andersenka
25.09.12,13:33
má vďačnú "chobotnicu" xi xi xi
Zdenka175
25.09.12,11:37
Taká fialová žilková :)
Zdenka175
25.09.12,11:39
Mala som na stonke kejku, a začala stonka schnúť, bála som sa , lebo mala len jeden koreň. Začala som rozprašovačom striekať ku korienku a vyhnala ďalšie, Už boli 3,listy veľké, tak som včera zasadila :)
milka 60
26.09.12,05:56
všetko naj........
andersenka
26.09.12,07:28
takže calimerko
Zdenka175
26.09.12,08:09
Milka ,Ďakujem :)
andersenka
26.09.12,11:30
a foto máš?? takýto prípad mám na jednej mini phale....
lavanda
26.09.12,15:44
Prosím o radu, čo urobiť s phalami, ktoré sa mi neviem prečo naklonili a rastú temer v pravom uhle. Prevažujú mi už kvetináč a bojím sa, že mi popadajú z parapetu. Všetky mám v rovnakých podmienkach a len tri rastú takto čudne. Ďakujem.
Zdenka175
27.09.12,05:52
Prosím o radu, čo urobiť s phalami, ktoré sa mi neviem prečo naklonili a rastú temer v pravom uhle. Prevažujú mi už kvetináč a bojím sa, že mi popadajú z parapetu. Všetky mám v rovnakých podmienkach a len tri rastú takto čudne. Ďakujem.


Podľa mňa listy sú ťažké a nakláňajú sa.. , ja by som vybrala z kvetináča tie vzdušné korene dala dovnútra a zasadila , troška hlbšie, ale nie moc....Možno treba aj väčší kvetináč. V takýchto prípadoch si pomáham aj polystyrenom , drží stabilitu
lavanda
27.09.12,17:17
Ďakujem za radu, asi to vyskúšam, aj keď sa toho presádzania bojím, mám pocit, že potom do kvetináča nebudem vedieť napchať korene späť tak, aby sa tam aj kôra zmestila:rolleyes:... Ale môžem aj teraz? Veď onedlho by už mali začať vyháňať kvetné stvoly, či nie?
alaya1
27.09.12,17:18
Mam vyhliadnutu prenadhernu orchideu.

No mam dilemu, okna mam juhozapadne a severovychodne. Kde je lepsie kvietok umiestnit?
Zdenka175
28.09.12,05:15
Mam vyhliadnutu prenadhernu orchideu.

No mam dilemu, okna mam juhozapadne a severovychodne. Kde je lepsie kvietok umiestnit?

Ja mám na oboch, ale vraj lepšie je východné :)Neviem
Zdenka175
28.09.12,05:17
Ďakujem za radu, asi to vyskúšam, aj keď sa toho presádzania bojím, mám pocit, že potom do kvetináča nebudem vedieť napchať korene späť tak, aby sa tam aj kôra zmestila:rolleyes:... Ale môžem aj teraz? Veď onedlho by už mali začať vyháňať kvetné stvoly, či nie?


Hovorí sa, že najlepšie je presádzať na jar, ale lepšie zas kým nekvitne.... Keď ju vyberieš , daj ju do vody /nie studenej/ zamočiť korene,/cca 1-2 hod/ budú viac ohýbnejšie
lujza.j
28.09.12,19:57
Podľa mňa listy sú ťažké a nakláňajú sa.. , ja by som vybrala z kvetináča tie vzdušné korene dala dovnútra a zasadila , troška hlbšie, ale nie moc....Možno treba aj väčší kvetináč. V takýchto prípadoch si pomáham aj polystyrenom , drží stabilitu
ja ich potom ako-keby šróbujem do kochla;)
milka 60
29.09.12,09:09
aký druh ?
lujza.j
30.09.12,06:13
aktivita tejto našej témy je už taká diétna:)......ale dám sem momentálny spôsob môjho polievania, už tak fungujem pár mesiacov....nenamáčam ako kedysi po preschnutí substrátu.....a potom som zlievala......do každého kochla nalejem vodu primerané množstvo a nechám tak.....viem, že to tak nemá byť , že nemajú mať "mokré nohy", ale zdochliny sa mi prebrali......keramické púzdra mám o nejaké číslo väčšie ako je kochel orch. a ten je vzdušný, čiže diery klincom porobené a na spodku keram. púzdra mám kameň, alebo keramzit.....ani na jednej mi korene nezhnili...
Zdenka175
30.09.12,16:49
Moja krstná naleje vodu do misky a večer vyleje ak niečo ostane, a nehnijú korene:eek:
lujza.j
30.09.12,17:06
Moja krstná naleje vodu do misky a večer vyleje ak niečo ostane, a nehnijú korene:eek:
ja ani nevylievam...niečo si vypije niečo sa vyparí.... tiež nehnijú korene
divokova
01.10.12,05:19
Ja tiež polievam systémom do misky už dlhší čas,pretože pri väčšom nožstve je namáčanie zdĺhavé.Ale i napriek tomu mi teraz na asi troch začali mäknúť listy a odhnili.Som z toho zúfalá,neviem prečo sa to stalo
sisima
01.10.12,09:04
moja mama tiez takto "polieva" orchideje, a vsetky jej krásne kvitnú a rastú do gigantických veľkostí :) ja furt namáčam, je to strasne zdlhave, ale co narobím :)
sisima
01.10.12,09:14
ozyvam sa po dlhšej dobe a pridávam "dovod" mojej neprítomnosti a tiez dôvod, pre ktorý som svoje orchise tak trosku zanedbávala... ;) zopár mi ich odišlo, takze mám priestor pre nejaké nové zaujímavé kúsky :---
Zdenka175
01.10.12,10:49
ozyvam sa po dlhšej dobe a pridávam "dovod" mojej neprítomnosti a tiez dôvod, pre ktorý som svoje orchise tak trosku zanedbávala... ;) zopár mi ich odišlo, takze mám priestor pre nejaké nové zaujímavé kúsky :---


Krásny dôvod, a blahoželám, nech ste zdraví a nech Vám Tadeáško robí radosť :)
lbebjak
01.10.12,15:41
blahoželám a prajem obom veľa, veľa veľa zdravia
lbebjak
01.10.12,16:47
zdravím po dlhej dobe, ale už sa lepším. Trochu som oslavovala, tak prikladám trochu krásy pre potešenie. Posledná je mini, veľmi ma potešili všetky, ale takú mini som ešte nestretla, tak som sa vytešovala
lbebjak
01.10.12,16:56
Keď som už začala, tak pridám ešte aj moje vlastné kvetnutia, ktoré mi tiež robia radosť.
toto zygo tu už bolo, ale na slniečku je naozaj neodolateľné a zbláznili sa mi dendrophaly, ten bordo mi už kvitne dlho a teraz vedľa starého stonku vyháňa ešte ďalší kvetný stvol. Bealara sa tiež pochlapila - má nasadené 4 kvetné stvoly, letnenie jej viditeľne prospelo
lbebjak
01.10.12,17:03
a do tretice všetko dobré, aj keď to nie je práve jednoznačne pozívny príspevok. Po dovolenke ma prekvapila vanda nasadeným pukom, ale aj uschnutým vrškom listu. Neviem čo sa deje, len sa potichu modlím, aby to nepokračovalo. Možno zmena prostredia, keď som ju dala dovnútra?
a aj ten môj biely dendrophal ma mrzí, nasadil síce 2 stvoly ale aj nejaké čierne bodky na listoch, listo som odstrihla, potrela a zasypala, ale má aj fľakaté niektoré listy - tak neviem, či ho nezlikvidujem, aby som to nepreniesla na ostatné.
sisima
01.10.12,17:07
dakujeme ;)
lbebjak
01.10.12,17:15
to: jujza.j. k polievaniu - tento príspevok a následná diskusia ma veľmi zaujala. To namáčanie je naozaj časovo veľmi náročné, zaberá mi to celý deň, a ak nemám celý deň, tak namáčam a prelievam aj 3 dni v kuse. Tak sa chcem spýtať: čo znamená: "do každého kochla nalejem vodu primerané množstvo a nechám tak..." Lujza - predpokladám, že máš v kochlíkoch cca 1 cm drenáže a ako vysoko ti vystúpi voda po naliati vody?
Ja sa s nimi babrem až mi je to niekedy smiešne, koľko času im venujem a veľa toho nekvitne a moja mama má celé leto zakvitnuté okná. Ide ma rozhodiť. Len čo jej na jednej stonke začnú odkvitať, tak začínajú kvitnúť na druhej stonke. No neviem, či má vôbec niečo bez kvetu, len sa mi smeje. Určite prejdem v zime na Lujzinu metodu, radšej menej a uvidíme na jar.
Tak to je už na dnes všetko - nech Vám kvetinky robia radosť
lbebjak
01.10.12,17:26
tak predsa ešte niečo Andersenka - ten posledný príspevok ohľadom kvitnutia ma úplne dostal, slintám na klávesnicu, predpokladám, že to máš botaniku a zaujímalo by ma, ako máš tu tolumniu, vyviazanú, alebo v kôre?. Veľmi sa mi páčia, ale chladno im nemôžem dopriať, tak slintám nad tou tvojou. Ale ty si bola vždy expert na krásne kúsky a vieš ako na ne. Tak držím palce, nech sa ti darí.
Melnick
01.10.12,17:44
ozyvam sa po dlhšej dobe a pridávam "dovod" mojej neprítomnosti a tiez dôvod, pre ktorý som svoje orchise tak trosku zanedbávala... ;) zopár mi ich odišlo, takze mám priestor pre nejaké nové zaujímavé kúsky :---
To je predsa tá najkrajšia orchidea v tejto téme. :):):)
andersenka
02.10.12,06:04
krásne sú, a tá mini geniálna !
andersenka
02.10.12,06:05
super !!! to zygo je parádne asi si musím aj ja nejaké zabezpečiť .-)
andersenka
02.10.12,06:09
júúúúj toľkú chválu si nezaslúžim......tolumnia prišla s 2 kvetmi a 2 pukmi takže nie moja zásluha a áno je to botanika. a zatiaľ ju nemam "chladnej miestnosti" ale normalne kde mam aj phaly, cattky,teplé dendrá a pod.
andersenka
02.10.12,06:09
Nevyvezovala som ju, je v košíčku kt. je vystlaný kokos.vláknom a mam kôru + rašeliník a občas porosím. Mám ju krátko, tak tažko povedať či bude vyhovovať a vraj ma rada veľa svetla........
andersenka
02.10.12,06:12
.
andersenka
02.10.12,06:25
pre Lbebjak:

