievam ako ostatne orchidky a cakam a cakam..dufam, ze sa aj niecoho dockam :)
tvoje aspon nieco zenu :) drzim palcek :)
infinityfx21
12.10.10,16:59
Kočeny moje,ďakujem vám za nádej že to bude stonka.Dúfam že to porastie.Budeme žať ovocie za tú našu opateru.Veru nie je to zbytočné sa o ne starať,oni sa odvďačia a aj keď nie hned ale určite to stojí za to.Jupí,mám obrovskú radosť,lebo som už nedúfala.Prajem každej a každému z nás,aby mal takú radosť.:)
Ma-Ba
12.10.10,17:14
Nepoliala som ako som ich dala dovnútra. Práve dnes mi potvrdil jeden pestovateľ, že potrebujú teraz hlavne chlad a svetlo. Dávam ich cez deň na slniečko.
Teda keďže vyžadujú chlad aj menej polievať.
To isté platí aj od Dendrobiu Nobile. V noci 12 st. teda tiež menej polievať. Veľa slnka a chlad.
Čítala som, že práve v tomto období začína v ich domovine zima. Opadajú listy zo stromov a teda majú veľa slnka a menej vody. Ten istý pestovateľ mi povedal, že ak sa začnú polievať skôr ako nahodia puky v kolienkach sa vytvoria nové rastlinky.
zuzkahris
12.10.10,17:16
Ja som mal rovnaky problem. Z nicoho nic zacali na jednom dendrobku postupne zltnut spodne listy. Ked ich odpadlo cca 5, tak som ho skusil presadit a zrejme to zabralo. Listy uz nezltnu a vyzera, ze sa mu dari. Zacal mu rast aj novy list.

A môžem ho presadiť, keď ešte kvitne? Ďakujem za radu.
lesslie
12.10.10,17:41
Nepoliala som ako som ich dala dovnútra. Práve dnes mi potvrdil jeden pestovateľ, že potrebujú teraz hlavne chlad a svetlo. Dávam ich cez deň na slniečko.
Teda keďže vyžadujú chlad aj menej polievať.
To isté platí aj od Dendrobiu Nobile. V noci 12 st. teda tiež menej polievať. Veľa slnka a chlad.
Čítala som, že práve v tomto období začína v ich domovine zima. Opadajú listy zo stromov a teda majú veľa slnka aj vody.
mojim dendrobkam 12 st. nemam ako splnit, ale na slnku su, a menej polievam..bola som ich obzriet a vyzera to tak ze nieco tlacia z opacnej starny oproti listu :) take miniaturne kopceky tam su :D tak sa vytesujem, uvidim ci pravom :D
alenad
12.10.10,17:44
Nepoliala som ako som ich dala dovnútra. Práve dnes mi potvrdil jeden pestovateľ, že potrebujú teraz hlavne chlad a svetlo. Dávam ich cez deň na slniečko.
Teda keďže vyžadujú chlad aj menej polievať.
To isté platí aj od Dendrobiu Nobile. V noci 12 st. teda tiež menej polievať. Veľa slnka a chlad.
Čítala som, že práve v tomto období začína v ich domovine zima. Opadajú listy zo stromov a teda majú veľa slnka a menej vody. Ten istý pestovateľ mi povedal, že ak sa začnú polievať skôr ako nahodia puky v kolienkach sa vytvoria nové rastlinky.
A koľko ich nebudeš polievať? Ja len kukám na to moje nepoliate, suché a dumám, či nevyschne. Cez deň ho tiež dávam na slniečko.
milka 60
12.10.10,19:06
Vitaj a dufam ze sa k nam pridas.
Prioájam sa a vítam ťa ,nech tu nájdeš vždy to čo potrebuješ:)
milka 60
12.10.10,19:08
Keby si vedela ako ma štvú Cymbídiá a Dendrobiá, ale zdá sa nádejné toto.
vypadá to nádejne:)
milka 60
12.10.10,19:16
A koľko ich nebudeš polievať? Ja len kukám na to moje nepoliate, suché a dumám, či nevyschne. Cez deň ho tiež dávam na slniečko.
Nie som síce Ma-Ba, ale vraj majú byť suché 2 mesiace, ked sa ti zdajú , že sa pahluzy moc stenšujú , tak iba porosiť substrát , polievať začať až ked sú viditelné puky, lebo ináč sa premenia na keiky,:):(:D možno Majka má iný názor????
alenad
13.10.10,04:50
Nie som síce Ma-Ba, ale vraj majú byť suché 2 mesiace, ked sa ti zdajú , že sa pahluzy moc stenšujú , tak iba porosiť substrát , polievať začať až ked sú viditelné puky, lebo ináč sa premenia na keiky,:):(:D možno Majka má iný názor????

Ale ja som sa pýtala na cymbo.;)
Ma-Ba
13.10.10,07:21
Princíp je v podstate ten istý aj Cymbo a Dendrobium potrebujú prisušiť + znížiť teplotu v noci.
Cymbídiá teraz nepolievam boli dosť mokré, keď boli vonku takže teraz idú na svoje zásoby vody. A ak, tak naozaj len máličko aby nezaschli puky ak sa objavia.
alenad
13.10.10,07:55
Princíp je v podstate ten istý aj Cymbo a Dendrobium potrebujú prisušiť + znížiť teplotu v noci.
Cymbídiá teraz nepolievam boli dosť mokré, keď boli vonku takže teraz idú na svoje zásoby vody. A ak, tak naozaj len máličko aby nezaschli puky ak sa objavia.
ďakujem za radu:):) Tak ho trošku aj ja polejem.
henrieta3
13.10.10,08:18
idem sa aj ja pochvali
henrieta3
13.10.10,08:36
idem sa aj ja pochvali
pochvalit, nevzalo mi to fotky
idu kvitnut Ružena a Novicka, asi, kalimerkam trcia poriadne korene, snad sa tiez umudria, kvitne neznama, este neviem, aky je to druh a tato mala nezbednica ich este neobjavila, neviem, co bude, ked sa jej zapacia
andersenka
13.10.10,09:05
pochvalit, nevzalo mi to fotky
idu kvitnut Ružena a Novicka, asi, kalimerkam trcia poriadne korene, snad sa tiez umudria, kvitne neznama, este neviem, aky je to druh a tato mala nezbednica ich este neobjavila, neviem, co bude, ked sa jej zapacia
kukala som v albume, pekné a zaujímavé kúsky ti idú kvitnúť :) blahoželám..........a až ti veľa radosti robia......
A tá "nezmáma", nie je to nejaké oncidko?
Skús kuknuť toto:
http://nejenorchid.webgarden.name/menu/galerie/vanda nájdi si tam foto oncidií

alebo skús pozrieť tuto:
http://www.google.sk/images?hl=sk&source=imghp&biw=1533&bih=662&q=oncidium&gbv=2&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
henrieta3
13.10.10,10:20
kukala som v albume, pekné a zaujímavé kúsky ti idú kvitnúť :) blahoželám..........a až ti veľa radosti robia......
A tá "nezmáma", nie je to nejaké oncidko?
Skús kuknuť toto:
http://nejenorchid.webgarden.name/menu/galerie/vanda nájdi si tam foto oncidií

alebo skús pozrieť tuto:
http://www.google.sk/images?hl=sk&source=imghp&biw=1533&bih=662&q=oncidium&gbv=2&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Dakujem, tiez som si myslela, ale tie oncidka ktore mam doma, vyhanaju nove rastlinya kvety zboku, z novej a tento zo starej rastliny. Mozno nejaky hybrid, ale je pekna a aj vonia, slabo, ale predsa.
Pekne linky...
andersenka
13.10.10,11:41
Dakujem, tiez som si myslela, ale tie oncidka ktore mam doma, vyhanaju nove rastlinya kvety zboku, z novej a tento zo starej rastliny. Mozno nejaky hybrid, ale je pekna a aj vonia, slabo, ale predsa.
Pekne linky...
no veľmi som ti asi nepomôhla :(
ja mam doma oncidko - sharry baby a to veru tiež vonia...

Ja tiež neviem jednu presne "idetifikovať" o aký druh ide........ja si myslím, že je to cambria, ale neviem aký druh.
http://www.porada.sk/album.php?albumid=652&pictureid=13491

A ty si aj letnila toto tvoje "asi" oncidko?
henrieta3
13.10.10,13:46
no veľmi som ti asi nepomôhla :(
ja mam doma oncidko - sharry baby a to veru tiež vonia...

Ja tiež neviem jednu presne "idetifikovať" o aký druh ide........ja si myslím, že je to cambria, ale neviem aký druh.
http://www.porada.sk/album.php?albumid=652&pictureid=13491

A ty si aj letnila toto tvoje "asi" oncidko?
neletnila, vonku su musky, stale su na 1 mieste, na zapadnom okne, teraz su tu vsetky, lebo nam zatepluju dom, inak su rozdelene, aj na vychodnom
to, co si sem dala, nie je to iste, ako moje, ake ma listy?
milka 60
13.10.10,18:44
Princíp je v podstate ten istý aj Cymbo a Dendrobium potrebujú prisušiť + znížiť teplotu v noci.
Cymbídiá teraz nepolievam boli dosť mokré, keď boli vonku takže teraz idú na svoje zásoby vody. A ak, tak naozaj len máličko aby nezaschli puky ak sa objavia.
Majka ja cymbo stále polievam, je teraz za oknom dosť teplo a kedže ide 5 stvolov kvitnúť tak som ich doposial polievala, ale dnes to bolo asi naposledy-hlásia ochladenie, a jeden pestovatel písal , že polieva skoro do rozkvetu
alenad
14.10.10,06:08
Majka ja cymbo stále polievam, je teraz za oknom dosť teplo a kedže ide 5 stvolov kvitnúť tak som ich doposial polievala, ale dnes to bolo asi naposledy-hlásia ochladenie, a jeden pestovatel písal , že polieva skoro do rozkvetu

A nie je práve rozdiel v tom, či už cymbo má nahodené kvetné stvoly alebo nie? Nepolievať, aby nahodil kvetný stvol a keď už raší treba ho už zalievať? Mám v tom trochu chaos.
mata10
14.10.10,06:41
Dievčatá musim sa vám pochvaliť ide mi kvitnúť črievičkovec,mini phala a ešte aj cambria juj ale som rada ked neskor pridám foto.
magno
14.10.10,06:57
Ahojky...tak som sa prisla trosku pochvalit....tuto malu, zlatu som dostala za pomoc "bliznemu" :) a dufam,ze si ta moja ignorantka,ktora len vyhana listy a korene spomenie,ze aj kvitnut sa ma ;)
andersenka
14.10.10,07:25
A nie je práve rozdiel v tom, či už cymbo má nahodené kvetné stvoly alebo nie? Nepolievať, aby nahodil kvetný stvol a keď už raší treba ho už zalievať? Mám v tom trochu chaos.
Ali, ti si niekde v ZA videla črievickovce predávať? Rada by som rozšírila zbierku aj o tento druh............ale skôr asi o teplomilné.......
alenad
14.10.10,07:37
Ali, ti si niekde v ZA videla črievickovce predávať? Rada by som rozšírila zbierku aj o tento druh............ale skôr asi o teplomilné.......

