verkaz
05.04.11,21:14
Jedna z mojich orchideí stále vypúšťa nové korene, ktoré rastú smerom hore. Bojím sa ich nasilu otáčať dolu, lebo by som ich poškodila. Je to dobré ?
lujza.j
05.04.11,19:22
Jedna z mojich orchideí stále vypúšťa nové korene, ktoré rastú smerom hore. Bojím sa ich nasilu otáčať dolu, lebo by som ich poškodila. Je to dobré ?

je to ok:)
*ala*
05.04.11,19:31
[QUOTE=eny7;1711770][QUOTE=eny7;1710475]
lesslie : a tie listy su spodne, alebo ako ozltli? najepsie by bolo dat sem foto...ak su spodne, tak je to po zime normalne...ine ozltnutie by sme museli vidiet

Ano, listy su ozltnute spodne dva, uz som ich dala z nej prec, ale aj ostatne su ako zosuverene, ale v strede vyrasta dalsi novy list.[QUOTE][/QUOTE
:):):):):):):):):)Ja som nemala žlté ale úplne mäkké listy,tak som ich odstrihla a pinzetou som opatrne odstránila to čo tam z toho listu ostalo okolo koreňov (ak to nejde treba nejaký deň počkat,kým trochu zmäkkne).O týžden sa prerezalo 9 nových koreňov:).Cez zmäkknuté listy majú korene problém sa dostať von a malá pomoc im neublíži.Zopakovala som to aj na druhej orchidke a už sú tam 3 nové mini korienky.Kto má odvahu :)nech skúsi.
jana-
05.04.11,19:38
na kvitnúcej orchidey mám 5 kvietkov,po týždni začali schnúť,držia ale na pohľad aj na dotyk su už suché.Inak listy sú v poriadku a už vyháňa aj druhá stopka s 3 pukmi,neviete prečo tie kvety schnú?
jana-
05.04.11,19:42
Ja som tú orchidku kúpila pred týždňom v tescu,bola krásna,teda ešte aj je,ale tie kvietky uschýnajú,asi už dlho kvitli a má to tak byť,neviem.
Matasias
05.04.11,20:25
No dnes som zahviezdil. Poobede som namocil orchidky na 20min do vody s hnojivom. Zrazu ani neviem ako som dostal ponuku na kino. Teraz ked som sa vratil, som si spomenul na orchidky :-/ Hadam si tu vodu uzili ako ja kino a rozdychaju to.
kryptokoryna
05.04.11,20:35
Tak tiež som ich dala namočiť na ,,3hod.,, ale vyberiem ich až zajtra. To im len prospeje. A týždeň budú zasa v suchu a šupla som im aj hnojivo
kryptokoryna
05.04.11,20:46
Možno čím je rastlinka staršia tým má aj viac koreňov alebo potrebuje presadiť. To že rastú hore by nemalo vadiť. Mám takú a minulý rok mala 30 kvetov Má viac stoniek tie sú rozkonárené - nádhera
*ala*
06.04.11,05:52
prikladám foto:toto sú tie nové koreňe
Matasias
06.04.11,17:56
No a zase mam jednu otazocku :) Na Dendrobiu Berry Oda mi zacali z rastliniek (hluz) spoza listov rast nove male rastlinky. Jedna tlaci uz aj korienky. Co mam s nimi dalej robit ???
jana-
06.04.11,18:45
Povedzte mi uz niekto,preco kvietky stale neodpadli,ked su na pohlad a dotyk uschnute,farbu vsak maju stale,len su vysusene,nechapem to,lebo ich rosim kazde rano a polievam 1x za tyzden,tak ze ich namocim na hodinu ponorene do odstatej vody asi tak do polovicky crepnika.Maju taketo byt,ked odkvitaju,alebo je to nieco ine?Mam vedla tejto orchidejky este dalsie 3,len ine druhy a tie su zatial pekne.
milka 60
06.04.11,19:43
No a zase mam jednu otazocku :) Na Dendrobiu Berry Oda mi zacali z rastliniek (hluz) spoza listov rast nove male rastlinky. Jedna tlaci uz aj korienky. Co mam s nimi dalej robit ???
Keiky môžeš nechať tak , alebo keď porastú ich oddel a zasaď , ale keď ich necháš budeš mať úžasnú poschodovú rastlinku , ktorá ti bude kvitnúť na prízemí aj poschodí:)
*ala*
06.04.11,20:33
Povedzte mi uz niekto,preco kvietky stale neodpadli,ked su na pohlad a dotyk uschnute,farbu vsak maju stale,len su vysusene,nechapem to,lebo ich rosim kazde rano a polievam 1x za tyzden,tak ze ich namocim na hodinu ponorene do odstatej vody asi tak do polovicky crepnika.Maju taketo byt,ked odkvitaju,alebo je to nieco ine?Mam vedla tejto orchidejky este dalsie 3,len ine druhy a tie su zatial pekne.
Ak ti vadia tak ich odstrihni ak nie nechaj ich tak.Mne sa tiež stalo,že na čerstvo zakúpenej orchidke mi uschlo pár pukov a starala som sa o ňu. Až kým sa nespamätala,že je na inom mieste.Myslím si,že prevoz od pestovateľa do klimatizovaných obchodov a domov je pre ne dost veľký šok.
*ala*
06.04.11,21:33
toto je moja meninová modrá krasavica:)
lujza.j
07.04.11,05:20
Povedzte mi uz niekto,preco kvietky stale neodpadli,ked su na pohlad a dotyk uschnute,farbu vsak maju stale,len su vysusene,nechapem to,lebo ich rosim kazde rano a polievam 1x za tyzden,tak ze ich namocim na hodinu ponorene do odstatej vody asi tak do polovicky crepnika.Maju taketo byt,ked odkvitaju,alebo je to nieco ine?Mam vedla tejto orchidejky este dalsie 3,len ine druhy a tie su zatial pekne.
ak je čerstvejšie kúpená možno kvietky nezvládli aklimatizáciu-zmenu prostredia:) ak zakvitne opäť určite bude už všetko ok;)
andersenka
07.04.11,05:27
aj mne takto rastú na kingiane keiky a jedna dokonca sa chystá kvitnúť - či vykvitne - to uvidíme, lebo zatiaľ mi vždy stonky uschli : (
2009
07.04.11,07:37
magno
07.04.11,07:38
............prekrasne :)
katka50
07.04.11,07:42
Kvitneme :):):)

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=1140&pictureid=20187

Kráááásna. To ja catley ?
2009
07.04.11,07:46
Kráááásna. To ja catley ?

Áno. Je.. Vyše 2 mesiacov som bola doslova napätá akej farby bude. Mám ich totiž viac a ešte ani jedna nekvitla. Mám veľkú radosť. Evika
katka50
07.04.11,07:50
Áno. Je.. Vyše 2 mesiacov som bola doslova napätá akej farby bude. Mám ich totiž viac a ešte ani jedna nekvitla. Mám veľkú radosť. Evika
A kde si ich kúpila ? V Košiciach som ich nenašla...:mee:
2009
07.04.11,07:57
Ešte minulý rok som si ich objednala z Nemecka. Všetko mladé rastlinky nemám peniažky... kvitnutie som čakala až o rok o dva
lusielaL
07.04.11,12:31
2009 je to nadhera a krasny uspech.
jana-
07.04.11,12:49
krásna veľmi:)
jana-
07.04.11,12:50
Toto su tie moje orchidejky,ta pri stene je ta,co ma uz suche kvietky :-(
Tim298
07.04.11,13:12
Toto je moja mini phala ktoru som dostal od priatelky. Je to moja prva orchidejka. Dufam ze sa jej bude u mna darit. Nevedeli by ste mi urcit co za druh to je? 73303
lusielaL
07.04.11,16:08
Toto je moja mini phala ktoru som dostal od priatelky. Je to moja prva orchidejka. Dufam ze sa jej bude u mna darit. Nevedeli by ste mi urcit co za druh to je? 73303
Myslis aky nazov ma tato orchidea Phalaenopsis?To urci malo kto a niektore farby sa tak podobaju ze presny nazov netrafis.Ale neviem ci si chcel takuto odpoved,lebo pravdupovediac,velmi som nepochopila otazku,sam si napisal ze je to phala.:o:confused::)
milka 60
07.04.11,16:25
Toto su tie moje orchidejky,ta pri stene je ta,co ma uz suche kvietky :-(
Janka máš ich krásne , tá pri stene nie je miltoniopsis?, ak áno , ona sama je dosť problémová , popasuj sa s ňou , je pekná:)
Betina2
07.04.11,16:34
Nechceli by ste takúto medúzu? Aj sa tak volá habenaria medusae.
jana-
07.04.11,17:12
Milka,ano je to miltonia,ale vyhnala uz druhu stonku a su na nej 3 velke puky a dufam,ze sa rozvinu,uz vidiet aj farbu,sa tesim :-)
osky
07.04.11,19:11
toto je moja meninová modrá krasavica:)

kde si to zohnala??????
je krasna.ale neni to len napustene farbou??
lujza.j
07.04.11,19:12
je:(
zuzkahris
07.04.11,19:28
Aj u nás pár nových kvietkov:)
lujza.j
07.04.11,19:37
Aj u nás pár nových kvietkov:)

tá posledná je vyni, vynikajúca:) aj ostatné sú krásne, ale tá je vyni;):)
*ala*
07.04.11,19:43
kde si to zohnala??????
je krasna.ale neni to len napustene farbou??
Mám ju od manžela a povedal,že z Kauflandu v B.B.áno je npichaná farbou do kvetnej stonky,trošku som ju polutovala a šup s ňou na okno.
Matasias
07.04.11,20:22
Nechceli by ste takúto medúzu? Aj sa tak volá habenaria medusae.

Krasna. Som si povedal, ze ak teraz konecne zacnem pracovat, z prvej vyplaty urobim na ebay nakup u nas nedostupnych orchidiek :D
andersenka
08.04.11,04:22
včera som si urobila radosť dvoma katkami - tá bledá aj vonia , ale mám pocit, že iba okolo obeda som to cítila najviac, večer som doma čuchala a čuchala a nič :( A tá červená - tá ma také drobnejšie kvety... a kupovala som ju už ako odkvitajúcu za zníženú cenu

Ešte že sa tá moja zubárka sťahovala a neordinovala......aspoň som ušetrila ale vzápätí vykompenzovala novými kvietočkami :D v Auparku Žilina
suesin
08.04.11,08:04
včera som si urobila radosť dvoma katkami - tá bledá aj vonia , ale mám pocit, že iba okolo obeda som to cítila najviac, večer som doma čuchala a čuchala a nič :( A tá červená - tá ma také drobnejšie kvety... a kupovala som ju už ako odkvitajúcu za zníženú cenu

Ešte že sa tá moja zubárka sťahovala a neordinovala......aspoň som ušetrila ale vzápätí vykompenzovala novými kvietočkami :D v Auparku Žilina

krásne, fascinujúce
maxipc
08.04.11,08:08
Aj u nás pár nových kvietkov:)
nádherné,posledná je najkrajšia
Oxana:)
milka 60
08.04.11,12:27
Moje celkom rozkvitnuté d. nobile
jana-
08.04.11,19:44
Milka,je fakt krásne
henrieta3
09.04.11,06:21
Moje celkom rozkvitnuté d. nobile
Presne taku istu dostala moja dcera, neviem, ako dlho vydrzi, ani velmi, co s nou, ja take nemam, v kvetinaci su este 2 male akoby suche stonky, aj z nich nieco vyrastie?
henrieta3
09.04.11,06:23
Myslis aky nazov ma tato orchidea Phalaenopsis?To urci malo kto a niektore farby sa tak podobaju ze presny nazov netrafis.Ale neviem ci si chcel takuto odpoved,lebo pravdupovediac,velmi som nepochopila otazku,sam si napisal ze je to phala.:o:confused::)
je mala? miniaturna? potom je to kalimero
milka 60
09.04.11,07:12
Presne taku istu dostala moja dcera, neviem, ako dlho vydrzi, ani velmi, co s nou, ja take nemam, v kvetinaci su este 2 male akoby suche stonky, aj z nich nieco vyrastie?