Podľa poradia:
1. a 2. tolumnia
3. ascofinetia peaches
4. neofinetia falcata
5. renanthera monachica

V košíčkoch sú cca týždeň, aj keď rastlinky mam už dlhšie,takže neviem ako sa im tam bude - nebude páčiť a či budú prosperovať
*ala*
02.10.12,13:23
Ahojte,ja sa pripájam k tým čo sa dlhšie neozvali...toto je moja krásavica ktorá jediná nekvitla 1,1/2 roka ostatné odkvitnú a hned zakvitnú znova ...bude mať 20 kvetov tak sa teším.
*ala*
02.10.12,13:32
...a takáto anomalia sa na mojej orchidke vyskytla...celkom zaujímavé...
*ala*
02.10.12,14:02
Vrátim sa ešte k tomu namáčaniu.Ja od oktobra do marca orchidky nenamáčam ani nehnojím.Raz do týždňa ich prelejem pod tečúcou vodou vložím naspäť do kvetináča a hotovo.Skúsila som to minulý rok a od jari kvitli jedna radosť...môžte vyskúšať je na to vhodný čas:)
lujza.j
02.10.12,14:14
držím palce....
lujza.j
02.10.12,14:25
to: jujza.j. k polievaniu - tento príspevok a následná diskusia ma veľmi zaujala. To namáčanie je naozaj časovo veľmi náročné, zaberá mi to celý deň, a ak nemám celý deň, tak namáčam a prelievam aj 3 dni v kuse. Tak sa chcem spýtať: čo znamená: "do každého kochla nalejem vodu primerané množstvo a nechám tak..." Lujza - predpokladám, že máš v kochlíkoch cca 1 cm drenáže a ako vysoko ti vystúpi voda po naliati vody?
Ja sa s nimi babrem až mi je to niekedy smiešne, koľko času im venujem a veľa toho nekvitne a moja mama má celé leto zakvitnuté okná. Ide ma rozhodiť. Len čo jej na jednej stonke začnú odkvitať, tak začínajú kvitnúť na druhej stonke. No neviem, či má vôbec niečo bez kvetu, len sa mi smeje. Určite prejdem v zime na Lujzinu metodu, radšej menej a uvidíme na jar.
Tak to je už na dnes všetko - nech Vám kvetinky robia radosť
týmto spôsobom som začala polievať presne pre to čo píšeš, mala som pocit že nič iné nerobím len dookola polievam namášam:eek: a navyše ako sa oteplilo tak tým pádom preschýnali rýchlejšie.....
na spodku kochlov mám buď veľký kameň, alebo vrstvu keramzitu...púzdra voľné v kochloch porobené diery...takže "dýchanie" ako tak zabezpečené...ak zdochne nejaká vyšmarím a poprípade kúpim novú, lebo už nekupujem dlho....
aké je primerané množstvo, podla toho aké je keram. púzdro a aká vysoká je drenáž, fakt neviem ponor kochla 2 cm....to v prípade že majú korene v normále...ale ked mám také kadejaké zdochliny, že korene krátke tak potom dám vodu do vysoka.....
lbebjak
02.10.12,14:26
nádhera, to máš z Nemecka? a zaujímalo by ma, kde si zohnala to kokosové vlákno, podelíš sa o dodávateľa?
andersenka
02.10.12,16:50
kokosové vlákno som kupila v chovateľstve, slúži to aj ako podstielka pre zvieratá... ja som ju asi 3x premáčala vo vode, až potom použila
andersenka
02.10.12,16:50
a áno, tie rastlinky sú z nemecka
andersenka
02.10.12,16:50
úžasná !
lbebjak
02.10.12,18:12
Vďaka Lujza za vysvetlenie, skutočne to budem robiť ako ty, ale aj s tým vyšmarovaním, lebo už sa nemôžem ani otočiť, aby som o niečo nezavadila, ako som ich z vonku poskovávala dnu. Ja mám tie púzdra pre orchideje, t.j. s tým vyvýšením stredom vnútri, takže voda stečie a uvidím, koľko jej tam nechám, ale ide zima, takže im trochu smadu nezaškodí. Ale namáčala som túto nedeľu naposledy. Teda tento rok určite.
Luanna
03.10.12,13:41
Dobrý deň,
viem, že o množení sa tu popísalo veľa...ale prosím poraďte. Na jednej rastline mi vyrašil kvet a na druhej stonke keik a neviem si s tým poradiť...rýchlo odstrániť? Ďakujem za odpoveď
lbebjak
03.10.12,14:52
Dobrý deň,
viem, že o množení sa tu popísalo veľa...ale prosím poraďte. Na jednej rastline mi vyrašil kvet a na druhej stonke keik a neviem si s tým poradiť...rýchlo odstrániť? Ďakujem za odpoveď

ja by som ešte počkala, rastlinka vyzerá dobre, ale je lepšie, ak má keika väčšie korene a uvidíš ako bude vyzerať na jar, to je lepší termín na zakorenenie. Ale počkaj si ešte na skúsenejšie odborníčky, určite ti ešte niekto poradí. Držím palce.
lujza.j
03.10.12,14:58
Dobrý deň,
viem, že o množení sa tu popísalo veľa...ale prosím poraďte. Na jednej rastline mi vyrašil kvet a na druhej stonke keik a neviem si s tým poradiť...rýchlo odstrániť? Ďakujem za odpoveď
ja by som oddelila a zasadila, ale ak chceš môžeš počkať do jari ak by náhodou keike dochádzali živiny stonka by vysychala alebo niečo pod. tak nečakaj a oddel a zasaď.
andersenka
03.10.12,17:49
určite počkať na jar, mala by mať tak 4-5 koreňov aspoň 5 cm, odstrihnúť potom kusok pod stonkou a zasadiť
*ala*
04.10.12,05:07
dakujem :)
Luanna
04.10.12,08:42
Srdečná vďaka, korene sú asi 4-4,5 cm...zatiaľ vyzerá všetko zdravo. Počkám...:)
ivkapeto
05.10.12,17:28
moj maly uspech...:)
priekalova
06.10.12,06:22
krásny úspech
andersenka
06.10.12,16:17
Že malý úspech - skvelý !!! Nádherne Ti kvitne.......ako sa držia orchidky z nemecka,
andersenka
06.10.12,16:35
foza
07.10.12,15:42
Adel je prekrasna !
andersenka
07.10.12,17:16
ďakujem Žofka
lbebjak
07.10.12,19:24
adélka, čo rastlinka, to zázrak, máš buď veľmi šťastnú ruku pri výbere, alebo ................. proste vieš ako na to, ale ten výber je úžasný, jedna perla za druhou
andersenka
08.10.12,16:56
je to mini cattley-a
andersenka
08.10.12,16:58
rozvila sa papuča, žiaľ presný názov neviem... moja zásluha to nie je, dostala som ju už s pukom :-)

http://img.janforman.com/th/IMG1972lgmv.JPG (http://img.janforman.com/IMG1972lgmv.JPG)
lujza.j
08.10.12,18:19
rozvila sa papuča, žiaľ presný názov neviem... moja zásluha to nie je, dostala som ju už s pukom :-)

http://img.janforman.com/th/IMG1972lgmv.JPG (http://img.janforman.com/IMG1972lgmv.JPG)
je to aj tvoja zásluha....puk mohol odpadnúť;)
henrieta3
09.10.12,07:17
[QUOTE=divokova;2152607]Ja tiež polievam systémom do misky už dlhší čas,pretože pri väčšom nožstve je namáčanie zdĺhavé.Ale i napriek tomu mi teraz na asi troch začali mäknúť listy a odhnili.Som z toho zúfalá,neviem prečo sa to stalo[/tiez mi ich v lete par odislo, nic som ine nerobila, asi uz bol ich cas, budem tiez polievat, nejako im makli listy a nie su premocene, ani chore, uvidime
henrieta3
09.10.12,07:37
[QUOTE=divokova;2152607]Ja tiež polievam systémom do misky už dlhší čas,pretože pri väčšom nožstve je namáčanie zdĺhavé.Ale i napriek tomu mi teraz na asi troch začali mäknúť listy a odhnili.Som z toho zúfalá,neviem prečo sa to stalo[/tiez mi ich v lete par odislo, nic som ine nerobila, asi uz bol ich cas, budem tiez polievat, nejako im makli listy a nie su premocene, ani chore, uvidime
a nieco bude mozno aj na tych sv. stranach, kedze moja cica uz pochopila, ze nesmie orchidej ky zhadzovat, mam od aprila na vych. strane, ma celkom ine listy, je vieza, pevna, lisi sa od tychto, co su na zapade, aj ked nikdy ich slnko nepopaliloa navyse je v takom sklenenom ozdobnom puzdre, takze jej tam dolu tiez steka voda po namacni, toto asi fakt maju rady
takze na tu stranu dam este par tychto, vyskusam to, ci sa zmenia, samozrejme, nie ej to hned, ved aj tu ich par kvitlo...a este tu je problem, su tesne za pocitacom, mozno to bude hlavny problem
lbebjak
09.10.12,08:42
že by im vadili aj tie vlny od počítača a inej elektroniky? no, všetko je možné, tak skúšaj a daj vedieť, držím palce
lbebjak
09.10.12,08:44
Andersenka, ten papučák je úúúúúúúúúchvatný, určite ti o chvíľu zakvitne tvojou zásluhou, veď už to máš vyskúšané.
A ešte som sa chcela spýtať, ako sa darí tomu nobilku spektabilis - ide? Nedávno som sa dočítala, že nie je práve chaldnomilný, tak som sa chcela spýtať - ako sa tvári u teba?
andersenka
09.10.12,10:55
NO dendro spectabilis mám ho niečo vyše roka a 2 pahluzy mu prirástli, ked som ho kupovala nebololo ešte kvetuschopné............pomaličky rastie :-/
Ale teraz naposledy som dendro. munificum - tiež teplomilka objednavala a za cca mesiac mu asi 5 korienkov rastie, aj nová pahluza. A z teplomilných mam ešte cca pol roka dendro. griffithianum - tomu tiež 2 pahluzy narastli, tak uvidím či sa niekedy aj kvitnutia dočkám....
milka 60
10.10.12,18:02
nádhera
milka 60
10.10.12,18:04
Je nádherná , už som si myslela , že ťa požiadam o radu na úspech
milka1619
11.10.12,11:28
Aj ja prispejem radou - orch. máčam v Lignohumáte - krásne ožili, púšťajú korene tie, čo na tom boli biedne a kvitnú. Len musím ešte študovať literatúru a nejaké príspevky, ako sa zbaviť machu v kvetináči.
lbebjak
11.10.12,11:43
Ten mach v kvetináči vadí? Ja by som si myslela, že tam vytvára vhodnú klímu, aspom netreba tak často polievať - mal by dlhšie udržať vlhkosť. Nie?
Ja dávam lignohumát do každého polievania, tak by sa mi už konečne mohli trochu viac odvďačiť za starostlivosť - tie phaly sa zatiaľ veľmi nerozbiehajú ku kvitnutiu, ale dendrophaly kvitnú jedna radosť. Aspom niečo.
lujza.j
11.10.12,14:26
neriešiem nič v kochly pokiaľ sú korene OK...moje phale sa pomaly rozbiehajú...v byte sa ochladilo a radiátory pustím až ked mi bude doma zima....už som to tak urobila aj minulé dva roky....v byte bolo chladnejšie a tlačili na kvitnutie ako divé;)
katka50
12.10.12,03:47
opičia orchidea :)
divokova
12.10.12,04:52
Ja ich mám tiež len na východ a časť na sever,len tie ktoré odišli boli mierne vzdialené od okna (žeby málo svetla?)
Zdenka175
13.10.12,07:19
Ten mach v kvetináči vadí? Ja by som si myslela, že tam vytvára vhodnú klímu, aspom netreba tak často polievať - mal by dlhšie udržať vlhkosť. Nie?
Ja dávam lignohumát do každého polievania, tak by sa mi už konečne mohli trochu viac odvďačiť za starostlivosť - tie phaly sa zatiaľ veľmi nerozbiehajú ku kvitnutiu, ale dendrophaly kvitnú jedna radosť. Aspom niečo.


