Dáša_
01.11.10,18:57
Nebyť fotky, ani si nevšimnem, aké je to vnútro zaujímavé

Tak ako Daša_ nafotila zaujímavé zábery našich krásavíc, tak pre potechu oka pripájam i ja zopár mojich "Kvietkových anjelov"

Pekný večer :)

nádherné
zuzkahris
01.11.10,18:00
Ja pridávam foto môjho ďalšieho zlatíčka :)
bef
01.11.10,18:02
Ešte som vybrala zopár mojich "Kvietkových anjelov"

:)
zuzkahris
01.11.10,18:05
Ešte som vybrala zopár mojich "Kvietkových anjelov"

:)

No nádhera :eek::), taký tvar kvietku aký má phalenka na prvom poslednom obrázku som ešte ani nevidela predávať, sú nádherné !!!
henrieta3
01.11.10,18:05
Ešte som vybrala zopár mojich "Kvietkových anjelov"

:)
nadherne
divokova
02.11.10,05:36
Ešte som vybrala zopár mojich "Kvietkových anjelov"

:)

nádherné - jeden anjel krajší ako druhý:---
Zdenka175
02.11.10,07:56
Môj oneskorený darček:):):)
divokova
02.11.10,08:39
Môj oneskorený darček:):):)

Oneskorene všetko najlepšie a darček je dvojnásobne milý :):)
Ma-Ba
02.11.10,10:28
No a teraz k tým žltnúcim listom - neviem, či je to naozaj spôsobené radiátorom, lebo na tom istom mieste ich mám od septembra minulého roku, a doteraz im nič nebolo. Najprv zožltol a odpadol list na dcérinej Fifinke, ktorá je ale v úplne inej izbe (a na opačnej strane bytu), takže tieto dve to ani nemali odkiaľ odkukať... :D Najlepšie to vidno na obrázku 008 a 011, ako tie listy okrem zožltnutia aj zmenia štruktúru a úplne inak vyzerajú - tak sa "scvrkávajú". Moje laické srdce je "pokojnejšie", že sú to spodné listy, lebo tie sú najstaršie, horšie by asi bolo, keby odchádzali vrchné, ale aj tá na obr. 011 má aj nový lístok, už ich vyhnala minimálne dva, ak nie tri (si to nepamätám, hanba mi... :mad: ).
Ma-Ba, čo ešte, prosím Ťa, uvádza odborná literatúra? :confused:
Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše reakcie a odpovede! :) Zimama
Napr. "Keď je svetlo príliš silné a rastliny nie sú schopné ho odfiltrovať alebo odraziť, docháza k ich poškodeniu. Prejavuje sa deštrukciou chlorofylu, rastliny zosvetlejú, neskôr sú nekrotické, hnednú a hynú. Pri spodnej hranici potrebného osvetlenia vytvárajú rastliny väčšie listy, ktoré sú sýto zelené zvýšeným obsahom chlorofylu. Ak klesne toto osvetlenie pod spodnú hranicu, zvyšujú rastliny rasť stoniek do dĺžky, listy sú malé, nedostatok chlorofylu sa prejavuje žltnutím až bielym sfarbením.
Ma-Ba
02.11.10,10:34
Alebo - horčík - je biogénny prvok, ktorý tvorí jeden z prvkov, z ktorých sa skladajú telá rastlín.

Horčík tvorí centrálnu molekulu chlorofylu. Ak ho je nedostatok dochádza k poruchám tvorby tohoto farbiva a tým k nedostatočnej fotosyntéze. Listy žltnú.
Toľko literatúra - Tropy v bytě od autorov J.Křístek a J.Dušek.

Inak výborná kniha, ktorej naštudovanie prinesie každému pestovateľovi úžitok a veľa užitočných poznatkov.
lujza.j
02.11.10,11:19
....moja 20-ciata:D:--- mrcha kvitla minulý rok v septembri:mad: už som ju okukávala, že kedy konečne, no teda bolo načase:D
daira
02.11.10,11:30
KOnecne som odfotila moje nove zlaticka, vlastne tu ruzovu slecnu mam uz od augusta mala asi 25 kvetov uz mi odkvita, druhu mam od septembra nahadzuje nove puky tak sa vytesujem. na fotke to nieje dobre vidiet ale ma taku zvlastnu smotanovo-zelenu farbu. No a na poslednej fotke je moja prvotinka, ktorej zacina rast nova stonka. Uz sa neviem doskat kvitnutia :D
Michelle051
02.11.10,12:20
Ahojte :) Takže asi ako väčšine aj mne moja prvá orchidka skonala :( Ale naštastie mám od nej keiku a tá sa rozhodla že prvý krát zakvitne :) Už vlastne ani poriadne neviem akej bola farby, kvitla mi iba ked som ju kúpila a ani fotku som nenašla takže bude prekvapko. A prvé kvitnutie miltoniopsisu mojou zásluhou.
lesslie
02.11.10,12:30
Ahojte :) Takže asi ako väčšine aj mne moja prvá orchidka skonala :( Ale naštastie mám od nej keiku a tá sa rozhodla že prvý krát zakvitne :) Už vlastne ani poriadne neviem akej bola farby, kvitla mi iba ked som ju kúpila a ani fotku som nenašla takže bude prekvapko. A prvé kvitnutie miltoniopsisu mojou zásluhou.
miltoniopsis ma nadherny kvet, tisko zavidim :)
Michelle051
02.11.10,12:46
Dakujem ja ti zas tíško závidím tvojho pelorika.. :) keby si šla náhodou okolo LM a rozdávala keiky tak sa hlásim :D
lesslie
02.11.10,13:50
Dakujem ja ti zas tíško závidím tvojho pelorika.. :) keby si šla náhodou okolo LM a rozdávala keiky tak sa hlásim :D
jeeej dakujem :) LM je dost daleko odo mna :) sice su to tri rastlinky dokopy, z jednej vyrastaju dalsie dve keiky, ale bojim sa ich rozdelit...prave mi vyhana stonku a vidi sa mi, ze tie stonky budu dve, tak potom pridam foto :)
Michelle051
02.11.10,14:02
Jasné nechaj ich tak !Ved čím viac ich tam bude tým viac budú mať kvietkov:)
lesslie
02.11.10,14:12
Jasné nechaj ich tak !Ved čím viac ich tam bude tým viac budú mať kvietkov:)
presne a este aj manzelovi sa najviac paci, takze nejdem do nej rypat, ked sa jej takto dari :)
lesslie
02.11.10,14:14
bude mi kvitnut Roxanne red, Italia, a znova mi kvitne biela so zltym stredom, ktora mi v zime kupena skoro po ceste domov zamrzla...zhodila kvietky a na konci stonky vyhnala dalsiu, ked rozkvitne cela pridam foto :)
Zimama
02.11.10,17:59
Napr. "Keď je svetlo príliš silné a rastliny nie sú schopné ho odfiltrovať alebo odraziť, docháza k ich poškodeniu. Prejavuje sa deštrukciou chlorofylu, rastliny zosvetlejú, neskôr sú nekrotické, hnednú a hynú. Pri spodnej hranici potrebného osvetlenia vytvárajú rastliny väčšie listy, ktoré sú sýto zelené zvýšeným obsahom chlorofylu. Ak klesne toto osvetlenie pod spodnú hranicu, zvyšujú rastliny rasť stoniek do dĺžky, listy sú malé, nedostatok chlorofylu sa prejavuje žltnutím až bielym sfarbením.
Ma-Ba, vrelá vďaka za oba užitočné príspevky! :):):) Zimama
lujza.j
02.11.10,18:11
.....tak ja som sa dnes rozhodla, že oddelím novú rastlinku rastúcu od spodku pri matke, napriek tomu,že som sa bála snáď to dopadlo dobre:rolleyes: no to ukáže až čas. matka už nerástla/ žiadne listy už dlho/ je možné, že by aj zanikla a nová rastlinka by rástla samostatne čo je pri tejto forme "rozmnožovania" phale možné aspoň tak to píše kniha, je to vlastne iná forma rozmnožovania ako je keika nová rastlinka na kvetnej stonke:) zvolila som kochel /chcela som menší, ale jeden koreň bol dlhý/ dúfam,že jej veľkosť nebude vadiť:rolleyes: ale opäť som to dala na paličku a zapichla do chochle-úspora miesta+miesto pri okne:)
lesslie
02.11.10,21:08
.....tak ja som sa dnes rozhodla, že oddelím novú rastlinku rastúcu od spodku pri matke, napriek tomu,že som sa bála snáď to dopadlo dobre:rolleyes: no to ukáže až čas. matka už nerástla/ žiadne listy už dlho/ je možné, že by aj zanikla a nová rastlinka by rástla samostatne čo je pri tejto forme "rozmnožovania" phale možné aspoň tak to píše kniha, je to vlastne iná forma rozmnožovania ako je keika nová rastlinka na kvetnej stonke:) zvolila som kochel /chcela som menší, ale jeden koreň bol dlhý/ dúfam,že jej veľkosť nebude vadiť:rolleyes: ale opäť som to dala na paličku a zapichla do chochle-úspora miesta+miesto pri okne:)
a ako si ju oddelila? odrezala, alebo ako? mozes odfotit aj tu cast kde bola uchytena o matku?ale asi uz nie, kedze je zasadena...hm
ormika
03.11.10,06:42
Dobrý deň poraďáci, prosím vás vidím aké nádherné máte orchidejky, úúúplne obdivuhodné! V noci som počula nejaký rachot a ráno pozerám, orchidejka na zemi. Stále ju mám len v tom plastovom priesvitnom črepníku, no budem musieť ísť do kvetinárstva, lebo sa vysypalo kopu kôry a zároveň by som chcela aj nejaký črepník do ktorého orchidejku vložím. Len aký vlastne kúpiť? Veľa z vás ich má priesvitné a veľa z vás ich má nepriehľadné. Ďakujem za radu.
andersenka
03.11.10,07:45
dievčence, v tescu v ZA majú dendrophaly, biele, fialkové,ružovkasté...... necelých 6 € stoja
henrieta3
03.11.10,09:50
Dobrý deň poraďáci, prosím vás vidím aké nádherné máte orchidejky, úúúplne obdivuhodné! V noci som počula nejaký rachot a ráno pozerám, orchidejka na zemi. Stále ju mám len v tom plastovom priesvitnom črepníku, no budem musieť ísť do kvetinárstva, lebo sa vysypalo kopu kôry a zároveň by som chcela aj nejaký črepník do ktorého orchidejku vložím. Len aký vlastne kúpiť? Veľa z vás ich má priesvitné a veľa z vás ich má nepriehľadné. Ďakujem za radu.
koru kludne nasyp naspat, ked je maly, presad do vacsieho, v baumaxe za par centov dostat vsetky velkosti, ja mam vsetky v priesvitnych, kvoli prehladu vlhkosti, potom vo takych polopriesvitnych z plastu, kupila som raz asi za 8 eur obalovy zo skla, ale necitila sa v nom dobre, bol tesny, skoda, velmi pekny, ale vymenila som ho
ale poznam aj take pestovatelky, co sadia do hlineneho, zistis to sama, ked ju budes mat dlhsie, co sa jej paci
henrieta3
03.11.10,09:53
koru kludne nasyp naspat, ked je maly, presad do vacsieho, v baumaxe za par centov dostat vsetky velkosti, ja mam vsetky v priesvitnych, kvoli prehladu vlhkosti, potom vo takych polopriesvitnych z plastu, kupila som raz asi za 8 eur obalovy zo skla, ale necitila sa v nom dobre, bol tesny, skoda, velmi pekny, ale vymenila som ho
ale poznam aj take pestovatelky, co sadia do hlineneho, zistis to sama, ked ju budes mat dlhsie, co sa jej paci
popozeraj si albumy, mam aj par nepriesvitnych, na mimiphaly, ale ked su v nich, vyhanaju vela vzdusnych korenov, su zbytocne, preto mam radsej priesvitne, potom silu davaju do normalnych korenov
janka51
03.11.10,11:00
Idem sa Vám pochváliť novými prírastkami. Tu prvú som dostala na Morave a tú druhú teraz v sobotu doma.
milka 60
03.11.10,11:09
Idem sa Vám pochváliť novými prírastkami. Tu prvú som dostala na Morave a tú druhú teraz v sobotu doma.
Janka tá prvá je o.k. tá druhá je farbená umelo , daj na ňu pozor , aby ti neodišla:)
sayly
03.11.10,11:26
Ahojte dievcence...dlho som tu nebola, vidim, ze mate kopec novych krasavic, mne teraz zenie na kvitnutie cca 6 kuskov, potom ich sem nahodim, stale bojujem s cervcami, uz mam doma speci postrek, no nema mi ich kto postriekat, mne ich ten odbornik zakazal striekat:( kedze kojim:---, zevraj je to velmi agresivny postrek.....

mimotemy
kocky pre potesenie aspon oka, pridala som do albumu s tortami par foteciek:D:D:D
andersenka
03.11.10,11:26
ja stále rozmýšlam nad tými dendrophalami v Tescu, bola tam taka zaujimava farba kt. ešte nemám.....a stále si hovorím, že 6€ nie je až tak moc........................... na druhej strane,zas zajtra maju v auparku nový tovar dostať..........a to zas nevedno aky vyber bude už zajtra v Tescu...
lujza.j
03.11.10,11:34
....že by aj aj:)
lusielaL
03.11.10,11:39
Adelka,utekaj,dendrophalky su velmi pekne,mne uz moja rozkvita.
lujza.j
03.11.10,11:43
a ako si ju oddelila? odrezala, alebo ako? mozes odfotit aj tu cast kde bola uchytena o matku?ale asi uz nie, kedze je zasadena...hm
špičkou noža išlo to ťažko tá časť už bola drevnatá, čiže fungovala už na svojich koreňoch, ale prečo matka nerástla to neviem. uvidím ako sa im bude dariť:rolleyes:
henrieta3
03.11.10,11:46
ja stále rozmýšlam nad tými dendrophalami v Tescu, bola tam taka zaujimava farba kt. ešte nemám.....a stále si hovorím, že 6€ nie je až tak moc........................... na druhej strane,zas zajtra maju v auparku nový tovar dostať..........a to zas nevedno aky vyber bude už zajtra v Tescu...
tiez by som si nejaku kupila, ale mam ich natlacene na 1 parapete, musim nieco vymysliet, lebo moje nove maciatko uz 1 s novou stonkou prevratilo, nemozeme ju v tejto izbe nechat samu, neviem, ako to vyriesim, nastastie sa stonka nezlomila, bude kvitnut pekna zlta
andersenka
03.11.10,12:00
krásna tá tvoja :o) a henrieta3 - ja mam tiež žltu, ide jej nový výhonok..........tak uvidím či k roku zakvitne :)

A už som sa rozhodla - cestou z práce idem nejaku ukoristiť :) už mam žltu, bielu, ružovkastu.......ale ďalšia len poteší .)
janka51
03.11.10,12:15
Janka tá prvá je o.k. tá druhá je farbená umelo , daj na ňu pozor , aby ti neodišla:)

Milka ja viem,že je to farbené veď ja som bola od nej viac modrá ako ona sama:D:D:D a som veľmi zvedavá čo bude s ňou ďalej:confused: keď si si všimla ide tam druhá kvetna stonka tak čakám či aj rozkvitne.;)
lujza.j
03.11.10,12:33
Milka ja viem,že je to farbené veď ja som bola od nej viac modrá ako ona sama:D:D:D a som veľmi zvedavá čo bude s ňou ďalej:confused: keď si si všimla ide tam druhá kvetna stonka tak čakám či aj rozkvitne.;)
dievčatá no a okrem toho že ich zafarbujú, asi napichnú kvetnú stonku, tak ešte im nejak inak ubližujú, keď máte obe obavy , že čo bude s nimi ďalej:rolleyes:
janka51
03.11.10,12:52
dievčatá no a okrem toho že ich zafarbujú, asi napichnú kvetnú stonku, tak ešte im nejak inak ubližujú, keď máte obe obavy , že čo bude s nimi ďalej:rolleyes:
...aj tu napichnútu stonku som videla veď preto som veľmi zvedavá ako to bude ďalej, ale na tej novej kvetnej stonke púčiky pekné podrastajú. Keď sa im podarí aj rozkvitnúť tak pošlem foto. Korene sú tiež úplné modré...
lujza.j
03.11.10,13:00
...aj tu napichnútu stonku som videla veď preto som veľmi zvedavá ako to bude ďalej, ale na tej novej kvetnej stonke púčiky pekné podrastajú. Keď sa im podarí aj rozkvitnúť tak pošlem foto. Korene sú tiež úplné modré...
fúha, aj korene modré:( a neodmočila by sa z koreňov tá farba, keby si ju namočila?
ormika
03.11.10,13:12
Ďakujem vám za rady kočky :-) tak som si kúpila 2 črepníky, dve podpery, novú kôru, presadila som 3orchidejky, štvrtá bola komplet uhnitá. Hodila som ich do vane, osprchovala, lebo mali listy hrozne prachové. To viete, nejako mi nezostávalo času na kvety, mám 20-mesačného synčeka a popritom ešte pracujem :-) ale už som sa na tie kvietky nemohla pozerať, hoci kvitli celý čas čo ich mám. Ale dúfam, že teraz už budú krajšie a krajšie....obstrihala som aj spodné korene, tak hádam mi orchidejky neodídu....
evaj63
03.11.10,15:17
...aj tu napichnútu stonku som videla veď preto som veľmi zvedavá ako to bude ďalej, ale na tej novej kvetnej stonke púčiky pekné podrastajú. Keď sa im podarí aj rozkvitnúť tak pošlem foto. Korene sú tiež úplné modré...

