hnedoočka
16.01.12,06:47
:)
unico
16.01.12,12:55
Habenariu ma v ponuke schwerter, ale len tieto
http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=habenaRIA&osCsid=12532d06cc0a7dfad7ced2a17d2dd4a7

Donedávna, ešte v jeseni bola aj medusae v ponuke.

A Milka, sieberz ponúka habenariu radiata - tá je tiež krásna, ako holubica - tu sú vygooglene obrázky http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=habenaRIA&osCsid=12532d06cc0a7dfad7ced2a17d2dd4a7 Stojí tuším 1ks 5,50€....

Keby niekto zo Žiliny objenával zo Sieberzu, by som sa rada pridala, ten ponúka väčšie rastlinky ako starkl - odtiaľ by som si nič už nebrala...a objednávať si iba jednu rastlinku by bol luxus...
Zdravim andersenka, skoda,ze mam Zilinu tak daleko,inak by som sa pridala. Habenaria myriotricha (medusa) je moj sen,ibaze je hrozne problematicke ju zohnat- aj ta radiata je fajna,aj by som to mozno riskla a skusila objednat.
Nie je tu niekto od Nitry,pripadne Topolcian alebo z Bratislavy,kto by objednaval od Sieberza?
milka 60
16.01.12,16:53
H. radiata je dosť teplomilná a preto o nej neuvažujem
lujza.j
16.01.12,16:59
mini č.1, po dvoch rokoch:)
unico
16.01.12,18:36
milka 60 (http://www.porada.sk/member.php?u=131311) Dnes, 18:53
H. radiata je dosť teplomilná a preto o nej neuvažujem

Milka 60, praveze H.myriotricha je teplomilnejsia,radiata vyzaduje dost chladne zimovanie( myslim,ze do 10°C)
unico
16.01.12,18:58
milka 60, mate-mas nejaku skusenost s Habenariami alebo objednavanim od Siebertza?
Betina2
16.01.12,19:06
Betina2
16.01.12,19:13
Poštovné mimo Nemecko vrámci EU je 8,90. Ak by sme sa spojili viacerí.....
arizona
16.01.12,19:21
Dievcata,prosim poradte,
mne sa orchidejkam doma nedari. Nejakym zazrakom tato jedina prezila. Niektore listy ma pevne, ale asi 2 su zmaknute. Nedavno zacala vyhanat nove vyrastky. Zeby kvety????
Mam ju na parapete,asi pri 20st. Co s nou teraz? Mam ju tam nechat? Premiestnit?Prihnojit? Viac polievat?:confused:
Netusim, bojim sa aby mi nevyhynula...
lujza.j
16.01.12,19:24
Dievcata,prosim poradte,
mne sa orchidejkam doma nedari. Nejakym zazrakom tato jedina prezila. Niektore listy ma pevne, ale asi 2 su zmaknute. Nedavno zacala vyhanat nove vyrastky. Zeby kvety????
Mam ju na parapete,asi pri 20st. Co s nou teraz? Mam ju tam nechat? Premiestnit?Prihnojit? Viac polievat?:confused:
Netusim, bojim sa aby mi nevyhynula...

aké má korene?
unico
16.01.12,19:32
Poštovné mimo Nemecko vrámci EU je 8,90. Ak by sme sa spojili viacerí.....

parada!!!!!!!!
ja idem do toho,skusim sa spytat este niekolkych ludkov,aby nas bolo viac
a teda klobuk dolu
arizona
16.01.12,19:32
aké má korene?
hmmm,asi nie moc pekne...:confused:
unico
16.01.12,19:42
Poštovné mimo Nemecko vrámci EU je 8,90. Ak by sme sa spojili viacerí.....

parada!!!!!!!!
ja idem do toho,skusim sa spytat este niekolkych ludkov,aby nas bolo viac
a teda klobuk dolu
lujza.j
16.01.12,19:44
hmmm,asi nie moc pekne...:confused:

korene sú "kaput" preto mäknú listy nemajú čím prijímať vlahu:(
unico
16.01.12,19:52
hmmm,asi nie moc pekne...:confused:

zdravim,ja som rozhodne menej skusena pestovatelka,ale moja rada je: kupit a zarobit si dobry substrat, odrezat kvetne stonky,vybrat rastlinku z kvetinaca,ostrihat vsetky suche a zhnite korene,dezinfikovat rany (napriklad skorica), zasadit, nechat rany zaschnut a potom rastlinku polievat rosenim substratu,zvysit vlhkost (kvetinac polozit na kamienky do nadoby s vodou napriklad)- rastlinka sa snazi prezit,vyhana novy korienok,pri troske stastia sa to podari :)
arizona
16.01.12,19:52
korene sú "kaput" preto mäknú listy nemajú čím prijímať vlahu:(
juuuj! A preco su kaput? mne takto odchadzaju vsetky...:mee:
Da sa este zachranit?
Zimama
16.01.12,20:01
myslím, že nie, buď zlé alebo žiadne korene. alebo zasadená hlboko a chytené-hnijúce srdiečko od spodku :(


hmmm,asi nie moc pekne...:confused:


korene sú "kaput" preto mäknú listy nemajú čím prijímať vlahu:(

Arizona, skoro ako keby si odfotila korene tej mojej orchidky, čo som o nej písala včera... Takže Lujza mala asi pravdu aj mojimi koreňmi... :mee: Budem s tým musieť čo najkôr niečo urobiť. :o
lujza.j
16.01.12,20:03
juuuj! A preco su kaput? mne takto odchadzaju vsetky...:mee:
Da sa este zachranit?

buď časté polievanie, alebo zadusenie koreňov /šprajcnutý kochel v keramickom púzdre/ substrát nepreschne, je príliš kutný. ja mám na kochloch dorobené horúcim klincom diery aby lepšie presychal.
zachrániť? treba ju vybrať, všetko zle odstrániť, ak má nejaké použiteľné korene zasadiť do menšieho kochla a vyrobiť si alebo kúpiť vzdušný substrát. ak nemá žiadny koreň tak ja som dávala do skleníka ala "Milka 60"... ale dievčatá tu majú aj iné záchranné metody
Betina2
16.01.12,20:18
parada!!!!!!!!
ja idem do toho,skusim sa spytat este niekolkych ludkov,aby nas bolo viac
a teda klobuk dolu

dobre, ja tiež, som z BA, takže v pohode, len som si nie celkom istá, či je už ten správnz čas. Istotne si si naštudoval o nej dostupné informácie, práve lúskam aj čeeské fórum a hluzky by mali byť na zimu v suchu a teple a až na jar by mali začať rásť, rozhodne by nemali rašiť koncom jesene alebo začiatkom zimy, ked by sa mali práve zatiahnúť. Len toto ma trošku mätie a nenašla som na tej stránke informáciu o rozmere, ked ju predávajú ani to či sú to len hluzy alebo narastená rastlina. Ak si prezrieš celé toto vlákno od začiatku, tak je tam kopec informácii. ja som tam prihlásená, skúsim sa EVY ODTIAL POPýTAť, tej sa velmi daria, hlavne či je ten čas teraz na objednanie vhodný a či poznajú tú firmu, ale asi áno, ked zrovna tu som ju našla :) Píšu, že silná a kvetuschopná rastilna....ale ja neviem, či teraz len nezačínajú pomaličky rašiť.....
A môžme potom aj iné krásky k tomu pribaliť, ponuka je pestrá :)
Betina2
16.01.12,20:30
Arizona, Zimama, vy ich velmi prelievate, sú premočené....phaleňáky skôr znesú sucho než mokro. Ked sú v priehladnom kvetináči, odhadnete lahšie zálievku. Vždy medzi zálievkami nechať dostatočne preschnúť. Poznáte to tak, že korene sú striebristé a v kochli sa netvorí rosa / opar, proste sa tam nedrží vlhkosť a aj vnútorné steny kochla sú bez známok vody. Po namáčaní sa korene sfarbia na sýto zeleno a potom zase čakať až do sriebra. A vždz všetku prebytočnú vodu poriadne nechať stiecť a aj z ochranného kochla riadne vyliať. V teple nad radiátorom ešte ako tak aj preliate chvílu prežijú, ale kombinácia chlad/mokro ich s istotou zabíja. A na to stačí aj chlad od okennej tabule ked mrzne.A nikdz nepolievať do srdiečka.
lujza.j
16.01.12,20:39
zdravim,ja som rozhodne menej skusena pestovatelka,ale moja rada je: kupit a zarobit si dobry substrat, odrezat kvetne stonky,vybrat rastlinku z kvetinaca,ostrihat vsetky suche a zhnite korene,dezinfikovat rany (napriklad skorica), zasadit, nechat rany zaschnut a potom rastlinku polievat rosenim substratu,zvysit vlhkost (kvetinac polozit na kamienky do nadoby s vodou napriklad)- rastlinka sa snazi prezit,vyhana novy korienok,pri troske stastia sa to podari :)

no ked nie su žiadne korene, nie je čo zasadiť....
arizona
16.01.12,20:43
buď časté polievanie, alebo zadusenie koreňov /šprajcnutý kochel v keramickom púzdre/ substrát nepreschne, je príliš kutný. ja mám na kochloch dorobené horúcim klincom diery aby lepšie presychal.
zachrániť? treba ju vybrať, všetko zle odstrániť, ak má nejaké použiteľné korene zasadiť do menšieho kochla a vyrobiť si alebo kúpiť vzdušný substrát. ak nemá žiadny koreň tak ja som dávala do skleníka ala "Milka 60"... ale dievčatá tu majú aj iné záchranné metody
Lujzi, si ma napašmala :D
Idem ju presadit...no zistila som, ze nema ani jediny dobry koren.
tesila som sa na kvety,ale asi skonci v kosi...:mad::mee:

Dakujem Vam za rady
lujza.j
16.01.12,20:46
Lujzi, si ma napašmala :D
Idem ju presadit...no zistila som, ze nema ani jediny dobry koren.
tesila som sa na kvety,ale asi skonci v kosi...:mad::mee:

Dakujem Vam za rady

stonky odstrihni a daj si do vázy s vodou možno niečo bude z nich;) a skús najsť ten skleník, viem že som ho sem pridávala ako foto, alebo ten čo dala Milka 60.
vladan
16.01.12,20:55
ahojte, chcela by som sa so skusenejsimi pestovatelkami orchidei poradit. Videla som modru orchideu a rada by som si ju kupila, len ked som sa pytala predavacky ako sa o nu starat, tak mi povedala, ze tieto modre su iba napustene, ze by mohla pomoct "modra zalievka", teda pouzit potravinove farbivo. Myslite, ze to bude fungovat? Ze mi to pomoze, aby nasledne kvitla tiez na modro? Ake skusenosti mate s modrymi orchideami (prifarbovanymi)? Oplati sa mi ju vobec kupit (ale velmi sa mi paci), dakujem za radu
lujza.j
16.01.12,21:00
ahojte, chcela by som sa so skusenejsimi pestovatelkami orchidei poradit. Videla som modru orchideu a rada by som si ju kupila, len ked som sa pytala predavacky ako sa o nu starat, tak mi povedala, ze tieto modre su iba napustene, ze by mohla pomoct "modra zalievka", teda pouzit potravinove farbivo. Myslite, ze to bude fungovat? Ze mi to pomoze, aby nasledne kvitla tiez na modro? Ake skusenosti mate s modrymi orchideami (prifarbovanymi)? Oplati sa mi ju vobec kupit (ale velmi sa mi paci), dakujem za radu


http://turiec.sme.sk/c/5911752/obchodnici-vedia-rozkazat-orchidei-aby-kvitla-na-modro.html


n (http://turiec.sme.sk/c/5911752/obchodnici-vedia-rozkazat-orchidei-aby-kvitla-na-modro.html)emám takú "umelinu", ale každému sa páči niečo iné...
Betina2
16.01.12,21:03
Vladan, bez dopingu určite vykvitne na bielo. To farbivo nedávajú asi len do zálievky, ale injekčne do kvetnej stonky. Ja som zase počula o modrej skalici vo vysokej koncentrácii injekčne. Ak rastlina prežije dlhší čas aj po odkvitnutí, tak iste poteší aj biela. Len potom je na zvážení tá premrštená cena. Každý máme iný vkus, no ja osobne by som radšej investovala do prirodzenej farby, kde mám istotu, že takto to bude aj na budúce. :)
A ešte si mala šťastie, že predavačka Ti to priamo povedala a neoblbovala trikmi, že takto to je od prírody...ako niekde inde sa občas stane.
Betina2
16.01.12,21:08
...existujú aj modrasté farby botanických phaleonopisov, ale majú menšie kvety a farba je "menej modrá"
Phalaenopsis equestris

Dtps kenneth schubert
vladan
16.01.12,21:25
Betina, dakujem za rady. Ak som si dobre vsimla, tak ju mali v kvetinarstve za 13E, takze aj cena ma oslovila. Este bude sranda, ked tam nabehnem a orchidea nikde :D
arizona
16.01.12,22:30
Mozno niekoho zaujme tento clanok :

Vyskúšajte pestovať aj menej známe orchidey
http://www.pluska.sk/izahradkar/specialy/orchidey/
andersenka
17.01.12,06:08
unico
17.01.12,07:08
no ked nie su žiadne korene, nie je čo zasadiť....

