krater
04.07.11,09:06
tak dnes som si konecne po dlhom case pofotila orchidky fotky co som sem pripajala boli z maja :) tak tu su aktual. Posledna foto su 4ks z posledneho vypredaja a vlavo oncidium
avonboy
04.07.11,10:40
mam na vas skusenejsich otazku : kupil mom si cambriu EURO a jedna hluza mi odhnila- vobec som ju ani nepostrekoval...tak som tu znitu cast zrezal, nechal oschnut a potom som reznu plochu popraskoval skoricou a zasadil do noveho substratu... ta druha hluza je ok
urobil som to spravne? dokaze pustit nove korienky? dakujem
Hunter82
05.07.11,17:14
Fotecka mojej plne rozkvitnutej Vandy. Druha stonka zial uschla.

http://www.porada.sk/album.php?albumid=1126&pictureid=22052
andersenka
05.07.11,17:57
nádhera....dúfam, že aj tie moje niekedy takto krásne a bohato zakvitnú...
Hunter82
06.07.11,07:16
Natrela som vsetkym mojim orchidkam listy pivom. Su uplne nadherne, zelene, ozili a usadeny vodny kamen z listov je prec. Odporucam ;)
suesin
06.07.11,13:22
Natrela som vsetkym mojim orchidkam listy pivom. Su uplne nadherne, zelene, ozili a usadeny vodny kamen z listov je prec. Odporucam ;)

aj si to pivo nejak riedila bo len rovno natrela? a kolkatkou 10 alebo 12?
Betina2
06.07.11,14:02
vezmi si nealkoholické a máš to vybavené :) Ale asi zriediť....ved napíšte pomer, aj mňa to zaujíma :)
maxipc
06.07.11,14:43
Fotecka mojej plne rozkvitnutej Vandy. Druha stonka zial uschla.

http://www.porada.sk/album.php?albumid=1126&pictureid=22052

prekrásna:)
Matasias
06.07.11,14:46
Ja tiez raz za cas natieram listy pivom. Su potom pekne ciste, zelene a leskle. Pivo vobec neriedim. Len nalejem do nejakej nadobky a vatovym tamponom potieram. A potieram pivom, ktore je momentalne doma :) Ci je to 10ka, alebo 12ka nepozeram.
maxipc
06.07.11,14:47
aj si to pivo nejak riedila bo len rovno natrela? a kolkatkou 10 alebo 12?
ja svoje natieram neriedeným pivom:---, ak mám, nie sme so starkým veľkí pivári:), listy su potom lesklé, pekné

na mojej rastie asi nova rastlinka, myslela som, že to bude stonka, ale rastú lístočky, teraz mi dokvitla, tato bodkovaná
andersenka
06.07.11,18:18
nooooo veru novú rastlinku budeš mať, ale to potrvá kým bude schopná na oddelenie. Mne už vyše pol roka rastie a ešte ani jeden korienok nedala.
terezamaria
06.07.11,18:24
Milé dievčence, po dlhšej dobe som zablúdila do tejto prekrásnej témy. Ja sem idem väčšinou vtedy, keď mám problém. Ale teraz sa chcem pochváliť. :)
Dostala som do daru orchideu, krásna, vysoká, 3 výhonky a kopa kvetov a pukov. Na druhý deň ráno všetky kvety i puky ležali opadané na zemi. Bola som smutná, s výhonkami som nič nerobila, teda ani nezostrihla na tri očká. A zrazu sa začali nasadzovať nové púčiky, už ich je tam asi dvadsať....Nechce sa mi veriť, lebo je to len 1 mesiac. Samozrejme sa teším.......Neide mi do hlavy, prečo opadala? Nemali ste tiež takú skúsenosť? :):---
PLUMERIA
06.07.11,19:26
Milé dievčence, po dlhšej dobe som zablúdila do tejto prekrásnej témy. Ja sem idem väčšinou vtedy, keď mám problém. Ale teraz sa chcem pochváliť. :)
Dostala som do daru orchideu, krásna, vysoká, 3 výhonky a kopa kvetov a pukov. Na druhý deň ráno všetky kvety i puky ležali opadané na zemi. Bola som smutná, s výhonkami som nič nerobila, teda ani nezostrihla na tri očká. A zrazu sa začali nasadzovať nové púčiky, už ich je tam asi dvadsať....Nechce sa mi veriť, lebo je to len 1 mesiac. Samozrejme sa teším.......Neide mi do hlavy, prečo opadala? Nemali ste tiež takú skúsenosť? :):---
Ja si myslím,že zmena prostredia jej zaškodila....
lujza.j
06.07.11,20:51
Ja si myslím,že zmena prostredia jej zaškodila....

alebo málo vody,bola smädná ak orch. kvitne spotrebuje viac vody-vlhkosti, mohli byť kvety aj "uvarené od tepla"
andersenka
07.07.11,07:06
andersenka
08.07.11,07:42
nej
08.07.11,12:21
Pozor na slnko, čierne bodky pokiaľ nie sú bakteriálneho pôvodu budú príznakom priveľkého slnka. Môže to byť.

Mimochodom možno by viac svetla niekomu priniesli stránky orchidea.name

kde toho síce veľa nie je ale hlavne je to v slovenčine. Tam je aj sopmenuté že slnko je nebezpečné. A tieň tiež. najlepšie sú žalúzie... ale to kazdy pestovatel vie poradit vlastnými radami.
ShakirM
08.07.11,19:08
ahojte, tak už aj ja sa pripájam ku pestovateľkám orchideí... veľmi ma očarili tieto kvety, dúfam, že sa mi bude s nimi dariť, zatiaľ mám dve :) hneď ako to pôjde pripojím aj fotečky...
79445

79446

79447

79448

79449

79450 :)
lujza.j
08.07.11,19:11
Pozor na slnko, čierne bodky pokiaľ nie sú bakteriálneho pôvodu budú príznakom priveľkého slnka. Môže to byť.

Mimochodom možno by viac svetla niekomu priniesli stránky orchidea.name

kde toho síce veľa nie je ale hlavne je to v slovenčine. Tam je aj sopmenuté že slnko je nebezpečné. A tieň tiež. najlepšie sú žalúzie... ale to kazdy pestovatel vie poradit vlastnými radami.

áno ak je to tienení , inak sú od slnka horúce a popália listy, ak sú náhodou opreté o ne.
ShakirM
08.07.11,19:12
fotky nie sú veľmi ostré, keďže sa už vonku zmrákalo keď som fotila :)
lujza.j
08.07.11,19:14
ahojte, tak už aj ja sa pripájam ku pestovateľkám orchideí... veľmi ma očarili tieto kvety, dúfam, že sa mi bude s nimi dariť, zatiaľ mám dve :) hneď ako to pôjde pripojím aj fotečky...
79445

79446

79447

79448

79449

79450 :)

tiež som mala kedysi aj fialky:)
ShakirM
08.07.11,19:24
tiež som mala kedysi aj fialky:)
fialky sú také nenáročné kvietočky a robia veľkú radosť keď kvitnú
ShakirM
08.07.11,19:28
tak dnes som si konecne po dlhom case pofotila orchidky fotky co som sem pripajala boli z maja :) tak tu su aktual. Posledna foto su 4ks z posledneho vypredaja a vlavo oncidium
krásne sú všetky, ale najviac mi učarovala tá biela s ružovým stredom - prekrásna farba ;)
lujza.j
08.07.11,19:37
fialky sú také nenáročné kvietočky a robia veľkú radosť keď kvitnú

ja viem, len moje museli uvolnili miesto orchidkám:)zostala mi len jedna...
ShakirM
08.07.11,19:52
ja viem, len moje museli uvolnili miesto orchidkám:)zostala mi len jedna...
ja už by som chcela jen jednu miniphalu a zatiaľ by mi stačilo :D
milka 60
08.07.11,19:55
mimotemy Dievčatá prosím radu -v sobotu odchadzam s vnúčatami na dov. -Bulharsko -Sarafovo- na oddelení cestovanie sa mi nik neprihlásil - poradte zo svojimi skúsenosťami , kto ste tam boli , ďakujem
lujza.j
08.07.11,20:03
ja už by som chcela jen jednu miniphalu a zatiaľ by mi stačilo :D

mimotemy hmm...., tak to je fajn keď budeš vedieť odolať a nekúpiť viac ako máš v pláne;)
henrieta3
09.07.11,06:41
fotky nie sú veľmi ostré, keďže sa už vonku zmrákalo keď som fotila :)
ja tiez rozmyslam o zmene miesta, snad niekde na policku, sice tienim popoludni zaluziou, ale to sklo je velmi horuce, asi im to nerobi dobre
ShakirM
09.07.11,09:44
ja tiez rozmyslam o zmene miesta, snad niekde na policku, sice tienim popoludni zaluziou, ale to sklo je velmi horuce, asi im to nerobi dobre
ja mám svoje na SZ okne a myslím, že im tam je dobre, tienim žalúziou a nič im nechýba, nijak im to slnko neubližuje :)
krater
10.07.11,05:30
ja mam orchidky na kuchynskom okne bez zaluzky slniecko na ne svieti ale nic im nieje kvitnu a aj listy vyhanaju ;) a tiez listy natieram pivo to je jedno akym vacsinou zacnem otazkou na mangela "das si pivo?" nemusim vam hovorit ake rozziarene oci na mna pozru :) "ale odlejem si pre orchidky" aby si nahodou nemyslel ze mu to nukam z cistej nezistnej lasky :)
Betina2
10.07.11,12:14
krater, to je dobrý postup, nech si mužíček nezačne myslieť, že je pupok sveta:D:D:D:--- A popritom spojíš pekne príjemné (orchiše) s užitočným (mužíčkovi pohladíš ego ;) )
evaj63
12.07.11,17:34
Dnes mi pribudla táto, aj ked' vobec nebola v pláne. Kúpila som ju v Kauflande za 0,99 eura aj s keramickým kvetináčom. Už bola trošku zvednutá, ale korene má v poriadku.
andersenka
12.07.11,18:28
no tak Evi nech ti dlho kvitne :-)
ShakirM
13.07.11,04:50
Dnes mi pribudla táto, aj ked' vobec nebola v pláne. Kúpila som ju v Kauflande za 0,99 eura aj s keramickým kvetináčom. Už bola trošku zvednutá, ale korene má v poriadku.
mne sa tieto orchidky z kauflandu v tychto crepnickoch velmi pacia, su mensie-nezaberu vela miesta a su zdrave a krasne...tej mojej sa velmi dari, aj ked si musela trochu vytrpiet cestu domov vo februari v mrazoch... omrazilo jej kvetne stonky... ale velmi rychlo sa spamatala a pustila novu stonku... v poslednych dnoch uz odkvita ale zaroven pusta aj novu stonku... :) robi mi radost
Betina2
13.07.11,12:46
Dnes mi pribudla táto, aj ked' vobec nebola v pláne. Kúpila som ju v Kauflande za 0,99 eura aj s keramickým kvetináčom. Už bola trošku zvednutá, ale korene má v poriadku.

U nás mali včera ešte poslednú, jedinú, ale nebola v dobrom stave, aj ked cena bola viac než lákavá, úspečne som odolala.

Dnes som ale bola nemilo prekvapená, ked sme prišli poobede domov z kúpania. 2 letnené orchidky aj s kvetináčmi mi vietor nejakým mne neznámym spôsobom dokázal strhnúť na podlahu balkóna, samozrejme boli vypadnúté aj so substrátom z kvetináčov, našťastie, vydržali, len som prišla o jeden puk na kvetnom stvole na oncídku, čo ide po 3 rokoch kvitnúť...aspoň že nič horšie :( Len keramický kvetináč dostal na frak :( a pritom ráno bolo bezvetrie :( Takže hned dnes musí mužík vymyslieť a vytvoriť nejakú zábranu na parapet....:eek::mee:
Mypa
16.07.11,18:08
Rozkvitli mi ďalšie krásky
Mypa
16.07.11,18:10
---
Mypa
16.07.11,18:12
,,,
Mypa
16.07.11,18:15
asi mám veľké fotky nedá sa viac naraz
Mypa
16.07.11,18:16
---
Mypa
16.07.11,18:18
....
andersenka
16.07.11,19:34
Mypa - super, úžasné sú všetky.
To aj zygo ti tak bohato zakvitlo??? No klobúk dole pred tebou....
suesin
17.07.11,09:53
Ahojte, dlhšie som neprispela ale tak teraz mám toho viacej :)
Z malých výhonkov budú nové rastlinky na cambrii:)
Vandičke z Thaiska narástli 3 korienky ktoré majú 2 cm ale neviem čo sú za fialové fľaky na jej listoch :(
Rastie mi aj stonka na mini phale ale nejak sa jej veľmi nechce... ale tak hádam dorastie :):)
A pridávam aj kvitnutie mojej phaly tonka má 70 cm, že riaden obor z nej :D:D
Na pokusných odrezkoch cambrie rastie nová rastlinka :):)
Na iných len listy a kvitnúť sa im zatiaľ nechce:--- je rovnaká už 2 mesiace
A ešte pridávam foto mojej novej promočnej phaly :)
A pridávam aj fotky Dendrobia od Eriky- ďakujem jej, zatiaľ sa jej darí a dúfam že bude aj ďalej :):)
Mypa
17.07.11,12:17
Mypa - super, úžasné sú všetky.
To aj zygo ti tak bohato zakvitlo??? No klobúk dole pred tebou....

