Betina2
20.03.11,16:27
Milka, krásne Epi :), odkial ho máš? Ja som kedysi videla len oranžové, ale toto červené ma berie viac :)
milka 60
20.03.11,15:37
Mám ho od jedného mladíka
lujza.j
20.03.11,16:04
...no totóóó:):)
Ivusik_Pampusik
20.03.11,16:19
Som si včera robila také malé odškodnenie za psychickú a fyzickú ujmu na zdraví :) hrabala som sa medzi tými orchidkami dlho ale podarilo sa mi nakoniec nájsť s peknými korienkami dokonca tá žltá má aj zelené špičky :--- a jedno spiace očko vyzerá že tiež nelení a čoskoro vykukne :) a fialková mala zase kochlíček pekne zladení takže radosť veliká :)
avonboy
20.03.11,16:57
su nadherne
Melnick
20.03.11,17:15
Krásne sú a ja tie moje liečim už druhý týždeň - zdá sa, že tri sa spamätávajú a ďalšie .... uvidím.

mimotemyno je to riadna pliaga tie štítničky, niekto mi povedal, že sú to vlnatky, no nech sa volajú akokoľvek - NEMÁM ICH RADA.:)
lujza.j
20.03.11,17:21
Krásne sú a ja tie moje liečim už druhý týždeň - zdá sa, že tri sa spamätávajú a ďalšie .... uvidím.

mimotemyno je to riadna pliaga tie štítničky, niekto mi povedal, že sú to vlnatky, no nech sa volajú akokoľvek - NEMÁM ICH RADA.:)

ja som ich mala minulý rok:mad::mad: nebolo to také strašné lebo z nositeľky mi to preliezlo iba na jednu až dve, ale po postreku a následnej kontrole po pár dňoch som stále nejakú objavila:mad::mad::mad::mad: a to som minule takú riadne napadnutú skoro kúpila v Hornbachu:(
avonboy
20.03.11,17:44
lujza a co pouzivas za postrek na vlnatky?
Melnick
20.03.11,17:48
Aj keď nie som Lujza dám sem pár rád:)

Dostala som nasledovné rady :

1. diel alkohol a 3 diely vody - vyumývať.
2. Natrieť olejom aby nemali vzduch
3. Begralux 10 EC
lujza.j
20.03.11,17:50
ja som striekala Begraluxom
avonboy
20.03.11,17:53
noo ono to s tym olejom myslim ze bude dost pracne kazdu jdednu potreiet...neviem, vyskusam ten begralux-je dost ucinny? vynici vsetky zyrucene? ake mate s nim skusenosti?
lujza.j
20.03.11,18:10
http://brychta.sk/detail.php?oid=475&k=475
vystriekaš necháš pôsobiť a potom vystriekaš prudko sprchou. keď je voda v pazuškách kvetín tak vysušíš servítkou.
makromolekula
20.03.11,18:54
BOTANICKA ZAHRADA NITRA VYPREDAVA ORCHIDEJE -palenopsys a catlee, po 1-2 eu

MILKA vies ako velmi si ma potesila? zajtra tam volam ci este nejake maju, juj neviem sa dockat:)
avonboy
20.03.11,19:04
aj ja xceeeeem ale nemam miesto:-(
lujza.j
20.03.11,19:23
tak ich trošku popchaj bližšie k sebe a nejaké miesto určite vytvoríš:)
Mypa
20.03.11,19:31
Krásne sú a ja tie moje liečim už druhý týždeň - zdá sa, že tri sa spamätávajú a ďalšie .... uvidím.

mimotemyno je to riadna pliaga tie štítničky, niekto mi povedal, že sú to vlnatky, no nech sa volajú akokoľvek - NEMÁM ICH RADA.:)

Ja som s nimi bojovala veľmi dlho. Použila som všetky možné metódy aj lienky Austrálske som si kúpila a nakoniec stačil jeden postrek prípravkom MOSPILAN a sú fuč.
Mypa
20.03.11,19:33
BOTANICKA ZAHRADA NITRA VYPREDAVA ORCHIDEJE -palenopsys a catlee, po 1-2 eu

A zrovna teraz nemám žiadnu služobnú cestu do Nitry. To môže človeka aj šľak trafiť.:mee::mee::mee:
lujza.j
20.03.11,19:39
Ja som s nimi bojovala veľmi dlho. Použila som všetky možné metódy aj lienky Austrálske som si kúpila a nakoniec stačil jeden postrek prípravkom MOSPILAN a sú fuč.

http://www.pricemania.sk/katalog/proti-hlodavcom/mospilan-20-sp-5x1-8-g-730096/

ja by som mala možno trošku obavu, keď to nie je vyslovene na kvety, že či to nie je moc agresívne, ale keď tvoje prežili tak je to už na každom čo skúsi. alebo?
http://www.floraservis.sk/mospilan-20-sp.php
Mypa
20.03.11,19:49
No mospilan sa používa aj na okrasné rastliny (molice, vošky ...)
Mypa
20.03.11,20:12
BOTANICKA ZAHRADA NITRA VYPREDAVA ORCHIDEJE -palenopsys a catlee, po 1-2 eu

A bola si? Pozerala som, že akcia trvá už od 28.2. či ešte dačo majú. Lebo normálne špekulujem že si to dáko zariadim a pôjdem kuknúť. Len ja som zo Zvolena aby som sa nehnala zbytočne.
Mypa
20.03.11,20:14
Moje nové prírasky, červené epidendrum a d. nobile , potešte sa so mnou:)

jééééj sú krásne
lujza.j
20.03.11,20:27
BOTANICKA ZAHRADA NITRA VYPREDAVA ORCHIDEJE -palenopsys a catlee, po 1-2 eu

http://www.bz.uniag.sk/
andersenka
21.03.11,06:17
5.3. som presadila philadelphiu aby bola lepšie v substrate a nie na ňom iba akoby položená........a už mi 2 korene idú........jupííííí :)
milka 60
21.03.11,06:51
A bola si? Pozerala som, že akcia trvá už od 28.2. či ešte dačo majú. Lebo normálne špekulujem že si to dáko zariadim a pôjdem kuknúť. Len ja som zo Zvolena aby som sa nehnala zbytočne.
Nie dievčatá nebola som ,ja som od Prievidze , ale rada by som nejakú catlej vyskúšala , a za takú cenu , no ale čo už, viem to od známej a povedala , že ani za rok to nevypredajú , oni totiž rušia nejaké skleníky
andersenka
21.03.11,06:57
Nie dievčatá nebola som ,ja som od Prievidze , ale rada by som nejakú catlej vyskúšala , a za takú cenu , no ale čo už, viem to od známej a povedala , že ani za rok to nevypredajú , oni totiž rušia nejaké skleníky
no ja by som tiež ešte nejaku katlejku niekedy skúsila, moja mi na hubovu chorobu odišla :( A v kvetinarstve mali krásne veľké oranžové za 30€ :( čo je už dosť............
andersenka
21.03.11,07:31
takto mi rozkvitla moja "indiánka" .............teším sa z toho jej kvetu, pretože už cca 9 pukov uschlo a opadlo.........dúfam, že nejaký ten kvet sa jej ešte rozvije ........
Pri kvitnutí pri kúpe bolo viac červenej na nej.
Tretie fote - tak ako kvitla pri kúpe :)
andersenka
21.03.11,07:54
V sobotu som moje temperovane a chladnomilne máčala, už som im aj lignohumátu pridala do vody, veď už sa jarný deň bližil .-) a pri jednej cambrii som si skoro oči vyočila xi xi xi ..........stonka snád už aj 15-20cm ............neviem sa dočkať kedy zakvitne, keďže som si ju v máji za 4€ odkvitnutú kúpila.......jupíííííííí.
Nečakala som, že tak skoro zakvitne, pretože som myslela, že novorastúca hľuza musí ešte viac dozrieť a "zdospelieť"............. Akonáhle sa čo i len jeden kvietok otvorí, fotím :)
Hunter82
21.03.11,08:55
Ahojte,

prave dnes mi z Francuzska prisla orchidea, ktoru som si objednala.

http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190507907894#ht_2245wt_964

Odoslali mi ju 8.3. Prisla 21.3 zabalena v obalke od DVD s bublinkami a niekolkymi vrstvami novin. Pripajam obrazok, aby ste vedeli v akom stave dorazila. Odpadlo jej 5 spodnych listkov, ale vobec to nevadi, myslim ze po tej ceste je to normalne. Este jej ostalo 6 listkov. Dufam, ze sa jej bude darit.
lujza.j
21.03.11,09:01
no teda, tá keď zakvitne bude prekrásna, nech sa jej darí po tej dlhej ceste:)
andersenka
21.03.11,09:24
krasnučka je, červenučká - resp. bude.
Ja už mám po tej mojej vande :(
maxipc
21.03.11,10:04
Krásne, úžasné, aj ja sa chystam potešiť, daňové dokončené, tak si zaslúžim,no ne:---:---
Mypa
21.03.11,12:34
BOTANICKA ZAHRADA NITRA VYPREDAVA ORCHIDEJE -palenopsys a catlee, po 1-2 eu
Ja som tam dnes volala. Ešte majú ale už len odkvitnuté
Zdenka Melicherikova
21.03.11,13:18
Ahojte,prosím poradte mi na orchideách mi uschýnajú listy a ked majú púčiky tak uschnú a odpadnú.dakujem pekne
milka 60
21.03.11,17:17
Zdenka pozri či sú korene v poriadku
suesin
21.03.11,17:55
Zdenka pozri či sú korene v poriadku

mne takto korene pošli a doteraz som neprišla na to, že prečo splesneli ale nádej umiera posledná teraz mi po 1,5 roku vyháňa z boku stonku ale korienok má len jeden taký chabý tak dúfam, že bude ok :) tak držím aj tebe palce;)
ladyrs
21.03.11,17:58
dievčatá,objednávali ste niekto Vandu z e-bay?
ladyrs
21.03.11,18:00
Ahojte,

prave dnes mi z Francuzska prisla orchidea, ktoru som si objednala.

http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190507907894#ht_2245wt_964

Odoslali mi ju 8.3. Prisla 21.3 zabalena v obalke od DVD s bublinkami a niekolkymi vrstvami novin. Pripajam obrazok, aby ste vedeli v akom stave dorazila. Odpadlo jej 5 spodnych listkov, ale vobec to nevadi, myslim ze po tej ceste je to normalne. Este jej ostalo 6 listkov. Dufam, ze sa jej bude darit.

práve som zadávala otázku,lebo poškulujem po vande na e-bay...... ako sa má tá tvoja ?
jaja82
21.03.11,19:46
Ja som tam dnes volala. Ešte majú ale už len odkvitnuté

No podla mna ked je taka cena tak sa oplatia aj tie odkvitnute.:)Neviete maju tam niejaky obchodik alebo priamo zo sklenikou predavaju? Ci sa tam da ist aj cez vikend do tej botanickej nakupovat alebo len cez pracovne dni?
lujza.j
21.03.11,19:48
Predaj sa uskutoční od 28. 2. 2011 v pracovné dni od 8:00 do 15:00 hod v skleníkoch Botanickej záhrady. Akcia trvá do vyčerpania zásob.
jaja82
21.03.11,19:51
Dakujem za info:)
makromolekula
22.03.11,06:44
A bola si? Pozerala som, že akcia trvá už od 28.2. či ešte dačo majú. Lebo normálne špekulujem že si to dáko zariadim a pôjdem kuknúť. Len ja som zo Zvolena aby som sa nehnala zbytočne.

Ja som vcera bola, som z Nitry ale najst ten sklennik mi teda dalo zabrat:) Teta mi ukazala len phaly a povedala, ze maju len biele a ruzove otiene a tych mam uz vela, tak som nezobrala, ale este sa tam chystam vratit na banonovniky a kavovniky.Cattleyky mi vobec neukazala.
daira
22.03.11,06:56
Ja som vcera bola, som z Nitry ale najst ten sklennik mi teda dalo zabrat:) Teta mi ukazala len phaly a povedala, ze maju len biele a ruzove otiene a tych mam uz vela, tak som nezobrala, ale este sa tam chystam vratit na banonovniky a kavovniky.Cattleyky mi vobec neukazala.

A mozes mi povedat kde su priblizne tie sklenniky? MOzno sa v Nitre vyskytnem v piatok tak by som tam zbehla. A mali aj kavovniky? Mne jeden umrel pred doma rokmi po tyzdnovej starostlivosti mojho frajera:mee::mad::confused::D
makromolekula
22.03.11,07:30
Daira, vcera mali este kavovniky. Neviem ci poznas trosku Nitru a areal SPU ale je je to teda areal botanickej zahrady, a ten konkretny sklennik je pri novom bytovkovom komplexe AGria, su to take biele nove bytovky a medzi kotolnou, taka siva budova z ktorej idu vypary:) ten sklennik je na pravo, ked mas za sebou kotolnu a na lavo, ked mas za sebou agriu,v tom sklenniku je viacero dveri a tam ta uz naviguju.
daira
22.03.11,08:21
Daira, vcera mali este kavovniky. Neviem ci poznas trosku Nitru a areal SPU ale je je to teda areal botanickej zahrady, a ten konkretny sklennik je pri novom bytovkovom komplexe AGria, su to take biele nove bytovky a medzi kotolnou, taka siva budova z ktorej idu vypary:) ten sklennik je na pravo, ked mas za sebou kotolnu a na lavo, ked mas za sebou agriu,v tom sklenniku je viacero dveri a tam ta uz naviguju.

