Betina2
13.03.12,18:54
Heni ja zas mám také info, že to príliš dobré nie je, ked je vela koreňov nad substrátom, pod rastlinou obvykle nie je nič :( to zn. zhnité alebo suché korene) a niektoré phaly naozaj majú tendenciu sa hodne rozkonárovať, ale zas je to na nevýhodu, rastlinu to neustále kvitnutie strašne vysiluje, je otázkou času, kedy ju doslova porazí....takže mne pokial z bočného očka nevyraší bočný výhon do max. 5-6 týždňov, tak ju definitívne odstránim úplne pri rastline. Navyše substrát v ktorom sú z obchodu má tendenciu rýchlo sa rozpadať a zhutňovať, stáva sa málo priedušným, vplyv na to má aj intenzívne hnojenie (či skôr prehnojovanie) veľkopestovateľmi v čase pred vyexportovaním do obchodnej siete.
andersenka
14.03.12,04:59
Miška krásne !!
andersenka
14.03.12,04:59
rossioglosum je chladnomilka, však?
andersenka
14.03.12,05:00
KRÁSNA !!!
andersenka
14.03.12,05:00
Heni budeme objednávať z Nemecka ak sa chceš môžeš sa pridať.... v ponuke majú aj hybridy, nielen botaniku
andersenka
14.03.12,05:02
presne, začínam sa aj toho pridržiavať. žiadne presádzanie keď pár koreňov bude vytrčať....vodu nalejem z vrchu, necham v miske nehc vypijú, čo nie sa odparí,....
andersenka
14.03.12,05:03
Ja sa vytešujem na mini marku sa mi tlačí stonka :-) a možno aj dve, len to ešte neviem identifikovať...............
milka 60
14.03.12,07:55
Adelka to s tou vodou robíš u všetkých , alebo iba u phaleonopsis ?
lujza.j
14.03.12,09:06
už dávno nepresádzam, pokiaľ to nie je vyslovene nutné napr. mäknúce listy...nikdy som nebola zato sa v nich rýpať a vyrušovať ich...
henrieta3
14.03.12,09:15
Heni ja zas mám také info, že to príliš dobré nie je, ked je vela koreňov nad substrátom, pod rastlinou obvykle nie je nič :( to zn. zhnité alebo suché korene) a niektoré phaly naozaj majú tendenciu sa hodne rozkonárovať, ale zas je to na nevýhodu, rastlinu to neustále kvitnutie strašne vysiluje, je otázkou času, kedy ju doslova porazí....takže mne pokial z bočného očka nevyraší bočný výhon do max. 5-6 týždňov, tak ju definitívne odstránim úplne pri rastline. Navyše substrát v ktorom sú z obchodu má tendenciu rýchlo sa rozpadať a zhutňovať, stáva sa málo priedušným, vplyv na to má aj intenzívne hnojenie (či skôr prehnojovanie) veľkopestovateľmi v čase pred vyexportovaním do obchodnej
siete.
Ja sa im tolko venujem, asi im to ide na nervy, hned presadzam, lebo vacsinou su nove premocene, tiez si to myslim, co pises, ale ked niekomu kvitnu roky a nic im nie je, asi sa im tam paci. Aj to namacanie je mozno prehnane, vyplavia sa vsetky ziviny, mozno maju ziviny zo sklenika, urcite im nieco davaju, ked ich chcu predat. Mne po odkvitnuti hned vyschne stonka, u nich som videla na kazdej nove vyhonky, drali sa aj spomedzi listov, aj na starych stonkach.Ja som ich uz popresadzala do farebnych, tak s tym nic neurobim, ale necham ich na mieste, dam pod ne misky s kamienkami a skusim len polievat. Ked si kupim nejaku novu, skusim to po novom, lebo fakt mi vela odislo, z dovodu preliatia, aj z obchodu. Je mi jasne, ze ked stale kvitnu, sa vysilia, ale moje kvitnu tak skromne, akoby uz boli vysilene mojou opaterou, 2 stonky mi este nevysli. Podla mna su u tych ludi preto take pekne, ze nahodou kupili zdrave, v dobrom substrate a s povodnym hnojivom, kedze nenamacaju, vsetko zostalo v povodnom substrate. Pravdaze, je celkom ine, ked kupime nieco na zachranu.
sisima
14.03.12,10:16
presne takto sa moja mama stará/nestará a má gigantické rozkonárené stálekvitnúce phaly... naposledy som jej zo 4 presadila, lebo korene im vyseli na cca 40cm z kvetinacov... prezili, nastastie :)
andersenka
14.03.12,10:23
Adelka to s tou vodou robíš u všetkých , alebo iba u phaleonopsis ?

Milka akosi mi niekto stojí na kábli, akosi som nepochopila otázku.............???
milka 60
14.03.12,11:52
Píšeš, že necháš vodu , ktorú nevypijú - pýtam sa či aj u botanických , lebo hybridom dosť vecí navadí , prepáč ak som to zle pochopila
VieraPopluharova
14.03.12,12:31
nádhera
ivkapeto
14.03.12,12:37
krasaaaaaaaaa
ivkapeto
14.03.12,12:47
ja ked som kupila nijaku novu tak bola v subsrate plesen od casteho polievania obchodnikmi,korene v kvetinaci boli napoli zhnite,ale zvonnku sa zdalo ze je s korenmi vsetko v poriadku...takze radsej vzdy presadim a substrat hned von,aby som nedoniesla nezelaneho skodca..
Zdenka175
14.03.12,15:08
Narastla mi kejka priamo zo stonky z očka, vyzerá zdravo, korene nemá, no stonka nad kejkou totálne vyschla:confused: čo by ste robili, nechali tak, alebo presadili, ale keď nemá ani jeden koreň.:mad:
lujza.j
14.03.12,15:11
Narastla mi kejka priamo zo stonky z očka, vyzerá zdravo, korene nemá, no stonka nad kejkou totálne vyschla:confused: čo by ste robili, nechali tak, alebo presadili, ale keď nemá ani jeden koreň.:mad:
áno, Zdeni ja osobne by som ju nechala tak nie je čo robiť...nemá koreň
evaj63
14.03.12,16:48
Ona aj tie korene vyženie, len to trvá trošku dlhšie. ja mám na jednej keiku už asi pol roka, teraz jej začína rást' tretí list a korene tieš ešte nemá, na jar sa určite pustí. Dve keiky som sadila minulý rok, a trvalo im to asi rok, pokial' im narástli 5cm korene.
nesca
14.03.12,18:52
Musím sa pochváliť aj ja.Teším sa ako decko na vianoce :). Toto vyrástlo už mne a nádherne kvitnú...dúfam,že nezakríknem
lujza.j
14.03.12,18:55
tmavá prekrásna...
lujza.j
14.03.12,18:57
ja ked som kupila nijaku novu tak bola v subsrate plesen od casteho polievania obchodnikmi,korene v kvetinaci boli napoli zhnite,ale zvonnku sa zdalo ze je s korenmi vsetko v poriadku...takze radsej vzdy presadim a substrat hned von,aby som nedoniesla nezelaneho skodca..
nechala by som riadne preschnúť, potom polievala vlastným spôsobom a až potom presadila ak by sa žiadne korene neaktivovali....
andersenka
14.03.12,20:01
prenádherné !!!
jozik-nozik
15.03.12,06:02
Trosku radosti v praci....:)
henrieta3
15.03.12,07:36
ja ked som kupila nijaku novu tak bola v subsrate plesen od casteho polievania obchodnikmi,korene v kvetinaci boli napoli zhnite,ale zvonnku sa zdalo ze je s korenmi vsetko v poriadku...takze radsej vzdy presadim a substrat hned von,aby som nedoniesla nezelaneho skodca..
Tiez vacsinou presadzam, len som pisala, co som videla na navsteve a ako sa ini o nestaraju-nestaraju, ake maju vysledky
ivkapeto
15.03.12,08:03
vcera som jednu presadila po dlhsom case,kupila som ju s kamaratkou za 2€ nemala kvietok, a cakala som co bude, kvietky po dlhsom case boli 3 a biele, len mi postupne zacala chradnut, tak som ju presadila, korienky v hroznom stave a mala tam nijake male musky. tak som ju presadila. teraz neviem ci som si musky nevsimla ked som ju kupila, alebo nie...neviem co to bolo za potvorky? ale dufam ze sa jej uz u mna bude darit....
ivkapeto
15.03.12,08:05
ani mamina sa one specialne nestara a su krasne, az kym otcim neotvoril okno...ale to su vsetci nepozorni chlapi
lujza.j
15.03.12,15:25
pekná radosť.....
jozik-nozik
15.03.12,17:15
velka radost....... :)
jozik-nozik
15.03.12,17:33
bez slov.....
Betina2
15.03.12,18:20
Neodolala som, aj ked to bolo výpredajové Zygopetalum. Proste tá zelená farba a svieža vôňa ma dostali :)
Dúfam, že sa pozviecha ako to prvé tmavofialové :)
Betina2
15.03.12,18:22
Ked boli mušky, pravdepodobne už zotlel substrát a bolo to premokrené....tie muškz mi občas vyleteli pri Zygopetale, kým som ho nepresadila do vzdušnejšieho kôrového substrátu, teraz už nelietajú :)
jess
15.03.12,18:33
nádhera :)
Betina2
15.03.12,18:34
...kvitnú podaktoré phaly a bude aj mini :):---
a ešte raz Rossioglossum Grande. Epidendru Schomburgkii dalšie 2 kvietky rozkvitli :)
nesca
15.03.12,18:41
Špica...prečoooo mám také úzke parapety :-(
nesca
15.03.12,18:44
Nádhernááá
nesca
15.03.12,18:45
Toto mám aj ja na jednej
andersenka
16.03.12,06:43
Miška super !!!! ako "moje" oncidko? drží sa po rozdelení?
lbebjak
16.03.12,21:45
držím palce, mini mark sa mi veľmi páči, ale som naň ešte nenatrafila
lbebjak
16.03.12,21:55
boooooooooože, to je nádherné, mne to prvé odišlo, kúpila som druhé, ale akosi nemám šťastie, ani to sa mi nezdá, držím palce
jozik-nozik
17.03.12,17:12
jozik-nozik
17.03.12,17:20
viac fotiek mam v albume...))
andersenka
18.03.12,15:15
je krásne !
ivkapeto
18.03.12,15:53
asi trosku zanedbam polievanie :-D,chcem sa opytat preco davate skalky do misky pod kvetinac,videla som to na niektorych fotkach?
Betina2
18.03.12,18:27
Ved nemohla som odolať, bolo z výpredaja za 2,99. Nie je nejaké rozrastené, ale to čo je je aj zdravé...teda aspoň sa zdá...ved ho po odkvitnutí presadím a určite sa mu polepší :) ako tomu pvému, tomu rastú samé korene....
lbebjak
18.03.12,19:29
Betina2 - zasa som sa kochala tým tvojim Zygom,je skutočne nádherné, vôbec by som nepovedala, že by malo byť z výpredaja. Nemáš tam nejakú kamarátku? ;) ako sa o ne staráš, keď sa im tak darí? Poradíš, nech mi to moje zasa neodíde? Vďaka.
Betina2
18.03.12,19:52
Betina2 - zasa som sa kochala tým tvojim Zygom,je skutočne nádherné, vôbec by som nepovedala, že by malo byť z výpredaja. Nemáš tam nejakú kamarátku? ;) ako sa o ne staráš, keď sa im tak darí? Poradíš, nech mi to moje zasa neodíde? Vďaka.