Ďakujem za pochvalu. Zygo tento rok kvitne ako besné. Odkvitne a zas kvitne a dookola. Už vyháňa nové výhonky
andersenka
18.07.11,10:34
a ako sa oň staráš? Máš ho počas jeseň-zima v chlade??
Mne sa zygo páči, ešte som naň nikde nenatrafila........... .(
andersenka
18.07.11,10:36
na vande z avataru sa mi na list toto dalo http://obrazku.cz/t736161_DSC02582.JPG (http://obrazku.cz/obr736161_DSC02582.JPG) - je to vidno iba z vrchu, zo spodu listu to nevidno.... asi to urežem, a rez škoricou alebo uhlím drevenným zasypem...

vanda paki - pekne jej nový list rastie http://obrazku.cz/t736162_DSC02593kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr736162_DSC02593kpia.JPG)
foza
18.07.11,15:03
Môj nový prírastok z poslednej akcie v Tescu.......;):)
ShakirM
18.07.11,15:04
79924
moj novy ulovok... musela som ju mat :)
fmarika77
18.07.11,17:57
Dobrý deň, doma pestujem už viac ako 2 roky orchidei Phalaenopsis mám ich už 10 kusov. Raz do týždňa ich polievam a hnojím. 3 orchideám začali mäknúť listy a niektoré aj žltnúť. Aj teraz sú obsypané s veľkou nádielkou kvetou už niekoľko týždňov. Polievam ich s dažďovou vodou a používam listovú výživu pre orchidei Floria.
Ďakujem Marika
andersenka
18.07.11,18:59
Môj nový prírastok z poslednej akcie v Tescu.......;):)
ŽOfka zaujímavý pelorik :o)
andersenka
18.07.11,19:00
79924
moj novy ulovok... musela som ju mat :)
krásna je tá mini, kde si kúpila?? taká jemná, nežná farba....smotanková na foto pripadá...
ShakirM
18.07.11,19:18
krásna je tá mini, kde si kúpila?? taká jemná, nežná farba....smotanková na foto pripadá...
ma taku jemnucko zltkavu farbu a v strede lupienky jemnucko do ruzova... kupila som ju v kauflande u nas za 5,99, mali aj cisto fialovu aj striekanu fialovu
andersenka
18.07.11,19:37
no proste je úžasná
andersenka
18.07.11,19:45
tak ide mi to nobilko kvitnúť, či keikovať???
lujza.j
18.07.11,20:12
Dobrý deň, doma pestujem už viac ako 2 roky orchidei Phalaenopsis mám ich už 10 kusov. Raz do týždňa ich polievam a hnojím. 3 orchideám začali mäknúť listy a niektoré aj žltnúť. Aj teraz sú obsypané s veľkou nádielkou kvetou už niekoľko týždňov. Polievam ich s dažďovou vodou a používam listovú výživu pre orchidei Floria.
Ďakujem Marika

veľa alebo málo vody, alebo odhnité korene. to žltnutie to je možno len prirodzený úbytok listov. ja polievam v tedy ak je substrát suchý!
Mypa
19.07.11,04:22
Ahoj Andersenka,
zygo nemám v chlade, mám ho celý rok v kuchyni na okne s ostatnými orchideami.
andersenka
19.07.11,05:05
no vida a kvitne Ti a pritom to je vraj chladnomilná orchidka, v lete môže byť vonku,...............no tak to klobúk dole pred takým krásnym kvitnutím.........
Hunter82
19.07.11,09:54
mimotemy Ahojte milovnicky orchidei,

kedze sem prispievam pravidelne, som myslela aj na Vas. Organizujem jednu relax akciu vo Zvolene, nepridete sa zabavit s nami? Pripajam link na akciu ( u mna v profile) rada odpoviem na otazky. Akcia je 30.7. ( bud. SOB) Tiez ju najdete na Facebooku.

Tesim sa na Vas :)
Betina2
19.07.11,19:51
Môj nový prírastok z poslednej akcie v Tescu.......;):)

velmi pekný pelorik :)
Betina2
19.07.11,20:15
tak ide mi to nobilko kvitnúť, či keikovať???

presne takto mi začalo aj to moje nobilko nasadzovať....nie tak vela ako prvýkrát, čo som ju kúpila, ale na pôvodných hluzách....podla mňa ide kvitnúť....proste jej prospieva čerstvý vzduch a výkzvz denných a nočných teplôt na balkóne...tak dúfam, že to teda budú kvety

Oncídko krásne prospieva, kvetná stonka už má asi 25 cm a puky sa pekne formujú, dúfam, že sa nič mimoriadne nestane :) a konečne sa po 3 rokoch dočkám kvetov.
Betina2
19.07.11,20:21
Dnes som si z Kauflandu priniesla 5 ks nových úlovkov z výpredaja, ale zdravých. Ks za 0,99 Eura. Uchmatla som všetky aj s podnosom :) 4x dendrobium nobile, presne rovnaké, ako som pred pár mesiacmi kúpila za 8 eur a riskla som to ešte s jednou rastlinou miltoniopsisu. Ak sa ani táto neujme, tak asi nemám podmienky :( a už sa viac miltoniopsisakmi zaoberať nebudem. Ale pokus za 0,99 Eura mi za to stojí. Inak 2 z tých dendrobiek nobiliek si už rezervoval mama :( A to 3 zo štyroch ešte stále kvitnú niekolkými kvetmi :):):)
Betina2
20.07.11,09:50
Dnes som si z Kauflandu priniesla 5 ks nových úlovkov z výpredaja, ale zdravých. Ks za 0,99 Eura. Uchmatla som všetky aj s podnosom :) 4x dendrobium nobile, presne rovnaké, ako som pred pár mesiacmi kúpila za 8 eur........

Opravujem sa, dnes som si prezrela fotky môjho staršieho dendrobka, a rovnaké sú len na prvý pohľad :), takže mám iný hybrid. Líšia sa len farbou oka, ostatné rozdiely sú nenápadnejšie. Tá moja pôvodná, čo mám aj vo fotoalbume by mohla byť D.N. Himezakura "Sanasokku". Tieto nové pravdepodobne D.N. Sea Mary "Snow King", ale obe sú vraj vďačne a bohato kvitnúce :) tak sa teším, že zbierka sa mi predsa len rozrástla o inú.

Tu je dobrá stránka pre milovníkov D.Nobile :), je tam aj popis pestovania a problémov a fotky hybridov.
http://www.yamamotodendrobiums.com/html/retail_plants.html
andersenka
21.07.11,10:17
som si urobila radosť dnes :D včera som ju zbadala a v kvetinarstve mi padla hneď pri dverách do oka............včera som odolala, dnes už nie :---
Je vzrastu midi a kvet ma priemer tak cca 4,5cm

http://obrazku.cz/t738114_DSC02608kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr738114_DSC02608kpia.JPG) http://obrazku.cz/t738115_DSC02609kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr738115_DSC02609kpia.JPG)
Betina2
21.07.11,11:12
Moc zaujímavá farba :)
andersenka
22.07.11,03:55
Ďakujem Betina ;)
ShakirM
22.07.11,06:19
mám otázku na vás: ak som kúpila mini orchidku a je posadená len v machu mám ju presadiť? korienky má vporiadku a nechala som ju preschnúť po prinesení domov...
betrix
22.07.11,07:18
Ja by som presadila.
andersenka
22.07.11,07:23
mám otázku na vás: ak som kúpila mini orchidku a je posadená len v machu mám ju presadiť? korienky má vporiadku a nechala som ju preschnúť po prinesení domov...
ja každú mini presadím do kôry+ polystyrén..........
Lívia Sabová Jaroňová
22.07.11,07:31
Poraďte prosím. dostala som orchodeu v júni, na slnku je len dopoludnia a začali mäknúť listy: kvety sú neporušené! Čo mám robiť pre záchranu? Ďakujem.
Hunter82
22.07.11,09:42
Poraďte prosím. dostala som orchodeu v júni, na slnku je len dopoludnia a začali mäknúť listy: kvety sú neporušené! Čo mám robiť pre záchranu? Ďakujem.
Ked makknu z nicoho nic listy, moze byt ze ma malo vody. Nemusi to byt tym ze malo polievas, ale napr. ze ma slaby/ziadny korenovy system v kochliku. Mozno by si mohla vytiahnut orchidku z kochlika sa kuknut sa ci nema odhnite korene. Tie odstirhnut a zasadit do mensieho kochlika. Napr.od 0,5L mineralky, zrezes a hotovo.
ShakirM
22.07.11,11:24
ja každú mini presadím do kôry+ polystyrén..........
ďakujem, tak asi sa do toho v pondelok pustím... aj keď je tak pekne vykvitnutá... uvidíme
*ala*
22.07.11,14:40
.....moje nové krásavice... voňavé denrobium nobile z Poľska a mini phala z Kauflandu
Lívia Sabová Jaroňová
22.07.11,15:29
Ďakujem za radu. Pozrela som sa na korene - sú suché aj tie čo trčia z kochlíka sú suché. Ale úplne na dne trčia dva asi ešte zdravé korene. Bože ja som sa tak bála tohoto darčeku ...a je to tu, čo ma veľmi mrzí.
lujza.j
22.07.11,17:14
Ďakujem za radu. Pozrela som sa na korene - sú suché aj tie čo trčia z kochlíka sú suché. Ale úplne na dne trčia dva asi ešte zdravé korene. Bože ja som sa tak bála tohoto darčeku ...a je to tu, čo ma veľmi mrzí.

nie je suché ako suché;) sú suché ako nepoliate alebo suché-duté to je rozdiel, tie prvé sú ok, tie poleješ a hotovka, horšie sú tie druhé, tie treba odstrániť a zbytok ak nejaký je zasadiť do menšie kochla. poprípade daj sem foto;)
ShakirM
25.07.11,06:34
tak dnes už mám všetko pripravené na presádzanie miniphaly, kôra sa suší po premytí horúcou vodou, črepníček vyrobený z kelímka od jogurtu už aj s dierkami a prirobenými nožičkami aby mala kde odtekať prebytočná voda... ku večeru pridám foto ako sa mi to podarilo :)
andersenka
25.07.11,07:14
tak moja štvrtok midi phalka kúpená - už aj jeden kvet odkvitol :( bola len v rašeliníku a ten nebol že vlhký - ale morký :( tak to v kvetinárstve preliali. Tak som ju vybrala - veľa koreňov teda nemala, ešte nejaký ten hnilý a suchý som odstrihla a zaškoricovala.........http://obrazku.cz/t740358_DSC02614.JPG (http://obrazku.cz/obr740358_DSC02614.JPG) a foto pre porovnanie v akom kochlíku bola a v akom je teraz - dala som ho do kelímka z jogurtu..........http://obrazku.cz/t740359_DSC02618.JPG (http://obrazku.cz/obr740359_DSC02618.JPG) Tak dúfam, že sa jej bude u mňa len a len dariť :) Lebo je to orchidka ktorá ma po dlhej dobe aj konečne zaujala...
hena777
25.07.11,07:19
Adelka,isto sa jej bude darit :)
ShakirM
25.07.11,13:09
moje presádzanie miniphalky, už len dúfať, že sa ujme a že sa jej bude páčiť... ach jaj :(
lujza.j
25.07.11,19:14
ja som posledné dva víkendy vo veľkom presádzala, čo trebalo dostalo väčší kochlel, ostatným ktoré mali substrát 2-3 ročný som vymenila, dúfam že novú "krv" tie moje mrchy ocenia:D a tiež som šmykla jednu keiku a zasadila;) už som sa nato dlhšie chystala tak som taká spokojná;)
andersenka
26.07.11,08:08
Nemám také závratné úspechy s vandami ako mnohé z Vás, ale učím sa s nimi "žiť".... tak pridávam aspoň foto ako moje vandy napredujú od ich zakúpenia ako odkvitnutých ....

vanda maduvadee pink - korene jej fajné idú, aj nový list http://obrazku.cz/t741183_vandamaduvadeepink.JPG (http://obrazku.cz/obr741183_vandamaduvadeepink.JPG)

vanda robert delight - tej tiež vrchný list podrástol http://obrazku.cz/t741184_vandarobertdelightblack.JPG (http://obrazku.cz/obr741184_vandarobertdelightblack.JPG)

vanda - farba neznáma,ale tipujem na nejaku modro-fialovu - spodné listy vyzeraju biednejšie, mala málo koreňov - ale narastli nové a "mladia" sa a už jej jeden list u mňa narástol a tlačí sa ďalší...http://obrazku.cz/t741190_vandafarbaneznma.JPG (http://obrazku.cz/obr741190_vandafarbaneznma.JPG)


vanda paki miminko - ide nový lístok http://obrazku.cz/t741191_DSC02593kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr741191_DSC02593kpia.JPG)
sisima
26.07.11,08:53
môj narodeninový darček...
80322
kkaja
26.07.11,13:28
Ahojte dievčence dlho som tu nebola ale sem tam očkom mrknem čo mate nove.