Nevidela, a to som častý návštevník Baumaxu. Chodím pokukovať aj do Flóry, no tento druh som určite ešte nevidela. :)
andersenka
14.10.10,07:40
Nevidela, a to som častý návštevník Baumaxu. Chodím pokukovať aj do Flóry, no tento druh som určite ešte nevidela. :)
tak keby si niekde črievičkovec, alebo zygo objavila, daj info prosím ťa...............možno keď otvoria Mirage a Aupark a bude tam dáke kvetinárstvo, tak možno budú mať v ponuke........ uvítala by som to..........
andersenka
14.10.10,08:29
tak táto je v práci. Takto "pichľavo" mi rastú korene na orchidke, ďalšie dva sú vzadu ešte....:---
A práve som kukala na ňu a diečo sa jej "derie" z pazuchy, len či to nebude ďalší koreň:( keďže zrejme oddychuje po 4mesačnom kvitnutí..........je to cca 4mesiace zas čo odkvitla.........tak teda necham prekvapiť..........uf, teraz budem kukať už asi každý deň ... xi xi xi ;)
jaja82
14.10.10,12:03
Ahojte. Prosim o radu jedna phala ma v kochly zhnite korene su take prazdne suche a cele od machu zelene a ked ju polejem a je mokra kora tak tam vidim take male chrobaciky urcite s toho vlhka a tej hniloby korenou co tam je. Ma vzdusne korene. Na stonke z dvoch spiacich ociek jej rastu stonky a aj asi zacne s tretieho rast. Ma 3 listy a problem v tom ze jej tie listy oslably a zvraskavely od kedy zacaly rast tie stonky z ociek.Podla mna to moze byt s nedostatku vody lebo ked ju polejem tak cez tie dute prazdne a machom obalene korene jej nejde voda.Ked ju presadim tak nezastavi rast tich stoniek ked ju vyrusim?? alebo mam pockat? Samozrejme nechcem aby mi cela koly tomu odisla.:mee: Dakujem.
Zdenka175
14.10.10,13:32
Ahojte. Prosim o radu jedna phala ma v kochly zhnite korene su take prazdne suche a cele od machu zelene a ked ju polejem a je mokra kora tak tam vidim take male chrobaciky urcite s toho vlhka a tej hniloby korenou co tam je. Ma vzdusne korene. Na stonke z dvoch spiacich ociek jej rastu stonky a aj asi zacne s tretieho rast. Ma 3 listy a problem v tom ze jej tie listy oslably a zvraskavely od kedy zacaly rast tie stonky z ociek.Podla mna to moze byt s nedostatku vody lebo ked ju polejem tak cez tie dute prazdne a machom obalene korene jej nejde voda.Ked ju presadim tak nezastavi rast tich stoniek ked ju vyrusim?? alebo mam pockat? Samozrejme nechcem aby mi cela koly tomu odisla.:mee: Dakujem.
No ak sú korene zle, treba ich odstrihnúť a nechať len dobré. Korene vysprchovať , posypať škoricou a zasadiť do novej kôry.Ak sa dajú tie vzdušné vopchať do kvetinača ,tak zasadiť. A tie stonky , podľa svojho uvaženia nechať alebo odstrániť,vysilujú rastlinku.Ak je málo koreňov, treba menší kvetináč. Ak sa dá odfotiť tak pridať foto.
Zimama
14.10.10,14:07
Ahojte! :) Tak sa mi zdá, že aj na ďalšej fale mi idú zožltnúť 2 spodné listy, ale už sa nebojím - minule ste ma upokojili a teraz som sa aj v múdrej knižke dočítala, že spodné listy zvyknú odchádzať... :--- A keby to tak znamenalo, že odhadzuje listy, aby mala dosť síl vytlačiť stopku a na nej kvety... to by som sa vôbec nenahnevala. :D Zimama
Ma-Ba
14.10.10,14:19
Majka ja cymbo stále polievam, je teraz za oknom dosť teplo a kedže ide 5 stvolov kvitnúť tak som ich doposial polievala, ale dnes to bolo asi naposledy-hlásia ochladenie, a jeden pestovatel písal , že polieva skoro do rozkvetu
Možné to je. Ja ich mám na chladnej chodbe takže nepolievam stále. Včera som ich vyložila na slniečko tak som tým 2, ktoré snáď budú kvitnúť dala trochu vody. Ja si tieto musím odsledovať a okrem toho máme každý iné podmienky.
tara464
14.10.10,14:27
Nevidela, a to som častý návštevník Baumaxu. Chodím pokukovať aj do Flóry, no tento druh som určite ešte nevidela. :)
Ahojte :) ja som videla vo flore v ZA črievičkovca :) a mali tam vtedy aj vseliake druhy phalaenopsisov..take krasne :)
henrieta3
14.10.10,17:12
Ali, ti si niekde v ZA videla črievickovce predávať? Rada by som rozšírila zbierku aj o tento druh............ale skôr asi o teplomilné.......
ja mam 1. ale z kvetinarstva v BA, zial, este mi doma nezakvitol
Matasias
14.10.10,17:48
Tak dnes som neodolal a kupil som si knizku o orchideach :) Zatial je to lepsie citanie ako ucenie na skusky. Su tam zaujimave rady a veci pre novacikov v pestovani. Takze uz viem co budem asi dne do rana citat :) Toto je ona :

http://www.vasut.cz/zahrada/detail.asp?kniha=380#
milka 60
14.10.10,18:25
A nie je práve rozdiel v tom, či už cymbo má nahodené kvetné stvoly alebo nie? Nepolievať, aby nahodil kvetný stvol a keď už raší treba ho už zalievať? Mám v tom trochu chaos.
máš pravdu, lenže mne nahodilo kvet. stvoly dávno a to bolo ešte teplo a tak polievam stále- už som poliala naposledy, lebo sa má ochladiť
alenad
15.10.10,04:40
Ahojte :) ja som videla vo flore v ZA črievičkovca :) a mali tam vtedy aj vseliake druhy phalaenopsisov..take krasne :)

Kedy si ho tam videla? Phaly som videla aj ja, no črievičkovce nie. Bola som tam v utorok ráno.
andersenka
15.10.10,08:42
môže sa to kulhať stonka? Alebo "len" nová rastlinka?
jaja82
15.10.10,09:23
No ak sú korene zle, treba ich odstrihnúť a nechať len dobré. Korene vysprchovať , posypať škoricou a zasadiť do novej kôry.Ak sa dajú tie vzdušné vopchať do kvetinača ,tak zasadiť. A tie stonky , podľa svojho uvaženia nechať alebo odstrániť,vysilujú rastlinku.Ak je málo koreňov, treba menší kvetináč. Ak sa dá odfotiť tak pridať foto.

Pripajam foto.Ked presadim tak do akeho velkeho kochla mam ju zasadit s tolkymi korenmi?? Mozem aj do takeho kibla v com sa daju kupit salaty vies tie take mensie?Na fotke az tak nevidiet tie listy ale sa take slabe a tensie ako boly.:o
andersenka
15.10.10,10:40
dievčence kúpila som si odkvitnuté oncidko - to klasika žlté, lebo to doma akosi "pokulháva"...........za 3,50€ a ešte jednu miniphalku za 2,20€ ale tú hneď aj dnes presadím........
Zdenka175
15.10.10,11:17
Pripajam foto.Ked presadim tak do akeho velkeho kochla mam ju zasadit s tolkymi korenmi?? Mozem aj do takeho kibla v com sa daju kupit salaty vies tie take mensie?Na fotke az tak nevidiet tie listy ale sa take slabe a tensie ako boly.:o
Vidieť dosť zdravých koreňov, to je OK.:)Kvetináče si vyrábam podľa veľkosti koreňov a rastlinky z PET flaš.:)
jaja82
15.10.10,13:15
Vidieť dosť zdravých koreňov, to je OK.:)Kvetináče si vyrábam podľa veľkosti koreňov a rastlinky z PET flaš.:)

Tie korene co su vonku su ok ale tie vnutorne su onicom prazdne a suche len preto su zelene lebo su od machu:(. Ked ju budem presadzat tak mam dat novi substrat alebo mozem dat naspet aj ten stary??? Len neviem ci sa ten mach moze potom mnozit dalej s toho stareho substratu alebo nie:confused::confused::confused: Podla teba co vidis korene na tej jednej foto tak z akej velkej PET flase mam urobit kvetinac? lebo len tie korene su ok a co su vo vnutry tak to vsetko musi ist prec.
lesslie
15.10.10,13:20
môže sa to kulhať stonka? Alebo "len" nová rastlinka?

tlaci stonka a popri nej koren :) koren je to mensie vpredu a stonka za nim :)
lujza.j
15.10.10,15:27
môže sa to kulhať stonka? Alebo "len" nová rastlinka?
no koreň to podľa mňa nie je, takže :D:D:D:Dtešííím sa s tebou;) myslím že stonka skús ešte bližšie foto:)
lujza.j
15.10.10,15:40
Tie korene co su vonku su ok ale tie vnutorne su onicom prazdne a suche len preto su zelene lebo su od machu:(. Ked ju budem presadzat tak mam dat novi substrat alebo mozem dat naspet aj ten stary??? Len neviem ci sa ten mach moze potom mnozit dalej s toho stareho substratu alebo nie:confused::confused::confused: Podla teba co vidis korene na tej jednej foto tak z akej velkej PET flase mam urobit kvetinac? lebo len tie korene su ok a co su vo vnutry tak to vsetko musi ist prec.
ja by som na tvojom mieste urobila asi toto: len neviem či to dobre vysvetlím keď vyberieš rastlinku z kochla oklepeš substrát tak všetky korene aj z častou z ktorej vyrastajú odstrihneš do takej výšky po prvý dobrý vzdušný koreň, proste starú časť rastlinky odstrihneš a vznikne ti "nová" s novými koreňmi. substrát jednoznačne nový. korene vysprchuj a potom ich namoč do teplej vody aby trochu zmäkli.nezabudni odstrihnutú časť zasypať škoricou alebo endiexom. kochel si vyrob asi i litrovej PET fľašé, nezabudni urobiť diery. aby mala rastlinka stabilitu daj jej poličku.:)
henrieta3
15.10.10,15:42
Vidieť dosť zdravých koreňov, to je OK.:)Kvetináče si vyrábam podľa veľkosti koreňov a rastlinky z PET flaš.:)
ked preriedis korene, nemusis podla mna menit kvetinac, neviem, aky je velky, ak mas novy substrat, tak ho daj, vzdusne by som dala dovnutra a naropvnala rastlinu
henrieta3
15.10.10,15:42
dievčence kúpila som si odkvitnuté oncidko - to klasika žlté, lebo to doma akosi "pokulháva"...........za 3,50€ a ešte jednu miniphalku za 2,20€ ale tú hneď aj dnes presadím........
ukaz ich
henrieta3
15.10.10,15:44
dievcata, prave som citala, ze orchi su jedovate pre mačky, mate niekto doma? snad to nie je od veci, mam ich natlacene na 1/2 parapety a neviem, ako to vyriesim
Zdenka175
15.10.10,16:55
Pre jaja82: Podľa potreby asi takéto,alebo aj menšie:)
jaja82
15.10.10,17:47
Dakujem Lujza a Zdenka za vase rady a zajtra sa do toho smelo vrhnem:).Dufam ze to dopadne dobre:rolleyes::o.
daira
15.10.10,17:58
Dievcata chcem sa spytat zajtra idem presadzat miniphalu z machu nasla som tam akusi plese bielu pritom mam na kochli urobene dierky a neprelievam. Ten novy substrat mam upiect v trube ale neviem na kolko to tam mam nechat :D
lavanda
15.10.10,18:50
dievcata, prave som citala, ze orchi su jedovate pre mačky, mate niekto doma? snad to nie je od veci, mam ich natlacene na 1/2 parapety a neviem, ako to vyriesim

Dcéra má dve mačky a asi 6 lišajovcov a žijú v symbióze. Pre mačky pestuje nejakú trávu, aby jej neohrýzali rastliny.
lujza.j
15.10.10,19:33
Dakujem Lujza a Zdenka za vase rady a zajtra sa do toho smelo vrhnem:).Dufam ze to dopadne dobre:rolleyes::o.
ja mám jednu takú čo jej korene v kochly nerastú-žiadne zelené končeky, rastú iba vzdušné, keď odkvitne staré korene odstrihnem a zasadím ju s novými vzdušnými:)
a ešte som na ďalšej našla tlačiacu sa kvetnú stonku;)
henrieta3
16.10.10,05:14
Dcéra má dve mačky a asi 6 lišajovcov a žijú v symbióze. Pre mačky pestuje nejakú trávu, aby jej neohrýzali rastliny.
Dakujem lavanda, travu ma, ale je este mala, obhryza vsetko dookola, zatial davame pozor, snad sa jej nezapacia
tara464
16.10.10,06:54
Kedy si ho tam videla? Phaly som videla aj ja, no črievičkovce nie. Bola som tam v utorok ráno.
Ja som tam bola už davnejšie..ale naposledy tam mali iba phalaenopsisi :)
Dodik_1
16.10.10,07:54
dievcata, prave som citala, ze orchi su jedovate pre mačky, mate niekto doma? snad to nie je od veci, mam ich natlacene na 1/2 parapety a neviem, ako to vyriesim

