Zavrieť

Porady

účtovanie platieb do VŠZP a SP

Ahojte, chcem sa opýtať takú banálnu otázku
v peň. denníku sa účtuje platba za zamestnancov do VŠZP a SP do akej kolónky? (program ALFA)
Platba za zamestnávateľa do SP sa účtuje kolónky Platby do fondov?

ešte jedna ako zaúčtujem odpisy v ALFE?
Ďakujem moc za odpoveď.

...čiže výkaz poistného, ktorý mi vygeneruje OLYMP, prenesiem do ALFY, a potomu budem účtovať nasledovne:
- ak je napr. odvod do VŠZP spolu 2905,--
zaučtujem ho
- 2 čiastkovými VPD - vyššiu sumu 2074 - ZP organizácia zaúčtujem do v JÚ do kolónky ODVODY DO FONDOV
a nižšiu sumu 831,-- - ZP zamestnanec zaúčtujem do kolónky MZDY???

Rovnaké to bude aj u Sociálnej poisťovne......
Naposledy upravil severanka : 06.03.06 at 15:35 Dôvod: Upresnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Odvody, ktoré odvádza zamestnávateľ za zamestnancov, ktoré sú strhnuté zo mzdy zamestnancov, tak tie účtuješ do kolonky MZDY, kde si vytvoríš členenie podľa poisťovní a odvody, ktoré odvádza zamestnávateľ za zamestnancov (odvádza ako firma), to sa účtuje do kolonky ODVODY Z MIEZD, kde si taktiež vytvoríš členenie podľa poisťovní.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Ja účtujem platby za zamestnávateľa do miezd, kde mám urobené členenie na SP, ZP, daň a mzdy. Platbu za SZČO do odvodov do fondov. Ale neviem či je to správne. Odpisy ALFA vypočíta sama a potom cez interný doklad vložím do prevádzkovej réžie.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Ešte k odpisom: odpisy si vypočíta v dlhodobom majetku (alebo ručne), neviem ako to robíš a vypočítané odpisy zapíšeš cez interný doklad výdaj, kolonka prevádzková réžia a tam si to môžeš rozčleniť ako napr. odpisy.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ormika
    Ešte k odpisom: odpisy si vypočíta v dlhodobom majetku (alebo ručne), neviem ako to robíš a vypočítané odpisy zapíšeš cez interný doklad výdaj, kolonka prevádzková réžia a tam si to môžeš rozčleniť ako napr. odpisy.
    Áno , ale tie sa účtuje v rámci účtovných uzávierkových operácii.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    JAJA11
    Ja účtujem platby za zamestnávateľa do miezd, kde mám urobené členenie na SP, ZP, daň a mzdy. Platbu za SZČO do odvodov do fondov. Ale neviem či je to správne. Odpisy ALFA vypočíta sama a potom cez interný doklad vložím do prevádzkovej réžie.
    Ak si spočítaš kolonku MZDY, tak ti to musí dať spolu hrubé mzdy, samozrejme vyplatené. A tebe to nedá, lebo tam máš navyše odvody, ktoré odvádza firma. Tieto firemné odvody patria do kolonky Odvody do fondov.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Zita5
    Áno , ale tie sa účtuje v rámci účtovných uzávierkových operácii.
    Ano, Zitka5, len ja už to asi beriem nejako automaticky . Samozrejme že sa odpisy účtujú dátumom 31.12. cez interný doklad ako uzávierková operácie.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ormika
    Ak si spočítaš kolonku MZDY, tak ti to musí dať spolu hrubé mzdy, samozrejme vyplatené. A tebe to nedá, lebo tam máš navyše odvody, ktoré odvádza firma. Tieto firemné odvody patria do kolonky Odvody do fondov.
    Súhlasím a doplním, že potom bude aj vo Výkaze o PaV nesprávna suma=bude nižšia a Mzdy budú nadhodnotené, čo však nie je podľa skutočnosti..