Tak v tomto obchode nemám žiadnu kamarátku, prisahám....je to normálka z Hornbachu v BA, mali ich tam viacej, jednoducho som mala šťastie, že bola aj takáto farba, podaktoré už boli aj úbohé, ale vtedy sa dalo ešte vyberať.....šla som len po hnojivo :)

A opatera? Ja neviem, mám len 2 zygá. To prvé je fialové, je v albume, presadila som ho hned po odkvitnutí, začiatkom jesene... hrubší substrát za nalámeanej borovicovej kôry, polystyrénu a sem tam vlákno klasického jemného machu (alen nie toho hrubého, bielomachu), proste jemný mach ako rastie v lese, s jemnými lístočkami, postačí však aj nasekaný rašeliník, len ho nesmie byť priveľa a nahusto, len ozaj sem tam.....aby to dobre presychalo. Namiesto rašeliníka sa môže aj za lyžicu perlitu pridať,a le oboje by bolo už veľa. Zugo potrebuje trochu viac vlhkosti, ale zároveň primerane a rovnomerne presychať....čo nepreschne do týždňa v akejkolvek často chochla, to u mňa znamená problém a nutnosť výmeny substrátu....No a nerosiť Zygu listy, inak budú flaky, ale substrát rosiť môžeš...prípadne zabezpečiť vyššiu vlhkosť vzduchu, ale nerosiť na list....
To prvé teraz zhodilo jeden starý list, ale nevadí, lebo hluzy krásne dorastajú a korene tiež. Ide jar, tak sa to určite rozbehne. Inak aj Papuč, ktorý som zavesila pred okno, je lepší, má viac svetla a zvyknem porosiť aj kusiská kôry, ktorými je obložené, ale medzi kochlom a okrasným plasťákom je dosť velká medzera....a ešte skoro všetky kochle vrátane Zyga mám dodatočne predierované a drenáž je z väčších kúskov polystyrénu.
Veľa zdaru :)
Betina2
18.03.12,19:56
A aby som nezabudla - kupovaný substrát používam len výnimočne alebo ako prísadu v malom množstve. Ja si kôru nalámem pekne zo starých alebo vyvalených strom v lese (samozrejme kde to nie je zakázané) , doma poriadne prepláchnem a prepečiem pri cca 100- 150 st.C v rúre a nechám dokonale vyschnúť, no nie spáliť. Po cychladnutí nastrihám a nalámem nožnicami na hydinu na potrebnú velkosť. Používam pri tom rukavicu na manipulácius horúcim pekáčom, aby som nemala odtlaky a mozole na rukách :) Som sa poučila :) Ale na jar idem vyskúšať, čo s tým spraví drvička na konáre :):):) Tak to si potom narobím do zásoby :):):)
Betina2
19.03.12,17:14
a dneska mali v hornbachu všelijaké pkné orchifky :) a j zygá :) aj dendrobium star dust - už ho mám doma spolu s brassadou :)
saškáa3381
20.03.12,05:25
MAm orchideu ktorá má vela pukov. Uz má rozkvitnutých asi polovicu ale tie ostatné pomaly ustchýnajú. Co mám robit??
lujza.j
20.03.12,07:11
MAm orchideu ktorá má vela pukov. Uz má rozkvitnutých asi polovicu ale tie ostatné pomaly ustchýnajú. Co mám robit??
neofúkol ich chlad? novo kúpená, alebo domáce kvitnutie?
GabiZ
20.03.12,07:33
Pred troma rokmi som nesprávne zastrihla orchideu (tá biela) a mala som len listy. Po jej prvom odvitnutí som stopku zastrihla až dolu pri listoch. Stále som sa však o ňu starala, lebo som čakala, že jedného dňa snáď ešte kvietky vyženie. Už som ani nevedela po týchto rokoch, akú má farbu. :D No a tu je výsledok, stálo to zato. No a tá ružová kvitne stále, mala som 2 kvietka, teraz mám už ďalšie 3 puky. S tým vyschýnaním, aj mne sa stalo, že mi nejaký ten púčik vyschol, ale ostatné vykvitli.
lujza.j
20.03.12,07:43
Pred troma rokmi som nesprávne zastrihla orchideu (tá biela) a mala som len listy. Po jej prvom odvitnutí som stopku zastrihla až dolu pri listoch. Stále som sa však o ňu starala, lebo som čakala, že jedného dňa snáď ešte kvietky vyženie. Už som ani nevedela po týchto rokoch, akú má farbu. :D No a tu je výsledok, stálo to zato. No a tá ružová kvitne stále, mala som 2 kvietka, teraz mám už ďalšie 3 puky. S tým vyschýnaním, aj mne sa stalo, že mi nejaký ten púčik vyschol, ale ostatné vykvitli.
u mňa väčšinou v zime....aj ked nie su ofuknuté...ale inak po kúpe pri aklimatizácii...sa stáva. v zime moc nekupujem a ak aj áno veľmi, veľmi zabalím, ale aj tak niekedy nepomôže a čo to opadne...
GabiZ
20.03.12,07:48
Aj mne sa to stalo pri kúpe, ale jednu mám 3 roky, druhú 2 roky a odvtedy, ako majú svoje miestečko a dávam pozor, aby na ne nenafúkalo v zime, sa mi nestalo, žeby vysýchali.
Betina2
20.03.12,08:31
MAm orchideu ktorá má vela pukov. Uz má rozkvitnutých asi polovicu ale tie ostatné pomaly ustchýnajú. Co mám robit??

Mne jedna phala tiež takto spravila túto zimu, bola daleko od okna a tým pádom mala málo svetla....takže ak nič iné, ja tipujem na nedostatok svetla :( Teraz je už blízko a na novej stonke idú púčiky, aj sú gulatejšie :)
lujza.j
20.03.12,08:42
Mne jedna phala tiež takto spravila túto zimu, bola daleko od okna a tým pádom mala málo svetla....takže ak nič iné, ja tipujem na nedostatok svetla :( Teraz je už blízko a na novej stonke idú púčiky, aj sú gulatejšie :)
možno v zime celkovo málo svetla... mne to urobila aj na parapete, ale aj tak je to individuálne....ktorá je ako odolná-fajnová...
hnedoočka
20.03.12,09:28
možno v zime celkovo málo svetla... mne to urobila aj na parapete, ale aj tak je to individuálne....ktorá je ako odolná-fajnová...

súhlasím...tri mi pekne postupne zakvitli, no štvrtá...púčiky zožltli...a všetky boli na jednom okne....
lujza.j
20.03.12,09:31
súhlasím...tri mi pekne postupne zakvitli, no štvrtá...púčiky zožltli...a všetky boli na jednom okne....
inak je to tak aj z kvitnutím, niektoré kvitnú dlho a niektoré trošku po-kvitnú a zhodia kvety...
andersenka
20.03.12,15:22
kvitnutie mojej botanickej a kvitnutie kejok :)
priekalova
20.03.12,15:25
PREKRASNE
lbebjak
20.03.12,16:53
tak som sa dala inšpirovať a cez obed som vybehla do Hornbachu. Betina má pravdu, majú všelijaké a aj pekné orchiše, ale Zygo sa mi nepodarilo nájsť, chcela by som také tmavomodre, ako má Betina, ale......priniesla som si dendrobium stardust, tak uvidím ako mu dokážem vytvoriť chladnejšie obdobie, ale dovtedy niečo vymyslím. Vďaka Betina.
lbebjak
20.03.12,17:43
to ti takto kvitne len tá kejka? A tá botanika je nádherná, si veľmi šikovná.
andersenka
20.03.12,18:01
ano iba keiky kvitnú......
jozik-nozik
20.03.12,18:17
pekne
jozik-nozik
20.03.12,18:19
pekne.... :)
Betina2
20.03.12,18:33
Nemáš za čo. :) Jedno také tmavomodré som tam videla, druhé bolo bordové a tretie bolo pravdepodobne Bolopetalum - som aj nad ním váhavla, bolo také bielofialkasté, celkovo svetlé,ale povedala som si že uvidím ako mi pôjdu tie moje dve čo už doma mám :)
Betina2
20.03.12,18:39
tak som sa dala inšpirovať a cez obed som vybehla do Hornbachu. Betina má pravdu, majú všelijaké a aj pekné orchiše, ale Zygo sa mi nepodarilo nájsť, chcela by som také tmavomodre, ako má Betina, ale......priniesla som si dendrobium stardust, tak uvidím ako mu dokážem vytvoriť chladnejšie obdobie, ale dovtedy niečo vymyslím. Vďaka Betina.