Dakujem molekula:---, no nakoniec to vyzera ze asi nejdem, skusim tam poslat tetu, ona je tiez kvetinkovy maniak, tak snad nieco ulovi. Ozaj a tie kavovniky mali za aku cenu nevies??:)
makromolekula
22.03.11,08:56
Myslim, ze teta hovorila za 2 eura:)
daira
22.03.11,09:30
Myslim, ze teta hovorila za 2 eura:)

Ok dakujem velmi pekne musim ju tam nahnat :D:D:D
Matasias
22.03.11,13:05
Namiesto citania prispejem po nejakej dobe aj ja :) Kedze momentalne mi kvitne len jedna phala, tak sa idem pochvalit aspon vyhonkami. Niektore su nove, ine uz starsie :) Posledne tyzdne sa pekne rozrastli.
andersenka
22.03.11,13:33
na phale budeš mať novú rastlinku :)
Matasias
22.03.11,13:38
Hej hej :) Preto som ju tam pridal. Uz jej rastie aj prvy korienok. Ale neviem ci ich rozdelim. Jednu som tak delil a neprezila mala, ani velka rastlinka :-/
lujza.j
22.03.11,15:13
ja sa osobne nikdy neteším keď mi rastie nová rastlinka:(oddeľovanie je komplikované a nemusí byť úspešné.aj mne teraz na jednej rastie, mám na nej aj keiku aj novú rastlinku:(
andersenka
23.03.11,06:38
segre už takmer rok rastu na phalach nove rastlinky a koreň žiaden :(
Hunter82
23.03.11,07:52
Takže po konzultácii sa pridávam k názoru "bef" je to nedostatok draslíka

Vcera som bola v Hornbachu. Nasla som hnojivo "POKON" na orchidee, ktore ma obsah latok: NPK 5+6+7 - toto malo najvyssi draslik aky som videla. Vyskusam na mojich orchideach a uvidime.
lusielaL
23.03.11,12:14
Zase sa co-to otvara.Zacali rast aj dalsie kvetne stonky.
Alcielle
23.03.11,12:47
v Nitra v Mlynoch maju este zo dve orchidky po 3 evry...len okvetnu stonku maju stiknutu asi v polovici a nova v nedohladne...ale aspon bude prekvapko, ze v akej farbe sa ukaze.... :)
MIŠO T
24.03.11,13:52
ja sa chválim :) ďalšia v poradí72645, 72646,,,a toto je" celý les" kvetov / len škoda že všetko v bielom / ale aj zato vďaka72647
Betina2
24.03.11,14:14
ja sa chválim :) ďalšia v poradí72645, 72646,,,a toto je" celý les" kvetov / len škoda že všetko v bielom / ale aj zato vďaka72647

len sa chváľ aj ďalej, my Ťa radi oceníme. ;)
magno
24.03.11,14:42
..... no tak ja som tu moju bielu ignorantku predvcerom vytiahla z vyhnanstva a jedine co v panike z tmy a zimy urobila je ,ze zacala vyhanat korienok.........ja uz neviem ako jej mam vysvetlit ,ze po 2 a pol roku by sa jej patrilo aj rozkvitnut :(
avonboy
24.03.11,14:52
vyskusala si hnojivo s vyssim obsahom draslika?
Emwa
24.03.11,15:03
Pekny den,
prred par dnami som nahle pochovala manzela,a moje orchidky
/cca 12/ sa rozhodli, ze mi urobia radost. Vidim, ze sa chystaju kvitnut. Vysvetlovala som im, ze chlapci/vnucata/ pridu na velku noc, a kvietocky maju radi, tak "nech sa snazia" . Verim, ze kvietky maju svoju dusu. Ked tie, co sa chystaju kvitnut,zakvitnu, poslem fotecky . Aspon trocha radosti v ...
Betina2
24.03.11,15:23
Pekny den,
prred par dnami som nahle pochovala manzela,a moje orchidky
/cca 12/ sa rozhodli, ze mi urobia radost. Vidim, ze sa chystaju kvitnut. Vysvetlovala som im, ze chlapci/vnucata/ pridu na velku noc, a kvietocky maju radi, tak "nech sa snazia" . Verim, ze kvietky maju svoju dusu. Ked tie, co sa chystaju kvitnut,zakvitnu, poslem fotecky . Aspon trocha radosti v ...

To je mi ľúto, úprimnú sústrasť a veľa síl prajem. A nech Ti aspoň trošičku kvietky rozveselia deň :)
Ivusik_Pampusik
24.03.11,15:49
Dnes som sa vrátila po 4 dňoch z nemocnice a na novej fialkovej orchidke dva púčiky uschnuté korienky fest scvrknuté :( hlavne že som som sa na ne pýtala maminy a ta len že dva kvietky rozkvitli a o tých betónovo suchých fialkách ktoré som jej kázala poliať ani nehovorím a potom že kľudový režim ach jaj :( snáď sa po dažďovej vodičke rýchlo spamätá bo prísť za dva týždne tak nájdem asi len prázdne kochlíky :P
Mypa
24.03.11,17:35
Aha ľaľa ju ako sa rozkvitla;););)
Mypa
24.03.11,17:37
A tu ešte dve:rolleyes:
lujza.j
24.03.11,20:34
..... no tak ja som tu moju bielu ignorantku predvcerom vytiahla z vyhnanstva a jedine co v panike z tmy a zimy urobila je ,ze zacala vyhanat korienok.........ja uz neviem ako jej mam vysvetlit ,ze po 2 a pol roku by sa jej patrilo aj rozkvitnut :(

ja som na jednu čakala 4r:D:D
makromolekula
25.03.11,06:07
Babeny vcera som sa rozpravala s jednou mojou orchidkovou kamosou a ta mi pri pohlade na nase akvarium povedala, ze niekde citala, ze ak mame akvarko tak je dobre orchidky polievat vodou z akvaria, ze ma ziviny atd...a ze je to obdoba dazdovej vody...poculi ste o tom nieco?dakujem
Ivusik_Pampusik
25.03.11,07:48
Prosím vás vedel by mi niekto povedať od čoho môžu byť tie škvrny na koreňoch? Bo inak je orchidka oki. Dnes ráno som ju poliala dažďovou vodou a len 1 korienok bol hnedý a teraz ked som sa na ne bola pozrieť už ich bolo hnedých viacej :confused: Môže to byť spálené od slnka? Je asi 0,5 metra od okna a ráno na ňu svieti slniečko. Bo hnojená nebola a ani premiestňovaná.
Mypa
25.03.11,08:05
Babeny vcera som sa rozpravala s jednou mojou orchidkovou kamosou a ta mi pri pohlade na nase akvarium povedala, ze niekde citala, ze ak mame akvarko tak je dobre orchidky polievat vodou z akvaria, ze ma ziviny atd...a ze je to obdoba dazdovej vody...poculi ste o tom nieco?dakujem

Áno, táto voda obsahuje rôzne živiny. Ja mám doma tri akvárka ale orchidee nezalievam touto vodou lebo používam soľ do vody.
magno
25.03.11,08:55
ja som na jednu čakala 4r:D:D

.......tak to ma ta moja este cas :o:D

............to avonboy - skusala a stale tazka ignoracia :cool:
lujza.j
25.03.11,09:30
Prosím vás vedel by mi niekto povedať od čoho môžu byť tie škvrny na koreňoch? Bo inak je orchidka oki. Dnes ráno som ju poliala dažďovou vodou a len 1 korienok bol hnedý a teraz ked som sa na ne bola pozrieť už ich bolo hnedých viacej :confused: Môže to byť spálené od slnka? Je asi 0,5 metra od okna a ráno na ňu svieti slniečko. Bo hnojená nebola a ani premiestňovaná.
ja si myslím, že sú ok aj ja má také:) ak má niekto iné skúsenosti určite sa dievčatá ozvú;)
lujza.j
25.03.11,09:32
.......tak to ma ta moja este cas :o:D

............to avonboy - skusala a stale tazka ignoracia :cool:

a ešte k tomu jej drzosť nemala hranice:D:D ako dlho som na ňu čakala tak rýchlo odkvitla a to ma potešila až dvomi kvetmi:mad::mad::mad:
hnedoočka
25.03.11,09:48
keďže som sa aj ja už nadchla týmito nádherami,posielam vám foto dcérky z Portugalska.
72671
Mypa
25.03.11,10:11
Prosím vás vedel by mi niekto povedať od čoho môžu byť tie škvrny na koreňoch? Bo inak je orchidka oki. Dnes ráno som ju poliala dažďovou vodou a len 1 korienok bol hnedý a teraz ked som sa na ne bola pozrieť už ich bolo hnedých viacej :confused: Môže to byť spálené od slnka? Je asi 0,5 metra od okna a ráno na ňu svieti slniečko. Bo hnojená nebola a ani premiestňovaná.

To korene robievajú. Niektoré aj uschnú. Nemusíš sa ľakať.
magno
25.03.11,10:20
a ešte k tomu jej drzosť nemala hranice:D:D ako dlho som na ňu čakala tak rýchlo odkvitla a to ma potešila až dvomi kvetmi:mad::mad::mad:

.......no ina mrcha ;) .....nebude rodina s tou mojou ??? :D
avonboy
25.03.11,11:56
.......tak to ma ta moja este cas :o:D

............to avonboy - skusala a stale tazka ignoracia :cool:
co avonboy? neviem o com je rec...? :-)
magno
25.03.11,12:37
.....o tomto ;)

avonboy Včera, 04:52 PM
vyskusala si hnojivo s vyssim obsahom draslika?
Matasias
25.03.11,13:12
No a ja uz som dnes "letnil" orchidky na parapetnej doske pri otvorenom okne :) Keby tak ako dnes bolo uz stale ...
Ivusik_Pampusik
25.03.11,14:00
Vďaka za "útechu" ja som sa bála že jej to ublíži..tak som rada že je to o.k. :)
avonboy
25.03.11,14:28
jaaaj no ja som tej jednej mojej ked nexcela kvitnut namiesal hnojivovy koktejl:-) a potom kvitla az az...
lujza.j
25.03.11,15:07
.....moja "plodná matka" jedna keika už odsadená, druhá na matke kvitne tretí krát, najprv na prvej stonke, teraz na druhej stonke kvitne už druhý krát a to teraz vyhnala zo spiaceho očka a ešte kvitne aj matka a ešte na nej rastie aj nová rastlinka:)
daira
25.03.11,17:01
Ahojte dievcata hlasim uspesnu misiu v sklennikoch Botanickej zahrady v Nitre:D. Nakoniec som si vybrala 3 mlade phaly, farby budu prekvapko:cool:. Maju ich tam neskutocne vela este ale iba phaly, pekne, zdrave.Akurat ma zarazilo, ze vsetky phlay boli zasadene v obycajnych kvetinacoch, ziadne priesvitne. Tak neviem co mam robit, ci ich hned presadit, alebo ich nerusit, lebo tlacia nove listy. Co poradite:---:D:)
Na prvej fotke je moja rekordmanka, ktora kvitne 7 mesiacov, narastla jej nova rastlinka a z novej stonky sa vyklula dalsia:). Len dufam, ze im zacnu rast aj korienky inak ich nemam sancu oddelit. Na druhej fotke su dnesne ulovky :---:---
7monika5
25.03.11,18:00
.....moja "plodná matka" jedna keika už odsadená, druhá na matke kvitne tretí krát, najprv na prvej stonke, teraz na druhej stonke kvitne už druhý krát a to teraz vyhnala zo spiaceho očka a ešte kvitne aj matka a ešte na nej rastie aj nová rastlinka:)

krásna! a ten kvet vyzerá ako voskový! ;)
lujza.j
25.03.11,18:00
ďakujem:)
Betina2
25.03.11,19:01
Ľudia, asi budete čumieť či mi nešuibe, ale mám opačnú otázku než je obvyklé....
Dá sa nejako zastaviť kvitnutie bez fyzickej ujmy na rastline? Mzslím že sa neodlomí výhonok a tak.....jasné prestala som hnojiť už asi pred 3-4 mesiacmi, ale moja citrónka kvitne už od začiatku januára 2010 a to vkuse bez prestávky. Mal donedávka 4 výhony s asi 20 kvetmi, teraz momentálne rastie a dorastá na 2 výhonoch a na treťom zrezanom vyháňa zo spiaceho očka :) Celkove má asi 10-11 kvetov rozvinutých, ale stále dorastajú na koncoch výhonov nové puky. Ja sa tomu síce teším, ale sa aj bojím, aby sa mi nevysilila a potom aby nevykapala zo dňa na deň, predsa len je to už zhruba 15 mesiacov, čo je bez prestávky v kvete.....asi by mi to bolo dosť ľúto.

toto je ona, ked začínala kvitnúť, listy jej dorastajú, aj korene.
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=711&pictureid=10555
lujza.j
25.03.11,19:12
Ľudia, asi budete čumieť či mi nešuibe, ale mám opačnú otázku než je obvyklé....
Dá sa nejako zastaviť kvitnutie bez fyzickej ujmy na rastline? Mzslím že sa neodlomí výhonok a tak.....jasné prestala som hnojiť už asi pred 3-4 mesiacmi, ale moja citrónka kvitne už od začiatku januára 2010 a to vkuse bez prestávky. Mal donedávka 4 výhony s asi 20 kvetmi, teraz momentálne rastie a dorastá na 2 výhonoch a na treťom zrezanom vyháňa zo spiaceho očka :) Celkove má asi 10-11 kvetov rozvinutých, ale stále dorastajú na koncoch výhonov nové puky. Ja sa tomu síce teším, ale sa aj bojím, aby sa mi nevysilila a potom aby nevykapala zo dňa na deň, predsa len je to už zhruba 15 mesiacov, čo je bez prestávky v kvete.....asi by mi to bolo dosť ľúto.

toto je ona, ked začínala kvitnúť, listy jej dorastajú, aj korene.
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=711&pictureid=10555
viem bojíš sa že sa "ukvete k smrti"tiež mám podobné dve, odpočinok mali možno 2týždne. zastaviť kvitnutie? no asi že by si stonky postrihala preč, ale to by bola škoda. ale ona asi vie čo robí:);)
Betina2
25.03.11,19:14
viem bojíš sa že sa "ukvete k smrti"tiež mám podobné dve, odpočinok mali možno 2týždne. zastaviť kvitnutie? no asi že by si stonky postrihala preč, ale to by bola škoda. ale ona asi vie čo robí:);)