Je to dendrobium nobile , je to chladnomilka , cez leto von do polotieňa , na jeseň prestať polievať a chladiť , tie staré tam nechaj , možno z nich vyrastú keiky ,v zime plné slnko , nech sa darí !!!!!
jana-
09.04.11,20:27
dnes som si kupila tuto krasku ruzovofialovu,len bol vonku strasny vetrisko,sice som ju zabalila do 2 papierov a igelitky,ale aj tak ju urcite poriadne prefuklo,dufam ze to prezije a neodpadnu jej kvietky a puky,tesim sa z nej :)
2009
10.04.11,04:04
Nechceli by ste takúto medúzu? Aj sa tak volá habenaria medusae.

Habenaria je nielen krásna a nežná ale je to aj orchidea, ktorá by mi vyhovovala v mojich podmienkach. Doma aj v práci mám už preplnené okná Phaly... Na jar vždy vyrastie z hľuzy a na jeseň sa zatiahne. Rozmnožuje sa hľuzami. Pokukujem po nej už od jari minulého roku. Mohla som ju kúpiť na jar cez net. Ale tam sa musí spraviť väčšia objednávka a ani poštovné nie je lacné. Ale mám ju vyhliadnutú a možno budúci rok..
jana-
10.04.11,10:40
Dnes som kupala orchidejky,tak ze namocim crepnik do vody,vyska vody asi 5 cm.Dala som tam dnes aj hnojivo na orchidey od Agro a po 20 minutach ma napadlo,ze som asi mala najprv orchidejky preliat z vrchu vodou a az potom ich nechat namocene,myslite,ze im to mohlo uskodit.Po tych 20 minutach som ich rychlo preliala odstatou vodou a potom este trosku s vodou s tym hnojivom a dala odtiect??
2009
10.04.11,10:51
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=292&pictureid=15240

Zas ju fotím neskoro. Už bude odkvitať.. Teraz má 3 stvoly
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=292&pictureid=20243

ale ten jeden sa nevie rozhodnúť či to má byť kejka alebo kvet :rolleyes:
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=292&pictureid=20240
2009
10.04.11,11:09
je mala? miniaturna? potom je to kalimero
Neviem aké máte skúsenosti s mini Phalou.. Ja takú, že vždy podrastie na strednú.
2009
10.04.11,11:21
Dnes som kupala orchidejky,tak ze namocim crepnik do vody,vyska vody asi 5 cm.Dala som tam dnes aj hnojivo na orchidey od Agro a po 20 minutach ma napadlo,ze som asi mala najprv orchidejky preliat z vrchu vodou a az potom ich nechat namocene,myslite,ze im to mohlo uskodit.Po tych 20 minutach som ich rychlo preliala odstatou vodou a potom este trosku s vodou s tym hnojivom a dala odtiect??

Nič zlé sa im nestane. Ja navrhujem po boku tých plastových kvetináčocv narezať otvory.A kúpať ich až po okraj. Nesmieš namočiť srdiečko toť vsjo. Namáčam raz do týždňa. Mám s tým dobré skúsenosti už skoro 3 roky. :)
Tim298
10.04.11,11:49
Myslis aky nazov ma tato orchidea Phalaenopsis?To urci malo kto a niektore farby sa tak podobaju ze presny nazov netrafis.Ale neviem ci si chcel takuto odpoved,lebo pravdupovediac,velmi som nepochopila otazku,sam si napisal ze je to phala.:o:confused::)
Presne toto som chcel vediet. Pod tym "phala" som samozrejme myslel Phalaenopsis leeen sa mi to nechcelo pisat cele.
jana-
10.04.11,13:36
Velmi pekne ti dakujem za radu.Lebo som sa fakt zlakla.Inak mam 5 orchidiek,z toho 3 nemaju priesvitne crepniky,aj tie mam po bokoch narezat?Jedna je miltonia,druha cymbidium,tretia cambria, no a tie 2 su phaly.
2009
10.04.11,13:48
Velmi pekne ti dakujem za radu.Lebo som sa fakt zlakla.Inak mam 5 orchidiek,z toho 3 nemaju priesvitne crepniky,aj tie mam po bokoch narezat?Jedna je miltonia,druha cymbidium,tretia cambria, no a tie 2 su phaly.

Ja mám 7 Cambrií. Sú vďačné... V lete vonku a v zime som ich dala na chodbu.. Mám otvory aj tam ale to asi nie je treba. Sú vďačné krásne sa rozrastajú o mesiac všetky presádzam do väčších kvetináčov tie staré mi už praskajú ;)
2009
10.04.11,13:52
Cymbidium nechaj tak.. Aj to sa Ti bude pekne rozrastať. O Miltonii nič neviem ale počkaj na radu skúsenejších. Evika
milka 60
10.04.11,14:11
Janka - ja nám otvory na všetkých , ale na to musíš prísť sama , lebo ty vieš ako ti vyschýnajú, moje dosť dlho , u nás nie je moc teplo a preto mám všetky predierkované , aby rýchlo preschli, a zatial sa im to páči


môj rozkvitajúci dendro phal začal rorkvitať ráno, a ešte trošku mojich čakajúcich orchidiek na letnenie
kryptokoryna
10.04.11,15:05
Len mne sa zdá, že ak zalejem orchidku zarovno črepníka tak korené ktoré sú na povrchu zaliate vodou začnu černať a prejavujú sa na nich tmavé škvrny a po čase zoschnä alebo to môže mať inú príčinu? Odporúčam radšej zalievať tak skoro do trištvrte výšky črepníka...hm...
lujza.j
10.04.11,15:39
polievanie treba prispôsobiť tomu ako hlboko je orch. zasadená, aby nechytilo srdiečko od spodku hnilobu;)
jana-
10.04.11,19:23
dakujem
zmrzka333
11.04.11,04:32
ahojte dievcata hrozne davno som tu nebola. Dorabame domcek tak mam malo casu ale mam prozbu. Chcem presadit jednu cattleyu ale neviem aky substrat jej dat. Poradite niekto v com vam pekne rastie?
henrieta3
11.04.11,09:38
Neviem aké máte skúsenosti s mini Phalou.. Ja takú, že vždy podrastie na strednú.
ano, tiez sa mi to stalo s 2, zacali sa velmi rozrastet, tak som ich presadila do vacsieho a dobre som urobila, maju sa lepsie, ako v malickom, tie su slabsie
sisima
11.04.11,10:04
nedalo sa rozhodnúť len pre jednu...
73507 73508 73510 73511
andersenka
11.04.11,10:05
KRásne sú všetky, tie dve prvé by som brala hneď :)
sisima
11.04.11,10:33
hej, aj mňa hneď zaujali... a nevedela som sa rozhodnúť... a mama mi vybrala ešte tú bielu... tú fialovú mám už asi týždeň... všetky sú z ikei za 4,99... v hornbachu ani baum nemali nič "zaujímavé" alebo mali len to čo doma už mám... ;)))
andersenka
11.04.11,10:41
no veď to je super cena :) kto by odolal pri nej ;-)
suesin
11.04.11,16:07
Ahojte, už sa môžem aj ja pochváliť :) čo som zúfala nad cambriou čo po odvitnutí len tak rok bola, konečne vyháňa 2 nové listy :D ma potešila v skúškovom období a navyše dneska mi prišla zásielka z bankoku ,,Doritis pulcherrima,, prikladám fotky ako bude rozkvitnutá a aké sú malinké čo mi prišli - foto pri kúpeli :):):) tak im držme palce nech sa im darí a nech nie sú ožiarené rádioaktivitou :---
lusielaL
11.04.11,16:59
Suesin bude pekna,ja mam taku v zltom,tiez mi prisla taka mala,uz vyhnala novu rastlinku.
suesin
11.04.11,18:05
Suesin bude pekna,ja mam taku v zltom,tiez mi prisla taka mala,uz vyhnala novu rastlinku.


Tak pošli fotku ako bude tvoja vypadať ja sa z nej teraz tak vytešujem dúfam, že sa im bude dariť tieto moje dve ma vyšli 11 euro aj s poštovným. A ako dlho ich máš? Podmienky na starostlivosť máš ako u ostatných a substrát si im nechala ten pilinový čo mali alebo si im dala vlastný? :):)
ladyrs
11.04.11,18:17
chcem sa s vami podeliť o moju dnešnú radosť,prišla mi Vanda "Vascostylis Kultana red" z Francúzska, som rada....
lusielaL
12.04.11,06:16
Tak pošli fotku ako bude tvoja vypadať ja sa z nej teraz tak vytešujem dúfam, že sa im bude dariť tieto moje dve ma vyšli 11 euro aj s poštovným. A ako dlho ich máš? Podmienky na starostlivosť máš ako u ostatných a substrát si im nechala ten pilinový čo mali alebo si im dala vlastný? :):)
Fotku poslem neskôr lebo mam trochu problem s internetom,mam ju rok,presadila som ju do kôry a staram sa o nu ako o phaly.Ked si das do vyhladavaca doritis pulcherimma var champorensis mala by tam byt ta zlta.Ty si dobre kupila,mna vysla 10€.
suesin
12.04.11,08:21
Fotku poslem neskôr lebo mam trochu problem s internetom,mam ju rok,presadila som ju do kôry a staram sa o nu ako o phaly.Ked si das do vyhladavaca doritis pulcherimma var champorensis mala by tam byt ta zlta.Ty si dobre kupila,mna vysla 10€.