ale ja by som to s nou skusila,videla si,ona ta potvorka sa drzi zivota a vyhana novy korienok.takze sancu by som jej dala :)
henrieta3
17.01.12,07:08
stonky odstrihni a daj si do vázy s vodou možno niečo bude z nich;) a skús najsť ten skleník, viem že som ho sem pridávala ako foto, alebo ten čo dala Milka 60.
korene vyzeraju zle, ale hmatom skusaj, ci niektory nie je nahodou zivy vyssie, mozno najdes aspon 1 a ako pisu, zasadit a cakat, ziadne skleniky a sacky ja nedoporucujem, daj ju niekde nabok a mozno budes o kratky cas prekvapena, ze sa uchyti, najskor pojdu slabe korene, mne takto 1 pracuje od leta, ale uz je ok
henrieta3
17.01.12,07:10
ahojte, chcela by som sa so skusenejsimi pestovatelkami orchidei poradit. Videla som modru orchideu a rada by som si ju kupila, len ked som sa pytala predavacky ako sa o nu starat, tak mi povedala, ze tieto modre su iba napustene, ze by mohla pomoct "modra zalievka", teda pouzit potravinove farbivo. Myslite, ze to bude fungovat? Ze mi to pomoze, aby nasledne kvitla tiez na modro? Ake skusenosti mate s modrymi orchideami (prifarbovanymi)? Oplati sa mi ju vobec kupit (ale velmi sa mi paci), dakujem za radu
tiez nemam rada umele farby, navyse jej to moze aj ublizit, moze sa stat, ze odide, ked je taka nadopovana, ale urob ako sa tebe paci
henrieta3
17.01.12,07:17
Arizona, Zimama, vy ich velmi prelievate, sú premočené....phaleňáky skôr znesú sucho než mokro. Ked sú v priehladnom kvetináči, odhadnete lahšie zálievku. Vždy medzi zálievkami nechať dostatočne preschnúť. Poznáte to tak, že korene sú striebristé a v kochli sa netvorí rosa / opar, proste sa tam nedrží vlhkosť a aj vnútorné steny kochla sú bez známok vody. Po namáčaní sa korene sfarbia na sýto zeleno a potom zase čakať až do sriebra. A vždz všetku prebytočnú vodu poriadne nechať stiecť a aj z ochranného kochla riadne vyliať. V teple nad radiátorom ešte ako tak aj preliate chvílu prežijú, ale kombinácia chlad/mokro ich s istotou zabíja. A na to stačí aj chlad od okennej tabule ked mrzne.A nikdz nepolievať do srdiečka.
veru, je to tak, mna velmi prekvapilo, isla som uz namacat a 1 mi spadla, sa vysypala a videl som, ze je este mokry substrat, tak teraz necham aj 2 tyzdne, alebo nenamacat, len polievat, tak robim tym, co maju nove korene
henrieta3
17.01.12,07:23
zdravim,ja som rozhodne menej skusena pestovatelka,ale moja rada je: kupit a zarobit si dobry substrat, odrezat kvetne stonky,vybrat rastlinku z kvetinaca,ostrihat vsetky suche a zhnite korene,dezinfikovat rany (napriklad skorica), zasadit, nechat rany zaschnut a potom rastlinku polievat rosenim substratu,zvysit vlhkost (kvetinac polozit na kamienky do nadoby s vodou napriklad)- rastlinka sa snazi prezit,vyhana novy korienok,pri troske stastia sa to podari :)
az teraz som videla tie krasne stonky, tak tu by som ich urcite neodstrihla, ale ju len jemne presadila, robila som to viackrat, aj pri novych, kupenych, tie zvadnute listy podlozit, ked vyschne, pekne sa vyrovnaju, ale bude to dlhsie trvat, myslim, ze tie stonky odstrihnute nerozkvitnu, naco ich strihat, treba to skusit...
henrieta3
17.01.12,07:42
myslím, že nie, buď zlé alebo žiadne korene. alebo zasadená hlboko a chytené-hnijúce srdiečko od spodku :(
moze to byt, ja nemam plastove okno a kazdy den ich vecer davam na stol, alebo davam naokno take plastove obalky a viem, ze im to nerobi dobre, fuka, aj ked je nove tesnenie, urcite im viac vyhovuje teplo, nemalo by na ne fukat
henrieta3
17.01.12,08:07
A ešte mám aj šiestu kvitnúcu :) - tejto sa však už neušlo miesto na skrinke, len na okne, a keď som si teraz čítala niektoré Vaše príspevky, tak neviem, či jej neškodí chlad od okna, lebo sa jej začali "šúveriť" listy a dnes som si všimla, že ďalšie púčiky uschli (?), takže bude mať len len tento jeden kvietok...:
listy podloz tou bielou penou, aby sa nedotykali kvetinaca a ak ma urcite dobre korene, len prestan polievat, mozno bola premocena, mne sa 1x narovnali, ale dlho to trvalo, lenze moje nemali ani 1 koren, postupne im korene rastli, nepolievala som, len rosila sprayom na substrat
Betina2
17.01.12,08:10
ja mám ešte staré drevené okná a prefukuje...ale mám zásadu polievať/namáčať ráno odstátou prevarenou vodou izbovej teploty a po pol hodike dobre zliať a nechať odkvapkať všetku vodu. Každú jednu mám aj v okrasnom kochli, či už plastovom alebo keramickom. A nikdz sa listz ani stonky nedotýkajú okenej tabule. Náš parapet je širší z nejakého kameňa alebo imitácie kameňa....no každopádne to nie je klasický plast a je rovno nad radiátorom, ked kúria, tak na dotyk nie je úplne studený. Navzše na noc zaťahujem medziokenné žaluzie (väčšinou, aspoň na tej severnej veternejšej strane)
henrieta3
17.01.12,08:38
ja mám ešte staré drevené okná a prefukuje...ale mám zásadu polievať/namáčať ráno odstátou prevarenou vodou izbovej teploty a po pol hodike dobre zliať a nechať odkvapkať všetku vodu. Každú jednu mám aj v okrasnom kochli, či už plastovom alebo keramickom. A nikdz sa listz ani stonky nedotýkajú okenej tabule. Náš parapet je širší z nejakého kameňa alebo imitácie kameňa....no každopádne to nie je klasický plast a je rovno nad radiátorom, ked kúria, tak na dotyk nie je úplne studený. Navzše na noc zaťahujem medziokenné žaluzie (väčšinou, aspoň na tej severnej veternejšej strane)
tato krasavica napr. dopadla velmi zle, v lete nemala ani 1 koren a listy celkom ovisnute, snad sa podari, aby este niekdy zakvitla
jess
17.01.12,10:08
Musím sa pochváliť . Konečne mi rozkvitlo Cymbidium (23 pukov), ktoré som chvalabohu preniesla zo schodištia domov pred zlou susedou, ktorá mi kradne kvety :mad::mad::mad: Teším sa o to viac, že má ďalšie 3 výhonky, takže bude mi dlho robiť radosť. Len, keďže je chladnomilná, tak jej púšťam v spálni studený vzduch :D .
beba13
17.01.12,11:33
..dievčence krásne vám kvitnu,......... mne tuto zimu snad len 3 zakvitli, ale asi 6tim orchidejkam odschlo srdiečko myslíte že ešte z nich niečo bude?už je to asi 2 mesiace a listy maju pekné zelene ani nerastu ani nehynu:confused:
arizona
17.01.12,13:07
..dievčence krásne vám kvitnu,......... mne tuto zimu snad len 3 zakvitli, ale asi 6tim orchidejkam odschlo srdiečko myslíte že ešte z nich niečo bude?už je to asi 2 mesiace a listy maju pekné zelene ani nerastu ani nehynu:confused:
Ja uz od vcera zachranujem moje orchidejky,citam a goooglim o dusu :D
O odschnutych srdieckach som dnes nieco citala, slus pozriet http://abecedazahrady.dama.cz/Orchidejova-poradna/Jak-pestovat-orchideje-poradna-pro-zacinajici-pestitele-2/sc-105-sr-1-a-2431/default.aspx
lujza.j
17.01.12,14:22
..dievčence krásne vám kvitnu,......... mne tuto zimu snad len 3 zakvitli, ale asi 6tim orchidejkam odschlo srdiečko myslíte že ešte z nich niečo bude?už je to asi 2 mesiace a listy maju pekné zelene ani nerastu ani nehynu:confused:

to je hniloba srdiečka:( treba dávať pozor aby tam nezostávala voda, alebo aby tam nenakvapkala ak áno vysušiť rožtekom servítky. stred by som zasypala škoricou, alebo endiexom aby hniloba nešla hlbšie, alebo odstrihnúť až potiaľ, aby nebol stred čierny a potom čakať a čakať kedy vyženie z boku novú rastlinku.
http://haki1.rajce.idnes.cz/Bakterioza-Phalaenopsis/
avonboy
17.01.12,14:29
priatelia nebojte sa, ak odislo srdiecko a orxidka ma stale cerstve zelene listy tak coskoro (ak su vhodne podmienky) mozete ocakavat kvetnu stonku ale bude na nej kejka. alebo je este drha moznost, ze vyrastie nova rastlinka od korena...pisem podla vlastnej skusenosti
lujza.j
17.01.12,14:49
ale ja by som to s nou skusila,videla si,ona ta potvorka sa drzi zivota a vyhana novy korienok.takze sancu by som jej dala :)

šancu má každá ked je trpezlivosť, ale tento koreň nie je na zasadenie, ale to je môj pohľad...
milka 60
17.01.12,17:42
milka 60, mate-mas nejaku skusenost s Habenariami alebo objednavanim od Siebertza?
Bohužiaľ nemám , ale páčia sa mi
milka 60
17.01.12,18:00
Jess-krááásne cymbídko
andersenka
17.01.12,19:30
moje okno v práci,.............a aj chystajúca sa kvitnúť orchidka v práci - aj keď len takou malou stonkou...
lujza.j
17.01.12,19:36
velmi pekné okno:)
jess
17.01.12,19:52
Milka,ďakujem:)
Maruška54
18.01.12,06:51
prosím vás čo som si to včera kúpila v tescu? na lístočku mali názov "orchidea mix" a ja som neodolala tej farbe
andersenka
18.01.12,07:07
prosím vás čo som si to včera kúpila v tescu? na lístočku mali názov "orchidea mix" a ja som neodolala tej farbe

Maruška bude to nejaká cambria..........
andersenka
18.01.12,07:08
Betina2
18.01.12,07:22
Musím sa pochváliť . Konečne mi rozkvitlo Cymbidium (23 pukov), ktoré som chvalabohu preniesla zo schodištia domov pred zlou susedou, ktorá mi kradne kvety :mad::mad::mad: Teším sa o to viac, že má ďalšie 3 výhonky, takže bude mi dlho robiť radosť. Len, keďže je chladnomilná, tak jej púšťam v spálni studený vzduch :D .

Mojim 2 cymbidiam sa akosi nechce, majú síce nové výhonz, ale pohmatom tam zatial necítim guličky púčikov, majú cca 15-20 cm dlžku a listz už sa začínajú oddelovať od výhonu, takže už by asi bolo jasné, či budu kvetz, či nie?
andersenka
18.01.12,08:38
Tak dnes v Tescu - na výber len nejake cambrie, oncidko, dendrphaly a phala biela..........nič ma tam nezaujalo...
Betina2
18.01.12,08:44
A v ktorom si bola? Bo na Zlatých pieskoch mali včera večer kadečo. Phaly minimum, vela bolo miltoniopsisov, aj docela pekných, drobnokveté žlté oncídka, niečo podobné ako to moje ružové a ešte nejaké tmavobordové kambrie, až takmer hnedé a ešte tam bola jedna velmi pekná miltassia alebo čo to bolo, podobné kvetom aj vzrastom ako moja Tahoma, ale bolo to s tmavšou farbou. Žial jeden pán mi ju vyfúkol :( A boli ešte tmavobordové a také belavé s ružovým stredom dendrophaly. Ale cena yaujímavá tuším 5,19 alebo 5,29. Špekulujem kúpiť miltoniopsis, ale boli len skôr tmavé a sýtoružové a ten môj je tiež tmavý. chcela by som skôr svetlú farbu (svetloružovú, žltú alebo bielu)
andersenka
18.01.12,09:00
v Žiline v Tescu som bola..........ale temprované už moc nechcem kupovať, radšej odložím peniažky a na jar objednám z Nemecka...
Betina2
18.01.12,09:08
Prišla odpoveď s informáciou na tému, či teraz kupovať Habenariu Medusu:

http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=64&t=393&p=40731#p40731

takže Unico, keď tak v najbližšej dobe :)

A Lukscheiterovci ju teraz nemajú, vraj je o ňu ale záujem dosť velký, takže sa pokúsia ju zaradiť do ponuky, ale nevedia kedy presne to bude.
Betina2
18.01.12,10:58
Otvárajú sa prvé 2 kvety na epicatleji plicaboa a bude to ona, sú tmavocyklámenové a menšie ako na klasickej katke, ked bude v plnom kvete kompletne, tak určite vyfotím. A druhý trs vyzerá byť rovnaký. Tak sú ale stále len puky, takže ešte to jednoznačne nepotvrdzujem, len mám tušáka, že budem mať duplák.

ilustračne bude asi takáto
http://www.flickr.com/photos/ramsis/5527487332/
jess
18.01.12,11:10
Mojim 2 cymbidiam sa akosi nechce, majú síce nové výhonz, ale pohmatom tam zatial necítim guličky púčikov, majú cca 15-20 cm dlžku a listz už sa začínajú oddelovať od výhonu, takže už by asi bolo jasné, či budu kvetz, či nie?

Ja nemám veľké skúsenosti s cymbami. Kúpila som vlani za polovičnú cenu, tuším za 10 Eur. Až do príchodu mrazov bolo na balkóne, neskôr na chladnom schodisku v paneláku. Už na jeseň som videla prvý výhonok, ale nevedela som, čo to bude. Teraz mám také 4 aj s tým, ktorý už kvitne. A nepýtajte sa ma ako hnojím a ako polievam :D ... hm, ako príde :D :D :D ... skôr menej
Betina2
18.01.12,11:53
Ja som jedno cymbo podedila premokrené na jar, dala som ho dokopy, celé leto bolo na balkóne a pekne prirástlo, až v októbri šlo dnu, aj hnojiva malo dosť, takže podmienky slušné. Ale asi sa ešte nevzpamätalo, alebo možno kvitne na jar hm, ale to by už asi niečo aj tak vykuklo ...ja ani neviem aké bolo. No a druhé velkokveté som kúpila teraz na jeseň v akcii, za 6 eur, ešte malo 1 kvet, tak farbu viem. Jablkovoyelené s bordovými bodkami na pysku, velmi pekné, po odkvitnutí som ho dala do chladu na schodisko a trochu prisušila, ale nie úplne, sem tam som trošičku poliala. Vyšlahol už 3. nový výhon, ale nevidno, či sa mám radovať. Podla mňa bude zase len list. Ale nevadí, sú krásne zdravé obe, tak na leto pôjdu pekne zase na balkón a tentokrát ich postupne šlahnem na plné slnko, to jedno bolo viac menej zrána na slnku, cez obed v tienia potom už slnko nesvietilo, tak bolo tak ako bolo. Vraj im treba ja to plné slnko skúsiť dať, tak uvidím.
Mimochodom, krásne sa rozvili výpredajové nobilká a voňajú. Všetko fotím, ale ten môj PC na fotky ešte stále nie je tip top, tak potom naraz poprikladám, ale včera to bola fakt nádhera, vonku sneh a vnútri na parapete pred oknom tie 3 dendrobka vedla seba. Kvety velké - schválne to zmeriam - tak pravítko spravilo svoju prácu ... výška 5 cm a šírka 6-6,5 cm ! Také som ani v obchode nevidela. A tá vôňa!. Taká príjemná vravím tomu jarná, narcisová, čistá.
unico
18.01.12,12:12
Prišla odpoveď s informáciou na tému, či teraz kupovať Habenariu Medusu:

http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=64&t=393&p=40731#p40731

takže Unico, keď tak v najbližšej dobe :)

A Lukscheiterovci ju teraz nemajú, vraj je o ňu ale záujem dosť velký, takže sa pokúsia ju zaradiť do ponuky, ale nevedia kedy presne to bude.

Super,ja som dala drahemu (nemecky hovoriacemu) zistit,ci ide fakt o rastlinku alebo o hluzu,ale zatial nedostal odpoved-oni tam maju ten komentar napisany tak univerzalne,predpokladam,ze sa im nechcelo s tym "hrajkat",takze teraz mame skoro istotu :) ,ze to bude v poriadku. Co sa mna tyka,moj zaujem trva :co ty?objedname v dohladnej dobe od "popowa" alebo este chvilku pockame,ci nebude aj u "Lukscheiterovcov" ?
lbebjak
18.01.12,13:05
Musím sa pochváliť . Konečne mi rozkvitlo Cymbidium (23 pukov), ktoré som chvalabohu preniesla zo schodištia domov pred zlou susedou, ktorá mi kradne kvety :mad::mad::mad: Teším sa o to viac, že má ďalšie 3 výhonky, takže bude mi dlho robiť radosť. Len, keďže je chladnomilná, tak jej púšťam v spálni studený vzduch :D .