Dendrobium Star Dust by malo byť asi tak rovnako chladnomilné ako klasické hybridné dendrobia nobile. Čiže po odkvitnutí po zmrzlánoch vyložiť von do polotieňa, dostatočne zalievať, prihnojovať, mali by narásť a dorásť nové pahluzy a na jeseň dozrieť, a ked nočné teploty klesnú na takmer 8 st.C, tak vložíš na chladné svetlé miesto s poklesom teploty k 10 st C, postačí však aj 17-18 st. (ja som mala najnižšiu teplotu pri tých mrazoch cca 16 st a stačilo to :) ), prisušíš na 5-6 týždňov a mali by naskákať očká, dnu do bytu vložíš až ked budú aspoň 1-1,5 cm velké, to už by sa nemali na kejky zopsuť...no a potom sa budeme tešiť na obrázky Tvojho zakvitnutého Dendra. Môžeme sa aj pretekať, komu viac zakvitne a komu skôr xi-xi-xi
:D:D:D:---:---:---
Betina2
20.03.12,18:49
To Bollopetalum bolo asi ako toto
http://www.flickr.com/photos/25609635@N03/5351281758/

Asi som zaváhala :(
Že by som tam zajtra vybehla ???
lbebjak
20.03.12,19:06
idem do boja, budem sa snažiť a vďaka za rady
lbebjak
20.03.12,19:11
To Bollopetalum bolo asi ako toto
http://www.flickr.com/photos/25609635@N03/5351281758/

Asi som zaváhala :(
Že by som tam zajtra vybehla ???
no neviem či pochodíš, dosť dlho som sa tam hrabala, ale bolo tam len to bordové čo máš a ešte jedno, ale to malo dosť poštepené listy a po mojich skúsenostiach so zygami som to neriskovala. Možno to bolo aj to bledé, ale zdalo sa mi, že tie listy boli odrezané práve preto, že tam bola nejaká pliaga.
Ak budem mať trochu času, tak nafotím to moje Zygo. Zdá sa mi, že zasa jedna pahľúza odchádza. Je zospodu hnedá, akoby išla zoschnúť. A to som ho presadila, keď som ho priniesla a chvíľu som ho ani nepolievala a potom som ho len rosila - samozrejme že na substrát, až teraz som ho namočila do vody, tak neviem ako to dopadne.
sisima
20.03.12,19:31
dík za podrobný postup, vyskúšam aj ja a uvidíme, či pridám nové fotky aj ja :)
Betina2
21.03.12,18:45
nafotila som dendro star dust aj brassiu rex, tak ak vynde čas, tak pridám fotečky....
Betina2
21.03.12,21:24
Neviete kde by som dostala kúpiť kokosové vlákno? Pozor, nie čipsy ani žiadnu drť, len vláknité kokosové vlákno. Našla som ho na zopár čských obchodoch, ale u nás nejako neviem nájsť...iba som našla 30 g balenie a dosť drahé...to je ale malý objem. Cjcem skúsiť zopár rastlín vyviazať na kôru, už som pobehala asi 4 špeiclizované zoo obchody a nič....z čiech sa to dosť predraží s dopravou....
Matasias
22.03.12,08:28
Aktualne kvitnutia orchidiek :)
andersenka
22.03.12,08:34
no nie je možné, že si sem aj zavítal :-) Tá tretia fotka - to máš nejaké nové oncidko? peknučné je :-)
Betina2
22.03.12,08:41
Nebude to drobnokvetá Miltassia? Niečo podobné mám aj ja., ale je to ružovožlté a voňavé. Jej a Stardust si tiež zohnal v Horbachu? Idem pridať fotky :)
Betina2
22.03.12,08:43
môj najnovší Stardust a Brassia Rex
Betina2
22.03.12,08:46
Zygo asi spred 3 týždňov

... a ide mi hned na 2 stonkách kvitnúť resuscitovaná phala, už ani neviem, akej farby bola :):( Hlavne že má len 3 listy, no korene dorástli poriadne :)
Matasias
22.03.12,08:48
Áno. Všetko je kupované v Hornbachu :) Je pre mňa najdostupnejší (spolu s IKEA) :) No to drobno kvete neviem čo je presne za druh. Už som niečo podobné mal, len sa mi s tým nezadarilo a tak skúšam znova. Podobnú rastlinku len inej farby ma aj Adelka. Mali sme rovnakú.
andersenka
22.03.12,08:48
Miška krásne !!!! žltý stardust mam aj ja, niečo sa na 4 očkach "deje", len neviem či to budu keiky,alebo kvety - ide to pomaly.......a takú brassiu by som mala mať tuším aj ja, len som dostala oddelok , ešte ale nekvitla http://www.porada.sk/album.php?
Betina2
22.03.12,08:49
pardón, nie miltassia ale MILTONIDIUM :)
andersenka
22.03.12,08:49
krásne je to zygo
andersenka
22.03.12,08:49
môj najnovší Stardust a Brassia Rex


tu je link na tú moju brassiu http://www.porada.sk/album.php?albumid=994&attachmentid=98933
andersenka
22.03.12,08:49
Matúš ktorú myslíš? akosi som mimo....
Matasias
22.03.12,08:50
Idem sa pokúsiť nájsť foto
Betina2
22.03.12,09:01
Je to hodne podobné, možno to nie je presne to isté, moje má tenšie a pokrútené okvetné lístky (sepaly, tepaly ?) ale niečo také podobné som mala a dokatovala a dlhos om si ju chcela znovu kúpiť. Na pôvodnej bola aj fialová a žltá šmrncnutá
Betina2
22.03.12,09:03
Betina2
22.03.12,09:04
Betina2
22.03.12,09:08
Matasias, to milonidium mi bude kvitnúť tak cca o 2 týždne môžem odfotiť :)
moje by malo byť
miltonidium pupukea sunset
ale tých hybridov je neúrekom, zrovna v čase ked som ho kupovala aj ja v Hornbachu, mali aj také žlté až žltocitrónkovozelenkavé. Tak si myslím, že je to niečo také.
Betina2
22.03.12,09:09
neviete niekto o tom kokosovom vlákne, kde ho zohnať v SR? Ani Schwerter ho nemá, našla som ho na českých stránkach pre zvieratá, balanie cca 400-500 g a 4 l, čo je slušné a za slušnú cenu, len to poštovné to predraží.....
Matasias
22.03.12,09:13
Adel, túto som myslel :)
Matasias
22.03.12,09:14
Ďakujem za priblíženie druhu :) Idem hneď kuk múdre knižky :)
Betina2
22.03.12,09:23
peknučká je
Betina2
22.03.12,09:25
Je to niekolkonásobný hybrid (oncidia a zrejme milonia) určite :):):)
andersenka
22.03.12,10:24
ano, ano hlásim, že túto mame rovnakú :-)
andersenka
22.03.12,10:25
neporadím Ti lebo som sa s tym nestretla. Môžem sa isť do jednych chovateľskych v Mirage pozrieť a spýtať.........ale skôr ako zajtra by to nebolo
andersenka
22.03.12,10:26
nezobrazilo ani stránku, ani foto
andersenka
22.03.12,10:26
to je to čo na mňa čaká?
lbebjak
22.03.12,11:42
tiež by ma zaujímalo čo je na tej 3 fotke, ale všetky sú nadherné
Matasias
22.03.12,13:56
Mali sme ... Mne min. rok neprezila ...
lujza.j
22.03.12,19:13
Neviete kde by som dostala kúpiť kokosové vlákno? Pozor, nie čipsy ani žiadnu drť, len vláknité kokosové vlákno. Našla som ho na zopár čských obchodoch, ale u nás nejako neviem nájsť...iba som našla 30 g balenie a dosť drahé...to je ale malý objem. Cjcem skúsiť zopár rastlín vyviazať na kôru, už som pobehala asi 4 špeiclizované zoo obchody a nič....z čiech sa to dosť predraží s dopravou....