ja mam 4 orchi a kocúr si ich ani nevšíma, akurát si k nim len sadne a kuká von oknom, keďže máju vytiahnuté žalúzie:cool: ale zasa priateľova mama, má na balkóne 2 orchi, doma má 3 mačky a chodia jej to obhrýzať, vždy keď ich idem kuknúť ako sa dari orchidejkam tak zakaždým je odhryznuté z listov, aj z tých čerstvo narasteným ( inak už vyše roka nekvitli ) a mačky vyzerajú celkom OK:o)
milka 60
16.10.10,08:31
moje dúfam , že skoro kvitnúce cymbídko
Zdenka175
16.10.10,10:40
Podla tochto teraz ju mam presadit do noveho alebo pockat a nechat pokym bude kvitnut a odkvitne ked sa jej stonka rozkonaruje teraz. Lebo od vtedy ako sa zobudily tie spiace ocka a zacaly rast tak ma take listy tensie a slabe a trocha zvraskavene lebo pokym nerastly tie stonky tak boly listy ok. Dokomca ten spodny list jej uz odchadza na dotik je taky ako bez vody suchy tenky ako papier prytom ju uz aj rosim.Len sa bojim nieze jej tak uschnu vsetky listy a presadzanim sa bojim ci zase neublizim tej stonke co sa rozkonaruje.Vpodstate jej len zakrijem tie vzdusne korene substrazom lebo co odstrihnem korene co su v kochly tak si to mozno ani nevsimne lebo tie uz ziadnu funkciu nemaju ked su suche.:oTakze ju mozem v pohode aj teraz presadit alebo mam pockat? co poradite?:o:rolleyes: A este aj mna by to zaujmalo ze ako dlho treba ten novi substrat piect???? v popr. ked poradite presadit. Dakujeeeem.
Ale presádzať si chcela kvôli chrobákom, a zhnitým koreňom si písala.Kôru daj na tanier a na 3- 4 minúty do mikrovlnky. Potom nechať vychladnúť. Presadenie je na tebe. Ale ja kvôli hnilobe koreňov radšej presadím, lebo sa to šíri a budeš mať potom menej dobrých koreňov. Mne to spravila tiež jedna , ani sa jej neroztvorili púky a už schli, listy vädli a kuknem na korene zhnité. Tak som pekne stonky odstrihla a presadila. Radšej obetujem kvety ako celú rastlinku vieš.:DA doteraz sú ešte listy mäkké ale už jej narástlo asi 10 koreňov len stonka žiadna:confused:
zuzkahris
16.10.10,10:42
moje dúfam , že skoro kvitnúce cymbídko

No Milka KRÁSA :eek::) ! Aj moje Cymbidko má puk / jeden som našla /, ale zdá sa mi, že nejako nerastie, neviem zdá sa mi stále taký rovnaký :rolleyes:.
jaja82
16.10.10,12:43
Ale presádzať si chcela kvôli chrobákom, a zhnitým koreňom si písala.Kôru daj na tanier a na 3- 4 minúty do mikrovlnky. Potom nechať vychladnúť. Presadenie je na tebe. Ale ja kvôli hnilobe koreňov radšej presadím, lebo sa to šíri a budeš mať potom menej dobrých koreňov. Mne to spravila tiež jedna , ani sa jej neroztvorili púky a už schli, listy vädli a kuknem na korene zhnité. Tak som pekne stonky odstrihla a presadila. Radšej obetujem kvety ako celú rastlinku vieš.:DA doteraz sú ešte listy mäkké ale už jej narástlo asi 10 koreňov len stonka žiadna:confused:

Mas pravdu.Tie listy ma tak viplasily ze na chrobacikou som aj pozabudla.Presadzat budem dneska alebo zajtra koru som uz kupila len aby som ju upiekla tak musim pockat ked manzel nebude doma aby si nemislel ze som sa zblaznila ze peciem substrat:--- :Da ked to bude smrdiet ako tu pisete tak aby ma nevihodil aj s tym substratom von cez okno :D:D:D a pokym pride tak dovtedy rychlo vivetram a presadim.:D
jaja82
16.10.10,12:48
No Milka KRÁSA :eek::) ! Aj moje Cymbidko má puk / jeden som našla /, ale zdá sa mi, že nejako nerastie, neviem zdá sa mi stále taký rovnaký :rolleyes:.

Mozno ho len velmi casto pozeras a preto sa ti to zda ze nerastie :)tak isto ako mne:D ale teraz ked tu nieje ale je dole v pivnici pry okne a nevidim ho casto tak vidim ze pomalicky ale iste rastie.;)
milka 60
16.10.10,12:53
No Milka KRÁSA :eek::) ! Aj moje Cymbidko má puk / jeden som našla /, ale zdá sa mi, že nejako nerastie, neviem zdá sa mi stále taký rovnaký :rolleyes:.
bud trpezlivá , moje rastú asi od 15 augusta
lujza.j
16.10.10,13:11
Podla tochto teraz ju mam presadit do noveho alebo pockat a nechat pokym bude kvitnut a odkvitne ked sa jej stonka rozkonaruje teraz. Lebo od vtedy ako sa zobudily tie spiace ocka a zacaly rast tak ma take listy tensie a slabe a trocha zvraskavene lebo pokym nerastly tie stonky tak boly listy ok. Dokomca ten spodny list jej uz odchadza na dotik je taky ako bez vody suchy tenky ako papier prytom ju uz aj rosim.Len sa bojim nieze jej tak uschnu vsetky listy a presadzanim sa bojim ci zase neublizim tej stonke co sa rozkonaruje.Vpodstate jej len zakrijem tie vzdusne korene substrazom lebo co odstrihnem korene co su v kochly tak si to mozno ani nevsimne lebo tie uz ziadnu funkciu nemaju ked su suche.:oTakze ju mozem v pohode aj teraz presadit alebo mam pockat? co poradite?:o:rolleyes: A este aj mna by to zaujmalo ze ako dlho treba ten novi substrat piect???? v popr. ked poradite presadit. Dakujeeeem.
to že máš listy tenké ako papier je z nedostatku vody.ja by som určite presadila.odstrániš starú časť rastlinky-korene, dáš menší kochel, nový sustrát a uvidíš ako sa hneď rastlinka spamätá. a kvetné stonky by som tiež šmykla preč ako píše Zdenka, teraz ide o záchranu rastlinky ona by aj tak nemala silu:(
lujza.j
16.10.10,13:12
ja mám jednu takú čo jej korene v kochly nerastú-žiadne zelené končeky, rastú iba vzdušné, keď odkvitne staré korene odstrihnem a zasadím ju s novými vzdušnými:)
a ešte som na ďalšej našla tlačiacu sa kvetnú stonku;)
toto bola len ako ilustrácia:)
zuzkahris
16.10.10,14:15
bud trpezlivá , moje rastú asi od 15 augusta

Veď áno, pozerám ho 2x do dňa, či nepodrástol :o;):), ale len to, že sa urobil, je pre mňa obrovský úspech a neskutočne sa teším, ešte ani neviem akú bude mať farbu, kúpila som ho minulý rok v novembri odkvitnuté, to bude prekvapenie :)
evaj63
16.10.10,14:41
Dievčatá mám z vás radost'.:D:---:). z mojich orchidiek už moc nie. Včera mi odkvitol zygo, a ked'že mi všetky kvitli v lete, možem len čakat', kedy mi zas urobia radost'.:confused:
lujza.j
16.10.10,14:49
Dievčatá mám z vás radost'.:D:---:). z mojich orchidiek už moc nie. Včera mi odkvitol zygo, a ked'že mi všetky kvitli v lete, možem len čakat', kedy mi zas urobia radost'.:confused:
možno ťa prekvapia tak ako tie moje tiež mi tie ktoré kvitli v lete už idú opäť kvitnúť;)
henrieta3
16.10.10,16:52
ja mam 4 orchi a kocúr si ich ani nevšíma, akurát si k nim len sadne a kuká von oknom, keďže máju vytiahnuté žalúzie:cool: ale zasa priateľova mama, má na balkóne 2 orchi, doma má 3 mačky a chodia jej to obhrýzať, vždy keď ich idem kuknúť ako sa dari orchidejkam tak zakaždým je odhryznuté z listov, aj z tých čerstvo narasteným ( inak už vyše roka nekvitli ) a mačky vyzerajú celkom OK:o)
dakujem ti za odpoved, zostava mi len dufat, ze tato nasa bude ako vas kocurik, lebo, aj ked ju mam rada, keby mi odhryzla tie pekne stonky, co sa chystaju kvitnut, dostala by po labkach
ale si ma upokojila, ze sa im nic nestalo, lebo som citala o tych jedovatych rastlinach
VieraPopluharova
16.10.10,17:54
Ahojte dievcence,

dlho som tu nebola, nemala som sa cim chvalit a nemala som ani upravene foto, takze ak sa chcete popozerat mam to v albumoch co sa mi podarilo nafotit, nieco je z vystavy, nieco moje, ale Vase obrazky sledujem , mate ich nadherne.
infinityfx21
16.10.10,18:01
Tak dnes som neodolal a kupil som si knizku o orchideach :) Zatial je to lepsie citanie ako ucenie na skusky. Su tam zaujimave rady a veci pre novacikov v pestovani. Takze uz viem co budem asi dne do rana citat :) Toto je ona :

http://www.vasut.cz/zahrada/detail.asp?kniha=380#

Jéj,presne túto istú som si kúpila vo štvrtok.Je fakt dobrá. :)
Matasias
16.10.10,18:21
Jéj,presne túto istú som si kúpila vo štvrtok.Je fakt dobrá. :)

Hej hej. Ja si v nej stale listujem. Len som zistil, ze tam nie je nic o Cambrii. Teda aspon ja som ju tam nenasiel ...
lujza.j
16.10.10,18:59
tiež ju mám:)
bikam
17.10.10,04:46
Mas pravdu.Tie listy ma tak viplasily ze na chrobacikou som aj pozabudla.Presadzat budem dneska alebo zajtra koru som uz kupila len aby som ju upiekla tak musim pockat ked manzel nebude doma aby si nemislel ze som sa zblaznila ze peciem substrat:--- :Da ked to bude smrdiet ako tu pisete tak aby ma nevihodil aj s tym substratom von cez okno :D:D:D a pokym pride tak dovtedy rychlo vivetram a presadim.:D
mimotemySorry Jaja82, nie som učiteľka, ale tvoje príspevky ma dvíhajú zo stoličky - viplasily,nemislel,nevihodil,vivetram, ..... :eek:
henrieta3
17.10.10,06:23
Matasias
17.10.10,11:49
Dakujem Henrieta :) Idem hned popozerat.
----
Chcel by som sa spytat, co s odkvitnutou miniphalou ? Mozem ako u klasickej odstrihnut stonku za poslednym ockom, alebo mam stonku odstrihnut celu ?
----
A idem sa pochvalit aj jednou phalou :) . Okamzite po odkvitnuti zacalo rast jedno ocko. Dnes su prebudene a rastu uz 3, plus rastie aj stonka. Aspon ona mi robi radost.
henrieta3
17.10.10,14:25
Dakujem Henrieta :) Idem hned popozerat.
----
Chcel by som sa spytat, co s odkvitnutou miniphalou ? Mozem ako u klasickej odstrihnut stonku za poslednym ockom, alebo mam stonku odstrihnut celu ?
----
A idem sa pochvalit aj jednou phalou :) . Okamzite po odkvitnuti zacalo rast jedno ocko. Dnes su prebudeme a rastu uz 3, plus rastie aj stonka. Aspon ona mi robi radost.
nemas za co, si sikovny pestovatel, tie orchidky ta maju rady, ja som na mini odstrihla stonku az dolu, teraz sa regeneruju, 2 rastu korene ako dive, 1 sa trosku spamatava, tesim sa na kvitnutie, tu mas ete par linkov, ta 1 ceska pestovatelka je velmi sikovna, snad tam anjdes, co hladas
http://www.orchideje.freepage.cz/ (http://www.orchideje.freepage.cz/)