Ja polievanie striedam jeden týždeň len vodou, ďalší týždeň hnojivom, ĎT lignohumátom, a zas opakujem ..
lujza.j
14.10.12,10:23
13 phal mi zatiaľ ide kvitnúť....nehnojím už dlho, tým že stoja vo vode by som im asi popálila korienky;) a jedna je dokonca maxi zdochlina ani neviem aká je kvitla ked som ju kúpila a to su už nejaké roky....prebrala sa iba vďaka /asi/ tomu, že stojí vo vode....:rolleyes:
sisima
14.10.12,19:04
dakujem :)
sisima
14.10.12,19:06
úžasná! :)
lbebjak
15.10.12,11:48
13 phal mi zatiaľ ide kvitnúť....nehnojím už dlho, tým že stoja vo vode by som im asi popálila korienky a jedna je dokonca maxi zdochlina ani neviem aká je kvitla ked som ju kúpila a to su už nejaké roky....prebrala sa iba vďaka /asi/ tomu, že stojí vo vode....:rolleyes:

No nie každému sa páči, keď stojí vo vode. Ja som vzala do práce dendro nobile, aby som sa nezabudla a nepoliala ho a aby bolo v chlade. Ráno prídem, idem skontrolovať a dendra nikde. Moja usilovná kolegyňa - v piatok jej bolo ľúto, že je také suché, tak ho preliala z vodovodu, ani nie odstátou vodou, ale rovno z kohútika, vraj odtieklo a keď som ho videla, tak ešte v pondelok ráno tam boli 3 cm vody, takže celý weekend mal chudáčik mokré nožičky. Môžem sa tešiť:D, asi to chudák neustojí. A to som ho skovala do kúta, aby si ho nikto ani nevšimol, mal tam plno svetla, pomerne chladno. Už som sa dotešila.:rolleyes:
milka 60
15.10.12,16:47
Možno sa dostane z toho , ja som si minule pozabudla D.Marie Noel a je fit , ešte nie je veľmi zima a tak to hádam rozdýcha-držím palce
lbebjak
15.10.12,18:58
takto ma dnes privítala moja cambia, je to nejaký hybrid, meno neviem, ale po dnešnom dni v práci ma veľmi potešil
lbebjak
15.10.12,19:01
chcela som ho ešte otočiť, ale už sa nedal, ale aj takto sa dá, nabudúce sa polepším
Maruška54
16.10.12,04:38
prosím vás kamarátky poradte mi čo s týmto čudom, je to orchidea po mojej teraz už nebohej mame takže srdcová záležitosť, opadli jej všetky listy ale korene sú zdravé a teraz tlačí novú rastlinku ale opačným smerom, fotka je zo soboty a dnes už lístky sú natlačené do kôry

mám ju vybrať a nejako rastlinku otočiť tak aby rástla dohora alebo ju mám nechať tak a popasuje sa s tým sama?
milka 60
16.10.12,05:52
gratulka , je pekná
milka 60
16.10.12,05:54
Maruška , podla mňa , no , čo narobíš , kedže je to srdcová záležitosť , ja by som ju nechala , hop , alebo trop
Zdenka175
16.10.12,12:43
Takúto som včera dostala:)
Maruška54
16.10.12,13:17
Milka ďakujem trošku som jej urobila miesto že som v kôre urobila priehlbinu
lujza.j
16.10.12,14:36
aj by som tiež nechala tak.....
lbebjak
16.10.12,15:53
nežná, vyzerá, že ti ešte dlho bude robiť radosť, nech sa jej darí
Zdenka175
17.10.12,11:06
Ďakujem Ibebjak, teším sa, lebo som ešte nemala :)
lbebjak
17.10.12,18:51
táto Bealara ma už včera privítala rozkvitnutým 1 kvietkom, ale prišla som neskoro a svetlo už nebolo, ale dnes to vyzerá aj tak lepšie, ak bude zakvitnutá celá, bude to paráda, tá tmavá cambia už tu bola ale nedá mi, aby som ju tu nedala, aj som kdesi mala poznačené meno, ale akosi ho neviem nájsť, tak sa ospravedlňujem, ale aspom si potešte očká so mnou:)
lbebjak
17.10.12,18:59
Ešte mi nedá nepodeliť sa s Vami, aká som prekvapená, ako rýchlo rastie kvetný stvol na vande.
prvá foto je z 30.09. a druhá 17.10., :eek: čumím ako puk, ako mi rastie pred očami. Je to môj prvý vlastný kvet na vande, tak som napnutá - dúfam, že to už zvládne. Kúpila som ju odkvitnutú, vyzerá to na modrú. Tak sa vytešujem.
mabena
18.10.12,10:48
Poprosím Vás o radu, v septembri som dostala bielu orchideu-phala, mala asi 8 krásnych kvetov. Posledné 2 dni kvety úplne zvädli a dnes všetky kvety opadané. Polievala som zospodu asi tak raz za 1-2 týždne. Nemám žiadne skúsenosti s orchideami a tak neviem či je to normálne alebo ja som niečo pokazila. Mám ju nechať teraz tak alebo s ňou niečo treba robiť. Ďakujem
Zdenka175
18.10.12,11:29
Poprosím Vás o radu, v septembri som dostala bielu orchideu-phala, mala asi 8 krásnych kvetov. Posledné 2 dni kvety úplne zvädli a dnes všetky kvety opadané. Polievala som zospodu asi tak raz za 1-2 týždne. Nemám žiadne skúsenosti s orchideami a tak neviem či je to normálne alebo ja som niečo pokazila. Mám ju nechať teraz tak alebo s ňou niečo treba robiť. Ďakujem