No nebola to taká hrozná cena cez 10 za 2 orchidy ale sa riadne malinké :) tak to troška potrvá kým podrastú a hlavne zakvitnú
paulinkaZH
12.04.11,08:48
Ahojte musim sa aj ja pochvalit,objednala som si pred 2 mesiacmi ligno super nejake mineralne hnojivo s huminovymi latkamy ci ako sa to vola :D a kupem v tom moju vandu kazdy druhy tyzden a od kedy sa v tom kupe tak vyhana same nove korienky :D:D
2009
12.04.11,10:08
Ahojte musim sa aj ja pochvalit,objednala som si pred 2 mesiacmi ligno super nejake mineralne hnojivo s huminovymi latkamy ci ako sa to vola :D a kupem v tom moju vandu kazdy druhy tyzden a od kedy sa v tom kupe tak vyhana same nove korienky :D:D

Kde si ho objednala ak to nie je tajomstvo? :)
Matasias
12.04.11,10:25
V priebehu maja pride z Francuzska :) Vanda Rasri Gold
daira
12.04.11,11:20
V priebehu maja pride z Francuzska :) Vanda Rasri Gold

A oskial si ju objednal?nehodil by si sem link?je nasheerna
Matasias
12.04.11,11:28
Staci ak pojdes na www.ebay.com a do vyhladavanie zadas orchid :)
paulinkaZH
12.04.11,14:21
Kde si ho objednala ak to nie je tajomstvo? :)
objednala som to na www.humagro.sk su z banskej bystrice
2009
12.04.11,14:23
Ďakujem :)
andersenka
13.04.11,06:24
moje napratané a trošku kvitnúce okno. Keďže je to fotené večer nie je to také ostré :(
jana-
13.04.11,08:38
moje napratané a trošku kvitnúce okno. Keďže je to fotené večer nie je to také ostré :(

je pekne to tvoje okienko:)
paulinkaZH
13.04.11,09:59
Práve som si túto krásavicu objednala z ebay :D ked už budem mať tie narodeniny :D:D:D
daira
13.04.11,10:42
Ozaj idete niekto na Gardeniu do Nitry? Ja sa chystam zajtra alebo v piatok, tak dufam, ze nieco pekne ulovim :D
paulinkaZH
13.04.11,10:50
Ozaj idete niekto na Gardeniu do Nitry? Ja sa chystam zajtra alebo v piatok, tak dufam, ze nieco pekne ulovim :D
ahoj no ja pojdem s priatelom, kedze je tam naraz aj dom-expo a aj gardenia tak mi urobili radost =o) on pojde na dom-expo a ja na gardeniu orchidee obzerat =o)
katka50
13.04.11,11:02
Práve som si túto krásavicu objednala z ebay :D ked už budem mať tie narodeniny :D:D:D
A čo stojí poštovné ?
paulinkaZH
13.04.11,11:13
A čo stojí poštovné ?
cele ma to stalo aj z postovnym 8 eur =o)
suesin
13.04.11,11:50
Práve som si túto krásavicu objednala z ebay :D ked už budem mať tie narodeniny :D:D:D

Krásna Pauli ozaj, už len potom počkať kedy nám zakvitnú :D to im potrvá:)
suesin
13.04.11,11:52
ahoj no ja pojdem s priatelom, kedze je tam naraz aj dom-expo a aj gardenia tak mi urobili radost =o) on pojde na dom-expo a ja na gardeniu orchidee obzerat =o)

myslíš, že tam budú aj orchidy na Gardenii? ako čítala som, že tam majú byť aj exotické rastliny ale neviem či aj orchidy:confused:
paulinkaZH
13.04.11,11:56
myslíš, že tam budú aj orchidy na Gardenii? ako čítala som, že tam majú byť aj exotické rastliny ale neviem či aj orchidy:confused:
ano zuzi kazdy rok su tam aj orchidee =o) a ty si si to aku vandu vtedy odjednala a za ako dlho ti prisla? ja som si dnes az 2 objednala =o)
suesin
13.04.11,12:30
ano zuzi kazdy rok su tam aj orchidee =o) a ty si si to aku vandu vtedy odjednala a za ako dlho ti prisla? ja som si dnes az 2 objednala =o)

Ja som si objednávala od tej istej osoby myslím, že sa volá nicol a objednala som si vandu mokara - taká biela s úzkymi kvietkami a sú na nich červené bodky :) no ja som bola opatrná, bo som si objednávala vtedy prvý krát z ebayu tak reku len vyskúšam :) ako prežila tú cestu ale zotavovať sa ešte dlho bude však kukni album mám ju tam ale čo mi prišli v pondelok z Bankoku tak tie sa fantastické síce malinké ale v perfektnom stave:D
a cesta toho kvetu z francúzska trvala 1,5 týždňa po platbe, ona ti aj pošle majl síce vo franine, že ti ju už posiela, že jej prišla platba :)
tak veľa zdaru :) a potom daj vedieť keď ti prídu
suesin
13.04.11,12:32
ano zuzi kazdy rok su tam aj orchidee =o) a ty si si to aku vandu vtedy odjednala a za ako dlho ti prisla? ja som si dnes az 2 objednala =o)

A bola si minulý rok na výstave keď vieš, že tam budú reku či sa mi oplatí tam ísť :) bo ak tam budú len phaly :D:D:D
a aké dve si si objednala tú oranžovú a ešte akú? (nad tou oranžovou som rozmýšlala aj ja ale nakoniec to vyhrala tá biela s červenými bodkami :)
lujza.j
13.04.11,13:32
moje napratané a trošku kvitnúce okno. Keďže je to fotené večer nie je to také ostré :(

máš to pekne napratané:)
mimotemy krásna záclona;)
daira
13.04.11,15:24
Ja som si objednávala od tej istej osoby myslím, že sa volá nicol a objednala som si vandu mokara - taká biela s úzkymi kvietkami a sú na nich červené bodky :) no ja som bola opatrná, bo som si objednávala vtedy prvý krát z ebayu tak reku len vyskúšam :) ako prežila tú cestu ale zotavovať sa ešte dlho bude však kukni album mám ju tam ale čo mi prišli v pondelok z Bankoku tak tie sa fantastické síce malinké ale v perfektnom stave:D
a cesta toho kvetu z francúzska trvala 1,5 týždňa po platbe, ona ti aj pošle majl síce vo franine, že ti ju už posiela, že jej prišla platba :)
tak veľa zdaru :) a potom daj vedieť keď ti prídu

NO ved prave ja sa toho bojim objednat nieco z ebay. Preto by som potrebovala niekoho overeneho. Nemohla by si dat nejaky konkretny link? Je tam toho hrozne moc:D:D:D
beba13
13.04.11,18:09
..konečne som sa dočkala,začína mi kvitnúť ludisia dyscolor
suesin
13.04.11,18:22
NO ved prave ja sa toho bojim objednat nieco z ebay. Preto by som potrebovala niekoho overeneho. Nemohla by si dat nejaky konkretny link? Je tam toho hrozne moc:D:D:D


fuuu ako je ich tam vela ako mne sa najviac oplatilo od osoby i*shops je to fakt spoľahlivá osôbka mne aj kamarátke prišli v perfektnom stave a je to až z bankoku teraz čo si objednávali od nicol čo tu spomýnali tak ju by som ohodnotila tak na 70% toto by malo byť tiež od nicol rozmýšľala som aj nad touto tak pozri http://cgi.ebay.com/1-Orchidee-vanda-rasri-gold-X-asco-thai-spots-/190507544180?pt=FR_YO_MaisonJardin_Jardin_PlantesG rainesBulbes&hash=item2c5b226e74:):):):) keď pôjdeš priamo cez predajcu tak nájdeš :) veľa šťastia pri hľadaní a keď nájdeš niečo tak sa pochváľ :)
andersenka
14.04.11,06:07
NEMÁ NIEKTO NA PREDAJ CIBUĽU - HĽUZU PLEJONKY????
akibag
14.04.11,07:54
nasla som tuto diskusiu, ale je tu toho velmi vela a nechce sa mi to vsetko citat, tak mi snad niekto z vas ochotne poradi.
mam doma cambriu, cca uz 2 roky, kvitla 2-x. Urcite sa o nu nestaram spravne, lebo:
- ma harmonikove listy
- ma na listoch cierne flaky, kt. su akoby vela malillinkych bodiek pri sebe
o.i. myslim, ze ani nerastie, iba tie vzdusne korienky a v kvetinaci je asi 7 hluz.
Poradte mi prosim co snou... ci presadit, vyhodit, alebo co..
Dakujem
jana-
14.04.11,12:31
Potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost(miska s keramzitem a vodou,jinak se jí vytvoří harmonikové listy.
2009
14.04.11,12:47
lujza.j
14.04.11,13:53
nasla som tuto diskusiu, ale je tu toho velmi vela a nechce sa mi to vsetko citat, tak mi snad niekto z vas ochotne poradi.
mam doma cambriu, cca uz 2 roky, kvitla 2-x. Urcite sa o nu nestaram spravne, lebo:
- ma harmonikove listy
- ma na listoch cierne flaky, kt. su akoby vela malillinkych bodiek pri sebe
o.i. myslim, ze ani nerastie, iba tie vzdusne korienky a v kvetinaci je asi 7 hluz.
Poradte mi prosim co snou... ci presadit, vyhodit, alebo co..
Dakujem

ja tu nie som od "cambrii";),ale harmonikové listy=nepravidelná zálievka a zdá sa mi, že je zarazená na tesno v tom keramickom kochly= nemá vzduch od spodku, čím substrát zle preschýňa. nestála ti vo vode?
Betina2
14.04.11,14:08
Tak ja teda neviem, o Cambriu sa starám ako sa má, a na jednej hluze mám aj tak harmonikové listy.....a čítala som, že už ked sa to raz povrže s nepravidelnou zálievkou, tak postihnutá hluza už vždy bude mať harmonikové listy, aj ked narastú úplnbe nové.
dominica
14.04.11,14:42
Ahojte, svokra má Cymbídium a chcela by vedieť, kedy ho môže dať von na terasu, poradí mi niekto?
Ďakujem :)
dominica
14.04.11,14:43
Moje Cymbidka. Čakajú v práci až sa oteplí a pôjdu na balkón :)

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=1171&pictureid=20292

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=1171&pictureid=20295
sú nádhernéééé!!!
2009
14.04.11,15:50
Ahojte, svokra má Cymbídium a chcela by vedieť, kedy ho môže dať von na terasu, poradí mi niekto?
Ďakujem :)

Áno ale ešte by som to neriskla. Noci sú studené a cez deň to tiež nie je bohvie čo. Cymbidká rastú strašne rýchlo a v lete patria von. Hoď sem potom fotku. :)Evika
akibag
14.04.11,16:28
ja tu nie som od "cambrii";),ale harmonikové listy=nepravidelná zálievka a zdá sa mi, že je zarazená na tesno v tom keramickom kochly= nemá vzduch od spodku, čím substrát zle preschýňa. nestála ti vo vode?

no zarazena je teda uplne na tesno, ale nebolo to tak vzdy.. no a pravda je taka, ze urcite stala aj vo vode.. no, mne sa nejako nedari so spravnou starostlivostou o kvetinky :mee:
a nemala by sa presadit, ked je tam toho tak vela?
2009
14.04.11,16:55
no zarazena je teda uplne na tesno, ale nebolo to tak vzdy.. no a pravda je taka, ze urcite stala aj vo vode.. no, mne sa nejako nedari so spravnou starostlivostou o kvetinky :mee:
a nemala by sa presadit, ked je tam toho tak vela?