http://www.orchidej.estranky.cz/ (http://www.orchidej.estranky.cz/)
http://www.orchideje.freepage.cz/odkazy/ (http://www.orchideje.freepage.cz/odkazy/)
andersenka
18.10.10,05:35
moje dúfam , že skoro kvitnúce cymbídko
Milka super :) už sa tešíme keď pridáš fotečky rozkvitnutého................nooooo neviem, neviem, či aj mne sa tak úspešne bude dariť ako tebe.....
andersenka
18.10.10,05:57
moje prvé cymbidium - kúpené odkvitnuté..............pre ilustráciu aspoň foto odkvitajúceho kvetu.
No len som zvedavá, či to s ním zvládnem..............
andersenka
18.10.10,06:02
toto je to moje spomínané "úbohé" oncídium - klasika žlté. Ale idú mu nové výhony, no tak možno sa "pozberá"........
Ma-Ba
18.10.10,06:25
Adelka - cymbídium máš krásne, ak budeš raz deliť hlásim sa.:) Teraz potrebuje chladnejšie. Ak môžeš zabezpečiť letnenie, viac vody v lete ako ostatné + hnojivo (najlepší je čerstvý kravský hnoj)potom na jeseň chladnejšie v noci okolo 12 st.C určite to zvládneš. Niekedy to ale dlhšie trvá, pretože ak sa jeden rok prešvihnú podmienky, ktoré Cymbo potrebuje čaká sa ďalší rok.
Oncídium by sa malo pozbierať tieto orchidky sú dosť vitálne. Ak nemajú totálne fuč korene majú veľkú šancu.
andersenka
18.10.10,07:11
Adelka - cymbídium máš krásne, ak budeš raz deliť hlásim sa.:) Teraz potrebuje chladnejšie. Ak môžeš zabezpečiť letnenie, viac vody v lete ako ostatné + hnojivo (najlepší je čerstvý kravský hnoj)potom na jeseň chladnejšie v noci okolo 12 st.C určite to zvládneš. Niekedy to ale dlhšie trvá, pretože ak sa jeden rok prešvihnú podmienky, ktoré Cymbo potrebuje čaká sa ďalší rok.
Oncídium by sa malo pozbierať tieto orchidky sú dosť vitálne. Ak nemajú totálne fuč korene majú veľkú šancu.
Majka ďakujem pekne.
A s tým cymbídiom - to veru ešte potrvá kým sa bude môcť deliť, ale budem na teba myslieť......hlavné aby som ho dokázala prezimovať teraz :)
Letnenie - mám možnosť, letnila som aj dendrá nobile, stardusty,cambrie,oncidko,catleyu..........takže bud.rok si tam aj cymbidko nájde svoje miesto :)
Ma-Ba
18.10.10,07:26
Tak fajn určite to zvládneš.
Zdenka175
18.10.10,11:01
Neviete mi poradiť čo s touto? Odchádzali jej korene, presadená je v tomto kelínku. Korene vyzerajú OK-pekné zelené. Len tie listy, také bez života. Po krajoch majú taký lem. Zo spodu som to potierala Endiexom, na každý nový list je taký poškodený. Škodcu nevidím.Môže to byť od slnka? Je umiestnená pri ostatných a tie to nemajú, hnojím rovnako ako ostatné? Neviete ,chýba jej niečo??
milka 60
18.10.10,11:12
moje prvé cymbidium - kúpené odkvitnuté..............pre ilustráciu aspoň foto odkvitajúceho kvetu.
No len som zvedavá, či to s ním zvládnem..............
Adelka je krásne , raz ak budeš deliť budem v rade za Majkou a môžeme čarať , uvidím aké bude moje, len ho v lete pekne kŕm:):D:)
Ma-Ba
18.10.10,12:32
Zdenka toto isté mám aj ja na viacerých.
Keď som bola na návšteve u jedného pestovateľa mi povedal, že tento rok aj minulý bol veľmi zlý na všelijaké virózy, bakteriózy.
Že takéto niečo môže prísť aj cez otvorené okno. Čo to presne je Ti asi nikto nepovie.
Ja poškodené listy odstránim, aby sa to nešírilo ďalej. Sama som prekvapená koľko toho je.
evaj63
18.10.10,14:51
Dnes som skoro spadla z noh,:eek: predsa budem kvitnút'. Miltoniopsis mi ženie 2 kvetné stonky.:eek: Strááááášne moc sa teším. :D
Potešila ma aj tá fala s nalomeným kvetným stvolom. Vyháňa mi novú stonku.Aspoň nejaká radost', ked' ostatné su už po odkvitnutí.;)
infinityfx21
18.10.10,18:05
Dneska som znovu podrobnejšie pozerala tie moje potvorky.A dve ďalšie ma asi potešia.jedna je moja prvá orchidka ,už som ju skoro začala pochovávať,a ona sa pozbiera,vyháňa konečne aj nové korienky.A na ďalšej sa asi prebudia dve očká.Keď to trochu podrastie to bude zaujímavejšie,ale moc,moc sa teším.To budú nádherné vianoce.
Ma-Ba
18.10.10,18:17
Dnes som skoro spadla z noh,:eek: predsa budem kvitnút'. Miltoniopsis mi ženie 2 kvetné stonky.:eek: Strááááášne moc sa teším. :D
Potešila ma aj tá fala s nalomeným kvetným stvolom. Vyháňa mi novú stonku.Aspoň nejaká radost', ked' ostatné su už po odkvitnutí.;)
Miltoniopsis mnohým nejde a dostať ju do kvetu je niekedy aj pre skúsených pestovateľov problém. Takže o to väčšia radosť.
Nepolievaš veľa? Substrát sa mi zdá veľmi mokrý a tá mladá rastlinka je akoby hrdzavá.
Ma-Ba
18.10.10,18:23
Ešte pridám miniatúru cymbídia. Toto sa mi podarilo vypestovať v skleníku. Na jar som odtrhla pahľuzu a len tak zasadila. Pred mrazmi som ju vybrala. Teraz má stále dostatok vody.
milka 60
18.10.10,18:32
Ešte pridám miniatúru cymbídia. Toto sa mi podarilo vypestovať v skleníku. Na jar som odtrhla pahľuzu a len tak zasadila. Pred mrazmi som ju vybrala. Teraz má stále dostatok vody.
Majka- si kúzelník:):)
mám tiež jednu zadnú pahluzu položenú na rašeliníku, ele čuší nič nerobí
lujza.j
18.10.10,19:01
Neviete mi poradiť čo s touto? Odchádzali jej korene, presadená je v tomto kelínku. Korene vyzerajú OK-pekné zelené. Len tie listy, také bez života. Po krajoch majú taký lem. Zo spodu som to potierala Endiexom, na každý nový list je taký poškodený. Škodcu nevidím.Môže to byť od slnka? Je umiestnená pri ostatných a tie to nemajú, hnojím rovnako ako ostatné? Neviete ,chýba jej niečo??
listy bez života?ak sú také mľandravé skús ju nechať viac namočenú;) len potom aby mohla dobre preschnúť:) tiež mám takú "po záchrane" korene ok tak ju nechávam aj cez noc namočenú, kochel maxi vzdušný:D
lujza.j
18.10.10,19:03
moja nová;)
Ma-Ba
18.10.10,19:13
Majka- si kúzelník:):)
mám tiež jednu zadnú pahluzu položenú na rašeliníku, ele čuší nič nerobí
No len som skúsila, čo to urobí.
Milka bojím sa, že to nebude stačiť. Cymbídium je zemná orchidea aby pahľuza obrazila potrebuje vlhký substrát.
milka 60
18.10.10,19:22
No len som skúsila, čo to urobí.
Milka bojím sa, že to nebude stačiť. Cymbídium je zemná orchidea aby pahľuza obrazila potrebuje vlhký substrát.
Dík, vyskúšam:)
infinityfx21
19.10.10,11:02
A tu je moje čítanie.Najlepšia sa mi zdá tá velká kniha,čo je prvá na obrázku.
andersenka
19.10.10,11:48
ide mi dedrophala biela kvitnúť. Na druhej pahľuze neviem čo sa jej to tlačí - asi na 3-4 miestach, či nové stonky, či rastlinky..
Poraďte.........
evaj63
19.10.10,15:49
ide mi dedrophala biela kvitnúť. Na druhej pahľuze neviem čo sa jej to tlačí - asi na 3-4 miestach, či nové stonky, či rastlinky..
Poraďte.........

myslím si, že kvetný stvol, dendrofala sa rozmnožuje pahluzami.
evaj63
19.10.10,16:44
Miltoniopsis mnohým nejde a dostať ju do kvetu je niekedy aj pre skúsených pestovateľov problém. Takže o to väčšia radosť.
Nepolievaš veľa? Substrát sa mi zdá veľmi mokrý a tá mladá rastlinka je akoby hrdzavá.

Bola práve poliata. Pri polievaní som to zistila, aj ked' stále na ne čumím. Až do včera som nič nevyčumila.:D
rozborova
19.10.10,16:55
ide mi dedrophala biela kvitnúť. Na druhej pahľuze neviem čo sa jej to tlačí - asi na 3-4 miestach, či nové stonky, či rastlinky..
Poraďte.........
Bude to kvetná stonka,mne tiež tak povyháňali dendrophaly a už kvitnú.
lujza.j
19.10.10,18:26
dievčatá jedna z mojich zdochlín a dnes toto:eek::eek::eek:
milka 60
19.10.10,19:15
ide mi dedrophala biela kvitnúť. Na druhej pahľuze neviem čo sa jej to tlačí - asi na 3-4 miestach, či nové stonky, či rastlinky..
Poraďte.........
Adelka , tých kvetných stvolov bude viac gratulujem:):):)
Matasias
19.10.10,19:15
dievčatá jedna z mojich zdochlín a dnes toto:eek::eek::eek:

Zavidim :) Ja mam dve taketo zdochlinky. Bez listov. Som ich dal teraz mimo oci, do trochu chladnejsej miestnosti. Obe su tusim z Hypernovy. Minule som si povedal, ze v takomto obchode ich uz kupovat asi nebudem. Zatial mi kazda takto kupena odisla. Orchidkam z kvetinarstiev sa dari perfektne ale tie z hyper/super marketov maju vzdy nejake problemy ...
henrieta3
20.10.10,04:03
dievčatá jedna z mojich zdochlín a dnes toto:eek::eek::eek:
a opreco zdochlina? ma aj korene, aj listy?
Dada
20.10.10,04:32
Mám jednu orchideu, čo namiesto toho, aby kvitla, púšťa hore na stonke ďalšie listy. Čo s tým robiť???
Michelle051
20.10.10,04:38
Zavidim :) Ja mam dve taketo zdochlinky. Bez listov. Som ich dal teraz mimo oci, do trochu chladnejsej miestnosti. Obe su tusim z Hypernovy. Minule som si povedal, ze v takomto obchode ich uz kupovat asi nebudem. Zatial mi kazda takto kupena odisla. Orchidkam z kvetinarstiev sa dari perfektne ale tie z hyper/super marketov maju vzdy nejake problemy ...

Ja mám opačnú skúsenosť... orchidka z kvetinárstva za 2 týždne odkvitla a pošla - naštastie stihla vypustit keiku..mne orchidky z výpredajov my krásne kvitnú. Dokonca jedna zo spomínanej hypernovy ešte nikdy neodkvitla a zase my púšta kvetný stvol..
Michelle051
20.10.10,04:45
Mám jednu orchideu, čo namiesto toho, aby kvitla, púšťa hore na stonke ďalšie listy. Čo s tým robiť???

Tešit sa :D púšta novú rastlinku - keiku :) Preštuduj fórum alebo sa popýtaj báb, určite poradia
Dada
20.10.10,04:48
Čítala som a nedočítala som sa. Tak neviem, čo to mám odstrihnúť či čo... lebo mám listy, potom rastie stonka a vravím, namiesto kvietkov hore sú ďalšie listy. A neviem si s tým rady.
Zdenka175
20.10.10,04:59
Čítala som a nedočítala som sa. Tak neviem, čo to mám odstrihnúť či čo... lebo mám listy, potom rastie stonka a vravím, namiesto kvietkov hore sú ďalšie listy. A neviem si s tým rady.
Keď ti rastú listy na stonke - to je nová rastlinka/kejka/.:D Musia jej narasť listy a korene aspoň 3 po 5 cm a až potom odsadiš. Ale trvá to dlho, no potom budeš mať o jednu viac. :)No stáva sa, že niekomu nová rastlinka zakvitne a až potom jej narastú korene. Je to individuálne.:) Len čakaj kým dorastie :)
Dada
20.10.10,05:00
aha, takže mám asi 3 lístky zo stonky, takže mám čakať na korene??? tie zelené, čo sa tak ťahajú??? :-)))))))
bikam
20.10.10,05:22
aha, takže mám asi 3 lístky zo stonky, takže mám čakať na korene??? tie zelené, čo sa tak ťahajú??? :-)))))))