http://www.petcenter.sk/ majú predajňu aj v tesco zlaté piesky
Betina2
22.03.12,20:02
dík, skúsim sa v Retre zastaviť :)
ivkapeto
23.03.12,06:37
Betina2
23.03.12,08:24
dosť slabá fotka, ale to napravo sa podobá tej mojej sunsetke - taká žltookrová + trošku ružovej, ved si vygoogli fotky na tú miltonidium pupukea sunset...býva aj hawai a iné...je to multihybrid, zrovna mi ide moje nanovo kvitnúť :)
sisima
23.03.12,08:38
myslíš klasické kokochipsy? ja to kupujem v hornbachu, pre ter.zvieratá ale je to dost drahé
sisima
23.03.12,08:40
betina, mne sa kokochipsy moc neosvedčili, ked ich zmiesam s kôrou, tak ovela rýchlejšie celý substrát preschne... a mne sa nechce az tak často namáčať :)))
Betina2
23.03.12,08:51
Ja nehladám cocchipsy, tie mávajú....ja hladám vláknité kokosové vlákno, robia sa z toho aj hniezda kuk sem http://www.zvieratka.eu/erzo/eshop/3-1-PRE-HLODAVCE/43-2-PODSTIELKY/5/3034-Kokosove-vlakno-pre-stavbu-hniezda-30g potrebujem to na vyviazanie rastl
Betina2
23.03.12,08:53
na kus dreva/koreňa/korku/sa položí jemná vrstva machu/rašeliníka ana to trochu toho vlákna naplocho a na to korene rastliny a celé sa to pripevní/obviaže trebárs nastrihanou silonovou pančuchou (kým s akorene uchytia o podložku....takto asi toto chcem
Betina2
23.03.12,08:59
betina, mne sa kokochipsy moc neosvedčili, ked ich zmiesam s kôrou, tak ovela rýchlejšie celý substrát preschne... a mne sa nechce az tak často namáčať :)))

ja cocochipsy nepoužívam, iba ak ako pár kúskov prihodiť do substrátu, osvedčuje sa viacej čistá borovicová kôra, trochu perlitu alebo nadrobno nasekaného rašeliníka/jemného machu a kúsky polystyrénu + väčšie kusy polystyrénu na dno....nevýhodou je dlhšie namáčanie, trochu trvá než tá surová kôra nasaje (nekupujem, zberám a pripravujem si sama), ale riziko premočenia je ozaj minimálne napr. Katkovité orchiše aj nobilká si v tom hoväjú, vyhovuje aj phalám....ak by bolo málo vlhkosti, tak sa tam môže nejaká savá zložka ešte pridať, podstatné je že je to vzdušné a presychá rovnomerne a pomerne rýchlo....ja mám totiž tendeciu poliať viac než menej a to býva na škodu....a najmä takto vyrobený substrát neplesnivie, nehnije, nerozpadá sa rýchlo ako kupovaný, netleje a nerobia sa tam žiadne povlaky ani plesne a ani huby....samozrejma nalúpanú kôru riadne namáčam a preláchnem a nakoniec prepečiem do sucha pri cca 150 st. a nechám priadne vychladnúť a preschnúť a až potom ju lámem a pripravujem. A zberám tam, kde nejazdia autá :) teda mimo ciest a miest.
Betina2
23.03.12,09:03
...takýto pripravený substrát len s trochu viacej nasekaným machom som dala aj na miltoniopsis a krásne sa uchytil, nové korienky už rastú a zdá sa že aj hluka bude...trvalo jej to však podstatne dlhšie, možno aj 1/2 roka, než sa výsledok ukázal....ale je to vždz lepšie než o nu prísť (3 x som nepresadila hned po kúpe a 3 x mi pošli - tentoraz šiel miltoniopsis pod nôž hned a ujal sa...a je v priehladnom kochi, aby sa lpšie odhadla záleivka...teraz ked sa oteplilo a začína to rásť, tak interval presychania je cca 5 dní, čo je optimum pre ňu, na vrch som položila plátok machu a ten ešte aj vzdušnú vlhkosť okolo trošku zvýši, ale on sa nedotýka raslinu a ni je bázy - prevencia hniloby :)
jozik-nozik
25.03.12,17:41
skus pozriet v kvetinarstve,pouzivaju to na aranzovanie...)
jozik-nozik
25.03.12,17:54
myslel som to kokosove vlakno....
sisima
26.03.12,11:15
jáj stal sa zázrak, moje dendrobium nobile ide kvitnúúúúúúťťťťťťť, strašne sa teším, lebo som sa naozaj obávala, že o dendrobia sa proste neviem starať... za pár týždňov pridám foto :)
andersenka
26.03.12,11:33
mne sa zas niečo na starduste klube, len neviem či to budu kvietky, alebo keiky...........a inak blahoželám Ti :-)
lbebjak
26.03.12,20:28
aj moje dendro sa chystá kvitnúť, ešte chvíľku a bude foto
henrieta3
27.03.12,16:53
jáj stal sa zázrak, moje dendrobium nobile ide kvitnúúúúúúťťťťťťť, strašne sa teším, lebo som sa naozaj obávala, že o dendrobia sa proste neviem starať... za pár týždňov pridám foto :)

Gratulujem, mne kvitlo len male, zo starej, stara akosi stagnuje, neviem, ci neodrezat zvrchu a zasadit ju, dolu pri substrate vyzera sucha, nechcem o nu prist, tu malu som dala dcere...
henrieta3
27.03.12,16:54
vsetky su nadherne...
henrieta3
27.03.12,16:56
krasne, snad budes aj delit...
jess
27.03.12,18:31
nádherná na obr.4...krásne bohaté kvitnutie :ň
jess
27.03.12,18:32
krááásne :)
jess
27.03.12,18:33
veľmi pekná Adel :)
jess
27.03.12,18:34
o čo kráča ???? :DDD
jess
27.03.12,18:38
moje nobilko má tento rok dovolenku :(
lujza.j
27.03.12,19:07
sisima
29.03.12,08:00
henrieta3
mne tlačí púčiky len na nových, stará sa scvrkáva a žltnú a opadávajú jej listy... mala by som ju odrezat a zasadiť? o tom som este nepocula... z dola už tiež tlačí jednu novú :)
sisima
29.03.12,08:01
dakujem, strasne sa teším, fakt
henrieta3
30.03.12,05:45
henrieta3
mne tlačí púčiky len na nových, stará sa scvrkáva a žltnú a opadávajú jej listy... mala by som ju odrezat a zasadiť? o tom som este nepocula... z dola už tiež tlačí jednu novú :)
Citala som to spatne v prispevku, niekto to tak urobil, nakonic, co sa moze stat, ked z nej odrezem? Len neviem kde, ci pri tom kolienku?
andersenka
01.04.12,13:06
môj prírastok zo štvrtku - farba je sýtejšia, no nedarí sa mi odfotiť.......
Priemer kvetu - 9cm


http://galerie.Abecedazahrady.dama.cz/data/500/thumbs/new_-_k_pia.jpg (http://galerie.Abecedazahrady.dama.cz/showphoto.php?photo=667)
Betina2
01.04.12,14:57
No len tam mávajú farebné :(
Betina2
01.04.12,15:11
včera som sa dokonale vybláznila....prepláchla a prepiekla som 3 kopcovité plechy kôry (niektoré kúsky sa aj na takmer drevené uhlie premenili :)), potom som jeden celý plech nalámala a nastrihala na kúsky, primiešala k tomu od oka perlit a polystyrén, nasekala nadrobno zbytok odloženého a zmrznutého machu a celé premiešala - výsledok: kopcovitý pekáč pripraveného substrátu a mozole na rukách :(...a malo to aj pokračovanie...ved na čo mi je naraz tolko substrátu? Treba ho aj spotrebovať, nie? Tak som presadila 5 Dospelých Dendrobii nobiliek, čo v zime kvitli, bolo to už treba, plus ďalšie 3 klasické phaly + 1 Velkú bielu Dendrophalu, plus 1 Dendrobium Berry Oda, ja neviem v čom to bolo, pripadalo mi to ako pozametané a scucnutý prach z kokosových orechov, v tom stlačené korene a tak to zasadili, zamokrené, ale nešlo to ani poriadne vybrať, samozrejme, niektoré korene padli za obeť, ale dúfam, že ich zostalo dosť slušných na zotavenie....plus som presadila znovu 1 Burrageu Nelly Isler, po kúpe mala dezolátne korene a presadenie hned po kúpe na jeseň ju moc nezlepšilo, ale ani sa napokon nezhoršila, tak som jej dala trochu vylepšený substrát a odstránila aj zbytok zlých koreňov, teraz má v substráte len kôru, polystyrén a nasekaný mach s perlitom, predtým tam boli aj savejšie zložky z kokosu, je to teraz vzdušnejšie a perlit zároveň zadrží potrebnú vodu, aby len nepretiekla cez kôru...uvidím, či to pomôže....
Takže včerajšie moje skóre 11 dospelých rastlín presadených....a ešte ma zopár čaká nabudúce :( Nuž ked je treba tak je treba a počasie pobytu vonku teda neprialo...aj dnes u nás snehové prehánky :(
jozik-nozik
01.04.12,18:58
a konope by nebolo dobre??? to sa da zohnat vo vodarovi...
andersenka
02.04.12,08:21
ty si teda riadnu generálku" robila ;-)
lbebjak
02.04.12,09:11
to je zasa mimoriadny úlovok, blahoželám
andersenka
02.04.12,10:35
kujeeeeeeeeeeeeem, dufam, že sa jej bude dariť, pretože mám pocit, že najvďačnejšie sú tie "obyčajné" .......
Betina2
02.04.12,10:37
no hej .... skúpim výpredajky a čakám na jar :)
avonboy
02.04.12,18:16
tieto som si iba odfotil lebo sa mi pacili ale boli fotene v rakusku a mal by som obtiazny transport domov kedze som nebol na vlastnom aute
nieco si kupim nabuduce ked pojdem autom:D
sisima
03.04.12,09:27
to biele mám:)
sisima
03.04.12,09:29
nechápem odkial sa u mna vyskytli puklice sú na 3-4 phalách :( ide ma z toho porazit...
avonboy
03.04.12,12:45
mne sa tak zda, ze som o tom niekde cital ze sa moze vyskytnut na bytovych rastlinach pokial su letnene vonku...
lujza.j
03.04.12,18:48
nechápem odkial sa u mna vyskytli puklice sú na 3-4 phalách :( ide ma z toho porazit...
http://www.kvetinky.eu/forum/viewthread.php?forum_id=7&thread_id=119