Dúfam že jej nepreplo :) a že sa sama vzpamätá, aby si neulížila :)
Mypa
26.03.11,12:33
Ľudia, asi budete čumieť či mi nešuibe, ale mám opačnú otázku než je obvyklé....
Dá sa nejako zastaviť kvitnutie bez fyzickej ujmy na rastline? Mzslím že sa neodlomí výhonok a tak.....jasné prestala som hnojiť už asi pred 3-4 mesiacmi, ale moja citrónka kvitne už od začiatku januára 2010 a to vkuse bez prestávky. Mal donedávka 4 výhony s asi 20 kvetmi, teraz momentálne rastie a dorastá na 2 výhonoch a na treťom zrezanom vyháňa zo spiaceho očka :) Celkove má asi 10-11 kvetov rozvinutých, ale stále dorastajú na koncoch výhonov nové puky. Ja sa tomu síce teším, ale sa aj bojím, aby sa mi nevysilila a potom aby nevykapala zo dňa na deň, predsa len je to už zhruba 15 mesiacov, čo je bez prestávky v kvete.....asi by mi to bolo dosť ľúto.

toto je ona, ked začínala kvitnúť, listy jej dorastajú, aj korene.
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=711&pictureid=10555

Neboj nič sa jej nestane. Ja mám bielu a tá kvitne už cca 6 rokov. Keď dokvitá už ženie nový výhonok (niekedy jeden, inokedy dva) a keď ju zrežem rozhodne sa vyháňať aj z toho zrezaného. Nemám ju ani kedy presadiť
Betina2
26.03.11,12:40
Práveže mne sa jedna takto na maximum vysilila a potom bola náchylná na choroby atď a nakoniec vykapala, korene mala v poriadku, ale vrch podľahol, tak sa bojím......

no zrejme s tým nič nenarobím, lebo dnes som si všimla, že aj jedna, čo mám v stále karanténe, lebo mala roztočce, som sa ich zbavila a dosť som ju zostrihala, aj korene som musela preriediť, som ju presadila, ale chytila sa dobre a vyháňa aj korienky aj 2 nové listy, no a dnes som rozpoznala výhonok namiesto korienka....ale ked ja chcem aby zosilnela a dobre zakorenila...
lusielaL
26.03.11,14:00
Moje tiez velmi vytrvalo kvitnuce,ani nestraste ze by sa mali same zlikvidovat.
betrix
26.03.11,17:11
Pre Betinu2- aj mne podobná žltá kvitla vyše roka, oddych mala len krátko a kvitne zase. A oproti iným je taká silná, má hrubé listy, korene i stonky, je to taká silná bojovníčka, určite s tým netreba nič robiť.;)
7monika5
26.03.11,19:10
Dobrý večer! Ja by som sa chcela na jednej strane pochváliť, že mi rozkvitli už všetky puky na mojej Brassii a zároveň vás poprosiť o radu, či je normálne, že sa jej objavujú kvapky (neviem čoho) na stonke. Neviem, či je to nejaký problém, alebo je to normálne?

Prvá fotka je pohľad na rozkvitnutú orchidku a ostatné sú "tie kvapky"
7monika5
26.03.11,19:17
A ešte som sa chcela pochváliť novým úlovkom. Včera som kúpila v Baumaxe vo výpredaji orchidku. Nepoznáte prosím vás jej názov?
Už sa teším na kvety :---
avonboy
26.03.11,19:24
uvidime podla kvetov:-)
henrieta3
27.03.11,04:42
A ešte som sa chcela pochváliť novým úlovkom. Včera som kúpila v Baumaxe vo výpredaji orchidku. Nepoznáte prosím vás jej názov?
Už sa teším na kvety :---
V ktorom baumaxe, prosim ta, potrebovala by som kupit ako darcek, ale este neviem dobre chodit, isla by som naisto/uraz/.
henrieta3
27.03.11,04:48
Ahojte dievcata hlasim uspesnu misiu v sklennikoch Botanickej zahrady v Nitre:D. Nakoniec som si vybrala 3 mlade phaly, farby budu prekvapko:cool:. Maju ich tam neskutocne vela este ale iba phaly, pekne, zdrave.Akurat ma zarazilo, ze vsetky phlay boli zasadene v obycajnych kvetinacoch, ziadne priesvitne. Tak neviem co mam robit, ci ich hned presadit, alebo ich nerusit, lebo tlacia nove listy. Co poradite:---:D:)
Na prvej fotke je moja rekordmanka, ktora kvitne 7 mesiacov, narastla jej nova rastlinka a z novej stonky sa vyklula dalsia:). Len dufam, ze im zacnu rast aj korienky inak ich nemam sancu oddelit. Na druhej fotke su dnesne ulovky :---:---
hlupa otazka, asi by mi neposlali do BA?
henrieta3
27.03.11,04:51
Babeny vcera som sa rozpravala s jednou mojou orchidkovou kamosou a ta mi pri pohlade na nase akvarium povedala, ze niekde citala, ze ak mame akvarko tak je dobre orchidky polievat vodou z akvaria, ze ma ziviny atd...a ze je to obdoba dazdovej vody...poculi ste o tom nieco?dakujem
ja som rozmyslala, ze si zozeniem akvarium a vlozim tam orchidky, nejake velke, alebo viac mensich, ale nemam potuchy, kolko by to stalo, potrebujem ich izolovat od macicky, rano som zase nasla 1 na zemi, nastastie, nic sa nestalo, ale list bude poskodeny, zabudla som zavriet dvere do miestnosti, kde ich mam
henrieta3
27.03.11,04:53
Pekny den,
prred par dnami som nahle pochovala manzela,a moje orchidky
/cca 12/ sa rozhodli, ze mi urobia radost. Vidim, ze sa chystaju kvitnut. Vysvetlovala som im, ze chlapci/vnucata/ pridu na velku noc, a kvietocky maju radi, tak "nech sa snazia" . Verim, ze kvietky maju svoju dusu. Ked tie, co sa chystaju kvitnut,zakvitnu, poslem fotecky . Aspon trocha radosti v ...
Uprimnu sustrast, vela sil, potes sa z kvietkov a vnucatiek
henrieta3
27.03.11,04:55
práve som zadávala otázku,lebo poškulujem po vande na e-bay...... ako sa má tá tvoja ?
je krasna, zvlastna farba, drzim palce, aby si mala z nej dlho radost
henrieta3
27.03.11,04:58
5.3. som presadila philadelphiu aby bola lepšie v substrate a nie na ňom iba akoby položená........a už mi 2 korene idú........jupííííí :)
mojej cica odlomila kvet, cakam na dalsi pucik
Betina2
27.03.11,06:30
A ešte som sa chcela pochváliť novým úlovkom. Včera som kúpila v Baumaxe vo výpredaji orchidku. Nepoznáte prosím vás jej názov?
Už sa teším na kvety :---

Toto vyzerá na Miltoniopsis. Je náročnejšia na pestovanie, najmä na vlahu, lahko sa presuší aj premokrí. Ved na nete je dosť info, určite sa dočítaš....pre mna je docela náročná, kvety sa mi na nej nerozvili doplna a sú aj chúlostivé na mechanické poškodenie, ale inak je krásna, je to tá sirôtková orchidea a aj jemne vonia, mzslím, že máš rovnaký oddtien ako ja. takú tmavo vínovú s bielou kresbou, ved uvidíš....vyzerá byť v poriadku. Moja je už presadená, mala dosť premokrené korene, ale zatial sa drží, aj ked ešte nevztvorila nové hluzy ani výhonky. Jáj, a ešte táto Miltorniopsis má radšej teplotu vzduchu trochu nižšiu než Phaly. A dostatok rozptýleného svetla, ale nie priame slnko a tiež vzdušnú vlhkosť. Viem, že niektorí ludia ju letnia v záhrade v tieni stromov, a potom vraj lepšie zakvitne....neviem, táto je moja prvá a sme v bzte v paneláku, tak uvidím, mamka takéto asi 3 už zlikvidovala....
Veľa šťastia a úspešné pestovanie, aby bola taká krásna, ako táto
Betina2
27.03.11,06:31
A ešte som sa chcela pochváliť novým úlovkom. Včera som kúpila v Baumaxe vo výpredaji orchidku. Nepoznáte prosím vás jej názov?
Už sa teším na kvety :---

Inak v ktorom Baumaxe a za kolik ? Ešte by som aj ja dokúpila :)
daira
27.03.11,07:40
hlupa otazka, asi by mi neposlali do BA?

NO silne pochybujem, ze by ti to poslali postou, skus tam zavolat, ale ja myslim, ze nie;)
arisbe
27.03.11,08:52
Dobrý večer! Ja by som sa chcela na jednej strane pochváliť, že mi rozkvitli už všetky puky na mojej Brassii a zároveň vás poprosiť o radu, či je normálne, že sa jej objavujú kvapky (neviem čoho) na stonke. Neviem, či je to nejaký problém, alebo je to normálne?

Prvá fotka je pohľad na rozkvitnutú orchidku a ostatné sú "tie kvapky"

ahojky pekna je velmi a tie kvapky to nic ja ich tam mam este aj po odkvitnuti... beriem to tak ze sa vyskytuju aj na inych kvetoch a nie je to nejaka vada...
avonboy
27.03.11,13:30
rozkvitla mi jedny taka zaujimava fialova orchidka-a ona vonia-je to mozne? mate s tym skusenosti?
Mypa
27.03.11,14:22
Dobrý večer! Ja by som sa chcela na jednej strane pochváliť, že mi rozkvitli už všetky puky na mojej Brassii a zároveň vás poprosiť o radu, či je normálne, že sa jej objavujú kvapky (neviem čoho) na stonke. Neviem, či je to nejaký problém, alebo je to normálne?

Prvá fotka je pohľad na rozkvitnutú orchidku a ostatné sú "tie kvapky"

Je nádhernááááá
milka 60
27.03.11,15:10
rozkvitla mi jedny taka zaujimava fialova orchidka-a ona vonia-je to mozne? mate s tym skusenosti?

Fialovo kvitne aj dendrobium Berry Odda a veľmi silno vonia
7monika5
27.03.11,15:17
[QUOTE=henrieta3;1702746]V ktorom baumaxe, prosim ta, potrebovala by som kupit ako darcek, ale este neviem dobre chodit, isla by som naisto/uraz/.

V Bratislave - v Lamači ;)
7monika5
27.03.11,15:24
Inak v ktorom Baumaxe a za kolik ? Ešte by som aj ja dokúpila :)

V Bratislavskom, v Lamači a stála 6,99 €
7monika5
27.03.11,15:30
Ďakujem vám za pochvalu a dúfam (arisbe) že to nie je na škodu ;) - tie kvapôčky. Som sa bála, že sa jej u mňa nepáči - že plače :D
A ešte keď tu čítam o vôni....ona tá Brassia aj nááádherne vonia. Jemne, ale krásne...
avonboy
27.03.11,15:34
je to fialova phala
7monika5
27.03.11,16:41
Avonboy ja som písala, že aj tá moja Brassia krásne vonia - ako tá tvoja phala ;)
henrieta3
27.03.11,16:53
rozkvitla mi jedny taka zaujimava fialova orchidka-a ona vonia-je to mozne? mate s tym skusenosti?
aky je to druh? vonaju oncidia a niektore zvlastne druhy, phala asi nie, aku mas?
pozlatka
27.03.11,17:38
Toto vyzerá na Miltoniopsis. Je náročnejšia na pestovanie, najmä na vlahu, lahko sa presuší aj premokrí. Ved na nete je dosť info, určite sa dočítaš....pre mna je docela náročná, kvety sa mi na nej nerozvili doplna a sú aj chúlostivé na mechanické poškodenie, ale inak je krásna, je to tá sirôtková orchidea a aj jemne vonia, mzslím, že máš rovnaký oddtien ako ja. takú tmavo vínovú s bielou kresbou, ved uvidíš....vyzerá byť v poriadku. Moja je už presadená, mala dosť premokrené korene, ale zatial sa drží, aj ked ešte nevztvorila nové hluzy ani výhonky. Jáj, a ešte táto Miltorniopsis má radšej teplotu vzduchu trochu nižšiu než Phaly. A dostatok rozptýleného svetla, ale nie priame slnko a tiež vzdušnú vlhkosť. Viem, že niektorí ludia ju letnia v záhrade v tieni stromov, a potom vraj lepšie zakvitne....neviem, táto je moja prvá a sme v bzte v paneláku, tak uvidím, mamka takéto asi 3 už zlikvidovala....
Veľa šťastia a úspešné pestovanie, aby bola taká krásna, ako táto
nadherna orchidea
pozlatka
27.03.11,17:46
Ahojte orchidkári,
prispievam do tejto porady 1.raz, ale sledujem ju už dlhšie a teším sa z vašich krásnych kvetiniek. Tento raz som sa už nezdržala a musela som pochváliť tú nádhernú sirôtkovú.
Ja mám tiež päť kúskov, ale akosi sa im nechce kvitnúť.
Zdraví pozlatka
lujza.j
27.03.11,17:49
Ahojte orchidkári,
prispievam do tejto porady 1.raz, ale sledujem ju už dlhšie a teším sa z vašich krásnych kvetiniek. Tento raz som sa už nezdržala a musela som pochváliť tú nádhernú sirôtkovú.
Ja mám tiež päť kúskov, ale akosi sa im nechce kvitnúť.
Zdraví pozlatka

tak vitaj v téme:) keď nekvitnú treba ísť kúpiť nejaké kvitnúce;)
Matasias
27.03.11,18:16
Este raz sa musim aj tu podakovat Arizone :D Vdaka jej rade ohladom skaliek som zistil, ze mi par km od domu v sklenikoch predavaju orchidky :) Cez tyzden pojdem urobit obhliadku :)

http://www.zahradnictvolimbach.sk/izbove-kvety.html
lujza.j
27.03.11,18:20
daj potom vedieť, tiež by som tam vybehla:)
lenus
27.03.11,18:50
rozkvitla mi jedny taka zaujimava fialova orchidka-a ona vonia-je to mozne? mate s tym skusenosti?
mne tiez niektore phaly vonaju. zaujimave je, ze najviac cez obed, vecer ani velmi nie
lujza.j
27.03.11,19:32
mne tiez niektore phaly vonaju. zaujimave je, ze najviac cez obed, vecer ani velmi nie

mne voní táto, ale iba doobeda, maxi tak do 14.00h.
http://www.porada.sk/album.php?albumid=868&pictureid=17780
Betina2
28.03.11,06:07
nadherna orchidea