Pri druhom kvitnutí už bude biela.
Do koreňov im vstrekávajú atrament, tak mi to bolo vysvetlené, ked' som sa na to pýtala.:eek:
lujza.j
03.11.10,17:04
Zimama
03.11.10,17:51
krásna tá tvoja :o) a henrieta3 - ja mam tiež žltu, ide jej nový výhonok..........tak uvidím či k roku zakvitne :)

A už som sa rozhodla - cestou z práce idem nejaku ukoristiť :) už mam žltu, bielu, ružovkastu.......ale ďalšia len poteší .)
Ja som v HT videla dendrobká - prvýkrát naživo..., aj som chvíľu pri nich postála, pekné boli, ale rozhodla som sa, že najprv mi musia zakvitnúť tie, čo mi nekvitnú, alebo odkvitnúť, tie čo kvitnú - dúfam ale, že to tak skoro nebude..., teda že tak skoro neodkvitnú. :) Až potom si - možno - kúpim ďalšiu... :confused::---:confused:
lujza.j
03.11.10,18:23
Ja som v HT videla dendrobká - prvýkrát naživo..., aj som chvíľu pri nich postála, pekné boli, ale rozhodla som sa, že najprv mi musia zakvitnúť tie, čo mi nekvitnú, alebo odkvitnúť, tie čo kvitnú - dúfam ale, že to tak skoro nebude..., teda že tak skoro neodkvitnú. :) Až potom si - možno - kúpim ďalšiu... :confused::---:confused:
ak by ti urobilo radosť mala si sa potešiť:) aj tak určite na ne stále myslíš, či mýlim sa;)
zuzkahris
03.11.10,18:39
Ahojte, chcem sa opýtať, pri akej teplote teraz pestujete Cymbidiá?
Zimama
03.11.10,20:59
ak by ti urobilo radosť mala si sa potešiť:) aj tak určite na ne stále myslíš, či mýlim sa;)
... No veď hej ... :--- Ale to je ako s rodičovstvom, o zodpovednosti - nie mať len tak veľa detí a nestačiť na nich... ;) Najprv musím urobiť "skúšku" - keď mi zakvitnú vlaňajšie phaly, môžem postúpiť do ďalšieho kola... A aj "detskú izbu" treba pripraviť - v tomto konkrétnom prípade musím doriešiť minimálne tú oblúkovú záclonu... A to skôr ako na jar reálne nevidím. Takže tak. :)
(Jediná možná skratka - keď mi odkvitnú tie dve krásky, z ktorých sa vytešujem teraz, a bude mi za ich kvetmi už nejakú chvíľu smutno, až potom si kúpim ďalšie kvitnúce. :D:D:D )
andersenka
04.11.10,08:50
Toto je môj včerajší úlovok z Tesca - nová dendrophalka :)
Má len jeden kvitnúci kvet a hádam zo 20-25 pukov, len som zvedava či neopadajú :(. Keby sa všetky rozvilli bolo by krásne.......
A nebola vôbec ani preliata, skôr suchá, tak som jej aj vodičky dala až mi tie puky nezhodí....
andersenka
04.11.10,08:59
tak toto oncidko som si kúpila 13.7. Kvitlo mi tiež na 2 stonkách. Odvitajúce som ho koncom augusta dala von, až sa aspoň chvíľu ešte "letní"........... a ono sa mi teraz takto odvďačilo :---
Pekne vonia ...
lujza.j
04.11.10,09:00
Toto je môj včerajší úlovok z Tesca - nová dendrophalka :)
Má len jeden kvitnúci kvet a hádam zo 20-25 pukov, len som zvedava či neopadajú :(. Keby sa všetky rozvilli bolo by krásne.......
A nebola vôbec ani preliata, skôr suchá, tak som jej aj vodičky dala až mi tie puky nezhodí....
tak tá je teda vydarená, želám čo najviac rozkvitnutých kvietkov;)
lujza.j
04.11.10,09:46
....č.21-22:D
Ma-Ba
04.11.10,10:27
Cymbídiá mám teraz vonku. V noci na chodbe, okolo 15 st.
betrix
04.11.10,11:45
Prosím o radu, táto dendrophala potrebuje teraz v jeseni či v zime nejakú špeciálnu starostlivosť alebo sa o äu treba starať ako o ostatné phaly? mám zatiaľ len jednu, ktorú som rozsadila, lebo mala prvý výhonok, tak neviem. Vďaka.
Maruška54
04.11.10,13:52
mojich sedem spomínaných a chystajúcich sa kvitnúť a medzitým než som sa dostala k tomu aby som priložila fotografie tak som zbadala puk na ludisii takže zase nabudúce až všetky rozkvitnú
daira
04.11.10,16:11
Baby chcem sa spytat kolko asi bude trvat kym mi narastie nova stonka ma zatial 1 cm :D asi zacinam byt nedockava. Dnes som mala namierene do jedneho kvetinarsta v centre Trencina ale plany sa bohuzial zmenili. Ale minuly tyzden mali v Tn Tescu v kvetinarstve velikanske phaly z 25 € na 8€ krasne biele uz som si jednu chcela kupit ale mama ma odtiahla ze co furt vymyslam. No je toto spravodlive? :D :D :D
lujza.j
04.11.10,16:43
Baby chcem sa spytat kolko asi bude trvat kym mi narastie nova stonka ma zatial 1 cm :D asi zacinam byt nedockava. Dnes som mala namierene do jedneho kvetinarsta v centre Trencina ale plany sa bohuzial zmenili. Ale minuly tyzden mali v Tn Tescu v kvetinarstve velikanske phaly z 25 € na 8€ krasne biele uz som si jednu chcela kupit ale mama ma odtiahla ze co furt vymyslam. No je toto spravodlive? :D :D :D
ja má pocit, že každej rastie iným tempom:( ja skôr rátam, že porastie dlho, keď to bude rýchlejšie tak ma to len poteší:D mamu nechaj nabudúce doma:D ja zásadne nakupujem sama inak by som nikdy nič nekúpila, toto sa mi osvedčilo, hlavne ma nikto nesúri:D:D;)
henrieta3
04.11.10,17:52
krásna tá tvoja :o) a henrieta3 - ja mam tiež žltu, ide jej nový výhonok..........tak uvidím či k roku zakvitne :)

A už som sa rozhodla - cestou z práce idem nejaku ukoristiť :) už mam žltu, bielu, ružovkastu.......ale ďalšia len poteší .)
rastie rychlo, musim sa pozriet, kedy som fotila 1.vyhonok, filadelfia ma asi 25, ta zlta 20 cm, dnes som ich uz prichytila
henrieta3
04.11.10,18:06
Baby chcem sa spytat kolko asi bude trvat kym mi narastie nova stonka ma zatial 1 cm :D asi zacinam byt nedockava. Dnes som mala namierene do jedneho kvetinarsta v centre Trencina ale plany sa bohuzial zmenili. Ale minuly tyzden mali v Tn Tescu v kvetinarstve velikanske phaly z 25 € na 8€ krasne biele uz som si jednu chcela kupit ale mama ma odtiahla ze co furt vymyslam. No je toto spravodlive? :D :D :D
mne rastu vyse mesiaca, ale uz mali viac urazov, snad vydrzia
taku velku bielu som kupila v lete mame, kvitla len 2 tyzdne, ale uz sa ma k svetu, chodim ju kontrolovat a hnojit, ja mam len mensie
henrieta3
04.11.10,18:09
Toto je môj včerajší úlovok z Tesca - nová dendrophalka :)
Má len jeden kvitnúci kvet a hádam zo 20-25 pukov, len som zvedava či neopadajú :(. Keby sa všetky rozvilli bolo by krásne.......
A nebola vôbec ani preliata, skôr suchá, tak som jej aj vodičky dala až mi tie puky nezhodí....
je krasna, myslim si, ze aj ja mam 1. - lesanku, nevedela som ju urcit, bola velmi biedna, ked som ju kupila, zatial zije 1 listok
daira
04.11.10,18:27
Dakujem za odpoved Lujza :) jasne ze chodit s mamou po kvetinarstvach je total blbost, kedze ona ma doma palmu, vianocny kaktus a fikus, a ma problem ich poliat raz za tyzden. Minule ssom prisla a to ked kaktus bol na pokraji skapatia- to je teda sila. MOja mama vobec nezdiela moju VASEN pre kvety :D, ale tak co uz. Ja sa rozhodne nenecham odradit a mam pocit ze zajtra bude pekny den na prechadzku po kvetinarstvach :D :D
lujza.j
04.11.10,18:37
Baby chcem sa spytat kolko asi bude trvat kym mi narastie nova stonka ma zatial 1 cm :D asi zacinam byt nedockava. Dnes som mala namierene do jedneho kvetinarsta v centre Trencina ale plany sa bohuzial zmenili. Ale minuly tyzden mali v Tn Tescu v kvetinarstve velikanske phaly z 25 € na 8€ krasne biele uz som si jednu chcela kupit ale mama ma odtiahla ze co furt vymyslam. No je toto spravodlive? :D :D :D
prvé foto dňa 29.10, druhá dnes-teraz:D
lujza.j
04.11.10,18:42
Dakujem za odpoved Lujza :) jasne ze chodit s mamou po kvetinarstvach je total blbost, kedze ona ma doma palmu, vianocny kaktus a fikus, a ma problem ich poliat raz za tyzden. Minule ssom prisla a to ked kaktus bol na pokraji skapatia- to je teda sila. MOja mama vobec nezdiela moju VASEN pre kvety :D, ale tak co uz. Ja sa rozhodne nenecham odradit a mam pocit ze zajtra bude pekny den na prechadzku po kvetinarstvach :D :D
mimotemynemáme rovnakú mamu:D:rolleyes:u našich buď kvety iba prežívajú:(, alebo vykapú:mee: keď som mame kupovala x-tú fialku /každá vykapala na preliatie/tak mi mama povedala, že už nech jej radšej nič nekupujem:eek: pritom fialka je v pohode keď je zem suchá tak sa zaleje, ale u mojej maminky aj toto je problematické:D:D
zuzkahris
04.11.10,19:04
Cymbídiá mám teraz vonku. V noci na chodbe, okolo 15 st.

Ďakujem veľmi pekne .
daira
04.11.10,19:06
mimotemynemáme rovnakú mamu:D:rolleyes:u našich buď kvety iba prežívajú:(, alebo vykapú:mee: keď som mame kupovala x-tú fialku /každá vykapala na preliatie/tak mi mama povedala, že už nech jej radšej nič nekupujem:eek: pritom fialka je v pohode keď je zem suchá tak sa zaleje, ale u mojej maminky aj toto je problematické:D:D

MOja mama si vsimne , ze kvety treba poliat az vtedy ked dracena ma uplne ovisnute listy pri kmeni :eek::eek:. Vzdy jej vynadam ona sa kaja a dalsi tyzden to iste. vazne nechapem:D:):---. A to som rozmyslala, ze je kupim nejaku phalu, ale radsej neriskujem nemala by som kludny spanok a stale by som na to chudatko myslela:D:D:D:D
lesslie
05.11.10,06:51
špičkou noža išlo to ťažko tá časť už bola drevnatá, čiže fungovala už na svojich koreňoch, ale prečo matka nerástla to neviem. uvidím ako sa im bude dariť:rolleyes:
dakujem za odpoved :) mozno raz, ked sa mne zastavia v raste tiez budem delit, tak teraz aspon viem ako :)
andersenka
05.11.10,10:01
od štvrtka 11.11. majú mať v LIDLI orchidee v keramickom kvetináči po 9,99€. Na letáku sú phaly aj dendrophaly......
daira
05.11.10,11:09
V Baumaxe letaku ze Vanda za skoro 60€. Su normalny???:eek::eek::eek::eek::eek::eek: TO je do neba volajuce:D:D:D
Matasias
05.11.10,12:34
Moje podla mna umierajuce dendrobko ma dnes takto milo prekvapilo.

EDIT : Prave som zistil, ze mi rastie aj dalsia stonka na jednej phale :) Takze moje skore su 3 stonky :P
Michelle051
05.11.10,12:53
od štvrtka 11.11. majú mať v LIDLI orchidee v keramickom kvetináči po 9,99€. Na letáku sú phaly aj dendrophaly......

Ani nevarv ja mám na jedenásteho naplánovaný Stop.Shop...

no ale od starkinej susedy možno doztanem pahluzku cymbidka takže dúfam no.:o.
lujza.j
05.11.10,13:04
tak si to daj až od 12.11:)
Michelle051
05.11.10,13:08
no hej.. skrachujem.. :D
daira
05.11.10,13:35
A kolko asi tak stoji dendrophala tuzim po nej silno ale tiez nemozem minat vela, za 3 tyzdne idem do Pariza a tam budeme mat s babami urcite nakupovaci zachvat :D:D:D:D:D:D
andersenka
05.11.10,13:57
ja som teraz v tescu kupila za necelych 6€ dendrophalu. V auparku majú vysokánske za cca 12€ a od štvrtka budu v Lidli za 10€
zuzkahris
05.11.10,18:45
V Baumaxe letaku ze Vanda za skoro 60€. Su normalny???:eek::eek::eek::eek::eek::eek: TO je do neba volajuce:D:D:D

Ja som tú Vandu videla naživo, ale radšej som obdivovala ju ako tú cenu / inak kolegyňa bola svedkom ako jednu kupujú za tú cenu ... /, prečo by za takú cenu nepredávali, keď ľudia kúpia, no čo už,, my budeme musieť nájsť nejakú akciu :o
Čupríková Mária
06.11.10,09:37
Včera u nás v Košiciach majú Vandy vo vázach za 31 eur a celkom zaujímavé farby, su tam aj 2 po 19,90 eur sú zlacnené, lebo odkvitli. Musím sa pochváliť moje 2 Vandám rastú kvetné sloje, a tretia má dokonca 2. Už sa teším, lebo phalám sa asi u mňa až tak nedarí, zatial len dve asi budú kvitnúť. :)
Dáša_
06.11.10,09:55
Včera u nás v Košiciach majú Vandy vo vázach za 31 eur a celkom zaujímavé farby, su tam aj 2 po 19,90 eur sú zlacnené, lebo odkvitli. Musím sa pochváliť moje 2 Vandám rastú kvetné sloje, a tretia má dokonca 2. Už sa teším, lebo phalám sa asi u mňa až tak nedarí, zatial len dve asi budú kvitnúť. :)


ja som kedysi dávno kúpila Vandu v baumaxe zlacnenu za menej ako 100Sk. Povodna cena bola vyssia ako 1000Sk. No, nevydrzala mi, bola zjavne preliata. Ale ostala mi nádherná velka sklenená vaza, a ta za tu stovku veru stála :)
KittyS
06.11.10,11:22
Ahojte, poraďte mi... takto mi začala chradnúť jedna phala. Už odišiel jeden list, pokračuje to ďalej, začalo to od spodu listu až na povrch a tera je to už na stonkách. Za každú radu ďakujem...
lusielaL
06.11.10,12:00
Kitty to je zlé.Mala si hned odstranit prvy list ked to zacalo.Mozno este pomôze ked odstranis vsetko co je napadnute.Ak ma pekne korene mohla by si ju zachranit.Myslim ze ju poziera potvora co neviem ako sa vola,ale niekto Ti urcite napise este nieco k tomu.
milka 60
06.11.10,12:15
Kitty to je zlé.Mala si hned odstranit prvy list ked to zacalo.Mozno este pomôze ked odstranis vsetko co je napadnute.Ak ma pekne korene mohla by si ju zachranit.Myslim ze ju poziera potvora co neviem ako sa vola,ale niekto Ti urcite napise este nieco k tomu.
Nie je to sviluška? tá sa prejavuje strieborným listom
milka 60
06.11.10,12:19
Proti svilušce tabákovým čajem
Kůru začneme tak, že rostliny otíráme hadříkem s vodou, ve které rozpustíme tuhé mýdlo, nebo mazlavé, potom nějaký postřik a pak tabákový čaj aspoň jednou měsíčně. Je dobré dát napadené rostlinky do karantény, někam stranou a hodit přes ně mikrotenový sáček, který dole utěsníme gumičkou. Karanténu dělám asi týden, musíme ovšem ráno a večer na chvíli sáček sundat a rostlinky vyvětrat.
Tabákový čaj se dělá tak, že koupíme tabák na vykuřování skleníků, pakliže nemají, tak tabák do startek, je nejčistější (jsem z Kutné Hory :-D) a levný. Vezmeme hrnek normální velikosti, naplníme ho do půlky tabákem, zalejeme vroucí vodou a necháme vylouhovat asi 15 min. Pak scedit do kýble 10 litrů a dolít zálivkovou vodou. V tom pak celé kytky koupeme. Dobré je dělat to i s přesličkou, ta chrání rostliny proti hnilobám. Ještě občas dělám lázeň v kafi, pak se kytičky hezky lesknou, občas je otřu hadrem, který máčím v pivu, to odstraní prach a zvýší lesk, rostliny se pak lesknou a vypadají zdravě, a na rozdíl od kupovaného lesku přirozeně a rostlinkám se neucpávají póry.
autor: Roman Kvač (Kutná Hora)