Čítala som a nedočítala som sa. Tak neviem, čo to mám odstrihnúť či čo... lebo mám listy, potom rastie stonka a vravím, namiesto kvietkov hore sú ďalšie listy. A neviem si s tým rady.
mimotemy Vidím, že si čítala pozorne:rolleyes:.O keikách a ich pestovaní sa píše na každej "druhej" strane.
andersenka
20.10.10,05:30
no tak to sa teším...............občas ju trochu pohnojiť, aby pekne rástla a kvitla ešte :)
Marta Žigová
20.10.10,05:39
veľa ju polievaš, stačí raz do mesiaca .... ja mám orchideu asi 3 roky, ešte som ju nehnojila, iba ju polievam a krásne kvitne, prirodzene má odbodbie oddychu .... a ešte jedno ... pri polievaní treba dávať pozor, aby nebolo zalievané srdiečko, ak tam zostáva voda, rastlinka odhníva .... polievať sa dá i tak, že ju na hodinu pohoríš do vody tak, aby bola ponorená nádoba v ktorej je zasadená, potom vybrať, nechať prebytočnú vodu odtiecť .
sisima
20.10.10,08:03
najnovšie prírastky66280

z výpredaja z baumaxu v lamaci...spolu za cca 7-8€
majú tam aj "totalny" vypredaj za 2 € denderophaly a phaly... ale vacsina z nich je v tak zúboženom stave, odhnite korene, dokonca aj cele srdiecka... sa divim, ze este dokazu kvitnut... asi je to ich posledny krat...:(
andersenka
20.10.10,08:17
najnovšie prírastky66280

z výpredaja z baumaxu v lamaci...spolu za cca 7-8€
majú tam aj "totalny" vypredaj za 2 € denderophaly a phaly... ale vacsina z nich je v tak zúboženom stave, odhnite korene, dokonca aj cele srdiecka... sa divim, ze este dokazu kvitnut... asi je to ich posledny krat...:(
tá bledá, bielo - žltkastá či aká vlastne je, je zaujímavá :) krásavica, tá ma najviac zaujala......
Michelle051
20.10.10,08:31
Našla som info že mnohí ludia používajú kokosové mlieko (obsahuje vela hormónov) ako prírodnú keiki pastu... a kedže mojim babám sa do keik nechce, skúsim to a budem vás informovaťo úspešnosti - sama som zvedavá...:)
sisima
20.10.10,08:35
tá bledá, bielo - žltkastá či aká vlastne je, je zaujímavá :) krásavica, tá ma najviac zaujala......


je zlta, fotka trosku skresluje;)
ta druha, ma zaujala tým, že je taká menšia, ale zase nie mini .. a za tu cenu, no nekup to... :)
Zdenka175
20.10.10,10:20
najnovšie prírastky66280

z výpredaja z baumaxu v lamaci...spolu za cca 7-8€
majú tam aj "totalny" vypredaj za 2 € denderophaly a phaly... ale vacsina z nich je v tak zúboženom stave, odhnite korene, dokonca aj cele srdiecka... sa divim, ze este dokazu kvitnut... asi je to ich posledny krat...:(
Tak to bol dobrý nákup. Ja som si minule kúpila za 12e. :eek:U nás také dobré ceny nebývajú ako v BA.:confused::confused::D
arisbe
20.10.10,10:22
tá bledá, bielo - žltkastá či aká vlastne je, je zaujímavá :) krásavica, tá ma najviac zaujala......
su nadherne:)
andersenka
20.10.10,10:26
Tak to bol dobrý nákup. Ja som si minule kúpila za 12e. :eek:U nás také dobré ceny nebývajú ako v BA.:confused::confused::D
Zdenka, ja som v ZA objavila kvetinárstvo kde po odkvitnutí mali phaly, dednrophaly,oncidka po 3,50....
sisima
20.10.10,10:31
ja som "vypredajovy" typ... furt si poviem, ze si radsej kupim nejake chuda, ktore mozno zachranim od uplneho konca...
pred casom sme tak kupovali jesetere do jazierka... som si povedala, ze tie 2 chudence, ked vydrzali v tej kadi od marca, tak ze im darujeme krajsi domov... hafik z utulku... a tak;)

ale natrafit na super cenu za miniphalu sa mi teda nedari... v baumaxe mali "akciu" za 7,99... a to manzel povedal, ze za taky maly kvietok, kt mi mozno skape, je drahy... tak som mu ukazala kolko stoji bez akcie... :))
andersenka
20.10.10,10:34
ja som "vypredajovy" typ... furt si poviem, ze si radsej kupim nejake chuda, ktore mozno zachranim od uplneho konca...
pred casom sme tak kupovali jesetere do jazierka... som si povedala, ze tie 2 chudence, ked vydrzali v tej kadi od marca, tak ze im darujeme krajsi domov... hafik z utulku... a tak;)

ale natrafit na super cenu za miniphalu sa mi teda nedari... v baumaxe mali "akciu" za 7,99... a to manzel povedal, ze za taky maly kvietok, kt mi mozno skape, je drahy... tak som mu ukazala kolko stoji bez akcie... :))
ja som vo vyššie spomínanom kvetinárstve kúpila odkvitnutú miniphalku s peknými koreňmi,taku tmavofialovu za 2,20€

Ak by si chcela a ešte by mali, mohla by som ti kúpiť a poslať........
infinityfx21
20.10.10,11:14
ja som "vypredajovy" typ... furt si poviem, ze si radsej kupim nejake chuda, ktore mozno zachranim od uplneho konca...
pred casom sme tak kupovali jesetere do jazierka... som si povedala, ze tie 2 chudence, ked vydrzali v tej kadi od marca, tak ze im darujeme krajsi domov... hafik z utulku... a tak;)

ale natrafit na super cenu za miniphalu sa mi teda nedari... v baumaxe mali "akciu" za 7,99... a to manzel povedal, ze za taky maly kvietok, kt mi mozno skape, je drahy... tak som mu ukazala kolko stoji bez akcie... :))

Ja tiež kupujem tie chudence z výpredaja.Ked som drahému ukázala tiež mini za 8€,tak povedal že radšej sa oplatí tá stredná.Tie mali v baumaxe za 6€,ale ked tie mini sú také zlaté,ale bojím sa ich.Možno neskor.:)
daira
20.10.10,13:14
Dnes som varila halusky akurat si struham zemiaky a oci mi padli na moju phalu ktoru mam od februara, odvtedy iba dva nove listy a krasne korene. pozerama co nevidim vyhana novu stonku tesim sa jak hovado :D normalne ze pekny den zrazu. Uz som zacala pochybovat ci sa o nu spravne staram :)
Matasias
20.10.10,13:23
Tak ja som dnes cez prestavku zase zavital do Panta Rhei a neodolal som dalsej knizke o orchideach :)
lujza.j
20.10.10,18:25
a opreco zdochlina? ma aj korene, aj listy?
"100"x presadená:mad: až skončila v tomto kochly, korene sa rozbehli až teraz a spodné dva listy ako papier bez vody:mad::mad: a to nie je jediná takáto čo mi ide kvitnúť:eek: pri týchto som rátala s kvitnutím tak o rok:rolleyes:
dominica
20.10.10,18:34
ahojte, neviem, či mi niekto poradí, ale uschlo mi moje Zygopetalum. Neviem, či potrebuje nejakú zvláštnu starostlivosť, ale mala som ho v izbe, kde sa nekúri, no bývame v byte, čiže zima tam zas nie je, je to spálňa. darilo sa mu dobre, aj vyhnalo nový výhon, ale postupne začal odspodu schnúť až uschlo celé. Neviem, či sa dá ešte zachrániť, alebo už nie, ale ešte som ho nevyhodila, lebo mi ho je ľúto...
Kvitlo len 1x aj to, keď som ho kúpila, mám ho aj v albume...
dominica
20.10.10,18:36
tu sú foto...
lujza.j
20.10.10,18:44
Zdenka, ja som v ZA objavila kvetinárstvo kde po odkvitnutí mali phaly, dednrophaly,oncidka po 3,50....
ja mám na sídlisku tiež taký obchodík /už som ho tu spomínala/ tiež mi kočka predá odkvitnuté za "100.-Sk", ale ona má len phale. vždy dobre kúpim krásne korene aj listy. ja v hornbachu alebo baumaxe keď kúpim v akcii vždy sa z toho vyklujú zdochliny:mee:
lujza.j
20.10.10,19:09
A tu je moje čítanie.Najlepšia sa mi zdá tá velká kniha,čo je prvá na obrázku.
okrem týchto troch mám ešte túto;)
lujza.j
20.10.10,19:19
aha, takže mám asi 3 lístky zo stonky, takže mám čakať na korene??? tie zelené, čo sa tak ťahajú??? :-)))))))
tiež čakám na korienky:) keika mi rastie vyše roka, kvitla a ešte na končeku hodí kvety a rastie jej ďalšia kvetná stonka. má len jeden koreň a pri jej aktivite si na ďalšie ešte asi počkám;) jednu som už s tejto matky oddelila, tá mi tiež ide opäť na pôvodnej stonke kvitnúť:)
ludmila12
21.10.10,05:49
Pekný deň všetkým milovníkom orchideí, v Baumaxe v Lamači majú výpredaj Phaly ešte kvitnúce za 1,60 €. Dá sa vybrať aj keď treba dlhšie vyberať.
Ludka
andersenka
21.10.10,07:18
takto pekne mi keiky kvitli. ale žial len cca 2 týždne, asi svoju silu sústreďujú na tvorbu listov a koreňov.....
andersenka
21.10.10,07:52
tak takto mi idú robiť radosť moje orchidky. inak prvé v mojom živote ktoré mi idú kvitnúť samé od seba po zakúpení. Takže sa riadne vytešujem........:D
Michelle051
21.10.10,08:13
tak takto mi idú robiť radosť moje orchidky. inak prvé v mojom živote ktoré mi idú kvitnúť samé od seba po zakúpení. Takže sa riadne vytešujem........:D


Si pametám ked šla mne moja prvá orchidka kvitnúť sama od seba :D Som sa tieš riadne vytešovala:) Mne ide kvitnúť prvý krát Miltoniopsis - škoda že len jedným kvietkom
Ma-Ba
21.10.10,08:46
dominika - to Zygopetalum je už fuč. Keby malo zelenú pahľuzu, snáď ešte ako tak.
Ale neporadím Ti čo s týmto druhom. Ja s ním bojujem ... no už pekne dlho. Teraz má aspoň zelené pahľuzy ale listy fuč.
andersenka
21.10.10,10:27
myslíte, že z tejto cattlejky ešte niečo bude?

Neviem prečo jej takto listy zhnednú a následne sú suché........
Silvernola
21.10.10,13:57
myslíte, že z tejto cattlejky ešte niečo bude?

Neviem prečo jej takto listy zhnednú a následne sú suché........
Nie som odborník, ale mne to pripomína nejakú bakteriózu:confused:
evaj63
21.10.10,14:43
myslíte, že z tejto cattlejky ešte niečo bude?

Neviem prečo jej takto listy zhnednú a následne sú suché........

Ja by som asi všetky škaredé listy odstrihla a nechala len tie nové, aby sa to neprenieslo aj na ne. Taký list už nedostneš do normálu. To je iba moj názor.Držím palce.
zuzkahris
21.10.10,17:35
tak takto mi idú robiť radosť moje orchidky. inak prvé v mojom živote ktoré mi idú kvitnúť samé od seba po zakúpení. Takže sa riadne vytešujem........:D

Idú sa ti odvďačiť za tvoju starostlivosť, blahoželám:), nech ti robia radosť :)
zuzkahris
21.10.10,17:41
myslíte, že z tejto cattlejky ešte niečo bude?

Neviem prečo jej takto listy zhnednú a následne sú suché........