nezávidím....:(
sisima
04.04.12,08:15
ano, ale v obyvacke nemám nič, čo som letnila vonku, najbližšie letnené som mala cez zimu na poschodí...
sisima
04.04.12,08:20
musela som si ich priniest s niektorou z obchodu... vrr, zatial všetky viditeľné likvidujem ručne... tiež lienka sa pridala :)
zvláštne je, že mávala som ich na oleandroch, každý rok sa objavili na jar, oleandre boli celé celučičké zamorené, tak som ich každú jar ostrihala na komplet, ostali len pahýle, vyumývala niekoľkokrát jarovou vodou... ale min. jesen, sme ich nastriekali nejakým prípravkom (uz ani neviem čím) a oleandre prežili krásne! ani jediná puklica na nich nie je...
predtým mi nakazili japonský javor, ktorý tiez zimoval v garáži, ale na javor, ten postrek moc nezabral, tie mrtve, suché puklice tam ostali, a predpokladám, že sa s nimi budem tento rok ešte moriť...
Betina2
04.04.12,09:12
...aj ja mám aj to biele....inak rovnaké ale s ružovým stredom mali pekné v pondelok v kauflande a v dobrej cene....ale aj také už mám :)
Betina2
04.04.12,09:14
to biele je dendrobium nobile, hzbridné a je dosť často v ponuke v bežnej obchodnej sieti, fialové je Zygopetalum, tiež mám podobné, tieto mávajú v hobbymarketoch (hornbach, baumax..
Betina2
04.04.12,09:16
stačí, že sa nejaká háved uchytí na včele alebo muche a s vetraním sa dostane dnu :( anio nemusí byť na letnení...a na schodisku je to tiež tak, stačí že sused o poschodie nižšie mal niečo a dostalo sa to k Vám...ale netreba hned obvinovať :)
Betina2
04.04.12,09:24
....sisima, puklice sú hnus....ja napr. som ich nikdz nemala, chvalabohu ani na oleandri, ale kamoška s nimi dlho bojovala na phaleonopsoisoch, nidkde nič nevidela a o pár týždňov už boli....muselo to bzť v substráte schované a čakať na príležitosť.....aj v substrátoch sa nájde kadečo :(:(:(...na orchidkz už nekupujem, aj minule som kúpila v Lidli, mali takú akciu záhradka...a teda že nakoniec skončí niekde v záhrade...bo na orchiše ho teda nedám...humus tajbl a so známkami húb a plesne....skladované krátko a v suchu :( niet čo dodať....a napr. v Hornbachu už mávajú z každého druhu po 1 balíku načaté, aby sa dalo kuknúť, čo je zač, z 3 druhov od 3 výrobcov by som nekúpila ani jeden...huby, plesne....sajrajt...najhopršie je, že ak takýto substrát aj prepečieš a nezbavíš ho dokonale vlhkosti, tak tie huby sa potom ešte rýchlejšie množia, to nie je môj vynález, to som na inom fóre čítala, takže ja už len moju kôru...z týchto dôvodov a všetko bud hned alebo hned po odkvitnutí presadiť......napr som si kúpila na výstave vo Videni pomerne drahé Rossiglosum Grande (aj som ho tu dávala), kukla som trošku pod povrch substrátu a tiež je to nejaké divné, takže som čakala len než to odkvitne...zajtra presádzam aj ked sa bojím, má to citlivé korene, ale hluzy už začínajú chradnúť, takže otáľať netreba.......a to bolo kúpené od poptredného pestovateľa a predajcu :(...takže to že niektorí doporučujú okamžité presádzanie bez rozdielu už chápem....
milka 60
04.04.12,10:23
Môj nový prírastok za 2,20 eu, krásne vonia , ako keď ni kvitlo Berry Oda , ale nie je to dendrobium , má pahľuzy ako oncídium , malinké 1 cm kvietky - poraďte čo je to??
andersenka
04.04.12,11:31
Milka a nebude to nejaké oncidium twinkle?
milka 60
04.04.12,11:53
Adelka neviem , ale chcela by som vedieť
Betina2
04.04.12,12:29
Môj nový prírastok za 2,20 eu, krásne vonia , ako keď ni kvitlo Berry Oda , ale nie je to dendrobium , má pahľuzy ako oncídium , malinké 1 cm kvietky - poraďte čo je to??