Sviluška napadá horní a spodní stranu listu, výhony a paždí listů. Poškození rostliny se projevuje světle žlutou barvou. Povrch napadených listů se po vysátí buněčné šťávy nejprve pokryje světlými tečkami, skvrny se dále zvětšují a slévají do bělavých polí, listy předčasně opadávají, rostlina nekvete, slábne a hyne. Sviluška nevytváří pavučiny a proto je těžké ji objevit. Znakem její přítomnosti jsou bílé nebo žlutavé skvrny na rostlině. Kůže listů odumírá a praská, listy a květy se deformují a kroutí. Napadení sviluškou napomáhá suchý vzduch.
Způsoby ochrany. Není-li zasažení orchideje velké, můžeme ze začátku zkusit otřít listy a stonky z obou stran mýdlovým roztokem. Při větším rozsahu napadení postřikujeme insekticidy.
Ma-Ba
06.11.10,15:04
Tiež si myslím, že je to sviluška.
lujza.j
06.11.10,20:03
Svilušky:kniha Orchideje v byte a rodinnom dome, autorka Eva Sedláčková píše, že odborník na orch. jej doporučil potieranie poškodených listov detským kamilkovým olejom, ak bol atak Svilušiek väčší detský olej nepostačoval, rastliny opakovane ošetrila Agrionem, alebo potierala technickým liehom.Rastliny útok svilušiek obvykle prežili;)
Zimama
07.11.10,10:38
Jóóóój, tak už je to tu...! :eek::eek::eek: Ten čas je neúprosný... :mee::mee::mee:
Išla som vyskúšať tú funkciu "kvetinka" na fotenie detailov, ale aj voľným okom som zbadala, že na jednej z mojich jediných dvoch kvitnúcich orchidiek sa už kvietky chystajú odísť do večných lovíšť... Jóóóóóój! :mee::mee::mee:
Zimama
07.11.10,10:43
No, a tú sú tie detaily - myslím, že tá funkcia naozaj funguje... :)
Zimama
07.11.10,10:47
Zato aspoň Fifinka stále niečo "vyháňa", ale obávam sa, že sú to len ďalšie vzdušné korene...
Znamená to niečo, keď jej stále rastú nové vzdušné korene? Má niečoho nedostatok, alebo nebodaj nadbytok??? :confused:
Zimama
07.11.10,10:53
A keď už viem lepšie fotiť detaily :---, pridávam ešte jeden:
Tento koreň má od začiatku (od kúpy) takúto čudnú farbu - zdá sa mi, ako by bol prifarbovaný. Farbeniu kvetov rozumiem, ale načo by sa prifarbovali korene??? :confused:
A niektoré korene sa mi zdajú úplne suché (napr. aj ten nad tým "prifarbeným") - mám ich odstrániť?
Ďakujem za odpovede a želám príjemný zvyšok víkendu! :) Zimama
Zimama
07.11.10,10:55
Ešte ma napadla jedna otázka - viem určite, že sa tu už o tom hovorilo, ale hľadať to na tých tisícich stranách nie je vôbec jednoduché... ;) Preto Vás prosím o priamu stručnú odpoveď - keď chcem dať substrát do mikrovlnky, na koľko minút to má byť? :confused: Ďakujem!
lujza.j
07.11.10,11:22
detaily krásne:) ja som substrát ešte nikdy nepiekla, takže musíš počkať na iné dievčatá;) keď rastú vzdušné korene všetko je ok, aspoň ja si to myslím:) aj mne sa občas stane, že nejaký korienok uschne, pokiaľ to nie je hromadné neriešim to.
lusielaL
07.11.10,13:11
Zimama pre mna je najsikovnejsi spôsob ze prelejem substrat vriacou vodou.Ale ak chces piect,tak si na recept pockaj:D.A ako pise aj Lujza,rastu korenov sa môzes len tesit,rastlina bude silnejsia a bude zit.
Zdenka175
07.11.10,15:43
Ešte ma napadla jedna otázka - viem určite, že sa tu už o tom hovorilo, ale hľadať to na tých tisícich stranách nie je vôbec jednoduché... ;) Preto Vás prosím o priamu stručnú odpoveď - keď chcem dať substrát do mikrovlnky, na koľko minút to má byť? :confused: Ďakujem!
Ja dávam na 5 minút a na plný výkon:)
Valcake
07.11.10,22:13
Klobúk dolu pred vami "orchidejkármi". Všetky ich máte nádherné. Gratulujem. Ja som do toho akosi neprišla. Možno niekedy sa pokúsim ich pestovať. Nech sa vám, aj kvietkam darí.
henrieta3
08.11.10,05:13
A keď už viem lepšie fotiť detaily :---, pridávam ešte jeden:
Tento koreň má od začiatku (od kúpy) takúto čudnú farbu - zdá sa mi, ako by bol prifarbovaný. Farbeniu kvetov rozumiem, ale načo by sa prifarbovali korene??? :confused:
A niektoré korene sa mi zdajú úplne suché (napr. aj ten nad tým "prifarbeným") - mám ich odstrániť?
Ďakujem za odpovede a želám príjemný zvyšok víkendu! :) Zimama
kludne ho odstrihni, aj tak je asi suchy, nepotrebuje ho
mne v lete narastlo tiez viac korenov, dobre som hnojila, niektore sa spamatavali, teraz budu pekne kvitnut
lusielaL
08.11.10,07:41
Valcake dakujeme a ked si nejaku kupis ukaz sa.
MAISI
08.11.10,07:48
Mala som krásne rozkvitnutú fialovú orchideiku. Nejako mi kvet presahoval až do okna. Pri zastieraní rolety som stále do nej zavadila. Chcela som ju trocha vyrovnať, aby ten kvet išiel do výšky. Čo čert nechcel, tak som ju zlomila. Bola som z toho nešťastná. Div sa svete, asi za 3 týždne mi z tej zlomenej začali vyháňať dva výhonky, čomu som sa veľmi potešila. Takže, až sa vám niečo také stane nezúfajte. Možno sa potešíte ako ja. Viď fotografiu.
Ešte pripájam aj druhú na ktorej mi nejako listy vädnú, ale vzduchové korene signalizujú, že stále rastie. Mám s ňou niečo robiť, alebo ju mám nechať tak. Ďakujem za radu.
sisima
08.11.10,10:25
dve prekvapká na jeden deň...
67109

nový prírastok...
a tá druhá zo dna na den jej zozltol list... je to zasadená keika, uz druhý rok... strasne pomalilinky jej rástli korienky... na list som cakala rok... a teraz toto :(
lusielaL
08.11.10,11:38
Sisima,prvu mas v dost velkom kvetinaci a druha-parada,nova rastlinka.
lusielaL
08.11.10,11:39
Maisi nie je sucha?Inak tie korene su uzasne.
andersenka
08.11.10,11:42
moja nová dendrophalka :)
dnes ich mali v Tescu v 50% zľave - no nekúp to :D :D :--- aj keď som si jedno už v stredu kúpila "v plnej sume"...........dnes som si ešte takéto vybrala a vyšlo ma 2,89 € :)
lusielaL
08.11.10,11:53
Aj ja chcem ist do Tesca:mee:.Adelka je krasna,zaujimava.
andersenka
08.11.10,12:00
Aj ja chcem ist do Tesca:mee:.Adelka je krasna,zaujimava.
no Hela ja som šla na chladené kurčatá a došla som aj s orchidkou :) tú si nechám v práci, pretože doma si nechávam miesto ešte na phalku kt. plánujem vo štvrtok v Lidli kúpiť......určite si nejakú vyberiem .) budú po 9,90€ takže môžem iba jednu.....
Inak to som prvý krát zažila v Tescu že mali orchidejky v 50% zľave, respektíve vôbec v zľave.......pretože niekedy ich tam aj 2 týždne mali a ani o korunu či cent lacnejšie neboli........
adi11
08.11.10,12:24
co myslite, idu tieto moje orchidky konecene kvitnut ?
andersenka
08.11.10,12:46
co myslite, idu tieto moje orchidky konecene kvitnut ?

ja osobne vidím len korene.............

pridávam foto orchidky kt. ako prvá rozkvitne, dúfam, že sa puky aj rozvijú a neopadnú :(
MAISI
08.11.10,13:05
Maisi nie je sucha?Inak tie korene su uzasne.
Polievam ju ako ostatné. Nezdá sa mi suchá. No uvidím ako to bude pokračovať ďalej.
divokova
08.11.10,13:06
moja nová dendrophalka :)
dnes ich mali v Tescu v 50% zľave - no nekúp to :D :D :--- aj keď som si jedno už v stredu kúpila "v plnej sume"...........dnes som si ešte takéto vybrala a vyšlo ma 2,89 € :)

Aj ja by som kúpila,ale u nás nemali žiadne :(
Matasias
08.11.10,14:39
Mala som krásne rozkvitnutú fialovú orchideiku. Nejako mi kvet presahoval až do okna. Pri zastieraní rolety som stále do nej zavadila. Chcela som ju trocha vyrovnať, aby ten kvet išiel do výšky. Čo čert nechcel, tak som ju zlomila. Bola som z toho nešťastná. Div sa svete, asi za 3 týždne mi z tej zlomenej začali vyháňať dva výhonky, čomu som sa veľmi potešila. Takže, až sa vám niečo také stane nezúfajte. Možno sa potešíte ako ja. Viď fotografiu.
Ešte pripájam aj druhú na ktorej mi nejako listy vädnú, ale vzduchové korene signalizujú, že stále rastie. Mám s ňou niečo robiť, alebo ju mám nechať tak. Ďakujem za radu.

Ja mam uplne rovnaky problem. Tiez mi z nicoho nic takto zacali vädnut listy a neviem co robit. Skusil som na spodok kochlikov v ktorych su orchidky dat kerzamit a zaliat vodou (ako pisu v knizkach), kvoli vlhkosti. No zatial bez vysledku.
evaj63
08.11.10,15:23
Polievam ju ako ostatné. Nezdá sa mi suchá. No uvidím ako to bude pokračovať ďalej.

Ked' sú listy vráskavé a akogy gumené, má nedostatok vody. Príčinou toho bolo prepolievanie a následne na to odhnitie koreňov, preto niektoré listy majú nedostatok vody. Treba jej skontrolovat' korene, všetky suché a mäkké odstránit', zdravé korene zasypat' škoricou, alebo endiexom, alebo čiernym uhlím. Do druhého dňa ju nechaj preschnút'. Ak jej zostalo dost' koreňov, možeš zasadit', ak ich má nedostatok, treba ju položit' na živý rašeliník a ten udržiavat' vlhký. Ked' jej korene dorastú, potom ju posadíš.
Držím palce aby sa ti ju podarilo zachránit'.
evaj63
08.11.10,15:36
Ja mam uplne rovnaky problem. Tiez mi z nicoho nic takto zacali vädnut listy a neviem co robit. Skusil som na spodok kochlikov v ktorych su orchidky dat kerzamit a zaliat vodou (ako pisu v knizkach), kvoli vlhkosti. No zatial bez vysledku.

Pokial' si ju pravidelne polieval. Ak nie, treba skúsit' ponorit' orchideu na niekol'ko hodín do vody. Ak sa potom listy vyrovnajú, je všetko v poriadku. Ak nie, tak chyba bude v koreňoch, ktoré boli odhnité prepolievaním a tak listy nemajú dostatok vody. Ostatné ako som písala v predchádzajúcom príspevku.
paulinkaZH
08.11.10,16:10
ahojte neviete niektora v akej cennovej relacii sa pohybuju wandy v baumaxoch v rakusku?! pracujem totizto v rakusku a chcem sa tam niekedy zastavit..
ludmila12
08.11.10,16:19
túto orchidejku som v lete letnila pod prístreškom vonku a keď som ju dala dovnútra takto sa mi odvďačila
ludmila12
08.11.10,16:27
No a táto je moja rekordmanka kvitne takmer neprestajne od jari, vyhnala 2 kejky, z ktorých jedna kvitla už na pôvodnej rastlinke, popritom kvitla z ďalšej kvetnej stonky. A teraz začala kvitnúť znova a kejka ktorú som oddelila v októbri vyháňa kvetnú stonku.
jess
08.11.10,16:41
túto orchidejku som v lete letnila pod prístreškom vonku a keď som ju dala dovnútra takto sa mi odvďačila
... aj ja mám takúto, ale kvitnúť sa jej veru nesce :mad::mad::mad:

... ale kuknite....takto mi rozkvitla prvá zo 4 orchideí z výpredaja Baumax kúpené po 1,39 eur/ks. Kúpila som ich odkvitnuté, ale s krásnymi koreňmi a tuším pred mesiacom začali končeky všetkých opäť pučať. Každá má 3-4 púčiky. Ostatné pridám neskôr, keď rozkvitnú.
Hunter82
08.11.10,17:30
... aj ja mám takúto, ale kvitnúť sa jej veru nesce :mad::mad::mad:

... ale kuknite....takto mi rozkvitla prvá zo 4 orchideí z výpredaja Baumax kúpené po 1,39 eur/ks. Kúpila som ich odkvitnuté, ale s krásnymi koreňmi a tuším pred mesiacom začali končeky všetkých opäť pučať. Každá má 3-4 púčiky. Ostatné pridám neskôr, keď rozkvitnú.