Vždy treba narezať po bokoch kvetináča otvory.. Lepšie potom presychajú
;)
2009
14.04.11,17:09
Známy nevedia čo mi dávať. Nakoniec to skončí vždy pri orchideách. Dnes som mala Vianoce.. Dostala som 2 Vandičky, dve Cymbidia a dve Dendrobium phalaenopsis
Tu sú Dendrobium phalaenopsis Ten zelený mám aj doma práve začína vyháňať kvetný stvol

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=1173&pictureid=20302

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=1173&pictureid=20301
2009
14.04.11,17:13
Mypa
14.04.11,17:39
Nezoznámiš ma s Tvojimi známymi? Aj ja chcem vianoce?:D:D:D
2009
14.04.11,17:42
Hi.. Ja som im robila niečo pracovné.. Inak robota skoro na dva týždne.. Chceli to zaplatiť ale..... od priateľov peniaze?? to sa mi nezdá.. Takto sa na mňa dohodli..:---
lujza.j
14.04.11,18:20
no zarazena je teda uplne na tesno, ale nebolo to tak vzdy.. no a pravda je taka, ze urcite stala aj vo vode.. no, mne sa nejako nedari so spravnou starostlivostou o kvetinky :mee:
a nemala by sa presadit, ked je tam toho tak vela?
ja by som ju nechala dobre preschnúť, narež opatrne kochle pozdĺž ako píše "2009", alebo porob opatrne diery horúcim klincom na prevzdušnenie substrátu.ak je kochel nepriesvitný strč do neho špajľu ako ukazovateľ kedy poliať keď je špajľa suchá poleješ keď nie nepoleješ, alebo do substrátu strč prst.vymeň keramický kochel za väčší. ešte počkaj, ostatné dievčatá možno tiež niečo napíšu:);)
daira
14.04.11,18:42
Tak dnes som bola na gardenii a teda velke sklamanie. Orchidky predavali az v dvoch stankoch, z toho jeden bol vonku, takze chudata tam mrzli len v tom celofane. Vnutri mali az zltea a biele phaly a zlte dendrobium. Po 11 €, co sa mi zdalo dost. Inak mali krasne papucky a cymbidka ale iba ako dekoracie. Celkovo skoro ziadne izbovky. Ale prenadherne bonsaje (viem, ze su mimo temy ale aspon tri fotky na ukazku), skoro som okoktavela, niektore mali 250 rokov:eek::eek::eek::eek::eek::eek:. NO a samozrejme velmi pekne trvalky a krickya vsetkz mozne vonkajsie kvety a stromy. Tak nakoniec uplne zufala som si kupila aspon chili papricky po 1 €:D:D:D a krasny rozmarin za 4€. Aspon to potesi :---:---:cool::cool:
Dufam, ze nikomu nebude vadit, ze som sem dala tie fotky bonsajov, ale boli vazne nadherne:rolleyes::rolleyes:;)
milka 60
14.04.11,20:09
Ahojte, svokra má Cymbídium a chcela by vedieť, kedy ho môže dať von na terasu, poradí mi niekto?
Ďakujem :)

Dominika , až ked bude nočná teplota okolo 8-10 stup. , určite jej teraz rašia výhonky a lepšie im je v teplejšom ako vonku , ale veľa svetla- slnka im neuškodí, aby sa výhonky nevytiahli a neboli tenké:)
2009
15.04.11,02:40
Tak dnes som bola na gardenii a teda velke sklamanie. Orchidky predavali az v dvoch stankoch, z toho jeden bol vonku, takze chudata tam mrzli len v tom celofane. Vnutri mali az zltea a biele phaly a zlte dendrobium. Po 11 €, co sa mi zdalo dost. Inak mali krasne papucky a cymbidka ale iba ako dekoracie. Celkovo skoro ziadne izbovky. Ale prenadherne bonsaje (viem, ze su mimo temy ale aspon tri fotky na ukazku), skoro som okoktavela, niektore mali 250 rokov:eek::eek::eek::eek::eek::eek:. NO a samozrejme velmi pekne trvalky a krickya vsetkz mozne vonkajsie kvety a stromy. Tak nakoniec uplne zufala som si kupila aspon chili papricky po 1 €:D:D:D a krasny rozmarin za 4€. Aspon to potesi :---:---:cool::cool:
Dufam, ze nikomu nebude vadit, ze som sem dala tie fotky bonsajov, ale boli vazne nadherne:rolleyes::rolleyes:;)

Pekné. Daj to aj do témy bosai tam ich to poteší tiež a posunieš tému. Mám bosaje rada :)
2009
15.04.11,02:59
Dominika , až ked bude nočná teplota okolo 8-10 stup. , určite jej teraz rašia výhonky a lepšie im je v teplejšom ako vonku , ale veľa svetla- slnka im neuškodí, aby sa výhonky nevytiahli a neboli tenké:)

Cymbidia sú jedny z najmenej náročných orchideí na substrát. Môžeš primiešať aj klasický kvetinový substrát.
A ešte jedna rada Nedávaj moc veľký kvetináč. Oni majú radi, keď sú tam napchané. Inak bude tvoriť korene a nepokvitne.
andersenka
15.04.11,04:42
2009 - nádherné vandičky, hlavne tá do ružova ma dostala :)
dominica
15.04.11,05:01
Ďakujem všetkým za odpovede, poviem svokričke, nech sa mi o ňu riadne stará, keďže my sme nemali balkón, ani záhradu, tak som jej ju darovala. Túto zimu jej krásne kvitla, lebo mala super podmienky v ich dome, kde v izbách moc nekúria, to u nás v byte by sa nedalo. A tu je foto, snáď mi ju načíta...
evaj63
15.04.11,16:20
Baby- nádherné kvitnutie, tie Vandy sú prekrásne,
7monika5
15.04.11,19:09
Tak dnes som bola na gardenii a teda velke sklamanie. Orchidky predavali az v dvoch stankoch, z toho jeden bol vonku, takze chudata tam mrzli len v tom celofane. Vnutri mali az zltea a biele phaly a zlte dendrobium. Po 11 €, co sa mi zdalo dost. Inak mali krasne papucky a cymbidka ale iba ako dekoracie. Celkovo skoro ziadne izbovky. Ale prenadherne bonsaje (viem, ze su mimo temy ale aspon tri fotky na ukazku), skoro som okoktavela, niektore mali 250 rokov:eek::eek::eek::eek::eek::eek:. NO a samozrejme velmi pekne trvalky a krickya vsetkz mozne vonkajsie kvety a stromy. Tak nakoniec uplne zufala som si kupila aspon chili papricky po 1 €:D:D:D a krasny rozmarin za 4€. Aspon to potesi :---:---:cool::cool:
Dufam, ze nikomu nebude vadit, ze som sem dala tie fotky bonsajov, ale boli vazne nadherne:rolleyes::rolleyes:;)

Sú nádherné. Určite to tu nikomu nevadí. Všetci máme radi rastlinky bez rozdielu druhu ;)
jess
16.04.11,09:09
Dnes som skoro odpadla :eek: . "Pestujem" odkvitnuté stonky len tak zo srandy. Ani vodu nevymieňam, stonky si pekne rastú.... a dnes kukám na tú žaburinu a ajhľa .... keika !!!! ....vedela som, že tie nové stonky nevykvitnú, ale že mi narastie keika tak to ma ani nenapadlo.
Mypa
16.04.11,10:18
Tak toto nemá chybu. Gratulujem
2009
16.04.11,10:23
Dnes som skoro odpadla :eek: . "Pestujem" odkvitnuté stonky len tak zo srandy. Ani vodu nevymieňam, stonky si pekne rastú.... a dnes kukám na tú žaburinu a ajhľa .... keika !!!! ....vedela som, že tie nové stonky nevykvitnú, ale že mi narastie keika tak to ma ani nenapadlo.

To je úžasné.
jana-
16.04.11,10:46
Toto je moja nova phala,chuda,nestarali sa o nu dobre,lebo mala znicene listy,je ich sice 11,ale 1 uplne roztrhnuty a aj dalsie take poskodene a na jednom dokonca je skvrna hneda tmava a je to take suche,myslim,ze je to spalene od slnka,ale nie som si ista.Inak kvitne,ma 3 stonky,vela pukov a na 1 stonke ide nieco akokeby bocny vyhonok,neviem.
jana-
16.04.11,10:49
a toto je to, co rasi zo stonky
jana-
16.04.11,10:54
a takto mi rozkvitla miltonia na druhej stonke,lebo prva stonka uz odkvitla,vidiet ju v pozadi (taku zltu),neviem ci ju mam odstrihnut uplne dole,alebo ju mam takto nechat
jana-
16.04.11,10:59
a toto je ten list,co myslite,co je to,co mam urobit s nim,ci necham tak a uvidim?Lebo vzdusne aj ostatne korene su v poriadku,ma ich vela a vyzeraju zdravo.
milka 60
16.04.11,11:29
a takto mi rozkvitla miltonia na druhej stonke,lebo prva stonka uz odkvitla,vidiet ju v pozadi (taku zltu),neviem ci ju mam odstrihnut uplne dole,alebo ju mam takto nechat
Janka je to miltoniopsis ,-cigánkovitá orchidej a niekde som čítala , že sa odstráni až suchý , ale možno nieto poradí viac , ale je to úspech , že ti vykvitla
lenus
16.04.11,12:36
takze pokracujeme v kvitnuti. na prvej fotke je orchidea, ktorej vsetky kvety vykvitli naplno, len z posledneho sa vyklul pelorik :)
lujza.j
16.04.11,12:48
a toto je ten list,co myslite,co je to,co mam urobit s nim,ci necham tak a uvidim?Lebo vzdusne aj ostatne korene su v poriadku,ma ich vela a vyzeraju zdravo.

vyzerá to ako popálené, nebol opretý o okno?odstrihni a rez zasyp endiexom:)
lujza.j
16.04.11,12:49
a toto je to, co rasi zo stonky

áno, možno z toho niečo bude, keď sa nezastaví rast:)
lujza.j
16.04.11,12:51
Dnes som skoro odpadla :eek: . "Pestujem" odkvitnuté stonky len tak zo srandy. Ani vodu nevymieňam, stonky si pekne rastú.... a dnes kukám na tú žaburinu a ajhľa .... keika !!!! ....vedela som, že tie nové stonky nevykvitnú, ale že mi narastie keika tak to ma ani nenapadlo.

už som to videla na českom fóre. ja nato vždy zabudnem a stonku zahodím. gratulujem;)
MIŠO T
16.04.11,14:00
U mňa sa to rozšírilo o ďalšiu krásavicu
jana-
16.04.11,15:42
Lujza,dakujem za radu,ci bola opreta o okno neviem,lebo ja som si ju taku vcera kupila.Tak to odstrihnem a zasypem,dufam,ze neuvadne preto.
jana-
16.04.11,15:44
Milka, aj tebe dakujem, pockam kym stonka uplne vyschne,potom odstrihnem
jess
16.04.11,16:07
už som to videla na českom fóre. ja nato vždy zabudnem a stonku zahodím. gratulujem;)

Ja som nebola na českom fóre, nestíham čítať ani toto. Vlani som kúpila 5 orchideí naraz a dosť boli preliate, tak som kvety odstrihla a dala do vázy.... po čase kvety odpadli, ale stonky pokračovali ďalej v raste. Tak som ich tam pre srandu nechala, že čo z toho bude. Samozrejme, že som nerátala s tým, že zakvitne, ale rástli, tak reku nechám. Ani nevymieňam vodu. Len minule mi ostalo trošku vody s hnojivom, tak som tam tak za lyžicu priliala. Dnes robím jarné upratovanie a chcela som to už vyhodiť a ajhľa ... keika.....som zvedavá, či podrastie a narastú jej aj korienky. Potom dám info ako na tom je :)
lujza.j
16.04.11,16:10
Lujza,dakujem za radu,ci bola opreta o okno neviem,lebo ja som si ju taku vcera kupila.Tak to odstrihnem a zasypem,dufam,ze neuvadne preto.