Milka to bude zrejme Miltonidium.....také mám aj ja ale stred je trošku do ružova...je to taká drobnejšia rastlinka s množstvom hlúž, že? Skús vygúoogliť napr. Miltonidium Pupukea....ale hybridné farbičkz sú rôzne....a naozaj vonia :) a kvitne neúnavne...zrovna 2 stonky idú...
Betina2
04.04.12,12:34
Mimochodom...očistlila som Rossioglosum Grande a hrôza ! substrát rozpadnutý, zlepený, korene prerastené a z takmer 2/3 uhnité , czhtala sa tam už aj pleseň :( a pri rozpletaní a oddelovaní sa ešte aj niektoré dolámali...nejaké zdravé zostali, teraz ho trošku suším na vzduchu a večer zasadím.....katastrofa v čom sú schopní to predávať ....keby to bolo vo sfangnu,. tak to presadím hned a nešpekulujem....pripadá mi to, že v skleníku pozametali všetky zbytky rýchlo to pred tou výstavou do toho nacpali....je mi z toho do plaču ...a pritom rastlina za niekolko desiatok eur :(:(:(
A pritom som namáčala len 1x týždenne a velmi opatrne len na chvílu....2 mini rašiace hluzky v tom už stihli uhniť :( tretia to snáď prežije..ide jar tak jej verím...
lbebjak
04.04.12,16:57
konečne som sa dostala k foteniu a rada by som prispela k tej plejáde krásavíc
prikladám moje nové kvitnutia a znovu moje rozkvitnuté minipalky
lbebjak
04.04.12,16:59
zabudla som na tie minipalky
lbebjak
04.04.12,17:03
v pondelok ma vyhnali do Ikei a keď som tam už bola, no tak nezastav sa v Hornbachu, to sa nedá a dopadlo to asi takto - moje nové prírastky, dúfam, že to zygo sa konečne vydarí
Betina2
04.04.12,18:40
Nádherné !. Podla mňa by to mohlo byť aj Bollopetalum, vraj nakvitá dokonca ľahšie než Zygo.
lbebjak
04.04.12,19:52
to by ma potešilo, dúfam, že ho nezmordujem
milka 60
04.04.12,19:52
Milka to bude zrejme Miltonidium.....také mám aj ja ale stred je trošku do ružova...je to taká drobnejšia rastlinka s množstvom hlúž, že? Skús vygúoogliť napr. Miltonidium Pupukea....ale hybridné farbičkz sú rôzne....a naozaj vonia :) a kvitne neúnavne...zrovna 2 stonky idú...
ano Bety je malinké , drobné
andersenka
05.04.12,03:38
krásne Ti to kvitne !!!
andersenka
05.04.12,03:39
sú roztomilé !
andersenka
05.04.12,03:40
to "zygo" je zaujimavé :-) a so dendrobium stardust chyiomi -nech robí radosť, mne sa teraz chystá kvitnúť...
henrieta3
05.04.12,05:48
nadhera, aj nobilko ti kcitne uz doma?
henrieta3
05.04.12,05:52
musela som si ich priniest s niektorou z obchodu... vrr, zatial všetky viditeľné likvidujem ručne... tiež lienka sa pridala :)
zvláštne je, že mávala som ich na oleandroch, každý rok sa objavili na jar, oleandre boli celé celučičké zamorené, tak som ich každú jar ostrihala na komplet, ostali len pahýle, vyumývala niekoľkokrát jarovou vodou... ale min. jesen, sme ich nastriekali nejakým prípravkom (uz ani neviem čím) a oleandre prežili krásne! ani jediná puklica na nich nie je...
predtým mi nakazili japonský javor, ktorý tiez zimoval v garáži, ale na javor, ten postrek moc nezabral, tie mrtve, suché puklice tam ostali, a predpokladám, že sa s nimi budem tento rok ešte moriť...
Lienku si tam nechaj, poje skodcov, ja som minule zbierala v zahrade a preniesla som ich domov, zmizli mi vsetky musky
nesca
05.04.12,06:14
Krásne
andersenka
05.04.12,06:19
a ja som na orchidke ktorú som kupila odkvitajúcu objavila na spodu listu malilinkého hnedého chrobáčika, chcela som ho "zneškodiť" ale sviňúch ušiel mi, ani odfotiť sa nepodarilo.............tak neviem čo to bolo, orchidka vyzera v poriadku........
Betina2
05.04.12,06:23
lienky likvidujú aj vošky :)...a aj zlatoočko je dobré si ponechať, aj prípadne nejakého pavúčika :)
lbebjak
05.04.12,06:24
Henrieta3:Tie nobilká z predchádzajúcich fotiek mi vykvitli už doma. Na jeseň veľmi nestihli narásť poriadne tie pahlúzky a teraz kvitnú len na vrchu, tak mi to pripadá ako kráľovská koruna. Dosť som sa obávala, či im doprajem v zime dosť chladu, ale teraz mi to fakt pripadá, ako kráľovská odmena - pre mňa
Betina2
05.04.12,06:25
Milka to je dobrá kúpa, je to nezmar, stále raší nové hluzky a kvitne praktickz nepretržite...
lbebjak
05.04.12,06:30
takže cez sviatky máš o program postarané, baterka a lupa to budú istiť?
Betina2
05.04.12,06:32
Je to dobrá kúpa, je to nezmar, nové hluzy ženie stále a kvitne praktickz vkuse, akurát ju neros na listy, iba na substrát. Inak sa spravia flaky. a pozor na preliatie, ja tieto neprelievam, iba namáčam a špricujem na povrch substrátu...a presadiť ked sa
Betina2
05.04.12,06:34
....sa bude dať. Má rada vela svetla ale nie priame slnko a môžeš ju letniť v polotieni až tieni....na jeseň môžeš máličko prichladiť, sušiť netreba, len obmedzíš trošku zálievku....a vraj staré hluzy vráskavejú mi povedali v obchode, ale neviem...
Betina2
05.04.12,06:36
ja mám takéto to ružové, čo som si myslela, že je to Oncidium Ornithorhynchum...ale bude to toto a potom to žlté s ružovým stredom podobné ako Ty :) A voňajú po čokoláde a vanilke :) Ale každé trochu inak :)
Betina2
05.04.12,06:37
treba ho na niečo nalákať...na noc polož na substrát plátok uhorky :) na niektoré hávede to funguje ....
Betina2
05.04.12,06:39
...alebo posyb substrát trochou sody bicarbony, nech ho roztrhne :):) ked sa nažerie :) teda ak to rastline neškodí....
Betina2
05.04.12,06:43
Lbebjak, ak budeš niekedy deliť to nové bollopetalum, tak sa hlásim :) je fakt krásne, nech sa im všetkým darí :)! Mne rovnaké nobilká kvitli hned na Nový rok, Vianoce zmeškali.... ale to s ružovým stredom tiež menej a tiež mám dojem, že tento rok bude viacej nádielky, lebo dosť neskoro dozreli hluzy, takže na nich by to mohlo byť koncom tohto roka,...inak ja ich už cez deň vykladám na balkón na slniečko ... a všetkz dostali nový vzdušný substrát....a kejky skúsim na konár vyviazať, nobilká tam vraj idú, len budú menšie....však skúsim....
sisima
05.04.12,08:56
jasné, že som nechala, ale niekam zaliezla...tak ešte vonku nazbieram:)
lbebjak
05.04.12,09:55
ak to prežije, budem informovať
lbebjak
05.04.12,10:00
ak stihnem spracovať kôru podľa tvojho návodu (nazbieraná už je),tak po odkvitnutí aj tieto presadím t)
lbebjak
05.04.12,10:00
budem sa snažiť, aby som to bollopetalum doviedla do zdarného delenia
Betina2
05.04.12,10:35
Ljebjak,
k Tomu bolopetalu treba aj trošku savejšieho materiálu pridať, napr. nadrobno nasekané sfagnum alebo mach, molitan ja nedávam a ani sa mi nelúbi a kokosovú kôru nemám....ale ja som naposledy pridala perlit a k tomu zygopetalu o trochu viac ako k ostatným a tiež aj viacej drobučkých kúskov kôry 2-3 mm, nie iba tých väčších som pridala... tak primerane aby to trošku aj podržalo a nielen pretieklo (alebo to nechať dlhšie namáčať, aj tak táto nalámaná kôra nasáva dlhšie...) predsa len má Zygo radšej vhkejšie a treba si presychací cyklus odkukať...bude zrejme o dosť kratší než v kupovanom substráte....na spodok dobrú drenáž a najlepšie to uvidíš v priesvitnom kochli....
henrieta3
05.04.12,16:24
Lbebjak, ak budeš niekedy deliť to nové bollopetalum, tak sa hlásim :) je fakt krásne, nech sa im všetkým darí :)! Mne rovnaké nobilká kvitli hned na Nový rok, Vianoce zmeškali.... ale to s ružovým stredom tiež menej a tiež mám dojem, že tento rok bude viacej nádielky, lebo dosť neskoro dozreli hluzy, takže na nich by to mohlo byť koncom tohto roka,...inak ja ich už cez deň vykladám na balkón na slniečko ... a všetkz dostali nový vzdušný substrát....a kejky skúsim na konár vyviazať, nobilká tam vraj idú, len budú menšie....však skúsim....
Moja mala 2 kejky, 1 pekne kvitla, taka malicka, ale stara sa nema k cinu, ved uvidim, necham ju tak. Ja presadzam skoro vsetko hned po kupe, nobilko je nepresadene, ma dobry substrat...
milka 60
06.04.12,08:10
mimotemyVESELÚ VEĽKÚ NOC , veľa kúpačov , vody -len nech nie ja zima!!!§
jozik-nozik
06.04.12,16:55
dakujem a napodobne....staci ked voda bude studena...)))))
andersenka
09.04.12,09:08
lujza.j
09.04.12,09:18
peknučké....
katka50
09.04.12,09:46
Tá druhá je moja Catley. Kúpila som ju odkvitnutú-teraz mi kvitne prvýkrát. Na prvej fotke sú moje kvitnúce orchidee.
andersenka
09.04.12,11:06
Katka krásne Ti to kvitne. Obdobnú cattku mám aj ja, je to iwanagara, aj Ti vonia? Čo si robila-nerobila že Ti tak nádherne a bohato zakvitla??? Tá moja štrajkuje....
katka50
09.04.12,14:27
Andersenka, vlastne som nič zvláštne nerobila. Kúpila som ju minulý rok v lete odkvitnutú. Polievala som ju ako ostatné a občasne prihnojila a takto krásne mi zakvitla. Má veľmi príjemnú vôňu.
Betina2
09.04.12,16:27
Katka, tá Iwanagara je parádna, tiež mi štrajkuje, z 3 kvetných púydier od jesene asin nebude nič, aj posledné sa ydá bzť práydne....čo sňou robíš? teplota zálievvka ?
lbebjak
10.04.12,07:22
nielen krásne kvitnetie, ale aj krásne foto, vďaka za potešenie
milka 60
10.04.12,20:35
Je nádherná , a to nehovorím:) , že tie ostatné nie:Dsi dobrá!!!!!
milka 60
11.04.12,12:05
Betina - moja Iwaganara sa chystá kvitnúť . dávam foto , aby si videla pozostatok toho suchého
andersenka
11.04.12,15:32
milka super !!!! ja tie moje cattky asi vyhodím von oknom, nech sa preberú........
Betina2
11.04.12,18:08
mne zatial nič také neraší, ani zo suchého, ani zo zeleného, zelený mám jeden výhon, ale vyzerá byť prázdny :(...práveže tlačí dalšie 3-4 hluzy a na dvoch minuloročných zakladá nové kvetné púzdra a deliť ju nebudem, dám ju do väčšieho kochla, hodne rastie
*ala*
12.04.12,16:43
...minule ste preberali čo so starou stonkou z dendrobia nobile,ja som ju nastrihala na 3 časti,zasadila do kelínkov a každé ráno postriekala.Trvalo to pol roka, kým stonka pustila kejky aj to by som si nevšimla ,keby som omylom neprevalila kelínok (kôra bola až po okraj).
*ala*
12.04.12,17:01
..a toto je moja nová meninová od brata,aj ked neskôr ale dôležité,že si spomenul a mňa potešil:)
Betina2
12.04.12,20:15
zase som raz neodolala a kúpila hned 2....

ružová je veľkokvetá, žltá má stredne velké kvety, ale zato hodne rozkonáruje :)

....a na 2 rozkonárených vetviach mi stále od Nového roka kvitne moje domáce ružovobiele bodkované potešenie...doteraz narástlo 25 kvetov a pukov a ešte stále nové dorastajú na koncoch :) Tak takto vyzerá domáce kvitnutie k mojej spokojnosti :):):)
andersenka
13.04.12,03:46
krásna pehatica :-)
andersenka
13.04.12,03:47
šetri si nejaké to miesto aj na krásky z Nemecka :-)
lbebjak
13.04.12,05:34
Šikulka
lbebjak
13.04.12,05:37
tak to je nádherná odmena za starostlivosť
Betina2
13.04.12,05:58
Adel, ja sa už budem viacej na miniatúry a drobnejšie orientovať xi-xi, tie sa doma aj lahšie zasmaskujú , medzi klasikami sa stratia a muž ma nesfúkne :)
Betina2
13.04.12,06:00
Adel, Nemcov naviažem na konár :) takže na parapete už nie je treba miesto :) xi-xi
andersenka
13.04.12,07:48
no ja tiež zo 2-3 kúsky miniariek chcem .-) tak cez week popozeraj a pošli .-) čo xcheš......
Betina2
13.04.12,08:47
...aj teraz kukám...mám 2 konáre, tak na 1 temperované a na druhý teplé chcem :) len ten zoznam mám nejako moc dlhý xi-xi, toko sa mi ich tam nepomestí :(...ale už mám vytypované angreaceum equitans a aerangis-rozhodujem medzi articulata, biloba a stylosa
Betina2
13.04.12,08:49
kcela som angreaceum sesquipedale, ale majú ho malé a viac ako 12 mes do kvetuschopnosti nechcem čakať....ale aj tak je velké, ale raz si ho kúpim :) je neskutočné ale vraj smrdí ako detská grcka po mlieku :(....dúfam, že tie ostatné voňajú a nesmrdia....
Betina2
13.04.12,08:51
a chcem skúsiť nejaké bulbophyluim alebo cyrhopetalum, vraj sú v pohode a dendrobium Unicum a victoria reginae mi padli do oka...zistím, či sa dajú vyviazať, ak áno tak je to jasné :):):)
Leniii
14.04.12,10:33
To sa robí aj mne :-) ale nemám šajny čo to je...
ivkapeto
14.04.12,17:21
toto je moj novy priastok,zachranila som ho od kvetinarky, ktora ho velmi poliala....
neviete mi poradit ake je to dendrobium?
bersekr
14.04.12,21:44
Zdravim vas. dnes som bol na vystave orchidei a jednu som si domov priniesol. je to cochleanthes moliere a neako som o nej na nete nic nenasiel. mate niekto neake skusenosti alebo rady ako ju spravne pestovat?
lujza.j
15.04.12,08:27
Zdravim vas. dnes som bol na vystave orchidei a jednu som si domov priniesol. je to cochleanthes moliere a neako som o nej na nete nic nenasiel. mate niekto neake skusenosti alebo rady ako ju spravne pestovat?
ale hej, len si treba dať stránku preložiť...
bersekr
15.04.12,09:17
samozrejme v anglictine som nieco nasiel, ale tiez toho nebolo vela, tak ma zaujima, ci s nou niekto nema skusenosti
aglv
15.04.12,09:28
Prajem pekný deň.
Prikladám zase pár fotiek z mojej zbierky, aspoň tie čo kvitnú. Tá posledná mi vyhodila 3 stonky tak som zvedavá ako bude vyzerať keď vykvitne.
hnedoočka
15.04.12,10:54
krásne sú
Betina2
15.04.12,12:15
Podla mňa Dendrobium Phaleonopsis, je teplomilné, podobne ako phaleonopsis. Na foto vidno, že kvitla z vrcholu, takže preto :)
Betina2
15.04.12,12:20
skús sa zaregistrovať na www.forum.orchidej.net a tam zadať dotaz, niektorí to tam pestujú
ivkapeto
15.04.12,15:42
dakujem,mala zlte kvietky zvrchu,este stale z nej kvapka voda
ivkapeto
15.04.12,15:44
dajujem...uvidim ako sa jej bude u mna darit
Betina2
15.04.12,17:02
Betina - moja Iwaganara sa chystá kvitnúť . dávam foto , aby si videla pozostatok toho suchého