Potrebovala by som poradiť s jednou mojou bojovníčkou našla som na nej z boku hnilobu srdiečka tak čo sa dalo som vyrezala a zasypala škoricou a dala do menšieho kvetináča ale začal mi žltnúť ďalší list :(:( tak som ho odstránila ale mam taký dojem že sa mi vytvorilo ďalšie ložisko ale zároveň sa mi tam niečo kľuje. Neviem či to mam zas vyrezať a dať do kôry alebo do skleníku??? Čo by ste urobili vy???
Ďakujem za každú radu a ešte pripájam pár fotiek.
2009
26.07.11,13:47
môj narodeninový darček...
80322

Krásny darčeka. Všetko najlepšie k narodeninám :)
mareko
26.07.11,14:07
Pekný podvečer orchidejkárky.
Podľa predchádzajúcich rád som "zaskleníkovala" hynúcu orchidejku a čuduj sa svete, vyhnala najprv korienok-dva a potom aj pekný výhonok. Teraz však neviem dokedy mám nechať orchidejku v plastovo-fľašovom "skleníčku". Poraďte prosím, kedy ju treba zasadiť. Už je čas, alebo mám ešte čakať. Dnes som jej musela odstrihnúť jeden starý veľký list, lebo sa na ňom uvelebila pleseň, zrejme v dôsledku malého priestoru vo fľaši.
Ďakujem všetkým za rady a odpovede:)
lujza.j
26.07.11,14:18
Ahojte dievčence dlho som tu nebola ale sem tam očkom mrknem čo mate nove.

Potrebovala by som poradiť s jednou mojou bojovníčkou našla som na nej z boku hnilobu srdiečka tak čo sa dalo som vyrezala a zasypala škoricou a dala do menšieho kvetináča ale začal mi žltnúť ďalší list :(:( tak som ho odstránila ale mam taký dojem že sa mi vytvorilo ďalšie ložisko ale zároveň sa mi tam niečo kľuje. Neviem či to mam zas vyrezať a dať do kôry alebo do skleníku??? Čo by ste urobili vy???
Ďakujem za každú radu a ešte pripájam pár fotiek.

bojím sa že hniloba tam ešte je:( kukla by som ešte pod ten posledný list, prípadne by som ho odstránila, ak by tam hniloba nebola tak ja by som ju dala do skleníka;) do kôry nie /aspoň ja nie/ má málo korenov.
ak by si ju chcela aj tak zasadiť tak malý vzdušný kochel:)
lujza.j
26.07.11,14:21
Pekný podvečer orchidejkárky.
Podľa predchádzajúcich rád som "zaskleníkovala" hynúcu orchidejku a čuduj sa svete, vyhnala najprv korienok-dva a potom aj pekný výhonok. Teraz však neviem dokedy mám nechať orchidejku v plastovo-fľašovom "skleníčku". Poraďte prosím, kedy ju treba zasadiť. Už je čas, alebo mám ešte čakať. Dnes som jej musela odstrihnúť jeden starý veľký list, lebo sa na ňom uvelebila pleseň, zrejme v dôsledku malého priestoru vo fľaši.
Ďakujem všetkým za rady a odpovede:)

podľa mňa má ešte čas, aby bola zasadená;)večer dám foto mojej tá tiež ešte čaká na kochel v skleníku:)
mareko
26.07.11,14:23
Vďaka, tak ju ešte nechám regenerovať :-), nech si ešte počká.
lujza.j
26.07.11,14:24
Nemám také závratné úspechy s vandami ako mnohé z Vás, ale učím sa s nimi "žiť".... tak pridávam aspoň foto ako moje vandy napredujú od ich zakúpenia ako odkvitnutých ....

vanda maduvadee pink - korene jej fajné idú, aj nový list http://obrazku.cz/t741183_vandamaduvadeepink.JPG (http://obrazku.cz/obr741183_vandamaduvadeepink.JPG)

vanda robert delight - tej tiež vrchný list podrástol http://obrazku.cz/t741184_vandarobertdelightblack.JPG (http://obrazku.cz/obr741184_vandarobertdelightblack.JPG)

vanda - farba neznáma,ale tipujem na nejaku modro-fialovu - spodné listy vyzeraju biednejšie, mala málo koreňov - ale narastli nové a "mladia" sa a už jej jeden list u mňa narástol a tlačí sa ďalší...http://obrazku.cz/t741190_vandafarbaneznma.JPG (http://obrazku.cz/obr741190_vandafarbaneznma.JPG)


vanda paki miminko - ide nový lístok http://obrazku.cz/t741191_DSC02593kpia.JPG (http://obrazku.cz/obr741191_DSC02593kpia.JPG)

.....ale veď ty si šikuľka, krásne ti to raší.kvitnutie je už iba otázka času:);)
henrieta3
26.07.11,16:46
Ahojte dievčence dlho som tu nebola ale sem tam očkom mrknem čo mate nove.

Potrebovala by som poradiť s jednou mojou bojovníčkou našla som na nej z boku hnilobu srdiečka tak čo sa dalo som vyrezala a zasypala škoricou a dala do menšieho kvetináča ale začal mi žltnúť ďalší list :(:( tak som ho odstránila ale mam taký dojem že sa mi vytvorilo ďalšie ložisko ale zároveň sa mi tam niečo kľuje. Neviem či to mam zas vyrezať a dať do kôry alebo do skleníku??? Čo by ste urobili vy???
Ďakujem za každú radu a ešte pripájam pár fotiek.
Nebudu so mnou mnohe suhlasit, ja uz ziadne metody neskusam, lebo nakoniec aj tak odisli, ked ma taketo 2 korene, normalne by som ju zasadila a obcas postriekala vodou
mam tu par, co som dostala v zlom stave, povedala som im, bud, alebo
zuzana.ppt
29.07.11,12:34
dobry den,

asi 10 dni dozadu som bola na sluzobke a dcere nakazala poliat ruze v hornej izbe a na orchideu zabudnut. samozrejme dopadlo to uplne naopak. ruze boli uplne vyschnute , ale orchiedai mala 3-dnovy uplne vodnaty kupel. myslite, ze sa da zachranit??? toto su dnesne foto :(((((((( trojdnovy kupel bol presne 10 dni dozadu
lujza.j
29.07.11,18:14
dobry den,

asi 10 dni dozadu som bola na sluzobke a dcere nakazala poliat ruze v hornej izbe a na orchideu zabudnut. samozrejme dopadlo to uplne naopak. ruze boli uplne vyschnute , ale orchiedai mala 3-dnovy uplne vodnaty kupel. myslite, ze sa da zachranit??? toto su dnesne foto :(((((((( trojdnovy kupel bol presne 10 dni dozadu

vyber z vázy nech rýchlejšie preschne, poprípade dorob diery na kochly horúcim klincom/opatrne/ aby rýchlejšie preschla;)
jana-
29.07.11,19:31
ahoj, Lujzi vidim,ze si tu, prosim ta, odhnila mi od srdiecka jedna zlta phala, postupne zozltli vsetky listy a dnes uz mam iba 1 a korene tiez nic moc,myslis,ze sa este moze prebrat? Pokusila som sa jej urobit sklenik ala Milka,podoba sa na ten tvoj v prispevku 12115,teda skoro,len ked som tam dala vodu,tak sa zacala robit plesen na korenoch,tak som ich dnes umyla a dala to tam bez vody,neviem co s tym,porad, dakujem
lujza.j
29.07.11,19:38
ahoj, Lujzi vidim,ze si tu, prosim ta, odhnila mi od srdiecka jedna zlta phala, postupne zozltli vsetky listy a dnes uz mam iba 1 a korene tiez nic moc,myslis,ze sa este moze prebrat? Pokusila som sa jej urobit sklenik ala Milka,podoba sa na ten tvoj v prispevku 12115,teda skoro,len ked som tam dala vodu,tak sa zacala robit plesen na korenoch,tak som ich dnes umyla a dala to tam bez vody,neviem co s tym,porad, dakujem

v tomto prípade si myslím, že je koniec:mee: myslím že to je hnilé celé a už nemá z čoho vyrásť zdraví list ani koreň. tiež som o jednu nedávno prišla:( stáva sa porozmýšľaj kde sa mohla stať chyba;) nabudúce sa jej vyvaruj a kúp si pre potešenie novúúú:)
do skleníku zásadne dávať orch.suchú, aby sa nestihla spraviť plieseň
jana-
29.07.11,19:45
v tomto prípade si myslím, že je koniec:mee: myslím že to je hnilé celé a už nemá z čoho vyrásť zdraví list ani koreň. tiež som o jednu nedávno prišla:( stáva sa porozmýšľaj kde sa mohla stať chyba;) nabudúce sa jej vyvaruj a kúp si pre potešenie novúúú:)
do skleníku zásadne dávať orch.suchú, aby sa nestihla spraviť plieseň
dakujem,myslela som si,este ju tam chvilku necham,preistotu. Ja som ju kupila uz s takym ciernym flakom ako 1 euro na liste,ale nerozsirovalo sa to dlho,aj kvitla a akonahle odkvitla,tak sa to zacalo zvacsovat a nakoniec som cely list (to bol uplne najvrchnejsi)odstrihla,ale postupne zacali zltnut dalsie az po spodok a ked uz boli len 3,tak som zbadala,ze stred je cierny,cize to odhnilo.Nechapem,lebo som si davala pozor,aby nesla voda do srdiecka,skoda jej, bola krasna:mee:
lujza.j
29.07.11,19:47
dakujem,myslela som si,este ju tam chvilku necham,preistotu. Ja som ju kupila uz s takym ciernym flakom ako 1 euro na liste,ale nerozsirovalo sa to dlho,aj kvitla a akonahle odkvitla,tak sa to zacalo zvacsovat a nakoniec som cely list (to bol uplne najvrchnejsi)odstrihla,ale postupne zacali zltnut dalsie az po spodok a ked uz boli len 3,tak som zbadala,ze stred je cierny,cize to odhnilo.Nechapem,lebo som si davala pozor,aby nesla voda do srdiecka,skoda jej, bola krasna:mee:

myslím, že bola zasadená príliš hlboko a tak jej odhnilo srdiečko zo spodku:( na to treba dávať pozor, poprípade trochu substrátu odobrať;)
jana-
29.07.11,19:52
myslím, že bola zasadená príliš hlboko a tak jej odhnilo srdiečko zo spodku:( na to treba dávať pozor, poprípade trochu substrátu odobrať;)
aha,takto vyzerala,ta v strede
lujza.j
29.07.11,20:04
aha,takto vyzerala,ta v strede

hmm, bola pekná škoda;) ak to to bola zlatá tiež som takú mala:(
henrieta3
30.07.11,05:57
hmm, bola pekná škoda;) ak to to bola zlatá tiež som takú mala:(
skus ju obstrihat, neviem, ci su vsetky korene dite, zasadit do sucheho substratu a o tyzden trosku substrat pokropit, ja to uz robim tak, ziadne skleniky a sacky, lebo aj tak sa potom musi presadit a niekedy to nezvladne
skus a uvidis
zuzana.ppt
30.07.11,09:53
dakujem za odpoved lujza. mam aj obstrihat tie korene? nemala by som ju rychle presadit? uz som si aj kupila specialny substrat, ale necham si radsej poradit

zuzana
divokova
30.07.11,13:03
Pre andersenku,všetko najlepšie k narodeninám
lujza.j
30.07.11,18:33
dakujem za odpoved lujza. mam aj obstrihat tie korene? nemala by som ju rychle presadit? uz som si aj kupila specialny substrat, ale necham si radsej poradit

zuzana

korene ? čo je s koreňmi? no ak sú hnilé tak tie treba odstrániť, zasypať škoricou alebo endiexom,aby ďalej nehnili.a dať do nového substrátu, ak je potom korenov podstatne menej vyrob si menší kochel.
jadore
31.07.11,03:47
Prosím o radu pred 18 mesiacmi som si kúpila Phalaenopsis , neustále len kvitne a vyhňa nove kvety, nevyrástol ani jeden novy list, pravdepodobne má poškodené " srdce" , čo mam robiť???? Čo by som dala za jeden lístoček .
betrix
31.07.11,07:29
Nechápem, prečo by mala mať poškodené srdiečko, to by asi nekvitla? Veď predsa nie je celkom bez lístkov, tak prečo smútiť? Čo by iní dali zato, aby im takto kvitli.Myslím, že tu nie je dôvod na stres i keď fotografia by pomohla.
jadore
31.07.11,10:28
Rastlinka ma len dva listy vonkajšie, vnútorne od spodnej časti sčerneli a odpadli. Momentálne som mimo domova tak vložím len obrázok čo mam v PC / dufam že sa podari/.
lujza.j
31.07.11,11:40
Rastlinka ma len dva listy vonkajšie, vnútorne od spodnej časti sčerneli a odpadli. Momentálne som mimo domova tak vložím len obrázok čo mam v PC / dufam že sa podari/.

