Zavrieť

Porady

vlastníci nehnuteľnosti

Poprosila by som poradiť. Ak sú 4 vlastníci nehnuteľnosti (jedným som ja) a ja sa rozhodnem svoju časť predať jednému z týchto vlastníkov, potrebujem súhlas ostatných vlastníkov? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nepises,v akom vztahu je osoba,ktorej chces svoj podiel predat. co je dost dolezity fakt,aby si dostala presnu odpoved.

    Z predkupného práva vyplýva, že ak jeden zo spoluvlastníkov chce svoj spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti previesť cudzím osobám alebo na jedného zo spoluvlastníkov, musí tento podiel najskôr ponúknuť všetkým ostatným spoluvlastníkom. Ak však spoluvlastník prevádza svoj podiel blízkej osobe (t.j. príbuznému v priamom rade, súrodencom a manželovi; iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere - ktoré sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu (§ 116 OZ), vtedy sa predkupné právo neuplatní.
    viac: http://vyporiadanie.sk/predkupne-pravo-spoluvlastnika
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ikovacikova Aha. Dobre. Takže ja mám priateľa. V roku 2006 sme sa nasťahovali k jeho matke, ktorá mne a priateľvým súrodencom darovala nehnuteľnosť. My s priateľom sme investovali dosť vysokú čiastku do opravy domu a súčasne v tom dome aj bývame. Priateľ tam má doživotné užívacie právo. Súčasne vlastní 1/4 nehnuteľnosti. Ja som chcela, aby ma z mojej čiastky vyplatili. Nakoľko sme sa nedohodli, podala som návrh na súd, pretože nikto ma nechcel z môjho podielu vyplatiť. Nemali záujem. Teraz ale môj priateľ navrhol, aby som návrh stiahla, že on ma vyplatí a moja 1/4 sa napíše na neho. Ja som s tým súhlasila. A teraz sa pýtam, či je potrebný súhlas jeho ďalších súrodencov.
    arizona Precitaj si clanok na ktory som ti pridala link,tam to mas podrobne vysvetlene,kedy netreba a kedy treba suhlas...
    misoft Dostala si presné odpovede. Je tvoj priateľ osoba blízka podľa zákona? Nie je.
    ikovacikova Ďakujem, už som čítala, ale už som z toho tak vyčerpaná, že potrebujem polopatistickú odpoveď
    misoft Polopatisticky: Ty chceš "predať podiel priateľovi - nie je to blízka osoba podľa zákona - takže musíš dať ponuku všetkým trom. A keď tí dvaja (ak budú tej láskavosti) nebudú chcieť "odkúpiť" - potom môžeš odpredať priateľovi.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tvojho priateľa môžeš považovať za osobu blízku, ak je váš vzťah obdobný pomeru rodinnému (napr. žijete spolu) a ak by ste ujmu jedného ten druhý pociťovali ako vlastnú (§ 116 obč. zákonníka).

    Keďže si už nehnuteľnosť spoluvlastníkom ponúkla a nemali záujem za žiadnu cenu, nie je dôvod, aby si nehnuteľnosť nepredala inému. Ak mu to predáš a ostaní to do troch rokov nedajú na súd (relatívna neplatnosť), potom to už napadnúť nemôžu. To platí aj vtedy, keby za tie tri roky sa o predaji ani nedozvedeli.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Keď chceš predať svoj podiel (a je jedno komu), musíš o tomto informovať ostatných spoluvlastníkov, pretože tí majú predkupné právo. Ak sa rozhodneš to predať jednému určenému podielovému vlastníkovi, ostatní s tým musia súhlasiť - obchádzaš totiž toto predkupné právo, ktorý majú tí ďalší dvaja.
    Mária27 ak nejde o osobu blízku - ako píše arizona

    vlastníci nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.