Treba polievať podľa potreby, niektorá potrebuje viac vody, iná zas menej.......Opadávanie je prirodzený jav.....Veď my nevieme koľko kvitla už u predajcu.... , možno bola v prievane...... Nemá nejakých škodcov náhodu?
lujza.j
18.10.12,19:38
druhá mi vykapala a prvú niekde mám....:)
andersenka
19.10.12,04:30
krásne obe
andersenka
19.10.12,04:31
no vida aká si šikovnica, moje štrajkujú .-)
mabena
19.10.12,10:45
Korene má pekné, zdravé ale ja ju mám v okne na západ. Poobede tam svieti slnko - myslíte že to môže orchidkám škodiť. A teraz keď jej opadali kvety tak mám polievať ako často? 1x týždenne alebo menej. A mám aj prihnojovať teraz?
JAJA11
19.10.12,10:52
ta je krásna :-)
lujza.j
19.10.12,15:11
Korene má pekné, zdravé ale ja ju mám v okne na západ. Poobede tam svieti slnko - myslíte že to môže orchidkám škodiť. A teraz keď jej opadali kvety tak mám polievať ako často? 1x týždenne alebo menej. A mám aj prihnojovať teraz?
kuk tu....http://www.pluska.sk/izahradkar/pestujeme-rastliny/kvety/aku-starostlivost-potrebuje-orchidea-poradime-online.html
http://orchidea.name/orchidea-phalaenopsis.php
lbebjak
19.10.12,15:22
Korene má pekné, zdravé ale ja ju mám v okne na západ. Poobede tam svieti slnko - myslíte že to môže orchidkám škodiť. A teraz keď jej opadali kvety tak mám polievať ako často? 1x týždenne alebo menej. A mám aj prihnojovať teraz?
nie som zrovna expert, ale niečo prihodím do placu. Ja teraz, keď už nie su horúčavy, polievam phaly zvrchu, aby voda pretiekla dole a potom, po čase vylievam, aby nestáli vo vode. Ak ich mám v tých špeciálnych obaloch pre orchideje, ktoré majú vyvýšený stred, tak ani nevylievam, pokiaľ voda nesiaha ku spodu kochla. Súčasné slniečko im urobí len dobre, už nie je také silné, aby ich popálilo. V tomto čase už nehnojím, ale niekto hnojí celoročne. Interval polievania si musí každý určiť sám, podľa toho, ako rýchlo vysychajú. Ak majú zarosený kochlík, znamená to, že majú ešte dosť vlahy, tak čakám. Teraz, keď sa to slniečko na ne oprie, tak to je veľmi dobre vidieť. Podľa toho, čo si písala v predchádzajúcom príspevku, tak si im dávala vodu do podmisiek, aby si vodu ťahali od spodu. Len pozor, aby si nazahnívali spodné korienky. To by si mohla skontrolovať. Korienky by mali byť zelené, špičky korienkov svetlozelené. Ak máš priesvitné kochlíky - to asi áno, ak sú to phaly, tak máš ešte aj vizuálnu kontrolu. Korene ak sú tmavozelené, tak majú vlahy dosť, ak sú skoro strieborné, tak polievaj. Ale prikláňala by som sa k tomu polievaniu zvrchu, aby čo najväčšia časť substrátu zachytila trochu vlahy. Tak skúšaj. Chce to trpezlivosť. Kvitli ti pomerne dosť dlho od augusta až doteraz, tak môžeš byť spokojná. Budú kvitnúť zasa, len si asi budú chcieť trochu odpočinúť. Veľa šťastia a trpezlivosti.
lbebjak
19.10.12,15:25
Ahoj Lujza, si šikovnejšia, predbehla si ma.
lbebjak
19.10.12,15:29
adélka, vďaka za povzbudenie, dlho som na vandy zbožne pozerala a bála som sa ich, ale možno sa zadarí, a tebe sa určite bude dariť, veď, čo sa tebe nedarí?
lujza.j
19.10.12,15:32
nie som zrovna expert, ale niečo prihodím do placu. Ja teraz, keď už nie su horúčavy, polievam phaly zvrchu, aby voda pretiekla dole a potom, po čase vylievam, aby nestáli vo vode. Ak ich mám v tých špeciálnych obaloch pre orchideje, ktoré majú vyvýšený stred, tak ani nevylievam, pokiaľ voda nesiaha ku spodu kochla. Súčasné slniečko im urobí len dobre, už nie je také silné, aby ich popálilo. V tomto čase už nehnojím, ale niekto hnojí celoročne. Interval polievania si musí každý určiť sám, podľa toho, ako rýchlo vysychajú. Ak majú zarosený kochlík, znamená to, že majú ešte dosť vlahy, tak čakám. Teraz, keď sa to slniečko na ne oprie, tak to je veľmi dobre vidieť. Podľa toho, čo si písala v predchádzajúcom príspevku, tak si im dávala vodu do podmisiek, aby si vodu ťahali od spodu. Len pozor, aby si nazahnívali spodné korienky. To by si mohla skontrolovať. Korienky by mali byť zelené, špičky korienkov svetlozelené. Ak máš priesvitné kochlíky - to asi áno, ak sú to phaly, tak máš ešte aj vizuálnu kontrolu. Korene ak sú tmavozelené, tak majú vlahy dosť, ak sú skoro strieborné, tak polievaj. Ale prikláňala by som sa k tomu polievaniu zvrchu, aby čo najväčšia časť substrátu zachytila trochu vlahy. Tak skúšaj. Chce to trpezlivosť. Kvitli ti pomerne dosť dlho od augusta až doteraz, tak môžeš byť spokojná. Budú kvitnúť zasa, len si asi budú chcieť trochu odpočinúť. Veľa šťastia a trpezlivosti.
ja nemôžem už odporučiť ako teda podľa mňa ako to je momentálne.......lebo takto ako píšeš to bolo u mňa dlho a takto to je knižkovo;)
vieš už sme to tu rozoberali.....moje stoja vo vode až pokým sa voda nezužitkuje...ale neodparí, ale to nie je štandard :)
preto som prilepila iba linky
lbebjak
19.10.12,16:11
tu Lujza: ty si písala, že máš na spodu kamienky, alebo keramzit, tak som si myslela, že tú vodu máš len v tom. Tebe tie kochle stoja vo vode? To som nepredpokladala. Tak to som zvedavá, ako sa ti bude radiť. Po tej našej diskusii som už prestala namáčať a len som poliela alebo preliala, ale nenechávam kochle stáť vo vode. Uvidíme, komu to pojde ako. Som zvedavá. prajem veľa šťastia.
lujza.j
19.10.12,16:23
tu Lujza: ty si písala, že máš na spodu kamienky, alebo keramzit, tak som si myslela, že tú vodu máš len v tom. Tebe tie kochle stoja vo vode? To som nepredpokladala. Tak to som zvedavá, ako sa ti bude radiť. Po tej našej diskusii som už prestala namáčať a len som poliela alebo preliala, ale nenechávam kochle stáť vo vode. Uvidíme, komu to pojde ako. Som zvedavá. prajem veľa šťastia.
myslím, že sa mi darí , že sú OK;)...do 15ks mi ide kvitnúť, dnes som našla že aj mini phala tlačí na kvitnutie...už nebudem inak je to pohodlné, už nie som na nich taká závislá ako kedysi ani ich denne nešpehujem:D
andersenka
21.10.12,17:39
chystá sa kvitnúť cymbidium
http://img.janforman.com/th/IMG2022ka15.JPG (http://img.janforman.com/IMG2022ka15.JPG)

posledné foto mojej mini cattky, už začína odkvitať :-( http://img.janforman.com/th/IMG20335o3r.JPG (http://img.janforman.com/IMG20335o3r.JPG)



http://img.janforman.com/th/IMG20380y7d.JPGgastrochilus acutifolium sa chystá ku kvitnutiu, ale ide mu to pomaličky..........nie je to moja zásluha, prišiel mi so stonkami (http://img.janforman.com/IMG20380y7d.JPG)



paphiopedilum pinocchio http://img.janforman.com/th/IMG2037o04f.JPG (http://img.janforman.com/IMG2037o04f.JPG)
andersenka
21.10.12,17:43
Taaaak tu je foto mojej kúpenej odkvitajúcej za 4,90€ z pôvodných 12,40€

http://img.janforman.com/th/IMG2017u3ty.JPG (http://img.janforman.com/IMG2017u3ty.JPG)
andersenka
25.10.12,16:02
lbebjak
27.10.12,19:41
tá nemá chybu, blahoželám aj k cene, ale hlavne ku krásnej phale
lbebjak
27.10.12,19:42
waw, nádhera
lbebjak
27.10.12,19:49
Zdá sa, že sa nám začínajú rozbiehať kvitnutia, keď už kvitnú aj mne, tak to musel byť naozaj dobrý rok. Konečne som sa dostala k foteniu a posielam pre potešenie. Vanda už kvitne týždeň, len som to skôr nestihla, bealara naberá na obrátkach, colmarana už vyháňa aj druhý kvetný stvol (2 naraz mi ešte nekvitli, uvidím, či to stihne) a oncidko ma veľmi potešilo, bála som sa, že odíde, ale pochlapilo sa. Má len pár kvietkov, ale aj tie potešia, len dúfam, že to nie je výkrik prek koncom. Fotila som to teraz bleskom (až na to oncidko), takže to nie je bohvie čo, ale aj tak je to krása.
lbebjak
27.10.12,19:56
Rada by som ešte poprosila o radu. Aké prostredie vytvoriť teraz pre stardust chiomi. Niektoré ho tu máte a viem, že Vám krásne zakvitlo, tak neviem, vyzerá to akoby dendro nobile, ale vraj je to temperovaná rastlinka. Prosím, poraďte, aké teploty by malo mať cez zimu? Sušiť ako nobile, alebo len znížiť zálievku? Mám ho prvý rok a nechcela by som ho umoriť. Niečo som síce našla, ale sú to dosť protichodné informácie, skôr by som bola vďačná za Vaše skúsenosti.
Ďakujem
andersenka
28.10.12,11:18
ja som stardust chyiomi mala, aj mi minulu zimu zakvitlo ale "až" dvoma kvetmi z jedného očka..........mala som ho v chlade, občas prisušila, Zatiaľ sa dendrá so mnou nekamarátia, takže viac poradiť neviem..........moje dosť keiky nahádzalo, ale poodchádzali a zdá sa že aj stardust materská rastlina je už off http://www.porada.sk/album.php?albumid=1024&attachmentid=103550
Mala som aj oranžové a to tiež dopadlo podobne :-(
Takže veľmi som ti nepohohla ;-(
milka 60
29.10.12,20:08
orum.orchidej.net/viewtopic.php?f=62&t=148 skús niečo načítať, mám ho tiež , ale málo mi kvitlo
Lili0708
01.11.12,08:59
Ahojte, neviete mi povedat, preco moja biela orchidea zmenila farbu na fialovu? Ked som ju kupila, bola krasna biela, potom mi uplne zoschla (ostal iba 1 zeleny list). Podarilo sa mi ju zachranit, krasne sa rozrastla, dokonca mi uz druhykrat kvitne, ale na fialovo :/. Mam pri nej este jednu ruzovu orchideu. Mohla sa od nej nejako opelit? Da sa bielej orchidee vratit biela farba? Dakujem za odpoved.
andersenka
01.11.12,17:30
alaya1
01.11.12,17:36
Teraz maju krasne u nas v B..xe. No bojim sa kupit, aby mi cestou domov nenachladla.
lujza.j
01.11.12,18:00
ale vieš že keby nemala podmienky aké si jej spravila tak by nezakvitla ...:)
andersenka
01.11.12,18:18
nemusísš sa báť, jeden môj phaleňák prežil -11st. kým som ho z Lidlu preniesla do práce, čo je cca 15minút. kvety síce omrzli a čoskoro opadli, ale rastlinku mam doteraz čo su asi 2roky a aj kvitla už znova
andersenka
01.11.12,20:04
no tak teeeeedadakujeeeem :_) len som sa nechcela chváliť "cudzím perím"
henrieta3
03.11.12,06:34
chystá sa kvitnúť cymbidium
http://img.janforman.com/th/IMG2022ka15.JPG (http://img.janforman.com/IMG2022ka15.JPG)

posledné foto mojej mini cattky, už začína odkvitať :-( http://img.janforman.com/th/IMG20335o3r.JPG (http://img.janforman.com/IMG20335o3r.JPG)



http://img.janforman.com/th/IMG20380y7d.JPGgastrochilus acutifolium sa chystá ku kvitnutiu, ale ide mu to pomaličky..........nie je to moja zásluha, prišiel mi so stonkami (http://img.janforman.com/IMG20380y7d.JPG)