No mne to vyzerá na nejakú hubovú infekciu, skús kúpiť nejaký fungicid, postriekať s ním celú rastlinku, dať ju niekde, kde bude mať trochu pohyb vzduchu a určite ju nerosiť s vodou. Držím palce.
henrieta3
22.10.10,04:08
Tak to bol dobrý nákup. Ja som si minule kúpila za 12e. :eek:U nás také dobré ceny nebývajú ako v BA.:confused::confused::D
len raz somkupila taku drahu, za 12 eur v kvetinarstve a o 2 tyzdne odisli kvety, horsie, ze to bol darcek
henrieta3
22.10.10,04:11
tu sú foto...
podla mna ti vyschlo z nedostatku vody, podobne druhy polievam castejsie
henrieta3
22.10.10,04:12
ja som "vypredajovy" typ... furt si poviem, ze si radsej kupim nejake chuda, ktore mozno zachranim od uplneho konca...
pred casom sme tak kupovali jesetere do jazierka... som si povedala, ze tie 2 chudence, ked vydrzali v tej kadi od marca, tak ze im darujeme krajsi domov... hafik z utulku... a tak;)

ale natrafit na super cenu za miniphalu sa mi teda nedari... v baumaxe mali "akciu" za 7,99... a to manzel povedal, ze za taky maly kvietok, kt mi mozno skape, je drahy... tak som mu ukazala kolko stoji bez akcie... :))
neviem, odkial ste, ale v BA sa da kupit mini za 4 e v trznici, treba ist vecer, ked zatvaraju
henrieta3
22.10.10,04:16
dominika - to Zygopetalum je už fuč. Keby malo zelenú pahľuzu, snáď ešte ako tak.
Ale neporadím Ti čo s týmto druhom. Ja s ním bojujem ... no už pekne dlho. Teraz má aspoň zelené pahľuzy ale listy fuč.
ja som si pomaly popresadzala vsetky, aj onci do priesvitnych, aby som mala prehlad, kolko maju vlahy
zygo odsilo davnejsie aj mne, ale preto, lebo som ho chcela rozdelit, nezostalo ani 1
Michelle051
22.10.10,06:04
jééj mne moja zdochlina z výpredaja ide vypustit list - to som si už začínala myslieť že z nej nič nebude :)
andersenka
22.10.10,06:40
jééj mne moja zdochlina z výpredaja ide vypustit list - to som si už začínala myslieť že z nej nič nebude :)
takže v prípade zakvitnutia bude prekvapenie čakať?
tara464
22.10.10,14:44
okrem týchto troch mám ešte túto;)
Aj ja mam taku :))
tara464
22.10.10,14:47
Zdenka, ja som v ZA objavila kvetinárstvo kde po odkvitnutí mali phaly, dednrophaly,oncidka po 3,50....
A kde je to kvetinarstvo lebo ja viem iba o dvoch ,v ktorych predavaju odkvitnue...
tara464
22.10.10,16:16
Takto idu kvitnut mne :) uz sa tesim,....len aby na zimu neopadali puciky ..
Zdenka175
22.10.10,16:46
Takto idu kvitnut mne :) uz sa tesim,....len aby na zimu neopadali puciky ..
Vyzerá to sľubne, gratulujem:):):):)
daira
22.10.10,17:04
KOnecne som sa odhodlala a presadila moju mini phalu. Tak snad to prezije a zvladne :D lebo skoda by jej bolo
Michelle051
22.10.10,17:41
takže v prípade zakvitnutia bude prekvapenie čakať?
noo boli pri nej už len také vysušené -sušienky - ale z toho sa to moc nedalo viem len že žltá bude :)
Zimama
22.10.10,19:09
Takto idu kvitnut mne :) uz sa tesim,....len aby na zimu neopadali puciky ..
Koľko "púčikov"...!!! :) A tie moje nič...:mee: Fifinka je už definitívne stopnutá - tie očká sú stále rovnaké, nijako sa nehýbu. :mee: Už som aj rozmýšľala, či som ju ja práve vtedy nepresádzala, keď sa spiace očká zobudili, lebo vtedy som ešte nevedela, čo si mám všímať..., a či sa preto "nezasekli". :confused: Aspoň že tie dve. čo som si pred mesiacom kúpila, ešte stále kvitnú, tak sa tiež môžem tešiť :---, ale "vlastné púčiky" sú vlastné púčiky...
Nech sa všetkým vašim "púčikom" darí rozkvitnúť do krásy! :--- Zimama
tara464
23.10.10,09:56
Koľko "púčikov"...!!! :) A tie moje nič...:mee: Fifinka je už definitívne stopnutá - tie očká sú stále rovnaké, nijako sa nehýbu. :mee: Už som aj rozmýšľala, či som ju ja práve vtedy nepresádzala, keď sa spiace očká zobudili, lebo vtedy som ešte nevedela, čo si mám všímať..., a či sa preto "nezasekli". :confused: Aspoň že tie dve. čo som si pred mesiacom kúpila, ešte stále kvitnú, tak sa tiež môžem tešiť :---, ale "vlastné púčiky" sú vlastné púčiky...
Nech sa všetkým vašim "púčikom" darí rozkvitnúť do krásy! :--- Zimama
Ďakujem,neboj aj tebe budu kvitnut :)
rozborova
23.10.10,13:00
Moje kvitnúce slniečka.
Zimama
23.10.10,19:28
Veľmi pekné!
svaabik1
24.10.10,10:03
Mám orchideu druh Phalaenopsis. Má tri stonky alebo byle, ktoré sú pekne rozkvitnuté. Najednej z nich mi narástli 4 lístky v rozmedzí cca. 10 cm. Neviete mi poradiť, ako by som rozmnožila orchideu z týchto listov? Na vrchole sú ešte kvety. Ďakujem za pomoc..
Zdenka175
24.10.10,11:27
Mám orchideu druh Phalaenopsis. Má tri stonky alebo byle, ktoré sú pekne rozkvitnuté. Najednej z nich mi narástli 4 lístky v rozmedzí cca. 10 cm. Neviete mi poradiť, ako by som rozmnožila orchideu z týchto listov? Na vrchole sú ešte kvety. Ďakujem za pomoc..
Skús si prečítať vyššie uvedené príspevky :) napr. http://www.porada.sk/1539805-post10381.html
betrix
24.10.10,13:33
Aj ja sa vytešujem.:) Zatiaľ, čo ja jeseň a zimu neznášam, mojim orchidkám to očividne vyhovuje.
zuzkahris
24.10.10,15:06
Takto ma obdarilo Oncídium, ktoré som kúpila odkvitné a vôbec som netušila akú bude mať farbu, má 160 kvietkov :eek::):). Mám obrovskú radosť !
zuzkahris
24.10.10,15:09
No a tento víkend sa neobišiel bez nového prírastku :)
lujza.j
24.10.10,15:33
Takto ma obdarilo Oncídium, ktoré som kúpila odkvitné a vôbec som netušila akú bude mať farbu, má 160 kvietkov :eek::):). Mám obrovskú radosť !
je prekrásne, si šikulka;)
zuzkahris
24.10.10,17:18
je prekrásne, si šikulka;)

Ďakujem pekne :)
Matasias
24.10.10,17:57
Pri mojom listovani a hladani na internete som zistil, ze moja Cambria asi nie je Cambria (ako uvadza stitok), ale je to Brassia (porovnavanie foto). Mohol by ma niekto opravit, alebo v tom utvrdit ? Pridavam aj foto mojej [(1. foto) uz v stadiu odkvitania] + internet (2. foto) . Nech som hladal ako som hladal, Cambriu s takym kvetom a ani s podobnym som nenasiel.
divokova
25.10.10,05:33
Predávajú ich pod názvom Cambria,tá Tvoja by mala byť Brassia Edvah Loo.Ja mám tiež kúpenú ako Cambria-je to zas Brassidium Shoting Star
rozborova
25.10.10,07:55
Po mesačnom odpočinku , nové prebúdzanie.
henrieta3
25.10.10,08:15
Pri mojom listovani a hladani na internete som zistil, ze moja Cambria asi nie je Cambria (ako uvadza stitok), ale je to Brassia (porovnavanie foto). Mohol by ma niekto opravit, alebo v tom utvrdit ? Pridavam aj foto mojej [(1. foto) uz v stadiu odkvitania] + internet (2. foto) . Nech som hladal ako som hladal, Cambriu s takym kvetom a ani s podobnym som nenasiel.
je nadherna, skus sa pozriet aj v tych linkoch ceskej pestovatelky, krasa
AlenockaS
25.10.10,08:36
mne na materskej rastline na kvetovej stonke vyrástla nová rastlinka, môže mať už tak 10 cm, má aj vzdušné korienky, myslíte, že ju môžem len tak odstrihnúť od materskej a dať do substrátu ?
lujza.j
25.10.10,09:36
mne na materskej rastline na kvetovej stonke vyrástla nová rastlinka, môže mať už tak 10 cm, má aj vzdušné korienky, myslíte, že ju môžem len tak odstrihnúť od materskej a dať do substrátu ?
áno môžeš ju oddeliť, ak má aspoň tri korene cca.5cm a tri listy. do malého vzdušného kochla /nezabudnúť urobiť dierky/ tak z PET fľaše od minerálky 0,5l, alebo dievčatá dávajú aj do priesvitných od jogurtu:)
Matasias
25.10.10,10:42
Predávajú ich pod názvom Cambria,tá Tvoja by mala byť Brassia Edvah Loo.Ja mám tiež kúpenú ako Cambria-je to zas Brassidium Shoting Star


Aha. Dakujem :) Zase som o cosi mudrejsi .

EDIT :

A hned dalsia otazka :) Dnes pri polievani ma prekvapilo Oncidko. Nasiel som takyto "vyhonok". Zrejme sa nejedna o kvetnu stonku, ale o novu rastlinku. Vsak ?
divokova
25.10.10,11:44
Je to nová rastlinka.Kvetná stonka vychádza spoza listov
henrieta3
26.10.10,05:08
Aha. Dakujem :) Zase som o cosi mudrejsi .

EDIT :

A hned dalsia otazka :) Dnes pri polievani ma prekvapilo Oncidko. Nasiel som takyto "vyhonok". Zrejme sa nejedna o kvetnu stonku, ale o novu rastlinku. Vsak ?
takto na onc. vychazda nova rastlina, potom z nej aj kvet
andersenka
26.10.10,07:09
Toto sú moje úlovky z novo otvoreného Auparku v Žiline..........
Avšak "chybička" krásy je tá, že nemali žiadne názvy........takže teraz s Vami budem musieť vygooglovať o aký druh sa presne jedná. A samozrejme tomu prispôsobiť starostlivosť......

Tá prvá by sa mi ponášala na druh odontobrassia, alebo miltasia......ale skôr by som sa sa k tej odontobrassii prikláňala
Tá druha na foto - odontocidium - wildcat "carmela"....
A posledné foto - je fotené večer pri lampe, ale chcela som na ilustráciu. koľko sa v priebehu 3 dní rozvinulo kvetov ....

Keď som sa pýtala aký to je druh, bolo mi povedané len že "cambria-mix"..........toť široký pojem.......a teraz babo raď ako sa o to správne starať...
andersenka
26.10.10,07:24
No a tento víkend sa neobišiel bez nového prírastku :)
tak takúto mám aj ja, volám ju "cukrík"............a kvitla mi cca 4 mesiace :--- ...............a teraz asi po 2-3mesiacoch od odkvitnutia vyháňa novú stonku......:D:D :D
andersenka
26.10.10,08:44
myslíte, že už je toto dendro nobile pripravené na obdobie "sušenia" ??
milka 60
26.10.10,12:19
myslíte, že už je toto dendro nobile pripravené na obdobie "sušenia" ??
Adelka vydrž ešte aspoň mesiac ho mechaj, polej len málilinko a uvidíš čo sa bude diať , nemáš sa kam ponáhlať:),
nevidela si dendro Maria Noel?, je krásne a vraj vdačne kvitne a lahko sa množí, a ešte nemali pleionky?
andersenka
26.10.10,12:21
Adelka vydrž ešte aspoň mesiac ho mechaj, polej len málilinko a uvidíš čo sa bude diať , nemáš sa kam ponáhlať:),
nevidela si dendro Maria Noel?, je krásne a vraj vdačne kvitne a lahko sa množí, a ešte nemali pleionky?
Milka, ploeionky - to sú tie na vonok,nie? Nie nemali. A to dendro čo ty hovoríš, neviem ani ako vyzerá :(
Mali tam phaly, dendrophaly, a také ako je, ešte tuším beallara tahoma či ako sa to volá.........nemali označenia :(
Ale budem chodievať občas pozerať........
nemáš foto toho dendra?
dominica
26.10.10,13:06
Ma-Ba ďakujem za odpoveď, asi som sa málo starala, pre mňa je Zygo náročný druh, aj napriek tomu, že sa mu darilo a myslela som si, že starostlivosť oň zvládnem, o to viac potešila nová stonka, no ale zrazu "pošlo" :-(((
milka 60
26.10.10,18:42
Milka, ploeionky - to sú tie na vonok,nie? Nie nemali. A to dendro čo ty hovoríš, neviem ani ako vyzerá :(
Mali tam phaly, dendrophaly, a také ako je, ešte tuším beallara tahoma či ako sa to volá.........nemali označenia :(
Ale budem chodievať občas pozerať........
nemáš foto toho dendra?
Adelka http://www.orchidej.net/foto/ostatni/Den.%20Marie%20Noel.jpg
milka 60
26.10.10,18:43
Adelka nie je moje je to z českého fora
rozborova
26.10.10,20:09
Toto sú moje úlovky z novo otvoreného Auparku v Žiline..........
Avšak "chybička" krásy je tá, že nemali žiadne názvy........takže teraz s Vami budem musieť vygooglovať o aký druh sa presne jedná. A samozrejme tomu prispôsobiť starostlivosť......