lenškoeda, že tá na fotke nie je moja :(, moja teraz nekvitne, zviecha sa :)
henrieta3
28.03.11,07:45
V Bratislavskom, v Lamači a stála 6,99 €
Dakujem, medzitym uz syn kupil, isli sme gratulovat dcere, velmi drahe dendrobium nobile, ani neviem, co s nim, nepestujem ich, ale je pekne, biele, idem si tu niekde najst, co s nim. Kvetinac je taky maly, aj sa kymaca, treba to asi dat do ozdobneho, ten uz nekupil, okrem 1 kvitnucej byle su tam este take 2 male pahyle, akoby z nich odstrihli kvety, to bude tiez kvitnut?
rozborova
28.03.11,07:56
rozkvitla mi jedny taka zaujimava fialova orchidka-a ona vonia-je to mozne? mate s tym skusenosti?
Mne tiež vonia jedna phala,ale len v čase okolo 9.hodiny,asi tak 2 hodiny každý deň.Teraz práve odkvitá.
7monika5
28.03.11,11:41
Toto vyzerá na Miltoniopsis. Je náročnejšia na pestovanie, najmä na vlahu, lahko sa presuší aj premokrí. Ved na nete je dosť info, určite sa dočítaš....pre mna je docela náročná, kvety sa mi na nej nerozvili doplna a sú aj chúlostivé na mechanické poškodenie, ale inak je krásna, je to tá sirôtková orchidea a aj jemne vonia, mzslím, že máš rovnaký oddtien ako ja. takú tmavo vínovú s bielou kresbou, ved uvidíš....vyzerá byť v poriadku. Moja je už presadená, mala dosť premokrené korene, ale zatial sa drží, aj ked ešte nevztvorila nové hluzy ani výhonky. Jáj, a ešte táto Miltorniopsis má radšej teplotu vzduchu trochu nižšiu než Phaly. A dostatok rozptýleného svetla, ale nie priame slnko a tiež vzdušnú vlhkosť. Viem, že niektorí ludia ju letnia v záhrade v tieni stromov, a potom vraj lepšie zakvitne....neviem, táto je moja prvá a sme v bzte v paneláku, tak uvidím, mamka takéto asi 3 už zlikvidovala....
Veľa šťastia a úspešné pestovanie, aby bola taká krásna, ako táto

Ďakujem za názov. Je to najpravdepodobnejšie ona. Pozerala som na nete obrázky a tie puky vyzerajú úplne rovnako. Ak bude kvet taký, ako si priložila fotečku - tak jupííííí :D Akurát ma neteší to, že je dosť náročná. Čo som sa dočítala, tak píšu tak, ako ty - že je náročnejšia. A dokonca som niekde čítala, že v bytových podmienkach sa zriedka objaví opätovné kvitnutie :mee: tak uvidím.
Chcela som sa ešte uistiť - na okne sa jej páčiť nebude, však?
a v zime ale neviem, kam s ňou. Všade máme teplo!!! Ak nebude mať tých cca 18 st. umrie? Alebo ak by som našla niečo chladnejšie, potrebuje aj svetlo? Kto máte skúsenosť - poraďte prosím ;)
Betina2
28.03.11,12:20
Ďakujem za názov. Je to najpravdepodobnejšie ona. Pozerala som na nete obrázky a tie puky vyzerajú úplne rovnako. Ak bude kvet taký, ako si priložila fotečku - tak jupííííí :D Akurát ma neteší to, že je dosť náročná. Čo som sa dočítala, tak píšu tak, ako ty - že je náročnejšia. A dokonca som niekde čítala, že v bytových podmienkach sa zriedka objaví opätovné kvitnutie :mee: tak uvidím.
Chcela som sa ešte uistiť - na okne sa jej páčiť nebude, však?
a v zime ale neviem, kam s ňou. Všade máme teplo!!! Ak nebude mať tých cca 18 st. umrie? Alebo ak by som našla niečo chladnejšie, potrebuje aj svetlo? Kto máte skúsenosť - poraďte prosím ;)

Ja ju mám na okne na parapete, cez obed pritieňujem medziokennou žaluziou pre priamym slnkom.....ja mám skôr problém so zálievkou a vzdušnou vlhkosťou a v lete s teplotou. V zime sa dá stiahnuť radiátor, tkaže je tam max. 19-20 st.
Ja som dnes bola v Hornbachu v BA, mali krásne Catleje už také väčšie aj voňajúce väčšinou biele po 12,99 , ale ja sa ich trošičku bojím v panelákových podmienkach, máte ich niekto, ako sú náročné oproti klasickým phalám. A mali tam aj jednu v lilavej farbe a jednu takú karmínovo-oranžovú, čo už ale odkvitala a bola dosť okyptená, ale aj jadnu s farbou takou ako pomarančová dužina (?)....a mali aj kopec iných, ale bacha, treba sledovať aj napadnutie škodcami, najmä tými bielymi skočkami, také štíhl biele to bolo v pazuche listov na jednej cambrii.....som ju radšej dala dalej od ostatných....a na niektorých najmä kambriách som si všimla, že mali na hluzách také čierne bodky. Bolo to v pletive a na naktorých miestach dosť nahusto....nie je to náhodou nejaká hubová choroba alebo pleseň? Takže opatrne pri výbere. Ale napr. Oncídka docela pekné žltučké mali po 5,99.
No ja som nakoniec uprednostnila klasickú phalu a kúpila som ju už tradične v Ikei, krásnu za 4,99, k tomu keramický biely kvetináč tiež z Ikei a vec bola vybavená. Pre seba som si vzala takú bielu s ružovým žilkovaním. Fotečky natiahnem trošku neskôr, do zajtra ju nechám ešte v celofáne odpočívať, aby sa dobre aklimatizovala. A pre pani triednu učiteľku si starší syn (8 r) rozkázal orchidejku ako mám ja, a rezané kvety odmietol, tak pre ňu som vybrala krásnu tmavocyklámenovú, takú sýtu farbu, pôsobí až zamatovo, rovnakú ako mám aj ja vo svojej zbierke. Na fotkách ale nevyzerá až taká zamatová a sýta Veľmi sa jej tešila :), ked jej ju synátor odovzdával :) Kedže je dnes deň učiteľov :)
suesin
28.03.11,12:52
ahojte :) dneska mi konečne prišla objednaná orchida Mokara White spot vanda z ebay-u -Francúzko, síce mala niektoré korienky odumreté :(ale po kúpeli sa tri prebrali:) a teraz sa na svetle po toľkej tme čo sem cestovala, dole prikladám foto:---:---:---:---
lujza.j
28.03.11,13:08
niečo sa mi "klube" ale pri stave tejto zdochliny /nemá srdiečko-tak kúpená-omyl pri kúpe/si neodvážim povedať, že to kvetná stonka:(už som ju chcela vyšmariť piplem sa s ňou rok:(
Betina2
28.03.11,13:16
niečo sa mi "klube" ale pri stave tejto zdochliny /nemá srdiečko-tak kúpená-omyl pri kúpe/si neodvážim povedať, že to kvetná stonka:(už som ju chcela vyšmariť piplem sa s ňou rok:(

Podľa mňa by to aj mohla byť kvetná stonka, ale ved uvidíš neskôr, možno aj kejku vydá :)
Tiež mám jednu, u ktorej nechcem kvitnutie , lebo potrebuje sa zotaviť a pred pár dňami som tiež podobné čudo postrehla, teraz sa už javí skôr ako kvetná stonka. Neviem, či ju nechám, alebo nakoniec vylomím, aby rastlinku nevycicala.
lujza.j
28.03.11,13:38
Podľa mňa by to aj mohla byť kvetná stonka, ale ved uvidíš neskôr, možno aj kejku vydá :)
Tiež mám jednu, u ktorej nechcem kvitnutie , lebo potrebuje sa zotaviť a pred pár dňami som tiež podobné čudo postrehla, teraz sa už javí skôr ako kvetná stonka. Neviem, či ju nechám, alebo nakoniec vylomím, aby rastlinku nevycicala.

nová rastlinka od spodku vyzerá inak, ale fakt uvidím neskôr:) ak to bude kvetná stonka a budú aj kvety tak potom nechápem /pri tom stave/ a asi ju nechám vycicať nech si užijem nejaké kvety.ja som pre ňu urobila maximum tak nech aj ona mne dá potešenie pre oko:D:D
daira
28.03.11,14:57
Dnes som sa odhodlala a presadila som svoje 3 ulovky z BOtanickej v NItre. No bola som prekvapena ale nemilo. Dobre, ze som ich presadila, substrat bol malo priepustny, premokreny, korienkov bolo dost suchych, dokonca som nasla v substrate aj dazdovku:confused::confused:. Ako cakala som trochu viac, ze starostlivost v sklennikoch bude lepsia. Chapem, ze tam tety maju na starosti vela kvetov a rastlin, ale zase mali by aspon trochu vediet ako treba zalievat orchidee nie??:mad::mad: No co uz ale zase co by som chcela za 2 €. Ako nieje to zase nejako velka katastrofa v baumaxe som rozhodne videla ubohejsie stavy, tak dufam ze sa rychlo spamataju:o:o.
Na prvej fotke je moja dnesna robota:o:o a na druhej moja jedina mini phala, ktora mi konecne zacina robit radost, vyhnala asi 4 krasne zelene korienky a novy listok, tak dufam, ze sa dockam aj nejakej stonky;);):D:D
pozlatka
28.03.11,15:40
Ja ju mám na okne na parapete, cez obed pritieňujem medziokennou žaluziou pre priamym slnkom.....ja mám skôr problém so zálievkou a vzdušnou vlhkosťou a v lete s teplotou. V zime sa dá stiahnuť radiátor, tkaže je tam max. 19-20 st.
Ja som dnes bola v Hornbachu v BA, mali krásne Catleje už také väčšie aj voňajúce väčšinou biele po 12,99 , ale ja sa ich trošičku bojím v panelákových podmienkach, máte ich niekto, ako sú náročné oproti klasickým phalám. A mali tam aj jednu v lilavej farbe a jednu takú karmínovo-oranžovú, čo už ale odkvitala a bola dosť okyptená, ale aj jadnu s farbou takou ako pomarančová dužina (?)....a mali aj kopec iných, ale bacha, treba sledovať aj napadnutie škodcami, najmä tými bielymi skočkami, také štíhl biele to bolo v pazuche listov na jednej cambrii.....som ju radšej dala dalej od ostatných....a na niektorých najmä kambriách som si všimla, že mali na hluzách také čierne bodky. Bolo to v pletive a na naktorých miestach dosť nahusto....nie je to náhodou nejaká hubová choroba alebo pleseň? Takže opatrne pri výbere. Ale napr. Oncídka docela pekné žltučké mali po 5,99.
No ja som nakoniec uprednostnila klasickú phalu a kúpila som ju už tradične v Ikei, krásnu za 4,99, k tomu keramický biely kvetináč tiež z Ikei a vec bola vybavená. Pre seba som si vzala takú bielu s ružovým žilkovaním. Fotečky natiahnem trošku neskôr, do zajtra ju nechám ešte v celofáne odpočívať, aby sa dobre aklimatizovala. A pre pani triednu učiteľku si starší syn (8 r) rozkázal orchidejku ako mám ja, a rezané kvety odmietol, tak pre ňu som vybrala krásnu tmavocyklámenovú, takú sýtu farbu, pôsobí až zamatovo, rovnakú ako mám aj ja vo svojej zbierke. Na fotkách ale nevyzerá až taká zamatová a sýta Veľmi sa jej tešila :), ked jej ju synátor odovzdával :) Kedže je dnes deň učiteľov :)
V piatok idem do Ke, tak sa tiež zastavím v Hornbachu pozrieť čo majú.Dám vedieť.
Betina2
29.03.11,05:58
Idem sa konečne pochváliť aj fotečkami.
Toto sú moje úlovky ku dňu žien. Dve krásne zdravé MIDI Phaly a tá bledučká má krásne panašované listy, tie ma upútali asi ešte viac než kvety, aj ked tie sú tiež úžasné.
Betina2
29.03.11,06:32
Touto som sa odmenila včera, včera som ju fotila ešte cez celofán, dnes je už vystavená bez obalu v plnej kráse :) a jej dokvitajúca staršia sestrav marhulovej. Doma máme aj takúto ružový s tmavoružovým žilkovaním, takže si rozširujem sériu :D

A to je tá ružová z tmavoružovým žilkovaním
http://www.porada.sk/album.php?albumid=711&pictureid=10559
Betina2
29.03.11,06:52
No a že do tretice všetko dobré, tak ešte ukážem, ako sa mi preberajú staršie rastlinky :) Rozrastá sa mi minphala, DEndróbko phaleonopsis mi pekne vyhnalo konečne nový výhon, rozdelené Oncídko sa zotavuje a rašia mu novučké korienky, snád sa uchytia oba trsy konečne, moja zúbožená zničená tigrovaná Cambria, čo sa mi dokatovala pri poslednom delení a zostala len jedna hluza a aj tej opadali listy, sa konečne rozhodla zabojovať a vypustila kopec korienkov aj novú hluzu. Dúfam, že bude pokračovať v raste (aj ked na tej novej sú nejaké harmonikované listy....nechápem, lebo zálievku aj rosenie má pravidelné, možno je to pozostatok ešte od starej hluzu, ale aj tak sa teším). A nakoniec cyklámenová phala ešte nedokvitla a už sa rozhodla pučať zo spiacich očiek. Vidno, že k nám prichádza konečne jar a viac slniečka :)
Betina2
29.03.11,06:56
No a pred pár dňami som si všimla, že bordovo biela bodkovaná phala, ktorá mala riadne zakoreniť a zosilnieť, tak asi bude mať kvetný výhonok (ten vľavo, je taký akoby členený)
divokova
29.03.11,07:18
Dobrý deň poraďáci.Musím sa Vám pochváliť, po viac ako polročnom hľadaní sa mi podarilo natrafiť na moju vytúženú orchideu Red Cat.Keď rozkvitne celá,potom ešte pridám foto
lusielaL
29.03.11,07:28
Dobrý deň poraďáci.Musím sa Vám pochváliť, po viac ako polročnom hľadaní sa mi podarilo natrafiť na moju vytúženú orchideu Red Cat.Keď rozkvitne celá,potom ešte pridám foto
Tak to je uspech,teraz sa aj ja obzeram po takychto.Je nadherna.
Ivusik_Pampusik
29.03.11,08:07
Idem sa konečne pochváliť aj fotečkami.
Toto sú moje úlovky ku dňu žien. Dve krásne zdravé MIDI Phaly a tá bledučká má krásne panašované listy, tie ma upútali asi ešte viac než kvety, aj ked tie sú tiež úžasné.