JESS: A koľko máš stupňov v spálni? ja mám vypnutý radiátor ale teplota mi vyšplhá aj na 22 stupňov a keď pootvorím okno za 1/2 hod, hneď je tam aj 13 stupňov. Nizšie to nepúšťam, tak asi tie chladnomilné orchidky vzdám. Nemám na to podmienky. Celý deň v práci, otvoriť okno môžem až večer, žiadna sláva.
lbebjak
18.01.12,13:30
Ale to cimbídko máš prekrásne, držím palce, nech ti robí radosť dlho
Betina2
18.01.12,13:42
Super,ja som dala drahemu (nemecky hovoriacemu) zistit,ci ide fakt o rastlinku alebo o hluzu,ale zatial nedostal odpoved-oni tam maju ten komentar napisany tak univerzalne,predpokladam,ze sa im nechcelo s tym "hrajkat",takze teraz mame skoro istotu :) ,ze to bude v poriadku. Co sa mna tyka,moj zaujem trva :co ty?objedname v dohladnej dobe od "popowa" alebo este chvilku pockame,ci nebude aj u "Lukscheiterovcov" ?

Ten pán, čo mi napísal na fóre (v tom linku), je na tom fóre administrátor a bral od Popowa aj konkrétne túto Habenariu Medusu (tam je iný názov) a vraj v tejto dobe je vhodný čas, ved si to prečítaj. Tie listy sú vraj strašne krehké, tak je lepšie dostať hluzu, ktorá na jar vyraší a zasadiť si ju. Takže mala by to byť teraz hluza. Mal s Popowom vraj dobré skúsenosti a to poštovné je paušálne. Inak stránka Popowa je aj v angličtine. Ja som už aj pozerala iné rastliny, čo tam má, a upútali ma niektoré dendróbka aj tie miniatúrne orchidky. On tam má väčšinu botaniku, takže velmi hybridné veci tam nekúpiš. Od Lukscheitera je poštovné tuším 250 CZK a doba 4-6 dní ak sa nemýlim, takže cenovo je to za jedno momentálne a je otázne, či vôbec bude mať práve túto Habenariu. Ale aj Lukscheterovci majú dobrú ponuku, zase inú než Popow, ak si klikneš na ich stránku, určite by si si aj tam vybrala a tiež sú kvalitný podla odoziev od iných ľudí. Vraj určite ju budú mať tento rok na výstave v Drážďanoch. Česi tam hodne chodia a aj nakúpia, ale z Prahy sa to ešte dá, ale z BA alebo iného miesta v SR ?....mno pre mňa sú Drážďany nedosiahnuteľné časovo aj finančne, je tam hodne dlhá cesta :(
Betina2
18.01.12,13:48
JESS: A koľko máš stupňov v spálni? ja mám vypnutý radiátor ale teplota mi vyšplhá aj na 22 stupňov a keď pootvorím okno za 1/2 hod, hneď je tam aj 13 stupňov. Nizšie to nepúšťam, tak asi tie chladnomilné orchidky vzdám. Nemám na to podmienky. Celý deň v práci, otvoriť okno môžem až večer, žiadna sláva.

Pri hybridoch až taký velký pokles vraj ani netreba, že skôr výkyvy letných denných a nočných teplôt a teda poriadne letnenie od jari (ked nehrozia už mrazíky) až do jesene, ked teplota ide kludne aj na 8 st. Ale musia byť suché samozrejme. Ludia ich nechávali vonku na balkónoch alebo pod prístreškom aj v polke októbra, tento rok bolo dlhé babie leto :). A potom ju prisušiť trochu a šupnúť niekam na schodisko alebo na studenšiu chodbu v dome. Dokonca sú aj experti, ktorý sa s nimi nekašlú, šupnú na zimu do pivnice s okienkom, aby mali svetlo (pod okienko) a nestarajú sa o ňu takmer vôbec počas yimy, na jar pekne vyhodia do yáhrady a polete zase na chodku/schodisko a na vianoce sa tešia y kvetov ...viem že sa tomu ťažko verí, ale naozaj som to čítala. Treba jednu skúsiť a uvidíš :)
jess
18.01.12,16:05
V spálni nekúrim, ale je to taká malá izbička. Pár krát za deň pootvorím ventilačku a nechám tak 1/2-1h vetrať (podľa teploty vonku), ale zavriem dvere, nech sa relatívne udržuje chladno. Nemerala som teplotu, ale až tak zima tam nie je ...cca 18, čo ja viem . Je pri okne, takže svetlo má. Čítala som, že keď je v teple, tak kvety vydržia menej ako keď je v studenom. Vlani, keď som ju kúpila, mala tiež asi 20 pukov, ale vykvitli len 3 a ostatné opadali. Bola v obývačke, ale zase ďaleko od okna, takže snáď že mala málo svetla.
andersenka
18.01.12,18:03
lujza.j
18.01.12,18:05
držím palce:)
lujza.j
18.01.12,19:13
už uplne rozvitá mini... a moja ďalšia
arizona
19.01.12,08:23
Tip na vylet pre milovnicky orchidei

Dnes - Pestrofarebné skleníky! Orchidey rôznych tvarov i farieb vystavuje košická botanická záhrada.

http://www.cas.sk/clanok/215157/pestrofarebna-vystava-v-kosiciach-orchidey-rozkvitli-v-tuhej-zime.html
Betina2
19.01.12,08:30
pekné. len v botanickej by sa mi žiadalo aj viac botaniky, nie len hybridy. Ale na pokukanie po zime poteší aj tak. Škoda že v BA nič botanická také neorganizuje.
Iconka
19.01.12,14:39
moja ludisia, dnes sa otvoril prvy kvietok
milka 60
19.01.12,20:23
moje okno v práci,.............a aj chystajúca sa kvitnúť orchidka v práci - aj keď len takou malou stonkou...
Adelka , to je radosť ísť do práce , máš to fajn!!!!, aj malá stonka poteší , či?????
lbebjak
19.01.12,20:56
už uplne rozvitá mini... a moja ďalšia
sú lrásne, ale tá prvá ju nádherná, tá ma dostala
andersenka
20.01.12,10:27
trošku inšpirácie - toto som si včera robila. Samolepiace háčiky, trošku drôtu či nite silnejšej. Ale je to iba pre ľahučké kochlíky. Ten samotný čo je to je mala phala. A na druhej strane - to mám neofinetiu falcatu, podangis dactyloceras a renartheru monachicu.............

Ale musím napísať dôležitú informáciu - že nie je to môj výmysel. Napadlo to jednej babe s ktorou sa stretávam na inom fóre........... ja som len reprodukovala jej nápad...
Betina2
20.01.12,12:41
Odkial máš Monachicu? Mne sa páči aj Philipinnensis aj Bella aj Citrina. Schwerter má teraz ich pestrú ponuku :) Poppow nie :(
andersenka
20.01.12,12:50
henrieta3
20.01.12,16:54
trošku inšpirácie - toto som si včera robila. Samolepiace háčiky, trošku drôtu či nite silnejšej. Ale je to iba pre ľahučké kochlíky. Ten samotný čo je to je mala phala. A na druhej strane - to mám neofinetiu falcatu, podangis dactyloceras a renartheru monachicu.............

Ale musím napísať dôležitú informáciu - že nie je to môj výmysel. Napadlo to jednej babe s ktorou sa stretávam na inom fóre........... ja som len reprodukovala jej nápad...
pozerala som sa na ten link, co nakupujete, su tam celkom dobre ceny, kedy asi budu kvitnut? su mlade, alebo uz kvitnuce? ja stale cakam, ze niekto vyhodi velke akvarium, alebo niekde kupim stare a moj sen je ich mat tam, aspon niektore
andersenka
20.01.12,20:18
pozerala som sa na ten link, co nakupujete, su tam celkom dobre ceny, kedy asi budu kvitnut? su mlade, alebo uz kvitnuce? ja stale cakam, ze niekto vyhodi velke akvarium, alebo niekde kupim stare a moj sen je ich mat tam, aspon niektore


Heni pri každej je uvedené či je kvetuschopná, alebo za akú dobu bude kvitnúť.........je to vždy dole uvedené. daj si to do prekladača..

Ja možno jar-leto budem objednávať ak chceš môžes sa pridať, aspoň by lacnejšie vyšlo poštovné. A nielen botanika tam je, aj "hybridy"....
jozik-nozik
21.01.12,11:02
dobry, chcem sa opytat je to normalne ked mi korene rastu do vrchu???
henrieta3
21.01.12,12:37
Moje 2 nove zakvitli, philadelphia Ruzenka 2x zlomena, ale kusok zostal a nova Izabela, darovana od susedky
jozik-nozik
21.01.12,12:56
pekne velke kvety maju...... :)
lujza.j
21.01.12,13:51
dobry, chcem sa opytat je to normalne ked mi korene rastu do vrchu???

áno, volajú sa vzdušné ......
lujza.j
21.01.12,13:57
ďalšia....
jozik-nozik
21.01.12,14:36
áno, volajú sa vzdušné ......
vsetky nove korene rastu smerom hore a rastlinka mi uz skoro v kvetinaci ani nedrzi,asi by som to mal presadit a odstranit tam stare korene...ci?
lujza.j
21.01.12,16:17
vsetky nove korene rastu smerom hore a rastlinka mi uz skoro v kvetinaci ani nedrzi,asi by som to mal presadit a odstranit tam stare korene...ci?

ak sú staré korene OK, nerobila by som to a navyše ak vzdušné rastú veľmi do hora nedajú sa použiť-natlačiť-zasadiť do kochla /zlomili by sa nepomohlo by ani namočenie do teplej vody/. ale inak som to už robila staré korene neboli v poriadku, tak som celú časť so starými koreňmi odstránila rez zatrela endiexom a zasadila nové vzdušné korene.
ak máš orch. nestabilnú zafixuj ju dvomi paličkami, tak aby boli zapichnuté v tých dierkach dolu v kochly a hore ich spojíš štipcom.:) pre istotu dám foto.....;)
jozik-nozik
21.01.12,16:28
dakujem
Betina2
21.01.12,17:36
Chystáte sa niekto na výstavu orchideí do Viedne?

Blumengärten Hirschstetten
Quadenstraße 15, 1220 Wien, Rakousko
Veranstaltungskalender 2012
Orchideen und Tillandsienschau: Exotische Blütenwunder
Termin: 25. Februar bis 4. März 2012
http://www.wien.gv.at/umwelt/parks/blum ... chstetten/ (http://www.wien.gv.at/umwelt/parks/blumengaerten-hirschstetten/)
andersenka
21.01.12,20:24
dakujem


ja by som to presádzanie nechala až na jar....
andersenka
21.01.12,21:16
takýto zacencúlovaný je náš dom....
lujza.j
21.01.12,21:16
hmmm.... aj ja chcem:)
jozik-nozik
21.01.12,21:21
ako keby u Vas zima bola...))
henrieta3
22.01.12,07:23
vsetky nove korene rastu smerom hore a rastlinka mi uz skoro v kvetinaci ani nedrzi,asi by som to mal presadit a odstranit tam stare korene...ci?
ja by som s pozrela, ako to vyzera vnutri a kludne presadila, lepsie, ako o nu prist, mozno sa trapi a neprijima ziviny, ak su vnutri stare, hnile, ako pisu niekde vpredu, namocit vzdusne do vody a stare odrezat, hned sa bude mat cela rastlina lepsie, robila som to kamratke aj ked vychadzal puk, chcela to, lebo bola cela vykotena a nic sa nestalo, len treba davat pozor...
henrieta3
22.01.12,07:24
takýto zacencúlovaný je náš dom....
peknu zimu mate, teraz vidim, preco sa vasim tak dobre dari, v rod. dome maju lepsie podmienky ako v byte
lujza.j
22.01.12,10:09
dnešná...
lujza.j
22.01.12,10:12
peknu zimu mate, teraz vidim, preco sa vasim tak dobre dari, v rod. dome maju lepsie podmienky ako v byte

ja som v byte a nesťažujem sa.... aspoň čo sa týka phal iné nemám. 14ks mi kvitne a 16ks ide kvitnúť.
jozik-nozik
22.01.12,13:45
ja by som s pozrela, ako to vyzera vnutri a kludne presadila, lepsie, ako o nu prist, mozno sa trapi a neprijima ziviny, ak su vnutri stare, hnile, ako pisu niekde vpredu, namocit vzdusne do vody a stare odrezat, hned sa bude mat cela rastlina lepsie, robila som to kamratke aj ked vychadzal puk, chcela to, lebo bola cela vykotena a nic sa nestalo, len treba davat pozor...


ja si tiez myslim ze by bolo lepsie presadit,ked to aj rastlinke nepomoze aspon na dusi bude dobry pocit...kupim substrat na orchidky skusim.a dakujem za radu a povzbudenie..))
lujza.j
22.01.12,13:53
každopádne tu má každá svoje skúsenosti, ak su korene OK ja ich zbytočne neruším-nepresádzam, nezabúdaj, že pri presadení môže dôjsť k strate nejakých koreňov. hlavne si treba namiešať správny vzdušný substrát a zvoliť správnu veľkosť kochla k pomeru množstva korenov. veľa šťastia....
jozik-nozik
22.01.12,14:00
dakujem,dufam ze sa tu potom budem moct pochvalit fotkami kvetov..))
Betina2
22.01.12,14:23
No a občas je tých koreňov tolko, že sa ani do o trošku väčšieho kochla nevojdú. Potom je lepšie tie staršie preriediť :) Tak sa to mne pošťastilo minule. Ale ozaj ich bolo vela a musela som ich nejako natlačiť do kochla, a aj ked boli zmäknuté, bol to boj. Ja dosť nerada dávam o veľa väčší kochel, lepšie zakorenia v tesnejšom...ale čo je vela, to je vela.
jozik-nozik
22.01.12,14:53
a keby som stare korene, dufam ze tam budu :) preriedil,tak nemusim davat vecsi kochel.a o kolko by mal byt ten novi nvecsi ako stary???
Betina2
22.01.12,16:25
vraví sa, že by mal stačiť na rast na 2 roky, počítam ked teraz máš priemer kochla 9 cm, tak max. 12 cm.
Betina2
22.01.12,16:26
horný priemer
Zimama
22.01.12,18:21
... takto vyzerá momentálne orchidka, ktorá sa mi ako prvá odmenila po 2 rokoch kvietkami:
Zimama
22.01.12,18:22
... a takto vyzerajú jej kvietky ... :mee:;):)
Zimama
22.01.12,18:24
A toto je tretia v poradí - už má len jeden kvietok, ale ten sa zatiaľ statočne drží :---:
Zimama
22.01.12,18:26
Vykvitla mi aj ďalšia - z diaľky sú jej kvietky také pekne jemne ružové:):
Zimama
22.01.12,18:29
A teraz v sobotu sa začal otvárať prvý púčik aj na ďalšej:):---:
(aby som bola presná - prvý púčik na druhej stonke tejto orchidky)
Zimama
22.01.12,18:29
Nuž tak sa vytešujem........ ;):--- .....lebo veď keď odkvitnú, ktovie, či si zas nespravia 2-ročnú pauzu.... :o
lujza.j
22.01.12,18:40
Zimi, niektoré aj dlhšiu pauzu mávajú, aspoň u mňa:(
lujza.j
22.01.12,18:42
a keby som stare korene, dufam ze tam budu :) preriedil,tak nemusim davat vecsi kochel.a o kolko by mal byt ten novi nvecsi ako stary???