Tá prvá by sa mi ponášala na druh odontobrassia, alebo miltasia......ale skôr by som sa sa k tej odontobrassii prikláňala
Tá druha na foto - odontocidium - wildcat "carmela"....
A posledné foto - je fotené večer pri lampe, ale chcela som na ilustráciu. koľko sa v priebehu 3 dní rozvinulo kvetov ....

Keď som sa pýtala aký to je druh, bolo mi povedané len že "cambria-mix"..........toť široký pojem.......a teraz babo raď ako sa o to správne starať...
Sú nádherné. Ja viem o mojej len že to je cambria,inak nič.
Zdenka175
27.10.10,05:22
Včera mi sesternica darovala kejku.:D, vytešujem sa jak malá :DJej phala nič nerobí len vyháňa po 3 kejky,:eek: a preto jej vôbec nekvitne .:confused: Pre začiatočníkov ,takto vyzerá kejka vhodná na zasadenie. Aspoň 3 korene po 5 cm a odstrihnutá stonka z oboch strán. A takto som ju zasadila.:) Dúfam, že sa príjme, sesterka sadí len do hliny a má ich krásne.:)
andersenka
27.10.10,09:05
Milka - krásne dendrobko, také som veru nevidela.........občas tam zájdem a budem informovať.
V novembri by nám mali zase otvoriť MIRAGE v Žiline,predpokladam, že tam bude tiež kvetinárstvo takže bude viac na výber :)

Včera som v kvetinárstve Maja vo Farskej uličke (pre Žilinčanov) videla krásne veľké catlejky oranžové a žlté do 35€ a na nich označenie "cymbidium" Keď som sa jednej z predavačiek opýtala prečo tam majú toto označenie keď je to catley povedala mi, že ľudia tomu nerozumejú................sila, čo????
sisima
27.10.10,09:31
no hlavne, ze tomu ta predavacka rozumie... :)))
s tym som sa uz stretla aj v zahradných centrách... zákazník je "informovanejší" než predavač... bežné... :)
evaj63
27.10.10,17:42
Dnes som si dopriala trooooošičku radosti. Kúpila som si Vandu. Bola v zl'ave za 17,5 eura. Muž skoro skolaboval. Nemal začat' fajčit' po 10 rokoch, tak mu treba a mne tiež. Myslím tych orchidiek.:---:D:---
infinityfx21
27.10.10,17:47
no hlavne, ze tomu ta predavacka rozumie... :)))
s tym som sa uz stretla aj v zahradných centrách... zákazník je "informovanejší" než predavač... bežné... :)

No ešte že my máme poradu:---,že nás tak lahko neoklamú:D.Aj ked som raz naletela jednému predavačovi:mad:,že miltonia je orchidka krížená so sirôtkam:confused:i,ale kočky ma uviedli na pravú mieru.Takže už neverím,pokial sa radšej tu nepresvedčím od vás.Oni len oklamú,len aby predali.:(
mimotemyVianočný kaktus mi nahadzuje púčiky,teším sa.
milka 60
27.10.10,19:19
No ešte že my máme poradu:---,že nás tak lahko neoklamú:D.Aj ked som raz naletela jednému predavačovi:mad:,že miltonia je orchidka krížená so sirôtkam:confused:i,ale kočky ma uviedli na pravú mieru.Takže už neverím,pokial sa radšej tu nepresvedčím od vás.Oni len oklamú,len aby predali.:(
mimotemyVianočný kaktus mi nahadzuje púčiky,teším sa.---mna už jeden odkvitá!!!a že vianočný



dnes som videla vandy za 60 eu
magno
28.10.10,04:58
Dnes som si dopriala trooooošičku radosti. Kúpila som si Vandu. Bola v zl'ave za 17,5 eura. Muž skoro skolaboval. Nemal začat' fajčit' po 10 rokoch, tak mu treba a mne tiež. Myslím tych orchidiek.:---:D:---

:D:D:D Sladky argument..tiez si budem musiet nejaky najst,aby som sa mala cim ohanat,ked zas nieco dovleciem domov :rolleyes:
lujza.j
28.10.10,16:35
...tak moje ďalšie dve, jedna bude prekvapenie bola kúpená odkvitnutá:)tá druhá ešte kvitne
milka 60
28.10.10,16:47
Moja Ludisia asi bude kvitnúť , z 2 listových ružíc a posielam moje cymbidko dnes , nie a nie sa rozkvitnúť
Matasias
29.10.10,11:55
Mna takto tesia dve orchidky.
lusielaL
29.10.10,13:18
Moje dnesne scitanie skoncilo pri cisle 25-tolko bude kvitnut.Dnes sa uz otvara dendrophal,tak o par dni bude aj foto.
Silvernola
29.10.10,13:24
Moje dnesne scitanie skoncilo pri cisle 25-tolko bude kvitnut.Dnes sa uz otvara dendrophal,tak o par dni bude aj foto.
Neprovokuj!;):cool::mee::D
lusielaL
29.10.10,13:28
Neprovokuj!;):cool::mee::D
Dobre,dobre,tak az budu tie fotky sa ohlasim zas;):---:D.
lujza.j
29.10.10,14:19
tak teda aj ja:D moje dnešné sčítanie chystajúcich sa kvitnúť 19ks:---
Zimama
29.10.10,19:46
tak teda aj ja:D moje dnešné sčítanie chystajúcich sa kvitnúť 19ks:---
19 ks rastlín alebo 19 ks "púčikov"? Lebo 19 ks púčikov by som ešte zvládla, ale 19 ks rastlín - to by som musela začať závidieť...:D:D:D
Zimama
29.10.10,19:53
Ešte šťastie, že mi tie dve kúpené cca pred mesiacom ešte stále kvitnú, a mám sa aj ja čím vytešovať... :) Ináč včera som sa rozhodla tie ďalšie dve, lenivé, čo som ich mala položené na skrinke spolu s tými dvoma kvitnúcimi, položiť hore na okno na parapet - možno potrebujú viac svetla. :confused: Je to na juhozápadnej strane - myslíte, že teraz ešte treba okno tieniť pred slnkom?
Zimama
29.10.10,19:57
A žltnú mi spodné listy na ďalších dvoch orchidkách - tak sa už začínam pýtať, či je to náhoda, alebo či som dačo začala robiť zle??? :mee: Môže to byť od nedostatku vody? Keď sa teraz už v bytoch kúri - a mám ich dosť blízko radiátora - možno potrebujú viac vlahy, a v podstate som ich akosi aj prestala rosiť, nemôže to byť tým? :confused: Večná škoda, že tie orchidky sú síce nádherné, ale nemé... ;)
Hunter82
30.10.10,08:03
A žltnú mi spodné listy na ďalších dvoch orchidkách - tak sa už začínam pýtať, či je to náhoda, alebo či som dačo začala robiť zle??? :mee: Môže to byť od nedostatku vody? Keď sa teraz už v bytoch kúri - a mám ich dosť blízko radiátora - možno potrebujú viac vlahy, a v podstate som ich akosi aj prestala rosiť, nemôže to byť tým? :confused: Večná škoda, že tie orchidky sú síce nádherné, ale nemé... ;)

Mne takto nad radiatorom odisli 2 orchidky do tyzdna. Som nevedela ze radiator im skodi. Daj ich rychlo prec, lebo prides o vsetky listy. Dufam, ze skusenejsie baby suhlasia.
betrix
30.10.10,14:08
Ja mám orchidky tiež na juhozápadnom okne, tiež na parapete nad radiátorom. Je pravda, že ho zapínam len občas, ale listy mi nežltnú, takže neviem, či to môže byť od tepla z radiátora. A pokiaľ ide o tienenie, tak ja nedávam žalúzie ani v lete a orchidkám sa nikdy nič nestalo.Mám phaly, nezdá sa mi, že by im vadilo slnko v lete, aspoň mojim teda určite nevadí.
lujza.j
30.10.10,18:18
19 ks rastlín alebo 19 ks "púčikov"? Lebo 19 ks púčikov by som ešte zvládla, ale 19 ks rastlín - to by som musela začať závidieť...:D:D:D
19 rastlín:D;) pukov bude dúfam viááááác:D
lujza.j
30.10.10,18:29
A žltnú mi spodné listy na ďalších dvoch orchidkách - tak sa už začínam pýtať, či je to náhoda, alebo či som dačo začala robiť zle??? :mee: Môže to byť od nedostatku vody? Keď sa teraz už v bytoch kúri - a mám ich dosť blízko radiátora - možno potrebujú viac vlahy, a v podstate som ich akosi aj prestala rosiť, nemôže to byť tým? :confused: Večná škoda, že tie orchidky sú síce nádherné, ale nemé... ;)
to žltnutie listov môže byť aj prirodzený úbytok, či už nejaké spodné ti teraz zhodili? skús dať foto. čím sú orchidky bližšie k oknu tým lepšie, mne tie čo mám po parapetách idú skoro všetky kvitnúť, tiež ich mám nad radiátorom už nejaký ten rok a sú ok:) polievam stále rovnako, keď vyschne substrát a ja nerosím.tie čo mám ďalej od okna potrebujem vyriešiť nejakými závesnými kochlami čo navešiam na tyčku od záclony, len musím nájsť nejakú estetiku ladiacu môjmu oku:D:--- tienim žalúziami ,ale nie tak veľmi ako v lete:);)
Zimama
30.10.10,20:13
Dievčence, veľmi pekne ďakujem všetkým za reakcie na moje otázky! :):):) , ale doteraz som sa preklikávala v kaviarni na stránkach CCCCC, a už ani nevidím... :cool: Je to naozaj závislosť... Keď sa teraz o hodinu viac vyspím, skúsim zajtra zmysluplne zareagovať, aj fotky pridám, včuľ už normálne nevládzem... Dobrú nôcku všetkým! :--- Zimama
henrieta3
31.10.10,04:27
Mne takto nad radiatorom odisli 2 orchidky do tyzdna. Som nevedela ze radiator im skodi. Daj ich rychlo prec, lebo prides o vsetky listy. Dufam, ze skusenejsie baby suhlasia.
nie som asi skusenejsia, ale mala som moje celu zimu na parapete, nestalo sa nic, ale v noci je radiator vypnuty, aj teraz, zapinam ho len na chvilku cez den, listy mozu odist aj preto, ze sa dotykaju vody pri polievani, alebo rastu nove, vyber ich tak, aby tam nezostalo lozko, vykrut a kur len slabo, ak sa da
henrieta3
31.10.10,04:32
par slov k zachrane orchi, uz nerobim ziadne pokusy, 2 sa mi odmlcali, nemaju korene, listy schnu, zasadila som ich hlbsie, koru som pomiesala s par kuskami keramzitu, polozila ich medzi ostatne a zda sa, ze sa spamatavaju, lebo ked som presadzala tie z keramzitu, zacalo to vlastne odznova. Tu sa pomaly zakorenuju, aj listok ide novy, nehybem uz s nimi tolko, len trosku ich polejem, aby nevyschli.
henrieta3
31.10.10,04:42
par slov k zachrane orchi, uz nerobim ziadne pokusy, 2 sa mi odmlcali, nemaju korene, listy schnu, zasadila som ich hlbsie, koru som pomiesala s par kuskami keramzitu, polozila ich medzi ostatne a zda sa, ze sa spamatavaju, lebo ked som presadzala tie z keramzitu, zacalo to vlastne odznova. Tu sa pomaly zakorenuju, aj listok ide novy, nehybem uz s nimi tolko, len trosku ich polejem, aby nevyschli.
tu je vidiet, ze sa otvara aj novy list, asi 2 mesiace bol zatvoreny, rastie aj novy, puci aj korienok, tak si myslim, ze uz bude ok, je to pekna mimiorchi, tak uvidim, ako bude pokracovat
henrieta3
31.10.10,04:45
tu je vidiet, ze sa otvara aj novy list, asi 2 mesiace bol zatvoreny, rastie aj novy, puci aj korienok, tak si myslim, ze uz bude ok, je to pekna mimiorchi, tak uvidim, ako bude pokracovat
snad sa uz pripoji obr.
Ma-Ba
31.10.10,13:25
Orchidky môžu byť aj nad radiátorom, ale musí byť dostatočná vzdušná vlhkosť. Niekto to robí tak , že na podložku dá keramzit zaleje vodou a na toto postaví kvetináče tak, aby dno kvetináčov nebolo vo vode.
Je pravda aj to, že občas nejaký list zožltne, ale myslím si, že nie je celkom v poriadku náhle žltnutie a odchádzanie listov.
Podľa odbornej literatúry žltnutie listov môže mať aj celkom iné príčiny, nie len zlé korene, nedostatok vody atď.
Zimama
31.10.10,14:24
19 rastlín:D;) pukov bude dúfam viááááác:D
Veľmi rada by som ich všetky videla pokope, lebo 19 kvitnúcich rastlín, to musí byť sila - toľkú krásu ja tak skoro neuvidím, iba ak by v kvetinárstve... :--- Mne zatiaľ kvitnú len tieto dve, a to som ich, samozrejme, také už kúpila, takže žiadna "vlastná úroda":
Zimama
31.10.10,14:29
A takto vyzerajú tie dve chuderky, ktoré som vysotila na okno - za tou záclonou ich vôbec nevidno, čo mi teraz - keď nekvitnú - až tak nevadí, ale inak by mi to bolo veľmi ľúto, keby boli takto schované... :( Už sa ale v predstavách pohrávam s myšlienkou, že vymením záclonu za takú tú oblúkovú, lebo ak dokvitnú tie dve, čo mi ešte kvitnú, poputujú tiež hore na okno a kvitnúce si budem musieť kúpiť zasa nové... :D:D:D
Zimama
31.10.10,14:41
No a teraz k tým žltnúcim listom - neviem, či je to naozaj spôsobené radiátorom, lebo na tom istom mieste ich mám od septembra minulého roku, a doteraz im nič nebolo. Najprv zožltol a odpadol list na dcérinej Fifinke, ktorá je ale v úplne inej izbe (a na opačnej strane bytu), takže tieto dve to ani nemali odkiaľ odkukať... :D Najlepšie to vidno na obrázku 008 a 011, ako tie listy okrem zožltnutia aj zmenia štruktúru a úplne inak vyzerajú - tak sa "scvrkávajú". Moje laické srdce je "pokojnejšie", že sú to spodné listy, lebo tie sú najstaršie, horšie by asi bolo, keby odchádzali vrchné, ale aj tá na obr. 011 má aj nový lístok, už ich vyhnala minimálne dva, ak nie tri (si to nepamätám, hanba mi... :mad: ).
Ma-Ba, čo ešte, prosím Ťa, uvádza odborná literatúra? :confused:
Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše reakcie a odpovede! :) Zimama
Maruška54
31.10.10,14:43
Veľmi rada by som ich všetky videla pokope, lebo 19 kvitnúcich rastlín, to musí byť sila - toľkú krásu ja tak skoro neuvidím, iba ak by v kvetinárstve... :--- Mne zatiaľ kvitnú len tieto dve, a to som ich, samozrejme, také už kúpila, takže žiadna "vlastná úroda":
mne ide kvitnúť sedem, niektoré majú po dve stonky a cambria ktorá už tento rok kvitla a už som ju dala do chladnejšej miestnosti na zimný spánok má tri výhony
lujza.j
31.10.10,15:11
Veľmi rada by som ich všetky videla pokope, lebo 19 kvitnúcich rastlín, to musí byť sila - toľkú krásu ja tak skoro neuvidím, iba ak by v kvetinárstve... :--- Mne zatiaľ kvitnú len tieto dve, a to som ich, samozrejme, také už kúpila, takže žiadna "vlastná úroda":