ak vypadli vnútorné listy zo srdiečka tak je to asi hniloba srdiečka, treba zasypať škoricou lebo endiexom pre dezinfekciu a nešírenie hniloby. ak má korene ok po čase by mala z boku vyhnať novú rastlinku, ale bude to trochu-dosť trvať.;)
Betina2
31.07.11,19:08
ak vypadli vnútorné listy zo srdiečka tak je to asi hniloba srdiečka, treba zasypať škoricou lebo endiexom pre dezinfekciu a nešírenie hniloby. ak má korene ok po čase by mala z boku vyhnať novú rastlinku, ale bude to trochu-dosť trvať.;)

presne na niečo také čakám...už docela dlho, niekoľko týždňov, ale korene sú ok, aj ten kýpeť je zelený, tak snáď sa dočkám....bol to taký staroružový pelorik.
Betina2
31.07.11,19:23
tak ide mi to nobilko kvitnúť, či keikovať???

presne takto mi začalo aj to moje nobilko nasadzovať....nie tak vela ako prvýkrát, čo som ju kúpila, ale na pôvodných hluzách....podla mňa ide kvitnúť....proste jej prospieva čerstvý vzduch a výkzvz denných a nočných teplôt na balkóne...tak dúfam, že to teda budú kvety
[/QUOTE]

Tie moje výhonky už dnes vyzerajú skôr na kejky - také sú podlhovasté, ale nevadí aj 3 ks nových kejok dendrobka potešia.:)
Skôr sa mi to vidí ako dôsledok priskorého zvýšenia teploty a zálievky, bolo to presne na horných koncoch pahlúz, na miestach, kde by inak boli kvety (a pod nimi aj boli a veľa).
lujza.j
31.07.11,19:26
presne na niečo také čakám...už docela dlho, niekoľko týždňov, ale korene sú ok, aj ten kýpeť je zelený, tak snáď sa dočkám....bol to taký staroružový pelorik.

trvá to dlho-veľmi , ja som už jednu chcela vyhodiť mala iba dva listy-zdochnuté, dokonca ani korene nemala až také výnimočné. dočkala som sa:)
andersenka
01.08.11,18:48
rozkvitla mi philadelphia ...... dostala som ju v decembri na meniny, dlho mi vtedy nekvitla, tak dúfam, že teraz mi radosť bude robiť dlhšie :D
ShakirM
02.08.11,05:51
rozkvitla mi philadelphia ...... dostala som ju v decembri na meniny, dlho mi vtedy nekvitla, tak dúfam, že teraz mi radosť bude robiť dlhšie :D
juuj nadherna je, taketo sa mne velmi pacia... snad sa raz k takej aj ja dostanem
andersenka
02.08.11,06:06
juuj nadherna je, taketo sa mne velmi pacia... snad sa raz k takej aj ja dostanem
ďakujem za pochvalu - ani ja som netušila že mi tak skoro taka "fajnova" zakvitne...........ja som na ňu natrafila v kvetinarstve v Auparku v Žiline...
beba13
02.08.11,08:42
rozkvitla mi philadelphia ...... dostala som ju v decembri na meniny, dlho mi vtedy nekvitla, tak dúfam, že teraz mi radosť bude robiť dlhšie :D
..to je ako tá moja s panašovanými lístkami,aj mne práve kvitne,to je prvé kvitnutie čo vyhnala u mna
beba13
02.08.11,08:45
ešte mám jednu čo kvitne to som dostala v juni, už mala púčiky a má tiež zvláštne listy len neviem či maju také byť,alebo je to nejaká choroba
beba13
02.08.11,08:48
no a na tejto mám nejaké žlté fľaky na listoch je ich vidno aj z vrchu a aj zo spodu,neviem z čoho to môže byť ved listy nerosím
lujza.j
02.08.11,14:13
ešte mám jednu čo kvitne to som dostala v juni, už mala púčiky a má tiež zvláštne listy len neviem či maju také byť,alebo je to nejaká choroba

nie:) tiež na niekoľkých také;)
Ma-Ba
02.08.11,14:22
beba - to nie je od rosenia. Je to nejaká choroba, ktorá vyčíňa nielen u nás. Na českých diskusiách sa veľa o tom píše. Prišlo to pred dvoma rokmi. Mne takýmto spôsobom vyhynulo "pekných pár" hybridíkov. Ja som odstránila všetky napadnuté listy pretože sa to šíri.

Len tak pre radosť - rozkvitla Masdevallia
Mypa
02.08.11,19:11
Ahojte, idem sa Vám pochváliť mojim novým prírastkom
andersenka
02.08.11,19:16
Majka krásne Ti masdevalka kvitne :-)

Mypa - super prírastok....
beba13
02.08.11,19:20
Ma-Ba to mám tie napadnuté listy odstrániť?
Mypa
03.08.11,04:10
beba - to nie je od rosenia. Je to nejaká choroba, ktorá vyčíňa nielen u nás. Na českých diskusiách sa veľa o tom píše. Prišlo to pred dvoma rokmi. Mne takýmto spôsobom vyhynulo "pekných pár" hybridíkov. Ja som odstránila všetky napadnuté listy pretože sa to šíri.

Len tak pre radosť - rozkvitla Masdevallia

Je úžastná. Chcem sa spýtať či vyžaduje dáku extra starostlivosť. A ako často kvitne
jadore
03.08.11,04:36
Mohlo by isť o plesňové ochorenie, zvlášť pokiaľ budú škvrny časom tmavnúť.

Dôležité je odstrániť poškodené listy, a pokiaľ by rastline nezostal dostatok listov , tak len odrezať poškodené miesta ostrým nožom, ktorý môžete dezinfikovat v roztoku manganistanu draselného (hypermanganu).
Reznou plochu potom posypte práškem z podrveného dreveného uhlí, kterí ji dezinfikuje a vysuší.
Ma-Ba
03.08.11,08:13
Adelka - ďakujem.

beba - Na niektorých som listy odstránila a na niektorých som nechala. Škvrny netmavli, ale postupne zožltol celý list a prenášalo sa to aj na ostatné. Takže hoci mi bolo ľúto postupne som odstránila všetky napadnuté listy. Na niektorých som odstránila len časťlistu. Ale veľa orchideí sa už nedalo zachrániť.
Na radu skúseného pestovateľa som použila Champion 50 W.

Mypa - Masdevállie podľa mojich skúseností nie sú náročné na pestovanie pokiaľ majú vhodné podmienky. Potrebujú tieň,vhodný substrát, ktorý udrží vodu. Nesmú vyschnúť. Sú chladnomilné a aj v zime musí byť substrát stále vlhký. Mám ich skoro 4 mesiace a toto kvitnutie sa udialo takmer 2 mesiace po presadení. Takže sa s nimi len zoznamujem.
Mypa
03.08.11,15:50
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Skúsim si jednu zohnať a uvidím ako sa jej bude dariť
Mypa
03.08.11,15:52
Dnes sa vrátil môj manžel od svokry a doniesom mi darček
lujza.j
03.08.11,16:03
Dnes sa prátil môj manžel od svokry a doniesom mi darček

krásavica:)
ShakirM
03.08.11,16:14
to Mypa: krásna je :)
milka 60
03.08.11,16:18
Ahojte , dievčence mám rozkvitnutá dendro- nobile . ktoré ma takto potešilo. ked som sa vrátila z dovolenky po 16 dňoch
Mypa
03.08.11,16:50
super
andersenka
03.08.11,19:26
Milka - super, nádhera :o) mne moje tiež ide kvitnúť ale iba z jedného miesta, takže to bude také chudobné kvitnutie....ale aspoň sa mi podarilo aj to..........a idú mu tri nové pahluzy...
henrieta3
04.08.11,07:04
Ahojte , dievčence mám rozkvitnutá dendro- nobile . ktoré ma takto potešilo. ked som sa vrátila z dovolenky po 16 dňoch
aj moja dcera ma take krasne, biele, 2 nove vyhonky, som jej poradila, co ste tu pisali, trosku nepolievat, som zvedava, ci zakvitne, ma ho na parapete aj ostatnymi orchi.
henrieta3
04.08.11,07:09
Moja Violeta bude kvitnut, 1x doma, po 2 rokoch opatery, dlho som cakala, ale dockala som sa...
babi2
04.08.11,07:16
Dievčatá, ako sa treba starať o orchidku v skle ako má Mypa v príspevku 14117? a to je tam vložená len tak bez substrátu?
henrieta3
04.08.11,07:21
Moja Violeta bude kvitnut, 1x doma, po 2 rokoch opatery, dlho som cakala, ale dockala som sa...
zatial len puky
hena777
04.08.11,07:55
Babulky, boli ste na vystave Floria Vežky?
Mypa
04.08.11,09:52
Dievčatá, ako sa treba starať o orchidku v skle ako má Mypa v príspevku 14117? a to je tam vložená len tak bez substrátu?

Ahoj táto orchidea sa volá Vanda. Túto som kúpila tak ako ju vidíš na fotke. Mám aj menšie a pre tie som kupovala vázy (kukni u mňa vo fotkách) Nepestuje sa v substráte len tak ako vidíš alebo zavesená (no ja na to nemám podmienky). Ja ju zalejem vodou a nechám postáť. Potom vodu vylejem. Raz za 2 týžňe do vody pridám hnojivo pre orchidee alebo lignohumát. Baby tu písali, že ju posadili do substrátu.
Betina2
05.08.11,11:20
Pred pár dňami som neodolala a kúpila som si Zygopetalum a Oncidium Ornithorhynchum.
Betina2
05.08.11,11:27
A novučká miniphala, už aj presadená do zmesi z olámanej a prepečenej borovicovej kôry, guličiek polystyrénu a vláknitého machu (čerstvého živého a nie nahusto)
PLUMERIA
05.08.11,16:37
A novučká miniphala, už aj presadená do zmesi z olámanej a prepečenej borovicovej kôry, guličiek polystyrénu a vláknitého machu (čerstvého živého a nie nahusto)

Tá je krááásna!!!
Betina2
05.08.11,19:39
Tá je krááásna!!!

A kamoška si tiež kúpila v rovnakom obchode v rovnakej farbe, ale ona má 2 stonkovú a dnes sme na nej našli tretí výhonok. Moja zatial len s jednou stonkou.
henrieta3
06.08.11,06:20
Pred pár dňami som neodolala a kúpila som si Zygopetalum a Oncidium Ornithorhynchum.
kde si kupila zygo? podobne onci mi bude kvitnut, uz sa tesim...
Betina2
06.08.11,09:55
kde si kupila zygo? podobne onci mi bude kvitnut, uz sa tesim...