nechápem prečo chceš riediť korene:eek: odstraňujú sa iba choré-hnilé korene, ved koreňmi orch. žije. nikdy som neriedila korene ked sú OK.
jozik-nozik
22.01.12,18:44
som to zle napisal myslel som zhnite a chore korene...
jozik-nozik
22.01.12,18:45
som sa az zlakol toho smajlika......
silvinka77
22.01.12,19:10
takze vcera po prichode z nemocnice som si vsimla na mojej zachranujucej phale, ze zacina ozivat. Nasla som nejake tri male vyhonky, predpokladam, ze to budu vzdusne korene... este, ze som ju nevyhodila :D
Sasha154
23.01.12,10:24
Ahojte, mám doma jednu orchideu, keď som ju dostala bola krásna, kvitla mi niekoľko mesiacov, narástli jej nové listy, ale odkedy opadali kvety vyzerá stále horšie. Teraz mám pocit, že som ju asi preliala, hnijú jej korene. Na začiatku diskusie som čítala, že je vtedy dobré rastlinku dať do suchého kvetináča a ten vložiť do igelitového vrecka a mali by narásť nové korene. Skúšali ste to niekto z vás? Alebo ak by ste mi vedeli poradiť čo s ňou. Nerada by som ju vyhodila. Ďakujem krásne.
henrieta3
23.01.12,10:28
Ahojte, mám doma jednu orchideu, keď som ju dostala bola krásna, kvitla mi niekoľko mesiacov, narástli jej nové listy, ale odkedy opadali kvety vyzerá stále horšie. Teraz mám pocit, že som ju asi preliala, hnijú jej korene. Na začiatku diskusie som čítala, že je vtedy dobré rastlinku dať do suchého kvetináča a ten vložiť do igelitového vrecka a mali by narásť nové korene. Skúšali ste to niekto z vás? Alebo ak by ste mi vedeli poradiť čo s ňou. Nerada by som ju vyhodila. Ďakujem krásne.
Aby si to zistila, musis ju vybrat a uvidis, v akom su stave, par cisiel pred tymto sa o tom vela pise, vyskusat, ake su korene a presadit, citaj spatne prispevky...
henrieta3
23.01.12,10:33
dakujem,dufam ze sa tu potom budem moct pochvalit fotkami kvetov..))
urcite sa pochvalis, ale niektore su potvorky, aj 2 roky im to trva, kym sa rozhodnu, ine zase kvitnu castejsie, tazko sa v nich vyznat...
Sasha154
23.01.12,11:06
Skúsim ju presadiť, len tie korene vyzerajú byť zhnité všetky... Čo s nimi? Ostrihať, nechať tak? Listy sú inak pekné...
henrieta3
23.01.12,11:07
Rada by som vam ukazala 2 rozne male nobilka, obidve odobrane 1 matke, rovnako velke, v rovn. case, kazda predvadza nieco ine. Stara nobila len stoji a usycha...
henrieta3
23.01.12,11:09
Vcera som slubila, ze odfotim odhnitu, bielu phalu, co ju dcera poliala do srdiecka, stale dufam, lebo ma koren, ale ziadne srdiecko, nadej umiera posledna...
henrieta3
23.01.12,11:12
:( a takto vyzeraju 4 z botanickej zahrady za 1 euro, presadene v lete, ale vobec sa nehybu, asi su mlade, snad zo semena, neviem, nevyrastol ani listok...
silvinka77
23.01.12,11:14
ahoj sasha, ja som mala rovnaky problem, vsetky korene som ostrihala, nechala vyschnut a ked som ju isla sadit zasypala som to skoricou. Nechala som to len tak volne na substrate a poliala tak po tyzdnoch lignohumatovym roztokom. Medzitym mi uschol na nej jeden spodny list a v piatok som zbadala, ze zacina vyhanat pravdepodobne vzdusne korene. Tiez som sa tu pytala presne na toto a poradili mi to tu takto, takze toto je moja skusenost a zatial je to pozitivne :)
Betina2
23.01.12,11:40
:( a takto vyzeraju 4 z botanickej zahrady za 1 euro, presadene v lete, ale vobec sa nehybu, asi su mlade, snad zo semena, neviem, nevyrastol ani listok...

Je to botanika alebo hybridy? Lebo botanika celkove rastie pomalšie a aj aklimatizácia trvá dlhšie. Ak majú v poriadku korene, tak sa ničoho neboj, ide jar a bude viacej svetla, to im prospeje :).
Betina2
23.01.12,11:43
Osadenstvo, asi budem za blázna, ale zarobila som si roztok z čerstvých kvasníc a vitamínu C + roztok koloidného striebra, v takom slabšom pomere a koncentrácii, hodlám tým jemne polievať a na substrát a korene rosiť phaleňáky, dokatované zachránené, čo sa mi tiež nechcú nejako ujať a stagnujú. Mám také 2 ks, už som aj myslela, že ich vyhodím, ale mi je lúto tak ešte toto skúsim. Tak o mesiac zreferujem, ako to dopadlo.
silvinka77
23.01.12,11:50
Osadenstvo, asi budem za blázna, ale zarobila som si roztok z čerstvých kvasníc a vitamínu C + roztok koloidného striebra, v takom slabšom pomere a koncentrácii, hodlám tým jemne polievať a na substrát a korene rosiť phaleňáky, dokatované zachránené, čo sa mi tiež nechcú nejako ujať a stagnujú. Mám také 2 ks, už som aj myslela, že ich vyhodím, ale mi je lúto tak ešte toto skúsim. Tak o mesiac zreferujem, ako to dopadlo.
ahoj a kde sa da kupit ten roztok koloidneho striebra? a ten vitamin C si davala z tabletiek alebo ako?
andersenka
23.01.12,11:57
:( a takto vyzeraju 4 z botanickej zahrady za 1 euro, presadene v lete, ale vobec sa nehybu, asi su mlade, snad zo semena, neviem, nevyrastol ani listok...

je zimné obdobie, nečuduj sa, žiadne slnko :-( snáď na jar pookrejú... prajem Ti to...
Betina2
23.01.12,13:32
ahoj a kde sa da kupit ten roztok koloidneho striebra? a ten vitamin C si davala z tabletiek alebo ako?

ono je to len taký pokus :)
vitamín C som rozdrvila 100 mg tabletu a kvasnice normálne čerstvé, ale dá sa aj zo sušených....a koloidné striebro mi doma vyrába mangel, kedysi sme ho kupovali v lekárni, ale časom to nejko prestali predávať, no ale debata o tom koloidnom striebre bola aj na fhttp://forum.orchidej.net/
tak skús si aj tam vyhladať.

V živnom médiu pre meristémy býva tiež vitamínový kokteil okrem iného, ale neviem v akej dávke...ako vravím je to len pokus/omyl. Cukrový roztok sa mne osobne neosvedčil.
jozik-nozik
23.01.12,17:35
tak som to dnes presadil,korene v kochli neboli ziadne vsetky zhnite :( ona mi davala najavo ze chce ist z toho substratu von..)) asi tri korene som strcil do substratu a ostatne ostali von.....
jozik-nozik
23.01.12,17:38
taketo mam v robote...
lujza.j
23.01.12,17:56
tak som to dnes presadil,korene v kochli neboli ziadne vsetky zhnite :( ona mi davala najavo ze chce ist z toho substratu von..)) asi tri korene som strcil do substratu a ostatne ostali von.....

a kochel si dal aký veľký?
jozik-nozik
23.01.12,18:33
nechal som ten povodny v ktorom bola,akurat som substrat vimenil
lujza.j
23.01.12,18:48
nechal som ten povodny v ktorom bola,akurat som substrat vimenil

podľa mňa málo koreňov na veľký kochel, substrát nestihne preschnúť a aj tie čo ostali môžu zhniť. substrát si kupoval?
jozik-nozik
23.01.12,20:14
ano kupoval a po presadeni nepolieval
henrieta3
24.01.12,06:18
Je to botanika alebo hybridy? Lebo botanika celkove rastie pomalšie a aj aklimatizácia trvá dlhšie. Ak majú v poriadku korene, tak sa ničoho neboj, ide jar a bude viacej svetla, to im prospeje :).
vobec neviem, co su zac, bol to vypredaj, kupila mi ich priatelka z NA a poslala, listy uz trosku cistim, boli polievane asi vapn. vodou, nebojim sa, len je to cudne, ze sa nehybu, svetlo maju, aj slnko, pockam si na kvety urcite aj rok
henrieta3
24.01.12,06:21
tak som to dnes presadil,korene v kochli neboli ziadne vsetky zhnite :( ona mi davala najavo ze chce ist z toho substratu von..)) asi tri korene som strcil do substratu a ostatne ostali von.....
pekne si ju odfot, uvidis o mesiac, ci sa pohne, preco si nechal aj vonkajsie? nesli tam napchat?
henrieta3
24.01.12,06:24
je zimné obdobie, nečuduj sa, žiadne slnko :-( snáď na jar pookrejú... prajem Ti to...
dakujem, uvidime, bude to prekvapenie, teraz maju vsetky sancu, lebo v lete je tu vela slnka, vidim, ze zima im viac prospieva, vlani boli na parapete v obyvacke, nad radiatorom, tu ho aj vypinam, sniecko na ne zasvieti, ale je chladnejsie
andersenka
24.01.12,06:50
Je to botanika alebo hybridy? Lebo botanika celkove rastie pomalšie a aj aklimatizácia trvá dlhšie. Ak majú v poriadku korene, tak sa ničoho neboj, ide jar a bude viacej svetla, to im prospeje :).


No ak by to bola botaniku na tú treba používať destilovanú vodu, najlepšie však dažďovku................... ale zase za 1€ by vo výpredaji botanika zrejme nebola :-/
andersenka
24.01.12,06:52
taketo mam v robote...

Zdá sa, že sa im v práci páči a darí sa :-) Ja mám pocit, že tým mojim tiež viacej "práca" prospieva :D
divokova
24.01.12,11:53
Adelka tuším si mi dala inšpiráciu
msa
24.01.12,12:06
:( a takto vyzeraju 4 z botanickej zahrady za 1 euro, presadene v lete, ale vobec sa nehybu, asi su mlade, snad zo semena, neviem, nevyrastol ani listok...
tak takéto mám aj asi štyri a vôbec sa nehýbu, už neviem ako strááášne dlho, boli ale z baumaxu tiež za pár ečiek, ale zas mám odtiaľ aj iné a kratšie a tie už začali pučať. tak vôbec netuším kde je chyba, nepolievam, - niekedy sa mi zdá, že už asi uschnú, tak ich trochu prelejem, majú svetla dosť , mám ich na schodisku, je tam chladnejšie, neviem, kde robím chybu.
henrieta3
24.01.12,15:43
No ak by to bola botaniku na tú treba používať destilovanú vodu, najlepšie však dažďovku................... ale zase za 1€ by vo výpredaji botanika zrejme nebola :-/
asi su nejake mlade, lebo este nikdy nekvitli, ved uvidime v lete
jozik-nozik
24.01.12,16:49
pekne si ju odfot, uvidis o mesiac, ci sa pohne, preco si nechal aj vonkajsie? nesli tam napchat?

nechal som ich preto lebo rastu do vrchu a nesli ohnut dole,a nechcel som ich zlomit
jozik-nozik
24.01.12,17:15
ved praca slachti to preto sa im tak dari:D
sisima
25.01.12,11:22
dnes som bola po dlhej dobe v hornbachu a naozaj by sa uz mohli zobudit... miniphaly v črepníčku v akcii z 10,99 na veľkorysých 8,99... to isté v ikei bez akcie za 3,49... a kvalita rastlín nič moc...
čoskoro pridám kvitnutie... len furt čakám, sto pukov, a nie a nie sa rozvinúť... ;)
henrieta3
25.01.12,16:31
dnes som bola po dlhej dobe v hornbachu a naozaj by sa uz mohli zobudit... miniphaly v črepníčku v akcii z 10,99 na veľkorysých 8,99... to isté v ikei bez akcie za 3,49... a kvalita rastlín nič moc...
čoskoro pridám kvitnutie... len furt čakám, sto pukov, a nie a nie sa rozvinúť... ;)
je mi ich luto, skoncia na smetisku, vediet tak, kam to vyhadzuju, hoci z takych, co som zachranovala z lutosti, mi vela nezostalo, ale dnes by som uz vedela, ako na ne...
aj ja mam puky, je im tu asi zima, tak to dlhsie trva
jozik-nozik
25.01.12,17:46
to im musite kazde rano spievat rozvijej se poupatko......:D
Bizzy
25.01.12,17:57
co mame doma krasne nam vsetky kvitnu, co mam ale v praci tak tie stale umieraju, asi nezvladaju ten pracovny tlak :D zacali mi aj hnednut bylky, aj ked polievane su, a listy mi aj zacinaju chatrat, zltnu a odpadavaju
andersenka
26.01.12,06:17
Ja som min. týždeň si kúpila dve odkvitnuté.