No to ma tesi ze ti takto krasne kvitnu. A nadherna farba :) Aj mne ta moja bude coskoro kvitnut, potom dam foto :)) Uz ma 2 vetvicky a bude cca 8 kvetov :)
henrieta3
08.11.10,17:30
no Hela ja som šla na chladené kurčatá a došla som aj s orchidkou :) tú si nechám v práci, pretože doma si nechávam miesto ešte na phalku kt. plánujem vo štvrtok v Lidli kúpiť......určite si nejakú vyberiem .) budú po 9,90€ takže môžem iba jednu.....
Inak to som prvý krát zažila v Tescu že mali orchidejky v 50% zľave, respektíve vôbec v zľave.......pretože niekedy ich tam aj 2 týždne mali a ani o korunu či cent lacnejšie neboli........
je velmi zvlastna, u nas v tescu nemaju ziadne
henrieta3
08.11.10,17:35
túto orchidejku som v lete letnila pod prístreškom vonku a keď som ju dala dovnútra takto sa mi odvďačila
aj moja filadelfia-Ruzenka uz ma puky, zial, zltu dnes 3.x zhodila macicka, aj chuderka dostala, vie, ze tam nesmie chodit, nezlomila sa, ale neviem, ci sa nezastavil rast vyhonku
nemam ich kam dat, musim ich viac strazit, alebo zistit, co mackam, smrdi,
Zimama
08.11.10,19:26
Ďakujem Vám, dievčence, všetkým za odpovede! :)
K tomu "farebnému koreňu" Vás nenapadlo nič? Nemáte s tým skúsenosti? (=Môj príspevok č.10585)

Príjemný večer! :) Zimama
milka 60
08.11.10,19:37
Dievčence prosím neviete niektorá , kde sa dá na Slovensku zohnať živý rašeliník? Ď A K U J E M
lujza.j
08.11.10,19:56
ahojte neviete niektora v akej cennovej relacii sa pohybuju wandy v baumaxoch v rakusku?! pracujem totizto v rakusku a chcem sa tam niekedy zastavit..
tak sa tam zastav, zisti ceny všetkých orchidiek a potom nám povieš:D:D:D
lujza.j
08.11.10,20:05
Mala som krásne rozkvitnutú fialovú orchideiku. Nejako mi kvet presahoval až do okna. Pri zastieraní rolety som stále do nej zavadila. Chcela som ju trocha vyrovnať, aby ten kvet išiel do výšky. Čo čert nechcel, tak som ju zlomila. Bola som z toho nešťastná. Div sa svete, asi za 3 týždne mi z tej zlomenej začali vyháňať dva výhonky, čomu som sa veľmi potešila. Takže, až sa vám niečo také stane nezúfajte. Možno sa potešíte ako ja. Viď fotografiu.
Ešte pripájam aj druhú na ktorej mi nejako listy vädnú, ale vzduchové korene signalizujú, že stále rastie. Mám s ňou niečo robiť, alebo ju mám nechať tak. Ďakujem za radu.
ak nemá nedostatok vody tak sú chytené určite korene. má dostatok vzdušných koreňov tak by som urobila "omladenie" všetko staré by som odstrihla-celú spodnú časť rastliny a použila by som nové vzdušné korene, aby sa lepšie strkali do kochla tak ich treba namočiť do teplej vody.časť kde bude rez treba zaspať endiexom.mne takto vo februári kvitla jedna phala zrazu začala zhadzovať kvety problém bol v koreňoch, ale mala vzdušných hromadu tak som urobila omladenie, všetko sa mi úspešne podarilo narástli jej zopár listov a teraz ide kvitnúť.:)
Ivus44
08.11.10,20:11
A keď už viem lepšie fotiť detaily :---, pridávam ešte jeden:
Tento koreň má od začiatku (od kúpy) takúto čudnú farbu - zdá sa mi, ako by bol prifarbovaný. Farbeniu kvetov rozumiem, ale načo by sa prifarbovali korene??? :confused:
A niektoré korene sa mi zdajú úplne suché (napr. aj ten nad tým "prifarbeným") - mám ich odstrániť?
Ďakujem za odpovede a želám príjemný zvyšok víkendu! :) Zimama
Podla mna len oporna palicka pri koreni pustila farbu. mohla byt ta orchidea v obchode moc prelievana a voda rozmocila farbu na palicke :)
Zimama
08.11.10,20:14
Podla mna len oporna palicka pri koreni pustila farbu. mohla byt ta orchidea v obchode moc prelievana a voda rozmocila farbu na palicke :)
No vidíš, tak toto by ma nebolo napadlo... :D Vďaka!
Matasias
08.11.10,20:40
ak nemá nedostatok vody tak sú chytené určite korene. má dostatok vzdušných koreňov tak by som urobila "omladenie" všetko staré by som odstrihla-celú spodnú časť rastliny a použila by som nové vzdušné korene, aby sa lepšie strkali do kochla tak ich treba namočiť do teplej vody.časť kde bude rez treba zaspať endiexom.mne takto vo februári kvitla jedna phala zrazu začala zhadzovať kvety problém bol v koreňoch, ale mala vzdušných hromadu tak som urobila omladenie, všetko sa mi úspešne podarilo narástli jej zopár listov a teraz ide kvitnúť.:)

Mam rovnaky problem. Len orchidka nema zial vzdusne korene, ale ma dve rastuce stonky chystajuce sa kvitnut. Zrejme bude asi lespie pockat. Vsak ? Len sa bojim, ze kym dokvitne, tak to neprezije ... Doteraz to bola najkrajsia orchidka co som mal.
lujza.j
08.11.10,20:44
Mam rovnaky problem. Len orchidka nema zial vzdusne korene, ale ma dve rastuce stonky chystajuce sa kvitnut. Zrejme bude asi lespie pockat. Vsak ? Len sa bojim, ze kym dokvitne, tak to neprezije ... Doteraz to bola najkrajsia orchidka co som mal.
no môže sa stať, že kvety nebudú, pre nedostatok zdravých korenov:mee: vieš čo asi píšu knihy ak chceš zachrániť ta presadiť a oželieť kvety:mee::mee:
alenad
09.11.10,05:36
túto orchidejku som v lete letnila pod prístreškom vonku a keď som ju dala dovnútra takto sa mi odvďačila

:eek: Táto je fakt prenádherná. :) Pekná listom a úžasným kvetom. Nech dlho kvitne. :)
Dianka2401
09.11.10,06:32
ahojte :) tak ja som sem uz riadne dlho neprispievala, odvtedy mi pribudli aj nove orchidky (sice ich mam len 8 :( ), ked si najdem v pc ich fotky tak ich sem aj dam... skoro vsetky orchidky mi idu kvitnut okrem jednej co nedavno odkvitla; dalej sestry tej cambrie ktoru som rozsadila; a tej ktoru som kupila este vo february v botanickej za 2 € - ta je este stale taka chuderka. ked mi rozkvitnu tie, co maju teraz puky, tak ich odfotim a dam sem. zatial sem davam foto cambrie, ktoru som rozsadila, takto krasne ma potesila, sice ma len 2 kvety, ale je krasna :); a phalenky, ktoru som si kupila pred 2 tyzdnamy v hornbachu, v dost zubozenom stave, ale krasne kvitne:)
Dianka2401
09.11.10,06:48
no nasla som nejake fotky mojich orchidiek, tak ich sem pridavam,
na obrazku c. 1,2,3,5,7,10 je moja prva, najstarsia, ktora najbohatsie kvitne, mala prestavku len asi 2 tyzdne, a uz vyhnala stonku, puky su uz celkom velke, odfotim ked rozkvitne; na obr. c. 8,9 je moja zlta, ktora ide prvy-krat kvitnut mojou zasluhou; a na obr. c. 4,6,11 a 12, je moja narodeninova, ma vacsie kvety ako ostatne, ide tiez kvitnut, a takisto 1.krat mojou zaslohou
Dianka2401
09.11.10,07:05
a este nejake :)
paulinkaZH
09.11.10,07:23
tak sa tam zastav, zisti ceny všetkých orchidiek a potom nám povieš:D:D:D
noo dobre teda...1.12 sa vratim z rakuska a ak sa bude dat zastavim sa aj v tom baumaxe =o) mozno tam budu prijatelnejsie ceny ako u nas.
sisima
09.11.10,10:57
Sisima,prvu mas v dost velkom kvetinaci a druha-parada,nova rastlinka.

a aký vplyv to má na rastlinku, ked je vo velkom kvetináči? ...a ja ze ked bude vo vacsom tak ju nemusim dlho presadzat :)
Michelle051
09.11.10,12:06
a aký vplyv to má na rastlinku, ked je vo velkom kvetináči? ...a ja ze ked bude vo vacsom tak ju nemusim dlho presadzat :)

Presádzať musíš pravidelne lebo sa substrát časom utlačí a zasolí...
Ma-Ba
09.11.10,12:37
a aký vplyv to má na rastlinku, ked je vo velkom kvetináči? ...a ja ze ked bude vo vacsom tak ju nemusim dlho presadzat :)
Orchideje všeobecne majú radšej menšie kvetináče a korene viac stlačené. Keď je veľký kvetináč substrát horšie preschne a korene môžu odhniť.
Alcielle
09.11.10,13:42
ja som dostala svoju prvu orchideu s tym ze ju mam polievat len prevarenou vodou. kedze som tvrdohlava, tak ju polievam normalnou vodou, zo sudne a je krasna (narozdiel od orchidei povodnej majitelky, ktora mi tuto jednu darovala, ostatne jej uz rok nekvitnu :D) nechala som jej povodny priesvitny crepnicek, kdesi som citala ze je to vhodne, korene maju radi svetlo. ale sa mi zda ze je tam viac korenov, ktore uz kypia aj vonku z crepnika, ako tej zeminy. ked nazbieram odvahu tak ju presadim :--- na zimu mi zvyknu kvietky opadat, ale to ma len svoju pauzu.
len by som mozno upozornila na jednu vec. ked opadnu kvietky, stonku nerezat ked je zelena!! po case sa mozu objavit dalsie kvietky (ako v mojom pripade) :) odrezat len ked uschne. takto sa kamaratka pripravila o kvietky na dlho, kym jej nevyrasila druha stonka...
Dáša_
09.11.10,14:09
tak som sa dnes hnala do tesca, ci aj u nas maju tie orchidee v zlave.

Mali, akurat ze cena v zlave bola blízka 6€. A to tuším bola aj pôvodná cena taká...
Alcielle
09.11.10,14:25
ja ich casto vidavam v baumaxe vo vypredaji, hlavne take odkvitnute, alebo inak "neatraktivne" . ale ak maju dobre korienky, tak je to fajn kupa :) a urcite su pod 5 €
Ma-Ba
09.11.10,15:53
som dostala svoju prvu orchideu s tym ze ju mam polievat len prevarenou vodou. kedze som tvrdohlava, tak ju polievam normalnou vodou, zo sudne a je krasna (narozdiel od orchidei povodnej majitelky

Dúfam že orchidka na tvrdohlavosť majiteľky nedoplatí. Najlepšia voda je dažďová. Studničná voda môže byť veľmi tvrdá a minerály, ktoré sú rozpustené vo vode zasolia korene. Tvrdosť vody sa meria konduktometrom. Pri prvom meraní tvrdosti našej studničnej vody som skoro "stvrdla ja" + hnojivo = strašné hodnoty. Niekedy je dobré dať si poradiť.;)

Ďalšia vec - málokto to robí, ale odporúča sa odkvitnuté hoci aj zelené stonky odrezať aby si orchidka oddýchla.
evaj63
09.11.10,16:04
Dievčence prosím neviete niektorá , kde sa dá na Slovensku zohnať živý rašeliník? Ď A K U J E M

Najlepšie vonku v lese. Ked' to nie je možné, dá sa kúpit' v baumaxe a pod. aj sušený, len totrvá trošku dlhšie.
dominica
09.11.10,16:36
Ahojte, chcem sa spýtať pestovateliek cymbídia, ako zistím, či to, čo vyháňa je nový výhon, ale kvitnutie. Svokra má cymbídium, ktoré som jej dala, nakoľko ja v paneláku nemám na pestovanie podmienky, letnila ho vonku až do októbra, dala ho dovnútra, do miestnosti, kde sa nekúri a má 5 nových výhonov, myslím si, že sú to nové výhonky, ale neviem, aký výhon ide, ak bude kvitnúť, viete to niekto popísať? Popr. nemáte niekto foto?
Ďakujem :)
Ma-Ba
09.11.10,17:59
Toto by mal byť kvetný výhon
evaj63
09.11.10,18:05
V septembri mi odkvitli všetky orchidee a takto ma odmenili za moju snahu.
1-3 tento rok už kvitne po tretí krát,
4- u mňa bude kvitnút' druhý krát tento rok,
5- kúpená s odlomeným kvetným stvolom, sa takto snaží.
Tá prvá sa mi srááášne moc páči. Ako keby mala kvety perlet'ou pomal'ované.
dominica
09.11.10,19:01
Ma-Ba ďakujem za odpoveď, pravdupovediac, aj tak neviem na 100%, čo to tam svokre rastie, skôr si myslím, že normálne výhonky, nie kvetné, neviem to s tvojou fotkou dobre porovnať a aj keby to náhodou boli kvetné výhony, nie je 5 veľa? Preto si myslím, že nie sú kvetné...
No a ten na tvojej foto mi ešte pripadá, že rastie akoby z tej cibuľky, alebo ako to nazvať a jej to až tak z toho nerastie...
uvidíme, necháme sa prekvapiť, aj nové výhony potešia, aspoň je vidieť, že sa jej darí...
milka 60
09.11.10,19:52
Dominica , mne vyrazilo 6 kvetných , jeden sa po čase zaostal a nerastie vôbec , ale 5 ide, akurát , že mi dnes cymbídko spadlo zo stolíka a našťastie to odniesli iba 4 puky , aj tak mi bolo strašne ľúto, kvetný pupeň je gulatý a listový taký ploský
prvá je kvet , druhá -list a potom zlomené
dominica
09.11.10,20:04
Dominica , mne vyrazilo 6 kvetných , jeden sa po čase zaostal a nerastie vôbec , ale 5 ide, akurát , že mi dnes cymbídko spadlo zo stolíka a našťastie to odniesli iba 4 puky , aj tak mi bolo strašne ľúto, kvetný pupeň je gulatý a listový taký ploský
prvá je kvet , druhá -list a potom zlomené
No dala si pekné foto, ale aj tak nie som si istá...to by som musela mať cymbídko pri sebe a porovnať to, ale podľa tvojej foto, mi to pripadá zas na kvetné stonky. Nie sú ešte moc veľké, asi také 3cm, neviem to úplne posúdiť, možno keby boli vačšie, ako tá listová, tak už by som vedela...
ale ďakujem ti, ak sa k svokre dostanem/chodím tam málo/, tak to ešte preštudujem...
MAISI
10.11.10,06:36
ak nemá nedostatok vody tak sú chytené určite korene. má dostatok vzdušných koreňov tak by som urobila "omladenie" všetko staré by som odstrihla-celú spodnú časť rastliny a použila by som nové vzdušné korene, aby sa lepšie strkali do kochla tak ich treba namočiť do teplej vody.časť kde bude rez treba zaspať endiexom.mne takto vo februári kvitla jedna phala zrazu začala zhadzovať kvety problém bol v koreňoch, ale mala vzdušných hromadu tak som urobila omladenie, všetko sa mi úspešne podarilo narástli jej zopár listov a teraz ide kvitnúť.:)
Ďakujem za radu, skusim tak urobiť. Potom sa ozvem ako dopadla.

Ešte jednu otázočku by som mala. Ale to nie je k tejto téme.
Prosím Vás dievčence, keď ktorákoľvek zadávate nejaky text, tak pred vaším príspevkom je takáto značka >, mne to tam nikdy nedá. Ako mám pridávať príspevok? napr. odpovedať. Ja dám len "cituj" a už píšem.
henrieta3
10.11.10,07:32
ja ich casto vidavam v baumaxe vo vypredaji, hlavne take odkvitnute, alebo inak "neatraktivne" . ale ak maju dobre korienky, tak je to fajn kupa :) a urcite su pod 5 €
ja som par kupila po 3 eura, niektore odisli, lebo som si myslela, ze ich zachranim, aj sa mi pacili, ale par peknych kuskov mam, uz aj kvitli, najma zvlastnejsie exemplare, nie phaly
magno
10.11.10,07:53
Tak som si zas trosku rozsirila zbierku :D
andersenka
10.11.10,09:11
ja som par kupila po 3 eura, niektore odisli, lebo som si myslela, ze ich zachranim, aj sa mi pacili, ale par peknych kuskov mam, uz aj kvitli, najma zvlastnejsie exemplare, nie phaly
čo si myslela tými "zvláštnejšími exemplármi"?
A čo tak pridať ich foto.........
andersenka
10.11.10,11:09
dievčence sa ja som sa v kvetinárstve "ulakomila" na túto chobotnicu - stála 3 €, dostala ma tým, že jej ide nová stonka na kvitnutie.
Je biela s takým jemno žltkastým stredom.
Je dosť premočená, aj niektoré korene v črepníku nevyzerajú najlepšie, aj suché sú tam. Aj keď jej ide stonka a je jeseň, premýšlam, že ju presadím.
Len neviem či do takého, či do väčšieho črepníka. Zas nejaké korene odstránim, tak by asi stačil aj ten pôvodný........
Čo poradíte?

Nebude vadiť, keď jej tie dlhokánske korene budu z črepníka po presadení takto vytŕčať?
sisima
10.11.10,11:54
"ulakomila" :)

k tym kvetináčom... aj ked podla niektorych mam tu malu kejku vo velkom kvetinaci... ja som vsetky popresadzala do dost velkych kvetinacov... a vsetkym sa tak paci... (teda skoncilo sa to scvrkavanie listov, maju kopec novych korenov, listov a vsetky maju nove stvoly)... ja by som dala vacsi... ale zase ja niesom odbornik ;)
lusielaL
10.11.10,12:28
"ulakomila" :)

k tym kvetináčom... aj ked podla niektorych mam tu malu kejku vo velkom kvetinaci... ja som vsetky popresadzala do dost velkych kvetinacov... a vsetkym sa tak paci... (teda skoncilo sa to scvrkavanie listov, maju kopec novych korenov, listov a vsetky maju nove stvoly)... ja by som dala vacsi... ale zase ja niesom odbornik ;)
No ved ja som tiez najskôr bola zastancom toho,ze nepresadim orchidku ked nemusim ani za nic,nechala som ju aj ked sa scvrkavala,mäkli listky,v domneni ze si sama poradi.No az ked som prisla takto o 2-3,zacala som davat take drobotiny do mensieho,a az tam si pustaju korene.Tolko moja skusenost.
evaj63
10.11.10,15:48
Dnes som sa tiež potešila novým prírastkom za 3 juráše. Vlá sa PHalaenopsis 'Yellow Pepper'. Véééél'mi sa z nej vytešujem.
lujza.j
10.11.10,16:58
dievčence sa ja som sa v kvetinárstve "ulakomila" na túto chobotnicu - stála 3 €, dostala ma tým, že jej ide nová stonka na kvitnutie.
Je biela s takým jemno žltkastým stredom.
Je dosť premočená, aj niektoré korene v črepníku nevyzerajú najlepšie, aj suché sú tam. Aj keď jej ide stonka a je jeseň, premýšlam, že ju presadím.
Len neviem či do takého, či do väčšieho črepníka. Zas nejaké korene odstránim, tak by asi stačil aj ten pôvodný........
Čo poradíte?