V Hornbachu na Galvániho v BA. Ks za 6,99. A videla som ich tam už niekoľkokrát, len bývali o čosi drahšie.
lbebjak
06.08.11,13:12
to je nejaké robustné
lujza.j
06.08.11,14:47
to je nejaké robustné

skús písať k veci lebo inak si mimotemy
beba13
06.08.11,19:59
Ma-Ba to mám tie napadnuté listy odstrániť?
odstránila som 5 listov,tak uvidím či sa to nebude šíriť dalej:confused:
henrieta3
08.08.11,07:00
V Hornbachu na Galvániho v BA. Ks za 6,99. A videla som ich tam už niekoľkokrát, len bývali o čosi drahšie.
dakujem, obcas tam chodievam, ale nevidela som ich, snad sa mi podari, velmi sa mi paci, len teraz ich mam vela, snad sa este 1 medzi ne nezmesti
avonka1
08.08.11,11:27
Po dlhej dobe som sa tu vyskytla a pozerám, že ste toho už doooooosť popísali, naposledy som čítala asi stranu 600. Chcem sa s vami podeliť o radosť z mojej orchideiky, ktorú som dostala pred rokom k narodeniu svojho synčeka- vtedy mala 6 vetvičiek, dnes sa prejavuje trošku inak- z odstrihnutej vetvičky vyhnala dve kejky ( ak je to ten správny názov )- spodná púšťa už dva korene a horná krásne kvitne, posielam fotečky :) .
millienka
08.08.11,15:07
žienky mám otázku: dnes som bola u kolegyne a tá má svoje orchideje celý čas namočené vo vode.... asi 1,5cm kvetináča je ponoreného vo vode..tvrdí, že predtým jej vôbec nekvitli a teraz keď to tak robí, kvitnú a že aj jej svokra to tak robé a orchideje sú celé obsypané kvetmi.
Je to možné? Neodhnijú takto korene? Moje tiež nechcú kvitnúť, ako im mám pomôcť?
henrieta3
08.08.11,17:00
žienky mám otázku: dnes som bola u kolegyne a tá má svoje orchideje celý čas namočené vo vode.... asi 1,5cm kvetináča je ponoreného vo vode..tvrdí, že predtým jej vôbec nekvitli a teraz keď to tak robí, kvitnú a že aj jej svokra to tak robé a orchideje sú celé obsypané kvetmi.
Je to možné? Neodhnijú takto korene? Moje tiež nechcú kvitnúť, ako im mám pomôcť?
je to mozne, ale neviem, ci by som to skusala, snad pokusne 1-2, lebo moja kamaratka ma v zemi, krasne kvitnu, v podstate stale a mne zplesniveli, ked som to skusala
ale nieco na tom bude, ja mam kvetinace na kerazite a ten v horucavach namacam, mozno by mohol byt stale mokry, lepsie by sa odparila voda
andersenka
09.08.11,08:55
Dievčence chcem Vás poprosiť - ktorá odoberáte časopis "KOUZELNÁ ORCHIDEJ".......... v čísle 3 malo byť písané o druhu podangis dactyloceras môžte to nascanovať a priložiť ako foto ??? rada by som sa dozvedela o tomto druhu a hlavne jej pestovaní.....

http://kouzelnaorchidea.cz/
lujza.j
09.08.11,14:56
teraz čerstvá. síce iba dva, ale tlačí ďalšiu stonku:)
Betina2
09.08.11,15:35
Rozkvitla mi biela phala s ružovým stredom :) a to onc. ornithorhynchum fakt vonia vanilkovo-čokoládovo, vždy ked idem okolo stola tak ju cítim :)
andersenka
09.08.11,16:41
Beti a kde máme foto,hmmmmmmmmmm???
JA som dnes objavila stonku na oncidiu sharry baby .) takže aj ja budem mať kvitnutie........a tieež voňavé
andersenka
09.08.11,16:41
teraz čerstvá. síce iba dva, ale tlačí ďalšiu stonku:)
To je krása, nádhera, ani slov nemám..........až slintám pri pohľade na ňu...
lujza.j
09.08.11,18:01
To je krása, nádhera, ani slov nemám..........až slintám pri pohľade na ňu...

dík:) aspoň niečo mi kvitne, lebo bieda, kvitnú iba tie ktoré kvitnú stále:):(
andersenka
09.08.11,19:28
no mne sa už každým dňom rozvije prvý z "AŽ" troch pukov - od kúpy mi ešte nekvitla a to budú čoskoro 3 roky už...takže sa nemôžem dočkať......
lujza.j
09.08.11,19:44
no mne sa už každým dňom rozvije prvý z "AŽ" troch pukov - od kúpy mi ešte nekvitla a to budú čoskoro 3 roky už...takže sa nemôžem dočkať......

...no ale zase lepšie ako nič;) mne ke´d rozkvitla tá jedna mrcha po 4r, dala mi "AŽ" dva kvety a navyše to je taký druh ktorý kvitne krátko.
andersenka
10.08.11,16:51
prvé tri - kvitnutie v robote, tá tretia - to je kvitnutie pri kúpe. ale asi o ňu prídem. bola v mokrom rašeliníku, presadila som ju, ale korene odchádzajú :( listy gumovatejú :mee:

a philadelphia - trošku už viac rozvitá.........ale musím ju za denného slniečka odfotiť, snáď cez víkend sa to už podarí...

A trošku z môjho kvitnutia doma - veľa toho nieje na ten počet orchidiek čo mám. Ale ešte 6 stoniek nie je rozvitých............z toho dve miniphalky :o)

a ešte - dendrophalka v robote sa chystá kvitnúť - zatiaľ je to na 10pukov a neviem či sa ešte jedna stonka nebude tlačiť :D
henrieta3
10.08.11,17:13
prvé tri - kvitnutie v robote, tá tretia - to je kvitnutie pri kúpe. ale asi o ňu prídem. bola v mokrom rašeliníku, presadila som ju, ale korene odchádzajú :( listy gumovatejú :mee:

a philadelphia - trošku už viac rozvitá.........ale musím ju za denného slniečka odfotiť, snáď cez víkend sa to už podarí...

A trošku z môjho kvitnutia doma - veľa toho nieje na ten počet orchidiek čo mám. Ale ešte 6 stoniek nie je rozvitých............z toho dve miniphalky :o)

a ešte - dendrophalka v robote sa chystá kvitnúť - zatiaľ je to na 10pukov a neviem či sa ešte jedna stonka nebude tlačiť :D
krasne kvitnu, vidim, ze nie su na parapete, ja uz dlo uvazujem, ze ich dam na taku policku, prazi tu dost slnko, sklo je horuce
nevzdavaj sa, mozno neodide, ja som dostala 4 nove, vsetky premocene, ale som hned presadila, 2 s velmi malymi korienkami, vyhanaju stale nove, 1 ma tiez take listy, ale vidim, ze korene rastu, vychadzaju aj nove listy, len ich slabo postriekam, korene, nenamacam, stoja na kerazite kvetinace mokrom, uvidis, neodide, ked sa bude mat u teba dobre
inak, zostala mi uz len 1, tak nebude z toho nic, boli 4 papuce, nemala som ich rozsadit, ale tato sa snad zachova
a tia zvadnute listy podloz niecim, postupne sa spamataju
henrieta3
10.08.11,17:14
Beti a kde máme foto,hmmmmmmmmmm???
JA som dnes objavila stonku na oncidiu sharry baby .) takže aj ja budem mať kvitnutie........a tieež voňavé
tiez sa tesim budem mat ruzove, uz teraz vonaju tie puky
lujza.j
10.08.11,18:21
prvé tri - kvitnutie v robote, tá tretia - to je kvitnutie pri kúpe. ale asi o ňu prídem. bola v mokrom rašeliníku, presadila som ju, ale korene odchádzajú :( listy gumovatejú :mee:

a philadelphia - trošku už viac rozvitá.........ale musím ju za denného slniečka odfotiť, snáď cez víkend sa to už podarí...

A trošku z môjho kvitnutia doma - veľa toho nieje na ten počet orchidiek čo mám. Ale ešte 6 stoniek nie je rozvitých............z toho dve miniphalky :o)

a ešte - dendrophalka v robote sa chystá kvitnúť - zatiaľ je to na 10pukov a neviem či sa ešte jedna stonka nebude tlačiť :D

pekné kúsky, nemám ani jednu takú:)
rennka
11.08.11,13:24
Ked som ju dostala, mala iba take malunke kvietky. Potom odkvitla a po 1/2 roku sa ukazala v plnej nadhere...
lujza.j
11.08.11,14:35
máš na nej aj keiki?
avonboy
11.08.11,15:01
aj mne sa zda ze su tam kejky, aj ja mam kejky na tyx mojix doma ale neviem ktora ako kvitla :-) a mam nove prirastky zajtra pridam :-)
Betina2
11.08.11,18:24
Andersenka, tá biela má zatial 6 pukov, určite sa behom týždňa viac rozvinie, tak potom ju odfotím (ona je taká "obyčajná", bežná biela s ružovým stredom, kedysi som ju už fotila, možno aj v albuem je niekde). No a začína mi rozkvitať žlté oncídko po 3 rokoch, dne sa práve otvoril prvý kvet, teraz idem na týždeň mimo, dúfam, že vydrží a nič momoriadne sa jej nestane, tak ked sa vrátim, tak snád celú stonku s kvetmi odfotím. Si to tak naprd načasovala.....takže fotky až po dovče, teraz nie je čas :(
rennka
12.08.11,05:45
Ano, su na nej aj keiky, ale velmi sa tomu netesim. Mam 6 orchideii, a na vsetkych rastu len same keiky a kvety nic. Uz nechcem dalsie vyhonky, chcem kvietky...Ak viete nieco poradit, tak budem rada. Velmi sa totiz v orchideach nevyznam.
andersenka
12.08.11,06:10
pri kúpe v mokrom rašeliníku.............. s takýmito koreňmi http://3x.cz/dm-00ZL.jpg (http://3x.cz/pm-00ZL.html)

presadila som ju do kôry a behom týždna zhodila všetky kvety, listy gumovatejú a z koreňov neostalo nič http://3x.cz/dm-WLKT.jpg (http://3x.cz/pm-WLKT.html)

.............neviem čo s ňou :( nad vodou som mala už raz dve........ani jedna to nevydržala a nezachránila som ju
henrieta3
12.08.11,06:41
pri kúpe v mokrom rašeliníku.............. s takýmito koreňmi http://3x.cz/dm-00ZL.jpg (http://3x.cz/pm-00ZL.html)

presadila som ju do kôry a behom týždna zhodila všetky kvety, listy gumovatejú a z koreňov neostalo nič http://3x.cz/dm-WLKT.jpg (http://3x.cz/pm-WLKT.html)

.............neviem čo s ňou :( nad vodou som mala už raz dve........ani jedna to nevydržala a nezachránila som ju
ma sice vela korenov, ale skus ich, ci nie su suche, dute, vyzeraju tak, dobre, ze si ju presadila, skus este raz pozriet korene a suche odstrihni, ten vzdusny skus nejako namocit, zvlast, aby sa dal ohnut a vlozit dnu
ja som davala 4 do suchej kory rovno, nenamacat, len pokropit a do tanierika mokry keramzit, z kazdej uz vyhanaju korene, z 1 mozno aj kvet
andersenka
12.08.11,06:47
Všetky korene sú súche, už som odstrihla..........ten jeden namočím az sa da s ním hýbať, dam do kôry.....a budem rosit..a uvidím..........a hovoríš, aj do misky keramzit.......... no vyskúšam........
Betina2
12.08.11,06:52
Ja som tiež dávala len do suchej kôry a len povrch substrátu a okolie často rosiť, prípadne ten vlhký keramzit a pod. okolo.....nad vodou ani mne nešli :(, ale takto sa to podarilo....
avonboy
12.08.11,09:43
ja ked mam nahodou takuto orxidku tak vsetky suxe korene odstranim a polozim na novu koru a casto iba postrekujem aby sa zvysila vzdusna vlhkost...a zaxranil som doteraz vsetky...len na to treba cas, niekedy sa caka aj 3-4mesiace kym su korienky sxopne na usadenie do kory....
henrieta3
12.08.11,13:50
Všetky korene sú súche, už som odstrihla..........ten jeden namočím az sa da s ním hýbať, dam do kôry.....a budem rosit..a uvidím..........a hovoríš, aj do misky keramzit.......... no vyskúšam........
ano, kvetinace mam derave, pod nimi misky s keramzitom, lebo 2 este nechcem namacat, na 1 cosi rastie, asi list, korene pomaly vychadzju, chce to trpezlivost, 1 mesiac urcite
lebo tie sackove a ine metody su mozno rychlejsie, ale moze to splesniviet a potom sa musi znova presadzat, takto ma klud, zostane uz v kvetinaci, ten koren skus velmi opatrne, ked sa namoci, mal by sa dat vlozit dnu
andersenka
13.08.11,12:31
Orchidka je už v ozdravovacom procese.............poručeno pánu bohu ako to s ňou dopadne ........