paphiopedilum pinocchio http://img.janforman.com/th/IMG2037o04f.JPG (http://img.janforman.com/IMG2037o04f.JPG)
andersenka, ty si velka sikovnica, su krasne. Mne budu tiez kvitnut, aj tie co skoro nemaju listy, musela som obstrihat, v lete sa nieco s nimi stalo. A tiez uz davam na kamienky...
andersenka
03.11.12,15:20
ďakujem krásne !!! ja som vždy vďačná za každý jeden kvet, pretože mne tak ochotne ako Vám ostatným to nekvitne :-(
andersenka
03.11.12,15:20
ďakujem krásne !!! ja som vždy vďačná za každý jeden kvet, pretože mne tak ochotne ako Vám ostatným to nekvitne :-(
andersenka
03.11.12,15:25
lujza.j
03.11.12,15:28
ide mi kvitnúť celkom pekný počet phal, ale tak krivé kvetné stvoly som asi ešte ani nemala, niektoré bez šance dostať k paličke budú musieť byť "natur"...
andersenka
03.11.12,15:57
mne sa to natur páči oveľa viac, ked si kupim phalu a ma dlhožičné stonky,som z nich normalne nervozna :-/ radšej také menšie,kratšie..sa mi páčia viac ako také "obludy"
lujza.j
03.11.12,17:36
mne sa natur páči, len sa potom bojím, že si ich odlomím...nekupovala som veľmi dlho...
mata10
04.11.12,17:33
Môj papučkovec :) .
alaya1
04.11.12,17:37
Momentalne je v Ba...xe akcia na krasne kvety, cena je 7 eur. Kupila som si prve dve. Dufam, ze zvladnem ich pestovat.
andersenka
04.11.12,18:02
super !!! teším na foto rozvkvitnutých
andersenka
04.11.12,18:03
a kde máme foto ????
alaya1
05.11.12,08:21
foto pridam, ked mi to niekto vlozi do PC-)
lujza.j
10.11.12,14:15
tak zatiaľ 30ks mi ide kvitnúť, niektoré aj po dve stonky;)
Jozef0007
10.11.12,17:51
Dobry den, aky mate nazor na nasledovnu udalost, je to bezne? V istej predajni v BA mali zlavnene rozne druhy orchidei na tretinu ceny /phalae., dendr., cymbidium a krasne mini orchidei/ + niekolko druhov izbovych rastlin.....rastliny v skvelej kondicii, len vacsinou odkvitnute. Vcera vecer som par orchidei zobral + vyhliadol som si tam jeden Stephanotis...bol som tam tesne pred zaverecnou. Dnes rano mi to nedalo a siel som naspat s cielom kupit ten stephanotis, po prichode do predajne, bol cely "stojan" s rastlinkami v akcii prec. Spytal som sa predavacky, ci ho presunuli a ona mi na to odpovie: "Rastliny v akcii sa dnes rano vyhodili". Este raz som sa utvrdil v tom ci som dobre pocul, ale stale tomu neverim. To, ze sa v supermarketoch po celom svete vyhadzuju tony jedla a miliony ludi hladuju nechapem tiez, ale toto ma zarazilo. Keby boli rastlinky poskodene /prievan, preliatie, skodcovia, vymrznute/, tak pochopim, ale zdrave rastliny ktore proste len odkvitli /vacsina z nich este mala stvoly s par kvetmi/......odhadom to boli rastliny za stovky eur.... Co si o tom myslite?
lujza.j
10.11.12,18:08
ja som si raz chcela kúpiť v jednej z predajní kvetinárstiev v BA majiteľky pani "H" odkvitnuté.....predavačka povedala, že v zľave nepredáva, že je to po odkvitnutí na odpis...
nemyslím si o tom nič, lebo nič s tým nespravím.....skôr ma zaráža že nemajú hanbu veľa krát predávať maxi zdochliny....
Zdenka175
12.11.12,06:02
Joj, to budeš mať pekné zakvitnuté ako v kvetinárstve:)
silvinka77
12.11.12,11:51
ahojte, chcem vas poprosit o radu. Mam doma jednu Cambriu, avsak nechce mi za nic na svete kvitnut. Ma vyhnanu novu krasnu hluzu, ktora vyhana stale nove vzdusne korene, avsak ta stara hluza je uz taka zosuverena a zozltnuta.Pestujem ju na vychodnom okne, na chodbe, kde nie je prilis teplo. Ako ju mam prinutit, aby mi znovu kvitla? vopred dakujem za rady :)
Jozef0007
12.11.12,14:40
Cambria musi byt 4-6 tyzdnov pri teplote 13-16C nato aby kvitla.....chladne obdobie musi byt este pred vytvorenim novej hluzy. Kedze pises, ze nova hluza sa ti uz vytvorila, tipujem ze tento rok ti uz nezakvitne, ale stale mozes skusit.....idealna teplota pre pestovanie Cambrie je 18C cez den a 13C v noci..ako vsetky orchideje, vela svetla, nie priame slnko, vyssia vzdusna vlhkost a poliat az ked substrat skoro cely obschne..

Dnes som zachranil pred vyhodenim jedno Dendrobium phal. a pekne velke Cymbidium...:)
silvinka77
12.11.12,15:20
no prave, ze ja ju mam na chodbe kde je do tych 18C, takze neviem kde moze byt chyba :)
lujza.j
12.11.12,15:22
Zdeni dúfam....už 31ks:-D
lujza.j
12.11.12,20:16
ahojte, chcem vas poprosit o radu. Mam doma jednu Cambriu, avsak nechce mi za nic na svete kvitnut. Ma vyhnanu novu krasnu hluzu, ktora vyhana stale nove vzdusne korene, avsak ta stara hluza je uz taka zosuverena a zozltnuta.Pestujem ju na vychodnom okne, na chodbe, kde nie je prilis teplo. Ako ju mam prinutit, aby mi znovu kvitla? vopred dakujem za rady :)
http://www.pluska.sk/izahradkar/pestujeme-rastliny/kvety/aku-starostlivost-potrebuje-orchidea-poradime-online.html



pro nasazení květů potřebuje několik týdnů chladněji 16-18st,ještě než začne rašit nová hlíza
Jozef0007
20.11.12,18:56
len by ma zaujimalo ci uz niekomu prezil phalaenopsis co stravil 12-18hodin pri teplote 5-10C....je to vobec mozne?
avonboy
20.11.12,18:58
ano dokaze to :-)
lujza.j
20.11.12,19:01
len by ma zaujimalo ci uz niekomu prezil phalaenopsis co stravil 12-18hodin pri teplote 5-10C....je to vobec mozne?
čo si ho zabudol v aute?
Jozef0007
21.11.12,08:40
nie :) , len tolko trva preprava z holandska...a tie kamiony vykurovane nie su...:)
lujza.j
21.11.12,08:47
nie :) , len tolko trva preprava z holandska...a tie kamiony vykurovane nie su...:)

Zas nebud taky hamizny:-)... Ja som si v stave najvacsej zavislosti kupila max 5ks alebo 7ks normalne uz neviem:-).....myslim ze preziju ved sa bezne v zime predavaju a skoro alebo aj vsetky su z holan
Jozef0007
21.11.12,10:31
dam vediet po zime ci prezili :rolleyes:
henrieta3
23.11.12,09:00
Taaaak tu je foto mojej kúpenej odkvitajúcej za 4,90€ z pôvodných 12,40€

http://img.janforman.com/th/IMG2017u3ty.JPG (http://img.janforman.com/IMG2017u3ty.JPG)
krasna farba...
henrieta3
23.11.12,09:03
Ahojte, neviete mi povedat, preco moja biela orchidea zmenila farbu na fialovu? Ked som ju kupila, bola krasna biela, potom mi uplne zoschla (ostal iba 1 zeleny list). Podarilo sa mi ju zachranit, krasne sa rozrastla, dokonca mi uz druhykrat kvitne, ale na fialovo :/. Mam pri nej este jednu ruzovu orchideu. Mohla sa od nej nejako opelit? Da sa bielej orchidee vratit biela farba? Dakujem za odpoved.
ako sa to stalo, neviem vysvetlit, ale som to videla u kamaratky, 1 skoro celkom zmenila farbu, presne, ako pises, akoby sa od 2.opelila, zvlastene je to...
taiko
23.11.12,09:28
priatelia, mne sa stala taka vec. Mal som orchideu, vyhnala dve stonky (ospravedlnujem sa ak nepouzijem spravne nazvoslovie), na nich vyhnala kvety. Kvety odkvitli a opadali. Potom bolo dlho dlho nic a zrazu na koncoch oboch stoniek, zacali rasit listy. Vyrastlo na kazdom vyhonku asi po 4 listy. Boli take mensie ako tie hlavne. Orchidea potom vyhnala dve nove stonky a na nich kvety. No a nakoniec to najlepsie. Z tych povodnych stoniek, kde boli uz vyrastene liosty zacali rasit nove stonky a neskor aj kvety.
Jednak sa chcem pochvalit, co za cudo judo mi narastlo, ale hlavne sa chcem opytat, z eco s tym, ked vsetky kvety odkvitnu. Mozem tie "bocne" stonky aj z listami odreaz z hlavnych stoniek a vznikne mi z toho nova rastlina? Alebo to mam nechat tak a cakat, ake prekvapenie narastie na buduce?

Skusil som to zdokumentovat na video. http://youtu.be/AIqVOn-m5YA
osky
23.11.12,10:46
taiko,to je super.neporadim,myslim ze su to kejky a treba ich oddelit,ale nech sa vyjadria skusenejsi.
lujza.j
23.11.12,11:34
priatelia, mne sa stala taka vec. Mal som orchideu, vyhnala dve stonky (ospravedlnujem sa ak nepouzijem spravne nazvoslovie), na nich vyhnala kvety. Kvety odkvitli a opadali. Potom bolo dlho dlho nic a zrazu na koncoch oboch stoniek, zacali rasit listy. Vyrastlo na kazdom vyhonku asi po 4 listy. Boli take mensie ako tie hlavne. Orchidea potom vyhnala dve nove stonky a na nich kvety. No a nakoniec to najlepsie. Z tych povodnych stoniek, kde boli uz vyrastene liosty zacali rasit nove stonky a neskor aj kvety.
Jednak sa chcem pochvalit, co za cudo judo mi narastlo, ale hlavne sa chcem opytat, z eco s tym, ked vsetky kvety odkvitnu. Mozem tie "bocne" stonky aj z listami odreaz z hlavnych stoniek a vznikne mi z toho nova rastlina? Alebo to mam nechat tak a cakat, ake prekvapenie narastie na buduce?