Nebude vadiť, keď jej tie dlhokánske korene budu z črepníka po presadení takto vytŕčať?
ak by sa podarilo všetky tie vzdušné čo sú vonku by som dala so kochla, keď budeš presádzať, vyzerajú pekne zdravo, aby boli ohybnejšie môžeš ich namočiť do teplej vody.keď odstrániš všetky vadné korene tak tiež sa mi zdá že pôvodný bude stačiť.dobrá kúpa;)
milka 60
10.11.10,17:48
ak by sa podarilo všetky tie vzdušné čo sú vonku by som dala so kochla, keď budeš presádzať, vyzerajú pekne zdravo, aby boli ohybnejšie môžeš ich namočiť do teplej vody.keď odstrániš všetky vadné korene tak tiež sa mi zdá že pôvodný bude stačiť.dobrá kúpa;)
Adelka , tiež by som presadila, lebo do jari už môže byť hnilá, súhlasím s Lujzou:)
lujza.j
10.11.10,18:10
Dominica , mne vyrazilo 6 kvetných , jeden sa po čase zaostal a nerastie vôbec , ale 5 ide, akurát , že mi dnes cymbídko spadlo zo stolíka a našťastie to odniesli iba 4 puky , aj tak mi bolo strašne ľúto, kvetný pupeň je gulatý a listový taký ploský
prvá je kvet , druhá -list a potom zlomené
to bude teda krása keď ti celé rozvitne:)
andersenka
11.11.10,06:22
dievčence bola som kuknuť v Lidli na orchidky - a všeho chuť - phaly, dendrophaly, cambrie, miltonka a aj cymbidia - za 10€ aj keramickým črepníkom, ktorý sa mi až tak praktický nezdá.......
jednu som si kúpila phalku - foto pridám v priebehu dňa, páčila sa mi aj miltonka (mne skôr ako nejaka cambria pripadala) ale mala zvrchu substrat akoby hnilobou na vrchu pokrytý, tak som ju tam vratila :(
Aj tie cymbidká boli krásne :) - tie majú mať AJ od 18.11. opäť, dvojstonkové za 10€ v LIDLI
andersenka
11.11.10,06:22
Dnes som sa tiež potešila novým prírastkom za 3 juráše. Vlá sa PHalaenopsis 'Yellow Pepper'. Véééél'mi sa z nej vytešujem.
nádherná :) a za takú cenu - hriech nekúpiť .)
andersenka
11.11.10,06:44
tak toto je tá moja dnešná krásavica z Lidla.............. :)
henrieta3
11.11.10,07:01
nádherná :) a za takú cenu - hriech nekúpiť .)
andersenka, ty si sikovna, ukaz foto
henrieta3
11.11.10,07:02
andersenka, ty si sikovna, ukaz foto
aha, uz vidim, prepac, myslela som evuj, za 3 eura...
henrieta3
11.11.10,07:06
dievčence sa ja som sa v kvetinárstve "ulakomila" na túto chobotnicu - stála 3 €, dostala ma tým, že jej ide nová stonka na kvitnutie.
Je biela s takým jemno žltkastým stredom.
Je dosť premočená, aj niektoré korene v črepníku nevyzerajú najlepšie, aj suché sú tam. Aj keď jej ide stonka a je jeseň, premýšlam, že ju presadím.
Len neviem či do takého, či do väčšieho črepníka. Zas nejaké korene odstránim, tak by asi stačil aj ten pôvodný........
Čo poradíte?

Nebude vadiť, keď jej tie dlhokánske korene budu z črepníka po presadení takto vytŕčať?
urcite ju presad, lebo o nu prides, odstrihni len ak su vnutri hnile, tie ovisajuce len suche, aby nedostala velky sok, odstrihnes ich aj neskor, alebo same vyschnu, vzdy to robim, uz som sa poucila, radsej nech neskor kvitne, akoby mala cela odist, kochlik uvidis, podla toho, co je vnutri, osobne vzdy davam do vacsieho, lepsie sa usadia, usetris neskorsie presadzanie
henrieta3
11.11.10,07:08
nádherná :) a za takú cenu - hriech nekúpiť .)
aha, uz som citala predchadzajuce, tuto este nemozes ukazat, som zvedava, ako vyzera tento druh
andersenka
11.11.10,13:17
dievčence sa ja som sa v kvetinárstve "ulakomila" na túto chobotnicu - stála 3 €, dostala ma tým, že jej ide nová stonka na kvitnutie.
Je biela s takým jemno žltkastým stredom.
Je dosť premočená, aj niektoré korene v črepníku nevyzerajú najlepšie, aj suché sú tam. Aj keď jej ide stonka a je jeseň, premýšlam, že ju presadím.
Len neviem či do takého, či do väčšieho črepníka. Zas nejaké korene odstránim, tak by asi stačil aj ten pôvodný........
Čo poradíte?

Nebude vadiť, keď jej tie dlhokánske korene budu z črepníka po presadení takto vytŕčať?

Tak "chobotnica" je už presadená, dala som ju do kochlíka o číslo väčšieho,lebo som mala pocit, že sa mi tam tie korene nepopracú a dolámu. Jeden z tých väčších sa mi aj zlomil, snáď prežije.........staré suché korene som odstranila, zhnité ani neboli. Zasypala škoricou. Stonku odkvitnutu odstrihla, nech sila ide do nej čo na kvitnutie tlačí. No a týždeň nepolejem a pohnojím snáď až mesiac po presadení. Či aj skôr môžem?
Tak nech sa jej darí, chobotnici mojej :D ;) :---
Zimama
11.11.10,15:26
tak toto je tá moja dnešná krásavica z Lidla.............. :)
Andersenka, a v ktorom Lidli si ju kúpila? Veľmi je pekná. :---:---:---
Zimama
11.11.10,15:35
tak toto je tá moja dnešná krásavica z Lidla.............. :)
Tie púčikové guľky ma neskutočne fascinujú, podobne ako tlačiace sa stonky :D (na ktoré ja stále márne čakám...:mee:).
A vďaka Vašim fotkám tu si myslím, že už asi viem, ako rozoznať, čo bude z "tlačiaceho sa čuda" - všimla som si totiž, že stonky sa vždy tlačia akože z "medziposchodia" medzi dvoma listami, takže to, čo sa tlačí na mojej resp. dcérinej Fifinke, bude zas len vzdušný koreň, lebo ide zboku, nie z "medziposchodia"... :o:(:o Zimama
Dáša_
11.11.10,18:27
Môžem podať hlásenie, ako s orchideami v bratislave:)

v hornbachu je nejaká predajná výstava orchideí - nádherné kúsky, ešte krajšie ceny ... A tie wandy... Aj voľne zavesené v priestore. Fakt pekné.
IKea - celkom slušné kúsky, phaly aj tesne nad 5€ tuším.

No a v baumaxe tiež nádherné kúsky. ale hlavne výpredaj - ulovila som dva kúsky, zajtra aj odfotím. Jedna velka za 2,7. a druhá mini aj v keramickom kvetináči za 2,99€. Tak snaď prežili transport...
evaj63
11.11.10,19:13
Dnes som bola v petržaskom Tescu. Dali do akcie dendrofaly, čo stáli 6 eur. Zlacnili ich na 2.70 ,:eek: ale strašne dokatované.Suché, puky uschnuté, polámané, bez vody. :cool::mee:;)Po 20 minútach sa mi podarilo asi z 10-12 vybrat' túto. Bola z nich najschopnejšia.
daira
11.11.10,19:40
Dievcata ja som dnes mala krasny den inspirovala som sa Andersenkou :D a sla som s kamaratkou do Lidla. nevedela som si vybrat :). Zajtra dodam fotky
andersenka
12.11.10,06:06
Zimana - LIDL - Žilina, ul. Kysucká

No len či tie púčiky neodpadnú :(
andersenka
12.11.10,06:28
jedna moja miniphalka sa mi nezdala už dlhšie, včera som ju vybrala.
Korene - žiadne až na jeden. tak som tie zle odstrihla, zasypapala škoricou a dala do črepníka a následne do sáčku na ktorom som urobila dierky.
neviem či som správne urobila, či som neurobila veľa dierok.........

Proste poradťe ako ju zachrániť, je to moja srdcová záležitosť táto miniphalka...

Snažim sa teraz sáčkovou metódou, ale tá mi doteraz úspechy nepriniesla :mee:
Alebo dať túto miniphalku na vlhký keramzit,hm?
henrieta3
12.11.10,06:47
jedna moja miniphalka sa mi nezdala už dlhšie, včera som ju vybrala.
Korene - žiadne až na jeden. tak som tie zle odstrihla, zasypapala škoricou a dala do črepníka a následne do sáčku na ktorom som urobila dierky.
neviem či som správne urobila, či som neurobila veľa dierok.........

Proste poradťe ako ju zachrániť, je to moja srdcová záležitosť táto miniphalka...

Snažim sa teraz sáčkovou metódou, ale tá mi doteraz úspechy nepriniesla :mee:
Alebo dať túto miniphalku na vlhký keramzit,hm?
Mmoja rada bude proti vsetkym, tu uz spominanym, prestala som so sackami a keramzitom. V sacku mi 1 splesnivela, na keramzite pekne vysli korene, ale ked som ju zasadila, odisla, lebo sa musela opat prisposobit novym podmienkam. Podobnu mini som nedavno normalne presadila, ocistila, stare suche korene odstrihla. Do kelimku od tesco jogurtu, je trosku vacsi, ako povodny, medzi koru som dala par kuskov keramzitu. Poliala som trosku, len navlhcila a uz vidim pohyb, otvoril sa 1 list, 2 rastie.
henrieta3
12.11.10,06:51
Tak "chobotnica" je už presadená, dala som ju do kochlíka o číslo väčšieho,lebo som mala pocit, že sa mi tam tie korene nepopracú a dolámu. Jeden z tých väčších sa mi aj zlomil, snáď prežije.........staré suché korene som odstranila, zhnité ani neboli. Zasypala škoricou. Stonku odkvitnutu odstrihla, nech sila ide do nej čo na kvitnutie tlačí. No a týždeň nepolejem a pohnojím snáď až mesiac po presadení. Či aj skôr môžem?
Tak nech sa jej darí, chobotnici mojej :D ;) :---
skoda tej stonky, rastlina je silna, vydrzala by, podla mna, ja som to robila len u takych chudeniec, ale uz je prec
andersenka
12.11.10,06:54
Mmoja rada bude proti vsetkym, tu uz spominanym, prestala som so sackami a keramzitom. V sacku mi 1 splesnivela, na keramzite pekne vysli korene, ale ked som ju zasadila, odisla, lebo sa musela opat prisposobit novym podmienkam. Podobnu mini som nedavno normalne presadila, ocistila, stare suche korene odstrihla. Do kelimku od tesco jogurtu, je trosku vacsi, ako povodny, medzi koru som dala par kuskov keramzitu. Poliala som trosku, len navlhcila a uz vidim pohyb, otvoril sa 1 list, 2 rastie.
no a ako často si vlhčila -polievala? Kedže tam bol keramziť pomedzi kôru, tak to bolo dlhšie vo vlhkom
Pridaj foto tej tvojej......
Keramzit, ten drobnejší........... ?

Mne v sáčku asi 4 tak odišli minulý rok :(
daira
12.11.10,08:01
Takze dievcata tu je moj vcerajsi prirastok. Mali tam nadherne kusky sice niektore boli chytene nejakou plesnou na substrate ale vacsina bola naozaj krasna a hlavne neboli preliate. najprv som mala vybranu dendrophalu ale zbadala som tuto cambriu a normalne ze love for first sight. takze taketo krasne zatisie mam pri jedalenskom stole. Aj keby niekomu nechutilo papanicko pri takomto pohlade musi :D :D. Aby toho nebolo vcera malo zbehli sme s kamaratkou do jedneho zahradneho centra, oci mi isli krizom no proste sen orchideomaniacok :---. Kamaratka neodolala a kupila krasnu phalu ruzovu. Mali tam dokonca aj crievicku -Paphiopedilum:eek::eek::eek:, boli nadherne, stali 19 €, mozno ked raz budem velka, tak si ju zadovazim:). objavila som tam nove hnojivo, neviem ci ho niektora z vas pozna, hlavne ma zaujalo ze to zvlastne kozmicke balenie obsahuje pipetu na presne odberanie hnojiva co mi pride super, kedze som vzdy riesila ako ho presne namerat. Absolutne stastna som utekala za mamou, ze aha ammi aku pipetu mam a ona ze, ved takych ti mozem doniest 10 ( ona je chemicka, som truba ze ma nikdy nenapadlo vypytat si od nej aspon jednu) :)
henrieta3
12.11.10,08:03
no a ako často si vlhčila -polievala? Kedže tam bol keramziť pomedzi kôru, tak to bolo dlhšie vo vlhkom
Pridaj foto tej tvojej......
Keramzit, ten drobnejší........... ?

Mne v sáčku asi 4 tak odišli minulý rok :(
mozno tu niekde najdem, som ich fotila, moje mini
henrieta3
12.11.10,08:06
mozno tu niekde najdem, som ich fotila, moje mini
ten vacsi list sa uz otvoril, dlhsie bol taky uzatvoreny, len par keramzitov, mensich, aby to udrzali, lebo by sa vyvratil, ma male korene, kratke
Dáša_
12.11.10,13:35
Pridávam fotografie môjho všearjšieho úlovku v celkovej cene menšej ako 6€.
Ale az doma som zistila, že tá malá bola hodne preliata - vytieklo z nej cestou hodne vody. Tak uvidíme, ako sa udomácnia.


Bola som pozrieť aj u nas v Lidli a majú pekne kúsky - vybrala by som si. Ale teraz si dam chviľu pauzu
paulinkaZH
12.11.10,13:53
Vcera mi moj priatel doniesol z lidla phalu a hlavna vec, ze mne uz zakazal kupovat a on sam od seba kupil =o) a vybral taku aku este nemame a ma aj korienky v poriadku....a dnes som sa sla ja pozriet tak som si kupila miltoniu a ma dve farby kvietkov :rolleyes: fialovu a taku zltkastu :D no nekupte to :D :D a este pripajam foto phaly mojej svokry co sme kupili pred mesiacom, je to ta z mensich phal a ma až 3 kvetne stonky a asi 20 kvietkov :eek::eek:
henrieta3
12.11.10,15:12
Pridávam fotografie môjho všearjšieho úlovku v celkovej cene menšej ako 6€.
Ale az doma som zistila, že tá malá bola hodne preliata - vytieklo z nej cestou hodne vody. Tak uvidíme, ako sa udomácnia.


Bola som pozrieť aj u nas v Lidli a majú pekne kúsky - vybrala by som si. Ale teraz si dam chviľu pauzu
dobry ulovok, so sikovna, mam taku istu mini
andersenka
12.11.10,15:19
Pridávam fotografie môjho všearjšieho úlovku v celkovej cene menšej ako 6€.
Ale az doma som zistila, že tá malá bola hodne preliata - vytieklo z nej cestou hodne vody. Tak uvidíme, ako sa udomácnia.


Bola som pozrieť aj u nas v Lidli a majú pekne kúsky - vybrala by som si. Ale teraz si dam chviľu pauzu
tá mini je nádherná :)
Zdenka175
12.11.10,16:02
Pridávam fotografie môjho všearjšieho úlovku v celkovej cene menšej ako 6€.
Ale az doma som zistila, že tá malá bola hodne preliata - vytieklo z nej cestou hodne vody. Tak uvidíme, ako sa udomácnia.