Dnes som našla rozvitý prvý zo 4 možných kvetov - zakvitla po 2rokoch a 10 mesiacoch, tak dala na seba čakať dlhoooooooooo...

http://3x.cz/dm-5EPC.jpg (http://3x.cz/pm-5EPC.html)http://3x.cz/dm-86FE.jpg (http://3x.cz/pm-86FE.html)
andersenka
13.08.11,12:44
nová catka - miminko - od Matúša, aj s foto ako jedného dňa dúfam zakvitne....

http://3x.cz/dm-SHPI.jpg (http://3x.cz/pm-SHPI.html)
*ala*
13.08.11,13:08
Tak toto je dôkaz,že z modrej bude biela :)ani náznak modrej farby.
*ala*
13.08.11,13:10
....a tako vyzerala ked som ju dostala:)
lujza.j
13.08.11,18:43
bola napichaná farbivom, marketing je marketing :)
aglv
16.08.11,15:58
Keďže aj ja som podľahla orchideománii prikladám foto mojich tohtoročných prírastkov. Mám ich 9 ks ale biela, fialová a modrá - taká zafarbená teraz nekvitnú. Práve púšťajú stonku tak mám z nich veľkú radosť.
ShakirM
16.08.11,16:19
ja sa vytesujem z mojich krasok, ta mensia je biela a bude to moje druhe kvitnutie :) a ta vacsia je svetloruzova s bordovym stredom a bude to jej prve kvitnutie u mna doma... :) obom narastli nove listky a korienky stale dorastaju... aj miniorchidejka sa uz zacala trosku snazit - vidiet zelene spicky na korienkoch takze sa asi budu predlzovat... som s nimi maximalne spokojna

oprava: prikladam lepsie fotky
Michelle051
17.08.11,11:35
ahojte chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti s pestovaním dendrobia z odrezku - lebo ja som jeden dostala chvílku bol vo vode ale teraz som ho zasadila, nemá ani listy tak neviem či z toho dačo bude :confused: máte nejaké rady ??
milka 60
17.08.11,13:26
ahojte chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti s pestovaním dendrobia z odrezku - lebo ja som jeden dostala chvílku bol vo vode ale teraz som ho zasadila, nemá ani listy tak neviem či z toho dačo bude :confused: máte nejaké rady ??
Nenechávaj si odrezok vo vode dlho , lebo začne uhnívať , skús dať odrezok na rašeliník , alebo mach, a jemne ros , je to ale beh na dlhú trať:D, alebo ho daj na substrát a tiež ros, najprv ti vyrašia keiky a nie korienky
Michelle051
17.08.11,14:19
už je zasadený v substráte :)) dakujem
evinkka
17.08.11,19:28
Zdravím,
chcela by som vás skúsených poprosiť o pomoc. Mám orchidee, 7 ks, niektoré majú aj dva roky. Z nich mi len jedna jediná kvitla 2x, ostatné len vyháňajú listy a korene a nič. Už som ich dala z jednej izby do druhej, mimo priameho slniečka, polievam 1x do týždňa, od marca do septembra hnojím, neotváram okná (prievan), cez zimu dávam mokrý uterák na radiátor kvôli vlhkosti a absolútne nič. Listy sú krásne, ale kvety žiadne. Ani len náznak stonky. A to trvá už dva roky.
budem vďačná za každú odpoveď
andersenka
17.08.11,19:36
mne teraz práve rozkvitla orchidka po 2 rokoch a 10mesiacoch - foto na predchádzajúcej strane.........
andersenka
18.08.11,06:33
Alenka - Alenad našla niečo na nás výstižné:

Výstižný názov pre orchidejárov:

"Orchidioten"

jsou to šílenci ,kteří čím víc mají rostlin tím víc touží po dalších.Po prohlídce výstavy mají tzv.orchidejový hlad.Svou závislost přiznávají a nechcou se z ní léčit..Nacházejí se na fórech,navazují přátelství a vytvářejí sdružení.Postihuje to lidí různého zaměstnání-někteří mají několik stovek rostlin,specializují se na určitý druh,mění vkus a stále zvyšují počet rostlin.
Ivusik_Pampusik
18.08.11,09:04
ahojte, včera som sa dočkala svojej prvej rozkvitnutej stonky :) ako vďaku za to že som tejto orchidke nič neviviedla :--- a bude to tým že doteraz som mala len veľké a toto je taká stredná čiže menší kvetináčik rýchlejšie preschol

žltá mala taký "úraz" :( takže sa teraz spamätáva no pekne vyháňa lístočky aj korienky dokonca aj dnes som objavila nový vykúkajúci korienok :)

a ešte biela mamina na záver - jej prvá :) mne sa smiala že načo to pestujem, ked mi to kape, tak som zvedavá na jej boj s kráskou
andersenka
18.08.11,10:27
foto keby si otočila .o)
andersenka
18.08.11,10:44
dendrophalka v robote mi rozkvitla......

http://3x.cz/dm-TM5U.jpg (http://3x.cz/pm-TM5U.html)http://3x.cz/dm-Z8RO.jpg (http://3x.cz/pm-Z8RO.html)
henrieta3
19.08.11,12:52
je mozne, ze rastie koren spomedzi listov? lebo je taky spicaty, ako kore, ale nie je to cudne?
andersenka
19.08.11,13:03
neviem či je to normalne, ale mne tiež pomedzi listy - pazuchy niektorým rastú korene..........
Blažo
20.08.11,08:44
Zdravim,
pred par dnami som do daru dostal krasnu orchidejku, no som v pestovani rastlin absolutny novacik, v zivote som sa o kvet nestaral. Snazil som sa preluskat temu, no 1500 stran je priliz vela.

Mam ju 4-ty den, dodnes mi tu len stala na policke tak ako som ju dostal. Dnes som ju prvy krat ponoril do vody ako je to znazornene na tej instruktaznej karticke a potom polozil na podmisku (ktora na fotke nie je, nakolko je riadne skareda :) )

Najde sa prosim niekto, kto by ma nasmeroval, ako sa o to starat a co budem potrebovat k tomu, aby mi prezila? Len prosim berte ohlad na to, ze sa do toho absolutne nevyznam.
:) Vdaka
jana-
20.08.11,14:51
Zdravim,
pred par dnami som do daru dostal krasnu orchidejku, no som v pestovani rastlin absolutny novacik, v zivote som sa o kvet nestaral. Snazil som sa preluskat temu, no 1500 stran je priliz vela.

Mam ju 4-ty den, dodnes mi tu len stala na policke tak ako som ju dostal. Dnes som ju prvy krat ponoril do vody ako je to znazornene na tej instruktaznej karticke a potom polozil na podmisku (ktora na fotke nie je, nakolko je riadne skareda :) )

Najde sa prosim niekto, kto by ma nasmeroval, ako sa o to starat a co budem potrebovat k tomu, aby mi prezila? Len prosim berte ohlad na to, ze sa do toho absolutne nevyznam.
:) Vdaka
ahoj, mozno ti pomoze aj toto video :)
http://www.akosatorobi.sk/video/540/pestujeme-orchidey-ako-sa-starat-o-orchideu
a tu mas vsetko o orchidejkach,tak si to precitaj:
http://orchidea.name/
jana-
20.08.11,14:52
Zdravím,
chcela by som vás skúsených poprosiť o pomoc. Mám orchidee, 7 ks, niektoré majú aj dva roky. Z nich mi len jedna jediná kvitla 2x, ostatné len vyháňajú listy a korene a nič. Už som ich dala z jednej izby do druhej, mimo priameho slniečka, polievam 1x do týždňa, od marca do septembra hnojím, neotváram okná (prievan), cez zimu dávam mokrý uterák na radiátor kvôli vlhkosti a absolútne nič. Listy sú krásne, ale kvety žiadne. Ani len náznak stonky. A to trvá už dva roky.
budem vďačná za každú odpoveď
ahoj, skus si toto precitat:
http://www.kvetyazahrada.sk/ked-orchidea-nekvitne.html
lujza.j
20.08.11,15:38
Zdravim,
pred par dnami som do daru dostal krasnu orchidejku, no som v pestovani rastlin absolutny novacik, v zivote som sa o kvet nestaral. Snazil som sa preluskat temu, no 1500 stran je priliz vela.

Mam ju 4-ty den, dodnes mi tu len stala na policke tak ako som ju dostal. Dnes som ju prvy krat ponoril do vody ako je to znazornene na tej instruktaznej karticke a potom polozil na podmisku (ktora na fotke nie je, nakolko je riadne skareda :) )

Najde sa prosim niekto, kto by ma nasmeroval, ako sa o to starat a co budem potrebovat k tomu, aby mi prezila? Len prosim berte ohlad na to, ze sa do toho absolutne nevyznam.
:) Vdaka

svetlo: má rada svetlo,ale nie pečúce slnko.ak je slnka veľa treba pritieniť žaluziami.
zálienka: ja polievam-namáčam vtedy keď je sustrát preschnutý, kochel by nemal byť orosený, prípadne môžeš skúsiť prstom či je subst.suchý,ak chceš dorob do kochla dierky horúcim klincom-opatrne pre lepšie preschnutie subst.
teplota:klasická bytová, v zime pozor na prievan alebo chlad,
pozor: na listy opreté o sklenné okenné tabule, v lete vrelé-popálené listy, v zime omrznuté listy-ja som si tak vyrobila hnilobu srdiečka tak pozor, nato.
rosenie: ja nerosím
hnojenie: ja 1x mesačne
ak som na niečo zabudla dievky ma doplnia, alebo sa pýtaj:)
jana-
20.08.11,17:55
súhlasím so všetkým
lujza.j
20.08.11,18:01
:)
Blažo
20.08.11,18:33
Joj dakujem hrozne moc, super rady aj clanky, hned som aj zavaznu chybu objavil. Tak dufam, ze mi to ta moja chudinka prezije :)
jana-
20.08.11,18:36
svetlo: má rada svetlo,ale nie pečúce slnko.ak je slnka veľa treba pritieniť žaluziami.
zálienka: ja polievam-namáčam vtedy keď je sustrát preschnutý, kochel by nemal byť orosený, prípadne môžeš skúsiť prstom či je subst.suchý,ak chceš dorob do kochla dierky horúcim klincom-opatrne pre lepšie preschnutie subst.
teplota:klasická bytová, v zime pozor na prievan alebo chlad,
pozor: na listy opreté o sklenné okenné tabule, v lete vrelé-popálené listy, v zime omrznuté listy-ja som si tak vyrobila hnilobu srdiečka tak pozor, nato.
rosenie: ja nerosím
hnojenie: ja 1x mesačne
ak som na niečo zabudla dievky ma doplnia, alebo sa pýtaj:)


Joj dakujem hrozne moc, super rady aj clanky, hned som aj zavaznu chybu objavil. Tak dufam, ze mi to ta moja chudinka prezije :)
určite áno, keby náhodou nie,tak si kúpiš náhradníčku :---
pmajap
20.08.11,18:39
Rozkvitlo 29 kvietkov na jednej rastlinke :).
lujza.j
20.08.11,18:46
Joj dakujem hrozne moc, super rady aj clanky, hned som aj zavaznu chybu objavil. Tak dufam, ze mi to ta moja chudinka prezije :)

akú?
jana-
20.08.11,18:53
ja si myslím,že namočil celu ,aj srdiečko
lujza.j
20.08.11,19:00
fúha, no možno ked to nebolo na dlho tak...by mohla prežiť
Blažo
20.08.11,19:14
akú?
No ako uz bolo spominane, asi trosku viac vody, ale myslim, ze to nie je uplna katastrofa.


určite áno, keby náhodou nie,tak si kúpiš náhradníčku :---
Nepripada do uvahy, lubim tuto co mam :) A dievca od ktorej som ju dostal.
lujza.j
20.08.11,19:22
No ako uz bolo spominane, asi trosku viac vody, ale myslim, ze to nie je uplna katastrofa.