neboj bude aj vlastná úroda:D;)
lujza.j
31.10.10,15:19
No a teraz k tým žltnúcim listom - neviem, či je to naozaj spôsobené radiátorom, lebo na tom istom mieste ich mám od septembra minulého roku, a doteraz im nič nebolo. Najprv zožltol a odpadol list na dcérinej Fifinke, ktorá je ale v úplne inej izbe (a na opačnej strane bytu), takže tieto dve to ani nemali odkiaľ odkukať... :D Najlepšie to vidno na obrázku 008 a 011, ako tie listy okrem zožltnutia aj zmenia štruktúru a úplne inak vyzerajú - tak sa "scvrkávajú". Moje laické srdce je "pokojnejšie", že sú to spodné listy, lebo tie sú najstaršie, horšie by asi bolo, keby odchádzali vrchné, ale aj tá na obr. 011 má aj nový lístok, už ich vyhnala minimálne dva, ak nie tri (si to nepamätám, hanba mi... :mad: ).
Ma-Ba, čo ešte, prosím Ťa, uvádza odborná literatúra? :confused:
Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše reakcie a odpovede! :) Zimama

ja si myslím, že je to prirodzený úbytok listov:) ale ako píše Ma-Ba, či sú korene a zálievka ok?
to že si tie dve dala na parapetu, tak to určite ocenia:);)
lujza.j
31.10.10,16:45
moja keika, ktorá v lete kvitla jedným kvietkom na konci nahodila zatiaľ 3 puky:);) je to taká moja bojovníčka a zároveň pre mňa malý zázrak:)
Zimama
31.10.10,17:14
Prekrásny drobček! :-)
Zimama
31.10.10,17:24
ja si myslím, že je to prirodzený úbytok listov:) ale ako píše Ma-Ba, či sú korene a zálievka ok?
to že si tie dve dala na parapetu, tak to určite ocenia:);)
Kiežby to bolo naozaj tak, že prirodzený úbytok, no nechcem sa naplano utešovať, a tak sa radšej pýtam... :) Korene by mali byť OK a práveže so zálievkou v poslednom čase trocha experimentujem - odkedy som ich začala namáčať samostatne v tých malých farebných lavórikoch, zdá sa mi, že si za tú hodinu "kúpania" naťahajú menej vody, než keď som ich namáčala spoločne do jedného väčšieho lavóra, lebo vtedy bola hladina vody vyššie, a tak som ich teraz naposledy po vybratí z lavórika ešte zhora preliala tou vodou, aby sa voda dostala všade. Či som urobila dobre, uvidíme... :rolleyes: Jediné, čo viem určite, je, že majú málo vzdušnej vlhkosti, hlavne teraz, keď sa začalo kúriť - rozmýšľam, že kúpim dáke odparovače na radiátory, lebo už sa sama desím, ako sa budem ráno budiť so suchým hrdlom, a to nie som žiadna kvetinka... :D A radiátory - ja chodím a sťahujem stupne dole, a ostatná rodina ich dáva naspäť, budem sa s nimi musieť dohodnúť, aby sa radšej oni teplejšie obliekli... ;)
lujza.j
31.10.10,17:24
ďakujem:), je síce chorý listy zasypané endiexom, ale bojuje:)
Dáša_
31.10.10,17:25
čítam vás už dosť dlho a konečne som sa v´daka tomu zamyslela, ako a čo to vlastne ja s tymi kvetmi robím.
Teraz polievam cca raz za 10 dni prevarenou vodou s kvapkou hnojiva. Nalejem, necham dve hodiny a potom vodu vylejem a kvet vratim na pôvodne miesto. Preložila som ich, už nie su priamo na okne - ale asi 1,5 metra dalej. A zrejme im to prospelo, jedna orchidea už rozkvitla. Zatiaľ iba jeden kvet a jeden púčik, ale druhá má už dva výhony a verím, že rozkvitne presne na vianoce

Pripajam obrazok aj s detailom. Nebyť fotky, ani si nevšimnem, aké je to vnútro zaujímavé
Zimama
31.10.10,17:28
ja si myslím, že je to prirodzený úbytok listov:) ale ako píše Ma-Ba, či sú korene a zálievka ok?
to že si tie dve dala na parapetu, tak to určite ocenia:);)
No, s tým tak trochu zištne aj kalkulujem, že by to mohli oceniť... :---:D:---
Zimama
31.10.10,17:32
čítam vás už dosť dlho a konečne som sa v´daka tomu zamyslela, ako a čo to vlastne ja s tymi kvetmi robím.
Teraz polievam cca raz za 10 dni prevarenou vodou s kvapkou hnojiva. Nalejem, necham dve hodiny a potom vodu vylejem a kvet vratim na pôvodne miesto. Preložila som ich, už nie su priamo na okne - ale asi 1,5 metra dalej. A zrejme im to prospelo, jedna orchidea už rozkvitla. Zatiaľ iba jeden kvet a jeden púčik, ale druhá má už dva výhony a verím, že rozkvitne presne na vianoce

Pripajam obrazok aj s detailom. Nebyť fotky, ani si nevšimnem, aké je to vnútro zaujímavé
tak trochu mimotemy: Dievčence, ako to robíte, že pri fotení máte detaily tak jasne zaostrené? Mne sa vždy záber rozmaže, keď chcem fotiť zblízka...
lujza.j
31.10.10,17:34
Kiežby to bolo naozaj tak, že prirodzený úbytok, no nechcem sa naplano utešovať, a tak sa radšej pýtam... :) Korene by mali byť OK a práveže so zálievkou v poslednom čase trocha experimentujem - odkedy som ich začala namáčať samostatne v tých malých farebných lavórikoch, zdá sa mi, že si za tú hodinu "kúpania" naťahajú menej vody, než keď som ich namáčala spoločne do jedného väčšieho lavóra, lebo vtedy bola hladina vody vyššie, a tak som ich teraz naposledy po vybratí z lavórika ešte zhora preliala tou vodou, aby sa voda dostala všade. Či som urobila dobre, uvidíme... :rolleyes: Jediné, čo viem určite, je, že majú málo vzdušnej vlhkosti, hlavne teraz, keď sa začalo kúriť - rozmýšľam, že kúpim dáke odparovače na radiátory, lebo už sa sama desím, ako sa budem ráno budiť so suchým hrdlom, a to nie som žiadna kvetinka... :D A radiátory - ja chodím a sťahujem stupne dole, a ostatná rodina ich dáva naspäť, budem sa s nimi musieť dohodnúť, aby sa radšej oni teplejšie obliekli... ;)

tak ich v lavórikoch nechaj dlhšie a daj viac vody, ale zase nie tak aby sa zo spodku chytilo-nahnilo srdiečko ak by bola zasadená hlboko.;) tiež bývam v paneláku, ale ešte nekúrim k každej izbe. okná si reguluje sama v zime tam zvyknem nacapiť cedulu "NEOTVÁRAŤ"lebo moj chlap:mad::mad::mad::mad::mad: niekdy by som ho predala na orgány:D, keď mi na moje kočky rozčapí vetračku.:);)
lujza.j
31.10.10,17:37
čítam vás už dosť dlho a konečne som sa v´daka tomu zamyslela, ako a čo to vlastne ja s tymi kvetmi robím.
Teraz polievam cca raz za 10 dni prevarenou vodou s kvapkou hnojiva. Nalejem, necham dve hodiny a potom vodu vylejem a kvet vratim na pôvodne miesto. Preložila som ich, už nie su priamo na okne - ale asi 1,5 metra dalej. A zrejme im to prospelo, jedna orchidea už rozkvitla. Zatiaľ iba jeden kvet a jeden púčik, ale druhá má už dva výhony a verím, že rozkvitne presne na vianoce

Pripajam obrazok aj s detailom. Nebyť fotky, ani si nevšimnem, aké je to vnútro zaujímavé

1,5m od okna je podľa mňa ďaleko, ale ty vieš;)
lujza.j
31.10.10,17:40
tak trochu mimotemy: Dievčence, ako to robíte, že pri fotení máte detaily tak jasne zaostrené? Mne sa vždy záber rozmaže, keď chcem fotiť zblízka...

mimotemy, ja fotím mobilom, pridržím gombíček-zaostrí a cvak:) ak fotíš fotákom skús tiež pridržať gombíček;)
Dáša_
31.10.10,17:45
tak trochu mimotemy: Dievčence, ako to robíte, že pri fotení máte detaily tak jasne zaostrené? Mne sa vždy záber rozmaže, keď chcem fotiť zblízka...

ak je na fotaku, treba pouzit funkciu makro - byva to taka kvetinka. Alebo sa phrat s nastavovaním expozície a času äak sa da)
A experimentovat, ja som urobila cca 20 zaberov, pouzila jeden.
Zimama
31.10.10,18:14
Kvetinku na foťáku som našla, ešte sa ju naučiť aj používať... :-)
bef
01.11.10,17:52
"Nebyť fotky, ani si nevšimnem, aké je to vnútro zaujímavé"

Tak ako Daša_ nafotila zaujímavé zábery našich krásavíc, tak pre potechu oka pripájam i ja zopár mojich "Kvietkových anjelov"

Pekný večer :)