Skusil som to zdokumentovat na video. http://youtu.be/AIqVOn-m5YA
su to keiky...daju sa oddelit ak maju aspon 3 listy a aspon 3 korienky velkosti okolo 5cm....ja som oddelovala az po odkvitnuti.......je to vlastne ako pises nova rastlinka.ale kvitne ti pekne si šikulačik.
lujza.j
23.11.12,19:17
tak už asi 35ks mi ide kvitnúť síce som si na na jednej odlomila zo stonky, lebo rástla tak do vňútra že som ju chcela vyslobodiť a puk...uvidím čo sa udeje...či vyženie zo spiaceho očka pokračovanie...
Paddyna
25.11.12,18:03
Moje orchídeje sú v sklenenných črepníkoch so špicom v strede.Teda zakúpené pre orchídeje.Pri polievaní zostáva zbytková voda na spodku no korene sa jej nedotýkaju.Vlhkost si berie kolko potrebuje.Každá jedna mi po čase odišla,zmekli jej listy a po jednom odchádzali.Vyskušala som aj bez tej vody naspodku no odišli aj tie.Každá mi vydrží iba do odkvitnutia.Prečo?
lujza.j
25.11.12,18:15
Moje orchídeje sú v sklenenných črepníkoch so špicom v strede.Teda zakúpené pre orchídeje.Pri polievaní zostáva zbytková voda na spodku no korene sa jej nedotýkaju.Vlhkost si berie kolko potrebuje.Každá jedna mi po čase odišla,zmekli jej listy a po jednom odchádzali.Vyskušala som aj bez tej vody naspodku no odišli aj tie.Každá mi vydrží iba do odkvitnutia.Prečo?
korene sa zadusia....majú tesný obal.....nemajú vzduch....
Paddyna
25.11.12,18:26
Tie sklenenné črepníky sú orginál pre orchídeje,tak prečo sa predávaju.Chcela som iba tie najlepšie aby sa im darilo.
lujza.j
25.11.12,18:33
Tie sklenenné črepníky sú orginál pre orchídeje,tak prečo sa predávaju.
tiež ich mám v keramických obaloch...na spodku mám kamene, aby kochle s orchid. sedeli na krivo a tým mali zo spodku vzduch....na priesvitných plastových kochloch nám porobené diery horúcim klincom, aby substrát lepšie preschýňal....
prečo sa predávajú......hmm........pre okrasu:rolleyes:, ale ved obchodníkovi je jedno že tebe kvet skape aspoň ideš kúpiť nový.....
Paddyna
25.11.12,19:07
Lujzi, Ty musíš byt šikulka ked máš tolko orchidejí.Ja mám strašne vela kvetov v byte i na zahradke všetkému sa celkom darí iba toto si neviem udržat.Maj sa.
lujza.j
25.11.12,19:29
Lujzi, Ty musíš byt šikulka ked máš tolko orchidejí.Ja mám strašne vela kvetov v byte i na zahradke všetkému sa celkom darí iba toto si neviem udržat.Maj sa.
iné su tu ;) ja mám iba phale....ale tiež mi čo-to pokapalo.....tiež som mala aj iné kvety, ale tie som darovala, aby uvolnili miesto...
andersenka
25.11.12,20:05
lujza.j
25.11.12,20:14
teším...na dalšie, krásna je....
lbebjak
27.11.12,13:48
Adélka, gratulujem, ten je naozaj božííííííííííííííííííííííí ííí. Vidno, že sa ti darí, tak nech to vydrží. Teším sa na ďalšie. Mne tiež nahadzuje pár, dokonca aj mini na kvitnutie. Tento rok sa ukazuje asi dobrý. Len aby to v týchto chmúrnych dňoch nepopadalo. Mám otázku do pléna, len sa mi zdá, že to už pár ľudí vzdalo. Prisvecujete niekto orchiškám? Ak áno, čím a koľko? Vďaka za odpoveď.
lujza.j
27.11.12,17:51
Adélka, gratulujem, ten je naozaj božííííííííííííííííííííííí ííí. Vidno, že sa ti darí, tak nech to vydrží. Teším sa na ďalšie. Mne tiež nahadzuje pár, dokonca aj mini na kvitnutie. Tento rok sa ukazuje asi dobrý. Len aby to v týchto chmúrnych dňoch nepopadalo. Mám otázku do pléna, len sa mi zdá, že to už pár ľudí vzdalo. Prisvecujete niekto orchiškám? Ak áno, čím a koľko? Vďaka za odpoveď.
ja nie.... ide mi kvitnúť do 35ks, ale iba phale...
lujza.j
28.11.12,19:50
tak už asi 35ks mi ide kvitnúť síce som si na na jednej odlomila zo stonky, lebo rástla tak do vňútra že som ju chcela vyslobodiť a puk...uvidím čo sa udeje... či vyženie zo spiaceho očka pokračovanie...
už ženie :)
taiko
28.11.12,20:07
no a mne z toho kejka, z ktoreho mam uz dva vyhonky s kvemi, zacina rasit treti vyhonok. Normalne sa bojim, ci sa nestastnica orchidea nevysili, alebo co
lujza.j
29.11.12,18:43
no a mne z toho kejka, z ktoreho mam uz dva vyhonky s kvemi, zacina rasit treti vyhonok. Normalne sa bojim, ci sa nestastnica orchidea nevysili, alebo co
môže až k "smrti"....
Luanna
02.12.12,11:33
no a mne z toho kejka, z ktoreho mam uz dva vyhonky s kvemi, zacina rasit treti vyhonok. Normalne sa bojim, ci sa nestastnica orchidea nevysili, alebo co

...presne na toto som sa chcela spýtať...nedávno som prosila o radu, či presadiť keik, ale medzitým na ňom začala vyháňať stonka pravdepodobne s kvetom,:). Čo teraz...čakať?....ďakujem vopred za radu.
Mám len 5 phál a jednu "neviem čo" a všetky idú kvitnúť...zvyčajne kupujem vo výpredaji za 1 euro a tak neviem, čo z toho bude...fotky sa mi nedajú vložiť, asi to chce viac príspevkov...prajem veľa úspechov v pestovaní :)
lujza.j
02.12.12,12:09
...presne na toto som sa chcela spýtať...nedávno som prosila o radu, či presadiť keik, ale medzitým na ňom začala vyháňať stonka pravdepodobne s kvetom,:). Čo teraz...čakať?....ďakujem vopred za radu.
Mám len 5 phál a jednu "neviem čo" a všetky idú kvitnúť...zvyčajne kupujem vo výpredaji za 1 euro a tak neviem, čo z toho bude...fotky sa mi nedajú vložiť, asi to chce viac príspevkov...prajem veľa úspechov v pestovaní :)
ja som počkala kým dokvitne, ale ak by začala mať málo živín zo stonky a má dostatok koreňov a listov tak presadiť;)
milka 60
04.12.12,06:58
sme pred rozkvetom , má 5 výhonkov , ale moje foto je ako vždy nekvalitné:mad: -prepáčte
andersenka
05.12.12,08:24
Milka super !!!! moja nič :-/
andersenka
05.12.12,18:55
lujza.j
05.12.12,18:58
výborná kúpa....
andersenka
06.12.12,09:31
tiež si myslím, len už aby dobre rástli a aj zakvitli dakedy
andersenka
06.12.12,09:31
tiež si myslím, len už aby dobre rástli a aj zakvitli dakedy
milka 60
06.12.12,09:58
Máš na ňu iste podmienky a tak nech ti skoro zakvitne , aj Zuzke
henrieta3
11.12.12,07:48
henrieta3
11.12.12,07:50
Dobry den, aky mate nazor na nasledovnu udalost, je to bezne? V istej predajni v BA mali zlavnene rozne druhy orchidei na tretinu ceny /phalae., dendr., cymbidium a krasne mini orchidei/ + niekolko druhov izbovych rastlin.....rastliny v skvelej kondicii, len vacsinou odkvitnute. Vcera vecer som par orchidei zobral + vyhliadol som si tam jeden Stephanotis...bol som tam tesne pred zaverecnou. Dnes rano mi to nedalo a siel som naspat s cielom kupit ten stephanotis, po prichode do predajne, bol cely "stojan" s rastlinkami v akcii prec. Spytal som sa predavacky, ci ho presunuli a ona mi na to odpovie: "Rastliny v akcii sa dnes rano vyhodili". Este raz som sa utvrdil v tom ci som dobre pocul, ale stale tomu neverim. To, ze sa v supermarketoch po celom svete vyhadzuju tony jedla a miliony ludi hladuju nechapem tiez, ale toto ma zarazilo. Keby boli rastlinky poskodene /prievan, preliatie, skodcovia, vymrznute/, tak pochopim, ale zdrave rastliny ktore proste len odkvitli /vacsina z nich este mala stvoly s par kvetmi/......odhadom to boli rastliny za stovky eur.... Co si o tom myslite?
ja by som sa opytala, kam ich vyhodili a isla si pre ne...
milka 60
12.12.12,09:40
Tohoto roku mám vianočné:) minulé roky mi kvitli až na jar vonku
jess
12.12.12,15:07
nádhera ... ja som tento rok rozsádzala cymbo, takže nic nebude :-(
milka 60
12.12.12,20:05
Poraď , ako si zvládla rozsádzanie?, budem musieť presadiť na jar
Maryška
13.12.12,12:58
...je krásna...mne nekvitne už dlho, asi nemá správne okno..
jess
14.12.12,10:20
Milka, mala som cymbídium 2-3cm vyše kochlíka, a taktiež ho celý zapĺňalo, tak muselo ísť von. Kukala som aj video a tam to "predeľovali" sekerou. Niekde som sa dočítala, že musí byť v každom kochlíku 3-4 hľuzy, takže tak som urobila a prekrojila som to nožom.
lujza.j
14.12.12,20:39
krásne
ivkapeto
15.12.12,17:41
kde chodis na take dobre kupy?
Renata245
16.12.12,13:48
orchidea odkvitla,už len vyhodila nové výhonky a korienky,niektoré staršie sa odsušili,chcela by som poradiť čo teraz.Tiež by som potrebovala vedieť ak ju rozsadím a oddelím tie nové výhonky,do akej vhodnej zeminy,a či majú byť korienky vonku alebo zasypané v zemine.Je vhodné ju presadiť teraz v zime?A hnojiť v zime aby kvitla? ona kvitla minulý rok v novembry,myslím že oddychovala dlho, už by ma mohla potešiť kvetinkami.Doteraz som ju mala v zimnej záhradke na južnom okne,kde sa ostatným kvetinkam veľmi darí,iba jej nie....ale asi veľké výkyvy teplôt jej nevyhovujú ,myslím také že teraz v zime tam teplota v noci klesne na 15-12 stupňov,ale cez deň tam je 20 stupňov,keď svieti slnko tak celý deň svieti aj v zime a je tam aj 25 stupňov.Cez leto je tam slnečno od rána do večera...už ju prekladám skoro stále ,kde by sa jej páčilo viac.........nebola by som rada keby sa mi vysušila celá.. ďakujem za rady..
milka 60
17.12.12,08:14
mám z toho obavu , lebo jedno som už takto zahubila
milka 60
17.12.12,08:17
to , čo máš je dendrobium , neviem či D. phal. , alebo D. nobile , ale aj tak , by som presádzala na jar , a v zime nie je treba hnojiť
milka 60
17.12.12,08:26
Nebola som od piatku doma a dnes ma toto čakalo- je to dendrobium Maria Noel , a rozkvitla ludisia
jess
18.12.12,14:00
nestraš !
milka 60
20.12.12,20:24
Šťastné a veselé sviatky vianočné a veĺa , veľa zdravia do Nového roku 2013 , želá milka
jess
21.12.12,10:28
aj tebe Milka, aj všetkým ostatným kočkám :-)
henrieta3
21.12.12,12:20
Šťastné a veselé sviatky vianočné a veĺa , veľa zdravia do Nového roku 2013 , želá milka
Pripajam sa k zelaniu
mile damy, kam chodite na fb? ked sem uz pomenej?
avonboy
23.12.12,14:16
je to d.phal urcite
jozik-nozik
24.12.12,15:24
štastne a vesele prajem...
andersenka
25.12.12,21:31
rozborova
26.12.12,08:18
Tiež sa pripájam k želaniu.
jozik-nozik
01.01.13,10:52
Šťastný nový rok prajem.....
Zdenka175
02.01.13,13:09
Tak prišla som o peknú ružovú kejku.... Pekne rástla, len stonka na ktorej rástla začala schnúť.....Keďže mala už listy 3 a korene tiež zasadila som ju. Pred sviatkami jej odpadli listy a zoschla:eek:


Teraz mi zas rastie nová kejka na mini.....mini phaly sú také náročnejšie na pestovanie ako phaly klasické.... Podarilo sa niekomu oddeliť z miniphaly novú kejku??? l
lujza.j
02.01.13,13:13
Tak prišla som o peknú ružovú kejku.... Pekne rástla, len stonka na ktorej rástla začala schnúť.....Keďže mala už listy 3 a korene tiež zasadila som ju. Pred sviatkami jej odpadli listy a zoschla:eek:


Teraz mi zas rastie nová kejka na mini.....mini phaly sú také náročnejšie na pestovanie ako phaly klasické.... Podarilo sa niekomu oddeliť z miniphaly novú kejku??? l
ked som začala na ne kašlať tak začali rásť a kvitnú;)
kejku na mini phale som ešte nevidela..ale musí byť asi veľmi mini....
milka 60
04.01.13,21:08
Zdenka tiež mám na mini phal keiku , oddeliť chcem až na jar , uvidím ,či vydrží?????
milka 60
04.01.13,21:10
Lujzi , mám aj ja a kedže ju vidím , ako rastie , je mi to normálne , len malinké.....
ivkapeto
06.01.13,12:00
moze sa na vandu pouzit sackova metoda?ak ano dat tam celu a urobit otvor?
andersenka
06.01.13,19:13
no ja mam vandovitu mokaru len s jedným koreňom a mam ju len tak položenu na väčších kusoch kôry a polystyrene a občas porosím, do sáčku som nedávala, zatial nový koreň neobrazil, ale nevyzera ani na umretie Mokara
andersenka
06.01.13,19:15
lusiii123
06.01.13,20:18
Zdravím Vás milé pestovateľky. :)idem k Vam pre radu skusila som trik zo zemiakom a rano som na nom nasla malilinkych hnedých chrobačikov :eek:, ktorych ani poriadne nevidiet, neviem kde sa tam vzali moje kvetinky krasne prosievaju a zatial nemaju ziaden problem. Moze byt ze sa objavili len proto ze je substrat vlhsi ??



takze dnes som zistila ze su to asi červci prosím poradte ako na nich ....???????
Jozef0007
06.01.13,21:51
Andersenka a kde si kupila tie Vandy?...hlavne ta prva je velmi pekna...
andersenka
07.01.13,05:27
Andersenka a kde si kupila tie Vandy?...hlavne ta prva je velmi pekna...


Jozef, ani jedno nie je vanda.
Prvé je gastrochilus acutifolius a druhé restrepia trichoglossa, tú prvú som objednala u http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/ a druhú som dostala, ale myslím, že tiež ju tam má v ponuke

Tu http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=gastro

a

http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/product_info.php?products_id=3484
Jozef0007
07.01.13,16:26
Andersenka, dakujem za odpoved, ale moj komentar sa tykal tvojho starsieho prispevku o dvoch Vandach za 10 Eur co si niekde kupila....
andersenka
07.01.13,18:41
ahaaaaaa, prepáč, som to neregistrovala kedže to bolo staršie..........no kupila som ich v Auparku v Žiline v kvetinárstve ktoré tam je...
andersenka
07.01.13,19:25
rede
07.01.13,19:39
K narodkám aj meninám (24.12.) som dostala od syna orchideu Phalaenopsis. Včera son s hrôzou zistila, že má na listoch fľaky a tiež medové kvapky. Hneď som ju postriekala roztokom jedlého oleja s jarou zriedený vodou. Túto radu, ako prvú pomoc, som našla na internete. Môžete mi prosím vás poradiť o akého škodcu sa jedná a akým spôsobom ho mám zlikvidovať? A ešte jednu otázku. Nemám tie dva spodné poškodené listy odstrihnúť, aby sa škodca nešíril na ďalši časť rastlinky? Verím, že sa nájde medzi vami niekto z vás, kto mi ochotne poradí. Veľmi pekne vám ďakujem.
lujza.j
07.01.13,20:26
postihnuté miesto zasypať endiexom z oboch strán, ak by sa to šírilo celý list preč....ak má orch. dostatok listov..... predpokladám hubové ochorenie....tiež to mám na niektorých....ale sú stabilizované....
ivkapeto
08.01.13,07:25
moja jedina vandicka vizera dezolatne jeden korienok aj ten nijaky hnedy skusila som ju dat do sacku a uvidim...cela rastlinka je v sacku
ivkapeto
08.01.13,07:27
dobra kupa skoda ze tu na severe SR nemame nic len sneh a zimu...
rede
11.01.13,14:18
Milá lujza.j ďakujem ti za radu (škoda, že si len jediná). Po návšteve rôznych fór na nete som zistila, že sa nejedná o hubové ochorenie, ale o napadnutie škodcom, ktorý sa priniesol už z obchodu (neviem konkretizovať). Svedčí o tom aj lepkavá tekutina, ktorá sa nachádza na celých listoch (keď prejdem po nich prstami, mám ich celé lepkavé) a aj kvapôčky, ktoré sa nachádzajú aj na rube listov. Všimni si prosím ťa 4. fotografiu v ľavom dolnom rohu sú na liste akési hrbolčeky, akoby vo vnútri listu niečo bolo. Hoci na fotke to nie je až tak vidieť, v skutočnosti sú tie hrbolčeky dosť veľké a boli pokryté dosť hrubou vrstvou tej lepkavej tekutiny. Celý týždeň som orchidku striekala olejovým roztokom zmiešaným s jarou, dokonca včera som použila roztok saponátu s lanolínom, ktorý sa používa pri praní ovčieho rúna - toto mi poradila kamarátka. Chválabohu, orchidke zdá sa, to neuškodilo, lebo som zistila, že na kvetnej stonke pod kvetmi začína z púčika vyháňať ďalšia stonka. Prosím ťa môžeš mi poradiť, o akého škodcu sa jedna a ako sa ho natrvalo zbaviť. Vopred ti veľmi pekne ďakujem.
avonboy
11.01.13,14:42
ahoj REDE, ta lepkava tekutina sa vytvara aj na zdravyx rastlinax aj mne a ziadnyx skodcov tam nemam-zoberiem vatu namocenu v alpe a listy poutieram...
a tie zvlastne miesta na listox - nemas ju umiestnenu na priamom slnku? by som povedal ze mi to pripada akoby tie listy boli spalene zimnym slnkom, ja by som to neriesil - takto poskodeny list kludne mozes ponexat - co je spalene uplne vysxne a ostane iba zdrava cast lisu
lusiii123
11.01.13,16:05
gramaticke okienko
lujza.j
11.01.13,19:11
lepkavé kvapôčky neriešim tiež ich mám.... ja by som hento, určite nemastila olejom a jarovou vodou, ale tak si našla....ok. ako som si to ošetrila ja som ti napísala....na moje to prišlo "akože išlo to okolo" a zrazu to na nich bolo....žiadny obchod nič podobné....rok som nič nekúpila....
olejom a jarovou vodou sa hubia hmyzy....teda ja, aby sa olejom zadusili....

avonboy to nie je od slnka...spálenina je iné...tiež to mám, ale z čoho to je neviem, ale zachránila som si všetky....čo to mali
avonboy
12.01.13,14:30
lujza, ja som pozabudol orxidky na priamom slnku potom boli take preto som to sem aj tak napisal
milka 60
12.01.13,20:45
Tiež by som skúsila Endiex , ale najprv peroxid vodíka , kludne potrieť poškodené miesta a následne zasypať Endiex , alebo skús koloidné striebro , a list by som odstránila , lebo už nebude aj tak funkčný - nemáš ich v chlade? , ale ak máš škodcu môžu to robiť aj svilušky , oni maju nadbytok lepkavej tekutiny
lujza.j
12.01.13,20:56
hej...no ja mám popáleniny...sú čierne, ale to len kraj čo bol opretý o horúce sklo, ale podobne ako od slnka je aj omrzlina tiež od skla...teda okna
lujza.j
12.01.13,20:58
Milka len mám pocit, že listov má malo a je to po celom liste....tiež by som ho šmykla preč, ale neviem či jej neostane len jeden....no ved možno by prežila aj s jedným;)....mne sa to porobilo už dávnejšie ,ale z čoho neviem...všetky majú rovnaké podmienky
pivko
13.01.13,09:08
jana-
13.01.13,12:00
ahojte, prosim o pomoc, kupila som si v kauflande 2 crepniky so stastim a dala pri ostatne kvety,vcera som to prvykrat poliala a dnes ma ide porazit,vylietavaju same mini musky-asi smutnice,co mam robit,neviem,ci sa mi uz dostali do orchidejok a inych kvetov,ked ich obzeram nic nevidim,akurat na parapete kazdu chvilu ich vidiet :-(
ladyrs
13.01.13,12:05
ladyrs
13.01.13,12:07
lujza.j
13.01.13,12:32
používam tieto žlté lepové papieriky (http://www.enviside.sk/2012/bio-ochrana-rastlin-ovocnych-a-okrasnych-stromov-pomocou-lepovych-dosiek-a-pasov/)
6/Smutnice
Z dvoukřídlého hmyzu poškozují podzemní části mladých rostlin a semenáčků bělavé larvy smutnic. Dospělé smutnice jsou černé komárkovité mušky asi 3mm. velké , které často lezou po substrátu a poletují kolem. Jejich larvy si přineseme domů se substrátem a zatímco ony ničí kořeny rostlin, dospělci ničí nás neustálým poletováním po bytě.
Způsob ochrany: Žluté lepové desky nebo zkuste nechat substrát hodně proschnout a doufejte, že v suchu larvy zahynou dřív než rostlina. Jinak pomůže už jen přesazení do jiného substrátu, který můžete preventivně před použitím propařit v mikrovlnné troubě.