nie;) pri kúpe dávaj pozor na všetko, viem že to je niekedy ťažké keď sme opantané krásou farby kvetu:)
jess
16.04.11,16:27
Cymbidku mi akosi vráskavejú hľuzy. Čo s tým ? Nepolievam veru veľa.
suesin
16.04.11,17:20
a toto je to, co rasi zo stonky

to bude nový konárik :) aj ja to mám :) ale už mi podrástol
jana-
16.04.11,17:33
to bude nový konárik :) aj ja to mám :) ale už mi podrástol
tak super,dakujem,to sa tesim :)
mareko
17.04.11,13:53
Mojim orchidejkám sa akosi nedarí. Niektoré majú mäkké listy napriek tomu, že starostlivosť o ne je cca tri roky rovnaká. Nekvitnú, jedna ktorá zakvitla kvitla veľmi krátko. Neviem čo sa im stalo.Už som začala postupne všetky presádzať do nového substrátu. Viete poradiť čo sa im mohlo stať? Ďakujem za odpoveď.
Pekné nedeľné popoludnie :-)
lujza.j
17.04.11,14:00
Mojim orchidejkám sa akosi nedarí. Niektoré majú mäkké listy napriek tomu, že starostlivosť o ne je cca tri roky rovnaká. Nekvitnú, jedna ktorá zakvitla kvitla veľmi krátko. Neviem čo sa im stalo.Už som začala postupne všetky presádzať do nového substrátu. Viete poradiť čo sa im mohlo stať? Ďakujem za odpoveď.
Pekné nedeľné popoludnie :-)

ako sú na tom korene ?
jana-
17.04.11,14:12
chcem sa s Vami len potesit,ako stale krasne kvitnu vsetky :)
mareko
17.04.11,14:19
Na jednej- tej, čo je na tom najhoršie - sú korene veľmi biedne, skoro žiadne (asi odhnili), ale tie ostatné sa zdajú byť OK. Ja som v istom čase pridala a do jednej dala celé množstvo súbstrátu z kokosového orecha. Kúpila som to ako originál substrát na orchidejky v takej zlisovanej kocke. Neviem či aj to im dáko neuškodilo.
No a aby toho nebolo málo, tak pred cca 2 týždňami som si kúpila miltóniu, krásne kvitla má aj nový ešte nerozkvitnutý výhonok a teraz pozerám, že jej kvietky sú ako vechtíky (mäkké). Tak neviem či už odkvitla alebo je zasa niečo zle. Umiestnila som ju na západné okno, ale je tam žalúzia... tak neviem :-(
lujza.j
17.04.11,14:41
Na jednej- tej, čo je na tom najhoršie - sú korene veľmi biedne, skoro žiadne (asi odhnili), ale tie ostatné sa zdajú byť OK. Ja som v istom čase pridala a do jednej dala celé množstvo súbstrátu z kokosového orecha. Kúpila som to ako originál substrát na orchidejky v takej zlisovanej kocke. Neviem či aj to im dáko neuškodilo.

ak nemá korene tak to je zlé preto sú listy mäkké-mlandravé, ak nechceš o ňu prísť musíš si zvoliť "záchrannú akciu" 1. sáčková metóda, 2. keramzitová metóda,3. skleníková metóda "ala Milka 60". všetko nájdeš tu v tejto téme.
ja som úspešná so skleníkovou metódou mám tak teraz dve phaly a jedna pekne ženie korienky. ale každý tu preferuje niečo iné.
ak je to také vlákno tak to nie je dobrý substrát, je možné, že zle preschýna a listy sú z toho mľandravé. mäkké listy sú buď z veľa vody alebo z mála vody.
mareko
17.04.11,14:55
Lujzi ďakujem pekne, idem skúšať "hniezdo záchrany" a uvidím. Ten kokos, to sú také rôzne kúsky, ale pre použitím sa to má máčať dlho vo veľa-veľa vode, lebo to má vraj dáke soli, ktoré treba zlikvidovať. Tak možno to nebolo dobé. Nuž a či veľa alebo málo vody, tak to bude ťažké rozhodovanie. Dávam ich do kúpeľa raz za týždeň, niekedy aj za dva keď nemám čas alebo pozabudnem. To je pre ne veľa či málo?
lujza.j
17.04.11,15:01
Lujzi ďakujem pekne, idem skúšať "hniezdo záchrany" a uvidím. Ten kokos, to sú také rôzne kúsky, ale pre použitím sa to má máčať dlho vo veľa-veľa vode, lebo to má vraj dáke soli, ktoré treba zlikvidovať. Tak možno to nebolo dobé. Nuž a či veľa alebo málo vody, tak to bude ťažké rozhodovanie. Dávam ich do kúpeľa raz za týždeň, niekedy aj za dva keď nemám čas alebo pozabudnem. To je pre ne veľa či málo?

polievanie si musíš odsledovať:) ja mám na všetkých kochloch dorobené dierky horúcim klincom,pre lepšie preschnutie substrátu, polievam keď je substrát suchý, niekedy je to za týždeň, alebo za 1,5 týždňa. radšej neskôr ako skôr. do miltonky si strč špajglu keď ju vytiahneš a bude suchá poleješ keď nie počkáš.
mareko
17.04.11,15:02
Nedarí sa mi nájsť skleníkovú metódu, lebo ma hodí vždy na celú tému. Popíš mi prosím aký je princíp. Ďakujem.
lujza.j
17.04.11,15:03
ak nemá korene tak to je zlé preto sú listy mäkké-mlandravé, ak nechceš o ňu prísť musíš si zvoliť "záchrannú akciu" 1. sáčková metóda, 2. keramzitová metóda,3. skleníková metóda "ala Milka 60". všetko nájdeš tu v tejto téme.
ja som úspešná so skleníkovou metódou mám tak teraz dve phaly a jedna pekne ženie korienky. ale každý tu preferuje niečo iné.
ak je to také vlákno tak to nie je dobrý substrát, je možné, že zle preschýna a listy sú z toho mľandravé. mäkké listy sú buď z veľa vody alebo z mála vody.

http://www.porada.sk/t71605-p1212-pestovanie-orchidei.html
suesin
17.04.11,15:21
Na jednej- tej, čo je na tom najhoršie - sú korene veľmi biedne, skoro žiadne (asi odhnili), ale tie ostatné sa zdajú byť OK. Ja som v istom čase pridala a do jednej dala celé množstvo súbstrátu z kokosového orecha. Kúpila som to ako originál substrát na orchidejky v takej zlisovanej kocke. Neviem či aj to im dáko neuškodilo.
No a aby toho nebolo málo, tak pred cca 2 týždňami som si kúpila miltóniu, krásne kvitla má aj nový ešte nerozkvitnutý výhonok a teraz pozerám, že jej kvietky sú ako vechtíky (mäkké). Tak neviem či už odkvitla alebo je zasa niečo zle. Umiestnila som ju na západné okno, ale je tam žalúzia... tak neviem :-(

ten originál substrát v kocke nevyhovuje vôbec phalam ja som ho mala cca pred 2 rokmi a prisla som tak o 3 phaly :(:mee: jediný druh ktorému sa páči tento substát sa dendrobia tento substrát drží dlho v sebe vodu tak stačí polievať raz za jeden a pol tyzdna. Ja tiež teraz experimentujem so substatom a neviem niekedy trafit ten spravny
lujza.j
17.04.11,15:34
ten originál substrát v kocke nevyhovuje vôbec phalam ja som ho mala cca pred 2 rokmi a prisla som tak o 3 phaly :(:mee: jediný druh ktorému sa páči tento substát sa dendrobia tento substrát drží dlho v sebe vodu tak stačí polievať raz za jeden a pol tyzdna. Ja tiež teraz experimentujem so substatom a neviem niekedy trafit ten spravny

nemusíš experimentovať, stačí si ho doma namiešať.
mareko
17.04.11,15:41
Suesin, vďaka za potvrdenie mojej domnienky. Mne to tak vychádzalo, že sa žačali ničiť odvtedy, ako som zmenila substrát.
lujza.j
17.04.11,16:47
skleníkovú metódu máš v príspevku č. 12896
mareko
17.04.11,17:36
Ďakujem pekne, už som niečo našla.
osky
17.04.11,17:46
ak nemá korene tak to je zlé preto sú listy mäkké-mlandravé, ak nechceš o ňu prísť musíš si zvoliť "záchrannú akciu" 1. sáčková metóda, 2. keramzitová metóda,3. skleníková metóda "ala Milka 60". všetko nájdeš tu v tejto téme.
ja som úspešná so skleníkovou metódou mám tak teraz dve phaly a jedna pekne ženie korienky. ale každý tu preferuje niečo iné.
ak je to také vlákno tak to nie je dobrý substrát, je možné, že zle preschýna a listy sú z toho mľandravé. mäkké listy sú buď z veľa vody alebo z mála vody.


aj ja mam jednu v "skleniku" z umelej flasi.nahodila tolko kvitnucich stoniek,tesila som sa,ale zacali jej mäknut listy a ked som ju vybrala zo zeme,zistila som ze korene su vsetky zhnite.tak sa ju snazim zachranit.
chcem sa spytat,
1.mam jej tie kvtnuce stonky odstrihnut,je ich vela ale zatial bez puckov
2.ako dlho to trvalo kym si spozorovala ze konecne zenu prve korienky?
lujza.j
17.04.11,18:45
aj ja mam jednu v "skleniku" z umelej flasi.nahodila tolko kvitnucich stoniek,tesila som sa,ale zacali jej mäknut listy a ked som ju vybrala zo zeme,zistila som ze korene su vsetky zhnite.tak sa ju snazim zachranit.
chcem sa spytat,
1.mam jej tie kvtnuce stonky odstrihnut,je ich vela ale zatial bez puckov
2.ako dlho to trvalo kym si spozorovala ze konecne zenu prve korienky?

na prechádzajúcej strane som prilepila ako vyzerá ten moj skleník, je to z 20.2.2011 to bola v skleníku asi mesiac, ale ešte stále ju tam mám, má dva korienky také 5cm, jeden menší, už som ju chcela zasadiť, ale raší dalšie tak ju ešte nechám, listy mäknú trochu aj v skleníku ale rastie jej aj list.
ja by som stonky šmykla preč a dala do vázy, tak ako tu bolo včera nafotené.
Rozalka
17.04.11,18:54
Aj mňa by tie záchrany zaujímali, príspevok 12896 "hodí" na poslednú stranu.
lujza.j
17.04.11,18:59
suesin
17.04.11,20:16
na tejto strane je ten skleník:http://www.porada.sk/t71605-p1212-pestovanie-orchidei.html

Fúú to ako narvala tú orchideu do tej fľašky a nebojí sa že sa jej tam udusí ten kvet? ako ja moje zachňujem tak, že dám na dno kochla troška substrátu a naň položím už očistený zbytok orchidee a každý deň porosím vycházda mi tak 50% úspešnosť ale ak je vyššia pravdepodobnosť v týchto ,,skleníkoch,, tak by bodol celý postup sem dať:):)
lujza.j
17.04.11,20:24
Fúú to ako narvala tú orchideu do tej fľašky a nebojí sa že sa jej tam udusí ten kvet? ako ja moje zachňujem tak, že dám na dno kochla troška substrátu a naň položím už očistený zbytok orchidee a každý deň porosím vycházda mi tak 50% úspešnosť ale ak je vyššia pravdepodobnosť v týchto ,,skleníkoch,, tak by bodol celý postup sem dať:):)

snáď si nemyslíš že som ju tam napchala do tej fľaše cez hrdlo:eek::eek: fľaša je prerezaná a tá časť nastoknutá späť. nie nemyslím si že sa zadusí, má kadiaľ dýchať a keďže jej korene rastú tak je asi všetko ok.
každá máme iné záchranárske fígle, ja som odkukala tento a je úspešný. keramzitová metóda u mňa úspešná nebola.
suesin
17.04.11,20:46
snáď si nemyslíš že som ju tam napchala do tej fľaše cez hrdlo:eek::eek: fľaša je prerezaná a tá časť nastoknutá späť. nie nemyslím si že sa zadusí, má kadiaľ dýchať a keďže jej korene rastú tak je asi všetko ok.
každá máme iné záchranárske fígle, ja som odkukala tento a je úspešný. keramzitová metóda u mňa úspešná nebola.