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Manual
    Súhlasím a doplním, že potom bude aj vo Výkaze o PaV nesprávna suma=bude nižšia a Mzdy budú nadhodnotené, čo však nie je podľa skutočnosti..
    Áno máte pravdu, neuvedomila som si to, ale ja si kontrolujem len celkovú cenu práce, lebo nakoniec robím paušálne výdavky a výkazy neodovzdávam.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    JAJA11
    Áno máte pravdu, neuvedomila som si to, ale ja si kontrolujem len celkovú cenu práce, lebo nakoniec robím paušálne výdavky a výkazy neodovzdávam.
    Tak momentálne pre potreby účtovníctva ak ideš na % je to jedno, tam výkazy neprikladáš, ale pre poriadok účtovníka.... by si to v r. 2006 či pôjdeš na % alebo nie mala robiť správne... Aspoň si myslím.
    Pekný deň...

    severanka je offline (nepripojený) severanka

    severanka
    Takže som to pochopila správne, že
    1. odvody do VŠZP a SP za zamestnancov sa uvádzajú v kolónke MZDY
    2. a odvody do VŠZP a SP za SZČO sa uvádzajú v kolónke PLATBY DO FONDOV?
    však....?

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    severanka
    Takže som to pochopila správne, že
    1. odvody do VŠZP a SP za zamestnancov sa uvádzajú v kolónke MZDY
    2. a odvody do VŠZP a SP za SZČO sa uvádzajú v kolónke PLATBY DO FONDOV?
    však....?
    Sumu napr. do VšZP musíš rozdeliť na dve časti: 10% odvádza zamestnávateľ ako za zamestnávateľa, to účtuješ do Odvody do fondov a 4% odvádza zamestnávateľ za zamestnancov (strhne im to zo mzdy a o to majú menšiu mzdu) a to účtuješ do kolonky MZDY. A takto postupuješ pri všetkých odvodoch. Odvody za SZČO máš správne účtované do Odvody do fondov.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Manual
    Tak momentálne pre potreby účtovníctva ak ideš na % je to jedno, tam výkazy neprikladáš, ale pre poriadok účtovníka.... by si to v r. 2006 či pôjdeš na % alebo nie mala robiť správne... Aspoň si myslím.
    Pekný deň...
    Ďakujem za upozornenie, ale aj tento rok idem na %, takže evidenciu robím iba pre šéfa, či sa mu oplatí ísť cez náklady alebo cez percentá a on odvody za zamestnanca považuje za mzdové náklady, tak ako to je v podvojnom účtovníctve a chce to mať v jednej kolonke spolu s mzdami. Ak prejdem na preukazné výdavky, budem si musieť dať pozor, aby som to robila správne. Ale šéf je šéf. On chce vidieť odvody za seba v jednej kolonke a odvody s platom za zmestnanca v druhej.

    lejka je offline (nepripojený) lejka

    Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac lejka
    V OLYMPE je možnosť vytlačiť Prehľad ceny práce za zamestnanca,ja to často tlačím pre zamestnávateľov,keď sú zvedaví koľko ich bude zamestnanec mesačne "stáť".
    Odvody z miezd účtujem z bank.výpisu,tam je odvod v celkovej sume pre poisťovňu a aby som tú 1 sumu mohla rozúčtovať na odvod za zamestnanca = MZDA a na odvod za zamestnávateľa= ODVODY DO FONDOV POISTNÉHO
    tak si tlačím z OLYMPU zostavu:PODKLAD PRE MESAČNY VÝKAZ POISTNÉHO-ŠTANDARDNÉ a tam to máš krásne rozpočítané na zamestnanca a na zamestnávateľa podľa všetkých zdravot.poisťovní aj na soc.poisťovňu.Túto prílohu potom pripnem k bank.výpisu a je to.

    margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

    margaretka71
    Ahojte, chcem sa opýtať, či pri rozúčtovaní miezd je treba všetky záväzky voči ZP a SP a DÚ /osobitne za zamestnancov a zamestnávateľa/ zapísať osobitne aj do evidencie záväzkov? A potom pri účtovaní bankového výpisu priradiť ku každému záväzku úhradu? Alebo môžem rovno z BV zúčtovať cez VPD všetky úhrady?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    margaretka71 Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa opýtať, či pri rozúčtovaní miezd je treba všetky záväzky voči ZP a SP a DÚ /osobitne za zamestnancov a zamestnávateľa/ zapísať osobitne aj do evidencie záväzkov? A potom pri účtovaní bankového výpisu priradiť ku každému záväzku úhradu? Alebo môžem rovno z BV zúčtovať cez VPD všetky úhrady?
    platí prvá možnosť
    pozri napr. § 15 zákona o účtovníctve

    margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

    margaretka71
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže mám čo robiť. Lebo doposiaľ som to takto nerobila. A nie je to na JÚ trochu komplikované?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.