Zavrieť

Porady

beton

kolegovia, hladal som ale nasiel som to len tak utrzkovite.
aky typ betonu treba pouzit pre zakladovu dosku a zaklady a aky beton na veniec + stropny poter.
nemam v tom jasno.
ci len staci prijst do firmy a povedat naco to potrebujem a oni mi uz daju. ale ma mozu aj natiahnut alebo oklamat.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tulen je offline (nepripojený) Tulen

    Tulen
    Dobry den
    Pracujem vo velkej projekcnej kancelarii a konstrukcie navrhujeme takto:
    Zaklady sa navrhuju z betonu C16/20(B20),
    Nosne konstrukcie - betonove steny, stlpy, stropy - C20/25(B25)
    Ostatne konstrukcie - podkladove betony, potery, zálievky debniacich tvaroviek C12/15(B15)
    Je to nove znacenie podla Eurokodov v zatvorke je stare oznacenie betonu

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Na dosky pisal B25, asi si to zle precital
    Pozri si to pdfko,co som prilozil. beton nei je len pevnostna trieda, tam su aj ine podmienky, v tom pdfku to najdes. Vyssiu triedu ma teoreticky zmysel davat, prakticky nemusi. Tam je azse efekt vyssieho zmrastovania a treba sa o beton viac starat.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak sa dobre pamätám, tak mne dodávala firmy betón C15. Neviem čo znamená to označenie. Ale v betonárke som povedal na čo to potrebujem, a oni dodali.

    jaruj je offline (nepripojený) jaruj

    starnem ale zatial nevadi jaruj
    V podstate sa to da takto zovseobecnit ,ale pozor. Pokial jestvuje projekt a k tomu statika tak triedy betonov tam MUSIA byt uvedene.
    Moze sa stat ze stropna doska je ratana na velky rozpon a statik navrhol triedu betonu C40/50 (B40) alebo ine. V tom pripade by nedodrzanie triedy betonu mohlo viest k statickym porucham na objekte.

    r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

    r.galovic
    jaruj Pozri príspevok
    V podstate sa to da takto zovseobecnit ,ale pozor. Pokial jestvuje projekt a k tomu statika tak triedy betonov tam MUSIA byt uvedene.
    Moze sa stat ze stropna doska je ratana na velky rozpon a statik navrhol triedu betonu C40/50 (B40) alebo ine. V tom pripade by nedodrzanie triedy betonu mohlo viest k statickym porucham na objekte.

    Súhlasím s tebou, akurát novej triede C40/50 odpobedá staré označenie B50 a nie B40. S tou C40/50 si to trochu prehnal. Bežne sa používa do C25/30. Vyššie triedy betónov sú strašne drahé a nevyyrábajú ich všetky betonárky.

    jaruj je offline (nepripojený) jaruj

    starnem ale zatial nevadi jaruj

    Dakujem za opravu. To je tym ze bez okuliarov uz nedovidim na tabulku kde mam napisane stare znacenia a kedze pouzivam nove Eu znacenia dlho tak mi tie stare vypadli z hlavy.
    A ci som prehnal neviem. Uz som taky pripad dimenzoval lebo som mal velky rozpon, beton bol hore silne tlaceny, bojovali sme o kazdy cm hrubky dosky a nemohli sme betonovat s prevysenim dosky v strede.
    Ja v tomto pripade nepoznam statiku daneho domu a ako je vypocitana. Toto treba overit vo vykresoch.
    Zial nepoznam ani ceny betonov na slovensku kedze tam uz 18 rokov nerobim.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    objasni mi niekto na co sa pouzivaju jednotlive druhy betonov? Co je beton z monofrakcie, a co z frakcie 0-16?

    C 8/10 (B10)
    C 12/15 (B15)
    C 16/20 (B20)
    C 16/20 (B20)
    C 20/25 (B25)
    C 25/30 (B30)

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    alltracboy Pozri príspevok
    objasni mi niekto na co sa pouzivaju jednotlive druhy betonov? Co je beton z monofrakcie, a co z frakcie 0-16?

    C 8/10 (B10)
    C 12/15 (B15)
    C 16/20 (B20)
    C 16/20 (B20)
    C 20/25 (B25)
    C 25/30 (B30)
    Trieda sa pouziva taka, aku treba, nie je to dane, ktoru na co.
    K danej teme:
    Tu chalani z projekcie pisali, co kde predpisuju. Ja sa tiez pridavam: ked niekde navrhnem nejaky material, tak ho tam chcem z nejakych dovodov statiky mat a nie, aby sa mi dotycny radil na porade, ze aky treba.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Treba dat este pozor na toto:
    posudzujeme 2 medzne stavy:
    1.unosnost
    2.pouzitelnost
    V 2. medznom stave sa posudzuju napriklad deformacie, velkost trhlin atd. Rozne triedy betonu nemaju len rozdielnu pevnost, ale maju aj iny modul pruznosti a ten ovplyvnuje prave deformacie, ktore castokrat maju pri navrhu vacsiu vahu ako unosnost. Zato treba presne dodrzat projekt a predpisanu triedu, pretoze aj ked prvok nespadne, moze sa neumerne deformovat.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    lebo tulen pisal, ze na zakladovy pas davaju B20 a na dosky B15, a este ma pletie ta monofrakcia a to druhe. V jednom cenniku je napriklad rovnake oznacenie betonu ale ocividne su to dva druhy betonov. pripadne ked mam v projekte B15, ma zmysel davat B20? cenovy rozdiel nieje velky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.