Zavrieť

Porady

predlžená rodičovská dovolenka

Prosím o radu, našej zamestnankyni končí RD o dva dni, ústne mi pred mesiacom povedala , že z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa chce RD predĺžiť až do šiesteho roku dieťaťa. Dala si aj žiadosť na socialku , ale do dnešného dňa nedostala vyjadrenie, no ona to ani neurgovala . Nám tiež neposlala žiadnu písomnú žiadosť o predlženie. Ako máme zareagovať, máme žiadať od nej aby nastúpila. prípadne jej písať absenciu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Lotte1 Pozri príspevok
    Tá kladenka je marodný lístok? ......A čo sa vlastne na ňu píše namiesto zamestnávateľa?
    Ano kladenka je marodný lístok, a čo sa na ňu píše. No musí Ti ju lekár vypísať ako pre DPO -dobrovolne poistenú osobu .. túto možnosť musí zaškrtnúť na tom marodnom lístku aby bol platný.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AdaMtiM Pozri príspevok
    Prosím o radu : § 166 odst.2 ZP hovorí o tom, že rodičovskú dovolenku môže zamestnávateľ poskytnúť najdlhšie do 3roku veku dieťaťa zamestnankyne - ide mi o to, keď dieťa nemá zlý zdrav. stav. Ale ods. 4 hovorí až o 5 ročnej rodičovskej dovolenke - ak sa tak zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú. Tak teda koľko môže firma poskytnúť rodičovskej dovolenky zamestnankyni?? Ďakujem za každú radu.
    Do 5 rokov- doteraz do 3 rokov, a do 8 rokov ak ide o nepriaznivý zdravotný stav.

    AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

    AdaMtiM
    neviem, volala som na inšpektorát práce a tvrdia že len 3 roky . odst. 4 § 166 pridali z dôvodu možnosti kombinácie práce s RD v dobe 5 rokov - ale lehota musí byť dodržaná 3 ročná RD - len v rozpäatí 5 rokov - napr. cez letné prázdniny bude na RD a inak pracovať riadne ---toto sa nasčíta v priebehu 5 rokov kým nedoberie 3 roky RD. Treba dočítať ten odst. 4 § 166 ZP až do konca.
    Inak takto to vysvetľovali aj na tom školení ZP , čo mal p. Mihál. Takže sa budem riadiť tým, že RD je len na 3 roky.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    podľa ZP § 166 ods. 4 znie....
    (4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
    ak zamestnanec chce nastúpiť do zamestnania po RD musí nahlásiť nástup min. 30 dní vopred....
    ZC nežiada SP o predľženie RP, či RD, ale ide na príslušnu ZP a požiada o platenie ZP ......

    Lotte1 je offline (nepripojený) Lotte1

    Lotte1
    Dobrý deň poraďaci neviem či tu niekto bude aj dnes,keď tu už máme ten nový rok,ale potrebujem súrne poradiť.
    Môj syn dovršil v decembri 3 roky dávam si žiadosť o predlženie rodičovského kedže má dlhodobo nepriaznivý zdr.stav.zatiaľ neviem či mi to schvalia.A potrebujem si zistiť ako je to z pn v takom prípade teda či mám nárok isť aj na pn kedže zajtra nastupujem do nemocnice na operačný zákrok.Dozvedela som sa to v piatok a na úradoch už ani poriadne nerobili a nevedeli mi povedať ako to je.Čiže môžem isť na pn aj v pripade že by mi schvalili ten predlžený rodičovský?Platím si dnp.A mám naň nárok keď je už vlastne zrušený? Ďakujem za každú radu . A ešte všetkým Vám želám Šťastný nový rok a všetko len to najlepšie nech vás v ňom čaká.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Lotte1 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďaci neviem či tu niekto bude aj dnes,keď tu už máme ten nový rok,ale potrebujem súrne poradiť.
    Môj syn dovršil v decembri 3 roky dávam si žiadosť o predlženie rodičovského kedže má dlhodobo nepriaznivý zdr.stav.zatiaľ neviem či mi to schvalia.A potrebujem si zistiť ako je to z pn v takom prípade teda či mám nárok isť aj na pn kedže zajtra nastupujem do nemocnice na operačný zákrok.Dozvedela som sa to v piatok a na úradoch už ani poriadne nerobili a nevedeli mi povedať ako to je.Čiže môžem isť na pn aj v pripade že by mi schvalili ten predlžený rodičovský?Platím si dnp.A mám naň nárok keď je už vlastne zrušený? Ďakujem za každú radu . A ešte všetkým Vám želám Šťastný nový rok a všetko len to najlepšie nech vás v ňom čaká.
    od kedy si platíš DNP? a z akého VZ?

    Lotte1 je offline (nepripojený) Lotte1

    Lotte1
    Dnp si platím rok a platím si necelých 50 eur.Ide mi hlavne o to či môžem isť na tu pnku kebyže mi predlžili rodičovský.a či mam vúbec nárok na pn.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jasne, máš nárok na dávky nemocenského poistenia, DNP zákonom budú rušiť k 31 01 2012.....aj tebe zrušia poistenie, ale teraz na dávky to nemá žiaden vplyv, a ani to, že máš predlženú RD.....

    Lotte1 je offline (nepripojený) Lotte1

    Lotte1
    no prave že ešte neviem či mi to predlženie rp schvalia ale ďakujem veľmi že aj dnes si niekto nájde čas a poradí ...kedže zajtra ráno musim nastúpiť už do nemocnice ešte raz vďaka

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak si daj vypísať "kladenku" a predlož ju na preplatenie na pobočku SP....zaplať si poistenie za 12/2011 do 08 01 2012, najneskôr do 31 01 2012 a za 1/12 do 08022012 iba alikvotnu čiastku.....

    Lotte1 je offline (nepripojený) Lotte1

    Lotte1
    Tá kladenka je marodný lístok? Asi sa budete čudovať že to neviem ,ale ja som doteraz marodila iba dvakrát keď som mala zlomenú ruku a druhykrát to bola tiež operácia aj to už bolo 5rokov dozadu a vôbec týmto veciam nerozumiem mám v nich chaos....to dnp za 12/2011 mam zaplatené mne to sťahuju z účtu okolo 20 v mesiaci za ten mesiac ktorí práve je a za január prečo iba časť mam platiť? A tu kladenku musím zaniesť osobne alebo môže aj manžel?Neviem ako dlho tam budem.A čo sa vlastne na ňu píše namiesto zamestnávateľa?

    AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

    AdaMtiM
    Prosím o radu : § 166 odst.2 ZP hovorí o tom, že rodičovskú dovolenku môže zamestnávateľ poskytnúť najdlhšie do 3roku veku dieťaťa zamestnankyne - ide mi o to, keď dieťa nemá zlý zdrav. stav. Ale ods. 4 hovorí až o 5 ročnej rodičovskej dovolenke - ak sa tak zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú. Tak teda koľko môže firma poskytnúť rodičovskej dovolenky zamestnankyni?? Ďakujem za každú radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.