Bola som pozrieť aj u nas v Lidli a majú pekne kúsky - vybrala by som si. Ale teraz si dam chviľu pauzu
Ja mám takú istú mini a už ju zachraňujem:confused:
tara464
12.11.10,16:55
Takze dievcata tu je moj vcerajsi prirastok. Mali tam nadherne kusky sice niektore boli chytene nejakou plesnou na substrate ale vacsina bola naozaj krasna a hlavne neboli preliate. najprv som mala vybranu dendrophalu ale zbadala som tuto cambriu a normalne ze love for first sight. takze taketo krasne zatisie mam pri jedalenskom stole. Aj keby niekomu nechutilo papanicko pri takomto pohlade musi :D :D. Aby toho nebolo vcera malo zbehli sme s kamaratkou do jedneho zahradneho centra, oci mi isli krizom no proste sen orchideomaniacok :---. Kamaratka neodolala a kupila krasnu phalu ruzovu. Mali tam dokonca aj crievicku -Paphiopedilum:eek::eek::eek:, boli nadherne, stali 19 €, mozno ked raz budem velka, tak si ju zadovazim:). objavila som tam nove hnojivo, neviem ci ho niektora z vas pozna, hlavne ma zaujalo ze to zvlastne kozmicke balenie obsahuje pipetu na presne odberanie hnojiva co mi pride super, kedze som vzdy riesila ako ho presne namerat. Absolutne stastna som utekala za mamou, ze aha ammi aku pipetu mam a ona ze, ved takych ti mozem doniest 10 ( ona je chemicka, som truba ze ma nikdy nenapadlo vypytat si od nej aspon jednu) :)
Ja ti to hnojivo mozem odporucit ja som si ho kupila rovno od vyrobcu co mnozi orchidey....ako nahle so ho zacala pouzivat orchidee mi nevyhanaju len po jednej stonke ale po 2-3 ....ty si si kupila orchid garden KVET či KLASIK ? ja mam KLSASIK ,aj KVET a to stiedam...:)))
daira
12.11.10,17:25
Ja ti to hnojivo mozem odporucit ja som si ho kupila rovno od vyrobcu co mnozi orchidey....ako nahle so ho zacala pouzivat orchidee mi nevyhanaju len po jednej stonke ale po 2-3 ....ty si si kupila orchid garden KVET či KLASIK ? ja mam KLSASIK ,aj KVET a to stiedam...:)))

Mam klasik tak uvidim :---:--- tak zacnem hnojit a potom napisem ako :D
anaja
12.11.10,18:03
Dobrý večer,

chcela by som sa spýtať: ako sa rozmmožuje orchidea, dá sa vôbec?

ďakujem
jess
12.11.10,18:09
Ja som to skúšala. Vzala som peľ z jedného kvietka a opelila som druhý kvietok. Ten prvý vzápätí odkvitol a z toho druhého vznikla tá "blizna", či ako to nazvať. Dlho to také bolo, aj vyše mesiaca sa to nehýbalo, tak som sa na to vykašľala. Z telky viem, že rozmnožovanie orchideí sa dá len v labákoch a že v sterilných podmienkach. Ale v Martine je nejaká firma, čo sa tým zaoberá (tuším) ... aj tu niektorá kočka má od nich sadeničky.
anaja
12.11.10,18:20
Ja som to skúšala. Vzala som peľ z jedného kvietka a opelila som druhý kvietok. Ten prvý vzápätí odkvitol a z toho druhého vznikla tá "blizna", či ako to nazvať. Dlho to také bolo, aj vyše mesiaca sa to nehýbalo, tak som sa na to vykašľala. Z telky viem, že rozmnožovanie orchideí sa dá len v labákoch a že v sterilných podmienkach. Ale v Martine je nejaká firma, čo sa tým zaoberá (tuším) ... aj tu niektorá kočka má od nich sadeničky.

hmmmm, tak potom nič :mee:, myslela som či sa nedá nejako "normálne" :D
tara464
13.11.10,15:16
Ja s kamošom chceme vyskusat vypestovat orchidee zo semienka na agare ..ono sa to robi v labakoch ale da sa to aj doma v takom stroji ktory filtruje vzduch a musi byt vsetko sterilne...tak uvidime..:)len musim este pockat kym mi dozreju semienka...:)
tara464
13.11.10,15:28
Dam sem jeden čláVäčšina pestovateľov dostanú pod ich orchidea v určitej fáze a chcú pestovať semená. Toto nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať, ale dá urobiť. Tento článok popisuje niektoré z dostupných možností na domácej pestovateľov. Po prvé, stručne opísať proces pestovania orchideí z osiva v prírode.

Orchidey, rovnako ako všetky ostatné kvitnúce rastliny, kvety produkujú ako prostriedok na dosiahnutie opelenia na produkciu semien. Semeno je nutné predložiť nové preteky pokračovať druhu. (Niektorí tiež reprodukovať inými prostriedkami, ako sú keikis alebo dcéra hľúz, ale všetky budú množiť semenami.) Veľmi stručne, kvety lákajú opeľovače, zvyčajne hmyzu, ktoré prenášajú peľových hrudiek z jednej rastliny na stigmy iný kvet. Tým sa ukončí opelenie kvetu, po ktorej sa zrúti a vaječník (kmeňové v zadnej časti kvetu) sa budú zvyšovať, ktoré pod. V priebehu nasledujúcich 3 do 12 mesiacov, bude struky formulára. Keď je pod zrelé, bude to zase žltý alebo hnedý pred rozdelením a rozptýlenie semien. Toto semeno je ďalšie generácie pre naše orchidey.

Väčšina semien (okrem orchideí) sú pomerne veľké a obsahujú veľký obchod výživy na udržanie mladých rastlín pred listy a korene vyvinúť dosť pokračovať zachovanie rastúce rastliny. U tohto druhu osiva, stačí pop semien v pôde, vode, a pozerať sa na sadenice rastú. Väčšina semien záhradné rastliny sú tohto typu. Príklady sú fazuľa, hrach, kukurica, paradajky a šalát, všetky semená vidíte na miestnej materskej školy alebo vyrábať obchodu. Orchidea osivo, v porovnaní, je malá, ako prach. Obsahuje prakticky žiadnu výživu rastú nové rastliny, orchidey, takže semeno sa spolieha na mykorhizne hube poskytnúť výživu potrebné k rastu. Kým mladí orchidea rastie listy a korene dostatočne veľké, aby podporila orchidea, musí poskytnúť všetky huby výživu pre rastúce rastliny. Bez tejto huby, nie je tam žiadna možnosť semien vyvíja.

Teraz späť k tomu, ako rastie vaše semeno. Ak ste práve dať svoje semeno do hrnca a vody, nebude rásť bez požadovaného huba. Včasné orchidea pestovateľov mal malý úspech pestovanie orchideí z osiva kvôli tomuto problému. Zistilo, že majú nejakú šancu na úspech, musí byť osivo zasiate na matku hrniec okolo koreňov materskej rastliny. Tu bude zalievanie médiá vlhký v dôsledku bežného napájanie z hrnca a bude tiež obsahovať vhodné mykorhizne huba z materskej rastliny. Veľa druhov porastie pomocou tejto metódy. Phaius, napríklad, rastú veľmi dobre pomocou tejto metódy. Najskôr sadenice sú dostatočne veľké, mali by byť presunuté do svojho vlastného potu ako mladé rastliny budú trpieť konkurencia z materskej rastliny. Mnoho epiphytes bude klíčiť použitie tejto metódy, tak to môže byť stojí za to vyskúšať s vašou pod.

Variácia tejto metódy je variť nové terakotovej kvetináče na pätnásť minút na sterilizáciu a pri chladnom, vyplňte tri štvrtiny s rašelinníkov a rašeliny. Pokrývajú povrch s novou čistou jemnú tkaninu, zastrčila okraje po stranách hrnca na utesnenie machu pod utierkou. Povrch tkaniny je potom sterilizovaná s vriacou vodou. Pár koreňov z materskej rastliny sú nakrájame na malé kúsky a rozotrite handričkou. To poskytuje zdroj mykorhíznych húb. Semeno je teraz rozložená medzi látkou koreň kusy od materskej rastliny a hrniec na ktoré sa vzťahuje s priehľadným plastovým udržať vlhké sadenice. Hrniec je sedel v tanierik plný vody stále naplnené, aby banku vlhký. Hrniec a tanier je potom dať na teplé svetlé miesto, kde semienka by mala rásť s pomocou mykorhizne huby z koreňov materskej rastliny. Táto metóda má výhodu nad siatie v materskom závode, že semená nie sú ohrozené zostali vyplavené z banku, aj keď zalievanie materskej rastliny a nevyžaduje rodičovských rastlín, aby sa trvalo napojená.

Bohužiaľ, mnoho druhov, ktoré rastú spoľahlivo pomocou týchto metód. Najspoľahlivejšou metódou je asymbiotic klíčenia, alebo kyvetování. Táto metóda spočíva v pestovaní semien v živnom roztoku, ktorý poskytuje potrebné živiny pre pestovanie rastlín. Tým sa zamedzí nutnosti mykorhíznych húb. Živný roztok sa zmieša do agaru, gél, aby mechanickú podporu pre sadenice. Bohužiaľ, iné organizmy, ako sú baktérie a huby, i láska rastie v živnom roztoku a prekročenie sadenice, rovnako ako burina v našich záhrad, dusenie a zabíjanie sadenice. Aby sa tomu zabránilo, je agar médiá, banky a sadby sterilizované zabezpečenie toho, že nie je nič v banke súťažiť s mladými semenáčiky.

Po semeno je zasiate v banke, je banka umiestnená v teplej, dobre osvetlenej plochy, kde sa osivo vyklíčia za niekoľko mesiacov až niekoľko rokov, pričom väčšina druhov len niekoľko mesiacov. Po vyklíčení sa sadenice pestovať sadenice, ktoré vyžadujú, aby sa opakovane presťahovala do nových baniek na doplnenie živín a aby sa zabránilo sadenice stále preplnené. Po jednom až dvoch rokov, bude sadenice normálne byť dostatočne veľký, aby prežil mimo banky. Sadenice sú odstránené z banky, všetko agar riešenia umyl od rastlín a potom zaliate do hrnca, kde sa aj naďalej rásť. Pre prvý nemnoho týždňov, malé rastliny sú udržiavané vlhké a vlhké, kým oni aklimatizáciu na život mimo banky. Sadenice potom vezme ďalšie 2 až 10 rokov alebo viac, v závislosti na druhu, než sú dostatočne veľké, aby kvetina, väčšina bežných druhov brať asi 2 alebo 3 roky.

Kyvetování je metóda komerčne pestovať orchidea zo semien. Bolo preukázané, že sú spoľahlivé, relatívne lacné a jednoduché. Všetky osivo môže byť spoľahlivo pestuje v nádobách, len vyžadujú zmenu formulácie banky pre niektoré ťažké pestovať druhy. Existuje veľa kníh, opisujúcich kyvetování techniky v detaile a mnoho článkov na internete. Kyvetování možno vykonať veľmi jednoducho doma s použitím bežných domácich spotrebičov a žiadne špeciálne vybavenie. Médiá môžu byť predložené pomocou prevažne domácich potrieb z rôznych vzorcov, alebo komerčné zmesi sú k dispozícii za rozumné ceny. Kyvetování nie je mimo dosahu domáceho fanúšika s niektorými z našich vlastných členov produkciu mnohých svojich vlastných baniek pokojné úspešne a spoľahlivo.

Inou metódou je použitie orchidea materskej vytvorenie Vášho banky. Mnohé škôlky bude banky vaša semená pre nízku cenu. To je zďaleka najjednoduchšie metóda, ktorú ste práve poskytujú pod poplatkov a do škôlky a asi za dva roky, oni sa vrátia banky sadeníc pripravená k deflasked.

Otázka, ktorú si teraz musia položiť, je 'Naozaj chcem pestovať zo semien?' Hľadáte pri pomere tri ku dvanásť mesiacov pod zrieť, jeden až štyri roky rastúce v banke po ktorej nasleduje jeden až desať rokov alebo viac rastúce mladé orchidea, ako uvidíte, že váš prvý kvetina, ak rastie banky. Ak rastie symbiotické, budete ešte potrebovať 3 do 12 mesiacov pre pod dozrieť, nasledovaný dvomi až 10 rokov pestovania orchideí na dosiahnutie kvetu. Všetky hore, sa pozeráte na asi 3 až 15 rokov, vrátane rokov zavlažovanie, hnojenie a presádzanie, než uvidíte kvetinu.

Ak máte hmyz opeľovaná kvet neznáme dedičstva, budete pracovať od troch do pätnástich rokov, vidí kvet pochybnej dedičstva a kvality. Ak máte pod zo svojej vlastnej prechod, budete opäť investovať rokov úsilia, než uvidíte nejaké výsledky, ale aspoň máte nejakú predstavu o pravdepodobný výsledok vášho úsilia. Porovnajte to s nákupom sadenice z miestneho orchideí škôlky. Materské semenáčiky sú relatívne veľké v porovnaní s orchidea len z banky a tak je oveľa jednoduchšie rast. Byť väčší závod, budú zvyčajne kvetinu v jedno až tri roky, pokiaľ nie je obzvlášť pomaly rastúce druhy, ktoré by mohli trvať desať rokov alebo aj viac rokov. Škôlka bude mať chovajú týchto sadeníc pomocou vynikajúcej rodičia s ohľadom na ich pôvod, aby maximalizoval pravdepodobnosť, že sadenice sú vysokej kvality. Alternatívne možno mericlones ocenených orchidey možné zakúpiť ktorý prakticky zaručuje kvalitné orchidea.

Musíte vážne zvažovať, či vaše semeno pod sa oplatí pestovať. Tam je spokojnosť vytváranie vlastných orchidey, ale len vy môžete rozhodnúť, či stojí za to úsilie všetkých zúčastnených. Ak nemáte kvalitné materskej rastliny a genetických poznatkov maximalizovať vám chovateľský úspech, hráte s nízkym výnosom lotérie na dosiahnutie kvality orchidea splácať svoje úsilie.

Graham Corbin

nok ale preklad je zly lebo to prekladal PC..
lavanda
13.11.10,15:57
Dam sem jeden čláVäčšina pestovateľov dostanú pod ich orchidea v určitej fáze a chcú pestovať semená. Toto nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať, ale dá urobiť. Tento článok popisuje niektoré z dostupných možností na domácej pestovateľov. Po prvé, stručne opísať proces pestovania orchideí z osiva v prírode.

Orchidey, rovnako ako všetky ostatné kvitnúce rastliny, kvety produkujú ako prostriedok na dosiahnutie opelenia na produkciu semien. Semeno je nutné predložiť nové preteky pokračovať druhu. (Niektorí tiež reprodukovať inými prostriedkami, ako sú keikis alebo dcéra hľúz, ale všetky budú množiť semenami.) Veľmi stručne, kvety lákajú opeľovače, zvyčajne hmyzu, ktoré prenášajú peľových hrudiek z jednej rastliny na stigmy iný kvet. Tým sa ukončí opelenie kvetu, po ktorej sa zrúti a vaječník (kmeňové v zadnej časti kvetu) sa budú zvyšovať, ktoré pod. V priebehu nasledujúcich 3 do 12 mesiacov, bude struky formulára. Keď je pod zrelé, bude to zase žltý alebo hnedý pred rozdelením a rozptýlenie semien. Toto semeno je ďalšie generácie pre naše orchidey.

Väčšina semien (okrem orchideí) sú pomerne veľké a obsahujú veľký obchod výživy na udržanie mladých rastlín pred listy a korene vyvinúť dosť pokračovať zachovanie rastúce rastliny. U tohto druhu osiva, stačí pop semien v pôde, vode, a pozerať sa na sadenice rastú. Väčšina semien záhradné rastliny sú tohto typu. Príklady sú fazuľa, hrach, kukurica, paradajky a šalát, všetky semená vidíte na miestnej materskej školy alebo vyrábať obchodu. Orchidea osivo, v porovnaní, je malá, ako prach. Obsahuje prakticky žiadnu výživu rastú nové rastliny, orchidey, takže semeno sa spolieha na mykorhizne hube poskytnúť výživu potrebné k rastu. Kým mladí orchidea rastie listy a korene dostatočne veľké, aby podporila orchidea, musí poskytnúť všetky huby výživu pre rastúce rastliny. Bez tejto huby, nie je tam žiadna možnosť semien vyvíja.

Teraz späť k tomu, ako rastie vaše semeno. Ak ste práve dať svoje semeno do hrnca a vody, nebude rásť bez požadovaného huba. Včasné orchidea pestovateľov mal malý úspech pestovanie orchideí z osiva kvôli tomuto problému. Zistilo, že majú nejakú šancu na úspech, musí byť osivo zasiate na matku hrniec okolo koreňov materskej rastliny. Tu bude zalievanie médiá vlhký v dôsledku bežného napájanie z hrnca a bude tiež obsahovať vhodné mykorhizne huba z materskej rastliny. Veľa druhov porastie pomocou tejto metódy. Phaius, napríklad, rastú veľmi dobre pomocou tejto metódy. Najskôr sadenice sú dostatočne veľké, mali by byť presunuté do svojho vlastného potu ako mladé rastliny budú trpieť konkurencia z materskej rastliny. Mnoho epiphytes bude klíčiť použitie tejto metódy, tak to môže byť stojí za to vyskúšať s vašou pod.