Farba ma tak nezaujímala, lebo skúšam nové miesto či sa na ňom budú držať, tak tam stačia aj odkvitnuté, jedna by mala byť tmavo fialová - tú som v kvetinárstve za 2€ kúpila a o nejakých pár dní v inom kvetinarstve (mala by byť nejaká do žlta) za 2,50€.....
henrieta3
26.01.12,06:53
co mame doma krasne nam vsetky kvitnu, co mam ale v praci tak tie stale umieraju, asi nezvladaju ten pracovny tlak :D zacali mi aj hnednut bylky, aj ked polievane su, a listy mi aj zacinaju chatrat, zltnu a odpadavaju
mozno im hniju korene, treba sa pozriet, ci ich aj 3 nepolievate...
sisima
26.01.12,09:55
henrieta3
ja mam zase taku skusenost, ze tie z vypredaja mi krasne rastu a neunavne kvitnú, a také za plnú cenu odchádzajú...
andersenka
26.01.12,10:07
je to asi individuálne. bola som cez obed.prestavku v tescu na nákup - mali orchidky zlacnene na 5,19€ s keramick.kochlikom. - bola už biela a v podstate keď bielu ani ešte nemam som pozerala na ňu, ale vybrala som ju z kochla a kvapkala voda z nej a keramickom kochlíku tiež dosť vody, tak som ju radšej nechala. Lebo minule som videla ako ich polievali - hrnčekom liali zvrchu vodu - srdiečko,nesrdiečko voda išla kade chcela. Tak som si ju radšej nezobrala. Možno niekde inde narazim na odkvitnutu bielu v dobrom stave a ešte v polovičnej cene ako v tescu mali...
henrieta3
26.01.12,11:43
je to asi individuálne. bola som cez obed.prestavku v tescu na nákup - mali orchidky zlacnene na 5,19€ s keramick.kochlikom. - bola už biela a v podstate keď bielu ani ešte nemam som pozerala na ňu, ale vybrala som ju z kochla a kvapkala voda z nej a keramickom kochlíku tiež dosť vody, tak som ju radšej nechala. Lebo minule som videla ako ich polievali - hrnčekom liali zvrchu vodu - srdiečko,nesrdiečko voda išla kade chcela. Tak som si ju radšej nezobrala. Možno niekde inde narazim na odkvitnutu bielu v dobrom stave a ešte v polovičnej cene ako v tescu mali...
Myslim, ze v tesku su uz dlhsie, ja sice odtial mam 2 dobre, ale tie som kupila hned v 1.den, teraz su tam uz tiez z nich chudatka, bielu mam ja konecne, od susedy, v lete presadenu a pekne kvitne, je v tom obrovskom kvetinaci, nemala som iny, asi sa jej v nom paci. Bude este 1 biela, od mojej mamy, co zachranujem, ale ta ma do kvitnutia este daleko...
lbebjak
26.01.12,18:04
Idem si sem trochu poplakať. Keď idem okolo Baumaxu, vždy tam aspom nakuknem. Aj minulý týždeň som nakukla a našla som krásne midi phaly. Bolo síce zima, ale povedala som si, že to poriadne zabalím a auto mám hneď pri vchode a idem rovno domov, tak som to riskla a za necelých 8 € som si vzala jednu a takto to dopadlo po týždni
Ale zasa tá druhá mi robí veľkú radosť. Na jar kvitla síce bohatšie, ale aj teraz bude krásna, ak celá vykvitne
lbebjak
26.01.12,18:06
podarilo sa mi prehodiť poradie obrázkov, ale to ste si určite domysleli
andersenka
27.01.12,05:23
to že uschli púčiky pre prenose, to je takpovediac normálne. Viem, že je človek z toho smutný, ale je to vždy veľká pravdepodobnosť.........dôležité je, že rastlinka je v poriadku....
FALKEN
27.01.12,07:16
Pozerám, pozerám a nestačím sa diviť, koľko krásnych orchideí máte.
Pred 4 rokmi mi dcéra kúpila bielu a ja som sa tešila aj hnevala, či to nie je škoda, že ja sa o to neviem starať. Čuduj sa svete, nestarám sa, ešte nebola presadená - bojím sa, polievam 1x do týždňa do misky, je stále na jednom mieste v predsieni, kde je v zime chladnejšie 15-18 stupňov, v lete horúco, slniečko svieti takmer celý deň. Moja orchidea kvitne 2x do roka a kvet si drží 3-4 mesiace. Vlani som si kúpila tyčinkové hnojivo na orchidei, ale bojím sa to použiť. Tu som síce všetko neprečítala, ale naposledy píšete o roztokoch na hnojenie.
Teraz kvitne od začiatku decembra a ešte má ďalšie púčky, síce teraz má len jeden kvitnúci výhonok, ale máva 2-3. To sem síce nepatrí, ale takto mi kvitla v novembri difenbachia.
Betina2
27.01.12,07:30
Ešte som nikdy nevidela kvitnúť difenbachiu :) Pekné.
Dievčatá, dajte pozor na chlad pri dendrophalách. Ja som akosi nemala miesto v byte, tak som po odkvitnutí dala Annu Green na schodisko, je tam tak 17 st. anhi som ju poriadne nepolievala, len som trošku našpricovala na vrch substrátu, ale asi to niektoré spodné listy zasiahlo, lebo teraz asi po týždni išla dnu a všimla som si, že 2 spodné listy sú akoby namrznuté a jeden je tak akoby na 1/2. Je to o to yaujímavejšie, že fakt nebola premohrená ani čerstvo poliata a ani sa o žiadnu stenu, tobôž nie obvodovú neopierala....len sa mi vidí, že jeden výhon na novej hluze išiel a akoby prestal rásť, tak som ju chcela vybudiť...takže asi tak, dendrophaly len pekne na teplúčku v byte :) Inak je ale našťastie v pohode a už sa tlačí nová hluzka, len taký kopček zatial. Ale teším sa konečne, ked už bude teplúčko, aby mohli ísť na balkón podaktoré. Cymbídia kontorlujem obdeň, ale teda sú na schodisku, ale aj tak sú riadne lenivé....a už tlači anmiesto kvetov zase nové listové ružice.... v lete budú postupne na priamom slnku a uvidím, či bude rozdiel, teraz v letel boli viac menej na slnku len do 9,30-10,00 a asi to bolo málo :( Hnojila som dostatočne, tak jedine to svetlo mi vychádza
jozik-nozik
28.01.12,14:14
nieco z botanickej ... :)
henrieta3
28.01.12,15:37
Prijemny vikend, dufam, ze je to k teme, mam obycajne okno, tam, kde su orchudejky, ale je to aj bocna stena, takze ich tesnim, zakryvam kazdy vecer, aby nezmrzli. Chcela by som sa opytat, ci nemate nahodou napad, ako usit takeho tesniaceho hada na okno, dostat to aj hotove, ale ten je kratky a siroky, mam pekny plys, ale som bez napadu. Lebo nemalo by to zaberat vela miesta, aj sa strcit do tej skary a pritom by to malo aj dobre vyzerat. Tesnenie na oknach je, aj okna mame repasovane, ale stale fuka, bojim sa, aby nezmrzli a nechce sa mi ich kazdy vecer zakryvat...
Samir
28.01.12,16:06
Jedna taká inšpiračná, do týchto mrazivých dní :)
lujza.j
28.01.12,16:06
Prijemny vikend, dufam, ze je to k teme, mam obycajne okno, tam, kde su orchudejky, ale je to aj bocna stena, takze ich tesnim, zakryvam kazdy vecer, aby nezmrzli. Chcela by som sa opytat, ci nemate nahodou napad, ako usit takeho tesniaceho hada na okno, dostat to aj hotove, ale ten je kratky a siroky, mam pekny plys, ale som bez napadu. Lebo nemalo by to zaberat vela miesta, aj sa strcit do tej skary a pritom by to malo aj dobre vyzerat. Tesnenie na oknach je, aj okna mame repasovane, ale stale fuka, bojim sa, aby nezmrzli a nechce sa mi ich kazdy vecer zakryvat...
http://www.magnet-3pagen.sk/images/products/250/43840-H-00-3PI.jpg
lujza.j
28.01.12,16:09
lbebjak
28.01.12,19:53
Ahoj Henrieta - presne to čo Lujza ukazuje mi napadlo. Moja sestra má síce plastové okná, ale videla takéto niečo v Lídli a už to má na všetkých oknách. Šila si to sama a vraj to je cítiť. Len to zošila a vyvrátila, nerobila tam žiadne pútka a keď to menej naplníš, tak to aj medzi škáry určite zastrčíš. Veľa šťastia a trpezlivosti.
arizona
28.01.12,19:59
Prepacte za mimotemy
Ale uz dlho zohanam takeho latkoveho hada pod dvere. Neviete nahodou poradit,kde to dostat kupit? Uz som aj hladala po nete,ale nic...
Ak viete poradit,prosim napiste do profilu,alebo ss-ku, nech neprznim temu :)
dakujam
henrieta3
29.01.12,08:12
Ahoj Henrieta - presne to čo Lujza ukazuje mi napadlo. Moja sestra má síce plastové okná, ale videla takéto niečo v Lídli a už to má na všetkých oknách. Šila si to sama a vraj to je cítiť. Len to zošila a vyvrátila, nerobila tam žiadne pútka a keď to menej naplníš, tak to aj medzi škáry určite zastrčíš. Veľa šťastia a trpezlivosti.

dobre to vyzera, keby som to niekde nasla, kupim to, ale kusok by malo ist aj na okno, az po sklo, lebo je to velmi studene, dakujem vam, snad sa mi to podari, prijemnu nedelu a dobru chut k obedu...
henrieta3
29.01.12,08:30
dobre to vyzera, keby som to niekde nasla, kupim to, ale kusok by malo ist aj na okno, az po sklo, lebo je to velmi studene, dakujem vam, snad sa mi to podari, prijemnu nedelu a dobru chut k obedu...
Aj som si popozerala, co radite arizone, veru by som to kupila, skoda, ze su vsetky kratsie ako okno, este pockam, kym s dam do sitia, snad to niekde najdem aj hotove...
andersenka
29.01.12,14:38
ja mám síce tiež plastové okno, ale som si dala asi cca 14-15cm na výšku( ale podľa toho aké ma kto okno) , aby aj trosku na skle bolo "odrazovú fóliu" - tú mám aj za radiátorom. A tú som tiež kúpila v Lidli nedávno.........tak uvidím, či im to trošku pomôže, lebo tie čo sú pri skle sú stale vlhké a nie a nie vyschnúť, aj keď sú to malé kochlíky....
Betina2
29.01.12,15:13
No tá moja Anna Green dendrophala neviem či niečo chytla alebo fakt namrzla....ale bolo tam stále aspoň 16 st....už niekolko listov odspodu som odstránila, lebo boli na tlak akoby premočené achytali takú yelenohnedú farbu a boli na tlak mäkké a poddajné, ale šťavnaté a po stlačení aj na tých listoch zostali odtlačky....koncom bud týždňa ju určite presadím a uvidím, čo korene, ale doteraz bola pekná košatá, bpojím sa aby to nebola nejaká bakterióza...ona vyyerá ako ked som dostala prehriaty sparenú phalu v lete, čo bola v celofáne v aute zavretá a sparila sa....ael teraz to nebolo teplom....nové listy sú našťastie v poriadku, najviac postihnuté sú s staré hluzy, dúfam, že na jar pekne obrayí novými výhonmi, lebo teraz ju mám takú vypelichanú odspodu :(...
henrieta3
29.01.12,15:21
No tá moja Anna Green dendrophala neviem či niečo chytla alebo fakt namrzla....ale bolo tam stále aspoň 16 st....už niekolko listov odspodu som odstránila, lebo boli na tlak akoby premočené achytali takú yelenohnedú farbu a boli na tlak mäkké a poddajné, ale šťavnaté a po stlačení aj na tých listoch zostali odtlačky....koncom bud týždňa ju určite presadím a uvidím, čo korene, ale doteraz bola pekná košatá, bpojím sa aby to nebola nejaká bakterióza...ona vyyerá ako ked som dostala prehriaty sparenú phalu v lete, čo bola v celofáne v aute zavretá a sparila sa....ael teraz to nebolo teplom....nové listy sú našťastie v poriadku, najviac postihnuté sú s staré hluzy, dúfam, že na jar pekne obrayí novými výhonmi, lebo teraz ju mám takú vypelichanú odspodu :(...
Je to mozne, ja tu mam teplomer, teraz je tam tiez tolko, ale ked v noci mrzne, staci chvilka, moje listy su chytene este od vlanajska, kvetu ani korenom to asi nevadi, preto to musim nejako vyriesit, uvidis, ale budu korene, elbo aj to namacanie je teraz ine, ako v lete...
henrieta3
29.01.12,15:23
ja mám síce tiež plastové okno, ale som si dala asi cca 14-15cm na výšku( ale podľa toho aké ma kto okno) , aby aj trosku na skle bolo "odrazovú fóliu" - tú mám aj za radiátorom. A tú som tiež kúpila v Lidli nedávno.........tak uvidím, či im to trošku pomôže, lebo tie čo sú pri skle sú stale vlhké a nie a nie vyschnúť, aj keď sú to malé kochlíky....
tiez som ju chcela kupit za radiator, ale som zabudla, mozno u teba je prave opacny problem, je tam vlhko, lebo neprudi vzduch, ktovie, ja tam na noc davam velke bublinkove obalky, ale uz ma to nebavi, ked raz zabudnem, bude po nich...
Betina2
29.01.12,15:32
Je to mozne, ja tu mam teplomer, teraz je tam tiez tolko, ale ked v noci mrzne, staci chvilka, moje listy su chytene este od vlanajska, kvetu ani korenom to asi nevadi, preto to musim nejako vyriesit, uvidis, ale budu korene, elbo aj to namacanie je teraz ine, ako v lete...

ved práveže po odkvitnutí som jej chcela oddych dopriať tak soim ju na schodisko vyložila a takmer neplievala, bola tam asi týždeň-10 dní a takto to dopadlo....teraz ju mám v byte v teplúčku ale dalej od okna, vôbec nepolievam a postupne tie zlé listy odstraňujem, dúfam, že sa po presadení vzchopí. Myslela som že 16-17 st nebude problém ale bola od vonkajšej obvodovej steny asi tak 50-60 cm a od vnútornej priečky na schodisku, čo susedí s bytom asi tak 10-20 cm od steny....že či ju fakt ofúklo potvoru :( Boli tam aj nobilká tie sú úplne v poriadku a kvitnú :)
No keby aj neobrástla, tieto sú k dostaniu dosť často v obchodoch tak si určite obstarám, ak by padla za obeť...ale bolo by mi ľúto.
henrieta3
30.01.12,08:42
ved práveže po odkvitnutí som jej chcela oddych dopriať tak soim ju na schodisko vyložila a takmer neplievala, bola tam asi týždeň-10 dní a takto to dopadlo....teraz ju mám v byte v teplúčku ale dalej od okna, vôbec nepolievam a postupne tie zlé listy odstraňujem, dúfam, že sa po presadení vzchopí. Myslela som že 16-17 st nebude problém ale bola od vonkajšej obvodovej steny asi tak 50-60 cm a od vnútornej priečky na schodisku, čo susedí s bytom asi tak 10-20 cm od steny....že či ju fakt ofúklo potvoru :( Boli tam aj nobilká tie sú úplne v poriadku a kvitnú :)
No keby aj neobrástla, tieto sú k dostaniu dosť často v obchodoch tak si určite obstarám, ak by padla za obeť...ale bolo by mi ľúto.