..stále tú Tvoju fotečku obzerám každý deň a porovnávam s mojou Iwanou...no u mňa nič také :(:(:(...ale zato sa začali tvoriť 2 nové púzdra na celkom nových hluzách a v jednom púzdre sa aj niečo formuje, tak uvidím....inak od vlaňajšieho nákupou vyrašili snáď aj 8-9 hlúz a dnes som našla ďalšie malé...tak som rozmýšlala, že ju rozdelím, ale je taká pekná velká, že asi kúpim väčší kochel, takú 18-stku a dám ju celú tam, lebo korene mám už na jednej vonkajšej strane obrastené okolo kochla a rastú stále ďalšie, na tej otočenej k oknu.......

ááále, na nobilku čo kvitlo v zime len tak ošemetne, aby sa nedalo povedať že nekvitlo, tak sa tvoria na minuloročných dozretých hluzách guličkz, takže sa ju snažím maximálne dávať na deň von na svetlo a chlad a na noc na studenšie schodisko (aj ked už nie je trak studené ako v zime) a máličko prisúšam, nechcem kejky ale kvety !!! ale nezdá sa mi toto obdobie....tak uvidím, čo z toho bude....
milka 60
15.04.12,20:23
Na obdobie nedaj , mne vlani kvitlo v lete vonku - mám ho zle vychované , ale nie som dobrá chúva:mad: obe kvitli v auguste , a aké dažde boli pred tým
Betina2
15.04.12,20:58
Nádhera :), tú bielu mám, je vďačná :) a nemáš z tej ružovej klon/rastlinu na výmenu za nejakú inú orchišu?
Betina2
17.04.12,11:40
Zdravim vas. dnes som bol na vystave orchidei a jednu som si domov priniesol. je to cochleanthes moliere a neako som o nej na nete nic nenasiel. mate niekto neake skusenosti alebo rady ako ju spravne pestovat?

Kde na výstave? v Budapešti?
Betina2
17.04.12,11:55
Mám na výmenu (prípadne aj predám) dospelú rastlinu:
- Epicattlea Plicaboa Dancing Queen (v albume)
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=108910&d=1328084415
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=108912&d=1328084454
- má nový výhon, už kvitli
- Dendrobium Nobile hybrid biele so žltým stredom a ružovkastým okrajom, voňavé, 2 kochle s dospelými rastlinami, niekolko výhonov na každej, už kvitli aj u mňa ( v albume)
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=108920&d=1328084840
- Cambria, väčšia mäsitejšia, dokvitla na dlhom pevnom výhone, ked som ju kúpila, má nový výhon asi 10-15 cm vysoký, mala by to byť táto na fotke
http://www.porada.sk/t71605-p1465-pestovanie-orchidei.html#post1879891

Všetky sú zasadené v klasickej velkosti kvetináča na hybridné phaly, tuším je to 11 cm, v mojom kôrovom substráte, dobre zakorenené.
Ak by mal niekto záujem, napíšte mi SS.
Betina2
17.04.12,18:58
trošku som sa dnes pohrala a pridala som fotky do môjho albumu v profile z návštevy Výstavy orchideí, ktorá bola vo februári vo Viedni a bola úžasná :)
tak sa kochajte :):):)
http://www.porada.sk/album.php?albumid=1486
*ala*
18.04.12,05:27
krásne fotky :)
*ala*
18.04.12,05:51
Moja minipala vyviazaná na kôre.Poslednú dobu štrajkuje tak som zvedavá,ako sa jej bude páčiť takto.
avonboy
18.04.12,10:00
ala prosim ta kde si mozem taku koru kupit? xcel by som to vyskusat doma tiez
Betina2
18.04.12,10:21
Moja minipala vyviazaná na kôre.Poslednú dobu štrajkuje tak som zvedavá,ako sa jej bude páčiť takto.

máš ju aj niečím podloženú, či len na holo ju máš priviazanú ?......
AK JE TAM NEJAKá PRIEHLBINA, TAK DO NEJ DAť VRSTVIčKU RAšELINíKA ALEBO JEMNEJšIEHO MACHU A na to trochu kokosového vlákna (koar, to je to čo som zháňala, robia sa z toho aj hniezda škrečkom, niekto dáva aj takú tenkú kokosovú rohožku, čím sa obalujú tyče na izbové popínavky) a cez tieto dve veci navrch rozložiť korene a upevniť rastlinku....inak srdiečkom natočiť radšej dolu, nech v ňom prípadne neostáva voda a opatrne aj 2x denne rosiť, aj ten mach rosiť a raz týždenne dobre namočiť aj s drevom...ozaj aký druh dreva je to? Vyzerá na borovicu, ale to moc trvácne nie je....doporučuje sa agát alebo ja to idem dať na dekoračné drevo z akvária.....
*ala*
18.04.12,13:02
máš ju aj niečím podloženú, či len na holo ju máš priviazanú ?...... AK JE TAM NEJAKá PRIEHLBINA, TAK DO NEJ DAť VRSTVIčKU RAšELINíKA ALEBO JEMNEJšIEHO MACHU A na to trochu kokosového vlákna (koar, to je to čo som zháňala, robia sa z toho aj hniezda škrečkom, niekto dáva aj takú tenkú kokosovú rohožku, čím sa obalujú tyče na izbové popínavky) a cez tieto dve veci navrch rozložiť korene a upevniť rastlinku....inak srdiečkom natočiť radšej dolu, nech v ňom prípadne neostáva voda a opatrne aj 2x denne rosiť, aj ten mach rosiť a raz týždenne dobre namočiť aj s drevom...ozaj aký druh dreva je to? Vyzerá na borovicu, ale to moc trvácne nie je....doporučuje sa agát alebo ja to idem dať na dekoračné drevo z akvária..... ..áno máš pravdu ,minimálne tem mach tam musím byť inak by to vyschlo dík za radu.Je to kôra z červeného smreka.
*ala*
18.04.12,13:06
neviem nekupovala som odlúpla som z foršty čo máme doma je to červený smrek
lujza.j
18.04.12,13:15
..áno máš pravdu ,minimálne tem mach tam musím byť inak by to vyschlo dík za radu.Je to kôra z červeného smreka.
neviem či aj tak jej zabezpečíš primerané zavlažovanie.... nemá už teraz odvodnené listy?
Betina2
18.04.12,18:03
...treba to namočiť do vedra celé aj s kôrou, nechať nasať drevo a potom nechať odkvapkať niekde nad vaňou, papierovým obrúskom z rastliny vysať vodu a hotovo...korene má fajn, určite sa dá dokopy, ale na samotnom dreve to ozaj bude velmi rýchlo preschýnať...to moje drevo má hodne priehlbín a jamiek, tak ja tam nacpem mach a cez to ten kokosový koár a až na to pančuškovými pásikmi pripevním rastlinu, tiež tam okrem iných dám aj miniphalu, len teraz má stonku s niekolkými púčikmi, tak počkám až odkvitne.....než sa rastlina koreňmi o kôru uchytí, bude treba častejšie rosiť....
Betina2
18.04.12,18:12
...nejaké informácie o naväzovaní na kôru sú aj tu...
http://forum.orchidej.net/viewforum.php?f=17
*ala*
19.04.12,05:38
No...urobila som to tak,že pod korene som dala molitán a zamaskovala som to machom.Myslím,že ak na ňu nezabudnem tak prežije ak nie tak som to aspoň skúsila.Budˇ,alebo.Betina,ten nápad s pančuškovým pásikom sa mi páči ja som to jemne obmotala silonom.Na korene som dávala pozor,aby som ich neprerezala.Vyzerá to takto:D
Betina2
19.04.12,07:00
to je mach? mne sa to vidí ako lyšajník :) ale je to pekné :), s tým molitanbom opatrne, treba si odsledovať, ako dlho to bude držať vodu, ja experimentujem s machom :) Nech Ti pekne rastie.
Betina2
19.04.12,07:03
je to jasné :)...Epidendrum Schomburgkii opäť zakvitne :) na jednom novom výhone :)