Nepripada do uvahy, lubim tuto co mam :) A dievca od ktorej som ju dostal.

tak odober trochu substrátu z vrchu, aby srdiečko nebolo v mokrom
evinkka
21.08.11,12:25
ďakujem, skúsim. Akurát čítam české fóra, snáď mi tam pomôžu.
Ešte raz vďaka za ochotu
Betina2
21.08.11,15:57
takže pripájam slúbené fotečky - oncídko kvitne po 3 rokoch :) a má neuveriteľne veľké kvety - až 5 cm na výšku, ked bola kúpená boli ovela drobnejšie...a cyklámenová doriteas má spolu neskutočných 67 kvetov + nerozvinutých pukov...pritom prednedávnom dokvitla na podobnej halúzke....a biela s ružovým stredom je moje domáce kvitnutie...po príchode z dovolenky ma milo prekvapila aj dalšia phala, už má 5 cm kvetný výhonok, bude celá ružová a okrem nej sa tlačia výhonky aj na dlaších dvoch. medzi nimi aj páskavá marhulová, čo ešte kvitne na pôvodnej skrátenej stonke.
ShakirM
21.08.11,16:12
Betina2: krasne su :)
Zdenka175
21.08.11,16:31
Joj dakujem hrozne moc, super rady aj clanky, hned som aj zavaznu chybu objavil. Tak dufam, ze mi to ta moja chudinka prezije :)
U mňa sa namáčanie neosvedčilo, tak prelievam vodou zhora.
ShakirM
21.08.11,16:49
namacanie je fajn, pokial je v crepniku narobene dostatocne vela dierok aby to mohlo dobre preschnut :)
henrieta3
21.08.11,16:59
je mozne, ze rastie koren spomedzi listov? lebo je taky spicaty, ako kore, ale nie je to cudne?
tiez mi 1 vychadza spomedzi listov, som sa tesila, ze bude kvitnut, neviem, ci je to normalne, ale asi sa to stava
jana-
21.08.11,17:29
toto je moja nová meninová, teším sa :)
andersenka
21.08.11,18:18
Betina - nádhera :o)

Jana - všetko najlepšie :)
jana-
21.08.11,18:32
ďakujem
Betina2
21.08.11,18:48
toto je moja nová meninová, teším sa :)

Všetko najlepšie :)
Betina2
21.08.11,18:56
[QUOTE=andersenka;1830581]Betina - nádhera :o)

Prospieva im pobyt na balkóne na chránenom mieste :) Na Katke mi ďlašie 2 nové hluzy vyháňa...minule tam ešte neboli...ak stihnú vyzrieť do konca jesene, tak nových bude spolu už 6 a to by aspoň na jednej mohla zakvitnúť , no nie? ;) A na jar po odkvitnutí (ak bude kvitnúť :confused: ) ju asi budem musieť na 2 časti rozdeliť, už prerastá úplne von z kochla na jednej strane a všetko nové sa tlačí na tú jednu stranu, už sa jej aj jeden list stihol nalomiť, dnes som ju podopierala podpernými paličkami, aby sa nové hluzy nezlomili :)

PS: nestihla som tú cyklámenovú doriteas na fotke otočiť...tak neskôr v albume sa toho aj viac pomestí :) A Zygo už stihlo odkvitnúť...ale už aj tlačí odspodku 2 nové hluzy, ale sú ešte malinké...dúfam, že nechytí nejakú hnilobu a pod....zatial vypadá OK, lepšie ako jedna z tých 2 miltoniopisiek :
A kamoške, čo som jej na výmenu dala oddelenú časť z tohto môjho žltého oncidia, tak jej už sa tiež krásne ujala a veru obrastá nádherne, o pár mesiacov aj túto moju vzrastom doženie :)
jana-
21.08.11,19:02
Beti, ďakujem :-)
Betina2
21.08.11,19:03
toto je moja nová meninová, teším sa :)

Podľa fotečky sa zdá, že je to taká tá sýtocyklámenová, tak poteším ŤA, po 2 mesiacoch mi už na dvoch kolienkach na skrátenej stonke vyháňa a tiež úplne nový kvetný stvol na nej rastie, už má asi 5 cm, čo ma teda prekvapilo, lebo som čakala, že ked zo skrátenej rastie, tak že na novú si počkám . Vyzerá, že to bude produktívna rastlinka.;)
Nech sa jej darí....

PS: takmer odpísaný staroružový sparený pelorik čo prišiel o všetky listy aj kvety, tak už má novučký lístoček asi 2,5 cm velký priamo z kýpťa zo stredu srdiečka, takže asi bude rásť pekne zo stredu :) rastie, akoby tam ten predošlý list zostal.
jana-
21.08.11,19:10
tak len dúfam,že aj moja bude taká produktívna :-)
Betina2
21.08.11,19:15
Určite bude, ak je zdravá :) a ak by sa jej predsa len dlho nechcelo, obvykle pomôže zníženie teploty o niekolko stupňov na pár týždňov a potom zase normál....
henrieta3
22.08.11,06:11
[QUOTE=andersenka;1830581]Betina - nádhera :o)

Prospieva im pobyt na balkóne na chránenom mieste :) Na Katke mi ďlašie 2 nové hluzy vyháňa...minule tam ešte neboli...ak stihnú vyzrieť do konca jesene, tak nových bude spolu už 6 a to by aspoň na jednej mohla zakvitnúť , no nie? ;) A na jar po odkvitnutí (ak bude kvitnúť :confused: ) ju asi budem musieť na 2 časti rozdeliť, už prerastá úplne von z kochla na jednej strane a všetko nové sa tlačí na tú jednu stranu, už sa jej aj jeden list stihol nalomiť, dnes som ju podopierala podpernými paličkami, aby sa nové hluzy nezlomili :)

PS: nestihla som tú cyklámenovú doriteas na fotke otočiť...tak neskôr v albume sa toho aj viac pomestí :) A Zygo už stihlo odkvitnúť...ale už aj tlačí odspodku 2 nové hluzy, ale sú ešte malinké...dúfam, že nechytí nejakú hnilobu a pod....zatial vypadá OK, lepšie ako jedna z tých 2 miltoniopisiek :
A kamoške, čo som jej na výmenu dala oddelenú časť z tohto môjho žltého oncidia, tak jej už sa tiež krásne ujala a veru obrastá nádherne, o pár mesiacov aj túto moju vzrastom doženie :)
tiez mi zacina kvitnut fialove onci, zygo nedel, ja som tak o 1 krasne prisla, ale ked budes chciet vymenit a bude uz delitelne, dost velke nove vyhonky, mozem vymenit za encycliu, ak by si mala zaujem
Betina2
22.08.11,07:22
[QUOTE=Betina2;1830622]
tiez mi zacina kvitnut fialove onci, zygo nedel, ja som tak o 1 krasne prisla, ale ked budes chciet vymenit a bude uz delitelne, dost velke nove vyhonky, mozem vymenit za encycliu, ak by si mala zaujem

Zygo si určite ešte počká zopár mesiacov, možno aj viac na delenie...kúpené bola s 2 dospelými hluzami a teraz mladé 2 začínajú, ale stále to budú len 4 ks :(...ale ak sa zadarí, tak určite dám do placu info, ak by som chcela meniť :) Encykliu ešte nemám, ale sa mi velmi páči :) Kludne aj kúpim oddelok, ked bude dostatočne silný :) Daj mi vedieť cez SS:) Už som sa dostala doštádia, ked už jeden druh (phaly) nestačí :D:D:D a už si zbierku rozširujem o viacero rôznych :eek:;) Pestré je to zaujímavejšie :D:D:D Tým ale nazavrhujem žiadne phlay, mne každá robí radosť, ked sa jej darí. Zrovna teraz som našla kvetný výhon na midiphale cyklámenovej, podobnej, ako čo mi teraz tá obsypaná ružová doriteas kvitne, len bude menšia a tiež obsypaná stonka, bola kúpená súčasne s midi Philadelphiou, ale tá si dáva načas :eek::mee:

Ale mamkine dokatované Cambrie aj oncidko začali nové hluzky vyháňať, tak asi už sú za vodou, ale o jednu rastlinu sme aj tak prišli, už bolo príliž neskoro, totálne odhnili a zmäkli všetky hluzy :(:(:(...a netuším vôbec, ako kvitli (ani jednu)
jaja82
22.08.11,10:00
Ahojte.Ked viete prosim poradte mi ze Oncidku asi sweet sugar ma take zlte male kvietky take ako sem dala Betina 2 hore fotky sa vonku na balkone paci slnecne miesto alebo staly tien dole medzi kvetmi?????Slnecne miesto je na parapete hore a svieti tam priamo slnko od skoreho rana asi az do 12.30hod a je tam poriadne teplo:cool:.
milka 60
22.08.11,11:29
Dievčatá , potešte sa so mnou- rozkvitlo mi druhé denrobium nobile- teraz červené má síce len 3 kvietky , ale ono je ešte malinké:):)
Betina2
22.08.11,11:31
Ahojte.Ked viete prosim poradte mi ze Oncidku asi sweet sugar ma take zlte male kvietky take ako sem dala Betina 2 hore fotky sa vonku na balkone paci slnecne miesto alebo staly tien dole medzi kvetmi?????Slnecne miesto je na parapete hore a svieti tam priamo slnko od skoreho rana asi az do 12.30hod a je tam poriadne teplo:cool:.

Ja ich síce mám na parapete na balkóne Vid predošlé foto), ale pritieňujem. Priame slnko im doprajem max. do 9,00 ráno. Potom už aj vešiam na prednú šnúru na prádlo velkú bielu plachtu a prípadne jej spodné konce prištipcujem o niečo, aby to neplandalo pri vetre a nestiahlo niektorú rastlinu z parapetu. Ale každopádne treba im v lete zabezpečiť tieň pred slnkom. Akonáhle ale slnko zájde za roh domu a nepečie priamo na balkón (teda je tam už tieň (asi tak o takomto čase), tak plachtu zvesím dolu a doprajem im dostatok svetla. Asi by ich inak priame slnko spálilo dosť rýchlo....a pozor tiež na kvapky vody na listoch...aby na ne vtedy žiadne slnko nesvietilo....ešte skôr by sa upiekli :(. Už mám aj bambusové rolety kúpené v prírodnej farbe (z Mobelixu za 4,99/ks šírka 90-100 cm a výška tuším 2 metre), len ich (žial doteraz :(:(:() nemal kto namontovať na strop balkóna nad zábradlie. Tie sú podla mňa ideálne na leto na balkón celkove. Mechanizmom sa nastaví výška tieni len tolko, že v pravom uhle cez ne vidieť pekne von priamočiaro, ale zospodu alebo zvrchu riadne tienia. Dúfam, že tento týžden už mužík dovlečie vrtačku a po 1 1/2 mesiaci to konečne namontuje.
Majú ich podobné aj v Hornbachu aj BAumaxe, ale tam sú drahšie.
Betina2
22.08.11,11:32
Dievčatá , potešte sa so mnou- rozkvitlo mi druhé denrobium nobile- teraz červené má síce len 3 kvietky , ale ono je ešte malinké:):)

ja mám miesto 3 kvietkov 3 kejky na nobilku :( Ale aj to poteší
andersenka
22.08.11,11:38
Dievčatá , potešte sa so mnou- rozkvitlo mi druhé denrobium nobile- teraz červené má síce len 3 kvietky , ale ono je ešte malinké:):)
Milka - super, krásna farba, ja mam len také biele.........minuly rok v máji som odkvitajúce kúpila......narastli asi odvtedy 3 pahluzy - ale iba na jednej sa mi rozvili až tri kvety, resp. kvitne len z jedného očka.............dnes už by mali byť rozvité, tak fotnem a pridám foto večer......

A Milka - ten oranžový stardust- materská rastlina odišla, keika ani jedna neprežila :( už mal iba to žlté a to potvora sa vôbec nechystá kvitnúť.........
Betina2
22.08.11,11:41
A Milka - ten oranžový stardust- materská rastlina odišla, keika ani jedna neprežila :( už mal iba to žlté a to potvora sa vôbec nechystá kvitnúť.........

To je škoda :(
milka 60
22.08.11,11:59
Milka - super, krásna farba, ja mam len také biele.........minuly rok v máji som odkvitajúce kúpila......narastli asi odvtedy 3 pahluzy - ale iba na jednej sa mi rozvili až tri kvety, resp. kvitne len z jedného očka.............dnes už by mali byť rozvité, tak fotnem a pridám foto večer......

A Milka - ten oranžový stardust- materská rastlina odišla, keika ani jedna neprežila :( už mal iba to žlté a to potvora sa vôbec nechystá kvitnúť.........
tak to ti možno pošlem ja , moje sa rozchodilo a má keiky
Betina2
22.08.11,12:33
Moje kejky sú tiež biele. Tuším so žltým stredom. mám také 4 rastliny, ale ani na jednej ešte nové pahluzy nedozreli. Ale narástli na každej, výšku už majú slušnú, ale ešte nevyzreli.

Pardon, teraz som bola pozrieť (ešteže mám kvetináče fixom popísané :)...kejky sú na rastline bielokvitnúcej s ružovým okom, takú mám len jednu a sú tam 3 kejky. Tie 4 rastliny bielokvitnúce so žltým okom mám zatial bez kejok ale s novými výhonmi čo potrebujú ešte dozrieť.