Variácia tejto metódy je variť nové terakotovej kvetináče na pätnásť minút na sterilizáciu a pri chladnom, vyplňte tri štvrtiny s rašelinníkov a rašeliny. Pokrývajú povrch s novou čistou jemnú tkaninu, zastrčila okraje po stranách hrnca na utesnenie machu pod utierkou. Povrch tkaniny je potom sterilizovaná s vriacou vodou. Pár koreňov z materskej rastliny sú nakrájame na malé kúsky a rozotrite handričkou. To poskytuje zdroj mykorhíznych húb. Semeno je teraz rozložená medzi látkou koreň kusy od materskej rastliny a hrniec na ktoré sa vzťahuje s priehľadným plastovým udržať vlhké sadenice. Hrniec je sedel v tanierik plný vody stále naplnené, aby banku vlhký. Hrniec a tanier je potom dať na teplé svetlé miesto, kde semienka by mala rásť s pomocou mykorhizne huby z koreňov materskej rastliny. Táto metóda má výhodu nad siatie v materskom závode, že semená nie sú ohrozené zostali vyplavené z banku, aj keď zalievanie materskej rastliny a nevyžaduje rodičovských rastlín, aby sa trvalo napojená.

Bohužiaľ, mnoho druhov, ktoré rastú spoľahlivo pomocou týchto metód. Najspoľahlivejšou metódou je asymbiotic klíčenia, alebo kyvetování. Táto metóda spočíva v pestovaní semien v živnom roztoku, ktorý poskytuje potrebné živiny pre pestovanie rastlín. Tým sa zamedzí nutnosti mykorhíznych húb. Živný roztok sa zmieša do agaru, gél, aby mechanickú podporu pre sadenice. Bohužiaľ, iné organizmy, ako sú baktérie a huby, i láska rastie v živnom roztoku a prekročenie sadenice, rovnako ako burina v našich záhrad, dusenie a zabíjanie sadenice. Aby sa tomu zabránilo, je agar médiá, banky a sadby sterilizované zabezpečenie toho, že nie je nič v banke súťažiť s mladými semenáčiky.

Po semeno je zasiate v banke, je banka umiestnená v teplej, dobre osvetlenej plochy, kde sa osivo vyklíčia za niekoľko mesiacov až niekoľko rokov, pričom väčšina druhov len niekoľko mesiacov. Po vyklíčení sa sadenice pestovať sadenice, ktoré vyžadujú, aby sa opakovane presťahovala do nových baniek na doplnenie živín a aby sa zabránilo sadenice stále preplnené. Po jednom až dvoch rokov, bude sadenice normálne byť dostatočne veľký, aby prežil mimo banky. Sadenice sú odstránené z banky, všetko agar riešenia umyl od rastlín a potom zaliate do hrnca, kde sa aj naďalej rásť. Pre prvý nemnoho týždňov, malé rastliny sú udržiavané vlhké a vlhké, kým oni aklimatizáciu na život mimo banky. Sadenice potom vezme ďalšie 2 až 10 rokov alebo viac, v závislosti na druhu, než sú dostatočne veľké, aby kvetina, väčšina bežných druhov brať asi 2 alebo 3 roky.

Kyvetování je metóda komerčne pestovať orchidea zo semien. Bolo preukázané, že sú spoľahlivé, relatívne lacné a jednoduché. Všetky osivo môže byť spoľahlivo pestuje v nádobách, len vyžadujú zmenu formulácie banky pre niektoré ťažké pestovať druhy. Existuje veľa kníh, opisujúcich kyvetování techniky v detaile a mnoho článkov na internete. Kyvetování možno vykonať veľmi jednoducho doma s použitím bežných domácich spotrebičov a žiadne špeciálne vybavenie. Médiá môžu byť predložené pomocou prevažne domácich potrieb z rôznych vzorcov, alebo komerčné zmesi sú k dispozícii za rozumné ceny. Kyvetování nie je mimo dosahu domáceho fanúšika s niektorými z našich vlastných členov produkciu mnohých svojich vlastných baniek pokojné úspešne a spoľahlivo.

Inou metódou je použitie orchidea materskej vytvorenie Vášho banky. Mnohé škôlky bude banky vaša semená pre nízku cenu. To je zďaleka najjednoduchšie metóda, ktorú ste práve poskytujú pod poplatkov a do škôlky a asi za dva roky, oni sa vrátia banky sadeníc pripravená k deflasked.

Otázka, ktorú si teraz musia položiť, je 'Naozaj chcem pestovať zo semien?' Hľadáte pri pomere tri ku dvanásť mesiacov pod zrieť, jeden až štyri roky rastúce v banke po ktorej nasleduje jeden až desať rokov alebo viac rastúce mladé orchidea, ako uvidíte, že váš prvý kvetina, ak rastie banky. Ak rastie symbiotické, budete ešte potrebovať 3 do 12 mesiacov pre pod dozrieť, nasledovaný dvomi až 10 rokov pestovania orchideí na dosiahnutie kvetu. Všetky hore, sa pozeráte na asi 3 až 15 rokov, vrátane rokov zavlažovanie, hnojenie a presádzanie, než uvidíte kvetinu.

Ak máte hmyz opeľovaná kvet neznáme dedičstva, budete pracovať od troch do pätnástich rokov, vidí kvet pochybnej dedičstva a kvality. Ak máte pod zo svojej vlastnej prechod, budete opäť investovať rokov úsilia, než uvidíte nejaké výsledky, ale aspoň máte nejakú predstavu o pravdepodobný výsledok vášho úsilia. Porovnajte to s nákupom sadenice z miestneho orchideí škôlky. Materské semenáčiky sú relatívne veľké v porovnaní s orchidea len z banky a tak je oveľa jednoduchšie rast. Byť väčší závod, budú zvyčajne kvetinu v jedno až tri roky, pokiaľ nie je obzvlášť pomaly rastúce druhy, ktoré by mohli trvať desať rokov alebo aj viac rokov. Škôlka bude mať chovajú týchto sadeníc pomocou vynikajúcej rodičia s ohľadom na ich pôvod, aby maximalizoval pravdepodobnosť, že sadenice sú vysokej kvality. Alternatívne možno mericlones ocenených orchidey možné zakúpiť ktorý prakticky zaručuje kvalitné orchidea.

Musíte vážne zvažovať, či vaše semeno pod sa oplatí pestovať. Tam je spokojnosť vytváranie vlastných orchidey, ale len vy môžete rozhodnúť, či stojí za to úsilie všetkých zúčastnených. Ak nemáte kvalitné materskej rastliny a genetických poznatkov maximalizovať vám chovateľský úspech, hráte s nízkym výnosom lotérie na dosiahnutie kvality orchidea splácať svoje úsilie.

Graham Corbin

nok ale preklad je zly lebo to prekladal PC..

Chichi, mimotemy, ale toto mi pripomenulo, ako mi raz jedna žiačka odovzdala podobný text (preklad zo slovenčiny) ako svoju prácu a nijako jej nešlo do hlavy, ako som jej prišla na to, že to prekladal počítač:D. (Inak, informácia je to užitočná, neberte to ako kritiku alebo urážku, len som sa rovnako ako pri čítaní toho vtedajšieho projektu musela dosť sústrediť na význam;)...)
Ale k veci: Chcem sa opýtať vás, čo ste už dlhoročné pestovateľky, ako mám hnojiť orchidey, či majú mať nejakú pauzu, alebo ich hnojiť neustále, prípadne, ako často - raz za týždeň alebo menej. Všetky mi teraz vyháňajú nové stvoly. Ďakujem.
Matasias
13.11.10,17:11
Ja ti to hnojivo mozem odporucit ja som si ho kupila rovno od vyrobcu co mnozi orchidey....ako nahle so ho zacala pouzivat orchidee mi nevyhanaju len po jednej stonke ale po 2-3 ....ty si si kupila orchid garden KVET či KLASIK ? ja mam KLSASIK ,aj KVET a to stiedam...:)))


Toto hnojivo asi v beznom zahradkarstve nedostanem. Vsak ? Teda aspon ja som ho zatial nikde nevidel.
daira
13.11.10,17:59
Toto hnojivo asi v beznom zahradkarstve nedostanem. Vsak ? Teda aspon ja som ho zatial nikde nevidel.

Ja som ho nasla vo velkom zahradnom centre v Trencine ale je to novinka takze este asi nie je vsade:). Treba hladat:D:D:D
henrieta3
14.11.10,06:28
Toto hnojivo asi v beznom zahradkarstve nedostanem. Vsak ? Teda aspon ja som ho zatial nikde nevidel.
Vsetko hnojim kravskym hnojom z baumaxu, rozrobim vo velkej flasi a dolievam vodu, velmi su spokojne.
No a myslim si, ze na rozmnozovanie semenami, nie su vhodne vsetky orchi, malo by to byt nejake ,,ciste plemeno,,, nie hybridy kupovane u nas. A cakat 7 rokov, kym zakvitne by sa mi tiez nechcelo.
tara464
14.11.10,07:08
Toto hnojivo asi v beznom zahradkarstve nedostanem. Vsak ? Teda aspon ja som ho zatial nikde nevidel.
Ja som to hnojivo videla vo flore v ZA a este v bytci v kvetinarstve tak nwm...:)
henrieta3
14.11.10,07:55
rada by som sa opytala, ci ma niekto skusenosti s citrusmi blizko orchidei, potrebovala by som vsetko okolo nich postriekat citr. stavou, niekde som citala, ze ovocie nie, nemate skusenosti?
lujza.j
14.11.10,09:03
rada by som sa opytala, ci ma niekto skusenosti s citrusmi blizko orchidei, potrebovala by som vsetko okolo nich postriekat citr. stavou, niekde som citala, ze ovocie nie, nemate skusenosti?
to je pravda, že ovocie nemá byť v blízkosti orchid.knihy to píšu, ale osobnú skúsenosť nemám a ani to nechcem skúšať, aby som mala kvety do rána opadané, ktorých sa všetky nevieme dočkať;).citrusy neviem, neviem čo tieto rastliny vylučujú, ale či niečo vylučujú,teda nejaké pary, ktoré by mohli orchid. vadiť.:)skús napísať do témy citrusy, možno citrusári budú mať nejaké skúsenosti:)
lujza.j
14.11.10,09:12
Vsetko hnojim kravskym hnojom z baumaxu, rozrobim vo velkej flasi a dolievam vodu, velmi su spokojne.
No a myslim si, ze na rozmnozovanie semenami, nie su vhodne vsetky orchi, malo by to byt nejake ,,ciste plemeno,,, nie hybridy kupovane u nas. A cakat 7 rokov, kym zakvitne by sa mi tiez nechcelo.
ani mne:D ja som zvedavá kedy mi zakvitne keika, ktorú som oddelila cca.2roky do zadu, lebo tá jedna čo mi kvitne tak to beriem skôr ako omyl;)
Zdenka175
14.11.10,11:43
rada by som sa opytala, ci ma niekto skusenosti s citrusmi blizko orchidei, potrebovala by som vsetko okolo nich postriekat citr. stavou, niekde som citala, ze ovocie nie, nemate skusenosti?
My máme kuchyňu prepojenú s obývačkou. Ovocie máme v kuchyni a phaly v obývačke, ale rýchle opadávanie kvetov som nepostrehla.
Michelle051
14.11.10,13:18
ani mne:D ja som zvedavá kedy mi zakvitne keika, ktorú som oddelila cca.2roky do zadu, lebo tá jedna čo mi kvitne tak to beriem skôr ako omyl;)

Mne kvitne keika rok po oddelení :)
henrieta3
14.11.10,13:23
ani mne:D ja som zvedavá kedy mi zakvitne keika, ktorú som oddelila cca.2roky do zadu, lebo tá jedna čo mi kvitne tak to beriem skôr ako omyl;)
keika kvitne, niekedy aj hned, ale zo semienka 7 rokov, inak bola som v Madarsku, v tescu mali par ks za 100sk/teraz to prepocitajte/, lebo mam zvlastny prepocet
lujza.j
14.11.10,13:25
Mne kvitne keika rok po oddelení :)
tak to poteší:Da je to keika, alebo nová rastlinka oddelená od spodku rastliny?
henrieta3
14.11.10,13:27
My máme kuchyňu prepojenú s obývačkou. Ovocie máme v kuchyni a phaly v obývačke, ale rýchle opadávanie kvetov som nepostrehla.
citala som to vo velmi satrom prispevku, konkretne nema byt pri kvetovh ovocie, skusat to radsej nebudem, lebo to odpudi macku a este mi aj odidu
skusim na nejakom macacom fore, lebo sa jej velmi paci kora aj sem-tam muska vyleti
lujza.j
14.11.10,13:27
keika kvitne, niekedy aj hned, ale zo semienka 7 rokov, inak bola som v Madarsku, v tescu mali par ks za 100sk/teraz to prepocitajte/, lebo mam zvlastny prepocet
viem, že zo semienka to trvá dlho:( čítala som to v múúúdrych knihách:D;)
lusielaL
14.11.10,16:43
Po tomto dendrobiu som uz davno tuzila.
evaj63
14.11.10,17:21
Po tomto dendrobiu som uz davno tuzila.

Je nádherné a aj krásne vonia,:D ja ho mám tiež.:)
rozborova
14.11.10,17:49
Po tomto dendrobiu som uz davno tuzila.
Tiež by som také brala,je nádherné.Ja mám len ružové a tmavo fialové.
bikam
15.11.10,05:56
Zdravím. Minule som videla v kvetinárstve zvláštnu orchideu - názov mala SINGOLO. Orchidky mám iba krátko, o tejto som ešte nepočula. A Google mi nevyhodil nič konkrétne. Viete o nej niečo?
Dáša_
15.11.10,06:14
Zdravím. Minule som videla v kvetinárstve zvláštnu orchideu - názov mala SINGOLO. Orchidky mám iba krátko, o tejto som ešte nepočula. A Google mi nevyhodil nič konkrétne. Viete o nej niečo?
"
* NEW * Phalaenopsis SINGOLO, brand new orchid with just 1 big
flower, from now on available at our shop"

http://www.optiflor.nl/detailhandel/menu/10/special-collection.htm

v preklade zhruba nová orchidea iba s jedným veľkým kvetom
bikam
15.11.10,06:20
"
* NEW * Phalaenopsis SINGOLO, brand new orchid with just 1 big
flower, from now on available at our shop"