ahoj nekúpila si ich náhodou v kauflande? bo ja som si tam kúpila presne takú istú fialkovo ružovú s tým pásikavým kochlíčkom bo sa mi strašne páčila tá farba a ešte aj veľkú žltú :) a sranda je že som tam bola až deň po akcii a stále dobrý výber tam bol ;)
hlohovecko
29.03.11,08:36
Ja mám asi 10 ks orchideí,ak odpadnú listy, nechám stonky tak, ak zhnedne odstrihnem, ak nie , nechám tak a o chvíľu sa objavia púčiky.Ale mám ich na parapetnej doske, čiže na svetle.Sú krásne,polievam ich normálka-sem tam aj pohnojím.
suesin
29.03.11,09:30
No a že do tretice všetko dobré, tak ešte ukážem, ako sa mi preberajú staršie rastlinky :) Rozrastá sa mi minphala, DEndróbko phaleonopsis mi pekne vyhnalo konečne nový výhon, rozdelené Oncídko sa zotavuje a rašia mu novučké korienky, snád sa uchytia oba trsy konečne, moja zúbožená zničená tigrovaná Cambria, čo sa mi dokatovala pri poslednom delení a zostala len jedna hluza a aj tej opadali listy, sa konečne rozhodla zabojovať a vypustila kopec korienkov aj novú hluzu. Dúfam, že bude pokračovať v raste (aj ked na tej novej sú nejaké harmonikované listy....nechápem, lebo zálievku aj rosenie má pravidelné, možno je to pozostatok ešte od starej hluzu, ale aj tak sa teším). A nakoniec cyklámenová phala ešte nedokvitla a už sa rozhodla pučať zo spiacich očiek. Vidno, že k nám prichádza konečne jar a viac slniečka :)


Ahoj, prosím ťa ako sa staráš o cambriu keď sa jej takto darí? Tá moja je na tom tak isto ako keď odkvitla:( nič sa na nej nemení a už to bude aj vyše pol roka. Keď mi ju mamina kúpila vo výpredaji ( 2 eura) bola v dosť úbohom stave ale teraz je na tom lepšie už nemá ani také mäkké stonky ale stále nič :confused::confused::confused:
eny7
29.03.11,10:11
Moja zlta orchidejka :), ked som ju vlani v lete dostala mala dve stonky, dnes uz ma tri a ta najdlhsia je dlha od listov 90 cm.
Betina2
29.03.11,11:12
Ahoj, prosím ťa ako sa staráš o cambriu keď sa jej takto darí? Tá moja je na tom tak isto ako keď odkvitla:( nič sa na nej nemení a už to bude aj vyše pol roka. Keď mi ju mamina kúpila vo výpredaji ( 2 eura) bola v dosť úbohom stave ale teraz je na tom lepšie už nemá ani také mäkké stonky ale stále nič :confused::confused::confused:

No cambria je tá jediná podlhovastá hľuza, čo jej zboku vyhnala nová hľuza s tými pokrčenými listami. Ty si asi mala na mysli tú rozrastenú hluzovitú - to je oncídko a od nej som pri presádzaní oddelila takú menšiu časť, ktorá už tiež púšťa korienky. Hodne rosím z rozprašovača a naokolo mám aj misku s namočenými kamienkami. Priznám sa, pri presádzaní som zažila nepríjemný šok, v pôvodnom substráte bolo pod tredom rastlinu priveľa rašeliníka, tak veľa pohnitých koreňov muselo ísť preč. To isté pri Cambrii. Avšak, pri Oncídku som mala lepší výber subrstrátu, bol hrbší, priepustný, pri Cambrii som použila inú značku substrátu, nemeckú, na Orchideje a asi ju budem do smrti zatracovať. Vykapali mi v tom tri odnože aj s poctivými koreňmi oddelené o velkého trsu Cambrie, iba túto jedinú hluzu som zachránila, takmer nemala korene a ešte aj listu jej časom zožltli a opadli, zostala len holá, preto ma nsmierne teší, že už je jasné, že prežila, ked vyhnala aj ked s harmonikou novú hluzu, časom pribudnú aj dalšie si myslím, ale bude to beh na dlhú trať a najhoršie je, že bude kvitnúť až o pár rokov, ak sa pozviecha. Teraz neviem jej pôvodné foto priložiť, ale v mojom profile v albume ju mám odfotenú (tuším ako togrovaná kráska som ju nazvala, tam vidno aj to, aký to bol kedysi trs, kvetináč bol celý vyplnený jej koreňmi, substrát vytláčalo zvrchu von, preto som ju aj rozsadzovala, žial neúspešne..... a v albume je aj to žlté oncídko, sú zhruba z rovnakého času. Nijako mimoridne sa o ne nestarám, sú na parapete, cez obed pritieňujem, každé ráno rosím a polievam ich zhruba rovnako ako phaly, lebo teraz majú ešte málo koreňov, ale ked boli prerastené, tak zálievka bola raz za 3-5 dní, nasali sa a zbytok sa vylial. Asi tak . A plus som ich hnojila raz za mesiac, inak nič. Teraz samozrejme nehnojím a polievam tak, aby neboli premokrené ale ani preschnuté, kým sa zotavia.
maxipc
29.03.11,11:12
Touto som sa odmenila včera, včera som ju fotila ešte cez celofán, dnes je už vystavená bez obalu v plnej kráse :) a jej dokvitajúca staršia sestrav marhulovej. Doma máme aj takúto ružový s tmavoružovým žilkovaním, takže si rozširujem sériu :D

tak tá ružová sa mi veľmi, véééééééľmi lúbi:---
Oxana
lusielaL
29.03.11,11:50
O tuto stale bojujem,je mala a slaba,ale uz kvitne druhy krat.
suesin
29.03.11,14:37
No cambria je tá jediná podlhovastá hľuza, čo jej zboku vyhnala nová hľuza s tými pokrčenými listami. Ty si asi mala na mysli tú rozrastenú hluzovitú - to je oncídko a od nej som pri presádzaní oddelila takú menšiu časť, ktorá už tiež púšťa korienky. Hodne rosím z rozprašovača a naokolo mám aj misku s namočenými kamienkami. Priznám sa, pri presádzaní som zažila nepríjemný šok, v pôvodnom substráte bolo pod tredom rastlinu priveľa rašeliníka, tak veľa pohnitých koreňov muselo ísť preč. To isté pri Cambrii. Avšak, pri Oncídku som mala lepší výber subrstrátu, bol hrbší, priepustný, pri Cambrii som použila inú značku substrátu, nemeckú, na Orchideje a asi ju budem do smrti zatracovať. Vykapali mi v tom tri odnože aj s poctivými koreňmi oddelené o velkého trsu Cambrie, iba túto jedinú hluzu som zachránila, takmer nemala korene a ešte aj listu jej časom zožltli a opadli, zostala len holá, preto ma nsmierne teší, že už je jasné, že prežila, ked vyhnala aj ked s harmonikou novú hluzu, časom pribudnú aj dalšie si myslím, ale bude to beh na dlhú trať a najhoršie je, že bude kvitnúť až o pár rokov, ak sa pozviecha. Teraz neviem jej pôvodné foto priložiť, ale v mojom profile v albume ju mám odfotenú (tuším ako togrovaná kráska som ju nazvala, tam vidno aj to, aký to bol kedysi trs, kvetináč bol celý vyplnený jej koreňmi, substrát vytláčalo zvrchu von, preto som ju aj rozsadzovala, žial neúspešne..... a v albume je aj to žlté oncídko, sú zhruba z rovnakého času. Nijako mimoridne sa o ne nestarám, sú na parapete, cez obed pritieňujem, každé ráno rosím a polievam ich zhruba rovnako ako phaly, lebo teraz majú ešte málo koreňov, ale ked boli prerastené, tak zálievka bola raz za 3-5 dní, nasali sa a zbytok sa vylial. Asi tak . A plus som ich hnojila raz za mesiac, inak nič. Teraz samozrejme nehnojím a polievam tak, aby neboli premokrené ale ani preschnuté, kým sa zotavia.

nie, ja som myslela cambriu, prikladám aj fotku ako kvitla keď mi ju kúpili vo výpredaji (2 eurá) bola rastlina v dosť zlom stave- stonky, teraz už sú krajšie ako boli pred tým ale neviem čo s ňou ďalej, lebo sa stále niektoré hľuzy mäkké a akoby také vráskavé, poraď mi:confused::confused::confused:
Betina2
29.03.11,15:06
nie, ja som myslela cambriu, prikladám aj fotku ako kvitla keď mi ju kúpili vo výpredaji (2 eurá) bola rastlina v dosť zlom stave- stonky, teraz už sú krajšie ako boli pred tým ale neviem čo s ňou ďalej, lebo sa stále niektoré hľuzy mäkké a akoby také vráskavé, poraď mi:confused::confused::confused:

Nádherné kvety !!!

Mne sa nezdá velmi zlá, staré hluzy zvyknú vráskavieť a šuveriť sa, ale mali by sa vyhnať aj nové, možno mala šok, tak potrebuje viacej času. Skôr by som povedala, že tie hluzy sú vysoko nad substrátom, asi by som ju trošičku hlbšie zasadila, tak aby báza hluzy lícovala s povrchom substrátu. Ale neviem, možno to nevadí. Opateru o Cambriu mám rovnakú ako o Oncídium. Akurát Oncídko potrebuje na konci leta a začiatkom jesene pár týždňov s o čosi nižšími teplotami a slabšiu zálievku. Vraj bez toho nezakvitne znovu. Ja som to tak urobila, a nekvitla aj tak....ale ja som trpezlivá :)
suesin
29.03.11,15:32
Nádherné kvety !!!

Mne sa nezdá velmi zlá, staré hluzy zvyknú vráskavieť a šuveriť sa, ale mali by sa vyhnať aj nové, možno mala šok, tak potrebuje viacej času. Skôr by som povedala, že tie hluzy sú vysoko nad substrátom, asi by som ju trošičku hlbšie zasadila, tak aby báza hluzy lícovala s povrchom substrátu. Ale neviem, možno to nevadí. Opateru o Cambriu mám rovnakú ako o Oncídium. Akurát Oncídko potrebuje na konci leta a začiatkom jesene pár týždňov s o čosi nižšími teplotami a slabšiu zálievku. Vraj bez toho nezakvitne znovu. Ja som to tak urobila, a nekvitla aj tak....ale ja som trpezlivá :)

to čo sa zdá byť nad zemou to boli listy, ale tie odišli :( tak sa to takto stalo a o tom šuverení stoniek som nepočula, ale bála som sa. dúfam, že jej voláke pôjdu, ak bude treba tak ju aj presadím, hlavne aby sa pozbierala:o
lujza.j
29.03.11,17:18
O tuto stale bojujem,je mala a slaba,ale uz kvitne druhy krat.

je krásna, tiež by som bojovala:)
pozlatka
29.03.11,17:30
nie, ja som myslela cambriu, prikladám aj fotku ako kvitla keď mi ju kúpili vo výpredaji (2 eurá) bola rastlina v dosť zlom stave- stonky, teraz už sú krajšie ako boli pred tým ale neviem čo s ňou ďalej, lebo sa stále niektoré hľuzy mäkké a akoby také vráskavé, poraď mi:confused::confused::confused:
Mám presne takúto, len už odkvitla a zdá sa mi, že sa s ňou nič nedeje.
pozlatka
29.03.11,17:52
A ešte som zabudla napísať, že dnes som v záhradkarstve kúpila HUMIFYT plus univerzálne organominerálne hnojivo s mikroživinami - máte s ním nejaké skúsenosti?
Pôvodne som chcela kúpiť Lignohumát, ale ten nemali.
andersenka
30.03.11,07:08
idem sa pochváliť, už som dlhšie ničím neprispela....
Cambria kt. som kúpila v máji 2010 odkvitnutú mi ide kvitnúť, takže budem mať prekvapenie keďže vôbec netuším aká ja............ ;-) Bude mať asi zo 5-6 kvetov, ale ako prekvapenie stačí, no nie?
A ešte jedna cambria, kt. nemám bližšie určenú mi tiež ide kvitnúť a dokonca 3 stonky som objavila :)
Takže akonáhle aspoň jeden kvet rozkvitne..........tak vkladám foto :)
suesin
30.03.11,08:08
Mám presne takúto, len už odkvitla a zdá sa mi, že sa s ňou nič nedeje.

už som rozmýšľala, že či na ňu nepôjdem aj nejakou šokovou terapiou:o alebo, lebo jedna stredná hľuza sa zošuverila a nič ďalej ani nová stonka ani lístok nič :( čakám každým dňom, lebo všetky čo mám sa rozhodli prebrať zo zimného spánku :) dokonca aj papučka mi kvitne len táto nie
andersenka
30.03.11,09:17
O tuto stale bojujem,je mala a slaba,ale uz kvitne druhy krat.
Hela - krásna je :)
andersenka
30.03.11,09:18
ahojte :) dneska mi konečne prišla objednaná orchida Mokara White spot vanda z ebay-u -Francúzko, síce mala niektoré korienky odumreté :(ale po kúpeli sa tri prebrali:) a teraz sa na svetle po toľkej tme čo sem cestovala, dole prikladám foto:---:---:---:---
krásnu vandičku si si objednala :)
Tim298
30.03.11,09:27
Pekný deň vám všetkým prajem. Chcel by som sa vás opýtať, že aké hnojivo používate na prihnojenie pre svoje krásky?
lusielaL
30.03.11,10:28
Pekný deň vám všetkým prajem. Chcel by som sa vás opýtať, že aké hnojivo používate na prihnojenie pre svoje krásky?
Ked si pozries trochu do zadu viacere pisali co si kupili,alebo pouzivaju,len si vybrat a skusit.Ja pouzivam ine,tiez som to uz pisala,a som spokojna.To je tazko poradit zarucene dobre..
andersenka
30.03.11,11:21
dnešný môj úlovok v tescu, neodolala som :) láska na prvý pohľad...