Tá tmavoružová je pekná :)
henrieta3
22.08.11,15:27
Ja ich síce mám na parapete na balkóne Vid predošlé foto), ale pritieňujem. Priame slnko im doprajem max. do 9,00 ráno. Potom už aj vešiam na prednú šnúru na prádlo velkú bielu plachtu a prípadne jej spodné konce prištipcujem o niečo, aby to neplandalo pri vetre a nestiahlo niektorú rastlinu z parapetu. Ale každopádne treba im v lete zabezpečiť tieň pred slnkom. Akonáhle ale slnko zájde za roh domu a nepečie priamo na balkón (teda je tam už tieň (asi tak o takomto čase), tak plachtu zvesím dolu a doprajem im dostatok svetla. Asi by ich inak priame slnko spálilo dosť rýchlo....a pozor tiež na kvapky vody na listoch...aby na ne vtedy žiadne slnko nesvietilo....ešte skôr by sa upiekli :(. Už mám aj bambusové rolety kúpené v prírodnej farbe (z Mobelixu za 4,99/ks šírka 90-100 cm a výška tuším 2 metre), len ich (žial doteraz :(:(:() nemal kto namontovať na strop balkóna nad zábradlie. Tie sú podla mňa ideálne na leto na balkón celkove. Mechanizmom sa nastaví výška tieni len tolko, že v pravom uhle cez ne vidieť pekne von priamočiaro, ale zospodu alebo zvrchu riadne tienia. Dúfam, že tento týžden už mužík dovlečie vrtačku a po 1 1/2 mesiaci to konečne namontuje.
Majú ich podobné aj v Hornbachu aj BAumaxe, ale tam sú drahšie.
ja mam onci vnutri, medzi ostatnymi, nechcem, aby chytili nejake musky,a lebo nieco ine a teraz ide 1 kvitnut
henrieta3
22.08.11,15:29
ja mám miesto 3 kvietkov 3 kejky na nobilku :( Ale aj to poteší
ukaz foto, dcera ma, tiez idu malicke, ale velka este nezakvitla, male by mali mat korene?
Betina2
22.08.11,17:25
ukaz foto, dcera ma, tiez idu malicke, ale velka este nezakvitla, male by mali mat korene?

Najprv to vypadalo na kvet, taký hrbolček postupne také špicaté, rástlo to pekne z kolienka, v rovnakom čase ako Andersenke, ale po 2 týzdnoch sa to pekne ukázalo ako nová rastlinka, korienky zatial nie sú, to si ešte počkam asi pár týzdnov. Zajtra skúsim odfotiť.
andersenka
22.08.11,18:58
niečo mi vykúka na cymbidku

http://3x.cz/dm-80KK.jpg (http://3x.cz/pm-80KK.html)
andersenka
22.08.11,19:05
nobilko zakvitnuté po vyše roku - "AŽ" troma kvetmi

http://3x.cz/dm-BWLU.jpg (http://3x.cz/pm-BWLU.html) http://3x.cz/dm-8HKV.jpg (http://3x.cz/pm-8HKV.html)
wlladko
23.08.11,03:54
prosím Vás o info, do čoho je najlepšie presadiť orchideu? poradte, prosim..... je na trhu velky vyber a tazko sa vybera to najlepsie.. :)
henrieta3
23.08.11,04:21
Najprv to vypadalo na kvet, taký hrbolček postupne také špicaté, rástlo to pekne z kolienka, v rovnakom čase ako Andersenke, ale po 2 týzdnoch sa to pekne ukázalo ako nová rastlinka, korienky zatial nie sú, to si ešte počkam asi pár týzdnov. Zajtra skúsim odfotiť.
to je asi ine, na dcerinom idu nove vyhonky zdola, mat. rastliny
henrieta3
23.08.11,04:24
[QUOTE=henrieta3;1830860]

Zygo si určite ešte počká zopár mesiacov, možno aj viac na delenie...kúpené bola s 2 dospelými hluzami a teraz mladé 2 začínajú, ale stále to budú len 4 ks :(...ale ak sa zadarí, tak určite dám do placu info, ak by som chcela meniť :) Encykliu ešte nemám, ale sa mi velmi páči :) Kludne aj kúpim oddelok, ked bude dostatočne silný :) Daj mi vedieť cez SS:) Už som sa dostala doštádia, ked už jeden druh (phaly) nestačí :D:D:D a už si zbierku rozširujem o viacero rôznych :eek:;) Pestré je to zaujímavejšie :D:D:D Tým ale nazavrhujem žiadne phlay, mne každá robí radosť, ked sa jej darí. Zrovna teraz som našla kvetný výhon na midiphale cyklámenovej, podobnej, ako čo mi teraz tá obsypaná ružová doriteas kvitne, len bude menšia a tiež obsypaná stonka, bola kúpená súčasne s midi Philadelphiou, ale tá si dáva načas :eek::mee:
urcite ju nebudem predavat, ked pride cas, si ich mozeme vymenit, snad to nedopadne ako s andersenkou a pojou rozdelenou papuckou, zo 4 zostala len 1, preto musim zistit, ako enci rozdelit, nech neurobim opat chybu. Lebo zygo som mala krasne a delenim som on prisla, ale to vtedy bolo asi skoro, dakujem

Ale mamkine dokatované Cambrie aj oncidko začali nové hluzky vyháňať, tak asi už sú za vodou, ale o jednu rastlinu sme aj tak prišli, už bolo príliž neskoro, totálne odhnili a zmäkli všetky hluzy :(:(:(...a netuším vôbec, ako kvitli (ani jednu)
henrieta3
23.08.11,04:26
prosím Vás o info, do čoho je najlepšie presadiť orchideu? poradte, prosim..... je na trhu velky vyber a tazko sa vybera to najlepsie.. :)
kup v baumaxe substrat pre orchi, ale skus cez sacok, ci je to hruba kora, lebo maju aj zeminu, kup koru
andersenka
23.08.11,05:32
prosím Vás o info, do čoho je najlepšie presadiť orchideu? poradte, prosim..... je na trhu velky vyber a tazko sa vybera to najlepsie.. :)
kúp si substrát "FLORIA"...................môžeš do kochlíka polámať aj kúsky polystyrénu
henrieta3
23.08.11,05:49
kúp si substrát "FLORIA"...................môžeš do kochlíka polámať aj kúsky polystyrénu
pozor floria je aj zemina s tym istym napisom, musi to byt kora
Betina2
23.08.11,06:53
Heni a ked si delila Zygo, mala si na každom oddelku aspoň 4 hluzy, z toho aspoň 2 vyzreté? Ja som takto delila Brassadiu, tiež dopadla strašne, ale u mňa nebol problém, že by nebol čas, bola prerastená až cez kochel koldokola a mala ak si dobre pamätám asi 14 hlúz, vrártane už vyztertých, aj rany som zaškoricovala a nechala preschnúť, bola pred sadením absolútne OK, ale kúpila som nevhodný substrát, aj ked bol určený na orchideje (možno na Cymbo alebo papuče, ale to tam nenapísali, nejaký nemecký ). Celé to začalo plesnivieť , bolo tam vela listovky, aj ked aj kôra tam sem tam bola :(...odvtedy sa kupovaných substrátov dosť bojím, navyše každú dávku pred sadením prepečiem pokropené v rúre na plechu dostatočne dlho....a toto leto som si nalámala borovicovú kôru v prírode, prepiekla a nastrihala na 1x1x cm kusy nožnicami na porcovanie hydiny. Pridávam k omu ešte aj trošku podrveného polystyrénu a na spodok kochla väčšie úlomky polystzrénu pre izoláciu od stečenej vody. A do substrátu som pridala aj trochu živého vláknitého machu, ale nie nahusto, kokosové čipsy nemám. Ak potrebujem jemnejší substrát, vezmem kladivo alebo tlčik na mäso a cez pevný sáčok naklepem kôru na požadovanú jemnosť...mám takto aj mini phalu spravenú a yatial sa jej to páči, aj korienčok ide nový aj lístoček a už kvitne 3.týždeň a nechystá sa skončiť :)
A daj potom info ked bude čas na encykliu, :)
Betina2
23.08.11,06:55
niečo mi vykúka na cymbidku

http://3x.cz/dm-80KK.jpg (http://3x.cz/pm-80KK.html)

že by nová hluza vpravo a kvet vlavo?
arisbe
23.08.11,09:59
ahojte vsetci:) vidim ze odvtedy co som sem naposledy zavitala pribudlo peknych par stranok;) pridavam aspon dve foto orchidiek co som kupila v nemecku nech mi nie je smutno za mojimi doma:) ostatne ked bude cas... kto ma zaujem vidiet album z botanickej zahrady v mnichove kde bola vtedy vystava orchidei moj nick je arisbea smile. pekny den este prajem:)
milka 60
23.08.11,11:35
niečo mi vykúka na cymbidku

http://3x.cz/dm-80KK.jpg (http://3x.cz/pm-80KK.html)
Adelka , ešte musíš byť trpezlivá , ale vypadá to nádejne, až bude výhonok väčší ľahúčko nahmatáš puky kvetov:):):):)

moje do rána rozkvitnuté zelené Dendobium phal. a Vanilka planifolia
henrieta3
23.08.11,12:59
Heni a ked si delila Zygo, mala si na každom oddelku aspoň 4 hluzy, z toho aspoň 2 vyzreté? Ja som takto delila Brassadiu, tiež dopadla strašne, ale u mňa nebol problém, že by nebol čas, bola prerastená až cez kochel koldokola a mala ak si dobre pamätám asi 14 hlúz, vrártane už vyztertých, aj rany som zaškoricovala a nechala preschnúť, bola pred sadením absolútne OK, ale kúpila som nevhodný substrát, aj ked bol určený na orchideje (možno na Cymbo alebo papuče, ale to tam nenapísali, nejaký nemecký ). Celé to začalo plesnivieť , bolo tam vela listovky, aj ked aj kôra tam sem tam bola :(...odvtedy sa kupovaných substrátov dosť bojím, navyše každú dávku pred sadením prepečiem pokropené v rúre na plechu dostatočne dlho....a toto leto som si nalámala borovicovú kôru v prírode, prepiekla a nastrihala na 1x1x cm kusy nožnicami na porcovanie hydiny. Pridávam k omu ešte aj trošku podrveného polystyrénu a na spodok kochla väčšie úlomky polystzrénu pre izoláciu od stečenej vody. A do substrátu som pridala aj trochu živého vláknitého machu, ale nie nahusto, kokosové čipsy nemám. Ak potrebujem jemnejší substrát, vezmem kladivo alebo tlčik na mäso a cez pevný sáčok naklepem kôru na požadovanú jemnosť...mám takto aj mini phalu spravenú a yatial sa jej to páči, aj korienčok ide nový aj lístoček a už kvitne 3.týždeň a nechystá sa skončiť :)
A daj potom info ked bude čas na encykliu, :)
Nie, ked som delila zygo, nic som nevedelea, len som si myslela, ze ich budem mat viac, urobila som to skoro po kupe, uplne zle, navyse som musela skoro vsetko presadzat, lebo som ich mala v zemine a plesniveli
tak som nakupila koru a presadzala, teraz uz viem trosku viac a som aj trpezlivejsia. Myslim, ze aj zlte oncidko som znicila, mam tu este 1, ale to povodne som rozdelila, ked zacal vykukat korienok zboku, odislo to cele
koru tiez prevaram, aj som ju piekla, ale sa mi zaspinila rura...mini mi este doma nekvitli, ale davam pozor, aby neboli suche, korienky a listy im rastu. Enci si musim niekde najst, je ich uz viac v kvetinaci, rastie aj bocna, skusim niekde precitat
Betina2
23.08.11,17:10
Mypa
23.08.11,19:17
Adelka , ešte musíš byť trpezlivá , ale vypadá to nádejne, až bude výhonok väčší ľahúčko nahmatáš puky kvetov:):):):)

moje do rána rozkvitnuté zelené Dendobium phal. a Vanilka planifolia

Aj ja chcem Vanilku skade máš?
andersenka
23.08.11,19:28
Milka - super :o) tie tvoje kvietočká.

Aaaaaano som netrpezlivá......... xi xi
milka 60
23.08.11,19:50
Aj ja chcem Vanilku skade máš?

Z Česka od jedného priateľa orchidejok, ak sa rozrastie ufiknem ti
henrieta3
24.08.11,07:33
Encyklia návody:

http://www.ceskestavby.cz/rostliny/encyclia/
http://www.orchideje.freepage.cz/encyclia/
http://www.rostliny.net/rostlina/Encyclia_polybulbon
http://www.jajka.net/Orchideje/Encyclia/index.htm
http://hobbyzahrada.cz/clanek-encyclia_je_jedna_z_nejsnaze_pestovatelnych_orchid eji.htm


niečo o istom druhu encyklie je aj na tomto fóre
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=59&t=555
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=59&t=872
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=59&t=437
neviem presne o aký tvoj druh ide, ale nároky by nemali byť nejako velmi odlišné (?)
dakujem, citala som, moja ma 5 hluz, nieco rastie pri tej, co kvitne, tie odkvitnute mozem kludne oddelit, skusim to, ked sa trosku ochladi
henrieta3
24.08.11,08:07