http://www.optiflor.nl/detailhandel/menu/10/special-collection.htm

v preklade zhruba nová orchidea iba s jedným veľkým kvetom
Podľa názvu som si domyslela, že bude "single". Máte s ňou niekto aj konkrétne skúsenosti?
henrieta3
15.11.10,06:32
My máme kuchyňu prepojenú s obývačkou. Ovocie máme v kuchyni a phaly v obývačke, ale rýchle opadávanie kvetov som nepostrehla.
nebudem to uz riesit, ani komplikovat, citron je okolo kvetinacov, nastriekala som aj na parapetu, uvidime
nemyslim si, zeby kvety opadali, ked su pri ovoci, mozno je to len nahoda
andersenka
15.11.10,07:22
po presadení, orchidku za akú dobu možno poliať a začať hnojiť (ide jej kvetná stonka)?
majuška35
15.11.10,08:10
Ahojte vcera som si nasla v substrate orchidei take male sede musky, v lete som ich presadzala a asi som si to tam zavliekla zo substratu lebo som isla mrknut kolko mi ho zostalo ze ich presadim a zistila som, ze su priamo v tom substrate vo vrecku. Viete mi poradit ako sa toho zbavit? dakujem
lusielaL
15.11.10,08:17
Ja si substrat pred presadzanim vzdy prelejem vriacou vodou,aby pripadne potvory zmizli.Ale tie musky mam aj ja,tie sa vytvaraju casto,ale nie su pre orchideu skodlive,aj ked nas to tam stve.
lusielaL
15.11.10,08:19
po presadení, orchidku za akú dobu možno poliať a začať hnojiť (ide jej kvetná stonka)?
Kedze substrat prelievam,sadim uz do mokreho-vlhkeho.Takze polievam az pri hromadnom polievani orchidiek,a to je teraz aj raz za tri tyzdne.Uz nehnojim,az do jari nebudem,tak planujem.
andersenka
15.11.10,08:33
Kedze substrat prelievam,sadim uz do mokreho-vlhkeho.Takze polievam az pri hromadnom polievani orchidiek,a to je teraz aj raz za tri tyzdne.Uz nehnojim,az do jari nebudem,tak planujem.
ja som na zimu zmenila hnojivo, bolo mi poradené hnojivo "KAPKA" - na orchidee a bromélie. Tak s tým som teraz - tie ktorým idú listy, korene, stonky. Tie ktoré stagnujú nechám "oddychovať"..........
infinityfx21
15.11.10,12:27
Ahojte.A moja žltá kráska je už definitívne kaput.:(No čo už,o chvílu sú tu vianoce,tak snáď nejaká pod stromčekom bude. :)
henrieta3
15.11.10,15:48
po presadení, orchidku za akú dobu možno poliať a začať hnojiť (ide jej kvetná stonka)?
ked je normalne v poriadku a zdrava, polej, alebo ako pise dolu, daj do mokreho substratu, minimum hnojiva davam vzdy, lebo v kore sa toho vela neudrzi, mam ho rozrobene vo vode-kr. hnoj, miluju ho
polievam, ked su biele korene, cca 7-10 dni, kazda je inokedy sucha, napr. mini castejsie
henrieta3
15.11.10,15:50
Ahojte vcera som si nasla v substrate orchidei take male sede musky, v lete som ich presadzala a asi som si to tam zavliekla zo substratu lebo som isla mrknut kolko mi ho zostalo ze ich presadim a zistila som, ze su priamo v tom substrate vo vrecku. Viete mi poradit ako sa toho zbavit? dakujem
ak su to tie musky, co lietaju, mam ich par tiez, uz som aj davala zlte samolepky, ked presadzam, upeciem koru v mikrovlnke, ale musky su neznicitelne, boli aj vonku na kvetoch
lujza.j
15.11.10,19:35
ak su to tie musky, co lietaju, mam ich par tiez, uz som aj davala zlte samolepky, ked presadzam, upeciem koru v mikrovlnke, ale musky su neznicitelne, boli aj vonku na kvetoch
tiež mám mušky neriešim ich:)
Zimama
15.11.10,19:47
ak su to tie musky, co lietaju, mam ich par tiez, uz som aj davala zlte samolepky, ked presadzam, upeciem koru v mikrovlnke, ale musky su neznicitelne, boli aj vonku na kvetoch
Že sa tak hlúpo opýtam - aké žlté samolepky? :confused:
Zimama
15.11.10,19:50
Cez víkend sme boli na návšteve v inom meste - mali tam pekné phaly, jedna sa mi zvlášť páčila, mala také zvláštne tvarované kvety, ale keď som si predstavila, ako ju budem prenášať, tak som ju len poobdivovala v obchode... :--- Ale už mi to asi hrozí, lebo tej jednej už odpadol vari tretí kvet, a keď odkvitne celkom, budem si musieť kúpiť novú kvitnúcu a túto šupnem ku kamoškám na parapetu... :D:D:D
henrieta3
16.11.10,04:35
Že sa tak hlúpo opýtam - aké žlté samolepky? :confused:
Dostat ich v zahr. potrebach, niekedy aj v baumaxe, zapichnes ich do kvetinaca a musky povyliezaju a prilepia sa, da sa to pouzit na vsetky kvety.
henrieta3
16.11.10,04:36
Cez víkend sme boli na návšteve v inom meste - mali tam pekné phaly, jedna sa mi zvlášť páčila, mala také zvláštne tvarované kvety, ale keď som si predstavila, ako ju budem prenášať, tak som ju len poobdivovala v obchode... :--- Ale už mi to asi hrozí, lebo tej jednej už odpadol vari tretí kvet, a keď odkvitne celkom, budem si musieť kúpiť novú kvitnúcu a túto šupnem ku kamoškám na parapetu... :D:D:D
a teraz sa musis vratit do toho mesta...
majuška35
16.11.10,08:19
ak su to tie musky, co lietaju, mam ich par tiez, uz som aj davala zlte samolepky, ked presadzam, upeciem koru v mikrovlnke, ale musky su neznicitelne, boli aj vonku na kvetoch

neviem, ci som ich dobre pomenovala, je to sede ale lietat som to nevidela, skor to ma tak viac noziciek, musky co poletuju okolo kvetov mam semtam tiez, ale to su ine
lusielaL
16.11.10,09:15
Majuska neboj,hovorili sme o tych istych.Rychlo behaju.Ale znepokojena by si bola keby to boli take biele rozplestene,pricucnute.
majuška35
16.11.10,09:25
Majuska neboj,hovorili sme o tych istych.Rychlo behaju.Ale znepokojena by si bola keby to boli take biele rozplestene,pricucnute.

super, dakujem, potesili ste ma, prave mi kvitnu tak by som ich nechcela presadzat, este raz dik
henrieta3
16.11.10,09:43
neviem, ci som ich dobre pomenovala, je to sede ale lietat som to nevidela, skor to ma tak viac noziciek, musky co poletuju okolo kvetov mam semtam tiez, ale to su ine
ved to skus zohnat, mozno by aj tie povyliezali, dostat viac druhov, su urcene na nicenie konkretneho hmyzu, zastrcis to do substratu, snad povylezaju
sisima
16.11.10,12:47
ja som dnes objavila na jednom kvete( naposledy kupenej v baumaxe) kopec malych bodiek a jeden ten biely pavucinovy chuchvalec Červec (Coccoidae)... ma skoro porazilo :(
sisima
16.11.10,13:00
najnovšie rozkvitnuté... po viac nez roku, ked len oddychovala, presadila som ju a vyhnala si mini stonku s 2 pukmi... po rozkvitnutí ma prekvapila zmenou farby/kresby
67553
67552

na tejto fotke je miltonia, ked som ju kupila...
67554
andersenka
16.11.10,13:13
najnovšie rozkvitnuté... po viac nez roku, ked len oddychovala, presadila som ju a vyhnala si mini stonku s 2 pukmi... po rozkvitnutí ma prekvapila zmenou farby/kresby
67553
67552

na tejto fotke je miltonia, ked som ju kupila...
67554
super, blahoželám k zakvitnutiu. Aj keď iba dva kvety, ale verím, že ťa nesmierne potešia :) nech ti kvitnú čo najdlhšie....
sisima
16.11.10,13:14
dik, tešia a veľmi, pretože pred nimi mala stonku tiez s dvomi pukmi a tie uschli...;)
Hunter82
16.11.10,17:04
Vcera som nasla novy vyrastok na mojej Vande. Dufam, ze to bude kvetny stol :) Co myslite?

Dalej pripajam moju vykvitnutu phalu a zelene dendrobium hybrid- kupene odkvitnute ako prekvapenie :) Moje prve vykvitnute orchidky vobec.:---
daira
16.11.10,20:51
Majuska neboj,hovorili sme o tych istych.Rychlo behaju.Ale znepokojena by si bola keby to boli take biele rozplestene,pricucnute.

mimotemy A ako sa to vola. Ja som take biele mrhy nasla na mojom tucnoliste, skoro ma slahlo. A tesne nad zeminou ma take pavucinky. Neviem co s tym uz som ho izolovala od ostatnych rastlin. Len aby sa to nerozliezlo:mad::mad::mad::mee::mee::mee:
Dáša_
17.11.10,07:58
Mám otázku na skúsenejších pestovateľov?
Koľko orchideí je vlastne v tomto kvetináči? Je to iba jedna? Alebo jedna materká (momentálne kvitne) a plus nejaké mladé? Konkrétne 3?
Alebo je to iba "Přání otcem myšlenky"?
oaim
17.11.10,08:12
Nie som skúsený pestovateľ a mám podobný prípad...dokonca dvojnásobný. Mladé rastlinky - keiká- nevyrastajú z odkvitnutej kvetnej stonky,ale priamo z materskej rastliny...jedna mladá dokonca hneď vyhnala kvetnú stonku. Doteraz som získal nové rastlinky len ako klasické keiká...
oaim
17.11.10,08:23
Pestovať ďalej...každý kvet raz odkvitne...a orchidea pri správnej starostlivosti o rok zakvitne opäť.V tom sa líšia pestovatelia od ôkonzumentov" orchideií...tzn. nekúpim LEN preto že sa mi páči a po odkvitnutí šup niekomu nech sa stará alebo nebodaj do smetí! Tebou dopestované kvety ťa budú tešiť viacnásobne! Držím palce...
oaim
17.11.10,08:42
Prečo je stále zobrazovaný ako prvý príspevok spred skoro 3 rokov???
Prečo keď odpoviem na niektorý príspevok sa odpoveˇnezobrazí pri príspevku ale až na konci diskusie???
Dá sa umiestniť odpoveď k príspevku ku ktorému patrí???
Dáša_
17.11.10,08:49
Prečo je stále zobrazovaný ako prvý príspevok spred skoro 3 rokov???
Prečo keď odpoviem na niektorý príspevok sa odpoveˇnezobrazí pri príspevku ale až na konci diskusie???
Dá sa umiestniť odpoveď k príspevku ku ktorému patrí???

Moje nastavenia (na hornej lište - takej tmavomodrej) - Upraviť možnosti (piate od vrchu) - Možnosti zobrazovania príspevkov . Tam si môžeš vybrať, ako ti má zobraziť diskusiu
oaim
17.11.10,09:38
Na tmavomodrej lište - hore - nie je možnosť Moje nastavenia. :-(
oaim
17.11.10,09:42
Už som to našiel... je to nad modrou lištou. Dík!
lusielaL
17.11.10,10:11
Už som to našiel... je to nad modrou lištou. Dík!
Alebo jednoducho klikni pod prispevkom na ktory chces reagovat na,,cituj,, a môzes pisat.A ked si chces otvorit temu napr.pestovanie orch.klikni si hned tam na posledny prispevok a otvori sa Ti tam a potom si môzes listovat aj dozadu nad temou su cisla,uz sme za tisickou,ale to vies,nie?
lusielaL
17.11.10,10:13
Teraz pozeram ze niekto dal ze tema je vyriesena.No podla mna pre mnohych este nie,kde by sme denne chodili?:rolleyes::mee:;)
lusielaL
17.11.10,10:19
Mám otázku na skúsenejších pestovateľov?
Koľko orchideí je vlastne v tomto kvetináči? Je to iba jedna? Alebo jedna materká (momentálne kvitne) a plus nejaké mladé? Konkrétne 3?
Alebo je to iba "Přání otcem myšlenky"?
Dáši máš ich tam naozaj dohromady 4:eek:,ale to vies Ty ci si ich tak kupila,ci vyrastli u Teba.Ale to byva obcas ze su zasadene dve spolu.Mlada rastlinka vyrasta aj mne asi na troch zo spodu.Keiku na stonke som este nemala:mee:.Ale stastna som tak ci tak.
Dáša_
17.11.10,10:53
Dáši máš ich tam naozaj dohromady 4:eek:,ale to vies Ty ci si ich tak kupila,ci vyrastli u Teba.Ale to byva obcas ze su zasadene dve spolu.Mlada rastlinka vyrasta aj mne asi na troch zo spodu.Keiku na stonke som este nemala:mee:.Ale stastna som tak ci tak.

no to si ma tuším potešila :)
Netuším, ako sa priniesla z obchodu, dokonca ani netuším, ako dlho ju mám. Hľadala som aj na fotkách, ale nenašla som. Určite je to ale viac ako rok.

Kejku som ani ja zatial nemala. Ale raz to príde :)))
Dodik_1
17.11.10,12:54
Chcela by som sa opýtať že čo za druh je tato orchidejka.....tak ma očarila že som jej neodolala:o, a musela som si ju kúpiť, ale netuším ako sa vola a či sa o ňu náhodou netreba starať nejako špeciálne...ďakujem za odpoveď:) pripájam fotky
lusielaL
17.11.10,13:06
Chcela by som sa opýtať že čo za druh je tato orchidejka.....tak ma očarila že som jej neodolala:o, a musela som si ju kúpiť, ale netuším ako sa vola a či sa o ňu náhodou netreba starať nejako špeciálne...ďakujem za odpoveď:) pripájam fotky
Dodik,dnes som tu tusim skoro sama,tak odpoviem-dendrobium phalaenopsis a starostlivost je ako o klasicku phalu.Teraz maju tusim svoj cas-aj mna ocarili.Tvoja je krasna.
Dodik_1
17.11.10,14:29
Dodik,dnes som tu tusim skoro sama,tak odpoviem-dendrobium phalaenopsis a starostlivost je ako o klasicku phalu.Teraz maju tusim svoj cas-aj mna ocarili.Tvoja je krasna.

ďakujem.....len si neviem predstaviť ako ďalej budu lístky rásť keď tam je byľka....vlastne keď mám názov idem študovať:o)
daira
17.11.10,16:15
Baby tej cambrii co som si kupila minuly tyzden v lidli zacali listy zltnut jeden som uz odstrihla. Netusim co jej vadi. Mate nejake typy ako ju pestovat? A este jedna vec myslela som si ze orchidee maju byt v umelohmotnych priesvitnych kvetinacoch ale tato je zasadena v bielom nepriesvitnom. Poradte :(
lavanda
17.11.10,19:37
Prosím o pomoc pri identifikácii orchideí, ktoré som si kúpila včera. Tá prvá, žltá, bola označená ceduľkou "Oncídium", ale tie zvyšné dve len "Orchidea". Mne sa zdá, že samotné rastliny majú podobné listy aj hľuzy, ale kvety sú iné aj tvarom aj veľkosťou, tak neviem. Ďakujem.
Dianka2401
17.11.10,19:45
Baby tej cambrii co som si kupila minuly tyzden v lidli zacali listy zltnut jeden som uz odstrihla. Netusim co jej vadi. Mate nejake typy ako ju pestovat? A este jedna vec myslela som si ze orchidee maju byt v umelohmotnych priesvitnych kvetinacoch ale tato je zasadena v bielom nepriesvitnom. Poradte :(
cambria moze byt v bielom kvetinaci :)
alenad
17.11.10,19:51
Prosím o pomoc pri identifikácii orchideí, ktoré som si kúpila včera. Tá prvá, žltá, bola označená ceduľkou "Oncídium", ale tie zvyšné dve len "Orchidea". Mne sa zdá, že samotné rastliny majú podobné listy aj hľuzy, ale kvety sú iné aj tvarom aj veľkosťou, tak neviem. Ďakujem.

To prvé je Oncídium Sweet sugar, druhé si myslím že je Colmonara Wildcat Bobcat. http://public.fotki.com/dalrai/orchidejos/colmonara-wildcat-b-3.html
To tretie netuším, ale najviac sa mi podobá na Colmanara Jungle Monarch Everglades. http://www.flickr.com/photos/8478240@N06/511228463/
lavanda
17.11.10,20:07
To prvé je Oncídium Sweet sugar, druhé si myslím že je Colmonara Wildcat Bobcat. http://public.fotki.com/dalrai/orchidejos/colmonara-wildcat-b-3.html
To tretie netuším, ale najviac sa mi podobá na Colmanara Jungle Monarch Everglades. http://www.flickr.com/photos/8478240@N06/511228463/






Ďakujem. Lišajovce pestujem na severnom okne a darí sa im, môžem tieto nové rastlinky dať na južné? Dočítala som sa, že oncídiá potrebujú viac svetla, ale nebude im tam veľmi teplo? Mám len južné a severné okná.

Aha, vďaka za doplnenie fotiek:). Budem si to musieť naštudovať, aby mi vydržali.
alenad
17.11.10,20:14
Ďakujem. Lišajovce pestujem na severnom okne a darí sa im, môžem tieto nové rastlinky dať na južné? Dočítala som sa, že oncídiá potrebujú viac svetla, ale nebude im tam veľmi teplo? Mám len južné a severné okná.

Aha, vďaka za doplnenie fotiek:). Budem si to musieť naštudovať, aby mi vydržali.

Tvoje Colmonary i Oncídium ( ak som ich správne identifikovala ) sú teplomilné. http://www.orchideje.freepage.cz/colmanara/.
http://www.orchideje.freepage.cz/oncidium/

Ak sa ti dá tieniť južné okno (napr. žalúzie ), nevidím v tom problém. Mne obe takto žijú úplne v pohode.
lavanda
17.11.10,20:27
Tvoje Colmonary i Oncídium ( ak som ich správne identifikovala ) sú teplomilné. http://www.orchideje.freepage.cz/colmanara/.
http://www.orchideje.freepage.cz/oncidium/

Ak sa ti dá tieniť južné okno (napr. žalúzie ), nevidím v tom problém. Mne obe takto žijú úplne v pohode.

Ďakujem za rýchlu odpoveď. A zistila som, že obe svetlé aj voňajú:).
Zdenka175
18.11.10,07:32
A už mi celá zakvitla, ale dosť púčikov na konci odpadlo:)