Ked boli tolko od okna, nemohli zamrznut, nieco predsa vydrzia, moje zatial chranim len tymi obalkami, uz som aj chcela porusit svoju zasadu a dat aspon sem 1 plastove okno, ale musia vydrzat. Velke nobilko ti zakvitlo? Ja som dala do studenej izby, kde nekurim dcerine, ale podla mna je velmi vysusene, mlade z neho 1 kvitne, uvidim. Necham ho tam vytrapit a ked nic ine, budu z neho dalsie orezky. Potom daj foto, ako zakvitlo nob., mas v albume?
henrieta3
30.01.12,08:45
Tak teraz sem napisem celkom novu informaciu, som spominala, ze sa mi nehybu kupene v bot. zahrade, tak som sa isla pozriet, ci nie su preliate a zistila som, ze v 1 su celkom vyschnute korene, nastastie len 2, kora tiez velmi vysusena, asi maju iny interval, ako ostatne, tak ich hned ponamacam a urcite s o par dni, tyzdnov pohnu, aspon listok, koren...
Cize nie vzdy je zle premocenie, niekedy to nepolievanie tiez netreba prehanat...
MIŠO T
30.01.12,10:04
A toto ???? Moja terajšia situácia
lbebjak
30.01.12,11:46
ja mám síce tiež plastové okno, ale som si dala asi cca 14-15cm na výšku( ale podľa toho aké ma kto okno) , aby aj trosku na skle bolo "odrazovú fóliu" - tú mám aj za radiátorom. A tú som tiež kúpila v Lidli nedávno.........tak uvidím, či im to trošku pomôže, lebo tie čo sú pri skle sú stale vlhké a nie a nie vyschnúť, aj keď sú to malé kochlíky....
Ja som dala medzi okna a podmisky v ktorých mám črepníky cca 1 cm hrubý pás polystyrému tak, aby prečnieval nad rám 1-2 cm. Rastlinky sú od skla ďalej, trochu to izoluje korene a aj listy o to zapriem, ak sa chcú pchať ku sklu. Ale u nás zasa tak veľké mrazy zatiaľ neboli, takže zatiaľ je to v hopo. Ja mám problém skôr s vlhkosťou. Ledva sa mi dostane k 30 - 33% a to už neviem, kam všade by som dala, alebo nastriekala vodu. Klasický panelák. Nemá te nejaký tip?
lbebjak
30.01.12,11:51
Tak teraz sem napisem celkom novu informaciu, som spominala, ze sa mi nehybu kupene v bot. zahrade, tak som sa isla pozriet, ci nie su preliate a zistila som, ze v 1 su celkom vyschnute korene, nastastie len 2, kora tiez velmi vysusena, asi maju iny interval, ako ostatne, tak ich hned ponamacam a urcite s o par dni, tyzdnov pohnu, aspon listok, koren...
Cize nie vzdy je zle premocenie, niekedy to nepolievanie tiez netreba prehanat...
Tak to ti ticho závidím, to sa mne stať nemôže. Lepšie trochu prisušiť, ako preliať. Mne odchádzajú skôr na preliatie, lebo ich stále okukujem a neubránim sa, aby som tam sem tam niečo nešpricla aj mimo termínu. Ale .... "kto chce kam, pomôžme mu tam". Držím palce na zdarný proces rozbehu.
FALKEN
30.01.12,12:53
A toto ???? Moja terajšia situácia

Jednoducho krása! Poraď ako chrániš a zalievaš - je tu bohatá diskusia o tom. Pretože ja s mojou jedinou nehýbem, je stále na jednom mieste, aj dnes som mala na okne ľad, teplota pod 15°C a všetko OK.
MIŠO T
30.01.12,12:59
Nič mimoriadne. Raz týždenne namáčanie na 7-10 min. Sú na okne- jz strana, ale 3ks mám na východnej strane a zdása že im to lepšie sedí/teraz v zime/.

inák oni teraz len "doháňajú", to čo zameškali / 2-3ks boli bez kvetov 2roky/.
ela77
30.01.12,15:58
Tiež som mala takú nádheru ako tu dal(a) Mišo T. , ale to iba prvé dva roky ako som to začala s nimi skúšať. Odvtedy sa mi už nedarí s nimi nič.Akonáhle ich polejem, alebo orosím, tak sa na listoch zo spodnej strany objavia akoby biele kryštálky (je to nejaký druh plesne, alebo čohosi takého), Minule som obzerala v Baumaxe jeden druh. Boli iba upevnené v dierkovanom črepníku, bez zeminy, bez kôry, bez všetkého a iba vložené do sklenených pohárov, bez vody a boli nádherné. Nerozumiem tomu. Skúsila som teraz bez ohľadu na druh vybrať ich z kôry a zeminy a poriadne umyť a dala som ich do sklenených váz a pohárov a každý týždeň ich ponorím do roztoku vody z hnojivom tak na pol hodiny a dám späť, ale ani to nepomáha. Asi sa vzdám pestovania tejto nádhery. Mám pocit, že čím sa o ne menej staráte tým sú krajšie. Bola som raz v jednej reštike, mali ich tam krásne, úplne preschnutá kôra, ale orchidejky boli nádherné. Aj teraz v tom Baumaxe som skúšala kôru v črepníkoch a bolo to úplne suché, ale oni krásne kvitli. Všimla som si jednu zákazníčku a tá to skúšala tiež a keď sme sa začali spolu baviť, zistila som, že má podobný problém ako ja. Ako je to vlastne s nimi majú byť v priehľaných črepníkoch, alebo je to jedno???
Takto vyzerali moje pred štyrmi rokmi, to zakvitlo už u mňa, z obchodu prišli ako úplné chuderky.
DSC01324.jpg (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=108787&stc=1&d=1327943093)
FALKEN
30.01.12,17:11
Boli krásne. Ja som tak dostala tú moju jednu tiež pred 4 rokmi a odvtedy som ju neprekladala, polievala 1x do týždňa do misky - ja nerosím, nič nerobím a celé 4 roky kvitne 2x do roka a žiadne tie príznaky čo sa tu opisujú nemám. Preto som sa pýtala Miška. Prakticky ani on nič zvláštne nerobí. Možno netreba preháňať so starostlivosťou :):confused:.
henrieta3
30.01.12,17:20
A toto ???? Moja terajšia situácia
su krasne, mas ich nove, alebo uz zakvitli doma?
henrieta3
30.01.12,17:24
Tak to ti ticho závidím, to sa mne stať nemôže. Lepšie trochu prisušiť, ako preliať. Mne odchádzajú skôr na preliatie, lebo ich stále okukujem a neubránim sa, aby som tam sem tam niečo nešpricla aj mimo termínu. Ale .... "kto chce kam, pomôžme mu tam". Držím palce na zdarný proces rozbehu.
to, o com pises, doverne poznam, to uz mam za sebou, niektore krasne uz davno nie su medzi nami, kazdy extrem je zly...
henrieta3
30.01.12,17:31
Tiež som mala takú nádheru ako tu dal(a) Mišo T. , ale to iba prvé dva roky ako som to začala s nimi skúšať. Odvtedy sa mi už nedarí s nimi nič.Akonáhle ich polejem, alebo orosím, tak sa na listoch zo spodnej strany objavia akoby biele kryštálky (je to nejaký druh plesne, alebo čohosi takého), Minule som obzerala v Baumaxe jeden druh. Boli iba upevnené v dierkovanom črepníku, bez zeminy, bez kôry, bez všetkého a iba vložené do sklenených pohárov, bez vody a boli nádherné. Nerozumiem tomu. Skúsila som teraz bez ohľadu na druh vybrať ich z kôry a zeminy a poriadne umyť a dala som ich do sklenených váz a pohárov a každý týždeň ich ponorím do roztoku vody z hnojivom tak na pol hodiny a dám späť, ale ani to nepomáha. Asi sa vzdám pestovania tejto nádhery. Mám pocit, že čím sa o ne menej staráte tým sú krajšie. Bola som raz v jednej reštike, mali ich tam krásne, úplne preschnutá kôra, ale orchidejky boli nádherné. Aj teraz v tom Baumaxe som skúšala kôru v črepníkoch a bolo to úplne suché, ale oni krásne kvitli. Všimla som si jednu zákazníčku a tá to skúšala tiež a keď sme sa začali spolu baviť, zistila som, že má podobný problém ako ja. Ako je to vlastne s nimi majú byť v priehľaných črepníkoch, alebo je to jedno???
Takto vyzerali moje pred štyrmi rokmi, to zakvitlo už u mňa, z obchodu prišli ako úplné chuderky.

DSC01324.jpg (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=108787&stc=1&d=1327943093)

nevzdavaj sa. ved boli krasne, mozno mas zly substrat, skus kupit novt, tu koru, dobre prevarit, vysusit, aby vobec nebola vkhka a popresadzat do priesvitnych kochlikov. Kup si aj konsky hnoj v granuliach, daj podla navodu do flase, ked sa roztopi, polejes nim kazdy tyzden. Ale mali by byt aj ocistene suche korene. Mozno su uz vysilene.
ela77
30.01.12,18:35
Ja už som ich dávala aj do novej kôry, ktorú som dala po trochách do mikrovlnky prepiecť aby tam neboli žiadne zárodky ničoho a nepomohlo až potom som sa rozhodla pre to čo som skúsila teraz, že bez všetkého. Z tej okrasy čo som dala na foto, je už iba jedna. Ostatné sú už nové ale iný druh.
andersenka
30.01.12,19:50
Ja som dala medzi okna a podmisky v ktorých mám črepníky cca 1 cm hrubý pás polystyrému tak, aby prečnieval nad rám 1-2 cm. Rastlinky sú od skla ďalej, trochu to izoluje korene a aj listy o to zapriem, ak sa chcú pchať ku sklu. Ale u nás zasa tak veľké mrazy zatiaľ neboli, takže zatiaľ je to v hopo. Ja mám problém skôr s vlhkosťou. Ledva sa mi dostane k 30 - 33% a to už neviem, kam všade by som dala, alebo nastriekala vodu. Klasický panelák. Nemá te nejaký tip?

no tak u mňa v izbe sa vlhkosť pohybuje poväčšine medzi 70 - 8O % čo by malo byť vyhovujúce a potvory do kvitnutia sa im nechce :-(
babi2
31.01.12,06:42
túto ponuku som dostala meilom, je to dobrá cena, ak by mal niekto záujem
http://www.abczahrada.sk/detail/sada-pre-pestovatelov-orchidei
nefertiti7
31.01.12,07:50
Tiež zbožňujem tieto krásne rastlinky, a doma mám 6 ks a krasne mi kvitnú 2x do roka, posledný prírastok som dostala na Vianoce, drobnú žlto kvitnúcu orchideu. Pre komplexnú starostlivosť Vám napíšem niečo o týchto rastlinkách a ich pestovaní, dúfam, že Vám to pomôže.
Pestovanie orchideí v interiéri.



Tieto nádherné rastliny nás očaria svojou jemnosťou, rozmanitosťou a farebnosťou a názor, že orchidey sú iba pre odborníkov a ľudí s plnou peňaženkou je nesprávny.
Niektoré jednoduché druhy nestoja viac než bežná izbová rastlina a nie je ani náročná na pestovanie, len musíme poznať určité požiadavky, ktoré rastlina potrebuje pre svoj rast a kvitnutie.

Orchidey sú trvalky, okolo 750 rodov .
V prírode je asi 25 000 druhov divorastúcich orchideí, vyšľachtených je okolo 50 000 hybridov, a väčšina divorastúcich pochádza z trópov Ázie, Ameriky, Afriky a niektoré rastú aj v Európe.
Sú zaujímavé tým, že v rastlinnej ríši sa vyvinuli ako posledné, sú teda vývojovo veľmi mladé, a nemajú vytvorené dostatočné genetické zábrany, v dôsledku toho vzniká množstvo medzidruhov a krížencov.

Rozdeľujem ich do dvoch skupín: terestrické a epifytické.

Väčšina orchideí sú epifyty, to znamená, že rastú na iných rastlinách, na stromoch a skalách. Zo vzduchu prijímajú oxid uhličitý, z dažďovej vody a z tlejúcich častí rastlín zasa potrebné živiny, prijímajú a nasávajú ich vzdušnými koreňmi a listami. Tieto pochádzajú zväčša z trópov, v našich podmienkach ich pestujeme v skleníkoch .
Ich kvety sú však také nádherné, že i napriek náročnosti pestovateľských podmienok sú stredobodom pozornosti a o ich pestovanie je záujem.
Kvety sa skladajú z troch vonkajších kališných lístkov a z troch vnútorných korunných lupienkov, ten najmenší z nich vytvára takzvaný pysk, ktorý sa od ostatných odlišuje veľkosťou, farebnosťou i tvarom.

Terestrické predstavujú divo rastúce druhy z drsnejších oblastí a mnohé z nich sú mrazuvzdorné.

Orchidei boli už dávno stredobodom ľudského záujmu. Ako prví opísali túto rastlinu Číňania, orchidey pokladali za symbol tých najlepších ľudských vlastností.
Grécky učenec Teophratos vo svojej stati „ Historia plantarum „ z roku 289 pred Kristom pomenoval rastlinu „orchis“ čo znamená semenník.

Orchidey uprednostňujú veľmi svetlé miesta ale nie na južnom okne bez akéhokoľvek tieňa a bez možnosti vetrania. Najvhodnejšie sú východné alebo západné okná.
Rastliny so silnými mäsitými, kožovitými listami ako má napr. Katleja, znesú podstatne viac svetla a tepla než tie, ktoré majú tenké listy ( Črievičník )
Darí sa im, keď je relatívna vlhkosť vzduchu 60 – 70 %, ideálna teplota 20 stupňov celzia, v miestnosti s ústredným kúrením je potrebné zabezpečiť odparovacie misky s vodou a zabezpečiť dobré vetranie nie prievan.

Väčšina znáša letný pobyt v záhrade, nie však na priamom slnku.
Ak experimentujeme s viacerými náročnými rastlinami, mali by sme si zriadiť orchidárium, kde môžeme teplotu, svetlo a vzdušnú vlhkosť regulovať podľa rastových požiadaviek.
Zalievame iba odvápnenou vodou, prevarenou a tak isto takúto vodu používame na rosenie, nesmie byť chladnejšia než je vzduch, musí mať izbovú teplotu.
Nezalievame často a malými dávkami. Najlepšie ak raz týždenne ponoríme črepník na hodinu do nádoby s vodou.
Hnojíme tekutým hnojivom iba počas obdobia rastu nie v období vegetačného pokoja. Na epifytické orchidey používame len polovičnú dávku. Druhy žijúce na stromoch nemajú žiadne pôdne častice, ktoré by viazali živiny.

Substrát, v ktorom sú pestované epifytické druhy, by mal obsahovať 1 diel bielomachu, 1 diel dreveného uhlia a 3 diely smrekovej kôry, a tieto komponenty rozložíme medzi korene.
Bielomach do určitej miery neutralizuje vápnik vo vode a rozdrvená smreková kôra odpudzuje slimáky.

Pôdne orchidey sa pestujú v substráte kde je 1 diel rašeliny, 1 diel hrubého piesku a 1 diel zotletého bukového lístia. Túto zmes zmiešame s obyčajnou zeminou, ktorú sme pred tým prehriali a tým zničili zárodky možných ochorení.

Majú výrazné farby a tvary. Od žltej, červenej, fialovej a ružovej po bielu, vzájomne sa premiešavajú a vznikajú rôzne odtiene a farebné prechody.
Intenzívne voňajú o škorici , vanilke ale niektoré druhy sú bez vône.

Najčastejšie pestované : Cymbidium – cymbidia, Phalaenopsis – lišajovec, Cypripedium – črievičník, Ophrys – hmyzovník, Paphiopedilum – črievičkovec – pestuje sa v pôde, nenáročná, Dendrobium – dendrobium.