Dendrophalka, taká citronková mi pripadá :)
Betina2
30.03.11,11:55
dnešný môj úlovok v tescu, neodolala som :) láska na prvý pohľad...

Dendrophalka, taká citronková mi pripadá :)

Krásna !
andersenka
30.03.11,11:57
Ďakujeeeeeeeeeeeeeeem :)
Matasias
30.03.11,12:04
Dnes som robil obhliadku a co som nenasiel ... Tieto chrobaciky som tu videl uz niekolkokrat, ale ani za ... si neviem spomenut, ako sa volaju . Nejake velke mnozstvo som ich nenasiel. Treba spravit nejaky "postrek", alebo ich staci iba odstranit, ked niesu v hojnom pocte ? Dakujem za rady :)
Betina2
30.03.11,12:25
Dnes som robil obhliadku a co som nenasiel ... Tieto chrobaciky som tu videl uz niekolkokrat, ale ani za ... si neviem spomenut, ako sa volaju . Nejake velke mnozstvo som ich nenasiel. Treba spravit nejaky "postrek", alebo ich staci iba odstranit, ked niesu v hojnom pocte ? Dakujem za rady :)

No nezávidím Ti :(. Tieto chrobáčiky sú červce a je to dosť veľký problém, sú proti bežnému oplachu vody dosť odolné, skús vyhladať ako proti červcom, ja s nimi našťastie nemám skúsenosť, ale čo som čítala, tak je to dosť nepríjemné.
Matasias
30.03.11,12:47
Tak nastastie boli len na odkvitnutych stonkach + jeden na novej. Inde som ich nenasiel. Prehladaval som s pinzetou. Ale ostal som sokovany (aj vystraseny). Ako som sa tak s tym papral nasiel som maleho slimaka a STONOZKU !!! Tak som sa jej zlakol ako vyletela zo substartu, az som zvreskol :D (pavuky a stonozky naozaj nemam v laske a mam z nich strach). Ktovie co ma zajtra pri presadzani este prekvapi.

Edit :

A inak tie cervce su docela sportovci. Jedneho som polozil na take drievko a docela rychlo sprintoval prec do nejakej skary. A preslo uz aspon 20min od kontaktu so stonozkou a ja mam stale husiu kozu :D
Betina2
30.03.11,12:56
No je to nepríjemné, a najmä v kevtináčoch to nemá čo hladať (ale oni asi majú čo :( ) Na tie červce pozor, kamoška ich mala na orchidkách, najskôr len zo zadu kvetov, potom v pazuchách listov, nakoniec aj na stonkách, nie velmi vela, ale boli a oberala ich každý deň aj sprchovala prúdom vody a oni znovu a znovu sa niekde objavili. Aj kompletne substrát u všetkých postihnutých rastlín vymenila, lebo oni vraj môžu naklásť vajíčka a tie môžu spadnúť aj do substrátu a potom sa liahnu.....Takže lupu do ruky a každý deň prehľadať každú ako u lekára. Dúfam, že sa ich zbavíš rýchlo a nadobro. A skús prípadne aj postrek na ne určený. A samozrejme izolovať postihnuté rastliny čo najďalej od zdravých.
suesin
30.03.11,14:38
dnešný môj úlovok v tescu, neodolala som :) láska na prvý pohľad...
Dendrophalka, taká citronková mi pripadá :)

krásna, to v ktorom tescu majú také peknučké:)?
Mypa
30.03.11,18:05
Tak nastastie boli len na odkvitnutych stonkach + jeden na novej. Inde som ich nenasiel. Prehladaval som s pinzetou. Ale ostal som sokovany (aj vystraseny). Ako som sa tak s tym papral nasiel som maleho slimaka a STONOZKU !!! Tak som sa jej zlakol ako vyletela zo substartu, az som zvreskol :D (pavuky a stonozky naozaj nemam v laske a mam z nich strach). Ktovie co ma zajtra pri presadzani este prekvapi.

Edit :

A inak tie cervce su docela sportovci. Jedneho som polozil na take drievko a docela rychlo sprintoval prec do nejakej skary. A preslo uz aspon 20min od kontaktu so stonozkou a ja mam stale husiu kozu :D

Áno sú to červce a mám s nimi skúsenosti. Bojovala som s nimi dosť dlho. Dokonca som si objednala aj lienky austrálske z Nového Zélandu. Len veľký problém bol v tom, že červce sa zdržujú zalezené medzi listami ale aj medzi koreňmi. A tam sa lienky nedostanú. Je to strašná pliaga. Keď si myslíš že si všetko zničil, zrazu z niekade vylezú. Nakoniec mi pomohol postrek MOSPILAN.
Matasias
30.03.11,18:35
Clovek aby chodil nakupovat s lupou :(
lujza.j
30.03.11,18:54
tragédia je to, že predávajú kvety so škodcami:(
suesin
30.03.11,18:59
Áno sú to červce a mám s nimi skúsenosti. Bojovala som s nimi dosť dlho. Dokonca som si objednala aj lienky austrálske z Nového Zélandu. Len veľký problém bol v tom, že červce sa zdržujú zalezené medzi listami ale aj medzi koreňmi. A tam sa lienky nedostanú. Je to strašná pliaga. Keď si myslíš že si všetko zničil, zrazu z niekade vylezú. Nakoniec mi pomohol postrek MOSPILAN.

ja som mala zase pavúka v substráte neviem síce ako sa tam dostal, lebo keď kupujem kvet tak na drzovku vyhrabe dosť veľkú časť substrátu alebo ho podpornou tyčkou poprehŕňam. A po treťom polievaní mi vyliezol do vane. Ako nebol to klasický pavúk bol dosť veľký, aj s nožičkami mohol mať zo 3 cm. Ako parádne som sa ho zľakla a hneď aj spláchla, dúfam, že tam už žiadne iné nebudú ale kvetu sa darí ďalej- naši si robili srandu, že som spláchla záhradkára:D:D:D:D:D
Matasias
30.03.11,19:06
Ako ja mam panicky strach z pavukov a podobnej havede. Ak by mi este raz nieco vyliezlo z orchidky, tak prisaham, ze v tom momente s nimi koncim a dam sa radsej na makromolekulovu kuchynu, alebo nieco podobne, kde nic podobne nehrozi.
suesin
31.03.11,05:18
tak pavúk môže byť všade, sesterka ho mala napr. v riade čo si kúpila v normálnom obchode:D to nemôžeš tak brať :) aj ja sa bojím pavúkov preto som ho v tej vani utopila:D:D:D:D ešte, že som nastavila silný prúd vody
andersenka
31.03.11,07:14
Matúš na stonožku - dať rozrezaný zemiak reznou ranou na substrát a ona sa chytí a vyhodíš :)
andersenka
31.03.11,07:15
Suesin - tá dendrophala mi hneď do oka padla..........ale inak bol slabý, chabý výber...........
beba13
31.03.11,07:19
Dnes som robil obhliadku a co som nenasiel ... Tieto chrobaciky som tu videl uz niekolkokrat, ale ani za ... si neviem spomenut, ako sa volaju . Nejake velke mnozstvo som ich nenasiel. Treba spravit nejaky "postrek", alebo ich staci iba odstranit, ked niesu v hojnom pocte ? Dakujem za rady :)
tieto potvory mám aj já na orchidejkách a ničím ich domácim postrekom už som ho tu pridávala kedysi,ale napíšem ho znova:1,5 PL olej
1PLsaponátu
1PL jedlá sóda
1.75 l vody
je to jednoduchý bezpečný a účinný fungicíd, zabíja škodcov
suesin
31.03.11,07:26
Suesin - tá dendrophala mi hneď do oka padla..........ale inak bol slabý, chabý výber...........

ale je veľmi pekná naozaj, taká zaujímavá jemnučká ako z cukru:)
avonboy
31.03.11,08:05
Dnes som robil obhliadku a co som nenasiel ... Tieto chrobaciky som tu videl uz niekolkokrat, ale ani za ... si neviem spomenut, ako sa volaju . Nejake velke mnozstvo som ich nenasiel. Treba spravit nejaky "postrek", alebo ich staci iba odstranit, ked niesu v hojnom pocte ? Dakujem za rady :)
volaju sa VLNATKY a je to teda riadna pliaga...
Matasias
31.03.11,12:04
Dakujem vsetkym za rady. No a dnes ziadam o dalsiu. Rozhodol som sa dnes presadit aj cymbidko. Mam ho len nieco vyse mesiaca. Zacali mu odchadzat (opadavat) listy. No a ked sa mi ho podarilo vydolovat z kochliku, ostal som prekvapeny. Ani jeden zdravy koren. Korene su ako spongia. Normalne som z nich vytlacil vodu. Ja som ho polial iba raz, jemne z vrchu, aby voda pretiekla. Uz asi 15min korene rozplietam v domneni, ze najdem aspon jeden normalny. Avsak ani poriadne neviem, ako zdravy korem cymbidka vyzera :( Da sa este nejako zachranit ? Vyhana niekolko novych rastliniek.

Edit 15:43 - Vzdal som to. To sa rozmotat neda.
lusielaL
31.03.11,12:43
Dakujem vsetkym za rady. No a dnes ziadam o dalsiu. Rozhodol som sa dnes presadit aj cymbidko. Mam ho len nieco vyse mesiaca. Zacali mu odchadzat (opadavat) listy. No a ked sa mi ho podarilo vydolovat z kochliku, ostal som prekvapeny. Ani jeden zdravy koren. Korene su ako spongia. Normalne som z nich vytlacil vodu. Ja som ho polial iba raz, jemne z vrchu, aby voda pretiekla. Uz asi 15min korene rozplietam v domneni, ze najdem aspon jeden normalny. Avsak ani poriadne neviem, ako zdravy korem cymbidka vyzera :( Da sa este nejako zachranit ? Vyhana niekolko novych rastliniek.
Korene by mali byt biele,ak vyhana nove rastlinky hadam sa mu bude darit.
avonboy
31.03.11,13:45
vsetky hnile, vodove korene odstranit, den az dva nechat oschnut a na vzduchu a potom rastlinku zasadit do noveho substratu a poliat az o 5dni, mala by sa pozviechat kedze vyhana nove rastlinky...
milka 60
31.03.11,16:37
Moje rozkvitnuté d. nobile , mám ho od mája 2010, bolo odkvitnuté , má malé kvietky , naproti tomu , čo mi kvitne dávnejšie je iba tretinové
beba13
31.03.11,18:03
mne kvitnú zatial len tieto,
avonboy
31.03.11,18:47
Moje rozkvitnuté d. nobile , mám ho od mája 2010, bolo odkvitnuté , má malé kvietky , naproti tomu , čo mi kvitne dávnejšie je iba tretinové
nezabudla si prihnojit?
suesin
31.03.11,18:49
mne kvitnú zatial len tieto,

krásne mne kvitnú tri ale z toho som dve kúpila rozkvitnuté a jedna papučka je taká zvláštna len čo sa ide otvoriť daľši puk tak ten kvietok čo je rozkvitnutý odpadne (ale týmpádom non stop kvitne jedným kvetom) :( neviem síce prečo ale je to tak takto to spravila už s tretím a teraz raší ďalší púčik ale teším sa z nej lebo keď som ju kúpila mala len dva :) vedeli by ste mi povedať, že ako presne sa volá táto papučka?
milka 60
31.03.11,19:38
Dakujem vsetkym za rady. No a dnes ziadam o dalsiu. Rozhodol som sa dnes presadit aj cymbidko. Mam ho len nieco vyse mesiaca. Zacali mu odchadzat (opadavat) listy. No a ked sa mi ho podarilo vydolovat z kochliku, ostal som prekvapeny. Ani jeden zdravy koren. Korene su ako spongia. Normalne som z nich vytlacil vodu. Ja som ho polial iba raz, jemne z vrchu, aby voda pretiekla. Uz asi 15min korene rozplietam v domneni, ze najdem aspon jeden normalny. Avsak ani poriadne neviem, ako zdravy korem cymbidka vyzera :( Da sa este nejako zachranit ? Vyhana niekolko novych rastliniek.

Edit 15:43 - Vzdal som to. To sa rozmotat neda.

Vezmi nôž a odrež tak , aby ostali aspoň malé korene - asi polovicu a potom už lahko dostaneš tie zlé preč , nechaj vyschnúť , ale to ti už radili
Ma-Ba
01.04.11,08:41
krásne mne kvitnú tri ale z toho som dve kúpila rozkvitnuté a jedna papučka je taká zvláštna len čo sa ide otvoriť daľši puk tak ten kvietok čo je rozkvitnutý odpadne (ale týmpádom non stop kvitne jedným kvetom) :( neviem síce prečo ale je to tak takto to spravila už s tretím a teraz raší ďalší púčik ale teším sa z nej lebo keď som ju kúpila mala len dva :) vedeli by ste mi povedať, že ako presne sa volá táto papučka?