tak jasné, že nie cez hrdlo :D:D ale aj tak sa mi to zdá troška malý priestor pre ňu, a kde všade si spravila dierky či len dole ako sú tie špajdle? a vodu ako často dolievaš, či len neháš na začiatku a potom nech sa sama trápi? a máš ju na slnku alebo radšej v tieni kým nevyženie nové korienky?
2009
18.04.11,04:33
andersenka
18.04.11,05:34
ja phaly dávam do kôry + koko čipsy a zatial sa im darí, rastú nové listy i korene...........



a 2009 - nádherná tá catlejka .)
mistinka20bb
18.04.11,07:19
Ahoj ak ta mozem poprosit o viac info, bezne si objednavas z ebay, v akom stave to pride, kolko to cca stoji , ako dlho trva kym to pride atd. Velmi pekne dakujem za info
Matasias
18.04.11,08:18
Dnes som bol u nas v Bille a urobil som si radost s touto mini phalou za 3,95 € aj s okrasnym kochlikom :) Aj ked ten jej budem musiet vymenit, kedze je pre nu maly a je v nom natlacena. Hadam sa jej bude u mna darit ...
jana-
18.04.11,10:35
Dnes som bol u nas v Bille a urobil som si radost s touto mini phalou za 3,95 € aj s okrasnym kochlikom :) Aj ked ten jej budem musiet vymenit, kedze je pre nu maly a je v nom natlacena. Hadam sa jej bude u mna darit ...
jej,krasna je a vari maju v bille akciu?
suesin
18.04.11,10:54
moje nové zlatíčko:) má krásne oranžovo neónkové kvety škoda, že to nevidno tak dobre na fotkách
suesin
18.04.11,11:01
rozdelenie a presun orchidiek (nie však všetkých) na presklené okno balkóna :) dendrobia sú už tam aj s cymbiom ale to je nevidno :)
P.S. tá orchida na pravo s ružovým kvetom je umelá :D oklamala som prírodu, keďže ešte nezakvitla a potrebuje čas na tvorbu nových kvietkov:---
Matasias
18.04.11,14:26
jej,krasna je a vari maju v bille akciu?

Tak zrejme len u nas boli v akcii. Nejak sa asi nepredavali, tak na ne nalepili nalepku 50% zlava.
mistinka20bb
18.04.11,14:32
Dobry den, potreboval by som poradit s Vandou. Dostala som ju k narodeninam v novembri, nejak som si ju extra nevsimala, ale dnes som sa ju odvazila vybrat z vazy a ked som odrhnula listy nasla som na nej tmave skvrny, ale islo to utriet a tak neviem, co by to mohlo byt je to len medzi listami, kde zostali kusky stoniek po kvetoch, inde nie. Ak by mi vedel niekto poradit bola by som nesmierne vdacna, nerada by som o nu prisla.
suesin
18.04.11,14:51
Dobry den, potreboval by som poradit s Vandou. Dostala som ju k narodeninam v novembri, nejak som si ju extra nevsimala, ale dnes som sa ju odvazila vybrat z vazy a ked som odrhnula listy nasla som na nej tmave skvrny, ale islo to utriet a tak neviem, co by to mohlo byt je to len medzi listami, kde zostali kusky stoniek po kvetoch, inde nie. Ak by mi vedel niekto poradit bola by som nesmierne vdacna, nerada by som o nu prisla.

ja mam taky isty problem- flaky aj akoby s prasknutim na vande ale ja mam este mladucku rastlinu co nekvitla tak neviem co to je :( a nejde to to uteret je to akoby spalene od slnka ale nemalo sa to kde spalit
mistinka20bb
18.04.11,14:56
no mne ju kupil priatel v baumaxe nadherne kvitla aj ked nie moc dlho a od novembra, no co ja viem aj sa mi zda ze kusok listok stredny narastol ale velmi malo, mala som ju len tak na skrinke tak som ju teraz dala na okno a dnes pozeram, ze ma medzi pazuchami nejake cierne, som to utrela tak uvidim, len sa bojim, ci to neni nejaka plesen.
suesin
18.04.11,16:14
no mne ju kupil priatel v baumaxe nadherne kvitla aj ked nie moc dlho a od novembra, no co ja viem aj sa mi zda ze kusok listok stredny narastol ale velmi malo, mala som ju len tak na skrinke tak som ju teraz dala na okno a dnes pozeram, ze ma medzi pazuchami nejake cierne, som to utrela tak uvidim, len sa bojim, ci to neni nejaka plesen.

tebe to zislo aspon dole ale mne nie :( tak dúfam, že niekto poradí, kto pestuje VANDY, zišla by sa pomoc
jana-
18.04.11,17:22
Tak zrejme len u nas boli v akcii. Nejak sa asi nepredavali, tak na ne nalepili nalepku 50% zlava.
Bola som v Bille pozriet,mali ich u nas az po 8,-Eur,ale neboli take pekne,ako je ta tvoja,boli dost zvadnute,skoda.
infinityfx21
18.04.11,17:53
mimotemyČaute kočky.Kooonečne som späť.Priznám sa že ste mi velmi chýbali:D a mám toho vela čo doháňať,ale už sa teším na vaše čítanie.a pridám moje rozkvitnuté krásky čo najskôr.Do skorého videnia.Pa,pa.:D:D:D:D
lujza.j
18.04.11,18:24
mimotemyČaute kočky.Kooonečne som späť.Priznám sa že ste mi velmi chýbali:D a mám toho vela čo doháňať,ale už sa teším na vaše čítanie.a pridám moje rozkvitnuté krásky čo najskôr.Do skorého videnia.Pa,pa.:D:D:D:D

mimotemy no teda to ti trvalo:eek::eek::D:D;) vitaj späť, už si tu chýbala, všetky "staré kočky" sa niekde stratili:(;)
lujza.j
18.04.11,18:44
tak jasné, že nie cez hrdlo :D:D ale aj tak sa mi to zdá troška malý priestor pre ňu, a kde všade si spravila dierky či len dole ako sú tie špajdle? a vodu ako často dolievaš, či len neháš na začiatku a potom nech sa sama trápi? a máš ju na slnku alebo radšej v tieni kým nevyženie nové korienky?

dierky sú len dolu pri špalglách, potom je medzierka v mieste kde je odstrihnutá časť nasunutá na tú spodnú.vodu nemením iba dolievam.je v tieni, iba ráno na ňu svieti slnko.aj lístok jej narástol.
teraz vyzerá takto:
suesin
18.04.11,19:28
dierky sú len dolu pri špalglách, potom je medzierka v mieste kde je odstrihnutá časť nasunutá na tú spodnú.vodu nemením iba dolievam.je v tieni, iba ráno na ňu svieti slnko.aj lístok jej narástol.
teraz vyzerá takto:


vaaaa fantazia, asi vyskúšam aj ja tú metódu, bo tam mám jednu adeptku čo sa len trápi a chrande a prichádza o korienky :( i keď neviem prečo a ako dlho si ju tam mala kým ti vyhnala korienky?
lujza.j
18.04.11,19:56
vaaaa fantazia, asi vyskúšam aj ja tú metódu, bo tam mám jednu adeptku čo sa len trápi a chrande a prichádza o korienky :( i keď neviem prečo a ako dlho si ju tam mala kým ti vyhnala korienky?

dík, tiež sa teším:) ešte jednu mám v skleníku, korienky zatiaľ žiadne, ale list rastie.
treba dať pozor nato,aby nešla do skleníka mokrá, teda aby časť kde by mali byť korene nebola mokrá-chytí pleseň
zuzkahris
18.04.11,19:59
Včerajší nečakaný darček od manžela : MINI phalenka :)
lujza.j
18.04.11,20:02
Včerajší nečakaný darček od manžela : MINI phalenka :)

tvoj manžel je proste "božský", toto u mňa už nehrozí:mee:;) je krásna:)
zuzkahris
18.04.11,20:05
Ďakujem, veď som to nečakala, leba tiež keď niekam ideme pozrieť tak ma čaká zdvihnutý prst :), veľmi ma potešil:)
*ala*
18.04.11,20:16
Tak tento kvietok sa mi dnes otvoril.Ja pozerám,že je nejaký iný a on má dva stredy:)
*ala*
18.04.11,20:36
Kelínok z jogurtu a v ňom jedna miny hľúzka dendra,ktorú som našla pohodenú v Baumaxe.Zasadila som ju k dendru čo mám doma (ešte v novembri)a nič sa nedialo asi pred mesiacom som ju vybrala,bola som zvedavá či má nejaký korienok ...a nič:(.Tak so ju dala na samotku,rosila ráno aj večer a zázrak sa stal:)ak bude kvitnú som zvedavá na farbu:rolleyes:
andersenka
19.04.11,07:50
dierky sú len dolu pri špalglách, potom je medzierka v mieste kde je odstrihnutá časť nasunutá na tú spodnú.vodu nemením iba dolievam.je v tieni, iba ráno na ňu svieti slnko.aj lístok jej narástol.
teraz vyzerá takto:
SUESIN:

Ja som tiež mala skleník a la Milka, ale plesnelo mi to, tak to mam špajle na priehladom kochlíku zapichnuté a ten daný do ozdobného. Voda naliata tak aby sa orchidka nedotýkala vody, takmer denne rosím lignohumátovou vodou, tiež už par korienkov narastlo. A na jednej záchrannej mi už lístok takmer do dospelosti narastol a ďalší tiež pekne rastie..............na tej druhej sú listy mlandravé, ale jeden korienok už vyrástol.......tak dúfam, že záchrana bude úspešná
andersenka
19.04.11,07:54
moja "dúhová" - prvé foto ako kvitla pri zakúpení 21.1.2011 http://obrazku.cz/t680467_DSC01595kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr680467_DSC01595kpia.JPG) a ako mi kvitne dnes po troch mesiacoch - vybledla a kvet otvorený minulý týždeň je krásne sýty : http://obrazku.cz/t680468_DSC02028kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr680468_DSC02028kpia.JPG)

a ešte prikladám foto nedávno kúpenej catky - ako sa pekne rozvili puky, už iba pár ich ostáva, ani jeden neopadol, čo ma potešilo
http://obrazku.cz/t680466_DSC02024kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr680466_DSC02024kpia.JPG)
Mypa
19.04.11,11:00
Je nádherná a bohatá
infinityfx21
19.04.11,11:42
Zatial len takto,ešte pridám.:D:D:D
kryptokoryna
19.04.11,12:55
Zatial len takto,ešte pridám.:D:D:D
Nádherné:)
infinityfx21
19.04.11,17:00
Aktuálne nám kvitnú 4 zlatíčka,posledná má síce už len 4 kvietky,kvitne od decembra.A ostatné ženú lístky,tak sa tešíme.
jana-
19.04.11,17:26
Aktuálne nám kvitnú 4 zlatíčka,posledná má síce už len 4 kvietky,kvitne od decembra.A ostatné ženú lístky,tak sa tešíme.
sú nádherné :)
beba13
19.04.11,19:21
tak a začínaju konečne kvitnúť phaly, aj tá prispatá od septembra, vyhnala ešte zospodu jednu parútku
beba13
19.04.11,19:28
dievčata poradite?
na miniphale vyrašili mladé rastlinky,ale v nedelu som tam objavila aj kvietky,neoslabia tú rastlinku?nemá ešte ani korienky vytvorené
lujza.j
19.04.11,19:50
dievčata poradite?
na miniphale vyrašili mladé rastlinky,ale v nedelu som tam objavila aj kvietky,neoslabia tú rastlinku?nemá ešte ani korienky vytvorené

kvietky ju neoslabia, moja kvitne tretí krát:) a kvitla aj takto:http://www.porada.sk/album.php?albumid=466&pictureid=12765
2009
20.04.11,01:34
dievčata poradite?
na miniphale vyrašili mladé rastlinky,ale v nedelu som tam objavila aj kvietky,neoslabia tú rastlinku?nemá ešte ani korienky vytvorené