Odontoglossum – odontoglossum – nenáročná, epifyt, Odontioda – umelo vyšľachtený druh, nenáročná, Bletilla, Maxillaria – menej známa, drobno kvetá, Brassavola – náročná na pestovanie, Aerides - tropická orchidea
Hunter82
31.01.12,07:53
Ahojte,

viete niekto poradit? :( Moja velka orchidka zacala odchadzat, korene ma ok, vela a zdrave. Listy zacali postupne od spodnych zltnut od rastlinky a odpadavat. Uz mi ich aspon 6 odislo. Mala 3 stonky, zo spodu zacali dreveniet a kvety same opadavat. Listy su zo spodu flakate a celkovo zvadnute, ale poliata je normalne, korene krasne. Prosim poradte co mam robit, nexem o nu prist. Dnes som ju vysypala zo substratu, odstrihla vsetky stonky, zasadim zas. Nemate nejake rady na zachranu? dakujem

PS: skodcov nema, prievan nehrozi
Betina2
31.01.12,08:08
Starosti mi robí ten flakatý list, každopádne ju izoluj od ostatných, presadenie do nového vzdušného substrátu jej môže len prospieť a ak nemá chytené korene, tak potom už len pozoruj a zisťuj, či nie je nejaký škodca alebo choroba.....ja som najprv myslela, že či náhodou nie roztočec (sviluška česky), ale ten flakatý list tomu nenasvedčuje....avšak gumené listy naznačujú aj problém s koreňmi, preto poriadne popozeraj ich funkčnosť, prípadne porozmýšlaj, či mala v posledných mesiacoch dostatok živín alebo naopak, či nebola prehnojená....avšak podla toho čo vidím na 1 fotke, tak stredová časť koreňov priamo pod bázou rastliny asi nebude celkom OK....nebolo tam predtým napchaté sphagnum? Alebo nebol substrát príliž zotletý?
Betina2
31.01.12,08:11
A rozhodne ju nepresádzaj do väčšieho črepníka, skôr by som preriedila staré korene, ktoré časom stratili svoju funkciu, v hornej časti rastú aj nové, takže životaschopná zatial je.
Betina2
31.01.12,08:25
Nič mimoriadne. Raz týždenne namáčanie na 7-10 min. Sú na okne- jz strana, ale 3ks mám na východnej strane a zdása že im to lepšie sedí/teraz v zime/.

inák oni teraz len "doháňajú", to čo zameškali / 2-3ks boli bez kvetov 2roky/.
ja som nedávno čítala, že oni sú pred vypustením do obchodnej siete tak neskutočne nadopované, že následne potom kvitnú ešte tak 1rok-2 a nasleduje potom dosť dlhé obdobie, kedy sa musia "očistiť" a zregenerovať a dlašie kvitnutie môže prísť aj o 2-3 roky .... :( Zvlášť cymbídia majú tendenciu zakvitnúť ešte nasledujúci rok a potom dlho nič.
andersenka
31.01.12,08:47
ja som nedávno čítala, že oni sú pred vypustením do obchodnej siete tak neskutočne nadopované, že následne potom kvitnú ešte tak 1rok-2 a nasleduje potom dosť dlhé obdobie, kedy sa musia "očistiť" a zregenerovať a dlašie kvitnutie môže prísť aj o 2-3 roky .... :( Zvlášť cymbídia majú tendenciu zakvitnúť ešte nasledujúci rok a potom dlho nič.

Tak tie moje sa asi stále "očisťujú" a regenerujú :D

Drží sa oncidko? Už aby bolo jarné počasie, aby sme si tie oncidka vymenili ..........:---
henrieta3
31.01.12,08:49
Starosti mi robí ten flakatý list, každopádne ju izoluj od ostatných, presadenie do nového vzdušného substrátu jej môže len prospieť a ak nemá chytené korene, tak potom už len pozoruj a zisťuj, či nie je nejaký škodca alebo choroba.....ja som najprv myslela, že či náhodou nie roztočec (sviluška česky), ale ten flakatý list tomu nenasvedčuje....avšak gumené listy naznačujú aj problém s koreňmi, preto poriadne popozeraj ich funkčnosť, prípadne porozmýšlaj, či mala v posledných mesiacoch dostatok živín alebo naopak, či nebola prehnojená....avšak podla toho čo vidím na 1 fotke, tak stredová časť koreňov priamo pod bázou rastliny asi nebude celkom OK....nebolo tam predtým napchaté sphagnum? Alebo nebol substrát príliž zotletý?
Presadenie jej urcite neuskodi, podla man ju mozes zachranit. Urob to, co sa tu uz davnejsie pisalo, preried korene, mozno, ze ked ich pochytas, zistis, ze nie si celkom ok. Ja by som to stare dolu odrezala, nechala len tu vrchnu cast, ak je tam dost korenov, nevidiet to dobre. Ten spodok je mozno plesnivy, niekedy davno to mohlo byt preliate a jej prislo zle teraz, ked ma vyhonky. Zasad do cistej suchej upecenej a lebo uvarenej kory, hrubej, nic kne tam nedavaj. Pozri par prispevko dozadu, tam to niekto podrobne opisuje, ked bude zasadena, podopri listy, aby sa nedotykali kvetinaca, mne sa tato tak dobre pozbierala. Poliat az neskor, teda ak nahodou nie su listy vysusene, najskor by som ju mozno namocila, aby vydrzala dhsie nepolievanie.
nefertiti7
31.01.12,08:54
Ja to vidím na nadmiernu zálievku....v tomto období je nutné ju zredukovať na 1x za týžden, odstátou vodou a nehnojiť..aj rastlinky si potrebujú oddýchnuť. zalievať sa má tak kým nepretečie vody do misky a potom vodu odstrániť, neviem na ako mieste ju máte umiestnenú....či tam nebol zároveň aj chlad. A rovnako si myslím, že má malý črepník a s tým súvisia aj vzdušné korene, ktorých má veľa, substrát bude tiež už vysilený.Skúste ju presadiť do špeciálneho substrátu určeného na pestovanie orchideí. Držím palce.
sisima
31.01.12,10:20
betina, tak to moze byt, ja som sa dnes vytešovala jak dieťa, lebo mi zakvitla po 2-3 rokoch oddychu jedna phala, aj ked bude mat len 3 kvety, strasne sa tesím, lebo dlho predlho sa s nou nic nedialo...
pozerala som staré fotky a bola som aj prekvapená aké pekné phaly niektoré mám, len ich teraz neviem rozlíšiť, ktorá je ktorá, lebo po tom odkvitnutí stagnovali a nič sa nedialo-nedeje, len sa obávam, aby neodišli...
sisima
31.01.12,10:21
ja polievam menej často, niekedy aj 1 za 3 týždne, lebo substrát je stále vlhký, tak to nepreháňam... ale v tých, kde mám cocochipsy tak tie vyschýnajú rýchlejšie, tie ponáram tak 1 za 10-12 dní...
sisima
31.01.12,10:23
Tak to ti ticho závidím, to sa mne stať nemôže. Lepšie trochu prisušiť, ako preliať. Mne odchádzajú skôr na preliatie, lebo ich stále okukujem a neubránim sa, aby som tam sem tam niečo nešpricla aj mimo termínu. Ale .... "kto chce kam, pomôžme mu tam". Držím palce na zdarný proces rozbehu.

tiež som bola taká nedočkavá ale naučila som sa, nevšímať si ich a nevenovať im prílišnú starostlivosť... a darí sa im... dúfam, že sa mi podarí ich dnes už nafotiť a pridať sem ;)
MIŠO T
31.01.12,10:25
Moje boli kupované- keď boli zakvitnuté, ale ako som už dávno písal, po odkvitnutí " spali " 2 roky . A teraz len kvitnú a kvitnú, vždy si vyženie novú stonku a idéééééééééééé. To je určite odmena za čakanie. Teraz už boli ďalšie 3 ks zakúpené - aj oni vyženú novú stonku. Ešte som ich nemnožil a nepresádzal - asi až tohto roku
A podotýkam že teraz sa často stáva , že nové kvety vyrazia aj z tej stonky, čo už odkvitla./ Takže s odstránením stonky po odkvitnutí by som počkal, až kým celkom nevyschne sama/.

A veľa rozprávať s nimi, toto majú radi :D
Betina2
31.01.12,12:30
No ľudkovia, konečne som z foťáku stiahla fotečky do PC :), tak sa tešte...ale musím pozmenšovať, aby to sem vliezlo....ked ja tak rada fotím na velké rozlíšenie :):):)
Ktorými začnem? Chcete najprv Epicattleya Plicaboa, tie mám duplákom :D a za cenu 1 ks z výpredaju :D:D:D mi velikánsku radosť urobili obe....
Betina2
31.01.12,12:45
takže začíname :)
od nakvitania až do dneška :)
Epicattleya Plicaboa
Betina2
31.01.12,13:04
nobilká z výpredaja - pri kúpe boli odkvitnuté, videla som len na zoschnutých kvetoch, že boli svetlé, možno do biela.....
a takto sa 3 zo 4 odmenili :)
teda aj to 4. má 2 snopčeky, ale je postavené samostatne.
A tieto sú v detskej :)
a krásne sviežo akoby narcisovo voňajú...a pritom jar je ešte dosť ďaleko :)
Betina2
31.01.12,13:06
darček :)
miniphala

už je presadená v kôre a stále kvitne
Betina2
31.01.12,13:11
midi philadelphia
Betina2
31.01.12,13:17
...a puntíková klasika


... a už sa otvoril aj prvý kvet na broskynkovej s ružovými pásikmi a pootvoril sa aj stredne ružovej phale....bielej phale ešte puky pučia a biela s ružovým stredom sa tiež behom pár dní dočká kvetov .....


PS: Andersenka - onci sa zatial drží, už obe rastliny fungujú samostatne, ale sú v 1 kvetináči, mali by tak lepšie obrásť novými hluzami.... zatial to vyzerá dobre, len ešte treba počkať na jar....každopádne pri rozsádzaní budem musieť aj nový kôrový substrát dať, ten starý sa mi zdá už trochu zotletý....
Katarina
31.01.12,13:22
Betina sú prekrásne, si veľmi šikovná a oni sa ti skutočne odvďačili krásnymi kvetmi a vôňou.
Betina2
31.01.12,13:27
Katka ďakujem, ale ani ja som kedysi o nich nevedela to, čo dnes :(....a svoje prvé nobilko asi pred 7 rokmi som utopila :(, potom som sa ich dlho bála pestovať, bo som si myslela, že im nedokážem zabezpečiť chladné a suché obdobie...ale nedalo mi to a v lete som kúpila odkvitnuté za symbolickú cenu a skúsila som a podarilo sa :), teraz už viem ako na ne, tak si možno trúfnem aj na iné nobilká...
Betina2
31.01.12,13:34
... no a aby som nezabudla - Dendrophala Anna green mala v kvetináči 2 rastliny...........teda 2 trsy cca po 3 hluzy. A ten opad a žltnutie začalo vlastne len na jednej z nich, síce je ešte zasadená v novom substráte, ale 2 hluzy sú už aj na zmačknutie žlté a mäkké, takže ich zrežem tesne nad substrátom a počkám, čo bude dalej. Tá druhá rastlina vyzerá byť v poriadku....asi vela držalo vodu to sphagnum, čo tam bolo a až teraz ju to dostalo :(:(:(...ale aspoň že tá druhá je OK. Takže doporučujem nečakať a max. po odkvitnutí hned presádzať.
andersenka
01.02.12,05:15
Betina - Miška krásne !!! Super fotky, krásne orchiše, nech Ti dlho robia radosť....

Čo sa týka toho oncidka - mne to však nemusíš posielať v kochlíku.....lebo ja to moje oddelím a pošlem oddelok, nebudem ho už sadiť...
Betina2
01.02.12,07:16
no neviem, ale toto moje onci má strašne jemné a krehké korienky, asi najjemnejšie čo som kedu na orchidkách videla, tak ho radšej najprv zasadím, aby sa nepoškodili cestou....mne to nevadí, stejne budem o pár týždňov presádzať :) viaceré, čo sú ešte v pôvodnom substráte....
Hunter82
01.02.12,08:02
Dakujem Vam vsetkym velmi pekne za rady, snad sa mi ju podari zachranit :) Dakujem kraaasne :)
Betina2
01.02.12,08:28
Neviete niekto osvedčenú fintu, ako donútiť cymbidium kvitnúť? V paneláku, schodisko je docela studené a svetlé. Stále prirastajú len hluzy a listy a po kvetoch ani stopy. Už aj nové výhony majú podaktoré veľkosť malého pórku, aj boli počas leta vonku, v polotieni, že by málo slnka? A hnojenie bolo počas rastu pravidelné hnojivom na orchideje. Ešte tento rok skúsim zohnať kravinec (ale teda nechcem čerstvý z maštale, neviete o sušenom kde ho kúpiť?) ... Ešte sú na schodisku, zálievka je velmi mierna, teplota 16-17 st., ale nie sú výkyvy deň/noc....neviem, či ich už nepresunúť do bytu a nezačat normálne yalievať a hnojiť, lebo už dalšie nové výhony rašia, majú tak 1-5 cm, ale rašia...po kvetoch ani náznak.
andersenka
01.02.12,08:37
Neviete niekto osvedčenú fintu, ako donútiť cymbidium kvitnúť? V paneláku, schodisko je docela studené a svetlé. Stále prirastajú len hluzy a listy a po kvetoch ani stopy. Už aj nové výhony majú podaktoré veľkosť malého pórku, aj boli počas leta vonku, v polotieni, že by málo slnka? A hnojenie bolo počas rastu pravidelné hnojivom na orchideje. Ešte tento rok skúsim zohnať kravinec (ale teda nechcem čerstvý z maštale, neviete o sušenom kde ho kúpiť?) ... Ešte sú na schodisku, zálievka je velmi mierna, teplota 16-17 st., ale nie sú výkyvy deň/noc....neviem, či ich už nepresunúť do bytu a nezačat normálne yalievať a hnojiť, lebo už dalšie nové výhony rašia, majú tak 1-5 cm, ale rašia...po kvetoch ani náznak.

Napíšem Ti "históriu" môjho cymba:

V oktobri 2010 kupené odkvitajúce za 4€, na zimu som ho doniesla do roboty, na studené nevykurované schodisko (mam tam aj dendro nobile, stardust a kingianum). Občas som ho poliala, nehnojila - temperované počas zimy nehnojím. Potom zase odniesla domov keď aj ostatné temperky šli von. V jeseni zase doniesla do roboty a čuduj sa svete - kvitlo, aj keď iba mesiac.......... http://galerie.Abecedazahrady.dama.cz/data/500/thumbs/IMG_0004_3_.JPG (http://galerie.Abecedazahrady.dama.cz/showphoto.php?photo=369)

Niečo sa mu ešte tlačí, ale ešte neviem rozpoznať či to nová pahľuza bude, alebo stonka.
V podstate nič prevratné som s ním nerobila a zakvitlo.....
Hunter82
01.02.12,08:38
Ahojte,

viete niekto poradit? :( Moja velka orchidka zacala odchadzat, korene ma ok, vela a zdrave. Listy zacali postupne od spodnych zltnut od rastlinky a odpadavat. Uz mi ich aspon 6 odislo. Mala 3 stonky, zo spodu zacali dreveniet a kvety same opadavat. Listy su zo spodu flakate a celkovo zvadnute, ale poliata je normalne, korene krasne. Prosim poradte co mam robit, nexem o nu prist. Dnes som ju vysypala zo substratu, odstrihla vsetky stonky, zasadim zas. Nemate nejake rady na zachranu? dakujem

PS: skodcov nema, prievan nehrozi

Vcera som nechala korene vyschnut a dobre som urobila. Ked sa pozriete na obrazky vidiet, ze na vrchu korenoveho balu je vlastne srdiecko suche a nefunkcne, cize korene mala nadherne ale na mieste kde sa napajali na rastlinku su mrtve. Preto su listy smadne, nefungovalo napajanie vody. Takze som ich vsetky odstrihla, nechala len par funkcnych a uvidime ako zareaguje. Teraz sa kupeme a budem sadit :) Drzte palceky :) Este raz dakujem za napady :)
andersenka
01.02.12,08:39
no neviem, ale toto moje onci má strašne jemné a krehké korienky, asi najjemnejšie čo som kedu na orchidkách videla, tak ho radšej najprv zasadím, aby sa nepoškodili cestou....mne to nevadí, stejne budem o pár týždňov presádzať :) viaceré, čo sú ešte v pôvodnom substráte....