Více zde: http://orchidea-mandlik.webnode.cz/news/skudci/ (http://orchidea-mandlik.webnode.cz/news/skudci/?utm_source=copy&utm_medium=paste&utm_campaign=copypaste&utm_content=http%3A%2F%2Forchidea-mandlik.webnode.cz%2Fnews%2Fskudci%2F)
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz (http://www.webnode.cz/?utm_source=copy&utm_medium=paste&utm_campaign=copypaste&utm_content=http%3A%2F%2Forchidea-mandlik.webnode.cz%2Fnews%2Fskudci%2F)
jana-
13.01.13,12:32
používam tieto žlté lepové papieriky (http://www.enviside.sk/2012/bio-ochrana-rastlin-ovocnych-a-okrasnych-stromov-pomocou-lepovych-dosiek-a-pasov/)
dakujem,no len ako zistim v ktorom kvete su,ci uz su vo vsetkych :-(.A este kde to predavaju,este som to nikdy nekupovala,dakujem :-)
lusiii123
13.01.13,14:00
:)Zdravím Vás prosím poradte mi niekto do izby s akou teplotou mam ulozit cambriu chcela by som ju priviest ku kvitnutiu. momentalne je v izbe kde je 22 stupnov. dakujem Lucia
lujza.j
13.01.13,14:36
:)Zdravím Vás prosím poradte mi niekto do izby s akou teplotou mam ulozit cambriu chcela by som ju priviest ku kvitnutiu. momentalne je v izbe kde je 22 stupnov. dakujem Lucia
Cambria(Cambria)http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/_cambria_1.jpg

Miesto
Táto orchidea má rada svetlé miesto bez priamych slnečných lúčov. Vhodné je južné okno za záclonou. V lete môže byť na balkóne alebo v záhrade na mieste, ktoré je chránené pred slnkom a dažďom.
Teplota
Vyhovuje jej izbová teplota, v zime o niekoľko stupňov menej (15 – 18°C).
Substrát
Presádza sa vtedy, keď sa substrát „prepadáva“ (asi po dvoch – troch rokoch). Ideálny čas na presádzanie je obdobie po odkvitnutí. Vhodný je špeciálny substrát na orchidey.
Zálievka
Polieva sa tak, aby voda prenikla dôkladne substrátom alebo sa črepník ponorí do kúpeľa – do nádoby s vodou. Ponechá sa tam dotiaľ, kým substrát nie je vlhký, potom sa nechá odkvapkať. Cambria neznáša nadmernú vlhkosť, preto sa polieva druhýkrát až vtedy, keď je substrát suchý. Periodicita zálievky sa orientuje podľa teploty - +/- 20stupňov s týždennou zálievkou, ak je teplota vyššia (26°C), polieva sa dvakrát do týždňa. V zime pri teplote 16°C stačí zálievka po 1,5 – dvoch týždňoch.
Vzdušnosť
Je dobré, ak túto orchideu postrekujete ráno a popoludní, pričom popoludní sa substrát postrieka iba jemnou hmlou, aby nezostala voda v listových osiach, pretože by mohla spôsobiť hnilobu. Pravidelným postrekovaním je orchidea zásobená vodou aj vtedy, keď zabudnete na zálievku.
Výživa
Od apríla do septembra sa pridáva 1x za mesiac hnojivo v polovičnej koncentrácii. V zime sa pridáva v závislosti od teploty – 1x za osem týždňov alebo vôbec nie.
Po odkvitnutí
Po odkvitnutí sa odstráni kvetná stonka, keď je suchá.
milka 60
13.01.13,18:23
Lujzy , ja som tým prešla vlani , dúfam , že túto zimu to prečká ,ja si ale myslím, že to bolo z chladu, a tiež som nepoužila ako preventívu striebro - teraz to vypadá........ a
milka 60
13.01.13,18:26
rada by som išla , ale nemôžem-škoda
milka 60
13.01.13,18:27
tiež ich mám v orchidkách
milka 60
13.01.13,18:28
je milučká , mne už bude odkvitať , kvietne od predvianoc
milka 60
13.01.13,18:30
majú ich v lepších kvetinárstvach a v supermarketoch
lujza.j
13.01.13,18:40
fakt neviem z čoho to je ...nemám pocit že by som mala doma až tak chladno...a mala som to aj na tých čo majú dlhé a hrubé listy a aj na tých čo majú tenšie....
milka 60
13.01.13,20:05
mimotemyDievčatá prosím prepáčte nerozumnej žene , :mad:ja som iba dnes , čírou náhodou zistila , že pod foto v albume sa pridávajú rôzne odkazy , ktoré som ja vôbec nečítala , a ani iné nekometovala , chcem sa dodatočne poďakovať všetkým ktorým som sa zabudla :o:confused: podakovať už skôr. milka
lusiii123
13.01.13,20:37
dakujem krasne :)
Jozef0007
17.01.13,20:54
ahojte, mala otazocka....pokial si kupim orchideu s 3-mi stonkami, je tam vacsia sanca na viac stoniek aj pri opatovnom kvitnuti, ci nie? + pridavam par foto mojich krasiek :) foto z mobilu, tak ospravedlnte kvalitu...
lujza.j
18.01.13,08:42
ahojte, mala otazocka....pokial si kupim orchideu s 3-mi stonkami, je tam vacsia sanca na viac stoniek aj pri opatovnom kvitnuti, ci nie? + pridavam par foto mojich krasiek :) foto z mobilu, tak ospravedlnte kvalitu...

Nie....hodi tolko stoniek na kolko sa v danom obdobi citi....aj jednostonkove v predaji byvaju viac stonkove....len stonka bola odstrihnuta.
andersenka
18.01.13,12:31
tá fialová je parádna !!!
Jozef0007
18.01.13,17:02
suhlasim Lujza, ale tie stonky odstrihavaju pre nejaky dovod, co myslis preco? ...ja myslim, aby podporili prave tu "vyzretejsiu" stonku ktoru nechavaju.....ta raslina na dve proste nema...ak si pozries moje orchideje z fotky v predoslom prispevku, tak maju vacsinou 2-3 stonky, preco asi?....lebo jedna ma 15 a druha devat rokov.....cim su starsie tym vyssie stonky maju, nasadia viac pukov a kvety su vacsie.....aspon u mna urcite...skor ma zaujimalo, cim je to dane
lujza.j
18.01.13,17:17
suhlasim Lujza, ale tie stonky odstrihavaju pre nejaky dovod, co myslis preco? ...ja myslim, aby podporili prave tu "vyzretejsiu" stonku ktoru nechavaju.....ta raslina na dve proste nema...ak si pozries moje orchideje z fotky v predoslom prispevku, tak maju vacsinou 2-3 stonky, preco asi?....lebo jedna ma 15 a druha devat rokov.....cim su starsie tym vyssie stonky maju, nasadia viac pukov a kvety su vacsie.....aspon u mna urcite...skor ma zaujimalo, cim je to dane
neviem, čím to je.....mám napr. jednu kvitne od minulého roka...celý rok....na konci stále dohodí kvety, ale vyhnala aj druhú a rastie aj puky nahadzuje.preto si myslím, že je to na nej a nejakovsky to neovplyvňujem....jedna tiež teraz čo vždy jednu stonku tak má dve...
prečo strihajú stonky neviem...použijú inak...oni sa s tým v Holandsku nepárajú....tak to neprežívajú ako mi doma....kamoška tam bola robiť...
Jozef0007
18.01.13,18:11
to je jasne, ze sa s tym tolko neparaju, ale aj tak, preco by strihali zdrave stonky, ked si s dvomi stonkami mozu navysit cenu? .....pretoze 15 mesacne rastliny spravia dve zakrpatene stonky a na kazdej budu 3-4 kvety.....ked nechaju jednu bude aj 10 kvetov a lepsie to bude vyzerat, teda to skor predaju, tam ide o objem predaja......napr. moja 9 rocna ma 13 kvetov a dalsich 27 pukov na 3 stonkach.....druha 15 rocna je velkokveta a je na tom podobne...mala 5 stoniek, nechal som ale len tri, aby som ju nevysilil.....a kvety su nadherne, nie ako na mladych rastlinach....
lusiii123
19.01.13,08:23
Vcera som si kupila dedrobium phalaenopsis pravdepodobne prosím vas ako roznam dedro. phalaenopsis od dedro. nobile ???? moja rastlinka kvitne na kvetnej stonke dlhej asi 10cm. Prosím tiez nejaky strucny navod k starostlivosti.
Jozef0007
19.01.13,12:56
pokial mas kvety na stonke tak je to na 99% dend. phal., ked kvitne zo svolu tak dend. nobilis.
lusiii123
19.01.13,13:02
dakujem :) neporadite mi kde by som nasla nejake informacie o starostilivosti ??
lujza.j
19.01.13,13:28
lusiii123
19.01.13,13:31
dakujem to som uz vsetko poprechadzala skor som myslela ci nema niekto nieco svoje overene :)