Zavrieť

Porady

SZČO + hospodárenie v lesoch

Vlastním určitý podiel na spoločných lesných nehnuteľnostiach. Mám záujem obhospodarovať tieto lesy v celosti. Za tým účelom mám uzavretú predbežnú dohodu o nájme s viacerými ostatnými spoluvlastníkmi (nad 50%) od 1.1. nasledujúceho roku ... Na základe čoho získam oprávnenie na hospodárenie v lesoch?

Jedná sa mi hlavne o dve veci:
1. Formálna stránka oprávnenosti podnikať v lesoch - aké oprávnenie
2. Vedenie účtovníctva

Som v registri SZČO (iné živnosti), ale podľa živnostenského zákona niečo také ako hospodárenie v lesoch nie je, čiže rozšírenie živnosti asi nie je možné (?!). Registrácia ako SHR mi pripadá "trochu mimo", nakoľko poľnohospodársku výrobu nebudem vykonávať. Nie je iná možnosť?
Všetky náklady a výnosy chcem evidovať v účtovníctve (vediem jednoduché účtovníctvo), paušály nechcem uplatňovať. Výstup z účtovníctva v šak súvisí s daňou z príjmu a tu narážam na problém zdaňovania - či je možné zahrnúť náklady a výnosy z hospodárenia v lesoch pod §6 ods.1 písm.B (t.j. príjmy zo živnosti), alebo to musí byť pod §6 ods.1 písm.A ...?
Analogicky na k tomu vedie skutočnosť, že právnické osoby (š.p., a.s., s.r.o., a iné spolky účtujúce v podvojnom účtovníctve a hospodáriace v lesoch takýto problém nemajú ... (teda aspoň pokiaľ viem, možno sa mýlim).
Viem, že sú to trochu špecifické otázky, ale nenájde sa niekto, koho odpoveď by ma presvedčila?
Ďakujem
S pozdravom J.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    SZČO + hospodárenie v lesoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.