Je veľmi krásna. Ale nie je to papučka, je to skôr Phragmipedium besseae.
bikam
01.04.11,08:43
Moje prvé "domáce" kvitnutie. :rolleyes:
maxipc
01.04.11,08:52
Moje prvé "domáce" kvitnutie. :rolleyes:

biela orchidka je krásna, takú istu mi zhodil z parapety moj seter, ma 70cm, "zrudička" , som myslela, že ho zabijem, tak sa zlomila kvetná stonka, ale už tlačí z očka novú, tak aj ja sa tešim, kedy zakvitne:---
Oxana
suesin
01.04.11,11:20
Je veľmi krásna. Ale nie je to papučka, je to skôr Phragmipedium besseae.

díky :) aspoň už viem čo to asi je :---
Bionda
01.04.11,11:31
... mi hovor, ale dá sa to aj bez brutálneho odrezania- akurát cibule treba priamo a spravodlivo korene podeliť- mne cymbidium dokonca aj po takom zásahu- ako bolo rozsadenie a rozmotanie koreňov ( straty na koreňoch boli minimálne)- zakvitlo- min. rok som prilepila fotky..... musíš jemne rozmasírovať celú masu a začať tam kde aspoň trochu vykúka zem na orchidky- zober tupý nožík a doluj zem- ide to zdĺhavo ,ale dá sa to- ja som od svokry dostala ďalšie a rozsádzala som ho teraz po odkvitnutí- a mám o tri kvetináče naviac .....
držím palce
Bionda
01.04.11,11:34
... ale chcem sa pochváliť dostala som Midletoniu a voňavú- no úžasne ma ten môj manžel potešil !Tá vôňa je naozaj úžasne krásna!
Ma-Ba
01.04.11,16:54
Nie je to náhodou Miltoniopsis alebo Miltonia?
zuzkahris
01.04.11,19:34
Ahojte všetkých vás pozdravujem, dlho som tu nebola, nemali sme net, chvíľku mi potrvá kým si pozriem všetky príspevky a poobdivujem všetky tie vaše nádherné orchidejky :), vidím aj nových prispievateľov, ktorých pekne vítam a teším sa, že sa to tu pekne rozrastá :). Všetkým vám prajem krásny víkend a pridám fotky mojich dvoch novým prírastkov, za tie dva mesiac čo som tu nebola :)
lujza.j
01.04.11,19:36
Ahojte všetkých vás pozdravujem, dlho som tu nebola, nemali sme net, chvíľku mi potrvá kým si pozriem všetky príspevky a poobdivujem všetky tie vaše nádherné orchidejky :), vidím aj nových prispievateľov, ktorých pekne vítam a teším sa, že sa to tu pekne rozrastá :). Všetkým vám prajem krásny víkend a pridám fotky mojich dvoch novým prírastkov, za tie dva mesiac čo som tu nebola :)

teším sa:D vitaj späť;)
zuzkahris
01.04.11,19:39
Tak túto Cambriu, moju prvú sme kúpili v Budapeši na výstave orchidejí, neskôr pridám aj album s fotkami z výstavy, aspoň trošku z tej krásy som zachytila :). Na tej poslednej fotke je trochu vidno, že tá Cambria je dvojfarebná / lepšie sa mi nepodarilo odfotiť /, časť kvietkov má sfarbených do žlta, časť do fialova:D, čo ma neskutočne potešilo a prekvapilo:)
zuzkahris
01.04.11,19:41
A včera som od manžela dostala toto krásne Oncídium, nádherne vonia ako fialky :)
zuzkahris
01.04.11,19:42
teším sa:D vitaj späť;)

Ďakujem lujza, už som sa nevedela dočkať :)
lujza.j
01.04.11,19:48
Ďakujem lujza, už som sa nevedela dočkať :)

už mi tu chýbajú "staré holky";) neviem kde sa podeli:rolleyes:
lujza.j
01.04.11,19:49
A včera som od manžela dostala toto krásne Oncídium, nádherne vonia ako fialky :)

waw, krásavice všetky!!!!!:)
beba13
01.04.11,20:35
A včera som od manžela dostala toto krásne Oncídium, nádherne vonia ako fialky :)
tiež mám takéto podobné a vonia, ale je zaujímavé že vonia tak asi do takej tretej poobede a potom už nie:---
Mypa
02.04.11,08:11
Môj nový prírastok
Mypa
02.04.11,08:14
Obývačka
Mypa
02.04.11,08:16
Rodia mi veľkú radosť
2009
02.04.11,08:44
Rodia mi veľkú radosť

Máš ich všetky prekrásne :):):)
Matasias
02.04.11,11:00
Tak dnes som sa dostal do zahradnictva v Limbachu. Momentalne nebol ziadny vyber orchodiek (bolo tam asi 5 ks takych uz starsich) . Ale vraj coskoro dovezu. Ale aj tak odporucam ist pozriet :) Velmi pekny vyber rastliniek. A od bud. tyzdna (pondelka) by mali pribudnut dalsie druhy kvetov. Ja som si vybral krasne sklanicky.
lusielaL
02.04.11,11:52
Tak dnes som sa dostal do zahradnictva v Limbachu. Momentalne nebol ziadny vyber orchodiek (bolo tam asi 5 ks takych uz starsich) . Ale vraj coskoro dovezu. Ale aj tak odporucam ist pozriet :) Velmi pekny vyber rastliniek. A od bud. tyzdna (pondelka) by mali pribudnut dalsie druhy kvetov. Ja som si vybral krasne sklanicky.
Vcera sa tam motal aj moj muz a do telefonu vraj:nic nemaju...prave tie skalnicky som chcela.A ze tam mavaju orchidee som nevedela.Inak nezda sa Vam ze ceny isli nejak hore?Alebo len ja mam stastie na drahe???
milka 60
02.04.11,11:54
Obývačka

Krásne okno , radosť pozerať:):)
betrix
02.04.11,13:49
Ahojte, už som si povedala, že nemám miesto a že nič nekúpim, ale včera som zase v neodolala (za 5.99) .;) Kto by nekúpil??? A má aj mladé stonky, dúfam, že aj tie zakvitnú. Len neviem, ktorý druh to je, lebo mám iba phaly a dendrobko. Prosím, napíšte, aj ako sa o ňu starať. Vďaka.:)
betrix
02.04.11,13:52
Ešte foto.
Matasias
02.04.11,15:44
Vcera sa tam motal aj moj muz a do telefonu vraj:nic nemaju...prave tie skalnicky som chcela.A ze tam mavaju orchidee som nevedela.Inak nezda sa Vam ze ceny isli nejak hore?Alebo len ja mam stastie na drahe???

Tak skalniciek tam mali asi najviac. Bohaty vyber. Zrejme doplnili dnes rastlinky. Ceny sa mi zdali trosku vyssie, ale stale priatelne. Skalnicky boli bud po 1,90 alebo 2,50 €. A pekne rastlinky. Nie ako v Hornbachu/Baumaxe tie skapinajuce/chuducke rastlinky. Chystame sa tam aj bud. tyzden. Ale toto je uz trochu mimotemy (zrejme by si aj skalky zasluzili vlastnu temu):)
lujza.j
02.04.11,16:33
betrix
02.04.11,16:40
Ďakujem, budem študovať. :)
milka 60
03.04.11,13:56
Ešte foto.

Myslým , že je to burragera -Nelly Ister
beba13
03.04.11,14:08
konečne sa zobudila moja orchidejka ,ktorá ešte v septembri vyhnala kvetnu stonku a prestala rásť,vyrašila dalšie očko tak dúfam že už konečne bude rásť ako treba a rozkvitne
milka 60
03.04.11,14:12
konečne sa zobudila moja orchidejka ,ktorá ešte v septembri vyhnala kvetnu stonku a prestala rásť,vyrašila dalšie očko tak dúfam že už konečne bude rásť ako treba a rozkvitne
Ale , že jej to trvalo , nech ťa už nenapína a kvitne:)
avonboy
03.04.11,15:51
tak dnes sa moja zbierka rozrastla o dalsie 3kusy-
2miltonie-jedna bordova s bielym stredom a druha biela s bordovym stredom a jedna phala cisto zelenkasto zltkava krasna
Matasias
03.04.11,16:34
tak dnes sa moja zbierka rozrastla o dalsie 3kusy-
2miltonie-jedna bordova s bielym stredom a druha biela s bordovym stredom a jedna phala cisto zelenkasto zltkava krasna

Uz by sme si ich aj chceli pozriet :) Pridavanie foto stale nefunguje ?
pozlatka
03.04.11,17:16
Tak túto Cambriu, moju prvú sme kúpili v Budapeši na výstave orchidejí, neskôr pridám aj album s fotkami z výstavy, aspoň trošku z tej krásy som zachytila :). Na tej poslednej fotke je trochu vidno, že tá Cambria je dvojfarebná / lepšie sa mi nepodarilo odfotiť /, časť kvietkov má sfarbených do žlta, časť do fialova:D, čo ma neskutočne potešilo a prekvapilo:)
takuto mam aj ja,ale mne vykvitli len tri kvietky a velmi skoro uschli. Ta moja ma ale viac zelenych listov.
pozlatka
03.04.11,17:26
V piatok som si urobila radost phalou, ktoru som kupila v Hornbachu KE za 5,45e.je krasna bordova. Mali velmi dobry vyber a ani nie drahe.
avonboy
03.04.11,17:52
Uz by sme si ich aj chceli pozriet :) Pridavanie foto stale nefunguje ?
staaaale sa mi nedaju pridavat tie fotky...jednoducho tu moznost nemam a nikto sa mi zatial na to nepozrel z kompetentnych ktori to tu maju na zodpovednossti-admini...:-(
lesslie
03.04.11,18:37
a neda sa ti ani tak pridat foto, ked ides odpovedat tak das formatovat odpoved a ked zoscrollujes pod okno do ktoreho pises, tak je tam moznost pridat subory??
eny7
03.04.11,19:01
Dobry vecer, mozno sa to tu uz niekde popisalo, ale tych 1272 stran nemam kedy prestudovat, tak ak by ste mi vedeli poradit, preco mi nahle ozltli dva listy na phalaenopsise, ktory prave kvitne, v com som pri pestovani urobila chybu a co s tym dalej... Dakujem.
lesslie
03.04.11,21:42
a tie listy su spodne, alebo ako ozltli? najepsie by bolo dat sem foto...ak su spodne, tak je to po zime normalne...ine ozltnutie by sme museli vidiet :)
andersenka
04.04.11,06:55
mne na ph. elegante beauty po vyše mesiaci sa začala predlžovať jedna stonka http://obrazku.cz/t670687_DSC01941kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr670687_DSC01941kpia.JPG) a ešte nejaké čudo z bočného očka ide - neviem či stonka či keika http://obrazku.cz/t670688_DSC01945kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr670688_DSC01945kpia.JPG)

A v máji 2010 som kúpila odkvitnutú cambriu..........ale neviem či to skutočne bude cambria, tá "rozvetvujúca" stonka sa viac na oncidko podobá, tak neviem čo mi teda vlastne vykvitne.........http://obrazku.cz/t670689_DSC01929kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr670689_DSC01929kpia.JPG) http://obrazku.cz/t670690_DSC01931kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr670690_DSC01931kpia.JPG)
Matasias
04.04.11,06:58
No zrejme mame krizenca Cambrie a Oncidka. Aj ked tiez by som sa priklanal skor k tomu Oncidku. No teraz mi zacala vyhanat nove vyhonky a tie vyzeraju inak ako pri mojom Oncidku. Tie ich malo take ploske a tato ich ma take gulate - spicate.

Inak aj Vam sa sniva o orchideach ? :D
sisima
04.04.11,08:11
máte niekto skúsenosti s pestovaním Vandy v substráte ako phaly?
davnejsie som spominala, ze svokra zasadila vandu do substrátu a cuduj sa svete uz jej aj kvitne!!! moja za tu istu dobu (pestovaná klasicky vo váze) vypustila 2 korene a 3 listy... vrrr
tak som ju zasadila aj ja...

matasias... k tym snom... mne sa furt sniva o Kube... bola som tam 2x no aj tak sa mi nepodarilo navštíviť "botanickú záhradu", kde vraj rastú stovky orchideí.... v živej prírode som videla len 3 druhy... a to naozaj nestacilo... :)))
henrieta3
04.04.11,10:25
tak pavúk môže byť všade, sesterka ho mala napr. v riade čo si kúpila v normálnom obchode:D to nemôžeš tak brať :) aj ja sa bojím pavúkov preto som ho v tej vani utopila:D:D:D:D ešte, že som nastavila silný prúd vody
pavukov mam rada, lebo zozeru vsetkok hmyz
henrieta3
04.04.11,10:27
Pekný deň vám všetkým prajem. Chcel by som sa vás opýtať, že aké hnojivo používate na prihnojenie pre svoje krásky?
nechcem sa tolkokrat opakovat, ale ked sa pytas, kupila som v baumaxe kravsky hnoj, je dobry aj na ine rastliny, orchidky ho velmi lubia
milka 60
04.04.11,11:43
Ahojte , cambria sú hybridné orchideje ,
ktoré vznikli medzirodovým krížením a podľa tvaru rastliny a kvetu sa určia rodičia- kto to vie , ja teda nie , -a potom sa zistia nároky na pestovanie /a patria pod ne rôzne druhy orchideji typu,Beallara , Colmanara , Degamora, Miltonia , Miltasia , a mnohé iné
lusielaL
04.04.11,11:49
Adel z ocka phaly to bude kvetna stonka-najpravdepodobnejsie.
Matasias sny o orchideach som mala v zaciatkoch ked som zacala prispievat na poradu,teraz uz trochu,,horucka,,opadla.
A este jedna naposledy rozkvitnuta:
Betina2
04.04.11,12:29
Adel z ocka phaly to bude kvetna stonka-najpravdepodobnejsie.
Matasias sny o orchideach som mala v zaciatkoch ked som zacala prispievat na poradu,teraz uz trochu,,horucka,,opadla.
A este jedna naposledy rozkvitnuta:

Peknučká, jemnučká.
Aj ja sa pochválim. Mala som 4 phaly také okyptené, dorasované, musela som im postupne aj listy pomaly všetky odrezať....no proste som sa na nich vybúrila. :mee::mee::mee: :eek: To sa stalo asi pred Vianocami. Ale nevyhodila som ich, bo mali pôvodne krásne farby, cyklámenová s tmavoružovým žilkovaním, cukríkovoružová, broskyňová, a tá posledná ani neviem, možno biela s ružovým stredom....proste som ich piplala ďalej ako ostatné. A jedna už má asi 20 cm dlhý krásny zdravý nový list (tej zostal jediný pôvodný zdravý list - to je tá ružovožilkovaná), na Ďalšej som si všimla, že okrem korienkov už tiež tlačí novučičký list, ešte je len v srdiečku, ale vyzerá, že bude OK (tej som musela zostrihať všetky listy, zostal len jediný taký 1/tretinkový) a na tretej, čo mala len jediný taký zošúverený, čo stále podstrihávam, tak tej ženie tiež nový lístoček. Jedine na tej štvrtej sa nad povrchom nič nedeje, ale korene rastú veselo, aj pekné zelenkavé špičky majú (tej žial museli ísť preč všetky listy už od bázy, bola velmi napadnutá roztočcami, ale bojuje zo všetkých síl). Teším sa, že ked sa takto budú snažiť, onedlho budú mať aj zo 3 krásne listy a potom ich jednoducho presadím hlbšie a škaredé časti vôbec nebude vidno. Dúfam, že potom aj pekne zakvitnú a odvďačia sa mi za tú námahu a trpezlivosť. Inak aj na ostatných mojich krásaviciach "nepostihnutých" sa prejavuje príchod jari a takmer každej už raší nový lístoček, aj ked ešte veselo kvitnú.
Betina2
04.04.11,12:49
Vraj je to novinka, ja som ju v istom BA kvetinárstve videla už predvlani, ale podla slov predavačky nejde o špecifickú odrodu, ale o špecifickú starostlivosť v zálievke (podobne ako s hortenziami), Vraj je to bežný čisto biely hybrid, ale do pravidelnej zálievky dostáva nejaké farbivo (nepovedala aké, vraj je to strážené) a to spôsobuje zmodranie kvetov. Pred týždňom som takú videla aj v Hornbachu. Jediný ks. A docela drahý cez 30 Eur. Veľkosť štandardná. Ktovie ako by kvitla na ďalší raz.
Neviem presne, čo píšu v priloženom linku, ale podla môjho prekladu sa tam píše práve o tom farbive, čo im pridávajú....

http://www.flirtyfleurs.com/blue-phaleonopsis/

ale aj tak je prekrásna, taká chladná a tajomná
Betina2
04.04.11,12:56
No a kedže ja som na mramorované a bodkované, tak pripájam zopár pekných inšpirácií, možno sa k niektorým v budúcnosti dopracujem :)

Taká, čo je na prvej fotke, sa mi vzoprela. Napriek mojej snahe ju posilniť a dobre zakoreniť, sa rozhodla, že vykvitne. Už tlačí stonku, a možno bude ešte jedna stonka. Tak sa zdá, ale istotu ešte nemám. No vždy kvitla na dvoch stonkách súčasne :)
Po tej na druhej fotečke túžim. A nie je to náhodou Vanda?
Tá modro žilkovaná bude asi len digitálne pretvorená a ak nie, tak je úchvatná.
No a neskutočná je aj tá červená a o tej viem, že naozaj existuje, je tak vyšlachtená, pre niekolkými mesiacmi ju mali v ponuke jednej nemeckej stránky.
A tá predposledná sa mi strašne páči. To po takej túžim.
Bionda
04.04.11,13:22
Nie je to náhodou Miltoniopsis alebo Miltonia?
... jasné, že Miltonia :D ...
ale už mi odkvitá a len posledný kvietok ešte je vo forme a vonia... :)
suesin
04.04.11,14:57
[QUOTE=Betina2;1711049]Vraj je to novinka, ja som ju v istom BA kvetinárstve videla už predvlani, ale podla slov predavačky nejde o špecifickú odrodu, ale o špecifickú starostlivosť v zálievke (podobne ako s hortenziami), Vraj je to bežný čisto biely hybrid, ale do pravidelnej zálievky dostáva nejaké farbivo (nepovedala aké, vraj je to strážené) a to spôsobuje zmodranie kvetov. Pred týždňom som takú videla aj v Hornbachu. Jediný ks. A docela drahý cez 30 Eur. Veľkosť štandardná. Ktovie ako by kvitla na ďalší raz.
Neviem presne, čo píšu v priloženom linku, ale podla môjho prekladu sa tam píše práve o tom farbive, čo im pridávajú....

áno sa krásne ale po odkvitnutí sa stále belšie a tá cena sa mi zdá byť priveľká keďže bežne v kvetinárstve dostať menšiu za 14 a veľkú fakt veľkú po 25. kamarátka si ju kúpila a teraz jej pridáva do vody troška modrej skalice, rastlina ešte žije a je taká bledunko modrá ale nie až tak krásne kríkľavo ako keď ju kúpila
beba13
04.04.11,18:00
Ale , že jej to trvalo , nech ťa už nenapína a kvitne:)
.veru trvalo,už som neverila, že sa umúdri,tak už sa teším na ňu
Alcielle
04.04.11,18:16
mne sa konecne prebudila biela orchidka, vyhnala okvetnu stonku, pomohlo asi prelozenie do terarka, kde ju rozmaznavam foggerom a vyhrievanou vodou :D len ta malá stale nic :rolleyes: budem si musiet pockat
daira
04.04.11,18:36
mne sa konecne prebudila biela orchidka, vyhnala okvetnu stonku, pomohlo asi prelozenie do terarka, kde ju rozmaznavam foggerom a vyhrievanou vodou :D len ta malá stale nic :rolleyes: budem si musiet pockat

Nemas na tej palicke na druhej fotke plesen? Mne sa teda zda, ze hej, prave dnes som z jednej mojej orchidky plesnivu palicku vytiahla a radsej poriedne vyumyvala, clovek nikdy nevie ci sa ta pliaga nerozsiri:D:D:D
Alcielle
04.04.11,19:43
jo, tiez som si vsimla, zatial je to len na vrchnej casti, ale dnes som si akurat kupila novy substrat, takze to dame dopucu :o
kryptokoryna
05.04.11,04:53
Mne orchidky kvitnú neustále pokial neoddychujú. Nikdy, opakujem NIKDY neodlamujete zelene stonky po odkvitnutí. Rastlinka si oddýchne ak odkvitla, no po čase opät na pôvodnej stonke zakvitnú kvety a čím bude rastlinka staršia bude sa postupne rozkonárovať, s tým že vytvorí si aj nové stonky.
Polievam ich takto: Raz za týždeň celý obal s rastlinkou zalejem po okraj vodou asi do 25C teplotou v ktorej je hnojivo na orchideje. Nechám to postáť aj 3 hodiny občas aj do druhého dňa - ak zabudnem. Vodu čo pozlievam použijem na ost. rastlinky v byte. Orchidea musí mať črepník ešte v priesvitnom obale - svetlo, udržuje vlhkosť. Ak vidím že stonka z vrchu oschýňa tak zrežem len oschnutú časť. Najlepšie kvitnú a najlepšie sa darí orchidejkám s oválnymi listami - tie aj kvitnú. Nezabúdam ich podopierať aby záťaž kvetov nezlomila stonku. Mám ich už asi tretí -štvrtý rok ešte som ich nepresádzala. Keď tak len prehodím do väčšieho črepníka a doplním kôru.
lusielaL
05.04.11,06:15
Kryptokoryna,celkom spravne-jednotka.Radi Ta uvidime aj dalej v diskusii....:)
kryptokoryna
05.04.11,06:37
Mne orchidky kvitnú neustále pokial neoddychujú. Nikdy, opakujem NIKDY neodlamujete zelene stonky po odkvitnutí. Rastlinka si oddýchne ak odkvitla, no po čase opät na pôvodnej stonke zakvitnú kvety a čím bude rastlinka staršia bude sa postupne rozkonárovať, s tým že vytvorí si aj nové stonky.
Polievam ich takto: Raz za týždeň celý obal s rastlinkou zalejem po okraj vodou asi do 25C teplotou v ktorej je hnojivo na orchideje. Nechám to postáť aj 3 hodiny občas aj do druhého dňa - ak zabudnem. Vodu čo pozlievam použijem na ost. rastlinky v byte. Orchidea musí mať črepník ešte v priesvitnom obale - svetlo, udržuje vlhkosť. Ak vidím že stonka z vrchu oschýňa tak zrežem len oschnutú časť. Najlepšie kvitnú a najlepšie sa darí orchidejkám s oválnymi listami - tie aj kvitnú. Nezabúdam ich podopierať aby záťaž kvetov nezlomila stonku. Mám ich už asi tretí -štvrtý rok ešte som ich nepresádzala. Keď tak len prehodím do väčšieho črepníka a doplním kôru. :)
jess
05.04.11,08:13
Môj nový prírastok (Baumax BB). Veľa stredných orchidiek po 8 Eur (tá moja má stonku cca 75 cm) inak majú biele so žltým stredom, s bordovým, fialovým stredom, 2 jemne bodkované, ružové ,fialové, čisto biele.......ostatné tiež veľmi pekné, ale tam ceny začínajú od 14 až do 30 ......tiež veľmi pekné Vandy od 30-60 Eur ...fialové a jedna veľká bordová (krásna) ....vo výpredaji nič :mee:
eny7
05.04.11,08:47
[QUOTE=eny7;1710475]
lesslie : a tie listy su spodne, alebo ako ozltli? najepsie by bolo dat sem foto...ak su spodne, tak je to po zime normalne...ine ozltnutie by sme museli vidiet

Ano, listy su ozltnute spodne dva, uz som ich dala z nej prec, ale aj ostatne su ako zosuverene, ale v strede vyrasta dalsi novy list.[QUOTE]
lusielaL
05.04.11,08:57
Eny,podla prveho obrazku sa mi zda ze su korene v zlom stave,ale ja by som ju nepresadzala,teraz by mohli zacat rast korene,aj listok rastie,tak by som pockala co bude,nie je velmi mokra?
kryptokoryna
05.04.11,09:19
[QUOTE=eny7;1710475]
lesslie : a tie listy su spodne, alebo ako ozltli? najepsie by bolo dat sem foto...ak su spodne, tak je to po zime normalne...ine ozltnutie by sme museli vidiet

Ano, listy su ozltnute spodne dva, uz som ich dala z nej prec, ale aj ostatne su ako zosuverene, ale v strede vyrasta dalsi novy list.[QUOTE]
Podobný problém mám s jednou aj ja. Tá však má listy úzke a dlhé. Mohlo jej ublížiť veľa svetla ak bola vystavená dlhšiemu slnečnému žiareniu. Nič, listky vyštiknúť aj tie zošuverené a ponechať len zdravé. Tak som to teraz urobila a uvidím. A pre istotu prezrieť kôru v ktorej je zasadená tá môže byť napadnutá drobným hmyzom -asi vošky a tie cicaju výživu listom Zalievať tak ako som uviedla hore. Pestujem orch. len s oválnym listom všetkým sa darí len táto jedna nezbednica si vyžaduje zvýšenú pozornosť. No dala som ju do karantény pre istotu
kryptokoryna
05.04.11,09:20
[QUOTE=eny7;1711770][QUOTE=eny7;1710475]
lesslie : a tie listy su spodne, alebo ako ozltli? najepsie by bolo dat sem foto...ak su spodne, tak je to po zime normalne...ine ozltnutie by sme museli vidiet

Ano, listy su ozltnute spodne dva, uz som ich dala z nej prec, ale aj ostatne su ako zosuverene, ale v strede vyrasta dalsi novy list.
Podobný problém mám s jednou aj ja. Tá však má listy úzke a dlhé. Mohlo jej ublížiť veľa svetla ak bola vystavená dlhšiemu slnečnému žiareniu. Nič, listky vyštiknúť aj tie zošuverené a ponechať len zdravé. Tak som to teraz urobila a uvidím. A pre istotu prezrieť kôru v ktorej je zasadená tá môže byť napadnutá drobným hmyzom -asi vošky a tie cicaju výživu listom Zalievať tak ako som uviedla hore. Pestujem orch. len s oválnym listom všetkým sa darí len táto jedna nezbednica si vyžaduje zvýšenú pozornosť. No dala som ju do karantény pre istotu
Podobný problém mám s jednou aj ja. Tá však má listy úzke a dlhé. Mohlo jej ublížiť veľa svetla ak bola vystavená dlhšiemu slnečnému žiareniu. Nič, listky vyštiknúť aj tie zošuverené a ponechať len zdravé. Tak som to teraz urobila a uvidím. A pre istotu prezrieť kôru v ktorej je zasadená tá môže byť napadnutá drobným hmyzom -asi vošky a tie cicaju výživu listom Zalievať tak ako som uviedla hore. Pestujem orch. len s oválnym listom všetkým sa darí len táto jedna nezbednica si vyžaduje zvýšenú pozornosť. No dala som ju do karantény pre istotu
eny7
05.04.11,09:27
Eny,podla prveho obrazku sa mi zda ze su korene v zlom stave,ale ja by som ju nepresadzala,teraz by mohli zacat rast korene,aj listok rastie,tak by som pockala co bude,nie je velmi mokra?

Naozaj su tie korene hrozne, pozerala som aj do crepnika, ma tam vela tmavych korenov , ale su tam aj dva nove bielozelene. Prvykrat som ju presadzala vlani, mame ju tri roky. Substrat nevyzera byt premokreny, ani v miske pod nou nestala voda, crepnik je oroseny. Tie tmave korene mam ostrihat ?
lusielaL
05.04.11,10:39
Radsej ju nevyberaj,tie zle korene tam casom uschnu.A vzhladom na to ze bola pred rokom presadzana by mohla prist aj o tie dva zdrave keby si ju zase chcela presadit.
Zdenka175
05.04.11,15:10
Môj nový prírastok (Baumax BB). Veľa stredných orchidiek po 8 Eur (tá moja má stonku cca 75 cm) inak majú biele so žltým stredom, s bordovým, fialovým stredom, 2 jemne bodkované, ružové ,fialové, čisto biele.......ostatné tiež veľmi pekné, ale tam ceny začínajú od 14 až do 30 ......tiež veľmi pekné Vandy od 30-60 Eur ...fialové a jedna veľká bordová (krásna) ....vo výpredaji nič :mee:
Počula som, že tieto biele s červeným stredom mávajú veľa kvetov.
anika27
05.04.11,17:15
veľmi krásne orchidee
anika27
05.04.11,17:19
ja nemám také šťastie ako ty všetky mi odkvitli niektokré aj rok čo odkvitli a nie a nie zakvitnúť
lujza.j
05.04.11,19:06
ja nemám také šťastie ako ty všetky mi odkvitli niektokré aj rok čo odkvitli a nie a nie zakvitnúť

ak sú korene ok,potom ostáva už len mať správnu zalievku miesto a teplotu:)
jana-
05.04.11,19:10
sú fakt nádherné,dúfam,ze aj moje také budú stále