Mám podobný prípad.. ani náznak korienkov

http://www.porada.sk/album.php?albumid=292&pictureid=20239
lujza.j
20.04.11,11:40
Mám podobný prípad.. ani náznak korienkov

http://www.porada.sk/album.php?albumid=292&pictureid=20239

neboj budú, len niekedy si dávajú ba čas:) na tej mojej dorastie ten druhý koreň čo teraz začal rásť dokvitne a hneď ju šmyknem preč v auguste budú 2r čo je na matke. nech si trochu matka odpočinie , lebo na nej ešte aj dolu rastie nová rastlinka.
suesin
20.04.11,12:26
Mám podobný prípad.. ani náznak korienkov

http://www.porada.sk/album.php?albumid=292&pictureid=20239

len aby vydrzala stonka materskej rastliny, keď z vrchu zoskla, ja som takto prišla o keiku :(
lujza.j
20.04.11,13:29
len aby vydrzala stonka materskej rastliny, keď z vrchu zoskla, ja som takto prišla o keiku :(

mala si ju odstrihnúť a dať do vázy, moja jedna pred tým ako som ju zasadila tak žila:) a takto kvitla v 10/2010, teraz opäť kvitne, ale iba jeden kvietok.
http://www.porada.sk/album.php?albumid=868&pictureid=16712

našla som aj tú čo bola vo váze:
pwerka
20.04.11,18:20
ked sa tu uz hovori o keikach. moja sampionka ich mala 6, z toho len jedna vytlacila jeden koren, ostatne nic. riskla som to a tu s jednym korenom som odstrihla a dala do vazy tak, ze koren sa vody nedotykal len obcas som ho namocila aby sa napil. po par dnoch si dala povedat a vyhnala rychlo asi 5 korienkov :)
a predvcerom som odstrihla dalsiu co nema ani jeden koren ale odstrihla som ju aj s materskou stonkou. po dvoch dnoch uz tlaci prvy korienok. zasa je vo vaze s uzkym hrdlom....zajtra ak sa zadari, odfotim
na matke mi teraz ostali dalsie 4 keiky z toho jedna tlaci kvietok ale nie na stvole ale len tak solo ..
keby mi tak usilovne kvitli ako rodia deti :---
pwerka
20.04.11,18:36
Tak tento kvietok sa mi dnes otvoril.Ja pozerám,že je nejaký iný a on má dva stredy:)

aj mne sa raz zadarilo. ale ja som ju taku uz kupila. prislo mi to ako velka rarita tak som ju kupila aj ked korene nevyzerali moc dobre a celkove bola dost preliata. kupila som ju v baumaxe a myslela si ze ja ju z toho dostanem. bohuzial nie.:(
kryptokoryna
21.04.11,05:08
Každá moja orchidea má svoje meno a históriu. Jednu volám Xena – bojovníčka.
Boli silné mrazy r. 2008 Ráno mi syn povedal, že má pre mňa prekvapenie, len to večer zabudol vonku v aute. Priniesol mi krásne kvitnúcu orchideu s fialovými kvetmi.
Zhrozila som sa , že z nej už nič nebude, nakoľko prežila mrazivú noc. To ju ešte stihol zaliať ľadovou vodou. Našťastie sa spamätala a kvitla. Neskôr začala strácať listy. Do toho sa chytili do nej nejaké vošky. Tak som ju ošetrila a postarala sa o ňu. Po čase začala slabnúť. Tak som jej vyštikala listy a nechala len srdiečko a jeden korienok. Dala som jej novú pôdu, kvetináč.
Dnes už má korene a tvoria sa jej aj vzdušné, čo je dobré znamenie, má tri krásne listy a vyzerá zdravo. Syna som poučila ako sa venovať orchideám.
jana-
21.04.11,05:38
Každá moja orchidea má svoje meno a históriu. Jednu volám Xena – bojovníčka.
Boli silné mrazy r. 2008 Ráno mi syn povedal, že má pre mňa prekvapenie, len to večer zabudol vonku v aute. Priniesol mi krásne kvitnúcu orchideu s fialovými kvetmi.
Zhrozila som sa , že z nej už nič nebude, nakoľko prežila mrazivú noc. To ju ešte stihol zaliať ľadovou vodou. Našťastie sa spamätala a kvitla. Neskôr začala strácať listy. Do toho sa chytili do nej nejaké vošky. Tak som ju ošetrila a postarala sa o ňu. Po čase začala slabnúť. Tak som jej vyštikala listy a nechala len srdiečko a jeden korienok. Dala som jej novú pôdu, kvetináč.
Dnes už má korene a tvoria sa jej aj vzdušné, čo je dobré znamenie, má tri krásne listy a vyzerá zdravo. Syna som poučila ako sa venovať orchideám.
Ty si ale šikulka !!! :)
jana-
21.04.11,06:08
ahojte dievcata, len sa chcem s Vami potesit,pozrite ako mi tato phalenka krasne rozkvitla,este ma 1 pucik a bude 10 kvietkov na 1 stonke,strasne sa vytesujem :):):):):):):)
hnedoočka
21.04.11,06:25
krásna.....
suesin
21.04.11,07:13
Ahojte baby, minule som sa chválila aké mam orchidky ale teraz som zistila, že mám s jednou problém :(
Mám miniphalu už 3 roky a vytešovala som sa, že jej konečne začali rásť nové korienky i keď tie staré nevypadali bohvie ako a keď som ju dala do vody cítim, že mi niečo lezie po ruke. Miniatúrne fakt že mini mušky také šedé by som to špecifikovala ale skoro som ich ani nevidela. A keď som pozrela do kochlíka tak, že fúú tam plávali tak som hneď vyhodila kôru v ktorej bola a korienky riadne vyumývala a dala nový substrát. Rozmýšľam skadiaľ sa tam mohli tie malé potvory nabrať bo nemám nič nové a tie z ebay sú ešte v karanténe ale majú substrát odo mňa :( Myslíte že by som ju aj tak mala izolovať od ostatných orchidiek a prezreť zvyšku substrát či tam nebudú. Bo tie potvory ani nevidno to bola náhoda že som ich zbadala a ešte keď som vybrala substrát tak niektoré časti kôry boli v strede akoby splesnivené čo sa mi vôbec nezdá myslíte, že si mohli nejaké hniezdo tam tie potvory robiť?
Prosím poradte mi
lujza.j
21.04.11,07:26
ja s muškami nerobím nič nerobia nič orchidkám aspoň som to nespozorovala, ale dievčatá tu majú v kochloch zapichnuté také žlté lepivé doštičky, na tie sa muška nalepia.
suesin
21.04.11,07:45
ja s muškami nerobím nič nerobia nič orchidkám aspoň som to nespozorovala, ale dievčatá tu majú v kochloch zapichnuté také žlté lepivé doštičky, na tie sa muška nalepia.

a kde by som zohnala tie lepivé doštičky, lebo to asi budú voláke menšie nie?
andersenka
21.04.11,08:06
a kde by som zohnala tie lepivé doštičky, lebo to asi budú voláke menšie nie?
v zahradkarstve, kvetinárstve ich dostať..........
henrieta3
21.04.11,09:38
v zahradkarstve, kvetinárstve ich dostať..........
aj v baumaxe, ak mas cestu okolo
henrieta3
21.04.11,09:41
SUESIN:

Ja som tiež mala skleník a la Milka, ale plesnelo mi to, tak to mam špajle na priehladom kochlíku zapichnuté a ten daný do ozdobného. Voda naliata tak aby sa orchidka nedotýkala vody, takmer denne rosím lignohumátovou vodou, tiež už par korienkov narastlo. A na jednej záchrannej mi už lístok takmer do dospelosti narastol a ďalší tiež pekne rastie..............na tej druhej sú listy mlandravé, ale jeden korienok už vyrástol.......tak dúfam, že záchrana bude úspešná
andersenka, 1 som uz vyhodila, prezrela som aj ostatne, lebo sa nic nehybe a maju asi 3 mm korienky, tak som ich rychlo vratila naspat, ale neverim, ze to niekedy zakvitne, myslim ale na svoj slub
maxipc
21.04.11,10:18
tak som dneska v tescu neodolala, kupila so vo vypredaji tuto cambrijku, tak ma napisané na štítku, len nevien či som dobre urobila, nejaka je celá bodkovaná-lístky, ale aj nové rastú,treba ju nejak ošetriť, čo mám doma phaly, maju iný substrát, táto je akoby v nejakom mäkkom, kvietky sú už suché, treba odstrihnúť stonku?, viem,že naraz veľa otázok, budem vďačná za každú radu
Oxana
*ala*
21.04.11,14:21
tak som dneska v tescu neodolala, kupila so vo vypredaji tuto cambrijku, tak ma napisané na štítku, len nevien či som dobre urobila, nejaka je celá bodkovaná-lístky, ale aj nové rastú,treba ju nejak ošetriť, čo mám doma phaly, maju iný substrát, táto je akoby v nejakom mäkkom, kvietky sú už suché, treba odstrihnúť stonku?, viem,že naraz veľa otázok, budem vďačná za každú radu
Oxana
radšej ju nechaj tak.Ja som na jeseň kúpila cambriu už odkvitnutú bola rozrastená v celom kvetináči tak som ju rozsadila do troch.....od vtedy sa ani nepohla a aj má kopec nových výhonkov ale vôbec nerastú.
2009
21.04.11,15:20
Je to kvietok..... Povedzte rýchlo áááNOOOOOOOOOOOOOO .. Prosím moc. Evika

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=1172&pictureid=20405
Mypa
21.04.11,15:47
neni to dobre odfotené ale je to koreň. Prepáč
2009
21.04.11,16:11
neni to dobre odfotené ale je to koreň. Prepáč