NO uvidím aké bude to moje a podľa toho ti to to pošlem. Ja som to moje tiež od zakúpenia nepresádzala. Už je ho plný kvetináč, tak mu to prospeje. Rozmýšlam, že by som si obe do jedného zasadila, tvoje aj moje :-)
andersenka
01.02.12,08:41
Vcera som nechala korene vyschnut a dobre som urobila. Ked sa pozriete na obrazky vidiet, ze na vrchu korenoveho balu je vlastne srdiecko suche a nefunkcne, cize korene mala nadherne ale na mieste kde sa napajali na rastlinku su mrtve. Preto su listy smadne, nefungovalo napajanie vody. Takze som ich vsetky odstrihla, nechala len par funkcnych a uvidime ako zareaguje. Teraz sa kupeme a budem sadit :) Drzte palceky :) Este raz dakujem za napady :)

Ja by som ju len tak jemne dala do toho substrátu, poprípade len tak akoby "posadila" a iba rosila zo začiatku, kým by sa neprebrala novými korenmi....
henrieta3
01.02.12,09:47
Neviete niekto osvedčenú fintu, ako donútiť cymbidium kvitnúť? V paneláku, schodisko je docela studené a svetlé. Stále prirastajú len hluzy a listy a po kvetoch ani stopy. Už aj nové výhony majú podaktoré veľkosť malého pórku, aj boli počas leta vonku, v polotieni, že by málo slnka? A hnojenie bolo počas rastu pravidelné hnojivom na orchideje. Ešte tento rok skúsim zohnať kravinec (ale teda nechcem čerstvý z maštale, neviete o sušenom kde ho kúpiť?) ... Ešte sú na schodisku, zálievka je velmi mierna, teplota 16-17 st., ale nie sú výkyvy deň/noc....neviem, či ich už nepresunúť do bytu a nezačat normálne yalievať a hnojiť, lebo už dalšie nové výhony rašia, majú tak 1-5 cm, ale rašia...po kvetoch ani náznak.
ja som kravsky hnoj kupila v baumaxe, asi 2 roky ho uz mam, je vyborny, davam ho na vsetko, aj do zahrady, rozriedis vo flasi, vydrzi to dlho a orchidky ho velmi lubia...
henrieta3
01.02.12,09:48
Vcera som nechala korene vyschnut a dobre som urobila. Ked sa pozriete na obrazky vidiet, ze na vrchu korenoveho balu je vlastne srdiecko suche a nefunkcne, cize korene mala nadherne ale na mieste kde sa napajali na rastlinku su mrtve. Preto su listy smadne, nefungovalo napajanie vody. Takze som ich vsetky odstrihla, nechala len par funkcnych a uvidime ako zareaguje. Teraz sa kupeme a budem sadit :) Drzte palceky :) Este raz dakujem za napady :)
uz bude ok, uvidis, ako ozije...
henrieta3
01.02.12,09:58
nobilká z výpredaja - pri kúpe boli odkvitnuté, videla som len na zoschnutých kvetoch, že boli svetlé, možno do biela.....
a takto sa 3 zo 4 odmenili :)
teda aj to 4. má 2 snopčeky, ale je postavené samostatne.
A tieto sú v detskej :)
a krásne sviežo akoby narcisovo voňajú...a pritom jar je ešte dosť ďaleko :)

Nedalo mi a presadila som staru nobilku-mamu, dobre som urobila, je u mna uz nasucho 2 tyzdne a vysypalo sa vsetko mokre, bolo tam aj vela zeminy medzi korou, 2 male bocne odhnili, tak uz bude v poriadku, uvidime, ci zakvitne, mame aspon jej malu
sisima
01.02.12,11:11
výpredajová od manzela108933výpredajová z baumaxu z 25 na 2E108937
108938108936108935108934
sisima
01.02.12,11:12
no nejako mi to tu blbne... tá najvacsia foto, je phala, kt nekvitla 2-3 roky, len prezivala...
henrieta3
01.02.12,15:53
výpredajová od manzela108933výpredajová z baumaxu z 25 na 2E108937
108938108936108935108934

su pekne, len by si to mohla obratit, mne zase nejdu pridavat do albumu
sisima
01.02.12,15:56
pokus o otocenie tam bol... no zlyhal... :)
jozik-nozik
01.02.12,16:30
pekne,a nevadi ze neni otocene,ja som si otocil hlavu..:D
jess
03.02.12,18:30
Moja pýcha :), plne rozkvitnutá
arisbe
04.02.12,10:08
zas sa mi neda pridavat obrazky... skusim neskor. kto mi vie poradit ako pestovat cattleyu? dostala som prvu a nemam s nou skusenosti. dakujem pekne!:)
lujza.j
04.02.12,13:30
zas sa mi neda pridavat obrazky... skusim neskor. kto mi vie poradit ako pestovat cattleyu? dostala som prvu a nemam s nou skusenosti. dakujem pekne!:)
http://www.chovatelka.cz/clanek/cattleya-charakteristika-a-zakladni-rady-pro-pestovani
arisbe
04.02.12,15:34
moje nove prirastky za uspesne zvladnutie poslednych skusok a absolventskeho koncertu:). mrzelo ma ze moji rodicia minuli tolko penazi na farbenu orchideu ale povedali mi ze: vidis aka si pre nas draha dcera a ako si ta cenime? tak som sa uspokojila a celkom dobre aj vyzera na okne:))
henrieta3
04.02.12,17:43
moje nove prirastky za uspesne zvladnutie poslednych skusok a absolventskeho koncertu:). mrzelo ma ze moji rodicia minuli tolko penazi na farbenu orchideu ale povedali mi ze: vidis aka si pre nas draha dcera a ako si ta cenime? tak som sa uspokojila a celkom dobre aj vyzera na okne:))
Blahozelam k uspechu, su velmi pekne, na fotke vyzera ako fialova, je pekna a ak je aj farbena, ked zakvitne nabuduce, bude zase ina...
henrieta3
04.02.12,17:44
http://www.chovatelka.cz/clanek/cattleya-charakteristika-a-zakladni-rady-pro-pestovani
ja som si tiez chcela aktualizovat album, vsetko sa hned strati, nemam nervy to robit tolkokrat, stratili sa mi aj spravy...
henrieta3
04.02.12,17:47
no nejako mi to tu blbne... tá najvacsia foto, je phala, kt nekvitla 2-3 roky, len prezivala...
Nabrala silu, energiu a takto krasne zakvitla, asi ten cas potrebovala...
arisbe
04.02.12,21:04
Blahozelam k uspechu, su velmi pekne, na fotke vyzera ako fialova, je pekna a ak je aj farbena, ked zakvitne nabuduce, bude zase ina...
dakujem pekne:) tak ja sa kazdej orchidke potesim to je jasne:D len som nechcela aby si robili take starosti a este ak ma byt za tie peniaze neprirodzena...
lujza.j
05.02.12,10:45
chlad na parapete mám vyriešený takto,aj ked to bolo dávnejšie pre riešenie miesta ....teraz vidím že to má aj iné +
henrieta3
05.02.12,13:28
chlad na parapete mám vyriešený takto,aj ked to bolo dávnejšie pre riešenie miesta ....teraz vidím že to má aj iné +
ja ich nechcem izolovat zdola, ale od okna, uz som to cele utesnila a kazdy vecer tam davam velke bublinkove obalky, uz ma to nebavi, listy mozu zamrznut, zdola nemam zimu, ked je svetlo, dam to prec a odhrniem zaluziu
lujza.j
05.02.12,13:32
ja ich nechcem izolovat zdola, ale od okna, uz som to cele utesnila a kazdy vecer tam davam velke bublinkove obalky, uz ma to nebavi, listy mozu zamrznut, zdola nemam zimu, ked je svetlo, dam to prec a odhrniem zaluziu

stalo sa mi iba raz ked bol opretý o sklo, ako inak by ti omrzli? - už ti omrzli?
nie a chytila si akú teplotu má kochel?- keramické púzdro?
andersenka
05.02.12,16:05
lujza.j
05.02.12,16:07
aj chudobné sa ráta:)
andersenka
05.02.12,16:13
jess
05.02.12,17:05
Adel...nádherná :)
lbebjak
05.02.12,18:47
adélka, máš zázračné ruky .........držím všetky palce v tejto zime
lbebjak
05.02.12,19:05
dnes som aj ja trochu fotila a prikladám foto. Ten dendro je nezmar, nedávno dokvitol a už ide znovu, síce len 3 kvietka, ale aj to poteší, mini mi predlžila stvol a teraz kvitne z hlavného, ale vyhnala aj bočný a tá žltá je midi a dnes ma pri príchode prekvapila hneď 2 rozkvitnutými kvetmi. Tá je pekne rozkonárená, bude to paráda, keď to zvládne. Ten strakáčik tu už bol, teraz už vykvitol celý, ale než sa posledný kvietok rozvinul, tak prvý uschol. Mám tu veľmi sucho. Nedarí sa mi udržať vyššiu vhlkosť. Max. 30 35%. Hrúza. Ešte mi kvitne aj biela - krásny veľký kvet, ale zabudla som ho vyfotiť, tak len slovne
lbebjak
05.02.12,19:07
neviem, ako sa vkladá text medzi obrázky. Dá sa to? aby som to písala k tým obrázkom?
tento krát sa mi poradie podarilo, ale nie vždy mi to tak vyjde.
Betina2
05.02.12,20:21
máš parádnu tú dendrophalu :) Takú istú mini mám aj ja, ale kvetný stvol uschol a nový nsa jej nehce lenivke vyhnať.
Žial na mojej krásnej Iwanagare všetky 3 kvetné púzdra začali hnednúť, asi uschnú, či budú aj kvetu je v oblakoch :(
Opäť dávam do placu informáciu o výstave orchideí a tilandsí vo Viedni od 25.2. do 4.3.2012. Bude sa tam dať aj nakúpiť

http://www.wien.gv.at/umwelt/parks/blumengaerten-hirschstetten/orchidee.html
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=41&t=1752
a potom tam info od pavla hegera je aj s mapou.

Pôjdete niekto?
andersenka
06.02.12,06:31
LBebjak - tá mini je roztomilá, ešte aj z bočného očka stonku vyháňa - super, mne zakvitla iba 1 mini a to "AŽ" jedným kvetom.............. :-(

Aj tá žltá je roztomilá .-) a tú bordovú keby si bez blesku skúsila odfotiť .........
lbebjak
06.02.12,18:34
Adélka: Aj som skúšala, ale nemôžem sa dostať domov za denného svetla, takže ..........nedá sa bez blesku, nie je to vôbec na pozeranie, budem musieť počkať na leto
Betina2
09.02.12,12:53
domáce kvitnutie 2 phaly a porovnanie kvetov na starej a novej pahluze na nobilku. Svetlé kvety bez farby a menšie sú na starej hluze, na tej kde boli aj kejky. Na novej sú tie kvety o dosť väčšie a farebnejšie, ale len 3 ks v jednom snopčeku.....
Mackovka
09.02.12,13:32
Plním sľub. Tu je fotka môjho kvietku.

Nádhera, asi sa s ňou aj rozprávaš.
Butka
10.02.12,10:50
Ja som moje cymbo pestovala takto: v maji slo von, polievala som kazdy tyzden namacanim, niekedy som zabudla, tak obtyzden. Nehnojila som vobec, ale pouzivala som nachytanu dazdovu vodu. Potom som si na uplnom konci augusta na ceskom fore precitala, ze aby cymbo kvitlo, musi ist v auguste na plne slnko. Splasila som sa, ze som to uz prepasla, ale na slnko predsa len slo. Juzny balkon, priamy upek, x-krat sa prekotilo co ho vietor zvalil. Ostalo tam az do polovice oktobra kedy uz boli noci prilis studene. (Cymbo zvlada pokles tusim do 5stupnov.) Potom slo do studenej izby kde sa nekuri. Zalievka sa znizila tak raz za mesiac, nehnojim. Je to zapadna strana, stoji hned pri balkonovych dverach, takze zimneho svetla ma maximum, teploty okolo 9-12 stupnov. Ma dva rasiace kvetne stvoly.
Butka
10.02.12,10:52
Ten odkaz je pre Betinu2 - cymbo (volako mi to prehodilo, chcela som rovno reagovat na Tvoj odkaz par stran dozadu :o)
Betina2
11.02.12,09:10
Ja som moje cymbo pestovala takto: v maji slo von, polievala som kazdy tyzden namacanim, niekedy som zabudla, tak obtyzden. Nehnojila som vobec, ale pouzivala som nachytanu dazdovu vodu. Potom som si na uplnom konci augusta na ceskom fore precitala, ze aby cymbo kvitlo, musi ist v auguste na plne slnko. Splasila som sa, ze som to uz prepasla, ale na slnko predsa len slo. Juzny balkon, priamy upek, x-krat sa prekotilo co ho vietor zvalil. Ostalo tam az do polovice oktobra kedy uz boli noci prilis studene. (Cymbo zvlada pokles tusim do 5stupnov.) Potom slo do studenej izby kde sa nekuri. Zalievka sa znizila tak raz za mesiac, nehnojim. Je to zapadna strana, stojí hned pri balkonovych dverach, takze zimneho svetla ma maximum, teploty okolo 9-12 stupnov. Ma dva rasiace kvetne stvoly.

No ved som si aj myslela, že aj ked bolo v polotieni vonku až do oktobra, tak malo málo slnka....tento rok ho šlahnem na priame slnko bez tieňa, ale postupne :) Je ale fakt, že jedno som mala v záchrannej akcii, bolo dosť preliate, prišlo o niekolko listovc a cca 2-3 hluzy, ale krásne cez leto prirásto, no asi nemalo dosť síl na kvety, tak možno tento rok.....a to druhé som kúpila, ked už vlastne odkvitalo niekedy v októbri, aj nová hluza už rašila, cez zimu boli obe na chlade a miernom prísušku a svetlom mieste, no ale dorástli len samé póriky....ale vyzerajú pekne aj ydravo aj bez kvetov :) Tak možno tento rok....pri tej maminej ani neviem, kedz a ako kvitlo. Každopádne sú obe ešte v zimnom stanovišti a dnu na teplejšie pôjdu trošku neskôr.