...len ešte aby Iwana prestala štrajkovať a budem docela spokojná :)...na Iwane aj to novučké púydro asi bude práydne :(...svetla má dosť, je priamo na parapete, aj teplo od okna, aj sa teplota na noc od okna zníži, zalievam raz za týždeň poriadne a potom má cca 6-7 dní pauzu, presychá to v pohodičke, je krásna zdravá, len tie nepodarené kvety :(...žeby mala málo papkania? Hnojím spolu s ostatnými, teraz cca raz za 2 týždne hnojivom, po ktorom mi pekne kvitnú phaly...tak ja už fakt neviem :(
Betina2
19.04.12,07:05
...a volačo mi vyháňa na septembrovom Cymbídiu...nechám sa prekvapiť, zatial je to tučné....no ale čas ukáže, či to zas nebude "len" nový výhon...
Betina2
19.04.12,07:08
PS: na jednej podarovanej miniphale bez kvetu som si všimla, že začína čierna hniloba od krčika, zatial to chytilo len časť s prirastenou časťou najspodnejší list, tak som ho celý odtránila aj od báz, aj ked inak bol ydravý, vystriekala koloidným striebrom a po uschnutí poprášila škoricou, som zvedavá, či prežije, inak je v pohode, korienky idú...ako toto riešite Vy?
Betina2
19.04.12,10:02
...máte niekto skúsenosť s tekutým Hoštickým hnojivom "Slepičince" ?...píšu, že je bohaté na fosfor a vhodné aj na zálievku aj na hnojenie postrekom. NPK 5-10-5. Je to balené v žltej flaši. Obsahuje fermentovaný slepačí trus a vraj aj aktivuje pôdnu mikroflóru, vysoký obsah fosforu zaručuje bohaté kvitnutie a u plodín následne vysokú úrodu......teda viem, že na paprikya rajčiny sme dávali skvasené slepičince, ale neviem, či a v akej koncentrácii to dodať orchidkám....
Dávkovanie doporučené - 1 vrchnák (15 ml hnojiva) na 3 litre vody....ja som dala na 5,5-6 litrov vody na cymbidium a Iwanagaru. Predtým boli poriadne zavlažené tak sa dúfam nespália.
Používate to niekto?
*ala*
19.04.12,12:31
zle som napísala,áno je to lišajník(konárnik slivkový)
andersenka
19.04.12,16:51
2009
20.04.12,05:38
bersekr
20.04.12,05:42
pekna
andersenka
20.04.12,06:32
už Ti dlho psycháč kvitne? Stonka sa predlžuje?
henrieta3
20.04.12,09:06
...máte niekto skúsenosť s tekutým Hoštickým hnojivom "Slepičince" ?...píšu, že je bohaté na fosfor a vhodné aj na zálievku aj na hnojenie postrekom. NPK 5-10-5. Je to balené v žltej flaši. Obsahuje fermentovaný slepačí trus a vraj aj aktivuje pôdnu mikroflóru, vysoký obsah fosforu zaručuje bohaté kvitnutie a u plodín následne vysokú úrodu......teda viem, že na paprikya rajčiny sme dávali skvasené slepičince, ale neviem, či a v akej koncentrácii to dodať orchidkám....
Dávkovanie doporučené - 1 vrchnák (15 ml hnojiva) na 3 litre vody....ja som dala na 5,5-6 litrov vody na cymbidium a Iwanagaru. Predtým boli poriadne zavlažené tak sa dúfam nespália.
Používate to niekto?
ja poznam len kravince, asi treba skusat
silvinka77
20.04.12,11:07
ahojte baby, potrebovala by som poradit. Kupila som si cambriu a ma jednu hluzu s jednym listom a dalsia hluza sa prave tlaci zo substratu, aj na tej je uz maly listok, com mam s nimi robit? a este z hlavnej hluzy, ktora aj kvitne mi na boku rastu take male listocky, ani to neviem co je. Tak prosim Vas,ktore mate skusenosti s touto orchiou, co s nou? prikladam pre istotu aj photos
jess
20.04.12,12:45
ufo :)
2009
20.04.12,13:57
už Ti dlho psycháč kvitne? Stonka sa predlžuje?

Už odkvitá. Začal v polovici februára. Toto je jeho druhé kvitnutie u mňa. Mám dva volám ich nezmarky lebo sú v práci a minulý rok som tam nebola viac ako 3 týždne. Už začínali kvitnúť a ja som ochorela a nezabezpečila som poliatie. To čo som našla bolo skoro na vyhodenie. Celé boli padnuté a listy skoro šedivé a ovisnuté ako kus handry. Po dvoch mesiacoch sa spamätali obe a pretože som neodstrihla kvetnú stonku vykvitli dokonca naraz. To foto som sem asi nedala.... vtedy som bola znechutená nešli mi pridávať fotky do alba. Niekde v práci mám foto ich oboch.. Nechápem prečo som sem dala kedysi iba jeden.

http://www.porada.sk/t101328-p84-co-nam-prave-kvitne-ll.html#post1880859

http://www.porada.sk/t71605-p488-pestovanie-orchidei.html#post1879058

http://www.porada.sk/t71605-p488-pestovanie-orchidei.html#post1879065

Teraz je každá iná. Tá jedna nekvitne vyhnala materskú rastlinku a kopu koreňov vyzerá naozaj vitálne. Tá na fotke je také chudiatko. Ale medzi nami Psychopsis je tak nádherný, že ho človek musí mať. Sú to zlé fotky (fotené mobilom)ale v reál vyzerá ako motýľ sediaci na kvete s krásnymi tykadlami
Betina2
20.04.12,18:51
nič :), normálne začína rásť nový výhon a ked dorastie a dozrie, možno z neho o pár mesiacov aj kvetná stonka porastie
bersekr
20.04.12,21:06
Mam na vas jednu otazku. mam orchideu cambriu. Mam ju asi dva roky. este mi nekvitla, ale to ziadna z piatich orchidei, co mam, po prve som nemal pre nich dobre podmienky, zima a malo svetla a po druhe som sa im nevenoval. Nerosil som ich, vobec som ich nepolieval a podobne. Ale teraz uz mam aj podmienky lepsie aj sa im venujem. Prezili vsetky, pustaju nove listy, korene a vyzera to tak, ze vsetky budu aj kvitnut. Ale taato cambria, hned ako jej vyrastla nova hluza, ma na nej krasne listy a vyzera, ze pusti aj dalsiu hluzu a bude tiez kvitnut, ale na minulorocnych dvoch hluzah (ktore jej narastli aj napriek tej mizernej starostlivosti) jej hned zacali zltnut listy a to dost rychlo vsetky naraz a vyzeraju, ze zachvilu budu prec. Ked jej minuly rok narastly tie dve nove hluzy, tak so starymi sa stalo to iste, vtedy ma to neprekvapilo, ale teraz ma to stve. Je to normalne, alebo je nieco zle? co s tym? Na novej hluze su listky krasne.
Betina2
21.04.12,12:37
Mam na vas jednu otazku. mam orchideu cambriu. Mam ju asi dva roky. este mi nekvitla, ale to ziadna z piatich orchidei, co mam, po prve som nemal pre nich dobre podmienky, zima a malo svetla a po druhe som sa im nevenoval. Nerosil som ich, vobec som ich nepolieval a podobne. Ale teraz uz mam aj podmienky lepsie aj sa im venujem. Prezili vsetky, pustaju nove listy, korene a vyzera to tak, ze vsetky budu aj kvitnut. Ale taato cambria, hned ako jej vyrastla nova hluza, ma na nej krasne listy a vyzera, ze pusti aj dalsiu hluzu a bude tiez kvitnut, ale na minulorocnych dvoch hluzah (ktore jej narastli aj napriek tej mizernej starostlivosti) jej hned zacali zltnut listy a to dost rychlo vsetky naraz a vyzeraju, ze zachvilu budu prec. Ked jej minuly rok narastly tie dve nove hluzy, tak so starymi sa stalo to iste, vtedy ma to neprekvapilo, ale teraz ma to stve. Je to normalne, alebo je nieco zle? co s tym? Na novej hluze su listky krasne.

Predpokladám, že aj tie staré hluzy sa najprv zvraštili a potom opadli tie listy a následne možno aj hluzy chytili hnedý nádych.....potom by to mohlo byť preliatím, resp. nesprávnou zálievkou...je pravda, že staré hluzy trochu zvráskavejú, ale nemali by sa úplne zmrštiť. Tiež mi takto jedna Cambria odišla. Najprv bola krásna, prvý rok prirastala ako divá, na jeseň kvitla a potom ako keby ju porazilo...ked som ju vybrala z pôvodného substrátu, tak celý stred bol vyplnený utlačeným chumáčom sfagna, ktorý držal vlhkosť a teda aj korene v strede boli uhnité...naopak, po okrajoch kvetináča boli korene preschnuté :(.....stále bojuje :( takže v prvom rade by som ju ja osobne vybrala a skontrolovala korene, či nie sú duté, hnilé a pod....tie zdravé by mali byť na stlačenie pevné a špičky mať zelené alebo biele, tak ako na nových korienkoch to môžeš vidieť....každopádne staré hluzy aj bez listov, pokial nejavia známky hniloby (nie sú hnede alebo mäkké) tak neodstraňujem, novým výhonom ešte môžu poskytnúť živiny. A najmä pokial nie sú aspoň 3-4 zdravé pevné výhony tak rastlinu nedeľ.
A dávam si predsavzatie každú rastlinu ihned po kúpení alebo najneskôr po kúpenom odkvitnutí presadiť do nového vzdušného substratu.