Ja som iba dúfala.. Ale asi to bude koreň. Čo už raz sa dočkám :)
jess
23.04.11,11:29
koreň má oblú špičku...ak by to mal byť výhonok, tak tá špička bude ostro špicatá :)
privát
23.04.11,14:24
Ahojte, prosím o radu. Z orchideíí mi začali vychádzať v hojnom množstve (aj po parapete) také malinké hnedé potvory-chrobáčiky. Rýchlo sa pohybujú a keď ich rozpučím, tak to je hnedé. Čo mám robiť, mám ich všade, aj v ostatných orchideách. Mám ich okúpať v jarovej alebo mydlovej vode (aké množstvo jari?), alebo čo?
Ďakujem pekne za pomoc.
Mypa
23.04.11,18:00
skús ich odfotiť
adi11
23.04.11,18:25
Ahojte, prosím o radu. Z orchideíí mi začali vychádzať v hojnom množstve (aj po parapete) také malinké hnedé potvory-chrobáčiky. Rýchlo sa pohybujú a keď ich rozpučím, tak to je hnedé. Čo mám robiť, mám ich všade, aj v ostatných orchideách. Mám ich okúpať v jarovej alebo mydlovej vode (aké množstvo jari?), alebo čo?
Ďakujem pekne za pomoc.
ja som dala do kvetinaca trochu jarovej vody a prekrojeny cesnak..neviem co zabralo, ale podochli :)
privát
24.04.11,07:26
ja som dala do kvetinaca trochu jarovej vody a prekrojeny cesnak..neviem co zabralo, ale podochli :)
ďakujem a spravím. A to ten prekrojený cesnak dať do kvetináča na povrch kôry, nechať ho tam niekoľko dní, či meniť?
adi11
24.04.11,08:15
ďakujem a spravím. A to ten prekrojený cesnak dať do kvetináča na povrch kôry, nechať ho tam niekoľko dní, či meniť?
ja som dala len jeden prekrojeny strucik cesnaku medzi koru a tu jarovu vodu a na druhy den som nevidela liezt ziadne chrobaciky
privát
24.04.11,10:12
ja som dala len jeden prekrojeny strucik cesnaku medzi koru a tu jarovu vodu a na druhy den som nevidela liezt ziadne chrobaciky
už som to spravila, len tou jarovou vodou som nepoliala, lebo som ich včera kúpala. Dva veľké strúčiky som nakrájala na plátky a rozdelila ich do 8-ich kvetináčov, plátky paličkou posunula až skoro do stredu kavetináča. Takže ty si dala do 1 kvetináča až jeden celý? Nerozumela som, bála som sa, že ich to spáli. A potom ako vyberiem ten cesnak, lebo sa nebude dať. Nechám ho tam, hádam nenarobí galibu, len aby tie potvory skapali! Krásnu sviatočnú nedeľu prajem.
Matasias
24.04.11,17:31
Prijemny vecer :) V tychto teplych dnoch som zacal postupne letnit niektore orchidky. Avsak pri oncidku som si vsimol, ze po par dnoch dost zbledlo. Akoby stracalo farbu. Nejake extra silne (poludnajsie) slnko nan nesvietilo. Je to normalne, alebo mam robit nieco inak ? Dnes uz bolo na mieste, kde slnko skoro vobec nesvieti (az vecerne).
lujza.j
24.04.11,19:54
...moje nové závesné kochle: Ikea, 3,99e, iba biele-kovové:)
milka 60
24.04.11,20:06
Prijemny vecer :) V tychto teplych dnoch som zacal postupne letnit niektore orchidky. Avsak pri oncidku som si vsimol, ze po par dnoch dost zbledlo. Akoby stracalo farbu. Nejake extra silne (poludnajsie) slnko nan nesvietilo. Je to normalne, alebo mam robit nieco inak ? Dnes uz bolo na mieste, kde slnko skoro vobec nesvieti (az vecerne).
Nie je to zavčasu? , predsa len noci sú chladné , ja aj cymbidka sťahujem večer dnu , a vonku mám iba pleionky , bletilky , a coelogynku:)
jana-
24.04.11,20:26
...moje nové závesné kochle: Ikea, 3,99e, iba biele-kovové:)
Lujzi, tie su super,aj ja chcem take :)
2009
25.04.11,04:09
koreň má oblú špičku...ak by to mal byť výhonok, tak tá špička bude ostro špicatá :)


Áno je to koreň.. Podrástol už to jasne vidím. Evika
Matasias
25.04.11,06:52
Nie je to zavčasu? , predsa len noci sú chladné , ja aj cymbidka sťahujem večer dnu , a vonku mám iba pleionky , bletilky , a coelogynku:)

Tak tu bolo posledne noci okolo 12 az 13 stupnov. A cez noc nie je vonku. Spolu s nim letnim a cymbidko, respektive to co z neho ostalo a zrejme aj cambriu (neviem aky je to presne druh) a prospieva im to. Vsetkym rastu nove vyhonky a ?cambria? zacina aj znova po par tyzdnoch kvitnut.
betrix
25.04.11,07:56
Kto má rád voňavé kvietky, tak radím túto, vonia úžasne až cez dve miestnosti. Zvyčajne vonia tak do 15.- 16. hodiny, je to záhada, čo sa to v tej prírode deje, ale poteší to.:)
mistinka20bb
25.04.11,08:53
toto su moje krasavice, z ktorych sa kazdy den vytesujem ako mala
zuzkahris
25.04.11,08:58
Ahojte, mám otázku... Moja Miltónia rozkvitla na dvoch stonkách, na dvoch má ešte púčiky. Tie rozkvitnuté kvety vyzerajú akoby vädli... nechápem, nieje premočená ani suchá, toto som v minulom kvitnutí nemala, neviete čo to môže byť?čo by som s ňou mala skúsiť urobiť...?ďakujem za každú radu...
mistinka20bb
25.04.11,09:33
Kupila som si pred troma dnami v baumaxe cimbidium, ale s touto orchideou nemam vobec ziadnu skusenost, bola by som velmi povdacna za kazducku radu.
milka 60
25.04.11,10:21
Tak tu bolo posledne noci okolo 12 az 13 stupnov. A cez noc nie je vonku. Spolu s nim letnim a cymbidko, respektive to co z neho ostalo a zrejme aj cambriu (neviem aky je to presne druh) a prospieva im to. Vsetkym rastu nove vyhonky a ?cambria? zacina aj znova po par tyzdnoch kvitnut.
Tak to sa tvoje krásky majú . tá teplota je už dobrá , u nás ešte tak nie je , :)
ladyrs
25.04.11,10:23
vytešujem sa z mojej novej Vandy
jana-
25.04.11,14:42
Kto má rád voňavé kvietky, tak radím túto, vonia úžasne až cez dve miestnosti. Zvyčajne vonia tak do 15.- 16. hodiny, je to záhada, čo sa to v tej prírode deje, ale poteší to.:)
Ja mám presne takú istú a mne nevonia,to je čudné? Keď si ku nej privoniam,tak trošku cítiť niečo,ale ako vôňa mi to nepripadá,tak neviem prečo:(,alebo sa mýlim?
jana-
25.04.11,14:48
toto su moje krasavice, z ktorych sa kazdy den vytesujem ako mala
Mistinka,su krasne:),ty ich mas stale takto na zemi,alebo iba pri fotení?Pytam sa preto,lebo ja si chcem este dalsie kupit a na okno sa mi nezmestia,uz aj tak sa manzel hneva,ze ani okno nemoze otvorit a neviem,kde by som ich dala.
betrix
25.04.11,16:42
Ja mám presne takú istú a mne nevonia,to je čudné? Keď si ku nej privoniam,tak trošku cítiť niečo,ale ako vôňa mi to nepripadá,tak neviem prečo:(,alebo sa mýlim?
No vyzerajú rovnaké, ani neviem, aký je to druh, ktosi napísal, že je to cambria.Moja fakt vonia výrazne, z haly ju cítim až do kuchyne, ja mám vône veľmi rada, pripadá mi to ako škorica s citrónom. Hádam nám to vysvetlia odborníčky.
milka 60
25.04.11,20:20
Chystá sa mi na kvet Ivanagara, a moja prvá coelogyne cristata
andersenka
26.04.11,07:05
Cambria kúpená v máji 210 odkvitnutá a takto ma teraz cez sviatky prekvapila a potešila, asi to nejaka colmanara bude.....

http://obrazku.cz/t684468_DSC02038kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr684468_DSC02038kpia.JPG)

http://obrazku.cz/t684469_DSC02045kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr684469_DSC02045kpia.JPG)
andersenka
26.04.11,07:55
jana-
26.04.11,09:09
Cambria minulý rok kúpená a vtedy kvitnúca takto:
http://obrazku.cz/t684491_user142248pic1338912795430741kpia.jpg (http://obrazku.cz/obr684491_user142248pic1338912795430741kpia.jpg)

mi teraz ide opäť kvitnúť a dokonca 4 stonky, jupííííííííííí :D :---
http://obrazku.cz/t684492_DSC02051kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr684492_DSC02051kpia.JPG)
no teda, teším sa s tebou :)
Matasias
26.04.11,09:28
Mne zaca znova kvitnut rovnaka cambria ako tebe :) A tiez sa mi zacala pekne rozrastat biela phala. Uz len aby rozkvitla :)
andersenka
26.04.11,10:41
sme ale nedočkavci ;-) xi xi
paulinkaZH
26.04.11,11:12
Prijemny vecer :) V tychto teplych dnoch som zacal postupne letnit niektore orchidky. Avsak pri oncidku som si vsimol, ze po par dnoch dost zbledlo. Akoby stracalo farbu. Nejake extra silne (poludnajsie) slnko nan nesvietilo. Je to normalne, alebo mam robit nieco inak ? Dnes uz bolo na mieste, kde slnko skoro vobec nesvieti (az vecerne).
Aj ja som uz moje cymba vyhodila vonka ale ja ich na noc nestahujem dnu lebo som nato moc leniva =o) ale moja mamka mala jedno cymbo celu zimu na studenej chodbe kde sa nekurilo a dari sa mu tak musia aj tieto moje prezit teraz vonku =o)
Matasias
26.04.11,12:01
Dnes mi prisla Vanda z Francuzska. Jej stav nie je najlepsi (suche korene), ale hadam prezije :) Cestou prisla o 3 listy. Hned som ju namocil do vody s hnojivom a budem dufat, ze sa zregeneruje.
lujza.j
26.04.11,12:04
fúha, držím palce:)
privát
26.04.11,13:28
Dnes mi prisla Vanda z Francuzska. Jej stav nie je najlepsi (suche korene), ale hadam prezije :) Cestou prisla o 3 listy. Hned som ju namocil do vody s hnojivom a budem dufat, ze sa zregeneruje.
nečuduj sa, prežiť tú štreku! Na to všetko je aj tak pekná a podľa tých koreňov čo vidím dá sa doporiadku. Držím palce.
suesin
26.04.11,20:40
nečuduj sa, prežiť tú štreku! Na to všetko je aj tak pekná a podľa tých koreňov čo vidím dá sa doporiadku. Držím palce.

no tie korienky sa na tom dosť zle, aj moje boli a zo 6 mi ostali 2 tak uvidím, ale držím ti palce:)
Mypa
27.04.11,04:13
Dnes začína v BB "KVETENA" tak dúfam, že nie čo ulovím
jana-
27.04.11,04:48
Dnes začína v BB "KVETENA" tak dúfam, že nie čo ulovím
Jeejda, a ja som tam včera bola, v Baumaxe nebol bohvieaký výber,tak som si nič nekúpila :( a dosť drahé všetko a niektoré boli chudiatka také uvädnuté.
paulinkaZH
27.04.11,06:43
Dnes rano uz aj mne prišli Vandy z francuzska :D prisli starostlivo zabalene,trosku zvadnute ale hned som ich aj poliala tak uvidime ako sa im bude darit ;) ;)
andersenka
27.04.11,07:52
Matúš, Pauli - idete ich vo váze pestovať?
Ja som svoju zasadila do kôra + polystyrén. Moja je kúpená v zľave odkvitnutá za 5€ ( z nejakých pôvodne 40€).... Zatiaľ sa drží, aj lístok jej nový ide.....
paulinkaZH
27.04.11,07:56
Matúš, Pauli - idete ich vo váze pestovať?
Ja som svoju zasadila do kôra + polystyrén. Moja je kúpená v zľave odkvitnutá za 5€ ( z nejakých pôvodne 40€).... Zatiaľ sa drží, aj lístok jej nový ide.....
no ja uz jednu mam vo vaze a na spodku ma vodu aby mala vlhko dala som tam obrateny crepnik a nato ju polozila a vyhana mi vela korenou novych...a tieto malicke dam tiez do vaz len este musim vyhutat ako lebo aj im chcem dat na spodok vodu.